ALGEMEEN OVERZICHT. HET AMUSANTJE Si Pater M.v.d. Schoot O.F.M. MINDER ARBEIDSUREN EN EEN GELIJK LOON f' I1 Nuttige experimenten Scheepsramp op Schotsche kust MOSKOU'S NIEUW PROCES Volkstreurdag DINSDAG 3 MAART 193Ï Brand bij Trotzki MISS PARIJS 1930 TEGEN DE MENSJEWIKI MASSA-OPLICHTING •a MET OBLIGATIES BELANGRIJK ARTIKEL IN DE „OSSERVATORE" HARMONISCHE SAMENWERKING BOOTONGELUK TE VALPARAISO ■PBjBPïr indien deze werd geregeld door verschillende wetten, die ieder volk op zich zou uitwerken. ALLEN HEBBEN BEKEND DE SCHOOLPLICHT VOOR MEISJES DE OPSTAND IN PERU EEN IJMÜIDER TRAWLER SLACHTOFFER? H t PARIJS GAAT WEDDEN Zedenverwilderende literaluür WERELDCONGRES VOOR DEN VREDE Van 5 tot 9 Juli te Brussel «mM B UIT DE ANTWERPSCHE HAVE^ i Vredespropaganda in Frankrijk \aak krijgt men den indruk, dat in geen land ter wereld zoo weinig aan vredespropaganda wordt gedaan als in Frankrijk; dat nergens de nationalistische elementen zoo'n onbestreden en onweersproken actie voor steeds sterkere bewapening kunnen voeren als in bet land, dat de leiding van zijn buitenlandsche politiek toch aan een vredesman als Briand heeft toever trouwd. Men vergist zich echter, als men meent, dat in Frankrijk de geesten slechts rijp zijn voor een propagandafilm voor bewapening. Als een sensationeels gebeurtenis dringt een dergelijk feit tot de internationale openbaarheid door. Maar daarnaast staat, dat ook in Frankrijk ernstig gepoogd wordt het jaar vóór de groote ontwapeningsconferentie tot een propaganda- jaar voor den vrede te malken. Daarop vestigt de bekende Fransche katho lieke publicist Georges Hoog in een correspon dentie in de Weensehe „Reichspost" de aan dacht. Wij meenen, dat, waar in Nederland en ook van Nederland uit een initiatiefactie be gonnen is om de ontwapeningsgedachte gedu rende dit jaar op zeer bijzondere wijze te pro- pageeren het van belang en tevens bemoedi gend kan zijn, weer te geven, wat Hoog over deze beweging in Frankrijk schrijft. De En-gelsche minister van buitenlandsche zaken, schrijft de Fransche publicist in de „Reichspost", heeft onlangs verklaard, dat het succes der ontwapeningsconferentie zal afhan gen van de mate van ondersteuning, welke zij in de openbare meening, die voor de zaak van den vrede gemobiliseerd moet worden, vinden zal. Deze woorden hebben -bij de Fransche orga nisaties, welke voor den vrede werken, een warm onthaal gevonden. Do Fransche volkenbondsvereeniging onder- voorzitterschap van den vroegeren minister Jean Hennessy heeft deze aangelegenheid op de agenda harer werkzaamheden geplaatst. De permanente delegatie der Fransche vredes- bonden, gesticht door Frederic Pas3y en tegen woordig geleid door den geleerde Charles Richet, eischt een plechtige moreel en juri disch bindende verplichting der groote mogend heden, vooral van Frankrijk, om de ontwape ning van alle naties voor te bereiden; de de legatie betreurt, dat de voorbereidende com missie te Genève slechts zeer middelmatige resultaten bereikt heeft. De machtigste syndicalistische organisatie van Frankrijk, de Confédêration générale du travail, stelt eveneens den eisch van algemee- ne, gelijktijdige en gecontroleerde ontwapening, als grondslag en eventueele voorwaarde van den vrede. Ook de intellectueelen roeren zich. Zoo heb ben 186 jonge schrijvers, kunstenaars en ge leerden vertegenwoordigers der na-oorlog- sche generatie in het tijdschrift „Notre Temps" een manifest gepubliceerd, waarin zij „de verderfelijke en verouderde pre3tige-poli- tiek" veroordeelen en eischen, dat vrijmoedig met de politiek van het geweld worde gebro ken, welke sinds meer dan een eeuw de betrek kingen tusschen de volken beheerscht. De confederatie der intellectueele arbeiders, een machtige organisatie, is met den eisch ge komen van absolute naleving van het Kellogg- pact, verplichte arbitrage, ontwapening in den zin vaa Hat volkenbondscovenant. en effectieve controle der oorlogsindustrie. Waf ere katholieken betreft, voor hen is het oogenblik gekomen om aan de leer van den H. Stoel over de ontwapening te herinneren. Zoo juist hebben vijf katholieke schrijvers en pro fessoren een boek over het Pausdom en de in ternationale kwesties, o.m. de ontwapening, gepubliceerd. Men vindt daarin de steeds ge lijkblijvende gedachte, welke onder Leo XIII, Pius X, Benedictus XV en Pius XI door den H. Stoel verkondigd werd, om de volken van den verpletterenden last van den „bewapenden vrede" te bevrijden. Al aeze betoogingen voor den vrede, gaat Georges Hoog voort, hebben haar eigen waar de, al komen zij uit zeer verschillende idealen X°°rt. Het komt er echter op aan, dat zij prac- tisch tot de groote massa doordringen. Hoe kan dat geschieden? In den loop van het jaar, dat ons nog van de groote ontwapenings-conferentie scheidt, zal men de demonstraties voor den vrede op alle mogelijke wijzen verdubbelen. Men heeft nu een origineele methode gevonden, welke alle aandacht verdient. Het is een „museum van oorlog en vrede", dat door zijn platen, docu menten en grafische voorstellingen de noodza kelijkheid der ontwapening bijzonder sprekend I zal aantoonen. De bezoeker zal tot de conclu sie komen, welke Paus Pius 'XI In de volgende woorden samenvatte: „.De' veiligheid der naties steunt niet op een woud van bajonetten, maar op het vertrouwen en de wederzijdsche vriend schap der volken". Dit museum zal den 14den Maart onder de auspiciën van de „Jeune Répubïique" in Parijs geopend worden. Het is op automobielen ge monteerd en zal zijn weg door gebeel Frank rijk nemen. Voor het einde van het jaar zal het alle streken van Frankrijk bezocht hebben en In alle bezochte plaatsen zullen grootsche betoogingen der pacifistische organisaties plaats hebben. Georges Hoog bespreekt vervolgens enkele practische moeilijkheden, welke op den weg der ontwapening liggen, en besluit dan: De propaganda in Frankrijk, waarover wij zoo juist spraken, zal zich tot de volgende groote ideeën uitstrekken: de vermindering der bewapening is voor allen, zonder uitzonde ring, zoowel een moreele als juridische nood zakelijkheid; de verplichte, internationale ar bitrage moet steeds meer georganiseerd wor den; de ontwapeningsconferentie in Genève moet het volgend jaar tot een algemeene over eenkomst leiden, al is het slechts op bepaalde gebieden; de militaire begroetingen, vooral die der overwinnaarsmogendheden, moeten zonder verwijl verlaagd worden. Het zou een goed werk voor den vrede zijn, als de openbare meening voor deze fundamen tele eischen zou werken". Inderdaad. In Ne derland strijden wij met alle krachten om dit ideaal tot realiteit te maken; en daarom ver heugt het ons te meer te weten, dat ook in andere landen dien strijd gevoerd wordt, daar wellicht tegen veel grooter moeilijkheden, om tot de gelijktijdige, internationale ontwape ning te komen. Op nationaal gebied: Van nu af en onafhan kelijk van uitgebreider algemeene overeenkom sten, verlaging van de bewapening van België tot een peil, dat voldoende is om, overeen komstig de internationale verbintenissen van het land, het evenwicht te vestigen van de be wapening op den Rijn. De verlaging zal tegelijkertijd moeten tref fen. de militaire uitgaven; den aanmaak van materiaal met het oog op den oorlog; de duur van den diensttijd, dia in geen geval 6 maan den zal mogen overschrijden; het aantal be roepsmilitairen. Vandervelde, Léon Troclet, Henri Fayat, Louis de Brouckère, P. H. Spaak, allen Walen of Brusselaars, leden van de commissie heb ben >de resolutie onderteekend. Een zesde lid, bet Vlaamsche Kamerlid Eeckelers, heeft zich onthouden. Verkiezingen in Brunswijk In het land Brunswijk hebban Zondag de gemeenteraadsverkiezingen plaat gehad. Ze zijn over het algemeen kalm verloopen; de deelneming was levendig, zoodat ruim 90 pCt. van de kiezers hun stem hebben uitgebracht. Volgens voorloopige opgaven zijn in het ge heels land uitgebracht op de sociaal-democra ten 113.000 stemmen of 14.000 minder dan bij de verkiezingen voor de landdag in September j.l„ op de nationaal-socialisten 85.000 stemmen of 2000 meer, op de communisten 26.000 of 5000 meer en op de burgerlijke eenheidslijst 63.000 stemmen of 16.000 minder. Voor de overige partijen zijn de totaalcijfers nog niet nauwkeurig bekend. Volgens som mige berichten zou de winst der nationaal- socialisten nog aanmerkelijk grooter zijn dan 2000 stemmen. Oostenrrijk en de H. Stoel De Oostenrijksche ministerraad heeft beslo ten, met den H. Stoel In onderhandeling te tre den over het sluiten van een concordaat, zulks overeenkomstig den wensch van de vertegen woordigers der meerderheidspartijen. bevat deze week o.m. de verhalen „HAAR KEUS", AANGEKONDIGDE INBRAAK", „HET Ü/EERZIEN" en REDDER' verder een interessante causerie over PERZIE EN ZIJN SHAH, die het bracht van gewoon soldaat tot koning inn- - - U rf Veel Succes I Slechts zijn archief gered? BERLIJN, 2 Maart (H.N.) Volgens een be richt uit Constantinopel heeft een brand ge woed in bet buis van Trotzki op bet eiland Prinkipo. Het huis werd geheel verwoest. Talrijke voorwerpen van waarde, de garderobe van het echtpaar, Trotzki's bibliotheek en ook zijn eigen boeken, die hij van talrijke schriftelijke aanteekeningen had voorzien, zijn een prooi der vlammen geworden. Slechts Trotski's archief met zijn omvang rijke correspondentie moet gered zijn. De Poolsche mijneigenaars hebben een over eenkomst gesloten voor den tijd van vijf jaar, teneinde de concurrentie tusschen de verschil lende koiendistricten uit te schakelen. Een lastig gehumeurde jongedame Veel opzien heeft gisteren te Parijs gebaard de arrestatie van Mile. Yvonne Taponier, die verleden jaar tot „Miss Paris 1930" werd ge kozen. De jongedame schijnt nogal een lastig hu meur te hebben en staat bekend als buitenge woon temperamentvol. Eenigen tijd geleden was zij reeds bij een twist met haar verloofde door een der vensters van een huisboot in de Seine gesprongen, wat natuurlijk haar eigen zaak was. Maar gisteren gaf zij bij een twist met haar verloofde, den jongeman eenige steken met een schaar en wierp liem peper in het gezicht. Dat was erger. En toen zij met een taxi wilde vluchten was daar toevallig een politie agent, die iets van haar optreden gemerkt scheen te hebben, haar aanhield en arresteerde. Voorlezing der aanklacht duurde vier uur Een vraagstuk met 'n delicaat en ernstig karakter België's landsverdediging Als conclusie op liet debat, dat in tien lande- lijken raad der socialistische partij naar aan leiding van de landsverdediging heeft plaats gehad, zal de volgende resolutie ter goedkeu ring aan den raad worden voorgelegd: Op internationaal gebied: Collectieve en on middellijke actie voor progressieve, gelijktijdige «n geoontroleerde verlaging der bewapeningen, gevolg van contractueele verbintenissen en die moet leiden tot algemeene ontwapening, als de organisatie van den vrede door de demo cratie stevig genoeg zal zijn, om de algemeene "veiligheid te verzekeren en eiken militairen jnaatregel onnoodig te maken. Duitschland herdacht zjjn oorlogsslachtoffers Duitschland beeft Zondag zijn oorlogsdoo- den herdacht. In de zaal voor de plenaire zittingen van den rijksdag, waarvan de muren zwart waren ge drapeerd, werd een bijeenkomst gehouden, ge organiseerd door het volksverbond voor de ver zorging van oorlogsgraven. In de bank voor de ministers hadden plaats genomen de rijkskanselier dr. Brüning, en de ministers Dietrich, dr. Curtius, von Guerard en Tr-eviranus. Vele hooge officieren van het Berlijnsehe garnizoen waren aanwezig. Om twaalf uur arriveerde rijkspresident von Hindenburg, vergezeld door den president van den rijksdag Loebe, generaal von Hammen stein, admiraal RaedSr en den vroegeren rijks- weerminister in de zaal. Het gezelschap nam in de loge plaats. De aanwezigen verhieven zich van hun ze tels, en er volgden eenige minuten stilte ter eere van de in den wereldoorlog gevallen Duit- schers. Het woord werd vervolgens gevoerd door den voorzitter van het volksverbond, dr. Eulen, die Duitschlands dooden de hulde bracht van het vaderland De bijeenkomst werd met het Buitschland- lied besloten. In de wandelgangen had zich een groep stu denten en haie opgesteld. Zij werden door den rijkspresident geïnspecteerd. Buiten bracht een eerecompagnie het saluut. Op verschillende andere plaatsen zijn even eens herdenkingplachtigheden gehouden. Herziening van de sociale wetten logisch en noodzakelijk Consortium, onder leiding van een Amsterdamschen makelaar Stukken, omgewerkt tot „oudbezit" DRESDEN, 2 Maart (W.B.) Na het van kracht worden der wet op de aflossing van Duitsche leeningen, is de stad Dresden voor een betrek kelijk groot bedrag opgelicht geworden door het indienen van valschelijk tot „oudbezit" omgeriverkte obligaties. Uit bet politioneel onderzoek Is gebleken, dat bet Indienen der stukken berustte bij een consortium, dat onder leiding staat van een te Amsterdam woonachtig makelaar in effecten. Deze had door bemiddeling van in Berlijn wo nende personen groote posten obligaties van Duitsche stenen en provincies laten aankoopen, die weer d-oor tusschenpersonen naar Neder land werden gebracht. Het betreft obligaties, niet alleen van Dres den en Leipzig, doch ook van Berlijn, Ham burg, Düsseldorf, Munster, Stuttgart en andere plaatsen. In Nederland werden de stukken omgewerkt tot „oudbezit", die beduidend hóoger berekend worden. Voorzoover tot dusver kou worden vastge steld, heeft de hoofddader in ongeveer 100 ge vallen Duitsche gemeente- en provinciale be sturen opgelicht en heeft daarbij naar schat ting een zuivere winst gemaakt van meer dan een half millioen mark. Onlangs heeft hij een poging tot zelfmoord gedaan. De aan de stad Dresden toegebracbte^chade bedraagt ongeveer 38.000 R.M. Hiervan zijn ech ter reeds weer vrij groote bedragen terugbe taald. De stad Leipzig is voor ongeveer 120.000 mark benadeeld. Aan een artikel van den „Osservatore" van 1 Maart J.l. over dit onderwerp ontleenen wij het volgende: Eén van de meest besproken middelen, om de werkloosheid te verminderen, is. de verkor ting van den arbeidsduur. Over deze kwestie zijn de werkgevers en werknemers het echter niet eens kunnen wor den tijdens de bijeenkomst der commissie van het internationaal arbeidsbureau, die van 26 tot 30 Januari j.l. gehouden werd en waarop ook het probleem dér werkloosheid besproken werd. Het internationaal christelijk vakverbond gaf tijdens het verloop van de bijeenkomst van den bestuursraad op 2S en 29 Januari te Bor deaux o.a. als een van zijn wenschen te ken nen: „een strengere beperking van deii ar beidsduur". Uit deze verstandige houding, die echter tevens een richtlijn aanwijst, blijkt, dat de Katholieken zich tenvolle bewust zijn van het delicate en ernstige karakter van het vraagstuk: minder arbeidsuren en een gelijk loon. De eerste moeilijkheid is, zooals duidelijk is, een gelijktijdige overeenkomst tot stand te brengen tusschen allo volken, om onrecht matige concurrentie te yermijden. In Zijn brief van 6 Augustus 189.3 aan Gas pare Decurtius schreef Z.H. Leo XIII: Het is voor r.ilen duidelijk, dat de bescher ming, die aan den arbeid dor werknemers ver- aanmerkelijk verminderen. Tegen di 'eend wordt, zeer onvolmaakt zou De Engelsche prinsen nemen deel aan 't reddingswerk Bij het bezoek van den prins van Wales en zijn broer aan Valparaiso heeft zieh een ernstig bootongeluk voorgedaan. Een militaire kapel, die hij de feestelijkheden'gespeeld had, keerde per boot over een meer terug, doch werd door een ander schip geramd en sloeg om. Van de inzittenden verdronken 12 mili tairen, terwijl er 7 gered konden worden. Op hét bericht van het ongeluk begaven ook de beide prinsen zich- naar den oever van het meer, om aan hét reddingswerk deel te nemen. Immers, daar op. de?e\fda 'markt ver- chillen- de waren, die uit verschillende landen afkom stig zijn, te koop worden aangeboden, zou een regeling vau den arbeid der werknemers, die slechts hier en daar zou worden getroffen, on getwijfeld ten gevolge hebben, dat de produc ten van de industrie van het eene volk zich zouden ontwikkelen ten nadeele van het andere". Hierom deed de bepaling van den aebturigen werkdag haar intrede in de internationale wetgeving. Om tot een verdere vermindering van den arbeidsduur te komen, bestaat er echter thans niet alleen geen overeenstemming tusschen de verschillende volken, inaar ook niet tusschen de arbeiders en werkgevers. Principieel is echter een passende en voor zichtige .verkorting van den arbeidsduur met betrekking tot de verhoogde productie der technische middelen geenszins in strijd met het beginsel van rechtvaardigheid, zelfs is liet miets anders dan de tegenwoordige ontwikke ling van een beginsel, dat steeds door de Ka tholieken werd erkend en gehandhaafd en dat zijn grond zou vinden in den tegenwoordigen economischen toestand, die verschilt van den vooroorlogstijd. Indertijd, d.w.z. tot aan de helft der vorige eeuw, werkte men twaalf uren per dag en meer. Ketteler was een voorlooper, toen hij onder „de rechtmatige eischen der arbeiders" in 1869 ook noemde de vermindering van den arbeids duur van 12 tot 10 uur. Op een bijeenkomst van de Duitsche sociale groepen in 1894 te Keulen werd o.a. de volgende resolutie aange nomen: „Gezien de onrustbarende stijging van het aantal werkloozen, drukken wij de hoop uit, dat de bondsregeringen van het Duitsche rijk de middelen zullen toepassen, om een regeling van den arbeidsduur in te voeren, gewaarborgd en mogelijk gemaakt door een internationale overeenkomst. En hetgeen op Katholiek sociaal gebied ge schiedde, verwezenlijkte zich ook 1n het andere kamp, n.l.: een min of meer langzame evolutie naar een vermindering van den arbeid, naar mate de Industrie de capaciteit van haar pro ductie-instrumenten vergrootte, totdat men tenslotte kwam tot den acht-urigeu arbeidsdag, die alleen in het verdrag van Versailles zijn definitieve en algemeene bekrachtiging vond. Ook thans echter gelden bepaalde overwegin gen, door de voorzichtigheid ingegeven, en bepaalde beginselen van rechtvaardigheid, die toenmaals duidelijk door Katholieke sociolo gen zijn uiteengezet, om ontgoochelingen te vermijden. Ketteler bijv. waarschuwde er ter stond voor, dat de grootere rusttijd, die aan den arbeider geschonken wordt, gebruikt moest worden, om hem geestelijk, moreel en physiek -ta verbeteren, daar deze'rust anders „zou die nen om hem naar lichaam en aiej èoe te vlug ger te bederven en om hem zijn loon des te zekerder te doen verkwisten". En met betrekking tot het loon verklaarde hij, dat, „het loon beantwoorden moet aan de ware verdienste van den arbeid en dat ook de loonsverhooging haar grenzen heeft". In den zelfden geest spraken Manning, Gibbons, De Mun, La Tour-du-Pin, Decurtius, Perin, Pot tier, Cathrein, Toniolo, Rezzara, kortom alle Katholieke sociologen en organisaties. Op de sociale week te Napels in 1925 open den zich reeds nieuwe gezichtspunten met he- trekking tot den arbeidsduur, toen Gobbi aan da hand van Plgou en Lipmann verklaarde: „Plet beginsel van den achturigen werkdag is geen wetenschappelijke en absolute formule, maar veranderlijk, naargelang van de verschil lende takken van industrie, tijd en omstandig heden". Sinds 1920 eisch ten de bisschoppen van de Vereenigde Litaten bij hun verzet tegen een algemeene vermindoring van de loonen voor individu-eele behoeften, die een minimumeisch zijn van rechtvaardigheid, dat de arbeiders zouden deelen in de voordeelen van den tech- nischen vooruitgang in gelijke verhouding tot de winst, die hieruit voor het kapitaal voort- Vloeit. Wij keeren daarom steeds weer terug tot het beginsel van een rechtvaardig loon, dat door Z.H. Leo XIII geëischt werd voor den „mati gen en rechtschapen" arbeider en voor zijn gezin, tot het gezinsloon, dat Z.H. Pius XI onlangs opeischte in Zijn encycliek over do heiligheid van het huwelijk. Men moet dus de beide beginselen van een rechtvaardig loon en van de opbrengst van den arbeid met betrekking tot den arbeidsduur met elkaar verzoenen. Da socioloog, Max Tunnann, van de univer siteit van Fjpelburg, schreef in den „Corres pondent'' van 25 Februari j.l.: Zooais vanzelf spreekt, zou tengevolge van de voorgestelde verkorting van der, arbeidsduur, de productie rijst echter terstond o.a. de moeilijkheid van hec vaststellen van de loonschaal. Zullen bij een verkorten arbeidsduur de loonen gelijk moeten blijven aan die, welke verdiend worden bij een arbeidsduur van 8 uur Zoo ja, dan zou dit een enorme prijsverhooglng ten ge volge hebben. Zoo niet en dit is het „short tirne -systeem dan zou dit in zekeren zin overeenkomen met een toestand, als bestaande bij werkloosheid. Zooals men ziet, moet men met do uiterste behoedzaamheid te werk gaan, om geen nieuwen onevenwichtigen toestand te scheppen, terwijl men er naar streeft, dezen te verbeteren. Intusscben gaat men over tot experimenten, die van het hoogste nut kunnen blijken. Eeni ge hiervan vermeldde An-toine De Tarli In den „Croix" van 25 Februari j.l. Ford heeft op zijn fabrieken reeds de ar beidsweek van vijf dagen ingevoerd. Volgens sommigen heeft hij de loonen iets verlaagd, maar hij zelf verzekert, dat hij ze gehandhaafd heeft. Op de Bat'a-fabrieken van Zlin in Tsje- cho-Slowakije heeft men de arbeidsweek van 40 uur ingevoerd, verdeeld in vijf dagen, waar onder een dag van negen uur. Ook in Enge land wordt dit vijf-dagen-systeem steeds meer en meer ingevoerd. Ten slotte heeft Hoover in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika de 44-urige ar beidsweek afgekondigd bij de posterijen, om aan nieuw personeel werk te kunnen ver schaffen en in Enge.and is, zooals bekend, de leertijd met een jaar uitgebreid, om het toe- stroomen van nieuwe werkkrachten naar de arbeidsmarkt te vertragen. Een herziening van de sociale wetten en een aanpassing daarvan aan den nieuwen econo mischen toestand, blijkt daarom logisch en noodzakelijk. Eu daarom zijn alle buitenge wone maatregelen, waardoor men het huiten- gewoon ernstige karakter van de crisis tracht te mitigeeren, prijzenswaard. En daar door de crisis in hoogere mate de gezinsloonen der arbeiders getroffen werden door langdurige werkloosheid of vermindering van den arbeids duur of van de loonen, hebben het kapitaal en de industrie den plicht, om hun inkomsten te beperken en den meest behoeftlgen tegemoet te komen. Tenslotte en bovenal moet die ware „par tijenoorlog" oip economisch gebied, die nu eens voortkomt uit een buitenmate stuitend optre den van patroons en dan eens uit de ongehoor de pretenties van arbeiders, die hun door de communisten worden ingefluisterd, plaats ma ken voor de „steeds grooter, steeds hechter en steeds effectlever vereeniging tusschen de ver schillende elementen van de nationale wel vaart", waarover Z.H. Pius XI sprak, toen Hij den 19en Mei 1930 de bedevaart van „La France du travail" in audiëntie ontving, „de vereeniging n.l. van alle elementen der produc tie door middel van een harmonische samen werking tusschen kapitaal en arbeid, verstand, tracht ca g«3dmac£*"- Te Moskou is Zondagavond het proces begon nen tegen de veertien leden van het redactie bureau der centrale commissie der mensjewis tische partij. Het proces vindt plaats in het bondshuis der Moskousche vakvere-enigingen. Ongeveer 2000 fabrieksarbeiders en talrijke Russische en buitenlandsche journalisten wa ren erbij de opening tegenwoordig. Op een desbetreffende vraag van den voor zitter verklaarden de beschuldigden, dat zij behoorden tot de Russische sociaal-democra tische partij der mensjewiki. De aanklacht is niet minder clan 100 folio's schrijfmachinesehrift groot. De voorlezing er van duurde 4 uur. Op de vraag van den voorzitter, of zij het ten laste gelegde bekennen, antwoordden alle be klaagden bevestigend. Op voorstel van den openbaren aanklager werd voorts besloten, nog 66 veroordeelden uit het Ramsinproces als ge tuigen te hooren. Het bondshui3 wordt door ambtenaren van de Gepoe bewaakt. De voorzitter der rechthank vroeg den be klaagden ook nog, of zij een verdediger wensch- ten. Twee van de veertien beklaagden ver klaarden, van dit recht gebruik te zullen ma ken. Ais verdedigers werden aangewezen de Mos kousche advocaten Kommedon en Braude. De overige twaalf beklaagden verklaarden zelf bun verdediging te willen voeren. De voorzitter deelde nog mede, dat bet pro ces geheel openbaar zal zijn, waarna de eerste zitting werd gesloten. Onder strenge bewaking werden de beklaag den naar de gevangenis teruggevoerd. KOWNO, 2 Maart (V.D.) De ingenieurs Ramsin en Larijew, die in bet proces tegen de industrie-partij zijn veroordeeld en thans hun straf uitzitten te Nisjni Novgorod zijn hedenmorgen naar Moskou overgebracht, waar zij als getuigen zullen worden gehoord in het proces tegen de mensjewiki. De voormalige leiders der industrie-partij zullen hebben te verklaren of het juist is, dat zij van de Russische sociaal-democratische partij de beschikking hebben gekregen over geldmiddelen om de sovjet-unie te bestrijden. Een nieuwe onderwijswet in België? Onz6 Brusselsah-e correspondent meldt ons: Van katholieke, liberale en socialistische zijtje is in de kamer een wetsvoorstel Inge diend om den schoolplicht voor meisjes te bren gen van 14 op 16 jaar in dien zin, dat deze leerlingen van haar veertiende tot het zestien de jaar zullen verplicht zijn, tenminste gedu rende tien uren por week lessen in huishoud kunde te volgen. Men kan op 15 jaar ontslagen worden als" men in 't bezit is van de ve-reischte diploma's die na het 16e Jaar worden afgeleverd. Verder zullen in verbond hiermede, meisjes nie-t vóór haar 15de jaar, als zij het diploma hebben en andere niet voor het 16de jaar in fabrieken mogen werken. LONDEN, 2 Maart. (H.N.) Volgens een „Assooiated Press'Mericht uit Lima weigert de revolutionaire Junta van Zuid-Peru, die haar zetel te Arcquipa heeft, de nieuw ge vormde voorloopige regeering te Lima to er kennen, aangezien in deze regeering als ver tegenwoordiger van het leger kolonel Ruiz Brago is opgenomen, die als chef van den generalen staf der regeering Cerro zijn goed keuring er aan heeft gehecht, dat een expeditie corps tegen do opstandelingen in Zuid-Peru zou worden gezonden. Dit expeditiecorps is Zaterdag van Molleiido naar het Zuiden ver trokken. van ka**4 Bemanning van 12 a 16 kopPe vermoedelijk verdronken In aansluiting op hetgeen v'i berichtten over het aandrijven vissohersvaartuig op de Schotsche Rosehearty, kunnen we nog melden, dat een later bericht uit Fraserburgh de steven van een scheepsboot is aang6®P®^j Dit wrakstuk was gemerkt „Sixteen P® 450, Mulder en Rijke, IJmuiden. ï$t Deze firma Mulder en Rijke is eett y sl-oepenbouwster en heeft dus blijkbaar boot geleverd. Daar eohter ook veel 18 sloepen naar het buitenland gaan is daap nog niets gezegd omtrent de nationals den trawler. Daarover ltan het nu®® eohter wel opheldering geven en ind'e^je informaties juist zijn, behoort de sloep. nummer draagt, inderdaad bij welke te IJmuiden thuis behoort. De® van dat schip meende men ons In de omstandigheden, nu nog geen absolute beid bestond een telegram van den te Fraserburgh, was gisterenavond n<® ontvangen niet te mogen opgeven. f er Uit Lon-d-en wordt nog gemeld, dar c lijken in de nabijheid van FraserbuTK p aangespoeld. Het lijk dat het eeTst pj. vonden, versterkte het vermoeden, dat he j ongelukte schip een Naderlandsöke tra'e' -j van ongerveer honderd tons, welke £eVr0<Lri</ een bemanning van twaalf tot zestien k hebben op de wintervaartem. Het lijk was getaboueerd en ond®5" tatoueeringen kwamen Nederland-sclie voor. Verder is ook een vaatje, waarop landsohe woorden staan, aangespeeld. Het weer is kalmer gewerden, ma®- blijven nog steeds zware zeeën aanrol!®11' vreest dan ook, dat het wel Woensdag worden alvorens men het schip, dat, zooaD weet onderstboven ligt, zal kunnen ber® w Officieel erkende kantoren geopend UK Buitensporige drukte Gisteren zijn te Parijs v-oor het eerst de eie-el erkende kantoren voor het aanneffl®" weddenschappen voor do wedrennen ge°p< Tot dezen maatregel is overgegaan omdfl® publiek dikwijl-s bij niet-erkende wedde en daar dan in den regel twee^ meer -betaalde. .u De nieuwe -maatregel schijnt door het Pari zeer op prijs te worden gesteld, want drang was buitengewoon groot, zoadat d® lit-ie de orde moest handhaven. >8i In één burea-u werden In den tijd van 4 uur niet minder dan 600 weddenschapp®0 gesloten. Het bestuur van het internationale vredes bureau te Genève heeft bepaald, dat het 28ste wereldcongres voor den vrede, dat ieder jaar door het internationale vredesbureau wordt in gericht, dit jaar van 5—9 Juli zal plaats vin den te Brussel. Het bestuur heeft besloten, op de agenda van het congres alleen de kwesties van de ont wapening en van de Europe-esche unie te plaatsen. KONl1- Q APFONS VAN SPANJE temidden van de leden van het nieuwe ministerie, op beZ^k aan een der universiteiten van Madrid ,,Politie"-bladen ongewenscht in België Wij hebben destijds gewezen op het £®v dat bestaat, vooral voor de jeugd, in het van de z.g. „politie"- en detective-bladen. aanvankelijk uit Frankrijk kwamen later 0 in België geredigeerd werden. j. Do inhoud van deze kranten was een rO0,,, ■durende ais priikkel -bedoelde analyse van 111 daden van allerlei soort. Thans heeft de regeering -besloten, dat aan -de-ze organen niet meer per epoor in B® mogen vervoerd worden, "Verschillende gemeentebesturen en ook iff -d-ere administraties hadden reeds eerder ten, dat deze bladen niet meer openlijk n>°^ -ten geëxposeerd worden. Het thans gen-omen besluit beteekent -Mg den genadeslag voor de verspreiding f deze zeden-verwilderende literatuur in Belg4®' Loonsverlaging van twee franc® per dag Onze Antwerpsche correspondent meldt Tengevolge van de daling van het indexcil'^ to-t 854 voor Antwerpen zullen de loonen haven-arbeiders van 1 Maart af met twee f" ken per dag verminderd worden. Men vreest, dat de communisten van d®(, verlaging zullen gebruik maken, om de ders op te hitsen, alhoewel deze loons-verri^ dering geheel volgens de vroeger gesloten °v eenko-mst wordt toegepast. 'ril Vl> ril Ol DE FIDSJI-EILANDEN OPNIEUW GETEISTERD dsJ'" Ruim 100 slachtoffers LONDEN, 2 Maart (H.N.) Op de Fi' eilanden woedt een nieuwe wervelstorm, door opnieuw vele menschen om het 'eV zijn gekomen. Het aantal nieuwe slachtoffers moet 100 bedragen, voor zoover op het oogeD® bekend OM JALOERSCH OP TE WORDEN Einstein wordt Indiaansch stamhoofd ALBUQUIRQUE (Nieuw Mexico), 2 (R.O.) Door den Hopi-stam der Noord-^0'^ rikaansche Indianen is aan prof. Einstel11 titel verleend van „grooten verwante" stein werd ook met groote plechtigheid stamhoofd geproclameerd. STAKING OPGEHEVEN BERLIJN, 2 Maart. (H.N.) De staking bU Deutsche Allgemeine Zeitung" Is opgeh®1'®^ Met ingang van morgen verschijnt het wear in zijn eigen drukkerij ln 2 edities dag en in gewoon formaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2