DE NIEUWE K. R. O.-STUDIO haar inrichting EEN STREEP IN DE PARLEMENTAIRE GESCHIEDENIS Ruwe Handen ZATERDAix 7 MAART 1931 Sombere klanken over het financ eë! perspectief HET AP0L0GI EEREN VAN DEN SCHATKISTBEWAARDER Indische aangelegenheden in de Tweede Kamer MENSCHEN EN MEENINGEN T" - - - h ft NAAR LOURDES gg^-aai OPROEP AAN ALLE OUD-ZOU AVEN! TWEE GELADEN TEMPERAMENTEN R. K. UNIVERSITEIT KLASSENSTRIJD NIET GESCHIKT spoedig zacht met R. K. HANDELSHOOGESCHOOL tra1'1 Èen Moeilijke tijd van proefnemingen achter den rug DE NIEUWE GELUIDSRUIMTE uWlJ'cling van de K.R.O.-studio te HiJver- t'tr6t.^6lk6 Z. H. Exc. de Aartsbisschop van v. Mgr J- H- G- Jansen hedenavond Ve rlncllten, is voor den K.R.O. om een dub- fetj, e,'en een gebeurtenis om er zich over te "en. 2ij beteekent officieel de ingebruik- studio voor een, naar wij met ,„,°'JWeu mogen verwachten, zeer lange en Off.tba''« Periode. "heus viert de K.R.O. op dezen avond met t 5 voldoening een afsluiting. De afsluiting O 'Uoeiüjken tijd van proefnemingen, ge- 'nisd Welken de studio's eenige malen ver- j .en' omdat men ijverig op zoek was naar Plaats, vanwaar de uitzendingen het best ld)Jmeest economische wijze konden ge- etl' De beginjaren van den K.R.O. waren, Ijjj. 15 zich begrijpen laat, moeilijk. Hoe moei- «t* Waren, dat zullen wellicht alleen de itler.S" volkomen kunnen weten doch als k,t bedenkt welk veelsoortige vraagstukken I W et omroepbedrijf verbonden zijn, dan kan ti-, 2'ch indenken, dat er gedurende deze be- io0f «U van den K.R.O. inderdaad een koel O en een soed verstand noodig waren om Y omroep zoover te brengen als hij nu is. »a5atl beel dezen tijd van proefnemingen, en H6 al'e narigheid die daaraan vast zit, is de (jjhtige inwijding van hedenavond de af- nS- Vooral van het ongemak, waaraan de Lj hen, die aan de uitzending werken, al akelig6 herinneringen hebben. In 't bizon- |et uit den tijd, die verloopen is sinds Mei van k Vorig jaar, gedurende welken de uitzendin- feeds in de nieuwe studio plaats hadden, ifc,® tl April 1930 kookt de K.R.O. het R. K. ®eiligingsgebouw, Emmastraat 52 te Hilver- Het R. IC. Verenigingsgebouw lag op een gjNtje, zoodat het er nogal aanzienlijk uit- van buitenaf. Van binnen echter laten êeen kwaad van. het oude gebouw zeggen. J'oor Perquin en de andere leden van het •°--bestuur hebben het meer gekocht om «v met moed en beleid van gemaakt kan Abêtl, dan om wat het was. het oogenblik, bestaat er van het R. IC. ^enigingtggebouw, behalve den uitwendigen IJX niets meer. Zelfs het begrip uitwendig- TJa moet men strikt tot den vorm beperkt -hden. Het geheele gebouw immers is inge- |TSeld binnen nieuwe muren. Verder moest Van binnen van alles in gesloopt worden, i^' 6enige, dat men onmiddellijk had, was een |i!)°°te fooneelzaal, die natuurlijk, zij het dan J{, ?eu zeer onaangekleeden toestand, als groote ,"lo kon gebruikt worden. let was noodig, dat de nieuwe studio 'zoo CONTROLEKAMER, waar het geluid 'ordit gecontroleerd, voor het aan den zender wordt doorgegeven. mogelijk in dienst werd gesteld. Op (April experimenteerde het orkest voor het tj/t in de studio en in een der eerste dagen 5 Mei had öj eerste uitzending plaats. anaf jjen js geheele uitzending van |k"1 K.R.O. naar Hilversum overgeplaatst. Al- h de Epiloog van Zondagavond en de Mor- i 'Wijding worden in het K.R.O.-gebouw op de ^engracht in Amsterdam gehouden. In de 6 studio's hebben ook de orkest-repetities ontvangsten van de debutanten plaats. At de inrichting van de studio zulk een ge- Jhcn tijd in beslag heeft genomen, werd ver- ,s ^akt door de bezwarende omstandigheden jkatender het werk moest worden uitgevoerd. de uitzendingen moet de grootste stilte V acht genomen worden. I-Iebt u wel eens, i er' een timmerman geruischloos een spijker Plank zien slaan? In dien tijd hebben de k, O.-mensche, de vreemdste dingen beleefd, t,.,, ^aren gaten in de muren. Denk eens aan: in de muren vin een studio, waardoor I'e in vrije verbinoing staat met de straat, iras voor radiomenschen, die van alle ge- gruwen, tenzij het geluid is, dat ze op °f andere manier kunnen uitzenden, een °m aan hst spoedig einde van de wereld g,&looven. Werden hun zenuwen niet dage- heproefd door een leven als een oordeel? i K.R O.-stu'iio is voltooid. Katholieke radiowereld verheugt zich "ever. En het oordeel begint. Het grondplan ten radio-studio is zeer öenvoudig. Er moet Sroote studio zijn, zoo groot als een flinke Voor de orkestconcerteu en een kleine stei loor sprekers en desgewenscht voor so- Een even onmisbare afdeeling is de jjll ''hische kamer, zonder welke de muziek, zelfs ujbrdt ze in de prachtigste studio geprodu- k"> gedoemd is binnen yier muren te sterven tf t, 1—XX- 6 K. R. O. heeft één groote studio en twee e- Ds groote studio is een zaal, welke de diepte van het huis beslaat. Buiten het v!llln voorliet orkest, dat zich aan het achter. V - bevindt, heeft zij een afmeting van 17.65 b M. Behalve het podium met stoelen, 'Oïaars en instrumenten is de zaal geheel V? Toehoorders mogen er zioh tijdens de uit- i,,. bg niet in bevinden. Voor een leek in l)J°-aangelegenheden lijkt zoo'n zaal van ruim kunnen noemen: „geluidsruimte". Zij dient uit sluitend ter bevordering van de accoustiek. Vandaar dat het erkest door de luidspreker een heldere klank heeft, terwijl deze, zat het orkest in een kleine kamer opgesloten, onmid dellijk tusschen de muren zou worden doodge drukt. Slechts één meubel in deze zaal trekt nog de aandacht. Het is een getimmerte, slechts een houten geraamte met losse gordijnen, die op een groote poppenkast lijkt. Alleen van voren is het ding niet tot driekwart hoogte dicht om den spullebaas te verbergen, doch geheel open. Men noemt dit „de tent". Deze tent wordt gebruikt voor verschillende doeleinden. Treedt er een solist met orkest op. dan wordt zij voor het orkestpodium gerold, waar de solist er met een microfoon in plaats neemt. Dit heeft het foor deel, dat het geluid van den solist meer afge rond door de microfoon komt, terwijl toch het contact met de '^aal behouden blijft. Bij het uitzenden van hoorspelen zitten de personages ook in de tent. In verband met de accoustieke mogelijkheden van de zaal, zijn de mocrofonen aan beide zijden open. Aan de eene zijde vangen zij liet geluid uit het orkest op, aan de andere gelijktijdig de resorinans uit de zaal. Over de groote studio sprekend, rest ons nog te vermelden, dat deze accoustisch de meest veeleiischend© vaklieden uitstekend bevredigt. Een onlangs door de British Broadcasting Cor poration terzake uitgebracht rapport brengt groote lof aan de accoustische kwaliteiten van de nieuwe IC. R. O-studio. Na do lange uitwijding over de groote studio, kunnen we over de andere afdeelingen betrek kelijk kort zijn. Van de twee kleine studio's wordt er een geregeld gebruikt, terwijl de andere als tweede hulp dienst doet. Deze eerste studio is ingericht met een tafel en een stoel voor den spreker, natuurlijk met den microfoon, die op de tafel staat, benevens een lichtkastje waarmee de spreker twee minuten voor het einde van zijn tijd gewaarschuwd wordt. Ook staat er een vleugel in deze studio. De technische kamer is een labyrinth, waar in slechts de geluidsingenieur weg weet, wes halve wij niet zullen probeeren een beschrij ving te geven van de talrijke knoppen en wij zers, waarmee deze geluidsvernufteling de uitzending versterkt en afdempt, al naar beboe ren. Tót het domein van den geluidsingenieur hehoort ook de gramofoonuitzending. De schakel tusschen de technische kamer en de studio, is de omroepcel, waar dè omroeper z'n werk doet en waar de klok het bekende tijdsein geeft. Met andere ruimten als een ont vangkamer, een vertrek voor de discotheek en een foyer is de uitrusting van de K. R. 0.- studio compleet. Derde bedevaart voor het R. K. Spoor- en Tramweg personeel Het Reiisooimité voor R. K. Spoor, en Tram wegpersoneel iu Nederland, waarvan het se cretariaat te Venlo gevestigd is, zal dit jaar zijn jaarlijkisahe Beid]evaaTt naar Lourdes houden van 4 tot en onet 13 Mei. Deze jonge Bedevaart, eene van de door het Deorl. Episcopaat officieel erkende Be devaarten zal dit jaar voor de tweede maal haar eigen aiekemafdeeling hebben. De verpleging zal onder leiding staan der Zusters van het Mgr, Muteaertoord. Geestelijk Leider is de^ Z.E. Heer IC, Ronckien,, Aalmoezenier van Sociale werken te Venlo. Meter diepte verspilling van ruimte. Doch a bet geenszins. Deze ruimte toch zou men Om een volledig overzicht te verkrijgen van de neg levende oud-Zouaven in Nederland, verzoeken wij, dat allen, ook zij dlie z.ich in 1927 opgaven, aan onderstaand adres zich schriftelijk gelieven op te geven; onder ver melding van: Naam; Voor naam; Geboorte jaar; Woonplaats, en zoo mogelijk het wa pennummer, wat ops de vergelijking met de maltnicnde (offucieele lijst) gemakkelijk maakt. Teneinde ons doel te hereiken doen wij een beroep op de hulp vair famiüeledeu of an. dieren, die ter plaatse van hun inwoning oud-Zouaven kennen Mien gelieve de opgave te zendien vóór 14 Maart a.s. Namens het Bestuur van den Alg. Ned. Zouavenbond B. VAN LEEUWEN, Geestelijk Adviseur Pastoor St. Joseph, Hiiillegom. NAAR DE MISSIE, Op 12 Maart a.s. hopen Sr. Marie Anastasia v. Esveld (Stoutenburg), Sr. Marie Gerarda Verburgt (Amsterdam), Sr. Marie Majelli Hoo- gendoorn (Lisse) en Sr. Marie Imelde Smink (Hoogland), allen Zusters van het Gezelschap van J. M. J. Moederhuis „Mariënburg" Den Bosch, per Lloyd-rapide naar Marseille vertrek ken. Vandaar verder per „Slamat" naar de missiehuizen der Zusters op Celebes, Makasser, Menado en Tomohon. PASTOOR A, M. I. LENDERS Te Maastricht is Donderdag plotseling over leden de Zeereerw. heer A. M. I. Lenders, pastoor van de parochie St. Hubertus aldaar. ZILVEREN PROFESSIEFEEST Op 19 Maart a.s. viert de eerw. zuster Tlie- resia, overste van het Norbertus-gestioht te Gennep, haar zilveren professiiefeest. L. A. VAN TETTERODE, f Donderdagnacht is te Amsterdam op 72-jarigen leeftijd plotseling overleden de heer L. A. van Tetterode, bekend musicus en compo nist. F. L. HAMERS, t Gisteren is te Franeker in den ouderdom van 77 jaar overleden de heer F. L. Hamers, gemeenteraadslid en een bekende Katholieke figuur aldaar. KERKCONSECRATIE. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen zal, naar „St. Janski." meldt, op Maandag 27 April de nieuwe parochiekerk te Escli plechtig consacreeren. H.H. WIJDINGEN. Z. IT. Exc. Mgr. A. F. Diepen zal op Zondag 19 Juli a.s. de H.H. Wijdingen toedienen in de kapel van het klooster der Priesters van het H. Hart, te Hees-Nijmegen. („St. Janski."). HET NIEUWE K. R_ 0.-GEBOUW TE HILVE RSÜM dat heden officieel is geopend De Senaat Een hartig woord ter verdediging van de Rotterdamsche haven OP ACTIEVE HANDELSPOLITIEK KRACHTIG AANGEDRONGEN Zonder eenigen twijfel vormde de rede van den heer de Bruijn en vooral de daarop vol gende botsing met mr. Mendels een der merk waardige momenten in het debat. In zekeren zin beteekende zoowel de rede als de vrij vin nige discussie een streep in de parlementaire geschiedenis. Ook wie met de Regeering erkent, dat de rede van den heer de Bruyn aanleiding tot misverstand kan geven en dat zijn kijk op het probleem, dat als „kapitalisme" wordt aangeduid, aanvechtbare gedeelten bevatte, kan de objectieve beteekenis niet ontkennen van het feit, dat deze rede in de Eerste Kamer werd gehouden. Niet volmaakt maar iu zeke ren zin tocih wel duidelijk, vertolkte zij de 'deeën, welke bij een groote groep katholieken leven. Wat de heer de Bruyn van het „kapi talisme" zei, was, zorals de Regeering terecht opmerkte, noch nieuw noch verrassend. Toch waren er verschillende gezichten in den Senaat, die wat vreemd opkeken id deze sociale phi- lippica en de socialisten schenen te denken, dat het heel aardig in hun richting ging. Zij werden door Minister Ruys ontnuchterd, die uitdrukkelijk vaststelde, dat de katholieke Senator op christelijken bodem stond. Inder daad was diit niet te betwijfelen, want do heer de Bruyn verdedigde het eigendomsrecht, ook dat van land en voortbrengingsmiddelen. Politiek was de rede van belang door de scherpe gedachtenwiseling met mr. Mendels. Had deze socialistische spreker zich uitge sloofd om de sociale tegenstellingen in de staatspartij aan te toonen en de katholieke democraten te hoonen, de katholieke arbeiders leider repliceerde raak met te wijzen op de veel ergere principieele verschillen in de socia listische klasse-partij met haar rechter- en linkervleugel. Nog verder gaande dan mr. v. Lanschot vroeg de heer de Bruyn aan mr. Mendels hoe deze toch van samenwerking kon spreken met zulke slappe democraten. Hij verzekerde den heer Mendels, dat de socia listen, die onder katholieken druk „de liberale verwatenheid van den vierden stand" in de vak beweging reeds hadden moeten laten varen, dit ook op politiek terrein dienden te leeren. 's Heeren Mendel's antwoord was meer grof dan juist. Wij hebben ons even verbaasd, dat de voorzitter de slotwoorden van den socialis- tischen spreker zonder meer Het passeeren misschien zijn zij niet gehoord maar zij klonken ons beslist beleedigend. Gelukkig zakte de Katholieke spreker niet tot dit peil af: hij 'herhaalde zijn verzekering, dat mr. Mendels, die erg hoos bleek, er aan moest leeren wennen, dat ook zijn partij critisch zou worden besproken, zoo dikwijls men van socia listische zijde de Kath. Staatspartij zou aan vallen en dat de Katholieke afgevaardigden in hot parlement hun eigen weg zouden gaan zon der zich aan socialistischen boon te storen. Mr. Mendels verklaarde, dat hem persoonlijk de politieke samenwerking altijd een illusie had geleken en dat zijn partij op dit punt al sterk gekenterd was. In elk geval zullen de socialisten zeker heel wat minder Mendels-achtig moeten\ optreden indien zij het vertrouwen der Katholieken, zelfs voor een tijdelijk politiek aocoord, willen winnen. In zoover was dit duel, waarin twee geladen temperamenten tegenover elkander stonden, politiek gezien van belang en het werd dan ook scherp beluisterd. Het crisis-program, dat de heer de Bruyn ontvouwde, wordt door de Regeering gedeel telijk verwerkelijkt. Maar evenmin als zij alle ethische wenscben zoo maar in wetten kan neerleggen, zal zij in staat zijn aan al de fimancieele desiderata te voldoen. Wie daaraan mocht twijfelen behoefde maar de millioenen- rede te beluisteren van Minister de Geer, die nu heel wat somberder klanken liet hooren over het financieel perspectief, dan eenige maanden geleden in de Tweede Kamer. De bewindsmah, die zijn financieel beleid bijna nliet aangevallen zag, beperkte zioh voor al tot. een beantwoording van de lieeiren Wi- baut en Ossendorp. De eerste zal zich voorloo- pig moeten wennen aan de gedachte, dat de wet op de financieeie verhouding dit Car thago, dat volgens den old man uit Amsterdam verdelgd moet worden voorlo. pig ongewij zigd blijft en daarmee de regeeringscontróle op de financ'eën der gemeenten, die, zoo be toogde de Minister met een beroep op Zaan dam, er onder de nieuwe regeling nog niet zoo slecht aan toe zijn. „Maar die het binnenkort zullen worden", mompelde dr. Wibaut, die trots zijn boogen leeftijd, rustig het volgend jaar afwacht om verder te deba^teeren. Inzake de salariskwestie kruiste Jhr. de Geer den degen met den heer Ossendorp of liever mpt het socialistisch orgaan „De Bode". Deze minister kreeg ruimer kans om zich tegen valsche voorstellingen buiten de Kamer geuit te verdedigen, dan zijn collega van Arbeid, die zich in een soortgelijk geval bij de Frqytier- kwestie door den Voorzitter tot de orde geroe pen zag.. Het ware intusschen jammer geweest den schatkistbewaarder niet te hooren apolo- giseeren, want de heer de Geer is een onover troffen debater en de heer Ossendorp alleen is V(Tor hem werkelijk geen partuur. Wij zullen moeten afwachten of de minister gelijk krijgt met zijn voorspellingen inzake den terugloop der belastingen en een blijvende daling op lager niveau. Inzake de leeningen uit de fond sen voor de Zuiderzeewerken, krijgt mr. v. Lanschot zijn zin. Een hartig woord ter verdediging van de Rotterdamsche haven heeft de Rotterdamsche wethouder de Zeeuw gesproken. De Premier verwees den socialistischen afgevaardigde heel handig naar de veel te hooge havengelden, maar deze misstand neemt toch niet de juist heid weg van enkele feiten, welke de wethou der noemde noch van den plicht der regeering om met de gerechtvaardigde verlangens van 's lands eerste havenstad ernstig rekening te houden. Professor Diepenhorst heeft nog eens krach tig aangedrongen op actieve handelspolitiek. De Kamer rolde van do eene lachbui in de an'dere, toen de strijdvaardige activist door een reeks belachelijke bepalingen aantoonde, welk een looze noot de meestbegunstigingsclausule is. Maar de Regeering, die met een beroep op den Nijverheidsraad en een hoopvol gebaar naar Genêve nog steeds verwacht, dat Europa den vrijhandelsweg zal opgaan, durft momen teel nog geen onderhandelingstarief aan. Over de dumping heeft zij pas een speciaal rapport ontvangen en de toelating van vreemde arbei ders hier te lande een zaak, die internatio naal dient bekeken en met omzichtigheid be handeld, daar ook veel Nederlanders over de grenzen hun brood verdienen wordt nog door een bijzondere commissie overwogen. De professoren zijn niet aan de aandacht van Minister Ruijs ontsnapt. Zoowel dr. v. Embden als mr. Kranenburg werden uitvoerig beantwoord en de eerstgenoemde v. d. Sena tor kreeg nog eens te hooren, dat de Regee ring evenals de Volkenhond, wel degelijk blijft gelooven in mogelijke neutraliteit gedurende een eventueelen toekomstigen oorlog .Ook prof. Lohman kreeg duidelijk bescheid: de c.h. hoogleeraar zal met genoegen hebben vernomen, dat in Nederland de burgemeesters positie open blijft voor eiken candidaat, die de moreele zekerheid biedt, dat bij de Grond wet en de wetten zal uitvoeren. Tot kwart voor zeven vergaderde de Eerste Kamer. Ambtsaanvaarding prof. dr. Th. Rutten Prof. Dr. F. J. Th. Rutten, bij besluit van de Radboudstidhting benoemd als buitengewoon hoogleeraar in de experimenteele psychologie aan de Keizer Karei-universiteit te Nijmegen, aanvaardde gistermiddag onder groote be langstelling zijn ambt, door het uitspreken van een rede over: „Nieuwe ge zichtspunten in de methodiek der experimen teele psyohole gle". De ambtsaan vaarding had plaats in de bovenzaal van het Concertge bouw „De Ver eeniging" te Nijmegen, Zuinig zijn, maar het noodzakelijke moet er zijn WEER EEN ONTWAPENINGSDEBAT Natuurlijk overtrof de zittingsduur van de Volksvertegenwoordiging nog die va.n de toch al uitzonderlijk laat uiteengaande Eerste Ka mer. De Indische volksgezondheid bracht de socialistische arts mevrouw de Vries in actie, die met een stem en een gezicht, welke ons telkens opnieuw den schrik om het hart slaan, verkondigde, dat er eigenlijk maar een schijntje wordt gedaan voor de gezondheid van de menschen van overzee. Intusschen blijkt dan, dat de vrouwelijke deskundige voof de t. b. c.- bestrijding haar methode de beste vindt, dat zij over het hoofd zief, hoe de medici het over de beste wijze van lepra-bestrijding nog niet eens zijn en dat de Minister toch goede rede nen had de sanitaire diensten in Indië te prij zen, al ware 't alleen reeds, omdat zij er in geslaagd zijn de sterftecijfers aanzienlijk naar beneden te drukken. Mevrouw Bakker had het succes, dat de Minister haar voorstel inzake subsidie voor de opleiding van Indische ver- pleegsters zou voorleggen aan den gouverneur- generaal. Dat de MinisteT niet alles kan, bleek wel uit zijn woord over den wegenaanleg in de buitengewesten, een zaak, die hem al even sym pathiek is als anderen, maar die nu eenmaal veel duiten kost. Bezuiniging willen de heeren eenzijdige omrt wapenaars vooral zoeken op de defensie en zoo zaten wij binnen een minimum van tijd weer in een frisch debat over de waarde van de weermacht. De grootste bezuiniger was na tuurlijk de communist, die een motie indiende om maar direct het h&ele verdedigingsapparaat op te heffen. Zoover wil zelfs de heer Cramer niet gaan, al staat de S.D.A.P. oók voor Indie op het ontwapeoingssta-ndpunt. Weer wat min der ver gaat de heer Joekes, d.ie evenmin als zijn partijgenoot prof. v. Embden aan de mo gelijkheid van neutraliteit gelooft en dit op hetzelfde moment betoogde als waarop de Pie- mier in de-n Senaat aan de neutrali.teitsgedachte als realiteit vasthield. De heeren Sehaepman, Tilónus en van Dijk houden aan de weermacht vast. De katholieke afgevaardigde wil zuinig beleid, maar het noodzakelijke moet er zijn en dit noodzakelijke is geen aanvalsinstrument en voldoet aan de mogelijkheid da meest kwets bare plekken in den archipel te verdedigen. Tegenover mr. Joekes, die zelfs de mogelijk heid van verdediging verwerpt, hield oud- Minister van Dijk deze possibiliteit staande, terwijl de Minister, nuchter als altijd, op merkte: ge-en enkel land, dat zioh tot verweer gereed rnaak-t, kan natuurlijk van te voren met zekerheid zeggen, dat een aanvaller buiten e grens wordt gehouden, maar dit heft de ïede- lijkhei-d van een weermacht, die in Indie eigen lijk een politie-leger is, niet op. Bezuiniging van beteekenis op dezen tak van dienst ver wachtte de bewindsman met. Wij hopen intus schen, dat Minister de Graaff middelen za weten te vinden om een eind te maken aan de zedelijke gevaren, waaraan onze militairen in den Oost bloot staan, gevaren, waarop ds. van Boetzelaer van Dubbeldam, die Indie goed kent, heel duidelijk heeft gewezen. En tevens honen wij, dat, als voor Indië de radio-kwestie wordt opgelost, wel degelijk rekening zal wor den gehouden met de wensclien ran de daar wonende Christenen. Een motie.ter Laan kon worden ingetrokken en de Kamer ml Dinsdag a.s. over de Indische begrooting stemmen, die wel zal worden aan genomen met de stemmen van socialisten en communisten tegen. Met heel wat hooge borsten wordt het plechtig herhaald en verzekerd, dat „We slaan op het standpunt van klas senstrijd, en dat dit de eenige basis is, waarop een bewust viensch kan staan, en dat daarvan het eenig heil in de toekomst is te venvachtch". Groote woorden. Die al heel wat kwaad hebben gedaan. Die o.a hebben aangekweekt een totaal averechtsche innerlijke houding van den eenen mensch tegenover den ander. Dat is een kwaad, heel die klassenstrijd. Iels onmenschclijks. Daaraan mag men niet meedoen. Dat kwaad kan nooit lot het goed leiden wat beoogd wordt: dat de eene mensch zich gaat geven voor den ander. Dal idee en dat woord wekken ruwheid, onrust, ontevreden heid, kortom al datgene wat een mensch moet vermijden, om voor zijn medemensch op te komen. Want iedere mensch is mede mensch. Dat schijnt op zijn ouden dag ook Wibaut te gaan beseffen: „De door ons allen noodzakelijk geachte en door elk onzer naar krachten gediende klassenstrijd, biedt ook niet de aangewezen scholing voor ruim en breed gemeen schapsgevoel.'" Integendeel: het verengt den mensch. Het maakt den mensch tot afgod van een klein en eigenmachtig gevormd kringetje. Wil men komen tot toekomstige verbete ring, dan moet men zich nu op zuiver stand punt stellen. Dat brengt wel veel zelf- beliccrsching mee, veel eerlijk erkennen van feiten, veel waardeeren van ook anderen, en maakt de propaganda niet zoo gemakkelijk, doch -het is het eenig ware standpunt. Wie zijn menschen in klassenstrijd opvoedt en in dien geest den boel afbreekt, voedt op voor de Russische hel en den honger. Want als men de menschen noodig heeft, missen ze juist wat ze moeten hebben: het breed- menschelijkegemeenschapsgevoel. DE DIES NATALIS De R- K. Handelskoogeschool te Tilburg vierde gisteren haar dies natalis. In de parochiekerk van den H. Joseph werd een plechtige H. Mis opgedragen, die werd bij gewoond door de professoren en verschillende leden van het Curatorium met de studenten. Om kwartier voor twaalf had in het audito rium aan den Bosschenweg een academiale vergadering plaats, waarin de diesrede, getiteld Prof. dr. F. A. Weve O.P. „de maatschappijleer van het universalisme en St. Thomas" werd gehouden door den Rector- Magnificus Prof. Dr. F. A. Weve O.P. Van het curatorium waren aanwezig de pre sident-curator mr. A. baron van Wijnbergen, de secretaris mr. B. van Spaendonck, de bur gemeester van Tilburg mr. dr. F. Vonk de Both, de oud-minister ir. M. Bon-gaerts en de inspecteur van het bijz. onderwijs in het bis dom Roermond de ZeerEerw. heer dr. J. P. van Gils, die des morgens de plechtige H. Mis had opgedragen. De voltallige Senaat der hoogeschool, de hoog leeraren dr. F. A. Weve O.P., rector-magnificus, Mgr. dr. Goossens, dr. M. Cobbenhagen, mr. E. Gimbrère, H. A. Kaag, dr. Triebeis en de bui tengewoon hoogleeraar dr. Gelissen hadden, ge kleed in de professorale toga, op het podium plaats genomen met de lectoren dr. de Haas, dr. Scholi, mr. Boogaard en H. Smeets. Het dagelijksch bestuur der gemeente Tilburg was vertegenwoordigd door de wethouders mr. J. v. d. Mortel, dr. H. Moller, J. van Ouden hoven en den gemeente-secretaris van Dussel- dorp, terwijl we verder nog opmerkten den inspecteur van het onderwijs baron is. van Voorst tot Voorst en de heeren ir. Handels en Rants, directeuren der Tilburgsche textiel- ambachtsschool. Na dezie zitting werd door den Senaat de ge bruikelijke receptie gehouden. VICE-ADMIRAAL TEN BROECKE HOEKSTRA Voornemens eerlang den zeedienst te verlaten Naar wij vernemen is de afgetreden com mandant der Zeemacht in Nederlandsch-Indië, vice-admiraal ten Broecke Hoekstra, adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin, voornemens eer lang den zeedienst met pensioen te verlaten. Reel. 3280-5 12 LEIPZIGER MESSE Een drang naar prijsverlaging Algemeen waren de verwachtingen van deze voorjaarsmesse niet hoog gespannen en vele exposanten, zoowel uit Duitschland als uit liet buitenland, zün dit voorjaar naar de beurs ge gaan meer om eens na te gaan hoe de markt zich zal ontwikkelen dan met de verwachting, dat groote zaken zouden worden gedaan. Een groote drang komt op deze Messe tot uiting: men wenscht prijsverlaging! Men verwacht ook deze prijsverlaging en mede daardoor zijn de orders, welke gegeven worden, niet groot. De vraag is: vrat zal de naaste toekomst brengen.' In sommige industrieën zijn de prijzen Inder daad belangrijk verlaagd Het valt echter te be twijfelen, of deze prijsverlaging op den duur gehandhaafd zal kunnen worden, daar volgens inlichtingen van bevoegde zijde sommige Duit- sche fabrieken tot eiken prijs verkoopen om hun voorraden op te ruimen en geld te ontvan gen Van een juiste calculatie moet in deze ge vallen geen sprake zijn. Het staat thans, na drie dagen Leipziger Messe, echter wel vast ,dat cr meer zaken ge daan zijn, dan verwacht was en dat vooral het buitenland als kooper is opgetreden. Voor de Nederlcndsche exposanten zijn de resultaten zeer verschillend. Bij de gesprekken, welke wij met verschillende dezer ondernemende Nederlanders hadden, bleek ons, dat sommige fabrikanten, ondanks de slechte tijdsomstandig heden een goede markt vonden, terwijl voor an dere producten slechts een matige vraag bleek te bestaan. Waarbij valt op te merken, dat juist de dure artikelen werden verkocht. DE INDISCHE POST VLUCHTEN Het 13e postVlegtuig Het 13e postvliegtuig vertrok gisteren om 6.42 uit Boedapest en arriveerde om 16 uur in Saloniki. RIJKS-BACONCONTRóLEMERKEN. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsohe Zaken en Landbouw zijn vastge steld de merken, welke uitsluitend bestemd zijn om door of vanwege aangeslotenen bij een onder Rijks-toeiziebt staande contróle-instelling te worden aangebracht op de door ben bereide ■bacon Rij'ks4>aconoontrölemerken) voor „best" bacon en voor „Second grade" bacon; een en ander overeenkomstig de in Staatscrt. No. 46 afgedrukte modellen. DE KLEINE STUDIO in het nieuwe K. R. O.-gebouw

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5