WALGELIJK TEGEN DEN WOEKER WOENSDAG 11 M^ttT 1931 Nijverheidsonderwijs- aangelegenheden Steun aan de aardappe'meel- industrie weerzinwekkende gewoonte Voor de rerum-novarum- HERDENKING TE ROME broeders o. l. v. van lqurdes NED. R. K. BOND VAN ZIEKEN VERPLEEGSTERS HEUVELVERSCHUIVING IN ONZE OOST WERK EN TOESLAG VOOR WERKLOOZEN DOOR HET IJS GEZAKT VERDRONKEN. HET AUTO-ONGELUK AAN HET WOLFAARTSDIJKSCHE VEER. 'Hl-., ÏX* Hoc men feesten opluistert DER BEVOLKING Ujj'L ^et langgoeléwa'scke, zoo schrijft men ïved Uns (FIores)> -worden den laatsten tijd ^er ettelijke feesten gegeven. slacht1"1^ *s gewoonte veel dieren te en» weel meer dan geconsumeerd kunnen en- Zoo werden ter opluistering van een een meer dan ll0Ilderd karbouwen en nog öia-Tf Er°°^er aantal varkens geslacht. Het af- sch 611 Taa -dieren is een afschuwelijk Y_, 0,11vsPeI, daar dit op de meest ondeskundige, «6hied9 geschiedt. "Wat na het feest over ga- ®Ten is 'aat mel1 gewoon liggen met het Ve 0!g> dat reeds drie dagen daarna tot in Dg1'?11 °mtrek een verpestende stank heersekt. "amboe-aanplantingen in en om de kaïn tom? Z'ea zwart Tan kraaien die op het rot 0 4 vleesch, waarin ontelbare wormen knii- peui azen. ia^11 Weelk daarna had lets derSeliiks Plaat3 tie v P°ns Lansa, hij welke gelegenheid tach- j karbouwen werden geslacht, enkele dagea j. -r Weer een dergelijk feest te Wëré, welke ^a®Pong ook Dlet T00r de andere kampongs de ondendoen. Want het is een wedstrijd, elke kampong de meeste dieren afslacht; wie H.,aria de baas is wordt beschouwd als de ]Jkste. Het js weerzinwekkende gewoonte der polking, welke zeer gevaarlijk is voor den gertneenea gezondheidstoestand. Ook trachten e Heden het vleesch, dat alsdan maar voor ,6t' «rijpen ligt doch reeds ongeschikt is voor 9 consumptie, toch te nuttigen, met het ge- 0's, dat velen hunner ziek worden. De be- 0,king schijnt niet te heseffen, dat door dit aoodeloos en wreedaardig uitmoorden van do ^««stapel de volkswelvaart ten zeerste wordt -hadeeld. Ook wijfjesdieren worden niet ge- 'Paard. He bodem van Ngada is zeer vruchtbaar, zoo- 841 er volop gras groeit en de dieren voldoende Voedsel kunnen vinden, waardoor aan het hou van een veestapel geen groote onkosten J1"1 Verbonden. Bij een gezonde opvatting der ing zou veel vee kunnen worden uit- ?®voerd b.v. naar Timor, Soemba en Soembawa, het gevolg, dat de volkswelvaart van Nga- 1 aanmerkelijk zou stijgen, de belasting ge- Hakkeljjker zou kunnen worden betaald en de r^lking zich heter zou kunnen kleeden en huisvesten, want daarmede is het nog zeer |r6nrig gesteld. Doch dergelijke feesten zijn "nest voor de volkswelvaart. ^ten weet, dat voor ieder te slachten dier alaehtbelasting moet woTden hetaald. Welnu, et waTe te wenschen, dat deze belasting voor j^igelijike gelegenheden buitensporig ver hoogd werd en dat de bevolking voorts op het sshadelijke van deze afschuwelijke gewoonte Tal bestuurszijde voortdurend werde gewezen tot hetere gedachten gebracht. Nog beter "■'are bet, dat dezen gewoonten de kop werd 'igedrukt. Het is hoogst noodzakelijk, dat er af&oende maatregelen worden getroffen. TWEEDE KAMER Vrees voor een te groote ministeriëele macht DE INDISCHE BEGROOTING AANGENOMEN Prof. Mr. Aalberse als spreker aangezocht Naar wij vernemen is aan oud-minister prof. ti". P. J. M. Aalberse door de vier groote Ka tholieke organisaties van werkgevers, midden- standers, landbouwers en arbeiders het verzoek gericht, om namens Katholiek Nederland het koord te voeren bij de op 14 Mei a.s. in bet ^aticaan te houden officieel© herdenking van do uitvaardiging der encycliek „Rerurn Nova- f Urn", waarbij namens elk der vertegenwoor digde landen een rede zal worden uitgespro ken Lotery voor den bouw van een Groot-Noviciaat Maandag mocht heit comité, dat is opgericht ®tn een feestgave aan te bieden ter gelegenheid Van het 100-jarig bestaam der Congregatie der Breeders van O. L. Vr. van Lourdes te Dongen hf.B. van den Minister van Justitie de mede- de&iing ontvangen, dat hij zijne toestemming Verleende, om een Nationale Loterij te organi- ®eere, waarvan de opbrengst zal worden be- itemd als bijdrage in de kosten vaui den bouw ^an een Groot-Noviciaat. Reeds verleenden de Bisschoppen van Haai 'otn, Breda en 's Hertogenbosch hun goed keuring. Eerdaags zal nadere aankondiging plaats beo hen betreffende de te houden loterij. Vele economisch zwakken kunnen verdedigen HET DANSVRAAGSTUK Een brochure tc verwachten In aansluiting aan ons bericht over het door Pen diocesanen Bond van at'deelingen van l'oor Eer en Deugd in het Bisdom den Bosch te houden congres over het dansvraag- stuk, te Tilburg op Hemelvaartsdag, kunnen kij thans mededeelen, dat ter perse is en Eerstdaags zal verschijnen 'n brochure over het Uansvraagstuk, getiicld Dansen uitgegeven Poor de Firma Romen en Zonen eu de Ver. Voor Eer en Deugd te Roermond. De brochure is van de hand van een Lim- hurgsche geestelijke, den schrijver van de 'tekende brochure Modepraatjes, en Carnaval Ei Kermis. Daar het dansvraagstuk op liet oogenblik 'eders belangstelling i.ecft, zal liet verschijnen Pczer brochure met genoegen gezien worden. PATER FULGENTIUS FRANKE O.E.S.A. Naar wij vernemen is de Zeercerw. Pater Ful. gentius Franke, Prior van bet Augustijnen klooster te Nijmegen, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden. PATER IR. LAUR. TEEPE O.F.M. Naar wij vernemen, zal pater ir. Laurentinus Teepe O.F.M. leeraar aan de R. K. H. B. S. te Heerlen, dezen zomer naar Java vertrekken Om zidh daar aan het onderwijs te wijden. Minister de Graaff is voorioopig weer van de Volksvertegenwoordiging af- De ln<iièc"ie grooting werd aangenomen met 50 tegen 2„ stemmen. Met de socialisten, de vrijzinnig-de mocraten en den aanwezigen communist schij nen ook de lieeren Floris Vos en Braat princi pieels bedenkingen te hebben tegen liet bui.,ige koloniale beleid. Laatstgenoemde afgevaardig den hebben echter van hun hart een moordkuil gemaakt en zoo moeten wij raden naar de mo tiveering van hun stem. De tollenbestrijd-er, die in den vrijz.-dem. hoek zit, schijnt ook aan gestoken te zijn door de ontwapenlngs-Id-ee h la Albarda-Marchant, want met de rooda en roze fracties verklaarde bij zich tegen de un i taire uitgaven der begrooting, welke met de stemmen van de eenzijdige ontwapenaars tegen werden aangenomen. De heer Schae-pman had nog eens gelegen heid zijn wensch te uiten om spoedig te weten welk aandeel in de vloottesten door Indie wordt gedragen, toen de ontwapenaars vergeefs probeerden Nederland de herste 111ngs kosten van de „Zeven Provinciën" te laten betalen. De Katholieke afgevaardigde zal moeten wachten tot de desbetreffende commissie van onderzoek gereed is. Hij was bet intussehen met de regee ring eens, dat Indië de reparatie moet_ betalen van het bovengenoemde opleidingsschip. Een warm dispuut werd er nog gehouden over de contracten krachtens welke een paai olie-maatschappijen in Indië naar liet kos-tbaie vocht mogen zoeken op eigen risico De Minister had voorts nog last van een erfenis door zijn voorganger nagelaten: den afloop n.l. van een oiitslagkwestie, welke een root deel van de Kamer niet bevredigde. Te genover den Minister, die van meening was, dat aan den kiagendeu oud-majoor Dijkland de ruimste gelegenheid tot verweer was gege ven, hielden de heeren Gerhard en Tilanus vol, dat aan genoemden Indischem militair geen recht was gedaan en evenmin gevolg gegeven aan den wensch der Kamer in die richting. Met 47 tegen 18 stemmen liet He Kamer van haar ontevredenheid blijken. Doch het is twijfelach tig of zelfs na dit symbolisch gebaar van „ge tuigen", de Minister te bewegen zal zijn, de kwestie, zooals de commissie van onderzoek wilde, nog eens te herzien. Minister Terpstra had een goeden middag, althans dat was onze indruk. Wij stonden er wat verbaasd van en begrepen pas, dat onze verwondering toch wel grond liad, toen mr. van Wijnbergen eenige vrees uitsprak, voor het wetsontwerp, dat zoolang aanhangig is geweest. De Minister is n.l. gekomen met eenige wij zigingen in de nijverheidsonderwijswet, die be doelen: lo. ïntiekking van het bekende stop artikel; 2o. langere dispensatie voor onbevoeg de leerkrachten en 3o. een beroepsinstantie voor liet personeel der bizondere scholen, dit laatste in verband met de Ambtenaarswet 1929. De Minister heeft zich niet bepaald tot in trekking van bet stop-artikel zonder meer, een desideratuur waarvan hij verleden jaar de in williging had toegezegd. Maar de bewindsman heeft de intrekking van dit aangevochten arti kel gebonden aan den financieelen toestand des lands en aan bet advies van den gemeenteraad, den Onderwijsraad en zoo noodig aan dat der Gedeputeerden. De beslissing blijft echter hij den Minister! Scheen vooral de intrekking van het artikel veler instemming te hebben, de na dere bepalingen, leken allen niet aannemelijk. Mr. van Wijnbergen weerlegde zeker met ver wijzing van de komende cursuswet, het be zwaar van ridder van Rappard, die van de lange procedure last vreesde voor de landbouw- huisboudscholen. Maar de tevredenheid van den katholieken afgevaardigde ging zeker niet zoo ver als die van den A.R. heer Zijlstra, al klonk zijn critielc dan lang niet zoo sterk als die van den heer Gerhard. De soc.-dem. afgevaardigde vreesde te groote zeggingschap van Financiën. En mr. van Wijnbergen zelf, alhoewel erken nende, dat bloote intrekking van het artikel niet mogelijk was, scheen toch ook wel wat huiverig voor de te groote macht van den Minister. Deze macht kan de C.H. lieer Tila nus blijkbaar niet groot genoeg vinden, maar de Katholieke afgevaardigde vestigde o.i. te recht de aandacht op het mogelijk gevaar, dat verscholen ligt* in het feit, dat behalve de op richting ook de instandhouding van de Nijver heidsscholen met niet voldoende objectieve waarborgen in de wet is neergelegd. Waar schijnlijk uit deferentie voor den Minister, dien niemand verdenkt iets ten nadeele van bet bisouder onderwijs te willen, kleedde baron van Wijnbergen zijn cvitiek in zeer zachte be woordingen. Toch dunkt ons, dat er wel dege lijk gevaar schuilt in het feit, dat voortaan zoowel de oprichting als instandhouding van Nijverheidsscholen geheei afhankelijk blijft van den regeerenden Minister en dat deze macht nog wel gekoppeld wordt aan den stand van 's lands financiën! Dat in 't ontbreken van objectieve normen in de wet een groot gevaar kan liggen, is de stellige indruk, dien men bij lezing der wet krijgt. Niemand waarborgt ons. dat wij altijd Ministers houden als mr. Terpstra. Er kan zoo veel veranderen in korten tijd, zei de heer Ti lanus. Welnu, als wij hem zoo rondborstig zijn weerzin tegen automatische subsidie naar vaste normen hooren uiten, bekruipt ons toch werke lijk eenige vrees. Dat met financieel© mogelijkhe den wordt, gerekend, is nog al duidelijk en dat de Onderwijsraad kan adviseeren, vinden wij ook al niet erg. Daar had men trouwens zoowel ter linker- als ter rechterzijde geen bezwaar tegen. Maar of men altijd met interpellaties wat be reikt tegen een bepaalden maatregel van mi nisterieel bestuur, die op grond van de nu voor gestelde wet kan worden genomen, is toch een lieele vraag. De loop der verdere discussies moet leeren of onze bezwaren tegen dit deel der wetswijzi ging nog zullen worden geopperd of dat men meent die te kunnen aanvaarden. STEUN IN DEN MOEILIJKEN LEVENSSTRIJD In de onder voorzitterschap van Mr. P. A. Pijnacker Hordijk gehouden raadsvergadering van het bestuur van de Stichting Leidsel) Bangste#]lingsfomds heeft de secretaris, de heer P. A. vau Aggelein, directeur der Gemeentelijke Bank van Leeniut; te Leiden, verslag uitge bracht van de werkzaamheden van het fonds over 1930. Aan dit verslag is liet volgende ontleend: In het afgeiloopen jaar heeft de stichting in toenemend© mate getoond in een groote be hoefte te roorzoen. Doel der stichting is woe kerbestrijding door borg te staan voor crediet- waarddge credietibahioe1 eendendie trots ern stige pogingen, niet slaagden in bet vinden vain voor credletvenhocgiuig geeisclite borgen of dn liet stellen van gevorderde zakelijke zeker heid. Dit nieuwe middel tot bestrijding van den woeker in het volksoredietweizen heeft velen uit handen van woekeraars gehouden en is velen gezinnen tot steun en hulp geweest. Met genoegen kan worden geconstateerd, dat vele person en, voor wie het fonds borg heeft gestaan, dit ook ten volle waard waren. Slechts een zeer klein bedrag behoorde het fonds als borg te betalen. Er werden 351 (v.j. 244) aanvragen voor een (borgstelling behandeld, waarvan 251 (v.j. 133) aanvragen tot een gezamenlijk bedrag van 21461 (v.j. 10614) werden ingewilligd Het gemiddelde bedrag in den loop va.n het jaar verleende borgstellingen bedroeg 85.50 (v.j. 73.50). Het borgstelliiigsfoiids behoefde slechts een bedrag van 49.25 als borg -te be talen. Met dankbaarheid kan worden medegedeeld ■dat van werkgeverszijde daadwerklijke steun aan liet fonds wordt verleend. Het fonds heeft vele economisch zwakken tegen den schandelijken woeker kunnen verde digen en hun alzoo in hun moeilijken levens strijd kunnen steunen. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester sloot met een 'batig slot van 1193.70 (v.j. 426.40). „Een sobere noodpenning" BESLOTEN EEN VAKVEREENIGING TE WORDEN CHARLIE CHAPLIN „Nooit in een geluidsfilm!" Charlie Chaplin is Maandagavond, met den boottrein van den Hoek v. Holl. te Berlijn aan gekomen. Spoedig na z'n aankomst ontving hij in zijn hotel de journalisten, tegenover wie hij verklaarde, dat hij vooral de Duitsehe theaters wenscht te bezoeken om te zien,wat deze aan nieuwe stukken brengen. Hij wil ook een ge vangenis bezoeken, zooals liij dit insgelijks in Amerika en in Engeland heeft gedaan. Charlie herhaalde, dat hij nooit in een geluidsfilm zal optreden. Overigens gaf hij den wensch te kennen, dat men hem tijdens zijn bezoek zoo weinig mogelijk lastig zou vallen en hem vrij in zijn bewegingen zal laten. MISSIONARISSEN DER H. FAMILIE Men schrijft ons uit Rome: Z. I-I. de Paus heeft hij Apostolische Breve Z. Eni. A. Kardinaal Lépieier benoemd tot pro motor vam de Congregatie der Missionarissen de H. Familie wier Moederhuis aich te Qrave bevindt, DE WEG AMEIDE-MEERKERK. De Ned. Bond van Autobusdienst-onderne mers heeft zich tot Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gewend met het verzoek druk uit te oefenen op het wegbeheerend lichaam (pol derbestuur) om den weg tusscben Ameide en Meerkerk te verbeteren. Deze weg is voor auto bussen bijna niet meer berijdbaar, terwijl het polderbestuur er niets aan doet.. De gaten ïn den neg brengen de veiligheid van het ver keer |a gevaar. CHARLIE CHAPLIN in onderhoud met een filmdliva en reporters in zijn hotel Een Vas Diaz-telegram meldt nog, dat Char lie bij zijn aankomst aan bet station Friedrich- strasse werd verwelkomd door een duizendkop pige menigte, die elk oogenblik aangroeide. Van de bekende filmondernemingeu waren vele personen ter begroeting aanwezig. Toen Charlie den trein wilde verlaten, slaagde de Schupo er slechts met moeite in een kleinen doorgang voor hem vrij te houden. Buiten werd bij met een spontane ovatie door het publiek begroet. DE PROV. STATENVERKIEZINGEN Candidaatstelling Gisteren had in de verschillende provincies de candidaatstelling plaats voor de Prov. Staten. Gelijk gemeld, zal de stemming plaats hebben. Op 15 April in Groningen, Noordbrabaut en Limburg. Op 22 April in Friesland, Drenthe, Overijs sel, Gelderland, Noord-Holiand, Zuid-Holland en Zeeland. Op 23 April in Utrecht. NIET TE VERDEDIGEN, WANT ER WAS NIETS BESTREDEN (Ad. Int.) Na het afdeelingsonderzoek van een lange lijst va.n wetsontwerpen hield de Se naat gistermiddag nog een paar uurtjes over voer openbare vergadering. Die paar uur moes ten nuttig worden besteed, want we zitten aan den Vijverkant van het Binnenhof midden in de begrooting en de voorzitter wil die vóór Pa- selion af hebben. Desnoods met avondvergade. ringen, aldus wordt gemompeld. En dat is geen pretje! Hoofdstek II, dat de posten bevat voor da Hooge Colleges van Staa.t en het Kabinet der Koningin, ging meteen onder den hamer door, evenals de begrootingen van het Fonds tot uit voering van de Tiendwet, van bet Leeninga- fonds 1914 en van het Staatsmuntbedrijf Ziezoo ,dat schoot op. Maar nu kwam als in- termezzo het steunwetje voor de aardappeimeel- iindustrie in de Veenkolonie. Eigenlijk had dit wetje, zooals de heer Wlbaut* opmerkte, ook wel zonder discussie den hamer kunnen pass-eeren, want niemand was er tegen. Maar de lieer Diepenhorst vond het noodig de regeering er op te wijzen, dat de hulp, die hier wordt geboden, slechts zeer matig is, ofschoon hij sommige weinig waardeeren.de kwalificaties, die er door enkele Tweede Kamerleden over wa ren geuit, niet zou willen overnemen. De Veen koloniale landbouw is dankbaar voor dit wets ontwerp, maar de anti-revolutionaire senator noemde het ontwerp toch „een sobere noodpen ning". Om met dit wetsontwerp iets te bereiken zon den volgens prof. Diepenhorst noodig zijn een „soepele toepassing" en een mogelijke aanvul ling". Hij vroeg daarom de medewerking van de regeering op een drietal punten. Vooreerst voor de aardappelteelt, waarvoor dan gedeelte lijk de teelt van tarwe en suikerbieten in de plaats zou moeten komen. Deze cultures zijn dan echter afhankelijk van de uitvoering der ta.rwewct en den steun aan den suikerbiet. Vervolgens zou de regeering moeten belem meren den nadeeligen buitenlandschen invloed, welke tot uiting komt in de buitenlandscbe in voerrechten op ons aardappelmeel en den vrijen invoer van buitcnlandsch aardappelmeel in ons land. En ten slotte zou de regeering den binnen- landschen afzet kunnen bevorderen. Nadat de liberale heer Geldermans met een „liberaal" gebaar zijn steun aan het wetsont werp had toegezegd, „omdat liet toch niets kost", wanit de Regeering betaalt voor baar schatkistwissels dezelfde lage rente als zij voor dit crediet ontvangt, en de heer Wibaut had gewaarschuwd toch vooral niet totbeschermen de" maatregelen over te gaan, kwam Minister Ruys aan het woord. Te verdedigen had de bewindsman niets, want er was in zijn wetsontwerp niets bestre den. 'Maar wel kreeg d'e heer Diepenhorst be langrijke toezeggingen. Met inachtneming van de belangen, die er bij betrokken zijn, beloofde de minister een soepele toepassing van d-e voor gestelde regeling. En voorts, dat onderzocht zal worden, of inkrimping der aardappel-cultuur noodzakelijk is. Een onderzoek naar den in vloed van buitenlandsehe toestanden op de Veenkoloniale streek zou de minister overwe gen en een onderzoek naar een breeder afzet gebied binnenslands is bereids door een ander departement geschied. De heer Diepenhorst kon dus tevreden zijn. Het wetsontwerp werd hierna zonder hoof delijke stemming aangenomen. Minister Ruys verdween en minister Ver schuur nam zijn plaats in. We waren gekomen aan de begrooting van Arbeid. Wat de heer Danz vroeg was uitbreiding van de Arbeidswet tot die categorieën, waar voor dit in 1918 beloofd was. Of eigenlijk moest hij erkennen, dat dit langzamerhand ook wel gebeurde, maar het tempo moest wat worden versneld. Verder drong hij aan op een Werkloosheids verzekering, die in een tijd als deze behoorde te warden ingediend, omdat men nu de nood zakelijkheid ervan het beste voelt. En tenslotte wensebte hij een wettelijke vacantie-regeling, opdat de arbeiders, die nog van vacantia verstoken zijn, ook eens een paar vrije dagen per jaar zouden krijgen. De heer v. d. Lande roerde een onderwerp aan, dat juist de laatste dagen weer zeer ac tueel is geworden, n.l. de versche cadetjes bij hiet ontbijt. Nu gerechtelijk is uitgemaakt, dat een hotelier in zijn keuken voor zijn vreemde logeergasten versch brood voor het ontbijt mag laten bakken, waarom moet de versche boter ham dan nog langer aan den Nederlander ont houden worden, vroeg hij, vooral nu de toestan den in de bakkerijen door mechaniseering zoo verbeterd zijn, dat daarvoor toch geen nacht arbeid meer behoeft te worden verricht. Als om 6 uur wordt begonnen, dan #an om half 8 liet kleine brood reeds klaar zijn. De minister heeft niets anders te doen dan een verandering te brengen in de distributie-voorsdhriften en we hebben 's morgens ons versche cadetje op tafel. Hij behoeft dan niet eens wijziging te brengen In ds voorschriften betreffende het aanvangisuur voor het bakken, zooals hij thans voor bepaalde gevallen reeds wil gaan doen, merkte de katholieke senator op. De liefhebbers van versch broed zullen onge twijfeld benieuwd zijn naar het antwoord van den minister ten dezen. INTERNATIONALE TENTOONSTELLING VOOR HET VERLOFBEDRIJF. In cen der 4 groote steden Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Hotel-, Café- en Restauranthouders „Hocares" heeft besloten, ter gelegenheid van het eerste 'bondsl'ustrum een internationale tentoonstel ling te organiseeren voor het hotel-, café- en restaurant wezen in het verlofbedrijf. Het ligt in het voornemen, de tentoonstelling te organiseeren te Utrecht en om het den han del te vergemakkelijken, deze te doen samen vallen met een jaarbeurs. Definitief is daar omtrent echter nog niets bepaald, doch het staat wel vast, dat zij in één der vier grootste steden des lands gehouden zal worden. Er is reeds veel medewerking toegezegd. Ze» menschen bedolven BANDOENG. 10 Maart (ANETA). De „Preangerbode" meldt, dat in de dessa Indragiri Zondag vermoedelijk tengevolge van zware regens een heuvel is afgeschoven. Zes menschen werdén bedolven. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Een voorbereidende commissie benoemd Dinsdag werd te Utrecht een buitengewone algsmeene vergadering gehouden van den Nedèrlandschen R.K. Bund van Ziekenver pleegsters, op welke bijeenkomst hoofdzakelijk het denkbeeld van de afd. Amsterdam om van den bond een vakvereeniging te maken, be handeld werd. De bedoeling was zich niet te mengen in een vakbewegingsstrijd „zooals die velen leden zeer onsympathiek is". Wel werd koersveran dering noodig geacht omdat meer dan vroeger allerlei stoffelijke belangen der verpleegsters te behartigen zijn. Daarbij werd gedacht aan de belangen van zusters in wijkverpleging e.d., haar verhouding tot ds lichamen, die haar aanstellen, haar arbeidsvoorwaarden en con tracten, ook aan de voorwaarden, waaronder leeken worden opgeleid' in R. K. Ziekenhui zen; er werd verder aan gedacht, hoe noodig het is betere arbeidsgelegenheid te zoeken voor de particuliere verpleegsters en men dacht evenzeer aan de verpleegsters in overheids dienst, wier belangen ook verdedigd moeten worden. Al deze categorieën wenscht men bij een te houden in één grooten machtigen bond. Alleen zou men aansluiting zoeken voor de verpleegsters in overheidsdienst bij de A.R.K.A,. om daardoor mede steun te verkrijgen in het Georganiseerd Overleg. Op deze algemeene vergadering werden door het hoofdbestuur de volgende vier voorstellen aan de orde gesteld1: I. De bond trede op als vakvereeniging; het besluit daartoe worde genomen door een refe rendum onder de leden. II Voor zoover het be treft zusters in overheids- en semi-overheids- dienst, gaat de hond een overeenkomst aan met den A.R.K.A. in dien zin, dat bedoelde zusters tegelijk en verplichtend lid worden van de A.R.K.A. en van den bond, terwijl de gezamenlijke contributies voor de betrokken, zusters niet meer zal bedragen dan die van de A.R.K.A. alleen. III Een commissie worde be r.oemd door het hoofdbestuur om, voor zoo veel noodig, statuten wijziging voor te berei dén. IV. Op het oogenblik dezer koersverande ring treden hoofdbestuur en afdeelingsbe- sturen af, maar worden tijdelijk belast met de behartiging der belangen van den bond en met zijn leiding tot op het oogenblik, waarop vol gens de statuten, opnieuw vastgelegd door de algemeene vergadering en goedgekeurd door Bisschop en Koningin, de besturen gekozen zijn. en aan deze de leiding kon worden over gedragen. Vóór de behandeling dezer voorstellen vestig de de voorzitter dr. H. J. Damen te Amster dam er de aandacht op dat de gehouden enquête had getoond, dat er onder de zusters veel gebrek en armoede voorkomt. Dr. Damen vond het verwijt, dat bij den strijd voor de materleele belangen te hard was opgetreden, ongegrond: wanneer een geneesheer het mes in een abcès zet, dan kan hem niet euvel worden geduid, dat de patiënt daar eenige pijn door gevoelt. Volgens den voorzitter had den de zusters het recht krachtig op te treden, daar de toestanden ondragelijk waren. Do bespreking der voorstellen inleidend, drukte de voorzitter, den leden met alle klem o-p hat hart, toch vóór alles de eenheid te ■bewaren, opdat hetgeen chaos worde in de katholieke leekènverpJeegeterswereld. Dr. P. v. -d. Heyden -te Den Bosch (klaagde er over, dat het voorstel van Amsterdam en den Bosch, dat aansluiting van mannelijke ver- plegenden beoogde, niet op de agenda was geplaatst. Hierop antwoordde de voorzitter o.a. dat het hoofdbestuur het raadzamer achtte om eerst te beslissen over de vorming van een vakvereeni ging en dat men later het opnemen van man nelijk verplegenden zou kunnen overwegen. Dr. Bouman te Amsterdam zei het met dr. v. d. Heyden te Den Bosch eens te zijn. Hij vond het een „Yitium originis", dat de bond tien jaar terug niet onmiddellijk als vakorganisatie voor mannen en vrouwen was opgericht en hij twijfelde of die fout tihans nog geheel hersteld kan worden. Namens de afdeeling U-treoht lichtte rector Terwisscha van Scheltinga een voorstel toe, om pogingen in het werk te stellen tot samenwer king in federatief verband met de katholieke kraamverpleegsters, verplegers en bakers. De afdeeling was er anders bang voor, dat de con tributie, noodig om zooaüs overwogen werd, een vrijgestelde te onderhouden, te hoog .zou worden. Na zeer uitgebreide algemeene beschouwin gen, werden de verschillende punten meer in het -bijzonder besproken. Met 46—11 stemmen werd het voorstel om door een referendum de meening der meerder heid te vernemen, verworpen. Hierop was het dus aan deze vergadering om beslissing te nemen: met. 46 stemmen voor, 7 tegen en 4 blanco ging deze er mee aoeoord, dat de bond in een vakvereeniging werd herschapen. He-t tweede voorstel (overeenkomst met de A. R. K.. A.) werd met 54 contra drie stemmen aanvaard. Voorstel III (statutenwijziging) werd hij accla matie aangenomen; de commissie, die de sta tutenwijziging zou voorbereiden, zou worden gevormd -door: dr. P. v. d. Heijden te den Rcsch, dr. A. Wubbe te Arnhem, rector Ter- wissoha van Scheltinga fe Utrecht, mr. P. v.. d. Velden, secretaris en dr. Damen, voorzitter van het hoofdbestuur, zuster Zeeman te Oldem zaal en zuster v. d. Abeel en te Leiden. Ten slotte legde men zich met algemeene stemmen bij het vierde voorstel (aftreden hoofdbestuur) neer. Besloten werd, dat d-e afdeeli-ngen zoo spoe dig mogelijk (uiterlijk in ieder geval binnen drie weken) haar oordeel schriftelijk te kennen zouden geven eerstens over de vraag, of de mannelijke verplegenden al dan niet tot den nieuwen vakbond kunnen toetre den, en vervolgens hierover cl het ge wenscht is dat zij in een eigen bond vereenigd, federa tief met de zusters samenwerken. De volgende vergadering zal in Mei te Rot terdam plaats .vinden. OP HET HAAGSCHE AUTOKERKHOFom plaats te winnen, wordt het afbraakmateriaal tot hooge stapels opgeladen Aan de verbetering der Schipbeek Bij het gemeentebestuur van Deventer is bericht ingekomen, dat de minister goedge vonden heeft, dat aan de w-erkloozen, tewerkge steld aan de verbeteringswerken van de Schip beek, een z.g. trainingstoeslag wordt gegeven en wel de eerste week van 8 cent per uur de tweede week van 6 cent per uur en de derde week van 4 cent per uur. Voor deze uitkeering geldt ook de gewone extra betaling van 25 pCt. Te Kort~euc is liet 9-jarig zoontje van M. in het water geraakt en verdronJiêiie Het dertiende vliegtuig Hot 13e postvliegtuig vertrok gisteren om 5.40 uit Djask en arriveerde na een tussclien lading van 12.51 tot 14.33 te Karachi, om 18.02 in Jodhpur. Alles wel. Het elfde retourviegtuig Het 11e retourvliegtuig is gisteren te 4.50 uit Calutta vertrokken en na een tussch-enlan ding te Allahabad, te 13.60 te Jodphur geland. HONDERDJARIGE OVERLEDEN Te Midwolde, gemeente Leek, is overleden de 100-jarige Geertje Emp, wedeuwe Boeke Boe tona. Een vader poogde zijn twee kinderen te redden Te Nieuw Vosmeer zakten twee zoontjes van. den heer van de Wetering door het ijs. De vader werd gewaarschuwd en begaf zich onmiddellijk te water. Het gelukte hem spoedig een der jon. gens te redden. Bij zijn verdere pogingen, kwam hij echter zelf in levensgevaar te verkeeren en eenmaal kon men hem slechts redden door touwen toe te wer pen en onder het ijs vandaan te trekken. Het 8-jarig zoontje Nico kon niet meer worden ge red. Het lijkje werd even later opgehaald. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. ONDER EEN AUTO Door de gladheid van den weg Tengevolge van de gladheid van den weg lieeft gistermiddag te half vijf te Elden (Gem. Eist) een vrij ernstig ongeluk plaats gehad. Een luxe-auto van de A.P.C. kwam uit de richting Eist en moest bij de Rijnbrug rem men. Daardoor gleed de wagen weg en kwam in aanraking met een fietser, die juist wilde afstappam. De beide voorwielen gingen den man, zekeren B. S. uit Huissen, over het lichaam. Hij werd met ernstige inwendige kwetsuren een café binnengedragen, waar een geneesheer de eerste hulp verleende. De remmen niet in orde Ten aanzien van het ongeluk aan het Wol- faartsdijksche veer. waarhij de heer Schippers uit Oostburg het leven verloor, kan nader wor den gemeld, dat gebleken is, dat de remmen van den auto niet in orde waren. LUCHTPOST VOOR NED-1NDIE Zooals bekend, beslaat gelegenheid om de overkomst van correspondentie voor Neder- landsch-lndië te bespoedigen door deze over het gedeelte MedanBatavia per luchtpost te doen vervoeren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het luchtrecht voor dit vervoer voldaan moet wor den met Nederlandsche frankeer- of luchtpost zegels. Indien voor dezen uit Nederland afkomstige correspondentie Nederland-Indische luchtpost- zegels worden gebezid, hetgeen herhaaldelijk blijkt voor te komen, beeft, geen verzending per luchtpost plaat, omdat de Indische zegels voor dit vervoer niet geldig zijn. LOCOMOBIEL UIT ELKAAR GESPRONGEN Boerderij in vlammen opgegaan Gisteren hoorden de bewoners uit de omge ving van het station te Slochteren plotseling een hevigen knal. Bij onderzoek bleek, dat de locomobiel van een dorschmackine, vermoede lijk door bevriezen van den manometer, welke locomobiel, stond bij de boerderij van en in huur was bij den heer W. Veltman, nitelkaar was gesprongen- Stukken ijzer vlogen in het rond. In de" schuur ontstond brand, en niet lang daarna stond de geheele boerderij in vlam men. De auto-brandspuit van Slochteren was spoedig ter plaatse, doch kon tegen den feilen brand niets uitrichten. De boerderij brandde tot den grond toe af. De inboedel kon nog door de familie gedeeltelijk worden gered. Toen het ongeluk gebeurde, stonden bij de dorschma- chine de drie arbeiders Holman, van Timme ren en Doorenbosch Jr., die allen licht werden gewond. Dr. Wester uit Slochteren verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna de ge troffenen naar lnin woning werden gebracht. MOLEN AFGEBRAND. Aan blusschen viel niet te denken Gisternacht brak te Deil brand ui-t in den korenmolen van G. J. de Heus. De bewoners lagen rustig te slapen en hadden van den brand nog niets gemerkt, toen ze door eenige agenten werden gewekt. Aan blusschen viel niet te den ken, daar door den sterken wind de molen spoe dig in lichte laaie stond. Een groote hoeveel heid granen, die evenals de molen laag was verzekerd, verbrandde. Tevens ging 750 mud eierkolen die niet waren verzekerd, verloren. De oorzaak van den brand is onbekend. EM.-PASTOOR J. EYCKEN. 'v®k De Zeereenv. (heer J. Eycken, rustend; pastoor te Afferden, verblijvend in het Liefde* huis te Asten, is voorzien van de laatste H.lf, Sacramenten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5