ALGEMEEN OVERZICHT. STRIJD OM DE SCHOOL IN FRANKRIJK DE atheïstische propaganda KI HG Geen recht pepermunt SPIT, ISCHIAS, WAPENZWENDEL-PROCES Scheepsbrand op de Jangtse VRIJDAG 13 MAART 1S3Ï De vrede van Delhi België's defensie HERMANN MUELLER Toestand onveranderd ernstig 200 OPVARENDEN VERDRONKEN In opdracht van Moskou DE KATHOLIEKE KAMERLEDEN VERLIEZEN DEN SLAG KOLONISATIEPLAN VOOR ALGIERS 4000 modeldorpen De slag verloren PATRIOTISCHE REDENEN? Een goede vangst NEW-YORKSCHE SCHANDAAL ZAKEN Actie tegen het stadsbestuur IN DUITSCHLAND Ministerbespreking aanstaande 'T PIJNLIJK GEVAL TE MECHELEI4 NIEUWE RADIO-REDE VAN DEN PAUS? ZEVEN MILLIOEN VERDUISTERD Zelden heeft Groot-Brlttandë voor grootere diplomatieke moeilijkheden gestaan, als in de dagen, toen een 300 mijlen verder levend 300 millioenenvolk openlijk in oproer kwam en 800 gelukkig was een man ais Gandhi tot leider te hebben. Wat er gebeurd zou zijn, als Engeland in die donkere dagen het oor had geleend aan de raadgevingen van uiterst rechts of uiterst links, valt niet met beslistheid uit te maken, maar met zekerheid kan wel gezegd worden, dat op een yoor beide partijen zoo bevredigende oplossing, als nu verkregen Is, geen kijk was geweest. Indien men het den Moskou-apostelen naar den zin had willen makeri n.1. om Indië volkomen aan de Indiërs over te laten dan zou er, zooals een oude Mohammedaan cynisch opmerkte, thans misschien in Bombay geen goud en geen maagd meer te vinden zijn. Aan den anderen kant: wanneer destijds Churchill's geweldpolitiek ten uitvoer mocht zijn gebracht, zou de boycot beweging tegen de Bri'tsche waren zoo'n ern stig karakter hebben aangenomen, dat een streng militair optreden hetwelk ongetwij feld noodig zou geweest zijn aan beide landen millioenen ponden sterling moest heb ben gekost. Het ia echter de zoo vaak als karakterloos gebrandmerkte, maar nog immer gulden middenweg, die Engeland van deze ge varen redde. Dagen lang heeft Loird Irwin met den „half- naakten oproerkraaionden Fakir" zooals Churchill den Maliatma noemde onderhan deld; dagen lang heeft het lot van 300 mlllioan Indiërs en 45 milltoen Britten in handen van twee mannen gelegen. Lord Irwin was de uit gezochte persoon om met Gandlii te onder handelen. Iemand met een ambtenaren-mentali teit of met militaristisch bevelende neigingen had niets met 'n gevoelige en gecompliceerde persoonlijkheid als van den Mahaitma kunnen aanvangen. Irwin, een gentleman in dien waren zin van het woord, kon van mensch tot men,ach en van hart tot hart met zijn zeldzameu gast spreken. Hoe groot de waarde van het vredesverdrag van Delhi ook wezen mag, Engeland mag toch nog geen hel roepen alvorens het over de brug is. Reeds dezer dagen wezen wij erop, hoe weinig Nebroe, de leider van de Indische con grespartij, in het verdrag een werkelijk vredes- tractaat zag. Hij sprak slechts van een wapen stilstand en bleef strak op het standpunt staan, dat Indië niet eerder tevreden mocht zijn, dan wanneer het zijn algeheele onafhankelijkheid bevochten had. En om de gemoederen nog wat verhitter te maken, komt Annle Besant hoe weinig gewicht haar oordeel overigens ook in de schaal le©t met een manifest, waarin zij, ofschoon samenwerking met Engeland be pleitend, toch op de eerste plaats den nadruk legt op de absolute vrijheid van den Indiër. Op een ronde-tafel-conferentie zal nu ver der over de toekomst van Indië besllss wor den. Tenzij de conservatieve partij in Engeland onder leiding van Baldwin, geen kink in den kabel brengt. Maar haar oorspronkelijke ver klaring, die dieed verin oeden dat hij het tijd stip dier conferentie tot Sint Juttemis wilde verdagen en daardoor de Indiërs verbitteren, schijnt verkeerd begrepen, 't Gaat alleen over de vraag, waar en wanneer de conferentie ge houden moet wo: den. Indië acht Baldwin een zeer ongeschikte plaats en hij acht de tijd ruimte van eenijjs weken tekort om zich be hoorlijk te oriënteeren. Mac Donald zal echter zonder twijfel met kracht en met spoed doorzetten, en wij ge- looven dat de juiste weg gevonden is om van Britsch-Lndië niet een tweede China, maar een tweede Japan te maken, d.w.z. een goed geordende staat. Zij het dan, dat er een evolutie van tientallen jaren nog noodig zal zijn om daartoe te geraken Spanje herleeft De stichting van een nieuwe staatspartij -in Spanje, üie als een centrumspartij beschouwd wordt, aldus de „K.W.P.", heeft op het oogen- blik de algemeene publieke belangstelling ge trokken. Het is het begin van een nieuwe nationale beweging. De bertog van Maura, die de tra ditie van zijn vader wil voortzetten, is het op verschillende punten eens geworden met den leider der Catalaansehe beweging, Francisco Cambo, zoodat de vroegere scheiding niet meer bestaat. De correspondentie, die tusschen beide poli tieke leiders gevoerd werd, is dezer dagen ge publiceerd. Maura geeft zijn groote vreugde te kennen, dat mbo bij zijn politieke actie afstand heeft gedaan van de eenzijdige ver tegenwoordiging der Catalaansehe politiek en dat hij met alle kracht wil medewerken aan de oplossing der nationale vraagstukken. Cambo heeft in zijn antwoord die meening van Maura bevestigd: hij wil een einde maken aan de politieke werkeloosheid, die voor Spanje zoo verderfelijk is; hij wil volle aandacht schenken aan het nationale probleem. De nieuwe partij zal zich niet, bezig houden met allerlei bespiegelingen en theoretische kwesties, maar zal al het mogelijke doen om mede te werken aan de praktische oplossing van de brandende kwesties van den dag. In de pers is men over 't algemeen buiten gewoon ingenomen met deze toenadering tus schen deze groote politieke leiders. De nieuwe centrumspartij richt zich niet alleen tot de conservatieven, maar ook tot de uitgenoodigd. Het moet een verbond worden van alle vooraanstaande mannen wien het wijlzijn der natie ter harte gaat. Met dit plan is in het politieke leven van Spanje nieuw leven ge-komen. Als de nieuwe partij hij de komende ver kiezingen het noodlge vertrouwen weet te win nen en sterk genoeg uit den strijd te voor schijn treedt, dan zal zij dienstig zijn aan den nieuwen opbloei van Spanje. Andere berichten getuigen van wat minder rust. Volgens eeu bericht vau de Spaansche grens is te Jaca door de Spcansche overheid eeh complot ontdekt, dat ten doel had, de politieke gevangenen, die sedert den Decemberopstand in de citadel van Jaca gevangen zitten, te be vrijden. Het plan was ook, brand te stichten, teneinde alle aoten, -die op het aanstaande proces betrek king hebben, te vernietigen. Talrijke bewoners van de stad moeten bij het complot betrokken zijn. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de nieuwe republikeinsche Catalonische partij zich heeft uitgesproken voor volledige autonomie van Ca- talonië en heeft aangekondigd, dat zij voorne mens is, na 22 Maart a.s. verschillende acties in te zetten, om haar doel te verwezenlijken. In geheel Catalonië zijn manifesten in om loop, waarin de a.s. uitroeping van de repu bliek Catalonië reeds wordt aangekondigd. Generaal Gallet heeft Woensdag voor de libe rale linkerzijden van Kamer en Senaat, die bijeengekomen waren op verzoek vau den mi nister van defensie graaf de Bnoqueville, zijn jhodarverdediglngBplan niteongezet, j Het defensief systeem van Generaal Gallet, dhef van den generalen staf, omvat, zooals be kend, eerstens de modernisatie' van acht forten van de vestingstad Luik, met betonnen blok huizen in de tusschenruimten, daar deze po sitie een bruggenhoofd vormt; verder de mo dernisatie van de zeven forten van de vroegere vestingstad Namen en tenslotte het aanleggen van versterkte posities langs de Beneden-Schei- de, -omvattende het hersteilen van zestien for ten van de oude vesting Antwerpen en het bouwen ten zuiden van Gent van drie of vier forten. Bovendien voorziet het defensief sys. teem-Gallet nog een onder water-zetting in do streek van Dendermonde en een reeks verster kingen en blokhuizen naar de kust. Na aldus ziju pian uiteengezet te hebben, kreeg generaal Gallet, aan wiens zijde mi nister Do Broqueville had plaats genomen, een groot aantal vragen te beantwoorden. Vond een zeker deel der liberalen het defen sief systeem van den chef van den generalen staf uitstekend, een ander deel en hiertoe behoorde het grootste aantal leden gaf zich niet door deze uiteenzetting gewonnen bracht tegenwerpingen te berde. Zoo begreep de Antwerps-ehe afgevaardigde Jooris niet, waarom mén met alle geweid Ant werpen als vesting wil behouden daar deze stad aan een rivier ligt, wier monding aan Neder land toebehoort. Spreker was van oordeel, dat de ervaringen van 1914 in dit opzicht door slaand waren. Hoe zal de houding van Neder land zijn ingeval van conflict? Is het met ons? Kunnen wij op dat land rekenen? Generaal Gallet antwoordde hierop met te zeggen, dat de defensieve politiek van Neder land op Engeland steunt en gaf verder te ver staan dat het Belgisch defensief systeem voor een groot deel zioh door deze conceptie zou laten leiden. Op een vraag, of de generale staf ook aan de verdediging van Luxemburg gedacht had, ant woordde generaal Gallet niet rechtstreeks. Wel heeft hij onder de oog-en gezien het zenden van divisies naar dien kant, het vernielen van kunstwerken, enz., doöh geen versterkingen. Afgevaardigde Bovesse 'wilde hierop uiteen zettingen hebben omtrent de verdediging van Luik en van de lijn NamenGiivet. Dit zal de gevechtslijn zijn, half steunende op forten en half op Fransch-Belgisohe divisies. Generaal Gallet verwacht veel van de forten waarin hij een groot vertrouwen stelt. Die "van Luik, zei cl-3 hij, hebben het uitgehouden van 4 Augustus tot October. Hierop deed iemand opmerken, dat op het ©ogenblik dat de forten „het nog uithielden' geheel het land reeds bezet was! Gallet beschreef dan in den breede de Bel g-ische middelen van defensie, zoowel in mate rieel als in troepensterkte. Hij was niet van meening, dat men op d-e grens zelf een defensie- lijn zou kunnen opstellen. Het leger moet om te kunnen manoeuvreeren over voldoende plaats kunnen beschikken, een fond hebben. Op een vraag of de hooge raad der nationale defensie het plan-Gallet goedgekeurd heeft, ant woordde minister De Broqueville in de plaats van den chef van den generalen staf, dat het da oomiraissie der versterkingen was die dit plan, waarin de verdedigingswerken een voor name rol spelen, vastgesteld had. Dit debat, waarbij lang geen eenstemmigheid hecrschte, zal later voortgezet worden. Rusland, het Vaticaan en Amerika Zooals jjskeind, heeft Molotow op hot congres van sovjet-raden 'n bericht voorgelezen volgens welk de vertegenwoordiger van het Vaticaan in Oostenrijk het denkbeeld zou hebben geopperd cm een internationaal congres je Weenen bij oen te roepen, teneinde een eenheidsfront tegeu de sovjet unie te vormen. De „Reichspost", het hoofdorgaan van de christqlijk-soeiale partij, verklaart thans, be voegd te zijn om beslist te verzekeren, dat Molotow's verklaring onwaar is. Do Pauselijke nuntius te Weenen, mgr. dr. Sibiiia, heeft nooit eeu dergelijk bericht het licht doen zien en wanneer Molotow een der gelijk bericht heeft voorgelezen, kan dat niet anders dan een vervalsehing zijn. Voorts heeft de verklaring van het Witte De ondubbelzinnige verklaring van het Witte Huis te Washington, dat de rbgeei-ing geen re laties met sovjet-Rusland ambieert, in politieke kringen aanleiding gegeven tot het ontstaan van geruchten over oneenigheid tus. schen president Hoover en staatssecretaris Stimsom inzake de kwestie van de politiek ten aanzien van Rusland. De „New-York World" doet den president der republiek allerlei verwijten en betoogt, dat de regeering, met het oog op de in de Ver. Staten aanwezige zeven millioen werkloozen, een goudmijn, gelijk de Russische markt, dient uit te buiten, instede van dicht te gooien. Denemarken wil ontwapenen Na uitvoerige debatten heeft het Deensche Folketing de z.g. ontwapeningsvoorstellen der soclaaJ-demoera-ten aangenomen. Met voorstel om het Deensche leger te ver vangen door een wachtcorps werd met 77 tegen G4 stemmen aangenomen. Het andere voorstel om de Deensche marine te vervangen door een aantal poütiervaartui- gen werd met 78 tegen 62 stemmen aangeno men. Voor de voorstellen stemden behalve de sociaal-democraten ds burgerlijk-radicalen. Tegen stemden o.a. de conservatieven. Ze ven leden waren afwezig, terwijl één lid zich de laatste maal van stemming onthield. Beide voorstellen gaan thans naar het Land- sting, den Deenschen senaat, waar de regee ring in da minderheid is, zoodat wordt ver wacht, dat een seherpe botsing zal ontstaan tusschon regeering en senaat, terwijl de kans zeer groot is, dat do voorstellen in den se naat worden verworpen. Hot W. B. seinde ons gisterenavond bet over lijden van den voormaligen rijkskanselier, Her mann Mtiller. Ook te Berlijn verspreidde zich gisterennamiddag het gemekt van Müller's dood, en in den rijksdag veroorzaakte het be richt, dat door de socialistische fraotie werd bekend gemaakt, blijkbaar op grond van een telefonische mededeeling uit Moabit, waar de oud-kanselier verzorgd wordt, een algemeene verslagenheid. Op verzoek om nadere inlichtingen hij het ziekenhuis bleek intusschen, dat het overlij densbericht op een mystificatie berustte. De toestand is echter zeer ernstig. Gisterenavond heeft nog een consult plaats gehad van de professoren Borchardt, Sauer- bruch, Zondek en Unger en van den assistent arts dr. Heijn. Na afloop werd medegedeeld, dat de toestand onveranderd was. De noodig geoordeelde operatie zou eerst worden verricht, indien de algemeens toestand van den patient .zulks veroorlooft. President von Hindenburg en de rijkskanselier worden voortdurend van den toestand van den voormaligen kanselier op de hoogte gehouden. NIEUWS VAN HET WESTELIJK FRONT Nog steeds worden lijken gevonden Uit Reims wordt gemeld, dat in het dorp Nauroy, dat gedurende den loopgraven oorlog dicht achter de Duitsehe linies lag, de overblijf selen zijn gevonden van vijf Duitsehe en twee Fransche soldaten, wier identificatie echter tot dusver onmogelijk was. Aan den voet van den Cornillet moeten dezer dagen even-eens skelet ten gevonden zijn. Ontploffing door onvoorzichtigheid SHANGHAI, 12 Maart. (R.O.) Aan boord van het s.s. „Pachi", dat 300 passagiers, waaronder 100 soldaten, vervoerde, had een ontploffing Plaats. Het schip, dat zich op de Jangtse be vond, 70 mijlen ve,n Shanghai, is gezonken. Men gelooft, dat 200 opvarenden verdronken zijn. Ds hrand zou ontstaan zijn door het wegwer pen door soldaten van sigaretteneindjes in een lading katoen, waarop een ontploffing volgde. De 100 overievendc-n worden naar Shanghai ge dirigeerd. Waarbij politieke onthullingen worden verwacht Een toeval bracht de affaire aan het licht NA DEN AANSLAG TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING IN SALISBURY LONDEN, 12 Maart. (N.T.A.) Bij een tus- schentijdsche verkiezing in Salisbury, die noo dig geworden was door het aftreden van den conservatieven volksvertegenwoordiger, werd de conservatief Robertson met 15.800 stemmen gekozen. De liberale candidate mrs. Masterman be haalde 9588 stemmen, terwijl de candidaat der labourpartij Hanook 3939 stemmen op zich ver- eenigde. Koning Zogoe weer naar Albanië WEENEN, 12 Maart. (V.D.) Koning Zogoe van Albanië is van zijn verblijf te Weenen in cognito naar zijn hoofdstad Tirana terugge keerd. In verband met den op hem gepleegden aan slag werd de grootste voorzichtigheid in acht genomen. Hij zou de reis naar Tirana onder den naam van Prins Avvalona hebben gemaakt. DREIGEND LOONCONFLICT Scheidsrechterlijke uitspraak niet aanvaard In de Zuid Beiersche textielindustrie dreigt een Joonconflict wegens de scheidsrechterlijke Uitspraak, waarhij voor arbeidsters, die op uurloon werken een verlaging van drie per cent en voor arbeiders van 514 pet. wordt voor gesteld. De arbeiders willen deze uitspraak niet aan vaarden. DE STAKING IN ZUID-WALES Bijna 3000 mijnwerkers in Zuid-Waies heb ben den arbeid hervat. Nog 2000 zijn in staking gebleven. Abbé Desgranges bevond zich tegenover een absoluten onwil De Fransche regeering heeft een plan uit gewerkt voor de kolonisatie in Algiers. Vol gens dit plan zullen 4000 modeldorpen worden gesticht. Elk dorp zal bestaan uit 100 huizen, die uit ijzerbeton worden opgetrokken in plaatH van uit in de lucht gedroogd leem, zoo als tot nu too gebruikelijk was. In ieder dorp komt ook een ziekenhuis. Do huizen zullen door jaarlijksche aflossin gen eigendom van de inlanders worden. II (Slot) De houding der regeering Welke in dit debat de houding van de re geering.; is geweest Een verklaring liet zich lang wachten, totdat de lieer Mistier den mi nister noodzaakte uit den boek te komen. Hij verklaarde, dat de regeering de afhandeling van het artikel zonder uitstel vroeg om d-e be loften na te komen, verleden jaar gegeven. Met 420 tegen 160 stemmen werd dan ook be sloten, het artikel te behandelen De rechter zijde stemde tegen en hot kamermldden bleek van de zaak af te willen. Voor de rechterzijde was eir natuurlijk geen denken aan, een meedarheid in bet veld te bren gen tegen bet artikel. Abbé Desgranges stelde dan ook voor, het artikel zoodanig te doen lui den, dat het dood druk verlangen jegens de bij zondere school tenminste zou. moeten wijken. Hij stelde daarom een redactie voor, waarbij wel de kosteloosheid werd Ingevoerd, doch te vens 'n compenseerende ontheffing zou worden verleend aan die ouders, die, zooals de wet dat toelaat, ze-lf in de kosten van bet onderwijs voorzien. Daardoor zou eenigermate de onbil lijkheid worden weggenomen, dat de ouders, die het bijzonder onderwijs verkiezen, eerst door middel van hun -belastingpeinningen het onder wijs aan de anderen moeiten betalen, en vervol gens nog eens, zonder den minsten steun van den staat, het onderwijs voor hun kinderen moeten gaan betalen, terwijl de overig-en dat kosteloos ontvangen. Zelfs beperkte hij die com pensatie tot die ouders, die in de belastingen niet zijn aangeslagen voor een inkomen van 50.000 francs. Gedocumenteerde rede van abbé Desgranges In een zeer gloedvol uitgesproken en gedocu menteerd® redevoering heeft abbé Des,granges aangetoond, hoe alleen 'n dergelijke ontheffing het verwijt zou kunnen wegnemen, dat mefl 't bijzonderonderwijs wil treffen en daarmede de onderwijsvrijheid, die toch in do wet staat ge schreven. De dubbele belastingdruk voor de Katholieken werd door hem zeer scherp aau de kaak gesteld. Maar voor een dergelijk rechtdoen zijn de links-cheii niet te vinden. Zij bestreden 't voor stel natuurlijk van terzijde. De rapporteur kwam direct tegen hot billijk- heidsvoorstel verzamelenblazen door de linker zijde er op te wijzen ,dat eeu dergelijk voorstel tot een middellijke subsi dieering van de bijzon dere sch-ool leidt. Ook de evenredige verdee ling der onderwijs lasten zou daarmee haar in trede doen en daar willen d-e radicalen niet van weten, HU zei trouwens ronduit dat een derge lijke maatregel schadelijk zou zijn v-oor de staatsschool, waarbij hij het als schadelijk voor. de laïelfeit voorstelt, dat de ouders zelf hun keuze zouden mogen doen. Abbé Desgranges bevond zich dan ook tegen over een absoluten onwil om eenig recht te doen, maar waar het voorstel toch wel indruk schoen to maken op een deel van het kame-r- midden, daar waren da linkschen op hun hoede en zonden zij de<n beftigen Albert naar do tri bune. Oud-minister Albert naar de tribune De oud-minister van ond-rwijs tijdens het kartel, -begon onmiddellijk de recbterzUde te verwijten, het debat te ontwijken (sic.) en de laïciteit te bestrijden en was zoo vinnig, dat weldra zU'ii discours niet meer te volgen'was onder den stortvloed van interrupties, die tegen zijn onibetamelU'ke' verwijten weerklonken. Op dat oogenblik herhaalde de heer Albert de houding, die hij al meer heeft aangenomen, en verliet de tribune en de zaal, maar het had alles veel van een overlegd spel, want alle socialisten en radicalen verlieten mede de zaal, zoodat een schorsing van de zitting intrad. Na de heropening had men eerst het inci dent te liquiideeren, waarbij de beer Calliès gezegd had, dat de interrupties niet liet gevolg wareu van het gepassionneerd© debat, maar van de afschuw ,die de strijdwijze van de radi- oalan inboezemde. Maar, daar de heer Albert zich de woorden persoonlijk aantrok en de heer Calliès ze niet terug wilde nemen, werd deze tot de orde ge, roepen. Nadat de heer Albert het amendement-Des granges bestreden had en de minister het had afgewezen op den opzjenbaremden grond „dat geen nieuwigheden bij het begrootingsdebat In da wet moeten wonden gebracht", trad ook abbé Bergey in het strijdperk om rechtvaardig heid te vragen. Maar wat kon 't helpen? De meemingen waren gevestigd. Het ging niet om rechtvaardigheid, noch om ouder- of onderwijs, belangen, het ging tegen de bijzondere en voor de overheersch'ing van de publieke school. Met 355 tegen 225 stemmen werd het voorstel Desgranges verworpen. Die cijfers geven vrij wel de verhouding van bestrijders en verdedi gers van de vrijheid van (het onderwijs im deze kamer weer. De slag wea verloren. Restte nog het voorstel uit een oogpunt van onderwijs- en schatkistbelang iets redelijker te maken. De -heer Autrand wilde aan het einde van de vijfde klasse een examen plaatsen om rechtens aan de leerlingen, die voldaan heb ben, de kosteloosheid van de studie te geven en wol aan de kinderen uit de steden, voor wat het externaat betreft en de kosteloosheid van het internaat aan de kinderen van buiten, mits bun ouders niet zijn aangeslagen in de vermogiensbelast ing. Hierdoor zou voorkomen worden, dat de kos teloosheid van het middelbaar onderwijs alleen den stadskinderen ton goede komit en de bui tenkinderen worden uitgesloten door de groote kosten van het internaat. Maar ook dit voorstel, waarhij de plattelan ders uit Ihet kamermidden een zwenking kon den maken, kon toch niet meer dan 249 voor. stem/mers hijeen brengen, tegenover 298 tegen stemmers. Do nieuwe maatregel zal ongetwijfeld zeer zware lasten op de schatkist Joggen en bij het te voorziene bogrooiingstekort zou men kun nen denken, dat misschien de senaat die dure kosteloosheid zal beperken. We verwachten zulks niet. Het plan is een schakel in het groote laicaseeri'ngsplan, dat met het staats monopolie zijn voltooiing moet krijgen. De heftig anti -clericale senaat ziet daarin liet welkom middel om aan de bijzondere school te knauwen en zal die gelegenheid niet laten voorbijgaan. De Fransche Katholieken hebben geen ander vooruitzicht, dan steeds heftiger bestrijding van hun school te ontmoeten. Op de pacificatie valt zelfs nfot te rekenen, want zelfs zij uit het' kamermiidden, die lmar willen, durven er niets voor te doen. En met dé regeering is het precies zoo ge steld. Er blijft dus voor de Katholieken niet .anders over, dan nog grooter offers te brengen voor hun school. Ze zullen dat doem Maar daar. mee allqen hebben zij hun vrijheden niet veilig •gesteld. De actie ale van d« nationale feteratf® m moediger dan ooit. CMuhkif da$ eg «ro#i£, Voor de rechtbank Charlottenburg begon Woensdag 'm groot wapenzwendel-proces, waar bij, naar verwacht wordt, wel eenige politieke onthullingen zullen worden gedaan. Terecht staan zekere Hoppe, beschuldigd van heling van beroepsgeheimen en overtreding van de wapenwet; de politieambtenaar Rei- iners, wegens handel in wapenen, aanstichting tot diefstal en verduistering, Mazanike, wapen meester der bereden politie en tevoren werk zaam in de gewerenfabriek te Spandau, wegens bedrog en oplichting, Wilke wegens militaire verduistering, de slotenmaker Paetel, werk zaam in de wapenkamer te Spandau, wegens het b9nadeelen van het rijk, de wapenmeester Heinrich, wegens het niet-opvolgen van dienst bs vol en en ten slotte de instrumentanhande- laar Iloch'haus, Argentijnsch. onderdaan en Portugees van geboorte, wegens diefstal. Da heele affaire kwam door een toeval aan het licht, toen op 9 Juli van het vorige jaar op den straatweg, tusschen Potsdam en Treptow, een auto in botsing kwam met een motorrU- wiel met zijspan, waarvan de bestuurder, de arbeider Doere, en de kantoorbediende, die in de zij-span zat, op slag werden gedood. Da politie vond toen In de portefeuille van Doerro verscheidene aanwijzingen, die er toe leidden, dat een huizoeking in zijn woning werd gedaan, waarbij behalve grendels van ge weren en sluitstukken, kogellagers en verschil lende onderdeelen van machinegeweren gevon den werden. Andere aanwU'zingen leidden tot een huis- aoeking bij den herbergier Hoppe, bij wien ma chinegeweren, munitie en andere wapenonder- deelen gevonden werden. Hoppe is leider en penningmeester van een afdeeling van de natio- naal-soclalistische partij. De in beslag genomen wapenonderdeelen wa ren afkomstig van Doerre en gedeeltelijk ook van eenige employö's van de wapenfabriek te Spandau, o.a. van Mazanke. Van verschillende zijden had Hoppe wapens en wapen-onderdeelen verzameld, zoodat bij er van verdacht wordt, een wapenvoorraad te heb ben willen aanleggen. De beklaagden verklaren, dat zij slechts uit patriottische overwegingen hebben gehandeld, aangezien het verdrag van Versailles niet toe laat, dat de noodige wapens in Duitschland aan wezig zijn. Reis van een Duitsdien communist naar Noorwegen TE STOCKHOLM GEARRESTEERD De Stockholmsche crimineele politie hee|| den Duitschen communist Bsrnhard Kuehl Koningsberg, kort voordat hij naar NoprweS wilde doorreizen, gearresteerd. Het ingesteld onderzoek heeft uitgewe*® dat IC., die zich voordeed als koopman, in 0 naak1 Z we- blij!1' naar de communistische dagbladen van den, welke sovjet-steun ontvangeu. Uit de in beslag genomen papieren thans voor he>t eerst duidelijk, dat het S'0® holmsche dagblad „Ny Dag" door wordt gefinancierd. In het afgeloojjen jaar heeft het blad 10"- Kronen ontvangen. 550 Inbraken opgehelderd DRIE INBREKERSBENDEN ACHTER SLOT EN GRENDEL. Door de bekentenis van den op 24 Mei bij een inbraak te Dortmund gearresteerd 32-jarigen arbeider Franz Kitta is het Dortmundsche politie gelukt, drie inbreker- benden van in totaal 21 personen op het sP° te komen. Deze benden werkten samen. Iedere a fS ling had een goed georganiseerde bende he'e achter zich. Alle 21 betrokkenen bevinden z thans achter slot en grendel en hebben de n ten laste gelegde daden bekend. In totaal konden 550 inbraken en 25 »u diefstallem opgehelderd worden. Een groot deel van bet gestolen goed nog in beslag genomen worden. Onvoorwaardelijke eisch van de K. v. K. NEW-YORK, 11 Maart (V. D.). Terwijl de eerste burgemeester van New-York, Walker, zich op een ontspanningsreis in Californië be vindt, is in de breede kringen der burgerij op positie ontstaan tegen het stadsbestuur, dat be schuldigd wordt van een weinig serieuze hou ding bU het onderzoek van de schandaalaffai- res van den laatsten tijd. De noodige sensatie werd teweeggebracht door den onvoorwaardelUken eisch van de New. Yorksehe Kamer van Koophandel, dat van staatswege een omvangrUk onderzoek dient te werden ingesteld, De burger-unie, een invloedrijke corporatie, zal vermoedelijk bet verlangen van tie kamer ondersteunen. Aangezien de actie tegen het stadsbestuur dermate om zich heen grijpt, zullen de staats- autoriteiten waarschijnlijk wel gedwongen zijn, een onderzoek in te stellen. Maandag a.s. vindt, volgens een bericht de BerlUnsohe bladen, een bespreking tusschen den rijksminister van binnenlands0" zaken en de ministers van binnenlandsche ken van de landen Pruisen, Eeieren, Bade"j Würteimberg en Hessen. In de eerste plaats ï3 men daarbU zich bezig houden met bet bepa'®1^ der te nemen bonding ten opzichte van communistische atheïstische propaganda. Onze Brusselsche correspondent meldt ons De gewezen Mechelsche kloosterlinge^ bU'.' Van N., die een maand geleden, nogal van P heeft doen spreken, doordat zij het slacht off?'1 is geworden van haar werkelijk overdrew®" vrijgevigheid, is voor de Mechelsche raahS' kamer verschenen. Op requisitoir van den procureur des konifp heeft de rechtbank bevolen, dat de obaerva11®' periode, teneinde vast te stellen, of baar g"ee®. telijke vermogens geheel normaal zijn, me*t ee maand verlengd zal worden. Haar a4vt>cs<( protesteerde tegen den genomen maatregel. Volgens de „Giornale d'Itaüa" zal de Fa1'® Zaterdag voor Pasdben een nieuwe rede y0°' de radio houden. Gemeente-ontvanger in hechtenis genomen Gewaagde speculaties De gemeenteontvanger van Sint Joos ten Noode bij Brussel is in hechtenis genomen, nadat men ontdekt had, dat bij de gemeente kas voor zeven millioen franks bad benadeeld. De ontvanger heeft dit bedrag aan zijn broer gegeven. Deze, een effectenhandelaar, speculeerde er mede op de beurs, met de bedoeling, bet geld uit zijn winst terug te geven. De speculaties liepen echter mis, waarop de bom barstte. Behalve de ontvanger is ook zijn broer ge arresteerd. LOONEN BIJ DE BELGISCHE' SPOORWEGEN De Belgische minister van openbare werke" had gisteren een onderhoud met den directe1'1' generaal der Belgische spoorwegen, waarin sloten is de loonsverlaging van 6 pet. voor b® spoorwegpersoneel met 1 April te doen ingaa11' Het lagere personeel zal de buitengewoi1® vergoeding van 100 francs, die bij de laats'® verhooging werd toegestaan, behouden. SNOWDEÏFS ZIEKTE LONDEN, 12 Maart. (R.O.) Heden zal ee'{' chirurg Snowden bezoeken, om te beslissen, 0 een operatie noodig is. Het bulletin over den toestand van den zieke maakt melding van ®en lichte verbetering. ONDER MEDISCHE CONTROLE Reel. 504-5 I* vimnrmm. it;--. l'-<< t23*«!9S DE GERIK floor die Italiaajwhe regeertag bij gedegenheid vam het een*t*& IM. St. Amtanjua uRgcgeren

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2