KLARE EN DUIDELIJKE UITEENZETTINGEN i DR. C. MEULEMAN Wijziging der Nijverheidsonderwijswet DE ENCYCLIEK OVER HET CHRISTELIJK HUWELIJK het antipapisme Onze naam op vlieggebied "eem Vfybeef/ VRIJDAG 13 MAART 1931 In BBHi Werktijdverkorting door slapte ENCYCLIEK OYER HET CHRISTELIJK HUWELIJK. BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM MINISTERIEELE VERANTWOORDELIJKHEID ONDER ADVIEZEN BEDOLVEN GEEN OPLOSSING, MAAR EEN VOORLOOPIGE GEDACHTE DAG AAN DAG WORDT NAAR BEZUINIGING GESTREEFD JSrdn INSCHRIJVINGSBILJET 1 ÏJfl aQtipapismc loeft op. e zeggen: leeft op, wamt we vinden het ^•"keerd omdat het volkomen omwaar te spreken cn te schrijven, alsof wij de communistische uitingen op dat ge- iets beleven, dat eerst niet voorkwam* °at kuamem we denken en wenschen, we hQnen het voor ons va'derlandsch fatsoen 100 laten voorkomen: de waarheid is anders. ons vaderland leefde en leeft nog een aardjg procent menschen, die in het diepst aQ kun ziel ziek zijn door- antipapisme van 61 allerergste soort. Wat daar bepraat, ge- asterd en gespot wordt over de Katholieke ^k, de geloofspunten van haar leer, de geiüeimen van haar godsdienst, over Paus a Priesters en kloosterlingen, mag aan het 0Qgeloof]jjk.e grenzen: liet bestaat. h we moeten erbij zeggen: niet alleen menschen, die geen fatsoen hebben, aar ook onder menschen, die heel fatsoen lijk Jh de kleeren zitten. Natuurlijk bleef blijft dat bij praatjes. Io ons vaderland werd cn wordt het aller innigste cn allergrievendste heel Tluchter fe<3r,1kt en verslonden. De winkeltjes mot •^lasterlijke en schunnige anti-kAtholieke r„tuu>" bewijzen het. s°ttimjge kringen van protestanten achten ruets te erg, als het over Rome gaat. Daar *'0rclt genoeg godslasterlijks gedrukt over 0 8* Mis, de H. Communie, over het celi- aat en over den Paus. Richtingen als de ageraad hebben in dit opzicht in de verste varte geen schoone lei. ij hebben ons over die dingen nooit erg 'ult gemaakt: wie zulke viezigheidjes nog ^ul<it, laat al dadelijk zien, op welken rang ij s'aat Den laatsten tijd, onder den druk van Rusland, leeft dat doode lijk van het ^'•ipapistne weer een beetje op. Dat was te Verwachten. Wie weet, hoe an de socialistische wereld a' jaren en jaren tegen de Katholieke Kerk v°°ral en tegen den godsdienst geageerd is, hoe die partijen het volk, dat van het ^loof afgevallen is, hebben verzameld, kan daarover niet verwonderd staan. Ook in ons land heeft het socialisme van k®t begin af aan heel sterk onder den in goed van Da.geraads-menschen gestaan en ^®rden die ideeën daar als het laatste en k&te en meest gerechtigde beschouwd. Een Godsdienstig man gaat over het algemeen, enkele uitzondelingen daargelaten, door *°or een bekrompen, achterlijk wezen. Wat 6(10 tijd lang niet zoo duidelijk en georgani- a^rd aan den dag kwam, maken we nu mee. liet. zal nog wel erger worden: zoo'n aanval Verdwijnt niet ineens. Eén ding moet die uiting ons met, ernst bijbrengen: wat bij de Katholieken niet- of Verkeerd georganiseerd is, loopt het grootste Gevaar! En ook dit: dat we niet alleen die uitingen hioeten signaleeren ouder het zoogenaamde „Volk", maar dat deftige lieeren, en deftige bladen die ideeën zeker zoo erg verspreiden. En dat, ook onder onze intelleetueelen het Gevaar voor die besmetting 'inderdaad 'n ®°ort antipapisme niet denkbeeldig is. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Het elfde retourvliegtuig Het 11e retourvliegtuig vertrok gisteren te *•15 uit Jask en landde te 8.40 uur te Bushir, Vanwaar bet te 9.45 naar Bagdad vertrok. Aankomst aldaar te 14.45 uur. Alles wel aan b°ord. Heden verder. Het 13e vliegtuig Het 13e postvliegtuig is gistermorgen te 5.00 "Ur uit Calcutta vertrokken en om 8.30 uur la Akyab aangekomen. Om 9.48 uur werd van daar vertrokken en te 16.45 in Bangkok Ëeland. ZESTIG JAAR Heden viert dr. C. Meulemaa, de kloeke directeur van de R. K. Vroedvrouwenschool te Heerlen, zijn zestigsten verjaardag. Een merkwaardig man, in velerlei opzicht. Medicus van groote bekwaamheid, welspre kend redenaar, gevat debater, beschikkend over een vlotte pen, scheen hij bestemd voor het openbare leven, waarheen zijn neiging hem ook trok. Maar de Voorzienigheid hdd hem voor een andere grootsche taak bestemd. Hij werd de eigenlijke stichter en tot den dag van heden de uitnemende leider van de Wilhelminaschool, de R. K. Vroedvrouwenschool te Heerlen. "Wegens slapte is op de fabriek der firma Piepenbroek en Reygere te Ulft die werktijd lot dnfe dagen per week ingekrompen. In de vertaling van P. L. Rood S.J. te Maastricht, welke in onze cou rant verschenen is. In de overtuiging dat velen er prijs op zullen stellen de encycliek „Casti Connubii" over het Christelijk Huwe lijk in boekvorm te bezitten, hebben wij besloten deze binnenkort te doen ver schijnen. De brochure zal gedrukt op goed papier ongeveer 04 bladzijden groot worden, op formaat van 15 bij 21 cM. De prijs bedraagt 30 cent per exem plaar. Om echter te voldoen aan deu wensch van ben, die deze zeer belang rijke Encycliek in grooten getale wil len verspreiden, hebben wij de prijzen bij groote getallen nog verlaagd, zoo- dat deze thans zijn: bij 100 exemplaren 2714 cent. bij 250- 25 bij 500 20 bij 1000 of meer ex. 1714 Bestellingen worden thans aangeno men en bij gereedkomen der brochure onm'ddellfjk uitgevoerd. DE ADMINISTRATIE VAN „DE MAASBODE". P-S. In verband met het vaststel len der grootte van de oplage, verzoe ken wij E.E. II.II. Pastoors en Direc teuren van congregaties of Besturen van vrouwen- en mannen-organisaties ons tijdig het verlangde aantal exem plaren op te geven. Br. O. MEULEMAN op zijn Jubüê In 1927 Al zijn bekwaamheden en karaktereigen schappen kwamen hem daar van pas. Zijn ge zond optimisme, zijn taaie wilskracht, zijn krachtig doorzettingsvermogen, zijn redenaars talent en zijn schrijversaanleg, zijn ongeloof lijke werkkracht, zijn Innerlijke goedhartig heid, zijn warm sociaal gevoel, al die eigen schappen, op bijzondere wijze in dezen eenen man vereenigd, zijn hem te stade gekomen en hebhen ertoe meegewerkt zijn hooge ideaal te verwezenlijken: de oprichting, en vooral de in standhouding, van de R. K. Vroedvrouwen- i school. Hij behoort tot de menschen, die, met werk meer dan overladen, altijd op den eersten roep gereed staan om mee te doen, als er iets goeds te verrichten valt. Hij houdt van aanpakken, van doorzetten. En het is het geheim van zijn slagen. Moeilijke jaren heeft hij gekend. Het scheen, alsof zijn groote levenswerk, nauwelijks tot volle ontplooiing gekomen, met een plof ineen zon storten. Moedig hield hij stand. Zijn groote werk kracht scheen verdrievoudigd. Waar ieder ander in wanhoop zou zijn neerge-zefen, bleef hij onverzwakt en onvervaard. Man van heftig temperament bleek hij zelfs het zelfbedwang van heit zwijgen te bezitten. Zoo ooit, dan kwam toep uit, dat hij nooit zijn persoon had gezocht, maar altijd de zaak had gediend. Neen, het zijn tenslotte niet wilskracht, door zettingsvermogen, stalen zenuwen, vrij-zijn van menschelijk opzicht, die den christen in moei lijke tijden manmoedig stand doen houden, maar ten leste ligt alle kracht saamgevat in, en gegrondvest op het vaste Godsvertrouwen. En dat is het, wat dezen geloovigen man van wetenschap en daad de moeilijkste periode zijns levens heeft do-en doorkomen, en op dezen dag zal hij daarop terugzien met een hart ver vuld voor eerbiedige dankbaarheid jegens God. En waarlijk heeft hij reden om dankbaar te zijn. Welke een rijk leven heeft God hem ge schonken! Hoeveel goeds heeft hij mogen doen aan arme veriatenen, in het publiek, maar hoeveel meer in het verborgene? Wij eeren in dr. Meuleman den katholieken, socialen medicus! PLAATSELIJKE LEIDERSDAG Veel belangstelling Zooals generaal L. F. Duymaer van Twist als voorzitter in zijn openingswoorden zeide, was de plaatselijke leidersdag welke Donderdag te Utrecht door den Bijzondereu Vrijwiliigen Landstorm werd gehouden voor de leden van dit vaderlandlievende instituut een groota ge beurtenis. En wel omdat zij hier bijeen waren met hun voormannen, met de kern der land stormbeweging, met hen die in den lande aan de bijna 70.000 vrijwilligers mede leiding ge ven. De Nationale Landstormcommissie had de noodzakelijkheid gevoeld om ter versterking van de saamhoorigheid onder de vrijwilligers en tot het aanwakkeren van den goeden geest onder de leden van het instituut de leiders der afdeelingen op te roepen en hen hier een wijle met elkander te laten vertoeven. Niet weinig werd de beteekenis van deze samenkomst ver hoogd door de aanwezigheid van verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten. Het lag voor de hand en het werd dan ook met een daverend applaus begroet, dat de voor zitter voorstelde een telegram van eerbiedige hulde en trouw aan H. M. de Koningin te zen den. Deze plaatselijke leidersdag had echter niet alleen het karakter van een geestdriftigen wa penschouw maar werd tevens voor een meer zakelijk doel benut. De reserve-éerste-luitenant der veldartillerie G. F. Boulogne hield namelijk een zeer nuttige voordracht over het plaatselijk leiderschap. Deze spreker die tevens secretaris der nationale landstormcommissie is, zette uit een, dat het plaatselijk leiderschap een functie is welke ophoudt zoodra de vrijwilligers onder de wapenen komen. Hierna begaf minister Donner zich naar het spreekgestoelte. Deze bewindsman (hechtte nu juist zooveel waarde aan deze betuiging van ge hoorzaamheid aan het wettelijk gezag, omdat er thans zoovele nooden, die tot opstandigheid aan leiding geven, heerschen. De minister wekte de leden op, om vertrou wend op God en vasthoudend aan hun plicht het gezag te steunen, dat steeds de waarborg der vrijheid was. De gevoelens van enthousiasme en trouw welke de duizend aanwezige vrijwilligers beziel, den, werden hierop door den heer van Beek, burgemeester van Boxtel en voorzitter van het grootste verband n.l. dat van de Meierij, ver. tolkt. Met muziek aan de spits trokken de vrijwil ligers tenslotte naar de zalen van het Gebouw voor K. en IV. op om gezamenlijk.het noenmaal te gebruiken. RUSSISCH SCHRIJVER NIET TOEGELATEN IN ONS LAND Ministeriëele tusschenkomst gevraagd Door liet Tweede Kamerlid I. H. J. Vos is aan den Minister van Waterstaat gevraagd of het juist is, dat aan den Russischen schrijver S. Tretjakow, die zich om gezondheidsredenen tijdelijk in Duitschland bevond, een Neder- landsch visum is geweigerd, toen deze door eenlge personen en vereenigingen hier te lande was uitgenoodigd tot het houden van een voordracht in besloten kring op 24 Januari j.l. te Amsterdam. De heer Vos vraagt voorts naar de redenen van die weigering en of de Minister niet alsnog zijn medewerking voor de verstrekking van een visum zou willen ver- leenen. TWEEDE KAMEI DE RIJKSPOSTSPAARBANK EN DE RENTE EERSTE KAMER PASTOOR SERRARENS. De zeereerw. heer pastoor Serrarens te Enge len is wegens een ernstige ziekte ter verple ging opgenomen in het Groot Ziekengasthuis te 's-Hertogenbosch. PASTOOR VAN LIESHOUT. Naar wij vernemen, zal de zeereerw. heer van Lieshout, pastoor te Budel, een rustkuur van drie maanden gaan doen buiten zijn parochie. PATER EUPHRONIUS KÖLSCH t In het St. Lodewijk-College te Vlodrop is overleden de Zeereerw. Pater Euphronius Kölsch, procurator. H H. WIJDINGEN Naar „Kipa" meldt heeft Z. H. Exc. Mgr. Bes sen bisschop van Genève Lausanne en Frei burg (Zwitserland) op 28 Februari in laatst genoemde stad de H.H. Wijdingen toegediend aan o-nze landgenooten P. Morsch (diaconaat) en J. van Rijn (sub-diaconaat) en verder, de tonsuur en de mindere orden aan J. van Vugt en de Graaf. NAAR DE MISSIE Overeenkomstig de toezegging, door Z.H. den Paus in particuliere audiëntie gedaan aan broeder J. Schieffer, algemeen overste der Broeders Franciscanen te Bleijerheide-Kerk- rade, zullen verschillende Broeders binnen kort als onderwijzer vertrekken voor het Mis siegebied van Japan. Na 't vertrek op 17 April zal volgens de „Zuid-Limb." zoo spoedig mogelijk worden be gonnen met den bouw van een school in het apostolisch vicariaat op het eiland Jessa. Eenige Broeders uit het Amerikaansche fili aal der Congregatie zullen eveneens naar Ja pan vertrekken. PROF. JOHANNA WESTERDIJK Op 15 Maart a.s. zal mej. prof. dr. Johanna Westerdijk 25 jaar dïreotriee zijn van het Phytopathologisch Laboratorium „Willie Com- melin Schollen", thans te Baarn. De eigenlijke huldiging zal den dag te voren, dus Zaterdag 14 Maart te Baars plaats hebben. „BELGISCHE KWESTIE" (Ad Int.) Enkele senatoren bleken nog niet heeleimaal bevredigd door het antwoord van minister Verschuur in eersten termijn gegeven. De heer Van Embden bijvoorbeeld meende in de ministerieele rede een algeheel© afwijzing te moeten zien van zijn verzoek om strenger straf, fen te stellen op overtredingen van de Arbeids. wet en van de Veiligheidswet. Dat was blijkens de dupliek van den minister verkeerd gezien. Deze toch was het volkomen met den heer v. Embden eens, dat er vooral tegen wetsovertredingen, die lichamelijk letsel tengevolge hebben, streng moet worden opge treden. De strafsancties zijn dan ook reeds ver scherpt. De minister had in den tijd tusschen de heide zittingen van Woensdagmiddag en Donderdagochtend er nog eens over gepiekerd, of er niet een middel te vinden zou zijn om sommige overtredingen met nog meer kracht tegen te gaan. De nacht brengt raad! Of dit ook thans het geval is geweest? Hoe het ook zij, de minister meende thans een middel gevon den te hebben en wel dit, dat hij berechtingen van overtredingen der Veiligheidswet onder scheid wordt gemaakt naar het daaraan ver bonden gevolg. Zoo zou bij voorbeeld princi pale hechtenis kunnen worden gesteld op over tredingen, die zwaar lichamelijk letsel of onge schiktheid voor arbeid gedurende een bepaal den tijd tengevolge hebben. Deze oplossing wilde de bewindsman echter nog slechts als een voorloopige gedachte be schouwd zien, want scherp juridisch had hij de zaak nog niet bekeken. Wat dat betreft, zou hij eerst nog met zijn ambtgenoot van Justitie overleg plegen. Aan het verlangen van den heer Moltmaker inzake de tandtecbnioi kan de minister niet voor 100 pet. gevolg geven. De regeering wil voor die menschen doen, wat mogelijk is, maar zij is gebonden aan de wettelijke regeling. De beer Oudegeest die wilde dat Nederland de internationale conventies ratificeerde, ook wanneer andere landen tèn dezen achterbleven, had volgens den minister een niet juiste opvat ting van ratificatie van internationale conven ties, De bedoeling daarvan toch is, dat cultuur, staten omtrent een bepaalde aangelegenheid gelijk-óp zullen marcheeren, opdat de gevolgen dier conventies de internationale economische verhoudingen niet zullen verbreken. Wanneer nu andere staten achterblijven met ratificeeren, kan ons land onmogelijk voorgaan, vooral, wan. neer zich tamelijk groote verschillen vertoornen, zooals bijvoorbeeld bij de regeling van den ar beidstijd het geval is. Na deze klare en duidelijke uiteenzettingen van den minister bleken de voornaamste bezwa- ren geweken en kon de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid zonder hoofdelijke stem ming worden aangenomen. Minister Deckers, die hierna zijn begrooting van Defensie te verdedigen kreeg, had het dezen keer al hijzonder gemakkelijk. Slechts twee sprekers voerden over zijn begrooting het woord n.l. mevrouw Pothuis-Smit en de heer v. d. Lande. Laatstgenoemde kwam slechts met het een voudige, maar daarom niet minder sympathieke verzoek om de zeeloodsen in de gelegenheid te stellen niet pas op 65-jarigen leeftijd doch reeds wanneer zij 60 jaar oud zijn met pensioen te laten gaan en wel omdat het werk van een zee- loods buitengaats bij storm en ontij veelal bij zonder zwaar en gevaarlijk is voor menschen van boven de 60. Minister Deckers, die kortgeleden het werk der zeeloodsen nog van nabij heeft kunnen aan schouwen, voelde in dit opzicht geheel met den heer v. d. Lande mede. Maar hij meende, dat een speciale pensioenregeling voor de loodsen niet noodig was. De Pensioenwet toch geeft de re geering reeds de bevoegdheid om in bijzondere gevallen vóór den 65-jarigen leeftijd te pension- neeren. En bovendien is het loodswezen zóó in gericht, dat aan oudere loodsen een minder ge. vaarlijke taak wordt opgedragen dan bij storm achtig weer langs zwiepende touwladders te gen groote scheepsrompen op te klimmen. Op een vraag van mevrouw Pothuis-Smit deel de de minister mede, dat een wetsontwerp tot steun aan mobilisa.Ueslaehtoffers spoedig zijn departement zal verlaten. In tegenstelling echter met dit socialistische Eerste kamerlid 'zag de minister er niets ver. Jreanda ift. gas ©§a Ngd^lamMi ïltegojfH- cier buiten bezwaar van de schatkist verlof was verleend om een Fokker-jachtvliegtuig in j Roemenië te demonstreeren. De gedachte van i mevr. Pothuis, dat hierdoor de Nederlandsche oorlogsindustrie zou zijn gesteund, is wel wat j ver gezocht. Als de regeering het verlof niet t had verleend, zou een buitenlandsche vlieger j voor dit werk zijn gekozen, wat voor de fabriek hetzelfde zou zijn gebleven. Nu is echter de goede Nederlandsche naam op vlieggebied in bet buitenland, nog eens bevestigd. En dat is een niet te onderschatten voordeel. Mevrouw Pothuis-Sm it had haar rede geëin digd met een motie, waarin gevraagd werd cm een sterke vermindering der defensie-uitgaven voor 1932, om daardoor de publieke opinie ton bate van de ontwapeningsconferentie, welke in 1932 te Genève zal worden gehouden, gunstig te beïnvloeden. Zonder ook maar in iets te kort te willen doen aan de beteekenis dier ont wapeningsconferentie, achtte de minister deze motie volstrekt overbodig. Dag aan dag wordt nu al naar bezuiniging op de defensie-uitgaven gestreefd, al was het alleen omdat de dalende inkomsten van den staat zulks noodzak-lijk maken. Ook de meerderheid van de Kamer bleek de ze motie overbodig te achten, want hij stem. ming werd zij met 22 tegen 9 stemman ver worpen. Alleen de socialisten en de vrijzinnig- democraten stemden er voor. Met dezelfde stemmenverhouding werd hier na de begrooting van Defensie door den Se naat aangenomen. Vervolgens kwam de begrooting van Buiten landsche Zaken aan de beurt, waarbij de heer v. d. Lande het debat-inzette met een bespre king van de „Belgische kwestie". De katholieke senator bepleitte vooreerst het onderzoek van de geschilpunten welke tusscthen België en Nederland bestaan door een com missie want cmi het eens te worden moeten op de eerste plaats de punten van het geschil dui delijk en scherp geformuleerd worden; vervol gens liet hij een vrij scherpe critiek hooren op het rapport-Seghers, waardoor hem onjuiste beweringen in de schoenen waren geschoven en tenslotte ontwikkelde hij een nieuw kana- lenplan, door 'hem het Plan-Scheldearm ge noemd, dat z.i. beide partijen zou kunnen be vredigen. Het kanaal, volgens dit plan ontworpen, be gint niet bij de dokken van Antwerpen, zooals het Belgische pla.n, maar op de Schelde hal verwege tusschen Antwerpen en de Nederland sche grens. Het vormt een open arm van de Schelde tot enkele kilometers hoven de Neder landsche grens, waar een sluis is gedacht. Niet bij den Moerdijk nvaar meer westelijk komt dit kanaal in het Hollandsch Diep, hetgeen gun stiger is voor de scheepvaart, omdat men dan minder last heeft van de westelijke winden, die bij reaht oversteken van Moerdijk naar Dordtschekil dwars op de schepen zouden staan en afdrijven zouden kunnen veroorzaken. De voordeelen van dit plan zijn voorts, dat het kanaal slechts twee sluizen heeft, dat het goedkooper is dan de andere plannen o.a. dan het plan-Konijnenburg en ook minder vervoer kosten miet zich brengt. Deze ernstige poging van den heer v. d. Lan de, om te komen tot een goede verhouding tus schen België en Nederland had allerminst de instemming van den liberalen heer Koster en van den christelijk-historischen professor Loh- man. Terwijl de heer v. d. Lande zich stelde op het pacifistische standpunt, om zonder nadee- len onzerzijds aan België toe te staan, wat met de billijkheid overeenkomt, lieten de beide an dere lieeren zich blijkbaar nog uitsluitend lei den door hetgeen op grond van het harde en kille recht van ons kan worden gevorderd. Met de bewering, dat het niet aangaat, dat die Kamer zich beweegt op 'het terrein van de regeering meende de heeren Koster en Lohman het plan van den heer v. d. Lande meteen in den doofpot te kunnen werken, maar wij geloo- ven niet, dat dit zoo gemakkelijk zal gelukken. Dit plan zal ongetwijfeld een punt van nt\gere studie gaan uitmaken, het eenige, wat door den voorsteller van regeering en Kamer wordt verlangd. Wij zien voorts niet in, wat' er voor onbe hoorlijks of gevaarlijks schuilt in de persoon lijke d'aad van den heer v. d. Lande. Onze aan vankelijke indruk is, dat zij meer bevorder lijk zal zijn voor een bevredigende oplossing van de Belgische kwestie dan het handhaven van het starre rechtstandpunt, dat ook thans weer door den heer Lobman werd gepropa geerd, maar dat een overeenkomst tusschen beide buurstaten reeds al te lang heeft tegen gehouden. Op stemmen na heeft de Kamer de laatste hand gelegd aan de Nijverheidsonderwijswet in den nieuwen vorm, welken Minister Terpstra haar heeft gegeven. De A.R. bewindsman, die in 't gebruik hoe langer hoe meer meevalt, heeft veine gehad. Hij wist, waar noodig, zijn eigen standpunt knap en kort te verdedigen. Dit ondervond de soc.-dem. heer Gerhard, dien hij met rustige handigheid in eigen woorden ving en zoo diens amendement afmaakte, dat de fiuancieele overweging bij schoolstichting en -onderhoud uit de wet wilde lichten. Toen de soc.-dem. afgevaardigde impleciet erkend had, dat natuurlijk wel met den financieelen toestand des lands gerekend mocht worden, was 't voor den Minister een klein kunstje om aan te toonen, dat de bestreden bepaling dan ook In de wet kon worden opgenomen. Maar van zulke kunstjes gebruik maken, ver staat nog niet iedereen. Een geluk voor den Minister was, dat zijn ervaren partijgenoot mr. Heemskerk hem bij sprong in de bestrijding van het amendement- Suring. De katholieke afgevaardigde wilde, in navolging van de voorstellen van de Staats- commissie-Rutgers voor het M. O., ook in de Nijverheidsonderwijswet de bepaling zien op genomen. dat het advies van den onderwijs raad, welks vakafdeeling over subsidie-aanvra gen voor nijverheidsscholen wordt gehoord, zou worden gepubliceerd. Hij wilde dit vooral om te voorkomen, dat niet het financieel argu ment een te groote rol zou spelen hij een even tueels afwijzing. Mr. Heemskerk verklaarde zich „mordicus" tegen het amendement omdat hij vreesde, dat de ministerieele verantwoordelijkheid op deze wijze onder adviiezen bedolven zou worden. Minister Terpstra zelf bestreed den heer Suring door er op te wijzen, dat in allerlei ana loge gevallen in de Onderwijswetten de advie zen aan de Kroon evenmin gepubliceerd wor den. Hiertegen merkte baron van Wijnbergen weer op, dat het advies welks publicatie het amendement-Suring wenschte, wel degelijk als een waarborg was bedoeld door de cornmissie- Rutgers (waarvan de katholieke afgevaardig de zelf lid was). In de Nijverheidsonderwijswet, aldus mr. v. Wijnbergen, konden wij geen ob jectieve normen leggen dus moeten we <le waar borgen zoo stevig mogelijk maken. Dat dit in den geest van art. 195 der Grondwet is, schijnt ons inderdaad duidelijk en het contra-betoog van den heer Tilanus op dit punt, was zwak. Iets arudc-rs is inderdaad, zoo bedachten wij later, of eventueels publiciteit van het advies bij do samenstelling niet van invloed kan zijn. Da vergelijking met den Raad van State gaat liier niet op, daar de behandeling van de zaak daar ook publiek is. Waar dit in het onderha vig geval niet zoo is en de wet den Minister zelfs niet belet ook mondeling advies bij den Onderwijsraad in te winnen, lijkt ons bij nader inzien, deze waarborg tocb niet zoo sterk. Het amendement-Lovink, dat zooals wij gis teren reeds schreven, het geheele vakonder wijs weer op losse schroeven wilde zetten, werd wijselijk ingetrokken. Een gelijk lot ondergin gen de amende, men ten-Ti'.anus in zoover deze de beslissing over subsidies aan den Minister i. v. aan de Kroon wilden toekennen. Met 31 tegen 39 stemmen weer rechts te gen links verwierp de Kamer het amende- ment-Gerhard, dat de financieel© rem nit art. 25 van de wet wilde lichten. Woensdag a.s. stemt de Kamer over het ge heel© wetsontwerp, dat natuurlijk aangenomen wordt. Art. 7 betreffende de ontheffingen ten gunste van onbevoegde leerkrachten, treedt 1 Jan. 1931 in werking. De beroepsregeling wordt pas op een nader te bepalen datum van kracht, terwijl voor de subsidie-regeling 1 Januari 1932 als beginstadium is vastgelegd, om vertraging te voorkomen in het afdoen van aanvragen, welke zou kunnen ontstaan door de nieuwe pro cedure. Aanhangige plannen tot verruiming der gelegenheid om nijverheidsonderwijs te ont vangen, kunnen dan volgens de tot dusver gel dende methode behandeld worden, zooals de Minister vroeger aan mej. Meyer heeft beloofd. De rest van den tijd heeft de Kamer zich on ledig gehouden met de door Minister Reymer voorgestelde wijzigingen van de wét-Rijkspost spaarbank. Deze wijzigingen komen in hoofd zaak neer op drie punten. De rentevergoeding wordt veranderd van 2.64 pet. in „ten hoogste 3 pet." Verder wordt de rentevoet hij algemee- nen maatregel van bestuur vastgesteld. Het al gemeen rentegevend maximum word t van 1200 op 2500 gebracht. Eindelijk wordt de inschrijving op 3 pet. Staatsschuldboekjes slechts mogelijk boven 2000, op een spaar bankboekje ingelegd. De hoofd'strijd ging om een am endement-Joe- kes, dat het rente-maximum van 3 pet. op „ten hoogste 4 pet." wilde brengen om zoodoende de kleine spaarders aan te moedigen, die graag .bij dan zekerheid verschaffenden Staat zijn. De V.-d. afgevaardigde vond steun bij den heer Vliegen. Weliswaar achtte de soc.-dem. afge vaardigde 4 pot. te hoog hij wilde heelemaaü geen cijfer in de wet vastleggen maar 3 pot. noemde hij te laag. Mr. de Wilde verzette zioh tegen het amende ment. De huidige reserve van 46 miUioen achtte hij niet zoo hoog en een verander]ijk rentecijfer, juist voor „de brandkast van den kleinen man", niet aanbevelenswaardig. Inderdaad kan men bij de Rijkspostspaar bank, waar de gelden terstond opvorderibaar zijn, niet van te lage rente spreken indien men haar met andere banken vergelijkt. Tenzij men die rijksbank ook tot depositobank wil maken. Op het gevaarlijke van te hooge rente wees burgemeester Fleskens in verband met de boe renleenbanken, die een sociaal doel nastreven Minister Reymer verklaarde zioh tegen de voorgestelde renite-verhooging, alleen reeds om dat de reserve niet voldoende zou zijn om de rente van eventueel verhoogd inileggeld terug te betalen. Hij zag te minder aanleiding voor verhooging va.n den rentevoet omdat sinds 18 Juli 1930 datum van de indiening van het wetsontwerp de rentestand zioh voortdurend in dalende richting heeft ontwikkeld, zooals ook uit de rentepolitiek der banken blijkt. Ten overvloede voegde de bewindsman die Mi nister de Geer naast zich had zitten er nog de waarschuwing aan toe, dat hij hot wetsont werp zou intrekken bijaldien de motie-Joekes zou worden aangenomen. Begrijpelijk, dat de 4 pet. toen kelderde met 22 tegen 33 stammen. Jammer genoeg heeft de heer Max van Poll de rente-kwestie njet aangesneden! En het wetsontwerp kwam er dus zonder hoofdelijke stemming. s? JL. h. st. is ook aanvaard het wetsontwerp, dat voorziet in herziening van de voorschriften in zake de bevordering en het ontslag van officie, ren-vlieger bij de zeemacht. Om den marine, luchtvaartdienst van een vaste kern van offfe- cieren te voorzien, die voldoende ,(hiehtprac- tijk" hebben, is het aan de Regeering mogelijk gemaakt een hoogeren rang toe te kennen aan de officieren-vliegenier, die zich bereid ver klaarden na afloop van hun dienstverband bij den marineluchtvaartdienst te blijven dienen. Collega Bruna J Vrij plotseling is Jan Jacobus Bruna, de par lementaire redacteur van het „Algemeen Han delsblad", overleden. De collega's hadden hem in 't ziekenhuis nog wat anjers gezonden en zijn. zuster schreef ons, dat bij geprobeerd had. ze te tellen, maar dat hij te moe was geworden Hij moet wel moe zijn geweest, want hij werkte hard. Hij zat te ver van ons af om hem andere dan zoo nu en dan in de perskamer van den Senaat bij de thee te ontmoeten. Wie daar ooit met hem in gegprek raakte, voelde, dat hij stond tegenover een man, die veel had mee. gemaakt en over veel kon spreken zooaJs hij, zeer bekwame journalist, over veel schreef. Bruna was een overtuigd liberaal: ook spre kend stak hij zijn opinie nooit onder stoeien of banken. Men wiat wat men aan hean had. Het Katholicisme en de Katholieke Staatspartij hadden zijn bijzondere belangstelling: dit bleek uit zijn artikelen maar ook uit zijn gesprekken. Hij huldigde denkbeelden, die ver afweken van de onze, maar hij deed zijn uiterste best zich te oriënteeren en hij onderschatte den invloed niet van de Katholieke Staatspartij. Wellicht hing een en ander samen met het feit, dat zijn broer, de gewezen vrijzinnige pre. dikant, tot de Katholieke Kerk terugkeerde era als journalist stierf. De convertiet stierf arm:; Rome had hem niet rijk gemaakt. En de niet rijke liberale journalist uit het predikantenge slacht nam toen edelmoedig de zware zorg voor twee zoons van dezen overleden broer op zich en waakte over hun katholieke opvoeding in zijn. eigen huis. Het feit teekent den man legt getuigenis af van zijn breed karakter, zijn nobele genegen heid en zijn onbaatzuchtig hart. Requiescat in pace'. li» origin doozto N 25, 45 en 65 ets. Wybert vervangt het gorgel rankje. Wybert beschermt U1 tegen verkoudheid en infectie Daarom dagelijks Wybert t Reel. 539 DGVS 13 VERTAALD DOOR PATER L. ROOD S.J. TE MAASTRICHT. Aan de Administratie van De Maasbode, te Rotterdam. Ondergeteekende verzoekt toezending van.... exemplaar (aren) van de Nederlandsche vertaling der Encycliek „Casti Connubii" over het Christelijk Huwelijk, in brochurevorm, tegen den prijs van 30 cent per stuk, bij 100 ex. 271/2 cent, bij 250 ex. 25 cent, bij 500 ex. 20 cent, bij 1000 ex. of meer 1 71/ó cent. Naam Woonplaats N.B. Men gelieve bij bestelling het verschuldigde bedrag bjj te voegen "of ons dit geliiktjidig per postwissel of door storting op onze Girorekening no. 11 735 over te maken, waarna toezending onmiddellijk na verschijnen zal volgen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5