nil m |ia \m 1' 1 tl 4 EEN VERBLIJDEND TEEKEN. MAATSCHAPPELIJK WERKEN. PARIJSCHE MODE- PRAATJES. KALENDER VAN DE WEEK. VOOR DE VASTEN DAGEN. VOORJAARSBLOEMEN IN DEN TUIN. PRACTISCHE WENKEN. R. EEN MUSEUM VAN AVOND TOILETTEN. I DE NAAIMACHINE IN DEN WINTER. MESHEFTEN OPFR1SSCHEN, ENZ. VEILIGHEIDSGORDELTJE VOOR BABY. «WAVWwws Fig»2 X yZ 90 j 11 Ehret die Frauen sie fleekten und weben himlische Rosen in s irdische Leben. Schiller. Zou de groote dichter ooit hebben gedacht, oat zijn typische ontboezeming zoo practisch in de daad omgezet zou worden, als heden ten dage het geval is? Het weven, in daadwerkelijken zin is altijd een der schoonste en eerste vrouwelijke deugden geweest. In de primitiefste tijden reeds wisten de vrouwen met behulp van fijne takjes, viseh- graten en andere middelen zich de benoo- digde kleedingstukken te vervaardigen. Zij sonnen en de man zong bij zijn simpel instrument van heldendaden en liefde. Zij spon, en wiegde terwijl heur kindeke In elaap. En wij, vrouwen en meisjes onzer dagen, levende en strevende in een wereld vol haast, jacht en genotzucht. Altijd hebben wij gehandwerkt, gebor duurd, en de eenvoudiger konsten van haken, naaien en breien betracht. Doch thans lijkt 't wel, of der wereld ten «enenmale overstroomd is van zelfgemaakte gobelins en weefsels, die kunstzinnig ons oog streelen'en bekoren. Waarlijk, het lijkt veel op de gulden dagen onzer middeleeuwen, toen de vrouw aan heur spinrokken, of z.g. métiers zaten, weefden en borduurden, terwijl de trouba dour of reizende zanger, van verre landen, wondere tuinen, en smachtende ridders ge waagde. Zijn wij niet als zij, wanneer wij des middags of des avonds en in den huise lijken kring met onze fraaie handwerken bezig zijn en door de radio ons de schoonste muziek doen brengen? Boeken halfuurtjes, lezingen, zelfs prediking en meditatie, wij kunnen alles thuis genieten, en wanneer alles en iedereen werkt, hetzij aan school taak, correspondentie, lezen, of anderszins, dan is het wel een beeld van een echt ge lukkig, degelijk, ouderwetsch, arbeidzaam gezin. Wat kunnen wij onze fantasie vrij Spel geven, laten dansen en wiegen op de tooveraohtige klanken eener wonderbaar zingende viool, of cello, en ander snarenspel. Of in de stille eenzaamheid, een stilte, die ook haar koestering en bekoring heeft, wer ken wij met de steken, weven wij met de draden, duizend lieve gedachten mede, voor de of dengene, die eenmaal ónzen arbeid ten geschenke ontvangt, of stille zorgende ge dachten voor de onzen, die allen in dezelfde warme huiselijke sfeer hun vreugde en ver- poozing zoeken. Verblijdend teekeniü Hoe dikwijls worden op deze plaats, ver keerdheden in het beschaamd gelaat gezien, laten wij ons thans ook eens verheugen en aan de groote trek in onze vrouwen en meisjes naar meer eigen werk, dientenge volge meer huiselijkheid, onze hulde betui gen. De tijden zijn slecht en duur is alles, dat leeren onze jonge meisjes al jong beseffen, vroeger dan wij allicht. En ze zien er toch alle zoo gaarne modieus uit! Wie neemt het ze kwalijk zoo het binnen de perken van moraal en... kleedgeld of de ouderlijke beurs gaat. Het zijn toch alle Eva's nakomelingen, en daarbij hebben wij toch ook den plicht naar staat en stand ér behoorlijk uit te zien. En ze weten 't wel, als het gezin groot is, kan Bruin zooveel -niet trekken, dan grijpen zij zelve naar schaar en naald, of naaimachine en zij tooveren van eenige meters stof zoo n leuk frisch toiletje in elkaar. Of wel ze vinden dat mam wel eens wat nieuwe sierkussens-en kleedjes noodig heeft, en met heur leuk gobelin, weef- of borduur werkje, vormen ze het mooiste schilderijtje van vorige eeuwen in modern décor. Zelfs de hulsmoeders zijn ter verpoozing en voor de gezelligheid, meer dan ooit aan 't handwerken gegaan en met de jeugd bor duren, weven schilderen ze desnoods mede, wat de moderne techniek haar zoo gemak kelijk maakt. Onze prachtige opgezette en schitterend bestuurde Kathulieke onderwijsinrichtingen en vakscholen vormen een niet te onder schatten basis voor de komende tijden. Vele leerlingen dier inrichtingen, weten na .volbrachten leertijd zich een zelfstandig be staan te scheppen op de mooiste en veelbe- lovendste condities. Daarnaast geven deze scholen ook gele- Ifenheid aan al wie het wenschen, zich te bekwamen In alle schoone „consten" van ouden en nieuwen tijd. Is het geen verblijdend teeken? O, er is nog zoo enorm veel goeds in onzen tijd, wij moeten 't slechts willen zien, en weten te vinden. Maar bovenal waardeeren. Er ia een tijd geweest, dat aan het jonge meisje uit zekere kringen, zoo zij zelve haar weg niet reeds gekozen had en uitgesproken bij het verlaten der lagere school, de keuze gesteld werd „of in de hulshouding of stu- deeren, un des deus". En eenmaal gekozen bleef gekozen. Er is een tijd geweest en misschien nog wel, dat het studeerende, werkende meisje, niet in staat werd geacht, een kopje om te wasschen, een jurk te verstellen of te ma ken, kousen te mazen enz. Haha, tien tegen één staan ze op die leuke, dappere dingen, ze tarten u en toonen de handig in elkaar geflanste japonnetjes de mooie, heel kun stige handwerken, en weefsels, broderie, peintures enz, enz. Ze doen béiden en 't aardig rap studentje kan evengoed een éigen kamer en kasten in orde brengen, als menie afgericht en pro fessional huishoudstertje. Waarom? Ach ze nemen dat alles zoo spor tlef op. Waar menig bakvisehje vroeger 't neusje voor optrok, vinden ze nu iets heel gewoons. Alleen zij doen het met meer opgewektheid. Alles op z'n tijd weten zij te zeggen, en ze vinden ook voor alles tijd. O, er is toch nog zooveel goéds in onzé jonge dochters. Zij zijn werkelijk de draag sters van een nieuw schild in welke kwar tieren, wij arbeidslust, sportiviteit en spon- fcanieteit, zielenadel en grootheid, deugd en blijde Godsvrucht mogen lezen. Zij voeren in S0V blazoen, levensvreugde en eerzucht mede, naast een diep warm hartje, al ligt het er niet met schrille kleuren opgeschil derd, maar door dat wapenschild, zijn On eindig fijne lijnen getrokken, lijnen en con touren, de gouden banden van „das ewig weibliche" haar wapen, haar glorie en haar eer. HELLENEN (Ingezonden). M at zal ik worden vragen onze jongere meisjes je tegenwoordig herhaaldelijk. Nog pas heb ik het drie maal gehoord, en op een toon van: Alle beroepen zitten immers vol. t Is waar, apothekers-assistentjes, steno typisten, boekhoudsters, verpleegsters, zelfs jongedames met 'n diploma van huishoudkun dige solliciteeren herhaaldelijk met tientallen tegelijk voor een en dezelfde betrekking. En één van haar kan zoo'n plaats toch maar gegund. Terwijl soms voor al de anderen het broodverdienen evenzeer noodzaak is. De om standigheden zijn tegenwoordig nu eenmaal zoo. En dhdrmee dient rekening gehouden, al zijn er die nog zoo hard roepen van: laten die meisjes als vroeger thuis blijven, haar moeder helpen. Werkelijk, in verschillende gevallen glim lacht men als men bijvoorbeeld ziet, dat een moeder vreeselijk tobt, doordat ze geen dienst bare kan houden, ofwel om reden van geldelij- ken aard, of omdat het huishoudwerk te zwaar is voor één zoo'n dienstbare, of omdat ook dienstboden zoo van „verandering" houden, enz., terwijl de dochter des huizes eiken dag opnieuw naar kantoor fietst Of op z'n mooist kliagt, dat ze al zoo lang naar iets solliciteert. In zoo'n geval ligt het immers voor de hand, dat die dochter, 't best doet, door thuis een dienstmeisje te vervangen, soms zoogenaamd uit te sparen. Ofwel alleen maar flink te hel pen, inplaats van zelf elders te gaan verdie nen. Maar vaak, en hééi vaak, dat moet eerlijk erkend, is het noodzaak, dat ook het jonge- meisje uit zoogenaamd beschaafder milieu een haar passenden werkkring buitenshuis zoekt. En nu bereikten me alleen uit Twente deze week reeds drie vragen van: weet U iets voor me? van jongedames, die met meerdere zusters thuis zijn. En een, die beslist eigen brood moét verdienen, een ambtenaarsdochter in het Zuiden. Te Enschede is een kleuterhuis opgericht. Heeft dat daar aan de grens den jongedames een nieuwen gezichtseinder gebracht? Vertel eens, kent u ook zulke tehuizen, R. K. en is daar geen arbeidskring voor ons vragen ze me. Wat moeten dat èclite jongevrouwen zijn, dacht ik, meisjes die haar aard niet looche nen. Want ja, ik geloof vast, dat in die Kleu terhuizen voor menige jongedame een mooie toekomstige werkkring ligt, in onze R. K. Kleu- terhuizen. Of ik er ken Er zijn er ai meerdere. In Den Haag is er twee jaar geleden een geopend, door de zusters van de H. Juliana de Falconerio. Meer hekend als „de Juliaantjes". Kinderen tot zes jaar, en ik meen zelfs ouder, Kunnen er gebracht, hum mels van vrouwen, die zelf uit werken moeten. En hoeveel arme huisvrouwen moeken dat nog Tevens worden er opgenomen de kleinen van moeders, die ziek zijn, of die om welke re den ook afwezig ofwel de stad uit zijn. Naar ik meen bestaat er voor deze klasse van kin déren gelegenheid in het Kleuterhuis te over nachten. Wat een rustige gedachte voor die afwezige moeders, dat ze haar kleinen goed verzorgd weten, daar in zoo'n jachtige over drukke en overgevaarlijke stad. Begrijp eens wat die rust alleen een zieke vrouw reeds goed moet doen. Als men daaraan deukt zou men naast elke R. K. bewaarschool een R. K. Kleuterhuis wenschen. Dan zou men zich de eerste jaren natuurlijk moeten behelpen met ongeschoolde krachten, maar een wérkelijk vrouwelijke vrouw, of een meisje dat van kinderen houdt en dat van goe den wil is, bezit reeds zooveel aangeboren takt om met de kleuters om te gaan, dat ze al gauw een in de praktijk geschoolde kracht wordt. Want de opleiding eischt enkele jaartjes studie. Ik weet: Die studie lóónt de moeite. Ze is bij uitstek vrouwelijk geheel geeigend voor onze jongedames. Enhééft een toekomst. Er bestaat een R. K. opleiding voor Kleu- terwerk te Amsterdam en te Sittard. Na Mulo- onderwijs of gelijkwaardige voorbereiding doet het studentje wijs een huishoudschool te be zoeken, ofwel het diploma voor huishoudster te bereiken. Verder moet ze tot op zekere hoogte door werken de studie in hygiëne, kinderverzor ging, verbandleer, handarbeid, physiologic, psychologie, spelleiding, administratie, wetten- kennis (kinderwetten b.v. opvoedkunde, enz. Enkele niet-Kath. opleidingsscholen geven de zoogenaamde theorie achter elkaar, zonder onderbreking van den cursus. Andere verlan gen, dat de studente tusschentijds praktisch werkt in een kinderkolonie, een kleuterhuls, enz. En geven daarna nog b.v. eenige maanden studie in verschillende maatschappelijke vraagstukken. Een van de vragen mij gedaan is: Maar hebben we een toekomst in zoo'n werkkring? Aan dat briefschrijfstertje heb ik voluit geantwoord: Ja, de studie is voor jou geen bezwaar. En zelfs al zou je salaris later het minimum zijn, of al zou je heel niet worden gesalarieerd en alleen kost en inwoning genie ten, dan is dat voor Jou nog voldoende. En zou dit laatste niet voldoende zijn voor verschillende van onze R. K. jongedames, die een werkkring wenschen? Vaak alleen om maar nuttig te zijn of haar leven te vullen. Voor haar, die méér moeten verdienen het volgende: Ik heb eens geïnformeerd en hoorde, dat een gediplomeerde kracht in dergelijke huizen gewoonlijk zoo om en bij de 600 ont vangt. Dit boven haar intern-zijn De directrice of iemand op een van de hoogere posten is natuurlijk beter gesalarieerd. Een en ander betreft 'n niet-kathollek kleutertehuis, maar 't Laat voldoende zien, dat er toekomst zit In dit soort werkkring. Wa zijn immers nog maar in het stadium van beginnen. MARIE KOOPMANS. Ochtendjaponnen en huisloiletten zijn niet zoo aan verandering onderhevig als andere kleedingstukken. Dit neemt echter niet weg, dat ze bijna steeds details toonen, die ontleend zijn aan de toilettenwelke overdag of 's avonds gedra gen worden. Ze zijn bijvoorbeeld langer geworden en reiken nu tot ver over de knie, soms zelfs tot aan den grond. Maar er is geen sprake van somptucuse creatiesvan lichte luchtige stoffen, verrijkt met fijne kant. Want deze bevredigen nooitzij zijn door Haar teerheid allerminst voor de ochtendbezigheden ge schikt. Liever ziet men practischer vormen, di iedere vrouw voldoen, en waarin zij zich op haar gemak gevoelt en zich vrij door het huis kan bewegen. De ochtendjapon moet in overeenstem ming zijn met het doel waarvoor ze wordt gebruikt. Daarom bepalen wij ons tot het geven van slechts eenige voorbeelden, die, behalve dat ze practisch zijn, ook elegant mogen heeten. Men verlicze echter nimmer uit het oog, dat de keuze der stof steeds de frischheid, de vroolijkheid en de voornaamheid van den japon bepaalt. Wie zich tevreden stelt met een eenvou digedoch nuttige peignoir, gebruike een lichte wol: '11 voilestof of wollen crêpe: wie luxe prefereert crépe-marocain, crêpe de chine af fluweel. De eerste onzer figuren draagt een japon voor bleek groene marocain, die getailleerd is met een band van wollen voile in dezelfde kleur. Hel tweede déshabillé is ran n groene met zwarte bolletjes geborduurde crêpe. Zijn aanzien wordt zeer verhoogd door de krui selings om den hals. geslagen sjaal, die op b(jna geen enkele avondrobe ontbreekt. Deze dubbele sjaal is evenals de strik van de ceintuur, met zwarte zijde gevoerd. Den klassieken vorm van dezen kruiselings sluitenden ochtendjapon vinden we in de laatste silhouette terug. Deze wordt nog steeds het meest gedragen, omdat ze bij den arbeid het nuttigste effect sorteert en boven dien elke vrouw goed staal. Ons modeldat eleganter is dan de beide voorgaande, is ge combineerd uit twee verschillende stoffen; met pompadoeren bloemen, bedrukte crêpe de chine en effen lavendel blauwe zijden voile voor de volants. Parijs, 10 Maart 1931. Onder do vele nieuwe modellen voor het nieuwe seizoen treffen wij ook vele aardige petites robes aan van dunne wol, die zich uitstekend leenen zoowel voor de ochtend- als de middaguren en die bovendien het groote voordeel hebben, dat er een dubbel gebruik van gemaakt kan worden. Men gebruikt hiervoor liefst de effen stoffen, die vooral voor meer gekleede toiletten in aanmerking komen de fantaisie-stoffen blijven voor de spor tieve modellen gere serveerd. Vaak worden deze petites robes gegar neerd met een heel korte bolero, die soms niet meer dan de helft l&t corsage be- of in andere gevallen tot juist boven de taille valt, waardoor men gele genheid krijgt om hij mooi weer zonder mantel uit te gaan. Een voorbeeld van dit laatste genre ver toont het hiernaast weergegeven model. De robe is van kas tanje crêpe-de-laine de bolero valt open op een klein plastron, gedrapeerd van fijne guipure in bis-tint van dezelfde kant zijn ook de hooge poignets, waarboven de mouwen van stof ruim vallen. De bolero, die van voren met een sierlijk effeot is toegeknoopt, kan gesloten worden gedragen, of onafhankelijk blijven. In het laatste geval wordt het plastron vervangen door een blouse van crêpe met veel kleurige dessins bedrukt op een fond van bis. Het toilet krijgt daarmede een dubbel aspect, naarmate men het met of zonder bolero draagt. van dekt, Mevrouw Cahin CooJidge, de éohtgenoote van den vroegeren president van Amerika, heeft onlangs aan het Nationaal Museum van Washington een rose velours-chiffon-kleed ge schonken, dat haar van alle avondtoiletten, welke zij In de ambtsperiode van haar man droeg, het best gestaan zou hebben. Het museum bezit n.l. een ietwat merkwaar, dige afdeellng, die, ofschoon misschien niet volgens ieders smaak, toch minstens eenig in haar soort is en door de Amerlkaansche vrou. wen druk wordt bezocht. Daar staan de levens- groote marmeren beelden van alle vrouwen, die een president der Vereenigde Staten tot man hadden, te beginnen bi] Martha Washing ton en allen zijn omhangen met heit schoonste gewaad, dat Amerlka's eerste vrouwen gedu rende hét presidentschap van haar eohtgenoo- tea sierde. Daar kan de „arm zalige" Venue van Milo niet tegen apl 1 17 MAART 1931 De handelwijze der ouders moge door de jeugd oogenschijnlljk onopgemerkt blijven, zij kunnen in die jonge zielen een merkteekem achterlaten, dat later tot hun eeuwig heil of ongeluk zal uitgroeien. 18 MAART 1931 Het goede voorbeeld is een deugd, die niet alleen in de verbeelding der kinderen bestaat, doch eene deugd die zij als lichamelijk waar. nemen en zoo gaarne navolgen, in het verlan- gen aan de ouders gelijk te zijn. 19 MAART 1931 Het goede voorbeeld is een der grootste voorwaarden in de opvoeding, zonder dit, zul len do ouders bij hunne kipderen niets be reiken. 20 MAART 1931 Het goede voorbeeld doordringt de ons toe vertrouwde zielen, maakt ze vatbaar en week voor alle goede indrukken, en bereid tot de uitoefening der schoonste deugden. 21 MAART 1931 Gelukkig de kinderen wier ouders hen den weg ten goede prediken, minder door het ge spreken woord, en den moeilijken weg van prin- cipe's, dan door het sohoone voorbeeld. 22 MAART 1931 Eén goed voorbeeld is een veel zekerder en korter weg dan ellenlang betoog. 23 MAART 1931 Door anderen na te volgen wordt men wij zer, door anderen in het goede voor te gaan, wordt men sterker. H. „Ie de motor niet ln order „Ja, Ik heb den wagen de laatste twee kilometer moeten duwen „OnmenschEn Je hebt dat arme dier zeker dat heele etuk laten loopeaï" De volgende tusschengerechten of lunch- schoteltjes zullen een dankbare afwisseling be zorgen op de vastendagen. Boonen-croquetten of schijngehakt zijn door hun groote hoeveelheid eiwit een uitstekend vervangmiddei voor viseh en eieren. Sneedjes brood met Kaassaus. 6 sneedjes brood, 20 gr. bloem, 25 gr. boter, 2 d.L. melk, Yz ons geraspte oude zoete kaas, ei, paneermeel, boter om te bakken. BereidingDoe boter en bloem in een pan netje, roer het op een zacht vuur, tol het een gelijke massa is. Voeg dan langzaam de melk toe onder goed roeren, zoodat een dikke saus ontstaat zonder klontjes. Voeg de geraspte kaas toe, en maak de saus desverkiezend af met een geklopte eierdooier en wat cayenne peper. Besmeer hiermee de sneedjes brood, die van de korsten ontdaan zijn, heel dik. Bestrijk ze met eiwit, bestrooi ze met paneermeel en bak ze in wat boter in de koekepan licht bruin. Macaronicroquetten 20 gr. bloem, 25 gr. boter, 75 gr. macaroni, 50 gr. Parmesaansche kaas, 1 ei, paneermeel, frituurvet Bereiding: Breek de macaroni in zeer kleine «tukjes, wasch ze en kook ze gaar. Maak een dikke kaassaus (zie boven), van boter, bloem en 1 a lü d.L. kooknat van de macaroni. Roer er ten slotte voorzichtig de stukjes macaroni door. Laat het uitgespreid op een schaal koud worden. Vorm er dan ongeveer 6 croquetten van. Haal ze door paneermeel, dan door, even losgeklopt, ei, en weer door paneermeel. Bak ze in heet frituurvet bruin. Laat ze uitlekken op grauw papier en stapel ze op een vleesch- schaaltje met een gevouwen vingerdoekje be dekt. Garneer met wat peterselie. Eierbroodjes. 4 sneedjes casinobrood, 3 ansjovissen, onge veer 40 gr. boter, roerei van 2 eieren. Bereiding: Rooster het brood, besmeer ze met ansjovis boter en bedek het geheel met roerei. Dien ze warm. Bereid de ansjovisboter door de ansjovissen, die vooraf ln wat water en melk geweekt heb ben, zoodat ze niet te zout meer zijn, door een paardeharen zeef te wrijven, nadat ze van de graatjes ontdaan zijn. Vermeng deze purée met de boter, die wat zacht geroerd is. Boonenof erwtencroquetten. Koude, droge, erwten, boonen, capucijners of linzen; 1 fijngehakt ui, wat kerry, zout, nootmuseaat, 3 a 4 koude aardappelen, 1 ei, paneermeel, frituurvet. Bereiding: Vermeng de fijngemaakte boonen met de dito aardappelen, de kruiderijen en de gebakken ui. Maak er dikke groote croquetten van, haal ze door paneermeel, daarna door even losgeklopt ei en weer door paneermeel. Bak ze in heet frituurvet en presenteer er ge bruinde boter bij. Werk voor schifngehakt een el door dit mengsel. Maak er een bal van, wentel die door paneermeel en bak hem in boter bruin. Maak de jus af "met wat tomatenpurée. M. M. Bokking a. la Créole. 2 a 4 bokkingen, 14 a *4 eetlepel kerry, bo ter, aard.-purée. Bereiding: Snijd de gerookte bokkingen aan vierkante stukjes. Fruit de kerry even in de boter en bak er daarna de stukjes bokking in. vermeng ze met de aardappelpuree of leg er een rand aardappel-purée omheen. Menige huisvrouw vraagt zich af, hoe het toch komt, dat tijdens de wintermaanden de naaimachine zoo slechts functioneert cn zoo zwaar draait. De droge lucht van de ver. warmde kamer is daarvan de oorzaak. Deze toch verbruikt de olie veel vlugger dan de natuurlijke zomerwarmte. Daarom is het goed de naaimachine te he. waren in een kamer> waarin niet gestookt wordt. Ontbreekt daartoe de gelegenheid, dan zit «r niets anders op dan ze voortdurend te smeren. Ook zij men er op bedacht, dat door de kachelwarmte dikwijls het inleghout barst. Dit schaadt niet alleen de uiterlijke schoonheid van het instrument, doch kan ook teere stof. fen doen scheuren of beschadigen. R. De voorjaarsbloemen, die, onregelmatig ver spreid her en der onder boompjes en struiken, of aan den rand der paden, hun kroontjes naar omhoog steken, geven aan den tuin, juist, omdat hij voor den zomer nog niet op orde is gebracht, zulk een aantrekkelijk cachet. En daarom zün de mensclien op de voorjaarsbloempjes, die achteloos, op alle mogelijke en onmogelijke plekjes, zich hebben „genesteld", even zuinig als op den enkelen lentedag, die Februari en Maart brengen. De voorjaarsflora omvat meer dan 1000 soor ten heibloemen en vroeg groenende struik®0 en boompjes. Toch kennen jammer genoeg slechts weinige0 de ongehoorde weelde van dit lente-voorspel. Velen, zelfs flinke tuiniers, weten niet welk een bonte schoonheid er schuilt onder de voor- loopertjes van het groote bioemenheir, dat straks komen zal. Scilla, crocus, narcis, erantis, anemoon, primula, larix, rhododendron, lonice- ren, longbloempjes, sneeuwheide en ontelbare andere bloeien vrij en frank op ieder plekje- Er is geen tijd, die het lichaam meer kracht geeft dan de spaarzame milde voorjaarsdagen; er is niets wat op hart en geest van zoo heil- zamen invloed Is als de rijke flora van den vroeg-lente tuin. Er gaat dan ook geen jaar voorbij of op het gebied deT vroege bloemen worden talrijke ver overingen gedaan bloemen worden gekweekt» die de aanvallen van late vorst en sneeuw glans rijk doorstaan. Feitelijk leenen de smalle holle paadjes ziek het best voor het planten van voorjaarsbloemen In den regel toch is de berm er van groen, terwijl de planten als op terrassen kunnen overhangen. Ook tussóhen de steenen der z.g. Engelsche tuinen kotnen ze uitstekend tot hun recht. Wil men met deze voorjaarskindertjes bijzondere effecten bereiken, dan verdient het aanbeveling met elkaar harmonieerende soorten ook bij elkaar te plaatsen. Prachtig groeit de Maartsehe rhododendron boven uit de leverbloempjestuilen en de kussens der sneeuwklokjes, fleurt het rose peperbloem pje tusschen rose sneeuwheide, overschaduwen zwaanleliën de crocus-„nesten" en mengt ziek de gele crocus met de blauwe scilla» Witte nar cissen moeten staan onder het trossendak der roode ribes en primula's en sleutelbloemen zijn het mooist met viooltjes aan haar voet. Jammer genoeg worden te weinig nog el deze vroolijkheid brengende en verwachting kweekende gastjes in onze tuinen aangetroffen- Waarom gunnen we den tuin zoo'n langen „winterslaap" Laten we hem vroeger wakker schudden de moeite, die er voor gedaan dient te worden, wordt honderdvoudig vergoed door het frissefhe kleine goed, dat de natuur in dit jaargetijde ons met zoo'n mild gebaar schenkt- R. In de heele jonge huishoudingen, waar nog zoo weinig omwasch is en leder doekje zijn eigen haakje heeft, 't jonge vrouwtje soms meest zelf diie pliobtjes vervult, zuilen de mes sen. nog wel nfet veel te lijden hebben en met groote zorg behandeld worden. Maar, als men zelve niet meer over alles gaatoch alles weten is alles vergeven, maar leelijke- messen zijn een gruwel. Daarom laten wij hier eenige wenken volgen, over het opfrisschen en reinigen van messen- Gepolijste houten heften kan men weer doen glanzen met eeniigie druppels olie mot war zwartsel, met een linnen lap in te wrijven. Messen nemen terstond den geur van gerook te of gezouten visch aan. Deze wordt snel verwijderd, wanneer men ze afwrijft met een kurk met asch of een papje van asch en spiritus. Ook wel houdt men ze even in de glas vlam. Messen houdt men blank door ze somwijlen tot het heft in een jampotje met sodawater te zetten. Zeer se hoi'p worden de meseen, wanneer men ze slijpt met grot, droog zand. of fijn gemalen dakpan. Men moet de messen slijpen van den rug naar de snede, dan worden zij het scherpst. Er zijn natuurlijk veile machines, groote en kleine in den handel, tot het slijpen of polijs ten van meseen, maar niet ieder houdt ervan. Vroeger was de beste barometer voor het humeur der diverse Kaatjes, Betjee, Mietjes of Jaanitjca het lawaai, dat zij bij het meseen slijpen maakten. Menig stille woede werd geuit bij het messen slijpen, maar de nieuwe tijd bracht nieuw» geruischlooz» methoden en „onverstoorbare humeuren"?????? HUISMOEDER. Van dubbele reformstof of linnen wordt een langwerpige band geknipt, die in het midden iets breeder toeloopt. Op de onderzijde van het verbreede gedeelte, wordt in heldere kleuren een aardig kruisteekenrandje en enkele kruis steekfiguurtjes geborduurd. Aan één zijde wor den 2 knoopsgaten gemaakt, aan de andere zijde 2 knoopen, waarmee de band om het mid deltje van de baby wordt vastgemaakt. Nn wor den voor de schoudarbandjes dubbele handen geknipt die ongeveer 20 bij 6 c.M. groot zijn; hetzelfde kruissteekrandje wordt hierop her haald. Deze schouderbandjes worden aan het verbreede gedeelte bevestigd en het andere uit einde wordt vlak hij de sluiting vastgemaakt (A op A en B op B), (Teeltening 2.) Nu ontbreken nog de banden, die om de armleuningen van de kinderstoel geslagen wor den en met knoop en knoopsgaten worden dicht gemaakt. Deze worden er van onderen aangezet en zijn ongeveer 40 c.M. lang. Met dezen gordel om, kan het kindje onmoge lijk uit kinderstoel of wagen tuimelen, terwijl de band het nergens kan hinderen. TANTE TOET. O jr PlO.1 V mm m'm 'm m tm m m m m m-m m mmrn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6