ALGEMEEN OVERZICHT. HET VERKOOLDE LIJK IN VERBRANDEN AUTO DEN Moord om verzekeringsgeld Z. Em. Maffi f Bij Kiespijn 4* DE RAMP MET DE „VIKING" Het nationaal socialisme De opstand van Jaca WOENSDAG Ï8 MAART J9.1Ï DE AARDVERSCHUIVING IN SAVOYE' CHATELARD BEREIKT ONVOORZICHTIGHEID IN 'T SPEL DEUTSCHLANDL1ED NAAST MARSEILLAISE DE BOMONTPLOFFING TE BUENOS AIRES DRIE DOODVONNISSEN TOT WELK EEN ONTZETTENDE MISDAAD DE NAAR GELD LEIDEN KAN ZUCHT EEN AFSCHUWELIJK RELAAS I Comedie bij de begrafenis KARDINAAL DER VERZOENING" VAKVEREENIGINGS-ACTIE IN SPANJE Waar is u geboren? PASCHEN IN SOVJET-LAND ERNSTIG AUTO-ONGEVAL BIJ MUNSTER Mijnhardt's Poeders Kolenconflict in Wales 5000 nieuwe stakers DE POLITIEKE MOORD TE HAMBURG Heeft Amerika Frankrijk gered? V; anneer niet Ieder land zijn eigen historie schieef, maar <3eze lofwaardige taak voor keel de aarde aan een onbevooroordeeld schepsel laten we aannemen eon Marsbewoner werd overgelaten, zon er dan van a! die natio ns,ie heLden. die nu overal als „de" groote mannen gelden, wel zoo heel veel overblijven? hauvinisme doet vele zaken door een sterk gr kleurden bril bekijken, waarbij natuurlijk niet tegen betier weten in een onwaarachtige voorstelling wordt verkregen, maar hetgeen niettemin toch oorzaak is, dat de goede kwali teiten van anderen ongemerkt niet in 't oog vallen. Frankrijk huldigt Foch en Joffre en nog andere grootheden ais .de" mannen, die den oorlog gewonnen hebben, en men zou er lang zamerhand toe komien om te gelooven, dat de andere ent en te 1 an den wel hebben meegeholpen, doch de eigenlijke eer alleen aan de Franschen toekomit. Een brief van generaal Pershing, welken hij in Juni 1918 aan den Amerikaaaschen minister van oorlog, Baker, richtte en dien hij nu publi oeert irn de „New York Times", schijnt erop.te wijzen, dat de entente overwinning nog zoo zeker niet geweest was als. Maar laten we op den inhoud van den brief niet vooruit]oopen. Ziehier in 't kort wat hij volgens de „New York Times" behelst: „Pershing eischit in dezen brief de spoedige opleiding van nog twee millioen soldat en en verder wil hij, dat in de munitiefabrieken zoo veel mogelijk vrouwelijke arbeidskrachten aan gesteld zullen worden want de oorlogskansen staan hoogst ongunstig. Wanneer jftcli dit jaar, zoo luidt de brief, nog meer ernstige tegenslag zou voordoen, dan zou men Frankrijk moeilijk tot voortzetting van den strijd kunnen dwingen. Het weer standsvermogen der Engelsche en ook der Fransche strijdkrachten is volkomen gebroken. Alleen aan het Amerikaansehe leger is het te danken, dat de Dnitsohers in hun opmarsch tot staan zijn gebracht. De Fransclien zouden daartoe niet in staat zijn geweest". Tot zoover Bershin^s brief. De Franschen zullen zich er wei in hun eer door gekrenkt achten, al zullen zij 't wellicht om hun vroegeren bondgenoot niet te kren ken of om nog nieit méér publicaties uit te lokken bij een gematigd protest of een hooze opmerking laten. Op de publieke opinie kunnen publicaties als deze ze is, zooals men weet, niet de eerste die omtrent den wereldkrijg een ander geluid Iaat hooren, dan hetwelk ons aanvanke lijk opgedrongen werd verhelderend werken. Wie weet, laat de geschiedschrijver van 1950 niet een gamsch ander beeld van het tusschen 1914 en 1918 gebeurde zien, dan wat men ons totnutoe heeft voorgehouden. We zullen maar afwachten. Het vlootaccoord Ten einde den vorm en de definitieve redac tie van de Engelsch-Fransch-Italiaansche vloot- overeenkömst te bestudeeren, is tegen Donder dag a.s., te Londen een bijeenkomst gearran geerd van diplomatieke en technische deskun digen. De basis der besprekingen is vervat in de re cente voorloopige overeenkomst, welke verle den week als Witboek is gepubliceerd. Behalve de Britsche, Fransche en Italiaan se he vertegenwoordigers zal Dwight Morrow, die gedelegeerde was der Vereenigde Staten op de verleden jaar te Londen gehouden vlootcon- ferentie, met den ambassadeur Dawes, namens de Vereenigde Staten de bijeenkomst bijwonen, terwijl Matsoedeïra, de ambassadeur van Ja pan te Londen, zijn land zal vertegenwoordigen. Uit Washington wordt gemeld, dait blijkens een mediedeellng van het staatsdepatrement de te Londen en Parijs tot uiting gekomen vrees, dat Amerika ernstige bezwaren zou hebben tegen de Fransch-1tal i aanselie vloot-overeen komst door niets wordt gemotiveerd. Staatssecretaris Stlmson liet doorschemeren, dat elk pessimisme ten aanzien van de houding der Vereenigde Staten ongerechtvaardigd is. Geneefsche mislukking Onder voorzitterschap van oud-minister Colijn werden gisteren de discussies over het lat van de handelsovereenkomst van Genèèvèe van 24 Maart 1930 voortgezet. De vertegenwoordiger der Engelsche regee ring verklaarde dat de Engelsche regeering op liet oogenbllk, in Verband met den huldigen buitengewoon moeilijken toestand, het directe inwerking treden van de overeenkomst onmo gelijk achtte en het tijdstip waarop de con ventie van kracht zal worden, voorloopig nog niet vastgesteld wenschte te zien. Ook de ove rige voorstellen moest de Engelsche regeering afwijzen. Zij meende de voorkeur te moeten „geven aan de waarde van directe onderhande lingen over handelsverdragen en wenschte voorloopig niet gebonden te zijn. Nader vernemen wij nog: De Engelsche gedelegeerde ter Geneefsche conferentie. Chapman, heeft nog langdurige telegrafische correspondentie met Ldhden over Engeland's houding te Genève gevoerd, maar de Engelsche regeering bleef onverzoenlijk. Zij wilde alleen toestaan dat de handelscon ventie voorloopig nog op papier in 't leven blijft, met de mogelijkheid van een Latere in werking treding, hetgeen de meerderheid der conferentie echter juridisch onmogelijk acht. De conferentie besloot tenslotte in een pro tocol vast te leggen, dat overeenstemming over de in werking treding der conventie niet te be reiken was en dat de vraag, of de conventie eventueel later nog in werking gesteld kan worden, open blijft. De conventie wordt dus nog niet officieel voor dood verklaard, maar de kans op een latere in werking treding is zeer ongunstig, daar de regeeringen zich waarschijnlijk, na de mislukking dezer conferentie, ntet langer moreel gebonden zullen achten, de beginselen na te leven, zoodat thans een opzegging varn verschillende handelsverdragen te wachten is. Hierdoor zou dan de zoo goed als laatste kans om de conventie nog te redden, verdwenen zijn. Hygiënische volkenbondsconferentie Ter wille van de voorbereiding der Euro- pc-esche hygiënische volkenbondsconferentie, die dezen zomer te Genève zal gehouden wor den en die zich met den gezondheidstoestand op het platteland zal bezig houden, is deze week een commissie van deskundigen alhier bijeen geweest, om aanbevelingen inzake de organisatie van den geneeskundigen dienst op het platteland op te stellen. De deskundigen bevelen in het bijzonder aan, dat het aantal order den werkkring van één geneesheer vallende personen nimmer méér dan 2000 zijn zal. Binnen den werkkring van den plattelandsgeneesheer behoort tevens een technisch ervaren hulppersoneel met één of meer verpleegsters te staan. In ieder gehucht behoort althans één persoon aanwezig te zijn, die de eerste geneeskundige hulp zal kunnen yerleenen en op de naleving van de voor schriften van den arts zal kunnen toezien. De gelegenheid moet bestaan de patiënten naar een niet al te ver verwijderd medisch centrum voor het opstellen van deskundige diagnosen te brengen. Ziekeninrichtingen op het platte land mogen evenmin ontbreken op iedere 1000 personen der bevolking moeten minstens twee bedden in een ziekenhuis gereed staan voor de opneming, van patiënten. De genees- heeren moeten over behoorlijke transport middelen kunnen beschikken en de mogelijk heid bezitten de diensten van laboratoria voor het maken van analysen en den bijstand van specialisten in te roepen. Alleen wanneer deze voorwaarden zullen vervuld zijn, zal van een behoorlijke organisatie van den medischen dienst te plattelande kunnen gesproken worden. Tenslotte spreken de volkënbondsdeskundigen zich uit ten gunste van een stelsel van ziekte verzekering, alle landbouwarbeiclers omvattend. Waar ziekteverzekering nog niet is ingevoerd, zal voor kostelooze geneeskundige hulp moeten gezorgd worden. Agitatie in Indië Commimisitiache ©lementen van de organi satie „De Roodie Vlag", hebben hevige inciden ten verwekt tijdens een vergadering in het chisitriot der katoenspinnerijen, waar Gandhi hat woord zou voeren. De communisten beklommen het spreekge stoelte rukten de congresvlag naar beneden en heschen de roode vlag onder het geroep „Weg met het congres, weg met Gandhi"! Vrijwilligers slaagden er echter in, de con gresvlag op haar plaats te zetten. Vervolgens hield Gandhi zijn redevoeringen, waarbij hij echter voortdurend door inter rupties en geschreeuw werd onderbroken. Hij zeid-o onder andere, dat het congres blijft vast houden aan de onafhankelijkheidsverklaring van Lahore, die trouwens op het eerstvolgende congres in Karatsji zal worden vernieuwd Hij verzekerde vervolgens, dat de congres delegatie, die dcej zou nemen aan de onder handelingen aan de ronde tafel, opdracht zou ontvangen geen plan van zelfbestuur goed te keuren, dat niet de duidelijke kenteekenen der onafhankelijkheid in zich draagt. Nog houdt de beweging aan PARIJS, 17 Maart. (V.D.) De toestand in het gebied van de aardverschuiving in Savoye is nog steeds onveranderd. De afschuivende aard- massa's worden op 30 millioen kubieke meters geschat, die thans echter gelukkig in verschil lende zijtakken zijn gesplitst. Elke tak afzonderlijk is echter nog in bewe ging en zoo schuift de aardmassa in verschil lende richtingen verder naar omlaag en zet haar vernielend werk in de richting van het dal voort. Op eenige tientallen meters na is thans ook het dorp Chatelard bereikt, waar mem alle hui zen heeft ontruimd. Tusschen Montauban en Bordeaux MONTAUBAN, 17 Mrt. (N.T.A.) De straatweg v. Montauban naar Bordeauv is op verschillende plaatsen en hier en daar zelfs over een lengte van drie kilometer door het verschuiven van leisteen totaal onbruikbaar geworden. Het kanaal, dat langs den weg voert, als mede de spoorbaan verkeeren in gevaar, wan neer het slechte weder blijft aanhouden. Alleen tot verbetering van de totdusver aan gerichte schade zijn minstens zes maanden noodig. VEROORDEELING DOOR DE BISSCHOPPEN VAN DE KERKPROVINCIE- PADERBORN Straffen tegen de samenzwéerders De Duitsche Rijksdag Bij do behandeling van de begrooting van arbeid in den rijksdag, diende de sociaal-demo cratische rijksdagfractie een voorsetl can drie millioen mark beschikbaar te stellen voor de kindervoeding. Tot dekking hiervan werd voorgesteld een veriiooging van de be lasting op dividenden enz. Bij dn behandeling in tweede lezing der be greeting van buiten,landsdlie zaken diende de communistische rijks-diagfractie een voorstel in om de rijkaregeering te doen verklaren, dat zij de uitlatingen van den rijksminister van -buiten- lan-dsc.be zaken,, waarin „wederom koloniale activiteit" van Duitsoliland werd geeisch-t, niet goedkeurde. Aan dit voorstel verbonden de oommunisten tevens een motie van wantrou wen tegen Dr. Curtins. Ook tegen den minister van arbeid dienden zij een motie van wantrou wen in. Beide moties werden verworpen. De Zwitaersche Nationale Raad B ijheit volksreferendum in Zwitserland werd het Voorstel tot vermindering van het aantal leden van den natlonaten raad van 204 tot 1S7 leden, door verhooging van den kiesdeeler voor een mandaat van 20.000 tot 22.000 inwoners, aangenomen. Eveneens werd aangenomen het voorstel be treffende verlenging van den anibtsduur van nationalen raad en bondsraad van drie tot vier jaar. De volksliederen op het voetbalveld 'n Slot, dat niet bedoeld was Er is heel wat te doen geweest, in de pers althans, over de vraag, of bij den voetbalwed strijd Frankrijk-Duit8Chland, naast de Mar seillaise ook het „Deutsehlandlied" zou worden gespeeld. Er wend onderscheid gemaakt tusschen of- ficieele en niet-officieele aangelegenheden; de slotsom was, dat het hier geen officieele aan. gelegenheid betrof, docli een ontmoeting tus schen twee particuliere organisaties. Men kwam echter overeen, dat toch het „Deutseh landlied" zou worden ten gehoore gebracht. Dit nu moest geschieden, evenals alle mu ziek op het Stadion, door middel van een gra- mofoon-Iuidspreker-installatie en nu bleek, dat er geen gramofoonplaat met „Deutschland, Deutschland iiber alles" op Franschen bodem te vinden was. Men wondde zich daarom tot de Duitsche ambassade, die een gramofoonplaat in bruik leen afstond met een potpourri van Duitsche volksliederen, welke begon met het „Deutseh landlied". Helaas! ten gevolge van het gejuich van het talrijke Duitsche publiek bij het in het veld verschijnen van het Duitsche elftal, heeft men het „Deutschland über alles" niet gehoord. Toen het gejuich eenigszins gezakt was, was het „Deutsehlandlied" al uit en speelde de mu ziek het volgende lied van de plaat: „Ich bin eind Preusse". (Ik ben een Pruis). MADRID 17 Maart (N.T.A.) Volgens een uit betrouwbare bron afkomstig doch nog niet of ficieel bevestigd bericht heeft de krijgsraad uitspraak gedaan in het proces tegen de sa menzweerders van Jaoa en hen tot de volgende straffen veroordeeld: De kapiteins Sadilez en Solis alsmede luite nant Gonzalea werden ter dood veroordeeld; twee andere luitenants en een sergeant kregeu levenlange gevangenisstraf. Allo overige officieren en manschappen die aan den opstand hadden deelgenomen werden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek oer preventieve hechtenis Tegen twee kapiteins die als verdedigers van den opstand zijn opgetreden zullen disci plinaire maatregelen genomen worden. Het opmerkelijke van dit vonnis Is dat ook kapitein Solis door den krijgsraad ter dood veroordeeld werd, hoewel het openbaar minis terie dit niet geëischt had. Ten onrechte wordt het ras boven den godsdienst verheven BERLIJN, 17 Maart. (W.B.) Naar het voor- beeld van de leiders der Keulsche kerkprovin. cie hebben thans ook de bisschoppen van de kerkprovlncle-Paderborn een uitvoerige mede. deeling tot hun onderhoorigeu gericht. Allereerst wordt daarin gewezen op het steeds driester optreden der vrijdenkers. Ter afwering van de gevaren voor kerk en staat wordt dringend tot eenheid en saamhoorigheid gemaand. Een belangrijk deel van liet schrijven heeft op het nationaal-socialisme betrekking. Het nationaal-socialisme, aldus de bisschop pen, is niet enkel een politieke partij, maar ook een levensbeschouwing En als zoodanig neemt bet stelling ten aanzien van den godsdienst en stelt hst eischen op godsdienstig gebied. Het program der r.ationaal-socialistische par. tij is in paragraaf 24 openlijk in strijd met den Katholieken godsdienst. De stelling: „vrijheid voor alle religieuze be lijdenissen, voor zoover ze niet in conflict ko men met bet zedelijkheids, en moraal-gevoel der Germaansche rassen" gaat lijnrecht in te. gen de christelijke beginselen, want ze verheft bet ras boven den godsdienst. In baar uiterste consequenties loochent de partij het zedelijk karakter der Katholieke Kerk. Hebben wellicht ook veie Katholieken, in hun ontevredenheid over de tegenwoordige Politieke en economische toestanden, zich door de natlonaal-socialistlsche verkiezingspropa- gandisten laten overhalen en bedriegen, dan willen we toch vertrouwen, dat dezulken in de toekomst, het waarschuwend woord van hun bisschoppen, dat alléén uit godsdienstige over wegingen tot hen werd gericht, gevolg zullen geven. Daar een ieder, die lid is van een partij, het seheele program dier partij steunt, is liet voor den Katholiek ongeoorloofd, lid te zijn van-de natlonaal-socialistlsche partij, zoolang en in zoo verre deze cultureel-politieke opvattingen hul digt, die niet de Katholieke leer onvereenig- baar zijn". KONING ALBERT OP BEZOEK BIJ DOUMERGUE Koning Albert zal zich 26 Maart a.s. naar Parijs begeven, teneinde er een beleefdheids visite aan den president der republiek af te leg gen en met dezen op 'het Elysée !e dejeuneeren. Wat de nasporingen der politie uitwezen BUENOS. AIRES, 17 Maart. (V.D.) De „Prensa" meldt, dat de Italiaansche anarchist Piretti, die Zondagavond bij bet verlaten van een tramwagen d<^>r de ontploffing van een bom, die hij bij zich droeg werd gedood, terwijl verscheidene voorbijgangers eveneens werden gedood en gewond blijkens het resultaat van het politie-onderzoek deel uitmaakte van een groep anarchisten, wier leider, Giovanni in het begin van Februari met vijf zijner vrienden na een hevig gevecht door de politie onschadelijk kon worden gemaakt. De meeste lqden werden terstond gefusil leerd. Te La Plata heeft men bij een expeditie-firma een aldaar achtergelaten koffer met springstof fen en onderdeelen voor de fahricage van bom men gevonden, die bleken overeen te stemmen met de re3ten, die men van de thans ontplofte bom heeft gevonden. Het is zoo goed als zeker, dat geen aanslag op den Prins van Wales was bedoeld, doch een aanslag op één of ander openbaar gebouw. REGENSBURG, 17 Maart (V.D.) Onder groote belangstelling begon hedenmorgen voor de rechtbank te Regensburg het met spanning verwachte proces tegen den koopman Erich Tetzner en zijn eclitgenoote wegens moord en poging tot mo rd, alsmede wegens poging tot oplichting van een verzekeringsmaatschappij en medeplichtigheid hierbij. Tetzner had indertijd op een afgelegen weg iemand in zijn auto gelokt en zijn slachtoffer vermoord. Toen had liij den auto met het lijk van den vermoorde erin in brand, gestoken, waardoor het lijk onherkenbaar werd, waarna hij zonder spoor achter te laten naar het hui- tenland verdween. Zijn vrouw, die mede in het complot zat, inde. nadat was vastgesteld, dat het lijk in den verbranden auto dat van Tetzner zelf moest zijn, de zeer hooge verzekeringspremie en voegde zich bij haar man. Het bedrog weird echter ontdekt en beide schuldigen werden gearresteerd. De belangstelling was hedenmorgen zoo groot, da.t liet plein voor het gerechtsgebouw door een cordon van politic-agenten moest wor den afgezet. De pers was zeer talrijk vertegenwoordigd, terwijl men zich ook in rechterlijke kringen voor de zaak Interesseerde, want talrijke ju risten, waaronder de voorzitter en de officier van justitie te Neurenberg, waren in de zaal aanwezig. Erich Tetzner werd geboeid binnengeleid. Hij maakte een keurig verzorgden indruk. Zijn vrouw, die haar man voor bet eerst na langen tijd weerzag, huilde zacht, toen zij in de be klaagdenbank naast hem plaats nam. Bij den aanvang van de behandeling ver zocht de verdediger van mevr. Tetzner de rechtbank, geen gebruik te willen maken van de verklaringen van den deskundige Dr. Bunz. Dit verzoek werd echter afgewezen. Nadat de acte van beschuldiging was voor gelezen, begon het verhoor van Erich Tetzner. Hij sprak zoo zacht, dat de voorzitter hem her haaldelijk moest vragen luider te spreken. Tetzner verklaarde, dut hij reeds zijn schoonmoeder, wier dood elk oogenblik te ver wachten was, voor tienduizend mark had wil len verzekeren. Hij ontkende beslist, dat hij zijn eigen moeder voor vijftenduizend mark had willen laten verzekeren. Hij deelde vervolgens iets uit zijn eigen leven mee. Als vertegenwoordiger van het Pest aloizzi-Ver lag had hij in Saksen voor deze uitgeverij boeken verkocht, doch daarmede slechts weinig verdiend. Zijn vroUw bad hij ge heel onbekend gelaten met zijn plannen om m'et behulp vaii zijn auto de ver ze kering maat schappij op te lichten. I Bij het verdere verboor van Tetzner trachtte hij steeds zichzelf zooveel mogelijk van schuld te ontlasten. Met zijn vrouw voerde hij een vrij welvarend leven. Verschil lende beschuldigingen sprak hij tegen. Hij had zijn vrouw nooit medegedeeld, hoe hij zijn plan dacht uit te voeren. Hij had zijn vrouw nog nooit gehypnotiseerd en was zelf nooit onder hypnose gebracht. In de periode van 22 October tot 6 November 1929 had hij zich bij vier verzekeringmaat- schappijen voor in totaal 415.000 mark laten verzekeren. Vervolgens plaatste liij in de „Chemnitzer Neueste Nachriebten" een adver tentie, waarin hij reisgezelschap vroeg. Aanvankelijk wilde 'hij dengeen, die hierop af zou komen, voor zijn doel gebruiken. Na eenige aarzeling weigerde de man, die zich het eerst had aangemeld, echter op zijn voorstel in te gaan. Vervolgens schilderde Tetzner zijn over val op den handwerksman Alois Ertner. Hij herinnerde zich nog alle bijzonderheden en liet plastisch met gebaren zien, hoe bij nog ge tracht had, zijn slachtoffer een boord en das om te doen, opdat hij meer op Item zou lijken. Met een ijzeren stuk gereedschap van den auto had hij op Ertner ingeslagen, die zich echter verweerd had en hem daarbij zelfs aan liet oog bad verwond. Zonder omwegen gaf Tetzner toe, dat hij liet voornemen liad Ertner te dooden. Hij had zijn vrouw medegedeeld, dat hij de wond aan zijn o g hij een vechtpartij had opge-loopen. Tot zoover kwamen de verklaringen, die Tetzner hedenmorgen aflegde, overeen met zijn mededeelingen tijdens het voor-onderzoek. Zijn beschrijving van den moord zelf week in bijzon derheden echter ver af van zijn eerste mede deelingen. De andere verklaring luidde namelijk, dat hij eën man, dien hij niet kende, op den weg had overreden. Den zwaar gewonden man zou hij toen in den auto hebben gedragen en na dat de man nog een tijdje had liggen te steu nen, was liet stil geworden. Toen eerst zou hij op liet idéé zijn gekomen den wagen met het stoffelijk overschot van den onbekende in brand te steken. Bij het verdere veTlioor verwarde Tetzner zich echter meer in zijn eigen verklaringen. De voorzitter merkte op, dat liij vroeger toch had toegegeven, een mensch levend te hebben ver brand, terwijl hij thans beweerde, den wagen slechts in brand te hebben gestoken om te ver bergen, dat bij een niensch bad doodgereden. Na haar man werd mevrouw Tetzner ge hoord, die langen tijd geen woord kon uitbren gen en steeds weer opnieuw door huilkranipen werd bevangen. Berst nadat de president haar met moeite tot kalmte had gebracht, verklaarde zij, dat haar man met groote hardnekkigheid steeds weer opnieuw op zijn plan was teruggekomen. Zij zelf was zenuwziek, had een zeer zwakke wil en had tenslotte toegegeven. Van een hypnoti seering door haar man kon zij niet spreken; zij was slechts zeep- zwak geweest. Tegen de comedie bij de begrafenis van den onbekenden man had zij zich verzet. Slechts Uit angst en medelijden met het lot van den ongelukkige had zij zooveel tranen vergoten. Hiermede was het verhoor van beide be klaagden afgeloopen. „In het donker onbeweeglijke ge daanten op het ijs van alle kanten weerklonken hulp kreten NEW YORK, 17 Maart. (N.T.A.) De „Asso ciated Press" meldt van het More-Island, dat van de 138 koppen der verongelukte „Viking" minstens 20 den dood hebben gevonden. Zestig hunner slaagden erin, More-Island te bereken. Van de overigen is nog niets bekemtl. De overlevenden waren niet in staat, een relaas van da gebeurtenissen te doen, daar zij door het afleggen van acht k tien mijlen, van schots op schots springend, bij het licht van het brandende schip, totaal uitgeput waren. Ver moedelijk kwamen velen bij den tocht om het leven. Of de ramp te wijten Is aan een ketelontplof fing of aan de explosie van het zich aan boord bevindende buskruit is nog geen uitgemaakte zaak. ST. JOHNS (Newfoundland), 17 Maart. (N.T.A.) Kapitein, ICean, en 117 leden van de bemanning van de verongelukte „Viking" zijn behouden od Horse-Island aangekomen, nadat zij uren op het ijs hadden doorgebracht. De kapitein vermoedt, dat ongeveer vijf en twintig personen om het leven kwamen en verklaarde, dat zich onder de vermisten o.a. bevinden de filmdirecteur, Frissel. en drie fotografen. Hedenmorgen hij het aanbreken van den dag bemerkte men ongeveer 5 mijlen van de kust verwijderd een visschersbootje, waarin zich 7 personen bevonden. Vijf schenen ernstig ge wond te zijn. Het bootje trachtte Horse-Island te bereiken. Da ramp schijnt te wijten te zijn aan de ont ploffing van het zich aan boord bevindende buskruit. Een van de twee personen, die bezig waren het kruit te lossen, rookte daarbij een pijp. Men veronderstelt, dat hij een vonk heeft laten vallen in bet buskruit, waardoor de ont ploffing zou veroorzaakt zijn. NEW YORK, 17 Maart. (N.T.A.) Naar de „Associated Press" uit St. Johns (Newfound land) verneemt, verklaarde kapitein Kean, dat hij zich op de commandobrug bevond, toen op het achterste gedeelte van het schip een hevige explosie plaats had. Hij zelf werd weggeslin gerd en ernstig gewond. K'ean is van meening, dat de personen, die zich op het voorste gedeelte van het schip be vonden, ongedeerd zijn gebleven. Hij beeft echter den indruk, dat het achterste gedeelte van het schip in stukken gereten werd. In het donker zag men onbeweeglijke ge daanten op het ijs liggen en van alle kanten weerklonken hulpkreten. Ten gevolge van den brand, die op de ex plosie volgde, ken men niets van de zich aan boord bevindende bagage in veiligheid hren gen. Daar op het eiland geen levensmid,delenvoor- raden aanwezig zijn, lijden de geredde personen grooten honger. Het eerste reddingsschip zou eerst tegen den avond de plaats des onheils kunnen bereiken. Pietiro Maffi, wiens overlijden wij gistcï?® meldden, wend den 12den October Corteolona bij Pavla geboren en in 1881 pries* gewijd. Na, als professor in de jihilosophle, eenige tijd aan het seminarie te Paria werkzaam zijn geweest, wijdde de geleerde priester meer speciaal aan de bestudeering van natuur wetenschappelijke en astronomische vraagstu ken. Hij stichtte een „revue der pbysische ®b mathematische wetenschap,pen", waarvan bfl zelf mede de redactie waarnam, en aldra iel' wierf zich de toekomstige Kerkprins een g°e den naaim In de geleerden-wereld. Intussohen schitterde de ij verige priester niet enkel door geleerdheid uit, zijn buitengewone godsvrucht en zielenijver rangschikken hem a spoedig onder de elite van Christus' discipel®11' De verhouding tusschen vrije en Katholieke organisaties Eenogen tijd geleden was er sprake van, dat de Katholieke en vrije vakvereenigiingen in Spanje besloten hadden deze beide groepen van organisaties te vereenigen. De Spaansahe bladen ontkennen inifcusschen da juistheid van liet bericht. Er is alleen een plaatselijke overeenkomist gesloten en wel in de hoofdstad Madrid, tusschen vrije en Ka tholieke vakvereenagingen. Overigens kan niet van een vereenlgiug der beide organisaties in den zin van een fusie ge sproken worden, maar is alleen een soort ar beidsigeimeensdhap gevormd, welke de behande, ling van zuivere vakvereenigtngs-problenion ten doel heeft. Men heeft ze den naam van „Coalición Obréna" gegeven. Als haar orgaan zal een ©oimdte fungeer en, dat uit afgevaardig den van belde organisaties Is samen,geste ld. Een door Prins Hohenlohe later moeilijk te beantwoorden vraag GEBOORTE IN EEN SNELTREIN Tijdens een sneltrein-reis van Silezië naar Berlijn is de prinses Hohenlohe-Oeringen ver blijd met de geboorte van een zoon. Het prinselijk echtpaar was naar Berlijn ver trokken, omdat het er de voorkeur aan gaf, dat de gebeurtenis in Eerlijn inplaats van ln Silezië zou plaats hebben. Gezien den toestand van de prinses was echter zoowel een medicus als een verpleegster mee naar Berlijn gegaan. Onverwacht moest reeds ln den trein hun hulp worden ingeroepen. Alles had een vlot verloop en zoowel moeder als kind bevonden zich bij aankomst te Berlijn in den besten wel stand. Wie dan niet werkt, wordt ontslagen De „Osservaitore Romano" verneemt uit Moskou, dat' tengevolge van overeenkomsten tusschen de anbeiders-vereenlgingen en de sovjet-regeer ingi do Paaschdiagen wevkdagm verklaard zijn on dat alle werklieden, die zich o,p diie dagen niet op hun werk zullen mei den onmiddellijk ontslagen zullen worden. Op een „bewaakten" overweg Gisterenmorgen tegeu half acht naderde een vrachtauto op d-en straatweg Bremeu-Osna- brück «ij MUnster in "VVestfalen den spoorweg overgang bij Lemfoerde waarvan de afsluit hekken niet gesloten waren, tengevolge, waar van een personentrein, die bet station Lem foerde naderde, den auto greep en vernielde. De chauffeur werd gedood en, twee andere personen werden «waai- gewand. De locomotief van den trein ontspoorde. Kardinaal Pietro Maffi In 1901 benoemde de opperherder, Paus XIII, hem, op verzoek van kardinaal RiboW1' tot wijbisschop in het aartsdiocees Itavenna met den titel van bisschop van Caesarea. h'a den dood van den kardinaal, bestuurde mg1" Maffi ©enigen tijd het aartd-locees. In 1903 volgde zijn benoeming tot aartsbis schop van Pisa en primaat van Toscane. Het volgend jaar werd hij tot directeur ^er Vaitii-caansche sterrenwacht benoemd. Eindelijk den 15den April 1907 werd de vro me en geleerde aartsbisschop van Pisa kardi naal gecreëerd. Als kardinaal maakte hij weldra deel uit van verscheiden Congregaties, terwijl de li- Vader hem tweemaal tot zijn legaat benoemd? bij de Eucharistische congressen in Mil4®11 (1922) en in Fano (1Ï2E). Toen, eenigen tijd geleden, een kwaadaardig® griep den bejaarden kerkvorst op het ziekbed wierp, bleek eerst recht, hoezeer deze waarlijk apostolische priester -bemind was. Niet enkd uit zijn diocees, van héél Italië en daarbuiten ging de belangstelling naar Pisa en den hoog«Q lijder. De H. Vader zond hem Zijn bij-zonderen zegen en liet dagelijks naar den toestand van dier# zieke Inform-eeren. De koning en de Italiaan sche regeering toonden de hartelijkste belang stelling voor den „kardinaal der verzoening „Kardinaal' der verzoening", zoo werd bil vaak in Italië genoemd, want lang voor bet verdrag van Lateranen een gelukkig eind® bracht aan het conflict tusschen Kerk en Staat, onderhield kardinaal Maffi reeds beste betrek kingen met het Italiaansche Koningshuis, welks raadgever hij was in talrijke kwesties. Groot en algemeen was dan ook de vreugde, toen het krachtige gestel van den ouden kerk prins over de ziekte scheen te zegevieren ea alom de hoop herleefde op een algehee-le ge nezing. Helaas, heeft een ernstige complicatie, U longontsteking, de laatste dagen het reeds in getreden herstel teniet gedaan en thans een einde gemaakt aan dit rijke priesterleven. I>e overledene was ridder in de hoogste Ita liaansche orde, de orde del Annunciata. en ziek door gevatte koude, alsmede bij ptinen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde U spoedig helpen: Mijnhardt's KlespUnpoeders Grleppoeders HoofdpUnpoeders Verkoud' heidspoeders Hoestpoeders Maagpoe ders Hheumatiekj loeders. Op poeders en doos Staat de naam Mbnhardt. Let bij het koope» hierop! PrUs per poeder 8 et. en per doos 45 et- Verkrijgbaar b(j Uw drogist. Reel. 3851 DGVS 1" LONDEN, 17 Maart. (R.O.) Ondanks de be slissing, die gisteren op dé bijeenkomst t® Cardiff werd genomen, om het besluit, om a,l o* niet tot staking over te gaan, nog acht dag?11 Uit te stellen, zijn heden wederom 5000 mijn werkers ln staking gegaan uit protest tegen beslissing inzake de loonregeling. Dit feit maakt de leiders bezorgd en schijnt er op te wijzen, dat de volgende week te stem ming ten gunste van een staking zal uitvallen- Het verhoor der dadero HAMBURG, 17 Maart (W.B.) Het verboor van de drie wegens moord op het com munistische Buergerschaftsmitglled HenninS gearresteerde personen duurt voort. De bij den aanslag gewonde ieerares is giste ren in het ziekenhuis geopereerd. Haar toe stand is gunstig. In do Euorgerschaft heert de Duitsche volks partij een motie ingediend waarbij er bij <le0 senaat op wordt aangedrongen, met de rijks- regeering in overleg te treden, om bet vei- voereu van personen met last-auto's aan wet telijke bepalingen te onderwerpt®. De communisten verspreiden, pamflett*®, waarbij do arbeiders wérden opgeroepen, °ra den dag van Henning's veraésching a1- nu n het werk neer tè loggen. en

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2