Overwinning met een meerderheid van twee stemmen VRIJDAG 20 MAART 1931 DE SECTESCHOLEN De stem over de wereld De tactiek van dwmgJandij O.K. enW. z.h.st. goedgekeurd De Krishnamurti-tragedie We VAN DE R. K. UNIVERSITEIT tweede kamer EEN LICHTVAARDIGE BESCHUL DIGING WEERLEGD voorzdchte mooie huid STEUN AAN DE SUIKERBIETEN- CULTUUR op 1 April. f anrt:aiiöötó.--- 39 meenen, dat de sociaaldemocratische «idang in ons Vaderland nog kort geleden ®hkele stellingen aan de wereld heeft vei- *°Ddigr], waarin ze zegt, hoe ze staat tegen- °Ver het bijzonder onderwijs. Men dient ook te ontlicmdon, dat een *fr°ep der sooi aaide moe raten lang niet lief Gerikt over de bijzondere school: die meent, er in ons Vaderland een eehheidsschooi ^Qet komen voor alle kinderen zonder on- 'krschaid van godsdienst. Een Staatsschool tn®t den dwang, dat iedereen zijn kinderen 'taarheen moet zenden. ''1 er nu een haele massa ouders be- %an, die zich in geweten onverantwoord ac'hten hun kinderen naar zoo'n school te en in geweten katholiek, gods- ^•Qhstig onderwijs verlangen voor hun kin ken, dat doet volgens die groep niets ter ta&e. Zij dwingen, het moet! Daar zit een wat ^hssisch modlel aan! Dile hoeren zeggen doodgewoon: een kind moet alleen op schooi ^"'jfeen wat „des kinds" is, en wijl zij Ontmaken, dat godsdienst niets is voor het moet de godsdienst uit het onderwijs. Tot zoover de groep. De leiding echter gaat hierop niet in. Zij öoeirit aoo'n houding on-socialistisch; zij doudt vast aan hert recht van de bijzondere School en laat dat over aan het geweten vSö de ouders. Best! Hoe is hert nu in dien geest mogelijk, dat een sociaaldemocratisch dagblad zijn tellers ftoS eens lekker komt maken tegen die „secte- Scholen"? Waarom is in den geest dier keeren een bijzondere school een secte- 'citool en niet een openbare? Als het volgens de leiders der S. D. A. P. een gewetenskwestie is voor de katholieke °Uders, wat inderdaad de waarheid in houdt en als voor anderen hun geweten de openbare als de eenige aanwijst, waarom dan secte voor het. bijzonder onderwijs? «Secte-sc'hiolen" is bedoeld als iets minder- ^aardig®, komt voort uit den hooghartigen ^aan, dat godsdienst eigenlijk een secte- teakje is en geen godsdienst „je En daaronder staan de -dappere woorden: nhoog die nationale eenheid! Moge we die woorden nog eens in het Terhand zetten van de radiogebeurtenissen sinds het laatste jaar? Toen werd die '.nationale" leus over onze eenheid ook onder veel tranen aangeheven tegen de V. a. R. A., waait behalve sect.e-sch.olen heeft men dan ook nog secte-radio, vergelijk V. A. R. A., men heeft sectie-dagbladen, men heeft zelfs secte-leeningen, gelijik men al 'ang seete-vereenagingen onder de arbeiders Aaoj sooals de sociaal-democratische bonden die een sociaaldemocratisch doel nastreven niet sociaaldemocratische middelen. Als dat geen secte heet waarom is dan een katholieke inrichting, die een katholiek doel nastreeft met katholieke middelen, wel secte? We begrijpen het niert. De eerste promotie in de Theologische Faculteit Gisteren haxl de eerste promotie tot doctor In de H. Godgeleerdheid plaats in de Theolo gische Faculteit der R. K. Universiteit te Nij megen, n.l. van den zeer eerw. heer C. van Oosfcerhout, professor aan het Groot-Seminarie te Hoeven. Er bestond voor deze promotie groote belang stelling vooral in geestelijke kringen. Zooals bij een promotie tot doctor In de God geleerdheid in de Katholieke Kerk gebruikelijk fe, moest de promovendus alvorens hem de doctorsgraad werd verleend, den eed op de ge loofsbelijdenis afleggen, wrelke hem door den deken der Theologische Faculteit werd afge komen. LITURGISCHE BIJEENKOMST VAN MEISJES-STUDENTEN In. de Goede Week wordt evenals vorige Jaren een liturgische bijeenkomst voor meis jesstudenten te Zwolle gehouden, welke aan vangt Woensdag 1 April. Vóór 26 Maart moet kien zich opgeven bij inej. Jo Vonk, Witte Singel 51, Leiden. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Vertrek van de P. H.A. G. R. De P.H.-A.G.R. van d,e K.L.M. is gistermor gen te 6.13 uur gestart voor de veertiendaag- Sohe postvlucht naar Nederlandseih-Indië. Het toestel, dat 173.7 K.G. post en 30 K.G. lading aan boord heeft is bemand met de vliegers Smirnof en Hulsebos en den werktuigkundige Westraete. Om 9.45 uur is het Neurenberg ge casseerd. Het retourvliegtuig Het retourvliegtuig de P.H.-A.F.K. is gister- Ochtend van Athene vertrokken en passeerde Volgens een draadloos bericht te half acht (Amsterd. tijd) Saloniki. Een vlucht AtheneNeurenberg Het 11e retourvliegtuig is gisteren 6.27 uur hit Athena vertrokken en na een tusschenlan- Ö-ing van 12.33 tot 13.20 uur te Boedapest te 17.00 uur te Neurenberg geland. De P. H. A. G. U. Het veertiende postvliegtuig is gistermid dag te 15.23 uur in Boedapest geland. Met dit Vliegtuig werden 24 zakken luchtpost verzon den met een totaal gewicht van 173 K.G. en 700 gram bruto en 15S K.G. en 660 gram netto. De zending bevatte 12.428 brieven beneden gram 133 briefkaarten en postwissels 5929 htuks zwaarder dan 5 gram en 962 stuks be stemd voor tusscbenliggende lauden. Totaal lS.452 stuks. Wetenschap en Godsdienst hebben samengewerkt EEN MACHTIG PROPAGANDAMIDDEL IN DIENST VAN ONZE HEILIGSTE IDEALEN (Ingezonden.) De Paus heeft gesproken. Zijn stem weer klonk over geheel de wereld en Zijn kinde ren hebben met eerbied geluisterd naar die klanken, zoo ver weg en toch zoo dicht bij. Wij hebben gehoord met eerbied en ontzag en ontroering: de Stem over de wereld. De wetenschap, hier in de personen van den Franschman Branly cn den Italiaan Mar coni, beiden Katholiek, heeft zich ill dienst gesteld van het Katholicisme. Daadwerkelijk is weer eens aangetoond, dat wetenschap en Godsdienst niet zulke onverzoen lijke vijanden zijn als onze dwalende broeders nog altijd meenen te moeten beweren. Wetenschap en Godsdienst hebben hiei sa mengewerkt aan de geweldige mogelijkheid, dat kon klinken, en ieder oogenblik weer kan klinken: de Stem van Christus' plaatsbekle der, over geheel het aardrijk. Door onzichtbare krachten gedragen klonk die Stem door tot in onze huiskamers en wie zal beschrijven de indruk, die de Stem teweeg bracht in de harten van millioenen wereld burgers. Echterde Stem over de Wereld is ge hoord, maar is de Stem ook verstaan We kunnen het betreuren, maar het feit is: Van de millioenen, die de Stem gehoord heb ben zijn er misschien enkele duizenden die de Stem hebben verstaan. Als bekende Latinisten, als Prof. Gunning, als vele (zoo niet allle) priesters moeten beken nen, dat ze niet hebbben kunnen verstaan, dan is daarmee weer eens bewezen dat het Latijn nooit de Wereldtaal kan worden. (Dart gaat alleen op, als de reden van het niet-verstaan in de taal is gelegen. Red.) Welken indruk zou de Stem gemaakt hebben, niet alleen op de harten, maar ook op de hoof den, op het verstand van de wereldraassa, als die Stem ook was verstaan En. tochzon diit niet mogelijk zijn? Het is mogelijk! En wel binnen afzieivbaren tijd. Immers, er bestaat een taal, die de eigen schap bezit internationaal verstaanbaar te zijn en tevens de eigenschap, door iedereen in kor te tijd aangeleerd te kunnen worden. Die taal bestaat niet alleen in theorie, maar in praktijk. Reeds tienduizenden, neen hon derdduizenden spreken en lezen en schrijven naast hun moedertaal als tweede taal: Esperan. to. En nog nooit is liet gebeurd, dat Esperan tisten van welk werelddeel dan ook, elkander ontmoetten en elkaar niet konden verstaan. Wie deze feiten niet wil zien, is als de man die niet gelooft aan het bestaan van de Noord pool omdat hij die nooit heeft gezien. De Stem over de Wereld zou verstaan worden met behulp van Esperanto. En dat ideaal kan verwezenlijkt worden, als we werken aan de verbreiding van Esperanto onder de Katho lieken. Wij moeten dit idee propageeren en we moeten meer. Wij moeten beginnen bij ons zelf. Wij moeten Esperanto gaan leeren. Niet om Esperanto zelf, hoe mooi de taal, als taalvak is; maar om met Esperanto te kunnen werken aan de Katholieke Internationale be langen, om de onoverwinnelijke innerlijke eenheid van onze Katholiciteit ook te maken tot een machtige uiterlijke eenheid. De Stem over de Wereld heeft niet voor het laatst geklonken. Wij kunnen, van den Paus niet verlangen, dat Hij Esperanto zal gaan ge bruiken, als niet eerst zijn kinderen getoond hebben Hem te willen verstaan. Want dit is zeker. Als eenmaal de Katholieke Wereld Esperanto gebruikt en daadwerkelijk toepast, dan zal onze H. Vader niet na willen laten de Wereldtaal te gebruiken en dan zal zeer zeker de Stem over de Wereld niet alleen gehoord, maar ook verstaan worden. Katholieken: Esperanto is meer dan een amusement, Es peranto is meer dan een taal, Esperanto is een machtig propagandamiddel in dienst van onze heiligste idealen. Katholieken: Denkt aan de mogelijkheid: De Stem, die verstaan wordt, over geheel de Wereld. P. M. BROUWER. S1GARETTENBELAST1NG Hoc Mgr. Nolens de heeren weet in te lichten Het was een zeer politieke middag, politiek dan genomen in den slechten zin des woords. Hij bewees opnieuw, dat Ministers eerder over banalenschillen struikelen dan over groote kwesties. Had echter op een gegeven moment dr. Nolens niet ingegrepen, dan ware een ne derlaag voor Jhr. de Geer niet onwaarschijn lijk geweest. Dat diens ypositie in den loop der jaren verzwakt is, bewijst het feit, dat slechts een meerderheid van twee stemmen den Minister steunde, die zijn redding meer aan geluk dan wijsheid (bij sommige Kamerleden wel te verstaan) had te danken. De Minister had voorgesteld zijn crisisfonds te versterken met een tijdelijke heffing van 30 opcenten op den tabaksacijns op sigaretten. De heffing zou duren van 1931 tot en met 1933 en de opbrengst werd geraamd op 5 millioen. Erg geestdriftig had de Kamer zich voor dlit wetsontwerp niet betoond. De geestdrift was vooral getemperd door 's heeren van Vuuren's argument, dat de heffing eigenlijk voorbarig was en dat men eerst eens zou kunnen afwach ten, wat 't crisisfonds zou blijken nood'ig te hebben. Inmiddels werd het Regeeringsvoorstel door kruist door een amendement der vrijz. dein. fractie, die de crisisopcenten op de grondbe. lasting voor de ongebouwde eigendommen met ingang van 1 Januari 1932 wilde laten ver vallen. Begrijpend, dat de Minister zeker niet zonder meer deze bate zou willen missen, maar ook voelend, dat de agrarische Kamerleden door het voarstel-Oud konden worden aangelokt, probeerde de c.h. heer Snoeek Henkemans de kool en de geit te sparen- Zijn fractie diende n.l. een amendement ïin, dat eigenlijk een sub amendement-Oud was in zoover 't tegelijkertijd de crisisopcenten op de grondbelasting wilde afschaffen en dan tevens 40 i.p.v. 30 opcenten op den tabaksaccijns op sigaretten wilde hef fen. Zakelijk was er voor 't laatste amendement wat te zeggen, maar principieel verschild© 't niet van dat der vrijz. dem.-fracrtie daar het ook per amendement een belaiSttimgverlaging wilde doorvoeren. Het slimme was, zooals de heer IJzerman het uitdrukte, dat d© c.h. afge vaardigde den Minister en mr. Oud onder één hoedje wilde vangen. Geen wonder, dat mr. Oud het concurreerend amendement fel bestreed en, o.i. terecht, er den c.h. afgevaardigde een verwijt vain maakte, dat deze, toch zeker in strijd met de c.h. staats rechtelijke principes, den Minister nog meer geld gaf dan deze vroeg. De Minister liet zich echter niet vangen. Hij had er bezwaar tegen, dat men nu de Regee ring na langen tijd weer met een heffing kwam, het ongeloofelijke zag gebeuren, dat d© Kamer nog wel bij amendement, metoen een belasting, althans een deel ervan, wilde afschaffen. En dan nog wel een belasting, wélke zij lang gele den afgeschaft had kunnen krijgen, indien zij dit ernstig had gewild. Het bleek alras, dat do Minister, die rekent met de mogelijkheid, zoo wel d© grond- als de sigarettenbelaisting noodig te hebben, niet zou berusten in de door mr. Oud gevraagde afschaffing der opcenten op ongebouwd. Wel wilde hij „wind en weder die nende" overwegen den weg vrij te maken om zelf met afschaffing van deze belasting te ko men tegen 1 Januari 1932, den door mr. Oud voorgestelde® diaitum. Zou de Kamer de af schaffing nu per motie eischgn, hetzij door de motie-Oud, hetzij door de motie-Snoeck Henke mans, dan trok de Minister zijn wetsvoorstel in en zou, zoo zei hij later, zich daarna met zijn collega's beraden. De Senaat De Maastrichtsche relletjes nog eens in het debat Mgr. Nolens. H- NIJHOF t Te Enschede is, na een ernstige operatie te ^«bben ondergaan, overleden de heer H. Nij'hof, Vd van den gwnnwate.taad, aldaar. Hoe noodzakelijk het is voldane kwitanties te bewaren In de Woensdag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Doetinc'hem was ingekomen een schrijven van G. J. Sch., waarin deze een vroegere beschuldiging van de z.g. corruptie commissie aan het adres van den gemeente secretaris herhaalt en opnieuw een onderzoek vraagt naar een bedrag van 876 dat aan zijn firma heet uitbetaald te zijn, maar nooit is ontvangen en in werkelijkheid verduisterd is. Na de behandeling van dit schrijven in ge heime zitting deelde de secretaris mede hij het snuffelen in oude papieren de bewusrte en door adressant voor voldaan geteekende quitantie teruggevonden te hebben, terwijl hij deze aan den raad overlegde. Alle raadsleden in de eerste plaats de leden der voormalige corruptie-commissie, wenschten den 'secretaris geluk met deze volledige reha bilitatie. REGEERING EN SCHEEPVAART Geen financieele steun aan de groote reederijen Het Ned. Corr. Bureau te den Haag meldt: In de dagbladen heeft een bericht gestaan, als zou lusschen de Regeering en eenige groote reederijen van gedachten gewisseld zijn over de vraag, of door financieelen steun aan de reederijen het mogelijk zou zijn, het aantal op gelegde schepen te doen verminderen. Van meest bevoegde zijde wordt medege deeld, dat dit bericht geheel uit de lucht ge grepen is. In Dooien en Tuben 30-45 en 75 ct. Potten 1 gla Verkrijgbaar bij Uw DrogiJt Reel. 8369 DGVS U Toen rook de heer Albarda menschenvleesch en wilde blijkbaar Ministerbloed zien. De kans scheen schoon, nu de agrarische heeren Weit- kamp en v. d. Heuvel door hun verklaringen niet meer terug konden en de Vrijheidsbond blijkbaar tegen den Minister stelling nam. De leider der S. D. A. P. begon op dramatische wijze te protesteeren tegen „de tactiek van dwinglandij" der regeering. die de arme Ka merleden telkens bet mes op de keel zette. Dit werd Monseigneur Nolens blijkbaar te machtig. Onmiddellijk na ir. Albarda besteeg de katholieke leider het spreekgestoelte om, zooals hij zei, den heer Albarda even in te lichten. Dr. Nolens verklaarde, dat hij en zijn frac. t.ie niet voor dwang weken, nu niet en nooit. Bij de ae- cijnsverhooging, al dus Mgr., stond on ze stem al vast, vóór dat de Minis ter de portefeuiiie- kwestie stelde. „Maar Colijn zei vl coactus", inter rumpeerde mr. Oud herinnerend aan de maal- en mengwet. „Ik spreek voor mij en mijn fractie", repliceerde Mgr. en toen mr. Joekes herinnerde aan den heer Lockefeer, die toch was omgedraaid, zei dr. Nolens onder groote hilariteit: „Bij zoo'n groot getal telt geen uitzondering." Bij de accijnsverhooging had trouwens de heer van Vuuren tegen gestemd en terecht mocht deze afgevaardigde de vrijz-dem- fractie toevoegen, dat men hém zeker niet kwalijk kon nemen rekening te houden met het oordeel der regeer Ing. Het oordeel der regeering over het amende mentOud (dat van den heer Snoeck Henke mans werd ingetrokken), was duidelijk genoeg. Het amendement werd verworpen met 38 tegen 36 stemmen. Behalve de heer van Poll stemden alle aanwezige Katholieken tegen; naast hen stonden de c.h. behalve de heer Weitkamp en de a.r. fractie behalve de heer v. d. Heuvel. Vóór stemde de heele linkerzijde met ds. Zandt, ir. v. Dis en de genoemde rechtsche afgevaar digden. Zij hebben blijkbaar het politieke spel letje niet doorzien. Het lijkt ons althans onverantwoordelijk in dezen tijd een Minister van Financiën te laten vallen omdat hij niet bewilligt in de afschaffing van een belasting, waarvan dat moet toch iedereen erkennen het effect voor de boeren meer van psychologischen dan van reëelen aard is. Dat men anderzijds (al. verschilt men dan over de vraag of de invoering der sigaretten- belasting een maand vroeger of later zal moeten plaats vinden) deze heffing noodig acht, bewijst het feit, dat de v.d- fractie dood bedaard voor de wet stemde, die alleen met de stemmen der aanwezige socialisten tegen, werd aangenomen (55 tegen 17). Een socialistisch amendement, dat de crisis- uitgaven wilde dekken met een deel der oude overschotten, werd verworpen met 5S tegen 22 stemmen. Het wetsontwerp omtrent het onderzoek naar scheepsrampen op de binnenwateren, zag Minis ter Reymer aanvaard met 72 tegen 7 stem men. De 7 tegenstemmers behoorden tot de a.r. fractie, die dit onderzoek altijd wilde zien ge leid door een commissie onder leiding van een jurist. Over het desbetreffend amendement Beumer staakten Woensdag de stemmen en onder groote vroolijkheid van de Kamer, bleek deze gistermiddag weer 2 even wijze helften te bezitten. Opnieuw staakten de stemmen met 40 tegen 40 en krachtens art. 107 van de Grond wet was daarmee het voorstel van de haan en zullen bedoelde commissies dus ook gepresi deerd kunnen worden door een niet-jurist. De goed voorbereide wijziging der notariswet ondervond zoo goed als louter instemming bij mevrouw Bakker en de heeren Knottenbelt en Oud. MINDERWAARDIG TENDENTIEUS GESTOOK Oordeel van een theosoof Grepen uit, de Memorie van Antwoord DE GROOTTE DER BIJDRAGE Verschenen is de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het Wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1931 (uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van suikerbieten). Hieraan wordt het volgende ontleend: De begrenzing van de Rijksbijdrage tot 4 berust, meer dan de andere in deze materie gebezigde gegeven, op een waardeering van abstracte elementen en geeft mitsdien meer dan die andere cijfers, aanleiding tot verschil van inzicht. Vooropgesteld, dart de Rijksbijdrage op prac- t'ische gronden moest worden begrensd, Ss in hert bedrag van 4 neergelegd een taxatie van het-algemeen belang, verbonden aan het be houd van een zekere mate van bietencultuur in ons land. Het spreekt dus wel vanzelf, dat men, uitgaande van een taxatie, uitsluitend gegrond op overwegingen, ontleend aan het be lang van het landbouwbedrijf tot hoogere cijfers geraakt. Nu de feiten zóó lliggen, was eerder aanleiding, ernstig te overwegen, of ©en vertoïïgting van het maximumbedrag tot f 4.50 lean worden aanvaard, dan, indien liet om sluitend© bewijsvoeringen ging. In aanmer king genomen den sterken aandrang in die richting in het V. V. uitgeoefend, en de daar mede overeenstemmende gevoelens in. den landbouw, meende de minister zonder aan het beginsel der regeling afbreuk te doen, te kun nen overgaan tot een verhooging van. het maximum tot 4.50; zulks echter geenszins in de overtuiging dat 4 in de practijk wel vol doende zou kunnen blijken, doch uit de over weging, dat, waar het hier veel zins om impon derabilia gaat, het de voorkeur verdient om eeij cijfer te aanvaarden, dat meer algemeen er kenning vindt, dan een, waaraan wat de uit werking betreft, zooveel meer wordt getwijfeld dan met f 4 het geval Is. Bij tot uiten van de vrees, dat bij beperking van de Rijksbijdrage tot 80 pet. dit percentage tot uitgangspunt van internationale regelingen zal worden genomen, wordt uit het oog verlo ren dart garantie-beperking nltet gelijk staat m mf 11 f f InftPVlf IT1 lï" De suikerprijs. Het door de Regeerinig gekozen stelsel eener garantie brengt met rich mede, dat de in rede lijkheid na de thans heerschende crisis te ver wachten suikerprijs de absolute begrenzing van de Staatshulp moet vormeD. De Staart kan nimmer een suikerprijs garan deeren, die deze grens overschrijdt, zonder een precedent te scheppen voor blijvenden steun aan de bietencultuur, welke precedent op zijn beurt weder consequenties met zich zoude voe ren, waarop hierboven reeds is gewezen. Bij de tegenwoordige verhoudingen van de wereldmarkt kan ten hoogste het gemiddeld nliveau, waarop de suikerprijs zich vóór de crisis in 1929 bewoog, moet worden beschouwd als de overzijde van de kloof, die moet worden overbrugd. Dientengevolge vindt de prijsscliaal voor suiker in het bedoelde niveau, dait over eenkomt met 12.41 Hamburgsche pariteit, haar absolute bovengrens. MUSEUMDIRECTEUREN C. G. 't Hooft en mr. F. Cocnen vragen ontslag Naar het Hdbl. verneemt heeft, de lieer C. G. 't Hooft, conservator van het Museum Fodor, wegens gevorderden leeftijd eervol ontslag ge vraagd uit die funtie tegen 1 Juni a.s. Tevens vernemen wij, dat mr. Frans Coenen om dezelfde redenen, eervol ontslag heeft ge vraagd als conservator van het Museum Willet Holtliuysen tegen 1 September a.s. (Ad int.) Groote lijnen werden hij het debat over de begro ting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen niet getrokken. De gedachten, wisseling bepaalde zich hoofdzakelijk tot wen schen en verlangens op ondergeschikte pun ten. Omtrent een drietal zaken kon minister Terpstra de vragers verwijzen naar de toe komstige herziening van de Lager-Onderwijs- wet, waarbij deze onderwerpen aan de orde kunnen worden gesteld. Dat waren de regeling van bet buitengewoon lager onderwijs, de invoering van het onderwijs in de Friesohe of andere streek-talen op scho len in gewesten, waar die talen of dialecten worden gesproken, en ten slotte het onderwijs in Esperanto op de lagere scholen. Wat betreft het facultatief stellen van onder wijs in Esperanto op de lagere scholen, hetgeen behalve de heer de Jong ook de beer Polak bad gevraagd, meende de minister intusschen met den heer Ossendorp, dat dit gevaar zou op leveren voor overlading van het toch reeds zoo zwaar belaste lager-onderwijsprogram. Ook bij het middelbaar onderwijs bestaat volgens den minister vrees voor overlading, wanneer daar het onderwijs in Esperanto zou worden toegelaten. Misschien zou voor liet handelsonderwijs een ander stand-punt zijn in te nemen, maar blij kens een onderzoek, dat de Onderwijsraad bij de Kamers van Koophandel heeft ingesteld, be staat er op het oogenblik in handelskringen aan kennis van Esperan: o weinig behoefte. In handelscorrespondentie wordt deze hulptaal weinig of niet toegepast. Sommige Kamers van Koophandel zouden intusscton het Esperanto als facultatief vak op handelsscholen willen zien ingevoerd. Een- beslissing hierover is echter nog niet genomen. Een wettelijke regeling van het voorberei dend lager onderwijs achtte de bewindsman ■met den heer Ossendorp zeer gewensebt.. Van hem zijn dam ook wel stappen in die richting te verwachten maar niet voordat de financiën het toelaten, wamt hij is verplicht de onderwijs- belangen te bezien in het licht der financieele mogelijkheden. Voor de oprichting door de regeertng van een Centraal Paediagogiseh Instituut, een andere bartewenseh van den heer Ossendorp, voelde minister Terpstra niet veel. Wanneer de Regee ring voorlichting noodiig heeft, dan staat reeds de veelzijdig samengestelde Onderwijsraad tot haar beschikking. De heer de Gijsélaar had geklaagd over de weinige uniformiteit, welke er thans heerscht in de schrijfwijze van de Nederlandsche taal en aangedrongen op een meer stringent op treden van den minister tegen het maar-raak- schrijven van tegenwoordig. Minister Terpstra meende, dart hij behoudens de kwestie van de n-etjes in zijn circulaire over tot spellliingvraagstuk reeds vrij „strin gent" was geweest. Want in die circulaire staat ook, dat het niet langer toegelaten is bij exa mens de Kollewijnspelling te gebruiken. De minister zou voorts overwegen, of hij nog meer kon doen om de eenheid va® spelling te bevor deren. Een toonzaal in het museum va® natuurlijke historie te Leiden, welke door den heer de Gijsélaar was gevraagd, zou volgens den mi nister 7 ton moeten kosten en daarom valt er voorloopig nog niet aan te denken. Verder vernamen we nog van den miinister, dat een wetsontwerp voor natuurbescherming om advies is gezonden aan voorstanders van die bescherming en dat ook een omtwerp-monu- mentenwet spoedig bij de Staten-Generaal zal worden ingediend. Nadat de begrooting van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen zonder hoofdelijke stemming was goedgekeurd, begonnen we met die van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De heer Mendels vond liet noodig om nog eens anderhalf uur zoek te brengen aan een bespreking van de relletjes te Maastricht in October 1929, tijdens de staking aan de Zink- wiitfabriek. Bij al zijn juridische scherpzinnigheid maak-' te de heer Mendels een leelijke blunder. Zijn heele beloog was er op gebaseerd om minister Ruijs te verwijten, dat deze niet gezorgd had voor een bestraffing van de politiemannen, die geschoten hadden. Hij was met dit verwijt, in dien het al op zich zelf gegrond was, aan liet verkeerde adres_ Want de politie staat, niet onder Binnenlandsche Zaken, doch onder Jus titie. Ofschoon minister Ruijs- hem bij interruptie op deze vergissing wees, ging de heer Mendels toch maar lustig door met zijn critiek. Hij had zich nu eenmaal voorgenomen om uit deze kwestie politieke munt te slaan tegen de ka tholieke geestelijkheid en vóór de moderne vakbeweging en hij ontzag zich daarbij niet om verklaringen van geestelijken in het rap- port-Couvée uit hun verband te rukken en een- zijdjg toe te lichten. Met hoeveel pathetische verontwaardiging de heer Mendels zijn rede ook beëindigde, voor den objectieven toehoorder bleef toch geen andere indruk er van over, dia® diat het was een minderwaardig tendentieus gestook. Hierna kwamen verschillende senatoren nog wenschen op de regeeringstafel deponeeren. De heer Koster vroeg maatregelen om de schade, die voor de binnenschipperij verwacht wordt van de uitvoering der Tarwewet, zooveel mogelijk te beperken; de heer Haffmans be pleitte verbooging van den steun aan de Vrij willige Burgerwachten, verlaging van de ta rieven voor bet vervoer van landbouwproduc ten en het beschikbaarstellen van premies voor de hengsten-fokkerij voor trekpaarden; de heer de Veer wilde de risico's, die voortvloeien uit de landarbeiderswet op liet Rijk en niet op de gemeentebesturen laten drukken, die ze over bet algemeen moeilijk kunnen dragen. Dinsdagmiddag wordt de behandeling van deze begroeting voortgezet. EEN ONTBINDINGSPROCES IN DE THEOSOFIE De secretaris der Theosofische Veree naging, dr. J. J. v. d. Leeuw, heeft in September in een kamp bij Drafna de tragedie van de wereld» leeraar-verwaohtinig 'besproken en ook de ver schijning van de® heer Krishnamurtt een groo te teleurstelling genoemd. In liet Maart num mer van „De Theosofische Beweging", ver klaart hij: „De komst van een leeraar is inderdaad steeds een tragedie voor diegenen, die hem verwachtten en zich een beeld hadden gemaakt van wat hij zijn zou en leeren zou, en die nu ervaren, dat hij al wat hun dierbaar was en waardevol opzij zet en als onbelangrijk, ver werpt. Dit is dan ook. de tragedie, die in onze®, tijd zich heeft afgespeeld, diegene® die reeds 15 jaar lang den leeraar hadden verwacht en zijn komst hadden gepredikt en voorbereid, waren er niet aan ontkomen zicih een beeld te maken van wat hij zijn zou en leeren zou. Zelfs diegenen, die met de meeste kracht ertegen, waarschuwden om rich van te voren reeds vaste voorstellingen te maken omtrent de wijze van werken en den inhoud va® zijn leering, ontkwamen er toch niet aan als van zelfsprekend aa® te nemen, dart de komende leeraar althans d'ie dingen zou erkeknen en steu" nen, die reeds jarenlang als rijn wenschen door de enkele occultisten waren geopenbaard. Zoo twijfelde bijv. niemand eraan of hij zou de Ce remonieel© Beweging (de zoogen. Vrije Kath. Kerk, red. „Mslb.") steunen en het pad van leerlingschap en inwijding niet allee® erkennen, maar velen tot die stadia van ontwikkeling brengen. De werkelijkheid was zooals wij thans weten, geheel anders. Krishnamurti verwierp zelfs de theosofisch gangbare gedaohte van ee® wereldleeraar, die ee® uitverkoren leerling ge bruikt om zijn leering te brengenhij verwierp ook de theosofische wereldbeschouwing, waarbij werkelijkheid gezocht wordt in hoogere werel den en deze wereld slechts als een tijdelijke oefenschool beschouwd werd. Nu willen wij op 't oogenblik geheel buiten [beschouwing laten of Krishnamurti dn zijn lee ring gelijk heeft of niet. Het gaat er op het oogenblik om de uitwerking na te gaan van zijn leering op tot geloof van den theosoof. Dat .geloof werd door zijn leering oudermijn'd, hert kon dit worden daar het te onafscheidelijk ver vlochten was met een aantal opvattingen, die Krishnamurti onherroepelijk verwierp. Door dat wat hij verwierp voor velen ïnmig ver vlochten was met de (bron van hun bezieling, werd in den val van tot eene ook het andere meegesleept en kwamen velen, logisch redenee- rend, tot de oonqlusie, dat als dit gebleken was onjuist te zijn ook dat onjuist wasAls het zoo had kunnen gebeuren, dat ICrishna- muxfi in de theosofen eerst een geloof had kun nen opwekken, dat niet met uiterlijkheden ver vlochten was en pas daarna die uiterlijkheden zelf had verworpen, dan had wellicht een gelei delijke ontwikkeling kunnen plaats vinden. Hij viel echter het bestaande geloof aan, trof dit in den wortel zonder dat ailsmog bij de xneesten een wijder inzicht zich had doen gelden. Zoo be vonden velen rich ontbloot van hu® oude geloof, en zonder de bezieling van een nieuw Schr. ziet deze ontnuchtering als oorzaak van een on tb ind'i ngs-proces dn de theosofie. KERKCONSECRATIE IN DEN SCHERMER Onder groote belangstelling van geestelijk heid en parochianen werd de eerste kerk in den Schermer, toegewijd aan den H. Michaël, van ouds de patroon van den Schermer, geconsa creerd door Z. H. Exc. Mgr. J. D- J. Aengenent. Des avonds tevoren was Haarlem's Bisschop feestelijk ingehaald. Na de Consecratie-plechtigheden droeg Mgr. Aengenent in de nieuwe kerk een Pontificale H. Mis op. Na de H. Mis hield Mgr. Aengenent een toe spraak. Het kerkgebouw biedt plaats aan ruim 400 personen. NAAR DE MISSIE. Per s.s „v. Rensselaer" vertrekt Dinsdag 24 Maart a.s. de zeereerw. Pater Moussink C.S.S.R. weer naar Suriname, na tijdens een ziekteverlof van acht maanden in het vader land weer op verhaal te zijn gekomen. Met Z.Eerw. vertrekt nog de Eerw. Broeder Nico- iaas Lucassen, C.s.s.R. en twee Eerw. Zusters van Roosendaal, n.l. Sr. M. Engelberta en Sr. M. Eulogia Op 1 Mei a.s. vertrekt de Weleerw. Pater J. Sillekens van de Orde van het Heilig Kruis te Neeritter, wederom naar de missie in Congo. KLOPPENBURG CONTRA TELEGRAAF Veertien dagen gevangenisstraf geëischt OPZET EN VERANTWOORDELIJKHEID TER SPRAKE GEBRACHT Voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank had zich Woensdag een. Telegraaf- redacteur te verantwoorden, verdacht van. smaadschrift. subs, eenvoudige beleediging. Volgens de dagvaarding zou de redacteur op zettelijk de eer en den goeden naam van P. F. Klopppenburg hebben aangerand, door opzet telijk met het kennelijk doel daaraan rucht baarheid te geven in het Ochtenblad van de Telegraaf van 5 Maart 1930 een artikel op te nemen of te doen opnemen onder de hoofden „Drie of vier ton verduisterd?", „practijken van 'n bankier" en „de opzienbarende arresta tie van den heer Kloppenburg te Haarlem" In deze zaak heeft de heer Kloppenburg ook een civiele vordering aanhangig gemaakt te gen de N. V. „Dagblad de Telegraaf". Ia dat geding wordt geëischt, dat de Rechtbank het opnemen van bedoeld artikel zal verklaren tot onrechtmatige daad en dart zij „De Telegraaf zal veroordeelen, tot een nader vaat te stellen schadevergoeding. Ter terechtzitting verklaarde verdacne, dat het bericht telefonisch uit dem Haag was ge komen. Nadat het was binnengekomen had verd. met den betreffenden Haagschen correspondent ge telefoneerd, deze zeide, dat hij de gegevens van de politie had gekregen. Verd. had met het doel gehad met het bericht de eer en den goeden naam van den heer Kloppenburg aan te tasten. Verdachte was over tuigd dat het bericht juist was, en dat publi catie in verband met het openbaar belang nood zakelijk was. De heer Boetzelaar, die uit den Haag het Wicbt bad opgegeven, zeide, dat hij het van 'n kennis van den heer K. had gehoord, bij informatie bij de Haagsche politie kreeg hij den indruk, dat het bericht volkomen juist was. De heer en mevrouw K. verklaarden beiden pertinent, dat het bericht onwaar was. De Offioier vian Justitie mr. Massink aeide in zijn requisitoir, dat het element: opzette lijk handelen hier aanwezig is. Ook is de be doeling ruchtbaarheid te geven duidelijk. Wat het beroep op het algemeen belang betreft, zeide spr., dat hiervan z.i. niets is gebleken,get. IC heeft onder eede verklaard, dat de feiten on juist waren. Het algemeen belang dienit men «p andere wijze. Het ware beter geweest al dus spr. indien vooraf een uitvoerig onder zoek was ingesteld. Mr. Massink wilde hier een voorbeeld gesteld zien. Spr. eischte ten slotte tegen verdachte een gevangenisstaf van veertien dagen wegens smaadschrift. De verdedigeT Mr. J. de Vrieze ging in zij® pleidooi uitvoerig na, wie aansprakelijk was in dit geval is niet alleen aansprakelijk verd, doch de directie of de hoofdredactie, die zich verantwoordelijk heeft gesteld. De hoofdredac teur heeft zich verantwoordelijk gesteld e®.- een redacteur wordt vervolgd, de correspondent was zeer positief bij het geven van rijn bericht^ in ieder geval zit de verkeerde in het beklaag denbankje. PI. ontkende den opzet van verd, en beriep zich op* het algemeen belang. PL vroeg tenslotte ontslag van Techtsyervolginj subs, vrijspraak. Na re* en depliek werd de uitspraak hepaaJ#

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5