ALGEMEEN OVERZICHT. SINT ELISABETH'S SCHEDEL y^KING pepermunt I EPISODE UIT DEN WERELDOORLOG VAN DE IJSSCHOTSEN GERED De duistere macht „ROODE DOOP EN BEGRAFENIS" Maddelena verongelukt WEER EEN AARDBEVING VRIJDAG 20 MAART 1931 a COMMUNISTISCHE „CULTUUR" MET 250 MAN VERGAAN T CONFLICT BIJ DE ENGELSCHE SPOREN Stenograaf afgerost TRAGISCH EEN WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK Dreigende staking TSJOEBAR IN MOEILIJKHEDEN NIEUWE GROFHEDEN IN RUSLAND WIE ZIJN DE DADERS? Lijken onder den sneeuw BRAND IN DE FILMSTAD JOINVILLE ■q 3? siSeib-nd'gt analyseert, ~het puoliek proeft de aparte kwaliteit van DOOR HONGER BEDREIGD IN ZEE GEVALLEN? VALSCHE MUNTERS GODSDIENSTIGE PROPAGANDA IN RUSLAND Naar vrede tri 3ritsch-Indïé ïlastig cq kalm, met takt en overleg, gaat ^dh-i zijns ree{_j, zondier zich druk te maken 7eir de agitcbie, die Neh.ru, de leider der tesrespartij, wil ontketenen. Aldus schept de r^atma een sfeer van vertrouwen in die toe- 0lö6t, die naar alle zijden haar weldadige ®tking niet missen zal. Gisteren heeft de groote leider der Britsch- tdiërs opnieuw met lord Irwin, den ondier- teing, besprekingen gevoerd, waarschijnlijk dein stand van zaken onder oogen te zien eemigie bijzonderheden te regelen. Na dit '"derhoud heeft Gandhi nog meit gedelegeerden /te Hirdoes, Mchammedain'en en Sikhs ge- j^oken, hoofdzakelijk ter regeling van ge- gftatelijke aangelegenheden, ttatw aanleiding van klachten, uit verschil, tede dieelen van Indië ontvangen over de teagheid der plaatselijke autoriteiten in het platen der gevangenen, voor wie amnestie Verd afgekondigd, heeft G-andhi een artikel ^Schreven in „Young India", waarin hij tot ^duld maant. "Het publiek moet wel begrijpen", zegt bij, "dat het nog maar 'n kwestie is van eenige panden, dan zal het volk de macht in han- 'eh nemen of den lijdensweg hervatten". tetnsschen heeft lord Irwin heit verzoek om ^atie voor de samenzweerders van Lahore, Baghatsing, Rajpoero en Soekd-er, afge. *"&aen. Hij zal daar wel gegronde redenen v°or hebben, maar toch moet o.i. de geste- ^-zieh weinig geschikt worden geacht om in teze nerveuss tijden aan het brengen van rust vertrouwen mede te werken. Dat er nog veel te beredderen valt, vooraleer ^les weer op rolletjes loopt, bewijst voorts teri verklaring van de 2 groote banden van ka- teenspinnerijen en weverijen te Manchester Jtearin wordt gezegd, dat tengevolge van de Vcot van Britsche weefgoederen in Indië, ®Ueen en Bengalen reeds weefgoederen uit Lancashire ter waarde van 1% millioen pond Sterling vastliggen. Bovendien liggen in Engeland groote voor den bestelde goederen opgehoopt, die ten gevolge van de inmiddels ingetreden prijs daling reeds met zware verliezen belast zijn. Men kan er daarom verzekerd van zijn, dat Groot Bribtanië minstens even verlangend is "aar een gezonde oplossing van het Indische ihobleem, als Gandhi naar de vrijmaking van 2'jn volk. Daarom mogen de komende defini tieve onderhandelingen de actie van Nehru ten fsipijt met eenlg optimisme worden tegiemoetgezien. Het vlootaccoord Gisteren is te Londen de confefrenitie der deskundigen begonnen, om den diefifitieven tekst van de F ranse h -1 tal i aan se h e vlootover- tenkomst vasit te stpllen. Volgens de „Daily Tel." wordt de mogelijk heid overwogen, de overeenkomst een uitslui tend Fransch-Italiaansch karakter te geven. De Engelsche regeering zou dan buiten de Overeenkomst blijven en in een afzonderlijke tota haar toestemming geven. Henderson en Alexander zullen aan de be- teadslagingen deelnemen. Na een lang telefoongesprek, dat staatssecre taris Stimson van Washington uit met Dawes, Amerika's ambassadeur te Londen en den daar aanwezigen ex-ambassadeur in Mexico voerde, Verklaarde Stimson, dat het.-.thans niet nood zakelijk schijnt, dat de Vereenigde Staten deel nemen aan de opstelling van het vloot-accoord tusschen Italië en Frankrijk. Aam de conferentie wordt voor Engeland deelgenomen door Craigie, voor Italië door Bosso en voor Frankrijk door Massigli. Voorts nemen talrijke juridische en marine- deskundigen van de drie landen deel aan de Conferentie, die vermoedelijk acht tot 10 dagen tal duren. De beraadslagingen zijn vertrouwelijk. De Vereenigde Staten en Japan zijn niet door deskundigen vertegenwoordigd, daar het biet noodzakelijk wordt beschouwd, dat de regeeringen van deze landen de overeenkomst bi ede onderteekenen. Naar uit Parijs wordt gemeld, vergaderde daar gisteren de buitenlandsche commissie van de Fransche kamer, onder voorzitterschap van Haul Boncour, over de nieuwe Fransch-Italiaan- Sc lie vloot-overeenkomst. De commissie besloot, zich haar oordeel over de uitwerking en de gevolgen der overeenkomst Voor de buitenlandsche politiek van Frankrijk voor te behouden, totdat de marine-commissie haar imeening te kennen zou hebben gegeven over de technische zijde der overeenkomst. Wel besloot de commissie reeds thans de Overeenkomst goed te keuren voorzoover de «r in neergelegde veiligheidsclausules betreft. De commissie stelt voorop, dat de overeen, komst slechts mogelijk was als gevolg van het Pact van Locarno en dat de ontspanning, die door het totstandkomen ervan is ingetreden dient te worden .gebruikt als voorbereiding om het tot stand brengen van een Middellandsche 2ee-pact te vergemakkelijken. Denemarkens ontwapening Het Folkething heeft de wet tot verandering Van leger en vloot in een politiemacht met 97 tegen 64 stemmen aangenomen. Naar verluidt hebben Henderson en MacDo- hald bij hun besprekingen te Genève met den Deenscben minister van 'buitenlandsche zaken hun instemming met deze wet ten zeerste be tuigd wat aanleiding is geweest dat de minister Va.n buitenlandsche zaken alle moeite zal doen om de wet ook door het Landsthing aangeno men te krijgen. Ten einde hier een meerderheid te verwer ven, zijn nog slchts twee h drie stemmen noo- dig. En de Duitsche l.-.r. De behandeling door den Duitschen rijksdag 'n tweede lezing van de rijk^veerbegrooting V'erd gistermorgen ingeleid met een rede van tijksweerminister, dr. Gröner. De minister herinnerde aan den verleden fear door hem uitgesproken wensch, dat de teeermacht zoo weinig mogelijk door de partij- Politiek beinvloed zou mogen worden en dat het optreden der weermacht de goedkeuring ten mogen wegdragen van alle partijen, die tech om den staat scharen. Sprekende over den politleken invloed op <te rijksweer verklaarde dr. Gröner, dat alle hartijen en groepen steeds weer trachten de '"•Jksweer voor hun eigen doel te gebruiken. Wanneer zij daarin zouden slagen, zou chaos eO burgeroorlog het gevolg ervan zijn. Derhalve meende de minister, niet genoeg te kunmen waarschuwen en een beroep te teoeten doen op allen, die het herstel voor duitschland wenschen. Discipline en legerlei ding van den staat zijn in de weermacht vast terankerd. Dit geloof kan door gebeurtenissen als het v''apendiefstalproces te Leipzig niet aan het Wankelen worden gebracht. Ook na de gebeurtenissen, die onder den naam Buchdrucker- en Hitlerputsch hekend zullen blijven, heeft de toenmalige legerleiding met groote scherpte doorgetast. De jongste legerorder kan voorniemand een bezwaar zijn. kan voor niemand een bezwaar zijn. Naar aanleiding van het verwijt, dat bij het aanwerven van rijksweersoldaten voor de re serve, aanvulling en vervanging, plattelanders de voorkeur krijgen boven de stadsbevolking, valt mede te deelen, dat op 1 Januari 1930 55 pet. der rijksweersoldaten uit de steden en 45 pet. van het land afkomstig was. Ton aanzien van de toelating tot de rijksweer verklaarde de minister, dat het in wezen voor eiken Dufitsclher een ee-rerecht was, zijn vader land als soldaat te mogen dienen. Wanneer het noodig was, om voor bepaalde personen hierbij een grens te tjekken, dan diende deze grens zoo nauw mogelijk getrok ken te worden. Uit politieke overwegingen zouden slechts personen geweerd mogen worden, waarvan be wezen kan worden, dat zij in strijd met de grondwet, en dus ook met de weermacht, ge handeld hebben. Een misstap van een enkelen leider, of van een lid eener organisatie, zou geen grond- mogen zijn om alle leden van een dergelijke organisatie of partij uit te sluiten. Anders stond de zaak natuurlijk ten aanzien van partijen en organisaties, die, blijkens haar program of haar optreden, erop gericht .zijn, met behulp van geweld de grondwet aan te tasten. Aanhangers van dergelijke partijen waren als soldaat onmogelijk. De beslissing of een partij staatsgevaarlijk moet worden geacht, be hoeft echter niet altijd definitief en vaststaand te zijn. In geen geval konden soldaten aangeno men worden uit kringen, die in geval van oor log dienstweigering en desertie propageer en. Wat de ontwapeningskwestie betreft zei de de minister: In zooverre is geheel Duitschland hierover eensigezind dat iedereen van de ontwapenings- conferentie volledige gelijkherechtigdheid ver wacht en dat ieder zal vasthouden aan wat ge acht kan worden het goed recht vain Duitsch land te zijn. De ontwerpcouventie van de laatste zitting der voorbereidende ontwapeningscommissie te Genève verbergt de handhaving van de hui dige wanverhoudingen der Europeesche be wapening. In het buitenland dient men zich te hoeden voor de illusie dat het mogelijk zou zijn geen rekening te houden met de psychologische ge volgen van de behandeling van het ontwape- nings-vraagstuk op het Du'itsche volk. Wanneer tegenover de bereidheid tot over. eengteniming die Duitschland door talrijke en zware offers heeft bewezen steeds weer de eis-ch van eenzijdige ontwapening gesteld wordt, dan kan een dergelijke behandeling niet zonder uit werking blijven op den wil tot en het geloof aan de mogelijkheid van verzoening. Wat de verschillende geruchten omtrent de z.g. geheime bewapening van Duitschland be trof, was minister Groener van meening, dat de verspreiders van dergelijke berichten in het buitenland hun sprookjes zelf niet gelooven. Het ergste van deze zaak is echter, dat de genen, die deze verhalen in het buitenland in het leven roepen, bun materiaal voor het groot ste deel van Duitsehers betrekken, dlie gedre ven worden door een ïanalieken haat tegen alles wat militair is of door ordinaire baat zucht. De minister wilde verklaren, dat hij buiten gewone wettelijke maatregelen tegen deze he kladders van den staat gewenscht achtte, en bij het rijkskabinet dan ook reeds desbetref fende voorstellen aanhangig had gemaakt. Het is een levensrecht van den staat, zich te beschermen tegen laster, waardoor zijn aan zien in het buitenland de grootste schade kan lijden. (Applaus). Geheime bewapening bestaat in Duitschland n'iet. De minister liad nooit verheeld, dat alle maatregelen tot bescherming der grenzen wa ren getroffen, voor zoover de zwakke militaire macht en de verplichtingen der opgelegde ver dragen zulks toelieten. Radicalisme in Duitschland De politieke correspondent van de „Matin" heeft een interview gehad met den Duitschen minister van biinnenlandsche zaken, dr. Wirth, over het radicalisme in Duitschland. Dr. Wirth gaf hem een overzicht van de geschiedenis der politieke partijen In Duitsch land. en verklaarde het feit, dat de socialisten en het centrum samengaan om een gemeen schappelijk doel, n.l. de besluiten van Weimar, te bereiken. De extreme rechtsche partijen vragen, hoe christendom en socialisme samen kunnen gaan en willen niet zien, dat er gemeenschappelijke belangen kunnen zijn. Op de medewerking van deze radicalen kan men echter in de regeering niet rekenen, hetgeen wel de jongste „Exodus der 105" bewijst. Het bouwwerk der Duitsche politiek moet zeer vereenvoudigd worden. Waarom kunnen in Duitschland niet, zooals in Engeland bij voorbeeld twee of drie groote partijen bestaan, in plaats van de vele kleine? Weliswaar leidt het Duitsche kiesstelsel tot de vorming van vele kleine partijen. Wirth besloot met te zeggen, dat hij hoopte dat in het buitenland de moeilijkheid, waar mede Duitschland momenteel te kampen heeft, zal worden begrepen. Kwetsend tooneelstuk verboden DRESDEN, 19 Maart. (W.B.) Hedenmiddag had hier een communistische demonstratie plaats, die met den veelzeggenden naam van „Gottlosenmesse" werd aangekondigd. Een tooneelstuk, dat door de z.g. „blauw- hemden", een communistische jeugdgroep, werd. opgevoerd, bleek herhaalde malen in strijd te zijn met de wet. De regisseur werd daarom gewaarschuwd en de verdere opvoering verboden. Daar, ondanks deze waarschuwing, de voor stelling werd voortgezet en er verschillende tooneelen in het stuk voorkwamen, waardoor de zedelijke gevoelens werden gekwetst, werd de bijeenkomst tenslotte door de politie ont bonden. AARDSTORTING Een bericht uit New-York maakt melding van een aardstorting bij den bouw van een tunnel aan den Burlington en Quincy spoor weg in de buurt van Quincy (in Californië). Verscheiden arbeiders werden bedolven, vijf werden later als lijken geborgen. Hoe de trots van de Engelsche vloot naar den kelder ging Tengevolge van telegramvertraging Een der meest interessante episoden uit den wereldoorlog, welke pias langzamerhand uit dagboekbladen e.n pu/blicaties in haar bijzon derheden 'bekend worden, is het lot van den dreadnought „Audacious", die in den morgen van 27 October 1914 voor de Iersohe kust zonk. Tot het verlies van het toentertijd sterkste schip der Engelsche oorlogsvloot heeft een der moedigste manoeuvres van een Duitschen hulp kruiser bijgedragen, maar niet minder de nood lottige vertraging van een telegram aan admi raal Jellicoe. Het verlies van dit schip was voor de En gelsche admiraliteit zoo pijnlijk, dat zij het wekenlang geheim hield tot het bericht in de Amerikaansche blad-en terecht kwam, en zoo ook in Duitschland bekend werd. In September 1914 'besloot de Duitsche vloot- leid-ing aan 33 schepen voor troepentransport, welke van Canada aan de monding van de Clyde verwacht werden een mijnenveld in den weg te leggen. D© hulpkruiser .Berlin" van de „Norddeut- sch© Lloyd", welk© onder commando van kapi tein Pfandheller stond, werd uitgekozen om dit gevaarlijk plan aan de Schotsche kust ten uitvoer te brengen. Den 21©n September voer de „Berlin" de Weser af. Het doel van den tocht werd streng geheim gehouden. Tachtig zeemijlen aehiter Helgoland moest het schip van koers veran deren, daar in plaats van den verwachten herfstnevel een heldere zonneschijn over de Noordzee lag, zoodat de onderneming onder deze omstandigheden geen succes 'beloofde. Den 16en October werd de poging herhaald en da hulpkruiser „Berlin" kreeg opdracht te zamen met den mijnenlegger „Nautilus", voor het voornaamste steunpunt der Engelsche oor logsvloot de „Firth. of Forth" een mijnenveld te leggen. Na-dat ze door Duitsche slagschepen tot Doggers'bank -begeleid waren, kwamen ze na een gewaagden tocht, tot op 100 mijl van de Sdhotsche kus-t, doch zagen zich toen voor een sterkere strijdmacht geplaatst, zoodat ze zich moesten terugtrekken. De ku-lpkruiser „Berlin" voer nu in een groo- ten boog naar de Noord-Iersohe kust en legde daar de mijnen. Het ongelukkig gesternte der Engelsche oorlogsvloot voerde een tweede flotille onder commando van admiraal Warrender in de laatste dagen van October voor schietoefenin gen naar de Iersche kust. Den 27en October om kwart voor negen lie pen de beste Engelsche schepen „Audacious „Ajax" en „King Ceo-rge V" op het hun on bekende mijnenveld. Enkele minuten later werd de „Audacious", met meer dan 1000 man aan boord, door een mijn, die nogal diep onder den waterspiegel lag uit elkaar geslagen. Ondanks wanhopige pogingen om den trots van de En gelsche vloot te redden, zonk het schip met 250 Leden der bémanniug. Zooals uit een publicatie van Cha-tterton (The Sea Raiders) nu pas bekend wordt is de ondergang de-r „Audacious" grootendeels (te wijten aan het te laa-t bekend worden van het vergaan van de vrachtboot „Manchester Com merce", welke den dag tevoren reeds op het zelfde mijnenveld was gezonken. Door een'fout in de overzending bereikte (leze tijding pas den 27en October om 2 uur 's mid dags admiraal Jellicoe dus zes uur, nadat zijn slagschip door een mijn vernield werd. Overeenstemming bereikt Reuter seint uit Londen, dat de te Londen hervatte onderhandelingen tusschen de spoor wegmaatschappijen en die vakorgairis-ahi-es Woensdag tot overeenstemming hebben geeid met betrekking tot 'n verlaging van de loonen van ongeveer 100.000 spoorweglieden over het geheele land. De thans bereikte regeling is een compromis, gelijkstaande met een verlaging van 10 pence per pond sterling; een aanmerkelijk mindere loonsverlaging dus dan oorspronkelijk werd verlangd. Een aanleiding tot staking geworden Het Japan®cke parlement heeft Woensdag zijn beraadslagingen niet kunnen voortzetten we gens een staking der stenografen. Afgevaardigden van de oppositie beschuldig den de stenografen, dat zij redevoeringen van leden der oppositie niet juist hadden weergege ven en rosten een stenograaf zoo af, dat hij naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Ziju collega's legden daarop het werk ne der, waarop de beraadslagingen geschorst wer den. Gestorven terwijl hy een !|f lykrede uitsprak In het dorpje Hazinelle bij Charleroi, had de begrafenis plaats van den veldwachter. Voor de geopende groeve sprak de dorps dokter een lijkrede uit, toen hij plotseling in elkaar zakte en overleed aan een hartverlam ming. Dat dit geval groote ontroering wekte, spreekt vanzelf. BLOEDIGE BOTSINGEN TE DUSSELDORF Gisteren is het bij communistische betoogin gen te Dusseldorf tot hevige vechtpartijen ge komen, waarbij 1 persoon gedood en 8 gewond werden. Van de gewonden is er één in den loop van den nacht nog overleden, zoodat in het geheel twee dooden te betreuren zijn. IN HAAR SLAAP VERMOORD Uit Peking wordt gemeld, dat twee Ameri- kaansche dames, miss Vera Moseba en mrs. Victoria Miller van de zending der Zevende dag-adventisten in haar slaap door 'n ontsla gen Chineeschen bediende te Jyan Nan Fu zijD vermoord. BELANGWEKKENDE NADERE GEGEVENS Onze Brusselselie correspondent schrijft ons nog: Men zal zich ons bericht van enkele dagen geleden herinneren, waarin wij meldden, dat in de St. Gudule hoofdkerk, te Brussel, een schedel was gevonden geworden, die herkend werd al (lie van de Heilige Elisabeth van Hon garije, moeder van een der vroegere hertogin nen van Brabant. In aansluiting op de eerst bekend gemaak- :e details, heeft thans kanunnik Lefèvre, (van de Premoustratenser Orde), die als conferen tie-meester aan de hoogeschool van Leuven verbonden is, over deze ontdekking nadere in teressante gegevens bekend gemaakt. In de reliquiekast, waarop een oude inscrip tie: „St. Elisabetha" stond en die in de sacris tie van de St. Gudule bewaard werd, tezamen met de talrijke andere legaten van aartsher togin Isabella aan de kapel van het H. Sacra ment van Mirakel, bevond zich een schedel. In de archieven der kerk berust verder ook een lijvige bundel authenticiteitsverklaringen der relikwiëen. Men vond er o.rn. tusschen, een acte, gedateerd van 17 Juli 1617, afgeleverd door den aartsbisschop van Besanson, Ferdi nand de Longwy, waarin gezegd wordt, dat het hoofd van de heilige Elisabeth van Hongarije, dat in de kapel van het kasteel de Gray in Franche-Comté bewaard werd, op verzoek der aartshertogen in 1586 aan den prins van Oranje was afgestaan. Zoodra men dit document gevonden had, werden onderzoekingen ingesteld, inzake de onderhandelingen, die hieraan voorafgegaan waren. Het geheim werd spoedig ontsluierd door de briefwisseling tusschen de aartshertogen en hun secretarissen, die in de algemeene archie ven van het koninkrijk, bij de staatspapieren bewaard was gebleven. Behalve het complete dossier, betrekking hebbende op de onderhan delingen, gevoerd tusschen het kapittel van Gray en de aartshertogen, in 1617, vond men er een serie brieven, die gewisseld werden tus schen de secretarissen van den raad van state en den provoost J. B. Gramay, die als geschied kundige in de XVIIe eeuw aan het hof ver bonden was. In 1608 werd deze laatste belast met het brengen naar Brussel der relikwiëen, die in de kerken van Nederland en Duitschland, „waar de furie der ketters was voorbij ge gaan", gebleven waren. In 1614 stelde Gramay aan zijn meesters voor, om zich naar Marburg in Thiiringeti te begeven, teneinde er het hoofd en een groot deel van het lichaam van „Madame Saiute Elisabeth" te gaan halen. Hij voegde hieraan toe, dat andere deelen van bet lichaam der heilige zich in Frankrijk moasten bevinden, blijkens inlichtingen, die men hem hieromtrent in Parijs had gegeven. De reis van den aartshertogelijken histori cus naar Marburg had plaats tusschen 12 en 27 Juli van datzelfde jaar. Zijn belofte kon Gramay echter niet geheel houden, want het hoofd der heilige bevond er zich niet meer. Met toestemming van den aartsbisschop van Mainz en van den landgraaf, kon hij toch en kele relikwiëen, die hij uit het graf nam, mee brengen. Het is daarna, dat men tot de ge volgtrekking moet gekomen zijn, dat de schedel zich op 't kasteel te Gray bevond, vanwaar deze dan bok in 1617 naar Brussel werd gebracht. Een in 1926 verschenen studie van dr. Ruch bracht aan het licht, dat het graf te Marburg, waarin de H. Elisabeth rustte sedert de XlIIe eeuw, geschonden werd tijdens de afvalligheid van den groot-meester der Teutonische Orde, Philips van Hessen. Deze maakte zich meester van het hoofd der heilige, doch werd gedwon gen het in 154S, na den slag van Mülberg, waarbij hij gevangen werd genomen, aan Karei den vijfden te geven. Het is dus na dien datum, dat (1e relikwie naar Franche-Comté gebracht werd, waar men ze successievelijk te Nozeroy, op het kasteel St. Anne en ten slotte in 1586 te Gray terugvond. Na deze documentaire onderzoeking, die alle reden gaf, om aan de echtheid van den schedel, die in de St. Gudule bewaard wordt, te ge looven, gaf Z. E. Kardinaal Van Roey toestem ming, om de relikwie aan een anthropologisch onderzoek te onderwerpen. Deze delicate op dracht werd toevertrouwd aan dr. Vervaeck, directeur van den gerechtelijken anthropolo- gischen dienst van Brussel. In tegenwoordigheid van kanunnik Steen- ackers, afgevaardigd door Z. E. den kardinaal, van mgr. Marinis, deken van Brussel, en van enkele leden van de commissie voor kerkelijke geschiedenis van Brussel, werd de reliquie kast in de sacristie van <|e St. Gudule geopend. De conclusie van een nauvfkeurig onderzoek •was, dat de schedel, waaraan het onderste ge deelte met het kinnebakken ontbreekt, afkom stig is van een vrouw, die de 25 jaar niet heeft overschreden. Het proces der verbeende- ring van de schedelverbinding, was niet vol trokken. Vóór het sluiten der reliquiekast na deze eonstataties, werden foto's genomen, die zul len moeten dienen bij een nader wetenschap pelijk onderzoek, waarvan de resultaten bin nenkort zullen gepubliceerd worden. In den mijnbouw van Noord-Frankrijk In het ministerie van openbare werken zijn gisteren onderhandelingen begonnen, om een conflict in den mijnbou# van Noord-Frankrijk te voorkomen. De mijneigenaars houden vast aan hun eiscb tx>t loonsverlaging. Van de zijde der vakver- eenigingen wordt er echter op gewezen, dat door de voorgestelde verlaging het loon tot onder het minimum van de kosten van levens onderhoud zal dalen. SLACHTOFFERS VAN VERGIFTIGDEN ALCOHOL. RATON, (Nieuw-Mexico), 19 Maart. (R.O.) Alhier stierven zes personen na het gebruik van voor de consumptie ongeschikt gemaakten alcohol. Een zevende verkeert in zeer kritie ken toestand en een achtste persoon is gear resteerd, in afwachting, dat een onderzoek zal worden ingesteld. Weer een ontvoering door de Gepoe? Naar de „Osservatore" uit Boekarest ver neemt, is het bericht volgens hetwelk de president van de sovjetrepubliek der Oekraïne, Tsjoebar, spoorloos zou zijn verdwenen, on waar. Wel wordt zijn privë-secretaresse, New- skaja, die sinds tal van jaren in dienst van den president was, vermist. Men vermoedt, dat zij door de gepoe gearresteerd werd en te Mos kou geïnterneerd is wegens de relaties, die zij onderhield met het comité, dat een contra revolutie in de Oekraïne voorbereidt. President Tsjoebar verkeert in ieder geval in een zeer moeilijke positie en men heeft alle reden om te gelooven, dat hij gedwongen zal zijn, zijn ontslag in te dienen. Tijdens de huiszoekingen, die door de gepoe te Charkow werden verricht, heeft men een ontzaglijk aantal vlugschriften gevonden, die voor de soldaten waren bestemd. Omdat men met zuiver negatieve propaganda niets bereikt Naar Kipa uit Moskou verneem-t, wil de hond van godloochenaars thans de oude kerkelijke plechtigheden door een nieuw ceremonieel ver vangen, daar men volgens de meening van de leiders van dezen bond met zuiver negatieve propaganda niet® 'bereikt. Da nieuwste uitvinding' op dit gebied, is de „roode doop". Het kind wordt binnengedra gen in -het vergaderlokaal van den plaatselijken sovjet; waarna de secretaris den 'baiby in een rooden doek wikkelt en de on-dersoheidingstee- kenen der communistische jeugd om den hals hangt. Daarbij geeft de secretaris het kind te vens een naam. Met tnu'ziek en met een stevig diner wordt de plechtigheid besloten. Een andere uitvinding is de „roode begrafe nis". De katafalk is rood geverfd en draagt de emblemen der sovjetrepubliek. Roode banieren worden meegedragen in den stoet, waarin ook het muziekcorps niet ontbreekt. In de lijkrede wordt vooral de kerkelijke be grafenis gehoond en belachelijk gemaakt. Daar echter de im-poneeren.de plechtigheden van den Oosterschen ritus maar al te diep in de ziel van het Russische volk zijn ingeworteld, zal den „rooden doop" en de „roode begrafenis wel geen beter lot -beschoren zijn dan de lou ter negatieve propaganda. Redactie-bureau verwoest BOEDAPEST, 19 Maart. (W.B.) Naar uit Nagy Varad (Groszwardein) gemeld wordt, werden in den afgeloopen nacht de redactie- bureaux van de Hougaarsehe bladen, Mag yar Szé" en „Nagyvardi Estilap", door on bekende daders totaal vernield. Toen de politie verscheen, waren de daders reeds verdwenen. Men vermoedt, dat het leden van de Roe- meensche studentenvereniging geweest zijn. Ongeluk in het Reuzengebergte Gisterenmorgen heeft men te Richter Wasser in het Boheemsche Reuzengebergte, den stu dent Spohn uit Friedland in Silezië en den student Sekolz uit Potsdam onder den sneeuw bedolven gevonden. Beiden werden sedert verleden week Vrijdag vermist. Woensdag vond men een skistok, dicht nabij de plaats, waar thans de lijken gevonden zijn. Men neemt aan, dat beide jongelui, vermoeid door hu-n skitocht, op de sneeuw zijn ingeslapen en -bevroren of ingesneeuwd zijn. SNELTREIN ONTSPOORD T 10 Dooden en 50 gewonden PARIJS, 19 Maart. (R.O.) De sneltrein' Parijs. Bordeaux, die om 19.32 uur uit de hoofdstad vertrekt, is bij het station Etampes, een uur van Parijs verwijderd, ontspoord. De oorzaak is tot nog toe onbekend. Tot nog toe zouden 10 dooden en ongeveer 50 gewonden geborgen zijn. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Groote materieele schade Gisterennacht heeft een groote brand in de Fransche filmstad Joinville een aantal stu dio's en opslagplaatsen van de Fransche film maatschappij „Ecran d'Art" en „Ciné Ro mans" vernield. Het vuur brak tegen drie uur 's nachts door nog onopgehelderde oorzaak uit en greep in de geheel uit hout opgetrokken gebouwen met groote snelheid om zich heen. Nog vóór de brandweer arriveerde, hadden de vlammen een belendend gebouw bereikt, en twee woonhuizen, die door de bewoners ont ruimd moesten worden. Tegen zes uur 's morgens was de brandweer den toestand meester. Er vonden geen persoonlijke ongevallen plaats, doch de materieele schade wordt ge schat op een half millioen francs. ANTI-GODSDIENSTIGE UNIVERSITEIT TE MOSKOU. Naar de „Osservatore" uit Kowno verneemt, is Zondag, 15 Maart j.l., te Moskou een „anti godsdienstige universiteit" geopend. Doel van deze universiteit is, de leerstellin gen van alle godsdiensten ter wereld te be strijden en te weerleggen. EEN WANDELEND WOUD BERN, 18 Maart (W.B.) Bij de gemeente Rueschegg (ongeveer 20 K.M. ten Zuiden van Bern) is gisteren een oppervlakte van onge veer 40 H.A. bosch en weideland in beweging geraakt. Enkele dorpjes moesten reeds ontruimd wor- den^ Visschersvaartuig neemt drie schip breukelingen aan boord NEW-YORK, 19 Maart (V.D.) Uit St. Johns op Newfoundland wordt gemeld, dat een vis schersvaartuig erin is geslaagd, nog drie op varenden van den verongelukten robben vanger „Viking" te redden, die op ijsschotsen waren ontdekt. De door de regeering van Newfoundland uit gezonden hulpschepen hebben de geredde leden deir bemanning van heit Hors-eiland aan boord genomen. Eenigen van hen bevinden zich nog in levensgevaar, omdat zij ernstige verwondingen hadden opgeloopen èn tengevolge van de koude èn wegens gebrek aan hulpmiddelen slechts gebrekkig verpleegd konden worden. In totaal hebben 124 personen de ramp over leefd, terwijl 18 opvarenden nog worden ver mist. Van twee der vermisten weet men zeker, dat zij zijn omgekomen. Nader wordt nog bericht, dat de schipbreu kelingen, die zich op het eiland aan de kust van Nieuw Foundland bevinden, door den hon ger worden bedreigd. De hulpschepen kunnen wegens den storni en den ijsgordel het eiland niet naderen. Som mige schipbreukelingen trachten thans over het ijs de hulpschepen te naderen, om levens, middelen en geneesmiddelen te verkrijgen. Er wordt thans ook een eskader van vliegtuigen uitgerust, om hulp te gaan brengen. Drie Italiaansche vliegers vermist Drie der beste Ital-iaansohe vliegers, kolonel Maddalena, kapitein Cecchoni en luitenant Damonte zijn waarschijnlijk doodelijk veron-i gelukt. Vermoedelijk is hun vliegtuig tusschen Marina da Pisa en Livorno in zee gevallen, Visschers, die zich in de buurt 'bevonden, heb ben het vliegltuig zien neerstorten, doch het toestel is tot nu toe niet gevonden. Evenmin heeft men de lijken gevonden.. De 3 vliegers hebben deelgenomen aan de vluebt naar Brazilië. Maddalena en Cecchoni waren houders van talrijke records. Maddalena heeft zióh ook zeer onderschel den bij het reddingswerk van de Nobile-expe-i ditie. Cecchoni heeft indertijd het afstands- en duurrecord op zijn naam gebracht. Een huiszoeking met verrassende vondsten Uit Eisenach wordt gemeld: De politie heeft bij een huiszoeking in de woning van den eige naar van een kleine metalenwarenfahriek en diens broeder een werkplaats van valsche mun ters ontdekt, waar 400 valsche muntstukken van 10 pf., een groote hoeveelheid gestanst materiaal, dat voor de verdere vervaardiging moest dienen, benevens de voor de vervaardi ging gebruikte werktuigen gevonden werden. De beide broeders zijn gearresteerd. Volgens liun verklaring liebben zij sedert September 1930 valsch geld vervaardigd. De Philippijnen en de Balkan geteisterd DALING VAN DE TEMPERATUUR LONDEN, 19 Maart. (H.N.) Volgens een As sociated Press bericht uit Man-illa zijn de Philippijnen door een aardbeving bezocht, waar door groote materieele schade is aangericht, terwijl ook verscheidene personen gewond wer den. In he-t Noordelijke gedeelte van het ellapd Luzon zijn enkele kerktorens en steenea ge bouwen ingestort- De directeur van bet postkantoor te Lauag, welke sitad aan de Westkust van het eiland is gelegen, meldt, dat enkele ambtenaren ge wond werden, toen zij, door de paniek bevan gen, zich op straat begaven. Ook te Manilla zijn de aardschokken, die 3 minuten aanhielden, gevoeld, evenals op het eiland Midanao, waar de schokken echter van, geringere sterkte waren. BELGRADO, 19 Maart. (H.N.) In het aard- bevin-gsgebied van Zuid Slavie zijn vandaag nieuwe schokken voorgekomen. Het lot der door de vroegere aardbeving geteisterde bevolking is nog ongelukkiger geworden, doordat de tem peratuur is gedaald en veel sneeuw is gevallen. BERN, 19 Maart. (B.T.A.) De aardverschui. ving in de gemeente Busohegg schijnt cata strofale afmetingen aan te nemen. De „chalets" in den omtrek zijn reeds ont ruimd. De in de bossehen aangerichte schade is aanzienlijk. Overal tegengewerkt Naar de „Osservatore" uit Riga verneemt, deelt het orgaan der actieve godloochenaars, de „Bezbozjnik" mede, dat de godsdienstige propaganda in Rusland zich op verschillende plaatsen steeds meer en meer uitbreidt. Ondanks een formeel verbod, zamelt fle be volking toch gelden in voor den bouw van nieuwe kerken. Zoo werd in het stadje Jegoriensk nabij Mea- kou begonnen met deu bouw van een nieuw kerk, waarvoor de financieele middelen door openbare collecten werden bijeengebi-acht. De plaatselijke sovjet heeft echter den bouw doen staken en alle gelden geconfiskeerd om ze voor r,| propaganda te gebruikea.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9