60 JAAR DUITSCH CENTRUM Voorjaars- Collectie a&ecU de spaarbank ONZE KABOUTERS DE ZINGENDE KRANT DE DAGBLADEN I VOLLEBREGT's R BELASTINGBETALEN afhaaldienst Spaarbank fp v voor R. MEES ZOONEN m Hoeden Petten Hemden Dassen Hoogstraat 18 Groenelaan 61 ANNO 1820 BIJKANTOOR SCHIEDAM. Ned. R.K. Volksbond - Lange Haven 71 K. ROVERS ACCOUNTANT ADVERTEER IN ZATERDAG 21 KfAAllT Ï93Ï *eest in lichamelijke en geestelijke frischheid i j mmm DE NIEUWE NEDERLAAG DER REGEERING POLA NEGRI. 2, IN 1 Apparaat en Luidspreker In één nieuwste ERRES COMBINATIE 3 ZAKEN ONZE IN Is gereed. Schitterende collectie. De nieuwe mode kleuren. Aparte Dessins. Lage prijzen. 5PAARBU5J VRAAGT INLICHTINGEN AAN: HOOFDKANTOOR LANGE HAVEN 80 BEHANDELING VAN ALLE BANKZAKEN BEZORGING VAN ALLE ASSURANTIËN SAFE-DEPOSIT. wordt vergemakkelijkt door den der van den Vraagtinlicbtingen. Zitting op werkdagen van 3-5u.n.m. IK KOOP WAARHEEN? STOFZUIGER GEVRAAGD BAKKERSLEERLING HALFWAS FLINKE WERKSTER WITTER TE KOOP AANGEB. EBORA-COMBINATIE A. J. ZOETMULDER GEM. BETALING! TE KOOP Wat werd hij op het slot geestdriftig ontvangen, die Troubadour die met Heldenzangen, Ridderverhalen en Nieuws uit verre streken de Kasteel-bewoners zou bezighouden I Hij bezong de dapperheid, den oorlog, de schoonheid en de liefde, dikwijls hetzelfde, alSeen verschilde de vorm,.... totdat de droomerige blik van Gastheer en Gastvrouwe zich plots veranderde in belangstellend kijken en luisteren: nu kwamen de nieuwtjes van be kenden of vreemden, van eigen land of verre streken. De zingende krant, die eens in de maand kwam, is vervangen door het Dagblad. De mensch is echter hetzelfde gebleven: nieuws, actueel nieuws, daar is belangstelling voorl De krant is een onderdeel van het avondprogram dikwijls de hoofdschotel. Alles kan blijven liggen, de krant wordt opengevouwen en gelezen. De verstandige adverteerder profiteert er van, want: ACTUEELE BERICHTEN ACTUEELE ADVERTENTIES Een cultureel onmisbare partij (Van onzen correspondent). Berlijn, 17 Maart 1931. j. 21 Maart a.s. hoopt het centrum de zes- ,!feste verjaring te vieren van den dag, waarop voor de eerste maal in de Duitsehe volks- ertegenrvoqrdiging optrad. Het is hier niet de Waats een geschiedkundige beschouwing te 'ïfleu aan alles, wat in dat lange tijdbestek 0 al rond en om het centrum gepasseerd is, <>ar rvel kan met voldoening worden vastge- dat de partij haar feest in perfekte licha- e'ijke en geestelijke frischheid vieren kan. maar luttel tijd geleden zag dat ér heel ■®4«rs uit, want toen lag zij om zoo te zeggen p aPegapen. Het centrum had de revolutie en ietwat sommieren overgang van het al- ,ude monarchistische bewind in een repuhlï- aemsch wat al te makkelijk opgenomen. Voor smaak van velen ontwikkelde het daarbij ook wat al te veel ijver in het verbran- der goden, welke het gisteren nog aanbe- had. Hierdoor werden spanningen in den ezem dezer gemeenschap ontwikkeld, die er tijdlang erg dreigend uitzagen en op een ^Voote explosie schenen te willen uitdraaien. ^sle factoren werkten er too mee om die Penningen nog te versterken. Het centrum ie«£t tijdens de woelige dagen na den oorlog hij de pakken neergezeten. Hst heeft de 6rantwoording niet geschuwd en de oogen gesloten gehouden voor de plichten, welke ,et tegenover het vaderland te vervullen had. •celeer heeft de moedig de hand aan den ploeg feslag<m en het zijne er toe bijgedragen om de Jar°s, die anderen in de modder vast gereden ^dden, weer los te peuteren. Bij de daarbij noodige krachtsinspanning ^rden er vaak middelen gebruikt., die de goed- ®hring van velen niet weg konden dragen. Het ^•Sengaan met de socialisten werd niet altijd ^grepen, want het was niet eenieder gegeven athter de schermen te zien, waar men vast had ^"hnen stellen, dat deze socialisten, onder den iT«k der verantwoordelijkheid, zoo tam waren geworden als lammeren. Vele der socialistische Afters hadden nog slechts den titel van Genos- 89 overgehouden. In hun hart hadden zij echter htet alle demagogie en radicalisme gebroken en ^aren zij in erentfeste aTbeidersvertegenwoordi- Sers veranderd, met wie het niet alleen m-oge- hjk, maar zelfs ook vruchtbaar en aangenaam vas samen te werken. Onwillekeurig denkt "ton hier aan den man, die nu ligt te zieltogen, aan Mttller Franken, die werkelijk niets hoege naamd van een ouderwetschen lawaaierigen ®Ocialist over zich had. Kn heeft de partij van ■.geen man en geen cent", niet nog in den loop Va.n de vorige week een vertolker van haar "hilitaire gevoelens op het spreekgestoelte van ^en rijksdag geplaatst, welke daar den ver- Waaien toehoorders vertelde, dat de Duitsehe Socialisten niet alléén socialisten, maar in de Wrste plaats echte, vaderlandsche Duitschers dat zij op grond daarvan de gewapende landsverdediging hoog houden, nimmer leger- '-i'edieten hebben geweigerd en derhalve ook biet zouden stemmen tegen den pantserkruiser 6. indien tenminste aan een paar gestelde voor waarden door de regeering voldaan werd Deze verklaring was natuurlijk wel verras send, maar men moet in de staatkunde een oog weten dicht te knijpen, waarhij het centrum dan nog genoeg zintuigen overhield om vast te kunnen stellen, dat het door middel van samen, werking en het overhevelen van verantwoorde lijkheid, de socis toch maar wat netjes opge voed heeft. Echter kan men zich niet ontveinzen, dat de zuigkracht van de socialisten op het centrum in den aanvang sterker scheen dan die van het centrum op de Genossen. De links-radicale vleugel van het centrum had een tijdlang de overhand in de partij en haalde daarbij rood kleurige kunststukken uit, welke toezienders den adem benamen. Erg veel baat vond de frac tie daarbij niet want haar getrouwen liepen, ondanks al haar radicalisme, bij bosjes tege lijk van haar weg, zooals dat met ontstellende duidelijkheid bleek in de dagen toen men ont slagen vorsten van hun laatste bezit wilde be- rooven. Zoowel het centrumsbestuur als de bis schoppen verklaarden zich openlijk tegen dezen maatregel, maar desondanks stemden ontel bare scharen van katholieken en van vroegere, centrumsleden vóór deze zuiver-bolschewis- tische onteigening. De slagen, welke het cen trum in die dagen ontving, is het nog altijd niet te hoven gekomen want gelijk we vroeger al eens met cijfers aantoonden, Is het centrum een echte vrouwenpartij geworden. Ontelbare mannen hebben den weg er heen nog niet terug gevonden en zullen dat ook wel nimmer doen. Zoodat de partij toch altijd aan dit euvel souf- freert, dat zij in hoofdzaak steunen moet op damesdeugden, onder welke, zooals ieder weet, standvastigheid, logica en evenwichtigheid met bijzonderen glans uitschitteren. Na een wijle begon de rechtervleugel des centrums genoeg van het radicalisme in de fractie te krijgen en zich op zijn plichten te bezinnen. Gevolg daarvan was een strijd bin nenskamers, die de laatste krachten van de be reids hevig door elkaar geschokte partij scheen te willen op eischen. Haar opperleider ver klaarde toen, dat de partij te moe geworden was nog verder aan de regeeringszaken te kun nen deelnemen. Een tienjarige strijd, veelal aan het boofd.maar in alle gevallen altijd in de regeering, had haar zóó door elkaar gewoeld, dat zij zich van de verantwoordelijkheid wilde terugtrekken om wat uit te blazen en de op- geloopen wonden een beetje te verbinden. An deren gingen nog verder en verklaarden luid keels, dat de partij keelemaal geen reden van bestaan meer had en ontbonden behoorde te worden. De leden zouden hun weg wel weten te vinden naar de nationalen of naar de democra ten en de socialisten en op die manier zou het twee-partijen-systeem in de hand gewerkt en de lijn, die de geesten in Duitschland scheldt, scherper getrokken worden. Maar ineens is aan die hevige innerlijke gisting een einde geko men. De prelaat Kaas werd tot opperherder van het centrum gekozen en van stonde af aan hebben bokken en schapen met blaten op gehouden. De aanwezigheid van nuances is nog in bet centrum vast te stellen, maar het gebruik van woorden als een rechter- en een linker-vleugel roept voorstellingen op, die sterk overdreven zijn. Tijdens de binnenkamersche worsteling be hoorde de prelaat Kaas echter, tot deu rechter vleugel van zijn fractie én zonder den linker vleugel te willen kwesten, moet men vaststel len, dat deze een volkomen nederlaag geleden heeft. Dat dit niet duidelijker tot uiting komt, Hg1» aau oorzaken, die huiten het centrum ge zoete- moeten worden en wel bij de conserva tieven of liever bij derzelver leider, Hugenberg de Noodlottige. Want toen het centrum door Kaas weer op pooten gesteld en gesaneerd was, heeft Briining die even gedecideerd rechts ingesteld was, de eerste viool in de hand genomen en naar een breuk met de vroegere bondgenooten, de socia listen gestreefd, welke inderdaad dan ook be reikt werd. Want hoezeer samenwerking met de Genossen ook mogelijk was, zoo ontveinsde Briining zich toch niet, dat een partij als het centrum, vooral om redenen van oultureelen aard, beter deed naar een bondgenootschap met de partij van het behoud om te zien. Had Hu- genberg toen gewild, dan zat hij nu in het ka binet en werd Duitschland door een burger- kabinet, steunend op een vaste rijksdagmeer- derheid, bestuurd. Maar Hugenberg is in poli- tieken zia een even groote dwaas als Luden- dorff en stelde voor zijn samenwerking eischen, die het centrum onmogelijk kon aanvaarden. Onder den zegen van den veel verder blikken- den Hindenburg heeft Treviranus toen gepoogd de horde van Hugenberg uit elkaar te laten vliegen en een conservatieve groep te vormen, sterk genoeg om met het centrum en wat klei nere hulptroepen, de regeering in handen te nemen. Deze poging liep op een falikante mis lukking uit en na de verkiezingen van 14 Sep tember gebaarden de nationaal.socialisten zich al spoedig op zulk eene manier, dat alle samen werking niet hen uitgesloten was. Op die ma nier werd Briining, die zóó graag met de na tionalen en de behoudensgezinden samen ge werkt had, tegen zijn zin in, in de armen der socialisten gedreven, die, het moet tot hun eere gezegd worden, tot nu geen misbruik van de situatie gemaakt hebben. Dat voor zooverre het naaste verleden be treft. Wat de toekomst aangaat, kan Duitsch land het centrum heelemaal niet missen. Mor gen en overmorgen zit men neg zwaar in ma. terieele kwesties verstrikt en daarbij speelt het diepste wezen van het centrum nog niet de doorslaggevende rol. Maar naar mate de dagen voortschrijden accumuleeren zich vraagstuk ken van onstoffelijken aard, die steeds luider om oplossing roepen en om deze vraagstukken tot een bevredigend einde te brengen kan Duitschland het waarlijk niet zonder centrum stellen. De evangelischen kunnen in politieken zin geen stootkracht ontwikkelen; de natio- naalgezinden worden op hopelooze wijze van den eenen flater naar de andere gevoerd; op da nationaal.socialisten valt in geen enkel ge val te rekenen; de reclitsche liberalen oefenen verraad als een soort beroep uit. Zoodat zou- der centrum en zonder deszelfs aanvoerend ta lent, de cultureele aangelegenheden ten prooi zouden vallen aan communisten, socialisten en links-liberalen, die zoo drommels goed weten, wat ze op dit gebied willen. Van nijpende actualiteit is de',,Kultur"-poH- tiek nog niet maar ze kan liet eiken dag wor den en dan zal het centrum eerst recht de ge legenheid hebben zijn onmisbaarheid te bewij zen. Momenteel ligt de nog altijd ietwat duis tere kwestie van de propaganda voor de godde loosheid wel- ter tafel, maar deze strijd werd op zulke plompe wijze ingeleid, dat het maar een kleinigheid was ook de socialisten er te gen in het geweer te brengen. Veel dieper dreigt echter de kwestie over 21S in te zullen grijpen. Deze paragraaf uit het strafwetboek verbiedt abortus en nu schijnt het om deze paragraaf te zijn, dat links zich opmaakt zijn krachten eens met rechts te meten. Langen tijd heeft het vuur hier al onder de oppervlakte gesmeuld, maar het is onlangs tot vlammen opgeschoten In Stuttgart, waar een opzienbarende arrestatie plaats had van een arts en een artsin, welke zich aan gezeg de paragraaf bezondigd hadden. Dit geval TOEGEBRACHT DOOR HAAR EIGEN VOLGELINGEN Geen geschenk aan de liberalen (Van onzen correspondent.) KONING ALFONS FAN BP AN JE met den burgemeester van Marylebone en den Spaamschen gezant in Londen tijdens de partij, die te zijner eere in de Spaansche Club te Londen gegeven werd wordt door de gansche linksche pers tot een wereldgebeurtenis opgeblazen en zij heeft daar voor haren tijd goed gekozen, want in het aan gezicht van de heerschende ellende valt het natuurlijk makkelijk aan de sociale indicatie een hijzonder populair accent te verschaffen. Op het oogenblik ziet het er naar uit, alsof links, onder aanvoering in het bijzonder van bet „Berliner Tageblatt", alles op het spel wil zetten om over deze kwestie met rechts een grootsch opgezet conflict te forceeren. Dat geeft gelegenheid tot de meting der krachten en mocht rechts daarbij even verdeeld zijn als dat nu het geval is, dan wordt het onherroe pelijk onder den voet geloopen en dan worden en passant een aantal andere burchten van de oude „Kultur" genomen en door andere van uiterst radicale kleur vervangen. Deze strijd zit in de atmosfeer, precies als dat met den grooten oorlog al jaren vóór 1914 het geval was. Dwingende materieele en econo mische zorgen leidden echter de aandacht voortduren af en verijdelden tot nu nog de uit barsting. Maar deze uitbarsting moet onherroe pelijk zeker eens komen en dan zal Duitsch land slechts te redden zijn door het centrum en door niemand anders. Zoodat dit, hij zijn zestigjarig jubileum, reden te over heeft niet louter op zijn glorievol verleden terug te blik ken. ARCHEOLOGISCH VONDST ATHENE, 19 Maart. (H.N.) Op de Noor delijke helling van den Akropolis heeft de Amerikaansche archeologische expeditie een tempel van Eros gevonden, welke de oudste tempel moet zijn, die op den Akropolis is ge bouwd. In archeologische kringen hecht men hieraan groote beteekenls. Londen, 17 Maart 1931. Gisteren heeft de regeering voor de zesde maal een nederlaag geleden. Haar eerste nederlaag kwam op 11 Maart 1930, toen zij hij een stemming over het ont werp op de kolenmijnen met acht stemmen in de minderheid bleef. Op 31 Maart werd zij met een meerderheid van vier verslagen hij een stemming over de regeling der werkzaamheden. Haar nederlaag, den 21 Januari van dit jaar geleden hij de behandeling over het schoolont- werp, toen zij twee-en-dertig stemmen te kort kwam, ligt nog versch in het geheugen. Daar na leed zij twee maal op één dag, n.l. den 26 Februari, de nederlaag in oomité-vergadering. Een liberaal amendement op het eerste artikel van het ontwerp op de arbeidsgeschillen werd met een meerderheid van 6 stemmen aangeno men; de andere nederlaag, van minder belang, werd geleden bij de behandeling van een ont werp op het markten van landbouwproducten. De regeering was hierbij 3 stemmen in de min derheid. Gisteren weigerde het lagerhuis met 246 te gen 242 stemmen artikel 4 van het ontwerp tot kieswetherziening goed te keuren. Dit artikel beoogt de vertegenwoordiging der universitei ten af te schaffen. Op een vraag van mr. Baldwin wat de regee ring voornemens was te doen, antwoordde de eerste minister, dat de zaak in overweging zou worden genomen alvorens het ontwerp opnieuw in discussie zou worden genomen. Hoe de regeering op deze nieuwe nederlaag reageeren zal, Is nog niet bekend. Dat zij er een aanleiding tot aftreden, of althans tot ont binding van het lagerhuis in zou vinden, leek van het begin af zeer onwaarschijnlijk, of schoon niet geheel onmogelijk. Maar dat zij met de behandeling van het wetsontwerp zal kunnen voortgaan, is in ieder geval twijfel, achtig. Trekt zij het ontwerp in, dan zal de kroon gezet zijn op de grootste wetgevende misluk king onzer eeuw. In twee maanden tijds zul len dan de drie voornaamste wetsontwerpen dezer regeering; dat op de verlenging van den leerplichtigen leeftijd, dat op de arbeidsge schillen en dat op de kieswethervorming we gens gebrek aan parlementaire levensvatbaar heid afgevoerd zijn. Dit is van veel grooter gewicht dan de meer belangwekkende dan belangrijke vraag of de universiteiten in het lagerhuis vertegenwoor digd zullen zijn, en terwijl een nederlaag op dit punt voor een regeering geen verdere gevolgen behoeft te hebben, is de cafastrophale misluk king van heel haar wetgevenden arbeid heel zeker een reden om het woord thans aan de kiezers te geven. Maar achter de verwerping van het artikel dat afschaffing van de vertegenwoordiging der universiteiten beoogde, schuilt veel meer dan men er op het eerste gezicht achter vermoeden zou. Vandaar dat niet alleen mr. Baldwin, maar ook de eerste minister, gisteren geneigd was het resultaat van de stemming zeer ernstig of te vatten. Zooals men weet is het ontwerp op de kies wethervorming tot op zekere hoogte de ver goeding, welke de regeering de liberale partij betaalt voor haar steun. Dit ontwerp, en het ontwerp op ëe arbeidsgeschillen waren „ruil objecten". Laatstgenoemd ontwerp was niet populair bij een groot aantal liberalen; eerst genoemd ontwerp vond nog minder genade bij een deel der socialisten. Bij een compromis evenwel moeten beide partijen offers brengen. Drie weken geleden werd de regeering, door de aanneming van een liberaal amendement in de commissie, gedwongen, het ontwerp op de arbeidsgeschillen af te voeren, geheel In overeenstemming met de vernuftige voorspel lingen van mr. Churchill. De liberalen hadden dus bun deel van den koop niet vervuld, en het zou niemand verwonderd hebben, wanneer de regeering nu ook het ontwerp op de kies wethervorming had afgevoerd. Mr. Mac Donald evenwel gaf blijk van de noblesse, welke de mooiste trek is in zijn karakter als staatsman, en dit werd hem blijkbaar vergemakkelijkt door de resultaten van nieuwe besprekingen, welke hij met mr. Lloyd George voerde. De voortzetting van het defensief veahond tus- schen labour en liberaal viel evenwel niet in den smaak van een groot deel van mr. Mae Do. nald's volgelingen. Waarom zou de labour par tij den prijs betalen in den vorm van het on populaire kieswetontwerp, terwijl de liberalen voor hun deel in den koop niet opgekomen waren? De nederlaag der regeering is veroorzaakt geworden door de afwezigheid van 30 labo-ur- afgevaa.rdigden. Twee socialisten stemden met de conservatieven mede, henevens 11 liberalen. Verder waren 6 liberalen tegen de regeering „gepaard", evenals nar. Allen, het „onafhanke lijke", doch tot de Mosley-groep overhellende lid van "West Belfast. Mr. Lloyd George en veer tien liberalen stenaden met de regeering mede. Twee dingen zijn dus gebleken: lo. dat on geveer de helft der liberalen tegen het regee- ringsvoorstel was; 2o. dat de- regeering feite lijk verslagen is door haar eigen volgelingen. Men zegt dat zich onder de 30 afwezige la- bourleden een groot aantal zieken bevonden. Maq.r het lijdt geen twijfel, dat de meesten hunner opzettelijk weggebleven zijn, zonder een poging tot „paren" aan te wenden. Zij zijn weggebleven, ofschoon zij wisten hierdoor de regeering, of op z'n minst het wetsontwerp, evengoed in gevaar te kunnen brengen al3 door direct tegen te stemmen. Zij zijn weggebleven ondanks een drieregelige „whip", d.i. de drin gendste oproep om aan een stemming deel te nemen. De verwerping van het artikel is dus niet een noodlottig toeval, een gevolg van het ongelukkigerwijze afwezig zijn van een groot aantal labour!eden. Zij is het gevolg van hun opzettelijke afwezigheid. Kunnen die labour mannen warme voorstan ders geacht worden van de vertegenwoordiging der universiteiten? Enkelen hunner misschien; de groote meerderheid in geen geval. Zij hebben zich onthouden omdat het heele wetsontwerp hun antipathiek is, en omdat zij weigeren dit geschenk te geven aan de liberalen, die hun niets ervoor teruggeven. Dit beteekent dat het liberaal-socialistische bondgenootschap nog veel meer verzwakt is dan men vermoed had, en dat een crisis niet lang zal kunnen uitblijven. De bekende filmster-, die bi) de Paramount wegens meen 1 ngsversótuiI orver de haar toebe deelde rollen ontslag nam, heeft nu een con tract voor 3 Jaar geteekend bij de Pa-öhé, Zaagmolendrift, Mathenesserdük, Prins Hendrikkade. Tel. 40768 (5 lijnen) Al reeds met f 2.50 per week zonder vooruitbetaling. Gaarne geven wij U een apparaat op proef. 5379VS -* c •40 nu voortaan mün leder, gummihak ken en zolen bi) M. H. Ramaker, Lange Kerkstraat 3. Daar bevind ik mij het best. 129SS Naar het Café-Blllard met vergun ning „Het Raadhuis". Gezellig zitje. Muziek. Telef. 69661, Groote Markt. 1299S te Tuinsingel 19 Laeraar M. O. Boekhouden Teletoon no, 68184 Staathuishoudkunde Excelsior als nieuw, compleet met alle onder deden voor 60.ter overname. Boerhaavelaan 120b1. 1300S Aanmelden Maandag, Koekfabriek „Royad", Overschiesehestraat 65. Mevr. J. P. J. Nolet v. Gent, vraagt v. het huis Tuinlaan 12, tegen April voor den Vrijdag. Zich te vervoegen 's av. na S uur, St. Liduinaplein 4. 129 SS Biedt zich aan «ftrTSfs» a» absoluut zonder spatten, leege huizen half tarief. Louronstraat 13, 1294S goed werkende Stofzuiger, Electro- Lux met toebehooren voor 60.—. Adres Bureau Nieuwe Schied. Cou rant, Koemarkt 4, 1296S Nieuw Nieuw geheel wisselstroom. Licentie vrli. v. Gerven, Muziekhandel „De Uit komst", Broersveld 89. 1286S Timmerman-Jalouzlemaker, beveelt zich beleefd aan voor alle voorko mende werkzaamheden. Da Costastraat 52, Schiedam. 3280S Leer en Moquette ameubl-, Dres soirs, Divans, Karpetten, Spiegels, Linoleums enz. Slmonstr. 4457 nabij Schiekado, R'dam, Tel. 41641. 6057 een prima eikenhouten Tafel, Brie onder no. 1293S Bureau N. Schied. Courant, Koemarkt 4e Schiedam. Ff»a5p66|iS^k&8*.v. a-znIi*. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7