ALGEMEEN OVERZICHT. WIE BEN IK Treinramp bij Etampes HERMANN MUELLER f Pantserkruiser B Debat met vuisten en messen DE „ROODE MIEREN" IN FINLAND Italië's omgekomen vliegers ZATERDTAG 21 mA'AÈT Ï931 Over 'ontwapening DE ITALIAAN, DIE ZIJN GEHEUGEN VERLOOR. WAT WAS DE OORZAAK? EEN INTERESSANT GEVAL. LEVENSBIJZONDERHEDEN. RADIO IN DE VER. STATEN SOCIALISTISCHE MOTIVEERING. IS DE WISSELWACHTER SCHULDIG? MIJNCONFLICT IN FRANKRIJK ZEVENTIE ARRESTATIES. Wild-W est-methoden DE DUITSCH-NATIONALEN. Je moet maar boffen BIJNA OP STRAAT GEZET; THANS MILLIONAIR. HUISZOEKING BIJ COMMUNIS TISCH DAGBLAD. OP ZOEK NAAR DE LIJKEN. HET CONFLICT OP MALTA Overeenstemming 'N KRASSE CEREMONIEMEESTER Elke tijd heeft z'n eigen, leuzen. Thans heeft «dereen. den mond vol over ontwapening, want ah den oorlog heeft men z'n buik nog vol; verlangt naar vrede, ziet een 'blijvende vtede als het begeerd© ideaal en zonder zich rcler veel om diéper liggende orozaken, die "H oorlog leiden, te bekommeren, schreeuwt om ontwapening, dit beschouwende als •■het'' middel om dat ideaal tot werkelijkheid Diaken. Leuzen worden door de massa aangelieven etl 'wanneer ae, zooals bij den ontwapeinings- tot ee nnoodikreet aanzwellen, ook wel hoor regeeringen tot die hare gemaakt. Of de voormaamsite intentie van die daad is, de massa mooie woorden tevreden te stellen, dan "^el ernstige pogingen in het werk te stellen oth aan d© verlangens der publieke opinie tegemoet te komen, laten wij in 't midden. 6i't is evenwel, dat nn en dan leelijke aapjes o® den hoek komen kijken, die in ieder geval 6 denken geven. Zooals men weet, bouwt Duitschland zijn "Pantserkruiser B", een der weinige oorlogs bodems, die haar d,oor de entente zijn toegë- staan. Van een beWapeningswedloop-in-aantal, van Duitsche zijde, kan dus allerminst gespro ken worden. Toch maakt iemand zich weer bezorgd en wel de Britsche minister van Marine, Alexander, die Donderdag het *oord videridie aai neen diineir van de ver eniging van scheepsbouwkundige ingenieurs. •.Hij wees daarbij op hiet nieuw te bouwen duitsche pantserschip B en drukte den inge nieurs op het hart, dit schip in het oog te bouden om er voor te waken, dat Engeland niet achterblijft, wanneer technische nieuwig heden in de marine worden ingevoerd". Begrijpende dat hij. vooral als lid van liet iabourkabimet, voorzichtig dien die te zijn, wierp bij de kwestie handig over een andleren boeg on voegde ©t het volgende aan toe, waarbij den schijn gewekt werd, alsof heit slechts om den scheepsbouw in 't algemeen en om de handelsvloot giing. "Wie echter goed lezen en ondersehfeiicUeni kanI, ziet Alexanders bedoe lingen. klaar voor zich. Hij sprak d.an verder: „Het Duitsche schip zal verscntllsnde instal- Sroote beteekenis verkrijgen". Het Duitsche schip zal verschillende instal laties hebben, die voor den scheepsbouw van het aller grootste belang zijn. AI betreft het hier een oorlogsschip, dan kan toch de tech nische installatie voor het economische leven groote beteekenis verkrijgen. Sprekende over de ontwapening ter zee zeide Alexander nog: daar Engeland thans misschien bieer offers heeft gebracht dan welk ander land ook, kunnen wij thans in de richting der ontwapening niet sneller voortschrijden, dan andere volkeren bereid zijn te doen. Dit als een doekje voor 't bloeden? Europa's crisis Daar verschillen die volkenbonidsjourna- listen aan Colijn een aantal vragen had den gesteld over den toestand, die thans in het leven is getreden met betrekking tot de Cleneefsche handelsconventie, heeft Colijn een algemeene verklaring ten dienste van de pers afgegeven. Ten aanzien van de vraag, of de conventie nog bestaat dan wel dood is, herinnerde Colijn ei-"aan, 'dat deze vraag door verschillende dele ties verschillend is beantwoord. Persoonlijk i^. Colijn van oordeel, dat een conventie die Voor een bepaalde periode gesloten is, zooals de handelsconventie, ophoudt te bestaan, in dien zij niet in werking gesteld is voor den afloop van den termijn, waarvoor zij gesloten werd, n.l. 1 April van dit jaar. Van practische beteekenis acht Colijn deze strijdvraag echter niet, want zelfs wanneer men in den zomer nog eens bijeen zou komen, om te beraadslagen over de inwerkingtreding der conventie, indien intusschen de noodige ratificaties zouden zijn binnengekomen, zou men toch de conventie niet onmiddellijk in werking kunnen stellen, omdat ongetwijfeld ©enige staten tenmiste den tijd zouden ver langen, om de conventie opnieuw te doen rati- ficeeren. Ook zijn er andere moeilijkheden, omdat het zeer waarschijnlijk is, dat de toestand op tarief- gebied over eenige maanden niet meer -dezelf de zal zijn, als ten tijde van het sluiten dei- conventie. Met betrekking tot de vraag, wat de Euro- peesche commissie in Mei a.s. nog zou kunnen doen in het belang van den toestand, antwoord de Colijn, dat het eenige wat Ue Europeesche commissie nog zou kunnen doen hierin be staat, dat bet een dringend beroep richt tot alle staten, om zich aan de beginselen der con ventie te houden, ook al heeft men haar niet in werking gesteld. Als men dit doet en zich aan dit vermaan ook houdt, zou althans het ergste vermeden_ worden n.l. de opzegging van handelsverdra gen. Alleen als men, zij het dan ook zonder conventie, den status quo handhaaft, is er nog eenige hoop, dat het economische volkenbonds- werk kan worden voortgezet. Colijn verklaarde tenslotte, dat de hoofdzaak echter is, dat het besef, dat de moeilijkheden van Europa alleen door samenwerking op te lossen zijn, nog veel te zwak is. Men leeft veel te veel in de gedachte, dat continentale, ja zelfs wereldmoeilijkheden door nationale middelen zouden kunnen overwonnen worden. Midden-Europeesche samenwerking Naar uit Ween-en wordt geseind is dè mid- clen-Europeesclle economische conferentie al daar gisteren gesloten. Aangenomen werd een motie, waarin een zoo nauw mogelijke economische gemeenschap tusschen midden- en Zuid-oost-Europa wordt verlangd, en de aan de conferentie deelnemen de landen worden uitgenoodigd, onverwijld met elkaar in onderhandeling te treden over de oplossing der vitale kwesties van midden- Europa, om tot een spoedige oplossing daarvan te komen. Er werd besloten, een permanent landbouw- comité in te stellen, bestaande uit vertegen woordigers van alle midd-en-Europeesche staten. Zionistisch imperialisme De Parijsclie ooi-respondent van de „Daily Express" deelt het volgende mede: „Een nieuwe ontwikkeling van het Zionisme, parallel aan het bestaande stelsel, wordt\ in zekere Joodsche kringen hier bepleit. Deze ont wikkeling berust op de denkbeelden van den heer Kadmi Cohen, die twee of drie jaren ge leden de tot nu toe aanvaarde beginselen open lijk aanviel. „Het plan van den heer Cohen is, in het kort dat de Zionistische kolonisatie niet beperkt zal blijven tot Palestina, maar uitgebreid moet worden tot Syrië en Sinai. Het Zionisme zou aldus niet langer uitsluitend aan Britsch ka pitaal gebonden zijn, en zou onafhankelijk wor den door zoowel op Frankrijk als op Groot-Brit tannië te steunen. „De heer Cohen zou de medewerking der Ara. bieren, wier streven naar een nationale en po litieke herleving erkend zou worden, aanvaar den. Hij verklaart, dat zijn denkbeelden warm bepleit worden door ontelbare Joden in Mid del Europa enl over heel de wereld Hetgeen na de uitbreiding van het Engel- sche Palestina-rapport in Engeland gebeurd is, heeft bewezen dat het Zionisme een oneindig veel sterker macht is dan men daarvoor alge meen geloofde. Nieuwe „ontwikkelingen" en plannen, ontworpen door Zionistische leiders, hebben wij steeds ernstig op te nemen, zelfs al lijken ze op het eerste gezicht dwaas. 4 De plannen van den heer Cohen, die thans nog slechts plannen zijn, kunnen over eenigen tijd reeds meer zijn dan dat, en de heele machi nerie der Zionistische propaganda, van New York tot Lemberg, kan in beweging gezet wor den om staatslieden, die zich niet al te gewil lig toonen, te intimideeren. Enkele maandbn geleden ging men, zonder eenige rechtvaardi ging lord Passfield te lijf met de beschuldi ging van antii-semitisme, alleen omdat zijn conclusies niet strookten met den wil der Zionistische leiders. De plannen, welke de „Daily Telegraphin het kort aangeeft, getuigen van een vastbera denheid zonder weerga. Door de „kolonisatie van Palestina is een wantoestand geschapen, waarvan de overgroóte Arabische meerderheid der bevolking liet slachtoffer geworden is. Door de bijkomstige „kolonisatie van Syiië en Sinai zou een nog veel grooter aantal Ara bieren in zijn rechten en bestaanszekerheid aangetast worden. Een economische noodzaak tot uitbreiding van het kolonisatie-gebied, be staat voor de Joden niet. Dezen immers hebben heel de wereld tot kolonisatie-terrein. Wat de heer Cohen blijkbaar wil, is- een uitbreiding van de politieke macht van Zion, een imperialisme dus dat de Joden in alle landen zoo sterk af keuren, wanneer het uitgaat van het land, waarin zij gevestigd zijn. De heer Cohen is zoo edelmoedig de mede werking der Arabieren in Syrië te aanvaarden en hun streven naar een nationale en politieke herleving te erkennen. Dat herinnert aan de Duitsche en Russische proclamaties na het uit breken van den wereldoorlog, waarin de Duit- schers de Polen in Rusland, en de Russen de Polen in Duitschland onafhankelijk verklaar den. De heer Cohen immers heeft Syrië nog niet veroverd, en hij bewijst den Arabieren dus een gunst die hij hun niet bewijzen kan. Het zwaartepunt van zijn plannen evenwel schijnt gezocht fe moeten worden in zijn stre ven om Zion onafhankelijker te maken door het zoowel ©p Frankrijk als op Groot Brittan nië te doen steunen. Wij hebben hier te doen met een symptoom van de afschuw, welke het continentale Zionisme heeft, niet alleen van Engeland, maar ook van de Engelsche Joden. Wie hieromtrent meer wil weten leze den merk- waardigen tendenz.roman „Zion", van Adler, welke eenige jaren geleden het licht zag, en waarin de verhoudingen in het Zionistische Palestina op meesterlijke wijze geschilderd wor den. Het Middel- en Oost-Europeesche Zionisme staat scherp tegenover de Engelsche Joden, in wie het op de eerste plaats Engelschen, en op de zooveelste plaats Joden of Zionisten ziet. Het spreekt vanzelf dat de Joden in Engeland, waar niet, gelijk in Duitschland, Oostenrijk, Hongarije, Polen en Rusland een maatschap pelijk anti-semitisme bestaat, zich in veel ster ker mate hebben aangepast bij de natie, in wel ker midden zij opgenomen zijn, en de Engel sche begrippen van recht, administratie en orde.handhavlng tot de hunne hebben ge maakt. Aan de Engelsche mentaliteit van de in Palestina werkzame Britsche Joden hebben hun Middel- en Oost-Europeesche rasgenooten steeds aanstoot genomen. Zij worden door de zen als „goim" (vreemdelingen) beschouwd, en staan steeds onder verdenking (ie Britsche be langen te willen behartigen. Het is dus niet verwonderlijk dat de denk beelden van den heer Cohen zooveel sympathie vinden bij de Joden „in Middel-Europa en over heel de wereld". Dezen hebben voor Engeland, als gérant van het „Nationaal Tehuis", nooit eenige liefde gehad. Maar bovendien was de nabijheid van het onder Fransch mandaat staand© Arabische Syrië hun lastig, en mis schien zelfs gevaarlijk. Het is twijfelachtig of de extremistische-Zionisten ooit hun plannen niet Palestina zullen kunnen verwezenlijken, zoolang hun invloed zich niet tot over Syrië uitstrekt. Ook in dit licht h§bben wij de plan nen van den. heer Colien te bezien. Boekdrukker of professor? Vermoedelijk is een wissel teruggesprongen. 4 Men meldt ons uit Rome d.d. IS dezer: Gisteren had in bet opzienbarend proces van den z.g. „Sconoscinto di Colengo", den onbekende, die zijn geheugen verloor en thans nog niet weet, wie hij is, de eindzitting plaats, waarin de officier van justitie nogmaals eisohte, dat de onbekende als de reeds vroeger veroordeelde boekdrukker, Mario Bruneri, zou worden erkend en niet als de in Macedonië spoorloos verdwenen prof. Glrelio Canella, waarvoor zich de onbekende tot nog toe heeft uitgegeven. Wederom werd een groot aantal getuigen gehoord, die, zooals dit reeds eer het geval was, dikwijls geheel tegenstrijdige verklarin gen aflegden. Ook medische deskundigen zetten hun the ses pro en contra Bruneri en Canella uiteen. Professoren van de universiteiten van Padua en Genua bespraken als deskundigen ook de bloedproeven die met den onbekende en de beide kinderen van prof. Canella genomen werden, doch die sleohts tot een negatief re sultaat voerden. Andere deskundigen bespraken de moreel© en cultureel© verschillen tusschen den ver dwenen professor, die een 'groot geleerde en pedagoog geweest is, en den onontwikkelden boekdrukker, Bruneri, die een bedrieger eer ste klas was. De officier van justitie eischte tenslotte, dat aan de kinderen van prof. Canella als hun wettige vader geen bedrieger door de recht bank zou worden toegewezen. Deze kinderen, die slechts een en twee jaar oud waren, toen hun vader aan den oorlog moest deelnemen herinneren zich begrijpelij kerwijze hun vader niet meer en treden thans tegenover den onbekende op, zooals hun moe der dit wensOht. Na de rede van den officier ivan justitie werd medegedeeld, dat het eind vonnis over twintig dagen zal worden uitge sproken. Ruim tien millioen ontvang toestellen WASHINGTON, 20 Maart (N.T.A.) In een door het ministerie van handel gepubliceerde brochure wordt het aantal draadlooze ontvang toestellen in de Vereenigde Staten op rond 10% millioen geschat. Het juiste aantal zal pas bekend zijn. wan neer de resultaten van de in het afgeloopen jaar gehouden volkstelling volledig zijn he kend, daar iedere vragenlijst onder andere ook de vraag bevatte, of de getelde een ontvang apparaat heeft. SANTIAGO ALBA Santiago Alba is gisterenmorgen te Madrid aangekomen. Men neemt aan dat tlhans de on derhandelingen tusschen de aanhangers van het constitution,a 1 iatisehe blok spoedig zullen beginne» 50 DOODEN, 3000 GEWONDEN TER DAG LONDEN, 20 Maart. (R.O.) Volgens cijfers van de nationale vereeniging „Safety first" wor den door ongelukken in Engeland dagelijks bijna 50 personen gedood en 3000 gewond. ROOD STOCKHOLM Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Stock holm hebben de conservatieven 5 en de com munisten 3 zetels verloren. De sociaal-democraten wonnen 9 zetels en verkrijgen daardoor 52 van de 100 zetels, zoo dat zij de absolute meerderheid hebben. Ook de vrijzinnigen verloren één zetel. ENTRUPAL- hsursterkir.gswaler, gedeponeerd, g-J: verwijdert op geheel natuurlijke wijze grijze C "g haren, doordat het de haarwortels tot nieuwe ,2 a s pigment-vorming en afzetting hiervan In het hoarmerp aanzet. Daarom het eenvoudigste en c. n gemakkelijkste middel. Miskleuren uitgesloten I Uitsie-"S. kond tegen haaruitval en roos.Fl.f3,e5.Prospektus gratie g x Hóofd-öépOt: Jan Sola Varaan. Apoth. n Rozencr.?o - Amsterdam - R. Hartstr.7-r w Reel. 3207DGVS 1» „De stemming over den bouw wordt een politieke kwestie van de grootste betee kenis". Gelijk reeds gemeld, h?eft gisteren in den Duütsclien rijksdag de sociaal-democratische afgevaardigde Wel-s het woord gevoerd om de liouding dar sociaal-democratische rijksdag- fractie bij de stemming over pantserkruiser B. te motiveeren. Wels verklaarde, dat zooals reeds bekend was, de sociaaldemocratische fractie zich van stemming za-l onthouden (groot lawaai bij de communisten). Pantserkruiser A. was door een parlemen taire meerderheid tegen den wil -der sociaal democraten goedgekeurd. De S. P. D. is ook tegen pantserkruiser B., doch -men verwacht van de verwerping van den eersten bouwter- mijn den val der regeering om een fascistische re-geering In het leven te kunnen roepen Daardoor wordt de stemming over den bouw van dit schip een politieke kwestie van de grootste beteekenis. (luide interrupties der communisten). De sociaal-democratie wil de staatsmacht echter niet overleveren aan de fascistische en terroristische vijanden der democratie, (ge lach bij de communisten). Het tegen-stemmen der sociaal-democraten zou den triom-phantelijken terugkeer der fas cisten in den rijksdag -beteekenen. (stormach tig applaus der sociaal-democraten, geroep der communisten) De arbeid der sociaaldemocratie is echter gericht o-p verhindering van het fascisme. De sociaal-democratische fractie zou ziicb daarom van stemming onthouden. Wels besloot onder applaus zijner partijgenooten en foei-geroep der communisten onder groot tumult zijn rede. .Bij de stemming over de rijksweerbegroot-ing werd nog een motie aangenomen, volgens welke leden van de w-eermadht en van de marine niet gebruikt mogen worden voor het verrich ten van werk in de plaats van stakende of uitgesloten arbeiders. BERLIJN, 20 Maart. (H.N.) Bij de stem ming over het toestaan van de gelden voor den bouwtermijn van de pantserkruisers A. en B. hebben 9 sociaal-democraten met de commu nisten tegen de regeering gestemd. In verband hiermede heeft de rijksdagfractie der sociaal-democraten besloten d-eze kwestie op he-t aanstaande congres ter sprake te bren gen, daar men in het optreden van de tegen stemmers een inbreuk op de partijtuebt ziet. Fractiedwang. was echter voor de stemming niet opgelegd. Bij de besprekingen in de frac tie was vastgesteld, dat de sociaal-democraten zich bij de stemming zouden onthouden en op grond van de bestaande gewoonte was aange nomen, dat alle leden zich aan dit besluit zou den houden. Het aantal dooden bij het spoorwegongeluk van Etampes schijnt blijkens nadere berichten uit Parijs, niet zoo groot te zijn als in de eerste berichten werd gemeld. Volgens een opgaaf van de directie der spoor wegen zijn 5 d-ooden te betreuren, waarvan 3 passagiers. De 2 laatste wagens van den trein, waaron der zich ook het restauratierijtuig bevond, zijn uit da rails geloopen. Een der wagons kwam terecht tegen een in het station Etampes stil- staanden trein. De zwaar gewonden zijn overgebracht naar het ziekenhuis van Etampes, de lichtgewonden hebben, nadat hun een noodverband was aan gelegd, hun reis met denzelfden -trein voortge. zet, nadat de twee ontspoorde wagons afge-. koppeld waren. Da minister van openbare werken heeft zich nog in den loop van den nacht naar de plaats van het ongeluk begeven, teneinde persoonlijk het onderzoek te leiden. Een ander telegram maakt melding van on geveer 20 gewonden; op het oogenblik der ont sporing bevonden zich talrijke personen in den restauratiewagen. Onder de liebt gewonden bevindt zicb ook een senator. Vóór de ramp plaats greep, was een vrouw in de trein overleden. ETAMPES, 20 Maart. (N.T.A.) Een der bij het spoorwegongeluk gewonde personen is na een operatie gestorven. Het parket heeft resds vannacht een aanvang gemaakt met het onder zoek. De bedienden van de restauratiewagen ver klaarden, .dat zij het gevoel hadden gehad, als of de zware restauratiewagen op het oogenblik van het ongeluk, op andere rails oversprong. Dit zou het vermoeden bevestigen dat een wissel teruggesprongen is. De wisselwacbter van Etampes kan geen bijzonderheden mede- deelen en de ingenieurs hebben zich nog niet over he.t geval uitgesproken. In den restauratiewagen bevonden zicli op bet oogenblik van de ontsporing 42 personen. ETAMPES, 20 Maart. (B.T.A.) In het zieken huis zijn reeds twee gewonden bezweken, zoo dat het aantal dooden thans 7 bedraagt. Van eenigen der ongeveer twintig ernstig gewonden is de toestand zorgwekkend. Naar aanleiding van het ernstig spoorweg ongeluk op de lijn Parij'S-Orl-ea-ns-Bordeaux- S-panje, wordt eraan herinnerd dat in den k«p der tijden dit traject herhaaldelijk het itoon-eel is geweest van ernstig© spoorweg rampen. Inmiddels is bet grootste gedeelte van deze lijn echter geheel geëlectrificeerd en volkomen vernieuwd zoodat het het modernste traject van Europa is. De treinen rijden er met een recordsnelheid e-n zijn steeds dicht 'bezet aangezien zij de best© verbinding vormen tusschen Parijs en Bordeaux en 'het Spaansohe grensstation Hen-daye. Etampes in één der voornaamste knooppun ten van spoorwegen aan deze lijn. Volgens de laatste berichten is het aantal dooden tot ne|en gestegen. Tien personen be vinden zich nóg in levensgevaar. Op het oogeblik ra n-de ra-mp haid de trein een snelheid van 90 K.M. per uur. De beide ontspoorde wagons werden tegen een op het andere spoor s taanden lokaaltrein geworpen en geheel vernield. BERLIJN, 20 Maart. (H.N.) Het onderzoek van het spoorwegongeluk hij Etamipes wordt nog s-teeds voortgezet. De wisselwacbfter aan een uitvoerig verhoor onderworpen, daar men veronderstelt, dat hij den wissel heeft omgezet, voordat de twee laatste tijtuigen van den trein gepasseerd waren. De wissel-wachter ontkent dit en ook de stations-chef verklaart dat de wissel nie-t over gehaald is. De spoorwegingenieurs achten een andere oorzaak echter uitgesloten. Dreigende staking op 31 dezer. PARIJS, 20 Maart. (H.N.) De onderhande lingen tusschen de vakvereenigingen der mijn werkers en de mijneigenaars zijn mislukt. De mijneigenaars hebben vandaag in som mige mijnen van Noord-Frankrijk reeds de aankondiging doen aanplakken, dat de voorge stelde loonsverlaging van 10 pOt. reeds de vol gende week zal ingaan. De vertegenwoordigers der mijnwerkers zul len Zondag nogmaals vergaderen om een be sluit te nemen inzake -de staking, die eventueel op 31 Maart zal ingaan. De minister-president verklaarde, dat de regeeriing nogmaals een poging tot bemiddeling zal doen, Bij een lezing over het Mensjewiki-proces. RIGA, 20 Maart (N.T.A.) Tijdens een ver gadering der sociaal-democratische partij in het volkstehuis, waarbij de leider der buiten- landsche delegatie van de Russische sociaal democratie het woord voerde over het onlangs in Moskou gehouden mensjewiki-proces, wer den van communistische zijde pogingen onder nomen, om de vergadering in de war tö sturen. De aanwezige communisten veroorzaakten een onbeschrijfelijk tumult, wierpen met voet zoekers, en trokken tenslotte zelfs messen. Bij de zich ontwikkelende vechtpartij werd de veteraan der Letla-ndsche sociaal-democra tische beweging Rikweil, aan het hoofd ge wond. Hij moest in het ziekenhuis worden op genomen. De zaalpolitie, die bestond uit leden van soc. dem. Sportvereenigingen, hadden handen vol werk om de onruststokers de zaal uit te wer ken. De politie arresteerde tenslotte zeventien personen, waaronder vijf vrouwen. Een N. T. A.-tel-egram uit Berlijn meldt d.d gisteren Hedenavond om 10 uur 45 is de ex-rijkskan selier Hermann Müller overleden. Hermann Müller werd 18 Mei 1S76 te Mann heim geboren. Hij bezocht eerst aldaar en later te Dresden-Ne-ustadt het gymnasium. Op verlangen van zijn ouders^werd hij daarna leerling-koopman te Frankfurt aan Main en later te Breslau. Reeds op 17-jarigsn leeftijd sloot bij zich aan bij de sociaaldemocratisch© partij. Hij liet daarom in 1898 zijn koopmanschap varen en werd redacteur van de „Görlitzer Volksztg. in Göriitz, waar hij later ook gemeenteraads lid werd. In 1906 werd hij lid van het bestuur der socialistische partij iu Berlijn. In den rijksdag deed hij eerst in 1916 zijn intrede. Na de revolutie was hij eerst lid va-n het executieve comité en sinds het einde van 1918 van den oen-tralen raad der Duitsche republiek. In 1919 werd hij gekozen als afgevaardigde ter nationale vergadering en in Juni 1919 werd hij op den partijdag te Weimar tezamen met Wels tot voorzitter van de socialistische partij gekozen. Bij de vorming van het kabinet Bauer den 23sten Juni 1919 werd hij rijksminister van buitemlandsölie zaken, zoodat ook hij mede het vresdesverdrag van Versailles onderteekende. In 1920 was hij eenige maanden rijkskanse lier. Sinds den 20sten Juni 1920 echter was hij uitsluitend werkzaam als voorzitter der socia listische partij, totdat hij in Juni 1928 voor de tweed© maal als rijkskanselier een kabinet vormde. In Juli 1929 onderging hij te Heidelberg reeds een ernstige operatie wegens galblaasont steking, waarna hij eenige maanden rust moest nemen. In Maart 1930 trad hij geheel buiten ver wachting met het geheele kabinet af, daar er inzake de financieel© hervormingsvoorstellen van Moldenhauer met zijn eigen partij geen overeenstemming te bereiken was. Geheime weg ontdekt. De Finsche politieke politie heeft na veel moeite den geheimen weg ontdekt, waarlangs de verbinding tusschen de Finsdhe communis-, ten en sovjet-Rusland plaats vindt. De politie heeft te Wiborg en andere grens, plaatsen talrijke communisten gearresteerd. Ook in de hoofdstad Helsingfors hadden eenige arrestaties plaats. Voorts is een groote voorraad agitatie-lite ratuur aau de politie in handen gevallen. Iu Midden-Finland, in de stad Jyvaskyla wer den de mannen der centrale van een commu nistische organisatie, welke zich „mieren" noemden, gevangen genomen. Een der gearresteerde communisten, heeft erkend, dat de organisatie plannen had voor meerdere aanslagen door middel van spring, stof. Men zou een geweerfalbriek van den staat en een spoorwegbrug in de lucht laten vlie gen. .De politie zal (binnenkort nog een nauwkeu riger rapport over haar onderzoek eu de re sultaten daarvan samenstellen. De geheele aangelegenheid zal dan in handen, van het gerechtshof te Wiborg worden gegeven. Was Maddalena gewond? Arbeidersleider voor de deur van zijn woning doodgeschoten William Rooney, gedurende 16 jaar één der voornaamste leiders der arbeidersbeweging in Chicago, die bekend stond onder den naam van „Wild Bill", is Donderdag voor zijn woning vermoord. Hij stond voor zijn huis te wachten, toen een blauwe „Sedan" naderde, van waaruit met een automatisch geweer een aantal schoten op hem werd gelost, waardoor hij bijna onmid dellijk werd gedood. Rooney was gehuwd en had drie kinderen. De zwijnenhoeder Hey werd tot nog toe als de armste man beschouwd van Scorbach bij Bitsch (Lotharingen)". Dezer dagen zou hij wegens achterstallige huur en wanbetaling uit zijn woning worden gezet. Maar plotseling kwam fortuna hem begunsti gen. De burgemeester van Scorbach liet Hey n.l. hij zich roepen en deelde hem mede, dat één van zijn bloedverwanten in Amerika was gestorven, die hem een kapitaal van 2.400 000 francs had nagelaten. Door groote politiemacht. Gisterenmorgen werd te Erfurt door een groote politiemacht een huiszoeking gedaan in redactiegebouwen en drukkerijen van het communistische dagblad „Thüringer olks- blatt", terwijl aan vele leden van het perso neel een verhoor werd afgenomen. Omtrent de redenen, die tot deze huiszoeking aanleiding gaven, weigert de politie tot nog toe alle inlichtingen. Het „Thüringer Volksblatt" is het commu nistische orgaan voor heel Thüringen; het is eeu concentratie van een groot aantal kleine communistische bladen, die na de samentrek king zijn opgeheven. NIEUWE PARTIJGROEP ÏN FRANKRIJK PARIJS, 20 Maart. (B.T.A.) Tal van radi caal-socialistische, republikeinsch-socialistische en socialistisch© afgevaardigden, alsmede eeni ge leden van de links-radicale en links- onafhankelijke partij, kwamen heden bijeen, teneinde een linksche groep te vormen met een gemeenschappelijk politiek program. Eeu groot aaU'S» afgevaardigden rnakea deel uit van deze nieuwe groep. Verklaring van 't Berlijnsch ordinariaat. BERLIJN. 20 Maart. (W.B.) Het bisschoppe lijk ordinariaat in Berlijn verklaart, naar de „Germania" meldt, in overleg met den bisschop van Berlijn, dr. Schreiber, in antwoord op ver schillende vragen, dat het inzake het nationaal- soclalisnie geheel en al op het standpunt staat van de bisschoppelijke decreten van Breslau, Keuleu en Paderborn en die der Beiersche bis schoppen. ROME, 20 Maart. (HjN.) De pogingen, om bet verongelukt© Italiaansche vliegtuig en de lijken van Madidalena, Cecohonii en. Delmonte te vinden worden onvermoeid voortgeaet. Het sdhijut, dat kapitein Maddalena nog ge tracht beeft zich met Ibebulp van een valscherm te redden. Een vissóher moet gezien hebben, dat de vlieger de oppervlakte van het water -bereikte en daar zijn buis uittrok. Voordat de visscher hem te hulp kou komen, is hij echter verdronken. Men neemt daarom aan, dat Mad dalena gewond is geweest, aangezien hij zich anders -zwemmende had kunnen redden. Vanmiddag hebben duikers op een afstand van 100 meter van de kusit den motor van het vliegtuig gevonden, die met behulp van een ponton aan land zal worden gebracht. Men neemt aan, dat het ongeluk veroorzaakt is door het breken van den propeller. De Fransche minister van luchtvaart Dumea- mll heeft aan de Italiaansche regeering een telegram gezonden om zijn deelneming te be tuigen. De Jtaliaans-ebe bladen brengen alle uitvoe- a-ige rouwartikelen, waarin de verdiensten van de omgekomenen op den voorgrond worden ge steld. Samenstelling der enquêtecommissie Mac Donald heeft gisteren in bet Engelscbe lagerhuis medegedeeld, dat een koninklijke commissie inzake Malta is samengesteld. De commissie zal een bezoek aan Malta bren gen, den be^aanden politieken toestand op het eiland bestudeeren en voorstellen doen, welke zij wenschelijk acht niet betrekking tot stap pen, die genomen zullen worden in het bizon der ten aanzien van de mogelijkheid, opnieuvv een constitutioneele regeering in te stellen. De commissie zal bestaan uit lord Askwith. die bekend is door zijn optreden als arbiter in industrieele geschillen in Groot-Brittannië, als voorzitter; sir Walter Egerton, koloniaal ad ministrateur, oud-gouverneur van Zuid-Nigeria en Britsch Guyana en graaf D© Salis, die inder tijd buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister bij het Vatifcaan was. Verwacht wordt, dat de commissie begin April op Malta zal aankomen. Conflict in de Zweedsche textiel nijverheid bijgelegd. Naar uit Stockholm wordt gemeldt, hebben de onderhandelingen over de bijlegging van bet conflict in de Zweedsche textielnijverheid tot overeenstemming voor de voornaamste punten geleid. Het vergelijk, waardoor 34.000 arbeiders weer aan het werk zullen gaan, zal waarschijn lijk beden aangenomen worden. Reeds 67 jaar in functie M1LLIONAIRS IN DUITSCHLAND. Volgens de nieuwste statistieken zijn er in Duitschland 2465 personen die een fortuiu be zitten van meer dan eeii millioen mark. Er zijn 115 menschen, die meer dan 5 mil lioen rijk zijn, en 40 rijkaards, die een kapitaal van meer dan 10 millioen bezitten. Het is wel belangwekkend om te vermelden, dat, ondanks de ongunstige economische om standigheden, het aantal millionairs in Duitschland met 130 is gestegen. De elegantste persoonlijkheid op het Quirinaal Dezer dagen vierde de hertog Giovanni Bat- tista Borea d'Olmo, paleis-prefect en opper- ceremoniemeester aan het koninklijk hof te Rome, zijn honderdsten verjaardag. De hertog is te Genua geboren en was in zijn jeugd page van koning Karei Albert van Sardinië. Hij leerde het diplomatenvak in dè school van Cavour eu heeft tot meerdere gezantschap pen in Europeesche hoofdsteden behoort. Sinds 1864 is hij als ceremoniemeester in dienst van het hof. Hij is de elegantste, repre- sentatiefste en de meest opgewekt© persoon lijkheid op het Quirinaal. Nog steeds loopt hij, niet door den last 0©r jaren gebogen, kaarsrecht en behendig over het parket, een meester in de etiquette- Men prijst hem nog steeds om zijn „elegance". Op dagen van hoog bezoek is de edelman, ver tegenwoordiger van twee eeuwen, in zijn trotMh gala-uniform nog steeds present. Als men hem dan vraagt, welke de beate dier eeuwen is, wijdt bij uit over 't schoone van beide; hij is trouwens van oordeel, dat. 1931 en 1850 in den grond niet zoo veel ver schillen. En 'ten slotte moet hij liet toch wel weten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9