ALGEMEEN OVERZICHT. EN DE ZONDVLOED IS GEKOMEN DE STRIJD IN LITAUEN SPORT EN SPEL De Oustric-affaire Maar wanneer de zaken op pooten staan ERE'GENDS STAKINGEN IN F.i ANKRIJK DINSDAG 24 MAART 1931 TRAGISCH VERLOOPEN PROEFTOCHT. SNELTREIN BRUSSEL—BAZEL ONTSPOORD. EEN VOORSTEL AAN DE FRANSCHE KAMER Fesjt in Opper-Silezië VOOR 300 MILLIOEN MARK ORDERTJES Verbleekende glans ZEGENINGEN VAN HET „NATIONALISME7' HET „LANDVERRAAD" DER KATHOLIEKEN NAUWE SAMENWERKING? Zware mist EUPEN EN MALMéDY GEBREK AAN ORDERS STAHLHELM EN KATHOLICISME VERMIST AUSTRALISCH VER KEERSVLIEGTUIG Europa 13 in Europa in rep en roer Leiden is in last, of beter: rep en roer. En waarom Omdat de Duitsche en Oostenrijksphe regee- i ..-,en^ zoo snood z.jn geweest tot overeen- «temming te komen in zake de wederzijdsche <m:"an«-_en han'itefepoiitiek. Frankrijk, Tsjecho- x owakien Italië achten deae „tolunie" in f'vijd met het protocol van Genève van 4 October 1922, zoodat zij niet bobben kannen na. avea officieel te prptesteeren. i- r.eh 'ijren van het accoord zijn neerge legd :n nota's, die de ministers vain buiten- Jaitcische zaken van l.ekle landen elkaar heb ben gezonden. Beide nota's hebben denzolfden inhoud verklaren, dat de regeeringen het plan voor het iu overeenstemming brengen van de verbom tl.ngen op het gebied der douane- en handels politiek tussehen Duitschland en Oostenrijk met grooto instemming hebben begroet en het protocol over do riobt,lijnen van het te sluiten vordrag met algemeens stemmen hebben goed gekeurd. Hst protocol stolt vast, dat de Duitsche en - Oostenrijksche regeeringen in aansluiting op de besprekingen, die begin Maart te Weemen plaats hadden, overeengekomen zijn spoedig de onderhandelingen over het bedoelde verdrag te beginnen op grond en binnen het kader van de volgends richtlijnen. I Onder volledige handhaving van de onaf hankelijkheid der beide staten en onder volle eerbiediging van de door beide staten tegen over derden aangegane verplichtingen zal het verdrag er toe dienen een begin te maken met en nieuwe regeling van de economische toe standen in Europa lings dan weg van regio nale overeenkomsten. In het bijzonder zullen beide partijen zich in het verdrag verplichtend bereid verklaren, ook met ieder ander land, indien daarom verzocht wordt, onderhandelin gen over eenzelfde regeling te voeren; II. Duitschland en Oostenrijk zullen een o -ereenkomst sluiten voor een tol- en tariefwet, die in het wederzijdsche gebied tegelijk met het verdrag en voor den duur daarvan in wer king zal treden. Wijzigingen in de tol- en de tariefwet kunnen tijdens den duur van het verdrag blechts op grond van overeenstemming tussehen beide partijen tot stand komen; III. In het goederenverkeer tusischen beide landen zullen voor den duur van het verdrag geen in- en uitvoerrechten worden geheven. Beide regeeringen zullen in het verdrag ken nis geven of, voor welke bepaalde afzonderlijke categorieën en voor welken tijd tussehentijd- sche rechten noodig blijken. Beide regeeringen zullen in bet verdrag overeenkomsten treffen voor een voorloopige regeling van het verkeer ten opzichte van de omzetbelasting en voor zulke goederen, waarvoor op het oogenblik in het eene of het andere land monopolies of verbruiksreehten bestaan. De art. IV, V en VI betreffen de douane administratie en maatregelen van techniseben aard. VII. Verboden van in-, uit. of doorvoer zul- leu tussoben Duitschland en Oostenrijk niet bestaan. In het verdrag zullen zoo nauwkeurig mogelijk de uitzonderingen worden opge tornd, die wegens redenen van openbare vei- ltguieid den openbaren gezondheidsdienst enz. noodig mochten blijken. Art. VIII regelt de rechten, welke natuur lijke en juridische personen der eene partij in het gebied der andere 'bezitten met 'betrek king tot vestiging enz. IX. Iedere regeering zal ook na het in wer king treden van het verdrag in beginsel bet recht 'behouden, om voor zich alleen met derde staten handelsverdragen te sluiten. Bij dergelijke onderhandelingen met derde staten zullen beide regeeringe.n er op bedacht zijn, dat geen belangen der andere partij ge schonden worden in strijd met den inhoud en het doel van het te sluiten verdrag, "Voor zoover dit in het belang van een een voudige spoedige en gelijkmatige regeling der handelsverhoudingen met derde staten ge- wenscht en mogelijk schijnt, zullen de Duit sche en Oostenrijksche regeeringen onderhan delingen over een te sluiten handelsverdrag met derde staten gemeenschappelijk voeren. Ook in dit geval zullen echter Duitschland en Oostenrijk ieder voor zioh afzonderlijk hiet handelsverdrag onderteekenen, ratificeeren en elkaar op de hoogte stellen oveT de gelijktijdi ge uitwisseling der ratificatieoorkonden met derde staten X. Beide regeeringen zullen tijdig de noo dig© maatregelen nemen om de op het oogen blik loopende handelsverdragen door Duitsch land en Oostenrijk met derde staten gesloten, voor zoover zij bindende tariefbepaiingen be vatten of aan de uitvoering van de op bet oogenblik nog bestaande verboden van in- en uitvoer of andere voorschriften voor het goe derenverkeer afbreuk kunnen doen met elkaar en met den inhoud en het doel van het te sluiten verdrag in overeenstemming te bren gen. XI. Ten einde een coulante uitvoering van het verdrag te verzekeren zal een scheidsrech. teriijke commissie worden samengesteld, die tot taak zal hebben meeni ngsverschi 1 len tussehen beide partijen over de interpretatie en toepas sing van het verdrag door scheidsrechterlijke uitspraak af te doen. Het verdrag kan ten allen tijde met een ter mijn van zes maanden worden opgezegd, indien een der beide regeeringen meent, dat door de beslissing van de commissie de vitale belangen van het economisch leven worden geschaad. Een dergelijke opzegging is ook tijdens de eerste periode van het verdrag, die in art. XII op 3 jaar wordt bepaald, toegelaten. XII. Het af te sluiten verdrag zal worden geratificeerd en na een in het verdrag te bepa len termijn welke van de uitwisseling der Tati- fica-tieoorkonden af begint te loopen in werking treden. Het verdrag kan ten allen tijde met een ter mijn van een jaar voor het eerst, onder voorbe houd van het bepaalde in artikel XI, na afloop van drie jaar na het in werking treden opgezogd worden. De opzegging kan slechts geschieden op grond van een wet van het land, waarvan de opzegging uitgaat. Tot zoover de „richtlijnen" van het aceoord. De Fransche pers en de Fransche politieke kringen toonen zich volkomen overvallen door de Duitsch-Oostenrijksclie tolunie, die zij niet zoo dichtbij achtten en wier verwezenlijking men onwaarschijnlijk achtte, in verband met de bepalingen der tractaten, in het bijzonder het verdrag van Saint-Germain. Ook heeft men zich gerust gestald beschouwd door Schober's verklaringen, te Parijs afgelegd. Nu men voor list voldongen feit staat, komt vooral in de nationalistische pers een ware verbolgenheid tot uiting en men gaat zelfs zóó ver, dat men beweert, dat Oostenrijk zijn economische onafhankelijkheid aan Duitsch land verpand heeft. Do beduchtheid i3 des te grooter, daar men de door Eerlijn en Weenen gepubliceerde- no ta's van zeer verzachte natuur beschouwt, die de werkelijke strekking moet verbergen van wat men ook een belangrijken stap naar de „Anschluss" noemt. Artikel 88 van het vredesverdrag van Saint Germain wordt dan ook ingeroepen, volgens hetwelk Oostenrijk zijn onafhankelijkheid niet kan prijsgeven zonder den volkenbond. En ook het protocol van 4 Octobey 1922, volgens'het welk Oostenrijk zich moet onthouden van on derhandelingen en economische of officieele verplichtingen, die direct of indirect zijn eco nomischs of politieke afhankelijkheid kunnen compromitteeren. Evenwel men weet, dat er tussehen Briand en den Duitschen gezant te Parijs zoowel ais den heer Schober zeer gedebatteerd is over die beide bepalingen, die naar Duitsch-Oostenrijk- sche opvatting volstrekt niet willen zeggen, dat Oostenrijk geen tolovereenkomsten mag slut ten. Dat men te Parijs op een verdedigingsmaat regel peinst, is zeker en ock dat men daarvoor de kleine entente zal aanwenden, maar men schijnt niet zoo zeker te zijn van succes. Men vreest eerder, dat de tolunie aan uitgebreid heid zal winnen, dat Hongarije zal volgen en dat Roemenië wel genoodzaakt zal zijn, het zelfde te doen. Men heobt daarom veel beteekenis aan het onderhoud, dat de Britsche en de Fransche gozantcn met Benes hebben gehad en men wacht af wat de mogendheden zullen doen, zich voor het oogenblik bepalend tot scherpe aan vallen op Briand, voor wat diens Europeesche politiek betreft, en ook weinig minder dan mis leiding verwijtend aan Oostenrijk. De „Matin" publiceert een telegram, dat de buitenlandsoke medewerker van dit blad Ju les Sauerwein, kort voor zijn vertrek uit Parijs van dein Duitisolien rijksminister van buiteu- landsohe zaken, dr. Ourtius ontving. Dr. Ourtius betuigt zijn spijt, dat hij niet kan deelnemen aan de bijeenkomst té Parijs van de Europees oh a commissie. Ilij heeft er altijd den nadruk op gelegd, dat de mliiisitéris van buiiten'.andsöhe zaken de>r verschillende landen in voortdurend contact met elkaar moeten blij ven. Hij spreekt de hoop uit, dat de conferen tie te Parijs resultaten zal afwerpen, die den grondslag kunnen vormen voor de Mei-zitting van den volkenbomisraad Duitschland, dat het sterkst onder de economi sche orisis lijdt, heeft het grootste belang bij een succes van de werkzaamheden der commis sie en is dan ook bereid met alle kracht aan de verzoening der Europeesche volken mede te werken. Duitschland moet echter tot zijn groots spijt oonstateeren, dat alle pogingen om langs inter nationalen weg tot een oplossing der eoomomi- söbe moeilijkheden te komen, zander succes zijn gebleven. Mon behoeft slechts te herinneren aan den diepen indruk, dien het rapport van den heer Colijn te Genève heeft achtergelaten en waarin uitdrukkelijk werd vastgesteld, dat alle pogingen van den volkenbond op economisch gebied als mislukt beschouwd moestem worden. Dr. Ourtius herinnert aan de vroegere ver klaring van dr. Schober, die ten aanzien ren de vorming van een Buropaesoben statenbond twee mogelijkheden aanwezig achtte, n.l. de aaneensluiting van alle staten met hun tegen strijdige belangen, wat goruimen tijd zou duren of regionale aaneensluitingen van staten, die zonder groote moeilijkheden hun belangen kun nen vereeriigen. ,Het Duitsch-Oostenrijksche verdrag is eon aaneensluiting van de laatste soort én het tihans gevormde toloc kan als eenheid 'n kern vormen bij de vorming van een Europeescken staten bond". Intusschen kan men zich verzekerd houden, dat het laatste woord over deze „schending van het protocol van Genève" nog niet ge sproken is. Wellicht volgt er nog meer kabaai, maar na een storm keent toch altijd de kalmte terug. En 't eind van 't liedje zal wel wezen, ■djait Duiitsch.lar.il en Ooo'.arjrijk kalm liurn weegs gaan op het pad, dat misschien heel lang is, maar niettemin leidt naar de defini tieve aaneensluiting. GEMEENTE ZONDER BRANDSPUIT Mouterij geheel in ascli gelegd Gisternacht te circa 1 uu rbrak door onbeken de oorzaak brand uit in één der gebouwen van de groote mouterij van de Gebroedefs de Clercq te Selzaete (Nederlandscb-Belgisohe grens). Daar deze gemeente geen brandspuit bezit, werd terstond de brandweer te Gent gealar meerd. Toen deze ter plaatse verscheen, .had het vuur echter reeds een zoodanigen omvang aan genomen dat het brandende gebouw niet meer te redden viel. Het brandde geheel uit en stortte tenslotte in. Een groote hoeveelheid grondstoffen ging in de vlammen op. De schade is aanzienlijk, doch wordt door verzekering gedekt. Men slaagde erin te voorkomen, dat de be lendende perceeien eveneens door het vuur werden aangetast. Te circa 8 uur kon de Gentsche brandweer inrukken. DROOG AMERIKA Zeven bierlokalen gesloten Prohibitie-ambtenaren hebben zeven der meest bekende bierlokalen in de Duitsehe wijk van New York gesloten. 13 personen werden gearresteerd. 109 vaten met bier zijn in beslag genomen. LONDEN, 22 Maart. (R.O.) Uit New-York meldt men, dat de eerste zeereis met de onder zeeboot van sir Herbert Wiikens, de „Nau tilus" een tragisch verloop bad. De kwartier meester Grimmer sloeg over 'boord en ver dronk. De onderzeeboot is te Brooklyn aangekomen met de vlag halfstok. CHARLEY CHAPLIN TE PARIJS Charly Chaplin, die Zondag te Parijs is gearri veerd, is gisteren door den Franschen minister van buitenlandsclie zaken, Briand, ontvangen. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: De sneltrein BrusselBazel is Zaterdagmor gen om 10 u. 45, enkele minuten na het ver laten van het station Namen ontspoord. De locomotief kantelde om en een derde- klassewagen reed op den postwagen in. Daar .da trein slechts een matige vaart had,- werd njoiuand. .gewond, doch de materieel© schade is nogal aanzienlijk. Regeeringspersonen in staat van beschuldiging De commissie, welke een onderzoek instelt naar de Oustric-zaak, heeft thans bij de Fran sche kamer bet voorstel ingediend, om den oud minister van justitie Péret, den vroegeren ge zant te Rome en twee onderstaatssecretaris sen in staat van beschuldiging te stellen. De beslissing berust thans bij de kamer. De beschuldiging luidt, dat de verdachten aan de Snia Viscosa voordeelen hebben verschaft door de introductie der aandeelen van de maat schappij op de Parijsche beurs mogelijk te ma ken, waarbij zij misbruik van hun ambt heb ben gemaakt. Péret moét daarvoor belangrijke bedragen van Ouistric hebben ontvangen, na dat hij a.ls minister was afgetreden. Tiende verjaardag der volksstemming Trouw aan het Duitsche vaderland In geheel Opper-Silezië is Zondag de 10e verjaardag van de volksstemming herdacht. In alle gemeenten luidden de klokken en kwam de bevolking op de aangewezen plaatsen bijeen om naar de sprekers te luisteren die In ■bun redevoeringen de gebeurtenissen van 10 jaar geleden herdachten en hun toehoorders opwekten, trouw aan het Duitsche vaderland te blijven. In Beuthen spraken de rijkskanselier en minister Severing, welk laatste den wenscih uitsprak, dat het Duitsche volk steeds zoo eensgezind zal zijn als bij deze feestviering mógelijk is gebleken. HOE MOSKOU DOOR HET INTER NATIONAAL KAPITALISME GEHOLPEN WORDT Dan kan de communistische eindkamp om de wereldrevolutie ingeluid worden B e r l ij n, 16 Maart 1931. Après nous le déluge. Zoo zei eens een Fransche koning en de zondvloed is inderdaad gekomen om hem en zijn Huis van het aan schijn dezer aarde weg te spoelen. En zoo zegt tegenwoordig ook het internationaal groot kapitaal en het gebaart zich daarbij op een wijze, waarvan de gevolgen nog in den schoot eener onzekers toekomst verborgen liggen. Dit, propos van een reis der machtigste Duitsche kopstukken naar Rusland, waar het hun gelukt is voor drie honderd millioen mark ordertjes bij elkaar te scharrelen. Wat de werking van deze en andere orders voor bol. schewistische rekening betreft, daarover ver. keert men hier niet in het onklare maar des niettemin neemt men ze onder aanvoering van het bovengaand motto met graagte aan. Getuige b.v. de rijksdagafgevaardigde Winschuh, die bij een beschouwing in de „Deutsche Wirt- sehaftszeitung" tot de conclusie komt, dat Duitschland naar de U.SSSR. behoort te ex. porteeren. Maar hij ontveinst zich daarbij de gevolgen van zulk een export niet. Lenin, zoo zegt hij, heeft verklaard, dat hst internationale kapi taal er toe gebracht moet worden- de wapens te smeden, waarmede het eens verdelgd zal worden. Het moet meehelpen het bolschewisme groot en machtig te maken en dan, wel dan gaat het er op los Het internationaal kapi. taal moet meehelpen bet vijf.jaren-plan te doen slagen en wanneer dan de zaken in Rus land op pooten staan, dan kan dat beginnen, wat heer Winschuh zeer ter snede de „Wlrt- schaftsfeldzug" noemt. Dan kan de communis, tische eindkamp om de wereldrevolutie inge. luid worden. Dan zal Rusland naast Amerika de tweede auroarchie van deze wereld zijn en dan hebben de lieeren in Moskou eene machi nerie te hunner beschikking, waarmede ze het maatschappelijk en economisch leven van deze aarde uit zijn voegen tillen kunnen. Dan hoeven ze maar op een knopje te druk ken om op een gewild punt en op een gewild gebied een concurrentiestrijd te doen ontbran den, die de tegenpartij verarmen en uit elkaar moet slaan. Men denke zich maar eens een Rusland, even onafhankelijk van de rest der wereld en even rijk aan natuurlijke middelen als de Staten dat nu zijn. Maar dan doelbewust de vernietiging van West-Europa nastrevend. Een Rusland, dat offensief is ingesteld. Dat niet op eigen welvaart uit is, maar op onder, mijning, op verarming en uiteindelijke vernie tiging van de tegenpartij d.i. van het. inter, nationale kapitalisme. Deze idee ziet er niet aanlokkelijk uit. Er is altijd ook nog een kans, dat de Moskovie- ters het bij gebrek aan de noodige capaciteiten nimmer zoo ver brengen zullen. Maar laat ons bet hoofd maar niet over een onzekere toe komst breken, redeneeren de Duitsche groot. industrieelen; après nous le déluge! Da heer Winechiili spreekt aldus in een blad, dat waarachtig niet communistisch is Ingesteld, maar hij spreekt niet alleen. Een groot deel van de kapitalistische en liberale pers redeneert precies eender. Toen de Duit sche industrieelen-commissle uit Rusland was teruggekeerd, barstte deze pers in een vreugde- gehuil uit en deinsde ze niet voor de grofste overdrijvingen terug om het project populair ta maken. 200.000 werkloozen, zoo Tekende men uit, zouden dóór deze 300 millioen op dracht arbeid en brood krijgen. De bestellingen waren zóó gemaakt, dat er veel werk aan vast zat, van langen arbeidsduur. De uitvoering zou zóó geplaatst worden, dat de bijzonder armlastige gemeenten er het meeste voordeel van zouden genieten. Was het ook niet veel doelmatiger zulke reëele orders uit te voeren dan niet-productieve werken te ondernemen alléén om de werkloosheid te stuiten En dan de condities De industrieelen hadden in Moskou zelfs den indruk gekregen, dat de Russen van plan waren te betalen. Mein Liebchen, was wilist du noch mehr Wat nu den graad betreft, waarop de Duit sche arbeiders bij Russische bestellingen ge baat zijn, daarover geeft een recent nummer van de „Vorw&rts" eenlg welsprekend uit sluitsel. Daar is n.l. de groote staalfabriek Hennigsdorff, die een tijdje geleden een Russi sche opdracht machtig was geworden. De directie zette zich aan het cijferen en toen ze daarmede klaar was, riep zij haar communls- ti^chen arbeidsraad hij elkaar om deze van, de Russische bestelling op de hoogte te brengen. Maar, voegde zij aan baar mededeeling toe, de Russen hebben de prijzen dermate ge drukt, dat wij hun order niet aannemen kun nen of zullen, tenzij de stukloon-arbeiders toe stommen in een loonsvermindering, die al naar do omstandigheden, van 15 tot 50 pCt. behoort te bedragen. Ds arbeidsraad beeft dit funeste voorstel in overweging genomen entoegebeten. Zoo dat deze arbeiders, die toch al niet brillant betaald worden, hun loon in sommige gevallen tot op de héjft gereduceerd zien, om de eer te genieten voor de bolschewisten in Moskou te mogen werken. Wat overigens het aantal arbei ders betreft, dat bij de nieuwe bestellingen gebaat zal zijn, bedraagt dit niet 150 200.000, zooals dat om propagandistische redenen rond gestrooid wordt, maar hoogstens 50.000 man, dat is dus net 1% van het aantal werkloozen. En nu, wat de betalingscondities aangaat. Wanneer de Amerikanen een Russische order aanvaarden, verlangen zij bij bestelling één derde in cash. Weer één derde bij levering, terwijl ze voor de rest bereid zijn risico te loopen. In Duitschland gaat dat anders. Duitschland vergenoegt zich bij het aanvaarden der bestelling met 20% in wissels, die met kunst en vliegwerk en met behulj) van het buitenlandsche kapitaal ondergebracht moeten worden. Do betaling van de rest zal van 12 tot :30 maanden later plaats hebben. Dertig maanden 1 Dat is twee en een half jaar. Wanneer een prlvé-koopman aan het tegenwoordige Rusland een crediet over 2% jaar toestond, zou zijn bankier en zouden zijn collega's dat zóó roekeloos vinden, dat zijn eigen crediet daarbij naar de maan ging. De Duitsche industrieelen denken er dan ook niet over zulk een risico op hun schouders te nemen. Wel is er een bankconaortium onder de Gouddiskontobank en Dedibank, dat 100 mil lioen gereed wil houden voor de financiering van de wissels, maar voor de rast moet de ge meenschap opdraaien. D.w.z. het rijk, de lan den en sommige gemeenten zullen voor over dó zeventig procent van de opdracht borg staan. Komt er dan een kink in den kabel, da.n zijn de industrieelen gedekt en komt er geen kink in den kabel dan is het ook goed. Voorloopig is bet echter nog twijfelachtig, of dó volmachten, welke rijk en landen op het gebied van exportcredieten hebben, voldoende zijn om de onderhavige kwestie te beklinken. Is dat niet het geval, dan moet de aangelegen heid Voor de parlementen komen, Ijetgeeu na. tuurlijk veel tijd zal vórderen. Overigens moe ten zulke borgtochten en exportcredieten ver zekerd worden, hetgeen natuurlijk alles behal. ve goedkoop is. De „Hermes" verzekeTt b.v. accepten van de Russische staatsbank met een looptijd van 9 maanden. Als premie moet 1% van het wisselbedrag over de eerste drie maanden betaald worden en 1%% over elke volgende drie maanden. Op het oogenhlik heeft het rijk bereids de volgende borgtochten loopen. 42% millioen mark over 1929, 122 millioen over 1930 en 200 millioen over 1931. Hierbij komen voor rijk en landen samen nu weer 70% over 300 millioen of 210 millioen. Of de credielwaardigheid van Duitschland door zulke gevaarlijke transacties toeneemt is een open vraag. Maar wat hier te lande teleurstellend werkt is dit, dat het eigenlijke doel van de beweging ondanks deze verregaande coulance toch niet bereikt wordt. Duitschland streefde naar zoo iets als een export-monopolie naar Rusland en het was bereid daarvoor groote offers te bren gen en wilde risico's loopen. Deze illusie is echter bereids in rook vergaan. Het is in zijn uitvoer door Amerika, dat zoo grof tegen de sovjets kan optreden en zulke zware condities stelt, bereids overvleugeld, want de export van de Staten naar de Moskovieters nam in het afgeloopen jaar met 83,3% toe en bedraagt nu 280 millioen roebel, terwijl de Duitschers het maar op 234 millioen gebracht hebben. De Engelsche export verviervoudigde en klom in één sprong van 44 op 160 millioen. De Itali- aansche nam met 67% toe. Duitschland heeft zich echter met een stijging van slechts 28% tevreden moeten stellen en maakt op die manier een tamelijk treurig figuur. Het nam daartegenover voor 214 millioen waren van Rusland af tegenover Amerika maar voor 44 millioen. Zijn handelsbalans is dus nog wel actief, maar de vraag is of dat zoo blijven zal, want achteraf verneemt men, dat de Rus sen nog een extra-conditie gesteld hebben en wel faciliteiten voor den export van hun hout, petroleum en erts. Dó hier opgesomde zwarigheden beginnen langzamerhand indruk op de publieke meening te maken en doen den aanvankelijken glans van de Russische voorstellen aanzienlijk verblee- ken. Maar de regeering schijnt voor de uit voering veel te voelen en ze moet dat ook wel doen, want de zweep van het oorlogstribuuc staat achter haar en de Youngbetalingen moe ten coüte que coöte opgebracht worden. Daar. Voor Is ze bereid reuzen-risico's op zich te nemen en passant de bolschewisten te helpen hun vijf jaren-plan door te voeren en zich daar door nog wat steviger in den zadel te zetten dan ze ei^ bereids in zitten. Nieuw proces tegen geestelijken aangekondigd Nu verschillende bizonderheden omtrent den „Kulturkampf" in Litauen en de onrechtvaar dige houding der Litausche regeering in het buitenland bekend geworden zijn en in de ka tholieke pers uitvoerig zijn besproken, tracht thans het officieel© Litausche blad, „Lictinos Aidas", de regeering te verdedigen tegen de „aanvallen" van buiten. Genoemd blad schrijft oa., dat het vreemd is, dat een volk, dat voor 85 pet. uit katholieken bestaat, zich tot zijn katholieke geloofsgenoo- ten In het buitenland richt om hulp tegen een minieme minderheid. Verder meent het blad, dat de Litausche pos terijen toch warempel geen brieven kunnen verzenden van bisschoppen, als dezen zich rich ten tegen de maatregelen der regeering! En het blad dat van oordeel is, dat de ka tholieken heelemaal niet worden lastig geval len, maakt melding van een aantal processen, welke momenteel gevoerd worden tegen gees telijken, hoewel dezen alleen ondergeschikt zijn aan de kerkelijke jurisdictie, en van de op heffing der laatste katholieke padviindersgroep aan de universiteit van Kowno. Er is trouwens ook al weer een nieuw pro ces tegen vier geestelijken en tien studenten aangekondigd tegen 7 Mei a.s. Maar dat alles zal wel weer samenhangen met landverraad en spionnage. Intusschen vraagt men zich af, hoe hét na tionalistische blad „Lictinos Aidas", de katho lieken van „landverraad" en spionnage durft beschuldigen, terwijl negentig procent der ka tholieke studenten voor de vrijheid van Litauen streed, voordat men de zegeningen van het „nationalisme" kende in Litauen. Het was in den tijd, dat studentengroepen van het intus schen verboden studentenverbond, „Atcltis", er in den nacht op uittrokken, om zich te scharen in het leger van de voorvechters van de vrij heid. Een ander bericht uit Kowno wijst er op, dat de kwestie der invoering van het burgerlijk huwelijk, die ook samenhangt met het conflict tussehen regeering en geestelijkheid, steeds acuter wordt. Ds geestelijkheid verzet zich met alle macht tegen het burgerlijk huwelijk en organiseert in de parochies een levendige actie tegen deze n'euwighetd. De schrijver van het in opdracht der regee ring samengestelde ontwerp voor de invoering van het burgerlijk huwelijk, prof. Boehieris, heeft het nu dezer dagen in een openbare voor dracht opgenomen voor het burgerlijk huwelijk met alle begeleidende verschijnselen, zooals de nieuwe inrichting van het register van den burgerlijken stand enz. Hij polemiseerde heftig tegen de geestelijk heid en verdedigde zeeT nadrukkelijk hef stand punt, dat een moderne staat het sluiten van huwelijken era het register van den burgerlijkeh stand niet uitsluitend aan de Kerk kan over laten. De redenaar ging zelfs zoo ver, den eisch te stellen, dat Litauen het concordaat met het Vaticaan zou opheffen, in zooverre het door zijn bepalingen moeilijkheden zou kunnen op leveren voor de Invoering van bet burgerlijk huwelijk. Tussehen liberalen en labours in Engeland LLOYD GEORGE CONFEREERT MET REGEERINGSLEDEN LONDEN, 23 Maart. (H.N.) Lloyd George houdt heden verschillende conferenties met de leden der regeering over een nauwe re samenwerking tussehen de liberalen en de arbeiderspartij, na afloop waarvan bij met zijn politieke vrienden een samenkomst zal heb ben, waarin liij verslag over het resultaat der besprekingen zal uitbrengen en met hen de moties zal1 uitwerken, die morgen in de partij zitting ingediend zullen worden. Daze moties hebben betrekking op de Indi sche politiek, den vrijhandel en het vraagstuk der werkloosheid. Da algemeene opvatting is, dat het tot een scheuring in de partij zal komen en 40 libera len Lloyd Ceorge zullen volgen, terwijl de overige 18 met de conservatieven zullen samen gaan om het arheidersministerie ten val te brengen. Veroorzaakt scheepsongelukken Veel materieele schade Op de beneden Elbe hing Zondag een zware mist, waardoor verscheidene saheepsongeluk- ken veroorzaakt zijn. Een Engelseh stoomschip kwam in. aanvaring met een te Breiman thuis- behoorend stoomschip. Beide schepen werden zwaar beschadigd. Een andere aanvaring had plaats tussehen twee andere Engelsche schepen, waarvan liet eene zoo zwaar beschadigd werd, dat het zijn reis moest onderbreken. Het zou naar Hamburg worden teruggebracht, zoodra de mist opgetrokken zou zijn. Omtrent de schade van het andere schip, dat van Oost-Afrika kwam, is nog niets naders bekend. Na de motie in den Duitschen Rijksdag BELGIë ONDERNEEMT GEEN STAPPEN Zooals bekend, is dezer dagen door den (Duitschen rijksdag een motie aangenomen, waarin de rijksregeering uitgenoodigd wordt, alle gelegenheden te baat te nemen om tot te rugkeer van de kantons Eupsn eii Mailmédy en Sankt Vikt bij Duitschland te komen. Naar verluidt, zal de Belgische regeering in verband hiermede geen enkelen stap 'onder nemen Het aannemen van deze motie beschouwt men in Belgische regeéringskriusen als een zuiver Duitsche parlementaire aangelegen heid. i Protesten tegen loonsverlaging Volgons berichten uit Parijs hebben dó af gevaardigden der Fransoha mijnwerkers, dis Zondag te Le>ns bijeenkwam en, om te beraad slagen over de zonder resultaat gebleven loof-3" ondePhandeilingen, die de Douai gevoerd z;jn, krachtig geprotesteerd tegen de door de mijn eigenaars voorgesteld© loonsverlaging en J®- sloten voorloopig eerst het resultaat van dó door de regeering aangekondigde bemiddel: n3">- pogingen af te wachten. Indien echter de werk gevers aan de loonsverlaging vasthouden, Kl1 het bestuit tot staking, door den mijnwjrkers- ibottd genomen, op 30 Maart in werking treden- D>e te Dc-uai vergaderde cornmuntetiecha mijn werkers Lobben reeds definitief tot de staking op 30 Maart gesloten. Ook In de motaalnijverheid begint hot -0 gisten. De algemeene commissie der Franschs metaalwerkers hield Zondag een Parijs een ver gadering, om te beraadslagen over de economi sche crisis en de gevolgen daarvan. Volgens de „Populairs" zijn er wegens gebrek aan orders op het oogenblik 70.000 metaalarbei ders in het district van Parijs werkloos, terwijl tienduizenden met verkorten arbeidstijd wer ken. In de provincie heersoht dezelfde toestand- Aangeaiem de werkgevers in de metaalindus trie ©veneens tot loonsverlaging willen over gaan, heeft de commissie daartegen geprotes teerd. Zij verlangt de invoering van een werk week van 40 uur. Seldte beweert niet anti-Roomschj maar anti-centrum te zijn CASSEL, 22 Maart. (V.D.) Naar aanleiding van een Stahlhelmdemonstratie in de StadthaL ló alhier heeft de eerste bondsleider Seldte het woord gevoerd, waarbij hij o.a. zeide: Het „Berliner Tageblatt" heeft uit Kreuz- nach getelegrafeerd, dat tijdens een demon stratie van den Stahlhelm de eerste bondsl®1" Cer Seldte de Katholieke kerk een allersckerp- sten strijd aanzegde. Spr. heeft daarop een officieele verklaring doen bekendmaken, waarin o.a. uitdrukkelijk gezegd wordt dat de Beiersche landsleider rid der von Lenz te Kreuznaoh met nadruk heeft doen uitkomen, dat hij* alleen over het cen trum sprak en niet over de Katholieke Kerk Het centrum wordt door hem aangevallen ah een bondgenoot van het Marxisme. De ibondslelding van den Stahlhelm zal nooit toestaan dat een leider tegen de Katholieke Kerk is. De voornaamste strijd van den Stahlhelm gaat thans juist om de 'bescherming der reli gieuze kra-chten tegen het Marxisme terwijl in deze verklaring verder wordt gezegd, dat Stahlhelm, welks Katholieke kameraden in den wereldoorlog volledig hun plicht hebben gedaan, de Katholiek© Kerk daarom niet als gevaarlijk beschouwt, omdat zij boven-nationaal is. Elf collega's doen nasporingen Het vermiste Australische verkeersvliegtuig, dat Zaterdag met acht passagiers is opgeste gen, is nog niet terecht. Elf vliegtuigen zijn vertrokken om nasporingen te doen. Een der vliegtuigen werd bestuurd door KIngsford Smith, die echter zelf een noodlanding moest maken, waarbij zijn vliegtuig zwaar bescha digd werd. TSJECHO-SLOWAKIJE—HONGARIJE De te Praag gespeelde landen-voetbalwedstryd Tsjecho-SIowakië—-Hongarye heeft een gelqk spel met 3—3 opgeleverd. Stand by rust 2—2. Auer scoorde drie maal voor de Hongaren, de Tsje chische doelpunten kwamen van Svoboda (twee) en Junik. Scheidsrechter was de Duitscher Bauwens. SPARTA PRAAG. In de ploeg van Sparta (Praag) welke in ons land komt spelen, zal de Belg Raymond Braine niet uitkomen, daar hy ziek is en ongeveer 2 maanden niet zal kunnen spelen. ZESDAAGSCHE TE PARIJS Gisteravond om 11 uur is de dertiende zesdaag- sche wielerwedstrijd van Parys begonnen. D" deelnemende koppels zyn: Piet van Kempen— Pynenburg (Nederland), Linari—Dinale (Italië), CharlierDeneef en RaesDocorte (Belgen) BroccardoBuschenhage (FrankrykDuitsch land), MoutonBresciani (FrankrykItalië), Ch- PelissierLeducq, Blanc.honnetMarciliae, Ray naudDayen, CoupryBoucheron, ChouryFa- bre, LerhoineGuimbretlère, MerrlelToucauX, PecqueuxRenaud (allen Frankryk) en Opper man—Lamb (Australië). NEDERLANDSCHE DAMBOND Kampioenschap van Nederland Zondag werd In Den Haag de zevende rond* gespeeld. Aan spanning heeft het niet ontbroken. Er waren verscheidenen, die nog eens een extra kans wilden wagen, om de leiding te behouden of erby te komen. Zoo ondernam Vos een energie ke poging. Hij zette er tegen Polman alles op. die dan ook een nadeelige positie kreeg. De beste voortzetting leek ons voor Vos, na een darr.zet toe te laten, waardoor hij een voordeelig eindspel zou krijgen. Dit durfde hij niet aan, waarna ge" lyke kansen ontstonden. Hierin schoot Polman te kort, waarna in het volgende eindspel Vos, zU het ietwat gelukkig, won. Deze winst zal hem nu niet veel meer baten want ook Rustenburg voeg de een twee aan zyn totaal toe door een gedeci deerde overwinning op Kuyer, welke laatste n» hopeloos onderaan bengelt. Groot voordeel had Rustenburg weten te behalen door van den aan vang af scherp aan te vallen op den zwarten langen vleugel. Met de wetenschap, dat de aanval de beste verdediging is, toog Kuj.jer ten aanval aan de andere zyde. Rustonburg bleek het sterkst erin en behendig brak hy door. Wel wist °°B Kuyer door te breken, maar bekwaam wist Ru3" tenburg hem het damnemen te beletten. Toen hu eindelyk op dam kwam, was hy reddeloos ver- loren. Door deze overwinning heeft Rustenburg kans op de eerste plaats belangryk versterkt- Het zal voor de andere zwaar werken zyn, hem in te halen, hoewel zulks niet uitgesloten kan worden geacht. Ook van Dartelen trachtte zü® positie aan den kop te verbeteren, maar raoctn dank zy liet sterk verdedigende spel van de Graag, daarin niet slagen. Wel heeft hij gedurende u geheele party de leiding gehad, maar toen dacht, dat hy zou gaan winnen, kwam hjj J"1"* een tempo te' kort. De stand ls nu: Rustenburg 11 (8). v. Dartelen 9 (7). De Polman, Raman 8 (7), Vos 7 <7), de Haan S (o>» Ris 5 (6), v. Mill (i (Si, Kuyer :t (7). Voortzetting a.u. 2D; -3 Maart te Amster dam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2