ALGEMEEN OVERZICHT. -■ -/ I NIEUWE OPSTAND IN PERU? Politieke heethoofderij taliaansch protest te Be'grado jj Kolennood in Enge'and EUPEN EN MALMEDY Bauer vrijgesproken fevaart WOENSDAG 25 MAART Thten. OP HET STATION TE KONINGSBERGEN MEUBELFABRIEK IN DE ASCH GELEGD VERKLARING VAN HIJMANS Geheimzinnig transport OMDAT HIJ ZIJN VROUW SLOEG gebrek aan leiding VERWETEN THANS WORDT TE ROTTERDAM GEBUNKERD HET VATICAANSCHE ARCHIEF HET SPOORWEGONGELUK IN ENGELAND PAUSELIJKE DEELNEMING DE BRITSCHE LIBERALEN VROUWENKIESRECHT IN JAPAN DE EXECUTIES TE LAHORE EEN NIEUWE ENCYCLIEK Naar de Groot-Dultsche oplossing? De oorlog van 1870 neigde ten einde: Frank rijk -was uitgeput, ook Duitschland verlangde den vrede. Daar zaten ze tegenover elkaar: Bismarck, juist in persoonlijke onderhandelingen in zijn volle kracht: scherp opmerker, geduldig toe- koorder. nu en dan met een p-Iotselinge inter ruptie ingrijpend, aan alle sentiment het zwij gen opleggend 't koele verstand is alleen san 't woord. Aan de andere zijde Thiers: de 73-jarige. Toen in Parijs de kreet weerklonk: „Naar Berlijn", had hij vervuld „dien zwaarsten plicht van zijn leven", zooals hij zelf het uitdrukt, en zich tegen den dollen stroom ingeworpen. Ver geefs. Hij werd1 ges helden voor anti-vader landslievende onheilsbode, zijn huis werd be dreigd. Thans was hij juist om dien tegenstand de populaire man, uitverkoren totadmi nistrateur van den natiomalen rampspoed. <- tln kracht was zooals Hanotaux zegt, „dat hij de laatste twintig jaren al te vaak ge-lijk had ge had tegen iedereen in". Met opgewektheid aan vaardde d'e grijsaard zijn loodzware taak. „Vv'ij zijn het, die thans nog jeugdige kracht bezit, ten''. Daar zliit de kleine, beweeglijke Franach man tegenover den Duitschen kolos n onge slepen genie" B'ismarck mag hem gaarne lijden ul vindt hij in hem nauwelijks 'n spoor van een diplomaat: „te sentimenteel voor 't vak hij is n;10t geschikt voor paardenkoop- mianj0 Kunt alles uit hem krijgen" en Bismarck lieeft er dan ook van alles bij hom „Uitgekregen", o a. dat Parijs nog slechts voor 3 of 4 weken proviand heeft. „Omophoudsiijk horreten de gedachten uit zijn mond als het schuim uit een geopende flesch". Daar zitten zij; Bismarck smeedt de Duit sche eenheid. En als dat woord door de con versatie trilt plaatst de fijne Fransohman den inhoudvollen zet: De Duitsche eenheid? „C'est hous qui l'avons faite: Wij hebben ze gemaakt". Wat had Thiers een evervloed van gelijk: Wij, de Franschen. zelf, hebben de Duitsche eenheid gesmeed. Wij, en niet de minste onzer groote mannen, de Napoleons voorop. Napoleon I: De vrede van Luneville had o.m. den linker-Rijnoever zonder eenig voorbehoud aan Frankrijk gebracht: een Rijksdeputatie zou ouder Fransch (en Russisch) toezicht de schade, vergoeding vaststellen voor de Duitsche vor sten, die door den afstand van den Rijnoever waren benadeeld. In 1803 is deze met haar taak gereed en Napoleon ruimt op wat hem een gruwel was: al die Duitsche onafhan kelijke staatjes en stadjes: de geestelijke vor. stendlommien worden verwereldlijkt, wereld lijke gemediatiseerd, dit wil zeggen, aan andere vorsten toegewezen; van de 57 vrije steden blij ven er slechts zes. Dit alles wordt bepaald bij den „Reiichsdeputatioms-hauptschluss". De Duit. sche eenheid, waaraan binnen Duitschland nog nauwelijks iemand in ernst en met eenige hoop op verwezenlijking had gedacht, wordt door den genialen leider van het Fransche volk tot groote hate van den erfvijand en met vertre. ding van allerlei recht een stevig éind in de goede richting gestuwd. En de idee wint veld, verovert harten en ■geesten en breekt zich vooral heftig haan in het revolutie-jaar 1848: de groot-Duitschers, die de eenheid van Duitschland wenschen onder Oosfenrijkscbe heersclrappij leggen het af legen de klein-Duitsohers, die deze nastreven onder leiding van Pruisen's koning. Maar deze durfde niet. De man die wel durfde, stond gereed en de blinde idealist die het bevorderen zou ook: hij greep in hetzelfde jaar naar de macht in Frankrijk, „Wij hebben ze gemaakt". Napoleon III verschijnt ten tooneele, met zijn politiek die wel ooit is geteekend als een mengsel van macchiavellistische sluwheid en edelmoedige droomen, maar dan heeft het laat ste bestanddeel toch beduidend overheerscht. De sfinx aan de Seine! Was hij geen sfinx voor zich zelf? Heeft Napoleon III wel ooit klaar, helder en scherp voor zich gezien, wat hij zelf - wilde? Het meest volmaakte contrast met hem was Thiers, en hij keert zich fel en hits te-gen al die avonturen en troebele ideeën. Napoleon zal aan de verdrukte en verscheurde volken vrijheid brengen en eenheid en Thiers waar. schuwt oogenblikkelijkde eenheid va-n Italië zal de moeder worden der Duitsche eenheid Hij ziet in Duitschland den man rijzen, die deze idee, die leeft in de harten zijner iandgenooten, naar de verwezenlijking zal stuwen. Intussclien comcipieert zijne eigen verblinde keizer „la plus grande pensée du règne, de meest grootsche idee van zijn regeering": in Mexico een Latijnsch keizerrijk stichten! En Intussehen voelt Thiers in zijn onmiddellijke nabijheid een ander keizerrijk groeien, en hij kant zich [heftig tegen dat dolle Mexicaanscli avontuur. Maar 't gaat door en terwijl het Fransche leger aan de overzijde van den Oceaan in 't grijpen naar een ijdele schim zijn kracht ver spilt, werpt Bismarck zich op den belager van Pruiïsens heerschappij in Duitschland: NapMtou is aan zijn eigeif idees enaan zijn machte loosheid verplicht zich door Bismarck door allerlei ijdele voorspiegelingen tot neutraliteit te laten overhalen en Sadowa jaagt een rilling door Frankrijk. Thiers had in 1866, nog voor den heslissenden slag, 1870 reeds voorspeld. Na Sadowa klinkt het dreigend: „Pas op! Het kan schillende nationaliteiten en jammert: „Wij geen fout meer lijden". Hij blijft zich kanten tegen elk bemiddielings-idee ten hate van vyr zijn hier nu eens Italianen, dan weer Duit- scliers, maar nooit Franschen". Hij eischt, dat men het leger vaardig zal houden, maar verzet zich tegen de roekelooze door Bisimarck uitge lokte oorlogsverklaring van 1870. De Duitsche Regiment aan 't muiten geslagen DE STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD LIMA, 24 Maart. (N. T. A.) Het vijfde in- fanterie-regiment is gisteren aan 't muiten geslagen. Het is echter gelukt, de beweging te onderdrukken. De regeering is meeste* van den toestand. Blijkens een ander telegram is de staat van beleg Dinsdagmiddag afgekondigd. LONDEN, 24 Maart. (R. O.) Te Lima namen drie compagnieën aan den 'opstand deol onder commando van twee Sergeanten en namen een aantal officieren gevangen. Een gedeelte van de opstandelingen trok naar het paleis op, terwijl zij de bevolking terroriseerde' door een stevig geweervuur. Kolonel Jiminez, de minister van oorlog, nam het commando over de trouwe troepen en omsingelde de kazerne van Santa cat?.!'na, waar een ander gedeelte van de' rebellen zich ver schanst had. Met kanonvuur ontzet e hij de kazerne. Na een verward gevecht van vier uur, waarin ongeveer veertig opstandelingen traden ge dood, gaven de opstandige troepen zien over. Zij zullen voor den krijgsraad worden gebracht. Incidenten bij het vertrek van prins August Wilhelm en Goebhels v. Bismarck. eenheid komt er, en nu begrijpt men de volle werkelijkheid van zijn klacht: Wij hebben ze gemaakt. Maar: Bisimarck had nog slechts gebracht de klein-Duitsche oplossing van het vraagstuk der Duitsche eenheid en reeds vijftig jaren na de stichting kraakt en wankelt ook deze beperkte schepping, maar zij tuimelt niet. Integendeel De geschiedenis herhaalt zich. 't Woord van Thiers schijnt waar te moeten blijven: Wij hebban ze gemaakt. Versailles in 1919! Foch, Poincaré, Clemenceau ze treden in het voetspoor der beide Napoleons. De Duitsche eenheid is nog niet voltooid zij zuilen haar bekroning onvermijdelijk maken. En zij verminken Oostenrijk tot een staat, die op het eigen baast onmogelijke zelfstandig be staan nauwelijks prijs meer kan stellen, en noodzakelijk aansluiting zoeken moet bij liet roote stamverwante volk. Maar zij zullen deze aansluiting verbieden! Och! de historie laat zich niet keeren in haar onvermijdelijken loop. Wie slechts over eenig historisch besef be schikte heeft na Versailles voelen aankomen, onweerstaanbaar, vroeg of laat, de groot. Duitsche oplossing vau de Duitsche eenheids- kwestie. Is de Tol-unie, die thans de internationale gemoederen in beweging brengt de eerste stap? Ook de klein-Duitsche eenheid is met een tol unie voorbereid. Mocht de groot-Duitse:lie eenheid het eind resultaat wezen van liet proces, dat onmiddel lijk na Versailles moest inzetten, dan zullen de nazaten van Thiers met volle overtuiging diens woord kunnen herhalen: „Wij hebben ze gemaakt Herstel der Spaansche grondwet De Spaansche koning heeft een decreet uit gevaardigd, waardoor met ingang van Maan diag alls comOti'tutionieel's rechten weer van kracht worden. Hierdoor zouden jus alle uiilzondoringsmaaitregeileu en ook de pers- censuur zijn ingetrokken. Reeds zijn Zan orra, de leider der Spaansche republikeinen, en de an dere beklaagden, die voor den oppersten krijgs raad terecht hebben gestaan wegens het on derteekenen van het republikeinsche manifest van December j.i, ;n voorioopige vrijheid gesteld -en hebbcu de gevangenis verlaten -Uit Lerida wordt gemeld, dat het meerendeel der personen, die in verband met de gebeurte nissen in December j.l. gevangen waren gezet en drie dagen geleden in hongerstaking zijn gegaan, eveneen-s op vrije voeten zijn gesteld Dinsdagmorgen is het te Madrid opnieuw tot betoogingen van studenten gekomen. Studen ten van de geneeskundige faculteit verlieten de gehoorzalen onder het geroep: „Leve de repu bliek, Leve de anarchie". Zij rukten een portret van den koning van den wand en verbrandden het op een geimpro- viseerden brandstapel. De politie kwam ten slotte tusschen beid en arresteerde enkele betoogers. Graaf Karolyi bij Mussolini Graaf Karólyi heeft gisterenmiddag een bezoek afgelegd bij Mussolini, met wien hij een langdurig onderhoud had, waaraan ook door den Italiaanschen minister van buiten- landsehe zaken Grandi werd deelgenomen. Naar verluidt, heeft Italië zich bereid ver klaard, van het roggeoverscho.t, ongeveer 1,2 millioen centenaar te betrekken. Tegen de gebedsactie voor de Slowenen in Italië Men seint ons uit Rome d.d. 24 dezer: Naar het regeeringsorgaan, de „Giornale Italia", meldt, heeft de Italiaansche gezant te Belgrado bij de Joego-Slavische regeering geprotesteerd tegen het houden, "op verzoek van het Joego-Slavische episcopaat, van een biddag in geheel Joego-Slavië voor de bevrijding vau de onder Italiaansche heerschappij levende Slowenen. De „Giornale d'Italia" deelde dezer dagen eeds een en ander mede over dezen biddag, die 19 Maart jl. gehouden werd. In alle kerken van het land was tevoren een schrijven voorgele zen van den aartsbisschop van Zagreb, mgr. Bauer, waarin de aartsbisschop de geloovigen verzocht, dezen biddag te houden. Daarna werd, naar de „Giornale d'Italia" verder te melden wist, door den dienstdoend-en geestelijke op dit schrijven een „zeer gema tigd" commentaar gegeven. Te Zagreb werden de bidoefeningen door een groot© menigte bijgewoond, vooral door stu denten alsmede door den katholieken minister voor het bosch. en mijnwezen, dr. Sernez, die van Sloween-sche nationaliteit is, en den vroe- geren minister-president, Korosecz. De aartsbisschop van Lublin (Laibach) heeft verder bepaald, dat in alle kerken bizondere gebeden zullen worden gestort, om de gods dienstvrijheid van alle Slowenen, die onder fascistisch regime leven, van God af te smee- ken. V- V-"' ';"A. - 'V-:' „VOOR VREDE EN VRIJHEID" De internationale vrouwenbond voor vrede eu vrijheid organiseert op 14, 15 en 16 April a.s. in het „Musée social" te Parijs een ecouo mische studie conferentie, waar, volgens het voorloopigo programma, sprekers van inter nationale beteekenis de volgende onderwerpen nader zullen toelichten: 1. Rationaliseering, werkloosheid en wereld markt. 2. Pogingen tot het verkrijgen van een economische stabilisatie. 3. Prijs- en muntstabilisatic. Goudstandaard 4. Voorstellen voor een nieuwe wereld-econo mische organisatie. WITTE DONDERDAG IN SPANJE liet N. T. A. meldt uit Madrid, dat de koning en de koningin ook dit jaar op Witten Donder dag de jaarlijksche plechtigheid van de voet wass dring van een twaalftal bedelaars zullen verrichten. De mannen zullen elk een mand met levens middelen en nieuwe kleeren ontvangen. VLIEGTUIG VERMIST Volgens de Britsche kus-tstations werdt het Engelsch vliegtuig GABBC, Dinsdigmorgen vaa. Stingle naar Lympne vertrokken, vermist. Slepen, welke de Britsche kust passeeren werd verzocht naar het vermiste vliegtivg (één piloot aan boord) te willen uitzien. De officieele Pruisische persdienst publiceert thans een bericht over gebeurtenissen, welke zich eenige dagen geleden op het hoofdstation te Koningsbergen hebben afgespeeld bij het ver trek van prins August Wilhelm en dr. Goetoibeis. In enkele couranten was beweerd, dat de prins mishandeld en de politie ounoodig scherp opgetreden was. De officieele Pruisische persdienst verklaart thans, dat dit niet juist is. Dat Schupoman- schappen op het station kwamen was een ge volg van een verzoek der politie op het station, die de orde alleen niet kon handhaven wegens de houding der talrijke nationaal-socialisten. De ontruiming van het station werd noodig, omdat het publiek dicht opeengedrongen stond tot aan den rand van de perrons en enkele groepen ook over de rails liepen. De ontrui ming geschiedde, nadat het publiek gesommeerd was om weg te gaan. Van den gummistok is eerst gebruik gemaakt, nadat de politie aan gevallen was. Men heeft niet waargenomen dat dr. Goeb hels of de prins ernstig of zelfs bloedig ver wond werden. Juist is daarentegen, dat vier agenten mis handeld zijn, dat aan twee agenten hun sabels ontrukt werden en dat een majoor der politie uit zelfverdediging zijn revolver heeft getrok ken, om de aanvallers af te weren- Gevolg van de labourwetgeving MAJOOR VON STEPHANY, leider van het Stahlhelmverbomd, inspecteert de troepen, tijdens een demonstratie Meer dan een millioen schade HEITRAMSDORF bij Cotourg 23 Maart (W.B.) De meubelfabriek van Wilhelm Albrecht is door brand totaal vernield. De meer dan hon derd nieter lange boutloods, d© machines en ongeveer 450 ameublementen werden een prooi der vlammenDe schade, die meer dan een millioen mark bedraagt wordt slechts ten deele -door verzekering gedekt. 70 arbeiders worden door den brand broode loos. Men vermoedt met brandstichting te doen -te hebben. Veroordeeld tot tien zweepslagen Te Baltimore in den staat Maryland werd een zekere John Kawalski, die terecht stond, omdat hij zijn vrouw had geslagen, door den recht-ïr veroordeeld tot het ontvangen van tien zweepslagen op den naakten rug, welke straf tot groote tevredenheid der bevolkin; werd voltrokken. Wat verborg de auto? BERLIJN, 24 Maart. (W.B.) Voor de ridactie- bureaux van het nationaal-socialistiscii blad. „Der Angriff", bield hedenmiddag een auto stil, beladen met dekkleeden, die h"t wapen van de stad Berlijn droegen-, Toen eenige politiemannen, wien deze lading wel wat vreemd voorkwam, den chaufevr vroe. gen, waarvoor het tra-nsport moest dirncr., wei gerde deze te antwoordden. Toen de politie hem daarop mee wilde nemen naar het, politiebureau, ging plotseling de deur van het gebouw open en stormde een troep Nazis naar buiten, om den chauffeur te bevrij den. Deze kon inderdaad vluchten. Versterkte politiemacht nam echter den auto in beslag en arresteerde eenige personen. De geheimzinnige affaire is nog niet opgelost De schuldvraag in zake roofmoord door zeven juryleden met neen beantwoord WEENEN, 23 Maart. (W.B.) In het proces. Bauer is heden uitspraak gedaan Zooals men zich zal herinneren, werd de koopman Gustav Bauer er van beschuldigd, Katharina Fellner vermoord en daarna verbrand te hebben. Na een beraadslaging van twee uur, deed het hoofd der gezworenen hedenavond om 11 uur mededeeling van de beslissing der jury. Op grond hiervan sprak de voorzitter beklaagde vrij. De schuldvraag inzake roofmoord werd door zeven juryleden met neen en door vijf met ja beantwoord. De schuldvraag inzake brandstichting werd met dezelfde stemmen ontkennend beantwoord. De vraag inzake het ongeoorloofd dragen van wapenen werd eenstemmig met ja beant woord, Dit vergrijp werd echter als verjaard beschouwd. Na de uitspraak werd er door het publiek hoera geroepen en gefloten Bauer werd nog eenigen tijd in de rechts zaal gehouden totdat de menigte in en buiten het gebouw zicli had verspreid. Beschuldiging tegen burgemeester Walker NEW VORK, 24 Maart. (V.D.) Reeds gerui- men tijd is er, zooals men weet, sprake van een actie van den gouverneur van den staat New York, Franklin D. Roosevelt, tegen het Hoe betreurenswaardig het door den Rijksdag genomen initiatief ook is, het kan ons niet verontrusten. Ons recht staat vast en is. onbetwistbaar" BRUSSEL, 24 Maart (B.T.A.) Minister Hy- mans nam heden in den senaat het woord: „Ik verzoek den senaat, aldus spreker niet uiteen te gaan alvorens zijn stem te hebben uitgebracht over de regeling tusschen de Bel gische en Duitsche regeering betreffende het gemeenschappelijk grensregime van beide landen. Ik zal van de gelegenheid gebruik maken, om een korte verklaring af te leggen naar aanleiding van een incident, dat zich kort ge leden beeft voorgedaan. Verscheiden senatoren hebben van hun ontstemming doen blijken bij de onverwachte stemming in den rijksdag over een motie, volgens welke de Duitsche regee ring werd uitgenoodigd, om alle gelegenheden aan te grijpen, om de cantons, Eupen eri Mal- medy, wederom bij het rijk in te lijven. Te meer heeft de omverwachte stemming de publieke opinie ten onzent gekwetst daar zij onmiddc^ijk volgde op een rede, waarin ik naar aanleiding van de begrooting van het ministerie van buitenlandsche zaken de poli tiek der regeering had geschetst als een poli tiek van vrede en van wederzijdsch begrijpen tusschen de verschillende Europeesche landen. Hoe betreurenswaardig het door den rijks, dag genomen initiatief ook is, het kan ons niet verontrusten. Ons recht staat vast en is onbetwistbaar. Duitschland heeft vrijwillig voorgesteld, een Rijnpact met België, Frankrijk, Engeland en Italië te sluiten, heeft hierover vrijwillig on derhandeld en dit tenslotte ook gesloten Door dit plechtig verdrag heeft het de verplichting op zich genomen, om den territorialen status quo van de grenzen tusschen Duitschland en België te handhaven, zooals deze door ver drag van Versailles of op grond daarvan zijn vastgesteld. Het heeft de onschendbaarhtid va-n onze grenzen plechtig erkend en gewaarborgd. Ik heb slechts één verklaring af te leggen Onze Londensche correspondent schrijft ons d.d. 19 Maart: D© „Morning Post" maakte gisteren mélding van het feit, dat de Jamaica Direct Fruit Line, Ltd., een scheepvaartmaatschappij die geregel de passagiers, en vrachtdiensten onderhoudt tusschen Londen en Jamaica, zich door het quota-stelsel, dat deel uitmaakt van de door de labour-regeering, doorgedreven steenkolen wet, gedwongen heeft gezien 1600 ton bunkerkolen te Rotterdam te koopen. De steenkolenleveran- cier der maatschappij, met wien een contract gesloten was voor het heele jaar 1931, had haar medegedeeld, dat het hem onmogelijk was het totaal voor de loopende maand te leve ren, en wel ten gevolge van de werking van deel een van de steenkolenwet van 1930. Hiervan werd mededeeling gedaan aan het departement van mijnen, met verzoek in te grijpen. Er werd op gewezen, dat een bijzon dere mélange gebruikt werd, welke toebereid wordt door den leverancier die thans in ge breke moest blijven zijn contract uit te voe ren. Het departement antwoordde, dat de wet van 1930 de regeering niet machtigt in te grijpen. Het voegde eraan toe, dat er geen algemeen tekort aan kolen bestaat. Volgens mr. Shinwell bestaat er dus geen enkele reden booten te Rotterdam te bunkeren. Ook gaf bij te kenn©n, dat bet quota-stelsel door de mijndirecties niet als voorwendsel moet worden aangeroepen om haar contracten niet na te komen. Een ieder die kolen gebruikt, weet dat het geen mr. Shinwell beweert, onjuist is. Er bestaat althans in heel Zuid-Engeland steen. kolenschaarsobte, zoowel voor fabrikanten en stoomschepen als voor huiselijk gebruik. De steenkolenhandelaars zijn thans niet in staat de orders, die zij ontvangen, ten volle uit te voeren, om de eenvoudige reden, dat zij geen of onvoldoende aanvoeren hebben. Hierin zal geen verbetering komen voor het einde der maand. Deze wantoestand is hot gevolg van le werking der socialistische wet op de steenkool mijnen. Onder het quota-svsteem kreeg het district, dat Zuid-Engeland van kolen voorziet, een tonnage van 19.056 toegewezen voor het eerste kwartaal van 1931. Gedurende de eerste twee maanden zijn 13.582.200 ton geproduceerd, zoo dat er voor Maart slechts 5.433.860 ton over bleef, hetgeen 1.300.000 ton heneden het ge middelde voor Januari en Februari is. De groote ijzer- en staalfabrieken van Lan cashire en Yorkshire zijn door de mijneige naren gewaarschuwd, dat in het begin der vol gende week de steenkolenvoo.rraden wellicht uitgeput zullen zijn. In dit geval zullen de staalfabrieken moeten sluiten tot 1 April, als de nieuwe quota.periode begint, of wel zij zullen kolenorders in bet buitenland moeten plaatsen. Agenten van buitenlandsche steen kolenmijnen zijn reeds druk in de weer. Een groote meelfabriek te Dartford is stop gezet, omdat de steenkolenmijn in Kent, die de kolen leverde, hiermede niet kon voortgaan in verhand met het quota-stelsel. In andere districten worden de prijzen verhoogd, of de afnemers op 50 pCt. rantsoen gesteld. Terwijl er vraag naar steenkool -is, neemt tengevolge van het quota-stelsel de werkloos heid onder mijnwerkers tengevolge van de pro ductiebeperking toe. Engeland lijdt opnieuw zware verliezen; alleen het buitenland kan er bij winnen. Geen wonder, dat in zooveel ,,'buitenlan.jlen" het kabinet-Mac Donald als de best© regeering ge huldigd wordt, die Engeland kan hebben gemeentelestuur van de stad New York en en deze is, dat de regeering van plan is, in wel tegen den bekenden burgemeester James Walker, wien o.a. gebrek aari leiding en aan een serieuze opvatting van zijn taak wordt ver weten. Burgemeester Walker, die in sommige krin gen zeer populair is, wordt door zijn politieke vrienden in bescherming genomen. Door hen wordt verklaard, dat gouverneur Roosevelt met zijn actie tegen Tammany-IIall, het New Yorksche raadhuis voornamelijk po litieke bedoelingen heeft. James Walker vertoeft op het oogenblik te Palm Springs in Californië, waar hij zijn va cantia doorbrengt, en hij zal na zijn terugkeer te New-York waarschijnlijk wel op de tegen hem geuite beschuldigingen antwoorden. geenerlei discussie te treden over de grenzen van België en van het nationale grondgebied. Geen pact met de labours LONDEN, 24 Maart. (V.D.) In een vergade ring van de liberale oud-ministers, die onge veer 2 uren duurde, werden met 4 stemmen meerderheid de voorstellen aangenomen, waar in wordt aangegeven, in welke richting de politiek der liberale partij zich dient te ont wikkelen. Naar verluidt, zou het denkbeeld van een pact met de arbeiderspartij zijn opgegeven. De liberalen zullen onafhankelijk blijven, doch zijn bereid, de regeering te steunen, wan neer zij bepaalde maatregelen der liberalen ten aanzien van de werkloosheid wenscht uit te voeren Bij den dood van Italië's beroemde vliegers Men meldt ons uit Rome d.d. 22 dezer: Mussolini heeft dezer dagen een. telegram ontvangen van den pauselijken staatssecretaris, waarin kardinaal Pacelli de Italiaansche regee ring mede namens den H. Vacter zijn deelne ming betuigt met den tragischen dood van den vliegenier, Maddalena, en zijn twee collega s, Cecconi en Da Monte. De H. Vader, zoo heet het o.a. in dit telegram, bidt voor de zielerust van de edele slachtoffers en om troost voor de achtergebleven familieleden. De commissie van onderzoek aan 't werk LONDEN, 24 Maart. (V.D.) De naar aan leiding van het ongeluk met den express-trein naar Schotland nabij het station Leigbton Euzzard ingestelde commissie van onderzoek heeft de vraag onderzocht of de snelheid, waarmee op dit traject gereden wordt, niet te groot is. De treinen naar Schotland rijden liier vaak met een snelheid van 140 K.M. per uur en zijn ode snelste van Europa. Algemeen wordt het wen&chelijk geacht de snelheid te verlagen tot een grens, waar de veiligheid beter gewaarborgd is. Niettemin was men van meening, dat de snelheid waarmee gereden werd niet de oor zaak van (het ongeluk is geweest. Want juist op de plaats, waar de ramp geschiedde, moest de snelheid aanzienlijk verminderd worden omdat een ander spoor de lijn kruist. Waarschijnlijk heeft de machinist niet op de signalen gelet. HONGERSTAKING IN DE GEVANGENIS Uit Stuttgart wordt gemeld, dat mevrouw dr. JakobowitzKiehnel, die zich in hechtenis bevindt, daar zij verdacht wordt van misdrijf tegen het kiemende leven, Zaterdagmiddag tot hongerstaking is overgegaan. LOONSVERLAGING IN DE BELGISCHE MIJNEN BRUSSEL, 24 Maart. (B. T. A.) De gemeng de nationale commissie in de mijnindustrie constateerde, dat het onderzoek van de index cijfers van de kolenprijzen en de kosten van levensonderhoud, een verlaging der loeren met vijf procent rechtvaardigt. De arbeider&afgevaardigdeu zullen mededee ling doen van den toestand aan hur. bonden. Waarschijnlijk zal deze loonsverlaging in alle Belgische kolenbassins worden doorgevoerd met ingang van den eersten Zondag in April. Het wetsontwerp door het hoogerhuis verworpen TOKIO, 24 Maart. (R.O.) Het wetsontwerp, dat tot .strekking had, aan de vrouwen hetzelf de kiesrecht toe te kennen, dat de mannen uit oefenen, voor de gemeentelijke en provinciale besturen, is door het hoogerhuis verworpen. Zooals men weet, is bedoeld ontwerp wel door het huis van afgevaardigden aangenomen. SNOWDEN LONDEN, 23 Maart. (R.O.) De toestand van den minister van financiën, Snowden, is thans zooveel verbeterd, dat men gelooft, dat hij op 14 April, den datum, die voorloopig was vast gesteld, zelf zijn begrooting ia het lagerhuis zal kunnen indienen. Men meldt ons uit Rome: Naar uit zeer goede bron vernomen wordt, zal eerlang ©en nieuwe Encycliek van den H. Vader verschijnen. Het heet, dat zij zou han delen over de aangelegenheden der Oostersche Kerk. In Engeland waren den 16den dezer 2.639.633 personen werkloos, hetgeen. 52104 minder is dan de voorafgaande week. Opwinding te Bombay BOMBAY, 24 Maart, (R.O.) Het plaatselijke congrescomité heeft heden een „Hartal" ge proclameerd ten protests tegen de executies in Lahore. Op een groote massameeting werd vanavond een resolutie aangenomen, waarin de aanwezi gen te kennen geven, dat zij, fier gaan op de „zelfopoffering en het patriotisme" van de ge- executeerden, zich verbinden, te blijven ijveren en werken voor een algeheele onafhankelijkheid van Iadië doer het middel van passief verzet. Nieuwe belangrijke aanwinsten Het enorm© Vatïcaansche archief wordt bijna voortdurend door aankoopen en schenkingen van archieven vergroot. Vooral onder den tegen- woordiigen Paus, die zooals bekend is met giooi© kennis van het archiefwezen ook groote liefde er voor heeft, hebben vele grootere en kost bar© uitbreidingen van het Vaiticaamsch archief plaaits gehad. Veelal komen de nieuwe uitbreidingen der archieven uit families, waartoe Pausen of groo te kardinalen behoord hebben en die daarom rijk zijn aam archiefstukken, welke vooral voor het Vaticaansohe archief van groot belang zijn. Thans heeft een rijke katholieke Amerikaan, Louis Meuidel'San, het archief van Clemens IX aangekocht en aan d'en Paus ten geschenke gegeven. Na eenigen tijd staatssecretaris te zijn geweest van Alexander VIII was Clemens IX Pans van 1667 tot 1669.' Hij behoord© tot de prinselijke familie der Rospïgliosi, welke ook thans nog in groot aanzien staat te Rome. De documenten zijn in groote dikke deelen bijeengebracht, en hebben betrekking op het werk van Clemens IX als staatssecretaris. En kele jaren geleden dreigde een brand den schat t© vernietigen. "Wijl ze echter zoo dik en vast op eengepakt waren, hebben de vlammen toen alleen de randen der_ stukken aangetast. De stukken zullen thans natuurlijk hersteld wor den. Behalve diit archief is aan den Paus nog een bibliotheek geschonken, welke toebehoorde aan de familie Colonna en alle kostbaarheden van Clemens IX 'bestaande uit 5 kleine hoofdbe dekkingen zooals bisschoppen, kardinalen en Pausen die dragen. Twee er van zijn rood ern drie wit. De eerste droeg Clemens IX dus als kardinaal, de andere als paus verder nog andere pauselijke gewaden van dezelfden Paus en drie misgewaden in goud zilver en zijde, die zieer waardevol zijn. Ook heeft Mendelson nog een zeer kostbaar schilderstuk van Maratta geschokkee, dat Cle mens IX voorstelt. Het wa,s tot heden zieer weinig bekend, maar is van hoog© waarde om de fijnheid van ui'tvoering. Maratta kan als portretschilder gelijk gesteHd worden met Ve lasquez. In zijn geschiedenis der Pausen spreekt de groote geschie.dsöhrijver over de belangrijk heid der geschonken archiefstukken. In Pennsylvania is een brandspuit, die op weg naar een brand was, over den kop ge slagen. Negen man werden gedood en 5 ernstig gewond. Slof en microben besluipen Uw kee! op dit moment. Vlug, neem Wybert! Wybert beschermt ei» desinlectcmt In origin, «looien A 25. 45 en 65 ct». Keel 53» CSV* 1$

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9