BINNENLANDSCHE ZAKEN GOEDGEKEURD DE MERAPI WERKT I Sproeten komen vroeg in Sport en Zondagsheiliging De „gepatenteerde" beledigt Steun aan öe Suikerbieten cultuur DE RADIO-UITZENDINGEN DONDERDAG 26 MAART 1931 GODSDIENST EN... GELD RECHTS EN LINKS SCHERP TEGENOVER ELKAAR NIJMEGEN EN MAASTRICHT AFGEHANDELD EEN GROOTE PORTIE ALLERHANDE Financiën en Koloniën zijn er ddor MENSCHEN EN MEENINGEN J. C. Ament. NAAR GROOTER EENHEID EN VOOR ELKEN NEDERLANDER ELKE GOLF BEREIKBAAR? DEMOCRATISCH! het voorjaar, koop tijdig een pot SprUtOl. Bij alle Drogisten. RADIO-PROGRAMMA Het jrordt ol eens erg kwalijk ge nomen aan ons, dat wij godsdienstige motie- Wn het heele leven latten beheersehen. Dart, wij bidden voor bet welslagen van een .verkiezing, heet: den godsdienst verlagen tot Politiek. Dat wij in den oorlog baden voor een overwinning ieder naar eigen meening aan welken kant het recht was heette al weer de godsdienst misbruiken voor moord. Dat wij uit godsdienstige motieven werken steunen, die het katholiek sociaal of poli tiek leven betreffen, wordt al heel erg op gevat enhebt U een Staatsbetrekking, en houdt U iets van de bezoldiging dier betrek king over wat kortheidshalve Staatsgeld tvordt genoemd en heeft men slechts een vermoeden, dat met dat gespaarde of over gehouden werk een katholieke onderneming .(geen onderneming van katholieken, bedoelen We hier) wordt gesteund, dan staat het Vrijzinnige gedeelte van Nederland in zijn oude voorliefde voor anti-paapsche relletjes Overeind. Dan wordt de godsdienst alweer verlaagd tot een handelszaakje, tot een, 'ik weet niet wat, maar dn ieder geval erg Ongeoorloofde handeling. We gelooven dat wel, omdat wij ome Pappenheimers kennen Doch wij staan een klein beetje verbaasd, omdat men over die verhouding zwijgt, als hert over eigen. imrtichting gaat. Zoo tracht de sociaaldemocratische arbei derspers een leening van vijf ton te plaatsen, onder haar bevriende spaarders. Ze moedigt daartoe aan in hooggestemde artikelen. En drukt zonder commentaar, om op die Vermenging van geestelijk en zakelijk te vijzen, een brief af van een eenvoudigen ouden strijder, die ook zijn deel aan de lee- ling neemt. Die goeie man is verrukt over dien vooruit gang in dertig jaren: we vinden dat heel tttenschelijk, we kunnen dat best hebben. Die ïnan meent, dat het. socialisme een zegen is geweest en nog is. En hij schrijft: „Voor gaar, de Heere heeft groote dingen aan ons gedaan". We zullen daar in de verste verte niet mee spotten. Wij kunnen ons zelf heel goed indenken, dat eenvoudige zielen O. L. Heer danken voor .de zegeningen van het socialisme. Dat steunt doodgewoon op een dwaling, maar een taensch kan dwalen en het verbazend goed toeenen. Ij^isschien kunnen ze zich nu ook inden- hen, dart anderen in diezelfde meening ver- keeren ten opzichte van hun eigen richting Bn dat er dan ook geen reden voor hoon of flpot aanwezig is EEN GROOTE LAVA-UITSTORTING HEEFT PLAATS GEHAD Vijf gehuchten ontruimd BUITENZORG, 25 Maart (ANETA). De Gouverneur van Mi'diden-Java seinde, dat gistermorgen oan 6 uur een groote lava-uitstar tang van den onderkant vain den prop van den Merapi plaats vond gevolgd door een gloed wolk. yjjf gehudtoten zijn on/trutoid. De bevolking van deze gdtuuoanbein5 1800 personen, is ondergebracht tod e brakken te Moemtiilam Een harddraverij-kwestie Eenigen tijd geleden heeft de onlangs be noemde burgemeester der gemeente Winsum (Gr.), de heer J. J. G. Boot (A. R.) vergunning geweigerd tot het houden van een harddraverij met kermis op Zondag, welke feestelijkheden reeds 125 jaar lang elk jaar zijn gehouden. Dit besluit van den burgemeester heeft in zekere kringen ontstemming gewekt en zelfs is in Winsum een prortestvergadering gehouden, waarin aan den Raad per adres verzocht werd, den burgemeester te verzoeken zijn besluit te herzien. Bij de behandeling van dit adres in den Win sumer gemeenteraad, werd de burgemeester beschuldigd van" partijdigheid, onrechtvaardige handeling enz., waarop nog betoogd werd, dat vrijheid van Zondagsgebruik gewensekt is. Van A. R. zijde werd daarentegen de houding van den burgemeester vooruitstrevend genoemd omdat de bestemming van den Zondag een religieuse is, welke door de overheid, regeerende bij de gratie Gods, moet worden bevorderd. De burgemeester zeide bezwaar te moeten maken op het houden van een harddraverij op Zondag, niet alleen rekening houdend met de gezindheid der bevolking, doch ook leiding gevend aan andersdenkenden, om te voorkomen, dat de kennis van God nog dieper wegzinkt. Bij de langdurige debatten, waarbij rechts en links scherp tegenover elkaar stonden, werd een V. D. en S. D. A. P.-voorstel om den bur gemeester dringend te verzoeken, zijn weigering te herzien, met steun van tien liberalen wet houder met 43 stemmen aangenomen. DIOCESANE RK. VROUWENBOND IN HET BISDOM HAARLEM In aansluiting op de voorjaarsvergadering, die 27 April zal plaats hebben in het retraite huis te Bergen, wordt een sociale-retraite ge houden. Na de vergadering 's avonds 27 April wordt die sociale-retraite geopend en 30 April gesloten. Het bestuur hoopt, dat vele afgevaar digden die dagen zullen meemaken. Leider is de Zeereew. Pater Prior J. Gijlswijk O.P. uit Nijmegen. Eiken dag zal tusschen de gewone geeste lijke oefeningen door één bijzondere conferen tie gehouden worden, waarhij van gedachten gewisseld kan worden. Toegangskaarten tot 12 April verkrijgbaar bij mej. M. Buskens, Matbenesserlaan, Rotter dam en mej. L. Heeren, Emmapark, 2, Den Haag, DE SENAAT (Ad Int,Dinsdagavond hier en daar een Kamerlid tusschen de overwegend leege banken: wel geteld zijn er precies 15 senatoren opgekomen. In het felle licht van de hoog tegen het gewelf der zaal hangende lampen staat minister Ruys achter de tegeeringstafel dege nen, die bij zijn begrooting bet woord hebben gevoerd, te beantwoorden Naar gelang bij leest of spreekt verhuist zijn bril van neus naar voorhoofd. Met zijn bekende hoffelijkheid belooft hij de verschillende tot hem. gerichte verzoeken en wenschen in over weging te zullen nemen. Ook de klagers krijgen hun antwoord: met groote slagvaardigheid en de elegantie van den humor worden de slagen der critielc afgeweerd. De bewindsman was prachtig op dreef. De tintelende humor zit den Limburgschen minister in het bloed, maar niet iedereen weet die kostelijke eigenschap te waardeeren. Zoo bijvoorbeeld niet de socialistische senator, de heer Hermans, die zich danig in den wiek ge schoten toonde, toen minister Ruys hem in een geestige vergelijking noemde „een gepatenteer de aanklager van burgemeesters". Er kan bijna geen begrooting voorbijgaan, of de heer Hermans komt mot klachten over bur gemeesters. Zoo ook nu weer; over bet optreden van een vijftal burgemeesters had hij critiek geoefend wegens zijns inziens te autoritair optreden. Eu dan was er nog één burgervader, wien bij als Kamerlid om inlichtingen had ge vraagd over het niet verleenen van onderstand aan een armlastige, die zich in diens gemeente was komen vestigen. Het antwoord van dien burgemeester kwam daarop neer, dat bij, bur- gemeester, alleen aan zijn chef den minister, verantwoording verschuldigd was en niet aan een Kamerlid. Zoo'n antwoord vond de heer Hermans heel ongepast en nu wilde hij, dat ook de bewindsman daarover zijn misnoegen zou uitspreken. Minister Ruys voelde daar niets voor. In een geestige vergelijking, waarbij hij de Kamer'als jury in een rechtsgeding, zich zelf als den ver dediger en den heer Hermans als den aanklager voorstelde, gaf hij den burgemeester zelfs gelijk. Ik kan me heel goed begrijpen, zei hij, dat een burgemeester die u hier als een gepaten- teerden aanklager van burgemeesters be schouwt, weinig geneigd is om u materiaal voor uw aanklachten in handen te geven. Die betiteling van „gepatenteerde aanklager' beviel den heer Hermans heelemaal niet en hij eischte van den minister deze woorden, die hij als een beleediging beschouwde, terug te nemen. Hetgeen minister Ruys natuurlijk gaarne deed en ze onder algemeene hilariteit van de Kamer verving door de ietwat langere omschrijving van den persoon des heeren Hormans als „de afge vaardigde, die het tot zijn duren plicht rekent om jaarlijks één of meer burgemeesters tot onderwerp van zijn vriendelijke beschouwingen te maken." Tegen zoo'n zoetsappige betiteling kon zelfs de heer Hermans geen bezwaar meer hebben, zoodat het „incident" hiermee gesloten was. Van inperking der bevoegdheid van de bur gemeesters voortvloeiend uit artikel 18S der Gemeentewet, waarop de beer Polak had aan gedrongen, wilde de bewindsman natuurlijk niets weten, ofschoon hij moest erkennen, dat een burgemeester zich wel eens vergist, vooral wanneer hij geneigd is om uit vrees voor wan orde alles maar te verbieden. Het standpunt door deu Nijmeegschen bur gemeester ingenomen bij gelegenheid van de herdenking van de 700-iarige stadsrechten zijner gemeente kon de minister niet voor zijn rekening nemen. Hij, de bewindsman, zou wel kans hebben gezien om de partijen tot elkaar te brengen. Trouwens, wat betreft de viering van den Koninginne-verjaardag was ook de burgemeester daarin geslaagd, want op dien dag werd zelfs met instemming van den socialisti- schen wethouder een telegram van gelukwensch aan H. M. gezonden. Het doen van deze mededeeling aan de Kamer was een zalfje op de wonde, die de minister, hoe ongaarne ook, geslagen had. evenals de vermelding van het feit, dat men hier te doen heeft met een uitstekend burgemeester, die zijn bekwaamheid reeds in een viertal gemeenten, waaronder zeer moeilijke, getoond heeft. In de „Maastricbtsche zaak" antwoordde niet alleen minister Ruys, doch cok minister Donner. Eigenlijk had, zooals wij rc-eds eerder opmerk ten, de minister van Binnenlandsohe Zaken met deze kwestie, die hoofdzakelijk ging over het optreden der politie, niet veel te maken. Van de betrokken ambtenaren ressorteert alleen onder liem de burgemeester, wien minister Ruys dan ook zijn meening had kenbaar gemaakt, dat de noodlottige gebeurtenissen misschien had den kunnen worden voorkomen, indien van het begin af aan krachtiger ware opgetreden en indien er meer leiding ware geweest in het Maastricbtsche politiecorps. Uit het gebeurde te Maastricht trok de be windsman deze les voor alle plaatselijke gezag dragers. Wees er op tijd bij; tracht te voorko men; neem rustige maatregelen en zorg wat achter de hand te hebben voor liet geval er iets gebeurt. Evenals zijn ambtgenoot van Einnenlandsehe Zaken betreurde ook de minister van Justitie het te Maastricht gebeurde. Ook hij zag hier een les, een dure les, die twee menschenlevens gekost heeft, dat het gezag met tact en met kracht moet optreden gn een krachtige leiding moet geven aan liet ondergeschikt personeel. Dat tegen den persoon, die geschoten heeft, geen vervolging is ingesteld, komt, doordat de auditeur-militair, in wiens handen de stukken waren gesteld, tot de conclusie was gekomen, dat een strafvervolging niet tot veroordeeling zou leiden, omdat zijns inziens het wettig en overtuigend bewijs niet te leveren was. Het advies, dat in deze conclusie lag opgesloten, is door den garnizoens-commandant gevolgd. Vol gens het militair strafrecht was zonder' het initiatief van deze belde autoriteiten geen straf vervolging mogelijk. Minister Donner verklaarde uitdrukkelijk, dat het hem aangenamer- zou zijn geweest, wan neer wel een strafvervolging zou zijn ingesteld, omdat daardoor afgezien van den einduitslag het rechtsgevoel meer bevredigd zou zijn ge worden. De minister had dit ook aan den auditeur militair medegedeeld. Hiermee was de Maastricbtsche zaak ook in de Eerste Kamer afgehandeld. Duidelijk is daarbij gebleken, dat hier van doofpot-politiek, zooals de heer Mendels aanvankelijk insinueer de, geen sprake is geweest. De begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw kon hierna zonder hoofdelijke stem ming worden aangenomen. Hetzelfde geschiedde met de begrooting van de Algemeene Lands drukkerij. (Ad Int.) Een heele portie financieel aller hande werd minister de Geer bij de behande ling van zijn begrooting aangeboden. Veel van zijn gading kon de minister er niet bij vinden. Daar was bijvoorbeeld de lieer de Jong, die van den minister maatregelen vroeg tegen het immoreel 'beursspel van baissiers. Hoezeer de minister dergelijke manipulaties ook betreurde, hij zag toch geen kans daartegen iets te doen zonder andere belangen, voornamelijk die van den reëelen effectenhandel, te schaden. Boven dien meende hij, dat de bona-fide belegger die zijn effecten met eigen geld heeft gekocht, van dergelijke manipulaties niet zoo groot nadeel ondervindt. Hij toch kan rustig afwachten, tot dat de geforceerde depressie voorbij is. Theoretisch moge dit waar zijn, maar prac- tisdh zal toch ook de bona-fide belegger vaak schade van dergelijke geforceerde koers-bewe- gingen ondervinden. Hetgeen door verschillende sprekers gezegd was ten aandien van de voorgenomen reorgani satie op belastinggebied zou de minister gaar ne overwegen, evenals het denkbeeld van den heer v. d. Lande om over te gaan tot invoering van een belasting op buitenlandsche handels huizen, die bier to lande zaken drijven, opdat de buitenlanders hier niert minder zullen be hoeven te betalen dan Nederlanders in het buitenland, waar zulk een belasting wel geldt Een verhooging van de grens voor vrijstel, ling van rijwielbelasting, waarom de heer WL haut had gevraagd, achtte de minister na de verlaging dezer belasting van 3 tot 2.50 niet meer noodig, terwijl zulk een maatregel bovendien te groote administratieve beizwaren met zich zou brengen. Ook het verzoek van den. heer de Gijiselaar tot verlaging van de rechten, welke geheven worden bij schenkingen werd door den be windsman afgewezen. Deze heffingen, moeten gelijk opgaan met het successie-recht, omdat anders gevaar bestaat, dat door schenkingen bij het leven het successierecht wordt ontdo ken. Voor een soepele toepassing van de rege ling voelde de minister wel, Nadat de begroeting van Financiën zonder hoofdelijke stemming was goedgekeurd, werd minister de Geer achter de regeeringstafel ver vangen door zijn ambtgenoot van Koloniën. Minister de Graaff had bij de verdediging van zijn begroeting slechts een tweetal opmeT_ kingen te beantwoorden, welke beide de kolo nie Curagao betroffen. De eerste gold den toestand bij de rechter lijke macht op Curasao. Professor van Embden noemde een drietal gevallen, waarin rechter lijke ambtenaren niet door de Kroon voor het leven, maar door den gouverneur en dan slechts tijdelijk waren benoemd. Dergelijke be noemingen mogen door art. 35, 2e van het Re- geerings Reglement als noodmaatregel zijn toe gelaten, .maar zij zijn in strijd met het grond wettelijk beginsel, dat de onafhankelijkheid van de rechterlijke macht wil waarborgen. De heer van Embden en de beer van Sasse van IJsselt sloot zich geheel bij zijn betoog aan vroeg dan ook den noodmaatregel ex art. 35 2e slechts zeer sporadisch en dan voor niet langer dan twee maanden toe te passen, in welken tijd een definitieve benoeming door de Kroon zou kunnen geschieden, en voorts aan de ongrondwettelijke positie, waarin sommige rechterlijke ambtenaren in de kolonie op het oogenblik verkeeren, zoo spoedig mogelijk een einde te maken. Minister de Graaff kan deze op het koloniaal beleid geoefende critiek niet aanvaarden. Hij ging de drie door de beer van Embden genoem de gevallen uitvoerig na en toonde aan, dat bet, hoe gaarne men het ook anders zou willen, toch niet anders kon en wel door het gebrek aan personen in de kolonie, die bij een plotselinge vacature voor de benoeming in rechterlijke functies geschikt zijn. Wat rechterlijke toestanden op de Boven- indische eilanden betrof, gaf de bewindsman van Koloniën den heer van Embden toe, dat daar inderdaad leemten en informaliteiten had den bestaan, die niet toelaatbaar waren. Dat mr. Weitjens daarop heeft gewezen, strekt hem tot eer en er is daarna ook verbetering geko men. Maar mr. Weitjens heeft twee fouten be gaan. Vooreerst liad hij zich met zijn klacht niet moeten wenden tot een hoogleeraar, maar tot den minister van Koloniën en vervolgens was het verkeerd van liem, hangende de kwes tie, een zoo positief standpunt in te nemen, dat daardoor de rechtspraak ter plaatse geheel werd stopgezet. Op dien grond kon de Gouver neur hem niet voor een definitieve benoeming voordragen. De tweede opmerking werd gemaakt door den heer Fock. Eve.nals het vorige jaar kwam de libprale voorman er tegen op, dat de begroo ting van Curacao niet Ban de Staten-Generaal ter goedkeuring was voorgelegd, ofschoon deze toch naar zijn meening feitelijk met een na- deelig saldo sluit. Wat' Curacao op zijn be grooting te kort komt, wordt van het moeder land geleend. De heer Fock beschouwt deze leening als een verkapt subsidie. Minister de Graaff bestreed deze meening en wees erop, dat men hier wel degelijk met een leening te deen heeft en wel een leening on korten termijn. Deze regeling biedt verschil lende voordeelen. De kolonie kan op deze wijze haar eigen zaken regelen en bovendien is zulk een leening voor de Nederlandsche schatkist voordeeliger dan een subsidie. De beer Fock, die er blijkbaar zeer aan liecbt om in het Curacaosehe financieel® beleid een woordje mee te blijven spreken, vond niettemin, dat bet nu maar eens uit moest zijn, dat een kolonie, die nog van het moederland geld leent, geheel haar eigen zaken bedisselt. Het zou nu de laatste keer zijn, dat hij er in zou berusten, dqt de Curacaosehe begrooting niet aan de goedkeuring der Staten- Generaal werd onderworpen. Na eenig gerepliceer kon tenslotte de begroo ting van het Departement van Koloniën worden goedgekeurd. Hetzelfde geschiedde met eenige klelnero wetsontwerpen en, na eenige gedachtenwisse- ling tusschen de heeren Kranenburg, Smeenge, Janssen en minister Reymer, ook met het ont werp tot wijziging der Zuiderzeesteunwet. Minister Reymer heeft nog een paar drukke dagen voor den boeg- Tweede Kamer Frontverandering bij Links AMSTERDAM KRIJGT ZIJN BOSCH Er was eerst niet goed wijs te worden uit wat de Kamer wilde met het wetsontwerp tot uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van suikerbieten. Maar de schriftelijke stukken maakten ook al geen al te helderen indruk. De wet zelf is kort genoeg: Slechts één artikel. De memorie van toelichting bergt echter de „eleerdheld van drie zeer deskundige commis sies. Minister Ruys is dus niet over één nacht ijs gegaan, toen hij voorstelde aan suikerprodu centen, die geen 12.36 voor de 100 kilo (Ham- burgsche prijs) halen, een subsidie te verleenen van 4.—. Dit zou de hoogste premie zijn voor 1000 kilo'bieten en practisch voor de schat kist een bedrag van 6.850.000 beteekenen. Om uitbreiding van den bouw tegen te hou den wordt de steun alleen verstrekt over 80 pet. van de productie over de laatste drie jaar. Dit geschiedt mede op advies van de Commis sie voor Economische Politiek. De Minister is gezwcht voor den aandrang, die van hem 4.50 steun vroeg, zooals de com- missde-Lovink trouwens had voorgesteld, in- plaats van 4.Niet omdat men de Regee ring overtuigd had, dat haar cijfer te laag was, maar omdat het andere cijfer meer algemeene erkenning genoot. De Kamer bleek dankbaar voor deze bereidwilligheid tot gemeen overleg. Zelfs de socialistische heeren Hiemstra en v. Sluis waren niet ganschelijk ontevreden, al vroeg de tweed» die de biet „ten doode acht op geschreven", of de Regeering nog verdere steun maatregelen voor den landbouw in petto had. Limhnrgsche landbouwdeskundige, de heer Ament, zag in HET A. N. V. EN DE SAMENWERKING DER GROEPEN Besprekingen in de Hg- Vergadering De V j» de steunregeling zes voordeelen: zij geeft een maxi mum-garantie; zij houdt beperking van de teelt in; zij maakt de suiker voor huishoudelijk gebruik niet duur der; zij beoogt al leen instandhou ding der teelt en op gang houden der suikerfabrie ken, zij is een cri- sissteun, want ze geldt voor één jaar en wordt recht streeks uit de Staatskas betaald. Toch noemde de Katholieke afgevaardigde het ontwerp een „bescheiden poging". De heer Loerakker zei vlakweg, dat de ge boden steun hem te gering scheen om een loo- nende teelt van bieten mogelijk te maken en zou wel een amendement hebben willen Indie nen ook om toeslag te krijgen bij een suiker prijs boven 12.36. Maar het wetsontwerp, dat deze afgevaardigde vooral beschouwt in het licht der werkverschaffing, leent zich nu een maal niet voor amendeering. De heer Braat probeerde het, maar kreeg onvoldoenden steun. Ontevreden was de a.-r. heer v. d. Heuvel en ook de heer Jac. Vos. Deze Katholieke afge vaardigde wilde de grens van den suikerprijs, waarop premie werd verleend, verhoogen tot 14.Hij wees er op, dat de bietenteelt nu eenmaal kostbaar is en dat men de voordeelen uit het eompenseerend Invoerrecht vooral niet mocht overschatten. Verstonden wij den afge vaardigde goed, dan berekende liij dezen steun op 2.25 de 100 kilo. De heer Vos vroeg den Minister zich niet te binden aan de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp, maar naar behoefte te handelen. Nu, hij een wetsont werp van één artikel, dat niets anders beoogt dan In de begrooting '31 onder Landbouw een artikel 155 bis in te lasschen, luidende: „Uit keeringen ten behoeve van Verbouwers van suikerbieten over den oogst 1931, uit te betalen in 1931 en zoo noodig in 1932, alsmede voor schotten op ilie uitkeeringenMemorie",- is dit nogal een gemoedelijke vraag. De liberale heer Bierema stond even beduusd over dit voorstel om nög meer macht te geven aan den Minister, maar als 't den boeren helpen kan, dan vooruit maar.... Het is interessant de frontverandering hij links waar te nemen. Socialisten, vrljz.-democraten en vrijheidshon- ders wagen het niet meer afwijzend te staan tegenover steunvoorstellen. De v.-d. heer Ebels probeerde nog zooiets als een verklaring te vinden voor zijn gewijzigde houding. Dr. Bie rema wees eenvoudig op het feit, dat de En- gelsche regeering van 1924 tot 31 Maart a.s. 192.000.000 steun zal hebben verleend aan de suikerbietenteelt Met verschillende anderen drong de heer Bierema er op aan de suiker- grens van 12-36 te verhoogen om zoo de cul tuur tot 80 pet. in stand te houden. Ook dr. Lovink achtte den normalen suiker prijs op 12.36 veel te laag berekend. Zelfs 14.vond hij al zeer laag gegrepen. Hoe in gewikkeld echter de wet Is, bleek ons pas uit het feit, dat de voorzitter der landbouwcrisis- commissie twee dingen vroeg, die hetzelfde effect sorteeren Want «enerzijds drong de c.-h. afgevaardigde aan op verhooging van de grens van den suikerprijs en anderzijds steun de hij het voorstel- v. d. Heuvel. Deze a.-r. af gevaardigde wil korting op de garantie voor den suikerprijs pas zien toegestaan als de pulp en melasse 4.50 per 1000 kilo zal opbrengen, niets reeds bij een prijs van 2.50, zooals de Regeering voorstelt. Het voorstel- v. d- Heuvel schijnt ons, in dit stadium van het wetsont werp, meest voor verwezenlijking vatbaar. Pre cies te berekenen valt de opbrengst niet, tenminste niet volgens deskundigen, die ang stig tegen groote voorraden pulp aankijken maar daar zijn er, die met een toezegging der Regeering Inzake den pulpprijs al tevreden zul len zijn. In elk geval zal Minister Ruys op dit punt gemakkelijker van toegeven willen weten dan hij er toe te brengen zal zijn den een maal vastgestelden suikerprijs te wijzigen. Amsterdam krijgt zijn bosoh op de gronden, die deels tot de gemeenten Nieuwer Amstel en Aalsmeer belmoren. Tot den bosch-aanleg be sloot de Raad van de hoofdstad op 28 Nov. 1928, maar er was onteigening voor noodig, die nog al bezwaren ondervond van öen kant der ge meente Nieuwer Amstel. De Regeering heeft deze bezwaren gewogen en te licht bevonden. Zij meent, dat het algemeen nut betrokken is bij het aanleggen van het bosch op de bedoelde gronden en dat dientengevolge onteigening kon worden gevorderd. De Kamerleden, die ook Am- srterdamsch raadslid zijn, juichten. Een goed ar gument voor onteigening, althans ln dezen tijd, gaf dr. Vos, toen hij den bosch-aanleg een ob ject voor werkverschaffing noemde, dat honder den menschen gedurende Jaren arbeid zou geven. Z. h. st- nam de Kamer dit voorstel aan en zelfs dr. Beumer, die eerst ernstige bezwaren had, gaf zijn oppositie op. In de dezer dagen te Hilversum gehouden algemeene vergadering van de groep Nederland van het Algemeen Nederlandsch Verbond wer den door de afdeeling West-Zeeuwsch-Vlaande ren de volgende vragen gesteld: a. Is het groepsbestuur niet van meening, dat de radiosplitsing een gevaar oplevert voor de eenheid van ons volk, ook uit cultureel oog punt? b. Is het bestuur er van doordrongen, dat afgelegen streken en in het hijzonder Zeeuwsch- Vlaanderen op deze wijze steeds meer van Ne derland vervreemden? c. Is het bestuur verder niet van meening, dat door de tegenwoordige regeling het aanzien van Nederland in het buitenland aanmerkelijk geschaad is? d. Zoo ja, heeft het groepsbestuur dan ge tracht in dezen toestand verbetering te bren gen, voorzoover het dit bestuur mogelijk was en is het bestuur bereid mede te deelen, wat het' gedaan heeft? e. Indien het groepsbestuur tot heden in deze aangelegenheid nog niet is opgetreden, is het dan bereid mede te deelen, waarom niet? De afgevaardigde van West-Zeeuwsch Vlaan deren lichtte nader toe hoe in het hij zonder voor West Zeeuwsch Vlaanderen de radio het voornaamste middel was geworden om uit de afzondering op cultureel gebied verlost te ra ken. Vroeger hadden de Nederlandsche uit zendingen op de lange golf tot ver in het bui tenland een goede naam. De Zeereerw. Heer Nolet, lid van het groeps bestuur, deelde mede, dat in het groepsbestuur ■was opgeworpen of deze vragen wel behandeld konden worden in verband met de politieke zijde van het vraagstuk. Wij meenden daaren tegen, dat juist bet Algemeen Nederlandsch Verbond een goede gelegenheid biedt, dat men schen van verschillende partijen, gedragen door de nationale eenheidsgedachte rustig hun mee ning kunnen uitwisselen. Hoewel wij nu eenmaal niet in alle opzichten gelijk kunnen denken, kan men toch, uitgaand van eigen beginsel, gaan onderzoeken waar men elkander kan ontmoeten. Wanneer wij dat doen en dat blijkt juist het allermeest in ons Verhond dan ervaren wij, dat wij toch heb ben een geest, die ons allen gemeen is en dat zich juist daar de gedachte baan breekt, dat de eenheid moet ontstaan uit de samenwerking der verschillende groepen. Passen wij dit toe op de radiokwestie, clan is het jammer, dat die samenwerking nog niet ontstaan is. Het stre ven moet dan niet gericht zijn op negatieve neutraliteit, maar wel naar eerlijke en royale samenwerking, zooals die bestaat in het A. N. V. Langs dien weg kan worden bereikt, dat er den geheelen dag dóór uitzendingen plaats hebben, waarnaar iedereen zonder aanstoot kan luisteren en daarnaast over den anderen En of! Als ge de echte democratie zoekt, dan moet ge zijn in de Katholieke Kerk. Dal schrijft tenminste een Fransch bladdat heel veel smaak heeft in den vanouds beroemden schotel: „papen", n.l. l'Evc Nouvelle". Daar staat voor een keer eens iets te lezen, dat waarheid bevat. Het schijnt inderdaad zeer lastig, de waarheid te zien en te schrijven over Katholieken. „We moeten rechtvaardig zijn", staal daar, „en het is tegelijk de roem en <le kracht van dc Katholieke Kerk, dat ze nooit erg gekeken heeft naar de afkomst, bij het. requireeren van priesters, ook niet als het er op aan kwam, om ze te bevorde ren tot de hoogste ambten" Het blad betoogt, dat' het in de middel eeuwen al erg dien kant uitging en in den modernen tijd niet minder werd. Hij haalt daar als voorbeelden aan enkele Fransche. bisschoppen en kardinalen van den verleden en tegenwoordigen tijd. Ons best. We weten die dingen immers ai lang en snappen ook niet goed, wat diz heeren aan den overkant in hun oogen heb ben, dat ze zoo laat zien, wat werkelijk is. Toch zouden we dien schrijver even willen helpen. Was Pius X, de bekende Paus, niet een aller doodgewoonste jongen van afkomst En laten we nog een beetje hoog erop gaan zoek eens onder de heiligen: zijn dat alle maal menschen van „stand" en „geld" ge weest? Nog naar een paar sporten hoogerl Wat denkt ge over Maria en Joseph? Toch wel twee voorname figuren, ook niet gc haald uit de geldwereld. Ja, de Katholiek* Kerk heeft het nog nooit noodig geoordeeld om te verdonkeremanen dat Christus als zoon van een timmerman" bekend stond en leefde. En nooit heeft ze het in haar hoofd gekregen: het „zalig de armenweg ie schrappen uit het Evangelie. Aan dien kant is nog veel te leeren. BEZOEK BIJ DEN K. R. O. Naar wij vernemen zullen de minister van Waterstaart mr. P. J. Reymer en de directeur- generaal dier P. T. T. Ir, Darnme, Vrijdag a.s. een bezoek torengen aan liet nieuwe studdogc- toourw van den K. R. O. te Hilversum. Teveni zal de aender-installartrte worden bezichtigd. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Naar in de Staatscrt. van 25 Maart wordt medegedeeld, werden er in, de week van 15 tot en met 21 Maart 11. aangegeven: 194 roodvonk zender uitzendingen waar wat aan hebben. Op dien grond is o.a. „De Ne derlandsche Radiostichting" tot stand gekomen, die gastvrijheid zoekt bij de bestaande omroep organisaties. Nadat verschillende sprekers nog het woord hadden gevoerd, vatte de voorzitter het bespro kene aldus samen: a. In verband met de belangen van Neder landers, buitenlanders en de stamverwanten, was vroeger reeds besloten de zaak aan het hoofdbestuur over te laten, die reeds eerder een Radiocommissie benoemde. b. Met de bestaande splitsing behoort het A. N. V. zich niet hezig te houden. c. het meest bezwaarlijke is, dat één zender vrijwel onbruikbaar is. Het is dus het best om zich tot het hoofd bestuur te wenflen met het verzoek, dat dit een poging doet om op radiogebied door samenwer king tot grooter eenheid te komen en den wensch uit te drukken dat voor eiken Neder lander, waaronder te verstaan de Nederlanders buitenlanders en stamverwanten, elke golf be reikbaar is, in het bijzonder de korte golf. Al dus werd besloten. bepaalde richtingen gevallen en 121 gevallen van diphtherie. Van I - A A irAiTfl.l l an +o A mc.t o.v_ roodvonk kwamen voor 40 gevallen te Amster dam, 16 te Rotterdam, 9 te 's-Gravenhage en 7 te Tilburg. Van diphtheritisl8 te Rotterdam, 9 te Amsterdam en 5 te Arnhem, Geleen, Simpel- veld en Ubach over Worms. De koepokinxichtdngen leverden entstof af voor 3175 personen, waarvan de entstofinrich- tlng te Amsterdam voor 2582, die te Rotterdam voor 388 en die te Groningen voor 205 per sonen. A. VAN DER VEN In dien ouderdom van 80 jaar is te 's Hage overleden de heer A. van der Ven, oud-Resident van Rembang. Reel. 3401DGVS 7 PA,TER J. A. P. ALBADA JELGERSMA Herdenking van zijn ziveren priesterjubileum Het zilveren priesterjubileum van den Zeer eerw. Pater J. A. P. Altoada Jelgersma O.F.M. Vloot-aalmoezenier te Vlissingen is gisteren, in verhand met den H. Vastentijd, slechts in den intiemen familiekring herdacht. 's Morgens werd door den jubilaris in de stemmig versierde kapel hij de Eerw. Zusters, waar hij dagelijks de H. Mis leest, in tegen woordigheid an familieleden, een ge-zongen H. Mis mn dankbaarheid op gedragen. 's Middags van 122 uur hield Pater Albada Jelgersma in zijn woning receptie. Velen kwa men hier den Vlootaalmoezenier gelukwen- schen. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Het twaalfde retourvliegtuig Het 12e retourvl.iegtiuig vertrok gisteren te 3.07 uur Jask en landde te 10.13 te "Bushir. Vandaar vertrok het te 10.54 naar Bagdad, ai- waar het 15.26 arriveerde. Alles wel aan board. Heiden verder. NATIONALE TOONEELWEDSTRIJD De R. K. Tooneelver. „Amicitia" onderafdee- limg van de St. Jozef gezellen vereen. V. te 's Hage heeft ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan 'n Nat ion-alen Tooneel wedstrijd uitge schreven, welke gehouden zal worden in het Vereenigingsgebouw St. Agnes, Beeklaan, op Maandag 6 April (2e PaascMag) en op de Zon dagen 12 en 19 April 1931. Er za.l worden uitgekomen in drie afdeel-in- gen, en wel: afdeeling Drama door „Kunst en Vriendschap den Haag; Benedictus XV Rotter dam en „St. Geuesius" Schevenin-gen. Afdeeling Tooneelspel door „Thomas v. Aquino" den Haag; „St. Bernard us" den Haag en „Art! et Amtcitiae", Dordrecht. Afdeeling Blijspel door D. V. S. den Haag; „Adolf Kolping," Leiden en „Guido GezeUe, Voorschoten. Op 26 April a.s. zal de uitslag door de jury, bestaande uit de heeTen G. P. Bon, C. A. Leyen en P. J. W. v. Adridhem, worden bekend ge maakt en de beschikbare prijzen worden uit- gereikt. VRIJDAG, 27 Maart. Huizen (298 M 1004K. gramma verzorgd door de KRO - 8j0(F-AJA en 10.0011.30 gramofoonplaten11.30—12.00 half uurtje voor zieken en ouden van dagen12.00— 1.30 KRO. kwintet; 1.305.45 H. Hejjdenrjjk (alt), D v Leuven (p'ano), T. Stokvis (sopraan), J. DÓuwes (viool), a fgew. met grarnofoonplaten »5.45 6 00 M. K. Gerisch: Kent u den Harz en Tnu- ringen; 6.00—6.45 gramofoonplaten r 6.45—7.15 cursus Engelsch7.15-7.45 C. C. Bender! Commu nisme in Indië; 7.45—10.45 KRO.-orkest; 10.45— 12.00 gramofoonplaten. Hilversum (1875 M., 160 K. H.) 9.00—12^00 ARA. 12.00—4.00 ARO, 4.00—8.00 VARA, 8.00— 11 00 VPRO., Daarna VARA: 9.00 graxnofoon- nlaten10.15 voordracht door Louis Saalborn 10 30 ziekenuurtje; 11.30—12.00 gramofoonplaten; 12.00 politieberichten; 12.15-2.00 Nieuwe Amsterd Orkestvereen.2.00—2.30 schooluitzending2.30— 3 00 gramofoonplaten; 3.004.00 AVRO-kwintet 4.00 orgelspel Joh. Jong; 4.30 voor de kinderen; 5.15 VARA-orkest o. 1. v. H. de Groot, gramofoon platen; 6.50 actueel allerlei door het N-V.V.; 7 05 causerie door W. H. Vliegen7.30 politiebe richten; 7.458.00 toespraak; 8.00 VPRO; 11.00 —12.00 'gramofoonplaten VARA. Daventry (1554.4 M„ 193 K. H.) 11.05 lezing 12.20 concert A. Vaughan (alt), D. Evans (sopraan); 12.50 orgelspel door Connolly. Zang door B. Cooper (tenor); 1.50—2.50 gramofoonpla ten 3 053.50 verslag van de Grand National (paardenrennen 4.20 orkest; 5.35 kinderuurtje; 6 20 lezing; 6.35 nieuwsberichten; 7.00 zang, 1.20 lezingen; 8.05 F. Wiihrer (piano), orkest; 9.20 berichten; 9.40 lezing; 9.55 „Precesssion", cari- catuur van E. J. King—Buil; 11.00 cello-recital door L. Kennedy; 11.20—12.20 dansmuziek. Parijs („Radio-Paris" 1725 M., 174 K.H.) 8.05. 12.50 en 6.50 gramofoonplaten; 8.20 tooneeluitz. 9.50 solisten. Langenberg (473 M„ 634 K.H.) 6.te—7 2f) 9.35—10.35 en 11.30 gramofoonplaten; 12.25—1.te orkest; 4.20—5.20 orkest en sopraan; ..05—7.;te koor en orgel; 7.50 vrooüjke avond, daarna tot 10.20 orkest. Kalundborg (1153 M„ 260 K.H.) 11.20-1.20 orkest; 2.20—4.20 orkest en zang; 4.20—4.50 kin deruurtje; 7.30—7.40 orkest; 7.40—9.35 voordracht; 9.50—10.35 orkest. Brussel (508,5 M. ,59 0K.H.) 5.20 en 7.20 gra mofoonplaten; 8.20 orkest, zang. Leuven (338,2 M., 887 K.H.) 5.20 concert; 7.20 gramofoonplaten; 8.20 orkest; 9.05 „Souper d'adieu". Een-acter van A. Schnttzler; 9.20 danM muziek. I Z e e s e n (1635 M., 183,5 K.H.) 5.40—11 20 voorx drachten; 11.20—12.13 gramofoonplaten; 12.15—1.20 berichten; 1.20—2.20 gramofoonplaten: 2.20—3.50 lezingen; 3.504.50 concert; 4.50—7.20 lezingen; 7.20 concert. Daarna vrooljjke avond; 9.35 berich ten en daarna liefdadigheidsconcert.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5