ALGEMEEN OVERZICHT. De executies te Lahore m m m De kerkvervolging in Litauen De roman van een Jodinnetje DONDERDAG 26 MAART 1931 De „Federatieve inrichting" van België BLOEDIGE STRAATGEVECHTEN TE CAWNPORE MUITERIJ IN MAROKKO Het nationaal socialisme KOE DE LUTHERSCHE CONFE RENTIE ER TEGENOVER STAAT DUITSCHLANDS ARBEIDS CONFLICTEN WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND RUSSISCH GRAAN DE BELGISCHE REGEERING GEÏNTERPELLEERD HOE MEN DE „VRIJHEID VAN DRUKPERS" VERSTAAT M DE DUITSCHE DOM TE RIGA W «i EEN STADJE IN DE HEVIGSTE BEROERING Trein in de rivier NIET AANVAARD INTRONISATIE VAN MGR. VOGT Opstand in Hoepeh De Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst Indien men van Fransche zijde al verwacht had Jhet Engeland tot overeenstemming te kunnen komen ten aanzien van een gemeenschappelijk optreden tegen de nieuwe Duitsch-Oostenrijk sche tol-overeenkomst, dan heeft het eerste onderhoud tusschen Briand en Henderson niet het gewenschte resultaat gehad, wat dan ook ha de eerste Britsche uitlating wel te verwach ten was. Integendeel schijnt minister Henderson zich TrÜ terughoudend te hebben uitgelaten. In de „Echo de Paris" toont de bekende Per- tinax zich hierover tamelijk ontstemd. Hij is Tan meening, dat men thans nu men de draag wijdte van de Duitsch-Oostenrijksche overeen komst kent, onmiddellijk een protest moet laten hooren. In een onderhoud met zijn Britschen collega heeft Briand getracht, Henderson te overtuigen Tan de noodzakelijkheid van een dergelijken stap. Henderson wenschte echter geen lichtvaar dige beslissing te nemen en hij zou Briand te verstaan hebben gegeven, dat hij eerst de na dere berichten van den Britschen ambassadeur te Weenen wilde afwachten. Inmiddels heeft de Engelsche ge zant ,te Berlijn ©en onderhoud. met den rijkskanselier gehad, waarin hij hem "uededeieide dat minister Henderson het in het dlgemeen wenschelijk acht, om over de Duitech Oostenrijksdhe overeenkomst in verband met hst protocol van Genève te beraadslagen en derhalve verzocht vóór het begin van de ver gadering van den raad. van den volkenbond Keen definitieve besluiten te nemen. De rijkskanselier heeft hierop geantwoord, dat de overeenkomst buiten het protocol van Genève valt en dus niet voor den raad van den volllkembomd behoeft te komen. De Duitsche regeering acht het niet ge- Wenseht de overeenkomst met politieke overwe gingen in verband te brengen, aangezien zij slechts een economisch karakter heeft. De onderhandelingen tusschen Duitsdhland en. Oostenrijk zullen worden voortgezet, doch de talrijke punten die daarbij geregeld moeten worden, maken het niet mogelijk, dat de over eenkomst voor het enkele maanden verder is5 Besloten zal kunnen worden. De Engelsche anderstaats-secretanis van buitenland sche zaken deelde in het lagerhuis mede, dat het ontwerp van dè Duilfcsch—Oosten- rij ksch© tolunie nauwkeurig is bestudeerd, zoo- Wel die juridische en commercieele alis politieke zijde Geen enkel aoooord is nog tusschen Oosten rijk en Duiitsabland gesloten en de kwestie, aldus de onderstaatssecretaris, of de unie, ge baseerd op die richtlijnen, die worden aangege ven door (het voorstel, dat tthans voor ons liigt, al dan niet een inlbneuk zou zijn op een of ander verdrag, is een juridische kwestie, die momenteel niet kan worden opgelost, maar vol ledig en nauwkeurig onderzocht wordt. De Britsdhe regearimg is mi et van plan aa n Duibschland of Oostenrijk ©enige voorstellen te doen, om te onderhandelen over het sluiten van een douane-unie met een van beide landen Een dergelijk voorstel zou een radicale ver andering beteekenen van onze fiscale politiek niet alleen ten opzichte van het buitenland maar ook ten opzicht© van de dominions en Indië De Europeesche Unie De organisatie-commissie voor de Europee sche unie heeft haar beraadslagingen beëindigd Het rapport van den rapporteur, Motta, (Zwit serland) werd goedgekeurd, althans met een voorbehoud van Duitschland en Italië betref fende de voorloopige dagorde voor de Mei.zit- ting. Dit voorbehoud houdt, zooals bekend, in, dat Duitschland en Italië wenschen, dat de economische kwesties voor de organisatorische kwesties zullen worden besproken, waardoor een onmiddellijke deelname van de gedelegeer den van Rusland, IJsland en Turkije gewaar borgd wordt. Op voorstel van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken Zaieski, heeft de organi satie-oommissie heden definitief besloten, om Dantzig in verband met het tweede punt der voorloopige agenda uit te moodigen, aan de Mei_zitting deel te nemen. Wat het tijdstip der bijeenkomst betreft, dat, zooals hekend op 6 Mei was gesteld, heeft de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Briand, voorgesteld, om de zitting in verband met de Fransche presidentsverkiezingen tot 15 Mei te verdagen. Gisteren hebben die Vlaamsche nationalisten het wetsvoorstel ingediend tot inrichting van een federatieven staat België. Het wetsvoorstel is onderteekend door de volksvertegenwoordigers Herman Vos, Gu-staaf de Clercq, Gerard Romsee, Jan Lenrida en A. Debeuckelaere en bevat aanvulling of schrap ping vau een aanzienlijk aantal artikelen der Belgische grondwet. Het geheel vormt de stichting van een reëele unie. In de memorie van toelichting wordt gecon stateerd, dat de huidige toestand niet besten digd kan blijven en dat geen lapmiddelen meer helpen. In het kort samengevat komt het ingediend plan hierop neer: De nationale souvereiniteit van Vlaanderen en Wallonië wordt erkend Vlaanderen en Wallonië zullen zich elk vol gens de huidige Belgische grondwet, gewijzigd voor zoover het door de splitsing geëischt wordt, regeeren. De grondwet kan eigenmachtig gewijzigd worden, zoolang men daarmee niet met het bondsstatuut in botsing komt. Vlaanderen zal dus een kamer en senaat met daaraan verantwoordelijke regeering hebben; en evenzoo Wallonië. Vlaanderen's hoofdstad zal Brussel zijn. De bond wordt belast met buitenlandsche be trekkingen, tolwezen, gedeeltelijk met ver keerswezen, zekere gerechtelijke en financieele bevoegdheden. De koning zal bet bondsgezag uitoefenen met ministers (evenveel Vlamingen als Walen). De bondsvergadering bestaat uit een Vlaam sche „zending" en een Waalsche „zending", elk van 21 door de onderscheiden kamers aange wezen leden. Volgers het boudsstatuut wordt de bond ont wapend: hij vertrouwt op Genère en Locarno. Orde en veiligheid behooren niet tot liet ï'es- sort van den bond, maar van de staten, die, ter handhaving ervan, elk een staatswacht, onder een minister verantwoordelijk aan het parle ment van dien staat hebben zullen. De onrust in Spanje Naar Havas meldt, is 't tusschen de politie en studenten van de medische faculteit in het stu- dentenkwartier tot een vuurgevecht gekomen. Voor zoover bekend zouden drie studenten en een lid der „Guardia Civil" gedood zijn. Een kapitein werd ernstig gewond. De leden van liet Spaansche studentenver bond hebben besloten, een proteststaking van vier en twintig Uur af te kondigen. De studen ten van de veeartsenijschool (hebben zich hier bij aangesloten. De onlusten breiden zich óver geheel Spanje uit. Ook te Sevilla en in andere steden zijn studentenonlusten voorgekomen. Graaf Karoly's bezoek te Rome De Homgaarsctie minister van buiteinHand- sc'he zaken graaf Karoly, 'heeft gisteren deel genomen aan een maaltijd hij den Hon gaar- sohen gezant. Des middags ontving Karoly vertegenwoor digers van de Italiaansche peirs. Hij sprak de hoop uit dat zijn aanwezigheid te Rome ertoe zal bijdragen, de Hongaarsch-Italiaansche sa menwerking te bevorderen. Deze samenwerking is niet alleen voor beide betrokken staten, maar ook voor geheel Europa van belaimg, aan gezien heden ten dage geen staat meer bij machte is de belangrijke vraagstukken van dezen tijd alléén op te lossen. Naar vrede in Palestina? Terwijl de plaatselijke politiekers en pers organen in Palestina zich uitputten in een eind-eloozen woordenstrijd, maken de Arabische dorpen en Joodische kolonies zich op, om zelf onderling vrede te sluiten. Zoo heeft de Joodsche kolonie te Motza, na bij Jeruzalem, die bij de botsingen in 1929 werd platgebrand, thans vrede gesloten met haar Arabische buren. Soortgelijke plaatselijke vredesverdragen zijn ook reeds tusschen andere dorpen en Joodsche kolonisten tot stand gekomen, waardoor aan veel strijd en wrijving een einde kwam. Nieuw kabinet in Letland Volgen® 'n bericht uit Riga is 't nieuwe Let- landsch kabinet gevormd. Min.-president en te vens minister van buitenlandsche zaren is de leider van den Letlandschen boerenbond, Ul- manis, die reeds enkele malen minister-presi dent is geweest. Het kabinet steunt op dezelfde burgerlijke partijen, die het in het begin van deze maand afgetreden ministerie steunden. Het nieuwe kabinet dat, zich reeds aan den landdag heeft voorgesteld zag een motie van vertrouwen in zich aangenomen met 51 te gen 44 stemmen. De Britsche liberalen Na een beraadslaging, di ebijna vijf en een half uur duurde, keurden do Engelsche liberalen met 33 tegen 17 stemmen dan vorm goed van d,e algemeen© verklaring 'betreffende de houding, welke de .liberale fractie in het lagerhuis voornemens is tegenover die regeering aan te nemen. Bepaald werd, dat er geen sprake zal zijn vau een pact of bondgenootschap, en dat de onafhankelijkheid der liberale partij krachtig zal worden gehandhaafd. Naar verluidt, belooft de verklaring aige- nveenen Steun aan de regeering op voorwaarde, dat een aantal nader omschreven poltieke richtsnoeren, welke de liberalen thans nood zakelijk aohtein worden gevolgd. De liberale chief-whip, sir Archibald Sin clair trok zijn ontslag in en werd bij acclama tie herkozen. De vergadering besloot den inhoud der ver klaring geheim te houden, totdat Lloyd George er in de vergadering van den bond van liberale candidaten op 26 Maart publiciteit aan zal geven. De Duitsche Rijksdag De Duitsche rijksdag heeft gisteren in derde lezing de begrooting met 277 tegen 64 stemmen en met 14 onthoudingen aangenomen. De com munisten stemden tegen, terwijl de economi sche party zich van stemming onthield. De communistische motie van wantrouwen tegen het kabinet Briin-ing werd verworpen. De machtigingswet voor bezuinigingen werd met 290 tegen 65 stemmen aangenomen. Ook hier stemden de communisten tegen. Biykens de telegrammen uit Berlijn is er weer sprake van, dat overeenstemming is be reikt om den rijksdag tot den herfst uiteen te doen gaan. Het presidium en het seniorencon vent zullen echter gemachtigd worden, om zoo noodig den rijksdag vroeger bijeen te roe pen. De Pruisische landdag De Pruisische landdag heeft met tweehonderd diriiie en dertig tegen achttien stemmen de nieuwe Berlü'nsche ibestuurswet definitief aan genomen. De regeertnigspartijen stemden voor; de landvoilkpantij en de Christelijk-sooiale volks- diienst stemden tegen; Duitsdh-naitioijailen, de Duitsche volkspartij, de communisten en de economische partij namen naeit aan de stemming deel. Nog steeds de gemoederen in opwinding Veel dooden en gewonden De terechtstelling der drie veroordeelde samenzweerders vain Lahore houdt nog steeds de gemoederen in opwinding. In verschillende steden wordt op groote schaal gedemonstreerd, elders op groote schaal gevochten. Bijzonder fel uitte zich de verontwaardiging over d« terechtstellingen in de stad Cawnpore. waar de bevolking eerst onderling, mohamme danen tegen hindoes, later met de gewapende macht slaags raakte. Eenige moskees en tempels zijn alreeds in vlammen opgegaan. De autoriteiten hebben den staat van 'beleg afgekondigd. Hot aantal dooden bedraagt volgens de eer ste telegrammen dertig en bet aantal gewon den over de honderd. Aan gezien de politie alleen den toestand niet meester kon worden, zü'n militaire ver sterkingen gevraagd. De onlusten vonden hun oorsprong in een twist tussohen -mohammedanen en Hindoes. G-emeenis-chappeiiyk zou gedemonstreerd wor den tegen 'het ter dood brengen van revolution- nairen te Lahore. Afgesproken was? dat gedu rende de demonstraties alle winkels gesloten zouden biy'ven. De mohammedanen hielden zidh aan die afspraak niet, waarop de hindoes eenige mohammedaansche winkels plunderden. Ook elders Mijifct -de opwin-ding zeer hevig- De markten werd© tot toeken vain rouw ge floten. In Rangoon ontstond onder het volk groote opgewondenheid, zoodat het 'begon te plunde ren. Ook tie Aliéhaba-d is het onrustig; daarheen tfijin itiivalpen |en politiestrijidlkiraclnton gezon den. Te Bombay blqven alle winkels ten teekeu van rouw een dag gesloten. Gand-hi heeft tegen de terechtstelling gepro testeerd, doch zy'n volgelingen vermaand geen geweld te gebruiketn. Gandihi protesteerde tegen 'het optreden der regeering, die van brutale macht gebruik maakt, waardoor de gespannen verhouding -met het congres nog (verergerd wordt. WaarsohijnOyk zullen deze terechtstellingen van veel invloed izü'n op de bonding van het Indische congres te Karachi. DE PARIJSCUE VERKEERSAGENTEN heb ben een lampje op de kepi gekregen Compagnie uit vrees voor Jf straf gevlucht In Marokko ontstond op een voorgeschoven post strijd tusschen de manschappen van een Marokkaanscbe scherpschuttere-compagnie. Een Fransche luitenant en 2 Frans-c'he onderoffi cieren, die de orde wilden hersteilen, werden door de manschappen gedood, waarop alle manschappen uit vrees voor straf gevlucht zqn in het gebied van de niet onderworpen stam men. „Men mag niet nalaten kennis van deze beweging te nemen" Dezer dagen heeft naar het „Ned. Weekbl." meld't, in Duitschland de algemeene Luiherschfe conferentie plaats gevonden, bij welke een zeer belangrijk vraagstuk was, hoe de Luthersche kerken zich stellen zouden tegenover het nationaal-socialisme. Men weet, dat de Room- sclie kerkautoriteiten zich tegen de partij ver klaard hebben. De algemeene Luthersch© conferentie nu beeft een andere houding aangenomen dan de Hoomsche kerk. Als het resultaat harer ver handelingen publiceert ze de volgende verkla ring: „De Luthersche kerk mag haar oordeel over de nationaal-socialistische beweging niet gronden op louter theoretische overwegingen, daar hier een zeer belangrijk practlsch pro bleem in 't geding is. Ook mag niet over het hoofd worden gezien, dat de beweging zich op den grondslag van het positieve Christen dom wil stellen. En in elk geval mag de kerk niet nalaten kennis van deze beweging te Tegen de scheidsrechterlijke uitspraak COBLENZ, 25 aart (W.B.) Op een hier ge houden vergadering van het vakverbond van Duitisdhe spoorwegarbeiders, waar geheel West- Duitsdhland vertegenwoo-rdlgd was, kwam men eenstem-mig tot -d-e conclusie, dat de scheids- rredhteriijke uitspraak van 19 Maart mi et bi-ndend verklaard mag worden. De loonsverlaging en de algeheel© opheffing van den vrouwen-toeslag maakte het de verga dering onmogelijk haar goedkeuring aan deze scheidsrechterlijke uitspraak te geven. Rijkskanselier, dir. Brüning, en de rijksmi nister van arbeid, ér. Stegerwaild, werden hier van telegrafisch in kennis gesteld. Vijf millioen werkzoekenden Volgens mededeelnig van liet Duitsche rijks bureau voor de werkloosheid waren op 15 Maart by de arbeidsbeurzen 4.980.000 werkzoe kende w-erkloo-zen ingeschreven. De verzekering tegen -d-e werkloosheid onder steunde op dien datum 2.526.000 kostwinners tegen 2.5S9.000 einde Februari. Daarentegen is het aantal crisis-ondersteunden verder geste gen van 908.000 tot 949.000. Volgens de voorloopige telling einde Februari trokken 52.1 pet. kostwinners steun uit de ver zekering tegen de werkloosheid en 81.3 pet. kostwinners crisissteun. Een even groot aan tal werd ondersteund dooi d-e gemeentelijke diensten voor maatschappeiyk hulpbetoon. Wij moesten ons tegen dumping beschermen Onze Brusseische correspondent meldt ons: In de Belgische Kamer werd Dinsdagmid dag geïnterpelleerd over de houding, door de regeeriug de laatste maanden ten opzichte van het Russische graan en graan van anderen buitenlandschen oorsprong, aangenomen. Mr. Baels.' minister van landbouw en vau binnenlandsche zaken, verklaarde by den aan vang van de interpellatie, dat het certificaat van oorsprong voor de controle niet voldoende was en dat men daarom thans den import van graan aan een invoervergunning heeft onder worpen. Deze maatregel werd getroffen, om het biu- nenlandsch graan te beschermen. Rotterdam heeft wel faciliteiten verleend voor den invoer van Russisch graan, doch het ge-volg er van is, dat de haven er door belemmerd wordt. De socialist Jamar: De voorraden van Rot terdam zy'n geliquideerd. De heer van Cauwelaert: De vraag is, of de handel in graan afhangt van administratieve maatregelen, die genomen werden, zonder dat de haven van Antwerpen geraadpleegd werd. De heer Joris (lib.)De regeeringsmaatregel is alleen voor enkele graanhandelaars voordee- lig geweest. De heer van Cauwelaert: De landbouwgroep moet zich hoeden voor protectionistische, ge deeltelijke en empirische maatregelen. Het in voerverbod van Russisch graan is zonder in vloed gebleven op de binnenlandsche graan markt. Alléén staande, kon België van zijn verbodsbepaling geen heil verwachten. Wij moeten tot het normaal regime terugkeeren. De heer Sandrout (R.K.)Er is nog wat an ders dan Antwerpen! Minister Baels: Ik beweer, dat wij niet het minste nadeel aan de Antwerpsche haven be rokkend hebben, want in de plaats van Rus sisch graan werd Amerikaansch en Australisch graan ingevoerd. Wij hebben den doorvoerhan del niet belemmerd. Wy moesten ons tegen dumping beschermen. De heer Huijsmans (soc.)Dumping? Maar vóór den oorlog ging België er groot op, bene den de wereldprijzen te kunnen produceeren! Hiermede was deze interpellatie afgeloopen. Openbaarmaking van een publick geheim Uit Kowno wordt gemeld: Het orgaan van d-sn Litauschen ohristeiyken boerenbond „Ukininkas" (De Landbouwer) had im zy'n nummer van 23 Maart, onder een arti kel, waarin critiek werd uitgeoefend op het werk der geheime agent-en, diie door de natio nalistische regeering van Litaue-n gebruikt W-orden in li aar stryd tegen de katholieke kerk, een klt-ine bemerking geschreven van den vol genden inhoud„In Kaun-as wonen 100.0Ü0 menscihen: daarvan zijn er 8000 geheime agen ten Wanneer men de nationale minderheden, de militairen, vrouwen en kinderen buiten be schouwing laat dan is er op iedere 4 Litauars in Kaunas een agent der geheime politie". Deze mededeeling was overigens reeds lang ©en publiek geheim. De censor had dan ook zonder meer toestemming gegeven, ia een eigen handig geschreven nota tot publicatie van dit nummer. Het bewust© document was echter nauwe- ïy'ks gedrukt of de opi-ag-e werd door den mili tairen gouverneur van Kaunas in beslag geno men. En d-e hoofdredacteur Dagelis zag zioli ver oordeeld tot een geldboete van 2000 Litas of drie maanden gevangenisstraf voor de publi catie van een algemeen bekend feit, met goed keuring van den censor BIJ DIKKEN MIST GESTRAND k In gevaarlijke positie Naar uit Hamburg wordt bericht, is Dinsdag morgen aan de kust van het Deensche eiland See-land een Hamburgsch zeilschip bij. dikken mist gestrand. De positie van het schip is ge vaarlijk. Vanmiddag is een sleepboot ter assis tentie bij het schip aangekomen. De Uit vier koppen bestaande bemanning bevond zich nog aan boord. f Wordt niet onteigend Het ontwerp inzake onteigening van de Duitsche Domkerk te Riga waardoor, zooals men weet, groote onrust was gewekt, werd gis teren na levendige discussies door het Let- landsche parlement verworpen, met 2S tegen 18 stemmen en 32 onthoudingen. DE OUSTRIC-AFFAIRE PARIJS. 25 Maart (B.T.A.) De senaat heeft vanochtend met al-gemeen© stemmen, zonder debat de besiliesing goedgekeurd van de senaats commissie, welk© het verzoek der enquête-com missie in do Oustric-aff-aire tot rechtsvervol ging tegen Riaoul Péret -by 't h-oogereohtshof te behandelen had. Het verzoek is dus verworpen. PARIJS 25 aart (B.T.A.) De kamer heeft van daag liet rapport van Buyat, eancludeerend tot het dagen van Raoul Péret, Vi-dal, Besnard Fabre voor het hooggereoht. goedgekeurd. PROF. PICCARD NAAR AUGSBURG. Onze Brusseische correspondent meldt ons: Prof. Piccard zal zich eerstdaags naar Augs burg begeven, om er zijn bekenden ballon voor hoogteproeven, in gereedheid te brengen, even tueel nog eenige veranderingen te doen onder gaan. Mocht de weersgestel ten is gunstig zijn, dan zou Piccard zijn vorig jaar mislukte proef tibialis wagen. Hü zelf echter twyfelt, of thans het weer daarvoor wel geschikt zal zyu. ÜE „ROYAL SCOT'', de bekende Schotland-Express, na de ontsporing, die bij 't station Leightou plaats had. Van kleermakersdochter tot vorstin van Abessinië Zloczow in Oost-Galicië is sinds eenigen tijd in de hevigste beroering gekomen. Geen wonder, want een meisje uit het stadje is tot „majesteit" verheven. D© kleermaker Brauer, die al vele jaren te Zloczow geyestigd is, kreeg in de eerste dagen van Maart bericht van een bank t© Lemberg, dat hem de ronde som van 5000 p.st. was toegewezen. Het kleermakertj-e meende eerst, dat men hem voor den gek wilde houden, maar telefo nische navraag te Lemberg bracht de beves tiging van het bericht. Het geld werd overgezonden door niemand anders dan Brauer's sinds 1918 verdwenen dochter Rachel, thans gemalin van den keizer van Abessinië. Een blad te Lemberg zond terstond een journalist per vliegmachine naar Addis Abeba, de hoofdstad van Abessinië. Weldra seinde de persman ook een uitvoerig bericht over het phantastisch lot der vermiste aan zijn blad. Het Jodinnetje Rachel Brauer is op het ©ogenblik vorstin van Abessinië. In 1918 ont vluchtte de beeldschoone 16-jarige Rachel het voor haar te stil geworden vadernuis; ze ver gezeld© ecu toenmalig Russisch officier naar den Balkan en, toen do Rus haar verlaten had, trad zy al-s variété-danseres in de Levant op. Een Grieksch koopman trouwde haar en vestigde zich met haar te Cairo. Na eenige jaren stierf de man en de onbe middelde, jonge weduwe keerde tot het va riété terug. De troonopvolger van Abessinië zag haar ergens in een tingel.tangel, werd op haar ver liefd en nain haar mee naar Addis Abeba. Kort daarna werd het huwelijk gesloten. Men meene'niet, dat Rachel een of andere bijvrouw van den keizer werd. In Abessinië bestaat de monogamie Rachel Brauer, de kleermakersdoc-hter uit Zloczow in Oost-Gali cië, is dus wel degelijk tot „majesteit" ver heven. In volle vaart uit de rails gevlogen PRAAG, 25 Maart. (V.D.) De personentreiu no. 702, die vanmorgen vroeg van Orlov aan de Poolsche grens naar Eporjes vertrokken is, is tusschen de stations Sabinow en Lipjan by het overschrijden van de Ti vier, Turoscih veronge lukt. 'Toen. de trein in volle vaart over de brug reed, vloog de locomotief uit de rails en stortte met een dienstwagen en twee personenwagons in het water. Tot dusverre zijn er drie dooden, waaronder de "machinist, en de stoker. Voorts werden er 7 personen gewond. Militairen zqn ter plaatse om hulp te ver- ieenen. Gistermorgen heeft in d-e Kathedrale Kerk van Aken d-e plechtige int-ronisatie van den op 19 Maart j.l. gewijd-en biss-ohop van Aken, mgr. dr. Vogt, plaats gehad. Om half 10 kwam de nieuwe kerkvorst voor de domkerk aan, waar hy door d-en regeerings- president en den burgemeestr van Aken werd begroet. Daarna werd een plechtige Hoogmis gecelebreerd. Na afloop van de kerkelijke plechtigheid vond. een receptie plaats. De voorgestelde loonsverlaging bij de Britsche Sporen LONDEN, 25 Maart. (R. O.) Op de vergade ring van gedelegeerden van den bond van ma chinisten en stokers van treinen werd besloten, het voorstel van de nationale loon-commissde, om een loonsverlaging van hoogstens twee pro cent door te voeren, te aanvaarden. Dit is reeds het tweede vakverbond van spoorwegambtenaren, dat de beslissing aan vaardt. Morgen zal het nationale vakverbond van spoorwegarbeiders büeenkomen, om op zijn. beurt een beslissing te nemen. Relletjes voor een theater DE REBELLEN TERUGGEDRONGEN Volgens een bericht van de „Times" zü'n de Chineesche troepen, die naar noordelijk Hoepeh zy>n gezonden om den opstand te onderdruk ken, de Fransche concessie te Hankow bin nengedrongen, waa.r het tot incidenten is ge komen, die echter door de Fransche troepen, toegestaan door het Ohineesche garnizoen, spoedig onderdrukt konden worden. Een -bende van ongeveer 300 man. eisohte toegang tot een thea-ter en toen dit geweigeTd j werd, maakten zij aanstalten om met revol- verschoten en handgranaten alles te vernie- len. zy werden echter teruggedrongen door de i Fransc'he bewakingsposten. KAROLYI BIJ DEN PAUS Men seint ons uit Rome d.d. 25 dezer: De H. Vader ontving hedenmiddag in audiën tie den Hon-gaarschen minister van buitenland sche zaken, graaf Karolyi, in gezelschap van den Hongaarsehen gezant bü den H. Stoel, De Barza, en van den gezantschapsraad. Na de pauselijke audiëntie bracht graaf Karolyi een bëzoek aan d-en kardinaal staats secretaris, Paceili. IIET ONDERWIJS IN TURKIJE Geen Turksche kinderen op buitenlandsche scholen CONSTANTINOPEL, 24 Maart (B.T.A.) Het parlement heeft een wet aangenomen, waarbij het aan Turksche kinderen verboden wordt, de buitenlandsche lagere scholen te bezoeken. De lagere scholen voor de Grieksche, Armeen- sche en joodsche minderheden blijven echter gehandhaafd. SPANJE'S KONING Dinsdagmorgen is de koning van Spanje van zyn Londensche reis te Madrid terugge keerd, nadat hij onderweg korten tijd te Parü's vertoefd heeft. VREDESBOND VAN GEESTELIJKEN. De geesteiyken der Engelsche kerk hebben -beslotên, ter bevordering van de vredesgedachte en de ontwapening een vredesbond der geeste lijken te stichten. BEZWAARSCHRIFT VERWORPEN De strafkamer te Stutfcgant heeft het be zwaarschrift verworpen van Dr. Wolf en Mevr. Dr. Jaecfoowit'sch-Kienle, die indert.yd gearres teerd. werden wegens overtreding van de aboirtus-paragraaf van het wetboek van straf recht, bij -herhaling gepleegd. PANGALOS VRIJGESPROKEN ATHENE, 25 Maart. (Belga). Het tegen Pan- galos aangespannen proces, in verband met de bloedige tooneelen, die zich afgespeeld hebbei\ in den verkiezingsveldtocht van 1928, is geëin digd met een vryspraak van den oud-dictator. BOTSING IN DE LUCHT Bij een vliegdemonstratie -te Heisingfors kwamen gisteren twee militaire vliegtuigen, op een hoogte van ongeveer 250 meter, met elkaar in botsing. Beide' vliegeniers stortten met hun vliegtui. gen naar beneden en werden op slag gedood. LENTEFEEST IN TSJECIIO-SLOWAKIEeen groep meisjes gaan den Winter begraven Koningin Maria van Roemenië Is gisteren U Parijs gearriveerd, van waar zij voor een kort bezoek naar Marokko zal vertrekken, aldus ge volg gevend aan een officieele uitnoodiging vaa de Fransche regeeriug.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9