PROF. AALBERSE Het Amsterdam-Rijnkanaal goedgekeurd pepermunt fl VRIJDAG 27 MAART 1931 Wat voor onze industrie behouden bleef Nog eens: Radio-kwestie DE BIETENWET AANVAARD MENSCHEN EN MEENINGEN Katholieke vredesactie DE rOSTBEGROÖTING AANGENOMEN DE WONINGWET MGR. L. SCHRIJNEN het onderwijs aan SCHIPPERSKINDEREN LANDARBEIDERS EN CRISIS GEEN MALAISE WATERSTAATSBEGROOTING Zijn Rheumatiek en Ischias te genezen niet Heden werd professor Aalberse zestig jaar. Wij willen aan dezen grooten man Teel ijdele lofwoorden verspillen. Zij passen zoo slecht bij zijn bescheiden Persoonlijkheid, die in stilte zoo onnoemelijk veel arbeid verzette, zooveel tegenwerking, °f althans gebrek aan medewerking vei- droeg, zooveel teleurstelling en zware zorg alleen bij O. L. Heer ter sprake bracht. SUCCESVOLLE BEMOEIING VAN DE RIJKSCOMMISSIE VOOR WERK VERRUIMING EERSTE KAMER MR. P. JAALBERSE. Maar als loon voor dit alles mag deze oud-wethouder van Leiden, oud-hoogleeraar Van Delft, oud-minister van een onzer moei lijkste en meest omvangrijke departementen onder zwaar geladen en daarbij nog sterk •wisselende omstandigheden, deze stuwer en stichter van ons katholiek sociaal leven en Van onze katholieke sociale organisatie, dit nog steeds zeer actieve, zeer geziene en zeer invloedrijke kamerlid, deze vaardige met 011- genjeene kennis en ondervinding opereeren- cie journalist, terugzien op een leven, dat Voor zijn, vooral noodlijdenden, evenmensch en voor God op de rijkste verdiensten kan bogen. Niet alleen om de resultaten, maar vooral ook om de nobele bedoeling, om de blank- reine intentie. Aalberse's naam is. in bewogen tijden ge weest een teeken van felle tegenspraak. Maar ouder de vele tegenstanders is er nooit één geweest, die ook maar één oog-- wenk heeft getwijfeld aan de zuiverheid van bedoeling van dezen zich zelf opofferenden regeerder en staatkundigen en socialen lei der. Dat blijft zijn grootste, meest onverwelk- bare glorie. Niemand kon zich ten slotte ook onttrek ken «teil de charme van zijn persoon. Nederland, het katholieke deel niet alleen, hoopt nog lang en stevig te profiteereu van dezen ondervindingrijken, stoeren en onbaat- zuchtigen werker, die het advies van een verwant staatsman tot het zijne zou kunnen maken, omdat hij raus en Koningin, Kerk en Vaderland met evenveel oprechtheid, aanhankelijkheid, kracht en trouw heeft ge diend. Aan den zestigjarigen oud-minister dank en heil! Nog steeds buitenlandse?! grint voor clen Wieringermeerpoldcr Dezer dagen vergaderde de Rijkscommissie Werkverruiming onder presidium van den voorzitter Prof. Dr. W. H. Nolens. Besloten werd zich tot de regeering te wen den met het verzoek aan het personeel voor eenigen tijd toe te voegen een function naris met een bepaalde opdracht, om te bevorderen, dat de afnemers van bepaalde artikelen bij ge lijken prijs en kwaliteit de voorkeur zouden ge ven aan de hier bedoelde artikelen van Neder- landsch fabrikaat boven die, van buitenland- schen oorsprong. Mededeeling werd gedaan van de bemoeiin gen, welke het bureau der oommissie had, ten einde een belangrijke rijksorder voor de Neder- landschs industrie te behouden. Rapport werd uitgebracht over een klacht van een onderneming, welke van oordeel was, dat door een besluit van een der departementen hare uitbreidingsmogelijkheden worden belem merd. De commissie deed aan den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid het verzoek een onderzoek in te mogen stellen naar den toe stand van een bepaalde onderneming, op welk verzoek gemotiveerd afwijzend beschikt werd. Met veel genoegen nam de commissie er ken nis van, dat het Gemeentebestuur van Arnhem een. belangrijke order, ten'behoeve van de Ge meente gasfabriek aldaar, zooveel mogelijk in Nederland had geplaatst. Door de bemiddeling van de commissie is het mogen gelukken, een order van een der groot ste tramwegmaatschappijen hier te lande te plaatsen. Meermalen werd met de directie van den Wieringermeerpolder overleg gepleegd, om, be stellingen, ten behoeve van den aanleg van dien polder, aan de Nederlandsche industrie ten goede te doen komen. Ondanks het feit, dat de commissie er zich reeds eenige jaren moeite voor geeft te bevor deren, dat voor de levering van grint niet. met name buitenlandsch grint wordt gevraagd, moest worden vast gesteld, dat nog telkens aanbestedingen worden uitgeschreven, waarbij bepaald buitenlandsch grimt wordt geeischt. Ook is aan eenige aanvragen, omtrent adres sen van ondernemingen in Nederland, welke een met name genoemd product vervaardigen, zooveel mogelijk voldaan. Het deed de commissie genoegen te verne men, dat de Nederlandsche Spoorwegen ver schillende orders ter uitvoering aan de Neder landsche industrie hebben opgedragen. Ondanks de bemiddeling van de commissie en het feit dat de Nederlandsche fabrikanten zich voor deze opdracht veel moeite hebben ge geven, viel de opdracht voor een koelinstalla tie voor het slachthuis ten behoeve van de Vereeniging tot Exploitatie van een Coöpera tief Slachthuis te Vlisslngen aan het buiten land ten deel. Een belangrijke order voor liet Hoogoven- bedrijf werd in Nederland geplaatst. In vele gevallen had de bemiddeling van de commissie min of meer gunstige gevolgen. De mogelijkheid van een volkspetitionnement Het comité van actie tot ontwapeningspro- paganda, onidier leiding van den R. K. Vredies- bond, hield Woensdag middag een vergadering, Besproken werden verschillende middelen, oa, ee-n motie, waarin, op basis van liet Pause lijk vredesprogram, do ernstige wil der katho lieken wordt uitgedrukt om tot internationale ontwapening te komen. Ook de mogelijkheid van een volkspetitionne- ment werd met instemming behandeld. Verschillende ondercommissies werden ge- yormd: voor die algemeen© leiding, voor de blnnenlaindsche propaganda, voor de bulten- landsche verbindingen, voor de pers cn de financiën. Professor dr. Kors leidde de ver gadering. WERKEN.... OF UITSLUITING! Te Doetinchem Diverse waterstaatsbelangen TWEEDE KAMER EEN EENSTEMMIG BESLUIT De 45 Doetinchemeche werkloozen, die bij de werkzaamheden aan de Berkel in staking wa ren gegaan, hebben in den loop van den dag aanzegging gekregen terstond het werk op de oude voorwaarden te hervatten, daar zij anders van werk en steun uitgesloten zouden worden. Allen hebben daarop gisterenmorgen het werk hervat. (Ad Int.) Het oordeel over. het wetsontwerp ot aanleg van een scheepvaartverbinding van Amsterdam mot de Boven Rijn ten bci'joeve van den Rijnvaart liep in den senaat nog al uiteen. Er waren enthousiaste voorstanders, ematigd onverschilligen en min of meer ge prononceerde tegenstanders. Tot de eerste ca tegorie behoorden de heeren Hendrik en de Vlugt, die het voorstel voornamelijk van Am- sterdamsch standpunt beschouwden. De heer Smeenge had meer voor liet Geldcr- selie vallei plan gevoeld, dat naar zijn meening voor de binnenschipperij en de afwatering ten behoeve van den landbouw het meeste gerief zou hebben opgeleverd. Neen, merkte de hee: v. Citters op. men moet de zaken niet verwar ren. De scheepvaartverbinding Amsterdam- Rijn en de ontwatering van de Geldersehe val lei hebben niets met elkaar te maken. Trou wens ze verdragen elkander ook slecht, want voor de ontwatering is vaak een hesl andere waterstand noodig dan voor de scheepvaart verkieselijk is. Minister Reijmer was liet hiermede volko men eeine Ofschoon de minister zijn rede was aange vangen met het gevleugelde woord: „De zaak van het Amsterdam-Rijnkanaal is al dood ge adviseerd", liet hij zich toch verleiden tot zul ke uitvoerige beschouwingen dat de voorzitter hem meende te moeten verzoeken toch niet ai te ver uit te weiden. Na replieken werd het Amsterdam-Rijnka naal door de Kamer zonder hoofdelijke stem. ming goedgekeurd. Van de Postbegrooting maakten de heeren Kranenburg en de Zeeuw gebruik om nog eens op de radio-kwestie terug te komen. Nieuwe ge zichtspunten werden door hen niet geopend. Dat zou ook niet moge-lijk zijn geweest want ook deze zaak is zoowel in als buiten de Ka mers reeds „doodgepraat". Beïnvloeding van de beslissingen der rad-io- oontrole-commissie, waarop de heer Kranen burg aandrong, is van den minister niet te verwachten; een commissie door hem zelf in gesteld en waaraan hij een bepaalde taak heeft opgedragen, wenscht hij niet te gaan bevoog den. De samenstelling van die commissie moet zoodanig zijn, dat de minister voor haar daden de verantwoording kan aanvaarden. Op deze verklaring sloot geheel juist en logisch aan de toezegging van den minister aan den heer de Zeeuw, da-t hij zou overwegen om in die com missie zooveel mogelijk vertegenwoordigers van alle geestes-stroomin-g-en op te nemen, waardoor het nem-en van objectieve beslissin gen kian bevorderd worden. De preventieve controle op de radio-uitzen dingen wil en kan de minister niet loslaten. Hij wil ze n-iet loslaten, omdia-t hij ze noodzake lijk acht om te voorkomen, da-t kwetsende uit latingen het huisgezin binnendringen. „Men kan toch zijn radio afsluiten, als men zooiets hoort", interrumpeerde de beer Kra nenburg. „Maar dan is het gebeurd", antwoordde mi nister Reijmer zeer ad rem. Ook al zou hij willen, dan kan hij nog de preventieve controle niet laten vervallen, om dat zij in de wet staat. Wat den ze-nderbouw betreft, hoopte de be windsman nog altijd, dat er samenwerking tus- scben de oimroepvereenigingen zal komen. Mocht die onverhoopt uitblijven, dan, aldus verklaarde minister Reymer, zal ik doen. wat ik als ver antwoo-rdelijk minister noc-dig acht. Betrekkelijk kalm is het radio-debat, in de Eerste Kamer verloopen. wat een gelukkig ver. schijnsel kan worden genoemd. Want het eerste en voornaamste, wat de radio en al wat daar mee samenhangt, nocdig heeft, is rust en onder ling vertrouwen. Van de pestbegropting zijn we overgestapt op de begrooting van Waterstaat, waarbij zooals gewoonlijk weer verschillende wenschen, ver langens cn grieven tot uiting werden gebracht. Zoo klaagde de heer v. d. Lande over belang rijke bestellingen van spcorvegmateriaal in het buitenland, welke bestellingen echter in ver band met bijzondere omstandigheden dcor den heer Janssan werden verdedigd. De Maasricht- sche senator critiseerde echter het gebrek aan overleg en samenwerking tusschen de directies der mijnen en der spoorwegen voor de totstand koming van goeds spoorwegverbindingen tus schen de mijnen cn overlaadhavcns en drong a.an op een betere en snellere procedure hij ver goeding van mijnschade. De heer Van Sasse van Yss-elt was wederom de actieve pleitbezorger voor de V> aterstaatsbe- langen in Noord-Brabant, terwijl hij voor zijn ijveren vcor finanoieele hulp aan waterschap pen bij het herstel van door overstroomingen ontstane schade steun vond hij den heer Hen- drix. Door den heer Smeenge werd de toe stand van den Ouden Rijn ter sprake gebracht benevens de bslaflgen van de binnenschipperij. Zooals men ziet, over het algemeen onderwer pen, waarover ook bij vorige begrootinge-n reeds werd gesproken. Minister Reymer kreeg door schorsing van de beraadslagingen, tot heden gelegenheid om voor zijn antwoord zijn speech van het vorig jaar nog eens door te lezen. STAKING aan EEN KANTFABRIEK Omdat men geen loonsverlaging wil De toestand zeer goed Naar ons gisterenavond bij informatie werd medegedeeld, was de toestand van Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roermond, den geileden dag weer zeer goed geweest. MGR. W. VAN DINTER Dc toestand vooruitgaande Omtrent, den toestand van IJIgr. W. A. van Dinter, Magister-generaal der orde van het H. Kruis te St. Agatha wordt gemeld, dat Zijn HoogEe-rw. momenteel flink.'vooruitgaande is; dat do malaria-koortsen in den Congo opge daan reeds geheel zijn geweken en dat na en kele dagen flinke rust Mgr. wederom zijn werk zaamheden zal kunnen hervatten. DIAMANTEN PRIESTERFEEST. "De zeereerw. heer C. J. Eijgolshovem sedert 1891 pastoor van Noorbeek, herdacht Woensdag 1.1. zijn diamanten priesterfeest. DE DIRECTIE SPREEKT OVER UITSLUITING De staking aan de Kantfabriek N.V. Rielerenk ie Deventer is gisteren een feit geworden, omdat de werknemers zich niet kunnen, vereenigen met de door de directie voorgestelde loonsver laging van 5 tot 7% pot. De staking omvat 14 employes, waaronder 5 vrouwelijke. De directie motiveerde haar voor stel tot loonsverlaging door te zeggen, dat tegen lager loon langer gewerkt kon worden, waardoor het weekloon zou stijgen. Volgens de directie geldt het hier geon staking doch een uitslui ting, daar aan de werknemers ontslag is gege- ven'en daarna mededeeling is gedaan dat de arbeiders, op een na, die door reorganisatie overcompleet was geworden, o-p nieuwe arbeids voorwaarden aan het werk konden gaan. DE STEUN AAN DE AARDAPPELMEEL- INDUSTRIE Benoeming van een regeenngscommissam Bij beschikking van den minister van Bin nenlandse he Zaken en Landbouw, is, de heer J. W. J. baron de Vos van Steenwijk, te Die- penheim, benoemd tot Regeerings-commissaris voor de credietverleening ten behoeve van de aardappelmeelindustri'e in de veenkoloniën. Een heele stad in vlaggetooi Om ongeveer half twee gisterenmiddag werd het bekend in de stad: Amsterdam krijgt zijn Rijnverbinding. Wie het bevolen had, zal wel een geheim blijven, maar omstreeks dien tijd wapperden plotseling van alle torentransen en openbare gebouwen de vlaggen. De menschen keken eerst lichtelijk verwon derd maar dan allengs met groeiende nieuwsgie righeid naar de driekleur, die feestelijk breed uitwoei tegen den blauwen hemel. Wat was er eigenlijk aan de hand? Waarom Amsterdam dezen dag zoo feestelijk getooid en gestemd was. Zelfs de conducteurs van de tram konden de nieuwsgierige passagiers niet inlichten. D r is zeker wat gebeurd! zei iedereen, maar niemand wist wat er eigenlijk gebeurd was. Op de binnenplaats van het Prinsenhof zagen we wethouder Kropman loopen, blootshoofds en zonder jas. Z'n haren glansden in de zon en z'n heele gezicht lachte. Met een triomphantelijk gebaar wees hij naar do driekleur, die haar banen ontplooide boven den ingang. Zie je dat? De vlag hangt uit! Amster dam krijgt zijn Rijmverbinding! Even later stapten de wethouders met ver heugde gezichten de plechtige raadszaal binnen. De burgemeester was er nog niet, maar hij had al een telegrafisehen gelukwensch voor het stadsbestuur en de burgerij gezonden, welke met applaus door de raadsleden werd ontvangen. Toen kwam wethouder Wibaut. Statig stond hij achter de tafel van bet ooilege en voegde aan den gelukwensch van onzen burgervader enkele hartelijke woorden toe. Vandaag is 't feest voor Amsterdam, zei de wethouder, van daag is het zeker geworden, dat Amsterdam zijn lang en vurig hegeerde Rijnverbinding krijgt. Daarvoor zijn wij dankbaar en daarover zijn wij verheugd, want door deze Rijnverbinding wordt eem hechte grondslag gelegd voor den toekom- stigen bloei van onze stad. Diepzinnig dispuut over de waarde bepaling bij onteigening E? heer Rocketeer, die trouw op post is om de belangen van zijn Z e-e-u wsc h-Vlam i n gsm te verdedigen is er niet in geslaagd van Minister Rnys gedaan te krijgen, dat ook exportbieten (er zijn er veel in dit grensgewest, dat jaarlijks de helft van zijn productie, d.i. 200.000 kilo, naar België stuurt) onder <le bieten wet zouden val len. En bot internationale handelsverkeer is tot nog een „beginsel" voer de Regcering, dat baar verbiedt voor zulke exportbieten garantieprijzen te' stellen. Dr. Colijn, die ook nog een cn ander opmerkte ..des Colijns" leek zijn opmerking ons niet, daar zij juist eindigde, waar wij bet begin ver wachtten kreeg van Minister Ruys len ant woord, dat de Regeering graag zou meewerken aan internationale regelingen in den geest der BrusMlsche suikerccnventk. De oud-president van de economische organisatie van den vol kenbond heeft 't al officieus geprobeerd, maai bij zal reëel genoeg zijn na de jongste ervarin gen tb Genève om van officieel regeeringsop- treden niet veel lieil te verwachten. Toch acht dr. Colijn maatregelen noodig in verband met twee feiten, die voor hem muurvast staan: le. dat de biet niet kan concurreeren tegen het riet, waarvan het. product 100 pet. goedkooper is terwijl het riet veel meer rendement geeft; 2e dat de biet in onzen landbouw absoluut noodig is. Alleen in internationale actie schijnt dr. Colijn heil te zien, maar den weg naar het heil kan de a.r. leider ons ook niet wijzen Van een veran.ilu mg vain dien maximum suikerprijs van ƒ12.30 wilde de Minister niet weten: in dat cijfer zag de regeering het crisis-karakter van haar maatregel gekristal liseerd. Maar de pulp werd dezen keer den sul. ker tot hulp. De Minister volgde eigenlijk voor een zeer groot deel de suggestie om korting op de garantie voor den suikerprijs pas toe te staan als de pulp en melasse 4 per 1000 kilo zal opbrengen. De premie bedraagt 4.50 d. 1000 Kilo bieten Er wordt gekort: la. bij suikerprijs va.n ƒ8.56— 9 74 met de helft van het met den bietenprijs 1.4 overeenkomend bedrag n.l. met 0.7 of 2 Officieel rapport over den toestand WEER EEN DRFIGEND CONFLICT BROEDER JOHANNES BERCHMANS SV.D. Zaterdag 28 Maart hoopt Broeder Johannes Berdlimanms, van het Missiehuis der Congre gatie van het Goddelijk. Woord te Steijl, den dag te herdenken waarop hij 40 jaar geleden in het klooster trad. Wegens de Vaaten zal het jubileum tdeohts |p stilte worden herdacht. Kwestie aan een Bus-onderneming Naar wij vernemen is er tusschen de directie van de Brockway Bus-Maatschappij en de chauffeurs van die onderneming een conflict gerezen naar aanleiding van het feit, dat de directie van 1 Februari jl. af voor de lijn Lei- den-Haarlem dezelfde loonregeling heeft inge steld als voor de stadslijnen. Voor allo chauf feurs van eerstgenoemde groep beteekent dit een aanzienlijke verlaging. In een gehouden personeelsvergadering werd met algemeene stemmen besloten aan don Centiralen en R. K. Bond van transportarbeiders opdracht te geven, zich oogenblikkelijk met de directi© in ver binding te stollen en er op te wijzen, dat de loonsverlaging van 1 Februari af in strijd is met de Wet op het Arbeidscontract en verder dat over eventueele voortellen tot wijziging van de loonen eerst onderhandelingen moeten worden gevoerd met de vertegenwoprdigers van het personeel ml. de besturen der organi- saties. fl Duizenden kinderen van den leer plichtigen leeftijd, die nooit of nagenoeg nooit onderwijs ontvangen Indertijd besloot bet Onderwijsfonds voor de Binnenvaart te trachten officieel te doen vast stellen hoeveel sabipperskinderem werkelijk onderwijs antvangen. Voor dit doel werd met medewerking van alle gemecntcbesturen en schoolbesturen in ons land gedurende het ge heele jaar 1930 op alle scholen waar schippers kinderen zijn ImgefscliTWeneon presentielijst bijgehoudenwaarop de werkelijk door deze kinderen gemaakte schooltijden werden aange- teekeind. Thans is d'it eerste of fideel e rapport om trent heit onderwijs aan schipperskinderen ge reed gekomen en deze week is het bij den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen ingediend. Volgens het rapport waren er in ons land in 1930 in totaal 11.557 schipperskinderen van den leerplichtigen leeftijd. Hiervan waren 4277 kin deren (37 pot.) niet op een school inge schreven. Verder werd door de overige kinderen aan het onderwijs deelgenomen: 1 tot 10 schooltij den 372 kinderen (3,2 pot.); 11 tot. 25 school tijden 512 (4.4 pot.); 26 tot 50 schooltijden 661 (5.7 pot.)51 tot 100 schooltijden 1031 (9 pot.) 101 tot 200 schooltijden 1464 (12.7 pet.); 201 tot 300 schooltijden 826 (7.1 pet.); 301 tot 400 school tijden 386 (3, 2 pot.); 401 tot 500 school tijden 84 (0.7 pet..);, terwijl 1946 of 17 pot. van de kin leren het geheele jaar naar school ging. Verder blijkt uit het rapport, dat 4429 kin deren één school bezochten, 1478 kinderen twee Boholein, 782 hinderen drie scholen, 344 kinderen vier schollen, 155 kinderen 5 scholen, 49 kinde ren zes scholen, 28 kinderen zeven scholen, 8 kinderen acht schol011,4 kinderen negen scho lenen 3 kinderen tien sobolon. Tenslotte kan naar aantóding van het rap port opgemerkt worden, dait ul.t de cijfers blijkt diait nagenoeg alleen de schipperskinderen die met steun ran het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart of een ander school fonds voor het ontvangen van lager onderwijs aan den wal zijn geplaatst gedurende het geheele jaar de Verlaging der annuïteiten gewenscht De crisis is ook niet zonder gevolgen geble ven voor de landarbeiders, die volgens de Land- arbeidswet een plaatje hebben verkregen en daarvoor zekere annuïteiten moeten opbren gen. In de gehouden vergadering van den Gro- nlngsohen Prov. bond Landarbeiders is deze zaak besproken.*Er werd op gewezen dat dooi de daling der grondprijzen de vraag naar grond in pacht verminderde. Enkele vereenigingen zullen den 'beschikbaren grond dan ook niet ge heel kunnen verhuren. Ook het algemeen ren tepeil was. in 1930 dalende, waarom en door het Kon. Ned. Land hou woomite èn door den lx»nd bij Men minister is aangedrongen op rentevoetveriagimg a.ls crisismaatregel. Aangedrongen werd op het zenden van adres sen aan gemeenten, regeering en kamerfrac ties tem aanzien waarvan 't best-uur zioh dili gent heeft verklaard. Imtussobsm meende men, dat de Minister van Financiën niet te vinden zal zijn voor een wij ziging der Landarbeiders wet, die geld kost w-ecrialvo liet verstandig geoordeeld werd zich tot dan mmieter van Binnenlands-olie Zaken te wenden ter verkrijging van een beter voor- sobctwezen tan behoeve van den Landarbeider die ter bevordering van de ren tehili telt van zijn bedrijfje mevenbsdirijfjos -waarvan men pluimveeteelt, tuinbouw en varkensfokkerij d- m-ees-t gewenscihte combinatie achtte wil gaan honden. Ook al omdat geoordeeld werd dat de landarbeider, ook na de cfisis, door nationalisatie van den landbouw, te lijd on zal 'bobben, tenzij bij financieel in staat gesteld zal worden tot eem intensieve exploitatie, die wel winst zou af worpen. Voorschotten van 2000 a 2 pet. werden noodig geoordeeld, waartegen- c-vcr men stelde c-en vermindering der werk loosheid. Het bestuur van den bond zal zich over dszo zaak beraden. NEDEKL. ROOMSCHE REISVEREEN1G1NG Programmaboek 1931 Evenals vorige jaren heeft de Ned-erl. Room- sche Reisvereeniging een 140 pa-gina's tellend programmaboek uitgegeven, waarin alle reis plannen zijn opgenomen, die in 1931 zullen worden uitgevoerd. Het boek is op aanvraag gratis verkrijgbaar aan het Centraal Bureau der Ned. Roomscbe Reisvereeniging, Prinsengracht 967 Amster dam C. tel. 37917 en verder bij de secretariaten va.11 de 25 o.ver liet geheele land verspreide atdeeliugeu. lb. bij suikerprijs van 9.73 tot 12.36 ook 1.4 maal het prijsverschil suiker; 2e. pulp en melasse met de helft van het bedrag, dat deze producten meer dan 4 opbrengen. Daar nit 1000 K.G. bieten ongeveer 100 K.G. suiker ver. kregen wordt, komt met een prijsverschil per 100 K.G. witte suiker overeen een prijsverschil per 1000 K.G. bleten dat 1.4 maal zoo groot is Deze kortingen gaan nu niet door voorzoo- ver- do opbrengst van pulp en melasse, bere. kend volgens punt 3 der regeling van de Me morie van toelichting, lager zijn dan 4. Hier uit volgt, dat de concessie van Minister Ruys, n.l. dat de kortingen niet doorgaan als pulp en melasse beneden 4 zijn, pas effect sorteert als de suikerprijs kortingen sorteert, die te niet gedaan kunnen worden. Het gevolg van deze maatregel is dus, dat het practisch op hetzelf de neerkomt alsof de grenzen van de suiker prijzen door de Regeering gesteld, n.l. van 8.56 tot 12.36, verhoogd worden met 1.50 1.4 1.06. De maximumgrens van den, sui. k-erprijs, waarbij de premie wordt verleend, ver andert dus van 12.36 in 13.42. Tenzij de pulp- en melasseprijzen onwaarschijnlijk boog zouden gaan stijgen. Maar dat verwacht nie mand. Niemand nam Minister Ruys kwalijk, dat hij ten gerieve van den lieer v. d. Heuve. niet pro beerde de zaak nog eens uiteen te zetten. De meeste Kamerleden scheen het te schemeren: het leek inderdaad eerder een zaak voor een economisch dan voor een politiek parlement. De Minister had intusschen de voldoening zijn wetsontwerp te zien aangenomen met slechts één communistische stem tegen vier en zeven tig vertegenwoordigers van alle andere par tijen. "Wel moet de nood van den landbouw hoog gestegen zijn, dat zulk een meerderheid achter een regeeriugsmaatregel van dezen aard staat. Maar of deze voor één jaar zal voldoen? Na de diepzinnige bietenwet ontspon zich, hij de voortzetting van d® behandeling dor Wo ningwet, een niet minder diepzinnig dispuut over de waardebepaling hij onteigening. Men weet, hoe het herhaaldelijk ontstemming heeft gewekt, dat de Woningwet, die wel de onteige ning kent, geen voorschrift behelsde, dait de gemeente verplicht schade te vergoeden, ont staan door rooilijn, bouwverbod of uitbrei dingsplan. Zelfs als de rechter bij onteigening schadevergoeding toekent, mag bij momenteel bij de waardebepaling der te onteigenen pev- ceelen geen rekening houden met de schade, ontstaan door rooilijn, bouwverbod of uitbrei dingsplan. In afwachting der wijziging van de Onteige ningswet. geadviseerd door de Staatscommissie voor de Waterstaatswetgeving, heeft minister Verschuur alvast een voorloopige regeling ge troffen door een wijziging van ant. 92 der Ont- eigentngwet. De eigenaar, wten een stuk grond ontnomen wordt, krijgt althans reeds een recht op volle dige schadevergoeding, door den Rechter vast te stellen. De vechtvaardigheid eischt, zoo re deneert minister Verschuur, dat, wanneer ont eigend wordt, de eigenaar terug ontvangt wat zijn eigendom waard is onafhankelijk van de bestemming, welke de gemeentelijke overheid daaraan meent te moeten geven. Moest b.v. het algemeen belang beslissend zijn voor de waardebepaling, dan zou den toevalligen eige naar tekort worden gedaan voor dit algemeen belang waarvan de gemeenschap den last moet dragen. Do minister vindt het ook redelijk, en in overeenstemming met art. 152 van de grond wet. dat de eigenaar de natuurlijke waardestij ging van den grond vergoed krijgt. Mr. Marebant en mr. v. d. Bsrgh, die een amendement hadden ingediend op art. 92a van de Onteigeningswet, bleven volharden in de vrees, dat de' minister hier dia gelegenheid schiep voor grondeigenaars om bij onteigening meer te krijgen dam hun grond waard was. In de commissie van voorbereiding bleef men op dit punt steken, gistermiddag in de Kamer zat men even vast. Beurtelings spreidden zoowel de minister als de beide radicale afgevaardig den de armen uit om eigen verbazing over an dermans standpunt te symboliseeren. Formeel - juridisch scheen de redeneering van mr. Mar- cliant in orde. Maar de minister heeft natuur lijk met die gemeentelijke bepalingen en hun practische beteekenis te doen. Morgen, wellicht meer licht? 't Doet goed in dezen lamentabelen tijd, waarin iedereen het heeft over malaiseeens een stem te hoorendie zegt: „ik heb geen klagen". Nog beter er een le hooren, die zegt: „het gaat goed". Die stemmen beslaan! Jammer, dat ze wat zacht twaten, en zoo zelden vóór het publick komen, want daar dreigt een heel beetje aanstellerij le gaan loopen onder de echte klachten. Nu.is klagen cn jammeren geen teeken van wilskracht en energie; en gaan we elkaar n een influenza-stemming brengen, dan worden we al grieperig voordat wc ver kouden zijn. Hel R. K. Werkliedenverbond klaagt niet, zit niet bij de pakken neer, doch iverkl, bijt de tanden op elkaar, gaat zijn eigen weg cn vertelt, dat het goed gaat. Het ledental gaat over de 170.000. Dat be teekent sinds 1926 een groei van goed 60.000 zegge en schrijve: zestig duizend leden. Proficiat! In het laatste kwartaal van 1930 heeft de vermeerdering van leden bedragen 1173. Over het heele jaar liep de aanwinst tot 16.500. Maar het kan nog erger. Nag altijd, vooral op dorpen en ook in steden loopen er heel wat ongeorganiseer den los. Daaronder zijn nog heel wat zoo genaamde goede katholieken, d. w. z. men schen, die heel godsdienstig en kerksch zijn, het best meenen, maar sociaal wat ook een stuk godsdienst is nog niet op de hoogte van hun tijd staan. Tragen van aard, lusteloozen, menschen, die de contributie te hoog vinden, lieden van den ouden stempel, even degelijk als een oud spoorboekje. Zeker, daar bestaan ook nog verkeerd- georganiseerden. Die kunnen we gerust af schrijven. Want daar is de godsdienst uit een heel enkele niet te na gesproken. Het zijn misleiden door mooie praatjes of mis leiden door eigen koppigheid. Die weten alles veel beter dan Paus en Bisschoppen samen. Waarom geen 200.000 leden? ONDER MEDISCHE CONTROLE Memorie van Antwoord op het yoorloopig verslag der Eerste Kamer De reorganisatie van den Rijkswaterstaats- dienst heeft 's Ministers volle aandacht. Hu vertrouwt in de volgende begrooting van zijn werkzaamheid op clit gebied nader te kunnen. doen blijken. Een. wijziging van de wet ter bestrijding van benadeeling van autobusondernemingen is in overweging, doch blijkt, wil men de per soonlijke vrijheid niet al te steer belemmeren, niet eenvoudig. Ook naar de meening van den minister mo.t wettelijke regeling van de electriciteitsvoorzie- ning noodzakelijk worden geacht. -Hoewel de vraag, of het aanhangige wetsontwerp nog op enkele punten wijziging behoeft, nog In ondei- zoek is, hoopt de Minister, dat eerlang deze zaak aan de orde zal komen. Het zou zeker niet van wijs beleid getuigen, indien gehoor werd gegeven aan den wensch, om de werkgelegenheid bt) de spoorwegen te verruimen door belangrijke verkorting van diensttijden, waarvoor op zichzelf geen aa leiding bestaat en waarvan de lasten door het orwegbedrijf niet zouden kunnen worden spoo gevoore Rotterdam, Utrecht en Breda bestaan plannen voor nieuwe, of verhetering van d, staande stations. Deze plannen verkeeren ech ter nog te zeer in het stadium van voorberei ding, dan dat zij reeds thans uit een oogpunt van bestrijding der werkloosheid be ang«ou den hebben. Alleen zal waarschijnlijk nog den oop van dit jaar met het maken van nieuwe fractie-inrichtingen te Utrecht hunnen worden begonnen. Voor het station Gcuda is rene uitbreiding ontworpen in verband met rlori nieuwen spoorweg Gouda—Boskoop—Al phen Dat te Leiden een verhoogd station zal wm-den gebouwd, staat nog geenszins vast. moge het stelsel der onbewaakte over- steeds aanleiding geven tot be- treurenswlardige ongevallen, nage:noeg_ altijd blijkt eene zoodanige onoplettendheid der slachtoffers, dat de vraag gewettigd Is, of ook de plaatsing van automatische seinen verbete ring zou brengen. Al wegen nog In ons land met z«n vochtig Klimaat^ waar zoovele menschen aan rheumatiek^^erkoud- nmen brimig'waf dTnee? C.Heil. politieagent Amsterdam, wonende Huidekoperstraat -3 KON. NED. HOOGOVENS EN STAAL FABRIEKEN Met het Duitsche s. Taube dat Woensdag van Rotterdam in die zeehaven van het hoogoven- bedrijf te IJmuiden arriveerde, werd een partij piekijzer maai' Iabau verscheept. bo v en'ons'1 o a.'s ch rij ftIk leed ISmaandenara ischias cn Rheumatiek in mijn geheele lichaam. 8 manden was in onder behandeling in een spec iate geneeskundige inrichting voor rheuma- tfeklUder? en tal van middelen tegen rheuma- tiekheb ik gebruikt. Niets hielp! Toen ben k Togaltabletten gaan gebruiken Na - ltacon verminderden de punen, na 5 waren zp gehe verdwenen. Ik kon mijn werk weei dojn. Da_ om kan ik Togal aan alle lijders zeer aan -- velen Hetzelfde zeggen vele ^duizenden, dia wrich'ten en ledematen, ischias, spit, verkoud- Toeal tege* rheumatiek, jicht, scheuten in „e heidszieken alsmede pijnen van allerlei aard gebruikten. Togal stilt niet allee de punen, maar het verwijdert de ziektekiemen op natuurlijke wijze, het lost'het urinezuur op! Togal besti uIt dus de ziekte in haar oorsprong en is onschade lijk voor maag. hart en de overige organen. Meer dan 6000 attesten van H.H. Doktoren! Waar andere middelen faalden en zelfs bij chronische zietken werden met Togal dikwijls verrassende resultaten bereikt! Duizenden, welke door punen in liet genot van hun gezondheid. Neem nog geplaagd werden kwamen door Togal wederom heden een proef, maar let er in Uw eigen belang op. dat TJ Togal krijgt. Er is mets beters. er- kriigbaar in alle Apotheken en Drogisterijen- U-wecLf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5