ALGEMEEN OVERZICHT. DE OUSTRIC- SCHANDALEN Woelingen in Spanje MUELLER'S UITVAART Verdachte marskramers Het bloedbad te Cawnpore DE BRITSCHE LIBERALEN VRIJDAG 27 MAART 1931 SOLIDARITEITSBETOOGINGEN TE BARCELONA INTERN. GRAANCONFERENTIE EEN PLECHTIGE LAATSTE HULDE AAN DEN OVERLEDENE DOELBEWUSTE PROPAGANDA? LOONSVERLAGING BIJ DE ENGELSCHE SPOREN Een nieuwe „verzekeringsmoord?" RENDIEREN DOOR DE TREINEN GEDOOD DE HONGERSTAAKSTER Kent, in bedrijf. Offensief tegen Berlijn en Weenen Wij Hebben reeds laten uitkomen, hoezeer Ui et- Germ aans eh Europa ontstemd is over de douane-overeenkomst tusschen Duitsehland en Oostenrijk. Plotesling ziet men als een ont zettend spookbeeld een toetreden van Oosten rijk tot liet groote Duitsche rijk in 't verschiet, zoodat alle ataatsmanis- en diplomatenslimheid Wordt opgeroepen om obstakels te vinden, die bet Duitsch-Oostenrijksch accoord ongedaan bunnen maken. Een van die hindernissen scheen men gevonden te hebben in sommige bepalingen van bet protocol van Genève, waar- san een zoodanige uitleg te geven was, dat de Dultisoh-Oostenrijkscbe daad als een ongeoor loofde kon worden aangemerkt. Vooral van Fransche en Tsjechische zijde werd vei hoopt, dat alle vroegere entente-landen één van op- Vatting zouden zijn, één lijn zouden trekken en door hun massaal protesteerend optreden op de Germaansche staten een pressie konden uit oefenen, zóó geweldig, dat zij het geraden achtten bakzeil te halen. De Fransche en Tsjechische hoop ging nnet geheel en al in vervulling. Nu heeft men dan zelf miaar tot groot misbaar zijn toevlucht ge nomen en de redevoeringen en persstemmen loopen dan ook over van gal. Aan groote woorden geen gehrek. ff et standpunt van Benes Dv- Benes bJeeft Donderdagochtend in de commiSSi.e van huiteniandsche zaken de met spanning "verwachte verklaring afgelegd over de houdiin" der Tsjecho-Slowaksche regeering. Hij verklaarde o.a., dat het sluiten van het Duitsch Oostenrijksche verdrag in geheel Euro- Pa groote opwinding en sensatie heeft veroor zaakt. Voorloopig eischt echter het belang van den staat, dat spreker zich tot een korte ver klaring beperkt, welke hij echter daarom moet afleggen opdat de Tsjechische openbare mee ting zie,' dat de regeering zicb met bet gebeele vraagstuk ernstig bezighoudt. Tsjecho-Slowakië is zeker van zijn zaak en is Op alle mogelijkheden voorbereid. Met de verandering in den politieken en eco- momischen toestand van midden-Europa tenge volge van de Duit-seh-Oostenrijksche plannen, kan Tsjecho-Slowakië alleen dan tevreden zijn, wanneer het plan voor geheel Europa wordt doorgevoerd en het zoo gedacht is, dat het re kening houdt met de belangen van alle belang hebbende staten. De begrensde conclusie, zooals zij nu voor ligt, aou°noch in overeenstemming zijn met on ze politieke, noch met onze economische belan gen en hierbij onzen staat in zijn levensbelan gen raken! Zij kon ook moeilijk in overeen stemming zijn met de belangen van andere sta ten, en zou voor midden-Europa nieuwe den vre'de bedreigende moeilijkheden met zich brengen. Tegelijkertijd dringt de politieke kwestie van den „Anschluss" naar voren. Ons standpunt dienaangaande is bekend. Daarom kunnen we ook dit plan niet aanvaarden. Wat den juridischen kant der kwestie be treft, kan met volle recht de vraag gesteld worden, of dit plan niet aan de verplichtingen tekort doet, welke in vredesverdragen en in het protocol van Genève zijn vastgelegd. Ik ben van oordeel, dat Briand en Hender son terecht beslist hebben, dat zoowel uit po litieks als uit juridische overwegingen de ge. beele kwestie aan den volkenhondsraad moet worden voorgelegd. Het gaat bier om een voor de rust en den vrede van Europa belangrijke aangelegenheid Wij zullen de beslissing van Genève, welke ze ker in het algemeen belang van Europa zijn, gaarne aannemen. Dit ligt geheel in de lijn van onze buitenlandsche politiek. Dr. Benes constateerde verder, dat de be sprekingen met de Duitsche en Oostenrijksche vertegenwoordigers vriendschappelijk waren gevoerd en bij sprak de hoop uit, dat de vriend schappelijke politieke betrekkingen er niet on der zullen lijden. De Fransche meening Uit de beschouwingen in die Parijs-cbe bladen Valt op te maken, diat Henderson bij zijn on derhoud met Bniand geweigerd Iheeft, een for meel proibest te Berlijn en te Wennen te doen dudiianen tegen (bet plan van een tariefovereen- JooniLSit. (De beid» ministers zijn het er ten slotte over isens gewonden, de zaiak in Mei voor den raad van dien volkenbond te brengen, die zal hebben vast te stollen, of de overeenkomst in strijd is met het protocol van Genève van October 1922, dat de economische onafhankelijkheid van Oostenrijk bepaalt. Be raad kan echter, zooals Peritinax in die Eclno de Paris'' opmerkt, niet meer doen dan .oen advies uitbrengen, dat beide staten kunnen aanvaarden of verwerpen. A/aannaaien DuiitataMauidl en jOostlen/rijk Ibe- twistbn dat de zaak den volkenbond aangaat en dit een zuivere aangelegenheid tusschen Ibende landen alleen is, kan die raad, als hij zich bij dit standpunt aanlstuit, in het geheel geen oplossing van de kwestie voorstellen. Men moet er Zich daarom op voorbereiden, dat de raad de overeenkomst als een voldongen feit zal erkennen. Pertimax stelt daarom voor, verdtere onder handelingen te verhinderen door deze als een bedreiging met oorlog te beschouwen en den raad onmiddellijk dn 'een buitengewone zitting' bijeen te roepen. In de „Matin" stelt Sauerwein rich op het standpunt, dat Frankrijk, onafhankelijk van zijn actie tegen Oostenrijk, een formeel protest bij de Duitsche regeeriin-g moet indienen, omdat het DuitS'db-Fransclïfe handelsverdrag niet toe laat, een tolumie tusschen verschillend® lan den als een uitzondering voor de clausule van pieestbegunatigde natie te beschouwen. Tenslotte spreekt Sauerwein de hoop uit, dat die beide' landen, die wegens die ernstige eco- nom-ieehe crisis hot vertrouwen van 't buiten land noadiig hebben, aanleiding zullen vinden om hun houding te wijzigen. 't Is voor Duitsehland en Oostenrijk zegt hij, van wezenlijk belang alles te vermijden, wat den schijn van een midden-Eunopeeech blok onder de heerschappij van Duitsehland zou kun nen wekken. Van de snelheid e,n den goeden wil waar mede gehoor zal worden gegeven aan den ailigis- meen.cn weinseh der mogendheden, zullen de krachtdadigheid en de spoed afhangen van de hulp, welke de beide landen in hun grooten nood van de beter gesitueerde landen verwach ten. Oud-min,ister-presiden-t Herriot, heeft in de tien volgendie punten zijn meeming omtrent 't Duitsch-Oo&tenrijksch tolverbond gepubliceerd 1. Hot protocol omtrent de»regionale verdra gen is een geveinsde beweging, een" valstrik. 2. Door artikel 2 van het verdrag wordt een tolverbond gesloten, en wij weten uit het ver leden, wat dit beteekent. 3. Men kan de Fransehen n.iet voor zulke ezels houden, dat zij niet meer weten, dat het Duitsche keizerrijk uit een tolverbond is ge groeid. 4. Het protocol is in flagrante tegenspraak met de organisatie van den vrede. 5. Duitsehland is door dit protocol een ellips met twee middelpunten geworden. 6. Binnenkort zal ook Hongarije zicb bij het verdrag aansluiten, als het dit niet alreeds heeft gedaan. 7. In Duitsehland is de democratie door het nationalisme en het imperialisme om den tuin ge-leid. S. Het protocol is een agressieve daad van de Duitsche en Oostenrijksche nationalisten. 9. Door het protocol worden de vrede en de democratie bedreigd. 10. Het is noodzakelijk om te weten te komen, of beide landen voornemens zijn de politiek van Genève te vo^en. Conferentie der kleine entente? Volgens L'Oeuvre is van Boekarest hot voor stel uitgegaan om ee-n conferentie der landen van de kleine entente hijieen te roepen ter bespreking van den door de Duitsch-Oosten- rijkis-cihe overeenkomst geschapen toestand. Duitschliapd wacht af. De berichten volgens wielke de -k-wiesltie van de D-uitisch- Oastetnrij'kisiohie tol-uni© voorgelegd zal worden aan de in Mei te -houden zitting van den vol- kentoandisraad, wo-r.den in bevoegde leringen tie iBeirlij-n vrij rustig opgenomen. Er wondt op gewezen, dat Duitsehland de vraag, of da Duitedk-Oostenrijksdhe itol-unie in strijd is met de -bepalingen van bet verdrag van Tnianon, of het protocol van G-einève van 1922, rn-et gerustheid kan laten onderzoeken, aangezien de douane-unie nadrukkelijk de om- -aflhanke-1 ijk-h-eid van beide staten sitfl-puleert. Men is van m-eening, dat het Frankrijk niet gemak-keil ijk zal vallen bet bewijs te leveren, dia/t d'e tol-unie in strijd is met de overeen- komst van 1922. M-e-n wacht tihams met een zekere spanning op de documentatie van de stappen, welke bij den volkenbondsraad zull-en. worden ondermA men. En gaat inmiddels rustig verder de aange legenheden met Oostenrijk nader -te regelen. Een houding, die in de gegeven omstandig heden nog maar de beste is. De Rijksdag verdaagd De rijksdag is verdaagd tot 13 October a.s, In den tusschentijd zullen talrijke commis sie-s de berfstzitting van den rijksdag voorbe reiden. Irn -de heden gehouden zitting werd de mach tigingswet inzake de douanetarieven met 285 tegen 82 stemmen aangenomen. Ook het ontwerp betreffende de hulpverlee- ninig aan Oost-Duitscliland werd in derde lezing aangenomen, met 309 tegen 65 stemmen der communisten. Een voorstel der communisten betreffende omvangrijke maatregelen voor werkverschaf fing aan werkloozen en een verbod tot loons vermindering met verkorting van den welk- tijd in het algemeen tot veertig uur per week werd met 306 tegen 63 stómmen (die der com- muni'sten) verworpen. De rijksd-ag heeft verder nog aangenomen het wetsontwerp tot bevordering van de land- bouwkolonisatie. Met de stemmen der com- muisten tegen werd ook in eindstemming aan- genomen het wetsontwerp inzake de in dustrieel© banken. Het Vlootaccoord Henderson voerde op het Frain-sch© ministerie van buitenl. zaken langdurige besprekingen met Briand en den minister van marine Dumont, waaraan behalve de m®rined©skund'igeu nog Massigl-i en d-e Engelsche gezant lord Tyrrell deelnamen. Een vertegenwoordiger van Italië was niet aanwezig. De besprekingen golden de moeilijkheden, welke zich hebben voorgedaan bij de definitie ve redactie van de vlootoveneenkomst. Naar verluidt, zijn deze moeilijkheden bij de bespre kingen nog niet geheel overwonnen. De toestand in Spanje IN HOEVERRE IS RAOUL PéRIJT SCHULDIG? 't Woord is nu aan den senaat Onze Parijsche correspondent schrijft: STUDENTEN-STAKING TE MADRID MADRID, 26 Maart (B.T.A.) Ten tèeken van protest tegen de laatste gebeurtenissen lieeft het Spaansche studentenverbond besloten, om in Madrid tot nader order in staking te gaan. Zijn ridderlijkheid en eerlijkheid geprezen Overstroomen Litauen met anti godsdienstige geschriften De studentenonlusten te Madrid zijn weer opgelaaid. Woensdag betoo-gdlein d-.e studen t-en in de buurt van Puerto d-eil Sol opnieuw togen de reg-eerimg terwijl zij -de politie uitjouw den. Deze maakte wederom van haar vuurwa penen gebruik. Dientengevolge werden 1 per soon gedood en 32 gewond. Eerst tegen middernacht trad rust i-n. De regeerinig wil geen nieuwe uitzonderingsimaat- hegslen (treffen, doch zal waarschijnlijk dia universiteit voor ger-uim-en tijd sluiten. Met een rede van Mussolini geopend ROME, 26 Maart. (STEFANI). In het inter nationale laadibouwirjstituut werd heden de internationale v-oorbereidie-ndie conferentie van de tweede wereld-graanconferentie geopend. Aanwezig waren 152 gedelegeerden uit zes en veertig land-en, bovendien elf deskundigen, die speciaal biervoor naar Rome werden ontboden, en vertegenwoordigers van den volkenbond, Avenol, adjunct-secretaris van den volkenbind, en vertegenwoordigers van groote internatio nale instituten. De Mi-ehailis dankte de gedelegeerden va r hun deelname aan d-e conferentie, waarvan hij het doel uiteenzette. Hierna hield Mussolini een uitvoerige rede, waarin hij o.a. de gunstige voorwaarden op somde, die bet mogelijk maken, dat deze con ferentie haar w-erk met succes zal kunnen vol brengen en de kwestie besprak, of d-e oorza ken van de algemeens crisis en ook va-n d-e crisis op landbouwgebied toe te schrijven zijn aan overproductie, dan wel aa.n een verminde ring van het verbruik. D-e overvloed van graan, aldus Mussolini's rede,* moet niet op het lot der volken drukken -als een v-los-k, maar worden beschouwd als een zegen en als een van de groots-te beloiningen, die op aard-e kunnen te beurt vallen aan een eeuwenlange e-n ge-duldige inspanning van het menschel ijk geslacht. Daarna werd n-og bet woord gevoerd door de chefs der voornaamste delegaties, die hul de brachten aan den koning van Italië en aan Mussolini. De Fransche kamer heeft gisteren, gelijk gemeld, het eerste rapport moeten behandelen van de onderzoekingscommissie naar wat men ko'rtweg de Oustric-scbandalen noemt. Men weet, dat dit rapport liep over de Snia Viscosa, duidelijker gezegd: het geval-Raoul Péret. Het resultaat van die behandeling, de ver wijzing van Raoul Péret en c.s. naar de als hooggerechtshof zit-tenden senaat, is niet bevreemdend. De Kamer had A gezegd met het instellen van de commissie en moest nu ook B zeggen, nu de commissie met de eerste snede van haar operaties gereed is gekomen. Even wel wil het kamerbesluit nog niet zeggen, dat de heer Péret in den senaat anders zal ver. schijnen dan in zijn gewone kwaliteit van sena tor. Als beschuldigde, en een beschuldigde is bij van nu af aan, zien wij hem er nog niet. Natuurlijk kan de senaat niet weigeren van de zaak kennis te nemen, maar altijd blijft de mogelijkheid voor hem open, zich onbe voegd te verklaren, wat ook in 1922 gebeurd is, toen men de communistische leiders-kamer leden voor de hooge rechtspraak wilde brengen wegens opruierij. Malvy en Caillaux zijn tijdens den oorlog wel voor die rechtspraak moeten verschijnen, maar toen betrof het machinaties, die verband hielden met de veiligheid van den staat. Om zich als een eereraad op te werpen, en nog wel met de meest uitgebreide juridische be voegdheden, daar houdt de senaat niet van, zoolang als het op zich zelf belangrijke zaken betreft, doch waarbij geen staatsbelangen ge moeid zijn. Tenminste niet in directen zin. Men had natuurlijk verwacht, dat het rap port, dat van den heer Buyat is, tot een storm achtige zitting aanleiding zou geven en dat vooral de in den laatsten tijd om sommige fouten zeer hard gevallen commissie, verwoed aangevallen zal worden. Naast den rapporteur had dan ook de heer Marin, de zeer energieke voorzitter van de commissie, plaats genomen. Maar een stormige zitting is het geenszins geworden, want het fulmineeren van den com. munist Ducl-os, dat trouwens tegen de socialis. ten gericht was, werd door niemand ernstig genomen, dan door den voorzitter, die om de grove taal van den afgevaardigde hem meer malen tot de orde riep. De rapporteur Buyat won de kamer al spoe dig door de wijze, waarop hij de zaak inleidde. De rapporteur voorkwam hier het debat over de competentie van den senaat om als „haute Cour" van de zaak kennis te nemen, door er op te wijzen, dat zij geen uitzon-deringsrecht bank is, maar ee-n regelmatig ingestelde juris dictie, en wel juist de jurisdictie, die de Fran sche staatsorganisatie heeft ingesteld in ge vallen van forfaiture misbruik van functie door de hooge dienaren van den staat. Hij concludeerde dus tot aanvaarding van net commissierapport en tot verwijzing der senatoren Raoul Péret, oud-kamerpresident, en René B-esnard, oud-gezant bij het Quirinaal, en der oud-kamerleden Gasbon Vi-dal, oud-ondei- staatssecretaris van lichamelijke opvoeding en Albert Fabre, eveneens oud.onderstaatssecre- taris in bet ministerie Clemenceau tijdens den oorlo-g, naar den als Haute Cour zetelenden Senaat. Verschillende fracties hebben verklaard, de verwijzing te zullen goedkeuren, doch daarmee niets te willen uitspreken over vermeende schuld of onschuld van de verwezenen. En zonder tegenstand werd dan ook daartoe be sloten. Zelfs toen de heer Marin een stem ming vroeg verklaarde -de president dat „de stemming reeds door de unanimiteit was ver kregen". Het woord is dus nu aan den senaat. Maar op he-tzelfde oogenbiik, dat de kamer haar beslissing nam, bad de senaat uitspraak gedaan over het verzoek tot opheffing der par lementaire onschendbaarheid voor Raoul Péret, die vervolgd moet worden wegens zijn weige ring om opnieuw voor de commissie te ver schijnen. En, zQoal-s te voorzien was, weigerde de senaat die opheffing, zóodat Péret daar op het oogenbli-k niet voor kan vervolgd worden. Daarmee is uitgemaakt, dat de volksver tegenwoordigers niet te dwingen zijn voor de parlementaire onderzoekingscommissies te ver schijnen. Niet alleen wordt daardoor de toch- reeds zoo moeilijke taak der oommissie nog maar weer meer gehinderd, doch deze bevoegd heidsbeperking blijft nog achter bij de schade, aan baar prestige toegebracht. Heeft de senaat willen uitspreken, dat hij de bet-eekenis van de onderzoekingscommissie niet zoo hoog aanslaat om daar door des te gemak kelijker zich door middel van de zich onbe- voegdverklaring van de zaak af te maken Het heeft er veel van. Trouwens reeds maanden wordt' verzekerd, dat de senaat geen trek heeft om de bij de Oust-ric-affaire gecompromitteerde parlements leden te gaan berechten. Zijn vrees schijnt vooral te zijn, dat bij de atmosfeer van ver dachtmaking, die op. het oogenbiik bestaat, ieder moment politieke relletjes kunnen wor den opgezet tegen ministers en volksvertegen woordigers, door voor ben een parlementaire commissie in te stellen en de „haute Cour" te gaan gebruiken als een vrijwel permanenten voogdijraad, -zooals de revolutionnaire tribu nalen en uitzonderingsrechtbanken in troebele tijden waren. De commissie gaat Intusschen voort met bet enqueteeren in nieuwe zaken en spoedig zal ze niet gereed komen. MADRID, 26 Maart (B.T.A.) Een geweldige politiemacht bewaakt de verschillende facul teiten der universiteit en scholen. Groepen studenten, die op straat manifesteer den in den omtrek van de faculteit der genees kunde, werden teruggeslagen en uit een ge dreven door de politie, die een charge uit voerde. De winkeliers lieten ijzeren rolluiken voor hun étalages omlaag. De minister van openbaar onderwijs heeft den datum der vacantie vier dagen vervroegd. BARCELONA, 26 Maart (B.T.A.) Zich soli dair verklarend met hun medestudenten te Madrid, hebben de studenten van Barcelona gisteren eveneens besloten, om gedurende vier en twintig uur te staken. Heden morgen verscheen echter een groot aantal studenten aan de universiteit, waar de professoren de colleges reeds hadden gestaakt. Zij trachten daarna een betooging te houden, om amnestie te verkrijgen voor politieke gevan genen. De politie dreef ben echter terug naar het universiteitsgebouw, waar zij hun woede luchtten in geschreeuw van „Leve d-e republiek! Leve d-e amnestie!" Zij liescben de roo-d-e vlag aan den voorgevel van het universiteitsgebouw en hingen borden buiten met opschriften als „Weg met den koning! Leve de republiek, leve 'de amnestie!" De politiemannen bekogelden zij met steenen en inktkokers. Ook vielen een veertigtal schoten, waardoor echter niemand gewond werd. 112 dooden, 500 gewonden PRESSIE OP GANDHI UITGEOEFEND LUCKNOW, 26 Maart (R. O.) Van geloof waardige zijdie wordt medegedeeld dat bij de botsingen te Cawnpore 112 dooden gevallen zij.-n Er moeten wel vijf -honderd gewonden zijn. KARACHI, 26 aar-t (R. O.) Gandhi en de a/ud-ere leden van liet executieve comité van het Al-Indiscih congres (hadiden heden een be spreking met een deputatie van Indisohe han delslieden te Karachi. Namens bet congres beloofde Gandhi den handelslieden ondersteuning van hun eisoh, dat .de beslissing van de Ronde Tafel conferentie betreffende gelijkheid van rechten op (handels gebied van Indiërs en Eurapeërs worde her- ro^P01** Berlijn Jieeft gisteren de laatste eer be wezen aa.n den gewezen rijkskanselier, dr. Muller. De .begrafenisplechtigheid begon met een ïxmwplechtigheid op den binnenhof van het sociaal-democratische partijhuis. Deze plechtigheid werd bijgewoond door tal rijke vrienden van den overledene, vele sociaal democratische partijleiders en leden der par lementaire fracties en verscheidene bekende buitonlaudscli-e sociaal-democraten, o.a. door Leon Blum (Frankrijk), Vandervelde (België), den vroegeren staatskanselier Renner en bur gemeester Seitz (Oostenrijk), Vliegen (Amster dam), den afgevaardigde Taub van de Duitsche sociaal-democraten in Tsjecho-Slowakije, dr. Friedrleh Adler uit Zurich, den secretaris van da arbeidersinternationale en den Deenschen minister-president Stauning, die uit naam van de Deensche sociaal-democraten een krans bij de kist dberiegde. Nadat oen muziekcorps de Prometheus-ouver- ture ten gehoore bad gebracht en een mannen koor gezongen had, nam de afgevaardigde Wels bet woord om, als voorzitter der Duitsche sociaal-democratische partij, zijn vriend een laatsten groet te brengen. Ook Stauning en Vandervelde voerden het woord. Na afloop van deze plechtigheid zette de stoet zich in beweging. Alle stralen, waardoor de -stoet trok, waren dicht bezet met menscben. Voor de rijkskanselarij hield de stoet stil, om dr. Brüning gelegenheid te geven, een krans op de kist neer te leggen en een toespraak te houden en den vroegeren rijkskanselier een laatsten groet te brengen. Tegen kwart over zes kwam de stoet op het Plein der republiek, waar de rijksvlaggen aan •twee groote masten halfstok hingen. Op de: grootetrap van he-t rijksdagge bouw hadden talrijke afgevaardigden van ver schillende fracties plaats genomen. Onder plechtig stilzwijgen van de duizenden, die het plein omringden, stond de stoet stil. Te voren had rijkspresident von Hindenburg, toen de stoet zijn paleis passeerde, den over ledene nog een laatsten groet gebracht. Hij had zich daartoe naar huiten op de trap van zijn paleis begeven. Bij den rijksdag hadden talrijke leden van sociaal-democratische partij organisaties zich met hun vaandels opgesteld. President Loe-be, die met dr. Brüning en de twee ondervoorzit ters van den rijksdag en staatssecretaris dr. Meissner op de eeretrap van den rijksdag plaats nam, waar ook de leden van het kabi net en van bet diplomatieke corps stonden, hield een toespraak, waarin hij Hermann Mül- ler het laatste vaarwel van den rijksdag toe riep en zijn ridderlijkheid en eerlijkheid prees, evenals zijn werk, dat steeds op het welzijn van het Duitsche volk was gericht. Loebe die zicht baar diep ontroerd was, legde een prach-tigen krans met zwart-rood-goud lint op de kist neder. Ook Leon Blum bracht in een korte toespraak hulde aan het werk van den overledene De Lifausche bladen leggen den laatsten tijd een ernstige ongerustheid aan den dag over een intensieve godsdienst- en kerk vijandige propaganda, welke allerwegen in het land ge voerd wordt, een offensief van hot cultuur, bolsjewisme, waartegen krachtige afweermid delen moeten genomen worden. Plotseling zijn in de meest verschillende stre ken van Litauen verdachte marskramers opge doken, die het land overstroomen met anti godsdienstige geschriften, niet alleen in de Li- tausche, maar ook in de Poolsche, Russische en Duitsche taal. Daar deze marskramers herhaaldelijk hun literatuur' ook gratis hebben uitgedeeld, kan men gerust van een doelbewuste propaganda spreken, waarvan het uitgangspunt thans door de Lit-ausche katholieken gezocht. De vrede voor een jaar verzekerd LONDEN, 26 Maart. (R. O.) Op de vergade ring van het nationale vakverbond van spoor wegarbeiders werd met 49 tegen 31 stemmen het voorstel van de nationale lopncommiss-ie, om de loon-en te verlagen, aangenomen. Daar het voorstel thans door de drie rak- verbonden is aangenomen, is d© vrede althans voor een jaar verzekerd. Zijn eigen vrouw gedood VERGADERINGVERBOD De minister van binnenlands che zaken van Saks/en heeft voor -den tijd van 29 Maart tot 7 Apri-l in den vrijstaat Saksen alle vergade ringen onder den -blooten hemel optochten eu betoogiingen verbod-en wegens liet gevaar, dat d-uardoor voor do openbare orde en veiligheid kan ontstaan. Duizend in één jaar Volgens een officieel© mededeeling van de Zweedsche staatsspoorwegen zijn gedurende het afgeloopen jaar door ertstreinen van den electrlschen spoorweg in Lapland niet minder dan 1021 rendieren gedood. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen kan niet worden voorkomen dat de treinen nu en dan op kudden rendieren inrijden. De spoorwegen hebben in 1930 voor gedoode rendieren 40.000 kronen schadevergoeding betaald. DE ENCELSCHE ZONDAG In bet Engelsche lagerhuis deelde de staats secretaris va-n binn-eniands-che zaken, Olymee, mede, dat d-e regeering een wetsontwerp zal in dienen, volgens hetwelk amuisementsgelegenhe- d-en op Zondag geopend zullen mogen zijn waarbij echter aan d-e plaatselijke autoriteiten het recht gelaten wordt, om te beslissen, of d'it in. haar gemeente opportuun is. Om een bedrag van 800 Mark Verleden Zaterdag in de vroegte werd de 50- jarige echtgenoote van den schrijnwerker Bas-che in haar woning te Friedenau aange-tro-f. fen met ernstige verwondingen aan het hoofd. Zij was toen reeds aan het bekomen letsel be zweken. De echtgenoot, die de politie de eerste mede deeling kwam doen, werd. in arreat genomen. Bij het verboor sprak hij zichzelf op tal van punten tegen. Hij bleek op zijn vrouw eenigs maanden geleden een verzekering te hebben gesloten van omstreeks 800 Mark. Basehe werd er twee jaar geleden reeds van verdacht in zijn woning brand te hebben ga stiolit. Men neemt nu aan, dat hij zijn vrouw gedood heeft oim zich in het bezit te stellen van de verzekeringsuitkeering. Zoo verzwakt, dat zij 't bed niet kon verlaten Uit St-uttga-rt wordt gemeld: Mevrouw dr. Jakobowitz-Kiemle zet haar hon gerstaking in het huis van bewaring nog steed3 voort. Naar van socialistische zijde verklaard wordt, is zij daardoor reeds zoo verzwakt -dat zij het ibed niet oreer kan verlaten en ook haar stem reeds verzwakt is. Het is de vraag, of dit niet overdreven is, aangezien mevrouw Jakobo-wi-tz eerst Zaterdag j.l. tot hongerstaking i-s overgegaan. BULGARIJE EN DE WERELD OORLOG Een verklaring van ex-koning Ferdinand van Bulgarije BERLIJN, 28 aart (W.B.) De algemee-ne ge volmachtigde van den vroegeren koning Fer dinand van Bulgarije, deelt het volgende mede. Het is onwaar, dat, zooals va# communis tische zijde beweerd werd, koning Ferdinand van Bulgarije, een som gelds ontvangen heeft, toen of omdat Bulgarije aan den wereldoorlog deelnam. Bulgarije heeft veeleer vrijwillig van de oorlogssubsidie van twee honderd millioen mark afstand gedaan, alsook van de maande- lijksebe bedra-geu van vijftig millioen mark, die Duitsehland volgens de militair© conven tie moest betalen. Waar is echter, dat liet -gebeele omvangrijke particulier© bezit van den koning, dat zich op vijandig grondgebied bevond, in beslag geno men en verbeurd verklaard is. Hiervoor heeft de koning overeenkomstig een verplichting, die het rijk op zich genomen heeft, een schade loosstelling ontvangen, die echter slechts een gering gedeelte van de geleden schade uit maakt. Laten de regeering voorloopig ongemoeid TOT NA PASCHEN LONDEN, 26 Maart (H.N.) De liberale lager- liuisleden hebben gisteren opnieuw een bespre king gehouden, ditmaal om hun houding te bepalen ten opzichte van de door de conserva tieven ingediende motie van wantrouwen tegen de regeering. De meerderheid stelde zich op het standpunt, dat de regeerl-ng door den dood van den minis ter tot bestrijding van de werkloosheid een ver lies heeft geleden en men den nieuw benoem den minister gelegenheid moet geven, om zich in te werken. De liberalen zullen daarom de motie niet steunen, als het debat daarover reeds de vol gende week zal plaats hebben. De liberalen verlangen derhalve, dat het debat over de motie uitgesteld zal worden tot na Paschen. Heeft de regeering dan nog niet getoond, dat zij in het vraagstuk der werkloosheid met de liberalen wil samenwerken, dan zullen de liberalen gedwongen zijn tegen de regeering te stemmen. Een nader telegram uit Londen meldt: De nieuwe motie van afkeuring tegen de regee ring zal, meent ment Woensdag a.s. door de conservatieven worden ingediend. Na de rede van Mac Donald zal de liberale fractie dan baar houding vaststellen. De stemming wordt niet voor Woensdagavond laat verwacht. Mac Donald heeft reeds te verstaan gege ven, dat hij, bijaldien de regeering bij deze gelegenheid in de minderheid wordt gebracht, zal aftreden of nieuwe verkiezingen voor- stellen. Intusschen meldt Reuter nog later, dat Baldwin met de indiening zijner motie van afkeuring wil wachten tot na het Paasch- reces. UITWIJZING VAN. HONDERDDUIZEND ZEELIEDEN UIT DE V. S- Do Amerikaan-sche minister van arbeid heeft de noodige stampen gedaan, om de ongeveer honderdduizend zeelieden van vreemde natio naliteit, die in Amerikaansche havens hun schepen hebben verlaten, en in de Vereenigde Staten arbeid gezocht en gevonden hebben, uit het lan-d te zetten. Volgens een beslissing van Amerika's opper ste gerechtshof zou een dergelijke maatregel niet in strijd zijn met de wettelijke bepalingen. DE DRANKSMOKKEL IN AMERIKA Herziening der betrokken verdragen WASHINGTON, 25 Maart. (R.O.) Hoewel de regeering zich nog geen actieve stappen lieeft voMlgenomien overweegt het ministerie van buitenlandsche zaken toch ernstig een heizae- ming van de verdragen -betreffende den smo t- keilhandel in alcohol met de meest geïnteres seerde laniden. De Vereenigde Staten zouden er over denken voor te stellen dat de territoriale grens op L mijl huiten de kust wordt vastgesteld en dat het recht op vervolging der emokkelaaTS du- delij-k wordt om-schreven. EEÜ KOLLENDE BIBLIOTHEEK, ingesteld voor de schoolkinderen der Engelsche provincie DE WONINGNOOD TE MOSKOU. Volgens een mededeeling van de stadssovjet van Moskou zijn er aldaar thans 2.750.000 in woners. Dit bevolkingsaantal neemt per jaar met ongeveer 9 pet. toe. Ruim een millioen personen hebben geen eigen woning. PORTUGAL VERMINDERT ZIJN LEGER- PARIJS, 26 Maart. (H.N.) Volgens een l>e- richt uit Lissabon zal Portugal tot een vermin dering van het leger overgaan. (De minister van oorlog heeft besloten, dat het leger 1/3 ingekrompen zal worden. „VERDUITSCHING" OP OOSTENRIJKSCHE SPOORWEGEN. De Oostenrijksohe bomdsspoorwegen zijn voor nemens, nog in den loop van dit jaar de kleu ren van de lichtsignalen der locomotieven in overeenstemming te brengen met die der Duit sche rijksspoorwegen. De proefnemingen, welke reeds met de Duit sche kleuren genomen zijn op een der Oosten rijksche baanvakken, hebben gunstige resulta. ten opgeleverd. VEERBOOT VERGAAN Volgens een bericht uit Moskou is op de Zwarte Zee een veerboot vergaan, waarmede arbeiders naar hun werk werden vervoerd. In het geheel zijn 14 personen verdronken. TELEGRAMMEN IN FACSIMILE Een nieuw stelsel van h-et overbrengen ran telegrammen in facsimile waarbij, zooals wordt verzekerd, per uur 180.000 woorden van sta tion tot station kunnen worden verzonden, gisteren te Heudon in Engeland -voor deskun digen der posterijen gedemonstreerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9