I DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. RECLAME-AANBIEDING HOEDEN-Afdeeling u STADSNIEUWS Wat er met onze voeten zal gebeuren? 54ste JAARGANG MAANDAG 30 MAART 1931 No. 15988 DE KABOUTERS BUREAUKOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 JU l/PKTIMTD Broers veld 39, li. IVÏ\LUuL!\j t.o Heerenpad. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN SPEUREN EN ZOEKEN VOOR EEN GESLAAGDE VOLKENBONDS- CONFERENTIE NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS UIT HAASTRECHT De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bU vooruitbetaling Per flrie maanden 3.25; per maand 1.10; per week 25 cents. Dü bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bil ^eorb'tbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar A 5 cents Per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt; Voor 16 regels 1,55, elke regel meer 25 cta. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.taxief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën5 regels 0.60; 10 regels 1.—; 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. ^ratig-On^eva]]enverzekering 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.bij verlies van één band, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijs* vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een hand; 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad worden afgedrukt. AMBACHTSSCHOOL „SCHIEDAM EN OMSTREKEN" Promotie en prijsuitreiking In het bijzjjn van talrijke ouders heeft Zaterdagmiddag in den R. K. Volksbond de promotie plaats gehad van de leerlingen van de Ambachtsschool. I" zjJ'n openingstoespraak heette de Voorzitter van de Vereeniging Am bachtsschool voor Schiedam en Omstreken de aanwezigen hartelijk welkom en wees op de be langrijkheid van het feit, dat de belangstelling welke de ouders in het werk van de school stellen, steeds grooter wordt en het vooroor, deel, dat tegen de school bij sommige menschen üa<i Post gevat, steeds kleiner wordt. Ue heer G. W. van Bergen Walraven, de secretaris, dieed daarna enkele mededieelingen 0uitrent het afgeloopen schooljaar. Begonnen werd op 1 April 1930 met 339 leerlingen, welk aantal in December d.a.v. wederom geslonken was tot 304. Voor den nieuwen cursns meldden zich weer 150 nieuwe leerlingen aan, terwijl leerlingen gediplomeerd de school verlaten. Het nieuwe schooljaar begint nu met 38fi seho] Heren. Daarop werden de namen der bevor derden en gediplomeerden voorgelezen. De heer Bitter richtte nogmaals het woord lot de jongens en wees hierbij op de malaise, Waarin het voor alles noodig Is, dat men een geschoold vakman zij. Namens de leerlingen dankte de jongeheer 'I Hart, terwijl de heer de Vries voor de ouders het bestuur en de leeraren bedankte voor hun werk. Met het uitreiken der prijzen en diplo ma's was de bijeenkomst geëindigd. Bevorderingen naar de 2e klasse. Bankwer kers. Klasse 1 A: C. J. Akkermans, J. M. van den Berg, J. Th. Bezem, S. de Boer, A W. Boerma, A. van den Boogert, W. A. Brederveld] H. Breure, J. H. Broeren, P. W. Bruin», w' Bul-te, D. Buijtenhek, J Bijloo, A. Dalmèijerj Th- J. Dieters, C. van Diggelen, L. van des' Does, P. Dropperit, P. L. Gander h-eij den, D. M. Goetgeluk. Klasse 1 B: G. G. Groeneveld, H. Groeneweg, J. G. van der Hoest, J. Hofland," A. Hnoger. Werf, J. Hoorman, J- van der Horst, A. W. Jeltema, F. van Keulen, L. C. Klaasse, H. Klom. penhouder, J. ed Koning, J. de Koning, M. Kooij, H. Kooijman, M. Kornaat, C. Kramer, W. van Leeuwen, W. A. oe Lege, J. W. Denos, G. W. van der Lubben, J. Maaten, A. van Minnen N. P. Nipius, H. J. de Nijs, B. A. N. Winkes Klasse 1 C: W. A. van Os, W. Penning, 'c. koulus, J. van d.er Rijke, C. J. Schrejj, P. Smid, P. Smit, K. N. Smith, W. Sprangers, P. Stam, G. Steenhorst, A Stou-thandel, A. Troeleman, M. C. van Troost, A. den Uijl, W. van der Vate, D. van der Vlies, A. van Vliet] F. van Vliet, E. van Voorden, G. van der Voorde, H. Wensveem, J. G. S. Wits Iers, W. van Zijll. Electriciëns: Klasse 1 E: B. J. F. Blok T. H. Broersen, N. van Euunen, D. Haddeman] G. Jongkind, W. van Kampen, J. H. Kardol,' H. W van Kerkhof, M Kroos, B. de Ligt, L. Muré, C. G. J. van Otterloo, W. F. Rietveld., J. Foza] N, Scheffer, M. Vogt, J. Velders, C. Wen-ink. Uit klasse 1 C de electriciën C. Vader. Timmerlieden. Klasse 1 T: J. Bastemeijer, A. van den Berg, C. Blj!oo, F. Dubbeldam, S. Entrop, J. Groek, A. L. Heijnsbroek, J. Th. Heinsbroek, M. A. Immerzaei, L. C. Jansen, H. va,n der Krans, G. J. Kuiper, J. Lange-straat', H. J. Marcus, A. van Otterloo, E. P. A. Roevers, H. la Rot, W. Schoenmakers, A. van der Velden, A. Vermaa-t, L. van V1 er zen, J van der Vlugt, A. M. d-e Wit, C. G. Zeilsitra. Meubelmakers; klasse 1 M: A. Buddenbohmer N. Kerkhoff, C. Smit. Modelmakers: klasse 1 M: C. Ilmer, M. L Immerzeel, J. Nagtzaam, R. J. van Rliijn. Schilders: klasse 1 V: G. Immerzeel, P. M. Ouwendijk, W. van Beit, C. Pons, J. Smith, L. vam Wagtend-onk. Naar de 3e klasse. Bankwerkers. Klasse 2 A: N. Advocaat, J. Alders, P. D. Bakker, A. L. Borstlap, F. A. Braber, C. Brouwer, J. van Buuren, W. J. Bijl, J. van Dijk, M. van Dijk, G. P. Frederiks, P. de Groot, p. Hartog, W. G. Heijneneker, C. A. van 't Hof, C. Hofland, W. Jung, C. i;ooig J. c. Kramer, A. van Loenen, p. van Luijk, Th. E. Pauw. Klasse 2 B: J. Maltha J Moerman, A. Noord- hoek, P. J. Nootenboom, J. Proost, A. van Hiel, W. Scheffer, C. Schriel, J. Smit, P. Spruit, C. van der Staaij, P. van der Steen, C. Verhart, J. Verkaaik, A. Visser, J. W. Visser, A. Vijf winkel, G. van Wijk, O Zcnneveiü. Electriciëns. Klasse 2 E: L. Bezem-sr, W. Blok, C. Dijkhuizen, T. A. van Huuksloot, J. d-e Jonge, L. Jurgens, J. de Kiewit, H. Kramer, A. Meulstee, J. van lluilwijk, A. I. van Neede, L. Oosterman, A. Polderman, W. de Vries. Timmerlieden: klasse 2 T: R. Burg, J. Bree- derveld, J. H. van Emden, L. van der End-e, C. Frank, N. Jansson, W F. van Keulen, J. La-nge- broek, P. Maat, G. O-ncterdelindem, W. C. Plan ken, .T. F: de Raaij, T. de Recht, J. van Rij, J. Stekelenburg, C. Verveen. H. de Vries. Meubelmakers. Klasse 2 M. W. Ammerdorf- fer, F. C. Donkers, G van Nie-len, J. F. van Santen. Modelmakers: klasse 2 M: C. de Vries. Schilders: klasse W V: L. Bitter, T. Goed- kne-gt, A. C. Koreman-s. L. de Koster, J. de Raa,t J. Speij-er. GEDIPLOMEERD Bankwerkers. Klasse 3 A: J. Bliek, D. de Boer, A. d-e Bruijne, c. J. Buijtenhek, J. L. Clique, C van Heemst, S. Helleman, P. van den Heuvel, H. J. Hoeks-ra C. van Hoewijk, J. Hoogervors-t, A. Huis, C. Lemmcu. Klasse 3 B: A. Njoteboom, C. de Nijs, S. II. A. Peters, L. de Ruiter, D. J. Ruseier, J. Schop, C. P. d-e Snoo, F. van Steijn, M. J. van Straten, P. Swierts, P. van Troost, L. C. van der Velde, C. H Verwaaijen, L. Vinger, ling, G. J. van der Vo-o-nde, A. Vrijland, C. Wies, G. van der WllUk, B. Zuiderent. Elootriciens. Klas-se 3 E: W. Aleman, F. Bagchus, W. Collignon. B. Groeneveld, A. Raam makers, A. C. van Reen, A. Romijn, P. H. Schop Timmerlieden: klasse 3 T: G. Bos, J. Bron, A. Donkers, J. Droppelt, L. 't Hart,- C. J. A. Jansen, S. A. Klein, T. J. van der Kraan, J. van der Marei, D. P. Oorebeek, J. van l'elt, F. Postema, A. Prins, P. Schaafsma, J. Schra, F, Stam, G. Vonk. in enze speciale Zie de Etalage. Recl.9032S32 Meubelmakers: klasse 3 M: H. de Koster, J. van der Linden, L. M. H. Roskam, J. Ruisaard, L. Schijf, N. J. J. van der Water. Modelmakers: klasse 3 M: W. J. F. Ammer- dorffer, P. van Heest. Schilders: klasse 3 V: C. Bloemendaal, H. J. Troost. Prijiswinners zijn de vcllgende leerlingen: horloge: L. 't Hart, timmerman; idem F. Postema, timmerman; boekwerk: P. H. Schop, electriciën. Eemige goede leerlingen: D. de Boer, bank werker; F. Swierts idem; A. Raaymakers, electriclën; S. A. Klein, timmerman. UITKEERINGEN INGEVOLGE DE ONGEVALI EN-WETTEN De vaste ui-tkee-ringen ingevolge de Ongeval lenwet 1921 en die Landbouw-ongevallenwet 1922 zullen met ingang van Dinsdag 31 dezer niet meer uitsluitend aan het Postkantoor wor den uitbetaald maar aan degenen, die daar be lang bij hebben aan de Postagentschappen in de Mesdaglaan en de Beije-rlandschestraat. Daar h-e-t aantal personen, die d-es Dinsdags hunne vaste uitkeeriingem ten Postkan-tore in ontvangst nemen, hierdoor aanmerkelijk vermindert, zal de gelegenheid hiervoor, diie thans tot 13.50 uur (half twee) is geppend, worden bepe-rkt tot 11.45 (kwant voor twaalf). BEEN GEBROKEN Bij het voetballen Gistermorgen heeft de 19-jarlge H. J., Zwarte- waalsches-traat 5 Ta, bij het voetballen op be-t S.V.V-terrein een been gebroken. Op advies van dr. Geerdies is de jongen p-er auto naar heit gemeenteziekenhuis o ver gebracht. DIEFSTAL VAN GASPENNINGEN D-oor K. G. is bij do politie aangifte gedaan vian verbreking van d-e-n gasmeter in zijn vorige woning aan de Lange Haven. Voor ongeveer 10 aan gaspenningen is ontvreemd. INBRAAK IN EEN VOETBALKEET Onbevoegden hebben gisternacht een bezoek gebracht in de voetbalkeet van d-e R. K. Sport- vereeniging Excelsior aan de Damlaan. Kr wordt niets vermist. AANRIJDING Gisterenmiddag om 1 uuir is door heit slip pen van zijn rijwiel iQ het rulle zand de 12-j. E. W., wonende Zwammerdamsitnaat 12a, op bet Emmaplein aangereden door ee-n au-to, be stuurd door L. H. G. te Schiedam. De 'auto ging met he-t rechter wiel over den jongen heen, waardoor deze eemige schaafwonden opliep. Zijn rijwiel werd beschadigd. Den chauffeur treft geen schuld. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 28 Maart. Aangekomen: s.s. Celaeno, van R'dnm om te dokken in de Wilhel. minahaven; Belgische motorkobter Notre Dame de Lourdes van Nieuw poort om jenever te laden in de Wilhelminahavenm.s. Nyssi-ena met gebroken glas van Londen voor de Vereen Glasfabrieken aar de Buitenhaven. SCHIEDAM, 28 Maart. Vertrokken: Duitsch s.s. Mosel met stukg,iederen naar Melbourne via Antwerpen; Fransch s.s. Capitaine Faure me-t stukgoederen naar Yokohama via Antwer. pen; Belgische mo-torko-tter Notre Dame de Lourdes m-et jenever naar de Noordzee. SCHIEDAM, 29 Maart. Vertrokken: Engelsch s.s. Fe-tela maar Santa Marta; Engelsch s.s. Sulaco naar Jamaica BURGERLIJKE STAND Aangifte v-an 2728 Maart GEBOREN: Maria C dochter van C. de Vries en J. Kouwenh-oven, Wattstraat 37 Teeuw, zoon van J. J. Krommenhoek en J. A. van der Plui|m, Nieuwstraat 9 Janna, dochter van W. de Wit en A. Jongste, Doelehofje 24 Nells, zoon van M. Ouwehand en C. J. H. van Mastrigt, Zwaans-teeg 3. OVERLEDEN: M. T. Mulach, 67 jaar, van Leeuwenhoeckstraat 58 Als wij ze met (meer) noodig hebben EN HOE ER NOG REDDING MOGELIJK IS Dezer dagen heeft de vereeniging van chi ropodisten (l-ikdoornsnijde-rs: ch'iro li-kdoorn, podiis-t zz snijder) een diner en tegen het slot daarvan redevoeringen gehouden. Mr. Norman C. Lake, een bekend chiropo dist, gaf in zijn toespraak de meening te ken nen da-t de menschelijke voet onder den moder nen beschav-ings-toestand degemeratieve verande ringen ondergaat. De menschen zetde hij, mis bruiken bun voeten, hetgeen ten-gevolge heeft dat een deel van d-en voet langzaam wegkwijnt. Waarschijnlijk zal de degeneratie steeds verder voortwoekeren. Waarop nu loopt deze „atrophia pedatipar- tita"' (deze uitdrukking heb ik zelf uitgevon den) uit? Dit vertelde sir Henry Mc. Mai'aon, president van het Lon-deus-che voeten hospitaal, den dineerendem. ,,'t Is v-olkomen waar," zeide hij, „dat in deur loop van den tijd, als wij a-l-len vliegen, wij on ze voeten misschien niet zullen nood-ig hebben, en als gevolg daarvan zull-en ze verdwijnen." Met allen eerbied voor de chiropodistisehe wetenschap: welk 'n onzin! Alleen hierdoor te verontschuldigen dat hij gedebiteerd werd aan *t dessert, dus toen de geestdrift op zijn hoogst ges-tegen was. Een stuk van ons lichaam verdwijnt, omdat wij het niet noodig hebben! Ik vraag sir Henry Mc. Maho-n: „Hebben wij ooit likdoorns noodig gehad?" Sir Henry: „Neen." „Zij-n ze ooit verdwenen?" Sir Henry (beschaamd): „Neen". Ik vraag verder aan sir Henry Mc. Mahon: „Als we allen vliegen, zullen we dan vleugels hebben Sir Henry (ontwijkend)„Ik ben chiropodist, niet ornitholoog, beibalve gebraden i'k be doel de vogels." „Hoe zullen we vliegen?" Sir Henry: „Net ais nu. In machines." "„Zullen we met machines geboren worden?" Sir Henry (ontwijkend)„Ik ben chiropodist, geen tocoi-oog." „Neen, we zullen niet met machines geboren word-en. Ik ben ook geen to-coloog, maar ik bob verat-and van machines, en weet dus dat we nooit met machines geboren zullen worden. Ik vraag dus: als we allemaal vlie-ge-n, hoe zullen we dan in de vliegmachines klimmen als we geen vo-et-en meer hebben?" Sir Henry (diep beschaamd): „D-at weet ik ook niet." „Ik vraag verder, sir Henry. Toen 2000 jaren voor onze jaartelling een wiel, en dientenge volge -de wagen uitgevonden werd, he-bben we toen onze voeten verloren omdat wij za niet noodig had-den als we reden?" Sir Henry (koppig)„Er ware-n toen nog geen chiropodisten." „Maar als er wèl chiropodisten geweest waren." Sir Henry: „Dan zouden wij tengevolge van d-e ui-tvindiing van den wagen ten tijde van de stichting van Carthago geen vosten meer ge had hebben." „Goed, U kunt gaan. Mr. Norman C. Lake! Voorkomen! Mr. Lake, wa,t verstaat u onder den modernen beschavi-ngstoestand, en in hoe verre kam deze tengevolge h-e-bben dat de men schen hun voe-t-en misbruiken?" Mr. Lake: „Onder d-en modernen beschavings- toestand vers-ta ik natuurlijk den toesitan-d dien wij kennen sinds het bei-eg van T-r-oje. De men schen misbruiken hun voeten door ze n-iet ge noeg te gebruiken." „Wat moe-ten ze er dan nog meer mee doen dan loopen?" Mr. Lake: „Loopen." „Goed. Als ze dit deden, wat zou er dan ge beuren?" Mr. Lake: „Hum voeten zouden natuurlijk steeds grooter worden." „Wanneer tweeduizend jaren voor onze jaar telling de wagen niet uitgevonden was, en daar na ook niet, hoe groot zouden onze voeten dan nu zijn?" Mr. Lake (na even gerekend te hebben): De kleinste damesschoen zou 3512 zijn. De gemid delde lengte van den voet zou ongeveer zeven en een halven meter bedragen. Natuurlijk zou hij door het vele loopen afslijten. Laat ons dus zeggen zes en een ha-lve meter." „Zoodat de uitvinding van den wagen een goed d-img geweestt is?" Mr. Lake: „Van chiropodistisch standpunt bezien was het een misdaad." „Naar mijn m-eenin-g is de eenige moderne beschavimgstoestamd, die oorzaak is dat onze voeten misbruikt word-en, de lus in tube en tram, waaraan wij hangen." Mr. Lake: „Daaraan han-gen wij toch niet met onze voeten." „Neen. Als dat maar mogelijk was! We staan nog juist met onze voeten op den grond. Bij iedere hal-te en bij ieder station trappen gemid deld zes menschen, die erin of eruit willen, op onze voeten. Dat 'hs het eenige misbruik. Maa-r d-an misbruiken wij niet onze eigen voe ten, maar die van anderen." Mr. Lake: „Dat is de eenige kans op red ding van onze voeten. Zonder deze stimulantia reme-dia zo-uden onze voeten nog vee' eerder wegteren Londen. B, te' DM IJSBREKER SAGOKA op de plaats, waar het zeilschip Viking op film-expediitie bij New-Foudnland, ontptet'te; de bemanning van den'ijsbreker heeft nog een aantal opvarenden kunnen redden De conferentie-Limburg voor de unificatie tran het wissel- en chèquerecht Van onzen correspondent G e n v e, 24 Maart T931. Van de vier Nederlanders die in he-t laatste jaar een volkenbonds-conferentie hebben ge presideerd (Mr. Th. Heemskerk de Haagscha codificatie-conferentie, jhr. J. Loudon de ont- ■wapeningseommfe-s-ie, dr. H. Colijn de con ferenties voor de gemeenschappelijke econo mische actie en mr. J. Limburg de conferentie voor de unificatie van het wissel-en-chèque recht) is laatstgenoemde ongetwijfeld het rijkst .aao bevredigende uitkomsten der beraadsla gingen geworden. De door de heeren Heems kerk en Colijn geleida conferenties zijn vrijwel geheel met e-en mislukking geëindigd. De heer Loudon kan nog slechts hopen, dat het werk zijner commissie het volgende jaar nuttige vruchten zal dragen, doch heeft reeds moeten bemerken, dat een niet onbeteekenend-e minder heid zijner commissie de uitkomsten van den vijfjaren ontwapeningsar.beid ten eenen-m-ale verwerpt. Alleen mr. Limburg kan met groote voldoening op de resultaten van tweemaal vier weken juridische debatten terugzien en heeft thans alléén nog dit ééne te vreezen: dat hem ten slotte dezelfde teleurstelling wachten zou, die aan Colijn na diens eerste zo-o succesvol gêeindigd schijnende conferentie die van 1927 voor de afschaffing van in-en-uitvoe-r-verboden en-beperkingen niet be-spaard is gebleven, n.l. bet achterwege blijven van de verwachte rati ficaties der conventie door d-e regeerin-gen, die haar te Genève hadden goedgekeurd en on- d-erteekend. Ongetwijfeld zal mr. Limburg de eerste zijn, om te erkennen, dat men de verdiensten en voorzitte-rsgaven der presidenten van volken- bondsoonferenties niet mag afmeten naar.de bereikte resultaten. Ilij zal b.v. stellig zelf toegeven, dat de Ge-n-eefsohe hand-elsconven-tie evenmin door hem als voorzitter had kunnen gered worden, als Colijn erin geslaagd is dit te dosn. Doch aan d-en and-eren kant zal ook wel niemand betwijfelen, dat mr. Limburg inderdaad op de wissel-en-chëque-recht-con- fer-e-ntie een uitnemend voorzitter is geweest, die er veel toe bijdragen -heeft, dat wij thans eindelijk wee-r eens e-en volkenbondseonferen- t-ie met een alleszins bevredigend einde hebben beleefd. Ver-leden jaar, toen het eerste gedee-lte der conferentie was beëindigd en dri-e conventies met -betrekking tot he-t wisselrecht waren tot stand gebracht had ik reeds gelegenheid op de voorge-scMedsnis van deze volkenbonds-confe rentie te wij-zen en in herinnering te brengen, hoe zij een voortzetting was van het vódr den wereldoorlog te 's Graven'hage ondernomen werk, dat ten doel had den handelskringen een vermindering van de moeilijkheden te be zorgen, die hieruit voortvloeien, dat het na tionale wisselrecht in het ééne land heel wat verschilpunten met dat in het andere land vertoont, hetgeen tot heel wat zwarigheden aanleiding geeft, wanneer een wissel, zooals hoe langer hoe meer het geval is, van het eene land naar het andere reist. Toen de conferentie den vorigen zomer vier weken besteed had aan het totstand brengen van de gewenschte conventies met betrekking tot het wisselrecht, besloot zij heel verstandig voor een half jaar naar huis te gaan, ten einde in Februari met frissch-e-n moed en ijver de tweede haar opgedragen taak te volbrengen: de unificatie van het chèquerecht. De conferentie heeft thans drie conventies, analoog aan d-le van Juni voor 't wisselrecht, met betrekking tot het chèquerecht tot stand gebracht en daar door haar taak geheel en al volbracht. Zooals mr. Limburg ons na afloop der con ferentie meedeelde, was dit tweede gedeelte van het werk in menig opzicht nog moeilijker dan het eerste de-el geweest. Dit kwam hierdoor, omdat d-e verschillende landen niet dezelfde be- teekenis hechten aan het begrip „c-hèque'', terwijl daarentegen eenstemmigheid van op vatting over de uitdrukking „wissel" bestond Dit verklaart dan ook, dat men bij d-e unifi catie van h-et ohèque recht veel soepeler is moeten te werk gaan. Zoo heeft de conferentie b.v. wel het beginsel verkondigd, dat een ohèque op een bankier moet' worden getrokken, die fondsen ter -beschikking van den trekker on der zich heeft en dis den trekker het recht ge geven heeft, om per ohèque over die fondsen te beschikken doch hetzelfde artikel 3, dat de zen hoofdregel stelt, bepaalt overeenkomstig het voorstel der Nederlandsehe delegatie, dat een niet-inachtneming van deze voorschriften aan het document de geldigheid als ohèque niet ontneemt. Men hoopt, dat op deze wijze die landen, d-ie d-e chèque nog niet uitsluitend als bankbe-taHngsmlddel gebruiken en die no-g geen scherp onderscheid tusschen den wissel en d9 ohèque in wetgeving en praktijk heb ben aangenomen, zich toch aan het thans in de conventie neergelegde beginsel zullen gaan aanpassen, zoodat na eenigen tijd het op voor stel van de Nederlandsehe delegatie aan art, 3 toegevoegde voorbehoud zal kunnen wegval len. Het thans te Genève verrichte werk is im mers nog slechts een eerste schrede in de rich ting van de unificatie van het chèquerecht. Bij do eerste en verreweg de belangrijkste van de dri9 conventies, die thans door 20 staten zijn onderleekend (ook door Nederland en onze na buren België en Duitschland), verbinden de staten zich de als bijlage tot de conventie be- lioorendo „uniforme chèque-wet" in hun natio nale wetgeving op te neme-n, hetzij in een der tweo officieeile teksten, Fransch en Engelsch, of in een vertaling in de taal van het land. Hierdoor heeft een vólkenbondsconferentie, zooals mr. Limburg in zijn sluitingsrede onder de algem-eene aandacht bracht, dus een stuk van het interne recht van de verschillende landen vastgesteld. De conventie bepaalt zich niet ertoe voor te schrijven, dat de staten het een en ander in den een of anderen zin zullen ondernemen of nalaten. De conventie geeft pre cies aan, hoe de nationale wetgeving van iederen staat met betrekking tot het chèque reCht zal luiden. Terecht wees mr. Limbur; erop, dat dit een koene stap 4-s in de richting van de schepping van een wereldrecht. Het is -begrijpelijk, dat zulk een koene stap niet ge-daan kon worden, zonder dat den staten gelegenheid -zou worden gegeven tot het maken van voorbehouden ten aanzien van het eene of andere artikel der „uniforme wet". Wie de tweede bijlage d-er conventie -beschouwt en daar ziet, dat niet minder d-an 31 artikelen het recht geven tot een nationale afwijking van een der bepalingen der „uniforme wet'', zül stellig eenigsizins schrikken en zich afvra gen, wat op deze wijze nog van de „uniformi teit" van 't chèquerecht overblijft. Bevoegde personen verzekerden mij echter, dat het in de eers-te plaats met he-t gebruikmaken van die voorbehouden zoo een vaart niet zal loopen, en in de tweede plaats, dat het de bedoeling is, waarmede oo-k -die delegaties instemden die op het een of andere voorbehoud he-b-ben aan gedrongen, dat die voorbehouden na een vijf of tiental jaren grootende-el3 verdwijnen, zoo dat dan werkelijk de uniformiteit tusschen de staten, die het zoogenaamde continentale wis sel- en ehèque-rechtssys-teem huldigen, zal zij-n verkregen. Ook mr. Limburg bleek in zijn slultingsrede hierop te vertrouwen. De voo-r behouden zul-len met den duur vervallen, ver zekerde hij ons allen, en hij wees daarbij erop dat de conventie uitdrukkelijk aan iedere re gee-ring het recht geeft vier jaren na de in werkingtreding der conventie een nie-uwe con ferentie te verlangen, -om tot wijzigingen der thans geslo-tene over te gaan. Dit recht, om een herzieningsconferentie aan te vragen, is juist den staten verleend, om daard-oor tot een gelei delijke schrapping der voorbehoud-mogelijkhe den te komen. De eindoverwinning zal ook hier zijn, meent mr. Limburg, aan hen, die vertrouwen -hebben en geduld! De commensaal. In een pension werd het middageten op-ge. diend. Ieder kreeg een biefstuk. Hij was een centimeter boog, een centimeter lang en een centimeter breed. Plotseling riep een van de gasten: „Om 's he mels wil! Om 's hemelswil!" De pensionhoudster kwam op het ge schreeuw binnen ge-stoven. .„Wat is er aan de hand?" vroeg zij. De gast wees opgewonden op z'n bord en zei: „Ik ben plotseling blilm-d geworden. Ik weet, dat je vleesch op m'n bord gelegd hebt, maar ik kan 't niet meer zien. Den anderen dag werd er gebraden rund vleesch opgediend. Ds zoogenaamde blind® kreeg een groote plaik, maar zaken zijn zaken zeer dun ge sneden- De hospita lag 't zelf op zijn bord. „No-u," vroeg ze zoet-zunr, „zijn je oogen vandaag beter? „Ja dat moet wel" antwoordde de com-men saai, „want nu kan ik door het vleesch heen mijn bord zien," Verwacht wordt: Zwakke tot matigen. Oostelijke tot Zuide lijken wind gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets zachter. Fietsers en motorrijders lichten op van s avonds 6.57 tot 's morgens 5.13. Iederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambro-sius, R. K. Volkshond. 8 uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. Dinsdag bestuursvergadering R. K. MetaaL bewerkersbonid f,St. Eloy", Gebouw R. KL Volks bond. Iederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering van het afdelingsbestuur van den N. R. IC Volksbond. Iederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Scliiedamst Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. KL Volks bond. Iederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur in den R. IC Volksbond gelegenheid tot het af halen van naaiwerk voor de^Theresia-vereenl- ging. Iederen Woensdagmiddag van 33% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. Iederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen, Schiedam I, Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70. Conferentie over: Populair Godsdienstige Onderwerpen, door den praeses. Iederen Donderdagavond van 810 uu^ repetitie Polyhymnia. R K. Volksbond- lederen Vrijdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Koninkl. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. Iederen Vrijdagavond Cursus R. K. E.H.B.O, Gymnastiekzaal van d.e R. K. School aan de Warande. Aanvang 8 uur. léderen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken ,,St. Antonius". Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Dinsdag 31 Maart R. K. Kiesvereeniging Recht, Plicht en Orde Gebouw R. K. Volksbond; half negen. Openbare les, Ambachtsschool voor Schiedam en Omstreken 2half 5 en 7half 10 uur. Dinsdag 7 April Jaarfeest R. K. S. V. „Excelsior". Opvoering „Eex partijtje Poker'. 30 Maart: Groote Schouwburg, De privé- secretaresse (Rotit. Hof stad tooneel) 8.15 uur (voor volwassenen), 1 Apr-il: Groote Schouwburg, En als de ster bleef sibille staan (Rott Ho-fstaditooneel) S.15 uur. 4 April: Geb. v. K. en W„ 10e (laatste) pop. Zaterdagmiddagconcert Rott. Philh. Or kest, half 4. Dagelijks: Casino variété, 2^4 en 8%, (voor volwassenen) Arena-variété 2(4 en Sy2 uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 2 April in; Royal, Het lied is ui-t (voor volwassenen)Grand théétre, Die grosze Sehnsuoht (voor volwassenen); W. B-bheater, De ark van Noë (voor volwas senen). SCHIEDAM, 30 Maart. Offtaieele nobeering van de commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet 10.-. HERMAN JANSEN Spoeling -- Spoeling 1.40. DE TOL BIJ DE HAASTRECHTSCHE BRUG Door de bewoners van den Krimpenerwaard worden voorbereidingen getroffen om een adres te zenden aan den Gemeenteraad van Gouda, waarin per 1 Mei opheffing van den tol bij de Haastreehtsche brug over den IJssel wordt verzocht. In afwachting van het besluit, dat de Raai nemen zal, wordt voorloopig nog geen tol be storming op touw gezet; evenwel zal als het verzoek niet wordt ingewilligd de tol geblok* keerd worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1