de schoen van het seizoen VOOR GOEDS NAAR M 3.50 SPORT IN ENGELAND DONDERDAG 2 AP'PJL 3931 TILMANN RIEMENSCHNEIDER mmmm LONDENSCHE AANTEEKENINGEN DAMESSCHOENEN BISMARCK-„HERDENKING"! DE MEER EN MEER GEBRUIKE LIJKE WEG DE GRAND NATIONAL ARNOLD GILISSEN'S BANK beursvacantie. WiiRZBURG GAAT HEM EEREN Een nieuwe vleugel aan het LuiIpo'd-museum en een groote tentoonstelling ■(Van onsen correspondent B e r 1 ij n, 2S Maart 1931. Würzburg, die kleine Bei er sol ie steden parel, die eens door Hollanders zoo veel bezoekt en hoog geëerd werd, staat dit jaar in li^t teeken van Tilmann Riemenschneider. Op 11 April a.s. wordt de Riemeaschnei-dsr-licrimieri'ngs- 1 al, welke ter eere van den 400sten sterfdag dsa meesters aan het Frankische Luitpold- r.iuseum aangebouwd werd, plechtig geopend en tegelijk ook een Uiemenscluieider-teiLtoon- rtelling gehouden, waarvoor men de versprei de werken van den grooten beeldhouwer zoo veel mogelijk verzameld heeft. In da Duitsche plastiek van do stervende Middeleeuwen neemt Tilmann Riemenschnei der een eerste plaats in. Sedert het grootste d3£l van zijn kunstvoortbrengselen aan de ano nimiteit ontrukt werd, waarin hij lang ver teerde, is de scheppingskracht van dezen kun stenaar ons, in zijn groote omtrekken, duide lijk voor oogen komen te staan. Talrijke musea beroemen er zich op, werken van zijn hand te bezitten; zoo h.v. het Duitsche Museum lm Eerlijn, het Beiersche Nationale Museum In München, het Germar nsehe Museum in Nürn- berg en het Britsche Museum in Londen. Maar Riamenschneiders meest beduidende scheppin gen, zijn graftomben, zijn altaren, zijn helli- gen-figuren van zoo aangrijpende menschel! jke diepte en harmonische vormen, zijn nog immer niet aan de plekken hunner eerste bestemming onttrokken; zij bevinden zich tot op den dag van heden ln de kerken en musea van de stad Würzburg en in derzelver naaste omgeving, aooals in Miinner-stadt, in Maidbron, Dettwang, Rothemburg, enz. Zoo duidelijk herkenbaar het werk is van dezen meester, die aan het diepste streven van zijn tijdperiode zulk eone schoone en krach tige uitdrukking wist te geven, zoo duister zijn groote deelen van zijn levensgeschiedenis voor ons gebleven. Riemensöhneider werd ongeveer in het jaar 1460 in Oetenrode in den Harz geboren. In 1483 verhuisde hij naar Würzburg, waar hij onafge broken gewerkt heeft. Als geen ander meester in de Duitsche gouwen heeft hij den schep pingsdrang van zijn tijdgenooten beheerscht; zijm kunst beantwoordde dermate aan het ar tistieke gevoel van zijn dagen, dat zijn stijl TILLMANN RIEMENSCHNEIDERMadonna uit de Buxkarduskirche te Würzburg gemeengoed, werd van gansch Frankenland en ook tot ver over de grenzen daarvan door drong. Riemenschneider staat op den dorpel van twee geestesrichtingen. Zijn kunst wortelt nog geheel ln laat-gotkisohen bodem. De productie van zijn jeugdjaren en van zijn vollen manne- lijken leeftijd vormt het laatste woord in de ondergaande gothiek en is van gelijke rijpheid, van gelijke artistieke kracht, als de werken van Kraft, waarvan ze om andere redenen toch zoo veel verschillen. Kraft stierf ln 1508, maar Riemenschneider die zooveel langer leefde, kon op den duur den Ingeslagen weg niet vervolgen zonder in bot sing te geraken met de eischen van de uit Italië binnen dringende nieuwe opvattingen. Daarmede breekt voor hem eene periode van onzekerheid aan waarin hij aan zich zelf twij felt en voor vreemde invloeden wat al te toe gankelijk is. aar n di eezndoolprueimraonog ten alotite zich zelf toch weer teruggevonden. Zijn latere werken, vooral het Maidbronner altaar, rekent met de Renaissance op geheel zelfstandige wijze af. Aldus was Riemensclinei- ders artistieke ontwikkeling: eerst eene ge heel in zich zelf gekeerde, rustige en stille ontplooiing; dan eene heftige aanraking met een geheel en al vreemde kunstwereld van uitheem schen oorsprong en dan tenslotte eene harmonische synthese, waartoij het een be vruchtend op het andere inwerkt. Het burgerlijke leven van Tilmann Riemen schneider is eng met het lot van de atad Würz burg verbonden. In het jaar 1506 werd de kun stenaar door het domkapittel tot raadsheer ge kozen. Jarenlang bekleedde hij allerlei stede lijke ambten en van 1520 tot 1521 was hij zelfs burgemeester. Toen in 1525 de stormen van den Boerenoorlog over Frankenland heen raas den, stond Riemenschneider aan de zijde van die raadsheeren welke zich tegen de wensehen van den bisschop verzetten. Na de overwinning van den vorst werd hij met tien van zijn col lega's uit den raad gestooten en spoedig daar na is hij in een strafproces gewikkeld, waarin hij van kerker naar kerker werd gesleept en ten slotte zelfs op de pijnbank uitgestrekt werd. Slechts door zijn manhaftig optreden ontkwam hij aan het zwaard van den scherp rechter. Hij is in 1531 overleden. Zoo wordt dan in den loop van dit jaar zijn sterfdag voor de vierhonderdste maal her dacht en r.arora staat Würzburg nu in het teeken van Riemenschneider. De directeur van liet plaatselijke museum is er ondanks den nood der tijden in geslaagd een vleugel aan zijn Inrichting te bouwen, welke speciaal be stemd is om den naam van den grooten kun stenaar levend te honden. In deze hall worden alle werken van den beeldhouwer zooveel mo gelijk verzameld. Daar bevinden zich nn dn'e heerlijke steenpiastieken uit de Wiirzlburger Mariakapel, Adam, Eva en de Apostelen en dan nog een aantal houtplastieken zooals de Aeholshauser Madonna, St. Stefanus, de H. Barbara, enz. Ook Riemensehneiders grafmo nument is hier opgesteld. Op de Rlemensekneiiier-tentoonstelling wor den korten tijd al zijne werken uit Franken, land te zaam gebracht. Zij biedt derhalve ge legenheid een overzicht te bekomen omtrent de ontwikkeling van den kuns-tnaar van het eerste begin af tot het einde toe. Würzburg zelf is met werken van Riemen sehneiders hand als volgestrooid. De dom her bergt de prachtige grafmonumenten van bis schop von Scherenberg en Laurens von Bibra. De Neumünsterkerk bezit de beeltenissen van de drie Frankische apostelen Killian, Kolonat en Totnan. Deze kerk en de Bukarduskerk be zitten "vierder zijn schoonste Madonna's. De Würzburger Mariakapel is onafscheidelijk aan zijn naam verbonden. Wanneer men dan nog weet, dat de omgeving der stad aan werken van den -meester rijk is, dan begrijpt men dat Würzburg erop rekent, dat Riemenschneider in 1931 door burger en buitenman even fees telijk herdacht zal worden als in 1928 Dürer in Neurenberg. HET PARLEMENT IN GEVAAR! (Van onsen correspondent.) Londen, 25 Maart 1931. In het jaar 1782 werd een wet uitgevaar digd, welke een parlementslid, dat telefonisch aangesloten'is, bedreigt met een geldstraf van 500 voor iedere zitting, die hij bijwoont of waarop hij zijn stom uitbrengt. Deze wet is een jaar ouder dan die van 1781 welke het geven van bioscoopvoorstellingen op Zondag strafbaar stelt. Wees zoo goed mij niet in de rede te vallen met de onbenullige opmerking, dat er in 1782 geen telefoon en in 1781 geen bioscoop be stond. Voor een vooruitzienden wetgever be staat alles, zelfs eeuwen vóór het voor iemand anders bestaat. Wat zou er van de wetgeving terecht komen indien deze herzien moest wor den, zoovaak een nieuw patent aangevraagd werd op een trekpot zonder tuit,'of een zak potlood, dat tevens automatische sigarenaan steker is? "Wat komt er zonder dat zelfs mees tal van te recht?! De boete van 500 per zitting wordt uitbe taald aan wat men noemt den „common infor mer", d.i. dien burger of burgeres die het ver oordeelde lid aangeklaagd heeft. Van de 600 en zooveel lagerhuisleden hebben bijna 000 en zooveel een telefoon, en zij wonen gemiddeld zoowat tachtig zittingen per jaar bij. Zoodat iemand met veel burgerzin zich tot „common informer" kan opwerpen, en aldus aan elk lid, dat hij met succes aanklaagt, ongeveer 80 maal 500, dat is 40.000 kan verdienen, of ten minste zou kunnen verdienen, indien elk lid dit luttel bedrag rijk was. Reeds zijn eenige „common informers" aan het werk getogen. Ministers, oud-ministers, en eenvoudige back-benchers sidderen. Mr. Mac Donald heeft een welgevuld leven achter zich, maar rijk is hij er niet mee geworden, en 40.000 kan hij op het oogenblik slecht mis sen. Hij zou een deel van de boete moeten „uit zitten". Zijn. meeste collega's ook. Mr. Baldwin ook. Negen tienden vau het parlement zou zit ting gaan houden in de gevangenissen, en deze waren tot nu toe als rustige, ordelijke plaatsen bekend. Met treffende eensgezindheid hebben leden van alle partijen besloten zoo spoedig mogelijk een nieuwe wet uit te vaardigen, welke M.P.'s nadrukkelijk zal toestaan telefonisch aange sloten te zijn. De wet van 1782 legt namelijk bovengenoem de geldstraf op aan parlementsleden, die een contract sluiten met de regeering. Wie in En geland een telefoon-abonnement neemt, sluit een contract af met den Postmaster General, die lid van de regeering is, en deze tegenover den abonné vertegenwoordigt. „ZWERFBLOKKEN" GEVONDEN. In de nabijheid van den Kunstweg Borger Rolde wordt oen groot complex heidevelden ontgonnen. Bij diit werk werden diep in den grond twee zwerfblokken, ter grootte van hunebeddeksteenen blootgelegd. De beide blok ken werden uitgegraven en met behulp van een tractor en met paarden naar den kunst weg gesleept, waar zij ter weerszijden van een oprijweg zijn opgesteld. $l LM ANN RIEMENSC3NEIDERde drie Frankische apostelen Kilian, Kolonat en Totnan tu de Neumünsterklrche te 57urzburs! BERVO GEGARANDEERD NEDERLANDSCH FABRIKAAT! - Élégante voorjaarsmo dellen in groote ver scheidenheid van snit en kleur; uitmuntende pasvormzwart, lak, bruin, en beige- O 90 J. schoenen Fantasie en riemschoenen vanaf vanaf sandaal- HEERENSCHOENEN Uitgebreide sorteering nieuwmodische heeren schoenen van sierlijk model en zeer solide af- werking; moderne slanke leesten zwarte en bruine O 95 schoenen vanaf j, 1e kwaliteit lak- A 90 schoenen vanaf De politie greep in HALL, 1 April (V.D.) Gisteren werd te Halle een vergadering ter herdenking van Bismarck gehouden, waar als spreker optrad de heer Düsterberg, die leven en werken van Bismarck schetste en naar aanleiding hiervan kwam te spreken over het Volksbegehren der Stahlhelm voor ontbinding van den Pruisischen landdag. Voor de ontwapenings-comferentie van 1932 diende er een sterke regeering te zijn gevormd. Voorts sprak Düsterberg over de nieuwe nood verordening en verder over den ouden politie staat, waarbij een enkele oud-gediende politie ambtenaar voldoende was om de rust en orde te handhaven, terwijl Duitschland thans een geheel politieleger had voor den strijd tegen den binnenlandsehen vijand, dat beter was uit gerust dan de Reichswehr voor den strijd tegen den buitenlandschen vijand. Toen Düsterberg met een variant op het oude keizerslied dreigend verzekerde dat echter noch Schupo noch politieknuppel de hoogten, waar op de ministerzetels staan kunnen beschermen greep de politie in en ontbond de vergadering. 4 Luchtvaartminister op inspectie Onze correspondent te Parijs meldt: De Fransehe lucht vaarfcmtoister Dumesnil vertrekt op inspectiereis. Hij gaat de vliegvel den in oogenschouw nemen en de luchtvaart- organisatie controleeren van Fransch West- Af riba. Nog pas is een gouverneur-generaal van heit Verre Oosten, van Indo-China uit naar Mar seille teruggevlogen en ook Engelsche minis ters komen al door de lucht te Parijs conferee- ren. De weg door de luoht wordt zelfs voor de ofSi'cieele wereld de meer en meer gebruike lijke weg. Het ongunstig debuut, dat de Fransehe mi nisters in de aviatiek gemaakt hébben, schijnt niet af te schrikken. Men zal zich herinneren, dat, toen de luchtvaart nog in de kinderschoe nen stond minister Bert'hau te Issy-les-MouiM- neaux werd gedood en de miuisber-presitleuit Monis gewond. Nog versch in het geheugen ligt het noodlottig einde van luchtvaart-minister Bokanowsky. Zijn opvolgers blijken geen vrees te hebben, ook de hoogte in te gaan. 't Is waar, ook de luchtvaart zelf is wat hooger gestegen. BERLIJN1S BURGEMEESTERSCHAP Dr. Saihn, de vroegere president van den Danziger senaat, zal waarschijnlijk opperbur gemeester van Berlijn worden. Naar de „Vorwarts" meldt, heeft de so ciaal -democratische fractie van den gemeente raad er bij de interfractioneele onderhande lingen tn toegestemd, op Dr. Sahn te stem men, waardoor diens verkiezing vrijwel zeker ia geworden. In ruil daarvoor zuilen de sociaal-democra ten een der onderburgemeesters van hun partij gekozen zien. Echter komen de sociaal-democraten toch met een eigen candidaat, den heer Braun uit, doch diens verkiezing acht men uitgesloten, waarna de sociaal-democraten dan op Dr. Sahn zullen stemmoD. BARON CONSTANT GOFFINET f Onze Brusselsehe correspondent meldt ons: Te Brussel is crp 74-Jairigen leeftijd overleden baron Constant Goffinet, eere-initendant van de Civiele Lijst, die gedurende lange Jaren een der trouwste mede wei-kers van koning Leopold II ia geweest. DE JAPANSCHE VLOOT. TOKIO, 1 April. (R.O.) De Japansche vloot is met twee eenheden vermeerderd, namelijk het moederschip voor vliegtuigen ,,Ryuso" van 7600 ton, dat morgen van stapel zal loopon, en een kruiser van tienduizend ton, die den 3en April a.s. te water zal worden gelaten. TORNADO Het plaatsje Wiinterhaven op Florida is Dins dag door een tornado geteisterd. Zes personen werden gewond. Van vele hui zen werden de diaken afgerukt en honderden palmhoomen werden uit den grond gerukt. VAN ZIJN POST ONTHEVEN De Beriijnsdh© leider der naflaonaal-socialis- ten, oud-kapitein Stenues, is van zijn post ont heven en vervangen door den luitenant b. d. Schuil, uit het yeemmoordprooes wel bekend. ARNOLD BENNETT f Waarom hij aan God geloofde 'N KRACHT, DIE WIJ GEWETEN NOEMEN Eenige maanden geleden heeft de „Daily Express" aan een aantal Engelsche schrijvers gevraagd te willen meededen wat zij geloof den. Onder degenen, die een antwoord hebben in gezonden, was ook Arnold Bennett Nu hij overleden is, herinnert het blad nog eens aan zijn „geloofsbelijdenis". Er is, zoo schreef Bennett ongeveer een argument voor liet bestaan van God, dat voor mij klemmender is dan zelfs het meer physische argument van de planmatigheid n.l. dat er in elk van ons een kracht is die wij geweten noemen, een kracht die altijd werkzaam is in de richting van rechtvaardigheid, barmhartig heid en goedheid. Niemand is zonder geweten; niemands ge drag blijft geheel onbeïnvloed door het ge weten. De algemeenheid van liet geweten samen met de breede gelijkvormigheid van zijn invloed op de handelingen, overtuigen mij er veel dieper van dan wat ook, dat het ons ingeschapen moet zijn door een schepper, Die ëen duidelijk oogmerk had (wat dit oogmerk dan ook mag zijn) met Zijn schepping en met de langzame ontwikkeling van Zijn heelal. OPGRAVINGEN IN EGYPTE Een grafkamer bloot gelegd KAIRO, 31 Maart. (K.W.P.) Een buitenge, woon gewichtige ontdekking heeft de archeolo gische expeditie van het museum der Pennsyl. vania-universiteit gedaan, welke op het oogen. blik met opgravingen in Egypte bezig is. Noor delijk van de Meydam-pyramide werd een graf kamer blootgelegd, welke een mummie van een vorst bevatte, en, wat eleohts uiterst zelden voorkomt, sinds de begrafenis der inliggenjjen onaangeroerd was gebleven. De grafkamer bevat dus een groot aantal voorwerpen, welke gedeel telijk gToote waarde hebben. Uit het hieroglyphen-schrift blijkt dat de dioode den naam Ny-Hep droeg. De pyramid© is klaarblijkelijk door den pkarao Sanosru gebouwd en men neemt daarom aan, dat Ny-Hep. diens zoon was. De grafkamer stamt uit den tijd van het begin der vierde dynastie. Bovendien zijn in de nabijheid een groot aan tal graven gevonden, welke uit den tijd tusschen de derde en vierde dynastie afkomstig zijn en grootendeels nog lijken in hurkende houding bevatten. J. F. TAELEMANS f De Belgische landschapschilder J. F. Taalt- manfi is te Brussel in den ouderdom van 80 jaar overleden. WAALSCHE LETTERKUNDE De 2-jaarlijkscfhe prijs voor WaaJsche letter kunde dis toegekend aan Feruand Venguiin, voor hot ensemble van zijn werk. DE PRINS VAN WALES bezocht met den Argentijnschen minister van oorlog de militair© academie te BuenoS-Ayres Engelands nederlaag tegen Schotland De Grand National Steeple Chase, bij ons beter bekend als de „Grand National Lying Down" heeft de harten dlr massa weer in ver voering gebracht. Drie en veertig rossinanten hebben gepoogd te huppelen over de horden als kangaroe's in doodsnood, maar, zooals te doen gebruikelijk is, heeft het gros der knollen reeds lang voor den eindpaal het bijltje er bij neei- gelegd. Het traject was hun blijkbaar te ver of de kekken te hoog. Die „Sensational Lying Down" jaagt an ders wat stof op! Immers, heel Engeland en talrijken 'daarbuiten zijn lichtelijk geïnteres seerd bij de groote gok, die jaarlijks rond dit paarden-gespring plaats grijpt, in casu de Irish Sweepstake, een loterij-in-het-groot, ten bate van de Iersche hospitalen. Bij honderd-duizen den worden de kaartjes voor dit knobeltje ver handeld en ik durf wel zeggen, dat gansch de wereld twee dagen voor de race met hoogspan ning den uitslag van de trekking tegemoet ziet. Weliswaar ontvangt men niet direct een prijs, omdat men eigenlijk alleen paarden trekt, maar de man, die een der favoriete viervoeters op z'n nummertje toegewezen krijgt, is toch wel een heel eind op streek. Zoo waren er dan Dinsdagavond een stuk of tien boffers, die een pracht-kans maakten voor een fortuin en nog een goede dertig, die ten slotte ook direct interesse hadden in den af loop, al scheen hun succes niet zoozeer verze kerd. Men moet over het belang van een en ander niet gering denken, want de gelukkige win naar. derhalve, degene, die bij loting een paard had gekregen, dat achteraf in de race zou zege vieren, werd eigenaar van een sommetje van 4 millioen pop, terwijl nummer twee zich met de helft van dit bedrag zou moeten trachten te behelpen, en nummer drie slechts aanspraak kon maken op amper anderhalf millioen gul den. Bovendien waren er dan nog 160 troost prijzen in louter munt, zonder betrekking op den wedren zeiven, en elke troostprijs leverde nog 15 mille op. De winnaars bleken volgens de lijst te komen uit alle landen der wereld en Nederland is er ook bij. Een zekere mevrouw Smit, uft Rotterdam nu weet U nog niets! was de gelukkige representant© van ons vaderland. Zelf had ik ook zoo'n ding, doch het bleek achteraf een niet te zijn. Daarom niet getreurd. Met de resultaten van de sweepstake bekend waren er dus een kwantum menschen, wier heele verdere toekomst zou worden bepaald door de animo, waarmee de diverse Uiten zou den springen over Üe hagen. Die Grand Natio nal Lying Down is echter een zéér zwaar par cours met vele hooge lioTden en breede slooten zoodat het geen verwondering behoeft te ba ren, dat verscheidene paarden het eenvoudig vertikten zich moe te maken en reeds na het eerste zware obstakel vlijden zich verscheidene beesten behaaglijk neer, zoodat het geheel liet aanzien kreeg van de lounge van een comfor tabel hotel. De rijen dunden derhalve al dade lijk en bij de beruchte hindernis Becher's Brook was er een algemeen „Stop, look and listen!" als passeerden de beesten een onbe- waakten overweg, en ook hier werden knusse zitjes ingericht in „so easy''-stijl, waarbij on der meer Swift Rowland zich welgedaan neder- legde in een horizontale positie, waarop zelfs een Britsche zwaargewicht-bokser, paloersch zou wezen. De deelname werd al te angstig be perkt, toen die andere sta-in-den-weg, Valen tine's Brook, naderde, en dit was het sein voor een groot deel der paarden om lid te worden van de „Non Jumping Association". Hier wei gerde" Gib verdere medewerking, terwijl ook Tamasha liever lui dan moe bleek te zijn. Langzamerhand kwam er eenige teekening in den strijd, toen bij de tweede ronde de favo riet Easter Hero in een sloot terecht kwam. Hij raakte hierbij in contact met Ballasport en bij de botsing verloor de jockey van dit laatste paard een zijner ijzers.- Zoo kwam het, dat Gregalach en Crakle naar voren kwamen met Ballasport derde. De handicap van den berij der bleek echter een te groote inspanning to vergen en Ballasport zakte af op een moment, dat de race practiseh zou gaan turschen de twee juist genoemde snelvootera. Gregalach was bij de laatste hindernis nog iets vóór, doch bij het neerdalen raakte hij z'n vaart kwijt en als winnaar ging Crakle door de finish, in een record-tijd van 9 min. on 32 seconden. De man, die het win:, rade paard had getrok ken, was een Italiaansch caféhoudertje in Bat- tersea, een zekere Emllo Scala. Toen hij ech ter Woensdag hij de Sweep het paard Crakle had getrokken, meende hij, dat het beest te weinig kans had en hij prefereerde het zekers voor het onzekere. Derhalve verkocht hij drie kwart van zijn lot voor 10.000 Pond aan een bookmaker, doch niettemin werd hij 98.000 doeld in afdeellng V der Beiirsvoorschriften 1914, Pond rijker, dus ruim 9 millioen Lire. Hii had^t ais werkdagen zullen worden beschouwd* door de radio het verlnnn J. 00P ran de race gevolgi wijl ui] liet niet noodia* vjinri i -vuuls vond voor een dergelijk paard naar Liverpool te v was een meneer in Buffalo; 'mmeT drie iemand uit Kaapstad. De beide laatste hadden echter hun kansen intact bewaard en wonnen dus tenslotte meer dan Scala Won dus een Italiaan dit jaar de Grand National, Schotland won de groote match te- gen Engeland en deze week is dus een Zwarte Week voor Brittanje. Niemand had eigenlijk gedacht dat Engelands super-voetballers 0p Hampden Park zouden verliezen. Niet dat de historie nu véél zege's van Engeland In Glas gow verhaalt, maar sinds de Engelsche League heeft uitgemaakt, dat geen spelers meer voor interlanden-matches aan andere landen wor den afgestaan, waren Wales, Ierland en Schot land danig gehandicapt. De Schotten gingen nu in het veld met een zeer gehavende ploeg en misten onder meer Alec Jackson en Hugh Gallacher van Chelsea en Alec James van de Arsenal. Doch evenals eenige maanden terug lezer herinnert het zich allicht de elf groote onbekenden uit Wales het klaar speelden te gen Schotland gelijk te spelen, zoo overwonnen de ten doode opgeschreven Schotten de Brit ten. De match had Schotland ln vuur gezet. Immers, het internationale dispuut was inmid dels opgelost volgend jaar worden de vreem de spelers weer vrijgegeven doch Engeland had er niet in willen toestemmen dat de hen. ziene overeenkomst reeds voor deze Schot landEngeland match ln werking kwam. Dat was derhalve olie op het vuur der Noordelin- gen en zoo geschiedde het dat heel Schotland zich opmaakte om Engeland te slaan, ook al waren ze dan als bij voorbaat geknakt door een intusschen vervallen bepaling. Het Stadion van Hampden Park is nimmer zoo vol geweest als Zaterdag en nimmer ls een voetbalwedstrijd in gansch de wereld door een dergelijke schare bijgewoond. Er waren 129.000 toeschouwers present! Dat zegt wat! Die 129.000 menschen waren uit den aard der zaak voornamelijk Schotten en u kunt zich het spek takel begrijpen dat er losbrak, toen eerst Ste venson en daarna Mc Grory scoorden voor de gastheeren en aldus een twee-nnl zege bevoch ten. De Engelschen werden voortdurend op eigen helft teruggedrongen. Weliswaar be schikten zij meestal over de snelheid. Schotland beschikte over den bal. Slechts zel den kwam de Engelsche voorhoede voor den vijandelijken keeper en het was de hoogste vorm van vleieTij, dat achter de Schotsche goal een net was opgehangen, want het ding werd eenvoudig niet gebruikt Blair, de Schot- scbe back, schoot twee keer pal over zijn eigen doellat en bleek achteraf de beste schutter uit den Engelschen aanval. Zoo was er dus feest in Glasgow en de Schot ten smeten dien avond, geheel tegen de usance in, met geld, omdat aan het kranige elftal uit de hooglanden was gelukt, waarrae niemand hen in staat achtte. Zij hadden als het ware met de handen gebonden op den rug, de elf grootmachten van de Engelsche League den kop Ingedrukt. Het eind van het lied is nu, dat Schotland en Engeland met een gelijk aantal punten de bovenste zetels bezetten en dus samen de eer deelen van kampioen van het Vereenigd Ko ninkrijk. Overigens zal dit jaar niet als het fortuinlijkste in de Britsche interlanden-voet bal staan gegrift en het doet een ieder van harte goed dat het volgend jaar het egoïsme der Engelsche clubs tenminste ondergeschikt gemaakt is aan de sportieve opvattingen, en de verschillende landen weer een beroejr-ïrttö-'3 nen doen op hun spelers, die per ongeluk ia de Engelsche League, spelen. Het interlanden- tornooi 19301931 zullen we derhalve maar vergeten en vergeven. Het heeft geen pretti- gen Indruk achtergelaten. NEDERL. WISSEL- EN EFFECTENBANK. Tevredenstellende resultaten Aan het verslag over 1930 van de Nederlandsen© Wissel- en Effectenbank, ontleenen wij het vol gende: Hoewel de in het jaar 1930 behaalde netto winst lager is dan in het voorgaande jaar,' zulks als gevolg van de huidige tijdsomstandgheden, mogen de bereikte resultaten alleszins tot tevredenneid stemmen. De uitbreiding van het bedyf kon op rustige wijze worden voortgezet, terwyl de directie ten opzichte van de voorutzichten der in stelling optimistisch gestemd is. Hoewel de voor- uitgang voorloopig mogelijk in JJescheiden mate uit de bedrijfsresultaten mag blijken, verheugt het haar te constateeren, dat de grondslag, waar op het bedryf moet worden opgebouwd, steeds hechter wordt. De uitstaande credieten: zijn behoorlek gecon troleerd, waa.rby is gebleken, dat f13*®0'3 voor het bedrijf uit dien hoofde gering geacht kunnen worden. Voor de beschikbare netto winst ad 3900 zal 3000 worden bestemd, voor afschaffing der resteerende oprichtingskosten, terwyl het restant ad 903 naar nieuwe rekening zal worden pver- geboekt. Tevredenheid over de behaalde eindcijfers Aan het jaarverslag van Arnold Gillssen's Bank over 1930 ontleenen wy het volg0nde: Ofschoon het crisisjaar 1930 natuurljjk ook zijn stempel drukt op de resultaten onzer instelling, mogen wjj toch over de behaalde eindcijfers niet ontevreden zjjn. Voor groote verliezer bleven wjj gespaard. Weliswaar blijft het winstcijfer aan zienlijk by dat van vorige jaren ten achter, doch hierop waren w-jj ten volle voorbereid. In onze vorige jaarverslagen, hebben wij herhaaldelyk te kennen gegeven, dat de gunstige periode die wy doormaakten, niet steeds zou biyven voortduren. Onze politiek om de positie onzer instelling in tyden van voorspoed te versterken, I3 j1) ook de juiste gebleken en zyn wy thans in staat, nu de reserve 50 pet. van het aandeelenkapitaal be draagt, het gebruikelyke dividend van a pet. op de preferente en 8 pet. op de gewone aandeelen te handhaven. Het getuigt van de gegoedheid onzer clientèle, dat wij, ondanks een dêbacle zooals gelukkig slechts zelden voorkomt, fe'"cn verliezen van eenige lieteekenis te boeken hebben De winst- en verliesrekening over het boekjaar 1930 vermeldt in het.: Debet: Onkosten 217.010 (195.193), reserve fonds 6.250 (50.000), algemeen pensioenfonds J' 4.000 (30.750), dividend pref. aand. 9 pet. (onv.) 22.500 (onv.), idem gew. aand. 8 pet. (onv.) 33.800 (onv.), dividendbelasting 5.085 onv.), statutaire en andere uitkeeringer. incl. belasting 39.692 (49.671), overbrengen op "nieuwe rekening 31.877 26.570) en in het credit: onverdeeld winstsaldo Ao. Po. 26.570 (27.648), provisie 199.433 (218.S63), interest f 105.221 (144.714), winst op effecten, valuta e.a, 29.001 (22.355). AUTOBUSDIENST ROTTERDAM—GOUDA- Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan gebit W. en L. vau Gog t'c Capell© aan den IJssel, van bet. tijdstip, af, dat de nieuwe Rijks weg van Rotterdam naar Gouda voor hot ver keer zal worden opgesteld, vergunning verleend tot het in werking brengen van een aiitobus- dienst van Rotterdam (Oostzeedijk tusschen het Oostplein en den Plantageweg) naar Gouda langs den Hoofdweg, Nieinverkerk aan den IJssel en verder langs den Nieuwen Rijksweg naar Gouda en omgekeerd. De MiniMer van Financiën, gehoord liet advies van de Commissie van Deskundigen voor de Uitvoering van de Beurswet 1914, heeft goedge vonden te bepalen dat op 3 en 4 April 1931 de beurzen voor den geld- en fondsenhandel zuilen zijn gesloten, als mede dat die dagen voor geldle'eningen, als be-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10