i y NAAM HET HUIS VAN HET EEUWIGE VUUM. mmm KRUISW OQMDM A ABSEJL. i f i \1 V HAWAÏ 1 1 DONDERDAG 2 APRIL1931 GAAT HEEN IN DE LENTE. OPLOSSING VAN PRIJS* VRAAG EN PORTRET* TEN^SERIE, 1. VOOR KNUTSELAARS. 'n Vliegersafleider. 4:1 OP GOEDEN VRIJDAG. LAWINES. Oplossing van den vorigen renins. abiq-rruna 'N PAAR OUDE RECEPTEN DE BOEIENKONING. ZE VLOGEN ERIN LETTERRAADSEL. Oplossing van liet vorig letterraadsel. 1 Van links naar rechts: I Gaat heen in de Lente, waant U een kind, laat kussen uw voorhoofd door wuivenden wind Ziet naar den Hemel, één diepblauwe vreugd', die lacht over de aarde, die weegt op uw jeugd Ziet naar de boomen, van loo veren zwaar, Als zingende reuzen, wonderbaar Ziet naar de zon, die haar stralend gebied, deze aarde, met zeeën van licht begiet Gaat heen in de Lente, waant U een kind, weest blij als de vogel en vrij als de wind 1 en gaat, ia de zon, met verheerlijkt aangezicht, die als goud op de wegen ligt. Gaat been in de Lente, gaat heen in het Licht.. (RICHARD DE CNEUDT.) De deelname aan beide opgaven is verblijd ednd geweest. Het aantal geschied- en aard rijkskundigen in onzen gezelligen kring is blijkbaar groot! En geteekend dat er is!! Daar val je gewoonweg van om Leeuwen, babi- roessa's, herten, zelfs giraffen schijnen daar ginder in den Boekit Barisan rond te zwerven, 'n Heele menagerie. Hagenbeek is er niks bij. Als dat zóó doorgaat, openen we temee in de Kruisbergsche bosschen 'n dierentuin! Mogen' alle goeie inzenders voor niks komen kijken en de kwaaie gooien we voor de wilde beesten Soort bij soort, orde moet er wezen, óók in onze gelederen! Uit Den Haag kreeg ik 'n berijmde oplossing, die Ik hier afdruk BIJ PRIJSRAADSEL No. 14. Gelukkig hij, die in de rijpere jeugd, Bezield met vuur, vlijt eu verstand, Gesteund door kennis, kracht en deugd, Zijn oogen richt op „Tropisch Nederland" 2. Wij reizen met hem mee per Nederlandsehe boot, Om 'teven, met de „Marais", ofwel de „Indrapoera" De overtocht is fijn, de drang naar 't nieuwe groot, En veilig brengt ons 't schip naar 'teiland „Sumatra". De Sandwich- of Hawaii-eilanden zijn door een Amerikaansch schrijver van naam ge noemd: „the loveliest fleet of isies, that lies anchored in any ocean" „de liefelijkste vloot van eilanden in welken oceaan ook verankerd". Als Katholieken kennen wij deze groep door uet eilandje Molokai, waar pater Damiaan zijn leven van ontbering en zelfverloochening aan de ernstige zieken wijdde. In welk boek van welken schrijver ook men iets tegen komt over de missies, de Katholieke missie wordt door vriend en vijand geprezen om haar schoonen arbeid! O qwöh af '••i-MS- Wat 'n biiksem-afleider is, is bekend genoeg, maar weet Je nu ook wat 'n vliegen-afleider is? Luister! Zoo'n aan alle kanten glinsterend toestelletje, om onder de lamp te hangen en daardoor te voorkomen, dat de vliegen die temee grondig bevuilen. Benoodigdheden: 12 reepjes glas; vier rechthoekige stukken van 12 X 2 C.M.vier van 8X2 c.M. en vier vierkantjes, zijde 4 c.M. Je treft het bij den schilder net, nu de besmet' 'lelijke schoonmaakwoede huis en hof onveilig maakt, is de goeie baas wAt blij, dat jullie hem van wat afval afhelpt. Elk glaasje beschilderen: 'n bloem, 'n takje, *n vlinder, net naar je hart je ingeeft en naar den smaak van je onzindelijke genoodig- den. Verbind de vierkantjes aan de korte rechthoeken met gekleurde wol. De draden plak Je met papiertjes op het glas vast zie teekenlngi Bevestig nu alle reepen aan een ring van ijzerdraad, met kleurige draden omwoeld. Het •heele gevalletje hang je onder aan de lamp, en je zult zien, hoe de vliegen daar liever op gaan zitten, dan op de lampekap, waardoor je voor moeder véél verdriet voorkomt. 3. De natuur is er grootsch, als een sprookje van droomen, De bergen, de vlakten, de wouden, de „Flora.'', Vulkanen en Meren, en Bronnen en Stroomen, Een natuurmonument, vol grofwilde „Founa". 4. Hem wacht daar een taak, aan Oost- of aan Westkust, In Atjeh, in Padang, in Lampongs, in Djambi Hij brengt daar Beschaving, stuwt Welvaart, schept Rust, In Kotta, in Kampong, aan „Siak", aan „Moesi". 5. Of in Land. of in Mijnbouw wacht hem ook een taak Noem „Deli-tabak" of „Aardoliebereiding" Op heel veel gebied ligt de akker nog braak. Die vraagt èn zijn werklust, èn zijn kundige leiding. 6. En voelt hij soms roeping voor den Wijngaard des Heeren? Rondom in de steden treft men reeds Zijn Woning Om de macht van den satan ook daar te keeren. Zijn meer strijders noodig voor den „Christus-Koning" Maar voor vandaag willen we eens 'n bezoek brengen aan het Huis van het Eeuwige Vuur. Je zult zeggen:, reizen we dan naar het helle vuur? Goeie genade neen! Het is alleen maar 'n naam, dien de Kanakken, de inboorlingen, heb ben gegeven aan een enormen vuurspuwenden berg op bet eiland Hawaï zelf! Dat grootste eiland der groep wordt beschouwd als de mach. tigste en vurigste vulcaan-drager van de heele wereld! De breedste kraters worden er gevon den, die er net uitzien als de thans uitgedoofde kraters op de maan. Eigenlijk is heel Hawaï één zoo'n vulkaan, maar de bekendste toppen zijn toch de Mauna Kea en de Mauna Loa, die ieder zoo'n 4500 M. hoog zijn. Zooiets als de Mont Blanc dus.' Do Mauna Kea is 'n gezellige Kee! Doet geen kind kwaad! Booze tongen 'luisteren, dat ze slechts op 'n gelegenheid wacht om haar slag te slaan en dood en ver derf uit te braken. Anderen beweren, dat ze is uitgedoofd. We zuilen maar afwachten, wie gelijk krijgt. De tweede heeft het bijltje er nog op geen stukken na bij neer gelegd Altijd werkzaam geweest zoover de geschiedenis der eilanden reikt, 'n Duizend H.A. eigenlijk is de nieuwe schrijfwijze hm2 of ha, maar dat ha klinkt bij zoo'n vernieler al erg mis plaatst beslaat de voet ervan; of dat nog niet mooi genoeg Is, is er nog 'n tweede kra ter. de beroemde Kilauea, baas boven baas, want die beslaat 'n 10S0 ha Springlevend is dieStralen kokend water, slierten rook en dan 'n gefluit en 'n gesis, dat hooren en zien je vergaat In het midden-gedeelte hu bevindt zich dé schoorsteen, de veiligheidsklep van dezen goed- koopen voetwarmer: het vuur-meer. En dat vuur-meer nu noemen de Kanakken Halemau- mau, hetgeen, in zuiver Hollandsch overgezet zijnde beteekent: het huis van het altoos laaiende vuur Zij beweren, dat er een godin inwoont luisterend naar den romantischen naam van Pelee, 'n naam, dien ook de beruch te vulkaan van Martinique draagt, waarover we 't al eens gehad hebben- j 1 120 M. in één uur; 21 Nov. 1921: 200 M. In vier uur Er is 'n Amerikaansch de eilan den hooren sinds 1898 aan de Vereenigde Sta ten „Hawaïan Volcano Observatory", dat al deze indrukwekkende en pakkende verschijn seien registreert. Het lieve leven begint regelmatig met den Kilauea; daarna laat de Mauna Loa het niet ■op zich zitten en vangt eveneens aan. De twee vulkaanmonden zijn 'n 50 K.M van el kaar verwijderd, maar heel die,p in de aarde hebben hun ovens tóch verbinding met elkaar. Aardbevingen gaan meestentijds me een uit barsting gepaard. Directeur Jaggar van het observatorium beschrijft zoo'n Mauna Loa- eruptie Sept. 1919 die hoffelijk werd aan gediend door 'n sliert van rcok en vuur, welke den top van den berg bekroonde Te midder nacht zoo schrijft hij nadat wij twee dagen voor niets hadden gewacht, bespeurden wij een somber schijnsel, dat ons den weg wees. We klommen tot dicht bij den krater. Tot 100 A 120 M. werden steenkolommen op gespoten, terwijl aan verschillende zijden lava stortvloeden hun weg naar omlaag kozen. Zalmkleurige rookwolken doolden door den schemer. Er waren viammen-tanieren rood, geel en groen gekleurd, die 'n spookachtigen indruk maakten! Dorpen en plantages werden in puin gdlegd; eindelijk bereikte de lava den ooeaan, waarin zij gedurende zes weken aan een onafgebroken nieuw „uitbraaksel" schoof --V.VC V S Ik hoor de spijekeren met ijsselijke slagen Door hout en handen jagen: 't Geklop gaat overhand De wreedheid treft bij beurt dan de een, dan de ander hand. Nu zal ze gaan aan 't hout de teere voeten [hechten, Daar smijt ze door den rechter, Dan door den (s)linker heen; Amy wat slaan is dat dat knerst door vleesch en been. Men recht het hout omhoog: ach, ach, dat [dreunen, draaien, Dat waggelen en zwaaien, Dan van en naar den grond, Is elck hier weer opnieuw een slag in elcke wond. Zie daar het kruis gerecht, zie daar des [Heeren leden Van boven tot beneden Zoo jammerlijk gereckt, Dat laes het vel geen rib, geen zenuw houdt bedeckt. JEREMIAS DE DECKER. 17de eeuw. Helaas Den Haag. J. F. Fl. De oplossing der portretten-galerij is deze I. De groote priester-dichter en -redenaar, Staatsman dr. H. Schaepman II. Koning Willem I, de grondlegger van het Nederlandsehe koninkrijk III. De grootste Holiandsche dichter en trouwe Katholiek, Joost van den Vondel IV. Stadhouder Willem III, later koning van Engeland, gestorven aan een val van zijn paard V. Rembrandt, een der grootste schilders, die ooit geleefd hebben. Ook hier zijn uitvoerige beschrijvingen over gegeven, waarvan ik er, met het oog op de plaatsruimte, helaasgéén kan overnemen. De uitslag en de verloting moesten nu eigen lijk komen de volgende week, maar met Paschen ging dat toch eigenlijk niet. Daarvoor hebben we 'n èxtra nummertje in de grond verf. Jullie moeten nu wel een week langer wachten, en dat is erg naar, maar: we móeten al vroeg leeren soms 'n beetje geduld te heb ben, en als oefening willen jullie dan dit maar beschouwen. Acooord Verders allemaal 'n reuze Paaschvacantie Zalig Paschen! en véél vreugde! Het is licht genoeg den strijd te winnen, maar ontzaglijk moeilijk de overwinning niet te verliezen. VViuwlil W;Z 'n Uitbarsting van lava dichtbij den Halemaumau. Binnenin woelt en deint en borrelt het van altijd in beweging zijnde lava; daverende gas ontploffingen knallen tegen de bergwanden aan met het geweld van 'n ziedende zee. Ge weldige, losgeraakte rotsblokken klotsen heel gezellig met dit vurige zaakje mee en dat maakt, alles bij elkaar, 'n heidensch kabaal. Soms stroomt de lava over den rand heen en dan is de Halemaumau op z'n mooist; dan weer daalt de oppervlakte plotseling, soms De Mauna Loa in actie (Nachtelijke foto op eenige meters afstand genomen) Zooals te begrijpen is, trekt het Huis van het Eeuwige Vuur altijd veel toeristen, 'n Ameri can reist graag en ik heb ergens in 'n Hol landsch boek gelezen, dat deze eilanden zóó druk bereisd worden, dat er geen natuur meer te bekennen is. Overdréven natuurlijk, maar de hoteliers waren anders aardig doende het vele schoon tot In den grond te bederven. Ge lukkig kreeg de Amerikaansche Overheid dat nog tijdig in de gaten en die heeft toen van heel Hawaï hè_we-ij zeggen ze 'n be schermd, nationaal park gemaakt, zooiets dus als 't beróemde Yellowstone-park. Dit is ge beurd al in 1916. Niemand mag nu zonder toe stemming binnen die begrensde ruimte „pa- lace"-hotels oprichten of lioe dan ook het na tuurschoon kwetsen. Voor allen geldt het „Cra ter Hotel", in de buurt van den Kilauea. Honoloeloe en HMo zijn de bekendste steden, gelegen op 300 K.M. van elkaar en door snelle stoombooten met. elkaar in verbinding. Van Hilo naar den Kilauea rennen automobielen, die in 'n ommezien de 50 K.M. achter hun banden hebben, welke stad en vulkaan schei den. Den top van Mauna Loa wordt veelal te paard „genomen", 'n ritje, dat aï gauw twee dagen vraagt. Maar: de weg is zéér fraai en overal vindt de moede voet „rest-houses" herbergen om weer nieuw élan te verzame len. Het „Hawai National Park" waakt ervoor, dat de touristen niet worden afgezet auwt Algemeene levensregel. Indien ghij langen tijd gesont begeert te leven, Ghij moet u nimmermeer tot slempen overgeven, Want, die te gulsigh drinckt en al te diekmaal brast, Wort in den haesten out en van den doot verrast. Wat te doen als 'n dolle hond je bijt Is iemant van een dollen Hont gebeten, aal men daer op stellen Paerdemlst in sterken azijn gekookt, ofte gestooten Swavel met speecksel gemenght ofte Peck met wat sout Wondzalf. Neem twee jonge Honden, pas gheboren ende deselve gekoockt, totdat zij van de Bee- nen vallen in Olij van witte Leiyen ofte Violen, 48 oneen, ende in 't laest daerbij doende Aerd- of Pierwormen, met Wijn gewasschen. 12 oneen. Bij dit doorgeknede sal men doen Veneetsche Terebinthijn, 3 oneen, ende Brandewijn 1 once, tot een balsaam. Neem twee stukken touw van 1M. lengte. De einden van 't eerste touw' worden om de polsen van Piet gewonden en het tweede touw om die van Jan. Het eene eind wordt echter eerst door 't touw vaan Piet gehaald, zoodat de helde jongens aan elkaar zijn geknoopt. Zie de fraaie illustratie! Nu moeten jullie probee- ren om los te komen zonder, nochtans de knoopen los te maken. Gaat dat niet Let op dan Laat Jan de lus van,zijn touw van den arm naar buiteu door de lus haleu, die om den pols van Piet zit; dan over de hand heen en weer terug. Los zijn ze, hè Ja, alles is maar 'n weet 'n Amsterdamsch paraplu-koopman spreekt „Ken je kraa-ge voor niks niemendal 'n per- replu, as je zoo goochem bint om 'nklaan raadseltje op te lossen. Voor niks, hoor! Heel makkelijk! Luister: 'tls 'n bees, 'tis wit. 't Heeft vier pooten, 'tken nie laupe en 't springt zoo hoog as de Westertore! Niemand zin in 'n perreplu? Voor niks? Niemand? Zei 'k't jullie dan maar segge? Nou? Wablief? 'nDooie schimmel!!" Algemeene onthutsing, 'n Tot zich zelf geko men hoorder roept: Maar die springt niet!" Goedkeurend gemompel. De koopman: „Springt de Westertoren dan wèl 1 Watte 7" Publiek voelt zich mat gezetI We hebben pas weer kunnen lezen van ve» schrikkelijke lawines, die in de Fransche sm bergten dood en verwoesting hebben aanga, richt! De sneeuw zelf, die daarbij ia bewe» ging komt en de luchtdruk, die aan zulk een natuurverschijnsel onmiddellijk voorafgaat, ver. oorzaken ontzettend veel onheilen. Rotsblok* ken, boomen,, alles voert zoo'n sneeu wstortlng soms met zich mee en men kan zich haast geea voorstelling maken van de kolossale krachten, die hier haar vernielend wérk doen. Dichte, „pakkende" sneeuw weegt al gauw 'n 600 pond per M3., natte sneeuw is haast driemaal zoo zwaar! Komt nu 'n lawine van 200.000 M3 b.v., hetgeen wel gebeurd is, langs de helling omlaag suizen, dan wordt deze natuurlijk door niets meer tegengehouden, daar staat nietB voor! Gelukkig weet men zoo ongeveer precies waar de banen der lawines liggen en vermijdt men er bet bouwen van huizen, het aanleggen van bosschen enz. Verrassingen zijn noohtans niet uitgesloten, de natuur laat zich nu een maal geen vaste paadjes voorschrijven, met als gevolg de verwoestingen, die de couranten meldden. Alleen in Zwitserland zijn al plm. 5000 vaste lawine-wegen bekend, waarlangs eiken winter zoo'n 10.000 stortingen plaats vinden. Men tracht ze te voorkomen door boom- aauplantingen, die den sneeuw verhinderen moeten aan 't glijden te raken. De monniken van den St. Bernard kunnen, zeggen ze, aan hun honden merken, wanneer 't natuurver schijnsel op komst is; ook zouden tegen dien tijd de schuwe bergkraaien naar veiliger sfeer, lager trekken. Er zijn stuiflawines dichte massa's fijne sneeuw vallend van steile hellingen en de veel gevaarlijker grondlawines, die puin, ijs en geknakt hout meevoeren. 12Een der grootste eilanden van dé wereld, Nederlandsoh bezit 1 Noorden. (gedeeltelijk), 3tnattig koud. 56 roofdier van het kattengeslacht, 78 vreemd woord voor bedriegerijen. 1 9io vervoermiddel op één wiel. 11—12 nietsdoener. 1314 bewoner van 'n Katholieke provincie, 1516 fijn wollen weefsel. 17—18 roode dekverf. 1920 jongens-hoofddeksel, 21 D.MA 1— 2: 3— 4: 5— 6: 7— 8: 9—10: 11—12: 13—14: 15—16: 17—18: 19—20: 21—22: 2: 1: Guide Gezelle. duw. toorn, mandoer, manmoedig, photografie. quintessena zelfzucht wederga, polka- olm. e, S. 1. vindt men meestal op kamervloeren. 6. dikke, topzware knuppel. 9. „in den jare"op gebouwen enz. 10. netheid. 13. lengtemaat. 15. pret. 16. reeds. 17. voorzetsel. 18.2de pers. meerv. 19. voorzetsel. 20. is frisch, in den zomer, op tafel. 22. naam (Fransch). 25. deel van een kast. 26. Bruto-Tarra 30. zonder uitzondering. 32. Ordes-geestelijke. 33. bedevaartsplaats der Mohammedanen. 35. eer bewijzen. 39. voorzetsel. 40. 100 MA 42. gebiedende wijs van gaan. 43. niet vast. 44. afkorting van idem. 45. familielid. 47. Thee (Engelsch). 49. niet knap. 51. afkorting van laatst-ledeu. 52. hulde, achting. 54. zwemdier. 57. krijg je, als je je gebrand hebt. 58. getal. in dezen zin: „Hij Van boven naar beneden 2. zie 25 Horizontaal. 3. stok. 4. voegwoord. 5. is echt, om 's zomers in de bosschen te verrichten. 6. deel van een courant. 7. lofzang. 8. ander woord voor „in" woont in Rotterdam". 11. telwoord. 12. luchtbel. 14. deel van een kast. 16. zonder uitzondering. 23. dier. 24. afkorting voor gulden. 27. deel van een boom. 28. voegwoord (Fransch; et). 29. familielid. 30. oppervlakte-maat. 31. prul. 33. inrichting om te malen. 34. afkorting voor kilometer. 36. zie 4 van bóven naar beneden. 37. stekelig dier. 38. naai-gereedschap. 40. giftige slang. 41. plaats in Drenthe. 48. zie 46 van links naar rechts; afternoon., 50. niet ruim. 52. zie 13 van links naar rechts. 53. deel van een schip. 54. water In Friesland. 56. lidwoord. Ingezonden door Wim B., Hoogstraa/t, R'data. Oplossingen niet meenden s.v.p. t w i». T|

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6