FEUILLETON SPORT EN SPEL LUCHTVAART "V DE DUIVEL IN HET GLAZEN EL EindexamensH. B. S. voor extranci DONDERDAG 2 APRIL Ï93Ï OM HET MUZIEKAUTEURSRECHT gerechtshof worden voorgelegd? i PUBLIEKE VERKOOPINGEN. RIJNVRACHTEN MARKTBERICHTEN. Een adres van ,,Buma" aan Tweede Kamer de ZAL DE ZAAK AAN 'N INTERNATIONAAL Het „Bureau voor Muaiekauteursrecht O"1 ma) te Amsterdam heeft zich niet eeu gewend tot de Tweede Kamer, dat een ant woord bedoelt te zijn op een dergelijk vei oog van de Sacem inzake bet veel-omstreden w ontwerp tot wijziging der auteurswet 191 Het adres van Buirua is tot brochure geworden, waarin de pi bc de houding van de Sacem scherp wooden be- entiseerd. het Fransche Genoot- Over de werkwijze van het .q schap zegt het n,dres da. d aulearsr6cht huiten Frankrijk ong^eer doet verloren gaan voor a© au, land b.v. 85 pet. Dat de Nederlandsche concert instellingen op de hand van de Sacem zijn, verklaart het adres aldus- Deze concert instellingen zijn auteurs, rechtschuldigen eu wanneer de Sacem de be sturen van deze instellingen tot vrienden heeft weten to maken, dan geedbdedlde dit zooals door de publicaties van den conseil zeiven be kend is geworden doodeenvoudig door het -van deze besturen geëischte auteursrecht te verminderen en veel, zeer veel lager te maken dan het overal elders is. Dit beteekenit dus, dat bet bestuur van de Sacem, dat van de door de Sacem vertegenwoordigde houders van auteurs recht in last heeft, zoiveel auteursrecht te in nen als redelijkerwijze mogelijk is, baar last gevers benadeelt. Het ad,res herinnert verder aan bet conflict van de Sacem met kardinaal Dubois inzake bet auteursrecht van kerkelijke muziek, wijst op de ontevredenheid van Fransebe Saoetn-leden zelf met de handelingen van bet genootschap en op de houding van de zustervereenigiogen. De bedreiging, dat de Sacem ons land van Fransche muziek verstoken zou doen blijven en zelfs uitvoering van de repertoria van vreemde organisaties zou verbieden, behoeft volgens bet adres niiet ernstig genomen te wor den. Dat dreigement kan nooit worden uitge voerd. Door vergelijking met Zwitserland geeft bet adres aan, wat in ons land geschieden zou onder een monopolio van de Sacem. Op de vragen: waarom wilt gij niet weg? Welke zijn uw belangen bij de voortzetting van uw werkzaamheid bier te iande? op deze vragen blijft het adres van de Sacem het antwoord schuldig. Deze vraag meent de Franscbe gezant in Den Haag te kunnen beantwoorden in de nota, die Z. Exc. tot de Nederlandsche Regeering l ichtte en die de Nederlandsche Minister van Justitie op aandrang van de Commissie van Rappor teurs aan de Kamer overlegde. Het antwoord, dat de gezant geeft op de vraag: welke schade lijden uw landgenooten? ligt voor den buitenstaander, den in deze aan gelegenheid geheel onwetende voor de hand. De gezant toch zegt, dat het onbillijk ware, zijn landgenooten het zooveel jaren genoten commercieele voordeel te ontnemen, dat zij ge nieten bij hun werkzaamheid. Maar instellingen als Buma en Sacem zijn geen ondernemingen van handel of nijverheid. Deze bureaux zijn instellingen, in het leven geroepen door de houders van auteursrecht zelf, die het inrichten, onderhouden, bekostigen, den directeur en zijn staf aanstellen en ontslaan, salarieeren en lnstruëeren. Die bureaux kun nen geen bezittingen hebben, noch schulden, noch winst, noch verlies. Alwaf zij innen aan auteursrecht hebben zij tot dén laatsten stuiver uit te keeren aan de rechthebbenden. Alwie zegt van zulk een bureau, dat hef commercieele winst maakt, zegt, dat dit bureau zich schuldig maakt aan verduistering. Wat de gezant voor Sacem vraagt, mag, kan, durft de Sacem zelve niet te vragen. De gezant vraagt voor zijn landgenooten het recht, geld te halen uit Nederland, zijn landgenooten zelf vra n slechts te mogen voortgaan, dit land weldaden te bewijzenHet adres van Buma verklaart verder, dat vanwege het Fran scbe bureau hier op groote schaal roof wordt gepleegd, n.I. ten eerste door de zgn. „auteurs biljetten", die groote sommen opleveren waar van de auteurs geen cent ontvangen; ten tweede door middel van hef zgn. „domaine Public", waarin de werken vallen, als de auteur vijftig jaar overleden is, en waarvan de op- bréngsten (over 1929 ten beloope van bijna zes en een halve ton) bij Sacem verdwijnen 'u de „caisse noire" met een min of meer ge heimzinnige bestemming, terwij] bona fide jureaux deze opbrengst verdeelen tusschen f' 6V6ncJe auteurs en uitgevers en do erven an nog geen vijftig jaar overleden rechtheb- tien en. andaar het Fransche wetsontwerp- DE „GRAF ZEPPELIN" tijdens zijn bezoek aan Hongarije boven Boedapest Herriot tegen Sacem, dat nog niet behandeld, maar ook niet ingetrokken is en waarin de gelden uit den „domaine public payant" door den staat worden opgeëischt om er een kas (niet zwart) uit te vormen, waardoor kunst zinnige doeleinden zullen worden bevorderd. In Italië is een dergelijke wet reeds van kracht. Adr zou het toejuichen, als de zaak, zooals de Fransche gezant heeft geopperd, aan een internationaal gerechtshof werd voorgelegd. Adr. kan een overheidstoezicht op de gestie van inningsbureaux hier te lande Slechts met vreugde toegemoet zien. PASSIEUITVOERING TE NAARDEN. Niet onder leiding van Evert Cornelis Hoewel Evert Cornelis zoo goed als geheel hersteld is en bijna al zijn werkzaamheden heeft hervat, acht zijn medicus het toch ge- wenscht, dat hij van de leiding der Passie-uit voering door de Nederlandsche Bach-Vereeni- ging te Kaarden op Vrijdag a s nog afziet. In zijn plaats zal Anthon van der Horst die uit voering, benevens de generale repetitie van Donderdagavond a.s., dirigeeren. HUIB LUNS Benoemd tot hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool Bij Kon. besluit is benoemd tot gewoon hoog leeraar in de afileeling der bouwkunde aan de Technische Hoogeschool te Delft, om onderwijs te geven in het handteekenen en de geschie denis der schilder- en beeldhouwkunst, H. Luns, direöteur van het Rijksinstituut tot op leiding van teekewleeraren, te Amsterdam. URLUS IN BELGIE De Nédarlandsah© zanger, Jacques Urlus, heeft op een Wagner-concert, gegeven door het Conservatorium van Gent, met buitengewoon veed suooes de Sigmund-rol gezongen. BEP VERSLUYS GAAT FILMEN! Onze eerste Nederlandsche aviatrice, mej. Bep Versluys zal de hoofdrol vervullen in een nieuwo Nederlandsche klankfiim, getiteld: „Zil veren vleugels." De heer Schmidt Crans, chef-instruoteur der Nationale Luchtvaartsclvool en verschillende leden der Rotterdamsche Aeroclub zullen hun medewerking aan deze vliegfllm verbenen. Theo Giisten schreef het scenario en zal tevens de regie voeren. EEN VERBODEN TOONEELSTUK Gisterenavond zou de V. A. R. A. een radio- uitzending geven van „Frank van Wezel's roem ruchte jaren", naar den gelijknaimigen roman van A. M. de Jong. De Radio-Omroep Contrèle Commissie heeft echter opvoering van dit stuk in zijn geheel verboden, Inplaat® daarvan werd nu op graruofOOn- platen dé „Bohème" uitgezonden. AVONTURENROMAN. èr- van HEINRICH TIADEN GEAUTORISEERDE VERTALING. 1.) HOOFDSTUK I New-York! Amerika! Er ging een groote sensatie door de wereld. Professor Hamilton, directeur van een zeer belangrijke kliniek voor zielsziekten, had in een dozijn van de meest gelezen bladen dar wereld een in. het oog loopeneis advertentie doen plaatsen, waarin hij voor medische doel einden tien gram zuivere radium zocht. De advertentie was mede-onderteekend door het bestuur van de inrichting, waarin drie multi- mliillonnairs zaten. Alles wees en- op, dat men van plan was, zeer veel geld uiit te geven voor een sensationeel experiment. Da advertentie dwong ais het ware iedier wièn het aanging, zich voor haar te i uteres- seeren. Iedereen was er ineens van overtuigd: Professor Hamilton had een nieuw en zeker middel uitgevonden tegen zenuwziekte. Ieder, die sinds jaar en dag gekweld wérd door dat onbestemde lijden van hart op geest, en hoopen geid had uitgegeven om van deze beklemming verlost te worden, zag nieuwe hoop lichten in den naam van Hamilton, waar niemand uitkomst had geweten, toonde pro fessor Hamilton den nieuwen weg. Deze advertentie was het bewijs van eon wonderbaren vooruitgang op het gebied der psohyeho-therapie. Geen krankzinnigheid meer op de wereld, geen dwalingen des geestes, geen hypochondrie, geen sentimentaliteit geen wan- hoop. Pessimisme zou verdwijnen en een geluk zou overal verrijzen, waar nacht zwart© somberheid had geheerscht. Wég met de waan- en sipookgestalten der epileptici en hysterica, waaraan de moderne wereld juist zoo vreeseiijk rijk is. Professor Hamilton legde in zijn advertentie de belofte, dit aües voorgoed weg t.e zullen nemen. Zijn woorden kregen de macht van een extatische zekerheid, de betoovering van een plechtigen eed. Maar voor dit alles had hij radium noodig. En zooals hij zelf duidelijk had gepreciseerd: 10 gram zuiver radium, Dit was de tooverformule, waarvan alles afhankelijk bleef. In de kringen van technici, ingenieurs en elip.mi.kers, van ernstige wetenschappelijke mannen, werd er over geglimlacht. Ontelbare schouder» werden opgehaald over de na.ivet.eit ran dezen professor. Er waren menachen die reeds uit deu vorm, waarin de oproep was ge steld concludeerden op een gestoorde hersen. functie en ze ontzagen zich niet dit vierkant te verklai en. De meest©,n echter schenen het idee van Hamilton op te vatten. De professor wilde de gellieele wereld, een poets bakken, een kos telijke poets. Prachtig! 10 gram radium! Uit stekend! Waarom niet een pond of honderd kilo. Het Weef even mogelijk als onmogelijk! Waarom vroeg de professor niet om een kubie- ken kilometer goud? Iedereen wist precies hoeveel gram radium er aanwezig was op de aarde en <jiat is maar ai te weinig. Dat was nooit toereikend om deze plannen te kunnen verwerken. Al deze men. scken liepen rond mei. de meest fantastische experimenten en waren van plan om dé wereld geheel te hervormen door middel van het radium. Zij eiscliten allen om strijd den mini malen voorraad van dit begeerenswaardige element op voor hun eigen theorieën. Sedert men de geheimen en de geheimzinnige krach ten van het radium had leeren kennen, schreeuwde de gébeele wereld om radium. Het quantum steeg echter niet evenredig aan de telkens toenemende behoefte. En nu zochten dwazen als deze dokter zoo maar Ineens tien gram van deze stof tegelijk! En met welk doel? Onj daar imee een stel gek ken en dwazen weer verstandig te maken? Wat een belachelijke taak! Waarom moesten die weer verstandig worden? Zat de wereld niet vol verstandige menschen Het gemiddelde cijfer 5 in onvoldoende HET NIEUWE REGLEMENT Bij Kon. besluit van den 19den Maart 1931, (Staatsbl. no. 116) is ingetrokken het Kon. be sluit van 18 November 1920 (Staatsblad no. 820)en vastgesteld het navolgend reglement en programma voor het examen, bedoeld in artikel 55, tweede lid, der Middelbaar-onderwijswet. Het examen, bedoeld in artikel 55, tweede lid, der Middelbaar-onderwijswet, omvat alle vakken, welke in de hoogste twee leerjaren der hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus, afdeeling B, worden onderwezen. Het schriftelijk examen omvat: 1 de wiskun de; 2 de mechanica; 3 de natuurkunde; 4 de scheikunde; 5 de Nederlandsche taal; 6 de Fransche taal; 7 de Engelsche taal; 8 de Hoog- duitsehe taal; 9 de handelswetenschappen; 10 het handteekenen; 11 het rechtlijnig teekenen- Ter keuze van de candidaben wordt óf voor de mechanica en het rechtlijnig teekenen óf voor de handelswetenschappen de examenstof beperkt tot de leerstof, die in de vierde klasse der hoo gere burgerschool behandeld wordt. Een mondeling examen wordt in elk geval afgelegd in de plant- en dierkunde, de cosmo. grafie, de staatsinrichting, de staathuishoud kunde, de aardrijkskunde, de geschiedenis, de Nederlandsche taal en letterkunde, de Fransche taal en letterkunde,' de Engelsche taal en let terkunde en de Hoogduitsche taal en letterkunde. Van een mondeling examen in de afdeelingen der wiskunde, de mechanica, de natuurkunde, de scheikunde en de handelswetenschappen is vrijgesteld hij, die in zulk een afdeeling of in dat "vak voor het schrif telijk werk niet minder dan bet cijfer 7 heeft verkregen. Geeft hij echter aan den voorzitter der commissie den wensch te kennen om toch het mondeling examen af te leggen, dan wordt hij daartoe in de gelegen, heid gesteld. Bovendien wordt examen afgelegd in de licha melijke oefening. Bij de hiervoor te stellen eischen wordt zooveel mogelijk rekening gehou den met de physieke geschiktheid der Candida- ten, hun leeftijd en de gelegenheid, welke zij hebben gehad om het onderwijs in dat vak te volgen. Candidaten, die een. verklaring overleg gen, ondsrteokend door twee geneeskundigen, waaruit blijkt, dat zij het laatste jaar voor het examen ongeschikt waren het onderwijs in de lichamelijke oefening, gelijk dat in de vijfde klasse ©ener hoogere burgerschool wordt gege ven, te voigen, kunnen door den voorzitter der examencommissie van een onderzoek in dat vak worden vrijgesteld. Het oordeel over de kennis en de ontwikke ling der candidaten in elk der vakken, waarin examen wordt afgelegd, wordt zonder verdere aanwijzing of onderverdeeling uitgedrukt door één der cijfers van 1 tot 10, aan welke de vol gende beteekenis is te hechten: 1 zeer slecht; 2 slecht, 3 gering, 4 onvoldoende, 5 bijna voldoen de, 6 voldoende, 7 ruim voldoende, 8 goed, 9 zeer goed, 10 uitmuntend. Met afwijking van het bovenstaande worden voor het vak wiskunde twee cijfers toegekend: ééii voor de afdeeling reken- en stelkunde en driehoeksmeting, één voor de afdeeling stereo metrie en beschrijvende meetkunde. Na afloop van het examen van een groep wordt een vergadering gehouden, in welke com missie over den uitslag beslist. Aan den candi - daat, bij wien het gemiddelde van al de eindcij fers 6 of meer bedraagt en die geen enkel eind cijfer heeft lager dan 5, wordt het getuigschrift van voldoend afgelegd examen uitgereikt. De candi daat, bij wien het gemiddelde van al de eindcijfers 5 of minder, bedraagt, is afgewezen. In alle andere gevallen wordt naar aanleiding van de verkregen cijfers over den uitslag be raadslaagd en beslist. Alle leden der commissie nemen aan de stemming deel. Blanco stemmen is niet geoor loofd. Bij staking van stemmen wordt de candi- daat geacht te zijn geslaagd. In dit reglement werden de wijzigingen aange bracht, welk© dit jaar voor het eerst ook voor het gewone eindexamen zullen van kracht' wor den. Deze betreffen voornamelijk de waarde van het cijfer 5 en dat mechanica en boekhouden ook schriftelijk zullen worden afgenomen, ter wijl de candidaten tusschen deze vakken kun nen kiezen. Het programma De vernachten voor de vakken, waarin dit jaar voor het eerst wordt geëxamineerd, zijn volgens hot program als volgt: Het mechanica-examen omvat: a. de eerste beginselen van de leer der be wegingen en der krachtende eenparige en een parig veranderlijke bewegingen en de leer der samenstelling van die bewegingen; de kogel baan; de dynamische grondbegrippen met toe passing op eenvoudige gevallen van beweging, ook van verbonden lichamen; eenbedenstelsels, de samenstelling van krachten en koppels; de momentenstelling; b. de leer van het zwaartepunt en zijn plaats, bepaling voor enkele zeer eenvoudige lichamen; eenvoudige gevallen van even wicht, ook met inachtneming van de wrij ving (géén tap wrijving)de leer van arbeid en arbeidsvermogen met toepassing op eenvou- dige gevallen van beweging. De candidaat be hoort zoowel door het beantwoorden van vra gen over onderwerpen, die in de theorie behan deld zijn, als door het oplossen van vraagstuk ken te kunnen toonep, dat deze onderwerpen zijn eigendom geworden zijn. De candidaten, die voor de mechanica de leer stof van de vierde klasse eener hoogere burger school als examenstof hebben gekozen (en voor d© handelswetenschappen de leerstof van de vijfde klasse) worden in de mechanica uitslui tend geëxamineerd in de onder a genoemde onderwerpen. Het oosmografie-exanien omvat: enkele hoofd stukken, ter keuze van den candidaat; waarne ming van sterrenbeelden en van de beweginv der hemellichamen; vorm. en beweging der aarde; het planetenstelsel, kometen en vaste sterren- De candidaat voor het examen handelsweten schappen behoort In staat te zijn tot: a. het bepalen en het detailleeren van de handelswinst bij het enkelboekhoudenhet sa menstellen van de meest voorkomende hulpboe ken (kas-, bank-, inkoop-, verkoopboek en pri ma-nota) en bijboeken (voorraad-, debiteuron. en crediteurenboek)het samenstellen van eeu eenvoudige jaarrekening eener verbruikshuis- houding; het opstellen van een rekening-courant volgens de staffelmethode; b. het maken van eenvoudige journaalposteu en het journaliseexen der hulpboeken sub. a. ge noemd; het samenstellen van een eenvoudige verlies, en winstrekening; het opstellen van een factuur een disconto- en een effectennota. De candidaten, die voor de handelswetenschappen de leerstof van de vierde klasse eaaeir hoogere burgerschool als examenstof hebben gekozen (en voor de mechanica de leerstof van de vijfde klasse) worden in de handelswetenschappen alleen geëxamineerd over de sub a genoemde onderwerpen. Het examen rechtlijnig teekenen omvat het maken van een vlakversiering op meetkundigen grondslag. Wat de lichamelijke oefening betreft, behoort de candidaat te kunnen uitvoeren: houdingsoefe- ningen, lenigheidsoefeningen, evenwichtsoefe ningen, behendigheidsoefeningen zonder en met toestellen- De mannelijke candidaat behoort bovendien te kunnen uitvoeren: klimoefeningen in palen en in touwen en springoefeningen ook over bok en paard. Voorts behoort hij blijk te geven, dat hjj lichte athletiek en sportspelen heeft beoefend. KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND le klasse driebanden Voor de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland der eerste klasse drie banden, die te Haarlem gehouden worden van 1619 April, heeft een tiental spelers ingeschreven. Het zyn de heeren H. J. Robyns (titelhouder), D. A. da Foeliager, C. B. Koopman, J. Groente man, S. van Bever, J. Kleerekoper, P. de Moet, A. Sengers, C. Sluiter en P. Petersen. Aangezien bet aantal deelnemers, dat in den eindstryd kan komen, slechts acht bedraagt, zul len voor wedstrijd en gespeeld dienen te worden, waardoor twee spelers moeten afvallen. Alleen de titelhouder Robyns komt rechtstreeks in den beslissings wedstrijd. De voorwedstryden zullen in drie grcSepen als volgt verdeeld worden. Haarlem by Sociëteit de Vereeniging: P. de Moet, D. A. de Foeljager, C. B. Koopman. .Amsterdam bij Rembrandt: S. van Bever, J. Groenteman en J. Kleerekoper. Rotterdam by B. V. Rotterdam: C. Sluiters, P. Petersen en A. Sengers. Eerste klasse groot biljart Voor de wedstryden om het kampioenschap van Nederland der le klasse op groot biljart, die van 912 April te Leeuwarden gespeeld zullen worden, hebben de volgende acht spelers inge schreven: J. Dommering (titelhouder), J. Wie- mers, M. Theeboom, C. van Vliet, Tjao Sie Lean, J. H. Sweering, P. de Leeuw en L. Gehrels. De le klassers H. J. Robijns en C. B. Koop man schreven niet in. Voorwedstryden zijn der halve niet noodig. ken; 3 vette kalveren, 175 nuchter ekalvo, n 6 —11, handel traag411 vett eschapen 25-A3, 7Ï weide schapen 2130. 01 lammeren, handel ma tig; 257 mestvarkens 1430, 35 zouters 34">1 ct., 30 Londensche 32—35 et .per kg., 378 biggen ƒ58, handel traag. Goudsche kaas le soort 3435, 2e soort- 30 —33 .aanvoer 14 partyen; Leidsche kaas le soort 35—37 .aanvoer 4 partyen, alles per 50 lig-, handel matig. ROTTERDAM. 1 April. (Veilingsvereeniging „Vrye Aardbeienveiling Charlois"). Spruiten le soort ƒ22—27. 2e soort 10—16, witlof le soort 31—33, 2e soort 12—16. uien 2—2.50, peen 1.10 per 100 kg., eieren 3.90—4.30 per 100 stuks, prei 2.10—2.70, seldery 2.10—3.50 per 100 bos. ROTTERDAM, 1 April. (Coöp. Tuinbouwveiling Rotterdam en Omstreken) Holl. kaskomkommers le srt 24—30 ct, 2e srt 18—24 ct, 3e srt 12—17 ct, Holl. platg. komkommers le srt 3234 ct, 2e srt 23—24 ct, 3e srt 17—18 ct per stuk, komkommer- stele 1139 ct per kg., sla (Leduc) le srt 7.60— t 7.80, 2e srt 2.90—3.60, sla (Meikoning) le srt 10—15.50, 2e srt 4.80—11.80 per 100 krop, Slavel- len 1838 ct, spinazie 1619 ct, dunsel 18 ct, postelein 52—59 ct per kg., radys 4.70—5.50, seldery ƒ2.60—3.10. pieterselie ƒ9 per 100 bos. Aanvoer sla 184.000 stuks. RODENRIJS, 1 April. (Coöp. Groentenveiliilg Vereen. „Berkel. en Rodenrys" G.A.) Komkom mers le soort 28, sla le soort 7.60—15, 2e soort t 4 70—8.50 per 100 stuks, spinazie 17.1018.50 per 100 kg., radijs 2.60, pieterselie 6.20 per 100 bos, slavellen 1.10—3.15 per kist. DIOCESANE HAARLEMSCHE GYMNASTIEKBOND. Zooals men weet, worden op Tweeden Pink sterdag de bondswedstrijden van den Diocesanen Haarlemschen Gymnastiekbond te Schiedam ge houden, waar de regeling aan de R. K. Sport- vereeniging „Excelsior" is toevertrouwd. Zondag jongstleden hadden te Rotterdam de voortumoefeningen plaats, welke zeer druk wa ren bezocht. Van het gemeentebestuur van Schiedam is thans bericht ingekomen, dat toegestaan wordt een optocht met ontplooide banieren en muziek, welke te half een zal optrekken naar het stad huis. Daar zal voor het gemeentebestuur worden ge defileerd, terwijl bestuurders, officials enz. ten stadhuize zullen worden ontvangen. Vervolgens zal op het terrein van „Excelsior" aan de Damlaan een massa-demonstratie worden gehouden. KATH. M. T. S- VEREENIGÏNGEN. Op 2en Paaschdag houdt de Vereeniging van reeds enkele Katholieke M. T. S.-clubs in Ne derland baar eerste landelijke bijeenkomst in Amsterdam. Om 9)4 uur wordt in St. Joan de Deo aan de Keizersgracht 65 Amsterdam een H. Mis op gedragen, waaronder algemeene H. Communie. Na een huishoudelijke bijeenkomst wordt een bezoek gebracht aan het Koloniaal Instituut. Om 3 uur heeft een bijeenkomst plaats in „de Poort van Weesp", waar de heer Jan Schuur- mans Jur. student, het onderwerp zal inleiden „Katholicisme en techniek." ANDERSON SCOTT NAAR AUSTRALIË GESTART. LONDEN, 1 April. (V. D.) De vlieger Andersón Scott is hedenmorgen gestart voor een solovlucht naar Australië. H ij wil trachten het huidige record, dat op naam staat van Kingsford Smith, te breken. Weekbericht van 2223 Maart 1931. De aanvoeren van zeezijde bleven onveranderd. Scheepsruimte bleef by weinig vraag voldoende beschikbaar. De ertsvracht bedroeg: naar Bunr- havens 30—40 ct. per last met resp. 3—4 en 6—8 losdagen; naar Horl/Grimberg 4050 ct. per last met resp. 3—4 en 6—8 losdagen. Naar den Bo- venriin werd weinig bevracht. Voor ruwe pro- ducten werd ca. 50 ct. per last betaald. Het sleep- loon werd genoteerd volgens het 30 ets. ianef. jDe waterstand was in het laatst der week yeJ" lend. Naar den Boven- zoowel als naar den Be nedenrijn werd op vollen diepgang afgeladen. In de Ruhrhavens ging zeer weirug om. Scheepsruimte bleef overvloedig beschikbaar. De vracht voor exportkolen naar Rotterdam bleet onveranderd genoteerd op Mk. 0.60 per ton in clusief sleeploon. MISSIE-TENTOONSTELLING Op 25 Juli en volgende dagen zal dit jaar te Bergen op Zoom voor de tweede maal een groo_ te Diocesane Missietentoonstelling worden ge houden. De tentoonstelling zal wordeu gehouden in het St. Antoniusgesticht, terwijl de groote vergadering in ThaJia en de nevenvergadering in de St. Josephgezellenvereeniging, Aloysius Patronaat en het Patronaat van de parochie van O. L. Vrouw van Lourdes gehouden zullen worden. ZILVEREN PRIESTERJUBILK. Dinsdag was het de dag waarop de Zeereenw. Heer J. Jacobs, pastoor van de Parochie van O. L. Vrouw van Lourdes in het Wittevrouwe- veld te Maastricht 25 jaar geleden tot priester werd gewijd. De parochianen zulten het zilveren jubileum van bun Herder op den tweeden Paaschdag feestelijk herdenken, op welken dag tevens de plechtig© inzegening zal plaats hebben van een nieuwe openlnchtsohool. TE ROTTERDAM. Woensdag 1 April n.m. 2 uur. Eindafslag. Pand en erf. Zwarte Paardenstraat 20, in bod op 14.400, voor 15.200 verkocht. 1. Pand en erf, Rosestraat 32, in bod op 29.000, daarop verkocht. 2. Idem, Oranjeboomstraat 87, idem ƒ17.900, voor 18.380 verkocht. 3. Idem, idem 190. idem ƒ11.600. 4. Idem, idem 192, idem 12.500 .beide voor 24.670 verkocht. 5. Idem, Steven Hoogendykstr. 12, idem 6.300, 6. Idem, idem 14, idem 6.400, beide voor 13.550 verkocht. 7. Idem, Stationsweg 12, Schiebroek idem 5.550, voor 6.350 verkocht. 8. idem, Berglustlaan 32, Hillegersberg, idem 12.400 ,voor 13.100 verkocht. Voorloopige afslag. Winkelpand en erf, West Wagenstraat 9S, hoek St. Laurensstraat 27. Trekgeld 120.000. 1. Pand en erf, Zwart Janstraat 58. Trekgeld 24.000. 2. Idem, idem 76. Trekgeld 20.400. 1. Pand en erf, Kruisstraat 9. Trekgeld 21.400. 2. Idem .Molensteeg 25. Trekgeld 10.000. 3 Complex panden en erven, Molensteeg 22, 24, 26 'en 30. Trekgeld 83.000. Pand en erf, Aelbrechtkolk 3a, b. Trekgeld ƒ21.800. 1. Pand en erf, Zydewindestraat 57a, b., hoek Akeleistraat 14. Trekgeld 17.400. 2. Idem, Zydewindestraat 59a, b. Trekgeld ƒ9800. 4. Idem, Warmoezierstraat 47a, b Trekgeld ƒ8.850. 4. Idem, idem 49a, b. en plaatsje. Trekgeld 8.750. 5. Idem ,)d,m 53a, b. Trekgeld ƒ7.500. 6. Idem, Heemsteestraat 7a b. Trekgeld 7.600. 7. Idem ,idem 11a, b. Trekgeld ƒ7.700. LEIDEN, 1 April. Aanvoer en pryzen waren: 514 runderen, 178 kalveren, 486 schapen, 12 stie ren 120340, 107 kalf- en melkkoeien 230400, handel fluaw192 varekoeien 195320, handel matig93 vette ossen en koeien 250420 (5890 ct. per kg.), handel stug; 10 graskalveren of pin- HET SCHEEPVAARTVERKEER VAN DEN NIEUWEN-WATERWEG, ROTTERDAM, HAMBURG EN ANTWERPEN. Gedurende de maand Maart zijn te Ham burg binnengekomen 1674* schepen met 1.770.138 netto tons tegen 1652 schepen met 1.918.384 netto tons in 1930, Wij laten hieronder een vergelijkenden staat volgen van de havenbeweging van den Nieuwen Waterweg, Rotterdam, Hamburg en Antwerpen over Januari/Maart. Nieuwen Waterweg:' 1931 3275 5.491.119 1930 3675 6.172.641 Verschil Rotterdam 1931 1930 Verschil Hamburg 1931 1930 Verschil Antwerpen 1931 1930 400 681.522 2573 4.284.223 2986 5.133.034 413 848.811 4583 5.037.986 4597 5.405.683 14 367.683 2552 4.652.565 2810 4.898.196 Verschil 2 58 335.631 Hierbij Is inbegrepen de scheepvaartbe weging van Altona, Harburg en Wilhelmsburg. De officieele cijfers der netto tonnen- maat voor Antwerpen luiden voor 1931 5.473.606 en voor 1930 5.868.466 het verschil 394.860. Om deze gelijk te maken met de hier gebruikelijke berekening zijn deze cijfers met 15 pet. verminderd. ROTTERDAM—ANTWERPEN. Gedurende de maand Maart zijn te Ant werpen aangekomen 931 schepen, totaal 1.9S1.363 netto tons. Wij laten hieronder een vergelijkenden staat volgen van de havenbeweging van Rotterdam en Antwerpen: Rotterdam Antwerpen 1931 schepen netto t. schepen netto t Januari 922 1.534.240 835 1.814.171 Februari 766 1.256.284 786 1.678.36o Maart 885 1.463.623 931 1.981.363 Totaal 2.572 4.2S4.223 2.552 5.473.606 De voor Antwerpen opgegeven cijfers der netto tonnenmaat zijn die volgens Belgiseae berekening. Om deze gelijk te maken met de hier ge- biuikelijke berekening moeten deze cijfers met 15 pet. verminderd worden. Het totaal-cijfer voor Antwerpen wordt dan 4.652.565. I i I In de wetenschappelijke wereld had men na maanden van een lam entabelen stilstand we derom stof gevonden tot zware en moeilijke disputen. Men begon heele artikelen te schrij ven over de vraag, wat gewichtiger was, zieken t.e genezen of uitvindingen te doen. De dok teren waren natuurlijk voor professor Hamil ton, maar toch niet al'len. Velen benijdden hem zijn roem anderen namen een geheel andere houding aan eu fronsten argwanend de wenk brauwen als de naam van dokter Hamilton in verband met dergelijke experimenten werd ge noemd. Alle technici noemden hem echter een parig een idioot, een waanzinnige, een fantast. Tenslotte vielen deze rumoerige stemmen weer stil en bleef een ieder overtuigd, dat men te veel drukte had gemaakt over deze omelette en professor Hamilton zijn zoo begeerd en met zooveel ophief gevraagd tien gram radium toch nooit hij elkander zou krijgen. Toen gebeurde het wonder! New-York Amerika de wereld, leefde op. Er verscheen op een morgen bij Professor Hamilton een man die den geleerde tot diens groote verwondering mededeelde, dat hij ge komen was. om professor Hamilton de gevraag de tien gram radium aan te bieden, Tien gram zuiver radium! En dat met een gezicht, alsof hij prijsopgave deed in thee, opium of Chmeeséhe lapjes. Professor Hamilton kon een halve minuut lang niet spreken van ontroering. Men moet weten, da.t, hij zelf niet meer geloofde aan een gunstig resultaat van zijn advertenties. Zijn vrienden en kennissen hadden een ondrageiij- ken ijver getoond in het verzamelen van aller lei argumenten, waardoor duidelijk bewezen werd, dat hij een fantast, een droomer, een idioot was. Men had hem aanvankelijk op zeer hoffelijken toon trachten te overtuigen van zijn absurde eischen, met een woordenkeus, die juist het midden hield tusschen de kwalificaties droomer en idioot. Maar Hamilton had zich meer en meer teruggetrokken in ho ghartig- heid, en voelde zich door al deze voorzichtige raadgevers ten zeerste gekrenkt. Hij was zeer gevoelig voor alles wat zijn roem in gevaar kon brengen. Zoodoend© had de giftplant van een donkere woede door al deze te berde ge bracht bezwaren, diep wortel geslagen in zijn ziel. Hij had maar één woord, voor al deze be moeiingen, afgunst en veraau'zeivligde zich zelf met zijn zaak en de wetenschap. Hij zag de zaak in zoo'n vreemd licht, diait hij zich in buien van groote moedelooshedd Bet ontvallen, dat hij het slachtoffer was geworden van een schandelijke vervolging, van een hetze door zijn jaloersche collega's tegen hem en zijn succes ontketend- En of zijn beste vriend nu ai bij hoog en bij laag beweerde, dat Hamilton de kwestie veel te veel op de splits dreef, en trou wens op zijn kop zette; ,of een ander duidelijk uitlegde, dat heel de strijd zich concentreerde op de mogelijkheid van 't al of niet verkrijgen van tien gram radium, de geleerde was niet meer af te brengen van zijn idee fixe, dat. een geheime macht zijn wetenschappeiijken onder gang had gevraagd. Hij deed zloh voor als een miskend genie, en dat kan, naar beweerd wordt, tot een bedenkelijke Ziekte groeien. Nu zat daar tegenover dien man der weten schap, die weken was vervolgd, die geleden had onder al of niet vermeenden laster, Iemand die hem in levenden lijve de verlangde tien gram radium kwam aanbieden. Tien gram radiium! Denk eens eventjes na. Niet acht, niet negen en een half, maar juist wat hij noodig had, tien volle gram radium! Het voorwerp van zijn gewraakte hersenschimmen, de verwerkelij king van zijn wenechen, die men bombastisch had genoemd en als een bewijs van zijn geeste lijk bankroet had aangevoerd. Nu was dat alles uüt, de wereld van sprookjes en booze veron derstellingen, tastbare en lichheldere waarheid geworden. Kon men overtuigen/der bewijs vin den voor zijn ongeschokte geestelijke vermo gens? Al deze gedachten sprongen plotseling en tegelijkertijd in hem op, en deden hem in wendig juichen van wild plezier. Hij kreeg een gevoel van een overwinnaar dat hem bijna had verlelidt om het luid uit te schreeuweniets te doen, om de geweldige spanning, waaronder hij al dien tijd had geleden, te breken. Maar hij begreep nog juist op tijd, dat hij niet diplo matiek zou zijn door zijn vreugde te toonen, en verscho'H zich achter zijn pessimisme. Wat zegt U, mijnheer? Hebt U radium? Tien grom radium? Onmogelijk mijnheer! Uit gesloten mijnheer! De ander lachte even erg koeltjes, doch be leefd en- knikte. Ja, ik hetb tien gram radium bij me, hier In deze tasch. Wilt u hot radium zien? U hebt maar te bevelen, met genoegen, en onmiddellijk. De ander vestigde zijn oogen strak op den vreemdeling. Was die man een bedrieger? Zijn gezicht was verre van gewoon. Het was tame lijk smal, en liep tot aan de kin, dis zeer pun tig was, hartvormig toe. De jukbeenderen sprongen bijna uit het vel. Zijn neusbeen was opvallend ingedrukt, en de daarnaast ver in de dwarste doorgetrokken oogen, hadden een flu- weeligen diepen donkeren weeken glans. Nog maals het was een buitengewoon gezicht, waariin het goede en het slechte als het ware in elkander grepen en één waren geworden. Energie en vaste wil, scherpzinnigheid en ver stand en tegelijk een zachtmoedigheid, als een wit kleed over deze harde onverzettelijkheid. Dit en nog iets andere lazen de vorechende oogen van Hamilton u!it bet geestelijk paspoort, dat deze boodschapper bij zich droeg. Hij wist nog iets meer. Hij wist, dat zijn bezoeker een Chinees was, de man droeg wel geen staart meer maar al waren de lastige uiterlijke ken- teekenen nu verdwenen, toch was het een zoon van het Hemelsche Rijk. Hamilton had een bediende, die in de omgeving van Jenping had leeren praten en professor Hamilton kwanri het voor, dat deze bezoeker het Engelsch van de nieuwe wereld met eenzelfden tongval sprak als zijn bediende Kung. O, Mr. Hamilton, u gelooft mij natuurlijk niet. Best, ik zal u het radium laten zien. De bezoeker opende zijn prachtige actetasch, doch zeer langzaam en omslachtig, al» wilde hjj professor Hamilton onnoodlg folteren. En wat haalde hij nu uit zijn actemtaseh te voorschijn. Dat was al heel typisch! Een dood gewoon avondbeursje met bonte bloemen ge borduurd. Het was echter niiet met allerlei pruilen gevuld maar met watten en in die watten lag een glanzend doorzichtig en fon kelend glazen ei, van bergkristal. Keurig ge polijst doorzichtig en schitterend als een ge stolde druppel bergwater. Zwaar ademend boog professor Hamilton zich over de citroengele band van zijn bezoeker, waarin nu het ei te fonkelen lag. Hij bemerkte, dat het ei uit twee helften bestond. De beide vlakken waren een wonder van polijstkunst, en zoo van gaatjes en uitsteekseltjes voorzien, dat ze luchtdicht op elkander pasten. Binnen in was het glazen ei uitgehold en in deze holte bevond zich een stof van niet al te groeten omvang. Ze was grijs van kleur, en het oog van den professor herkende het onmiddellijk als het zoo vurig verlangde toovermiddel. Hoehoe is het mogelijk? stamelde lig. Waar hebt U dat vandaan? De bezoeker glimlachte weer. In uw advertentie staat niet te lezen, dat de leverancier ook gedwongen is, de afkomst van de goederen mede te deelen. Deze woorden op zich zelf drukten een wei nig spot uit, maar niet de toon waarop zij wer den gezegd en nog minder het bescheiden, bijna om vergeving vragende glimlachje, dat ze vergezelde. Je moet mij vooral niet misverstaan, be gon Hamilton met rauwe stem te blaffen. Ik vraag 't niet als detective^ maar als man dier wetenschap. O, zei de ander. Uit China. Het Is de vrucht van veel geduld en jarenlamgen arbeid. Professor Hamilton knikte. Hij bad eigenlijk de laatste woorden niet eens verstaan. In zijn hoofd woelden allerlei fantastische gedachten, hij sprong op en liep een paar maal de kamer op en neer. Toen bleef hij voor zijn bezoeker staan en begon even later de schilderijen tegen den muur te bekijken. Wat verlangt U? klonk het éindelijk van zijn lippen. O, radium is den laatsten tijd erg duur. zei de ander met een gezicht, ateof hij een ge heim losliet. Dat weet lik, riep Hamilton met een stem waarin ongeduld klonk, l'k vraag maar, wat 11 verlangt. We hebben hier tien gram radium, zei de vreemdeling met een wonderlijk flegma, dat is een zeer voorname breuk in den geheeien voor. raad der aarde. U kunt daar heéle wonderen mee verrichten. Man maak me niet razend, schreeuwde Hamilton. Noem mij den prijs. Wel nu, laten we dan zeggen een half millioen. Hamilton had meer verwacht, veel meer. Wat zei je? vroeg hij nogmaals, om •»-. kerheid te hebben. Eén half millioen? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7