FEUILLETON DE DUIVEL IN HET GLAZEN EI. SPORT EN SPEL LUCHTVAART Vier a vijfduizend slacht offers WOENSDAG 8 APRIL 1931 RADIO-PROGRAMMA RUIM VAN ORDERS VOORZIEN AVONTURENROMAN. van ST. AUGUSTINUSVEREENIGING FREDERIK VAN EEDEN BEDIEND TEGEN HET HOOFDBESTUUR VAN „ONS BELANG" WORDT ACTIE GEVOERD KATHOLIEKE M. T. S. VEREEN. INVOER VAN RUSSISCHE GOEDEREN IN ONZE OOST MARKTBERICHTEN* DONDERDAG, 9 April. w?T^rl2en (1875 M". 160 K.H.) 8.00 KRO.; 10.00 o?7': H-002.00 KRO. Daarna NCRV.: 8.00 gramofoonplaten10.00—10.30 dameskoor CRV.10,3011.00 ziekendienst11.0011-30 gramofoonplaten; 11.30—12.00 godsd: halfuurtje door Pastoor Perquin 12 00—12 15 politieberich ten; 12.15—1.45 KRO.-trio; 1.45—2:15 gramofoon platen; 2.153.15 handwerkcursus3.15 3.4o vrouwenhalfuurtje4.00- 5.00 ziekenuurtje5.00 —5.45 cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.45 660 mej. Tr. Versteege (zang), me.j. C. v. d. Veen (piano)6.30-6.450 knipcursus; 6.45-7.00 gramo foonplaten; 7.00—7.30 vragenhaifuurtje7.30— 8.00 politieberichten: 8 00 Luth. kinderkoor: ,,Een vaste Burg" o. i. v T A Berkhout.; 8.30—9.00 5; A"?elink-De internationale positie van de Chr. Sociale Arbeiders-beweging"; 9.00 vervolg concert; 9.25 intermezzo; 9.35 slot concert; 10.00 vaz Dias; 10.10—11.30 gramofoonplaten. Hilversum (298 M., 1004 K.H.) Uitsl. AVRO-uitzending: 8.00—9.50 gramofoonplaten; 10.3012.00 AVRO.-kwartet; 12.002.00 gramo foonplaten; 2.303-00 mevr. Grebede Lange (zang), B. Drukker (piano); 3.00—3.30 gramo foonplaten; 3.404.00 citaarspel door Louise Walker; 4.00—5.00 ziekenuurtje5.00—5.30 ioeta- foonprogramma5.307.00 Omroeporkest.; 7.00 7.30 radio volks-universiteit; 7.30—S.OO sportcau- aerie H. Hollander; 8.00 gramofoonplaten; 8.15 *6-15 aansluitg Concertgebouw Amsterdam; 10.15 vaz Dias10.30—11.15 Kovacs Lajos en zijn or- kest; 11.1512.00 gramofoonplaten. Daventry (1554,4 M., 193 K.H.) 11.05 ie- ;!ng; 12.20 orgelspel door R. Foort; 1.20 E. ;°J'pr (sopraan), A. Miliward (bariton), V. AUstin (piano); 2.202.50 gramofoonplaten; 4.05 dansmuziek; 4.50 orkest; 5.35 kinderuurtje6.35 berichten: 7.00 strijkkwartet.; 7.20 lezingen; 8.05 piano-recitaldoor Pouishnoff: 8.35 cabaret programma; 9.20 berichtenn.40 lezing: 9.55 mi litair orkest: B. Eyleine (cello); 10.50—12.20 dans muziek; 12.2012.25 televisie. p,"iis (..Radio-Paris" 1725 M., 174 K.H.) 8.05 ïz.so gramofoonplaten; 4.05 dansmuziek; 6.50 ?omToue01« vt6n: 8 20 uitz' van eeu opera- comique. Solisten, koor en orkest. 9.&^inf»cei?Aerg (473 M" 634 KH-> 6 20—7.20, 10 n> 10.3511.15 en 11.30 gramofoonplaten; en T c or?te»tr --205.20 solisten; 7.50 orkest 11 9n" ^zigeti (viool). Daarna berichten en tot •U-*0 concert. Kalnjdborj. (1153 M„ 260 K.H.) 11.20—1.20 kest; 2.204.20 orkest en declamatie; 7.108.10 RULi memedew. v. solisten. Finsche avond; ,0—1.20 radio-balModerne dansmuziek door verschillende bands. bussel (508,5 M.. 590 K.H.) 5.20 Omroep- t7.05 gramofoonplaten; 8.20 orkest. 7iJteUven (338'2 M- 887 K.H.) 8.20 kamermu- k7.05 gramofoonplaten; 8.20 orkest en zang. .2 e e s e n (1635 M., 183,5 K.H.) 5.40—11.20 le- k'ngen; 11.20—12.15 gramofoonplaten; 12.15—1.20 berichten; 1.20—2.20 gramofoonplaten; 2.20—3.50 'ezingen; 3.50—4.50 concert; 4.50—8.10 lezingen en berichten; 8.10 hoorspel „Leben und Sterben des groszen Sangers Enrico Caruso" van G. Eich en M. Raschke; 9.20 berichten, daarna tot 11.50 dansmuziek. CHAMOTTE-FABRIEKEN Dividendvoorstel 6 pet. (v.j. 9) De Directie der Vereenigde Nederlandse!)® Chamotte Fabrieken te Geldermalsen deelt ■mede, dat Commissarissen zullen voorstellen aa,n de in Mei a.s. te houden algemeene verga dering over het jaar 1930 een dividend uit te keeren van 6 pet (v. j. 9 pet.) zoowel op de ge wone aali'deelen als op de preferente aandeeleii. Het bedrijf is ruim van orders voorzien. UIT HET MANDENMAKERSBEDRIJF TE AMEIDE Geen officieelc bemiddelingspoging? Naar aanleiding va.n bet bericht inzake een «fficieele bemiddelingspoging van den burge meester van Ameide in het ma-ndanmakerscon- flict in deze gemeente, deelen de lioofdbestu- ren van den Algemeenen en Christel ijken Neubelmakersbond mede, dat dezen besturen hiervan niets bekend is. R-K. BOND VAN TECHNICI De jaarvergadering van den Ned. R.K. Bond van Technici „St. Bernulphus" zal op Zater dag li en bondag 12 April a.s. te Haarlem worden gehouden, in hotel St. Jan, Jansweg 20. UIT DE SCHOENINDUSTRIE De jaarvergadering en vuktentoonsteliing van den R. K. Bond van sohoenw. en schoenan. patroons vereeniging zal dit jaar worden ge houden op 5, 6 en 7 Juli te Roermond in de Hanmoatijoti Algemeen secretaris van bet ten/toonstelling®, comité te de heer P. Th. v. d. Ing, lste Volks belang 3, Nijmegen. HE1NR1CH TIADEN GEAUTORISEERDE vertaling. 5) Jefferson had buiten deze bezitting ook een woning in de stad. En hij kwam alleen voor bet einde van de week en niet eens Sore- ge'.d, of bij bijzondere gelegenheden, niet zijn elegante® eenpersoons-auto, dien hij zelf be- etuurde naar buiten. Op een avond van een door de weeksohen dag hield Jefferson's wagen weer voor de poort 8t.il, en gaf drie korte signalen. Het duurde nog geen tien seconden, of bet hek ging ge- ruischJoos open en de gele herculische vrouw Kwam naar buiten. Zij kende den toon van de claxon van haar heer, zy kende nauwkeurig zijn gewoonten, en wist dat er vandaag iets bijzonders gebeurd moest zijn, oïndat haar heer, die eerst twee dagen geleden hier geweest was, nu weer terug keerde, o, ja, ze kende haar meester heel goed, en behoefde maar een vluch- tigen blik op zijn gezicht te werpen, om te we ten, dat er iets bijzonders was gebeurd. Uit den weg, schreeuwde Jefferson, en hij gaf zijn wagen zoo ondoordacht vol gas, dat de Tliibetaansohe met het achterspatbord tegen 1*®* hek werd geslingerd. Hond, let toch in het vervolg op. j6 weet .hoe hij als een duivel wegschiet, als ik hem vol gas geef! Hij stuurde zijn wagen naar een kleine Inge groeide garage, die achter in den tuin lag, Mr. Jefferson had de gewoonte om menschen, die hij haatte of verachtte met diernamen, aan te spreken. Heer Jefferson noemde (le wachteres portierster van zijn huls, die tevens zijn hutohoudster was; Hond! De algemeene vergadering Op den derden Paaschdag beeft de Diocesaan Ver. „St. Aitgnstimius" de vereeniging der Katlh. Onderwijzers im het Bisdom Haarlem, te Rotterdam haar 39iste algemeene vergadering gehouden. De dag werd ingezet met een H. Mis, welke te hailf tien in de kapel van het Allerh. Sa crament werd opgedragen door- den geestelijk adviseur der vereen»giug, prof. P. J. Heskes vain iliet Philósophicum te Warmond. Te half elf ving hierna in de Tivodii boven zalen de vergadering aan, welke door een groot aantal vertegenwoordigers der afdeelin- gen weiden bijgewoond. Nadat de voorzitter, de heer II. G. de Boer, de bijeenkomst had geopend, werd door allen staande het Bondslied gezongen. De voorzitter van den ontvangende Ratterdamsdhe afdeeling, de iheer H. P. C. van Nimwegé®, richtte dan een woord van welkom tot de aanwezigen en sprak eendge woorden van gelukwenscb tot den •voorzitter in verband met zijn In Januari jJl. gevierd zilveren jubileum als hoofd der school. In 'n kort overzicht gaf de voorzitter dan een beeld van het leven der vereeniging. Het afge- loopeu jaar heeft zich gekenmerkt door een belangrijke stijging van het ledental. Met onge veer 11 pet. ging dit vooruit en bedraagt thans 2100. Dit leger van georganiseerde® vertegen woordigt een kapitaal aan geestelijke waarde Het. streven aal er op gericht moeten zijn om door het leven in de atfdeelingem ons frisch behouden voor onze taak. De onderwijzersda- gem. zijn daartoe een uitnemend middel. Het. hoofdbestuur hoopt diit jaar te kunnen verwezenlijken de plannen i. z. een vaandel of vlag voor de vereen iging. Op eenige vragen uit. een der afdeetongem i. z. toetreding va.n religieuzen tot de vereeniiging, 'heeft toet hoofd bestuur geantwoord, dat het niet de vrees Voor overiheeraohing deelt en van meeniing is, dat er propaganda voor toetreding moet worden gevoerd. In verband met een besluit over een voorstel der afdeeling Beverwijk I.z. toelating van onderwijzeressen uitsluitend in de twee lagere klassen, heeft toet hoofdbestuur zich ge wand tot den 'bisschop^ die antwoordde, dat dit een zaak was van het Episcopaat. Wordt dit besluit gehandhaafd, dan zal toet naar de Fe deratie moeten teneinde aldus de zaak hij het Doorluchtig Episcopaat aanhangig te maken. WTat 'betreft, den steun van schoolbesturen aan het O. I. Z., deze kwestiie is dooi' Z. H. Exc. den Bisisohop met de Dekous besproken. Van de ze laaf sten is een gunstig advies te verwachten aain de pastoors. Ten slotte deed de voorzi tter nog eemige mede- dieeHtogen i-z. de houding ten aanzien van het geneeskundig schooltoezicht, de 'bepalingen van dan keurraad en eenige onderwerpen van min der belang. Aan de orde kwamen hierna de benoemingen De he,er A. van Bre-ukelen wérd herkozen als lid van het hoofdbestuur. In plaats van mej. J. Tijburg, die zich niet herkiesbaar had ge steld weird mej. C. Bakker gekozen tot lid van de St. Alfoneus-commissie (retraite), En in het bestuur van hot. Onderstenninigsfonds werd in plaartis van den heer J. Badoux gekozen de heer Dhoudt. De voorzitter ispra/k bij deze gelegen heid een bijzonder woord van dank aam het adres van den heer Badoux, die als lid van O. F. bestuur 'belangrijk weirk heeft verricht. Als plaats voor de volgende dit zal dan zijn de 4üete algemeene vergadering werd aangewezen de afdeeling Amsterdam. Jaarverslagen va.n secretaris en pemmdg- meester werden goedgekeurd. De begroeting voor liet jaar 1932 werd vastgesteld op een be drag van 12.110. Op voorstel van de af-dee- liilg Amsterdam werd de post voor de St. Alfonaus-oommissie nog met 100 vertooqgd. Tot lid van het Federatie bestuur weird her kozen de heer AV. J. Speller; tot lid-plaatever vanger .de heer A. van Breukelem. Ook de heer Frans Wisse werd wederom lid van de redactie van het II. S. herbenoemd. Met een foor de ver gadering overgenomen gelukwens-di van den voorzit ter. Het onderwijs in de lichamelijke oefening Door de afdeeling Aar- en Amsfelstreek was ingediend een voorstel om als studie oibjeot voor 1931—1932 te nemen: het onderwijs in licha melijke oefening op de lagere scholen daarbij te letten op de volgend® punten; a.) Wie moe ten het geven b.) Wat moet gegeven wor den c.) Hoe moet dat onderwijs gegeven borden aan gemengde scholen d.) zijn de bezitters van de akte j bevoegd e. Zoo niet moeten dan aanvullende cursussen worden ge- Keven In de toelichting ter vergadering werd er op gewezen, dat van de 519 katholieke scholen er 199 geen onderwijs in lichamelijke oefening t Zyn toestand zeer ernstig Naar de „Res. Bode" verneemt heeft pastoor E. Beumer van de St. Vitus-parocMe te Bus- sum Zaterdagmiddag aan dr. Fred, van Eeden de laatste H.H. Sacramenten toegediend. Dr. Van Eedenwas reeds langen tijd ziek, maar j.l. Vrijdag, toen hij zijn 71sten verjaar dag vierde, is er plotseling een ernstige veran dering in zijn ziekte gekomen, waarom Zater dagmorgen de geneesheer toedienen van de laatste H.H. Sacramenten noodzakelijk achtte. Naar het blad gisterenmiddag vernam was zijn toestand op dat oogenblik van dien aard, dat het einde spoedig kan worden verwacht. hebben. Op het platteland vindt men het nage noeg niet. Vandaar dan ook, dat onder die 199 scholen, 93 gemengde scholen zijn. De inspecteur Smit merkte op^ dat in plaats van „bevoegd" wel bedoeld zal zijn „bekwaam". "Want bevoegd zijn de bezitters vain acte j zeker. Door den heer Berendséh werd ook de waag: hoeveel uren te sprake gebracht. Besloten werd de bestudeering van het onderwerp door toet hoofdbestuur te doen voor bereiden. Er volgde dan een huishoudelijk gedeelte van de vergadering. Na de pauze werd de behandeling van de overige punten der agenda aan de orde ge steld. R. Iv. Beroepskeuzebureau of Commissie Goedkeuring werd gehecht aan een 13-tal door het hoofdbestuur opgestelde conclusies i.z. beroepskeuze. Onder deze conclusie lezen wij: de acti® voor de oprichting van een R. K. Beroepskeuze-bu reau of commissie (of beide) kan uitgaan van een ondemvij'zersvereeniging, het jeugdwerk, den Vrouwenbond, een Kafih. Centrale of eenige andere vereenlglng. Contact met de overig® vér- eeuigiingen is daarbij onmisbaar. Het hoofdbestuur verzoeke Mgr. den Bisschop tot het instellen van een commissie met aan wijzing van de organisaties, die daarin zitting nemen. Betreffende het uitgaven-fonds drong de heer van Breu'keleu aan op meer publiciteit Meer in •het hijzonder vroeg spreker overlegging der cijfers aan de ajfdeeüdugstoesturen. De adminis- trateur^ de heer C. Verwey verklaarde zich hiertegen uit commercieel oogpunt. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over liet voorstel om ook de tijdeüjken, die kans hadden op een vaste aanstelling, doch deze niet kregen, te doen deelen in de voorrechten het O. I. Z. Na een zeer verwarde bespreking werd besloten de beslissing over te laten aan de federatie-vergadering. De kwestie van het pensioenfonds voor de ambtenaren der organisaties werd aanvankelijk bestreden. Na toelichting van den voorzitter ging de vergadering er mede acooord. Om de eenheid in de organisatie Het onderwerp van de eene federatie, door den voorzitter reeds in het begin van de ver gadering aangeroerd, werd wel het meest uit voerig besiprdken. De voorzitter zette uiteen, wat pogingen waren aamtgewentd om tot de eenheid te gera ken. Met zijn concessies was men tot het uiter st® gegaan. Echter zonder resultaat. De aan sluiting van de Zuidelijke federatie werd niet bereikt. Verschil in mentaliteit, zoo meende «preker scihijnt een hinderpaal te zijn. Deze laatste veronderstelling werd door de aanwezigen,, die relaties hadden met het Zui- dem5 daar gewerkt hadden of zelf uit het Zui den kwamen ten sterkste weersproken. Integen deel, zoo werd verklaard, daar in het Zuiden is de eene bondsgedacihte nog sterker dan hier. Over en weer Werd van gedachten gewis-sela over de vraag, wat dan de oorzaak der blij vende scheiding moet worden genoemd. Een duidelijke toelichting op het geval gaf ten slotte het hoofdbestuurslid, de heer Brug man, die jaren lang zelf voorzitter Ss geweest van de Canisdus-federatde. Deze verklaarde nooit iets gemerkt te hebben van de verskil lende mentaliteit. Verschil in organisatie vl-m is het struikelblok. Tenslotte krwam in behandeling het federa tie voorstel i.z. 'bijdrage voor opleiding van een imlandscto priester. Besloten werd met 92 tegen 34 stemmen om bijgeval dit voorstel dn de fede ratie-vergadering geen meerderheid mocht ver werven van de afdeeiinigeu der D. V. 10 cent meer afdracht per lid te heffen- BU d® rondvraag werd nog ter tafel gebracht de alleenJbenoemtoaairheid -vain leden der D. V. en de houding van eenige leden van de Kath. Kamerfractie i.z. venboaginfg kindertoeslflg. Na een kort woord van den voorzitter werd de vergadering gerioten. Na afloop werden de deelnemers in 'de gele- geilheid gesteld het stadhuis te bezichtigen. Met oprichting van een nieuwe vereeniging gedreigd Het Verhond tot democratiseering en moreele Zuivering der onder-officiersvereeniging „Ons Belang", te Amersfoort hield een algemeene vergadering met vertegenwoordigers uit de garnizoenen Amersfoort, Assen, Den Bosch, Dordrecht, Gouda, Den Haag, Harderwijk, Nijmegen en Utrecht. De vergadering besloot aan het hoofdbestuur en de leden van „Ons Belang" mede te deelen, dat het Verbond bereid is zicb onvoorwaardelijk te onderwerpen aan de conclusie waartoe een commissie van onderzoek naar de moreele cor ruptie in de leiding van „Ons Belang" zal komen. Als voorzitter dezer commissie, met het recht geheel naar eigen inzicht, de leden ervan te kiezen, zal aan toet hoofdbestuur van „Ons Belang" dr. Ritter, hoofdredacteur van het „Utrechtsch Dagblad", worden voorgesteld. Voor bet geval het H.B. van „Ons Belang" ook een commissie onder voorzitterschap van, en samengesteld door dr. Ritter mocht af wijzen, en de leden van „O. B." niet in staat mochten blijken het H.B. te dwingen, werd de vraag onder de oogen gezien, wat dan ge beuren moest. De meaning van een enkeling, dat de actie dan op de tot heden gevolgde wijze moest worden voortgezet, werd door de overgroote meerderheid niet gedeeld. Deze achtte het noodig, dat dan het Verbond werd opgeheven, om plaats te maken voor een .vakorganisatie op neutralen grondslag. In de statuten en het huishoudelijk reglement van deze eventueel op te richten vereeniging, moest dan worden omschreven dat zij onmiddellijk en onvoorwaardelijk zou worden opgeheven, en haar leden zich weder bij „Ons Belang" zou den aansluiten, zoodra door de organisatie in een onpartijdig onderzoek naar de gedragingen van bet hoofdbestuur zou worden toegestemd. Aldus werd besloten. Een landelijke bijeenkomst De grondslagen gelegd voor een unie Te Amsterdam ls een bijeenkomst gehouden van alle bestaande plaatselijke katholieke M. T. S. vereenigingen met het doel een unie te stichten voor katholieke studenten aan de Midd. Teclm. Scholen in ons land 't Huishoude lijk reglement en de statuten werden bespro ken en in schema opgesteld met de bedoeling -dat dit al-les 's-middags opnieuw ttr sprake zou komen en zoo mogelijk bij meerderheid van stern-men goedgekeurd Het doel deir vetreeniging, aldus de statuten, in het bevorderen van 'het godsdienstig, zedelijk en wetenschappelijk leven der leden. De middag werd doorgebracht met een excur sie naar het Koloniaal Instituut onder leiding van den heer H. Nimpoene, leeraar in Maledsch en Javaansoh aan de M. T. S. te Amsterdam. Om drie uur verzamelden de leden zich in Café „de Poort van Weesp", waar de heer J. Schuurman, expraeses van Sanctus Thomas, een lezing hield over „Katholicisme en tech niek". De heer Schuurman sprak over de techniek in het productiestelsel en de voor- en nadeelen van een kapitalistisch en een communistisch beheer. Over dit ontwerp ontspon 2ich later een uitvoerig deibat. Tegen zes uur werd gezamenlijk gedineerd, waarna de vergadering werd voortgezet waarin de statuten in eenigszins gewijzigden vorm goedgekeurd werden. TOELATING ADELBORSTEN c. Be Minister van Defensie brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in 1931 bij het Koninklijk - instituut voor de marine, te Wil lemsoord, kunnen worden toegelaten, op de voorwaarden, vervat in het reglement voor ge noemd instituut: 22 adelborsten voor den zee dienst; 8 adelborsten voor den stoomvaart dienst; 4 adelborsten voor de administratie. Voor inlichtingen wcrdt verwezen naar het reglement voor genoemde Inrichting, dat koste loos verkrijgbaar is bij het Departement van Defensie (lilde afd. A) en bij den commandant van bet Koninklijk instituut voor de marine, te Willemsoord (Den Helder). WEER EEN N. V. GELIKWIDEERD „Made in Germany'* Het publiek was niet in de gelegenheid, zich van de juistheid der voorspiegelingen te vergewissen DE DIREOTEUR IS VERDWENEN Zooals bekeind, is sinds eenige jaren te A'dam de N. V. „Wikuna" geves-igd, welke zich voornamelijk bezig hield met het verkoopen op afbetaling van zgn. Wikuna breimachines. Aan de koopers van deze machines wérd voorgespie geld, dat zij daarmede groote winsten konden behalen. In de praktijk echter kwam het er in de meeste gevallen op neer, dat alleen de firma voordeel had van deze transacties en dat de koopers opgescheept bleven zitten met de ma chines, waarmee zij niet veel konden uitrichten. Zeer vele klachten bereikten hierover reeds de politie en justitie, doch nooit is door de justitie ingegrepen. Over het algemeen bewaar de men een diep stilzwijgen oter de praktijken van de firma „Wikuna" en zoodoende waren vele aspirant-koopers niet in de gelegenheid zich van te voren te vergewissen van de juist heid der voorspiegelingen, hun door de firma gedaan. Met het gevolg, dat de N. V. Wikuna zeer veel eenvoudige lieden zand in de oogen strooide en geregeld belangrijke bedragen op streek van menschen, die het geld nauwelijks konden missen doch die zich door het aan schaffen van een breimachine een ruimere broodwinning meenden te kunnen verschaffen. Thans is echter, naar „Het Volk" verneemt, de directeur van deze fraaie onderneming, een zekere Basilius die echter slechts een stroo man was voor den eigenlijken eigenaar, een geboren Duitscher, WittichIlunau genaamd met de Noorderzon verdwenen. Aan het huis, op het Frederiksplein, waarin de onderneming gevestigd was is een bord aangeslagen waarop te lezen staat, dat de N. V. geliquideerd is. Het personeel is de vorige week ontslagen en het in de kas aanwezige geld heeft de heer Basilius meegenomen. Achtergelaten Is slechts een groote hoeveel heid drukwerkjes, o.a. reclame-boekjes. Blijk baar heeft dus de N, V. haar werkzaamheden voorgoed gestaakt. De kans dat zij die nog geld van de firma „Wikuna" te vorderen hebben, dat inderdaad ook zullen ontvangen, moet, ge zien de omstandigheden, als uiterst gering wor den beschouwd. De justitie heeft nog niet in gegrepen en wanneer zij dit doet is het zeer de vraag of de heer Basilius, die naar Duitsch- land vertrokken zou zijn, nog te achterhalen is en of (fèze dan nog in het bezit zal zijn van de gelden. Gisteren zijn in den loop van den dag door de posterijen nog vele postwissels en postpak ketten bestemd voor de N. V. „Wikuna" ontvan gen. De postwissels zullen door den dienst der posterijen aan de afzenders worden geretour neerd. Hetzelfde zal waarschijnlijk gebeuren met de postpakketten. Wat er -zal gebeuren met de giro-overschrij vingen van hen, die met de N. V. in verbin ding hebben gestaan, is nog niet bekend. Iemand, die van den stand van zaken bp de hoogte was, heeft verzekerd, dat de „Wikuna" ongeveer vier vijfduizend slachtoffers heeft gemaakt in heel Nederland. Deze menschen zijn door deze firma ernstig gedupeerd en blij ven nu zitten met een vrijwel waardelooze breimachine en zonder afzetgebied voor hun producten. Eenige leden van het ontslagen personeel zouden voornemens zijn om op eigen gelegen heid eenzelfde onderneming op te richten. Mocht dit gerucht waarheid bevatten, dan zal men goed doen. alvorens op aanbiedingen in te gaan. zicb in verbinding te stellen met de Centrale Recherche, die over alle gegevens beschikt. GEEN SPRAKE VAN DUMPING BATAVIA, 7 April (ANETA)'. Versohenen is het antwoord der Regeering op de schriftelijke vraag van bet Md van den Volksraad, den heer Bruin-eman, -betreffende de Russische dumping Dit antwoord bevestigt den invoer van Russische stukgoederen in Ned.-Indie met voorkennis der Britsdhe regeeriog en met de eenige beperking, dat sxwjet-propaganda daernt te worden vermeden. Oorspronkelijk, waren de goederen gemerkt als te zijn afkomstig uit Duitöcbland, dcch op aandrang van den ver- tegenwoordiger van de betrokken firma te Ba taria werden de goederen later gemerkt als af komstig uit Europeesck Rusland. De betrokken goederen waren van goede kwaliteit en toon den duidelijk te zijn' vervaardigd in eerste klas se uitgeruste fabrieken door geoefende arbei ders. M-at het oog op dit feit is d-e Regeenng van meening, dat er geen. sprake kan zijn van goederen, vervaardigd door een arbeidsmefchode. welke voor beschaafde landen verwerpelijk is. Het moge waar zijn, dat de arbeidsvoorwaar den ook voor de geoefende arbeiders, in Rus land ongunstig zijn, doch dit is geen reden voor de Regeering om maatregelen te nemen als werden verlangd. De Regeering te niet bevreesd voor gevaar van het economisch leven om-nat de goederen van betere kwaliteit waren dan de Japansche en -bovendien hooggeprijsd, zoodot er geen sprake van dumping is. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Het 15e postvliegtuig is gisteren 6.30 uur uit Djask vertrokken en 13.50 aangekomen te Karachi. Het 13e retourvliegtuig is 5 uur uit Allaha bad vertrokken, 10.25 in Jodhpur aangekomen, vandaar vertrokken 11.26 en 14.39 te Karachi geland. MGR. L. SCHRIJNEN Naar de „Nwe. KoerieT" meldt, heeft Z. H. Exc. Mgr. L. Schrijnen, Bisschop van Roer mond, met Paschen wederom de H. Mis gelezen. PASTOOR H. LUNTER. f Zaterdagnamiddag is de Zeereerw. heer H. A. J. Lun-ter, pastoor der parochie Langeveen, onder de gemeente Tubbergen, na een hevige ongesteldheid van een paar dagen, overleden. Jlir. G. VALCKENIER VON GEUSAU f. In h®t diiaconessentouis te Leiden is overleden jhr. G. Valvkemier von Geusau, burgemeester van Geldermalsen. NEDERLAND-EXPRESS. De speciale trein met post en passagiers, In aansluiting op het stoomschip ,.J. P. Coen zal vÏÏdSnorgen 10 April, te 10.20 van Genua vertrekken. Aankomst Zaterdagmorgen 11 April, te 7.05 te Zevenaar, 7.57 te Arnhem, 8.48 te Utrecht (C. S.I, 9.50 te Den Haag (C. S.), 9 36 te Amsterdam (W. P.), 9-53 te Amsterdam (C. S.) en 10.01 te Rotterdam (Maas). ZIJN VADER GESTOKEN. De dader op vrije voeten Bij een woordenwisseling over oude kleeren heeft Zondagavond de 17-jarige D. te Doetin- chem zijn vader met een mes een ernstige wonde in den rug toegebracht. De dader weid gearresteerd, doch na opgemaakt proces-ver baal voorloopig weer op vrije voeten gesteld. PAASCHWEDSTRIJDEN V. O. C. T)in«dae ziin de Paaschwedstrjjden van V.O.Cj op het terrein onder Schiebroek begonnen. De uitslagen luiden als cnva, Afdeeling I: Sparta-Neptunufii 5-1, H.D.V.S< —V O C a 0—2: Het NoordenV.O.C.D 1 Juniores A: SpartaExcelsior 71; ï\eptunus— V.O C l-l (door V.O.C. door het nemen van strafschoppen gewonnen). TI_V O (X Juniores B: voorronde: Neptunus B II v.u.L- 2-1; eerste ronde: Het Noorden—Excelsior 1-Sg Neptunus B IFejjenoord 4—0. Gisteren is nog voor de juniores A gespeeld de wedstrijd Feyenoord—H.D.V.S. lekenoord heeft met 4—0 gewonnen. GRAAF CZARKOWSKI GEVALLEN. Reuter seint ons uit Bangkok, dat de PoolscW vlieger graaf Czarkowski by zijn vlucht van Bangkok naar Hanoi Zondagmiddag J06* vliegtuig is neergestort. Het ongeluk gebeurde op 300 mijl afstand van Bangkok. De vlieger dera in het gelaat gewond en is naar Bangkok ver voerd. LEIDEN, X AprO. Vette verkensmart. 269 stuks zware, prfls 43-42 ct„ 19 stuks Uchtel prfla 40—39 ct. per kg. Handel vlug. Zij haatte hem met de scherpste haat, waar toe een mensc'henziel in staat is. Ze zou niet geaarzeld hebben, om alle schatten der aarde (het 'n hand'bewegim-g van zich. af te schuiven, indien zij daardoor haar meester Jefferson slechts een uur in de steenachtige woestijn daarboven in Al-tal Ektag mocht hebben, waar haar wilde stam huisde. Onder haar handen. In haar macht! 0, wat zou zij niet met hem hebben af te rekenen! Zij beleefde de mooiste uren van haar leven, als ze zoo voor zich zelf zat uit te ach lid-eren, wat je met iemand kan doen, al» je hem zoo haat, als zij, Jefferson, haar meester haatte. Maar evengroot a:ls haar haat was o-k haar vrees, misschien nog iets giooter. Jefferson was voor haar de halfwilde pen god, oen zeer groote, oppermachtige man. tl kende, wist en kon diingen, die de pries- era van baar volk slechts aan de goden toe sc ii ij ven, de goden, die zoo ver zijn, dat men ze niet^ ziet of hoort. Maar mr. Jefferson, de meester in vele goddelijke kunsten, die was na bij, zij hoorde en zag hem, e-n oo-k menig maal voelde zij hem. o, ja, hij was verschrik kelijk nabij, en daarom bleef haar brandende verlangen, van^ dat bewuste uur, slechts een mooie dioom. Zij sleepte zich kreunende naar het hula, waarvan Jefferson de voordeur had dichtgeslagen, en ging door de achterdeur naar binnen. Zij wierp een s-luwen blik naar binnen maar haar heer was nergens te zien. Alleen zijn jas en hoed lagen op den grond. Zij borg deze spullen op hun plaats en sloop naar een deur, die zijn studeerkamer afsloot. Zij luisterde met haar oor aan het sleutelgat. Hier niet. Hij is bij haar, siste, zij tus- schen haar tan-den en een wreede glimlach vertrok haar gezlclit. Goed, zeer goed. Zij zal ook lijden, zooals ik. Zij trok zich terug in de kelderruimte waar haar keuken zi-c-h bevond, en ging in een boek ineengehurkt zitten wachten. Ze wist dat het niet lang zou duren, of haar meester zou haar nood'ig hebben. Jefferson was, zoodra hij hoed en jas had afgeworpen, onmiddellijk naar boven, naar de eerste verdieping geloopen. Aan het eln-d-e van de trap bevond zich een sterke eikenhouten deur, die den toegang tot deze geheole verdie ping afsloot. Jefferson haalde eeu sleutel voor den da-g, opende ze eü trad haar binnen. Hij -bevond zich nu op een tamelijk enge ruimte, waarvan de grond met een dik tapijt was be kleed. Ofschoon dit het geluid van eiken stap geheel opzoog, ging Jefferson toch oip zijn tee- nen naar de deur tot aan het einde van de gang. Hij luisterde een paar seconden met groo te spanning. Toen schoof ikij een in deze deur aangebrachte koperen ronde plaat opzij, en 'n sleutelgat werd zichtbaar. Hij 'bukte rich, 'bracht zijn oog tot vlak voor het sleutelgat, en stiet tegelijk een gedempt-en vloek uit. Van binnen was het sleu-telgat verstopt. Men had er iets voor gehangen. Toen stiet Jefferson de deur met een heftige beweging open en stond in de kamer. Het was een groot ruim vertrek, volgens den rijlcen smaak der gezeten Chi- neezen gemeubeld en ingericht. Wie deze kamer 'betrad, bevond zich niet meer in Amerika, maar in China. Niets, geen enkel voorwerp, was van Amerikaansche afkomst. Men stond hier in toet boudoir van een Chinee-sche dame, een dame met smaak en elegante manieren. Een dame van stand, die over de hoogste ga ven der cultuur -beschikte een Momgoolsche cultuur. In dit vertrek zat de meesteresse zelf met gekruiste beenen op een prachtig tapijt, ds slanke gestal-te door een brokaten kleed om sloten. Ze speelde met een wit hondje. Ze was nog erg jong en moo.1 als een lotos bloem. Is de men-sch echter ongelukkig, dan brengen Jeugd en schoonheid dubbel ongeluk. Die vrouw droeg haar schoonheid als een doornen kroon: Onder liaar, op Ohlneesche wij-ze gekrulde baar, zag men een gezicht, dat men om zijn liefelijk heid beminnen moest, Het was- verba-zend smal- tjeB, 1-iep naar de kin zich hartvormig verjon gend toe, heel even gewelfd, met in de kin de eerste aanduiding van een klein groefje. De neus was klein en sierlijk. De mond fijn en als tot glimlachen geschapen en tot kussen. De oogen stonden maar heel even schuin. Het waren oogen van een fluweelachtige, donkere diepe weekheid. Toen de deur zoo plotseling open vloog, verstarde dezen spelende gestalte. De oogen, die zij op den indringer richtte, wer den al grooter en grooter. Wat voor onmete lijke afgronden kunnen er toch in menschen- oogen rpen vallen, zoowel bij dit kleine meisje als bij Houd. Maar bij deze jonge vrouw waren afschuw en haat duidelijker zichtbaar dan de vrees. Haar fijne handen grepen krampachtig in de zware zijden stof van haar kleed, haar mond opende zich, alsof zij plotseling zou gaan gillen. Doch ze was te verbaasd, te zeer geschrokken, om eenig geluid voort te kunnen brengen, 't Hond- Je begon echter klagelijk te janken, en kroop weg in de plooien van haar kleed. Jeffers-on trad langzaam, met kleine passen, de handen op den rug naar deze onbeweeglij ke vrouw toe. Vlak bij haar met de punten van zijn schoenen bijna haar knieën aanrakende, -bleef hij staan. Zijn blikken hoorden zich steeds dieper in haar starre oogen. Kijk eens Laila, ik hen alweer terug. Ik zie eohter met buitengewone vreugde, hoe je genoegen over mijn plotselinge terugkomst je geheel sprakeloos heeft gemaakt. O, ontsnapte het even aan het verschrikte meisje, en toen sloot ze haar oogen. Meer weet je mij niet tot begroeting mede te deelen, dan dit O, zei hij een beetje teleur gesteld. De goden hebben mijn gebeden dus niet verhoord, en u niet van den aardbodem weg gehaald, ofschoon ik toet hun met zooveel aan drang heb gevraagd, zeide ze. Neen m'n kind, zooals je ziet ben ik er nog steeds. Jouw goden zijn Slaapmutsen of zwak kelingen, beste Laila. Tegen een Amerikaan zijn ze niet opgewassen. U bent een afgezant van de hel! voegde Laila hem met een van woede bevende stem toe. Nog kort geleden heb je me verteld, dat ik de duivel zelf ben, nu ben ik nog maar een handelsreiziger? Dat is bedriegelijk. Maar kom aan, wat kan het mij eigenlijk schelen. Maak van mij wat je wilt. Ik doe pre cies hetzelfde met jou, Ja, daar spreekt u de waarheid. U hebt van mij 'n worm gemaakt, waarop u naar ge. lieven kunt trappen. Prachtig Laila, dat is een uitstekende ver gelijking. Ik zal je misschien heel spoedig hee- lemaal vertrappen. Toen hief de vrouw haar als tot een gebed eaamgevouwen handen tot hem op. O, doe dat als 't u belieft, en ik zal u ze genen met m'n laatste® ademtocht. Jefferson lachte haar midden in haar ge zicht uit. Ik heb tot nog toe in mijn leven weinig zegen op mijn hoofd verzameld, daarom doet de jouwe mij des te meer genoegen, zoodat ik er niets voor voel den voorsmaak daarvan te bekorten- La.ila zonk steunend in elkaar. Het hondje liet van onder de kleeren een doordringend ge kerm hooren. Luister eens, Laila, ik ben gekomen om je de allerlaatste -berichten over je vader mede te deelen. Het hoofd van de jonge vrouw kwam met een snelle beweging naar boven. Haar blik zocht met klaarblijkelijken tegenzin en angst zijn ge zicht. Haar lippen fluisterden, onhoorbaar een woord:' Dood? Dood? O, neen lieve Laila, begon hij op lichten babbeltoon, ten minste niet heelemaal. Of, nu ja, zooals men het nemen wil. Degene, die mij het nieuws mededeelde, was een wijs man, toen hij sprak: Levend dood: waanzinnig Een schreeuw die fel als een trompetstoot door de stilte ging, was het eenig antwoord van de jonge vrouw. Het is alles uw schuld. Dat geloofde ik bijna ook, zei Jefferson in gedachten. Ik geloof zelfs, dat ik niet geheel onschuldig -ben, wanneer de goede generaal Yu Seng Fu door zijn beetje verstand smadelijk in den steek is gelaten. Wie heeft het u verteld? Een verbazend charmante kerel. Een landsman van je. Die hè dat valt me nu pas op, verbazend veel op jou gelijkt. Te veel zelfs. Hij boog zich ove-r haar heen, e® bestudeerde de lijnen in haar gezicht. Verbazend v.eel overeenkomst in die fijne trekken! zei hij. Hij trok met de puut van zijn schoen een steeltje naar zich toe en liet zich daar op neer. Luister eens, lieve Laila, begon hij op een vriendelijken, lichten babbeltoon. Als ik eens goed nadenk, moet ik toegeven, dat jij in d»ie drie jaren van ons samenzijn veel geledc-n heeft. Dat heb ik ook, zei ze met eeu snik. Eigenlijk meer dan een normaal mensch, en zeker een vrouw, in staat is te dragen. Dat is ook zoo, knikte ze weer. Onder normale omstandhgheden, had. jtj allang van verdriet moeten sterven. Je had geheel gebroken moe-ten zijn, onder dezen voortdurenden last. Dat ben ik ook. O neen lieve Laila, want Je leeft nog Jouw weerstandsvermogen heeft mijn voort, durende bewondering. Die moet door een bijzon dere kracht gevoed worden. Ik geloof, dat ik weeg waardoor jij je staande weet te houden. De hoop op vrijheid. Zeg mij ot ük to-et goed gera den heb. In-plaats van te antwoorden hief Laila haar mooie handen op en bedekte daarmede haar oogen. Handen naar beneden! brulde Jefferson. Gehoorzaam liet Laila haar handen weder zakken, want de hoop, diie plotseling haar oogen een feilen glans had gegeven, wias in- tusschen weer verdoft. Waar hoop jij op? vroeg Jefferson norscto. Op den dood Vervloekt wijf! begon hij woedend tegen haar te schelden, nog taaier dan een kat. Too-n mij je ziel, dat ik weet wat er in omgaat. Met hoog gelieven gebalde vuist stond Jef ferson voor het trillende vrouwtje. Toen kwam eensklaps uit haar Weed het hondje te voor schijn, dat blaffend tegen hem te keer ging, He4 waagde zich zelfs onverschrokken aan zijn broekspijpen. Arm beest, dat door zijn trouw meer wanhopigen moed, dan kracht had ga- kregen. Het volgende oogenblik lag het te kreu nen in een roek van het vertrek, waarheen Jefferson's harde schoenpunt het met woede had weggeslingerd. Ik Wil weten, dat jij denkit. Ik denk, dat de goden, die ons het leven gegeven hebben, alles zien, wat er op de we reld gebeurt. Een paar seoond-en lang stond Jefferson tn een dreigende houding boven zijn slachtoffer, O, schoone overwinning van den gecultiveerde® geest boven de brute kracht van de materia Hij dorst niet, dorst niet te slaan, zich te VBfii grijpen aan haar koniniWijk zwijgen. (Wordt vervotgift

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7