DOE HET GOED! DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, i STADSNIEUWS MOUWENS ZESTIG JAAR WmBER MAANDAG IS APRIL 19S1 No. 1599S 54sté JAARGANG De Roomschen geven als voorheen Hun stem ook nu aan nummer één Maar denkt er allen aan, we kregen Als Roomsche lijst thans nummer NEGLN. AKO. De vrijmetselarij werkt BUREAUKOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. 68085 r;s 15 regels ƒ1.50, bi] vooruit, DE NIEUWE LIGHALLEN DE .STATENDAM" AAN DEN GROND A. R. K A. SLAPTE IN BEDRIJF STAKING CARTONNAGEFABRIEK „HET WESTEN" rijwieldiefstal DIERENMISHANDELING DIT NUMMER BESTAAT UIT, DRIE BLADEN VOORJAARSGIDSJES A. N. W. B. POSTZEGELNIUEWS SCHEEPVAART SCHIPPERSVEREEN. SCHUTTEVAEK WELKE MACHTEN WERKZAAM ZIJN REGEERINGSMAATREGELEN NOODZAKELIJK? DE GEZELLIGE BRUILOFT IN ONZE OOST NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bil vooruitbetaling i 10' Per drie maanden 3.25; per maand pel week 25 cents. B3 bozorging franco per post bedraagt abonnementsprijs per drie maanden f vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST a 6 de bi] ons cents NIEUWE SCHIEDA 81440. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt Voor 1-6 regels: ƒ1.65, elke regel meer 25 ets. Bi] contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor ^dadig- heidsadvert. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertentiën5 regels f O.oO, 1» betaling. Porto voor opzending van brieve» gelieve men bij te voegen. Gratis-On sevallenverzekerHJg duim* 75*bij verlies van een wys> bij verlies van beide handen, voeten of oogen; 250.- bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.- bg maand in dit blad worden afgedrukt vinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen alle vingers van een band; 25.— bij verlies van eiken anderen vinger, rernes van ecu uauu, - nor De Verzekering loopt op de voorwaarden als eenmaal p Den 14en April 1871 werd te Posterholt ge boren Theophile Jozef Hendrik Mouwens. En morgen is hij dus zestig jaar! We zien het hem niet aan; hij heeft den werklust en de werk kracht vam een veertiger. Eoi dat is maar heel gelukkig. Want al is de heer Mouwens in zijn bescheidenheid de eerste om te verklaren dat niemand onmisbaar is, we zouden hem heel moeilijk kunnen ipissen. We kunnen het Schiedamsche Katholieke veTeenigingsleven zonder Mouwens niet denken. Meer dan 25 jaren neemt hij daarin onbetwist de eerste plaats in en nog even frlsch zijn z'n ideeën als toen hij volle drie decenniën geleden Voor het eerst den voorzittershamer van den R. K. Volksbond in handen nam. Voorzitter van den R. K. Valkshond, voor zitter van de Kiesvereeniging, voorzitter van de K. S. A., voorzitter of bestuurslid neen we lezen de lange lijst niet af, want al ver gaten we er geen, we zouden nog den heor Mouwens te kort doen, die aan de wieg van vrijwel alle Katholieke sociale en cultüreele organisaties van onze stad heeft gestaan. Van het begin onzer eeuw af, heeft de heer Mouwens zijn stempel op ons organlsatieleveu gedrukt. Hij heeft dat niet gezocht, men heeft hem moeten vinden; hij heeft zich niet op den voorgrond gedrongen, men heeft er hem naar toe moeten duwen; hij huldigt niet, althans niet voor zich zeiven het „laat zitten wat zit' zou Integendeel graag zijn plaats aan andere, jongere krachten afstaan, maar hij Is nog altijd communi opinion© de jeugdige, fiksche, ervaren kracht, wlen geen jongere het ver beteren zal. Iemand die dertig jaar op een bepaald ter. rein onbetwist de primus geweest is, loopt groot gevaar een vervelend mensch te worden, een betweter, een die hooggezeten de mindere goden nu ja naast zich duldt, maar daar blijft het dan ook bij. Bij den heer Mouwnes heeft zulk gevaar nimmer bestaan; zijn karakter Is it> lijnrechte tegenspraak mat elk potenitaatjo spelen. Hij luistert niet alleen naar wat ande ren te vertellen hebben, maar hij lokt de mee nlng van anderen uit en toe'tist die even ernstig als de zijne zelf. Als organisatieman kan hij zlcli gemakkelijk hij de meaning van anderen neerleggen, al weet hij met kracht van argu menten de zijne te verdedigen. Aan welke verceniging hij ook deelneemt, de grootste of de meesit bescheidene, hij zal m,lm mer op een vergadering ontbreken om welke reden dan ook; alleen kan ook hij niet, hoe vaak hij het wenschen zou, op twee plaatsen tegelijk zijn. In het belang vam. Katholiek Schiedam, dat zoo onnoemelijk veel aan hem te danken heeft door zijn rijke talenten, zijn ©nvermoeiden ar held, door zijn echt-katholiek© voorbeeld ook het mag hier wel eens gezegd worden al gaan wij er uiteraard niet dieper op in hopen wij, van ganscher harte dat de heer Mouwens nog vele jaren met dezelfde opge. wektheid, dezelfde zelfvergetelheid, dezelfde werkkracht arbeiden moge op het uitgestrekte terrein waarop hij zich onvergelijkelijke ver diensten. heeft verworven. 1 j-, L' t S R. K. HOOGERE BURGERSCHOOI. Groote verbeteringen De lighallen van de Vereen,Iging tot bestrij ding der t.b.c. hebben een grondige verbetering ondergaan. Beschut door hooge boomen en dicht struikgewas is daar in het volkspark voor de patiënten een nieuw home, een echt tehuis verrezen. Waar eerst een kleine primitief hutje stond, is thans een soort van bungalow, een landhuisje geplaatst. Aan de eene zijde bevat het gebouwtje een frissche keuken, waar gekookt kan worden, zoodat het groote bezwaar van eten-brengen door de huisgenooten der patiënten thans is opgeheven. In het midden bevindt zich een nieuwe eetkamer, vanwaar men een onbelem merd uitzicht naar huiten. Hier is alles vrien delijk en modern ingericht. Het lokaal !s met gasradlatoren verwarmd; terwijl de wanden zi'jn bekleed met Heraklith-platen, die 2% c.M. dik zijn en isoleeren tegen koude en hitte, zoodat de temperatuur steeds constant blijft. Aan den zijkant van liet gebouwtje heeft men toiletten geplaatst welke ellt voorzien zijn van een douche, een tot nu toe ongekende woelde. Langs do lighallen zijn nieuwe tegelpaden gelegd, terwijl twee kleine lighallen zijn bijge plaatst. Deze zijn geheel anders geconstru- eerd dan de groote en oudere. Ze draaien zeer gemakkelijk op een spil. Aan den binnenkant zijn ze bekleed met „eternit-metallé", welk materiaal de firma v. d. Berg zoo goedkoop leverde, dat het meer een cadeau was dan wel een leverantie. Ook van andere zijden mocht het bestuur veel medewerking ondervinden. De nieuwe inrichting, welke is gebouwd onder architectuur van den heer P. Sanders zal Don derdag a.s. in gebruik genomen worden. Zaterdagmiddag zijn de lighallen in gebruik genomen. Aanwezig waren o.m. wethouder Houtman, dr. M. Russcher, districts-arts van het consultatiebureau Rotterdam-West; nr. J. A. Putto, inspecteur bij het staatstoezicht van de volksgezondheid en kinderhygiëne in Zuid- Holland; dr. J. B. F. van Gils, secr. penn. van de Ned. Centrale vereaniging tot bestrijding der t.b.c.; J. H. A. Vooren, secretaris van de Z. II. Vereenlging tot bestrijding der t.b.c. enz. De voorzitter der Schiedamsche vereenlging, dr. A. H. de Bruyn, begroette de aanwezigen en gaf een kort overzicht van de totstand koming der lighallen in onze stad, te danken aan het initiatief van wijlen dir. Koene en door burgemeester Hounerlage Grete op 4 Sept. 1913 geopend. In 1920 verhuisde men naar het tegenwoordige terrein. Daar de burgemeester verhinderd was opende wethouder Houtman officieel namens het ge meentebestuur de nieuwe inrichting, waarbij hij er op wees, dat de gemeente de vereenlging een goed hart toedraagt. Het woord werd daarna nog gevoerd door inspecteur Putto ©,n dr. Russcher, die de ver eenlging met de nieuwe inrichting geluk wenschten,. Inschrijving nieuwe leerlingen Morgen, Dinsdag 14 April, zal van 10 tot 12 uur voormiddag en van 2 tot 5 uur namiddag nog gelegenheid bestaan voor de inschrijving van nieuwe leerlingen voor den cursus aan vangende September aanstaande. De inschrij ving heeft plaats in het schoolgebouw Beulcels dijk 91, Rotterdam, Geen gevaar De 29.511 ton metende Statendam", het vlaiggeachip vam de Holland-Amerika-lijn en de grootste boot van de Nederlandsche han delsvloot., is op de Brambles-bank aan den ingang van het Southampton-water aan den grond geloopen. Er wias aan boord van het schip geen spoor van paniek, vele passagiers merkten .zelfs ge- rulmen tijd niet, dat er iets aan de hancl was. Voor veiligheid van de boot behoeft niet te worden gevreesd. In verband met de mindere opbrengst van het cartonnagewerk, was aan het personeel van de cartomnagefabriek „Het Westen" dn de Emnxastraat Zaterdag j.I, loonsverlaging aan. gezegd. Deze verlaging zou geleidelijk worden Ingevoerd over een tijdperk van drie weken, waarbij dan de goede werksters nog een looi) zouden kunnen halen van 18 per week. Tegen deze loonsverlaging werd ZateTdag niet geprotesteerd, maar hedenmorgen weiger, den alle 190 meisjes op de nieuwe voorwaar den aan het werk te gaan. Het mannelijk personeel bleef aan den ar. beid, maar de directie deelde mee, nog niet te weten hoe lang ze dit personeel aan het werk zou kunnen houden. De fabriekisarbeidersbond is met de staking ïn kennis gesteld. BALDADIGHEID Hedennacht te half twee hebben ©enige bal dadige jongeheeren een mallejan weggenomen van een bouwterrein in het verlengde van de Burgemeester Knappertlaan en dezen door het houten hek gereden van den voortuin der villa van den lieer v. B. aan de Burgem. Knappert, laan. Het hek werd gedeeltelijk vernield. In verband met deze vernieling heeft da politie vannacht nog op d:e Nieuwe Haven aangehouden den 24-jarigen student P. v. D., wonende ie Rotterdam, Schiedamsche weg en den 23-jarigen teekenaar p. j. j. b., Oost- singel alhier. Belden bekenden bij de vernieling tegen woordig te zijn geweest, doch er niet toe te hebben meegewerkt. De politie zet het onderzoek voort. Distilleerderij stilgelegd Zaterdag is het uit 12 man bestaande per soneel van de distilleerderij van de fa. J. J Melcbens Wan. van d!en Noordvestsingel ont. slagen. Bij informatie deelde de directie mede, dat sinds twee jaar het bedrijf vrijwel etii ligt, zoodat zij Zaterdag genoodzaakt weid haar personeel, zij het dan voor tijdelijk, to out- slaan. Een tweetal bazen is aan 'it werk ge bleven voor het uitvoeren van orders. DE WERKLOOSHEID Verkorting van werktijd Het bestuur van den algemeenen bond van Overheidspersoneel in Nederland heeft tot den raad een adres gericht, waarin het te kennen geeft dat de groote werkloosheid z.i. het meest doeltreffend zal kunnen worden bestreden door een verkorting van den arbeidstijd. Het geeft den Raad dan ook in overweging den arbeids tijd voor het gemeenteparsoneel te verminde ren tot ten hoogste 45 uur voor hen die in geregeld dienstverband arbeiden en tot 42 uur voor continu-arbaid. Uit een rijwielloods op de werf van Wilton is Zaterdag ten nadeele van den Duitschen koperslager K. P. H. uit Rotterdam een rijwiel gestolen. DIEFSTAL De slooper C. S., Roosbeek alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan dat van een terrein aan de Nieuwe Haven, hoek Gordomstraat, 2300 Belgische voode steenen en twee hardsteenen zerken, zijn ontvreemd. -Jfe Zaterdagmiddag heeft de politie procesver baal opgemaakt tegen den melkslijter B. P, de R., uit de 2e Schansstraat te Rotterdam, die een paard met een zieken achterpoot, zoo dat het zich nauwelijks bewegen kon, voor den wagen had staan. Op last van de politie werd het dier uitgespannen, INBRAAK In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft men ingebroken in de woning van den heer J. M.) reeder, wonende lfi Tuinsingel 18. Uit zijn kleeren, hangende op een kapstok in de onmiddellijke nabijheid van zijn bed heeft men een zwart-,lederen portefeuille, inhoudende 220 aan bankpapier alsmede een gouden horloge met ketting ter waarde van 130 ontvreemd Toen de heer M. Zaterdagmorgen om 10 uur opstond hij had tot 12 uur In den avond bezoek gehad ontdekte hij den diefstal. Van inbrekers had hij niets gemerkt. Verwacht wordt: Krachtige tot matigen, la ter afnemende, Noord-Westelijke tot Westelij- ken wind, gedeeltelijk goen regen, aanvankelijk koeler. bewolkt, weinig of VergatL-ing Landelijke groep ambtenaren aan Raden van Arbeid Zaterdag werd in hotel „Du Commerce" te Eindhoven een algemeene vergadering gehou den door bovengenoemde groep der Al gem. R. K. Ambtenarenvereeniging. Aanwezig waren de afdeelingen Amsterdam, Breda, Delft, De venter, Eindhoven, den Haag, Haarlem, Leiden, Maastricht, Rotterdam, Tilburg, Venlo en Zwolle. De voorzitter de heer P. J. J. Nuijens wees er in zijn openingswoord op, dat de actie zich voornamelijk heeft bepaald tot het werken in de verschillende commissies. Onder applaus dér vergadering werd voorge steld tot mr. Moltzen den leider van den cursus, namens de vereenlging een dankschrijven te richten. Door een der aanwezigen werd aanbe volen het doen voeren van actie ter verkrijging van een toelage voor diploma's M. O. enz. De heer P. Nuyens deelde vervolgens mee, dat er in den loop van het jaar een vergadering gehouden was naar aanleiding van een ver zoek van groep VI tot het aanstellen van een gesalarieerden ambtenaar. De mogelijkheid be staat nu dat de gesalarieerde ambtenaren der Arka steun verleenen ter bevordering van groepsbelangen. Het bestuursbeleid vond algeheel© instem ming. Aan de beurt van aftreden waren de heeren P. J. v. d. Berg, M. A. G. v. d. Hoogenband en P. A. Houben. Er waren geen tegencandidaten ingekomen, zoodat genoemde heeren automa tisch in het bestuur herkozen werden Zij na men hun herbenoeming aan. Na behandeling der agenda van het alge meen A.R.K.A.-congres sprak de voorzitter der Eindh. A.R.K.A., de heer Janssen, een woord van opwekking tot de vergadering. In de namiddagvergadering werd de af schaffing der classificatie alsmede het tot standkomen eener regeling, waarbij de ambte naren welke in verband met het schema voor de rangschikking gedupeerd zijn, langdurig besproken. Door de Bollen- en Vruchtboomenstreken De A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland heeft een paar nieuwe gidsjes samengesteld, met beschrijving van tochten voor wandelaars, fietsers, motorwielrijders en automobilisten door streken van ons land, die in het voor jaar, tijdens den bloei van de bollenvelden of van de vruohtboomen, bijzondere aantrekkelijk heid hebben. Het eene gidsje: „Per rijwiel, te voet, per auto of motor naar de Bloembollenvelden", be vat een beschrijving van 25 verschillende wan delingen ten Zuiden en 8 ten Noorden van Haarlem, met verscheidene kaartjes, waarop die wandelingen zijn aangegeven. Bovendien geeft dit boekje zeven verschillende rijwiel routes in de streek tusschen Alkmaar en Den Haag en drie auto-routes, met Amsterdam en Den Haag als uitgangspunt. Het tweede nieuw uitgegeven gidsje: „Per rijwiel, te voet, per auto of motor naar de bloeiende boomgaarden", bevat de beschrijving van een aantal tochten door die streken van ons land, welke in aanmerking komen voor een bezoek gedurende den bloei der vrucht- boomen. Door de Betuwe (met overzichtskaar tje van het gebied tusschen Gorinchem, Nijme gen, Arnhem en Vianen) zijn 20 rijwiel- en autotochten aangegeven, met Tiel als centrum, en 7 wandelingen in Zuid Limburg 4 auto- en rijwielroutes en 3 wandelingen en voorts tochten door Zuid Beveland, naar de Beemster (van Amsterdam uit-, naar de Bangert bij Hoorn en naar de Langeraksche polderlanden, met Gouda als punt van uitgang. Toeristen van allerlei gading zullen van deze gidsjes veel gemak en voorlichting kunnen hebben, als het voorjaar ons nu maar wat mooie dagen schenken wil. Tegen Rome! SCHIEDAM, 11 April. Aangekomen: Noorsch m.s. Lblesten, van Rotterdam om te dokken ln de Wlltonhaven; s.s. Hauleirwijk, van Havre om te dokken in de Wiltomhaven. SCHIEDAM, 11 April. Vertrokken: Franscb s.s. Ardeshlr, naar Duinkerken. SCHIEDAM, 13 April. Vertrokken: Eng. s.s Barranca, naar Santa Marta. SCHIEDAM, 13 April. Aangekomen: Duitsch s.s. Cassel met stukgoederen van Hamburg in de Wiilhelminahaven. Als bestuursleden werden de heeren L. Hor. tensius en T. P. Keijzer met vrijwel algemeene stemmen herkozen. In de middagvergadering heette de voorzitter de autoriteiten, welke nu in grooten getale aanwezig zijn, hartelijk wel kom. De rekening van den penningmeester werd goedgekeurd. Het voorstel van Hasselt, Ouderkerk a/d IJssel en Rijnstreek, om met klem aan te dringen op langere en meer openingstijden van verschillende spoorbruggen, in het bijzon der wanneer de sluitingstijden gevolg zijn van het rangeeren op deze bruggen, werden na eenige bespreking aangenomen. Door verschillende afdeelingen werd het voor stel gedaan om op de onbillijkheid te wijzen, dat Belgische schippers in Nederland onbe last varen en Nederlandsche schippers ln Bel gië worden belast. De voorzitter deelde mede, dat reeds lang bij den Minister is aangedron gen, hierin verandering te brengen. Van den Minister is bericht ingekomen, dat er aan wordt gewerkt, zoodat de vereenlging wel spoedig zal zijn tevredengesteld. De afd. Amsterdam had de volgende voor stellen: Te ijveren voor het algemeen verleenen van vrijstelling van havengeld voor verblijf va*n Zaterdagavond tot Maandagmorgen, indien niet wordt ge'laden of gelost. Met klem nr.n te dringen op regeling van het onderwijs aan schipperskinderen als buitenge woon onderwijs. Voor- 1931 te verzoeken be schikbaarstelling van meer geld voor het aan den wal doen verblijven van schipperskinderen. Gelijke voorstellen waren ingekomen van de afdeelingen Enkhuizen, Maassluis, Hasselt en Zwolle. Door den secretaris werd o.m. opgemeTkt, dat het zeer moeilijk is voor een onderwijzer om aan 30 van die zwervende schipperskinde ren onderwijs te geven. Dertig is te "reel. De voorstellen werden daarop aanvaard. De afdeelingen Deventer, St. Philipsland en Hasselt stelden voor er op aan te dringen, dat bevrachting in de particuliere vaart alleen plaats mag hebben op uniforme charters. Dit voorstel werd ln handen van het bestuur gesteld, dat de zaak zal bestudeeren en regelen. Hierna kwam het Westfriesche kanalenplan aan de orde. Bijzondere Nederlandsche postzegels Bij koninklijk besluit is bepaald, dat gedurende een door den minister van waterstaat te bepalen tijdvak bijzondere postzegels verkrijgbaar zullen worden gesteld, waarvan de opbrengst boven de frankeerwaarde ten bate komt van het fonds tot herstel van de Goudsche Glazen. De zegels, welke met het doel verband hou dende onderwerpen zullen vertoonen, zullen wor den uitgegeven met een frankeerwaarde van 1 y3 cent en van 6 cent en verkocht worden voor resp. 3 cent én 10 cent. De geldigheidsduur voor het gebruik der zegels eindigt 31 December 1932. De zegels, welke na den termjjn van verkrijgbaarstelling niet verkocht zijn, zullen worden vernietigd. 'De ontwerpen dezer zegels en de datum van invoering staan nog niet vast. Gebruik van luchtpost ze gels Ook voor gewone frankeering geldig Het was een bezwaar, dat de luchtpostzegels tot nu toe alleen gebruikt konden worden voor kwiiting van het luchtrecht en dus met geheel of gedeeltelik konden worden gebezigd voor de gewone irankeering. Ten einde hieraan tegemoet te komen, is thans bii Koninklyk oesluit Depaald, dat met ingang van 29 April a.s. de luchtpostzegeis van 40 cent, 75 cent, 1-50, 4.50 en 7.50 voor de kwytmg van alle bij vooruitbetaling verschuldigde posten en rechten, kunnen worden gebezigd. Dit houdt dU3 in, dat de zegels niet meer uit sluitend voor lucbtpostcorrespondentie kunnen worden gebruikt, doch voor frankeering van alle correspondentie, zoowel voor binnen- als buiten land geldig zijn. „De verroomsching van Indië was hem een doorn in het oog" E. K. schrijft in de „Resb.": In de „Haagsche Courant" van Donder da» j.I. vinden we onderstaand bericht: Onder zeer veel belangstelling had giste renmiddag in het crematorium op Westerveld de crematie plaats van het stoffelijk overs-ch van Dh. J. Stlgter, oud-directeur der Prins Hendrikschool en Hoogere Handelsschool te Batavia, oud-lid van den Gemeenteraad aldaar. Gesproken werd door Dh. A. de Geus, ou directeur der Bestuurschool te Batavia, die als oud-vriend en medewerker van den over ledene herdacht hoe hij dezen 38 jaar geleden voor de eerste maal ontmoette in Semarang, waar zij aan dezelfde onderwijsinrichting werkzaam waren en deel uitmaakten van de loge van vrijmetselaren. Reeds toen gevoelde Stigter, dat het onderwijs in Indië nieuwe banen zou moeten zoeken om het eigen karak ter te behouden. De verroomsching van Indie was hem een doorn in het oog. Hij wilde, dat lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius, R. K- Volksbond- S uur. Aanmelding nieuwe leden. Instrumenten beschikbaar. Dinsdag bestuursvergadering R. K- bewerkersbond ,,St Eloy", Gebouw R.K. Volk» bond. Iederen Woensdag om half negen bestuurs vergadering van het afdeel ingsbestuur van den N. R. K- Volksbond. lederen Woensdagavond om half 9 «petitie „Schiedams. Mannenkoor" d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volk» bond. lederen Woensdagavond van 8 tot 10 uur ln den R K. Volksbond gelegenheid tot het al- Sen van naaiwerk voor de Theresia-vereeal- ging. lederen Woensdagmiddag van 3—3% uur gelegenheid tot afhalen van Naaiwerk voor de Missienaaivereeniging, Korte Kerkstraat 6. lederen Woensdagavond half 9 verplichte bijeenkomst St. Jos. Gezellen, Schiedam I, Ver- eenigingsgebouw Lange Haven 70q Conferen^ 8—10 uur over: Populair Godsdienstige door den praeses. lederen Donderdagavond van repetitie Polyhymnia. R K. Volksbond. lederen Vrijdagavond van halt 9 tot halt U repetitie Koninkl. Zangvereniging Schiedams Mannenkoor „Orpheus" onder leiding van Ed. Flipse. Gebouw R. K. Volksbond. ,.-™lederen Vrijdagavond Cursus R. K. E.H.B.O. bet vrijzinnig-Protestant isme scholen zou krip nastiekzaa, van de R. K. School aan de gen, waarin vrij-vroomheid zou geleerd - Warando_ Aanvang S uur. den, vrij van elk dogma en elke kerk. De eerste poging daartoe was de oprichting van een internaat voor meisjes te Semarang. Als voorzitter der loge aldaar heeft hij ook veel gedaan voor de oprichting van militaire tehuizen, in samenwerking met Ds. Carpen. tier Alting. In Batavia kon Dh. Stlgter eerst zijn volle kracht ontplooien, zeide spr. Hij werd daar voorzitter der loge en kon er veel doen. Weder in samenwerking met Ds. Carpentier Alting heeft hij ook hier zijn doel bereikt en kon een internaat voor Europeesche meisjes worden geopend. Al spoedig verrees als eerste school van de Carpentier Alting-stichting 'n meisjesschool, later gevolgd door een H.B.S. met 3-jarigen cursus en een H.B.S. met 5-jarlgen, beide voor meisjes". Uit het bovenstaande mag geconcludeerd worden, dat de loges te Semarang en Batavia zeer actief waren teneinde tot oprichting van z.g.n. vrijzinnige scholen te komen. Ik heb het bovetostaande willen signaleeren, omdat het niet dikwijls gebeurt, dat vrijmetselaars zich in 't openbaar zóó uitlaten en wij kunnen er uit zien, welke machten er in Indië werkzaam zijn tegen de Katholieke Kerk in 't algemeen en het Katholiek onderwijs in 't hizonder. Ook dient er nog op gewezen te worden, dat ge noemde heeren ambtelijke of semi-ambtelijke functies bekleeden. Het ls geen wonder, dat er den laatsten tijd door gezaghebbende priesters, die Indië ken nen, geijverd wordt om flinke, intellectueele jongelui van goeden kathol.ieken huize te be wegen een werkkring in Indië te zoeken. HET VEENKOLONIALE LANDBOUW BEDRIJF Een crisisvergadering Op Woensdag 29 April zal er een groote cri sis-vergadering worden georganiseerd ln de Veenkoloniën. De besturen van de Overijselsche Landbouw- Maatschappij, het Drentsch Landbouw Genoot schap en den Veenkolonialen Boerenbond heb ben het gewenscht geoordeeld, om gezamenlijk de besturen van de plaatselijke veenkoloniale landbouwvereenigingen, aangesloten bij ge roemde organisaties, tot een crisisvergadering op te roepen. Op die vergadering zullen ver schillende sprekers het woord voeren. De nood toestand ln het veenkoloniale landbouwbedrijf zal in het licht worden gesteld en besproken zal worden, welke regeeringsmaatregelen nood zakelijk worden geacht, om den veenkolonialen landbouw te steunen. lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubeimakers, Leh^n gers en aanverwante vakken ,.St. Antonms Van half 8 tot half 9 zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Maandag 13 April Tentoonstelling R. K Vakteekenschool St. Jozef. Gebouw R. K. Volksbond; acht uur. Dinsdag 14 April Tentoonstelling R. K. Vakteekenschool St. Jozef. Gebouw R. K. Volksbond; acht uur Uitvoering Christelijke Gemengde^ Zan0ver- eeniiging „Azaf". Gebouw R. K. Volksunna, acht uur Woensdag 15 April Excursie K. J. M. V. „Katholiek Leven" naar de Bierbrouwerij d'Oranjeboom. Om hall tuee verzamelen ket tramhuisje. Donderdag 16 April Propagandavergadering R. K. Kiesvereeni ging. Sprekers de heeren Mooyman en van Elzen. Gebouw R. K. Volksbond. Zondag 19 April R. K. Bond voor Groote Gezinnen: vertoo- ning film „Moederweelde", R. K. Volksbond; 8 uur. Maandag 20 April Vertooning film „Moederweeldle", R. K. Volksbond; 8 uur. Dinsdag 21 April Vertooning film „Moederweelde", R. K. Volksbond8 uur. SOERABAJA, 10 April. (ANETA). Het Soer. Handelsblad meldt, dat de fa. Ross Taylor, de beheerster der onderneming Haijoep, bericht ontving dat volgens het rapport van den Gouverneuventsarts in het geheel geen ver giftiging als waarvan het bericht van de Bor neo Post melding maakte heeft plaats gehad en Idat de assistent van de onderneming, die ster- v vende zou zijn, lijdend was aan malaria» t VICE-ADMIRAAL QUANT, die den dienst gaat verlaten., ontvangt van de vereemdging „Onze Vloot" een wandbord als herinnering aan zijn dienstjaren 14 April: Tivoli-Schouwburg, Zigeuner weisen (Hirsch Operette) 8 uur (voor volw.) Ons Huis, liederenavond Eugen Emaljanoff, 8 uur. 15 April: Geb. v. K. en W. 3e (laatste) abonn.concert Concertgeb.-orkest, kwart voor 8 uur. Dagelijks: Casino, In 't gouden Haantje (Nieuw Rotterd. Tooneel) 8% uur, Zondags ook 2% uur (voor volwassenen). Bioscopen: goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 16 dezer in: Luxor, Moordromance (voor volwassenen); Centraal, Wolga-Wolga (voor volwassenen)Olympla, De man, die de klappen krijgt (voor volw.); Thalia, Onschuldigen van Parijs (voor volw.) Roxy, Storm op den Montblanc; Royal, Watt en Halfwatt als blinde passagiers (voor volw.) J Oostertheater, Nachtvogels (voor volw.) SCHIEDAM, 13 April. Officieel© noteering vaa do commissie uit de Kamer van Koophandel- Moutwijn Moutwijn per H.L. ad 46 pet. 10. HERMAN JANSBN Spoeling f 1.40, Spoeling

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 1