SEUNTS^KMNP BP Charley Chaplin's „City Lights" mm De Tol-Unie Oorlogsmonumenten DONDERDAG 16 APRIE ïWf Nieuwe uitbreiding van den TWAALF DOLLAR VOOR EEN PLAATS INTERN. VROUWENLIGA DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN BERLIJN Dr. Sahm gekozen 'T VOLKSBEGEHREN IN PRUISEN PROEFNEMING MET EEN RAKET- VLIEGTUIG BOVEN OP EEN TREIN GESPRONGEN MGR. P. KIERKELS Apostolisch delegaat van Britsch'Indië jMwapii EEN TELEGRAM VAN CURTIUS m VOLKENBONDSRAAD Het Portugeesche voorstel De eeuwig-uitgeslotenen Van onzen correspondent). WIJ hebben eenlge Jaren rnst gehad met de steeds zoo delicate kwestie van de samenstel ling van den volkenbondsraad. Nadat dit on derwerp in 1928 tot het uittreden van Brazilië uit den volkenbond geleid had en het aan Chamberlain eerst op het laatste oogenbllk In 192S gelukt was Spanje ertoe te bewegen op haar uittredingsbesluit terug te komen, was er generlei poging meer gedaan, om dé in 1926 door de groote meerderheid der volken bondsstaten goedgekeurde wijziging opnieuw te doen veranderen. Wel hoorde men zoo nu en dan van een wensch van China, om een permanenten raadszetel te verkrijgen, doch officieel werd deze aangelegenheid nog niet bij den Volkenbond aanhangig gemaakt. De regeering van Portugal heeft aan de stil te echter een einde gemaakt en door de toe- zending aan alle regeeringen van haar memo randum over de wenschelijke uitbreiding van den raad van 14 tot 15 leden, welk memoran dum thans ook officieel aan het volkenbonds secretariaat is overhandigd, het waarschijnlijk gemaakt, dat de volkenbondsvergadering van September weder een debat over dit zoo ge vaarlijke onderwerp openen zal. Hoezeer men het ook ter wille vant de rust onder de volkenbondsstaten betreuren kan, dat het vraagstuk weder aan de orde is gesteld, anderzijds is het moeilijk te ontkennen, dat de klacht van Portugal wel begrijpelijk is. De er varing met het in 1926 tot stand gekomen stel sel moge nog niet heel lang zijn geweest, het ziet er toch wel naar uit, dat Portugal gelijk heeft, wanneer het Portugeesche memorandum Verklaart, dat niet alleen het instituut der Taste raadszetels een ongelijkheid heeft in het leven geroepen, doch dat bovendien thans ook tusschen de staten, die geen permanenten raadszetel bezitten, een moeilijk te dulden on gelijkheid op dit gebied is ontstaan. De traditie schijnt zich toch aan het vormen te zijn, dat de negen n iet-per man en te raads- «eteld aldus worden verdeeld: Spanje en Polen behouden steeds hun zetel, drie zetels krijgen ide staten van Midden-en Zuid-Amerika, één zetel valt te beurt aan leder der volgende groepen: a. de Britscbe Dominions, b. de Aziatische staten (behalve Japan, dat reeds een permanenten zetel heeft), c. de Kleine Enten te, d. de Scandinavische staten, Finland inbe grepen, en Nederland, bij welke groep wellicht ook Belgie op den duur zou kunnen ingedeeld worden, terwijl Estland en Letland ernaar streven eveneens voor de raadsverkiezingen tot deze groep, die dan wel wat al te talrijk worden zou, te behooren. Indien nu inderdaad, wat traditie schijnt te worden, dit ook inderdaad worden zou, dan zouden de volgende' staten nimmer voor een raadszetel in aanmerking komen: Albanië, Bulgarije, Ethiopië, Griekenland, Hongarije, Liberia, Litauen, Luxemburg, Oostenrijk, Por tugal en Zwitserland, welk laatste land echter herhaaldelijk verklaard heeft met het oog op zijn permanente neutraliteit geen zetel in den volkenhondsraad te willen aanvaarden. Dat de andere staten echter met een voortdurende buitensluiting buiten den raad genoegen zou den nemen, is althans met betrekking tot Bul garije, Griekenland, Hongarije, Litauen, Oosten rijk en Portugal niet aan te nemen. Daarom geeft de Portugeesche regeering in haar memo randum thans in overweging: schept een nieuwen, een vijftienden zetel in den volken- bondsraad, met de bedoeling dat deze boven genoemde, thans voor de raadsverkiezingen geïsoleerde staten om beurten dezen vijftien den zetel bekleeden zullen. Indien door een dergelijkel vermeerdering van het aantal raadsleden met één inderdaad, een duurzame bevrediging te verkrijgen zou srijn en wij daardoor voor de toekomst van on aangename en voor de innerlijke rust van den •volkenbond gevaarlijke debatten over de samen stelling van den volkenbondsraad gevrijwaard zouden worden, wie zou dan dit door Por tugal aanbevolen middel tot herstel van een Inderdaad thans eenlgen staten aangedaan wordend onrecht niet gaarne aanvaarden? Of die volkenhondsraad uit 14 dan wel uit 15 leden zal bestaan, zal ons werkelijk vrij onverschil lig kunnen laten! Het ziet er echter 'helaas niet naar uit, dat wij door aanneming van Portugal's voorstel van verdere raads-disoussies verschoond zul len blijven. De tijd is wellicht niet ver meer, dat Turkije eindelijk de belofte zal inlossen, die Ismet Pacha reeds bijna 'tien jaren geleden aan lord Curzoa te Lausanne gedaan beeft, n.L tot den volkenbond toe te treden. Zal Tur kije dan genoegen nemen eveneens tot de groep- Fortugal te gaan behooren en zoo ongeveer één maal in de 20 jaren tot raadslid tie worden ge kozen? En zal de volkenbond niet spoedig voor een energiek verlangen van China worden ge plaatst, om, wanneer dit reusachtige rijk inder daad de innerlijke (hechtheid bezitten zal waar aan men nu nog eenigszins twijfelt, een vajsten raadszetel te verkrijgen? Ik voor mij wees, dat wij nog een tijdperk van moeilijke discus sies over dfe samenstelling van den volken- bondsraad tegemoet gaan. Dan zal ongetwijfeld ook met den wensch van Portugal moeten wor den rekening gehouden. Thans echter door de inwilliging van Portugal's wensch als het ware uitdrukkelijk de zidh vormende traditie over de verdeeling der negen niet-permanente raads- zetels over de bovengenoemde staten te sanc- tionneeren, schijnt mij gevaarlijk. Daardoor zouden bepaalde aanspraken op vertegenwoor diging in den volkenhondsraad kunnen ver- Sterkt worden In die mate, dat het bij de latere onvermijdelijke grondige 'beraadslagingen over de samenstelling van den volkenhondsraad nog moeilijker zou worden een oplossing te vinden. Voel wenschelijker dan een aanvaarding van «éet Portugeesche voorstel tot uitbreiding van den raad met één lid schijnt het mij, dat de yolkenbondisraad beter dan totdusverre ertoe zal medewerken, om de gevolgen van bet al of niet in den raad vertegenwoordigd zijn zooveel mogelijk te verminderen. Terecht wijst de Por. jtugeesche regeering erop, dat een staat, die een zetel ia den volkenbondsraad vorkregen heeft, daardoor niet alleen boven de andere staten bevoorrecht is, doordat die staat aan de besprekingen in de zitting van den volken- bondsraad deelneemt, doch ook doordat hij in jméér door den volkenhondsraad benoemde (commissies, waar menigmaal beslissend voor bereidend work verricht wordt, een zetel ver krijgt dan de niet-raadsleden. Hier ligt m.i. de (sleutel, om de tegenwoordig bij verschillende Jregeeringen bestaande klachten uit den weg te ruimen. Indien de volkenbondsraad zich op het standpunt zou stellen, dat ails volkenbonds- etaten zooveel mogelijk aan het volkenbonds- ibeleid moeten kunnen medewerken, zoodat juist die staten, die niet in den raad zitten en dus daar niet kunnen medesprefken, in de ge legenheid moeten zijn in een voorbereidende tmumlssie hun Invloed geldend te maken, dan "Ak. WA- v s kl -v- Hoe Virginia Cherchill een ster werd (Van onzen H-correspondent.) RUND DE MANEGES TE DÜSSELDORF, waar het moordproces Kuerten begon, was het verlaten, niet bi] gebrek aan belangstelling, maar ten gevolge van de afzetting zou de befceekenis van bet raadslidmaatschap op een alleszins gezonde wijze verkleind wor den en de kwestie, of men al dan niet in den raad zitting heeft, meer en meer slechts -een presbi ge-vraag worden. Een gunstige gelegenheid schijnt tihans te vens geboden te worden, om voor de Europee söhe staten den strijd om een raadszetel min der belangrijk te maken. Indien de Europee- sche oommissie ervoor blijft zorgen, zooals zij gelukkig in Januari heeft gedaan, dat bij de benoeming van- bepaalde voorbereidende com missies voor de bespreking van bepaalde Eu-ro- peesche vraagstukken in het geheel geen woor- keur betoond wordt voor de Europeesohe sta ten met een zetel in den votkenbondsnaad, dan zullen wij wellicht een heelen stap voorwaarts gaan in de richting van een verzwakking van den strijd om de samenstelling van den volken- bondsraad. Conferentie van drie dagen PARIJS, 15 April. (N.T.A.) De Internatio nale vrouwenliga voor vrede en vrijheid houdt hier ter stede een internationale economische conferentie. Professor dr. Marschak uit Heidelberg hield een rede over de internationale rationalisatie- en sociale politiek. Hij verklaarde o.a., dat een internationale overeenkomst noodzakelijk is voor de alge- meene regeling der loonkwestie en bet tempo der rationalisatie. Het sluiten van een derge lijke overeenkomst is echter zeer moeilijk, daar wederkeerig offers moeten worden gebracht. Eenige andere deelnemers aan de conferen tie spraken over de landbouwcrisis en over de economische gevolgen van gewapende conflic ten. De conferentie zal vermoedelijk drie dagen duren. De Berlijnsche gemeenteraad heeft Woensdag namiddag zooals te verwachten was, met 110 tegen 99 stemmen den voonmallgen president van den Dantziger senaat, dr. Sahm, tot eersten burgemeester gekozen. De candidaat der Dultsch-nat ionalen, dr. Steiniger, verwierf 46, de oommunist Pieek 52 stemmen. De nationaal-socialisten hadden on geldige stemmen ingeleverd. Dr. Lange (S.P.D.) werd tot tweeden, dT. Elsas (Staatspartij) tot derden burgemeester gekozen. De 3 millioen overschreden BERLIJN, 15 April. (W.B.) Naar het hoofd bureau van den Stahlhelm mededeelt, is het niet mogelijk het totale aantal inschrijvingen voor het „Volksbegehren" reed3 voor de slui ting van den inschrijvingstermijn nauwkeurig op te geven. Echter kan thans reeds worden medegedeeld, dat het totale aantal In Pruisen van ruim drie millioen hij vroegere gelegenheden reeds in de eerste week van den inschrijvingstermijn voor dit „Volksbegehren" overschreden is. Goed geslaagd Een goedgeslaagde proefneming met een raketvliegtuig is gisteren gedaan door den in- genieuT Tieleng in de buurt van Osniabrück. Nadat hij eerst enkele modellen had laten starten, volgde de start van het eigenlijke raketvliegtuig, dat op eeu hoogte, van 2000 M. 2 vleugels ontplooide en daarop langzaam in glijvlucht daalde. Het kwam onbeschadigd dicht in de buurt van de plaats waarvan gestart was, op den grond en werd terstond daarop weder voor een tweede vluoht gebruikt, die eveneens slaagde. Nog enkele proefnemingen werden gedaan, die eveneens gudistig verliepen. Ingenieur Tieteng wil over een jaar zijn proe ven op grootere schaal herhalen. Noodlottige afloop Uit Dusscldorf wordt gemeld: Een tot nu toe onbekende man van 20 h 25 jaar is van de spoorwegbrug bij den Vogelsan- gerweg op een in de richting van Duisburg gaanden D-trein gesprongen. Hij kwam op het dak van een der wagons terecht, waar hij bleef liggen doch een 60 M. verder rolde hij naar beneden. Het lichaam viel varvolgens van den spoordijk naar beneden en werd met een doodelijke verwonding aan den schedel op genomen. De Hoogeerw. Pater L. Kierkels, Generaal der congregatie van de Paters Passionisen, van wiens benoeming tot Apostolisch Delegaat van Britseh Indië wij dezer dagen melding maak ten, zal, naar de „Resb." meldt, op 26 dezer in de kerk der Passionisten te Rome tot bisschop worden gewijd. Deze wijding zal geschieden door Kardinaal van Rossum of door Kardinaal Sincere. Pater Kierkels is benoemd tot titulair aarts bisschop van Salamina. MGR. PIERRE KIERKELS Z. H. Excell. Mgr. Pierre Kierkels werd op 12 December 1882 te Baexem bij Roermond ge boren en behoort tot de Nederlandsche Provin cie der Congregatie der Passionisten, welke in 1924 werd opgericht onder den titel van Mater S. Spel. Zijn gymnasiale studiën deed hij aan het Juvenaat der Passionisten te Ere bij Door nik (België). In 1S98 ontving hij 't habijt en legde in Mei 1899, nog geen zeventien jaar oud, de H. Geloften af. Daar de Passionisten destijds geen klooster meer in ons land had den. wa3 hij verplioht zijn militairen dienst plicht te vervullen. Als infanterist lag hij te Roermond in garnizoen. In 1903, toen de be ruchte spoorwegstaking uitbrak, werd hij nog maals opgeroepen. Reeds voordat hij zijn studiën voltooid had, werd hij, uit hoofde van zijn buitengewone talenten, belast met onderwijs te geven in de wijsbegeerte. Voor zijn priesterwijding ver-, bleef hij een tweetal jaren in het Passionisten- klooster te Bethanië bij Jerusalem, waar bij volop gelegenheid had zich toe te leggen op een grondiger studie van den Bijbel. In 1906 terug in België, werd hij in dat zelfde jaar priester gewijd te Brugge. Kort daarop vertrok hij naar Rome om aan 't inter nationaal studiehuis zijn theologische studiën te voltooien. Weldra echter werd hij zelf lector, eerst in de wijsbegeerte, vervolgens in de dog matiek. Zijn groote aanleg en buitengewoon gemak om zich in die kwesties te verdiepen schenen er op te wijzen, dat hij wel heel zijn verder leven zich aan de wetenschap zou wijden. Tijdens zijn lectoraat dëed hij een grondige kennis op van de voornaamste talen van Euro pa. Niemand was dan ook verwonderd, dat hij in 1914 benoemd werd tot algemeen secretaris der Congregatie. De Generaal, die tijdens zijn bestuur zoo veel mogelijk alle kloosters der Congregatie dient te bezoeken, koos hem als gezel op zijn dienstreizen en zoo bezocht hij Europa, Ame rika en Australië. Deze reizen waren ongetwij feld een uitstekende voorbereiding tot de booge ambten,-waartoe God hem voorbestemd had. In 1920 koos het algemeen kapittel hem dan ook ook tot algemeen Procurator, een ambt, dat hem herhaaldelijk in aanraking bracht met de verschillende Romeinsohe Congregaties en zijn buitengewone talenten'meer en meer naar vo ren bracht. Z. H. de Paus benoemde hem in 1924 tot Consultor van de Congregatie der Kloosterlingen en eenigen tijd later ook van de Congregatie van de Voortplanting des Ge- loofs. Tevens werd hij belast met Apostolische Visitaties in meerdere kloosters van Noord- Italië. In 1925 werd hij door het 32ste Alge meen Kapittel tot Generaal, vijftienden opvol ger van den H. Paulus van 't Kruis, gekozen, hoewel hij toenmaals amper 42 jaar telde. Het was tevens de eerste maal, sedert de stichting der Congregatie in 1720, dat een niet-Italiaan tot deze .hooge waardigheid werd verheven. Dit jaar wordt in t begin van Mei het 33ste Algemeen Kapittel te Rome gehouden, het welk Z. H. Excellentie waarschijnlijk nog zal voorzitten, om dan afscheid te nemen van zijn teergeliefde Congregatie en te gaan werken op 't wijde arbeidsveld, dat Christus Steden' houder hem toewees. New York, April 1931. Sinds weken draalt nu-al in een theater van Broadwy Charley Chaplin's nieuwste film, „City Lights" (Stadslichten). En ofsohoon Charley in de Vereenigde Staten lang niet de populariteit geniet van een Greta Garbo of een Maurice Chevalier, blijft het publiek storm loo- pen. Het succes, dat de filmcritici het bij de eerste vertooning te Los Angeles, voorspelden, schijnt door de feiten bevestigd te worden. De massa in de Vereenigde Staten, die men geheel in de ban der talkies achtte, loopt te hoop, om een zwijgende film te zien en te bewonderen. Het was voor bet eerst sinds twee jaar, dat Charlëy Chaplin weer iets van zich liet hooren en de première te Los Angeles werd dan ook met groote nieuwsgierigheid tegemoet gezien. Tevoren had Charley de publieke belangstelling genoegzaam opgewekt door zijn stellige verze kering, dat hij nooit een talkie zal produceeren. Maar daar verraste bij toch een ieder, toen hij verkondigen liet, in zijn film op verschillende manieren van geluidseffecten gebruik te heb ben gemaakt. Men was verlangend te weten, hoe hij dit had gedaan. Mary Pickford kwant speciaal uit New York over naar Los Angeles en zoo deden andere filmgrootheden. En Einstein verwaardigde zich, als Charley's gast de première hij te wo nen. Het theater kon een kleine twee duizend personen herbeTgen en aangezien er een goede vijftig duizend waren, die de première wilden zien, of althans een glimp ervan wilden op vangen, liep het spaak. Vier honderd politie agenten bleken niet in staat, de opdringende menigte in bedwang te houden en een hulp- brigade moest traanbommen gebruiken. Toen eerst gelukte het, zooals de bladen schreven „een schijn van orde" te handhaven. Na de première te Los Angeles begonnen de vertooningen te New York. Ook hier werd een eere-avond gegeven, waarhij Charley in hoogst eigen persoon tegenwoordig was. Doch ofschoon er velen op het Pennsylvaniia-station verza meld waren, om Charley bij zijn aankomst te begroeten, is er op Broadwy toch geen opstand geweest. Niiet dat Charley hier minder in de gunst staat dan in Los Angeles, maar de men- sohen zijn in New York ietwat nuchterder en ze begrepen, dat ze in de nauwe straat toch niets van Charley zouden zien, terwijl een voor verkoop van plaatsen tegen buitengewoon hoo ge prijzen den gemiddelden man er al direct van af hadden doen zien te trachten, zich een goed plaatsje in het theater te veroveren. De prijzen in het George M. Cohan theater waren op den eersten avond op twaalf dollar gesteld, wat men noemt „top hat", hooge hoeden prijzen. Wie geen hoogen hoed had, hield zich verre, tot den volgenden dag, toen de door- loopende voorstellingen een aanvang namen en een serie begonnen, waarvan voorloopig het einde niet te zien valt. Aangezien uw correspondent geen. hoogen hoed heeft en geen twaalf dollar voor een plaats in de bioscoop mag declareeren. kan hij u geen verslag van de New Yorksche pre mière geven. Doch hij is later gegiaan en is toen tot de conclusie gekomen, dat twaalf dollar, om Charley Chaplin behalve in hoogst eigen persoon, ook op de film te zien, wat duur is, vooral als ze in Hollandsche guldens om gerekend worden. En z()n sinds lang gekoesterde overtuiging, dat de „Kid" Chaplin's meesterwerk is ge weest en niet in het minst dank zij het talent van Jackie Coogan is bovendien door „City Lights" bevestigd geworden. Charley heeft een onsterfelijke figuur gecreëerd, maar het daarbij ook gelaten. Evenals bij Bmil Janmings ls zijn talent tenslotte eenzijdig. Bij Charley ver stoort goedkoope boert meestal de fijne idylle, die hij tracht op te bouwen. Ook „City Lights" wisselt ontroerend fijne Intermezzi met flauwe aardigheden af, met vondsten, die zoo nieuw zijn als Charley's eerste films. In de „Küd" had Chaplin een hoogtepunt bereikt en het schijnt, dat hij over dit hoogte punt niet meer heen komt. De geschiedenis van „City Lights" kon als geheel een meester werk geschapen hebben en Charley is er af en toe meesterlijk in, maar bet drakerige van ge wone filmeffecten steekt er telkens den kop in op. De film telt drie hoofdpersonen, Charley, de tramp (landlooper, zwerver), een rijke, exen- triéke millionnair, die te veel drinkt en een blind bloemenmeisje. Chaplin beeft, zijn ge woonte getrouw, een nieuwelinge voor de vrou welijke hoofdpersoon gekozen. Nu, Virginia Cherrlll speelt lang niet slecht, maar vooral in den aanvang is ze weinig overtuigend. De excentrieke millionnair dankt het aan Charley, dat hij zich in een bui van blaséheid niet verdrinkt. Ze worden vrienden, doch al leen, zoolang als de millionnair dronken is. Nuchter kent hij Charley niet en gooit hem de deur uit. Toch geeft hij hem het geld, noodig voor een operatie, die het blinde bloemenmeisje het licht in haar oogen moet terugbrengen. Voor baar is Charley een rljlc man, die haar geluk kig zal maken. En het moment dat ze weer ziende geworden, den langs de étalageruit van haar bloemenwinkel Slanceerenden op Ihaar glimlach wachtenden Charley een aalmoes geeft, is haar en zijn grootste ontgoooheling. In dit mooie slot is Charley op zijn best en men vergeeft hem dan al de minder fijne din gen, waarmede hij „City Lights" in niet gerin ge mate bedorven heeft. Scenario en muziek zijn van hem zelf. En Charley heeft niet geaarzeld, zich hier in ver schillends details op anderen te inspireeren. Het ingeslikte fluitje, hoe komisch ook, is niet nieuw en het doet verwonderlijk aan, als men in het leitmotief van één der beste scenes dat van Padilla's beroemde „La Violetera" her kent. Dergelijke dingen doen de originaliteit van het „eigen scenario" en „eigen muziek" wel wat in waarde inboeten. Het merkwaardige van „City Lights" is in- tussohen, dat er geen woord in gesproken wordt en men dit toch geen moment merkt en aller minst behoefte voelt aan een verklarenden tekst. Het is, alsof er gesproken wordt Dit beteekent een geweldige overwinning op de talkie, maar hiertegenover staat, dat „City Lights" haar waarde toch weer in belangrijke mate aan het geluid dankt. Het spaghetti-eten en het ingeslikte fluitje zouden onbeteekend zijn, Indien hier het geluid niet zijn functie vervulde. O.i. voldoet „City Lights" niet aan verwach tingen, die men geneigd is te stellen, wanneer eeu artist als Charley Chaplin na twee jaar met een nieuw werk voor den dag komt. Ze toont o.a. dat hij inzake rhytbme en spanning niets van de Russen heeft willen leeren, in tegenstelling met von Stemberg, die in zijn „Dishonored", waarin Mariene Dietrich de hoofdrol speelt, toont hoe hij het lesje van Eisenstein, waarvan de invloeden reeds in de „Dokkeu van New-York" duidelijk voor den dag kwamen, degelijk ter harte genomen heeft. „City Lights", zooals wij het zagen, leek ons lang gerekt, te weinig flitsend in details, die daartoe in aanmerking kwamen. Charley Chaplin in een groot filmacteur, maar geen groot regis seur. Het meisje, door hem volgens gewoonte speciaal voor de vrouwelijke hoofdrol uitge zocht, droomde niet in het minst van een filmcarrière. Ze bevond zich op vacantie in Californië en woonde daar een bokswedstrijd bij. En ze kwam juist tegenover Charley Chap lin te zitten, die al een paar dagen candidaten voor zijn film keurde, doch niet tot een besluit komen kon. Virginia Cherrill ziende, meende hij oogenblikkelij'k, dat zij zijn keuze was. Langs een om weg liet haar tot een bezoek aan zijn studio uitnoodigen. Daar werden bij wijze van grap proefopnamen van baar gemaakt. En den dag, nadat die bestudeerd waren, kreeg Vir ginia een contract te teekenen, waartoe ze eerst den tegenstand van baar familie te Chicago overwinnen moest. Men wilde haar, de twintigjarige, geen filmactrice laten wor den. Tenslottetrok ze toch onder de hoede van haar moeder naar Hollywood, En men voorspelt haar nu een schitterende toekomst iu de film. Het werd tijd, dat eindelijk weer eens eeu Amerikaansche in de filmwereld naar voren kwam. Na Mariene Dietrich's triomf, die in- tusschen Greta Garbo's volkomen zege over allen niet vermag te belagen, stemt het 't publiek in de Staten tot voldoening, dat ook Amerika nog verdienstelijke fllmactrices leve ren kan. Dit publiek stelt intusschen steeds meer eischen en de bioscoophouders weten niet, hoe ze het steeds meer tegemoet moeten komen om het door attracties weder in hun theaters te lokken. Het groote Paramout-theater bracht In den ijver, om anderen te overtreffen, zoo waar Maurice Chevalier in hoogst eigen per soon op de planken. Wat dit gekost zal hebben zal niet weinig geweest zijn maar Maurice moest er minstens vijf maal per dag voor op het tooneel verschijnen, zijn liedjes zingen en grappen verkoopen. Minstens honderd vijftig duizend personen hebben in één week, op het Paramout-theater storm geloopen. Al3 we hiernaar echter zouden moeten be slissen, wie afgezien van populariteit, een grooter artist is, Maurice of Charley, dan be hoeven we geen moment te weifelen, want Charley vertoont zich in hoogst eigen persoon aan het publiek a raison van twaalf dollars en dan nog in een gemakkelijken fauteuil ge- gezeten, terwijl Maurice voor minder dan een dollar viel te bewonderen en daarbij hard wer ken moest, zoodat hij zich na den tweeden dag al voor zijn schorre stem had te verontschul digen Hü acht een nieuwe discussie noodig GENèVE, 15 April. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). Nadat do nota van Henderson reeds verzekerd heeft, dat de volkenbondsraad in Mei de volkenrechtelijke zijde van de Duitsch-Oostenrijksche toluniekwestie bespre ken zal, heeft vandaag een telegram van Cur- tius aan den volkenbond tevens vastgesteld, dat In Mei ook de economische zijde van deze kwestie te Genève zal worden behandeld. Curtius meent, dat na de mislukking der con- fisch verzocht, op de agenda van de zitting der Europeesohe oommissie die op 15 Mei hier zal bijeenkomen, de kwestie van de ontwikkeling der douanebetrekkingen tusschen de Europee- ache staten te plaatsen. Curtius meent, dat na mislukking der con ferentie Colijn een nieuwe discussie hierover noodig is en verklaart, dat hij deze gelegenheid zal gebruiken voor een mededeeling over de doeleinden der Duitscbe en Oostenrijkscbe re- geeringen op het gebied van de douanebetrek kingen In Europa. Curtius spreekt verder den wensch uit, dat de Europeesche commissie gelijktijdig ook nog maals de mogelijkheid zal bespreken van een verbetering van den Europeeschen handel door middel van voorkeurrechten. Tenslotte verzocht Curtius ook nog op de agenda te plaatsen de kwestie vafc verleening van vrijdom, van invoerrechten voor brandstof fen van motorvoertuigen bij het overschrijden van de grens van een staat te land, te water of in de lucht. HET VEERBOD VAN HET STAHLHELM- ORGAAN OPGEHEVEN BERLIJN, 15 April. (VJD.) De Pruisische minister van binnenlandsche zaken, heeft, na een bespreking van de leiders der Stahlhelm. organisatie met president Von Hindenburg het door den polltiepresident van Berlijn, Gres- zinski, uitgevaardigde verbod van het mededee- lingsorgaan van den Stahlhelm opgeheven. Om een waardig figuur te maken NA JAREN VAN TOBBEN... Men kan de wereld van Koningsbergen tot Casa Blanica door reizen en men zal daarbij op geen dorp of gehucht stooten, hoe klein dan ook, dat niet in het bezit is van een ge_ deukteeken voor zijn zonen, die 3n den oorlog gesneuveld zijn. Sommigen dezer monumentjes 'zijn roerend van eenvoud en anderen doen Tillen door den wansmaak waarvan zij getuigen, maar allen te zamen genomen doorloopen zoo- wat de gansche toonladder van variatie, welke op het gebied van gedenkteekenen uitgedacht kan worden. Voor een groote stad als Berlijn was het daarom niet makkelijk een herinneringsmonu ment uit te prakkizeeren, dat 'harer waardig was en dat tevens evenveel van de pilaar met een adelaar erop verschilde als de metropool het zelf van Ijet eerste het beste dorp doet. Londen heeft zijn cenotaaf in het hart van het drukste verkeer, Parijs heeft zijn onbekende soldaat, maar waarmede moest Berlijn te voor schijn komen om daarnaast een waardig figuur te maken Dit was op ende top een vraag om de D.uitschers tegen elkaar in het harnas te jagen en vele jaren hebben zij dan ook over deze aangelegenheid van meening verschild tot ten slotte onverwacht de oplossing kwam: de Oude Hoofdwacht Unter den Linden zal tot een tempel omgebouwd worden, welke een waardig woonstee zal zijn voor de herinne ring aan de honderd duizenden Berlijners, die hun leven voor keizer en vaderland veil had den. Inmiddels werd van meet af aan de nood zakelijkheid toch ook gevoeld naast alle plaat selijke gedenkteekenen er ook een te hebben, dat geëigend zou zijn om bet gansche rijk te representeeren. Natuurlijk was dit nog veel meer een aangelegenheid om met eikaar op heftige wijze van meening te verschillen en ■zulks is dan ook geschied. Na jaren van tob ben bleven drie plannen favoriet. Het eerste wees de Rijnoevers als plaats voor het Rijks. Iherlnneringsteeken aan; het tweede de m^er centraal gelegen Ravenbergen aan de boorden van den Weizer en bet derde het heuvelland van Thüringen. Eenigen tijd geleden nu, heeft hét kabi net zich voor het derde plan uitgesproken met .het gevolg, dat Thüringen de eer zal krijgen (het gansche rijk bij de dooden van den oorlog te representeeren. Op welke wijze het dat za< doen is nog onzeker, want zoo men de plek al heeft gevonden, die het gedenkteeken te dragen krijgt dan is men het over dat teeken zelf nog bij lange na niet eens. In bet algemeen echter heeft men aan een hage gedacht, aan een om. •tuind stuk land, waar men de plastische en de kerkhofkunst zooveel mogelijk buiten zal hou den om er alleen de natuur te laten spreken. Het uitverkoren plekje gronds ligt het dichtst bij Berka, een klein 3300 inwoners tel lend badplaatsje, dat door een „sekundar Bahn" uit de Fliegenden Blatter met "Weimar verbonden is. Thüringen bestaat, gelijk een ieder weet, uit een charmante afwisseling van sappige weiden en donkere bosschen, die over de lachende heuvels van het landschap uitge spreid» liggen. In de omgeving van Berka is zulks ook (het geval en bovendien heeft men daar nog drie meertjes, welke door. afdamming' van de lokale beek" met een vierde vermeer derd zullen worden. Men heeft daar wijders bij Berka een plateau, dat met opvallend schoon naaldhout volgegroeid Is en hiervan zulten een paar vierkante kilometer door den Thüringschen fisfcus 'zonder tegenbetaling aan het rijk afgestaan worden. Het rijk zal dit ge bied doen ommuren en daarmee is de eere haag in hoofdzaak klaar. Het hoogtatje, waar op dit heilige woud komt te liggen zal door vijf terrassen, -die de vijf jaren van den krijg voorstellen, afgetrapt woTden en deze treden zulten plaats in overvloed bieden aan de ver- eeniglngen van veteranen en andere organisa ties, welke hun kaartje van tijd tot tijd aan het eeremonument zullen komen afgeven. De muur, die het gewijde boseh omgeeft, zal een paar monumentale toegangspoorten krij gen, terwijl van af de hoofdpoort een weg direct naar het centrum van de aangelegenheid voert, alwaar een groote grafrotunde opge- Tioht wordt. Voor de rest wil men het pijn- bosch onaangetast laten en hoopt men, dat de iruisehende wind in de takken en het stille mos op den grond wel voor de noodige stem ming zullen zorgen. Bij deze grafrotunde zal een vuur ontstoken worden, dat eeret weer uitgedoofd wordt op den dag, waarop de laat ste oud-strijder de dorpel der eeuwigheid over schrijdt. Bij dë inwijding van het monument ■zulten stafettenloopers met fakkels; aan het vuur van Berka ontstoken, het gansche rijk tot de uiterste hoeken afrennen om allerwege een soortgelijk vuur te ontsteken. Het plan bestaat ook dien laatsten oud^strijder onder de irotunde te begraven, zoodat Duïtsckland in navolging van andere landen, dan ook een ge beente zal bebben, dat liet vereeren kan, ter wijl men ook plaats wil maken voor leger aanvoerders, die het tijdige gezegend hebben ■en Berka een geschikte plaats vinden om er 'begraven te worden. BELGISCH PRIESTER IN CHINA VERMOORD Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Communisten hebben de stad Patung in de provincie Hu-Peb geplunderd. Zij namen den Belgischen priester Marin gevangen en dood den hem. - i ALCALA ZAMORA, thans voorloopig president der republikeinsche regeering, toen hij Zondag op hot stembureau zijn stem yoor de gemeenteraadsverkiezingen uitbracht

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10