De Provinciale Staten verkiezingen r>ONDF,RDAG 16 APRIL 1931 V WE GAAN STEMMEN! De bioscoopkwesties MENSCHEN EN MEENINGEN VERDEELING DER ZETELS. DE SAMENSTELLING DER STATEN EN R. K. HANDELS-, KANTOOR WINKELBEDIENDEN Rijksinkomstenbelasting en het groote gezin VERDEELING DER ZETELS. DE SAMENSTELLING DER STATEN VERDEELING DER ZETELS. de samenstelling der staten ZWARE BRAND IN HET ENTREPOT DOK TE AMSTERDAM TEWERKGESTELDEN BIJ DE RIJKSWERKVERSCHAFFING DE ANTI-TOLLEN-ACTIE VERBODEN LIEFDE? RADIO-PROGRAMMA Natuurlijk, op üjst negen, nummer één! Vanzelf komen er nu ijveraars, we noemen die dames en heeren: propagan" disten op ons af. die willen ons ompraten, om op een andere lijist te stemman; ze wijzen ons op het geschilder op straten, schuttingen en muren; ze duwen ons in de handen vliegende blaadjes, vol met bewerin gen, waar of niet waar, ze zullen zich dik 'naken on woorden gebruiken (uit voorraad leverbaar) als „reactionnair", en „tegen het militairisme" en „weg met den oorlog en „denk aan de arbeiders", en ze zullen een leelijke grijns van-afschuw trekken, als ze eindelijk aan bet „kapitalisme" beginnen. .Te weet wel, de menschen, die slapende rijk worden; niets doen en toch verdienen. fat hoor je natuurlijk aan, je knikt eens ia> J'e zegt eens „nee" en vraagt eens: „zoo? en je zegt: nou staat het nog vaster bij me, ik stem lijst negen, nummer één. Want: al het goede, dat daar opgeteld w°i"dt, bereiken we door die lijst negen, en het kwade, dat er tusschen door loopt en Waaraan wij ons blootstellen bij 't stemmen °P een andere lijst lusten we niet. Het mag een geluk heeten, als een koe haar eigen slager zou kunnen kiezen, wij voelen er weinig voor. Maaris U dan tevreden over de partij van lijst 9? Gaat U nu letterlijk met alles accoord, Wat door die dames en heeren gedaan wordt? Kn, U ig arbeider, zegt U maar ja en amen °P alle besluiten, die worden genomen en °ok op die niet worden genomen! Wij vragen toch veel meer voor den ar beider!... Daarop past al dadelijk dezelfde Vraag: is U dan volkomen tevreden met de dames en heeren van de andere lijsten? Be staat er in uwe partij dan heelemaal geen verschil van meening? Bezit daar ieder kie zer de volle honderd procent tevredenheid? Neen, het spreekt vanzelf: we bedoelen hier niet de S. D. A. P. Daar bestaat in Nederland geen partij, waar zooveel onte vredenen zijn met de leiding. Het' laatste congres heeft duidelijk laten zien, wat inge wijden al lang wisten. Zeker blijven ze toch bij eilkaar, ondanks alles. Ze hebben groot gelijk. Maar niet omdat ze 't zoo roerend eens zijn, maar omdat naar hun meening, alles en alles bijeen het zóó toch nog het beste Is! Precies zoo denken wij er over. Volstrekt zijn we 't niet eens met letterlijk alles en allen in onze partij van lijst negen; dat wordt ook nooit zoo en nergens zoo. Want, verbeeld je, als ge 't roerend in alles met zoo'n partij eens zoudt zijn, kondet ge het eigen verstand wel aan den kapstok hangen. We hebben toch allen ons eigen verstand, een eigen meening; we zijn daarbij een beetje koppig van huis-uit, we staan bij de beste stuurlui aan den wal, hervormen achter rip kachel een-t wee-drie half Europa en als we op een bank in 't park zitten, maken we voor iedereen duidelijk, wie nu eigenlijk de schuld is van den laatsten oorlog, van de malaise en van 't slechte weer. Maar ook wij nemen enkele dingen op den koop toe. Ook als arbeider. Want als arbeider zijn we niet alleen arbeider, maar hebben ook nog andere belangen: als mensch, als deel van de maatschappij, als ouder, als katholiek. Ja, daar staan heel wat belangen in ons leven. En al zouden we in een ff ander punt wél eens met een ander willen meegaan dan zouden we nog niet graag dien ander wilton stemmen en zóó al onze belangen aan dien persoon willen toevertrouwen We kunnen ons voorstellen, dat men in een huishouden nog niet iedereen de sleutel van de kast wil toevertrouwen en de zorg 0V€r kinderen, al kan zoo'n persoon bijv# wel prachtig het zeil boenen! Daarom doen we twee dingen: We stemmen op lijst negen; nummer één, en we doen ons best om ai de fouten, die bij ons nog bestaan, te verbeteren. Dat doen de anderen ook! IN DE PROVINCIE GRONINGEN Aantal kiezers 199.419. Uitgebracht 170.639 geldige stemmen; kiesdeeler is 3792. 75 pet is 2844. rest- stemm. zetels rest zetels tot. R. K. Staatsp. Ant-Rev. Partij Chr. Hist. Unie Vryheidsbond Vr. Dem. Bond S. D. A. P Commun. Partij Herv. Ger. Stp. Plattelandersbd. Dem oer. Party 2325 8882 2 1298 1 3 38656 10 736 10 16587 4 1419 1 5 19737 5 777 5 19236 5 276 5 52029 13 2733 1 14 7825 2 241 2 2228 3134 1 1 Willekens, W. J. Verstynen, P. J. van Haaren, J. Fransen, J. C. van Beck, P. L. Ras, J. van der Baak, M. P. W. van Hout, P. J. C. Strik. F. Th. H. Uyen, J. J. J. de Vlam, J. J. Bellen, F. J- M. Smits van Óyen, Jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, P. J. G. Aarts, F. J. C. Cox, P. G. A. G. Panken, dr. ir. J. H. F. Deckers, mr. H. J. J. van den Biesen, A. G. A. Sc'hrauwen, J. H. Oomen, J. J. van Buitenen, A. A. J. M. Loonen, H. Verheyen, H. J. M. Aarden, F. J. van der Reyt, J. C. H. M. W. Sassen, J. P. J. Assel- bergs Czn., L. M. A. van Loon, Jac. Vos Az., C. A. Valkenburg, H. Wynings, G. H. Moors. Anti-Rev.: A. D. van der Schans, A. Bax Gzn. Chr.-Hist.: J. W. Putman Cramer, C. Dane Gzn. Vrijheidsbond: C. W. van Ommeren. Vrije.-dem.: A. I. J. de Broekert. S. D. A. P.: J. W. Gulden, J. Jansen, Grays, C. J. van Lienden, H. Walder. R. K. Volkspartij: mr. P. M. Arts, F. Donders, J. W. van den Bergh. (Nadruk verboden). P. G. A. C. Buitengewone bondsvergadering VERRUIMING VAN DEN KINDERAFTREK? De heer Fleskens heeft den Minister van Fi nanciën de volgende schriftelijke vraag gesteld: Is de Minister bereid mede te deelen zulks naar aanleiding van de toezegging, gedaan^ bij de openbare behandeling van hoofdstuk Vllb der Rijksbegrooting voor 1931 op 4 Decem ber 1.1. dat Zijn Excellentie zou overwegen of in de Wet op de inkomstenbelasting voor het Rij keen wijziging gebracht kan worden, ten einde tot een ruimeren en meer billijken kin deraftrek te komen of zijn overwegingen tot eenig resultaat hebben geleid, m.a.w. of de Minister bereid iè, de indiening van een wets ontwerp tot wijziging van artikel 38 der Wet op de Rijksinkomstenbelasting, in den geest, als door ondergeteekende werd gedacht, te be vorderen? Te Groningen De samenstelling van de Provinciale Staten van Groningen sinds de invoering van de even redige vertegenwoordiging is 1919 1923 1927 1931 R. K. Staatsparty 2 3 2 3 Anti Revolutionaire Party 10 10 10 10 Chr. Historische Unie 3 4 5 5 Vryheidsbond 5 6 5 5 Vryz. Democratische Bond 9 5 6 5 S. D. A. P14 11 13 14 Communistische Party 2 2 12 Plattelandersbond 3 2 1 Democratische Party 1 Wild-vryz. dem1 45 DE REORGANISATIEVOORSTELLEN AANVAARD. Te Utrecht had een buitengewone bondsver gadering plaats van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, welke vergadering stond onder leiding van den bonds voorzitter, den beer A. van Hamersveld. Vertegenwoordigd waren 44 afdeehngen. De vergadering werd mede bygewoond door den Zeereerw. Bondsadviseur, rector J. Bots en den rechtskundigen adviseur, mr- dr. P. J. Witte- man. 1 Daar deze vergadering stond in bet teeken der behandeling van het reorganisatie-rapport De R. K S P., de S. D. A. P. e,n de Com- hield de voorzitter slechts een korte inleiding, waarin hij o.m. mededeelde, dat het ledental gestadig omboog gaat. Hoewel officieel het cijfer van 5000 nog niet kan gepubliceerd wor den, is men het toch zeer dicht genaderd. Hierna memoreerde spr. in het kort de acties van den bond, o.a. de actie voor den vrijen middag der winkelbedienden. Hij deelde mede, dak het bondsbestuur der katholieke bedienden- organisatie onverkort de actie voor den vrijen middag zal blijven voeren en niet zal rusten, alvorens het voor oogen gestelde doel is be- reikt. Ook werd nog de aandacht gevestigd op het Totaal 45 45 45 tniundsben winnen elk 1 zetel; de Vrijz.-Deui. Bond, die PlatteBaudersbood en de Democrati sche Partij verliezen elk 1 zetel. Namen der gekozenen R.-K. Staatspartij: J. W. ten Braak, H. van Erp, H. J. J. Stiekema. Anti Rev.: R. Koppe, D. H. R. Harrenstein, J. Bomers, H. Luring, J. Wedeven, S. Bakker, H. Hazenberg, G, Huisman, O. J. Bouwman, J. H. van Wering. Christ. Hist.: Tj. Krol, Mr. E. J. Thomassen Thuessink van der Hoop van Slochteren, J. r,«,u A. Rademaker, F. C. Magendans, K. Lantermans komende werktijdenbesluit voor de kantoren waarvan het concept is behandeld door de daartoe ingestelde subcommissie van den hoo- Vrijheidsbond: A. Brugmans, H. J. Zylma, G. Oosterhuis, H. H. de Haan, E. H. Ebels. Vrije. Democraten: U. G. Schilthuis, D. Klop penburg, P. H. Veendorp, F. E. M. Ebels, F, A. Beins. S. D. A P.: A. van Geuns, L. J. H. Eversen, B. J. Mengerink, R. Polling, L. H. Mansholt, B. H. Bredman, mevr. J. A. de VriesFrowijn, J. van Hylkema, D. Bartels, K. Meyer, F. Spiek man, mevr. W. PloegsmaBentum, C. J. Por- tegiës, K. Freye. Communisten: J. Buitenkamp, G. Sterringa. Plattelander: J. R. Boerma. IN DE PROVINCIE LIMBURG Aantal kiezers 218.631. Uitgebracht 197.051 gel dige stemmen; kiesdeeler is 4378, 75 pet. Is 3283. stemm. zetels rest rest tot. A. R. en C. K. Vryheidsbond S.D.A.P Communisten R.-K. Federatie Onafh. Dem 156.544 35 3314 1 36 4.242 1 1 5.271 1 893 1 17.205 3 4071 1 4 417 11.170 2 2414 1 3 2.202 De samenstelling van de Provinciale Staten van Limburg sinds de invoering van de evenredige vertegenwoordiging is 1919 1923 1927 1931 R.-K. Staatsparty 37 38 38 36 Christ. Historische Unie 1111 Vryheidsbond 1 1 1 1 Vryz. Democrat. Bond 2 1 S. D. A. 4 4 5 4 R.-K. Federatie Landb. en Middenst3 Totaal 45 45 45 45 DE HANZE In het Bisdom Haarlem VOORJAARSVERGADERING VAN DEN CENTRALEN RAAD Op 29 April a.s. wordt in „Amicitia" te 's Gravenhage de voorjaarsvergadering ge houden van den Central en Raad van de Hanze ill het Bisdom Haarlem. De agenda bevat o.a. een voorstel to-t wij ziging van het huishoudelijk reglement van den bond, het jaarverslag van den bondsse- cretaris over 1930, en het rapport der sgm- missie inzake den gecombineerden inkoop van secundaire bedrijfsbenoodigdlieden. Het hoofdbestuur stelt voor, de verplichting van het lidmaatschap der nationale vakor ganisatie voor de nieuw aan te nemen leden te doen ingaan op 1 Januari 1932. Van de voorstellen der afdeeliugen noe-men wij: een voorstel van Leiden tot verplaatsing van de loonweek, b.v. van Woensdag tot Woensdag; voorstellen van de al'd. Rotterdam tot verlaging of afschaffing van het kwitantie- zegel, en tot het voeren van actie in verband met de gesties der A. T. O.; voorstel van de afd. Hoorn tot bepaling van een standpunt ten aanzien van den verkoop door middel van automaten buiten den verkoopstijd der win kels, en het voorstel van de afd. 's Heeren- hoek, tot stichting van een steunfonds voor middenstanders, die door de heerschende cri sis niet in staat zijn aan huil oogenblikkeiijke verplichtingen te voldoen. Prof. H. Kaag van de R. K. Handelshoge school te Tilburg zal ter vergadering een rede uitspreken over „De Middenstand en de Cri sis''. Verder zal een toespraak worden gehouden door den bondsadviseur Pcotor Bots, mede "aar aanleiding van de 40-jarige herdenking Ue R. K. Staatspartij verliest 2 zetels, de S. D. A. P. 1 zetel. De 3 zetels zijn gewonnen door de R- K- Federatie van R. K Land- en Tuiinibottwarbeiders en Middenstanders. Namen der gekozenen r> V staatspartij: M. J. H. M. Paulussen, P. r T> „n J M. H. Schoanbrood, E. E. H. Re- J. Kaane Janssen de Limpens, L. IJ.. J. A M, M. M. P. H. Brouwers, G. H. F. Merckelbach, Bu^ p M_ Diederen. j G. s N- H. Corte 1 jj Haan, P. L. Janssen; J. H. Beckers, L- Koken, W. H. Cals, P. D. M. Beckers' W. F- J' Quaedvlieg, H. J. Dupont, •eeckers, Keropen, M. Tops, H. A. A. Meuwis- sen W M A. Galiart, J. Th. Verheggen, M. F. Vranrken P- J- Ke3sels> J- L. M- van Uden, mr. R H van Basten Batenburg, J. W. J. Janssen, H F P Donné, J- van Maris, H. J. F. van Lok ven JA Foels, P. J. Rutten, Th. P. H. Rut tenF X L. N. J- Zomeer. Chr Hist inr- dr' W. F. J. Frowein. Vrl'heidsbónd: J. Koster. Vrijheidsbon: j H PariSi M H. ubachSi c W J van de Bilt» G. F. Lindeyer. 7? H- Wfderatie van Landbouwers en Midden standers: H. U. Meertens, J. F. H. Obers en J. L. Augustus. IN DE PROVINCIE NOORD-BRABANT gen Raad van Arbeid. Spr. wees er voorts op, hoe de bedienden- organisaties haren internationalen invloed te Genève versterken en deelde mede, dat het aanstaand congres der Christelijke bedienden- internationale in September te Parijs zal wor den gehouden. Aan de orde kwamen daarna de belansen 19-9 en 1930, die met algemeene stemmen werden goedgekeurd. Het volgende punt der agenda was een voor stel van het bondsbestuur om te komen tot opheffing van het Ondersteuningsfonds. Het bestuursvoorstel werd na eenige bespre king met meerderheid van stemmen aangeno men. Tevens werd op voorstel van het bestuur besloten om in artikel 5 van het reglement Weerstandsfonds vast te leggen, dat de uitkee. ring hij staking hoogstens 70 pet. van het loon zal bedragen. Hiermede was men gekomen aan het belang, rijkste agendapunt: de behandeling van de voorstellen vervat in het rapport der zooge naamde commissie praeadvies no. 4. welke voorstellen in meer dan een opzicht beoogen de reorganisatie der statuten en reglementen van den hond. In groote lijnen hield deze commissie, welke werd ingesteld hij besluit der vorige bondsver gadering van 1929, zioh bezig met de vraag stukken over de uitbreiding van het bondsbe stuur en andere samenstellingover de wijzi ging in de organisatorische verhouding tus schen afdeelings- en bondsbestuur; over het al of niet blijven voortbestaan van den honds- raad, zijn verdere bevoegdheden en die zijner leden. Na breedvoerige discussie werden ten slotte alle voorstellen van het rapport goedgekeurd en hierna het rapport in zijn geheel door de vergadering geaccepteerd. De eerstvolgende bondsvergadering zal nu plaats vinden in Mei 1932 na kerkelijke- en koninklijke goedkeuring der gewijzigde statu ten en reglementen van den bond. Uit de mededeelingen van den voorzitter bleek ten slotte nog, dat op het aanstaand zomercongres van den bond o.m. nog eens in het lijzonder de winkelsluitingsactie in ver hand met den vrijen middag der bedienden zal worden belicht. HYGIëNE OP HET PLATTELAND Aantal kiezers 403.939. Uitgebracht 357.767 gel dige stemmen; kiesdeeler is 5590, 75 pet. Is 4192 stemm. zetels rest rest tot. zetels R.-K. Staatsp. I en IV R.-K. Staatsp. II R.-K. Staatsp. III R.-K. Staatsp, V R.-K. Staatsp. VI 40018 7 888 7) 25100 4 2740 1 5) 43887 7 4757 1 8) 35079 6 1539 6)50 47729 8 3009 1 9) 30216 5 2266 5) 22731 4 371 4) 30655 5 2705 1 6) 11496 2 316 2 1)011 1 5421 1 2 7807 1 2217 1 4642 1 1 24844 4 2484 1 5 14718 2 3538 1 3 925 1425 1153 2129 2202 Afgevaardigden der Ned. Regeering ter Europeesche Conferentie Bij Kon. besl. zijn benoemd als afgevaardig den der Nederlandsche regeering ter Europee sche conferentie nopens de hygiëne op het platteland, welke op 29 Juni 1931 te Genève zal worden gehouden: dr. N. M. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezondheidsraad; prof. dr. E. C. van Leersum, te Amsterdam; dr. J. H, Tuntler, inspecteur van de volksgezondheid voor de kinderhygiëne en de bestrijding van de tuberculose en de geslachtsziekten, te Gro ningen; ds. J. Beijerman, secretaris-generaal van de Alg. Ned. Vereeniging „Het Groene Kruis". Voor zoover laatstgenoemde betreft, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. VERTREK NAAR DE MISSIE. Anti Rev. Chr. Hist. Vryheidsbond Vryz Dem S.D.A.P R.-K. Volksp R.K. Arbeider.sp. St.aa.tk. Ger Herv. Ger L.-v. Nunen L.-Kuypei'S ONDEUGDELIJKE RIJWIEL PLAATJES Adres van den A. N. W. B. aan den minister van Financiën Beter materiaal en gelegenheid voor kostelooze inruiling gevraagd Fietsend Nederland heeft gegronde klachten over de rijwi-elbelastingplaatjes. Ze blijken niet best tegen weer en wind bestand te zijn, zoo dat vele wielrijders er over klagen, dat de plaatjes spoedig verweeren, scheuren, in twee- en barsten of in stukken uiteen vallen, als ze uit de bevestiging worden losgemaakt. Een onbruikbaar geworden rijwielplaatje kan tegen een nieuw worden ingeruild, maar dat beteekent ook weer een ongerief voor den wielrijder, die het plaatje, onder bijvoeging van frankeerkosten, ter inwisseling moet op zenden naar de Rijksmunt, vele dagen op de terugzending moet wachten -en al dien tijd het gebruik van zijn rijwiel moet missen. De A.N.W.B. Toeristenbond voor Nederland ontving hierover van zijn leden zooveel klach ten, dat hij zich thans tot den Minister van Financiën heeft gericht met een adres, waarin verzocht wordt de rijwielbelastingplaatjes van deugdelijker metaal te doen vervaardigen en tevens de gelegenheid open te stellen, onbruik baar geworden plaatjes op de postkantoren of belastingkantoren kosteloos in te ruilen voor nieuwe van dezelfde belastingperiode, zonder dat, de eigenaar van het rijwiel eenigen tijd zijn plaatje behoeft te missen. Met inwilliging van dit billijk verzoek zullen zeer vele gedupeerde wielrijders worden ge baat. CONCESSIES VAN B. EN W- EN NIEUWE BELASTINGVOORSTELLEN In verband met het bioscoopconflict hebben B -en W. van Groningen een voorstel ingediend om de verordening op de heffing van de ver- makelijks'h-eidsibelasting te wijzigen in dien zin. dat de bestaande percentages van 25 pot. en 1- pct. niet langer zullen plaats vinden van de onzuivere opbrengst der entree met inbegrip van den toeslag, welke van het publiek even tueel door de ondernemers der vermakelijk heden wordt geheven voor de betaling der be lasting, maar van de onzuivere opbrengst zon der dien toeslag. Van de bioscopen zal dus in het vervolg 25 pet. van de netto-opbrengst wor den gevraagd. Zooals men weet beeft de Nederlandsche Bioscoophond 16 pet. van de bruto-ophrengst gevraagd. Verder stellen B. en W. voor enkele ver makelijkheden van de groep waarvoor tot dus ver een heffing van 12 pet. gold, zooails circus voorstellingen, revues en dergelijke, thans over te brengen naar de groep van 25 pet. Ook ach ten zij het wensohelijk, dat in het tarief voor muziek-, zang- en dansuitvoeringen in oafé's sociëteiten en dergelijke gelegenheden, voor liet publiek toegankelijk zonder betaling van entree, differentiatie wordt gebracht, in dezen zin, dat van uitvoeringen, waarbij uitsluitend muziek wordt gegeven liet bestaande vastrecht van 18.50 per maand wordt gehandhaafd, ter wijl voor alle andere uit voeringeen het bedra- wordit verdubbeld B, en W. deelen tenslotte nog mede, dat de Ned Bioscoopbond niet de betrokken gedetail leerde cijfers heeft willen geven, waardoor zij niet voldoende inzicht hebben kunnen krijgen in den invloed, welken de gemeentebelasting heeft op de exploitatie-uitkomsten der bioscopen. Het vuur mef twaalf stralen bestreden Een centrale Contactcommissie inzake cultureelen arbeid WAT GEDAAN KAN WORDEN Dezer dagen kwamen volgens een ons toe gezonden communiqué op Initiatief van ds. Janssen, leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst te Den Haag en Pater Sassen O.P. te Zwolle, die handelden na overleg met de regee ring té Utrecht, eenige heeren bijeen, ter be spreking van de vraag, wat kan worden ge daan als cultureelen arbeid onder de tewerk- gestelden bij de Rijkswerkverschaffmg. Aanwezig waren vertegenwoordigers van het Christelijk Nationaal Comité, van de Katho lieke Kerk, benevens van vakbeweging en drankbestrijding. De vergadering werd geopend door ds. Jans sen, mede namens pater Sassen. Besloten werd over te gaan tot instelling van een contact- Commissie. De voorzitter zette uiteen, dat de taak der commissie voornamelijk zal zijn ten eers e. e contact tot stand te brengen eenerzijds tus schen de regeering en de instellingen en de organisaties, die op dit terrein werkzaam zijn, anderzijds tusschen deze onderling. De commissie ls als volgt samengesteld: prof. dr. Slotemaker de Bruine, voorzitter (Nat. Comité), C. v. d. Lende (N.V.V.), dr. Cl Bou- ma (Nat. Comité), J. Th. Nijkamp (R. K. w. V.), K. Kruithof (C.N.V.), P- Voogd (N-V-V- ontw.), Pater P. C. Blesta O.P., rector C. J. Terwischa van Scheltinga (Sobriëtas), A. J- Montijn (Enkratera), H. Ploeg Jr. (Ned. ver eeniging), dr. C. D. van Noppen (Prot. Kerk) Pater F. Sassen O.P. en ds. Janssen, adviseurs, Meyer de "Vries, adviseur namens de regeering en L. F. Guit (R.K.), secretaris, Helmersstraat 19, te 's Gravenhage. Te Jutphaas en Vreeswijk Gisteren had een treffende plechtigheid plaats in de kloosterkapel van het Moederhuis der Eerw. Zusters Franciscanessen te Benne- broek. Het gold het afscheid van twee Missie zusters; Zuster Ignatio (E. J. va.n Wessem) die jarenlang als hoofd der school werkzaam was aan de St. Lueiascholen te Haarlem en Zuster Villanova (M. J. Tuijnker) uit Wychen. Onder het plechtig Lof sprak de Zeereerw. Rector H. v. d. Heuvel de vertrekkende Zus ters toe. Nadat de zegen gegeven en het reis- gebed gebeden was, begaf de geheele klooster- De samenstelling van de Provinciale Staten van I gemeente zich naar de verlichte Lourdesgrot Noord-Brabant sinds de invoering van de even redige vertegenwoordiging is: 1919 R. K. Staatsparty 51 Anti Revolutionnaire Party 3 Christ. Historische Unie 2 Vryheidsbond 2 Vryz. Democratische Bond 2 S. D. A. P4 R. K. Volksparty 1923 52 2 3 1 1 3 2 1927 50 2 3 2 2 3 2 1931 50 2 2 1 1 5 3 In den tuin om den zegen te vragen aan de Moedermaagd, de Sterre der Zee. Hedenmorgen na de H. Mis zijn de beide Zusters naar Sumatra (Fordt de Cocq) vertrok ken. 64 Totaal 64 64 64 De Christ. Hist., de Vryheidsbond en de Vryz, Dem. Bond verliezen elk een zetel. De S. D. A. P. wint 2 zetels, de R. K. Volksparty wint 1 zetel. Namen der gekozenen R. K. Staatspartij: C. J. M. Foppele, F. J. J. M. van Ryckevorsel. J. A. El. M. Meyring, H. G. J. Bolsius, P. G. M. van Meeuwen, mr. H. P. Loerr, G. R. van der'Ven, W. J. H. Verstra.aten, W. C. J. I. Kipp, J. P. F. van dc Ven, B. E. A. Vorkuyl, J. F. Ploegmakers, J. C. A. M. van de Dr. A. D. DONK f Dinsdag-ncaht is te Heerlen over leden dr. A. D. Donk, directeur der Rijks H. B. S. aan het Santpoorterplein aldaar. het uitvaardigen der Encycliek „Reruim Morte!, 'AT1^ van" Ryen, H.A. J. Mannaerts, Ik C, A, M, Janssensj H» yan Suaanta, M, J. Üov, ayvanim,' EEN REEKS INBRAKEN Te Eindhoven is in een perceel in de Schalm- straat ingebroken. Uit een gesloten koffer in de slaapkamer werd een bedrag van 900 gestolen. Op den Stratumsohe Dijk werd in drie win kels ingebroken en resp. 40, 20 en een fiets gestolen, AANZIENLIJKE PARTIJEN TABAK VERLOREN We hebben allerhande verboden: je mag hier niet inrijden, en daar niet doorrijden, je moet rechts houden en links voorbij rijden. Dat gaat alleen nog maar over het ver- keer. Op ieder gebied van menschelijke werk zaamheid bestaan verboden, die neemt ook ieder aan als bestaande: ook al stoort men ich niet altijd aan die verboden: dan tracht men zich een reden aan te praten, waarom men zich niet hield aan zoo'n verbod Maar, bestaat er zoo iels als verboden liefde? Hier houdt, volgens sommigen, ieder verbod op. Want, zeggen ze, liefde is zoo groot, zoo mooi, zoo edel, ja ze gebruiken het woord: zoo heilig!, dat daarvoor alles moet wijken. Als twee elkaar lief gaan krijgen, meenen ze, mag alles. Dan behoeft de man er niet naar te kijken of het meisjemisschien getrouwd is, en het meisje behoeft er zich niets van aan te trekken, dat ze een gezin ongelukkig maakt: ze houden van elkaar en daarmee uit! In naam van de liefde worden alle moge lijke plichten op zij gezel; wordt over levens heen geloopen. De liefde wordt onttrokken aan de wet van het versland, en dus aan de wet van het geweten; daarom wordt ook die liefde tot een gewetenloos iets. Over God behoeven we natuurlijk niet te praten, want God telt bij zulke „liefde menschen niet mee. Ze doen hun eigen zin, gaan hun eigen iveg, volgen hun eigen zin nen en hebben geen oogenblik er aan ge dacht am iels als wet of plicht boven zicK te erkennen. Ze hebben zich zelf tot godjes, dus tot ufgodjes gemaakt, en (heel gek) lijken in hun daden heel erg op de oude af godjes van Grieken en Romeinen. Toch blijft er verboden liefde beslaan. Toch blijft een mensch verplicht zijn ge negenheid binnen de ^wettige perken van plicht te houden. Want ook liefde kan om slaan in haar tegendeel, waardoor ze van het beste het slechtste wordt in een men- schelijk leven. Gisteravond werd te A'dam om half acht voor een brand gealarmeerd, die zich later op den avond gevaarlijk ging uitbreiden. De brand was ontstaan in de vijfde verdie ping van het pand „Donderdag" in het gemeen, telijk entrepót-Dok aan den Cruquiusweg. Het vuur vond gretig voedsel in een partij heerenstoffen, die daar waren opgeslagen en spoedig sloegen de vlammen over naar de vier de verdieping van het pakhuis, waar een groote partij sigarettentabak was opgeslagen. Deze verdieping was aan een zijde afgesloten door een brandvrijen muur, zoodat aan dien kant uitbreiding van het vuur niet noodig was. Aan de andere zijde bevond zich een hou ten schot, dat onmiddellijk door de vlammen werd aangetast, zoodat de aangrenzende af- deeling spoedig in lichte laaie stond. De vlam men sloegen daarna* door de kap van het ge bouw en eerst toen slaagde de brandweer er in het vuur eenigszins te stuiten, doordat zij een zondvloed van water liet neerkomen, het geen een uiterst moeilijke taak was, omdat de spuitgasten door de enorme hitte en de hevige rookontwikkeling niet tot deze verdieping kon den doordringen. Hier lag n.l. een groote voorraad Smyrna sigaretten-tabak opgeslagen, die voor het vuur een welkome prooi werd. Toen eenige brandwachten, voorzien van gas. maskers, hier binnendrongen, konden zü nog weinig uitrichten, daar de rook het uitzicht absoluut belemmerde. De schade is aanzienlijk, daar ook op de der de en de tweede verdieping zich groote voor raden dekblad-tabak bevonden van oogst 1927/ '28. Deze tabak, die een buitengewoon hooge waarde vertegenwoordigde is door het rijke lijk neerstroomende bluschwater, waarschijn lijk geheel onbruikbaar geworden. De brandweer was met zeer veel materiaal ter plaatse n.l. zeven motorspuiten, enkele lad derwagens en de drijvende stoomspuit Jason. De oorzaak moet vermoedelijk in broeiing worden gezocht. De brandweer werkte onafgebroken met on geveer twaalf stralen. PASTOOR H. P, J SANDERS. De toestand van den Zeereerw. Heer H. P. J Sanders, Pastoor te Franeker, die de vonga week van de H.H. Sacramenten der Stervenden is voorzien, is thans zeer bevredigend. PASTOOR TH. KANNEGIETER S. J- Naar we vernemen is de toestand van den Zeereerw. Pater Th. Kannegieter S.J., pastoor der St. Canisiuskerk te Nijmegen in zooverre verbeterd, dat Z.Eerw. binnenkort de Maria- stiéhting te Haarlem zal kunnen verlaten. Hij zal dan nog echter eenigen tijd rust moeten nemen. s HERZIENING DER GEMEENTEWET Bij Kon. besluit (Stbld. 147) is bepaald, dat de wet van 31 Januari 1931 tot herziening van de gemeentewet in werking is getreden met ingang van 15 April JJ. DR. A. D. DONK f Te Haarlem is op 51-jarigen leeftijd over leden Dr. A. D. Donk, directeur der H. B. S. aan het Santpoorterplein aldaar. HET KAMERLID KRIJGER t' Burgemeester van Vriezenveen Naar wij vernemen, is binnenkort de benoe ming te verwachten van het lid der Tweede Kamer den heer J. M. Krijger, tot burgemees ter van Vriezenveen. De heer Krijger zal zich na afloop van de loopende wetgevende periode niet meer voor een kamerzetel beschikbaar stellen. t .-s actie van de k. van K. VOOR UTRECHT In de Woensdagmiddag gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Utredht vond o.a. een korte gedachten- wisseling plaats naar aanleiding van een inge komen afschrift der missive, welke het comité ter bestrijding van de tollen te Jutpnaas en Vreeswijk aan de voornaamste bladen gezon den had. De heer Den Duyn wees er op, dat het bureau het besluit der Kamer om een adires terzake aan den gemeenteraad te richten, niet had uit gevoerd. Verder vroeg de heer Den Duyn, of het niet mogelijk was, dat de Kamer adresseert bij bevoegde instanties, zooals de rijkswegen- com m issie en d en m ini ter. Volgens den heer Frijlink was het adres aan den gemeenteraad overbodig geworden, omdat de gemeente het er met de Kamer over eens is, dat de tollen verdwijnen moeten. Ook heeft de gemeente onlangs de tarieven verlaagd. De beer Serton zag in het denkbeeld van den eersten spreker om aan den minister en de rijkswegencommissie een adres te zenden, een middel, dat aan de gemeente mortelen steun geeft hij haar actie tot opheffing der beide obstakels. Ten slotte zei de voorzitter, dat er geen be zwaar tegen za.l bestaan aan de genoemde in- stanties, In een adres te verzoeken de onder handelingen met de gemeente oveir de condities der opheffing, te bespoedigen, MR. H. J. A. VAN HEUMENf In den ouderdom van 85 jaar overleed gis teren te Tiel mr. H. J. A. van Heumen, oud- notaris aldaar. De thans overledene was Rid der in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en Officier in de Orde van Oranje Nassau. WESTLANDSCHE SNIJBLOEMEN- VEILING- In de te Naaldwijk gehoudenvergadering der Centrale Westlandsche Snijbloemenveiling is besloten met 214 tegen 63 stemmen over te gaan tot liquidatie der vereeniging. Vervol gens werd besloten over te gaan tot de oprich ting der Coöperatieve Centrale Westlandsche Snijhloemenveiling. Na eenige besprekingen werd voorts beslo ten om van de gemeente Naaldwijk plm. 1000. M2. grond aan te koopen langs den Dijkweg, tegen ƒ1.50 per M2., waarop een nieuw vei lingsgebouw zal worden gesticht, waarvan de kosten op 1.500.000 worden geraamd. Het bestuur der oude vereeniging werd z. h. s. gekozen tot bestuur der nieuwe vereeni ging, welke vereeniging ook de baten en lasten der oude vereeniging zal overnemen. VoortS werd besloten tot het aangaan eener geldleening, ten hoogste van 175.000 tegen 4% pet. hij de Coöp. Boerenleenbank te Utrecht. KON. NED. HOOGOVENS EN STAALFABR. Met het Fransche s. Danae werd Dinsdag een in de zeehaven van het hoogovenbedrijf te IJmuidien ingenomen, lading piekijzer naar Newport (Mon) yetrscbeept. VRIJDAG, 17 APRILj Huizen, 298 (1875 M., 160 WH). Alg. pro gramma verzorgd door de N. C. R. V.! 8.00—8.15 Schriftlezing; 8.15—9.30 gramofoonpl.10.30—HJX) Ziekendienst; 11.00/-12.00 gramofoonpl.; l2-00— 12.30 Politieber..12.302.00 mej. P. Berghout (harp), H. Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr9 (cello), mevr. R. A. v. d. Horst—Bleekrode (pia« no)2.002.15 gramofoonpl.2.152.45 piancn duetten door Els Hoelen en Mies Müller; 2.45-- 3.00 gramofoonpl.3.004.30 Draper-kwartet uit Enschedé; 4.30—4.45 gramofoonpl.; 5.00—5.30 H. J. Steinvoort: „De beplakking van ons bakje f 5.306.00 gramofoonpl.6.00.630 Radio-dokter 6.30—7.00 cursus Engelsch; 7.00—7.30 A. J. Her* wig: ,,De kamerplanten in deze maand'; f.30—* 8.00 Politieber.; 8.00 Zangvereeniging, m. m. v, T v. d. Sluys (sopraan), Haarl. Orkestvereen. en een jongenskoor. Hilversum: (298 M., 1004 K.H.)8.0012.00 VARA- 12.004.00 AVRO; 4.008.00 VARA; 8.00 —11.00 V.P.R.O.; 11.00—12.00 VARA. 8.00 gramo foonpl.; 10.15 voordracht; 10.30 Ziekenuurtje; 11.3012.00 gramofoonpl.12.001.30 AVRO-kwar- tet; 1.302.00 Knipcursus; 2.002.30 gramofoon- platen; 2.30—3.00 Uitz. voor scholen: 3.0O—4.00 Kovacs Lajos-orkest; 4.00 orgelspel Joh. Jong; 4.30 Kinderuurtje; 5.15 VARA-orkest, m. m. v. B. v. Kreveld (zang), S. Metx (piano); 7.00 N. V. V.-nieuws; 7.15 vervolg concert; 8.00 V.P.R.O. 11.00—12.00 gramofoonpl. (VARA), Daventry (1554.4 M., 193 K.H.)11.05 Le zing; 12.20 Zang door Johanna Vollers met guitaar-begeleiding; 12.50 Orgelspel. C. Jones (ba riton)1.50 gramofoonpl.; 2.25—3.05 toespraken; 3.20 orkest; 5,35 Kinderuurtje; 6.20. Lezing; 6.35 berichten; 7.00 zang door S. Wilson; 7.20 Lezin gen; 8.05 Cabaret-programma; 9.20 Berichten; 9.40 Lezing; 9.55 „Twelve thousand", hoorspel van Bruno Frank; 11.20—12.20 dansmuziek. Parys (Radio-Paris", 1725 M.. 174 K.H.)f 8.05, 12.50 en 6.50 gramofoonpl.8.20 Radio-Too- neel; 9.50 solisten. Kalundborg (1153 M., 260 K.H.)11.20— I.20 en 2.50—4.20 Orkest; 7.20—9.20 Orkest en solisten; 9.3511.50 Dansmuziek. Brussel, (508.5 M., 590 K.H.): 5.20, 6.05 en 7.05 gramofoonpl.8.20 Orkest en solisten. Leuven (338.2 M„ 887 K.H.): 5.20 Orkest concert; 6.20 gramofoonpl; 7.05 gramofoonpl. 8.20 Operette-uitzending. Langenberg: (473 M., 634 K.H.): 9.35— 10.55 en 11.30 gramofoonpl.; 12.251.50 orkest en piano; 4.205.20 solisten; 7.209.20 orkest; 9.9Q berichten. Daarna tot 10.20 dansmuziek; 10.20— II.20 gramofoonpl. Zees en (1635 M., 183.5 K.H.): 5.40—11.20 le zingen; 11.20—12.15 gramofoonpl.; 12.151.20 be richten; 1.202.20 gramofoonpl.; 12.203.50 le zingen; 3.504.50 concert; A50—7.20 lezingeaf 7.20 Opera „Der Barbier yon &evilla", Roeslnt| 16.10—1L20 concert,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5