ALGEMEEN OVERZICHT. DE SPAANSCHE REVOLUTIE MEESTERES VAN HAAR LOT? ■■■•■"Ik i Aanklacht wegens hoogverraad getrotseerd VpgerichtJ/ss mm a? DE KATHOLIEKE ACTIE KONING ALFONS TE PARIJS NIEUWE SENSATIE Jriesdte Tëeerenêtuu, maar dan, ook uit de oudste tfrieschè fabriek vtuv thtuve te, J<tureüt9pLeseajut ZdrieTriescke Eweeren-^aai Woelingen in Nicaragua S - m m 2 TSEDAG 18 APRIL 1931 Een tegenzet van Briand EN HAAR VERHOUDING TOT DE POLITIEKE PARTIJEN HET PROGRAM GEDURENDE DRIE MAANDEN VOOR DE REVOLUTIE GEREED GEMAAKT Ceen dictatuur ia Argentinië HET WERK VAN DE DICTATUUR ONDER DE LOUPE DE CATALONISCHE KWESTIE VERKLARING NAMENS KONING ALFONS NEDERLAND EN SPANJE'S NIEUWE BEWIND IN HET KUERTEN-PROCES vcrscfu&fi: IC wolken van genot f OPWINDING TE PUERTO CABEZAS Nieuwe aanvallen verwacht MOSKOU'S KNOET FINNEN-VERVOLGING INGERMANLAND IN ALS VROUWEN VECHTEN DE OPSTAND OP DE AZOREN a* 4'- bij de behandeling vruagstukkep. van essen; ir "ieke Irwin en Gandhi De vertrekkende vice-koning van ludië, lord Irwin, heeft Donderdag met Gandhi een laatste onderhoud gehad, dat ongeveer twee uur ge duurd heeft. Besproken werd de handhaving van den tegenwoordigeu „wapenstilstand". Lord Irwin heeft In een rede te Bombay ver klaard, dat Gandhi alles doet, wat in zijn ver mogen is om de overeenkomst van Delhi uit te voeren. Desniettemin moet er nog veel ge daan worden. Hij betreurde, dat er In verschil lende kringen een neiging bestaat, om nog tijdens den wapenstilstand voorbereidingen voor een nieuwen strijd te treffen. Lord Irwin deed een beroep op de Hindoes, om den Mohammedaanschen minderheden recht te doen wedervaren. De trein van den onderkoning werd tijdens den tocht naar Bom bay met steenen geworpen. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. Lord Wellingdon, de opvolger van Lord Ir- wdn als onderkoning van Indië, is gisteren te Bombay aan wal gegaan. Echec voor Australië's regeering De 17e April zal in de geschiedenis van Australië als een zwarte dag bekend blijven. De senaat heeft n.l. mat 21 tegen 6 stemmen Eenige dagen geleden hebben wij de ver wachting uitgesproken, dat van Fransche zijde koste wat kost een politieke zet kon wor den verwacht, die ten aanzien van de Duitsch- Oostemrijksche tolunie, waardoor de gemoederen zoozeer verhit waren geworden, eenig tegen wicht in de schaal kon leggen. Die verwach ting is niet beschaamd. in wei-ingelichte kringen te Parijs wordt thans gesproken over onderhandelingen, die de minister van buitemlandsche zaken, Briand met de diplomatieke vertegenwoordigers van Polen en van de kleine entente heeft gevoerd, en die bedoelden tegenover het Dmtsdh-Ooetenrij ksche d'ouane-ooeoord een contra-plan te stellen, ten einde uitbreiding der tolunie van te voren te beletten. Deze besprekingen, die met medeweten van Londen en Home zonden zijn gevoerd, zijn, naar verluidt, tihans in een uiteindelijk stadium ge komen. Men legt er den nadruk op in politieke krin gen, dat een pnncdpieele overeenstemming tus- sohen de afzonderlijke staten is verkregen en dat de opstelling van een gemeenschappelijk contraplan binnen enkele dagen zal geschieden. Over den inhoud van het definitieve plan, dat- men te Genève bespreken wil, is nog niets bekend. Ook de „Kölnisohe Zeitung" meldt uit Parijs dat het Fransche plan tegen de Duitsch-- Oostenrijksohe tolunie reeds vergevorderd moet zijn. Ten aanzien van het economisch program is men te Parijs, Londen, Rome, Praag, Warschau en Boekarest reeds in beginsel tot overeen stemming gekomen, zegt het blad. Te Genève zal het eerlang worden voorgelegd. Het is een economische grondslag, waarbij de industrie- zoowel als de lan-dibouwelanden zich zouden kunnen aanpassen. Men spreekt van een „program van positieve verwezenlijking", dat de gedachten der Duitsch- Oostenrijkscihe tolunie zou uitsluiten. Duitsahland zou overigens, zoo wordt althans van zekere zijde beweerd, op de hoogte gehou- len worden van deze onderhandelingen. Volgens de „Matin" zou het initiatief in zake den „tegenzet" tegen de Duitsch-Oosten- lijksche tolunie niet van de Fransche regee- 1 ing zijn uitgegaan, doch zouden de overige mogendheden Briand voor zijn geweest. Zij zouden aan Briand spontaan het bod hebben gedaan gemeenschappelijk de middelen tot be strijding van de economische crisis in Europa te bestudeeren. De kanselarijen der betrokken landen zuilen binnenkort een omvangrijk economisch en ta- riefpian uitwerken, dat als tegenvoorstel te gen de plannen van Curtius en Schober voor gelegd zal worden. Het plan moet 'berusten op het verleenen van voorkeurrechten aan de staten van Oost en Midden-Europa, die onder de landbouw crisis lijden. De „Echo de Paris" staat zeer sceptisch te genover het plan en gelooft, dat dit in het geheel nog geen definitieve vormen heeft aangenomen en slechts -bestemd is, om den ongunstigen indruk weg te nemen, welken de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst in Frank rijk heeft gemaakt. Naar de „Matin" nog te melden weet, heeft Schober den Franschen ge zant, die te Weenen een nieuwen stap heeft gedaan, verzekerd, dat verdere onderhande lingen met Duitse-hland voorloopig achterwege hlijven. Het „Journal" wijst er op, dat het hoofd doel van het plan is, de landen van Oost- Europa, die graanoverschotten hobben, te helpen, om ze van Duitsc-hland en Oostenrijk onafhankelijk te maken en dit afzetgebied niet aan Duitschland en Oostenrijk te verliezen. Volgens 'n bericht aan de „Daily Telegraph" is Briand voornemens, aan het einde van deze maand in de kamer een groote redevoering af te steken, ten einde zijn door het voorgenomen Duitsch-Oostenrijksohe tolverdrag aan het wankelen gebrachte positie, zoo mogelijk te bevestigen. In het verloop van deze redevoering zal Briand dan mededeelen, dat hij op de komende zitting van de Europeesche studiecommissie in Genève, een nieuw plau voor de economische samenwerking in Europa zal openbaren, waar van hij hoopt, dat het de Oostenrijksch-buitsche overeenkomst op den achtergrond zal doen ver dwijnen. De Fransche diplomaten in het buitenland hebben zooals gezegd, reeds opdracht ontvan gen, bij de regeeringen waarbij zij geaccredi teerd zijn, in dit verband te polsen, en gisteren werd in officieele kringen medegedeeld, dat deze peilingen in verschillende hoofdsteden een gunstige uitwerking hebben gehad. Men merkt een nieuwen geest, die tot dus ver, wanneer het eoonomische aangelegenheden betrof, nog nooit geheerscht heeft. Het nieuwe plan van Briand heeft echter nog geen definitieven vorm gekregen. De Vloot-kwestie De Engelsche, Fransche en Italiaansche des kundigen hebben te Londen een bijeenkomst ter bespreking van de vlootkwestie gehouden. De zitting duurde 3 uur. Er moesten slechts enkele zuiver technische kwesties besproken worden. Da moeilijkheden, die zich als gevolg van de Fransche eisehen hebben voorgedaan, wer den êclxter niet besproken. De volgende bijeenkomst zal Maandag plaats hebben. Te Londen hoopt men, dat Massigli in het begin van de volgende week daar zal aanko men en dat men dan vorderingen zal maken het regeerIngsontwerp tot uitgifte van 18 mil. iioen pond aan ongedekt bankpapier verwor pen, van welk bedrag 6 millioen pond zou die nen ter ondersteuning van den landbouw en 12 millioen pond ter leniging van de werk loosheid- Voorts zijn de vroegere kabinetsleden Fen- ton en Lyons met hun aanhangers naar de oppositie overgeloopen, waardoor het mogelijk werd, dat Latham, die tot dusverre leider van de oppositie was, deze functie neerlegde en haar aan Lyons overdroeg. Fenton en Lyons waren eenigen tijd geleden uit protest tegen de benoeming van Theodore tot minister van financiën uit het kabinet ge treden en behoorden sedert dien tot den gema tigden vleugel van de regeeringspartijen. Door deze drie gebeurtenissen verkeert het kabinet in een buitengewoon moeilijk parket. Bulgarije's parlement wordt ontbonden Het Buigaarsche parlement zal heden worden ontbonden. Men verwacht, dat de nienwe verkiezingen in Mei of Juni zullen worden gehouden. Waarschijnlijk zal dan ook het tegenwoor dige kabinet aftreden, teneinde een vorming van een coalitieregeering mogelijk te maken. Het tegenwoordige kabinet steunt op het democratische blok, dat in het parlement over 168 van de 273 stemmen beschikte. Men hoopt, dat .bij dj samenstelling van de nieuwe regeering één of meer burgerlijke oppositiepartijen zich bij het democratische Mok zullen aansluiten. Titulescu niet geslaagd? Naar een V.D.-telegram uit Boekarest meldt, zou TItulescu's pogingen, om een' nieuwe regee. ring te vormen zijn mislukt Titulescu moet thans belast zijn met de vorming van 'n ambtenaren- kabinet, dat tot taak zou hebben, nieuwe ver kiezingen uit te schrijven, van welker resul taat dan de samenstelling der definitieve re geering afhankelijk zou zijn. Eenigen tijd geleden richtte Z. Em. kardi naal Pacelli een schrijven aan mgr. Kordac, aartsbisschop van Praag, over de verhouding tusschen de Katholieke actie en de politieke partijen in Tsjecho-Slowakije.- Naar aanleiding van een artikel in het Duit- seke tijdschrift. „Vom Frohen Leben", dat uit dit schrijven eenige onjuiste conclusies trok voor de houding der Katholieken ten opzichte van de politieke partijen in Duitschland, schrijft de „Osserv^tore" thans het volgende: Allereerst moeten wij opmerken, dat het niet de taak is van een partijorgaan, om een beslis sing te nemen in een aangeiegenheid, die enkel en alleen behoort tot de competentie der ker kelijke autoriteiten. Zooals 'bekend, is de Katholieke actie niets anders dan de „medewerking der leek en met liet hiërarchisch apostolaat der Kerk". Het is dus duideiijk, dat de Katholieke aotie uiter aard door haar strikte afhankelijkheid van de kerkelijke hiërarchie in zich geheel onder scheiden is van de politieke partijen, die niets anders zijn dan speciale groepeeringen, be stemd, om op legistatief gebied het algemeen welzijn, van een bizonder gezichtspunt bezien, te bevorderen. Den Katholieken, die het recht en den plicht hebben, om ook op politiek gebied aan het al gemeen welzijn mede te werken, staat het vrij, zich te laten inschrijven als lid van een dier geoorloofde, partijen, waaraan zij de voorkeur geven. Hieruit volgt, dat de Katholieke actie zich niet in dien3t moet stellen van een of ander van dez9 partijen, omdat hierdoor het gezag van de Katholieke actie zou worden aange wend meer ten gunste van deze d.t» van g.ene oplossing van speciale politieke sociale en eco nomische vraagstukken waarover de Katho lieken vrij kunnen discuteeren. Er zijn echter andere landen waar de Katho lieken niet staan tegenover verschillende ge oorloofde partijen dw.z. tegenover partijen, die de rechten van God en van de Kerk voldoende waarborgen, maar slechts één enkele politieke partij hebben, die dien waarborg geven kan. In dat geval is het duideiijk, dat do Katho lieke actie er naar streeft, de moreele en gods dienstige belangen van een volk en van deze een© partij te verzekeren en dat als bij toeval de doeleinden der Katholieke actie en van deze partij samenvallen. Dan kunnen de Katholieken alleen door mid del van deze partij krachtdadig de rechten van God en van de Kerk verdedigen. Het is daarom niets bizonders, wanneer er in dat geval tusschen de leiders der Katholieke actie en de leiders van deze eene partij welis waar geen politieke band, maar toch een groo- tere samenwerking bestaat dan elders. Het behoort echter tot de taak der kerkelijke autoriteiten, wien do zorg der zielen is toe vertrouwd, om de algemeene beginselen toe te passen en in een bepaald geval concrete nor men vast te stellen. In ieder geval echter geeft de Katholieke actie, die er voortdurend naar streven moet, haar leden niet alleen een godsdienstige en moreele, maar tevens een professioneele en sociale vorming te geven, daar het haar taak i3, aan den staat, uitmuntende burgers fe ge ven, een goede opleiding aan personen, die la ter ook op politiek gebied den staat goéde diensten zullen kunnen bewijzen. Een proclamatie van Uriburu BUENOS-AIRES, 17 April (V.D.) In een pro clamatie maakt de Argemtijnsehe president Uriburu bekend, dat hij ziioh wil aanpassen aan den volkswil, zooals deze bij de verkie zingen in de provincie Buemos-Aires is geble ken. Tot aan de uitschrijving van de algemeene verkiezingen zal een voorloopig kabinet wor den gevormd uit de verschillende politieke partijen, waarvan Uriburu hoopt, dat zij tot een coalitie bereid zullen zijn. Algemeen acht men door deze houding van den president het gevaar van een dictatuur geweken, vooral wanneer de radicalen geen onaanvaardbare eisehen stellen. Men verwacht, dat ook de gematigde conser vatie',"en aan da coalitie zullen deelnemen. Hij zal in ieder geval de verkiezingen voor de cortes van Juni afwachten PARIJS, 16 April. (N.T.A.) Sauerwein, de „Matin".redacteur, die zich te Madrid bevindt, heeft een onderhoud gehad met den nieuwen Spaanschen minister-president, ZamoTa. Deze betoogde, dat men in het buitenland niet moest denben, dat de verschillende mach ten in het land wantrouwend tegenover het nieuwe bewind staan. De president van de Spaanscbe Bank heeft reeds verklaard, zeide hij, dat de bankinstel lingen met den nieuwen gang van zaken mee gaan. Admiraal Aznar, aldus Zamora, heeft mi], in zijn hoedanigheid van commandant van de ma rine, verzekerd, dat de heele vloot voor de re publiek is. Uit het leger ontvangen wij ieder oogenblik betuigingen van aanhankelijkheid. Zelfs onder de monarchisten zijn nauwelijks nog menschen te vinden, die niet het definitieve karakter van liet regiem erkennen. Kenmerkend voor onze revolutie is, dat wij zonder geldschieters gewerkt hebben. Wij heb-1 ben alles zonder geld gedaan, afgezien van kleine bedragen, die wij zelf verschaften. Wij hebben niemand gekocht en daarom hoeven wij ons ook niet te verkoopen. De Spaansche revolutie is daardoor meesteres van haar lot. Al wat wij thans verordenen, zal aan de con- stitueerende vergadering, die zoo snel moge. lijk bijeen geroepen zal worden, ter goedkeu ring worden voorgelegd. Om echter Spanje zijn vrijheid terug te ge. van en het de mogelijkheid te verschaffen, zich zalf te regeeren, moeten wij het terrein effenen en de volkomen hervorming van de wetgeving voorbereiden. Wij zullen een program uitvoe ren, dat wij gedurende 3 maanden voor de re volutie, ondanks vervolgingen en oip gevaar af wegens hoogverraad aangeklaagd te worden, hebben gereed gemaakt. Voor de links-georiënteerde Parijsche „Soir" heeft Alcala Zamora ook een verklaring ge schreven. Daarin heet het; Wij moeten de publieke opinie de zekerheid geven, 'dat de Spaansche republiek niet in een afslachting ontaardt en dat aan haar hoofd er varen personen staan. Op grond van de overeenkomst, die tusschen den rechtervleugel der republikeinsche partij, dién ik vertegenwoordig en tusschen de andere oppositiegroepen, (republikeinen, radicalen, so cialisten, syndicalisten) getroffen is, eiseht mijn partij het minister-presidentschap en het depar tement van hlnnenlandsche -zaken op. De Spaansch9 republiek zal, naar ik kan ver zekeren, een democratie zijn. De constitutionalisten aanvaarden de republiek? Volgens een B.T.A.-telegram uit Madrid heeft het voormalige constitutionalistische blok ver gaderd en besloten de uitroeping der republiek te aanvaarden. Sommigen zuilen haar even tueel zelfs dienen. De leider Burgos Mazo zou verklaard heb ben, dat de gemeenteraadsverkiezingen geen werkelijk plebisciet vormen ten gunste van de republiek, hij 2x511 desondanks het republikein sche regiem op belangelooze wijze dienen. Naar verluidt, moetan de naar Portugal ge vluchte ministers der dictatuur zich bereid hebben verklaard, onder zekere voorwaarden zich ter beschikking van de nieuwe regeering te stellen. Bestuursautonomie der provincies Volgens een bericht uit Madrid zijn de- meeMingsversoltillen tusschen kolonel Macia, den leider der Gatalaansche beweging en de regeering te Madrid over de verhouding tus schen Catalonië cn Madrid thans bijgelegd. De naam „Caialaansehe republiek" komt te vervallen en wordt vervangen door „Catalaan- sche staat in de Spaansche republiek". Ver schillende ministers verklaarden, dat de re geering bsreid is, ook andere Spaansche pro vincies bestuursautonomie te verleenen. TARIJS, 17 April. (H.N.) De Spaansche gemeenteraden, die Zondag gekozen zijn, zui len thans ten spoedigste bijeen komen, 1-Iet bericht van de „Chicago Tribune", dat het Catalonische vraagstuk, reeds opgelost is, schijnt voorbarig te zijn. De onderhandelingen tusschen de regeeringeu te Madrid en te Bar. celona zijn. nog niet afgeloopen en op het ■oogenblik bestaan er in Spanje twee regee- ringen, een te Madrid en de Catalonische te Baroelona. Vandaag zijn drie ministers van de nieuwe regeering naar Barcelona per vliegtuig ver trokken om de kwestie te regelen. De minister van arbeid verklaarde aan 'le journalisten, dat er van een zelfstandige repu bliek Catalonië geen sprake kan zijn. Spanje blijft een ongedeelde en eenige republiek. Minister-president Zamora en de nieuwe minister van buitemlandsche zaken hebben 'beida verklaringen afgelegd over de bulten. landscho politiek, waarin vooral de betrek kingen met de landen van Latijnsok Amerika behandeld worden. Het denkbeeld is geuit, dat niet alleen de in do landen van Latijnsch Amerika levende Spaansche onderdanen, doch ook de Spaansch sprekende Zuid-Amerikanen vertegenwoordi gers naar het toekomstige Spaansche parle ment zullen zenden. Op deze wijze zal de geestelijke leiding van het Spaansche moeder land in de landen van de Spaansche cultuur weder tot uitdrukking komen. Met betrekking tot de daling van den koers van de peseta verklaarde Zamora, dat deze daling fe Wijten is aan de vrees, dat er in Spanje onlusten zouden uitbreken. Aangezien HET KONINKLIJK PALEIS TE MADRID ligt geheel verlatten, doch wordt speciaal bewaakt alles rustig Is gebleven, zal de koers zich wel spoedig herstellen. Verder kondigde Zamora agrarische hervor mingen aan. De eerste zorg van de regeering zal zijn den landbouw te helpen. Het officieele orgaan van de regeering pu bliceert 'n verordening, volgens welke de offi cieren van het koninklijke huisregiment en die van de koninklijke lijfwacht der hellebaar diers ter beschikking worden gesteld. Beide ■corpsen worden ontbonden. BARCALONA, 17 April. (B.T.A.). Ex-senator d'Absdal, president van de regionalistisch© liga, heeft, na een lang onderhoud met kolonel Macia, aan de pers een nota verstrekt, waarin hij zegt, dat de regionallsten in den Spaanschen staat willen optreden, in volmaakte overeen stemming met al zijn elementen en in algeheele harmonie met de regeering-Zamora, opdat de vestiging en versteviging van het nieuwe regime zonder moeilijkheden verloope. De nota eindigt met het aanbieden van geestdriftige medewerking. PARIJS, 17 April. (H.N.) De opperceremonie- meester van koning Alfons, de hertog van Mi randa, ontving vandaag de journalisten, aan wie bij in opdracht van den koning bet vol gende verklaarde. De koning is zeer geroerd door de ontvangst,' die hem bij zijn aankomst t.e Parijs óp het station is bereid en spreekt daarvoor zijn dank uit. Aangezien hij in geen geval de Fransche re geering eenige moeilijkheid wil bezorgen, zal hij zich de grootste terughoudendheid opleg gen. De koning verzoekt daarom ook, dat zijn incognito bewaard zal blijven. Omtrent de plannen voor het verblijf te Pa rijs is nog niets definitiefs vastgesteld. De koning zal in ieder geval de verkiezingen voor de cortes van Juni afwachten en eerst dan een beslissing nemen. Regeeringsbesluiten MADRID, 17 April. (B.T.A.) Tijdens een ministerraad heeft de voorloopige regeering besloten, een decreet te publiceeren, waarbij zij een termijn vaststelt, die op 31 Mei a.s. afloopt en waarbinnen ieder ministerie het werk van de dictatuur moet herzien. Eveneens besloot de voorloopige regeering, het permanente gedeelte van den senaat, dat door den koning benoemd werd, te ontbinden. MADRID, 17 April. (B.T.A.) De minister van binnenlandse!» zaken heeft besloten, een on middellijke vorming van de gemeenteraden te gelasten, in overeenstemming met den uit slag van do verkiezingen, overeenkomstig de wet betreffende de gemeenten van '1867. Frankrijk erkent de nieuwe regeering PARIJS, 17 April. (H.L., De Fransche regeering heelt de Spaansche republiek er kend. Gok de ChileenscUe regeering heeft dat gedaan. Ingevolge opdracht varn den ieuwe Spaan sche regeering heeft Spanje's zaakgelast'gde te 's-Gravenhage aan het departement van buitenlandsche zaken kennis gegeven van den nieuwem «rageerinigsvorm van zijn tand en de officieel samenstelling van het kabinet me degedeeld. De kwestie, of de Nederlandsche Tegeering het nieuwe Spaansche gouvernement zal erken nen, zal door de Kroon beslist moeten worden. Dienaangaande kanden wij te bevoegder plaatse nog geen inlichtingen krijgen. De Spaansche zaakgelastigde, de heer 011- van, verzocht ons er de aandacht op te vesti gen dat zijn verklaring van gisteren, waarin hij den huldigen toestand ingewikkeld en deli caat noemde, slechts betrekking heeft gehad op de positie van zijn persoon hier te lande. PARIJS, 17 April (N.T.A.) Graaf de Romano- nes heeft aan de correspondent van de Matin" in Madrid, de volgende verklaring afgelegd over de houding die hij ten aanzien van dó nieuwe republiek inneemt: - „Voor alles wensch ik op het oogenblik, dat het republikeinsche regime in Spanje diepen wortel moge schieten. De regeering zal veel sterkte en de algeheele steun van het volk noodig hebben, om haar zware taak te kun nen vervullen. Wanneer de regeering dezen steun niet vindt, dan kunnen avontuurlijke gebeurtenis sen plaats hebben. Van den anderen kant mag de regeering zich niet door demagogische over drijvingen laten meesleepen. Dat is waarschijn lijk de grootste moeilijkheid. Spanje moet een eendrachtig volk blijven. Wat gebeurd is be_ hoort nu eenmaal tot het verleden, thans moet men de toekomst met vertrouwen tegemoet gaan." Steeds nieuwe misdaden aan het licht DÜSSELDORF, 17 April. (V.D.) De vijfde dag \an het Ivur.en.proces begon met een nieuwe sensatie. De ambtenaar van het O.M. Jansen deelde mede, dat het onderzoek had uitgewezen, dat de verklaring van Kürten, dat hij op 8-jarteen leeftijd twee kinderen onder een boot had ge duwd, die waren verdronken juist was, waarua de verdediger van Kiirten mededeelde, dat de beklaagde nog een nieuwe bekentenis had af gelegd. Kürten zou n.l. eenige dagen, nadat hij de beide kinderen had verdronken weder-om een jongen van een muur af in het water hebben geduwd en verder een jongen in den Rijn heb ben geworpen. De laatste jongen kon nog wor den gered, terwijl do eerste verdronk. Vervolgens werden behandeld de moord op de jeugdige Louise Lenzen en Gertrud Hama- cher, die 24 Augustus 1929 hebben plaats ge vonden. De geneeskundige Randerath deed eenige mededeelingen omtrent de sectie, verricht op de beide lijken. Bij de behandeling van den moordaanslag op Gertrud Schulte verzocht de procureur-gene raal dit verhoor met gesloten deuren te doen plaats vinden. Ai-leen "een 'aantal persvertegen woordigers mocht in de zaal blijven. De 28-jarige Gertrud Schulte brak, toen zij in de getuigenbank plaats nam, in een huilbui uit. Nadat zij weer tot kalmte was gekomen gaf zij een uitvoerige beschrijving van den aanslag. Reel. 662 DGVS 45 Amerikaansche oorlogsschepen naar de Oostkust NEW-YORK, 17 April (V.D.) De toestand ln Nicaragua 'Mijft gespannen. Op verzoek van den Amerikaansdhen staatssecretaris Stimson heeft het Amerikaansche departement van ma rine een kruiser en een kamonineerboot naar de Oostkust van Nicaragua geBomden ter bescher ming van de Amerlkaarasahe onderdanen. Amerikaansche m arlne-vliegers hebben de troepen van generaal Sandino gebombarbeerd. Een gedeelte van de kuststrook is door Ameri- kaansohie marine-soldaten bezet en de Amieri- kaansohe vrouwen en kinderen zijn aan boord van d® Amenikaansahe edkepen gegaan. BLUEFIELDS (Nicaragua). 17 April (R.O.) Er heersebt buitengewone opwinding te Puerto Cabezas, waar een Engelschman, acht Ameri kanen uit Guatemala en twintig inlanders en negers mo&ten zijn jye-dood. C'al» Gracias Dios is door opstandelingen bezet. Amerikaansche marinevliegers hebben er veeriien bommen geworpen. Een actie bij den volkenbond? Naar uit Helsingfors wordt gemeld, heeft de commissie van buitenlandsche zaken van het Fïnsche Parlement gisteren beraadslaagd over de klachten vaii de bevolking van de Russische provincie Ingermanland, die van Finsche afstamming is. De regeering deelde mede dat dagelijks be richten, inkomen van dwangmaatregelen, welke de Russische regeering tegen de bewoners van deze provincie treft. Duizenden zijn naar- Si berië verbannen en de bevolking van heele gemeenten moet dwangarbeid in de bosschen verrichten. •De Finsche regeering stelt zich op het stand punt, dat deze maatregelen in strijd zijn met het vredesverdrag van Dorpat, waarin de Rus sische regeering autonomie en zelfbestuur aan de provincie Ingermanland heeft toegezegd. Reeds bij de vredesonderhandelingen is Fin land voor de stamverwante bevolking van Ingermanland opgekomen. De commissie besloot met algemeene stem men de regeering te machtigen krachtige maat regelen te nemen in het belang van de be woners van Ingermanland Volgens een dei- bladen zullen deze maatregelen neerkomen op een klacht van Finland bij den volkenbond. Waarschuwing aan Amerikaansche onderdanen n NFW-VORK, 17 April CH.N.V ttt verband met den toestand in Nicaragua heeft het de partement van buitenlandsche zaken de Ame rikaansche onderdanen in het binnenland van Nicaragua door de consulaire ambtenaren doen aanzeggen, dat zij zich naar het kustgebied omier de bescherming van de Amerikaansche oorlogsschepen moeten begeven, daar anders geen 'bescherming van leven en eigendom door de ereenigde Staten kan worden Verleend. baar gemeld wordt, trekt generaal Sandino belangrijke strijdkrachten samen in de buurt van Bluefield, zoodat men nieuwe aanvallen der opstandelingen verwacht. Met nagels en tanden vallen ze aan LUMBERTON, (N. Carolina), 16 April (R.O.) In de gevangenis alhier zijn gedetineerde jonge vrouwen aan het muiten geslagen, staken haar beddegoed in brand, wierpen met meubels naar de bewaarders en kwetsten er vijf. Met nagels en tanden vielen ze daarop de andere bewaarders -en de intussetoen ontboden brandweerlieden aan. Zij vochten als furies, maar werden ten slotte overmeesterd. Portugeesche oorlogsschepen aangekomen LONDEN, 17 April. (H.N.) OiP het eiland Fayal zijn Portugeesche oorlogsschepen met oen expeditiecorps aan boord aangekomen, om vandaar een aotie tegen de opstandelingen op de Azoren-eiianden Terceira en San Mighei te beginnen. Zes vliegtuigen hebben reeds boven Tercei ra biljetten afgeworpen, waarin de bezetting van het eiland en de bevolking aangespoord wordt tot loyaliteit tegenover de regeering te Lissabon. Btfe IH FEESTELIJKE 1NT00ETIN BALLINGSOHAP. Het Fransche yolk heeft de Spaansche ballingen vorstelijk ontvangen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2