Nerveus Het Rijk en de intercommunale tramwegen DE HAVEN VAN VLISS1NGEN R. K. Sport en Godsdienstige Zondagsviering Welke beginselen in acht te nemen De „Tribune"-kwestie mn ZATERDAG 18 APRIL 1931 V VRIJHEID OF EN IN HOEVERRE DE FINANCIEELE VERHOUDING TUSSCHEN HET RIJK EN DE INTERCOMMUNALE TRAMWEGEN BEHOORT TE WORE-' GEWIJZIGD VOOR DE KINDEREN VAN RUSLAND NA 'N FASCISTENVERGADERING NA DE NOORDPOOL-RAMP wm Mijnhardt's Zenuwtableifen Niemand zweert nog bij het woord vrij heid. Waarom? Omdat ten allerduidelijkste blijkt, dat de mensch op eigen gelegenheid zijn vrijheid lang niet goed kan gebruiken. Hij mis bruikt ze. Heel de sociale wetgeving werd noodig, omdat de mensch liet zien, niet uit eigen be weging, de belangen van zijn mede menschen op fatsoenlijke wijze te kunnen of te willen behartigen. Omdat de werkman afgebeuld werd en omdat de heeren niet uit eigen beweging, uit vrees voor concurrentie, uit vrees voor minder verdiensten, zoover kwamen, moest er wel een aantal werkuren vastgelegd wor den; ze bleken zelf niet in staat of onwillig om daarvoor te zorgen. Dat dreigt vergeten te gaan worden. Telkens weer opnieuw, als er andere eischem aan den dag komen en dan ook weer het oude gejammer van vrijheid ge hoord wordt Het is heelemaal niet erg, dat veler vrij heid aan banden gelegd is. Heel velen moes ten daar blij om zijn, ortdat ze de over tuiging moeten hebben uit de praktijk, dat wanneer ze de handen vrij hebben ze uiet kunnen nalaten (om welke reden dan °ok) ze te misbruiken. Zeker, een bond legt op den duur de vrij heid aan banden, door het ontwikkelen van een zekere macht. Laat heel wat vrijheids- zuchtige menschen den hemel danken, dat er sterke handen bestaan, zoodat ze gedwon gen worden binnen een redelijke lijn te blij ven en dus niet uit den band kunnen springen. Jammer, dat de menschen, die zoo hard geijverd hebben, om de vrijheid aan banden te leggen op economisch terrein en daar letterlijk alle vrijheid zouden willen op ruimen, zoo huiverig blijven staan voor de vrijheid op andqr terrein. Als het op godsdienst en zeden aankomt, moeten ze van die beperking der persoon lijke vrijheid niets hebben. Dan is de vrij heid weer op eens totaal onaantastbaar; dan past die niet aan een ontwikkelden, zelfstandigen mensch! Dan huilen ze over censuur, over beteugeling van drukpers vrijheid, meeningsuiting, bioscoop, tooneel, en openbare vermakelijkheden. Dan moet opeens iedereen weer weten, wat hij doen wil. Dan wordt er gespot over inquisitie en zedemeesterij; dan praat men over bewaarschool- en pensionaat-opvattin gen; dan moet de wetenschap vrij zijn even als de kunst en al de andere heiligdomme- tjes. Of daardoor massa's menschen moree. over den kop gaan, zegt hun niets. Ook dat afgodje zal verbrijzeld moeten worden. Vrijheid is eeen groot goed! Doch alleen een beteugelde vrijheid, een vrijheid die rekening houdt met de waar heid en met de zeden. Het kwaad heeft nooit recht van bestaan. Alleen wanneer men „alles tnaSmoet men de vrijheid onaangetast laten. H. M. de Koningin te midden der Jantjes. In het bisdom Den Bosch NIEUWE VOORSCHRIFTEN In „St. Janski." publiceert Z. H. Exc. Mgr. A. F, Diepen het volgende besluit: Het is Ons uitdrukkelijk verlangen, dat in het geheele Bisdom de uniforme regeling ge troffen worde, dat zoowel de tweede als de vierde Zondag van elke maand beschikbaar blijven voor Congregatie- en H. Familie-oefe ningen. Reeds in onze „Algemeene Regelen voor de R. K. Sportorganisaties" van 11 Februari 1928 hebben Wij vastgesteld, dat geen competities of wedstrijden zouden gehouden worden op 1ste Paaschdag, 1ste Pinksterdag, 1ste Kerst dag, noch op de drie laatste dagen der Goede Week, op Allerheiligen of op den Tweeden Zondag der maand, terwijl waar mogelijk ook de vierde Zondag geen wedstrijd zou mogen plaats hebben. Nu die mogelijkheid gebleken is, verorde nen Wij, dat overal In het Bisdom, behalve op de andere bovengenoemde dagen, ook op den vierden Zondag geen competitie nocli wed strijden van welke sport ook, door R. k. sport verenigingen zullen gehouden worden en Wij dragen aan de Geestelijke Adviseurs en de plaatselijke Geestelijkheid op, dit ons besluit in overleg met de betrokken besturen trouw te doen uitvoeren. MGR. J. AERTS De terugkeer naar zijn missie ha om gezondheidsredenen zijn verblijf hier te lande met een paar maanden te hebben moeten verlengen, zal Z. H. Exc. Mgr. J. Aerts, Apostolisch Vicaris van Nederlandsch Nieuw- Guinea, 27 Mei a.s. van Tilburg uit de terug reis naar zijne Missie aanvaarden. Mgr. zal dan nog eenige kloosters zijner Con gregatie in Frankrijk bezoeken, en 5 Juni met het s. Insulinde van den Röiterdamschen Lloyd scheep gaan te Marseille. NAAR DE MISSIE Woensdag vertrokken uit het Moederhuis van de Arme Bi oedefs van den H, Franciseus te Bleyeihieide naar de Missie in Japan (Sappo ro) de eerw. Broeders Vitalis en Odoricus. De Algemeene Overste, de eerw. Broeder Josef Schieffer en Broeder Lambertus maken de reis per s.s. „Bremen" tot Amferika mede. SPELEVAREN OP DE VLISSINGSCHE REEDE. - V 1 i s s i n g e n, 17 April 1931. Het weder liet des morgens weinig hoopvols verwachten. De Zeeuwen zijn toch geen enthousiast volk. Zij zijn- energiek, ze houden van orde en netheid onze reis door Beveland en Walcheren had ons daarvan weer de over tuigendste bewijzen aan de hand gedaan maar geestdriftigheid schijnt niet 0 karakter te behooren. De voorbereidImg an dezen feestdag gaf daarom den inva zoeker niet den indruk, dat de evo de havenstad aan de Schelde zich aan uitbun- ÏgheiTzou te buiten gaan. De versieringwas snaarzaam en eenvoudig, hoewel en dit steekt zeker tot hun eer - nergens armelijk en rommelig In het oude havenstadje kon men hier en^ daar smaakvol ontworpen licMzuilen en straat versieringen aantreffen Den geheelen morgen hing echter boven de zee en de Schelde de grauwe dreiging van regenwolken, welke misschien iets karakteris tieks en iets imposants gaven aan dit alles, maar tegelijk alle vroolijkheid uitbanden. Midden op den dag kwam plotseling de ver andering. De zon brak door. Aan een eoht- Hollandsche wolkenlucht straalde dan toch weer de zon, men mag wel zeggen de traditiio- neele oranje-zon, toen de trein met het Ko ninklijk salonrijtuig het propere Vlissingsche kopstation binnen liep. Het eerste bezoek gold de matrozenopieiding. De indruk, welken H. M. de Koningin van deze inrichting heeft meegenomen, moet ongetwij feld zeer gunstig zijn geweest. Nadat zij het terrein had betreden, zette de marinierskapel het Wilhelmus in, dat hier in dit op en top marine-milieu een heel eigen' klank had, iets van de oude trots en trouw van ons zeevarend volk. Op de inspectie volgde de parade op het exercitieveld. Model. Onze bekende tamboer majoor van de mariniers Witteveen beleefde er een gloriedag aan. Aan boord van het vroegere pantserdekschip, nu als wachtschip ingerichte „Noord Brabant" trad de wacht aan hij de aan komst van de Koninklijke bezoekers, die van lffet campagnedek het steken der riemen in een zevental sloepen gadesloegen. Op het exercitie veld volgden dan weer oefeningen in gymnastiek en in seinen, terwijl in het steenen gebouw eenige oogenblikken een les werd bijgewoond. Dit eerste deel van het programma had wel een bijzonder vlot verloop en niet zonder reden stapte onze juist afgetreden vice-adinlraal Quant zeer voldaan in het gevolg van H. M. mede. Onze Jantjes hebben de Koningin in Vlissin gen schitterend ontvangen. Het mooiste en indrukwekkendste gedeelte van den dag is evenwel geweest de tocht met de groote veerboot „Koningin Wilhelmina" langs de reede van Vlissingen. Zoodra Hare Majesteit aan boord kwam en de Koninklijke standaard werd geheschen be gonnen de vuurmonden van den mijnenlegger „Medusa" een serie salvoschoten te lossen, waar van de echo's dof uitdreunden langs de wallen va.n de oude Scheldestad. Twee tor pedobooten de Z 7 en Z S escorteerden de „Ko ningin Willielmina" op haar tocht langs de reede. Tijdens die vaart werd op de langs de boulevards „de Ruyter" en „Evertsen" gelegen kantoren o.a. van het Belgisch Loodswezen de vlaggengroet gebracht. Van af de Schelde is Vlissingen onder zoo'n unieke belichting een lust om te zien. Dan ligt daa-r de gordel van de oude havenmuren en de daarachter half weg gedoken oudere stad met haar verbleekt roode en blauwe daken eigen lijk als een fraaie historieprent, die men zou willen stoffeeren met eenige XVIIde eeuwsche koopvaardijers niet rondgeholde zeilen. Spelevaren op de Vlissingsche reede was evenwel niet het eenige doel van dezen Schelde- tocht. Ten slotte werd de nieuwe haven in gevaren en toen was het oogenblik aangebroken voor de onthulling van de bronzen gedenkplaat, welke in den kademuur van de nieuwe haven zal worden aangebracht. Onze Minister van Waterstaat, Z. Exc. mr. P. J. Reymer heeft in een rede de beteekenis van de nieuwe havenwerken uiteengezet, waarop H. M. de Koningin heeft geantwoord. Na het aan land gaan en den rondrit door de stad hebben H. M. de Koningin, Z. K. H. de Prins en H. K. H. Prinses Juliana nog een vrij langdurig bezoek gebracht aan het nieuwe Bethesda-ziekenhuis te Vlissingen. Ook daar werd een gedenkplaat onthuld na een toespraak va;n ds. Hartjes. Het officieele gedeelte van den dag werd be sloten met een thé in Hotel „Britannia", aan geboden door den burgemeester van Vlissingen en mevrou wvan WaelderenSprenger. DE BOUW DER NIEUWE HAVEN. IN MEMORIAM ALPH. DIEPENBROCK Ter herdenking van Alphons Diepenbrock, die in April 1921, dus 10 jaar geleden, gestor ven is, zal in de Kathedraal van St. Jan te 's-Hertogenbosch op 19 April a.s. zijn „Missa in die festo" worden uitgevoerd onder de Hoog mis van half elf. Haar doel en beteekenis. Tijdens deze thé waren wij in de gelegenheid °m met een der bij dezen bouw nauw betrok ken ingenieurs, n.l. den heer ir. C. de Groot, een onderhoud te hebben over de geschiedenis en de toekomst van deze nieuwe haven van Vlissingen. De derde bunkerhaven, aldus onze zegsman, was te klein geworden en men maakte het plan (leze te vergrooten tot 35 H.A. en daarlangs dan een kaaimuur te bouwen. Ondertussdhen bad de Steenkolen Handels Vereenlging een ver zoek ingediend om een bunkerstation te mogen vestigen. De oude haven werd gebruikt voor oe „Zeeland"; de veerdiensten op Breskens en i er Neuzen, de marine en voor het loodswezen. Uitbreiding der haven was echter geen een voudig werk. Ze zou moeten gebouwd worden achter den grooten zeedijk. Bouw van de kaai muren zou derhalve een groot kunstwerk wor den. a Aanvankelijk heeft de voorbereiding, waar mede in 1921 werd aangevangen, niet bijzonder gevlot. In 1925 is het werk echter met volle kracht aangepakt onder beheer van Waterstaat. Vijf jaren is er aan gewerkt, vooraleer het werk gereed kwam, dat thans bestaat uit een bekken met een oppervlakte van 35 H.A. Re kening houdend met de aanslibbing, heeft men de diepte gebracht op 13 Meter. Bij laag water heeft de haven een diépte van 9.50 meter. Bijzonder kostbaar was de bouw van den kaai muur, welke 17 meter hoog moest zijn n.l. met een onderkant van 13 M. N.A.P. en een bovenkant van 4 M. N.A.P. Tot dusver heeft men dezen muur, waarvan de kosten 4 5000 gulden per meter bedroegen, 350 meter lang gemaakt. De gelegenheid bestaat den muur later te verlengen. Toen de kaaimuur gereed was, is men met den verderen uitbouw der haven begonnen. Met den uitgebaggerden grond,werden de omlig gende terreinen opgespoten. Gelijk wij reeds meldden, ligt het in de be doeling, dat de haven zal worden geëxploiteerd door een N. V. Het Rijk heeft reeds een paar havenloodsen voor die N". V. gebouwd. De overige outillage wacht nog op de inwerking treding der naamlooze vennootschap. Op het oogenblik Is de S, H. V, met haar tr-"slag van de commis.-ie- Van der Vegt Verschenen is het eerste verslag van de in 1929 bij beschikkingen van de ministers van Waterstaat en van Financiën ingestelde com missie, onder voorzitterschap van ir. A. H. W. van der Vegt, oud-hoofdinspecteur-generaal der Spoor- en Tramwegen, inzake onderzoek naar de vraag of en in hoeverre de financieele ver houding tusschen het Rijk en de intercommu nale tramwegen) die in het belang van liet verkeer in stand moeten worden gehouden, be hoort te worden gewijzigd. De verschillende beschouwingen en gege. vens samenvattende, meent de Commissie, dat bij de regeling van de financieele verhoudin gen tusschen de overheid en de intercommunale tramwegondernemingen o.m. de navolgende be ginselen in acht genomen moeten worden. Rentelooze voorschotten Voor belangrijke uitbreidingswerken en voor aanleg van nieuwe lijnen (aansluitingen ha vens, landbouwlijnen enz.) kunnen evenals tot dusver rentelooze voorschotten beschikbaar ge steld worden. Met handhaving van het begin sel van gelijkheid in opoffering van heit Rijk eenerzijds en de Provincie en streek anderzijds, zal het Rijk3voo<rschot gewoonlijk gedeelte van de aanlegkosten kunnen bedragen. Elk ge val zal echter steeds op zich zelf moeten wor den bestudeerd. Subsidie Alleen tramwegen, die zich zelf kunnen be druipen, kunnen op behoorlijke wijze in het verkeer voorzien. In het algemeen zullen dus tramwegen, die op den duur geen sluitende exploitatierekening kunnen maken, niet in sta-nd gehouden kunnen worden. Het geven van subsidie bij de exploitatie moet dus, behoudens enkele uitzonderingen, be schouwd worden als een tijdelijke maatregel ctn do vele tramwegen, die in moeilijke omstandig heden verkeeren, in staat te stellen door reorga nisatie, concentratie enz. selfsupporting te wor den. Mocht in enkele gevallen het verkrijgen van een sluitende exploitatierekening niet mo gelijk blijken en desondanks de tramweg in het algemeen of distrietsbelang in stand gehou den moeten worden, dan zal een dergelijk© onderneming steun ontvangen in den vorm van een jaarlijkseh subsidie van de overheid. Voor elke onderneming wordit de overheida. steun voor het loopende jaar afzonderlijk vast. gesteld, na goedkeuring der winst- en verlies, rekening over het voorgaande jaar.. Aan het geven van subsidie moeten de voor-' waarden worden verbonden: a. dat geen investeering van nieuw kapitaal mag plaats hebben zonder hoogere goedkeu ring; b. dat voor het verrichten van en het deel nemen aan nevenbedrijven goedkeuring van den minister van Waterstaat en van Gedepu teerde Staten van de betrokken provincie moet zijn verkregen welke bij het verleenen van de vergunning die voorwaarden kunnen stellen, welke in het belang van het trambedrijf noo dig worden geacht; c. dat de overheid voorschriften kan geven omtrent den loop der treinen en het aantal treinen op een bepaald baanvak kan vermeer deren of verminderen; t. d. dat de Minister van Waterstaat, die de maximum-waclitprijzen vaststelt op bepaalde baanvakken de bestaande tarieven kan ver- hoogen en verlagen indien dit gewenseht voor komt; en, dat volgens vaat te stellen algemeene regelen de pensionneering van het tramweg personeel wordt geregeld. Daartegenover verdient lret overweging, uit de voorwaarden, waarop vergunning is ver leend tot het leggen van spoorstaven in den Rijksweg, de onbillijke bepaling weg te nemen, dat de tramwegmaatschappij de wegverharding moet onderhouden tusschen en over zekeren afstand aan weerszijden van de spoorstaven. Behalve deze voorwaarden moet de overheid de bevoegdheid hebben voorschriften te geven, waardoor de meest economische exploitatie wordt verzekerd. Acht zij reorganisatie of con centratie noodig, dan zijn de ondernemingen verplicht zich aan de dienaangaande te geven voorschriften te onderwerpen. Waar een trambedrijf, dat zijn eigen exploi tatiekosten niet kan opbrengen, op den duur aan de streek niet kan geven datgene, waarop deze recht heeft, en derhalve het streven moet zijn' de trambedrijven op gezonde basis te re- construeeren, moet, indien aan de inzichten van de Overheid door reorganisatie of concen tratie, verbetering is te verkrijgen, bij niet na koming dezer voorschriften alle exploitatie- steun onherroepelijk worden geweigerd. Reorganisatie en cencentratie Door reorganisatie en concentratie kan in vele gevallen verkregen worden a. bezuiniging in de kosten van de admi nistratie b. doelmatiger gebruik van het rollend ma terieel, waardoor met hetzelfde aantal perso nenrijtuigen en goederenwagens meer kan wor den vervoerd c. beter en voordeeliger gebruik van de in elk bedrijf aanwezige werkplaats, waardoor werktuigen en gereedschappen nuttiger gebruik hebben d. bevordering van het vervoer langs den kortsten weg, in verband daarmede een beter, logischer en voordeeliger tarief e. opheffing van concurreerende baanvak ken, die veel exploitatiekosten vorderen en naar verhouding wéinig meer opbrengst geven, zon der dat de belangen van het districtsverkeer daardoor worden geschaad. Door concentratie verkrijgt men bovendien sterker en machtiger vervoersbedrijven, die dank zij ook de regelen der subsidieering ka pitaalkrachtiger worden en daardoor in staat zijn, met medewerking vah Gedeputeerde Sta ten, in de verschillende provincies het district- verkeer naar behooren te bedienen. Het geconcentreerd bedrijf kan zich dan ook door uitbreiding van het vervoer met vracht auto's in aansluiting aan het tramvervoer beter wapenen tegen de bezwaren, die in den laat- sten tijd van het zich sterk ontwikkelende vrachtautoverkeer werden ondervonden. Wettelijke regeling van de subsidieering In een als bijlage bijgevoegd ontwerp van wet met memorie van toelichting worden voor schriften omtrent de subsidieering van inter communale tramwegen gegeven, waarbij met bet bovenstaande rekening gehouden is. De commissie heeft uit de verschillende ge gevens, die haar ten dienste stonden, zieb reeds eenig denkbeeld gevormd omtrent de Te- organisatie en concentratie, welke 'bij vele on dernam ingen gewenseht schijnen, en is daar omtrent oa. in Noord-Brabant in den Achter hoek en in het Noorden met belanghebbende ondernemingen in overleg getreden. Zij meent echter, dat een definitieve oplossing te dier zake eerst mogelijk is als door de betrokken Ministers met de beginselen, waarnaar de in tercommunale tramwegen in 'het vervolg ge steund moeten worden, wordt ingestéind. Zij heeft het daarom wenschelijk geacht thans reeds over die beginselen haar rapport uit te brengen, met de bedoeling om wanneer de Ministers zich met die beginselen veree nigen, een nader rapport aver den toestand der tramwegen en de gewenschte verbeteringen en de te bereiken resultaten uit te brengen. drijvend bunkerstation nog de eenige, die van de nieuwe haven gebruik maakt. Wat de tarieven van de nieuwe Vlissingsche haven betreft een onderwerp, dat de overige Nederlandsche havens als Rotterdam en ook Antwerpen wel zal interesseeren deze zullen door de N. V. w-orden vastgesteld. Deze gelden dan ook voor de oude havens van Vlissingen, want deze worden door de stad In de op te richten maatschappij ingebracht. DE P. N. I -ZAAK Het vonnis door den Raad van Justitie te Batavia bevestigd BATAVIA, 17 April. (ANETA).. De Raad van Justitie te Batavia bevestigde het vonnis van den landraad te Bandoeng, ge veld over de vier leiders van de P. N. I,, in vollen omvang. PALESTRINA EN DE KERKMUZIEK Men meldt ons uit Den Haag: Maandag 20 April a.s., des avonds te kwart over 8 uur, zal prof. dr. A. Smijers, hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht, in de groote zaal van Amicitia aan het Westeinde, een kerk- muzikale voordracht houden over het onder werp „Palestrina en de 16de-eeuwsche kerkmu ziek", welke voordracht zal worden toegelicht en opgeluisterd door lichtbeelden en gramo- phoonplaten. Te Hilversum. ER WORDT GESPROKEN OVER HET BEKNOTTEN VAN DE VRIJHEID EN HET RECHT OM NIET TE GELOOVEN. EEN DRIETAL MOTIES WERDEN DOOR DEN GEMEENTERAAD VERWORPEN. Een interpellatie van het Hilversuwsch socialistisch gemeenteraadslid, den beer W. II. Meyer over de verwijdering van de „Tribune" uit de openbare leeszaal te Hilversum maakte een extra zitting van den gemeenteraad noodig. Zooals bekend had het bestuur der Openbare Leeszaal, waarin de heer Meyer zitting heeft, slechts noode berust. Een naspel wikkelde zic.li af in de zittingen van 14 en 16 dezer. Genoemd raadslid vroeg schriftelijk de motieven mede te deelen, waarom B. en W. verzochten het dagblad te verwijderen. Mede. of de rechtsche raadsfracties hebben aangedrongen bij het college tot ai geheele verwijdering van het or gaan en zoo ja, waarom B. en AV. in gebreke bleven dit adres aan d.n Raad over te leggen. Het college antwoordde bevestigend en grond de zijn optreden op liet feit, dat het dagblad den spot drijft met de heiligste gevoelens van het overgroots deel der bevolking, zooals bleek uit het artikel: „Weg met Kerstfeest!" Het college verzocht het blad van de leestafel te verwijderen en alleen ter inzage te geven aan lezers, die er om vroegen. Het verzoek der rechtsche raadsfracties was tot het college gericht en niet tot den Raad, zoodat bedoeld schrijven niet behoefde te wor den overgelegd. Blijkbaa- oordeelde de heer Meyer het ant woord onbevredigend. Vandaar de interpellatie. De heer Meyer constateerde, dat het schrijven der rechtsche raadsfracties liet college aan leiding gaf tot het verzoek aan het bestuur der leeszaal. Dit optreden van een raadsmeer- derheid, zonder de minderheid er in te kennen vond spr. onjuist. Het college had kunnen bevorderen, dat de missives ter visie lagen van alle raadsleden. Het gaat alleen vrij uit, als zulks door de recht sche fracties is geweigerd. De vraag is nu, of deze alsnog bereid zijn aan B. en W. te ver zoeken het adres ter visie te leggen. Verder vraagt spr. of de gemeentelijke sub sidie gevaar zou hebben geloopen, als aan het verzoek van B. en W. aan het bestuur der lees zaal niet was voldaan. Voor spr. geldt liet hier een principieele zaak. De geestelijke vrijheid mag niet worden beknot en het recht, niet te gelooven, moet vol gens spr. worden erkend. Spr. diende de vol gende motie in: „De raad spreekt als zijn meening uit, dat het neutraal karakter der Openbare Leeszaal meebrengt, dat daarin ter voorlichting van het publiek, dagbladen van elke politieke richting aanwezig moeten zijn en dat eventueele censuur op deze bladen, in welken vorm ook, uitsluitend tot de taak van den strafrechter behoort." Niet minder dan 15 sprekers voerden achter eenvolgens het woord. De voorzitter stelde voor geen replieken te houden na de ruim 3 uur beraadslaging. De heer W. H. Meijer (S.D.A.P.) kwam echter ■nog met een gewijzigde motie, waarin het adresseeren der rechtsche fracties werd afge keerd en heitreurde, dat het niet ter kennis werd gebracht van den Raad. Tot stemming overgaande werd de motie Gunming verworpen met 13 tegen 10, de beide moties Meijer met 16 tegen 7 stemmen. Hierna werd de buitengewone zitting gesloten. Een Kindercommunie In „St. Bavo" vestigt thans Mgr. Aengenent de aandadht op liet initiatief van rector Deville, te Hermana (Geneve) om te komen tot een jaarlijksche algemeene kindercommunie voor de Russische kinderen op den verjaardag van de eerste H. Communie der H. Theresia of den onmiddellijk daarop volgenden Zondag. Tévens beveelt Z. H. Exc. aan liet voorbeeld van den Zwitserschen priester te volgen en op den 8en Mei of den daarop volgenden Zondag een kinderoommunie te houden. WEINGARTNER te parijs. Dr. Felix Weimgaritner heeft Donderdagavond in de Salie Pleyel, te Parijs, met het Pasdeloup- orkest het eerste van de aangekondigde twee concerten gegeven. Hij is hartelijk ontvangen. F. J. PERQUIN. t In den ouderdom van 54 jaar overleed gisteren In het ziekenhuis te 's-Gravenhage de heer F, J. Perquin, vroeger directeur van de Hanze-bank In het hisdom Haarlem. RUITEN VAN EEN TRAM INGEGOOID Gisterenavond hield de fascistische vereeni- ging „De Bezem" in Bellevue te A'dam een vergadering. Het ging er nogal rumoerig toe,_ doch de politie welke haar maatregelen genomen had, behoef de niet in te grijpen Na afloop ging een aantal fascisten in een vrachtauto weg. Op het Raamplein werden plotseling door onbekende daders steenen naar den auto geworpen. Inplaats van den auto, troffen de steenen een wagen van lijn 20, Een voorruit en een der groote zijramen wer_ den vernield. De wagenbestuurder werd licht gewond, door wegspringende glasscherven. De politie, die in de Marnixstraat was sa mengetrokken kwam op het lawaai af, doch de daders waren reeds verdwenen. Men kan eleohts vermoeden» dat het commu nisten waren. BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS Te 's Gravenhage Op de Algemeene Begraafplaats te 's Graven hage had gisterennamiddag, na een rouwdienst in het woonhuis van den thans overledene, on der groote belangstelling, vooral van de zijde der Sdheveningscbe visschersbevolking, de begrafe nis plaats van den 29-jarigen Arie Rog, een der leden van de bemanning van den IJmuider stoomlogger „Noordpool" welke 1 Maart j.L onder de Schotsche kust is vergaan. Op de begraafplaats waren onder meer aan wezig leden van het comité dat zich gevormd heeft voor de overbrenging van de slachtoffers van de scheepsramp, de heer Obto Wagenaar, als afgevaardigde van den hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, zoomede vertegenwoordigers van reederij- en vlsschersorganisatles. Toen de kist, waarop een plaat inet het op schrift „A. Rog drowned at sea, on March 1. 1931" grafwaarts werd gedragen, hadden zich reeds vele honderden rondom de groeve ver zameld. Bij de familie sloten zich aan ds. Helda Ger, predikant te Vlaandingen, ds. Feenstra Ger. predikant te Scheveningen, S. Coster, directeur der Visscherij Exploitatie Mij., die ook de „Vic toria" beschikbaar stelde, waarmede de slacht offers naar vaderlandsohen bodem weTden ver voerd. Verder waren aanwezig de heeren Stapelkamp secretaris en vele bestuursleden van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en het bestuur der Visscherij Vereenlging, O. Wagenaar, afgev. v. d. hoofdinspecteur van de scheepvaart. Nadat de kist was neergelaten sprak het eeret de heer W. Verheij, ouderling van de Oud Ge reformeerde Gemeente, die memoreerde hoe al gemeen de deelneming met dit droevig verschel den is geweest. Door H.M. de Koningin waren blijken van medeleven in dit geleden verlies gegeven. Ds. Heida sprak namens de commissie voor de overbrenging van de slachtoffers van „de Noordpool" door welks vergaan elf man den dood vonden. Spr. gewaagde van de groote sym- phatie, die het comité van alle zijden heeft mogen ondervinden eerst in Schotland, waar de bevolking zoo hartelijk medeleefde, thans hier nu het na groote inspanning en moeite gelukt is den hartewensch van de nabestaanden in ver vulling te doen gaan om de dierbare dooden op vaderlandschen grond te kunnen begraven. De heer Stapelkamp sprak namens den Bond woorden van afscheid. Ten slotte heeft ds. Feenstra In opdracht van de familie het comité dank gebracht voor het vele werk door de leden verricht. Daardoor toch is veel van de smart verlicht kunnen wor den. Door de aanwezigen werd hierop gezongen „Gelijk het gras, is ons kortstondig leven". Er waren kransen van de Reederij, van den Ned. Bond van Chr. Transport en Fabrieksarbeiders en van vrienden. Door de politie was voor uitstekende afzet ting gezorgd, zoodat deze droeve plechtigheid, ondanks den grooten toeloop zeer ordelijk ver liep. Te Maassluis Gisterenmiddag werden te Maassluis vijf der slachtoffers van de Noordpool-ramp, die aldaar woonachtig waren, ter aarde besteld. In de kapel op de algemeene begraafplaats stonden de kisten opgebaard, bedekt met de Nederlandsche driekleur. Toen de familieleden van de slachtoffers zich in de rouwkapel hadden verzameld, trok de droeve stoet naar de gedolven groeven. Elk der kisten was gedekt met bloemen van de reederij de Noordpool. Allereerst werd hier het woord gevoerd door den burgemeester van Maassluis, den heer C, P. I. Dommisse, als voorzitter van het comité, dat zich gevormd had om de slachtoffers van de ramp terug te doen brengen naar Maassluis en tevens als burgemeester van die gemeente. Spr. herinnerde eraan, dat ons vaderland van oudsher een volk in sich had opgenomen, dat niet alleen zijn bestaan vond ln nijverheid en landbouw, maar dat zich ook steeds heeft toegelegd op de visscherij, een moeilijk bedrijf, dat ook meermalen gevaarlijk is. De Noordpool is uitgevaren ter vischvangst. De reis was voorspoedig, maar plotseling heeft een ernstige sneeuwstorm onder de kust van Schotland aan alles een einde gemaakt. Spr. dankte de Schotten voor wat zij gedaan hebben voor de nagelaten familiebetrekkingen. Verder bracht spr. dank voor den steun, welke het comité genoten heeft van H. M. de Koningin en een groot aantal vereenigingen, die een fonds hebben bijeengebracht, waardoor het mogelijk was de slachtoffers naar het vaderland terug te brengen. Het verlies, zoo richtte spr. zich tot de familieleden, kan niet ongedaan gemaakt worden, de Maassluische burgerij zal echter de bemanning, die het leven heeft ge geven in dienst van de visscherij, niet ver geten. Daarna hebben nog het woord gevoerd Ds. J. van Garderen, predikant der Ned. Herv. Gemeente en Ds. H. Bramer, predikant der Geref. Gemeente, beiden te Maassluis. DE ENBOUTEM Als proef geslaagd Nadat het hoofdbestuur van de vereenlging van handelaren in bouwmaterialen ln Neder, land Woensdagavond In den raadskelder te Maastricht een huishoudelijke vergadering had belegd, na afloop waarvan de heeren J. en A. Regout, recipieerden, brachten den volgenden dag ruim 70 leden een bezoek aan de Mosa- Sphinx en Tegelfabrieken. In den loop van den dag werd de Enboutem beziohtigd) waar burgemeester mr. van Oppen, de bezoekers verwelkomde. In Victoria Taverne bood de E.N.C. I den gasten een lunch aan. Als proef mag volgens het oordeel van den. secretaris dezer vereenigimg de Enboutem ge slaagd heeten en de veie nuttige en waarde volle resultaten, welke bereikt werden, zul len 'n volgende maal deelneming nog grooter doen worden. Het organiseeren der Enlboutem kon naar het oordeel van den heer J. W. van Tubergea Jr., lid tevens der commissie van advies voor de Jaarbeurs in Utrecht, ook van 'n beilangem- standpunt der jaarbeurs uit bezien, slechts ge waardeerd worden. en overspannen, onrustig en slapeloos. Men gebruike hiertegen de zen uwstil lende en zenuwsterkende DROEVE THUISKOMST. Donderdag arriveerde te Maassluis de trawler „Victoria" IJm. 327 uit Fraserburgh, met het stoffelijk overschot der N qoaxipool-bemanningdie last wordt eaa wal gehrachk en DrogbStai SWDGMJf I Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Beok

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5