n MAANDAG 20 APRIL 1931 DE GRAAL WACHT Het werk der propaganda De Bioscoopkwestie Ongeoorloofd gebruik van den radio-omroep HET DANSVRAAGSTUK WACHT NIET LANGER, WANT NU IS HET DE TIJD, OM TE BEGINNEN De opening der jaarlijksche vergaderingen Cl#ï B h KPYMER", Sluiting der theaters tot na September T NATIONAAL ZEEMANSFONDS DE RAMP VAN DE NOORDPOOL DOOR DUITSCHE BEAMBTEN OVER DE GRENS GESTUURD UITVOER VAN KATOENEN- GOEDEREN NOODLOTTIGE AANRIJDING '3 Motorrijder gedood en fietser gewond DE EENIGE GANGBARE GULDENS Schijnbare tegenstrijdigheid! opgelost - Nu de daad, jonge trouwen van Nederland - Het massale spreekkoor op den 2en Paasch- dag in het Stadidn heeft aan de buitenwereld getoond wat de Graal wil en kan. Drieduizend jonge vrouwen en meisjes heb ben daar uitgeroepen ten aanhoore van tien duizenden haar allesomvattenden idealen, die zoo hoog en diep Christelijk zijn. Nu is de tijd aangebroken van bezinking en dus beter beseffen van wat wij daar enthou siast hebben uitgezegd. En was die massa-bijeenkomst voor al onze leden goed en mooi, we staan pas aan het begin; nu moet die Paaschkruis-gedachte in onze kleine clubs meer en meer tot practische daad worden omgezet, nu moet in de ver schillende clubs, die nu weer aan alle kanten georganiseerd zijn en steeds groeien in getal, dat wat we tnomphantelijk hebben uitgezon gen, realiteit worde, volle realiteit bij al onze leden. Dan pas vormen wij een beweging, die strijdt voor Christus' KeTk, dan krijgen wij een leger van élite Katholieken, van Katholieke jonge vrouwen van de daad. Maar daarvoor hebben we leidsters noodig, tientallen leidsters, jonge vrouwen met be schaving en ontwikkeling, met fijne tact en vrouwelijke aanvoeling, maar vooral leidsters met een groot hart en een groote liefde, een laaiend enthousiasme en een vurige toewij ding voor de Katholieke zaak; geestdriftige zielen, die geen bevrediging vinden in het ge wone leven van allen dag maar die in zoovei God dat van haar vraagt en in zoover zij dat kunnen, mee willen strijden als echte aposte len tot uitbreiding van Christus' rijk. Honderden harten hebben sneller geklopt, teen zij vernamen van het grootsch gebeuren in het Stadion. Laat die harteklop haar een Aansporing en een uitnoodiging zijn ook zich te geven aan ons werk. dat zoo heerlijk aposto lisch en zoo zegenrijk is. „De menschheid moet bekeeren, En God zal triompheeren!'* Wie werkt er mee aan de wereldbekeering, Wie wil meestrijden voor dezen Godstriompf? Geef U dan op aan één van de Graalhuizen in Amsterdam, Rotterdam of Leiden. Ook in Schiedam Delft en Alkmaar zijn wij binnenkort gevestigd. In alle plaatsen organiseeren we weer leid sters-cursussen, waarin de nleuw-aangekome- Uen op de hoogte worden gebracht van onze interne organisatie, van het wezen en bet doel der Graalbeweging. Wacht niet langer want nu, nu is het de tijd om te beginnen met groot élan en meeslee- pend enthousiasme! Op jonge vrouwen van Nederland! De Graal wacht U! Schaart U onder onze kleurige banieren! Dat wij allen tezamen een hecht en groot leger vormen van vrouwen, die willen werken en offeren om zielen te winnen voor Christus! Dat het moge worden één schaapstal en één 'Verder ExcelsiorAllelujaVooruit'. Graaladressen zijn: Amsterdam: Centraal Graalhuis, Vondel- straat 86. „De Graal", Corn. Troosptlein 19; (jraai", Fred. Hendrikplantsoen 13, „De Graal", Joos Banokerstraat 126; „De Graal" Meeuwenlaan 124. Rotterdam: „De Graal", Schiekade 93; „De Graal'', Mathenesserlaan 408. Den Haag: Centraal Graalhuis, O. Scheve- nlngscheweg 90. Ledden: „De Graal", Hooigracht 31. Men schrijft ons uit Rome dt. 14 dezer Z. Em. kardinaal van Rossum, prefect der Propaganda-Congregatie, opende heidennajmi dag de serie der jaarlijksche vergaderingen van liet Werk der Propaganda, waarop de jaarlijk sche contributies voor de verschillende Missies bepaald worden en verder besprekingen ge ou den worden tot verdere ontwikkeling van "Werk. Behalve de in Rome wonende leden vanden centralen raad van het Werk waren ook de nationale directeuren der meeste an liet Werk is opgericht, aanwezig. 11 prank- tio- uniinn Airenwoordïgdii-l. Fran tig naties waren vertegenwoordigd, lijk, Engeland. Duitsdhland, Beie Nederland, Oostenrijk, .Toego-biav SlowaJdë. M.», Rica, Guatemala, Nicaragua, Panama, b. b vador, Argentinië en Malta. .uor, Argenuiiio vergadering aan- Toen de X ^opa'anda, kwam wezig waren de zaa kardinaal van Rossum met s taris der Propaganda, openingsgebed een en hield na zeer hartelijke, bezielende Te Groningen VERGADERNIG VAN DEN BIOSCOOPBOND „Een verontrustend verschijnsel" „De Nederlandsche Werkgever" deelt het vol gende mede: Op Vrijdag 27 Maart j.l. tusschen 6 en 7 uur in den avond heeft de V.A.R A in het z.g. „N.V.V.-kwartiertje" onder „actueel allerlei uit de Arbeidersbeweging" ook eenige mededeelin- gen laten doen vanwege den Algemeenen Bond van Handels- en Kantoorbedienden over be weerde slechte arbeidstoestanden bij een groote firma te Amsterdam, vergezeld van de aan sporing tot het publiek bij bedoelde firma niet te koopen. Deze firma betwistte de juistheid de gedane mededeelingen en beklaagde tvh bij ons Verbond over de wijze, waarop de V \R.A. van den haar toegestanen zendtijd gebruik maakt. Het Verbondsbestuur heeft zich naar aan- leidin" van het voorgevallene hij schrijven van 1 April Jl- tot den Minister van Waterstaat Lwend Na de feiten te hebben vermeld welke hierboven door ons zijn weergegeven vervolg de dit schrijven: „Het wil ons voorkomen, dat bedoelde firma zich terecht beklaagt en wat ons bestuur be treft, mogen wij daaraan toevoegen dat wij het een verontrustend verschijnsel vmden dat de radio kan worden aangegrepen om een een zijdige belichting van arbeidsconflicten liet land te verspreiden. Een onderneming zoo ongelukkig is de ontstemming van ie bestuur van een vakorganisatie te hebben op gewekt, mist elk middel om liaar zienswijze eveneens aan de VARA-luisteraars hekend te maken. „Wij vragen ons dan ook af, of de Centrale Commissie deze uitzending onder het oog heeft gehad en haar heeft goedgekeurd. „Wij zouden het op hoogen prijs stellen, in dien uwe Excellentie deze zaak zou willen onderzoeken en haar oordeel over het gebruik maken van de radio voor de hierbedoelde on derwerpen wel aan ons bestuur zou willen ken baar maken." Hierop heeft het Verbond onder dagteeke- nlng van 9 April het volgende antwoord ont vangen, tegen publicatie waarvan de minister geen bezwaar had: 1 In antwoord op bovenaangehaald schrij ven "bericht ik u, dat hetgeen tijdens de uit zending in het zgn. N.V.V.-kwartiertje „Actueel' allerlei uit de Arbeidersbeweging op Vrijdag 27 Maart j.l. is geschied, ongeoor loofd is. „2. Maatregelen zijn genomen om derge lljke handelingen in de toekomst te voorkomen. Do Minister van Waterstaat SS waarin Z. Em. vooreerst al de aan- wezteen vooral die van verre gekomen waren, hartelijk welkom heette en zijn vreugde erover uitsnrak allen weer vergaderd te zten voor het oTootsche werk en ook hen welkom heette, die voor het eerst aanwezig waren. Wij moeten dit jaar, zeide de kardinaal, constateeren een kleine vermindering der in komsten voor de missies. Europa heeft zich goed gehouden, maar Amerika, dat anders het meest opbrengt, bracht dit jaar minder op. De kardinaal maande allen aan, om toch in alle parochies ter wereld het Werk op te rich ten. Men zou daarvan de meest onverwachte grootsche resultaten zien. Het zijn niet de groote rijken, die de groote sommen voor het Werk bijeenbrengen maar de gewone burgers die de giften in groote menigte doen regenen en door de menigvuldige druppels het groote meer vormep. En 't voornaamste was volgens Z. Em., dat het volk zich op katholieke wijze moet interesseeren voor de missies. Het volk moet begeesterd wor den voor de missies en het verlangen krijgen, om eraan mee te werken; dan zal het bidden en zijn gaven geven voor de missies. De woorden van den kardinaal hadden het hart van allen geraakt, zeide mgr. Salotti, en de aanwezigen zouden ze tot stichting verder over de wereld bekend maken. Op zijn beurt heette spreker de aanwezigen welkom, maar ook allen anderen, die het heeie jaar onvermoeid gewerkt hadden en met noes ten arbeid het geld en de gebeden voor da missie verzameld hadden, bracht hij een groet. Een hulde aan Holland Men schrijft ons uit Rome d.d. 15 April: In de vandaag gehouden tweede samenkomst van het Centraal bestuur van 't Werk der Propaganda Fide brachten de verschillende nationale directeuren verslag uit van hetgeen in den loop van 't afgeloopen jaar in hunne respectieve landen gedaan was voor den bloei van het Werk en welke resultaten hun werk had opgebracht. De voorzitter Z. H. Exc. Mgr. Salotti be dankte telkens voor het uitgebrachte verslag. Als plaatsvervanger van den Nederland- schen nationalen directeur Mgr. Pompen was Mgr. Bekkers aanwezig. Toen deze met echt Hollandschen eenvoud in weinige woorden het veie, dat in Holland weer was gewrocht in het afgeloopen jaar, had medegedeeld, bracht Mgr. Salotti niet zijn bekende welsprekendheid een treffende hulde aan Holland voor hetgeen Holland vonr de Missies doet, O dat klein Holland" zeide Z.Exc., is overal het eerste", Met zijn 2% millioen katholieken doet het wonderen voor de missies. Het overtreft rela tief alle andere naties. Het aantal missionarissen, dat Holland aan de missies schenkt, overtreft alles. In het af geloopen jaar hebben de Hollandsche priesters 10 van de nieuwe missies opgericht. Zij wei geren nooit wanneer zij gevraagd worden voor nieuwe missies of voor de moeilijkste werken. Een zeer geestdriftig applaus van alle aan wezigen stemde de woorden van Z.Exc. bij.. Volgens het verslag over het afgeloopen jaar uitgebracht op de jaarvergaderingen van het Werk der Propaganda Fide blijkt, dat in dit •iaar aan de verschillende missies zijn uitge keerd 66.777.815 Lire. Daarvan werden uitgegeven voor buiten gewone en speciale subsidies 8.740.815 Lire. De inkomsten over het afgeloopen jaar zijn nog niet heeletmaal hekend, t Is echter reeds vrijwel zeker, dat deze nogal wat minder zul- 'en bedragen dan die over 192930 Enkele apostolische vicariaten of Prefec turen, waarvan gedeelten zijn afgescheiden voor een nieuwe aparte missie, zullen iets min der ontvangen dan vroeger, omdat voor die nieuwe missies afzonderlijke subsidies gegeven zullen worden Intus'schen zullen wellicht 't volgend jaar de missies weer grootere subsidies noodig hebben, wijl ook daar de nooden overal groo- ter worden. De Nederlandsche Bioscoopbond had Vrijdag avond een tweede openbare vergadering in het Grand Theater te Groningen belegd naar aan leiding van de sluiting der bioscopen, teneinde ongeregeldheden te voorkomen, welke zich de vorige maal hadden voorgedaan, doordat er voor eenige duizenden belangstellenden toen geen plaats meer was, had de politie thans uitgebrei de ordemaatregelen genomen. Ook nu was er weer groote belangstelling op de Groote Markt, maar de orde werd dank zij de politioneels maatregelen niet gestoord. De groote bioscoopzaal was geheel gevuld; eenige raadsleden alsmede de hoofdcommissaris van politie woonden mede de vergadering bij. Na een inleidend woord van den voorzitter van den Nederlandschen Bioscoopbond, den heer D .Hamburger Jr., uit Utrecht, die te ken nen gaf, dat de thans door B. en W. van Gro ningen ingediende voorstellen om de vermake lijkheidsbelasting niet meer van de bruto-ont- vangsten maar wel van de netto-recettes te hef. fen, 'tgeen neerkomt op 'n belastingverlaging van pet., niet konden worden aanvaard, hield de heer De Hoop, administrateur van den Neder landschen Bioscoopbond, te Amsterdam, een rede over de bezwaren van den Bond tegen bet praeadvies van B. en W. van Groningen inzake de vermakelijkheidsbelasting. Hij bepleitte een uniforme heffing van 15 pet. waarvan een belasting is te verwachten van 120.000 per jaar, welk bedrag B. en W. ver klaarden uit de vermakelijkheidsbelasting te willen halen. Mocht door den Raad de voordracht ongewij zigd aangenomen worden, zonder dus tot verdere verlaging te hesluiten, dan zullen de Bioscopen in Groningen zeker tot na September a.s. ge sloten blijven. TARWEWET Datum van inwerkingtreding Naar we vernemen, za] de inwerkingtreding van de nieuwe Tarwewet worden bepaald op 15 Mei a.s. NEDERLANDSCHE VEREENIGING VAN KAASHANDELAREN Dezer dagen hield de Nederlandsche Veree nlgmg van Kaashandelaren haar negentigste algemeene jaarvergadering te Gouda, welke zeer druk bezocht was. De voorzitter, de heer A. H. van der Most uit Bodegraven, begon met een terugblik te geven over het afgeloopen vereen igingsjaar. Na een levendige discussie werd Inzake de reclamecampagne besloten, aan een uit de vereenigiug door het bestuur te benoemen com missie op te dragen het vraagstuk te bestudee reu, die in de volgende algemeene vergaderin, eventueel met een voorstel tot een te voeren actie zal komen. Nadat de rekening en verantwoording van den penningmeester was goedgekeurd, ging men tot de bestuursverkiezing over. In de vacature van den heer A. J- Schilt werd ge kozen de heer J. Ruys te Woerden en in die van den heer Heil, de heer G. Kooy, te Bode graven, die beiden hun benoeming aan vaardden. Door één der leden werd nog in verband met den achteruitgang der kwaliteit gewezen op de z. i. verderfelijke gewoonte der boeren aan de overzijde van de Lek, die kaas leve ren. die zoo uit de pekel is opgevischt. Hij vroeg maatregelen te treffen, dat voorgeschre ven wordt, dat de kaas veertien dagen uit de N BEROEP OP LIEFDADIG NEDERLAND Bij het aanstaande koperen feest Gemeld wordt Een koperen feest is aanstaande. Op -4 Aptil ,s. zal het Nationaal Zeemansfonds, gesticht door de krachtige samenwerking van Hare Majesteit de Koningin en het Nederlandsche Volk, zijn praohtigen arbeid gedurende twaa.'t en een half jaar hebben verricht. Geboren in de benarde laatste oorlogsdagen toen ook voor de neutrale zeevarenden de sla gen vielen en hun offers vroegen, stelde het zich als een steun en hulp voor velen. Zijn doel, in het kort aangegeven, was „de gevolgen te verlichten die door dood, verminking of andere oorzaken van den oorlog het gezin van den zeeman ter koopvaardij en visscherij zwaar treffen". Het had een groot arbeidsveld. Nu, na twaalf en een half jaar, is ongeveer anderhalf millioen gulden uitbetaald een reden om trotsch te zijn op den milddadigheidszin van Nederland een reden om verslagen te zijn over zóóveel leed, zóóveel nooddruft, zóóveel ontwrichting die de groote oorlog in de rijen onzer zeevaren den achterliet. De bejaarden uit dien tijd zijn cud geworden de jongeren va.n toen zien hun jaren klimmen en beide categorieën bevatten velen, die behoeftig zijn, behoeftig tengevolge van den oorlog. Voor hen, voor de vele weduwen 235 - voor de weezen, voor de invaliden, is het Fonds gesticht. Maar het fonds is niet onuitputtelijk Het fonds heeft, en zeker nog tal van jaren steun noodig van het Nederlandsche Volk. He helpt, waar het kan en zooveel het kan, maar de aanvragen om hulp zijn vele, zijn te talrijk voor zijn krachten. Nu, bij het koperen feest van zijn bestaan, is de gelegenheid als het ware aangewezen om het te versterken en voor zijn arbeid die uitbreiding mogelijk te maken, di de omstandigheden als het ware eischen. Dank baar voor alle reeds ondervonden medewerking, zoowel van de Regeering als van vele lichamen en particulieren, doet het bestuur nogmaals een beroep op de krachtdadige hulp zijner land- genooten. Zoo het waar Is, dat „de zee bruist Holland's glorie", moge het eveneens waar bl'j ken te zijn, dat het lot zijner behoeftige zee lieden luide den lof verkondigt van Holland' groot en nobel hart. Wie helpt het bestuur Wie helpt Het Natio naal Zeemansfonds De administrateur is de heer H. v. d. Slooten, Jozef Israëlsplein 5, 's-Gravenhage, gironummer 14812. PROGRAM VAN T DIOCESAANCONGRES Zooals wij reeds vroeger mededeelden, zal Donderdag 14 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) op nitiatief der Bossche Diocesane Bonden van Voor Eer en Deugd" te Tilburg een Diocesaan Congres gehouden worden over het Dansvraag- stuk. Êij de voorbereiding van dit congres zijn de besturen van bovengenoemde bonden voor te leurstellingen niet gevrijwaard gebleven. De zeereerw. pater Borromaeus de Greeve O.F M., die had aangenomen in de groote slot-ve-rgade- ring het woord te voeren, moest door een reis naar het H. Land zijn bereidverklaring in trekken, terwijl de zeereerw. pater prof. dr. A. Weve, die bereid gevonden was tezelfder tijd in een tweede vergadering te spreken, zich tengevolge van drukke werkzaamheden en an dere omstandigheden eveneens moest terug trekken. Men is er echter thans gelukkig in geslaagd de ledig geworden plaatsen door een tweetal eminente sprekers te doen bezetten. In de reeds verzonden uitnoodigings-circulaires kon van deze wijziging evenwel jammer genoeg geen mededeeling meer worden gedaan. Het nu definitief vastgestelde congres-programma luidt a,ls volgt: 's Middags 12 precies: Werkvergadering in het Gebouw der Konink lijke Liedertafel „Souvenir des Montagnards", Willem li-straat 29. 1. Inleiding door den zeereerw. hooggel heer prof. P. J. A. M. van Grinsven, hoogleeraar aan het Groot-Seminarie te Haarlem. Onder werp: „De godsdienstig-zedelijke zijde van het vraagstuk". 2. Inleiding door mevr. J. M. J. A. Meyer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, teveus lid der Staatscommissie inzake de dans- excessen. Onderwerp: „De Overheidstaak met betrekking tot het dansgevaar". 3. Gedachtenwisseling. 's Namiddags V/2 uur: 1. Algemeene vergadering in de parochie kerk van het H. Hart van Jesus, Noordhoek Spreker: de zeereerw. pater fr. A. J. Winkel O.P., Lector Theol. te Zwolle. 2. Algemeene vergadering in de parochie kerk van de H.H. Martelaren van Gorcum Besterd. Spreker: de zeereerw. zeergel. heer prof dr. Féron, hoogleeraar aan het Groot- Seminarie van het Bisdom Roermond. Deze heide algemeene vergaderingen zullen vergezeld gaan van een Pontificaal Lof, dat gecelebreerd zal worden respectievelijk door Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. J. Aerts, Bisschop van Appolonia en den Hoogeerw. heer Mgr. C. C. Prinsen, Protonotarius Apostolicus Van onderscheidene gemeentebesturen, af- deelingen en organisaties werd reeds bericht ontvangen, dat zij aan het congres zullen deel nemen. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN Het retourvliegtuig Het 14e r-etourvliegtuig is Zet'erdag om 5.23 uur uit Medan vertrokken. Na tusschen. landingen van 7.23 uur tot 7.51 uur te Alorstar en van 13.31 uur -tot 14.47 uur te Bangkok arriveerde het vliegtui-g om IS uur in Rangoon Het uitgaande postvliegtuig naar Indië ver trok Zaterdag om 6.30 uur uit Belgrado en arriveerde o ml3.30 uur in Athene. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE Nora van Rappard te Wiesbaden De Nederlandsche zangeres Nora van Rap pard is eenigen tijd geleden te Wiesbaden opgetreden, waar zij een zeer groot succes be haalde. Begrafenis van een der slachtoffers te IJmuiden Zaterdag had de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den te IJmui den gewoond hebbenden schipper J. Gravema- ker, die bij de ramp van de „Noordpool" het leven verloor. In de Oud-Kath. kerk, waar de kist stond opgebaard, bedekt mqt de Nederlandsche drie- kleur en talrijke bloemstukken, had Zaterdag morgen een uitvaartdienst plaats, waarbij vele belangstellenden tegenwoordig waren. Na afloop hield de pastoor een rede, waarin hij de ramp van den treiler schetste. In het gezin van den schipper was de slag wel zeer groot, omdat daar naast den vader ook een zoon om het leven kwam. Op de algemeene begraafplaats waren onge veer duizend belangstellenden, w.o. zeer vele officieele personen samengekomen. Naast den burgemeester van Velsen, den heer R. G. Rij- kens, merkten wij o.m. op den gemeente-secre taris, den heer Hofstede, vergezeld van de wet houders Tusenius en Schilling; den reeder van den verongelukten treiler, den heer S.chul- meijer; het bestuur van de Reedersvereeniging; de directie van het Staatsvissehershavenbedrijf den adjunct-inspecteur voor de Scheepvaart; de directie van de V. E. M., die haar trawler Victoria had afgestaan voor het transport; het hoofd- en afdeelingsbestuur van den Chr. Zee- liedenbond; het Comité voor regeling van het transport. Aan de geopende groeve werd het eerst het woord gevoerd door den burgemeester van Velsen, die namens de burgerij als blijk van deelneming een krans met linten in de gemeen telijke kleuren neerlegde en verder den dank vertolkte tegenover de Schótsche burgerij voor haar medeleven en daadwerkelijk optreden. Burgemeester Dommisse uit Maassluis sprak daarna namens het comité, dat de leiding had genomen voor het overbrengen der lijken naar den vaderlandschen bodem en sprak dank aan de directie der V. E. M. voor hare spontane daad een bemanden trawler ter beschikking te stellen. Ds. Heida, die met den heer Kool naar Schot land was geweest, om de lijken in ontvangst te nemen, sprak woorden van troost tot de familie. Ten slotte sprak de heer J. van der Steen, hoofdbestuurder van den Chr. Zeeliedenhond, die ook namens de familie dank bracht aan allen, die, op welke wijze ook, medewerking en deelneming hadden betoond. Het incident te Dinxperlo 1 In verband met de daaromtrent door den heer Beumer gestelde vragen deelt minister Beelaerts van Blokland mede, dat op 21 Maart j.l. inderdaad een Nederlander, inwoner der gemeente Dinxperlo, door Duitsche beambten op Nederlandsch grondgebied is aangehouden en met geweld naar Duitschland medegenomen. Dank zij het onmiddellijke krachtdadige optre den te zijnen behoeve van den burgemeester dier gemeente werd bedoelde Nederlander 27 Maart daaropvolgend weder vrijgelaten. Aan Harer Majesteits ge-zant te Berlijn wordt verzocht het voorval ter kennis van de Duitscüe Regeering te brengen en bestraffing van de schuldigen te vragen. VERHOOGING INVOERRECHTEN IN Z.-AFRIKA EN BRITSCH-INDIE J Een adres aan de Staten-Generaal In de Vrijdag gehouden vergadering van da Kamer van Koophandel en Fabrieken district Twente werd mededeeling gedaan van tot de regeering en Staten-Generaal gerichte adressen inzake de onverwachte afgekondigde varhoo- ging van de invoerrechten in de Unie van Zuld- Afrika (voor katoenen manufacturen o.a. met niet minder dan 5 pot.); en naar aanleiding van de verhooging van de invoerrechten in Britsch-Indië voor katoenen goederen, o.a. uit Nederland afkomstig van 20 tot 25 pet. Het behoeft geen betoog, dat door deze verhooging de export van goederen naar Britsch-Indië welke na de verhooging van invoerrechten in Maart 1930 reeds in belangrijke mate was verminderd thans nagenoeg niet meer mogelijk zal zijn. Op de,n Straatweg EnschedéHengelo is Zater dagmiddag onder de gemeente Lonneker de aannemer S. uit Hengelo op zijn motor in aan rijding gekomen met een fietsenden jongen. De motor re-eid tegen een boom en de heer S. werd met verbrijzelden schedel dood opgenomen. De jongen wend niet levensgevaarlijk gewond. BOERDERIJ AFGEBRAND WILLY THUNIS „GEREHABILITEERD". Er moest weer worden opgetreden Een H. N.-telegram uit Dresden meldt. Het-weder optreden van den Nedei landschen kamerzanger Willy Thunis te Dresden heeft tot zeer rumoerige tooneelen aanleiding gege ven. Reeds toen Thunis zich op straat vertoon de. werd hij door het publiek uitgejouwd en uitgefloten. In het Residentie-theater, waar hij als gast optrad als prins Sou-Choung in Lehar s „Land des Lachelns", duurde het lawaai voort. De politie trad (chter op en verwijderde alle herriemakers, zoodat de voorstelling, die door verschillende autoriteiten werd bijgewoond, kon doorgaan. Na afloop van de voorstelling waren twee overvalcommand-o's noodig, om heit opge wonden publiek in bedwang te houden. De straten in de buurt van het theater moeeten worden afgezet en tegen het publiek wei-den herhaaldelijk charges uitgevoerd. In de dezer dagen afgekomen beschikking van den Minister van Financiën, waarbij ter kennis werd gebracht, dat van 1 Juni a.s. uit sluitend in omloop blijven de guldens, die op de voorzijde het borstbeeld van H. M. de Koningin dragen, (zooals op een bijgaande foto werd aangeduid), werd gesproken van het buiten circulatie stellen van guldens welke een vroeger jaartal dragen dan 1920, doch aan het slot der beschikking tevens van guldens, welke een later jaartal dragen dan 1920. Van verschillende zijden werden ons vragen gesteld naar aanleiding van deze schijnbare tegenstrijdigheid. In dit verband willen wij er daarbm op wijzen, dat er in 1920 geen guldens zijn ge slagen, zoodat bovenstaande aanduidingen heide juist zijn. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE Dit is ongetwijfeld een zeep groote verbete- pekel moet zijn, alvorens zij mag geleverd I ring voor alle reizigers van of naar Brussel, wonden, L<U« van degen ppeodalen, trein gebruik maken. Met ingang van 15 Mei zal ook aan de Midi worden gestopt Zooals bekend is stepte de speciale boottrein van den Rotterdamschen Lloyd tot heden aan het station Sohaerbeek, voor het opnemen en uitlaten van reizigers van of naar Brussel. De directie van genoemde maatschappij deelt ons thans mede, dat het haar in samen werking met de Belgische Spoorwegen is mo gen gelukken hierin met ingang van 15 Mei a.s. verandering te doen brengen en dat vanaf dien datum zoowel de Rotterdam Lloyd Rapide Den Haag—Marseille als de in omgekeerde richting rijdende Rapide Bruxelles—Midi zal aandoen. BEZOEK AAN DEN K. R. O. Op Zondag 17 Mei a.s. zal door leden van de Ned. R. K. Ver. van Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Christoffel" een bezoek gebracht worden aan de nieuwe K, R. O.-studio te Hilversum. Het vee in de vlammen omgekomen Door ombekende oorzaak is de boerderij van den landbouwer O. L. te Return onder de ge meente Tutobargen tot den grond toe afgebrand Er kwamen in de vlammen om vier koeien, zes varkens en ongeveer 50 kippen. De inboedel, landbouwgewassen en gereed schappen werden mede een prooi der vlammen. JONGEN IN BRAND. De 15-jarige de K., wonende aan den Wouwschenweg te Roosendaal, kwam in zijn nieuwsgierigheid te kort bij een ketel met kokende mastiek, welke daar aan den weg op het vuur stond, waardoor zijn kleederen vlam vatten. Werklieden, die het ongeluk zagen, snelden oogenblikkelijk te hulp en doofden de vlammen. Met ernstige brandwonden aan het hoofd werd de knaap per auto naar het zieken huis „Charitas" overgebracht. Zijn toestand, hoewel zorgelijk, is thans naar omstandig heden bevredigend te noemen. SCHIP VASTGEKLEMD. Men meldt ons uit Hansweert: Het schip Linquenda is bij het uitvaren van de Westersluis beklemd geraakt tusschen het schip Nenuphar en den muur. Met 10 sleep- booten tracht men het schip los te krijgen. De scheepvaart door de Westersluis is gestremd. TUSSCHEN DE MACHINE GERAAKT. De ongeveer 38-jarige van E. is in de papier fabriek der firma van Gelder te Renkum, met zijn arm tusschen de walsen van een papier machine geraakt, waardoor de arm geheel werd verbrijzeld. In hoogst ernstigen toestand werd de man naar Arnhem overgebracht. STAKING EN WAT DAARBIJ KOMT Te Oisterwijk BETOOGINGEN EN JOELPA.KTIJEN Reeds eenige maanden duurt te Oisterwijlc de staking bij de N.V. Schoenfabriek v/h. A. F. Jansen en Zn. Na een vergadering, vormden zicb een stoet van stakers, die naar de woning van den fabrikant den heer Jansen trok en daar begon te joelen. De politie dreef de be- tooging uiteen. Bij den werkwillige P., werd een ruit verbrijzeld. Ook hier werden de betoo- gers door de politie uiteengedreven. Ook op andere plaatsen werden ruiten ingeworpen. Verschillende werkwilligen hebben tlhans het werk neergelegd. DE BEGRAFENIS VAN DEN SCHEVENINQ SCHEN VISBCEER ROG, slachtoffer van de ^Noord. pool1* UIT DE TEXTIELINDUSTRIE Het conflict bij Ter Kuile te Enschedé BESPREKINGEN MET DEN RIJKS- BEMILKDELAAR Zaterdagmiddag heeft te Enschede de aange. kondigde conferentie plaats gehad tusschen den rijksbemiddelaar oud-minister van IJssel- steijn en de besturen der arbeidersorganisaties alsmede een twaalftal wevers, ter bespreking van het conflict bij de textielfabriek der fa. Nico ter Kuile aldaar. Donderdagmiddag zal nu te 'a-Gravenhage een nieuwe conferentie plaats vinden, gelijk aan die, welk de afgeloopen week te Apeldoorn is gehouden. UIT DE STEENINDUSTRIE. Weer werk Na een stilliggen van een paar jaar war den heden de werkzaamheden aan de steen fabriek ,,De Sdhouw" te „Het Schijf" (gem. Rucphen) weer hervat. KON. NED. HOOGOVENS STAALFABR, IJzerverscheping. Het Eng. s. The Duke is gisteren met een aan de terreinen van het hoogovenbedrijf te IJmuiden ingenomen volle lading piekijzer naar Llanelly (Gr. Br.) vertrokken. Met het Zweed- sche s. Gondul werd een in de zeehaven van dit bedrijf Ingenomen partij piekijzer naar Malmö verscheept. LOONSVERLAGING. De plaatselijke afdeeling van den Ned. R.K. Bond van Bouwpatroons te Bergen op Zoom heeft besloten tot loonsverlaging van 5 pet. per uur over de geheele linie, ingaande op heden. MONUMENT PASTOOR VERBURCH. Naar we vernemen zal het monument voor wijlen Pastoor Verburch, den grondlegger van de drulvencultuur in het Westland, op Woens dag 20 Mei a.s. worden onthuld. Het monument wordt te Poeldijk geplaatst. OPLICHTING VAN 15 000 GULDEN 1 Verdachte aangehouden De Centrale reoherche te Amsterdam heeft aangehouden een 34-jarigen koopman uit Utrecht, die verdacht wordt van oplichting van een bedrag, groot 15.000, te Oosterbeek gepleegd. Zijn arrestatie geschiedde op ver zoek van de politie aldaar. Hij is op transport naar Oosterbeek gesteld. LIJK OPGEHAALD. Nabij Urk is uit de Zuiderzee het lijk opge haald van den 21-jarigen Urker visscher SJ. Pasterkamp, die 16 Januari over boord geslar gen en verdronken was. OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN Van een op het Noordzeekanaal gesleept wordende zandbak der Amsterdamsche Ballast Mij. is schipper Ravensberger uit IJmuiden over boord geslagen en verdronken. De onge lukkige was gehuwd en 27 jaar oud. Het lijk is nog niet gevonden. ONDERZEEBOOT O 13. Te Vlissi.ngeu is Vrijdagmiddag van de werf der Kon. Mij. „de Schelde" met goed gevolg t« water gelaten de onderzeeboot O 18 Nederlandsche marine,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5