ALGEMEEN OVERZICHT. DE SPAANSCHE REPUBLIEK DOOR VERSCHILLENDE REGEERINGEN ERKEND SSïE?K2s Het leven gaat weer zijn normalen gang DE MIJNRAMP TE ESCHWEILER Een zonderlinge vlucht Berenguer in staat van beschuldiging Bloedig recht in Rusland T» w£dïï^«CS5, MAANDAG 20 APRIL 1931 De toestand in Spanje AAN MISDAAD TOE TE SCHRIJVEN? DE STAAT VAN BELEG TE SEVILLA OPGEHEVEN THOMAS' ANTI-WERKLOOSHEID- VOORSTELLEN POLEN EN RUSLAND COMMUNISTISCHE „ONDER SCHEIDING" Oncorrect optreden van Fransche officieren DE JODEN TE NAZARETH TOEGELATEN DE NIEUWE ONDERKONING VAN INDIE ALFONSO'S VERTREK UIT MADRID DU1TSCH-POOLSCH GRENS INCIDENT Bij vergissing de grens gepasseerd „STAAT OP, HANDELT! DE INFORMATIE VAN HET VATICAAN DE KATHOLIEKEN EN DE REPUBLIEK KONINGIN VICTORIA'S MOEDIGE HOUDING TIEN doodvonnissen -:g De nieuwe Spaansche regeering heeft verdere verklaringen over haar toe komstige politiek afgelegd. De minister van buitenlandsche zaken zeide, dat de Spaan- sche regeering voortaan op het gebied van de buitenlandsche politiek meer actief zal optie den, vooral in den volkenbond, waar men in het belang van een samenwerking der volkeren Werkzaam wil zijn. Spanje wil correcte betrekkingen onderhou den ook met die landen, waar een ander re- geeringsstelsel dan in Spanje bestaat. Ten aanzien van do scheiding van kerk en staat schijnt men nog niet tot een besluit ge komen. Men hoopt in ieder geval goede betrek, kingen met de Kerk te onderhouden, doen een eventueel onltwerp zal door de wetgevende Cortes moeten worden goedgekeurd. De minister van financiën verklaarde voorts dat de gelden van de stabilisatieleenmg bij de fa. Mogan nog onaangeroerd zijn. Het ligt niet in de bedoeling dit bedrag te gebruiken voor de verdediging van de peseta, waarvan de koers thans weder vaster is geworden. De Bank van Spanje zal opdracht ontvangen, om na te gaan, of het bedrag weer terugbetaald kan worden. De ministerraad mo-et voorts besloten bobben e sa ai is vam Koming Alfons, groot negen m kloon peseta's voor werkloosheidsbestrijding in Andalusië uit te gteveu. "Worden eenerzijds geruststellende berichten gelaneeeid, meldiendie dat hejt normale leven weer begonnen is en de nieuwe regeerilng nu rustig kan arbeider aan de gezondmaking van het land, van den anderen kant bereiken ons mededeelingein, welke erop wijzen dat do rust nog lang niet op langdurige be»i.eudigitS kan rekenen. Met de D-treimen uit Moskou, zoo meldt al thans de Crt. H. N. v. d. D., komen die laatste dagen groote groepen communisten te War schau aan, die op weg zijn naar Spanje. Onder hen bevond zich het volledige bestuur van de Spaamsche sectie der communistisch© inter nationale, met den voorzitter Barcas. Deze heeft aan een vertegenwoordiger van de „Chi cago Tribune" verklaard, dat Spanje voor een communistische revolutie staat. De republi- keinscbe regeering, zoo zeide hij, kan niet vol doen aan de eiischen der arbeiders en boeren massa's. Naar zijn meeniing zal het federatieve karakter van de nieuwe Spaansclie republiek de komst der proletarische revolutie bespoedi gen, Briand's nieuwe plan De Parijsche pers toont zich uiterst optimis tisch inzake de totstandkoming van een econo misch bloc in Europa, dat geschikt zou zijn, de Duitsch-Oosltenrijksche pogingen tot vorming van een tol-unie te doorkruisen. De toezegging van Oostenrijk, dat de verdere onderhandelingen met Duitsckland pas gevoerd zullen worden na de bijeenkomsten te Genève heeft te Parijs groote bevrediging gewekt. Men vraagt zich echter af of Italië wel zal toetreden tot het economisch bloc, waarin Frankrijk, alleen reeds door zijn financieele positie, de hegemonie zou voeren. Gisteren' vond een ministerraad plaats, die heden wordt voortgezet. Maandag a.s. zal het kabinet opnieuw ver. gaderen onder voorzitterschap van president Doumergue, die inmiddels zal zijn terugge keerd van zijn reis naar Noord-Afrika. Intusschen verluidt uit Londen, dat de En- gelsche kroonjuristen het op 30 Maart j.l. door minister Henderson in het lagerhuis aangekon digde onderzoek naar de verhouding tusschen het Duitsch-Oostenrijksche tolverdrag en de be staande verdragen en het protocol van Genève van 1922 hebben beëindigd. In een rapport zouden hun conclusies zijn neergelegd, volgens welke het verdrag niet in strijd is met eenige internationale overeen komst. Omtrent de besprekingen, welke Vrijdag op het ministerie van binnenlandsche zaken te Parijs gevoerd zijn tusschen Briand, Tardieu, Flandin en Rollin, den onderstaatssecretaris van het departement voor economische zaken en den voorzitter van de handelscommissie van de kamer, meldt de „Matin", dat de plannen van Briand voor de reorganisatie van het economische leven van Europa verschillende maatregelen voorstellen, welke gedeeltelijk ter. stond toegepast zullen worden, gedeeltelijk 8 De terstond te treffen maatregelen hebben betrekking op den aankoop van graan in de Donaulanden, teneinde deze te helpen. Aange zien de oogstvoorraden van Frankrijk nie. vol doende zijn, om in de behoeften tot den herfst te voorzien, zou Frankrijk terstond 5 k G mil- lioen xjuintalen tarwe kunnen koopen. De later toe te passen maatregelen van een algemeen karakter hebben ten doel, alle be langhebbende landen van Europa te vereenigen, teneinde de Europeesche landbouwproducten te rationaliseeren en de verdediging tegen de Rus. siscke dumping te orgamseereu. De Tol-unie zenden, om de regeering van dit land behulp zaam te zijn bij de organisatie van de arbeids inspectie in dat land. De raad zal waarschijnlijk be ginnen met de behandeling van het vraagstuk van de bestrijding der werkloosheid in Europa. Hieromtrent zal de raad voorstellen moeten doen aan de Europeesche commissie van den volkenbond, die op 115 Mei a.s. te Genève zal bijeenkomen. Albert Thomas heeft een belangrijk lappoi hiervan aan den raad van beheer van ie in ternationale arbeidsbureau uitgebrac va - in hij twee denkbeelden aan de an de eerste plaats de schepping peesch plaatsing-bureau voor wei de tweede plaats de uitvoering van Mangryke openbare werken van Europeesch belang Als zoodanig beveelt hlj aan den aaiUeg van een Europeesch wegennet voor 1iet au1tomo- bieiverkeer en do ^J^t}sch6 aaneenboppe- ling S spoorwegwagons, dat reeds langen tijd bi?^Internationale arbeids-organisatie in stu- Ïie Is ln het belang van de veiligheid der spoor- WThomasd7sS'van oordeel, dat als deze beide denkbeelden met kracht worden aangepakt, „Op oOO werklooizen gedurende "vijf jaien aan arbeid in Europa geholpen kunnen worden. Roemenië's Kabinet Ofschoon eerst gemeld werd, datt Titoelescu er in geslaagd, was, een nieuw kabinet te vor men, blijkt uit nadere officieel© berichten, dat de kabinetsformateur op moeilijkheden gestuit is, tengevolge waarvan hij zich genoodzaakt zag, de opdracht tot kabinetsformatie aan den koning terug te geven. Professor Nicolaus Jorga werd daarop door den koning belast met het samenstellen van een nieuwe regeering. Hij slaagde er in, een kabinet te vormen en legde de volgende ministerlijst aan den koning voor, die er zijn goedkeuring aan hechtte: Premier en minister van onderwijs: prof. Jorga; Financiën: Argetoianoe; Binnenlandsche zaken: Camarasescoe Industrie en handel: Manoilescoe; Buitenlandsche zaken: Ghica; Verkeer: Valcovici; Justitie: Hamangioe; Landbouw: Jonescoe Sisesti; Oorlog: Stefanescoe; Openbare gezondheid: dr. Cantaccezmoe. De nieuwe miinlisters hebben Zaterdag nog den eed van trouw aau den koning afleggen. Het parlement is ontbonden. Naar bat ,,Prager Tageblatt" van b°voegd© zijd© verneemt zal begin Mei over diein juisten datum wordt nog onderhandeld, in ieder geval voor de hijeen- komst van den volkenbondsraad, te Boekarest een conferentie van de staten der kleine en- tentie plaats vinden, om de gedragslijn der drie landen, ten aanzien van het Oostenrijksch- Duitseh tolplan vast te stellen. Met betrekking tot de ^rklarln gen der Framche pers, dat Dmtschland vtn den inhoud van Briand's ^npfnen tegen de Duitsch-Oostenxijksch© tolume in kennis gesteld is, vernemen wij van o zijde, dat op het Duiltsche departemen van van buitenlandsche zaken, niiet 't geringste ovei den inhoud daarvan bekend is. Bij de bewering, dat de rijksminister van buitenlandsche zaken dr. Curtius, en de Duit- sche regeering de plannen van Briand met bezorgdheid tegemoet zien, zal volgens de mee ning van politieke kringen de wensck wel de vader der gedachte zijn. Duitschland heeft geen enkele reden, om ook maar ln het minst bezorgd te .zijn. De Duitsche regeering zal bij ieder tegen- plan, dat haar wordt voorgelegd, onderzoeken, of het kan worden verwezenlijkt. Zij zal zich echter geenszins van haar voornemen om een tolunie met Oostenrijk te sluiten laten af brengen. Jdet Internationale Arbeidsbureau t>e Taad van beheer van het internationale arbeids-bureau te Genève heeft zijn 52ste zit ting geopend. Onder de aanwezigen bevond zioh mr. R. Cort van der Linden als plaatsvervangend lid der werkgeversgroep. De Spaansche regeerings- gedelegeerde Is afwezig gebleven. De raad heeflt voorts besloten, biet "ver zoek rl.ir Chineesche regeering in te willigen, fv-i '.oodioa commissie naar China te 1000 Mark belooning uitgeloofd Zooals bekend, had op 21 Februari in de mijn Eschweiler-reserve, kolengebied Aken, een mijngasontptoffing plaats, die aan 32 mijn werkers het leven kostte. Nabij den haard der ontploffing werden dy- namiet-'patronen gevonden, die uitsluitend gebezigd worden voor het vernielen van het gesteente, ni^t voor het stuk schieten van steenkool. Deze vreemde vondst van dynamiet die gestolen moest zijn, wierp al aanstonds een eigenaardig licht op het jammerlijk gebeuren. Vóór en na de mijnramp op 21 Februari wer den op verschillende dagen op de 600 Meter verdieping dynamiet-patronen gevonden. De justitie te Aken is van gevoelen, dat de ontploffing op 21 Februari moet toegeschreven worden aan een misdaad, en dat het vinden van de dynamietpatronen op andere data er op wijst, dat er boos opzet in het spel is. En deze week is gebleken, hij de behandeling van een strafzaak te Düren, dat zich daags vóór de mijnramp in de Eschweiled-reserve twee vreemde mijnwerkers in de badkamers dier mijn hebben bevonden, die tegen elkaar zeiden, dat bet nu tijd werd, dat ze wegkwa men, wijl ze anders allemaal nog „kapntt gingen. De Ober-Staats-anwalt te Aken looft 1000 mark belooning uit aan de(n)gene(n) die in lichtingen kan (kunnen) verstrekken, welke leiden tot de aanhouding en de veroordeeling van de daders. De Finnen vervol ging in Ingermanland HELS1NGFORS, 17 April. (H.N.) Vanmid dag sprong uit een venster van het Russische gezantschap te Heisingfors plotseling een jon geman op straat. Zijn handen zaten vol bloed. Hij werd door ambtenaren van de geheime politie naar het siekenhuis gebracht, waar hij verklaarde, dat hij een student uit Ingerman land was. Hij beweerde, dat bij op het Russische ge zantschap naar het lot van zijn ouders had willen informeeren, die uit Ingermanland naar het Noorden van Rusland gedeporteerd moeten zijn. Volgens zijn verklaring namen de ambtena ren van liet Russische gezantschap in den loop van het gesprek langzamerhand een zoo drei gende houding aan, dat hij tenslotte door het venster de vlucht nam. GENèVE, 18 April. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). Ter aanvulling van mijn bericht van hedenmiddag over de voorstellen van Al- bert Thomas inzake de bestrijding van de werkloosheid, kan ik nog mededeelen, dat het internationaal arbeidsbureau onder de groote Europeesche openbare werken, die zouden moeten ondernomen worden, niet alleen noemt de schepping van een Europeesch wegennet voor automobielverkeer, doch tevens den aan leg van kanalen, om de verschillende interna tionale rivieren met elkaar in verbinding te brcngGH, weist* tios noodig is. De Poolsche industrieelen te Moskou De afvaardiging van Poolsche industriee len, die over een uitbreiding van de Poolsche Russische handelsbetrekkingen besprekingen zal voeren, is te Moskou aangekomen. De in dustrieelen zullen deelnemen aan de algemeene vergadering van de Poolsch-Russische liandels- vereeniging en vervolgens bezoeken brengen aan Russische fabrieken. Duitsch communist tot eere-generaal benoemd Naar de „Prawda" meldt, is het vah de Duitsche communistische partij, Thalmann, die op het oogenblik in sovjet-Rusland vertoeft, benoemd tot eeregeneraal van een regiment der roode cavalerie, als bewijs van erkentelijk, heid voor de groote diensten, die hij heeft be wezen tijdens bet Russisch-Chi-noesche conflict. Het sovjetorgaan prijst tevens de activiteit, dio de Duitsche communistische partij aan den dag legt, om de bolsjewistische wereldrevo lutie te verhaasten. Zij maken foto's in Pruisische kazernes BERLIJN, IS April. (H.N.) Fransche offi cieren hebben in Oost-Pruisen fotografische opnamen in kazernes en elders gemaakt. De fotografische .opnamen zijn in beslag ge nomen en zullen ontwikkeld worden. Het geldt hier een gezelschap officieren, waarbij zich ook een officier (bevond, die aan de Fransche legatie -te Berlijn verhonden is, dat verlof had aangevraagd voor een reis door Oost-Pruisen om de slagvelden van Tannen- berg en Gumbinnen te bezoeken. Plet optreden der officieren wordt als niet correct beschouwd en het Duitsche departe ment van buitenlandsche zaken heeft zich daarom tot het Fransche gezantschap te Ber lijn gewend. Aan het verzet een einde gekomen Aan het langdurig verzet tegen de vestiging van Joden te Nazareth is thans een einde gekomen. De christelijke en mohammedaansche over heden hebben een oproep gepubliceerd, waarin de Joden worden uitgenoodigd, zich te Naza reth te vestigen, teneinde er toe bij te dragen, dat de algemeene economische crisis worde opgeheven. Zijn ambtsaanvaarding LONDEN, 18 April. (H.N.) Lord Wiillindon heeft vandaag zijn amibt als onderkoning van Inidië aanvaard. Nadat hij in de aula van de universiteit van Bombay den ambtseed had afgelegd, kondigden 31 sailuutedhoten aan, dat de nieuwe onder koning zijn anvbt had aanvaard. Lord en lady Irwin hebben vanmorgenn Bom bay verlaten om naar Engeland te gaan. Spaansche adel aan de grens aangehouden l» BERLIJN, 17 April. (H.N.) Vanmorgen heeft zich aan de Poolsche grens een incident voorgedaan. Een afdeeling der Duitsche Schupo, die in de buurt van Selmeidomiihl terreinoefeningen hield, is bij vergissing over de grens getrok ken en bevond zich reeds enkele honderd meters op Poolsch gebied, toen de vergissing pas bemerkt werd, doordien men Poolsche grensambtenaren ontmoette. De afdeeling trok terstond op Duitsch ge bied terug. De opper-president te Schneidemühl heeft den Poolschen consul terstond zijn leedwezen betuigd en bestraffing van de schuldigen toe gezegd. Ook de Duitsche gezant te Warschau heeft instructie ontvangen, de Poolsche regeering zijn leedwezen over het incident te betuigen. KVK ING ALFONS bij zijn aankomst tie Parijs HERROEPING. Men seint ons uit Rome d.d. 18 dezer: Naar de „Osservatore" meldt, heeft mgr. Mario Sturzo, bisschop van Piazza Armerina, aan de Congregatie van het H. Officie mede gedeeld, dat hij alles herroept, wat hij tegen de Kerk en de aanbevelingen en bepalingen der Pausen omtrent de studie der scholastieke wijsbegeerte op de seminaries heeft gezegd. PARIJS, 18 April. (H.N.) Ook de regeeringen van Bulgarije, Zuid S-lavië en Guatemala heb ben de nieuwe Spaansche republiek erkend. De Engelsche gezant heeft minister-president Zamora zijn bezoek tegen vanavond aangekon digd. Het is echter nog niet bekend, of hij daarbij den minister-president zal meedeelen, dat Engeland de nieuwe republiek erkent. De staat van beleg te Sevilla is opgeheven. Het leven begint langzamerhand weeT zijn nor malen gang te gaan. Aan alle universiteiten zijn de voorlezingen hervat. De procureur-generaal zal Berenguer in staat van beschuldiging stellen wegens de terecht stelling van de officieren, die deel hebben ge nomen aan den opstand te Jaea in December j.l. De Baakische gemeenteraden willen zich schriftelijk met adressen tot de regeering te Madrid wenden, met het verzoek, om de auto nomie der Baskische provincies goed te keu- ren- j De Spaansche regeering wil trachten, de uit voering van het plan tot proclamatie van een zelfstandige Baskische republiek met vredelie vende middelen te verhinderen. De Baskische nationalistische partij hand haaft echter haar wensch om een eigen repu bliek binnen bet kader van een confederatie van Spaansche landen te vormen. Ook is het plan, om gemeenschappelijk met Portugal een Iberischen statenbond te vormen, weer opgedoken. De Parijsche bladen wijzen op het belang van bet Catalonische vraagstuk voor de betrekkin gen tusschen Frankrijk en Spanje. Men mag niet vergeten, dat Catalonie tot nu toe nooit een staatkundig begrip is geweest, doch op een taalgemeenschap berust, welke niet tot Spanje beperkt blijft, aangezien dezelfde taal ook in Fransch Roussilon, in de Provence en verder nog in Languedoc gesproken wordt. Ook het Baskische gebied strekt zich over de Pyreneeën tot in Frankrijk uit. Naar uit Ilendaye wordt geseind, zijn bij de hertogin van Alba, toen zij bij Irun de Spaan sche grens wilde passeeren, 650.000 pesetas in beslag genomen. Er werd haar evenwel toe gestaan, haar geld op een Spaansche hank te deponeeren. De douane-ambtenaren verklaarden bevel te hebben ontvangen, den leden van de konings getrouwe Spaansche aristocratie niet te mogen toestaan, met groote bedragen in Spaansch geld uit te wijken. Een ander lid der hooge aristocratie zou bij het passeeren der grens ongeveer een millioen peseta's bij zich hebben gehad. Ook dit geld is in beslag genomen. In diplomatieke kringen te Madrid werd de mededeeling van den Franschen gezant, dat de nieuwe republiek door zijn land wordt erkend, met enthousiasme begroet. Do premier bevond zich in een vergadering van den ministerraad, toen hem namens den Franschen gezant werd verzocht, dezen een oogenblik te willen ontvangen. Hierbij werd den premier de mededeeling der erkenning gedaan. Republikeinsche geestelijken? Naar eenige Spaansche bladen uit betrouw bare bron zeggen te vernemen, zou de geeste lijkheid van de kathedraal van Toledo, voor de republibeinsch9 candi'datuur hebben gestemd. Ook tal van geestelijken vau andere parochies zouden hun stem op de republikeinsche can- didaten hebben uitgebracht. Een uitlating van Franco PARIJS, 18 April. (H.N.) Volgens een be richt uit Madrid heeft majoor Franco ver klaard, dat de republiek den moed moet heb ben oni onbarmhartig te zijn. De republiek van 1873 is ten gronde gegaan omdat men toen vertrouwen in de generaals, heeft gesteld en deze tot medewerking heeft toegelaten. Franco hoopt, dat men zich voor een herha ling der gebeurtenissen zal hoeden. Aanbiedingen aan den koning Volgens een niet nader bevestigd telegram uit Warschau, maakt graaf Zamoyski, die gehuwd is met de infante, Isabella la Alphon- sina, een nicht van den Spaansohen koning, toebereidselen, om koning Alfons ln zijn kasteel in de Karpatben te ontvangen. Naar verwacht wordt, zou koning Alfons den graaf een langdurig bezoek brengen. Men meldt ons uit Rome: De ,,Giornale d'Italia" beweert te kunnen mededeelen, boe bet bericht van de abdicatie van koning Alfons in bet Vaticaan ontvangen werd en wat voor indruk het daar heeft ge maakt. Het bericht kwam op het pauselijk staats secretariaat binnen in den vorm van een cij- ferfcelegram van den pauselijken nuntius, mgr Tedesdhini. Mgr. Tedesehini staat bekend als een van de bekwaamste diplomaten van den H. Stoeil en als een voortreffelijk kenner van Spanje, waar hij reeds tien jaar vertoeft. Mgr. Tedesohini is dan ook in alle klossen en standen van het Spaansche volk zeer gezien. Thans wordt ook bekend, aldus de ^Giomale d'Italia", dat de Jesuieten reeds eenigeu tijd geleden hun Spaansche confraters er toe be- wogen, hun archief uit Spanje naar de generale curie in Rome over te brengen. Uit deze overbrenging van het archief meent men hier te kunnen concludeeren, dot de Je suieten reeds lang te voren voorzagen, hoe de strijd tusschen monarchisten en republikeinen zou afloopen. Het is begrijpelijk, zoo gaat de „Giornale d'Italia" voort, dat men in het Vaticaan den val der Spaansche monarchie zeer betreurde, daar de Spaansche koninklijke familie steeds in goede relatie stond met den H. Stoel en koning Alfons' buitengewone vroomheid alge meen bekend is. Men moet echter niet vergeten, dat de Kerk zioh bereid verklaart, aan iederem regeexings- vorm haar medewerking te verleenen, hetgeen in den loop der tijden herhaalde malen ge bleken is. Belangwekkende beschouwingen van „El Mati" Aan het Katholieke Spaansche blad „El Mati", dat te Barcelona verschijnt, ontleenen wij de volgende beschouwingen: Wij ademen wederom gerust. Angstige oogenblikken hebben wij beleefd, daar wij niet wisten, hoe deze toestand voor ons af zou loopen: kortom zonder onherstelbare catastro- phen heeft zich een nieuw en wettig gezag gevormd, wijl het een uitvloeisel is van den duidelijken wil van het volk. Barcelona aanschouwde gisteren een mani festatie van vaderlandsliefde, die om twee redenen bewonderenswaardig is: om het en. t'honsiasme en om de ordelijkheid, waarin zu plaats had. De ontroering -die zij in ons te. weeg bracht, gaat thans de natuurlijke ner- vositeit ovexheerschen. Het ihytme van ons leven, de loop vau onze ideeën, de klank van onze stem kunnen geens zins gewijzigd worden door het ontstaan van de republiek. Wij begroeten deze gebeurtenis, omdat onze gevoelens zich daarmede kunnen vereenigen. Ook onder het nieuwe regime zullen wij blijven, wat wij steeds geweest zijn, vurige Katholieken. Dit is trouwens de eenige reden van ons journalistiek bestaan. En als zoodanig, als Katholieken, hebben wij er belang bij, dat da wettelijk ontstane regeering een sterke re geering worde, omdat alleen zulké regeeringen respect kunnen afdwingen en de burgers en hun religie kunnen doen eerbiedigen. Wij willen in beginsel niets anders, dan vrijheid en rechtmatige wetten, om onze over tuigingen te hesehermen. Dit waarlijk popu laire en oprecht democratische regime zal ze ons niet kunnen weigeren. En bovendien hebben wij, ordelievend als wij willen zijn, den plicht, loyaal en beslist mede te werken aan de consolidatie van het nieuwe regime. Nooit zullen wij, noch kunnen wij volgens ons geweten ingaan tegen het wettig gezag, dat niet van het recht is afgeweken en de rechtvaardigheid niet heeft verloochend. Wij hebben niet te oordeelen over de kleur van de personen, die thans het gezag uitoefe nen, maar alleen over hun daden. En daarom zijn wij van meening, dat wij openlijk onze medewerking aan hun werk moeten verleenen, zoolang dit openlijk den moreelen en materleelen vooruitgang van het land bevordert. Wij voelen thans als Katholieken de geheele verantwoordelijkheid, die deze .naam op het huidige oogenblik voor ons meebrengt. Wij zeggen daarom tot onze vrienden: staat op, handelt, komt tusschenbeideLaat niet toe, dat dit regime van het eerste oogenblik af het regime van de andere partij wordt of schijnt te zijn. De republiek de naam zegt bet reeds: het gemeenebest moet natuurlijk toebehooren aan allen en daarom ook aan ons. Relaas van een Spaansch blad Aan het Spaansche blad „El Mati" ontlee nen wij nog de volgende bizonderheden over het vertrek der koninklijke familie uit het paleis te Madrid. Den avond van den veertienden April hand haafde een escadron cavaleriesoldaten de orde op de esplanade voor het koninklijk paleis. Het schijnt, dat de koningin, zoodra de repu bliek was uitgeroepen, aan de voorloopige redering verzocht heeft, om ostentatieve be toogingen ln de nabijheid van het paleis te voorkomen. De leden der voorloopige regeering deelden daarop aan de vorstin mede, dat zij al het -mogelijke zouden doen, om haar ter wille te zijn en dat zij door middel van afgevaardig den het volk zouden verzoeken, een correcte houding aan te nemen. Op alle pleinen der stad weerklonk de Marseillaise". Het tumult werd echter overal overstemd door de kreten „Berenguer moet StöTVGTL 1 In het begin van den avond arriveerden aau het palels 1500 jonge monarchisten, die hu» diensten aan koning Alfons kwamen aanbie den. Men weet niet, of hun leiders door den koning werden ontvangen. Het schijnt echter, dat de koning gaf hun mede te deelen, dat hp hun aanbod ten' zeerste apprecieerde, maaT dat hij er geen edbruik van kon maken, daar hp, Spanje boven alles liefhebbend, besloten had, het land ^den'toOT van den avond had een indruk- wekkend défilé plaats van dames uit de M - drileensche aristocratie, die het paleis, A cd - ser, zichtbaar ontroerd verlieten. Tegen zeven uur zag mien m de die toegang geven tot de koninHpke vertrek ken toebereidselen maiken voor de reis. Sm kwart voor negen arriveerde voor den ingan" van bet paleis een der koninklijke waarvan de gordijntjes waren gesto ten De auto was voorzien van een aant£ reservebanden en een speciale >«££3*. Fnkele oogenblikken daarna arrlveeruen no- m auto-s, waarvan eveneens de gordijn. mtnWer ran mrt» „j ongemerït door naar do a.g. inóSt^V waar even voor "p o. A-.f-.-ng in gezelschap van den infant, T,1 f den minister van marine en den majordomüs van het koninklijk paleis, Zooals benena, Denzelfden avond vertrbk "de *>ningin met de Inlauten naar Graanhandelaren van contra- revolutionnaire sabotage beschuldigd Naar de „Osservatore" ""'^SSdetaren, «ie onlaags Ïde^iï Tn dl.»., werden genome» om hun aldus van hun verpiichtmg.^m oen gedeelte van hun graanoogst af te staan, P k°nTieThunner werden ter dood veroordeeld en de andoren tot Majoor R. Glyn, die de reis van de konink lijke familie van Madrid naar PaTijs mee maakte, deelt aan den „Daily Telegraph" het volgende mede over de moedige houding van koningin Victoria: De buitengewone moed en waardigheid van Hare Majesteit maakten een diepen indruk op allen, die haar zagen. Ofschoon zij twee slape- looze nachten had doorgebracht, tengevolge van het tumult der menigte, die zich rond het koninklijk paleis verdrong en, hoewel zij met haar gezin in ballingschap ging en zelfs niet wist, waar zich de koning bevond, bleef zij haar gevoelens volk-omen meester. Het koninklijk salonrijtuig, dat aan den trein was vastgekoppeld, moest reeds bij het eerstvolgende station verlaten worden, daar één der assen warm liep en de wagon van onderen in brand stond. Een spoorwegbeambte, aldus gaat majoor Glyn voort, deelde mij mede, dat iemand zand in plaats van olie in het oliereservoir gedaan had. Daarna zetten de koningin en de infanten do reis voort in een der Pullman-rijtuigen. Hoewel de menigten op de verschillende stations voor bet meerendsel republikeinen waren, vertoonde de koningin zich steeds weer opnieuw aau bet coupéraam. Slecbts een enkel incident deed zioh voor. Drie jopge mannen, die een republikeinsche vlag voor zich uit droegen, traden op een der stations, waar de koninklijke trein stopte, recht op het coupéraam toe, waarvoor de ko ningin zich bevond. Eén der heeren van haar gevolg liet daarop het gordijntje zakken. Onmiddellijk echter wierp zich de menigte op de jonge republikei nen en verdreef hen van het perron. Nergens, behalve te Hendaye, waar tal van monarchisten de koninklijke familie verwel komden, vertoonden zich voorstanders van de monarchie, om de koningin te begroeten. Wat haar toekomstplannen betreft, gaf de koningin te kennen, dat zij het, na vijf en twintig jaar in Spanje te hebben gewoond, hard vond, om haar verdere leven elders dan in het zonnige Zuiden te slijten. Zij hoopte echter, dat deze ballingschap slechts tijdelijk zou zijn- Parijs. y/eer arrestaties Naar de .Osservatore" uit Stamboel ver neemt, is aldaar nit Tasjkent bericht ontmru. gen, dat de gepoe dertig leden heeft seaires- teerd van het hoogste geTeahtshof van Oes- bekstan, die beschuldigd worden van contra- revolutionaire propaganda. Onder de gearresteerden bevindt zich de president van de rechtbank, Gajoerou en de procureurjgeneraal; Abaien. HET KUERTEN-PROCES Verklaringen van zijn vrouw DUSSELDORF, 18 April. (V.D.) In bet ver volg der rechtszitting na de middagpauze deel de het O.M. mede, dat zich een man heeft aan gemeld, die verklaard heeft, dat hij, toen d vier jaar oud was, door eeu grooteren jongen van een muur is afgegooid. Hierna werd overgegaan tot het verhoor van de van verdachte gescheiden vrouw, die thans weer haar meisjesnaam heeft aangenomen. Zij verklaarde, dat Kürten licht prikkelbaar is. Het is haar bekend geweest, dat Kürten ook met andere vrouwen omging. Bij voorlezing der door vrouw Kürten ai- gelegde verklaringen blijkt, dat Kürten ei me- op heeft gerekend, zoo spoedig reeds te zullen worden gearresteerd. Kürten is geen drinker, doch wat hoogmoe dig. Hij wil steeds voor meer doorgaan dan hij is. De door Kürten gebruikte schaar heeft vrouw Kürten in huis gebruikt. Zijn bebloeds kleeren heeft hij steeds zelf schoon gemaakt Uit de voorlezing van verdere protocollen blijkt, dat Kürten in Altenburg een tijd lang lid is geweest van de Rij'ksbanier en van den arbeidersraad. Naar verder blijkt, beeft vrouw Kürten, we gens poging tot doodslag van haar man, een gevangenisstraf ondergaan van 5 jaren. De zitting wordt verdaagd tot Maandagmor gen. Dan zal o.m. verhoord worden Marie But, lieck, die de politie op het spoor heeft gebracht van Kürten. DE ZAAK TETZNEB Uit München wordt gemeld: De verdedig» van den wegens moord en verzekeringsbedrog ter dood veroordeelden koopman Tetzner heeft, nadat Tetzner een volledige bekentenis heeft afgelegd, zijn verzoek om revisie hij het rijks- gerechtshof ingetrokken en bij den Belerschea minister van justitie een verzoek om gratig ingediend. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9