DE KWESTIE VOGT-VERBIEST m DONDERDAG APRIL 1931 Op twee punten een af keurend oardee! MENSCHEN EN MEENINGEN HET RAPPORT DER COMMISSIE-DE VRIES FIETSBANDEN A LS ER GEKOZEN WORDT TELEFONEEREN DOOR TREIN- PASSAGIERS RADIO-PROGRAMMA Van eenige fraude, corruptie of zelfs van een poging daartoe geen sprake Thans is het rapport verschenen der com missie, welke op verzoek van oud-minister dr. de Visser, een onderzoek heeft ingesteld naar de enkele maanden geleden tegen den heer Vogt ingebrachte beschuldigingen. Wij laten het hieronder in zijn geheel volgen De Oommissie, bestaande uit prof. mr. C. W. de Vries, voorzitter mr. B. de Gaay Fortman en mr. C. P. JJ. RÓnim-e. samengekomen op verzoek van dr. J. Th. de Visser, gezien de haar verstrekte opdracht van 3 Ja nuari 1931, luidende: rapport uit te brengen over de vraag of de mededeelingen en beschouwingen, voorkomende in het dagblad „De Gelderlander" van 25 No vember 1930 en in de vorige artikelen van ge noemd dagblad op dezelfde aangelegenheden betrekking hebbende, en of de mededeelingen en beschouwingen, voorkomende in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" van 29 November 1930, en in de vorige artikelen van genoemd dag blad op dezelfde aangelegenheden betrekking hebbende, en of de mededeelingen en beschou wingen, voorkomende in de Nieuwe Rotter damsche Courant" van 29 November 1930, beide ten aanzien van gedragingen van den heer W. Vogt gerechtvaardigd zijn. kennis genomen hebbende van het aan haar uitgebrachte rapport van 27 Maart 1931 opge steld door het accountantsbureau Elles en Ha- mei berg te Amsterdam; gehoord W. Vogt en als getuigen J. Verbiest A v. d. Kallen, mr. J. H. van Doorne, W. Hulstijn, H. G. Trousselot, F. C. W. van der Woord. F. T. A. van Gheel Gildemeester, F, H. J. Holdert en J. N. Preijer, accountant; gehoord mr. J. E. W. Duys, raadsman van J. Verbiest; overwegende, in het algemeen, OMVANG VAN HET ONDERZOEK I. dat het aan de Commissie is voorgeko men dat zij zich aan de uitdrukkelijke op dracht had te houden en dat het derhalve niet op haar weg lag een oordeel uit te spreken over de geheele gestie der Algemeen© Veree- niging Radio Omroep; dat wel is waar in de artikelen, waarnaar in de opdracht der Commissie wordt verwezen herhaaldelijk de handelingen van het A.V.R.O.- bestuur ter sprake worden gebracht en de com missie hij haar onderzoek dan ook heeft ge meend, zich wel op de hoogte te moeten stel len van tal van punten, welke de gestie der A.V.R.O. raken, maar dat deze uitbreiding, welke de Commissie aan li aar onderzoek heeft gegeven, voor haar slechts ten doel had, haar in staat te stellen zicht in ruimer verhand een oordeel te vormen over het milieu, waarin de feiten, aan haar oordeel werkelijk onderwoT pen, passen; dat trouwens een oordeel over de geheele gestie der A.V.R.O. niet van de commissie mag worden verwacht, nu in haar opdracht uitdrukkelijk slechts van gedragingen van den heer W. Vogt gesproken wordt. GEEN FRAUDE OF CORRUPTIE XI. dat oen nauwkeurige lezing van de artikelen in „De Gelderlander" en in de „Nieuwe Rot terdamsche Courant", bovengenoemd, aan de Commissie inderdaad de overtuiging heeft ge schonken,. dat eenige beschuldiging omtrent fraude of corruptie, welke door den heer W. Vogt zoude zijn gepleegd, hem van niet eén zijde werkelijk wordt gedaan dat de commissie dan ook de duidelijke ver klaringen, voor de commissie afgelegd zoo wel door den redacteur van „De Gelderlander als door den schrijver van die artikelen, en heer J. Verbiest., alsmede ook door den teer Mr. J. H. van Doorne, schrijver van het boven genoemde artikel in de N. R. C. a schuldiging omtrent gepleegde fraude op cor ruptie niet is geuit", als juist aanneem dat het niet op den weg der commissie kan liggen, een onderzoek in te stellen naai de juistheid van een beschuldiging, welke niet is geuit dat de commissie niettemin meent te moeten vaststellen, dat, door den vorm, waarin de be schouwingen zijn gesteld, beide schrijvers voed sel hebben gegeven aan de hoe dan ook ont stane meening, als zoude de heer W. Vogt zich werkelijk op financieel gebied aan laak bare handelingen hebben schuldig gemaakt dat de misvatting omtrent de werkelijke be teekenis van „de beschouwingen", in de hier boven aangehaalde dagbladartikelen voorko mende niet onbelangrijk is versterkt door een schrhv'en van den heer J. Oorver, in Het Va derland" van 22 December 1930, dat, hoewel de verdediging van den heer W. °S, hij woorden heeft gebruikt als „ac drukt", die op zich zelf van een zoodan gestieve kracht zijn, dat de m-eeni 0, n werkelijk eenige fraude in onder komen, daarin steun vond; dat hier stellig van de goede bedoeling van dezen se ver wel niet veel zal zijn terechtgekomen dat de commissie, nu inderdaad deze verkeer de opvatting heeft gebeerscht, liet zij het ten overvloede als haar plicht beschouwt, eendrachtig vast te stellen en die eendracht strekt zich uit tot den geheelen inhoud van deze uitspraak dat van eenige fraude of cor ruptie of van poging daartoe niets is gebleken en naar de stellige overtuiging der commissie daarvan ook geen sprake is overwegende in het bijzonder, dat de com missie de punten uit de bovenbedoelde artike len, waarbij gedragingen van den heeir W. ogt in geding zijn gebracht, aan een onder onderworpen VIJF PUNTEN VAN ONDERZOEK PERSOON INPLAATS VAN ORGANISATIE GENOEMD III. dat de bovenvermelde dagbladartikelen, voor zoover de inhoud daarvan bij de eo-mmis sie in onderzoek kon komen, naar het gevoelen der commissie herhaaldelijk den naam van den heer W. Vogt naar voren brengen, hoewel in den regel slechts had mogen worden aangeduid eenige organisatie, waarvoor de heer W. Vogt mede met andere verantwoordelijke personen optrad dat het niet aangaat, wil men bepaalde daden van een genootschap in ongunstigen zin aan duiden, door de wijze van uitdrukken den in druk wekken, als zoude voor die daden slechts de persoon van den heer W. Vogt aansprakelijk kunnen worden gesteld of althans op hem de voornaamste verantwoordelijkheid drukken Omzetting van den H- D. O. 1 de omzetting van den Hilversumschen draadloozen Omroep in den Algemeenen Ne- derlandschen Radio Omroep en de N.V. „De Radio Omroep"; overwegende hieromtrent: dat aan de Com missie is gebleken, dat het afbreken in 1927 van de relatie, welke de H.D.O. had met het „Algemeen Handelsblad" en met de N.V. Druk kerij „Jacob van Cam pen" niet door den beugel kan en de heer W. Vogt hieraan zijn medewer king niet had mogen verleenen, dat toch op 8 October 1925 een overeenkomst was aangegaan tusschen den H.D.O. en de N.V. Drukkerij Jacob van Campen die het orgaan de „Radio Luistergids" zoude uitgeven en drukken en daarvoor een vast bedrag per abon- né en per jaar in de kas van den H.D.O. zou stortendat de heer W. Vogt als redacteur van liet blad zoude optreden en bij als zoodanig bij die onderneming in dienst trad tegen een be hoorlijk salaris; dat na het verlijden van de stichtingakte van den H.D.O. op 1 Maart 1926 het bovenver melde contract met „Jacob van Campen werd bekrachtigd dat in den loop van 1926 van de zijde van het dagblad „De Telegraaf" onderhandsche aanbiedingen werden gedaan aan den H.D.O. met betrekking tot de uitgifte van het pro grammablad (tevens practisch een propaganda blad), die zoowel voor den H.D.O. zelf ais ook voor den heer W. Vogt persoonlijk en mede de ontwikkeling van den omroep gun stiger uitzichten openden, dan 't bovengenoem de contract met „Jacob van Campenonmid deilijk bood dat van de zijde van den heer Holdert de N.V. „De Eenheid" werd gebruikt voor het drukken van het nieuwe blad, dat den naam zoude dragen van „De Aetberbode dat echter om deze nieuwe regeling te kun nen doen ingaan, het contract met Jacob van Campen" moest worden verbroken; dat dit zonder medewerking van deze N.V. niet mogelijk was, omdat het contract zoude duren, blijkens art. 2 der overeenkomst, zoo lang de H.D.O. bestond dat daarop door het bestuur der H.D.O. tot opheffing van den H.D.O. op 31 Mei 1927. vol gens akte van 22 Februari 1927 van den no tarls mr. J B. Luijkx te Hilversum, met in gang van 31 Mei 1927 met algemeene stem men is besloten; dat dit besluit tot opheffing blijkbaar in wezen geen ander doel had dan om van het bovenbedoelde contract af te komen, al wor den in de acte van 22-Februari 1927 bovendien nadere gronden aangevoerd; dat dit hieruit blijkt, dat reeds op 15 Fe bruari 1927 was opgericht een Stichtin A.N.R.O., die als omroeporganisatie dadelijk den arbeid van den H.D.O. kon overnemen daar zij door nagenoeg dezelfde personen werd geleid; dat daarnevens werd opgericht (26 Februari 1927) de N.V. „De Radio Omroep", die het tweede gedeelte van de taak van den ouden H.D.O., n.l. de exploitatie van een blad zoude overnemen, in wezen en strekking niet anders dan dat, hetwelk door „Jacob van Campen werd geëxploiteerd; dat de oommissie, dezen gang van zaken af keurende en er op wijzende, dat alles in stilte werd behandeld en de geheele overeenkomst met ,De Telegraaf" in orde was. terwijl men nog van de antJere overeenkomst profiteerde, mede de houding in dezen van den heer W. Vogt niet kan billijken, dat hij niet was de ondergeschikte van den H.DO. maar zijn medebestuurder, en hem m het hijzonder mag worden verweten, dat hij als redacteur in dienst van „Jacob van Campen tegen haar belangen in stilte inging; dat wel eenige aanbieding om het orgaan der omreepvereeniging ook elders uit te geven is gedaan, maar blijkbaar .zonder ernstige he- doeling om tot een contract te geraken, om dat toen ter tijde overeenstemming met „De Telegraaf" reeds was bereikt; dat nu wel ter verdediging van de houdin der H.D.O.-bestuurders is aangevoerd, dat men practisch gehukt ging onder een contract, dat voor de omroeporganisatie niet voldoende ont wikkelingsvrijheid bood, maar zulks reeds hier om ten onrechte, omdat eenige onderhandeling Om tot een meer billijke regeling te komen met den oorspronkelijken contractant, geens zins is gevoerd; dat aan het ongunstig oordeel der com missie ook niet afdoet, dat later een schik king is voorgesteld, waarbij aan het „Alge meen Handelsblad" een financieels schade vergoeding werd aangeboden, mede in verband niet de loopende processen, gericht zoowel tegen de stichting de A.N.R.O. als tegen de oprichters persoonlijk, omdat de wensch om tot een stichting te komen niet het laakbare van een vroegere handeling opheft; dat ten slotte de overeenstemming, welke tusschen „De Telegraaf" en het „Algemeen Handels blad" is bereikt, niet aan de H.D.O.-bestuurders ten goede kan worden geschreven, daar eerst, toen onder druk van hooger hand met 1 Januari 1928 de stichting de A.N.R.O. en de Nederlandsche Omroep Vereenigiug waren samengesmolten tot één vereeniging, de A.V.R.O., overgegaan werd tot de uitgifte van een blad „Radio-bode", welk blad zou worden gedrukt door de Exploitatie-Maatschappij van Radio- en andere bladen, waarin het „Alge meen Handelsblad" en „De Telegraaf" samen gingen. Reel. 563 DGVS 5 AAN DEN INGANG VAN DE KEIZERSTRAAT TE SCHEVENINGEN is een fraaie eereboog opgericht, bedoeld als een hulde aan den grondlegger der nieuwe Scheveningsche haven, oud-minister Dr. Lely De inkomsten van den lieer Vogt 2. Het stichtingskapitaal van de A.N.R.O. overwegende: dat inderdaad is gebleken en ook van de zijde van den heer W. Vogt dadelijk volmondig is erkend, dat het stichtingskapi taal van den A.N.R.O., zijnde een bedrag van 2000, vanwege JDe Telegraaf" is verstrekt, en dat uit een ingesteld deskundig onderzoek is gebleken, dat dit bedrag ook na de samen smelting N.O.V.—A.N.R.O. afgescheiden is gehouden en nu nog afzonderlijk staat ge boekt zonder dat voor eenig doel over dit bedrag is beschikt in de hoeken van de A.V.R.O., die het saldo van de A.N.R.O. behalve dit stichtingskapitaal evenals het saldo van de N.O.V. heeft ontvangen; dat voor zoover uit de korte mededeeling in de pers, dat het stichtingskapitaal van den A.N.R.O. is verstrekt aan den heer W. Vogt, onwillekeurig, hoewel niet zoo bedoeld, mocht zijn afgeleid, dat de heer W. Vogt dit geld voor zich zou hebben ontvangen en niet op de juiste wijze zou hebben verantwoord, dsze gevolgtrekking te eenenmale onjuist moet wor den geacht, daar vast staat, dat een behoor lijke verantwoording dadelijk ter juiste plaatse is geschied, en op dit punt eenige blaam den heer W. Vogt dus niet kan treffen; dat voorts uit het feit, dat het stichtings kapitaal nog aanwezig is, tevens voortvloeit, dat elke suggestie, als z-ou deze 2000 voor andere doeleinden zijn aangewend, goeden grond mist; de finantieele positie van den heer w. Vogt in verband met het contract „De Een heid" eenerzijds en A.N.R.O. eI1 N.V.R.O. ander zijds over de uitgifte van het blad „De Aether bode"; overwegende: dat is komen vast te slaan, dat de A.N.R.O., opgericht 15 Februari 1927, slechts heeft gewerkt als omroepvereeniging, dat zij de gelden der luisteraars adminis treerde en voor den omroep zorg droeg en us o.a ook de finaneieele belangen der medewer kers aan de uitvoering der programma s ver- zorede dat de heer W. Vogt, wiens arbeid in hoofd zaak was gelegen op het terrein J^ ^e^ A.N.R.O., door deze stichting niet afzondei lijk werd beloond; dat nu echter voorts de A.N.R.O 9/10 der aandeelen in bezit had van de op 26 Februari 1927 opgerichte N.V. „De Radio Omioep wel ker doel o.a. was het uitgeven van het blad De Aetherbode". en de heer W. Vogt, als directeur dier N.V., van haar een salaris ont ving van 10.000 gld. 's jaars; dat bovendien een andere bron van inkom sten voor den heer W. Vogt mogelijk werd; dat immers tusschen „De Eenheid" eener zijds en den A.N.R.O. en de N.V R.0. anderzijds een contract bestond, waarvan art. 1 eerste alinea aldus luidde; „De Eenheid" za.1 ten behoeve van de „N.V. De Radio Omroep" met uitsluiting van ieder ander exploiteeren en uitgeven het programma van den Algemeenen Nederland- sclien Radio Omroep, zoowel in als buiten Nederland, alsmede het orgaan van den A N R.O. en de buitenlandsche programma's over alle waarvan de A.N.R.O. de beschik king krijgt of kan verkrijgen"; dat „De Ecnh-eid" voor dit recht zoude uit- keeren aan de N.V. „De Radio Omroep" eenj bedrag van twee honderd duizend gulden 's jaars en dat verder was bepaald; „Bovendien zal wanneer de netto-opbrengst van voormelde exploitatierechten de twee honderd duizend gulden mocht te boven gaan van het meerdere aan de N.V. „De Radio Omroep" worden uit gekeerd vijftig percent"; dat art. 27 van de Statuten der N.V. „De Radio Omroep" bepaalde: „Als winst worden beschouwd alle voor- deelen voor de vennootschap behaald na af trek van alle lasten en kosten, henevens de afschrijvingen welke door den Raad van Commissarissen op voordracht van den direc teur worden bepaald. Uit de op deze wijze vastgestelde netto-winst wordt zooveel moge lijk uitgekeerd aan de houders van aandeelen tot en met 5 procent over het nominaal be drag hunner aandeelen. Het eventueel ver der resteerende wordt als volgt verdeeld: tien percent aan het reservefonds; zeventig percent aan de aandeelhouders; tien percent aan de commissarissen; tien percent aan den directeur", enz.; -dat, gelet op de winstmogelijkheid, die blij kens de boeken het contract met „De Eenheid' aan de N.V. „De Radio Omroep" bood, blijkt dat in de finaneieele positie van den he-er W. Vogt belangrijke verbetering verwacht mocht worden, vergeleken met zijn positie bij „Jacob van Campen"; dat echter gezien den omvang van liet zeer toenemende bedrijf niet kan gezegd worden dat de heer W. Vogt door deze omzetting in de gelegenheid werd gesteld, zich bovenmatig te verrijken; dat het verder, ten gevolge van het feit, da: de toenmalige Minister van Waterstaat besliste, dat de programma's der omroep vereen igingen onderling moesten worden uitgewisseld, na korten tijd niet mogelijk was voor den A. N. R. O., om aan „De Eenheid" het alleen-recht van uitgifte van het programma van de A. N R. O. te waarborgen, en hierdoor aan de uit voering van het contract ten behoeve van de N.V. „De Radio Omroep" de basis kwam te ontvallen; dat als toen „De Eenheid" overeenkomstig het contract een som van 50.000 gulden heeft uitgekeerd aan de N.V. „Radio Omroep"; dat nu de directeur aanspraak had kunnen doen gelden op het winstaandeel, hem in art. 27 der statuten van de N.V. „De Radio Omroep' toegekend, maar dat gebleken is, dat de direc teur, de heer W. Vogt, deze aanspraak niet heeft doen gelden; dat na aftrek der onkosten van de N.V. „De Radio Omroep" het restant harer ontvangsten is gestort in de kas van den A. N. R. O. en vervolgens is overgegaan naar den A. V. R. O.; dat in „De Gelderlander" van 25 November aan de op zichzelf juiste mededeeling, dat de bovengenoemde 50.000 gul-den van Telegraaf- zijde aan den heer W. Vogt voor zijn A. N. R. O instituut zijn uitgekeerd niet de toevoeging had mogen ontbreken, dat het hier betrof een volkomen regelmatige uitkeering ter voldoening van een gesloten overeenkomst; dat voorts niet juist is hetgeen in hetzelfde artikel wordt gezegd dat de heer Holdert bovendien nog de gerechtskosten tegen het „Algemeen Handelsblad" zou hebben betaald. voorkomen, dat een bestuurslid, de heer Hulstijn, van wien eenige oppositie tegen be paalde voorgenomen bestuursmaatregelen moest Worden verwacht, en die als redacteur van „De Telegraaf" van hem (Holdert) afhanke lijk was, de bewuste bestuursvergadering zou medemaken; dat dan ook een zoodanige pressie op dit bestuurslid van „Telegraaf"-zijde is uitge oefend, dat hij de bestuursvergadering, waar in hij aanwezig had behooren te zijn, niet heeft bijgewoond; dat hij de beoordeeling van het bovenstaan de wat den heer W. Vogt betreft echter zeker niet moet worden voorbij gezien, dat van bestuurszijde dit middel niet werd ver smaad, hetgeen der commissie intusschen ten eenenmale onbegrijpelijk voorkomt en waar van zij met smartelijke verwondering heeft kennis genomen. EINDCONCLUSIE De commissie is derhalve van oordeel, dat op de hierboven genoemde punten onder le en 5e B., de heer W. Vogt mede gedaan heeft aan handelingen, welke afkeurenswaardig zijn. Het afkeurend oordeel der commissie is echter tot deze punten strikt beperkt. De commissie is overigens van oordeel, dat ten aanzien van de overige punten, hierboven genoemd, den heer W. Vogt geen blaam treft; en voor wat betreft de punten 3e en 4e acht de commissie de mededeelingen en be schouwingen, voorkomende in het dagblad De Gelderlander" van 25 November 1930 en vermits blijkens het ingesteld deskundig onder zoek deze kosten zijn voldaan door den H. D. O., De kwestie van het dubbele contract 4. de beteekenis van het aan den minister overlegge-n van heit contract tusschen „De Eenheid' eenerzijds en A. N. R. O. en N.V. „De Radio Omroep" anderzijds gesloten over de exploitatie van het blad „De Aetherbode"; overwegende: dat gebleken is, dait in het begin vau 1927 twee contracten als bovenbe- in de vorige artikelen van genoemd dagblad doeid zijn ontworpen, en dat de artikelen van op diezelfde aangelegenheden het tweede contract, dat in de plaats is ge komen van ihet eerste, bij afzonderlijk schrij ven aan denJMinister is overgelegd; dat de artikelen van het aan den minister overgelegde contract inderdaad overeenstem men met de artikelen van het twee-de contract, zooals dit is tot stand gekomen en geteekend; da.t de stellers van bovengenoemd afzonder lijk schrijven niet gelijk gedaan is mag worden verweit-en, dat zij de namen niet hebben vermeld van hen, d:ie het contract aangingen, maar slechts de artikel-en van dat contract hebben overgelegd, omdat zooals dat blijkt uit een mededeeling door den oud-minister Mr. H. van der Vegte aan den voorzitter der Com missie gedaan, aan hem volkomen bekend was, met welke groepen va-n personen h(j te doen htad, zoodat voor 'hem zelfs geen aanlei ding bestond, nog nader te informeeren, uit welke personen precies de groepen waren samengesteld dat inderdaad overigens verschillen heston- tien tusschen het overgelegde contract en het eerste contract, ma^r dat wat ook de bedoe ling moge geweest zijn van de veranderingen omtrent welke bedoeling zekerheid door de commissie niet i-s verkregen deze verschil len voor den Minister in elk geval van geen enkele beteeken-is waren; dat deze verschillen bepalingen be-troffen als oa. die, waarbij de N.V. „De Radio Omroep", d-e A. N R. O. en haar leden-oprichters door De Eenijheid" werden gevrijwaard voor de gevolgen van een eventueel® betwisting in rechten daar „Jacob van Campen", die objec tief gezien in het contract ook geenszins Ito-uis behoorden en dan ook daarin terecht niet meer werden opgenomen; d-at de wijze van voorstelling in de woorden keuze. inzonderheid door W. J. H. van Doorne gebruikt in de „Nieuwe Rotterdamsche Cou rant" van 29 December 1930, allerminst een juiste toedracht van de zaak geven en mislei dend moeten werken. Verhouding VogtTelegraaf 5. De verhouding W. Vogt„De Telegraaf"; overwegende A.: dat contact en zelfsin sommige perioden voortdurend verband tnssche-n den heer W. Vogt en „D-e Telegraaf" inderdaad heeft be staan d-a-t dit contact door de commissie reeds daarom gemakkelijk kon worden vastgesteld omdat de heer W. Vogt voortdurend in relatie stond met den heer J. Verbiest, toentertijd hoofdredacteur van „De Telegraaf" en door d-3 Telegr-aaf-Ieiding gebruikt als de voornaam ste tussdhenpersoon in alles wat de radio-aan gelegenheden betrof; dat da he-er J. Verbiest, die zich als. schrijver van de artikelen in „De Gelderlander" heeft geopenbaard, alle kennis, als hoofdredacteur betrekking hebbende en evenzeer de desbetreffende mede deelingen en beschouwingen, voorkomende In de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" van f December 1930, ongerechtvaardigd. (w.g.) C. W. DE VRIES. FORTMAN. C. P. M. ROMME. NASCHRIFT VAN DR. DE VISSER Dr. J. Th. de Visser heeft aan het rapport het volgende schrijven toegevoegd: Bij de publicatie van dit rapport wil ik een enkel woord voegen. Het pleitte m.i. voor den heer W. Vogt, dat hij een onpartijdig onderzoek wenschte naar de tegen hem in het openbaar geuite beschul digingen. Hij liet mij derhalve geheel de vrije hand, indien ilc bereid was aan zijn verzoek tot samenstelling eener oommissie te voldoen, Va,n die vrijheid heb ik -dan ook, toen ik zijn verzoek had ingewilligd, gebruik gemaakt, zoo wel ten aanzien van de keuze harer leden als ten aanzien van de opdracht, die haar door mij werd gegeven. Een woord van dank komt aan d-e commissie voor haar omvangrijken en se- rieusen arbeid ongetwijfeld toe. Haar rapport draagt een streng juridisch karakter. Daaruit blijkt nu, dat Zij van het vijftal be schuldigingen, tegen den heer Vogt inge bracht, die welke onder de punten 2, 3, 4, 5a zijn begrepen, volkomen ongegrond verklaart. Ook van eenige fraude, corruptie of zelfs van een poging' daartoe is haar, naar haar een parig oor-deel, niets gebleken. Wat punt 5b betreft, gaat de lieer Vogt niet geheel vrij uit, hoewel zij eraan toevoegt, dat hetgeen in dezen in hem wordt afgekeurd, ook door zijn bestuur werd gedaan. Alleen keurt de commissie af hetgeen de heer Vogt bij de omzetting van den Hilversum schen Draadloozen Omroep in den Algemee nen Nederlandschen Radio Omroep en de N.V. „De Radio-Omrop" is verricht. Over hetgeen de commissie omtrent andere personen, hij deze zaak betrokken, zegt, bewaar ik het stilzwijgen. (w.g.) J. TH. DE VISSER. Tijden van verkiezing brengen program ma's aan de markt, als komkommers in Juli. Daar zijn er maar genoeg; en ook mooie1. Wat er op 's harten grond ligt, dat welt dan naar de keel. Natuurlijk komt men dan wel eens voor verrassingen ie slaan; natuurlijn eggen ze het wel eens een beetje gunstiger dan ze eigenlijk meenen. Zoo sprak Mr. Drost: „Zoo is vrijheid van godsdienst slechts bestaanbaar in een liberalen staat. Dal het liberalisme vijandig zou zijn aan hel christendom, daarvan kan geen sprake meer zijn". Duidelijk is anders. Hel valt echter op, dat er geen sprake meer van kan zijn, dat het liberalisme vijandig zou zijn aan het chris tendom. Kon daar vroeger wel sprake van zijn? Met recht en rede? Stond vroeger het liberalisme wel vijandig tegenover het christendom? Wanneer is die houding van het liberalisme dan veran derd? Volgens ons preekt het christendom geen vrijheid van godsdienst in liberalen zin. Wij meenen, dat het christendom niet alleen zich beperkt tot de kerk en de slaapkamer, maar dat ook de wetten van het Christendom gel den voor het maatschappelijk en staalkundig leven; dat het christendom voor den gods dienst een plaats in het openbare leven eischl. En xvij meenen ook, wat in den ver kiezingstijd nog eens gezegd werd, dat de liberalen wel den godsdienst in het privé- leven erkenden, doch niet in het openbare leven. Hoe zit dat nu? Dan is toch het liberalisme bij de oude christendom-vijandige houding gebleven. Is vrijheid van godsdienst slechts bestaanbaar in een liberalen Staal? Weet Mr. Drost misschien ook gevallen, dat de liberalen vrij willen zijn in godsdienst, maar ook van godsdienst, en dat zij alle hulp verleenen aan de machten, die vooriedereen vrijheid vragen om niet-godsdienstig te zijn, maar vooral den Katholieken godsdienst alles in den weg leggen, om Katholiek ie zijn? Wij herinneren ons nog opvattingen! zulke liberale Aan een volgend station wacht de verbinding MEER EEN NIEUWE MOGELIJKHEID Tegemoetkomende aan den meermalen uitge sproken wensch, om te bevorderen, dat reizi gers tijdens het korte oponthoud van een treiu van „De Telegraaf" verkregen, heeft benut om I gebruik kunnen maken van de publieke tele zijn artikelen in „De Gelderlander" te schrij- rooncellen op de perrons, is in Duitschland r, K. LEERGANGEN De namen der sprekers voor de paedagogische week Gelijk reeds eerder is gemel-d, zal de 6e R-E- Paedagogische Week gehouden worden te Til burg op 24, 25 en 26 Augustus. Als sprekers zullen optreden: Mgr. prof. dr. J. Hoogveld, hoogleeraar te Nijmegen; prof. mr W Pompe, hoogleeraar te Utrecht; prof. drJ. Schröte-ler S.J., hoogleeraar te Frank, furt; prof. dr. Rudolf Aliens, hoogleer-aar te Weenen; pater J. L- Janssen C.ss.R. hoog leeraar te Wittem; d-r. G. Janssens, directeur geneesheer „Voorburg" te Vugiht; dr. C. T. K-ortenhorst, geneesheer te Vught, mej. Tromp te Amsterdam; en A. Bauweraets, leeraar in de opvoedkunde te Brussel. Spoedig zullen nadere mededeelingen kunnen worden gepubliceerd over de te behandelen on derwerpen. TILLY LUS ONGESTELD. Naar gemeld wordt, is de bekende actrice, mevr. Tilly Ruys—Lus ernstig ongesteld. ven en daarin mededeeling te doen omtrent den heer W. Vogt, met wien hij g-eregeld sa menwerkt; d-at de lieer W. Vogt eik sedert jaren reeds medewerker was aan de „Telegraaf", waarvoor hU met een vast maandelijksc-h bedTag werd gehonoreerd, hetgeen hem blijkbaar ook uitbe taald werd, toen zijn werkzaamheden voor het blad sterk verminderden; dat de commissie in het ontvangen hiervan geen laakbare handeling van den heer W. Vogt ziet; dat ook genoemd is het uitreiken van een „douceur" of voorschot van f 5000 door den heer Holdert aan den heer W. Vogt; dat de-ze laatste dit uitdrukkelijk heeft ontkend onder toevoeging dat hem door den heer Holdert een aanbieding van 3000 is ge-daan, diie door hem zou zijn afgeslagen; dat de heer Verbiest heeft verklaard zijn voorstelling, da-t ten deze sprake zo-u zijn van een voorschot op de bedragen, die de heer Vogt bij zijn omtol a g van „Jacob van Campen" te vorderen zou hebben gehad, maar immers toen niet uitbetaald gekregen had, te ont- leenen aan mededeelingen, diie hem door den heer Holdert zouden zijn gedaan dat de 'hoep Holdert door de commissie in tegenspraak biermede deze betaljug heeft ont kend, zich, vercenjgende met de voorstelling van den heer W.. Vogt van een door dezen ge weigerde aanbieding, zijnerzijds; dat aan de commissie nlicts is gebleken, dat haar de overtuiging heeft kunnen geven, dat de heer W. Vogt deze bedragen van 5000 of van 3000 in een der genoemde vormen van den heer Holdert ontvangen heeft; Pressie op den heer Hulstijn overwegende B.: dat de commissie, wat den invloed van „De „Telegraaf" betreft op de gestie van den heer W. Vogt, tenslotte nog één punt moet vast stellen, ten aanzien waarvan de heer W. Vogt niet vrij uitgaat; dat immers is gebleken, dat toen einde 1930 meeningsverschil in het A.V.R.O.-bestuur aanwezig was of dreigde te ontstaan, de heer W. Vogt, hoewel directeur van het A.V.R.O.- bcdrijf, zijn medewerking niet heeft onthouden aan een poging, om den heer Holdert te be- besloten tot de invoering van drie nieuwe soorten van telefoongesprekkken voor dit doel, aldus lezen we in het tijdschrift voor P. en T. Het zijn de z.g. „Reise-, Auftrags-, und Zette! gesprache". Reisegesprhche stellen een reiziger ln de gelegenheid tijdens het oponthoud aan een station een gesprek aan te vragen aan de open bare spreekgelegenheid, welk gesprek kan worden gevoerd tijdens het oponthond aan een volgend station. In den tusschentijd wordt het gesprek tot stand gebracht, zoodat de reiziger aan het door hem opgegeven station de vet- binding gereed vindt. Het verloren gaan van wachttijd voor bet tot stand brengen der ver binding wordt daardoor voorkomen. Bij Auftragsgespraehe deelt de reiziger met gebruikmaking van de openbare spreekcel den inhoud van zijn telefonische boodschap mede aan het telefoonkantoor ter plaatse, dat vooi telefonische inlichting van den geadresseerde zorgt. Voor deze gesprekken is boven het ge wone tarief een kleine toeslag bij het opgeven van het gesprek verschuldigd. Zettelgesprache onderscheiden zich in zoo verre van de vorenbedoelde dat de telefonisch» boodschap niet per telefoon behoeft te worden vermeld op een kantoor ter plaatse, doch kan worden vermeld op een formulier, dat ovet'- nandlgd moet worden aan een van de post ambtenaren met bediening van den trein be last. Deze ambtenaar zorgt voor doorgifte van net bericht aan het telefoonkantoor ter plaats», dat den geadresseerde inlicht. Voor deze go sprekken is een vast tarief, ongeacht den aTstand vastgesteld. Bij wijze van proef zal deze nieuwe ver keersmogelijkheid worden ingevoerd op de trajecten BerlijnKeulen en Berlijn"-ank- furt (Main). WILLY THUNIS NAAR NEDERLAND. Naar men ons mededeelt, zal de Nederland sche operett-ezanger, Willy Thunis, binnenkort met een eigen gezelschap een serie voorstellin gen geven in Nederland. De eerste voorstelling zal op 5 Mei a.s. te Amsterdam in den Hollandschen Schouwburg plaats vinden. Het gezelschap-Thunis bestaat uit de eerste krachten van het Theater des wegen zijn invloed uit te oefenen teneinde te J Westens en het Metropol-Theater te Berlijn VRIJDAG 24 APRIL. Huizen: (1875 M., 160 K.H.) Alg. programma verzorgd door den KRO. 8.00-9.15 gramofoonpla- ten; 10.00—11.30 gramofoonplaten11.30—12.00 voor de zieken en ouden van dagen; 12.00-l2.li> politieberichten12.15-1.45 KRO kwintet1.4o- 2.00 gramofoonplaten; 2.00—5.00 KRO sal on-or kest 5.00—5.45 gramofoonplaten; 5.45—6.00 cau serie Max K. Gerisch; 6.00-6.15 gramofoonpla ten; 6.15—6.35 tuinbouwhalfuurtje door J. van Roosmalen; 6.35—6.45 gramofoonplaten; 6.45—7.1» cursus Engelsch; 7.15-7.45 causerie Kees van Hoek; 7.45—8.00 politieberichten: 8.00—11.00 „Die Entführung aus dem Serail", Mozart. KRO-orkest o. 1. v. J. Gerritsen, KRO koor o. 1. v. A. Kley- man; 11.00—12.00 gramofoonplaten. Hilversum (298 M., 1004 K-H-) VARA, 12.004.00 AVRO, 4.008.00 VARA, 8.00 —11 00 VPR.O, 11.0012.00 VARA. 8.00 gramofoon platen10.15 voordracht Frits Bouwmeester; 10.30 voor de zieken; 11.30—12.00 gramofoonplaten 12.00 2.00 AVRO-kwartet2.00-^2.30 harpspel door Rosa Spier: 2.30—3.00 uitzending voor scholen; 3.004.00 gramofoonplaten4.00 orgelspel Joh. Jong; 4.30 voor de kinderen; 5.15 VARA-orkest o 1 v H de Groot, Bernard Leeuwin (bas en J. Jong (piano); 6.45 N.V.V.-causerie; 8.00 VPRO 11.0012.00 gramofoonplaten. Daventry (1554,4 M„ 193 K.H.) 10.05 lezing 11.20 concert voor 2 piano's11.50 orgelspel, G. Heather (bariton); 12.50 gramofoonplaten; 3.20 orkest; 4.35 kinderuurtje; 5.20 lezing; 5.35 ber. 6.00 orgelspel; 6.20 lezingen; 7.05 Vaudeville; 8-15 declamatie; 8.20 berichten; 8.35 berichten; 8.40 lezing; 8.55 concert, O. Lynn (sopraan), orkest 10.20—11.20 dansmuziek. Brussel (508.5, 590 K.H.) 4.20 dansmuziek; 5.05 orkest en causerie; 6.05 gramofoonplaten; 7.20 orgelspel; 7.50 gramofoonplaten; 8.05 concert voor 2 piano's; 8.50 dansmuziek. Leuven (338.2 M., 887 K.H.) 4.20 gramofoon platen; 5.20 orkest; 6.05 gramofoonplaten; 7.20 orkest, zang en causerie. Parjjs (Radio Paris) 1725 M., 174 K.H.) 7.05 11.50 en 5.20 gramofoonplaten; 7.20 Radio-tooneel 8.05 radioconcert. Langenberg (473 M., 634 K.H.) 6.25 7.20, 9.35—10.35 en 11.30 gramofoonplaten; 12.25—1.50 orkest; 7.20—8.20 blaasorkest; 8.35 radio-tooneeL Daarna tot 10.20 concert; 10.20—11.20 gramofoon platen. Kalundborg (1153 M., 260 K.H.) 11.201.20 orkest; 1.20—4.20 orkest en solisten; 7.307.50 fluitsoli met pianobegeleiding,; 8.208.35 orkest 8.358.50 radiotooneel8.509.20 orkest; 9.35 10.20 Symfonisch Jazz-concert. S e e s e n (1635 M., 183.5 K.H.5.05-11.20 le zingen; 11.20—12.15 gramofoonplaten; 12.15—1.20 berichten; 1.20—2.20 gramofoonplaten; 2.20—3.50 lezingen; 3.504.50 concert; 4.507.20 lezingen; 7.20 militair concert; 8.30 „Altona 19097 und die Liebe", satyrisch hoorspel van J. en W. Maas; 9.35 berichten en daarna concert.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5