„CAMMO.iRA EN MAFIA" IN AMERIKA BEUL ELLIOT HEEFT DRUK WERK KARD. HAYES IN DEN SENAAT VAN TEXAS ZOMERTIJD WILDEMANNEN IN EEN BESCHAAFDE WERELD ER WACHTEN ER TIEN OP DEN ELECTRISCHEN STOEL ZATERDAG 25 APRIL 1931 Gangsters en helden (Van onzen H-correspondent.) NEW-YORK, Maart 1931. In zijn levensbeschrijving van Al Capone vertelt Fred Pasley het een en ander over de organisatie waarmede deze Chicago's drank industrie beheerscht. Al Capone's syndicaat werkt met de efficiency van een modern op gezet bedrijf. Op het thans ontruimde hoofd kwartier, dat herhaaldelijk door de politie werd doorzocht, werkte een staf van vijf en twintig kantoorbedienden, voorzien van het meest doelmatige kantoormateriaal. Er waren kaartregisters, losse bladensystemen, journa len en memorieboeken. Alles werd er nauw keurig geboekstaafd. Bij een raid vond de po litie op een keer een keurige lijst met do na men van twee honderd bekende burgers van Chicago en de adressen van talrijke -hotels en drugstores, allen en alle klanten van het syn dicaat. Er bleek tevens 'precies aanteekenin gehouden van de bedragen, waarmede politie" agenten en prohibitieambtenaren waren omge kocht. Voorts vond men een volledige opsom ming van alle wegen, waarlangs sterke drank van de kust naar het binnenland werd ge smokkeld. Een kaart wees elk centrum aan van New-York tot Chicago, Miami en New- Orleans. In een speciaal archief waren de re keningen opgeborgen van de vier groote clan destiene brouwerijen, die door het syndicaat werden geëxploiteerd en tenslotte vond men berekeningen aangaande den omzet van alle speakeasies in Chicago en omstreken Al Capone's syndicaat geldt als voorbeeld voor de andere en door de uitstekende leiding, waarin het zich mocht verheugen, wist het andere te overvleugelen en te verdringen. Toen Al Capone Chicago controleerde, wendde hij z n Wikken elders heen en als gevolg daar van ontbrandde verleden jaar in New-York de ..gangsters -oorlog, waarin de vlucht naar Europa van Jack Diamond en na zijn terug zending diens neerschieten de voornaamste episoden zijn geweest. Jack Diamond, om zijn lange beenen „Legs'" bijgenaamd, beheerschte in New-York de drankindustrie, in zooverre dan, dat eir geen whiskey of bier zonder zijn toestemming of hulp vervoerd kon worden en toen Capone in zijn gebied binnendrong en Jack niet voor hem wilde wijken, werd het een strijd van leven en dood, die nog niet uitgevochten is. Op ene dag in Februari vie len vijf personen in dezen oorlog, bijna allen in hindernissen die blijkens bet onderzoek van de politie van de voren met de grootste zorg waren gelegd en zóó, dat de ten do ode gedoem- den in een kruisvuur van mitrailleurs raakten. Door deze metbode is de ,,gan3hers"-oorlog telkens noodlottig voor menschen, die er niets mede hebben uit te staan en door de opeens in het rond vliegende kogels getroffen wor den. De politie beeft weinig vat op de „gang sters", omdat ze te allen tijde het stilzwijgen bewaren, zelfs als ze stervend worden opge- 'hemen. Een der slachtoffers, die 's morgens vroeg door een taxi-chauffeur op den hoek van de negen en twintigste straat en de Vierde Avenue Uit vijf schotwonden bloedend gevon den werd, weigerde in hst ziekenhuis iets aan de hem ondervragende detectives mede te dee- len. „Als ik beter word", zei hij, „zal ik voor me zelf zorgen en als ik sterf, gaat alles met -me in het graf.Door de syndicaten heb ben de „gansters" hun eigen doktoren, die, wanneer ze in een gevecht gewond zijn, hen in het geheim behandelen, zoodat ze zich niet tot een ziekenhuis behoeven te wenden, wat uiter aard gevaarlijk zou zijn. De politie kent ver schillende doktoren, die in dienst van de syn dicaten staan, maar het is natuurlijk uiterst moeilijk voor haar, deze medici op heeterdaad te betrappen. Vaak worden ze bij een gewon den „gangster" aan huis' ontboden en komen er door geheime ingangen binnen. Hoe de appartementen der goed betaalde „gangsters" zijn ingericht kon de politie er varen, toen ze het hotel doorzocht, waarin de reeds genoemde Al Wagner vermoord werd ge vonden. De suite, die de vermoorde daar tot zijn beschikking had, was keurig gelambrizeerd, zóó keurig, dat de politie argwaan kreeg en toen een ge-heime deur ontdekte. Achter die deur bevond zich een closetruimte, vanwaar een tweede deur naar een in een dónkeren hoek hangende brandladder voerde, welke op en kleine binnenplaats uitkwam. Deze binnen plaats stond door nauwe gangen met de twee- en met de drie en twintigste straat in verbin ding. De geheime deur, door Wagner waar schijnlijk herhaaldelijk benut als bij voor de politie vluehtte, is hem noodlottig geworden. Blijkens het onderzoek zijn z'n moordenaars er door in zijn kamer gedrongen en nebben ze van de closetruimte uit het vuur op hem geopend. Hij zeif werd door vier kogels doo- delijk getroffen, terwijl de muur, waartegen zijn bed stond, met kogels doorzeefd was. Hoe me-edoogenloos een „gangsters''-oorlog wordt gevoerd, zegt ons het Wickershamrap- port, dat de namen bevat van 330 Chicagosche racheteers" (onder dezen titel worden alle per sonen hegrepen, die van diefstal, roof, moord enz. levep) van wie er tot dusver 133 het leven hebben gelaten. Het rapport maakt er tevens melding van, dat in Al Capone's hoofd kwartier kogels werden gevonden, waa-rvan da punten in vergif gedoopt waren. In New York hebben bet vorige jaar 310 „racketeers" etc. bet leven gelaten. De onderwereld is in „rackets" verdeeld. „Rackets" zijn ondernemingen, waarin op on wettige wijze door afpersing en anderszins geld wordt verdiend. De drank-„raeket" is van deze rackets de voornaamste, de maehtigste en de gevaarlijkste. Volgens prof. Walter Spahr, docent in de economische wetenschap pen aan de New York University, bestaan er in de Vereenigde Staten ongeveer twee hon derd „rackets", waarbij niet minder dan vijf mililoen personen betrokken zijn. De drank. „racket" betaalde verleden jaar aan de „boot leggers" 3.000.000.000 dollar en de zestig grootste „rackets" van Chicago kostten deze stad 136.000.000 dollar. De „rackets" zijn in menig geval instituten van afpersing, die levendig aan de Napolitaan- uobe camorra en de Siciliaans-che mafia herin neren, waarnaar ze, gezien het groote aantal Italianen in 4e onderwereld, vermoedelijk zijn gecopieerd. Talrijke bedrijven vormen voor menigen „gang" een winstge-venden „racket". Wie den een of anderen handel of industrie wil uitoefenen, moet aan een „gang" een zekere schatting betalen. Menschen, die wei geren, worden op allerlei manieren lastig ge vallen en geïntimideerd. Ze zien een terreur over zich uitgeoefend, die hen gauw doet toe geven. Prof. Spahr deelde aan de ^New-York EEN PERSOONLIJK SCHRIJVEN VAN DEN PAUS AAN DEN KARDINAAL Onze H-correspondent schrijft ons: De groote bladen als „The Sun" en „New York V. orld Telegram" maken melding van een persoonlijk schrijven van den Paus, dezer dagen door Kardinaal Hayes van New York ontvangen. Kardinaal Hayes is ko-rt geleden terugge keerd van een reis naar Texas, waar hij deel heeft genomen aan de stichtingsfeesten van San Antonio. Hij was er heengetogen op uit- noodiging van den aartsbisschop van Texas en toen bij in den staat vertoefde, werd hij door een speciaal comité van drie senatoren uitge- noodigd, voor den senaat in het Kapitool te Austin een rede te houden. Smokkelsyndicaten in conflict (I an onzen II.-correspondent) DR. SAHM, de nieuwe burgemeester van Berlijn, braidhit een bezoek aan von Hindenb urg Herald Tribune" mede, dat een „racketeer" te Chicago uit zijn wasehbazen-„raeket" duizend dollar per week baalde. Tien duizend garages betalen er een dollar voor eiken auto, dien ze stallen en bet is te Chicago voorgekomen, dat de prijs van het vleesob met vijf en twintig cents per pond steag, doordat de slagers aan een „racketeer" een bepaalde schatting moes ten betalen. Sommige schoenpoetsers brach- ten aan „racketeers" twee. dollars per maand op, om bun beroep op een be-paald punt te mogen uitoefenen. Een „racket", die zich op da bouwindustrie had geworpen, heeft in de Bronx van New York in een jaar tijd voor drie millioen dollars schade aangericht bij bouwers, die geen schatting wilden opbren. genDit alle-s kan voorkomen, omdat re- gsering van stad en land onmachtig is, de burgerij naar bebooren te beschermen. Een andere professor van de New York University, d-r. Douglas Fryer, vertelde dezer dagen iets over de mentaliteit van den „gang ster". Hij wees er op, dat een „gangster" en diens lastgever, de „racketeer", eigenlijk indi viduen zijn, die in de beschaafde weredd vol gens de beginselen van den wilde leven. Onder de wilden zouden ze echter niet kunnen leven, want hun methoden zouden ze op dezelfde wijze beantwoord zien. In deze maatschappij is dit niet het geval. De gemiddelde burger is weerloos en niet tegen een bruut opgewassen. Zijn normale levenswijze doet hem slechts in den uitersten nood naar een wapen grijpen of zijn vuisten tot zijn verdediging gebruiken. En bij in die verdediging niet georganiseerd. B3 beeft van zijn buurman geen. hulp te ver. wachten, want die is zelf te bang voor zijn goed of voor zijn leven. Wanneer de wet hem niet blijkt te beschermen, geeft hij zich over en doet gedwee, wat de tyrannen van hem verlangen. Op te treden als zijn eigen rechten vindt hij te riskant en het is dit ook,wan- neer men de vigeerende toestanden in aan merking neemt. De „racketeers" weten dit maar al te goed en ze weten tevens dat politie en rechterlijke macht voor hen geen bedreiging beteekenen, integendeel, hen behulpzaam zijn, hierdoor in staat gesteld' door de onverschillige houding van het publiek, dat de heele onderwereld als een -fait accompli aanvaardt en er zelfs ver maak in schept, omdat ze een schier dagelijk- scho gelegenheid geeft tot het ondergaan van een „thrill", een sensatie. Al Capone en Jack Diamond zijn voor de massa in de Vereenigde Staten even goed hel den als Lindbergh, ds golfapeler Bobby Jones of de baseballspeler Babe Ruth. En bet is kenschetsend voor de situatie, dat de biogra fieën van Capone in de meeste etalages naast die van ex-president Coolidge en ex-gouver neur Al Smith staan uitgesteld. De jeugdige, pas 'beginnende „gangster" weet precies, wat bij is en wat bij worden kan. Zijn ideaal is het, zich op te werken tot luitenant of „body-guard" van een onderwereld, koning en hij voelt zich door een geheimzinnig waas omgeven, een heelen Piet, den vermetel en- apache, dien hij als kind in de „movies", de- bioscopen, heeft leeren bewonderen en toejui chen. Hij maakt deel uit van een maatschappij, die even hecht in elkaar zit als de gewone samenleving en die door de massa met een zekere sympathie wordt aangezien. Hij is als „gangster" absoluut geen verachte en gehate verschijning voor den ru-stigen burger, even. min als dit met den bootlegger het geval is. Zijn verblijfplaats, de onderwereld, is geen streng afgesloten oord, waarin een gewoon mensch zich niet waagt. Neen, elk gewoon mensch komt te zijner tijd met de onder wereld in aanraking. DE VERDEDIGING DER INDISCHE OLIEHAVENS Verplichtingen tegenover den Volkenbond In een interview, bij z'n terugkomst te New Yórk aan de pers verleend, heeft de kardinaal zijn groote voldoening over deze uitnoodiging uitgesproken. Ze was hem te meer sympathiek, omdat in den senaat van Texas geen enkele Katholiek zetelt. „Men begrijpt", aldus de kar dinaal, dat ik me eenigszins vreemd te moede gevoelde. Maar ook de leden van den senaat voelden zich eenigszins vreemd te moede. Zij en ik wisten van elkander niet. wat we zouden doen, wat we zouden zeggen. Doch de harte, lijkheid van de ontvangst bracht direct een goede atmosfeer en tijdens mijn rede, die ge heel. onvoorbereid was, voelde ik de sympathie van mijn toehoorders groeien en hun warm applaus zeide mij, dat mijn woorden een goe den indruk hadden gemaakt". De kardinaal geloofde, door zijn bezoek aan Texas en zijn visite aan den senaat in het bij zonder de goede verhouding tusschen Katholie ken en protestanten in den senaat te hebben bevorderd. „Toen ik den leden van den senaat vertelde, dat ik eigenlijk ook een senator was en een senator Van den oudsten senaat ter we reld, die der Roömsch Katholieke Kerk, aldus dé Kardinaal, werd ik als een goede collega be groet en ik moét erkennen, dat ik diep ont roerd was, want het gebeurt een kardinaal niet allen dag, dat bij door een -baptist (de vice-gouverneur Erward "Witt) aan den senaat van een Zuidelijken staat wordt voorgesteld. Zoover ik weet, is nog nooit een Katholiek hoogwaardigheidsbekleed-er in de Zuidelijke Staten door een senaat uitgenoodigd". Uit het feit alleen, dat er geen Katholiek in den senaat van Texas zetelt, moet men niet af leiden, dat er slechts weing Katholieken zijn. Integendeel, ze vormen de belijdenis met het grootste aantal geloovigen, n.l. 555.800 tegen 465.274 baptisten en 380.453 methodisten. De Protestanten vormen gezamenlijk echter een meerderheid en daardoor komt het, dat er in den senaat geen Katholiek zetelt en Texas in 1928 tegen den Katholieken Al Smith stemde). De kardinaal had den senatoren van Texas de verzekering gegeven, dat hij, zich temidden van de kardinalen der Katholieke Kerk be vindend, er altijd trotsch op was, Ameri- kaansch burger en onder de sterren en strepen geboren te zijn. Dit laatste zal wel bedoeld wezen als een officieel antwoord op een vraag, die onlangs in verschillend-a weekbladen werd gesteld en die voortkwam uit de opvattingen, ook buiten Amerika door andersdenkenden bier en. daar gehuldigd, welke veronderstellen, dat een Ka tholiek priester geen burger van zijn land kan Zijn, omdat hij aan den Paus ondergeschikt is. Kardinaal Hayes verzekerde daarom openlijk en zijn rede is door heel de pers gegaan dat onder - zijn rooden kardinaalsmantel een hart klopte, vol dankbaarheid tot God, dat hij behalve prins der Katholieke KeTk, tevens Amerikaansch burger is. Wat nu den brief van den Paus aangaat, de kardinaal ontving hem als antwoord op zijn rapport aangaande de organisatie der Katho lieke weldadigheid in de Vereenigde Staten. Dit rapport heeft den Paus buitengewoon ge troffen en na lezing er van beeft Hij voor de eerste maal in de geschiedenis der Katholieke Kerk in de States zich in een administratieve aangelegenheid persoonlijk tot een lid van het episcopaat gewend. In het interview vestigde kardinaal Hayes hierop speciaal de aarndacht, er bij voegend, dat 's Pausen belangstelling voor het rapport in niet geringe mate voort vloeide uit Zijn interesse voor alles wat. mo dern is. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot goedkeuring van besluiten van den Gouverneur-generaal van Ned.-Indië tot nadere aanwijzing en aan vulling van de afd. IX en X van de be grooting van Ned.-Indië .voot 1930 worden na dere inlichtingen gevraagd met betrekking tot de volgende verklaringen van den minister in de vergadering der Tweede Kamer van 6 Maart J.I.: Wat aangaat den maatregel, hier aan de orde, betreffende de twee oliehavens Tarakan en Balnikpan, heeft men meer in het hijzonder nog te doen met een andere omstandigheid, na melijk met de verplichting van het Rijk tegen over den Volkenbond, als lid immers van de Volksgemeenschap, tot handhaving, binnen de grenzen van onze krachten, van een strikte neutraliteit in geval van een strijd tusschen andere machten. Dit is het punt, waaraan wij in beginsel ten aanzien van die twee oliehavens hebben te voldoen. Eenige leden zouden gaarne vernemen, welke artikelen in het Volkenbondsverdrag den plicht voorschrijven, waarop de Minister zich beroept. Mochten deze verplichtingen haren grondslag vinden dn andere volkenrechtelijke regelen, dan zouden deze leden het op prijs stellen te mogen vernemen, welke regelen dit zijn. Andere leden vroegen zich af, waarom eerst thans de oliehavens worden verdedigd. Vroe ger stonden deze havens aan dezelfde gevaren bloot. Gevraagd werd of hierin een verzuim van vorige Regeeringen moet worden gezien. Kardinaal Hayes nu, die in de States als de kardinaal der weldadigheid bekend is, heeft in de Katholieke Charitas geheel nieuwe me thoden ingevoerd en haar volgens de nieuwste eischen gereorganiseerd, hierbij een vergaande centralisatie doorvoerend, 'waardoor elke krachtsversnippering vermeden wordt. Zijn tien jaar geleden te New York gestichte „Ca tholic Charities" is thans het voorbeeld voor alle .diocesen van het land. De .Catholic Cha rifles" is momenteel een organisatie van twee honderd diocesane vereenigingen, die vroeger onafhankelijk van elkander werkten en lang niet zoo effectief waren als ze wel konden zijn. Kardinaal Hayes vestigde ze op zakelijken grondslag, zich op in het zakenleven sinds lang gevolgde principen inspireerend. De „Ca tholic Charities" is nu een organisatie, die ziekenhuizen, armbesturen, jeugdvereenigin- gen, kortom elke actie van de Katholieke Cha ritas in haar ressort heeft. Zooals de Paus in Zijn persoonlijken brief opmerkte „ontgaat er geen enkele vorm van menscbelijke ellende aan haar aandacht". Hoe uitstekend de „Catholic Charities" werkt, toonde kardinaal Hayes aan door de wijze, waar ze actief is in het probleem der werkloosheid. De organisatie werd door het neutrale Prosser Comité ie hulp geroepen en dit wees haar 12 toe van haar fonds, of wel bijna een millioen dollars. De „Catholic Charities" zelf kreeg het vorige jaar ruim anderhalf millioen dollars bijeen en ze hoopte in April, waarin de jaarlijksche week voor het verwerven van fondsen plaats heeft gehad, nog meer bijeen te brengen. De „Kardinal of Charity", (die de zoon van arme ouders is) verzekerde den journalisten, dat hij bevreesd was geweest, dat de Paus zijn wat hij zelf noemde „pioniers- of eigenlijk re- volutionnair werk" op het gebied der Katho lieke Charitas, niet met enthousiasme zou ont vangen. Zijn vreugde was daarom des te groo- ter, toen hij van den Paus een hoogelijk waar- deerend. schrijven ontving, waarin Z. H. de door hem toegepaste moderne methoden prees. Kardinaal Hayes wees de journalisten er op, dat ook deze brief er een bewijs van is, dat Paus Pius XI modern denkt en modern voelt en ailes, wat nieuw en.goed is, van harte ver welkomt. In dit verhand herinnerde hij aan 's Pausen radiorede en aan de instelling van een radioomroep in de Vatikaansche Stad. De brief van den Paus aan Kardinaal Hayes dateert van het vorige jaar, maar de kardinaal heeft den inhoud ervan zoolang geheim ge houden en hem eerst thans gepubliceerd, om •de campagne voor „Catholic Charities" te on dersteunen. New York, Maart 1931. He „gangsters blijven schieten.... Alleen in Chicago hebben ze zich deze week rustig ge houden. De verkiezingen hebben vermoedelijk al hun aandacht in beslag genomen. In New ork daarentegen heeft het gespannen. Terwijl de Winderige Stad slechts één moord kon boeken en haar Walters Stevens, de deken der Chicagosche „gunmen" ontnomen werd, door dat de man, zeventig jaar oud. aan longont steking overleed liij heeft waarschijnlijk te lang op een winderigen boek gestaan was liet hier eiken dag raak. Op den eersten dag van de vorige week werd in de bihiienstad bet lijk gevonden van Franc Marco, alias Callahan, een „gangster", die verdacht wordt, Tony Lombardo, leider van een Siciliaanschen „gang" te Chicago te hebben vermoord. Marco was met zeven kogels doorzeefd en zijn hoofd bovendien met een slagersbijl bewerkt. Den volgenden dag liet in een klein hotel aan de East Side van Manhattan de dranksmokkelaar Al Wagner het leven. Kort tevoren had zijn broer, hoofd van een alcohol-ring, kogels van onbekende schutters om zich heen hooren flui ten. Een ander slachtoffer was John Mazza. bijgenaamd „Aces", die in een zijstraat van Manhattan werd vermoord. Aan de beurt was toen John Franzione, wiens lichaam op een vuilisbelt ergens in de Bronx gevonden werd Pranzione werd door de politie gezocht, omdat hij in Juli samen met vier kameraden een detective heeft doodgeschoten. Op het eind van de week volgden twee dedective-s twee hun bekende ,;gunimen" in een speakeasy op Lexington Avenue." Ze kwa men opeens voor een onverwachte situatie te staan. De „gunmen" hadden hen in de gaten gekregen en ze „schoten het uit", zooals de term luidt, met 't gevolg dat één hunner, maar ook de detective Sheling, er h-et leven bij lieten. Last not least drie gewapende roo- vers overvielen een juwelier op de vijfde Ave nue, New York's beroemde winkelstraat, waar bet altijd een druk verkeer is. De politie werd gewaarschuwd en de roovers moesten met een buit van acht duizend dollars aan juweelen een naburig pand in vluchten. Honderd politie agenten en detectives hielden een razzia en twee der roovers konden worden gearresteerd Een interessante bijzonderheid bij dit laatste gebeuren is, dat één der aangehoudenen Roy H. Sloane was, voorheen nummer één van de Carnegiesehool en van de Columbia Universi teit, die vijf jaar geleden voor tien jaar de Sing-Sing gevangenis als verblijfplaats kreeg aangewezen,*wegens diefstal van een automo biel. Het wonderkind Sloane studeerde in de gevangenis rechten, met de bedoeling, zich er Uit te kunnen werken. Hij slaagde er in, te ver krijgen, dat zijn proces herzien werd en kwam negen weken geleden op vrije voeten. Het gaat in New, York bij vlagen,, maar pp het moment beschrijft elke pagina der sensa tiebladen een moord, een roofoverval 'of een schietpartij. En in de Sing-Sing, de strafge vangenis van den Staat .New York, wachten tien ter dood veroordeelden op hun beurt voor den electrischen stoel. Beul Elliot heeft het bijzonder druk, aangezien hij ook in andere staten zijn luguber beroep moet uitoefenen. New York en Chicago staan in de States overigens niet alleen. Van-daag wordt er een moord gerapporteerd uit Cleveland, waar het voormalige lid van den gemeenteraad Wil liam E. Potter, die in 1929 wegens knoeierijen uit het openbare leven moest verdwijnen, met verbrijzelden schedel in een achterbuurt van ■de stad werd gevonden. Aanvankelijk nam men aan, dat Potter door „racketeers" van het leven was beroofd, omdat hij bij den dranksmokkel betrokken was geweest, maar later meende de 'politie het niet onmogelijk te achten, dat zijn dood als waarschuwing was bedoeld voor een zekerea Listen Scholier, die dezer dagen voor een jury moet verschijnen, om in de laatste fase van de corruptie-affaire, die aan Potter z'n baantje kostte, diverse verklaringen af te leggen. Andere belanghebbenden schijnen te- vreezen, dat Scholley wel eens te. veel zou kun nen zeggen. De politie acht het niet uitgeslo ten, dat Potter gedreigd heeft, onthullingen te doen, weshalve de aldus bedreigden er toe ge komen zijn, de onderwereld met een „opdracht" te verblijden. De moord op William Potter -toont eens te meer aan, welk een verband er bestaat tusschen corruptie en misdaad. Aangezien we echter over het eerste kwaad al genoeg heb ben gezegd, zullen we thans trachten, den le zer een inzicht te geven in wat we -tot dusver met den naam van onderwereld hebben aan geduid, in het broeinest dus van de misdaad, ■dat bevolkt is met lieden van allerlei slag, waarvan we de voornaamste „genres" reeds hebben aangeduid, als we bet over „racke teers", „gansters", „gunmen" etc. hadden. De onderwereld wordt gevormd door een le ger personages van verdacht allooi en de Ame- rikaanscbe zou in wezen niet zoozeer verschil len van wat men in Londen of Parijs en an dere metropolen op gelijke wij-ze aanduidt," in dien daar niet de prohibitie was. De prohi bitie heeft bier de onderwereld aan een bron van inkomsten geholpen, die ongekend rijk en onuitputtelijk is. De prohibitie heeft voorts de ouderwereld, die elders in slecht befaamde kroegen en dergelijke gelegenheden haar hoofd kwartieren heeft, tot elke'speakeasy, tot elk clandestien café uitgestrekt. Wie in Amerika's groote steden een speakeasy -bezoekt, komt om zoo te zeggen in direct contact met de onder wereld. De drank, dien hij drinkt, is gemaakt door „bootleggers", verhandeld door „racke teers", getransporteerd door „liquor peddlers", die bij bun tochten langs sluipwegen d-oor „gangsters" werden beschermd. En de speek- easy zelf staat weder onder bescherming van een „gang", indien de eigenaar tenminste niet op goeden voet staat met de politie. Behalve d-e drank, vormen het smokkelen van verdoo- vingsmiddelen en het onderhouden, bevolken en bewaken van speelholen voor' menig be woner van de onderwereld een meestal over vloedige bron van inkomsten. Tenslotte is er de prostitutie, die door de uiterst strenge wetten op de openbare zedelijk heid de wijk naar de onderwereld beeft geno men. Vijf en twintig jaar geleden werden be paalde gedeelten van Manhattan, b.v. de be ruchte Bowery, door duizendeu vrouwen van verdachte zeden openlijk bewoond. Officleele gegevens gewagen van getallen tusschen de vijf en twintig en de dertigduizend. Tegen woordig zijn Nw York's straten vrijwel schoon. Niemand wordt er door nachtvlinders lastig gevallen. Maar daartegenover staat, dat do HAl HA! HA! HET SPOOK VAK VORSTENBOSCH, een eigenaardige boom, getooid met de nationale driekleur, bij gelegenheid van het gouden jubilé van. den organist der R. K. Kerk. prostitutie overal in het verborgen -bloeit en een heirleger parasieten om zich heen heeft verzameld, parasieten, die wanneer de kans gunstig is, niet aarzelen, aan de misdaad hand en spandiensten te verleenen. En in een stad als New York, waar speculanten vandaag mil- lionnair, morgen straatarm zijn, krijgt de on derwereld ,ook van dien kant haar roeraten. De millionnair, die gisteren zijn vriendinnetjes met biljetten van duizend dollar gelukkig maakte, is morgen in de onderwereld opge borgen en vindt er een. nieuwe -broodwinning. Duizenden speakeasies, geven gelegeta-heid tot wat men hier noemt extra-marital sexuality en welk een invloed de echtscheidingen op de prostitutie hebben, vertelt ons schier elk rechtbankverslag van dien aard. Een moordzaak als die van Vivian Gordon, waarop we reeds hebben gezinspeeld, doet af en boe aan het licht komen, wie en wat er zoo al bij de onderwereld betrokken zijn. Oplich ters, beroepsspelers, beroepsd-ansors, ar tieten van het zooveelste plan, smokkelaars, chantage- plegers, politieke „grafters" men zal zich de beteekenis van dit woord wel herinneren advocaten van kwade practijken, bankroetiers, prostitué's, kortom een eindelooze variatie van personen zonder eer en geweten maken er deel van uit. De kapitalen, waarover de koningen van de onderwereld speciaal door de drankbusiness beschikken, maken hen, die er deel van uitma ken, yoqr de.wet ongrijpbaar. Is de politie mis schien onvermurwbaar, dan blijkt de rechter het en anders de cipier. Er wordt beweerd, dat A1 Caponp over. een fonds van vijftien millioen beschikt, oiri zijn „onderhoorigen" tegen d«h wrekenden arm der gerechtigheid te bescher men- Indien de onderwereld een gewaardeerd lid de 'hand -boven het hoöfd houdt, is hij vei lig cn voor de politie onvindbaar. Slechts bij toeval kan ze hem te pakken krijgen, gelijk het dezer dagen met den „gang-ster" Higgins gebeurde, die door de politie van New Yersey wegens te hard rijden werd gearresteerd. Aan gezien men in dezen 'staat Higgins als een ■berucht New Y-orksch individu kende, stelde men New York telefonisch met de arrestatie in kennis, vragend, of het noodi-g was, Higgins vast te houden. Het antwoord was evenwel, dat hierop geen prijs werd gesteld. Dit antwoord kan niet anders dan hoogst eigenaardig worden genoemd, temer, omdat de New York-sche po litie op dat oogenblik zoo goed als zeker wist, tikt Higgins bij de ,Gordón"-affaire betrokken moest zijn. Welke machten de politie van New York eventueel tot haar zonderling neen hebben bewogen, laat zich slechts bevroeden Door het gld van de magnaten der onderwe reld loopt menig misdadiger dieain elk ander land angstvallig achter Slot en grendel zou worden gesloten, op vrije voeten rond, in af wachting van -zijn „trial'', zijn proces, dat zoo lang nyogeilijk op de lange -baan wordt gescho ven. Hiertoe stelt het in ónze brieven over de oo-rruptie reeds besproken stelsel der -borg tochten de heeren in staat. Deze -borgtochten loopen vaak tot vijftig duizend dollar. Het spreekt vanzelf, dat niet alle „gang sters", „gunmen" etc. op een dergelijke bescher ming kunnen rekenen. Zij, die dit wel kunnen doen, zijn de knappe koppen, de initiatief-rijke bedrijfsleiders, de toffe jongens, waaraan de onderwereld in vele opzichten haar bloei dankt. De eigenlijke misdadigers zijn dikwijls maar huurlingen en heel wat „gangs" in de verbeelding van publiek en sensatiereporters indrukwekkende organisaties van desperado's, blijken in werkelijkheid uit twee, drie of vier meestal jeugdige en onervaren „gunmen" te -be staan, die af en toe tot werktuigen van de .bosses" (leiders) worden uitverkoren, wan neer de concurrentie tusschen smokkelsyndica ten tot conflicten voert- DE DRINKBEKER VAN DEN H. THOMAS BECKET In de „Times" brengt een Anglicaansche geestelijke in een ingezonden stuk de vraag ter s-prake, of „de onschatbare relikwie" de drinkbeker van den H. Thomas Basket, een van Engeland's kanseliers, die den 29sten December 1170 op de trappen van de kathe draal van Canterbury vermoord wer.d, niet voor Engeland behouden blijven. Dit kostbare stuk, een ivoren beker, waaruit Becket steeds dronk, komt de volgende maand den 12den Mei, bij Christie's in veiling. De geestelijke meende, dat de regeering den beker voor het South Kensington-museum zai lsoo- pen. BIOSCOOPBRAND TE LONDEN. In 't Empire-Theater te Londen is Donderdag tijdens een bioscoopvoorstelling brand uit gebroken, tengevolge van het wamloo-pen van een ventilator. Het publiek verliet in volmaakte orde de met rookwolken gevulde zaal, waarvan kort daarop het dak instortte. De brandweer kon slechts uitbreiding to-t de belendende perceelen voorkomen. Mensehen- levens zijn niet te betreuren. Van onzen correspondent Londen, 21 April 1931. Noord-Oostenwind, m-et onmiskenbare storm- symptomen, ijskoude regen, zich eenige malefj per dag veredelend tot hagel, zijn zelfs onljg de gunstigste omstandigheden onaangename meteorologische verschijnselen. Gaan zij samen met de intrede van wat wij den „zomertijd" plegen te noemen, dan geven zij het aanzijn aan een ramp. Sinds Zondagvoormiddag, 2 uur, beleven wij, hier -met de andere leden der Anglo-La- tijnsehe Zomertijd-Unie, zomertijd. En sinds Zondagvoormiddag, 2 uur, is het weer zoo moorddadig als het h-eel den winter niet ge weest is. Een ramp Twee dagen lang door een ieder, dien men het geluk heeft te ontmoeten, té hooren zeggen: „Ha Ha dat n-oemen ze nu zomertijd Twee dagen lang in kranten van alle mogelijke richtingen alle mogelijke varia ties te moeten lezen de antithese „zcunertijd- winterweer". Ik moet met schaamte bekennen, dat ik de „geestigheid het eerst gehoord heb van me zelf. Toen ik Zondagvoormiddag tegen den Noord-Oosten-wind met onmiskenbare storm- symptomen door water en ali-k baggerde in de vage hoop dienzelfden voormiddag n-og mijn kerk te mogen bereiken, werd ik in mijn held haftig pogen gesterkt door den aanblik van een weinige meters voor mij tegen de ont ketende elementen strijdende regenjas, die ik herkende als een parochiale notabele. Weinig conversabel als wij, Engelsch-en van alle ge- nu ®enmaaI zi3n, begroeten wij elkaar meestal met een „Nice day!" of - erger nog met een „Gaat u ook naar de kerk 7" hetgeen eergisteren al bijzonder zouteloos ge weest zou zijn, daar bet niemand zou zijn in gevallen zijn huis te verlaten om een andere reden. Ik kreeg een geestigen. inval. Het zou dit maal eens niet „Nice day!" zijn, en evenmin- Gaat u_ ook naar de kerk 7" Bij voorkeur gaan w ij het noodlot tegemoet met galgen- humorist-i-schen spot, die niet vrij is yan de ergste hypocrisie: zelfbedrog. Wij geven ons hierdoor een air tegenover elkaar. „Zomertijd, ha! ha! ha!" schaterde ik, toen ik den n-otaibele ingehaald had. „Zomertijd, ha! ha! ba!" schaterde de notabelle, maar hij moest vlug zijn mond slui ten, want zijn kostbaar valsch gebit w-oei bijna weg. „Ha! ha! ha!" schaterde ik nog even, en daarna vervolgden wij, zwijgend maar vast beraden, onzen weg. Toen ik een uur later de kerk verliet, hoor de ik den koster tot een vergeetachtige dame, wie hij -haar paraplu nadroeg, zeggen: „Zo mertijd, ha ha ha en de dame antwoord de: „Hi hi hi en het deed mij veel ge noegen dat mijn geestigheid, klaarblijkelijk door den notabele geënt op deii. koster, zoo welig tierde. Het is merkwaardig hoe snel uitingen van waren geest zich onder een daarvoor'vatbare natie versprei-den. De terugtocht naar huis duurde maar kort want ik had den NoordOos- ten-wind ditmaal achter anij, ofschoon ik. tot die -burgers behoor die maar niet kunnèn be. grijpen waargm zij zoowel op den heen- als op den terugweg 'meestal den wind van voren hebben. D-e eenige toer was mijn va&rt vol doende in te houden ibij het haderen van mijn woning, zoodat ik deze niet voorbijwoeti. Dit lukte vrij goed, zoodat ik In het geheèl niet langer dan zes minuten onder weg geweest kan zijn. Maar in die korte spanne tijds h-eib ik een half dozijn menschen -tot elkaar of zelfs tot mij (den uitvinder) hooren zeggen: „Zomer- tijd.Ha ha ha Maar ;stel u mijn verbazing voor toen ik Maandagvoonrniddag ontwaarde, dat de heele pers er vol van was. Alle bladen kwamen uit met gee-stige beschouwingen over de antithese „Zomertijd-winterweer". Niet één bad de. be leefdheid, de eerlijkheid, het journalistiek fat soen erbij te vermelden, dat de grondgedachte van mij afkomstig was. Allen deden alsof zij zelf op het denkbeeld gekomen waren. Daarna in de tube: iedereen wist ervan. Iedereen was er propvol van. Ik zat weerloos te midden van de volksmenigte druipende quasi-forensen, die het allen had-den over: Zomertijd. Ha! ha! ha!" En die ram-p duurt voort. Zij duurt nog altijd voort. Had ik dien Zondagvoormiddag maar gezwegen, want nu spreekt h-eel Engeland over den Zomertijd-ha-ha-ha, en het Winter- weer-hi-hi-hi. Zelfs de secretaris van onze plaatselijke Liga van Puriteinen, die ju-ist een rekwest aan het lagerhuis verzonden had. in zake den deprimeerenden invloed, welken het Cinema-bezoek op Zondagavond uitoefent op het dividend der brouwerijen, kon niet na laten gisteren in de tube een soort lachje ten beste te geven, toen iemand den oarsipponke- lijken (althans mijn oorspronkölijken) inval kreeg op te merken, dat heit zomertijd was, ha 1 ha ha Gisterenavond kwam ik, op weg van het tube-station naar huis onzen plaatselijken medicus achterop: „Zomertijd! Ha! ha! ha!" bulderde hij. Hij heeft ten minste een gezonde reden tot lachen. Want onze halve voorstad is opgelegd, wegens den Zomertij-d-ha-IUa^ha. Van-morgen vernam ik, dat hij door een nieuwen politie agent, die nog niet liet genoegen had hem te kennen, gearresteerd is geworden, om-dat hij huis aan huis aanbelde zonder vergunning van den burgemeester. Ha ba ha VANDERVELDE NAAR SPANJE Onze Brussels-die correspondent meldt ons: De hee-r Em. Vandervelde, leider van de Bel gisch-a socialistische partij, zal Zaterdag naar Spanje vertrekken. „Wat nu te doen? Moet ik nu' na fc«t aanbranden het vieesch nog langer in den oven laten, want de tijd, ln het kookboek aangegeven, ia nog lang niet om"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2