HET CHRISTELIJK FAMILIELEVEN De salarisverlaging in onze Oost De Duitsche tolplannen Een groot zeehavencomplex MAANDAG 27 APRIL 1931 V OUDE KOEIEN EN NIEUWE FEITEN Veelzijdige belichting op den Nederlandschen Katholiekendag STELLINGEN EN CONCLUSIES DER INLEIDERS VERHOOGING VAN INVOER RECHTEN OP VLEESCH EN OP BOTER DE GOUDEN KETEN DER WAARHEID. MENSCHEN EN MEENINGEN IN AMERIKA Manie om brand te stichten VERDACHTE VOOR DE" RECHTBANK TREIN OP STOOTBLOK GELOOPEN POGING TOT OVERVAL VAN EEN GELDTRANSPORT «>r,. zijn aanvraag «Nietwaar? Als ge maar geld liebt, als ge maar van deftige familie zijt, dan is ook in e vatholieke Kerk alles te koop. Dan word! je uwelijk wel onlbonden en kun je op trouwen. Dam vimden ze cr wel iet °P> want slim zijn ze! Maar een arme drom grijpt overal maast! En dat is'de Ker van den armen Christus!" Dat hoort ge hier. en dat hoort ge in En geland. Dat leest ge hier en dat leest, ge ook in Engeland. Hebben de hoeren, die zooiets beweren, de zaak onderzocht? Kunnen ze dat onderzoeken? Ja, als ze er maar een geregeld verschijnend officieel tijdschrift voor aanschaffen. liet heet: Aola Apostolicae Sedis". Ja, iin 't latijn, doch wetenschappelijke menschen weten daar wel weg mee. Een Engelsch maandschrift: The Catlioli Gazette, heeft dat lasterpraatje eens onder handen genomen; da.t officieele tijdschrift eens doorgeworsteld, om te weten, hoe het in 1930 met die huwelijkszaken gegaan is in Rome. Voorop staat dit. Het gaat in die gevallen niet om een echt huwelijk omgedaan te maken; doch om er achter te komen, of een verbintenis, die uiter lijk een huwelijk lijkt, ook inderdaad een ecfct huwelijk is. Ieder katholiek kan met voor den dag komen. Maai hij moet natuurlijk zijn zaak kun nen bewijzen. Doch geld?Geen nood, als iemand het miet kan betalen, krijgt hij een gratis advocaat. Zal dat niets uilhalen? We zullen eens zien. Hoeveel aanvragen werdon behandeld Rome gedurende 1930? Drie en veertig gevallen (4-3). Hoeveel uitspraken vielen er, dat het hu welijk ongeldig was? In tien (10) gevallen kwam een uitspraal- van ongeldigheid; dus 33 gingen naar huis, juist zooals ze kwamen: daar bestond geer redem om te twijfelen in die 33 'gevallen aan de echtheid van het huwelijk. Ook kwamen nog binnen tien (10) be roepen tegen vroegere beslissing. Zes (6) gevallen werden behouden en één (1) ge val kreeg gelijk; zoodat vijf (5) weer naar huis konden. Waren dat gevallen van rijken of van armen? Van de 43 gevallen vielen er 24 onder de ..armen", clie gratis werden behandeld. Dus 19 „rijkedie zelf de kosten betaalden. Bij die 24 „arme" gevallen kregen er gelijk, ml. een uitspraak, dat hel geen echt huwelijk geweest was; van de 10 rijke" ge vallen kregen er ma-ar 3 gelijk. Bij de tien (10) gevallen in tweede install tie waren er 5 van „armen". Dus alles te saam 53 gevallen; waarvan 29 „arme". En in 'die 53 gevallen vielen 19 verklaringen, dat er geen huwelijk bestond. Dus Rome is niet zoo royaal met „huwe lijken-ontbinden". En dan nog, veel royaler met armen, dan met rijken. Is nu dat praatje uit de wereld? Wel ineen. Dat begint, wéér even lustig van voren af aan. F,n de niet-katholiekcn voor een groot deel slikken dat dapper. Als het. tegen Rome gaat, kan het niet te gek en niet te onwaarschijnlijk uitvallen. Dat schijnt de wetenschap te vragen. Of misschien ook de rust van het geweten. de REGEERING HANDHAAFT HAAR BEZUINIGINGSVOORSTELLEN Aanzienlijke verhooging der invoerrechten te verwachten? BATAVIA, 24 April. (ANETA). In de avondzitting van den Volksraad heeft de Regeering in eersten termijn geantwoord op de beschouwingen ten aanzien van de cri sismaatregelen. De publieke tribune was vol belangstellenden. Da Regeeringsgemachtigde, de heer Van den Bussehe, betoogt dat bezuiniging op de uit gaven, ook op de salarissen, noodig is. De Re geering acht iedere gedachtenwiss-eling over een nieuwe salarisregeling prae-matuur. De korting op de salarissen, groot 5 pet., ligt binnen de bevoegdheid der Regeering. De Re geering kan een progressieve winstbelasting, productenbelasting, uitvoerrecht op olie en ta bak niet aanbevelen. Een aanzienlijke verhoo ging der invoerrechten beeft de voile aan- ac it der Regeering, evenals een invoerrecht op bui-tenlandsche rijst, welke een onderzoek a <5tPv 0Pnieuw de motie van den beer Stokvis. Ten aanzien van de moreele verplichtingen van de Overheid merkt hij op, dat het „algemeen belang de hoogste wet is" en dat eiscbt salarisverlaging, hetgeen de mo reele rechtvaardiging er van is. Hij verdedigt het proporlioneele kortinge-systeem, alsmede de grens van 50, waaromtrent wordt onder zocht of die grens voor 1932 nog m-oet worden verlaagd. Spr. waardeert de motie-Kies, welke de Regeering echter niet kan aanvaarden De Regeeringsgemachtigde voor Oorlog, Ge neraal Oramer, verklaart dat de Regeering reorganisatie van het leger tot een politie- leger afwijst. De vrees dat op Oorlog te wei nig bezuinigd zal worden behoeft niet te be staan want in 1934 zal het leger elf millioen minder kosten. De voorstellen van den heer Kies leveren geen bezuiniging op doch zijn slechts een afwenteling der lasten op andere departementen. DE TWEEDE DAG Nadat den volgenden dag Z. H. Exc. een plechtige H. Mis van Requiem heeft opgedra gen voor de zielerust van Mgr. H. van de We tering vangt om 11 uur in het Koloniaal Insti tuut een algemeene vergadering aan, waar de heer A. N. Fleskens een rede zal houden over „gezag en vrijheid in het gezin". Tweede spreekster is.hier mevr. A. van Wageningen Salomons, die ais onderwerp koos: „Het hu welijk in de literat-uur". Om twee uur vangt een lange reeks van ne- venvergaderingen aan. Katb. zeevarenden en hun gezinsleven Over dit onderwerp handelt de vergadering van het Apostolaat ter Zee. Pater Adrianus O.M.Cap. zal er spreken. Zijn stellingen luiden: 1. Ook voor den zeeman is een gelukkig christelijk gezinsleven mogelijk. 2. Verkeering met een godsdienstig, zedelijk hoogstaand, meisje, kan voor den jongen zee man een machtige steun zijn. 3. Bijzonder bij den zeeman is het noodza kelijk. dat zijn huwelijk rust op stévigen gods- ciiensitiigen grondslag. 4. Zorg voor vrouw cn kinderen geeft den zeeman moed en kracht. 5. Voor huwelijkstrouw en echtelijk geluk bedreigen den zeeman bijzondere gevaren. 6- In het zeemansgezin rust de zorg voor de opvoeding der kinderen hoofdzakelijk op de vrouw. Het Apostolaat ter Zee biedt den geeste lijken steun, noodig ter beveiliging van het ge zinsleven van den zeeman. S. Voor een gelukkig christelijk gezinsleven is een zekere mate van welstand noodig. daar om: a. dient de gage gebaseerd te zijn op ge- zinsloon. b. moet den zeeman sociale steun ge boden worden, zoowel door de maatschappijen, als door Staat en Gemeente, c. dienen er maat regelen getroffen te worden, wat aangaat: ziek te, invaliditeit, pensioen en armlastigheid. Moederschap in het Roomsche familieleven De Ned. R. K. Bond voor Groote gezinnen koos een voor deze organisatie bij uitstek ge schikt onderwerp „het moederschap in het Roomsche familieleven". De lieer van Meege ren zal het aan de hand van de volgende stel lingen inleiden: 1. Door .dichters en kunstenaars in proza cn poëzie, in muziek en schilderij is reeds dik wijls de heiligheid van het Moederschap be. zongen. De Moeder is de zon van het huis meer nog ze is de ziel, de opvoedster, de leermeesteresse. Het zoetste werk der Room sche Moeder is uit liefde zich zelf te vergeten cn aan haar man en bovenal aan haar kinde. ren haar arbeid te wijden. 3. Heiaas, in de ruwe werkelijkheid des levens wordt bet ideaal beeld der Moeder dik wijls slechts onvolkomen bereikt. 4. Onze vrouwelijke jeugd moet in een an dere cn betere richting worden gevormd dan tegenwoordig dikwijls het geval is. Een der ergste fouten van onzen tijd is het dooden van den zin voor het Moederschap. 5. Om de hooge verdiensten van het Moe derschap te erkennen en te huldigen, moeten we, op voorbeeld van bet. buitenland, aanstu ren op een „Dag der Moeder", een feestdag, dien we demonstratief vieren moeten. 6. Dat we echter leven in een maatschappij, die kindersohuw is. daaraan dragen allen schuld, die er toe mede werken om het groote gezin niet. voldoende te steunen, tegen te wer ken en openlijk of op geniepige wijze te ver nederen. Groote mannen, mannen van bbteekenis op allerlei gebied, zijn juiiat uit de groote ge zinnen voortgekomen. 3. ,AVeg met het familiegeluk", roept men van alle kanten, maar het familiegeluk laat zich niet verwoesten, zoolang we Moeders heb ben, die de ware levensvreugde kennen. 9. Moederliefde en Moedertrouw geven aan het, kleine aardsche geluk haar wijding. IR. De laatste Encycliek „Casti Connubii" stelt zich in het algemeen ten doel een scherpe bestrijding te geven van de tegenwoordige op vattingen over 'het huwelijk. Ze richt zich In het bijzonder tot onze Moeders, vooral waar er op gewezen wordt, dat het huwelijk is een zie lenverbond en dat een der weldaden van het huwelijk is de kinderzegen. 11. De ware Roomsche Moeder roept niet om de emancipatie der vrouw, het zou haar Moederliefde en Moedertrouw te kort doen. 12. Een uitstekend behoedmiddel, om als man en vrouw staande te blijven in dezen tijd van moreele verwording, la omringd te zijn door vele kinderen. Chr. gezinsleven cn gezondheidszorg Voor het „Wüt-Oele Kruis" zal pastoor J. Kitslaar spreken over Christelijk gezinsleven cn gezondheidszorg. Zijn stellingen zijn: 1Bet "Wit.Gele Kruis, dat zich snel over ederland verspreidt en de volksgezondheid zeer bevordert, stelt duidelijk ook voorop de Roomsche beginselen, die deze actie bezielen. -• In het huisgezin bewijst hot Wit-Gele- mis kostbare diensten bij de Gezondheidsver zorging. 3. Iiihet huisgezin gaat een weldadige cmsteiijke invloed uit van de werking van een R. K. Wit-Gele-Kruis. Derde Orde In de vergadering der Fran:-i--'""-.rii« Der de Orde zullen .twee sprekers op'rcdan nl. pa- Roorda O.F.M. uit Rotterdam en Pater Cyprianns O.M.Cap. uit IJmuiden (Oost). Eerstgenoemde behandelt „de charitatieve actie der D.erde Orde in het huisgezin", waar bij de volgende punten naar voren zal brengen: De Derde Orde van den H. Franciscus van Assisië is geroepen tot charitatieve actie: A. in het algemeen: a. Volgens den geest van baar stichter St. Franciscus. b. Volgens de uit drukkelijke voorschriften van haar leefregel, c. Volgens baar bestemming: de christelijke vol maaktheid. B. in het huisgezin: a. Volgens den leefre gel (Hfdat. II 8). b. Volgens de praktijk der laatste jaren o.a.: 1. Hulp in de Huishouding bij ziekte of afwezigheid der moeder. 2. Ver. zoiging van de hulpbehoevende kraamvrouw en haar pasgeboren kind. 3. Kerstbedceling aan het arme gezin. 4. Actie voor dienstboden naar de groote gezinnen. Pater Cyprianus bespreekt „de Derde Orde en de godsdienstige gebruiken in het huisge zin". Stellingen: 1. De Derde Orde vraagt van hare leden een bloeiend godsdienstig leven iq den huiselijken kring. II. Dit is een natuurlijk gevolg van haar streven naar de christelijke volmaaktheid, waardoor ze tevens behoedt tegéu davolair-for- malisme. III. Haar voorbeeld is Sint Franciscus van Assisië in zijn bloeiend-devote leven met als brandpunt Jesus Christus en Dien gekruisigd. Conclusies: 1. De Tertiarissen moeten de godsdienstige gebruiken in den huiselijken kring bewaren en doen bloeien. 2. Zij moeten goed doordrongen zijn van lvun plicht om te streven naar de Christelijke volmaaktheid-in-de-wereld en zich volgens hun Regel daarop met hart en ziel toeleggen. 3. Zich vóór en boven alles bezielen met een groote liefde voor Jesus-Gekruisigd, volgens het voorbeeld r>n den Serafijnschen Vader en ge holpen do<2(. \jn voorspraak. Chr- gezinsleven cn Sobriëtaswerk Voor Cobrietas treedt pater Marius Earners O.F.M. op, over „Christelijk gezinsleven en Sc. brietaswerk" zal bij de volgende stellingen uitwerken: I. Het aantal gezinnen, door het alcoholis me aangetast, is grooter dan men het zich ge. wooniijk voorstelt. II. Het moderne leven maakt het misbruik van alcoholische dranken voor het huisgezin nog gevaarlijker dan in vroeger tijd. III. Thans is de drankbestrijding van nog meer belang, ook voor het familieleven, dan voor enkele jaren. IV. De R. K. Drankbestrijding vraagt te recht erkenning, waardeering en hulp aan alle personen en vereenigingen, die het bedreigde gezinsleven willen beveiligen. St. Vincentiusvereeniging De St. Vincentiusvereeniging heeft wederom twee sprekers, nl. rector L. Brink en mr. c. P. M. Romme, de eerste over „Het gezin in Christus hersteld door den Vincentiaan". Hij zal de volgende stellingen verdedigen: 1. Het huisbezoek is de spil van allen Vin- oen tianen-arbeid. 2. Door het huisbezoek kan de Vincentlaan het gezin verheffen in godsdienstig, moreel, stoffelijk opzicht. 3. Wil het huisbezoek dit doel bereiken, dan beoefene de Vincentiaan: a. Het Apostolaat des Gebeds. b. Het Apostolaat van het goede voorbeeld, c. Het Apostolaat der Christelijke Charitas, gericht naar de nooden van dezen tijd. De stellingen van mr. Romme, die zal spre ken over „Gezin en school" luiden: I. Met betrekking tot de opvoeding heeft het gezin voorrang boven den staat. II. De school is een hulp-instelling ter aan vulling van het ge-zin. IIT. De bijzondere schooi is doelmatiger dan de open-bare school. IV. De wettelijke voorrang van het. open baar boven het bijzonder onderwijs legt een ongerechtvaardigden finantieelen druk op ve]e gezinnen. Liturgie cn familieleven De Federatie van liturgische vereenigingen in Nederland komt in het St. Willibrordus- patronaat bijeen, ter behandeling van „de hei lige Liturgie en het Christelijk familieleven''. Pastoor Willenborg zal hier achtereenvolgens behandelen 1. De II. Liturgie bij de wording van het familieleven: bet huwelijk. Door de inzegening van het huwelijk en de daarop volgende Huwe- lijks-Mis worden aan man en vrouw getoond óe idealen van het familieleven, het voorbeeld er van en de weg erheen. 2. De II. Liturgie bij den groei en bloei van het familieleven: benedictio domus, cuiuscnm- que loei, tbalami et benedictiones variae, over al wat noodig en nuttig i5 om het familieleven rijker tot ontwikkeling te brengen. 3. De II. Liturgie bij de vrucht van het familieleven: het Kind; H. Doopsel; H. Eucha ristie; vorming en opvoeding van het kind. 4. De H. Liturgie bij het einde van het fa milieleven in dagen van ziekte en sterven, ze geningen van zieken, geneesmiddelen, linnen, olie. wijn, draagstoelen voor zieken, het H. Oliesel, H. Comunie voor zieken, Gebeden dei- stervenden. dringenden plicht, dat gezin te handhaven en te beschermen. 4. De moderne gezinscrisis is op de eerste plaats een godsdienstig-zedelijk probleem; het is de materialistische opvatting van het huwe lijk, samen met genot- en weelde-zucht en ver flauwing van godsdienstig leven. Voor alles komt het er dus op aan, onze gezinnen te bren gen onder invloed der Kerk. 5. Maar daarmee alleen is dit vraagstuk niet opgelost, want het heeft ook wel degelijk een materieelen kant. De heerscliende economische orde, die over het algemeen en vooral onder de arbeiders aan het gezinsleven zooveel schade heeft aangericht, is er thans op gericht, aan het middenstands gezin zijn bestaan te ontnemen. 6. Een beroep om hulp voor de Middenstan ders, als door sommige Bisschoppen gedaan, hoe welkom ook, is niet afdoende tegen deze bedreiging. De burgerlijke Overheid zal hier immers het „meest volkomen sociale element" dat denkbaar is. Dit gezinstype te vermenig vuldigen zou een sociale weldaad zijn. Daar entegen is de verdwijning van dit gezin een on herstelbaar maatschappelijk verlies. De bestaansmogelijkheid van het midden standsgezin moet dus door de burgerlijke Over heid zoo krachtig mogelijk worden bevorderd. 7. Intusschen mogen we niet wachten tot anderen alles voor ons opknappen. Hoofdzaak immers blijft de onderlinge zorg voor eikaars belangen. We moeten ons isolement loslaten. Onze onderlinge concurrentie moet plaats ma ken voor wederkeerig dienstbetoon, niet alleen op economisch, maar ook op zuiver huishoude lijk terrein. Ais een apotheose volgt na al de nevenver gaderingen de slotbijeenkomst in de aula van het Koloniaal Instituut. Als een samenvatting van alles wat reeds te voren werd besproken, zal prof. dr. J. F. Feron hier een rede houden over het ideale gezin. Tot waardig besluit van den Katholieken dag wordt den derden dag een gemeenschappe lijke tocht ondernomen naar de heiligdommen van St. Willehrord, O. L. Vrouw ter Nood en St. Adelbert te Heiioo en Egmond. In Heiioo zal Mgr. Aengenent een pontificaal Lof celebreeren. VOOR DE SEMINARIES Een visitator benoemd Men seint ons uit Rome dd gisteren: De „Osservatore Romano" publiceert een pauselijk motu proprio, waarbij Z. H. Paus Pius XI een visitator benoemt voor alle Italiaansche (en later ook voor buitenlandsche) seminaries. De nieuwe functionaris is de onlangs tot bisschop gewijden mgr. Giuseppe Rossi. BENOEMINGEN PATERS DOMINICANEN In de missie van Curasao In de Missie der Paters Dominicanen is de Zeereerw. pater Zoetmulder benoemd tot pas toor op Westpunt (Curagao), de Zeereerw. pa- Ier B. Hart tot pastoor op Soto, de Zeereerw. pater A. Koenen tot pastoor op de Noord (Aruba), de Zeereerw. pater W. de Barbanson lot pastoor op Rincon (Bonaire), terwijl de Weleerw. pater A. van Weerelt benoemd is tot kapelaan op Otrobauda (Curasao) en de Weleerw. pater R. Meussen tot kapelaan op de Playa (Bonaire). NEDERLANDSCHE BELANGEN ERMEE GEMOEID BERLIJN, 24 April (W. B.). De rijksminis ter van landbouw en voedselvoorziening Scliiele heeft heden een langdurig onderhoud gehad met den rijkskanselier, ter voorbereiding dor morgen (Zaterdag) in het kabinet te houden be spreking over de douane- en agrarische kwes ties, waarmee ook de loonpolitiek en de uit voer van fabrieksgoederen in nauw verhand staan. Men verwacht, dat Schiele's plannen in het kabinet wel op verzet zullen stuiten. Omtrent het program van Schiele verneemt het Wolff-bureau o.a., dat de voornaamste punten zijn de verhooging van de invoerrech ten op vleesch, en vooral op boter. In het brandpunt der discussie staan de in voerrechten op boter, welker verhooging men in agrarische kringen onder alle omstandig heden noodzakelijk acht, daar de zuivelproduc- tie speciale bescherming eischt. Schiele verlangt een verhooging der invoer rechten op boter van 50 tot 100 mark per 100 kilogram. Dit zou een verhooging van den prijs lot 150 mark beteekenen. Ook in de kringen van het departement ont veinst men zich niet, dat een verhooging van den boterprijs zekere moeilijkheden op het ge bied der handelspolitiek zou veroorzaken, daar in de eerste plaats voor Finland een contingent van 5000 ton tegen een recht van 50 mark ge waarborgd zou moeten blijven, terwijl Dene marken, Nederland en tot op zekere hoogte ook Zweden, in weerwil van eventueele verhooging der invoerrechten, op grond der meestbegunsti- ging eveneens aanspraak op zulk een contin gent zouden kunnep. maken. Zelfs verluidt, dat zij deze 5000 ton niet als een absoluut, maar als een relatief contingent zouden beschouwen en zouden eischen, dat hun een hoeveelheid zou worden toegewezen, die in dezelfde verhouding tot hun producten zou staan als de 5000 ton tot die van Finland. Dat zou het meervoudige van dit kwantum zijn. Zulke aanspraken zouden echter, naar Duit sche opvatting, reeds om zuiver juridische re denen gemakkelijk van de hand kunnen worden gewezen. Buitendien mag men van Nederland en Dene marken wellicht verwachten (zoo luidt het in de aan het Wolff-bureau verstrekte mededeeling verder), dat zij grooter voordeel zien in een schikking met Duitschland, dat als afnemer van de landbouwproducten der beide landen toch altijd nog op de tweede plaats staat. In het kabinet zal men de voor- en nadeelen ongetwijfeld breedvoerig overwegen. In goed Ingelichte kringen verwachtte men, dat eerst met de betrokken landen van gedachten zal worden gewisseld, afgezien nog van het verzet ln het land zelf. PRAESES H. J. M. TASKIN Loonpolitiek en gezin In de nevenvergaderingen der Alg. R.-K. Werkgevers-vereeniging spreekt dr. Korten- horst over „loonpolitiek ten opzichte van het gezin". De stellingen, welke hij daarbij zal ver dedigen, zijn I. Van een rechtvaardig loon kan onder nor male omstandigheden eerst worden gesproken, wanneer het loon voldoende is voor het levens onderhoud van den arbeider en zijn gezin. II. Naast de andere reeds bestaande sociale voorzieningen, worde een plaats ingeruimd aan de van staatswege verplicht gestelde verzeke ring der financieele gevolgen, verbonden aan gezinsvermeerdering en gezinsbehoeften. III. Het is redelijk, dat de premis voor deze verzekering in de eerste plaats wordt gedragen door de jonge ongehuwde arbeiders, voorzoover zij geen kostwinners zijn (spaardwang) en dat daarnaast de kosten dezer verzekering worden opgebracht door samenwerking van de werkge vers, de rest der arbeiders en de overheid. IV. De uitvoering dezer verzekering ge schiedt het beste volgens het stelsel van be- drijfsvereenigingen. Crisis van het middenstandsgezin In de laatste nevenvergadering, die van de Hanze, zal rector Bots het woord voeren. Zijn betoog over „de crisis van het middenstands gezin" vat hij samen in deze stellingen 1. Het gezin is de wortel van alle gemeen schapsleven. 2. De sfeer van dezen tijd is ongunstig voor het gezin en zelfs vijandig gestemd tegen zijn instandhouding en bloei. Godsdienstige en wijsgeerige dwalingen heb ben het huwelijk van zijne wijding beroofd en verlaagd tot een louter menschelijk genotsmid del. Onder invloed der verkeerde ideeën is in breede kringen van het gezin nog slechts de vorm overgebleven zonder inhoud. 3. Deze zoo funeste dwalingen en dit zeden bederf beginnen ook onder de geloovigen in gang te vinden, zooals Paus Pius XI getuigt. Ook het Katholieke middenstandsgezin wordt dus bedreigd en daarmee De herdenking van zijn zilveren jubilé Zooals reeds eerder gemeld zal de Hoogeerw. heer Mgr. II. J. M. Taskin a.s. Woensdag het feit herdenken, dat Z. Hoogeerw. vijf en twin tig jaar president is van het Groot Seminarie te Warmond. Mgr. Taskin zal Dinsdagavond omstreeks kwart over zessen aan het Warmonderhek war den verwelkomd door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, en door een eere-comité, de professoren van het Groot Se minarie, den directeur van het Philosophicum en een deputatie uit.de theologanten. Burge meester Ketelaar van Warmond zal hier een welkomstrede houden. Voorafgegaan door de harmonie van War mond zal de stoet daarna een rondgang door het dorp maken, waarbij door de leerlingen der katholieke school aan den Heerenweg den ju bilaris een zanghulde zal worden gebracht. Voor het Seminarie zal een eere-poort worden opgericht. Daar zal prof. P. O. Groenen den jubilaris toespreken. Op Woensdagmorgen zal de Hoogeerw. heer Mgr. Taskin een plechtige Hoogmis opdragen, terwijl hij des middags van drie tot half vijf uur hoopt te recipieeren. Op den dag af vier maanden na de ver schijning, zag de Zesde Druk van dit werkje, de 30st.e tot 40 duizend, het licht. Pater Hen. drichs schrijft ons: ,,Het is stellig een complu ment voor het Nederlandselie publiek, dat zulk een enorme belangstelling voor den godsdienst blijkt te bestaan. Dit had wel niemand ge dacht". Van dezen zesden druk waren er, ver nemen wij, alweer meer dan duizend verkocht vóór de verschijning. R. K. FEDERATIE VOOR MEISJES BESCHERMING De R.K. Federatie der Vereenigingen voor de bescherming van meisjes in ons land zal op het wereldcongres, op 11 tot 14 Juni te Boe dapest te houden, vertegenwoordigd worden door de presidente der Federatie mevr. Byvoet- van Haaren (Tilburg) en het bestuurslid mevr. van Gastel-Laane (Roosendaal). REISPLAN HR. MS- „GELDERLAND" Naar wij vernemen, is het plan voor de zomerreis van H. Ms. „Gelderland"' als volgt vastgesteld: Vertrek Willemsoord 22 Juni, aan komst Aarhus 7 Juli, vertrek van Aarhus 13 Juli en aankomst Willemsoord 21 Juli a.s. Een ploeg adelborsten zal zich op het schip inschepen. DON-KOZAKKEN. Onder auspiciën van de Conce: tdirectie Krauss zal het Don Kozakken-Koor, onder Serge Jaroff volgende maand een tweede tour- née doon ons land maken. Na de zomervacantie vertrekt het koor voor een tweede groote con certreis (3 >4 maanden) naar Amerika. ITALIAANSCHE OPERA Van Hoek van Holland tot Dordrecht EEN F LAN, WAAROVER REEDS LANG GELEDEN IN DE KAMER WERD GESPROKEN Het „Dagbl. van N.-B." publiceert ln zijn nummer van 25 April een onderhoud met oud-minister ir. Bongaerts over het vraagstuk van een rechtstreeksche verbinding tusschen Hollandsch Diep en Wester-Schelde en haar beteekenis voor Westelijk Noord-Brabbant. Aan dit onderhoud ontleenen wij de volgen de passage „Naar de meening van ir. Bongaerts zal er vroeg of laat een groot zeehavencomplex ko men van Hoek van Holland tot Dordrecht. Reeds in de oorlogsjaren, onder minister Lely, heeft hij daarover in de Tweede Kamer ge sproken, toen de verbetering van den Rotter- damschen Waterweg aan de orde was. Dit havengebied nu heeft door middel der groote rivieren toegang tot het achterland van den Rijn en de Maas, derhalve tegenstrooms, hetgeen voor de opvaart bezwarend is bij tijden van grooten rivier-afvoer. Daarom zou een scheepvaartkanaal binnen door van het Hol landsch Diep of het Volkerak uitgaande en zich richtende naar het Albert-Kanaal, in meer al- gemeenen zin uitgedrukt: naar het geheele Bel gische kanalenstelsel, een stroomlooze verbin ding aan onze schepen geven, zoowel in de richting van Brussel, Charleroi en Noord- Frankrijk als in die van Maastricht met de aldaar aansluitende kanalen, naar het Noor den, naar het Zuiden tot Straatsburg toe, en later ook naar het Oosten". DE RAMP VAN DE NOORDPOOL Het gevonden lijk herkend Hetr eendge dagen geleden naibij Fraserburgh (Schotland) aangedreven lijk van een visscher, waarvan eeniige lichaam sdeeleu ontbraken, is tihanis herkend als te zijn van den 27-jarigen Jac. Noordzij, uit Maassluis, die bij de Tamp van den IJmuider stoomtrawler Noordpool, ooi het leven kwam. Pogingen zullen worden .aan gewend om ook dit lijk vanuit Schotland naar de vroegere woonplaats van den omgekomene over to brengen, teneinde aldaar te worden begraven. Uitgezonderd het lijk van stuur man W. Gravemaker uit, IJmuiden, zijn thans de lijken van de gelheele bemanning van dit sciliip geborgen. UIT HET VISSCHJtRIJBEDRIJF De malaise ONBEVREDIGENDE BESOMMINGEN Nog steeds heerscht er groote malaise in bet visscher(jbedr(jf te IJmuiden. Reeds is de helft van het aantal te IJmuiden thuisbehoorende stoomtrawlers, nl. een 100-tal schepen, in de ha vens aldaar opgelegd wegens de geringe uitkom sten met de visschery op de Noordzee. In de laatste dagen keerde een drietal stoomtrawlers van IJsland terug en maakten zulke onbevredi gende besommingen voor hunne groote ladingen visch, dat de betrokken reederijen deze scheen vermoedelpk voorloopig wel niet meer naar het hooge Noorden zullen zenden. WILLY THUNIS Vrijdag is de heer Cac. Uff. A. Borin, di recteur der N.V. Italiaansche Opera, naar Italië vertrokken tot het farmeeren van de troep voor de concerttournée Augustus 1931 "«O v«2£ deni, en yêet dJRf Hgasa-seizoen 1931—1932, Een tournee door ons land Het gezelschap waarmede Willy Tunis deze week door ons land een tournée zal maken, bestaat uit de Berlijnsche artisten Lillian Ellerbusch, Lilly Welly, Heinz Roh- leder, Homan Hardy en Mano Holter. Mevrouw Freya Thunis, de echtgenoote van den zanger, die violiste is, zal het orkest dirigeeren. In Amerika gaat alles op zijn Ameri- kaansch. t De o; diggende streken apen Amerika een beetje na, maar tol een Amerikaansche hoogte brengen ze het nooit. Ze hemen nooit ierder dan belachelijk. en Amerikaunsch gaal nog heel wat verder. Bij de verkiezingen gaal het in Amerika natuurlijk ook op zijn Amcrikaansch. Zoo iets noemden we vroeger: verkiezingen in de tweede macht. Aardig is 't, een Amerikaan te lezen over die Amerikaansche verkiezingen. Nog het aardigst, omdat wij niet bij Amerika hoo- ren; hel niet zoo ver hebben gebracht als een Amerikaan in Amerika en het ons daar om ook niet behoeven aan te trekken. Het is een senator; hij heet Nyc, en hij schreef: Een der gekste dingen, welke de com missie heeft ontmoet, is de houding van het volk, dat ondervraagd wordt over bij dragen en kosten van den verkiezings strijd. Ik heb menschen gezien van den hoogstcn stand, die de beste reputatie ge nieten in het land en die nooit een mi nuut schuldig kunnen bevondep, worden aan vervalsching in zaken, of in hun per soonlijk optreden, maar wanneer de poli tiek cr tusschen komt, lijkt 't wel, dat zelfs de mooiste type uit het volk voelt, dat het behoort bij den godsdienst der politiek om te liegen, en te verbergen en de bedekken". Nog eens, dat gebeurt in Amerika. De omliggende streken, waaronder Neder land, kennen dien godsdienst der politiek, waar liegen het bidden vervangt, natuurlijk niet!! Toch zouden we een lief ding geven, als de stembusbeloften van v'elen eens moesten in gelost worden! Leest de strooibijetten en ziet naar de plakkaten. Hoe zouden die in Amerika zijn, waar wel de leugenenz. Gewapend met petroleum, lucifers en doeken trok hij er op uit Een 58-jarige zwerver, pas ontslagen uit de Rijkswerkinrichting te Hoorn, was behept met de manie om brand te stichten. In den nacht van 28 op 29 December trok hij er op uit, gewapend met een kannetje petroleum, lucifers en doeken. Zijn oorspronkelijk plan was den Stadsschouwburg in vlammen te doen opgaan, hier zag hij echter van af, om zijn schreden naar het Administratiegebouw van de gemeentetram te richten, doch ook hier vervoerde hij zijn plannen niet. Tenslotte werd het hulpgetouwtje van den Gem. Geneeskun digen Dienst aan de Weteringschans uitge kozen om in vlammen op te gaan. Hij sloeg een paar ruiten in, goot petroleum naar binnen en tenslotte had hij zijn doel bereikt. De brand weer maakte echter spoedig een einde aan de vreemde en gevaarlijke liefhebberij van den zwerver. Vrijdag had H. D. zich te verantwoorden voor de Rechtbank te Amsterdam wegens op zettelijke brandstichting. Hij bekende volmon dig. Dr. H. J. Overbeek, als deskundige gehoord, achtte verdachte verminderd toerekeningsvat baar. De officier van justitie mr. Versteeg, eischt® een maand gevangenisstraf en verd.'s ter be schikking stelling van de regeering. De ver dediger Mr. C. A. Varllant sloot zich aan bij het requisitoir. Uitspraak 8 Mei. De machine boven op het blok geworpen EEN DAME EN DE CONDUCTEUR GEWOND Trein 3528 uit Zwolle, die 16.32 te Apeldoorn arriveert, liep Zaterdag door 't weigeren der remmen, op een stootblok. De machine kwam boven op het stootblok te liggen, terwijl een volgwagen derailleerde. Een inzittende dame werd licht gewond, terwijl van den conducteur J. Engel de rechterarm werd verbrijzeld. De stoker wist zich door voor de botsing van den trein te springen, in veiligheid te stellen. Met het opruimrngswerk werd onmiddellijk een aanvang gemaakt, terwijl de binnenko mende treinen over een ander spoor werden geleid. Twee Duitschers gearresteerd Op verzoek van de Kriminai-Polizei uit Gladbeck zijn door de politie te Winterswijk twee Duitschers gearresteerd, verdacht van diefstal van een auto en poging tot overval van een geldtransport. De beide Duitschers, die in het bezit van browningrevolvers waren zijn aan de Duitsche politie overgeleverd. OP VRIJE VOETEN GESTELD. Ernstige vermoedens, maar hij bleef ontkennen Op last van den OfficieT van Justitie te Haarlem is de sigarenmaker A. K„ die ver dacht werd van brandstichting in de sigaren fabriek „Gevali" van de Gebrs. van Lint te Beverwijk, op vrije voeten gesteld. Hoewel ernstige vermoedens tegen den aangehoudene gerezen waren, bleef hij hardnekkig ontken nen, zoodat hij wegens gebrek aan bewijs moest worden vrijgelaten. KIND VERBRAND i-i Het 4-jarig dochterje van den heer Brok te Waalwijk dat door spelen met lucifers in brand was geraakt, is aan de gevolgen overleden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5