Nu het tate BinMdm II; DE STAD, DIE BETOOVERT. - New-York is een metropool, waarvan het aanschijn met den dag verandert. De menschen zwoegen er dag en nacht, zonder onderbreken. Hun energie en hun vernuft scheppen regel matig iets nieuws, dat de stad markeert en lets in haar aspect doet wisselen. Het nijvere leger van haar zeven millloen inwoners doorwoelt den grónd tot in alle hoeken en gaten. En het werpt heuvels op, die steeds meer doen denken aan bergen. Heuvels van staal en cement, van glas en marmer. De menschen verdwijnen, stoffelijk dan ge sproken natuurlijk. Ze sterven bij duizenden een ontijdigen dood, afgebeuld door den In hen levenden drang tot wrochten, tot schep pen, Zij zijn als het ware de brandstof en de olie, die de geweldige machine van New-York voedt en in regelmatigen gang hoüdt. Maar de werken hunner handen, de heuvels blijven. En de heuvels wekken weer anderen op, om het werk van de aan hun taak bezwe ken zwoegers voort te zetten en ze te over treffen, in een alles durvende koenheid en ondernemingslust. Altlus bedient New-York zich valt de men schen. Het fascineert hen, ketent hen aan zich, drijft hen tot steeds grooter prestaties, tot ge weldiger krachtinspanning. En zoo verandert New-York, door den greèp, die hét op haar inwoners heeft. New-York verandert. De menschen, meenea, dat het hun werk is. Maar het is New-York zelf. het ontzaggelijke, geheimzinnige gemeene- best, dat zich van hen bedient, van hun arbeid, van hun talenten, om uit te groeien tot de wonderlijkste stad in deze wonderlijke wereld. De menschen hebben New-York gestlehtt maar het product hunner handen heeft zich van hen meester gemaakt en hen in een knellende slavernij gebracht. De man, die zegt, hooger te willen en te zullen bouwen dan zijn voorgangers, Is fn waarheid een slaaf van het veêlélschende New-York, dat hem betoovert, hem Verleidt, als een sirene en hem alles, wat hij bezit éfl zich zelf doet wagen bij een onderneming, die even grootsch is en veelomvattend als éen oorlog. New-York groeit en zijn centrum is tot barstens toe gevuld. Elke vierkante meter moet er tot het uiterste worden benut. De zaken wereld zit er op het eiland Manhattan gevan gen. En de business groeit, vraagt centralisa tie, drijft tot opeenhooplng. Hierdoor rijzen de wolkenkrabbers in New- York uit den grond. En New-York verandert dermate, dat iemand, die er vijftien jaar ge leden was, zich nu eerst terdege zal moeten oriënteeren, wil hij er weer wegwijs wórden. Dit geldt in mindere mate voor Grooter New- York. Maar speciaal voor Set zakencentrum, voor het gebied, dat rond de Wereldvermaarde [Walistreet ligt. In drie jaar tijds werden in „Downtown", waaronder het zooëven genoemde centrum he kend staat, niet minder dan aöhttien wolken krabbers bijgebouwd en er zijn er momenteel ook achttien ln aanbouw. Ze kosten twee hon derd millloen dollars. En sinds die drie Jaar tijds ls het begin van den Broadway, den groo ve koning der wolkenkrabbershet pieuwe Empire Building gebouw, dat op l Mei geopend ivordt, van boven af gezien jlen witten weg, niet langer het domein der wolkenkrabbers. Walistreet Is het nu. En veel, ;wat rond Walistreet in de schaduw der wolken* Ikrabbers s'aat, dateert van de laatste vijftien jaren. Door het gestadige bouwen van steeds groo- jter en hooger wolkenkrabbers is Manhattan's aspect totaal veranderd. De „skyline" heeft 'n keel ander karakter gekregen. Drie jaar ge leden waren het Equitable Building, het Singer [Building, het Transportation Building en het gemaarde Woolworth Building de dominee- rende gebouwen in „Downtown" (benedenstad.) Gebouwen van veertig tot acht en vijftig ver diepingen. Reuzen. Drie jaar geleden. Reuzen, ook thans. Doch versohillende van de achttien nieuwe skyscrapers rijzen hoog boven hen uit zooals het Manhattan Company building met zijn één en zeventig verdiepingen. En onder de wolkenkrabbers In aanbouw, die nu hun voltooiing naderen, zien we o.a. het prachtige, witte Irving Trust Company building van vijf tig verdiepingen, het City Bank Farmers Trust Company building met negen en vijftig ver diepingen én het building van Doherty Cy, met zes en zestig verdiepingen. De achttien nieuwe wolkenkrabbers Zullen dit jaar gereed komen Tusschen 1 Januari 1928 en 1 Januari 1932 zag New-York of zal New-York in totaal zes en dertig Wolkenkrabbers zien verrijzen. En dat in het Downtown district, waar nog een aantal wolkenkrabbers op het program staat. En wolkenkrabbers staan op het program van al NéW-York's districten. In het hartje van Manhattan torenen wolkenkrabbers den hemel in. En üit de eindelooze huizenrijen der uit gestrekte woondistricten priemen skyscrapers bij lage luchten door de wolken. Er worden woonkazernes gebouwd, die niet zoo heel veel van de eohte skyscrapers verschillen. Maar de voor kantoorruimten gebouwde wol kenkrabbers blijven toch den boventoon voe ren, in den meest letterlijken zin van 't woord. En niet ver van het fameuze Times Square verheffen zich skyscrapers, die hun collega's van „Downtown" een aardig eind aohter zich laten. Men komt er van „Downtown" langs enorme huizenblokken, die van het grootste deel van Manhattan een Ware canyon met tallóoze ver takkingen maken. Als men het Woolworth building, den Onttroonden koning, Is gepas seerd, gaat men bijna zonder het op te mer ken langs het Strijkijzer building (Flatiron), dat vroeger met het Woolworth-gebouw tot de merkwaardigste bezienswaardigheden van New York gerekend werd. En, wanneer men denkt, dat er aan de huizenmassa's geen eind komt, ontwaart men de indrukwekkende contouren van allerlei imponeerende gebouwen, waarvan we maar alleen het Chanin-building, het News building, het pompeuze Chrysler building en het majestatlsche Empire building noemen. O, verderop, langs het Central Park, staan nog meer wolkenkrabbers én zooals gezegd, wolkenkrabbers torenen ln elk deel van New- York op, doóh de centra van „Downtown" eö dat tusschen het enorme Pennsylvania en het niet minder enorme Great Central Station „Midtown", binnenstad vormen wel de karakteristieke en de meest imponeerende verzameling torengebouwen. De skyscrapers beheerschen de omgeving, waarin ze staan en, doordat er steeds nieuwe wolkenkrabbers worden gebouwd, verandert Nerw-York's aspect elk jaar grondig, krijgt het stadsbeeld elk Jaar een ander aanzicht. New- York is New-York door de wolkenkrabbers. New-York is tevens de stad der wolkenkrabbers bij uitstek. Toch werd de eerste wolkenkrabber niet ln New-Yorlt gebouwd. Die eer komt aan Chicago toe en de eer van de „uitvinding" der wolken krabbers hoort rechtens aan een Franschman. Het was de Fransohe architect Le Duo, die ln 1880 had geschreven, dat éen gebouw een stalen geraamte kon hebben, terwijl de steenen muren slechts zouden dienen, om het geraamte te omhullen. Amerikaansche architecten, die in Frankrijk studeerden en mét name W. Jen- ney, grepen zich aan deze gedachte vast en in korten tijd werd Le Due's vizloen ln wer kelijkheid omgezet. De vorderingen der tech niek maakten dit mogelijk. Portland cement, Bessemer staal en de lift hieven veie practisdhe bezwaren op. En 1885 verrees te Chicago de eerste wolkenkrabber uit de modder. Het was het Home Insurance building, het eerste ge bouw, dat niet op zijn muren rustte, maar op een geraamte van staal. De eerste wolkenkrabber van New-York was en ls het St. Paul Building, vier en dertig jaar geleden op den hoek van B-road en Annstreet gebouwd. Het le zoowat honderd meter boog en heel New-York liep uit, om te zien, hoe het steeds hooger en hooger rees. Iedereen dacht toen, dat de bouwers niet hooger zouden dur ven bouwen, Maar het gings sindsdien steeds crescendo en het is crescendo blijven gaan, tot economisch* eischen zekere beperkingen aan den omvang en de grootte van de wolken krabbers zijn gaan stellen, gelijk dit nu bet geval is. De bouwers zijn in New-York betrekkelijk vrij. De voornaamste bepaling van de bouw- politle, waarmede Ze rekening moeten houden is die, welke hun beveelt, in terrassen te bou wen, zoodat bet licht tot de straten kan door dringen. Deze bepaling heeft een eind gemaakt aan de vrees, dat in de toekomst de straten donkere gangen zouden worden, waarin zich niemand durfde wagen. Niet de bouwpolitie, maar de economie stelt paal en perk. In wolkenkrabbers, waarin tien duizenden menschen werken of iets te doen hebben, bestaat uiteraard een verkeer, even sterk als dat in bet centrum van een flinke stad. En dit verkeer stelt eischen van ruimte, van kostbare ruimte, die geen rente oplevert Hoe grooter de wolkenkrabber, des te grooter de geen rente opleverende ruimte, die als een looden last op het flnancieele beheer van den wolkenkrabber rust. Zoo ls het o.a. met den luchttoevoer en andere ln een wolkenkrabber onontbeerlijke dingen. Indien biervoor geen afdoende oplossingen gevonden worden, zullen de wolkenkrabbers van zes honderd meter hoogte en twee honderd verdiepingen voorloo- pig wel ln het verschiet blijven. Er zit aan zulke reuzen te veel rast. De liften vormen nu al reeds ln het reus achtige probleem, dat een wolkenkrabber zijn bouwers stelt, een probleem op zich zelf. Maar dit probleem is tot dus ver in elkeu nieuwen wolkenkrabber op schit terender wijze opgelost, Do liften gaan omhoog, de lucht ln, maar tevens omlaag, diep den grond in. Elke wolkenkrabber, elk groot pand heeft zijn basement en daarin vindt men winkels, kan tore^ etc. In Manhattan cijfers zeggen veel en weinig gaan 30.353 liften per dag en naobt In duizelingwekkende vaart op en neer, zool wart 12.150.000 meneohen per dag vervoerend De vestibule van een wolkenkrabber, waar de liften hun hoofdstation hebben, is iets heel won derlijks en in den aan vang iets verbijsterends. Ze doet eerst denken aan een paleis. Marmer en verguldsel blinken in het licht van koninklijke lampen. Zoo alen We b,v, de vestibule van helt Woolworth building. Het ls alsof we ons in de hal van één dér groote bioscopen van Broadway bevinden. Pa- ramount of Roxy Theater. Gegalonneerde, in zware jassen gehulde lakeien staan klaar om bezoekers inlichtingen te geven en huü te Ver tellen, hoe hun weg te vinden ln het laby rinth, dat zich om, boven en onder de vesti bule uitstrekt, ongezien, maar zich niet in het minst manifesteerend door den stortvloed van af en aansnellende menschen, die onop houdelijk dóór de zich regelmatig openende monden van de liften verzwolgen of uitgespogen worden. Electrisch verlichte cijfers geven aan, waar de lift zich bevindt op zijn tocht naaf boven of beneden, Men kan dit in dé vestibule Van alle liften controleeren. Er zijn expressliftên en locaalliften, Deze levert de menschen ver dieping na verdieping af, gene stijgt ineens tot de vijftiende en de dertigste verdieping enz. Ook in de lift kan men zien, welke verdie ping mén nadert. Dê liftboy, meestal een neger en in de groote warenhuizen b.v. zijn het in coquette livreien gekleed© negermeisjes, be hoeft niet eens het getal van de verdieping af te roepen Het heftig opvlammende roode lichtje achter het cijfer zegt het overduidelijk De liften gaan met groote snelheid. In de nieuwste wolkenkrabbers leggen ze meer dan drie honderd meter in de minuut af en men kan dit voelen ook, In den aanvang staat een vreemdeling in New-York even beduusd in zoo'n pompeuze vestibule, die in aankleeding voor geen enkei paleis onderdoet. Hij staat beduusd, doch slechts even, want de elleböogstooten van langs hem heen snellende, altijd haastige lieden bren gen hem gauw tot bezinning. En hij stapt aar zelend een lift binnen, wordt door de opdrin gende liefhebbers in een hoek geduwd en krijgt nauwelijks tijd; zich er over' te verwonderen, dat niemand op hem let, niemand om een kaartje of zooiets vraagt, niemand informeert, waar hij wezen wil en de omstanders tusschen een knauw op hun stuk kauwgummi door kort en bevelend een nummer zeggen, alsof ze voor het gratis ritje duur betaald hebben. De lift bereikt in een ommezien het hoogste punt en de liftboy draalt zich, gebelgd naar den vreemdeling, die daar gewoon blijft staan, terwijl de lift toch niet verder gaat. Op diens vraag naar het een of ander kantoor antwoordt hfl kortaf. We zijn immers in de buurt van Walistreet, waar tijd, meer dun waar ook in New-York, geld is. „Links af, tweede blpk, derde deur", zegt hij. De deuren van de lift sluiten zich her metisch en ge- ruisehloos en do cijfers boven de deur geven aan, hoe su ed de ne ger valt. Vóórdat de vreemdeling zloh heeft ge oriënteerd, wordt hij opzij gedron gen en kijkt hij ln het verbaasde gezicht van dien neger, die inmid dels alweer een. terugreis uit en een heenreis naar de hooger sferen heeft gemaakt- De vreemdeling heeft echter spoe dig weer het go vt^ alsof hij in een stille straat van een uitge storven stad staat Lang», schier eindelooze, bree- de gangen voe ren naar rechts en naar links. Boven de Crysler- en Chanin-gebouwen rechts het Woolworth-gebouw, en links een typisch kijkje op een aantal van de oudere wolkenkrabbers. Het is er rustig als op een heide. Nu en dan klinkt uit de verte voetgeschulfel én hoort men eenig gerucht, als de lift een nieuwe lading uitwerpt. Het is dood stil, maar wanneer men langs de tallooze, genummerde deuren gaat de nummers loo- pen in de duizenden komt nu en dan, bij het opengaan van zóo'n deur, als een lawine van rumoer het geratel van schrijfmachines naar buiten. Er werkt in den wolkenkrabber een heel volk van kantoorbedienden én zaken lieden, netjes verdeeld en opgestapeld in vier kante kantoren, die vooral in de oudere wolken krabbers den heelen dag kunstlicht noodig hebben. Evenais aan den buitenkant, waar de rijen ruiten gelijkmatig naast en boven elkaar liggen als de cellen in een honigraat, zijn ook de kantoren precies afgepast en wetenschappe lijk naast en in elkander gezet, zoodat er geen speld tusschen valt te krijgen. En welk een massa menschen hier den hee len dag en een groot deel van nacht en avond zwoegen, ziet men bij hert uitgaan der kanto ren. Dan vindt er een ware exodus plaats, een exodus van door de modemagazijnen juist op maat geknipte kantoorheeren en kantoordames, de heerett met bolhoedje en wit boordje (de ,Ywhite collar people", witte boordenmenschen, vormen in Amerika een apart ras), de dames in do nieuwste snufjes, zoo&ls die door de groote magazijnen ais Macy, Abraham Straus etc. voor de lente Zijn gedecreteerd. Onnoodlg te zeggen, dat liooge hakjes en gepoederde neusjes de voornaamste kenmerken der dames zijn, in analogie met de bolhoedjes en de slob kousen der heeren. Op den sluitingstijd der kantoren is de ves tibule van een wolkenkrabber een verstoord mierennest. De liften suizen af en aan. Ze vervullen de functie van haringvaten en de liftboy heeft dan zelf ook meer van een haring dan van een haringpakker. Dan is de plechtige stilte van een paleis ver te zoeken en reali seert men zich overduidelijk, dat men 2lch in een paleis van god Mercurius bevindt, in een vesting van koning Business, die wel de macht, maar niet de waardigheid van een koning be zit. Neen, men vindt in de wolkenkrabbers geen koninklijke waardigheid. Maar op hun hoogste punt bieden ze een koninklijk vergezicht, kan men Heerschouwen op een koninklijke stilte, waarin zich de aangrenzende wolkenkrabbers vorstel tik verheffen, zich zichtbaar bewust, dat ze elk een koninklijk vermogen vertegenwoor digen. Omdat we New-York van zoo boog mogelijk willen zien, nemen we in „Midtown", de binnen stad, de lift naar de een en zeventigste ver dieping van het fantastische Chrysler Buil ding, dat door den één hemelhoog geprezen wordt, door den ander tot dn bet diepste der diepten verfoeid. De vestibule, die we betreden, de „lobby", pronkt met een bekleeding van prachtig marmer. De entree van dit paleis van den handel ls waarlijk Indrukwekkend. En op de één en zeventigste verdieping belanden we in het observatorium, een fraai verdeelde ruimte van een als dof zilver glinsterend me taal en glas. Van hieruit ziet men New-York als speelgoed aan zijn voeten liggen. Manhat tan, dat New-York haar naam van stad der wolkenkrabbers geeft en verder de uitgestrekte wijken als Brooklyn, Hoboken, Bronx, Yonkers etc. etc,, élk een stad op zichzelf. In het observatorium, dat aan een ge- styleerde grot doet denken, staat bijna onop gemerkt een glazen kastje. En hierin liggen de gereedschappen, die de jonge bankwerker Chrysler Zelf maakte, wijl hij geen geld bezat, om zé te kóopen. De jonge Chrysler schijnt een voorgevoel gehad te hebben van zijn toe komstige grootheid. Hij heeft die werktuigen althans trouw bewaard en nu is hij er trotscher op dan op zijn kostbare verzameling Oostersche tapijten en zeldzame prenten. Ze vormen intusBehen een zonderlinge tegenstel ling, deze gereedschappen. Want de jonge Chrysler zou het nooit zoover hebben gebracht, indien hij Zijn gereedschappen was blijven hanteeren. Booze tongen fluisteren, dat hij meer millioenen heeft bijeengezameld met het speculeefen in Walistreet dan met het bouwen van automobielen. We zullen ons niet door dergelijke afgunstige influisteringen laten afleiden en genieten van het onvergelijkelijke panorama, dat zich daar drie honderd meter beneden ons uitstrekt. Het panorama yan een millioenenstad, van de wonderlijkste stad der wereld, van de stad der wolkenkrabbers. En deze stad, deze metropool, product van Amerikaansche nuchter heid en Amerikaansche zakelijkheid, herinnert ons opeens aan een Oostersche stad. Nu, ter wijl we op de omringende wolkenkrabbers neerblikken, zien we het panorama van Kairouan vóór ons, dat we bewondeTden van de minaret van de groote moskee, van de groote moskee van Noord-Afrika's Mekka, in het hartje van Tunis. Het komt misschien, Omdat de wolken krabbers, opstekend uit de huizenmassa, werke lijk iets van minaretten hebben. Ómdat de nieuwere skyscrapers wit zijn, net als de moskeeën en de huizen der broederschappen Van Kairouan. Omdat de huizenmassa in hun tnet geel doorweven rosé doen denken aan het door de zon geteisterde zand van de woestijn rond die stad in het hart van Noord- Afrika en de Hudson en de Oceaan van drie honderd meter hoogte denzelfden indruk wek ken als de onder water geloopen vlakten, de zoute moerassen in de omgeving van Kairouan Wonderlijk, deze gelijkenis, die de onmete lijke contrasten van de werkelijkheid mas keert. Maar er is een gelijkenis. We veTgissen ons niet, vinden eerder een bevestiging, wan neer we in het verleden teruggaan. Deze ge lijkenis is één der vele Wonderen van do wonderlijkste stad ter wereld We moeten afdaleti uit hooger sferen. Vlakbij zien we den toren van het Empire State Building, dat Chrysler's droom ver nietigd heeft. Alfred Smith, evenals Chrysler een Zoon van arme ouders, kan thans naar de eer dingen, deu hoogsten wolkenkrabber ter wereld te hebben gebouwd. En hij heeft het gedaan in een minimum van tijd en met een maximum van kunnen. Het Empire State Buil ding is het nieuwste wonder van New-York. Het wordt op 1 Mei geopend, opengezet voor duizenden huur ders, na een record tijd voor den bouw, oen recordtijd, die de bouwvakarbeiders van Amerika schier tot wanhoop heeft ge bracht. Op 30 Augustus 1929 kondigde Alfred Smith aan, dat op den grand, waarop het Waldorf AisttwriEv-Hobel stond, 's werelds grootst© kan toorgebouw aou worden opgericht. De afbraak van het hotel begon op 1 October van hetzelf de jaar en men was daarmede 12 Maart 1930 gereed. Op 5 Juni begon men het geraam te met muren op te vuilüen en op 15 Sep tember d.a.v. werd hot laatste staal voor do zes-en.itaehtigste ver dieping aangebracht. Op 13 November werd de laatste hand aan het metselwerk gelegd en met de bekleeding van het interieur begonnen. In ruiin een jaar was het grootste gebouw van de wereld neergezet en voor het betrekken gereed gemaakt. De nieuwste technische snufjes werden toegepast en het modernste is wel de ankermast voor luchtschepen, die tevens een baken is, welks lichtbundels door wolken en mist kunnen dringen. Het laat zich begrijpen, dat voor het Empire State Building reusachtige massa's bouw materiaal zijn gebruikt. We zullen het maar niet opsommen. Men krijgt al een idee, door te lezen, dat er voor de oogverblindende hoofd ingangen 10.000 vierkante vóeten marnier is gebruikt en 300.000 vierkante voet marmer vaU mindere kwaliteit voor de corridors, lift- vestibules en vloeren.- De totaalkosten zijn ruim twee honderd millioen dollar. Men heeft Het beursgebouw in Walistreet. er op een oppervlakte van 83.860 vierkante voeten aan verhuurbare, dus rente opbrengen de ruimte van 2.158.000 vierkante voeten ver kregen. Thans domineert het Empire State Building New-York, de stad, waarin zich de helft van al de wolkenkrabbers in heel de Vereenigde Staten verheft. Reeds hebben de New-Yorkers er een luchtschip om heen zien zweven, pogend, kan den ankermast te ankeren. Dèt was een toekomstbeeld. Voor de rest is alles werke lijkheid en leven. Het Empire State Building is in zijn prachtige, strakke schoonheid één der moderne zeven wereldwonderen geworden en het zal, naar deskundigen verzekeren, het grootste gebouw ter wereld blijven. Neerblikkend op het ln de verte liggende Woolworth building, den onttroonden koning, staat daar het Empire State building, de nieuwe koning, beheerscher van „Midtown" en van heel New-York, ver uitstekend boven de stad der wolkenkrabbers,, die 's avonds, bij zonsondergang, sprookjesachtig mooi kan zyn en, van zee uit gezien, tegen den horizon af- geteekend ligt als honderd torenig kasteel uit Duizend en Een Nacht. Het Empire State Building staat daar, overdag glinsterend in marmer en metaal, des nachts stralend van verblindend electrisch licht, dat uit de dui zenden vensters valt. N e w-Y ort C. P. M. H. De eerste Nederlandsche wolkenkrabbers: het electriciteits- gebouw te Rotterdam en het flatgebouw aan het Dan. WiU ünkplein te Amsterdam

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10