De kunstenaar Dorus Hermsen overleden GODSLASTERING STRAFBAAR licMloeoéaa-j/i: De Katholieke Marinemannen iü DINSDAG 28 APRIL 1931 V DE LOONEN OMLAAG? MENSCHEN EN MEENINGEN DIOCESANE BOND VAN R. K. RADIOVEREENIGINGEN. ,ALS OP HET VELD VAN EER. RADIO-ACTIEVE STOFFEN RADIO-ACTIEVE STOPPEN voor ziekenhuizen geen bijzondere regeling De sa'arisverlaging in onze Oost HET WETSONTWERP INGEDIEND FIETSBANDEN V ERG ADERINGSLY RIEK mrnm Harferwijksch Interieur. RADIO-PROGRAMMA Moeten de loonen omlaag in de tegen woordige crisis? Neen, de loonen moeten niet omlaag! Ook niet als de werktijd ingekrompen zou moeten worden, om meer menschen aan het werk te zetten. Door de loonen omlaag te doen, begaat men onbillijkheden en bereikt men niet, wat men bedoelt. Zeker in de artikelen, die voortgebracht worden, zit het loon in als een gedeelte der kosten; ook maar als een gedeelte. Als men de loonsverlaging aanvoert als middel om prijsverlaging te krijgen, zou men toch eerst eens moeten bedenken, dat door die loons verlaging en de daarop volgende prijsver laging alle leden van de maatechappij voor deel hebben van het zakken der prijzen, ter wijl de werkman allen dat zakken der prij zen betaalt, die juist het slechtste ervoor staat, om dat te kunnen missen. Zoo iets is erg onbillijk. Nu zegt men dat alle loonen, alle in komsten dan percentsgewijze omlaag moeten. Ook dat. drukt veel te sterk op den werk man en maakt daardoor de crisis erger. Want iemand die 5000 gulden per jaar ver dient, kan gemakkeklijker 10 procent mis sen, dan hij die 1000 gulden verdient. Het verlagen der loonen bereikt geen ander effect dan dat men een groot en wel hei grootste getal menschen nog minder in staat stelt tot koopem. En als er niet gekocht wordt en niet gekocht kan worden blijven we tot over de ooren zitten in de crisis, komen we absoluut zeker tot een groote verarming van heele klassen. En nog eens: niemand heeft eenig voordeel te verwachten van een verarmde bevolking, van een massa die leeft op den rand van het gebrek. Wij voelen zeer veel en letterlijk alles voor hooge loonen, d.w.<z. voor loonen, die boven het gemiddelde van een menschwaardig be staan uitgaan. Daarmee zal de heele maatschappij ve<d meer gebaat zijn, dan met het steeds grooter worden der inkomsten, en van het bezit van een betrekkelijk klein getal menschen. Want het is niet waar, dat het bezit, het overschot van datgene, wat die rijken non- dig hebben voor hun leven, altijd gestoken wordt in nieuwe bedrijven en dat daardoor dus nieuwe werkgelegenheid ontstaat, als er geen afzetgebied voor het afgewerkte fabri kaat te bereiken valt. En een afzetgebied is onmogelijk als de koopkracht van de menschen niet in staat is zich die goederen aan te schaffen. Die koop kracht komt nooit, als er geen flinke loonen gegeven worden, die boven het striktnood- zakelijke uitgaan. Het eerst noodige in een crisistijd is dit: dat zij die ruim en ruim kunnen leven, juist in de crisistijden eens afzien van dividenden, van winst, en dat ten goede laten komen aan degenen in de maatschappij, die het noodig hebben. We moeten komen dat moet een beslist sterk uitgesproken opzet zijn tot een meer en veel meer uitgebre cl bezit. Daar moeten veel meer menschen niet alleen eigendomsrecht bezitten, maar ook prac-tisch eigendom. Ze moeten zich wat kun nen roeren. Ze moeien zich een tamelijk ge rust leven kunnen verzekeren. Want hoe grooter het aantal is, dat wat ruimte heeft om te leven door zijn loon, des te meer ge legenheid bestaat er, dat cr bloeiende be drijven kunnen bestaan. Duizend menschen hebben nu eenmaal heel wat meer dagelijksche goederen noodig. dan enkele menschen kunnen verbruiken De loonen omlaag, helpt ons van den wal in de sloot. Oprichtingsvergadering te Haarlem. Onder voeirziit ersichap van den heer G, Kamp&dhiaer vergaderden te Haarlem de be sturen van de Katholieke radiovereenigingen in het Bi ad-om Haarlem. Als voornaamste punt van de agenda was aan de orde de definitieve goedkeuring van de statuten van deu Diocesanen Bond, tot •welks oprichting in de algemeen® vergade ring te Utrecht, besloten was. Mot eendg® gisrimge wij'zigónstn, waan. aan het Doorluchtig Episcopaat reeds Zijn goedkeuring gehecht had, werden de Bonds. Btatu't'en onder applaus aangenomen. Hierme de was de Diooosanie Bond, als lid van de nieuwe landelijke federatie, opgericht. In bet voorloopfeie bestuur werden vervol- volgens gekozen de heeren N. P. Andriesma te Alkmaar; G. W. S. Jansen te Botterdam; E c H Meeuwsen te 's-Gnivenkage; P. j. Itosenhart te Haarlem en G. P. v. d. Valk te Poeldijk. Het voorloopJge bestuur verdeelde daarop de functies als volgt: d-e beer G. W. S. Jansen, voornittw; N. P- Alkmaar, secretaris1- L- ll' penningmeester. De heer Janeen WC'K aangewezen als voorlcopig lid van het ratie be stuur. Aan bet eind d-er vergadering heeft de heei P. Speet nampas de Stichting K. R. 0. ©eni ge hartelijke woordjb van dank gericht tot den .'.heldenden vooral titer, den heer G. Kamp- schoer, die zich niet meer verkiesbaar had g-s'.eld. HET VKRBURGH MONUMENT Dc plechtigheid der onthulling Er werd ons medegedeeld, dat de onthulling van het Verburgh-monumem.t op 1 Juni a.s. zal plaats hebben. De onthullingsplechtighedd zal verricht worden door den Minister van Bin. Zaken en Landb. Jhr. Ruys de BeerenbroucU. Mede zullen tegenwoordig zijn o.m, de com. missaris der Koningin in deze provincie mr. dr H. A. van Karnebeek, de burgemeester van 's Gravenhage, het dagelijksch bestuur van de Westlandsche gemeente, en tenslotte diverse personen en bestuurders van instellingen. De plechtigheid vangt aan ten 4 uur. Dorus Hermsen. (Naar een teekenlng van B. v. Vlijmen.) Gisterenmiddag toevallig per tram den Kneu terdijk passeeremd blikten we oudergewoonte even omhoog naar het ons zoo goed bekende „Huys van Jodi-an De Witt", waar Dorus zoo fier woonde, en in welks schitterende oude kunstaailen wij zoo menig aangenaam uur heb ben gesleten, toen op hetzelfde moment we werden opgeschrikt door 't ongewoon schouw spel dat de hooge vensters va.n het monumen tale huis midden op den dag met de ouder- wetsche luiken waren gesloten. Een tong voorgevoel deed ons dadelijk uit stappen, en aan het ouderhuis informeeren. Dorus Hermsen was dat eigen uur plotse ling in elkaar gezakt en op slag overleden. Een geboren en getogen Bosschenaar, die op zekeren dag Hagenaar is geworden, Werkend in stad en land van zijn geliefd Brabant, had hij zich in den loop der jaren weten te omringen met kostbare schilderijen van oude Hollandsche meesters, die zijn ge oefend oog op het eerste gezicht te ontdekken wist. En met dien kostbaren schat is hij op een goeden dag naar de Koninklijke Residentie getrokken, om daar een kunsthandel te instal- leeren, zooals alleen een Dorus Hermsen do-en kon, de eerste jaren in het fraaie patriciërshuis aan de Lange Voorhout, later in het monumentale historische „Huys van Jan de Witt" aan den Kneuterdijk, waar hij nu tusschen zijn zeldzame schatten als op het veld van eer den dood vond. Zoo dikwijls als hij er voorbij ging kon Dorus zich doodergeren aan den verwaar loosden staat, waarin het architecturaal zoo waardige huys van Raadpensionaris de Witt verkeerde. Prinsen, hertogen, vorstelijke per sonen, ja zelfs koningen hadden er gewoond, en nu zou het straks misschien den slooper toevallen. Toen waagde Dorus den stouten sprong. Hij wilde het Huys van Jan de Witt. Met groote zorg en toewijding heeft hij het in zijn oor- spronkeiijken fraaien stijl zoowel uit- als inwendig laten restaureeren, en hij maakte er met zijn kostbare collectie schilderijen, oud- porcelein en tapijten, niet een museum, maar weer een levend woonhuis van. Hier dacht en droomde hij weer van oud- I-Iollandscbe festijnen, zooals hij er ontwierp bij gelegenheid van de Juliana-feesten op den historischen Hofijver. Zijn huis stond in die dagen vol van de cartons van de door iem ontworpen historische costumes en galjoenen. Ook in den Haag werd Dorus spoedig een origineel burger, maar toch, zijn hart hing nog altijd aan den Bosch. Voor den Bosch stond hij altüd de mooiste stukken bereidwillig af uit zijn zeldzame collectie. Voor den Bosch ontwierp hij zijn ontroerende H. Hart-Monument, dat hem later eenzelfde opdracht bezorgde in den Haag voor den tuin van het ziekenhuis aan het West einde en ook voor de gemeente Dinter. Van kunst en historie, die hij liefhad, ge tuigde zijn Haagsche werkkamer, waar hij nu den dood heeft gevonden, tusschen kunst en historie staat nu ook zijn stoffelijk overschot opgebaard. Hier ontwierp liij nog het wapen van den nieuw-gekozen Aartsbisschop, een vereerende opdracht, die zijn oude vriendenhart deugd en vreugde deed. Dorus Hermsen is misschien niet ten volle gewaardeerd, anderen heeft liij het wel gedaan, en velen zullen zeker met dankbaar hart gedenken, wat hij met raad en daad voor hen is geweest. Hij had de kunst en de schoonheid lief, hij was in den breeden zin een levenskunstenaar. Moge zijn dood een zalige overgang zijn van de aardsche schoonheid, die hij heeft ge diend, naar de eeuwige schoonheid, waarheen zijn kinderlijk vrome ziel vaak ontroerend smachten mocht. P. HYACINTH HERMANS. Hoogtezon-apparaten vallen buiten het ontwerp Aan de Memorie van Antwoord aan de Twee de Kamer betreffende het wetsontwerp hou dende regelen betreffende het hebben van Röntgen-toestellen en het in voorraad houder van radio-actieve stoffen wordt liet volgende ontleend: De Minister heeft aanleiding gewonden nog eenige verbeteringen in het ontwerp aan te brengen. Daarbij is er tevens rekening mede gehouden, dat sinds de indiening van het ont- w-erp door de techniek nieuwe vorderingen zijn gemaakt, tengevolge waarvan de mogelijkheid is gebleken aan Röntgen-toestellen nieuwe be veiligingsmaatregelen aan te brengen, zoowel tegen de gevaren van de hoogspanning als te gen de gevaren, die de stralen zelf kunnen op- laveren. Met deze nieuwste ontwikkeling der techniek, die nog wel verderen voortgang zal maken, is gerekend, zoodat de mogelijkheid ge opend wordt een toestel te hebben zonder schriftelijke vergunning van den minister. Bij den Minister bestaat geen bezwaar om een bepaling Cp te nemen, waardoor blijkens het. ontwerp zelf njef aneen van artsen, tand- aitsen en tandheelkundigen, maar ook van an dere peisonen, die stralen wenschen aan te v,'enden, de noodige waarborgen van bekwaam heid worden verlangd. De vraag, -of voor ziekenhuizen een bijzon dere regeling behoort te worden getroffen, be. antwoordt de minister in het algemeen ontken nend. De ontworpen bepalingen kunnen hier zond-er bezwaar toepassing vinden. Hoogtezon-apparaten, zooals die thans bij vele particulieren in gebruik zijn, vallen buiten dit ontwerp. JOHAN W. MEIJLU. Do heer Joban IV. M-ijll, beiaardier van het stadje Nijkerk, heeft met succes zijn eind examen der Beiaardschool van Meehelen afge legd. F. CH. r. KINKEU. t Zaterdag is te 's Hage in den ouderdom van 63 jaren, voorzien van de laatste II.II. Sacramen ten, overleden de heer F. Ch. P- Kinker, die bijna 50 jaar in dienst van de firma A. N. Govers is werkzaam geweest. EEN SPREEKKOOR IN NIJMEGEN. Naar wij vernemen zal op initiatief van de Jeugdcommissie welke jaarlijks een jeugd- demonetratie in Nijmegen houdt, ditmaal uit voering gegeven worden aan het plan om ecc spreekkoor le laten uitvoeren door de Nij- meegscke jeugd, op een der pleinen van de stad Nijmegen. ONVERMIJDELIJK Het oordeel van Minister de Graaff Op de vragen van den heer Moltmaker be treffende de voorgenomen korting op de be zoldigingen der Indische ambtenaren heeft minister de Graaff als volgt geantwoord;. Door de Indische regeering is vooraf overleg gepleegd met den ondergeteelcende over haar voornemen, om tot korting op de bezoldiging der Indische ambtenaren over te gaan. De ondergeteekende vond geen vrijheid om tegen dezen maatregel bezwaar te maken. Met het oog op de noodzakelijkheid, om ge leidelijk tot herstel van het verbroken begroo- tingsevenwicht te geraken, komt het den onder geteekende onvermijdelijk voor ook de ambte naarssalarissen, die een zeer aanzienlijk deel van het Indisch uitgavenbudget vormen, in de door de omstandigheden dwingend voorge schreven vermindering van uitgaven te be trekken. Het is de ondergeteekende hekend. flat de in uitzicht gestelde bezoldigingsvermindering bij een deel van de ambtenaren niet gunstig is ontvangen. Onder de door de Indische regeering voor genomen maatregelen tot bezuiniging op de L.andsibegrooting zijn er zeker, die ook op de financiën van het Rijk direct of indirect van invloed kunnen zijn. Met het oog op den moeilijken financleelen toestand van Nederlandsch.Indië moet de ondergeteekende de vraag ontkennend beant woorden, of het niet van een verstandig be leid zou getuigen, om de voorgenomen salaris verlaging niet te doen doorgaan. Dit vooropgesteld, Is de ondergeteekende uiteraard steeds ten volle bereid, zijn aan dacht te schenken aan maatregelen of sugges ties, welke er toe zouden kunnen leiden om de ook door hem zeer gewenschte rust in de ge lederen der ambtenaren te doen teru-gkeeren. HET AMSTERDAMSCH CONCERT GEBOUWORKEST Naar wij vernemen zullen er op 30 April a.s. in de Parijsche ateliers van het Kuechenmeister- Accoustiek concern, (de studios der Tobis fran- caise) geluidsfilmopnamen gemaakt worden van het Amsterdamsche Concertgebouworkest onder leiding van dr. Willem Mengelberg. In een voor deze gelegenheid gebouwd decor dat de groote zaal van het Amsterdamsche concertgebouw voorstelt, zullen drie opnamen gemaakt worden: de ouverture Oberon; de Arlesienne Suite van Bizet en de Marche hengroise ran Berlioz. (A.E.FJ „Mede ter bescherming van die geestelijke vrijheid moet hier worden opgetreden" Voor zyn godsdienst strijdt (ons volk) met kracht en met hartstocht Ingediend is thans ecu wetsontwerp tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met voorzieningen betreffende bepaalde voor godsdienstige gevoelens krenkende uitingen. Het telt twee artikelen, waarvan het eerste strekt om in art. 147 van het Wetboek van Strafrecht een nieuw no. 1 in te voegen, luiden de als volgt: „le. hij, die zich in het openhaar monde ling of bij geschrift of afbeelding, door smalen de Godslasteringen op voor godsdienstige gevoelens krenkende wijze uitlaat". (Het tegenwoordige no. 1 wordt no. 2, het tegenwoordige no. 2 wordt no. 3) Het tweede artikel van het ontwerp strekt om ln genoemd wetboek een nieuw art. 429bis in te voegen, luidende: „Hij, die op een van den openbaren weg zichtbare plaats woorden of afbeeldingen stelt of gesteld houdt, die, als smalende Gods lasteringen, voor godsdienstige gevoelens kren kend zijn, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden". Ter toelichting zegt de minister van Justitie o.m., dat de strijd om den godsdienst ln den laatsten tijd vormen heeft aangenomen, die den wetgever niet onverschillig kunnen laten, Meer bepaaldelijk heeft de minister het oog op de uitingen, waarbij ter bestrijding van het Godsgeloof de verm wordt gekozen van een in woord of beeld hoonen of smalen van God. Men moge aanvoeren, dat uitingen in dezen vorm een zeldzaamheid zijn, dat zij onduldbaar zijn, schijnt nauwelijks betoog te behoeven. Godsdienstvrijheid in den ruimsten zin Is een vrucht van onze historische ontwikkeling, waarop wij trotsch mogen zijn. Maar juist mede ter bescherming van 'die geestelijke vrij heid als een van onze hoogste nationale goederen moet hier worden opgetreden. Waar de bestaande vrijheid voert tot bandeloosheid, worde deze in het belang van de vrijheid zelf, met kracht tegengegaan. Zoodanig misbruik is hier stellig aanwezig. Uitingen in het open baar, die den vorm dragen van een recht streeks smalen van God, kunnen In een staat, die in meer dan één opzicht de erkenning Gods handhaaft, niet worden geduld. Uit de openbare sfeer moeten zulke uitingsvormen geweerd blijven. Intusschen, de minister wil deze zaak nu verder beschouwen uit een ander gezichtspunt, dat meer valt binnen het algemeen kader van ons strafrecht, n.I. de ernstige krenking van de gevoelens van de groote meerderheid der bevolking. Ook in dit opzicht past groote behoedzaamheid. Zijn godsdienst ligt ons volk zeer ter harte en voor zijn godsdienst strijdt het met kracht en met hartstocht. Naarmate een onderwerp feller beweegt, in diezelfde mate kan ook bewogener uiting worden ver wacht. Krasse uitdrukkingen zijn daarbij niet zeldzaam. Ook agezien'daarvan, kunnen op den godsdienst betrekking hebbende uitingen van den een voor het gevoel van den ander kwetsend zijn. In de eerste plaats gaat het hier over een krenking van een der meest elementaire en aigemeene momenten van het godsdienstig gevoel. Doch ook overigens is de gesignaleerde uitingsvorm van een geheel eigen karakter. En wel in dezen zin, dat men bij smalende bestrijding van anderer geloof des anderen godsdienstige voorstellingen als het ware accaparbert en zich dus in zijn sfeer stellend, daarin de krenkende uiting volvoert. Er is hier een parallel met wat ons Wetboek in art. 147 strafbaar stelt: bespotten van be dienaren van den godsdienst en beschimpen van aan den eeredienst gewijde voorwerpen, wordt slechts dan strafbaar gesteld, indien dit geschiedt in of ter plaatse van de uitoefening van den eeredienst., m.a.w. op anderer domein. In het thans besproken geval benadert men niet plaatselijk, maar in de voorstellingen in de uitdrukkingswijze anderer domein, óm dan de schimpende handeling te ondernemen. Strafbaarstelling van alles wat godsdienstige gevoelens in meer of mindere mate kan kwetsen, zou te ver strekken. Qm dus de meenings-uitfngen niet verder ook in haar vormen te begrenzen, dan bepaald noodig is, is het aangewezen de strafbeperking een rechtstreeksche omschrijving te doen bevatten van den bepaalden vorm van krenking, welke hiervoren werd aangegeven. Die vorm nu is, in uiterlijke verschijning, de Godslastering. Door het terrein te begrenzen en met name ook het vloeken buiten deze strafbepaling te laten, komt tevens vast te staan, dat het door den lageren wetgever wel betreden terrein van het vloekverbod dat in een bepaalden kring uit hoofde van de gesteldheid van dien kring alleszins gewettigd kan zijn aan dien lageren wetgever blijft voorbehouden. Een driedaagsch congres van „St. Christophorus" Ondanks het druilige weer is de aankomst van de katholieke marine-mannen aan het Utrechtsölie Centraal Station een „blijde incpm. ste" geworden. Zaterdagmiddag tegen vijf uur was het kranige muziekcorps van de R. K. Werkliedenvereniging „St. Joseph" statiyis- waarts gemarcheerd om de leden van „St. Chris tophorus" feestelijk binnen te leiden in d-e stad, waar zij drie dagen lang hun zeventiende aigemeene vergadering kwamen houden. De matrozen en mariniers troffen het, dat op hetzelfde tijdstip Z. II. Exc. mgr. J. II. G. Jansen zich in gezelschap van zijn secretaris dr. Geerdifik op het perron bevond om zijn reis naar het hooge Noorden aan te vangen. Eenige oogenblikken onderhield mgr. zich met de bei de vlootaalmoeziers de zeereerw. heeren J. A. P. Albada Jelgersma O.F.M. en H. J. M. Alink, en hij beantwoordde vriendelijk wuivend het orderlijke, militaire saluut der geüniformden. Van het station trok de stoet, waarbij zich o.a. de Utreohtsche wethouders de heeren H. Bek- ker en A. H. Smulders hadden aangesloten, naar den Raadskeld-er op. waar men zicih sterk te om des avonds de eerste beraadslagingen te kunnen houden. De openingsvergadering De voorzitter van „St. Christophorus", de heer A. W. P. Angenent, heeft deze bijeenkomst geopend met een korte re-de, waarin hij er eerstens aan herinnerde, dat de katholieke marinebaweging dit jaar het 15-jarig bestaan van de Ned. R. K. Ver. van Marinepersoneel herdenkt. In October van dit jaar zal er gele genheid bestaan om ln een bijzondere bijeen komst het verleden te overzien. De ontwikkeling in bet afgeloopen jaar i3 een normale. Van 509 leden op 1 Jan. 1930 steeg liet ledental tot 587 op 1 Jan. 1931 en met de aanwinst over het eerste kwartaal 1931 is men per 1 April genaderd tot rond 600 man. Het aantal practiseerende katholieken steeg in diezelfde mate. In Oost-Indië heeft de hoofdafdeeling zeer veel aan Invloed gewonnen. In het afgeloopen jaar was er onvoldoende leiding voor Nederland, zoo-dat het zeer zware werk, vooral onder de jongeren, op de schou ders van slechts enkelen kwam te liggen. Spr. deed een dringend beroep op allen, niet het minst op de onderofficieren, om in de komen de periode krachtig te willen medewerken tot versterking van de katholieke marinebeweging. Want zoo ergens, dan staan hier de velden rijp voor den oogst. Na deze toespraak 'ging men tot eenige zake lijke besprekingen over. Bij enkele candidaat- stelling werd de heer Angenent als voorzitter herkozen, terwijl de heer A. van Rooij als cen traal propagandist werd aangewezen. Baron van Wijnbergen aan 't woord Hierop was het woord aan mr. van Wijnher- gen. De voorzitter van het comité van ont vangst gaf uiting aan zijn vreugde over het bestaan der Ned. R. K. Ver. van Marineperso neel. Er is in onzen tijd moed voor noodig om voor zijn katholiciteit uit te komen. Vóór 20 jaar was het voor een katholiek schier onmo gelijk om bij de marine goed te blijven. „St. Christophorus" heeft den toestand helpen ver beteren. Ook op materieel gebied arbeidt de veTeeniging. Spr. voegde in zijn geestdriftig woord deze tegenstelling: de katholieke orga nisatie geeft alles, wat de socialistische orga nisatie geven kan, maar bovendien den Heme! Mr. v. W. besloot met op te wekken tot lief de voor de Koningin, omdat van haar gezag Gods luister afstraalt. ln vergaderingen gaat het cr gewoonlijk gezellig toe. De dames en heerendie dan aan het woord komennemen geen blad voor hun mond. De gemoederen van die dames en heeren loopen warm, van den weerom stuil loopen ook dc gemoederen der vrouwe lijke en mannelijke aanwezigen warm en daar ontstaat applaus Ja, dat is fijn! Jammer, dal dezelfde menschen, die zich aan dat vuur-en-warmte opwekken in ver gaderingen niet onbetuigd talen, de methode voor vol aanzien. Neem een geacht college, waar de bloem der burgerij bijeenkomt, niet alleen om te vergaderen, maar om met elkaar te over leggen, hoe een gemeente op de beste manier bestuurd moet worden. Daar behooren ernst bij, kalmtewaar digheid, zelfbeheersching: allemaal dingen, die noodig zijn, om een verstandig oordeel te vellen, om datgene, wat een tegenstander zegt, ook werkelijk te proeven op zijn waarde. In zoo'n college bestaat een uitgesproken minachting voor wat in vergaderingen ge beurt. Daar kan geen meer vernietigend vonnis geveld worden over iemand, dan te zeggen, dat. hij zich aan vergadenngslyrick bezondigt. Dat is praat, die niet meetelt; die de dingen in een verkeerd licht plaatst; die met groote beweringen en gedurfde beloften aanvult, wat er aan waarheid en gehalte ontbreekt. Dat is een spreken voor de balie. Uit zulke opmerkingen komen we te weten, hoe hoog zulke vergaderingspraat aange slagen wordt in den kring van ernstige menschen. En toch roept men zoo graag de massa op, om te protesteeren, om te ageeren, om te beslissen, om te beoordeelen over de diep zinnigste vragen van den dag! Onnoozelen, ja! Maar ook, wat een bewuste misleiding van het volk. DE TWEEDE CONGRESDAG- De Zondag werd -begonnen met een H. Mis, doof den zeereerw. heer Alink opgedragen in de' St. Domlnleuskerk. Hieronder hield pater Albada Jelgersma O.F.M. een korte predicatle ter uitwerking van den tekst: „De zich verblijden, gö echter zult in droefenis -zijn", en naderden de leden gemeenschappelijk ^Njf het gemeenschappelijk ontbijt ln het ge bouw der R.K. Werkliedenvereeniging „St. Joseph" werd in „Noord-Brabant" een verga- dering gehouden, waarin ten eerste het hoofd bestuurslid de heer A. G. J. Pauw een over zicht gaf van de door het hoofdafdeellngsbe- stuur gevoerde actie inzake de Eaiansverla- ging in Ned. O.-Indië; verder werf na eenige besprekingen besloten de contributie-regeling, zooals die in het afgeloopen jaar is toegepast, te handhaven en werden eenige voorstellen der afd. Hr. Ms. Heemskerk afgehandeld. Des middags konden de leden gaan passa gieren, om zich des avonds aan «en feestdlner te vereenigen en een bijeenkomst bij te wo nen, waaraan een vroolijk karakter gegeven werd. Rede A. C. de Bruijn Daarna sprak de heer A. C. de Bruijn. Te midden van de 24 bij het Verbond aangesloten vakbonden, zoo zei de heer de Bruijn, zijn de vereenigingen van marinepersoneel en der on derofficieren slechts kleine onderdeelen. Toch wordt haar beider aangesloten-zijn .bij het Ver bond zoo op prijs gesteld en wel om haar aard. Men beweert wel eens dat zij daarbij niet thuis behooren, als organisaties van mili tair overheidspersoneel. Men vergeet echter, dat het Verbond geen strijdorganisatie is, maar den maatschappelijken vrede als doel nastreeft. Dit ls een taak van godsdienstlg-zedelijke strekking. De vakbonden en het Verbond be hartigen ook stoffelijke belangen, en zijn in staat zoowel voor het burgerlijk als het mili tair overheidspersoneel op te komen. De aan sluiting van „St. Christophorus'' wordt even eens gewaardeerd om den invloed, dien de katholieke arbeidersbeweging via de leden de zer vereeniglng ln Indië kan uitoefenen. Spr. huldigde ten slotte den heer Angenent, die reeds 15 jaar belangeloos de zware taak van leider dezer organisatie vervult. De vergadering ging na deze rede tot de be handeling van eenige voorstellen ter wijziging van statuten en reglement over. TE AMSTERDAM WORDT EEN TENTOONSTELLINO VAN OUDE KLEEDERDRACHTEN EN GEBRUIKEN ROND DE ZUIDERZEE GEHOUDENeen getrouwe weergave van een WOENSDAG 29 APRIL. Hulzen (1875 M., 160 K. H.) NCRV.-uitzending. 8—8.15 Schirftlezing; 8.15—B.dO Gramofoonplaten10.3011 ZiekendienstJ 11 Harmoniumspel door M. F. Jurjaanz. Mevr. rw Mvjnhout alt; 12—12.15 Politieberichten; 12.15— 12.30 Gramofoonplaten; 12.302 H. Hermann viool, K. Bergers cello, P. v. d. Hurk fluit, mej. L. Lauenroth piakio en harmonium; 22.30 Gra mofoonplaten; 2.30—3 Chr. lectuur; 3—4.30 Affl- sterdamsch vocaal kwartet met medew. van A. Adema piano; 4.304.45 Gramofoonplaten; O"-' Kinderuurtje; 66.30 H. Pilon, „Stikstof op weide en bouwland"; 6.307 Voor de jeugd; 7 7.30 Af gestaan; 7.30—7.45 Folltieber.7.45—8 Gramo foonplaten; 8-8.50 Amhemsche Orkest-Vereen- ging. C. de Wolf orgel; 8.509.20 Dr. P. J. Idens burg: ,.Het rapport der Staatscommissie Rutgers 9 20—10.10 Vervolg concert; 10.1010.20 Vaz Diasf 10.20—11.30 Gramofoonplaten. Hilversum (298 M., 10O4 K. H.) 8II VARA., 124 AVRO., daarna VARA. 8.00 Gramo foonplaten; 9.30 Orgelspel Joh. Jong; 10.15 P. J, Kers: „Onze keuken"; 11.00 Gramofoonplaten! 11.05 Mevr. Riëmens-Reurslag: „De geestelijke ontwikkeling van het schoolkind": 11.3512 Gra mofoonplaten; 121.30' AVRO-kwartet; 1.30—2 Halfuur voor de vrouw; 22.45 Nwe. Amsterd. Orkestvereen.2.453.15 Mevr. Ida de Leeuw-van Rees: „Meisjeskleeding"3.154 Vervolg concert; 4.00 Maak het zelf, door mevr. C. Schaake-Ver- kozen; 4.30 Voor de kinderen; 5.45 VAR A-Septet; 6.30 Mandolinecursus; 7.00 J. v. d. Spek: „Erfe lijkheid en verantwoordelijkheid"; 7.30 Vervolg concert; 7.50 A. J. Abels: „De wegenbelasting- wet"; 8.00 Uitzending uit Rotterdam, met medew. van het VARA-orkest o.l.v. H. de Groot en I* Bandy (humorist); 8.45 Voordracht; 10.05 Vaz Diaz; 10.15 Vervolg uitzending uit Rotterdam; 11.30—12 Gramofoonplaten. Daventry (1554,4 M„ 193 K. H.) 9.35 Mor genwijding; 10.05 Lezing; 11.20 Gramofoonplaten; 12.05 Orgelspel door W. S. Vale; 12.50 Orkest; 1.50 Uitzending voor scholen: 2.50 Orkest; 4.05 Orgel spel door R. New; 4.35 Kinderuurtje; 5.35 Berich ten; 6.00 Viool-recital door W. Small; 6.206.40 Lezingen; 7.20 Concert, G. Ljungberg sopraan. Myra Hess piano, orkest; 8.20 Berichten; 8.35 Vervolg concert; 9.40 Lezing; 9.55 Berichten; 10— 11.20 Dansmuziek. P a r y s („Radio-Paris", 1725 M„ 174 K. H.) 7.05, 11.50, 5.20 en 8.05 Gramofoonplaten; 8.50 Too- neeluitzending9.20 Gramofoonplaten. Langenberg (473 M., 634 K. H.) 6.25— 7.20, 9.3510.25 en 11.30 Gramofoonplaten; 12.25— I.50 Orkest: 4.20—5.20 Solisten; 7.20 Orkest; 9.20 Berichten, daarna tot 11.20 concert. Kalundborg (1153 M., 260 K. H.) 11.20— 12.35 en 2.504.20 Orkest; 5.10—5.40 Gramofoon platen; 7.209.20 Orkest en solisten; 9.3511.50 Dansmuziek. Brussel (508.5 M„ 590 K. H.) 4.20 Orkest: 5.20 Gramofoonplaten; 7.20 Kamermuziek; 8.20 Hoorspel; 9.05 Gramofoonplaten. Leuven (338.2 M., 887 K. H.) 4.20 Gramn- ofonplaten5.20 Dansmuziek5.50 Orgelspel6.Ó5 Gramofoonplaten; 7.20 Orkest, zang. Z e e s e n (1635 M., 183.5 K. H.) 5.05 Tijdsein; 5.50 Gymnastiek. Hierna gramofoonplaten8 20 II.25 lezingen; 11.25 12 15 Gramofoonplaten; 12.15 —1.2') Berichten; 1.20—2 20 Gramofoonplaten; 2.20 3.50 Lezingen 3.504.50 Concert4.507.50 Le zingen; 7.50 „Vor Walpurgis", 1H uur vrooljjk- heid; 9.20 Berichten en lezing. Daarna tot J1.64 pdwismuzlekt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5