ALGEMEEN OVERZICHT. HET AMUSANTJE 5000 GULDEN nsssssis?-id De Paus in 't college der IZAMORA TEJARCEL0NA propaganda POLEN EN ZIJN GRONDWET Overstroomingen te Wilna DINSDAG 28 APRIL 1931 Het Vlootaccoordmislukt? nieuwe bijzonderheden over het onverwachte bezoek triomfantelijke ontvangst laten spreken, in plaats van De H. Vader tot Kard. v. Rossum DE STAD ZONDER LICHT PILSOEDSKI'S HERVORMINGS- PLAN SOISSONS' KATHEDRAAL HERSTELD De opstand te Madeira SNOWDEN HOUDT ZIJN BUDGET-REDE HULP AAN WATKINS '"^anr: De Britsche negeering heeft de Fransche voorstellen tot wijziging van het Engelsch- Fransch-1taliaamsc hvlootiacooord afgewezen. LONDEN, 27 April. (V.D.) De Britsche re. gieering (heeft de Fransche voorstellen tot wij ziging van het Engelsch-Franseh-Italiaansoh vlootacc-oord afgewezen. In de officieele nota, die door het Foreign Office aan den Franschen ambassadeur werd. overhandigd wondt verklaard, dat de nieuwe voorstellen in hun tegenwoordige redactie on aanvaardbaar zijn. Een dergelijke nota werd ook den Italiaan- schen ambassadeur ter hand gesteld. Het is zeer te vreezen, dat hiermede de verhoopte en zelfs reeds als feit beschouwde beperking van de vloten in de Middellandsche Zee mislukt 13 en dat de bewapenings-wedstrijd zal worden hervat Het voornaamste bezwaar van Engeland gold den eiscb van Frankrijk om van 1934 1936 66.000 ton meer dan de in het Frans-ch- Italiaansche verdrag van 1 Maart j.l. toegesta ne 136.000 ton aan nieuwe schepen bij te bou wen. Onder geen enkele voorwaarde was Engeland bereid, aan dezen eisoh tegemoet te komen. De Parijsche bladen toornen zich onaange naam verrast over dit Engels-cbe antwoord. Uit alles blijkt, dat men van Fransche zijde geen oogenblik heeft verwacht, dat de Engel- sche regeering een dergelijke afwijzende hou ding zou aannemen. Men is er van overtuigd, dat de Engelsche tegenvoorstellen niets verder beduiden dan het hardnekkig vasthouden aan het tot nog toe door de Britsche admiraliteit vastgestelde standpunt. Bovendien vreest men, dat ook Italië aan zijn eischen zal vasthouden en dat de regeering van Mussolini met opzet het Engelsche antwoord heeft afgewacht, al vorens haar eigen houding te bepalen. Ook de Engelsche bladen houden zich uitvoe rig met Henderson's antwoord bezig: Volgens bet N.T.A. is de diplomatieke corres pondent van de Daily Herald" van oordeel, dat de vlootonderhandelingen een nieuw stadium bereikt hébben, dat zeer critdek is, daaT de Britsche regeering de nieuwe Fransche voor stellen niet kan aannemen. Deze houden in, dat Frankrijk in de jaren 1935 en 1936 de vrije band wordt gelaten in den bouw van vervan gingsschepen, terwijl volgens het Londensch verdrag in die jaren beperkt moet worden. Verder wordt erop gewezen, dat de Italiaan- Sche regeering aan Henderson, hij zijn verblijf te Rome heeft verklaard, dat zij bereid is Frank rijk den voorrang te geven in oudere schepen. Frankrijk wil dezen voorsprong" echter in schepen van het allernieuwste type. Toch wenscht Engeland, dat de overeenkomst zoo spoedig mogelijk tot stand komt. De Fran sche voorstellen zullen echter het verdrag groo- tendeeils te niet doen. Dit mag niet, en men moet alle mogelijke moeite doen, om Frankrijk tevreden te stellen en het vlootverdrag te be waren". Roemenië's zorgen bevat deze week o.m. een causerie over Monte Carlo, de verhalen „Gratis verhuizen" en „De Dreigbrief" en een publicatie over een A damscn Speelhuis, waarin 'n belooning uitgeloofd wordt van De revolutie in Spanje is een goede aanlei- dinge om de toestanden in Spanje en Roemenie met elkaar te vergelijken. De monarchieën worden ten val gebraoht met de motiveering, dat Me souvereiniteit van het volk in de plaats van de oligarchie moet. treden. Al het kwade en. iedere achteruitgang worden op rekening vano de monarchen geschreven en hoewel de republieken, welke in Oostenrijk, Duitsckland, Rusland, Polen, Tsjecho Slowakije in de plaats van de monarchie zijn gekomen, bot nog toe den volkeren geen grooteren voorspoed hebben geschonken, houdt de critieik niet op en de her. vormers in' Europa jubelen vol vreugde over de jongste overwinning van de „democratie" en de „vrijheid" in Spanje. In Roemenië heerscht sinds jaren een latente regeeringscrisis en de jongste crisis onder scheidt zich in niets (van alle voo-rgaandei, zeker niet ten opzichte van het standpunt der politieke partijen. Geen enkele Roemeensche partij heeft het lot van het geheele volk voor oogen, doch alleen de eigen partijhelangetjes. Dit oordeel is hard, doch men kan het met ronderden bewijzen staven. Het is reeds vol doende het verloop van de .onderhandelingen van den heer Titulescoe na te gaan, die in opdracht van zijn koning naar Boekarest kwam om een coacentratieregeering, een regeering dus, waaraan alle partijen haar goedkeuring zouden kunnen hechten, te formeer en om met vereenigde krachten het land uit den politie- ken ecenomis-chen chaos -te redden? De pogingen van den gezant te Londen, boven de partijen stond, liepen op Na dagenlang, soms zelfs tot diep in en nac onderhandelen en oonfereeren I heer Titulescoe noodgedwongen Z1J weer In handen van den koning - het hem niet gelukt was de v,e^e|®^V^!' gers der afzonderlijke partijenvc^ordezegroot sche idee, de redding van het vaderland ^Toen' de jonge Roemeensche monarch Titu lescoe met het formeeren van een regeering Mastte, had hij slechts één doel voor oogen: eindelijk'eens alle krachten der natie te ver. «enigen van dit aan natuurschatten zoo rijk land een geordemden staat te maken. Koning Carol zelf gaf na zijn terugkeer het Roemeensche volk het goede voorbeeld. Hij nam geen wraak op hen, die hem in balling schap0 zonden die hij zijn vader tegen i intrigeerden en evenmin op hen die z«n vader gedwongen hebben hem van de troonsopvol ging -uit te sluiten. Ook vervolgde hij hen met, die zelfs na zijn troonsbestijging niet opge houden hebben het volk -tegen hem p sen, maar handelde in den waarsten zin de^s woords vorstelijk, waar hij iedere g begane ongerechtigheid vergeten hee het begin af aan er naar gestreefd h - geschillen tusschen de partijen te beslec en de actieve krachten der natie naar voren te hrengen om een breed opgezet opbouwwerk te beginnen. Koning Carol van Roemenië wilde niet de nieuwe be-zem zijn, die schoon veegt, hij over haastte zich niet en trachtte nooit het land zijn reeds gedurende zijn ballingschap gerijpte plannen op te dringen. Hij ontbond het parle ment niet, evenmin benoemde hij een nieuwe regeering, maar liet de regeering-Manioe, wel ke hij zijn troonsbestijging aan het bewind was, rustig aan het bewind tot de verhoudingen in Roemenië een verandering gewenscht maakten Reeds toen had de koning een concentratie kabinet voor oogen en reeds in den afgelo-open nazomer beraadslaagde hij met Titulescoe o-m te komen tot de formeering van zulk een kabi net. Titulescoe, gezant te Londen, die in Roe menië buitengewoon populair is, tot geen be paalde partij behoort en -bovendien ook in het buitenland groot aanzien geniet, achtte echter het juiste oogenblik nog niet gekomen om een kabinet te formeeren zooals zijn koning het graag gezien had. Titulescoe wilde wachten tot de ver-houdingen in Roemenië ©enigszins ver beterden en de goede invloed van den koning BidU «enigermate deed gelden, doch voor-al hoopte hij op een verbetering van dW ewso- mischen toestand. Toen dan ook Titulescoe toch de opdracht van den koning aannam en zijn post te Lon den verliet -deed hij dat niet, omdat d-e ver houdingen zich in een door h-em verhoopten gunstigen zin wijzigden, maar -omdat de toe stand dermate ver-ergerde, dat hij aan den op roep van -den koning gevolg, moest geven, want naast den politieken toe-stand eischte ook de tmltenlandsche politiek van Roemenië, dat nu in het land orde werd geschapen. Roemenië -staat voor groote beslissingen. Het plan voor een tol-unle tusschen D-uitschland en Oostenrijk is voor Roemenië hijzonder be langrijk, daar het als lid van de kleine en tente dit plan niet alleen van de politieke, maar ook van de economische zij-de zeer voor zichtig moet overwegen. De keuze over zijn toekomstig lot is voor Roemenië op het oogen blik even moeilijk als in het jaar 1915, toen het tusschen de entente en de central© mo gendheden te kiezen had. Na het wegzenden van de regeering was er geen twijfel aan, dat de koning in dezen tijd van voorzichtige beslissingen op het gebied der buitenlandsche politiek zou pogen alle nationale krachten te vereenigen en een man met de regeeringsformatie te belasten, die ver van alle partijgedrijf betzelfde doel nastreeft, dat -den koning voor oogen zweeft. Onmiddellijk na zijn aankomst in Boekarest verklaarde Titu lescoe in een interview, dat in „A-dfeverul verscheen. „Ik wil niet, dat bet publiek gelooft, dat ik hier gekomen ben om wonderen te wrochten. Ik ben arts of nog juister geze-gd, chirurg en Roemenië is zwaar ziek, en heeft dringend een operatie noodig. Deze operatie zal lang duren en zeer pijnlijk zijn, de ziekte moet echter toch grondig genezen worden. Ik kom in opdracht van den koning en den vol kenbond, wiens hulp we zeer spoedig noodig zullen hebben. Ik kondig geen program op lan gen termijn af, doch wil slechts dit zeggen, dat er geen zeven dagen zullen verloopen, of ik zal de meest gehate man in Roemenië zijn. Er zal een tijd komen, dat men een prijs op mijn hoofd zal stellen, doch tot mijn hoofd zal vallen, zullen vele hoofden in Roemenië rollen". Uit dit interview blijkt duidelijk, dat Titu lescoe ervan overtuigd was, dat zijn zending met moeilijkbeden gepaard zou gaan, maar ook dat hij vastbesloten was eindelijk Europeescha verhoudingen in Roemenië te scheppen. Titulescoe trad met de partijleiders 'on derhandeling. De vroegere minister-presi en Manioe, die in het buitenland vertoefde, keerde op verlangen van den koning eveneens erug. Uitgezonderd professor Jorga, die eigenlijk geen enkele partij achter zich heeft, verklaar den alle leiders zich bereid over een concen- tratie-kabinet te onderhandelen. Generaal-veld- maarschalk Avarescoe was bereid aan een con centratie-kabinet mede te werken, doch knoop te aan zijn bereidwilligheid de voorwaarde vast, dat het oude parlement moest ontbonden worden en nieuwe verkiezingen zouden worden gehouden. Ook Manioe wees een concentratie kabinet niet af, doch diens voorwaarde was, dat met het huidige parlement verder geregeerd zou worden. De dissidenten-partij van Geoig Bratianoe en de onafhankelijke boerenpartij wilden hun medewerking slechts dan verleenen. als de kleine partijen evenveel mandaten en ministerposten zouden hekomen als de groote partijen. Op zulk een grondslag een concentratie-re- geering formeeren scheen reeds bij voorbaat een onmogelijkheid. De door de partijen ge stelde voorwaarden bewijzen voldoende haai eigenlijke streven. Niet de redding van het land, maar het verzekeren van den invloed van hun partijen zat bij de leiders bij de onder handelingen met den heer Titulescoe voor. Toen de nationale boerenpartij van den heer Manioe den eisch stelde, dat er geen nieuwe verkiezingen zouden worden gehouden, deed zij dit in het bewustzijn, dat zij uit de verkiezin gen evenzeer vers-lagen te voorschijn zou tre den als dit tot nog toe het geval was met alle nartiien in Roemenië, die de regeering niet in binden hebben. Reeds v-oor het ontslag van bet aatste kabinet is het verval der nationale boerenpartij begonnen. Niet alleen de leiders der nartij zijn het niet met elkaar eens, maar nnk het volk is ontnuchterd, want de regeering- Manioe was voor de bree-de massa van het volk een ontgoocheling. Noch de corruptie is verminderd, noch de economische toestand ver- hert Bovendien weet het volk, dat het van een nartij die de regeering met meer in han den heeft niet veel nut kan verwachten. Voor Manioe zou derhalve nieuwe verkiezingen hetzelfde beteekenen als de verkiezingen, waar door de Avarescoe-partij of de liberale partij totaal vernietigd zijn. Generaal Avarescoe daar- .Ï£.rCpt« door de nieuw. een succes te boeken, dat in ieder geval niet Na een strijd van 25 jaar de zege uitgesloten zou zijn, temeer daar zijn partij op het oogenblik zoo klein is, dat hij bij de verkiezingen slechts winnen en niets verliezen kan. De overige partijen zonder vooruitzichten wilden zich in elk geval van mandaten en ministerposten verzekeren. Toen de aangewezen minister-president niet met de partijen tot overeenstemming kon ko men, stelde de koning -den partijen een ulti matum, waarin hij eischte, dat haar leiders binnen de vier en twintig uur moe-sten heslui ten, of ze aan een concentratie-regeering wil den deelnemen, daar hij anders van iedere ver antwoording moest afzien. De leiders gaven antwoorden', doch de-ze antwoorden waren zoo 'geformuleerd, dat Titulescoe het p-lan van een concentratie-regeering als mislukt moest op- ge-ven. Reeds maanden lang had de Roemeensche pers er zich mee bezig gehouden dat de koning een militaire dictatuur m-oest invoeren en zoo ooit, dan was toen het tijdstip voor zulk een oplossing aangebroken. Koning Carol wilde noch wenschte echter een dictatuur en hij liet zich dan ook niet door de houding der par tijen en der pers tot een dergelijke oplossing ver-leiden. Het voorbeeld van Roemenië toont, dat niet de persoon des konings een hinderpaal voor de ontwikkeling van een land is, maar dat veeleer het ongezo-nde partijwezen, de corrup tie en d9 onredelijkheid der politici den val van een land veroorzaken. Koning Carol van Roemenië streeft er eer lijk naar zijn land te redden en het hetere tijden tegemoet te voeren en als dat niet ge lukt, dragen daarvoor die politici de verant woording, die ook in een republiek niet anders zouden handelen. WIj -WILLEN LIEVER DE DINGEN ZELF VELE WOORDEN Omtrent li-et onverwachte -bezoek van. den H VadeT aan hot nieuwe Propaganda-college wordt ons uit Rome nog het volgende ge- m Daar Z.H. zieh buiten aller verwachting halten het Vati-caan begaf, waren er door de autoriteiten geenerlei veiligheidsmaatregelen ^Eerst bij den terugkeer van ZjH. hadden zich langs den weg op bevel van sclio Questura politiemannen in het burger °PErStgeidan te Rem© gerucht-en, volgens welke de H Vader zou gezegd hebben, da hij aan de dn wijdingsplechtigheid met wilde deel nemen, om door zijn tegenwoordigheid het pro gram-ma der plechtigheden nog met ingewik. "kplder te maken. Ongetwijfeld echter heeft Z.H. andere rede nen gehad, die hier echter beter niet genoemd worden, maar die op het laatste moment ge lukkig kwamen te vervallen. De kardinaal-staatssecretaris Paoelli stond als pauselijk .legaat reeds gereed, om de i-n-wij. dingspleehtigheden te verrichten en droeg reeds de liturgische gewaden. Tegen kwart voor tienen echter gaf Z.H. plotseling opdra-cht om zijn „Mae-stro di Came ra" en drie „Camerieri S-egreti Parti-cipant-i" mede te -deelen, dat hij onmiddellijk naar den Janiculu-s zon rijden. Om drie minuten over elven verscheen Z.H. ap het groot© plein voor het nieuwe ooilege. De pauselijke auto werd1 door een anderen auto voorafgegaan, waarin de Vati-caansche gouverneur en de commandant der pauselijke gendarmerie hadden plaats genomen. Daarna volgde de galaauto van den H. a er, die vergezeld was van mgr. Caccia-Domimom en zijn aalmoezenier, mgr. Cremonesi. In twee andere auto's volgden de „Came rieri Segreti". Z.H. -droeg een wit rochet, daaroveT de „mo zetta" van rood fluweel, met hermelijn afgezet. Nadat Z.H. door kardinaal van Rossum en de andere aanwezige kardinalen was ontvan gen, begaf bij zi-oh naar de kerk, waar bij aan het Sacramentsaltaar enkele ©ogenblikken ter aanbidding neerknielde. Daarna aanhoorde Z.H. de toespraak van kardinaal van Ro-ssum, die met diep bewogen stem en met tranen in de oogen den Paus der missie-s verwelkomde. Z^H. antwoordde hierop bet volgende: Het is niet erg, dat Uwe Eminentie geen woorden wist te vinden, om uiting te geven aan de innigste gevoelens van uw bart. Hier toch spreken de feiten meer dan alle woorden. Ook Wij willen liever de dingen zelf laten spreken, inplaats van vele woorden, dingen, die ons zoo'n grenzeloos vertrouwen op de toe komst geven, dingen en feiten, die zoo schoon en zoo verheven zijn. D-eze feiten drukken alles uit, wat o-p zulk een -uur, bij zulk een inwijding opwekt in ons hart. Wij hadden reeds liet voo-rrecht, den eersten st-een van h-et college te wijden en than-s schenkt God Ons de vreugde en troost, den nieuwen voltooiden zetel in te wijden, de be krooning van zul-k een verheven werk. Na-dat Wij de hemelsche goedheid en de goddelijke Voorzienigheid hiervoor naar be- hooren dank gebracht hebben, willen Wij ech ter danik 'zeggen aan allen, die aan de ver wezenlijking van dit groot-s-cbe werk hebben medegewerkt. Da giften kwamen van -dichtbij en van verre en van hee verder zij kwam-en, des te waarde voller waren zij. Allen danken Wij, die zich daarbij tot werk tuigen der Goddelijke Voorzienigheid hebben gemaakt en zoo'n schitterend succes behaald hebben. Dit succes ware op zich reeds iets heerlijks, om h-et nieuwe gebouw en -zijn volmaakte in richting, eengebouw, dat zulke impon-eere-nde dimensie-s heeft. De horizont echter verbreedt zich nog, wan neer men bedenkt, tot welk doel deze zetel werd opgericht, n.l. om een middel te zijn in do handen van Gods oneindige en onuitspre kelijke macht en heerlijkheid. Met dezelfde gedac-hten, mijn zeer geliefde zonen, en met dezelfde gevoelens, waarmede gij Ons ontvangen hebt, schenken Wij u allen Onzen vaderlijken en a-postolischen zeigen. Het gejuich, dat o-p deze rede volgde, scheen geen einde te nemen. Eerst toen Z.H. Zijn troon verliet, om verschillende zalen in te wijden, verstilden de jubelkreten. Na afloop van de in-wijdingspl-e-ohtigheid had, zooals reeds gemeld, een receptie plaats in de „aula magna" van het college, waarna Z.H. het gebouiw bezichtigde. Van welingelichte zijde vernemen wij nog, dat Z.H. voor de inwijdingsplecHtigheid her haalde malen door kardinaal van Rossum en kardinaal Mundelein verzocht werd, zelf het college in te wijden. Z.H. was echter op dit verzoek niet ingegaan. Eerst een half uur voor het begin der plech- tigheid liet Z.H. aan kardinaal Pacelli weten, dat deze zijn rede niet behoefde te houden noch de inwijdingsplechtigheid behoefde te verrich ten, daar hij dit zelf zou «oen. De electrische centrale onder water WERKLOOZE DUITSCHER AFGERANSELD Zooals reeds gemeld is de Spaansche minis ter-president Alcala Zamora verleden Zaterdag naar Barcelona vertrokken. Hij is er gister- mwtrlae iin gezelschap van dien minister van economie aangekomen. De ontvangst was zeer geestdriftig. Op het station werd hij door kolonel Macia ontvange-n, die hem onder hoera-geroep der menigte om- hel&de, Zamora, Macia en de kapitein-generaal namen plaats in een rijtuig, om zich naar het palei3 der generaliteit te begeven. Langs den weg zagen de balkons zwart van do menscken, die luide de nieuwe heerschers toejuichten. Vanaf het balkon van het generaliteitspaleis hield Macia een toespraak, waarin hij zeide, dat na een strijd van 25 jaar thans de zege was behaald Wij staan thans aan het begin der Catalaan- scbe vrijheid en zullen de hartelijkste betrek kingen met Spanje onderhouden. Hij besloot zijn rede met een „Leve de hond van de Iberische volken". Vervolgens nam Zamorra het woord: „Mijd grootste genoegen sinds ik aan het hoofd van de reputf.iek sta, is geweest u Catalanen te maken, dat is u aan u zelf terug te geven (luide toejuichingen). Uw vrijheden, uw souvereiniteit, uw histo risch verleden, uw tradities werden nooit door den koning, die slechts zijn persoonlijke macht liefhad, erkend. De republiek echter, die de vrijheid is, is geboren om u recht te doen weder varen. Eén uur van vriendschappelijke gedachten- wisseling is voldoende geweest om een overeen komst te bereiken, w-elke onder de monarchie in geen eeuwen tot stand kon komen. Hij be sloot met een „Leve de Catalaansch-Spaansche Republiek". Vervolgens werd het koninklijk paleis plech tig aan de stad overgegeven. 's Spanje's premier bracht vervolgens nog een bezoek aan het stadhuis, waarna een ban ket dit vrijheidsfieest besloot. PARUS, 27 April. (N.T.A.) Aan de .Oeuvre" wordt gemeld dat hij het bezoek van Zamora aan Barcelona een werklooze Duitscher door de menigte is afgeranseld, omdat zij geloofde, dat (hij een revolver wilde trekken en op Zamora schieten De man werd daarna gearresteerd, doch werd weer vrijgelaten, daar hij kon bewijzen, geen revolver t-e hebben gehad. BARCELONA, 27 April. (N.T.A.) Minister- Blijkens berichten uit Warschau neemt de overstroomingsramp nabij Wilna nog steeds in omvang toe. Vooral de stad Wilna zelf is zwaar getroffen. De Vilija-rivier heeft een stand van ongeveer 9 meter bereikt. Het is den militairen treepen, ondanks groo te inspanning, niet gelukt, de electrische cen trale, die op eenige honderden meters afstand van de rivier verwijderd ligt, tegen het water te beschermen. De opgeworpen dijk brak door en (het water stroomde in de turhinezaal, zoo dat de machines stopgezet moesten worden. SCHERPE CRITIEK VAN HET POOLSCHE EPISCOPAAT Protest tegen het prijsgeven van katholie.'ke tradities De roemruchte maarschalk van de republiek aan de Weiohsel, Pilsoedskï, heeft, zooafe men weet, zijn lange vacantie op het rustige Geheel Wilna is dientengevolge zonder licht. I ginds zijll vertrek echter tóeTSt ru™oerif® Ook de hooger gelegen stadswijken worden Ma,deira besteed, om, verre van de thans bedreigd. Dreigend spoelen de golven en den pooirthien landdag, te peinzen over rondom de oude Kathedraal van Wilna. Meer plan_ ^ij ai jaren koestert: de wijziging van dan 150 -huizen staan tot over het dak in het PoieI13 constitutie, water en ruim twee duizend m-enschen zijn dakloos. De orthodoxe aartsbisschop Theodosius van Wilna heeft tengevolge van de ontsteltenis, een aanval van beroert© gehad. Zijn toestand is zorgwekkend. De minister van anbei-d, generaal Hubicky, heeft zich heden naar Wilna begeven, om ver dere maatregelen te beramen. De plechtige overdracht aan de kerkelijke overheid Onze correspondent te Parijs meldt i De directeur van schoone kunsten heeft Za- DUITSCHLANDS BOTERTARIEF Een officieele tegenspraak Het door -de Berlijnsche avondbladen gepubli ceerde bericht, dat de leiders van den rijksland- bon-d minister Schiele uitgenoodigd hebben, om af te treden als minister van landbouw, indien een verhooging van het invoerrecht op boter niet plaats heeft, wordt officieel tegengespro ken, met de toevoeging, -dat noch direct, noch indirect over deze aangelegenheid van gedach ten is gewisseld .tusschen den minister en den rijkslandbond. MOULIN'5 ARRESTATIE Een schrijven van Bassanesi BRUSSEL, 27 April (N. T. A.). Het blad „Le Peuple" publiceert een brief van den vlieger Bassanesi, bekend door zijn vlucht boven Mi laan, in den verigen zomer, waarin deze ver zekert, dat de door den onderstaatssecretaris van binnenlandsche zaken, Arpinati in de Ita- liaansche kamer voorgelezen brief, een ver- valsching is. De door Arpinati voorgelezen brief is een door Bassanesi aan Moulin gericht schrijven waarin hij mededeelingen doet over het Ita- liaansche leger en luchtwezen. Reeds is het ontwerp den Pools-chen politici en anderen autoriteiten ter kennisgeving en studie toegezonden; tot dusverre echter wei- Jen nog niet alle details van het belangwek- Lend document wereldkundig gemaakt. Wel verluidde hij geruchte dezer dagen, dat Polens episcopaat met zorg de plannen van den maarschalk vernomen had en een bisschoppelijk memorandum aan de regee rt Jg reeds tegen zekere bepalingen van heti ontwerp stelling nam, maar noch de tekst van bet Pilsoedski-ontwerp noch de inhoud van het schrijven van het episcopaat werden te&eml, zoodat de beteekenis van de bisschoppelijke démarche niet viel te overzien. Turtsschen schijnt in Poten thans de portéd en zelfs de tekst van het memorandum der ker kelijke autoriteiten, dat onderteekend is door den kardinaal-primaat dr. Bond en kardinaal utiv tA ziin geworden, de War de „Germania": gerestaureerde kathedraal van Soissons, die tij- I wijdt er, in een bericht aan zijn blad, een eerste dens den oorlog zoo hevig beschadigd werd, beschouwing bis&0hOppelijk doen- ter v» 4e s.eete.,,*. over- TOr heÈeneder zwaar beschadigde torens is nog in van -s iands dement geheel midden door werd verbrijzeld, tlg vermaan „tegen, het m - zoodat het gewelf een enorme gaping vertoonde, god&aienst voor politieke doeleinde is geheel hersteld. De weder ingebruikneming, die langzamer hand reeds heeft plaats gehad, is thans defini tief en de overdracht heeft thans, ongeveer 12 jaren na de vernieling, met groote feestelijk heid plaats gehad. Mgr. Mennechet, omringd door het geheele kapittel, de geestelijkheid van Soissons en de geloovigen, heeft op de rede van den directeur van schoone kunsten geantwoord met een woord van grooten dank, voor den spoed, dien de regeering heeft betracht met het enorme werk der restauratie, waardoor een der zeer Kakowski, publiek te zijn geworden; de Wa terdag, namens het Fransche gouvernement de schausche correspondent jan^ De thans door de regeering ontworpen rneu- w6 grondwet houdt zóó weinig rekening met totholiek karakter van het land, consta- de „GeTmania"-correspon-dient, dat de president Zamora, is gisterenavond in gezel- schoone mid-deleeuwsche kathedralen voor den schap van den minister van luchtvaart van heiligen dienst bewaard is gebleven, hier naar Madrid teruggekeerd. Een inzegening der voltooide werken had Op verscheidene plaatsen werd de Mai sei - pjaats met groote plechtigheid, waarna een so- laise gespeeld, welke^ tegenwoordig a s vo s- jemlleeje jviig werd opgedragen en een pro cessie werd gehouden, waaraan ook de hoogste autoriteiten deelnamen. lied wordt beschouwd. BESLUITEN VAN DEN MINISTERRAAD Voor den dag van de officieele ingebruikne ming was de 25ste April gekozen, den dag van de kerkwijding door Bisschop Jehan Milet, in der "mTnriteTsTe verlagen van 45.000 peseta's I 1479, toen de kathedraal reeds een eerste maal I ^treffende" da eedsafleg-gaing van den presi- op 30.000 peseta's per jaar. uit haar Puin was herrezea- dent, geeft het wenken tot verbetering van het Volgens berichten, uit Madrid heeft de Spaansche ministerraad besloten, de salarissen i -A ET AO A t\nnn+n*a nieuwe htaschoppelijke vermaning een dringen de noodzakelijkheid was. Reeds de inleiding van het nieuwe consti- tueele-ontwerp is teekenend voor d-en geest, ^HefdMument der bisschoppen beperkt zich intuss-chen niet tot critiek, t^enoT®^,mf®,lg®a passus van het Pilsoedski-ontwerp doet het te genvoorstellen. Na op een aantal lacunes in het nieuwe grondwet-ontwerp gewezen te hebben o.a. op li-et ontbreken van een duidelijke paragraaf Voorts is een verbod uitgevaardigd tot ver koop van koninklijke eigendommen zoolang de kwestie van de schadevergoeding en de bestem, ming der koninklijke goederen nog niet defi nitief geregeld is. Het gaat er voornamelijk om welke goederen als persoonlijk eigendom van den koning en welke als kroondomein be- schouwd moeten worden. De monarchistische pers wijst erop, dat de regeering de paleizen, di© den koning zijn ge schonken te Santander en te Barcelona weder rechtelijk in beslag beeft genomen. De minister van oorlog is verder voornemens, bet officiercorps te beperken en heeft reeds 'n dagorder uitgevaardigd, waarin wordt mede gedeeld, dat alle generaals, hoofdofficieren en officieren binnen vier weken hun ontslag kun nen aanvragen. Den officieren, die van deze gelegenheid gebruik maken, wordt volledig pen sioen gewaarborgd, terwijl in andere gevallen j de overtollige officieren ontslagen worden met een wachtgeldregeling. De aanstelling van cadetten voor de officiersopleiding wordt voor- loopig voor den tijd van een jaar stopgezet. De leider de Belgische socialisten Emile Vandervelde, voorzitter der socialistische ar beiders internationale werd gisteren te Madrid verwacht. De Spaansche socialisten hebben hem een grootsche ontvangst bereid. DE MAROKKO-POLITIEK De Spaansche minister van buitenlandsche zaken heeft een verklaring afgelegd inzake de Spaansche Marokko-politiek De Spaansche bezetting in Marokko zal niet opgeheven worden. Hij persoonlijk is voorstander van het plan om een tunnel onder de straat van Gibraltar aan te leggen en zoo een directe verbinding tusschen Spanje en Marokko tot stand fe hrengen. MILITAIRE LANDINGSOPERATIES Regeeringstroepen met mitrailleurvuur ontvangen LONDEN, 27 April. (H.N.) Vandaag zijn de Portugeesche tege-eringstroepen op Madeira geland.' De opstandelingen trachten de landing door vuur uit machinegeweren te verhinderen. De troepen zijn nadat zij het radiostation van de opstandelingen had-den vernield aan boord van de oorlogsschepen teruggekeerd. Nadere bijzonderheden omtrent de landings operaties zijn nog niet bekend. Kort maar krachtig FRANKRIJK EN DE SOVJETS Een handelsverdrag Volgens „La République" zouden binnenkort onderhandelingen te wachten zijn tusschen Frankrijk en sovjet-Rusland ever het sluiten van een Fransch-Russisch handelsverdrag. Men heeft in Frankrijk lang geaarzeld, al vorens hiertoe over te gaan, maar mede op aan dringen uit de kringen Van industrie en han del zou men het voorbeeld van Engeland, Italië en Duitschland willen volgen. TRAGISCH Naar de Weensche bladen melden, moest den bekenden Röntgenoloog prof. H-elzknecht de rechterhand worden afgezet tengevolge van verbrandingen, welke de professor bij zijn werk had opgeloopen. De professor -zal thans een kunsthand krij gen. METRO-TREINEN IN BOTSING- PARIJS, 27 April. (H.N.) Vanavond zijn 2 treinen van de Metro met elkaar in botsing gekomen. Een groot aantal passagiers liep verwondin- geen op, die echter in de meeste gevallen van lichten aard waren. Vijf personen moes-ten in een ziekenhuis worden opgenomen. Dooden zijn niet te betreu- OVER DE DEKKING DER UITGAVEN LONDEN, 27 April. (H.N.) Snowden heeft vandaag zijn begrooting ingediend, die met groote belangstelling werd tegemoet gezien. Het lagerhuis was dicht gevuld en ook de op de publieke tribune bestond groote gelang- stelling. Bijna alle afgevaardigden waren aanwezig, zelfs op de trappen zaten de leden. Snowden hield slechts een korte rede, die echter in politieke kringen als hijzonder goed wordt beschouwd. Snowden gaf eerst een overzicht over het afgeloopen jaar en stelde vervolgens vast, dat voor het nieuwe begrootingsjaar een bedrag van £37)4 millioen aan nieuwe uit-gaven moet worden gedekt Een bedrag van 20 millioen zal gevonden worden uit het reservefonds voor de schuldbe talingen aan Amerika, wat volgens Snowden zonder gevaar kan geschieden. Voorts zal 10 millioen gevonden worden door de inkomstenbelasting niet na afloop, doch bij het begin van het kwartaal te doen betalen. Het overige bedrag zal gevonden worden uit een verhooging van de belasting op benzine. Voorts kondigde Snowden een wetsontwerp aan tot herziening van de taxatie der waarde van het grondbezit. Volgens deze herziene taxatie zal dan de grondbelasting worden ge heven. Snowden verklaarde van de heffing van in voerrechten af te zien, daar dit een verouderde methode is. Nadat Snowden zijn rede had uitgesproken en een lid der conservatieve partij namens deze partij zijn vreugde had betuigd, dat de kanselier van de schatkist van zijn langdurige ziekte was hersteld, werden de beraadslagin gen tot morgen verdaagd. Snowden is door het bijwonen van de kabi netszittingen van Vrijdag en Zaterdag zóó ver moeid, dat hij Zondag den geheelen dag te bed moest blijven. Het is dus de vraag, of bij vanmiddag zijn groote begrootingsrede zal kun. men houden. kiesrecht en tot uitbreiding van de bevoegd-, heden van den senaat in den zin van een mach tiging tot wetgevend initiatief. Vervolgens wordt paragraaf 129 van het nieuwe grondwet-ontwerp besproken, die be trekking heeft op de verhouding tusschen kerk en staat. Ten aanzien van d-eze paragraaf stel len de bisschoppen voor dat in het Katholieke Polen ook in de toekomst de godsdienst van de overgroot© meerderheid des volks de- ©ere plaats behoudt, waarbij er op gewezen wordt, dat de gezamenlijke rituseen der katholieke kerk als één aaneengesloten eenheid moeten wor-den beschouwd; dat verder, ook in de toe-, komst, officieele godsdienstige plechtigheden in de katholieke kerk zullen gehouden worden. De Roomsch-katJholieke kerk van allen ritus heeft haar eigen bestuur naar eigen recht. Haar verhouding tot den staat wordt in een door den landdag geratificeerde overeenkomst met den H. Stoel vastgelegd. Andere bisschoppelijke amendementen be-i treffen de paragrafen Sn zake het huwelijks recht, waarbij op de noodzakelijkheid van waar borgen voor het Katholiek huwelijksrecht wordt gewezen, een niet overbodig verzoek, daar in bet negeeringskam-p plannen tot her-; vorming van de huwelijkswetgeving in een zoo niet anti- dan toch onkerkelijken geest in de maak schijnen. Ook met het onderwijs houdt het memoran dum van het episcopaat zich bezig. Het wijist erop, dat het huidige schooltype tot de anomalie leidt, dat in één en de zelfde soh-ool het eene uur godsdienstonderwijs gegeven wordt, ter wijl men er in het volgend uur den godsdienst bestrijdt Waar de joden, krachtens hun minderheids- verdrag, het recht hebben op scbolen van de joodsche religie, mag de overgroot© meerder heid van het Poolsche volk toch wel een zelfde recht voor zich opeischen Het bisschoppelijk memorandum is toegezon den aan den Poolschen minister-president Sla-i wek, d-e maarschalken der beide kamers van h-et Poolsche parlement en de voorzitters der katholiek© vereenigingen. Ahrenberg naar Groenland STOCKHOLM, 24 April (V.D.) Het „Svens-ka Dagbladet", verneemt dat vermoedelijk de Zweed sche Oceaan vlieger kapitein Ahrenberg dezer dagen naar Groenland zal starten om den in nood verkeerenden meteoroloog Watkms hulp te verleenen. Watkins werd op 200 K.M. van de Groen- lamds-ch© kust achtergelaten om daar te over winteren. Men verkeert in groot© ongerust heid over het lot van dezen geleerde, aange zien alle pogingen om hem proviand te bren gen tot nog toe zijn mislukt. De expeditie van Watkins had tot taak de mo- lijkhedd te óhderzoekeu van 'n direct© luoht- vaartverbind'img tusschen Engeland en Canada welker korst© ro-ut© zou leiden over Groen land. Men rekent op de mogelijkheid, dat Ahren berg ook contact krijgt met de expeditie van Wegener, die zi-oh eveneens op Groenland be-, vtodilji j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9