PRESES TASKIN WARMOND IN FEESTSTEMMING DOODSLAG GEPLEEGD OP ZIJN SCHOONZUSTER De handelspolitiek WOENSDAG 29 APRIL 1931 R. K. Marinepersoneel EEN VERDIENDE HULDE BIJ HET JUBILEUM VAN PRAESES TASKIN DE DADER TOT LEVENSLANGE GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD DOOD DOOR SCHULD DE BOND, DIE MEER VALT DAN OPSTAAT RADIO-PROGRAMMA RADIO-BERICHTEN Bij zijn zilveren jubilé In de geschiedenis van het Bisdom Haar lem is het nog niet voorgekomen, dat één persoon gedurende een kwart eeuw den zoo uiterst belangrijken póst van President van het Seminarie bekleedde. Het wel en wee van een Bisdom hangt grootendeels af van den geest, die onder cb Geestelijkheid heerscht, en die geest wordt weer goeddeels bepaald door de opvoeding op het Semina rie. De jonge priester-candidaten moeten ge vormd worden tot mannen van deugd en van gedegen kennis, hun wil en hun ver stand moeten ze zelf opvoeden, maar onder leiding. Ze moeten zich vormen tot be- heerschte en beschaafde menschen; ook hier ia de invloed van den Seminarie prae ees overwegend. Een van de belangrijkste posten in het diocees, maar ook een van de moeilijkste: de bevolking van een Seminarie is nog meer vlottend, dan die van een grootstad. Het hoofd van het Seminarie ondervindt ieder jaar weer dezelfde moeilijkheden. Een dankbaar werk ds het praesidium van een Seminarie nu juist ook niet. L'flge sans pitié bestaat ook voor den se minarist. Hij mag nog zoo ernstig zich toe- léggen op liet geestelijke leven en op het verbeteren van zijn fouten, ook van die, welke aan zijn leeftijd eigen zijn ook hij is geneigd tot kritiek: Hij ziet nu eenmaal in degenen, die boven hem gesteld zijn eer der het ééne gebrek, dan de vele deugden, eerder den éénen belachelijken kant, dan de vele goede hoedanigheden. In zijn hart heeft hij passenden eerbied voor de Overheid, maar zijn uiterlijk gedrag wil nog wel eens den schijn geven van weinig waardeering. Al meent hij het ook niet kwaad. Het is mis schien juist een uiting van waardeering, wanneer hij zich niet in kan denken, dat zijn gedrag de Overheid verdriet doet of be- leedigt, maar er is heel vee] geduld noodig om de van tijd tot tijd zich uitende jeugdige onbezonnenheid op den duur te verdragen. Nu spreek ik nog niet van de physieke inspanning, die er verbonden is aan het ambt van den man, die strenger dan welke seminarist ook aan den Regel zich bindt; die de zorg heeft voor de financiën van het Seminarie, die telkens weer opnieuw zich moet toeleggen op de grondige kennis van zooveel karakters als er nieuwe studenten in het Seminarie worden opgenomen, die te waken heeft over het onderhouden van de regeltucht, zonder zijn toezicht in „surveil lance" te doen ontaarden, en die daaren boven nog belast ds met meer lesuren, dan welke andere professor van fret Seminarie ook. Het is nu 25 jaar geleden, dat ik als stu dent van de eerste Theologie Praeses Tas- kin te Warmond zag verschijnen. We wa ren jonge menschen, juist als die van van daag, en groot was onze geestdrift niet, om dat we heel goed begrepen, dat we een „baas boven ons kregen. De nieuwe Prae ses verdoezelde dat ook niet in de speech, waarin hij onzen welkomstgroet beant woordde. Wij kenden hem allen van Hage- veld, waar hij jarenlang sub-regent ge weest was en we kregen een rilling, toen de nieuwe Praeses beloofde, dat nu op het Groot-Seminarie het „vaderlijke" element, meer naar voren zou komen, terwijl hij te Hageveld meer zich op het „moederlijke" had toegelegd. En inderdaad, dat optreden is vaderlijk krachtig geweest. Dat was natuurlijk dikwijls niet naar onzen smaak, maar nu na 25 jaar zal menigeen erkennen, dat hij een niet-gering gedeelte van wat hij geworden is, te danken 'heeft aan het volgen van de leiding van den Praeses. Vijf en twintig jaar is Praeses Taskin in zijn verantwoordelijk en moeilijk en on dankbaar ambt gebleven. Bijna 20 jaar daarvan heeft schrijver dezes hem van na bij kunnen gadeslaan, eerst als zijn leerling, toen als zijn helper in de vervulling van zijn taak. Het zou dwaas zijn te beweren, dat in al die jaren er geen gebreken en ■tekortkomingen zijn waargenomen, maar dit wil ik toch openlijk verklaren, ciat de eerbied en waardeering voor Praeses Tas- kin in den loop der jaren steeds grooter ge worden zijn. Praeses Taskin op Uw jubilé ben ik er zeker van te spreken namens het overgroot gedeelte van Uw leerlingen, wanneer ik u hulde breng en dank zeg voor het vele goed, dat U aan onze zielen gedaan hebt. W. NOLET. ENKELE LEVENSDATA V ij laten hier de voornaamste data uit het leven van den jubilaris gen. Monseigneur Taskin is: geboi en te Haarlem 4 Februari 1805; priester gewijd 15 Augustus 1888; kapelaan te Overveen 25 Augustus 1888; Leeraar te Hageveld 25 Augustus 1894; Sub-regent Hageveld 20 April 1890; Praeses van T Groot Seminari 1 Mei 1900; Kanunnik-theologaal (later proost) Van het Haarlemsch Kapittel 17 Februari 1908- Geheim Kamerheer van Z. II. den Paus 19 Augustus 1913; Protonotarius apsstolicus 15 Augustus 1928; Visitator van de verschillende moederhui zen der religieusen in het bisdom Haarlem 17 Augustus 1928. Mgr. is drager van het i Officierskruis van de orde van Oranje-Nassau. MR. G. W. EEKHOUT f Maandagavond is plotseling overleden mr. G. W. Eekhout, vice-president der rechtbank te Amsterdam. Ter inleiding van den gedenkwaardigen dag van heden, waarop Z. D. H. Mgr. H. J. M. Taskin het zeldzame jubilé herdacht van zijn zilveren presidentschap van Haarlem's groot seminarie, maakte zich gisternamiddag het landelijke 'Warmond, op, om den doorluchtigen feesteling een bijzondere ontvangt te berei den. De ontvangst Tegen half 7 had zich aan het Warmonder hek, waarop ter weerszijde de pauselijke vlag wapperde,, een aanzienlijke schare verzameld ter verwelkoming van den hoogen jubilaris. Niemand minder dan Haarlem's Kerkvoogd zelf, mgr. J. D. J. Aengenenit, had zich met de professoren van het seminarie, den direc teur van het Bbilosophieum en een deputatie uit de studenten, naar de grens der gemeente begeven, om als eerste mgr. Taskin bij het betreden van Warmond's grondgebied te be groeten. Ook was namens het wereldlijk gezag burgemeester A. Ketelaar aanwezig. Zoodra de auto, diie den jubilaris herwaarts bracht, het historische tolhek was gepasseerd, steeg mgr. Taskin uit en nam na een korte be groeting door den bisschop met Z. H. E. plaats in een staatsiekaros, getrokken door vier la Deaumonit bestuurde zwarte rossinanten, met paarse pluimen. Dan trad uit de ter zijde van den weg ge schaarde belangstellenden, waaronder veel theologanten en talrijke vertegenwoordigers der dorpsjeugd, de burgervader naar voren om den jubilaris te verwelkomen, geluk te wen- sdlien en te danken, niet alleen voer hetgeen hij in de verstreken 25 jaren voor de geestelijke belangen van zoo talloos velen had verricht maar ook voor wat hij bijdroeg tot het stof felijk welzfin van Warmond, in het bijzonder als voorzitter der On der wijs-commissie. Kinderhulde i' Dat de werkzaamheid van den feesteling ook op dit gebied door de bevolking naar waarde wordt geschat, bewees een eenvoudig maar hartelijk huldebetoon, hem gebracht door de schooljeugd. Nadat de feeststoet zich had ge formeerd, niet het harmonie- en fanfarekorps St. Ma-thiias aan het hoofd, trok men n.l. ver volgens het druk-bevlagde dorp binnen, waar voor de St. Nicolaas-school zidh een kinderkoor bad opgesteld. Aan praeses en bisschop werden liier door de kleinen prachtige bloemstukken aangeboden en in een kort begroetingslied, ge volgd door geestdriftige toejuichingen, nibten de kinderen hun warm gestemde gevoelens. Warmonds hulde Op het ruime voorplein voor het hoofdge bouw. waar een sierlijke eerepoort stond op gericht, hadden zich met de theologanten en de schooljeugd honderden opgesteld van War mond's bewoners, om den alom gerespecteer- den seminarie-praeses mede het welkomstlied toe te zingen. Naast den bisschop staande op het hordes van den hoofdingang nam de.jubilaris stil ont roerd deze eenvoudige hulde in ontvangst, waarbij zich direct aansloot een hartelijk Welkomstwoord van prof. P. Groenen De eerw. spreker wees er op, hoe de jubi- leerende praeses thans opnieuw op den drem pel stond van het gebouw, dat hij vóór 25 jaar het eerst in zijn functie betrad. Ook toen was iet een blijde inkomst, maar nu zullen den praeses toch andere gevoelens bezielen al blijft de hoofdtoon die van dankbare vreugde. Ook nu roepen zijn medebewoners, profes soren en studenten, hem weer een hartelijk welkom toe in het huis dat deze dagen meer nog dan anders een domus laetitiae, een domus convivii, doch voor alles een domus orationis zal mogen heeten. Want met den feesteling zullen allen God danken voor het ontzaglijk vele dat door hem in dit huis is gedaan, niet alleen in het belang van zijn bewoners, maar van de katholieken van geheel het bisdom. Toespraak mgr. Taskin Nadat een geestdriftig „Io vivat" was gezon gen voor praeses en bisschop richtte mgr. Taskin zich met een kort woord tot de aan wezigen, om te danken voor de grootsche hulde hem bereid door de inwoners van Warmond, den clerus en de burgerlijke overheid. Het is mij onmogelijk aldus spr. woorden tè vinden, welke voldoende tot uitdrukking kun nen brengen de gevoelens, welkè wij thans be zielen, maar ik kan niet nalaten allen van ganscher harte dank te zeggen, die tot dezen feestelijken intocht hebben meegewerkt. Gods mildste zegen mogen ben allen loonen. Aanstonds daarop volgde de plechtige ont vangst intra muro'S, waartoe professoren en studenten met enkele genoodigden, waaronder ook burgemeester Ketelaar, zich vereenigden in de groote zaal van het seminarie. Behalve een enkel muziek- en zangnummer, door de studenten uitgevoerd, bestond deze meer intieme huldiging in een Toespraak van mgr. Aengenent die het zich tot een voorrecht rekende het eerste woord van welkom in zijn huis tot den jubileerenden praeses te mogen richten. In uw huis aldus Z. H. E. want niet alleen hebt gij 25 jaar in dit huis gewoond, doch uw presidentschap heeft den stempel van uw persoonlijkheid op dit huis en zijn omge- ving gedrukt. Daarom hartelijk welkom, nu als feesteling op uw zilveren tij. U moest eens weten met welke vreugde ik vandaag naar Warmond ben gegaan om dit jubilé mee te vieren. Want ik zou u kunnen huldigen in verschillende opzichten. Dankbaar ben ik als hoofd van dit diocees, voor hetwelk u Zich de meest eminente ver diensten heeft vergaard. Maar niet zoozeer als bisschop, daarvoor krijg ik morgen nog wel ge. legenhéid, do.ch vooral namens alle studenten en oud-leerlingen moge ik mij heden tot u richten. Want al ben ik niet in den strikten zin oud- leerling, toch herdenk ik altijd niet vreugde en groote dankbaarheid, dat ik van de 24 jaren, welke ik op Warmond als professor doorbracht, er 22% heb gestaan onder uw opperleiding. Veel heb ik ook van u geleerd; daarom namens alle leerlingen en oud-leerlin gen in den strikten en minder strikten zin van harte gelukgewens.cht. Wij allen zijn dankbaar voor alles wat u heeft gedaan en nog doet. Terwijl ik mij van ganscher harte aansluit bij den dank dien allen om uwentwille aan God brengen, moge ik daaraan den wensch toevoegen, dat de heerlijke gezondheid, dien gij geniet, u nog lang bijblijve, om pie juste et sobrie hier te werken aa.11 de heiliging der zielen, de verzorging van de stoffelijke be hoeften en den bloei der beproefde weten schap. Dankwoord mgr. Taskin Nadat de luide bijval der aanwezigen met dit hartelijk woord van den bisschop was ver klonken, sprak mgr. Taskin zijn dank uit aan den kerkvoogd, dat hij op dit feest had willen komen om daar de tolk van spr's leerlingen en oud-leerlingen te zijn. Een beteren tolk had men moeilijk ergens kunnen vinden. Als ik me verblijd, dat u dit feest meeviert Is het vooral omdat ik het vóór alles beschouw a's een feest van dank jegens den goeden God. Want in Zijn hand was ik slechts een instru ment en Zijn ruime zegen heeft mijn werk zaamheid vruchtbaar doen zijn. Met de bede ,aan alle aanwezigen, om zich bij het H. DanVoffer, dat hij hedenmorgen op dragen zou, in dankzegging mot hem te ver eenigen, besloot de praeses zijn kort dank woord. Daarmee was de plechtigheid ten einde. Hel drama in de Willibrordusstraat te Rotterdam Het Haagsóhe Gerechtshof heeft heden ver nietigd het vonnis van de Rottend. Rechtbank, waarbij de 23-jarige fabrieksarbeider G. M. uit Oas wegens doodslag, gepleegd op 29 Sept. 1930 op z'n schoonzuster aan de Willibrordus- ©tnaat te Rotterdam, werd veroordeeld tot 20 Jaar gevangenisstraf. Opnieuw rechtdoende veroordeelde het Haag. scihe Gereohtelhof ham thans overeenkomstig jc mluisRoiV van den procureur-generaal tot evenslange gevangenisstraf. RUZIE en doodslag „Uit Zijn humeur en impulsief gehandeld" In November 1930 ont8tond t6 Geleen in een cafe ruzie tusschen Nedarlandsche en Duitsche bezoekers. G. 1. mijnwerker te Geleen, die met de ruzie niets te maken had, stond plotseling op en biacht M. l, Freij verschillen de messteken toe, tengevolge waarvan deze den volgenden dag overleed. Ook een zwager van de verslagens Otto Kriels werd door hem met een mes gestoken. De Adv.-Gen. bii het Bos sche Gerechtshof eischte 3 jaar gevangenisstraf. De pleiter betoogde dat verd. uit zijn humeur was en impulsief gehandeld heeft. Hij staat gunstig bekend. De reclasseering had een gunstig rapport uitgebracht. PI. vroeg voorwaardelijke veroor deeling. DORUS HERMSEN f Men meldt ons uit Den Haag De plechtige uitvaartdiensten vcor Dor us Hermsen worden gehouden in de St. Jacobus- kerk aan de Parkstraat op Donderdag 30 dezer. Te tien uur de plechtige Requiemmis waarna de begrafenis plaats heeft op de R.K. begraaf plaats aan de Kerkhoflaan. Hoogst roekeloos gereden Bij arrest van het Haagsche Gerechtshof werd J. A. K. wegens hoogst roekeloos rijden als bestuurder van een auto op 10 Juni 1930 te Nooidwijk, waardoor twee personen, die daar liepen te wandelen, van den dijk werden ge reden en tengevolge waarvan één hunner, de heer Zonneveld, is overleden, veroordeeld tot vier maanden hechtenis, met ontzegging van de bevoegdheid om een motorrijtuig te bestu ren voor den tijd van één jaar. De rechtbank had in eerste instantie verdachte tot vier maanden gevangenisstraf, eveneens met ont zegging voor den tijd van een jaar, veroor deeld. Maandag behandelde de Hooge Raad het door verdachte ingestelde cassatieberoep. De proc-gen. zal conclusie nemen op 11 Juli. Aanrijding met doodelijk gevolg Het Gerechtshof te Leeuwarden veroordeel de 12 Maart j.l. R. B. wegens dood door schuld tot 200 boete. Verdachte had in de omgeving van Leeuwarden op 6 Juni 1930 als bestuurder van een auto een door zekeren Dijkstra be stuurd motorrijwiel met duopassagiere aange reden, tengevolge waarvan deze duo-passagiere zoodanig werd gewond, dat zij kort na de aan rijding bezweek. De rechtbank te Leeuwarden had hem tot een week gevangenisstraf veroor deeld. Tegen het arrest van het Gerechtshof, dat de gevangenisstraf reeds in een geldboete had omgezet, had B. cassatie aangeteekend bij den Hoogen Raad. De proc.-generaal, mr. van Lier, zal 11 Mei conclusie nemen. Als bestuurder van een tractor W. v. d. W. werd iu hooger beroep door het Haagsche Gerechtshof tot 3 maanden hechte nis veroordeeld (de rechtbank in den Haag had hem veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf) wegens het aan zijn schuld te wijten hebben van den dood van een wielrijdster, die door hem als bestuurdeT van een tractor met aanhangwagen op den Zijlsingel te Leiden op 12 Aug. 1930 was aangereden. De Hooge Raad behandelde Maandag 't cas satieberoep. De proc.-generaal concludeerde tot verwer ping van dit beroep. Arrest 4 Mei a.s. TWEEDE KAMER Reorganisatie van het Departement van Arbeid in het r'-" BROEDER JACOBUS, t Op 57-jarigen leeftijd overleed in het Insti tuut. St. Louis te Oudenbosch de Eerw. Broe der Jacobus, in de wereld C. Tuns, uit Oude Tonge. Is het den oud-minister van Karnebeek ver gaan als ons? Had hij verwacht, dat de inter- pellatie-Kortenhorst iets bijzonders zou worden en heeft hij zich spoedig teleurgesteld van de gereserveerde tribune verwijderd? We weten het niet. Maar wat wij wél weten is, dat mr. Kortenhorst evengoed schriftelijk vragen had kunnen stellen aan de Regeering en, zonder een lange rede te houden, thuis liet antwo. rd af hacf kunnen wachten. De Katholieke afgevaar digde had een uitstekend voorbereide rede, welke ook belangwekkend van inhoud was, zelfs voor degenen, die op onderdeelen critiek kunnen uitoefenen, en de Minister van Buiten- landsche Zaken beantwoordde eenvoudig de vragen en liet de rede vrijwel zwemmen. Indien de Minister van Arbeid, die ook achter de re- geeringstafel gezeten was, zijn Collega niet enkele mededeelingen had „voorgezegd zou er al heel weinig positiefs geweest zijn in Mi nister Beelaerts' antwoord. Misschien was Zijn Exc. met dr. v. d. Waerden van meening. da.t de interpellatie praematuur moest heeten, dooh deze was toegestaan door de Kamer en de Volksvertegenwoordiging had een greintje nieer regeeringsbelangstelling mogen verwach ten voor hetgeen haar ..spokesman" te zeggen had op dezen eersten dag van samenkomst na het Paasch-reces. De interpellatie werd op deze wijze dood gemaakt. Zij had een debat in grooten stijl over onze economische politiek kunnen worden, maar doordat de Regeering dadelijk vliegens vlug antwoordde en de interpellant voor zijn repliek weinig stof vond, moesten ook de andere Kamerleden vrijwel onvoorbereid deel nemen aan de discussie, waarvan men den afloop in één vergadering niet had verwacht. Natuurlijk sloegen zij er zich wel door, maar waar zelfs een man als dr. Colijn niet veel meer dan een gemoedelijk woordje kan spreken, kan men 't niveau der overige redevoeringen om dit wéidschè woerd dan maar te gebrui ken wel begrijpen. Bevredigend was dus het verloop der inter pellatie voor ons gevoel niet. En toch had mr. Kortenhorst wel degelijk zeer gewichtige kwes ties aangeraakt. Zijn rede eenvoudig qualifi- ceeren als een middel „om protectionistische politiek te voeren" een verschrikkelijk ding blijkbaar in de oogen der linkerzijde is wel gemakkelijk. Zooals 't ook gemakkelijk was voor den heer Vliegen om te beweren, dat de meestbegunstigingsclausule heelemaal niet aan 't verdwijnen is voor het preferentieele stelsel. Maar de heer Duc-hemin, voorzitter der Fran- sehe, producentenvereeniging, en prof. Bern- hard, hoofdredacteur van het „Berliner Tage- blatf", en dr. Colijn denken daar toch anders over. Minister Beelaerts verklaarde, dat het niet- in werking treden der Handelsconventie geen remmenden invloed zal hebben op de Oslo-be sprekingen noch op de Nederlandsch-Duitsche conferentie, welke zaJ worden voortgezet. Maar over de bet eekenis van de Duitseh-Oosten/rijk- sche tol-unie voor ons land het onverteer bare voeder, waar de geallieerde hoenders ver geefs in pikken kon zij nog niets zeggen. Is een tol-unie met België mogelijk? vroeg mr. Kortenhorst. Niet bepaald afwijzend, zei de Minister laconiek. Vollediger was nog de heer Vliegen, die hier terecht op de moeilijk heden wees, voortvloeiende uit het feit, dat de handelspolitiek van België en Nederland nog al verschillend zijn in dezen zin, dat België meer beschermend is Over een nader contact met het ons in han delspolitiek verwante Engeland, het land, dat onze op één na grootste afnemer is en in 1930 bijna een vierde van onzen uitvoer ter waarde van 35S mtllioen absorbeerde, vernamen wij niets. De Re-geering, die aan de uiteindelijke zege van de meestbegunstigingsclausule gelooft ik heb zelf de pleidooien ervoor te Genève ge volgd, zei Minister Beelaerts, die niet bedacht, dat te Genève voor iets pleiten en in eigen land tegenovergesteld handelen voor veel gedelegeer den mode is heeft toch tosgezegd, het stand punt ingang te d-oen vinden, dat concessies, door beschermende landen aan vrijhandels landen verleend, niet krachtens de meestbe- gunstiging ten deel behoeven te vallen aan landen met protectie. Maar aan vervanging van het meestbegunstigingsstelsfel door dat van de preferentie, gelooft de Minister niet, ondanks de toch ook door dr. Colijn de dooent van komende dingen, zooals burger Wijnkoop hem in verleekte Bijbeltaal noemde uitgesproken vrees voor de toekomst der meestbegunsti gingsclausule, zoo handig ingekeept b.v. door het Duitsch-Finsölie boterveirdrag. Dit verdrag deed den c. h. dr. Lovink toch ook aandringen op de noodzaak de kwestie van de in de ver dragen genoemde in- en uitvoercontingenten, welke in laatstgenoemd verdrag zoo slim ont doken werden onder de O'gen te zien. Dat dr. Lovink, met het oog op de landbouw producten over invoerverboden sprak, was zeker 'tl feit, dat rar. Kortenhorst tegenover mr. Oud kon aanhalen als een bewijs, dat de feiten ook vrijhandelaars in zijn richting duwen. Dr. Colijn achtte een onderhand ©lings-tarief vensteenend voor de handelspolitiek Nevens de toezegging van mogelijke anti dumping-maatregelen, was eigenlijk in heel het Regeeringsantwoord alleen Minister Ver- schuur's mededeeling van beteekenis, dat een wetsontwerp inzake reorganisatie van zijn departement, iten behoeve van de ordening van den economlschen voorlichtingsdienst, de tninisterieele helling heeft verlaten. Als een kaars stierf de interpellatie even over vijf uur. Er werd niet gedebatteerd over de vraag: vrijhandel of protectie en de Regee ring, zwakjes verontschuldigd door dr. Colijn en dr. Lovink, is dezen keer ontsnapt aan de noodzakelijkheid om zich definitief uit te spre ken over hoofdpunten van de handelspolitiek. Dat zij om goede redenen geen groote veran deringen toezegt, is evengoed baar recht als te blijven hopen op het economisch werk van den Volkenbond, die naar Minister Beelaerts, teekenende uitdrukking, helaas meer valt dan opstaat. Doch zij had zich wellicht gemotiveer der kunnen uitdrukken over tal van zaken, welke mr. Kortenhorst had behandeld. En nu is de beslissing over 's heeren Wijn- koop's interpellatie inzake het weren van het oommunistisdh dagblad uit leeszalen en kios ken aan de beurt alsmede, naar men ons me dedeelde, de behandeling van de Auteurswet, door den voorzitter opeens vóór, op de agenda geplaatst, daar de tijd dringt voor de ratificee- ring der Berner conventie tér bescherming van letterkundige- en kunstwerken. HET DRIEDAAGSCH CONGRES Mgr. Huurdeman ter algemeene vergadering Maandag den derden dag van hun congres te Utrecht, kwamen de leden van de Ned. R. K. Vereeniging van Marinepersoneel des morgens in h-et gebouw van K. en W. bijeen, doch te voren woonden zij de H. Mis bij, in St Domi- nicuskerk opgedragen door den kolone-i-hoofd aalmoezenier van leger en vloot, den zeereerw. heer J. J. J. Noordman. Deze gaf ook op de ver gadering van zijn belangstelling blijk. Hier mocht de voorzitter eveneens den weleerw. heer P. Berlage, den geestelijken leider der Amsterdamische afdeeling welkom heeten. De zakelijke besprekingen werden een I-ogen blik onderbroken door de verwelkoming van den hoogeerw. heer mgr. D. Huurdeman, den vicaris-generaal van het aartsbisdom, als ver tegenwoordiger van Z. H. E. mgr. J. H. G. Jansen. Door eenige mariniers en matrozen werd Mgr. aan de deur van het gebouw out vangen. Aan de bestuurstafel werd hij door den voorzitter begroet, die verklaarde dat de vereeniging het hoogelijk waardeerde dat, de geestelijke overheid belangstelling vo >r haar aan den dag legt., vooral als dit door eert per soonlijk bezoek geschiedt. Tijdens deze bijeenkomst werd op voorstel dér afd. Amsterdam aan het hoofdbestuur op gedragen er voor te ijveren, dat bij aankomst in Nederl. Indië aan het marinepersoneel een goede gelegenheid (verlof) worde gegeven om zich met het gezin te installeeren. Mén ging vervolgens accoord met een voor stel van de afdeeling den Helder, om te stre ven naar verlenging van de sanatoriumrust kuur. Ten aanzien van een denkbeeld derzelfde afdeeling om er vo r te ijveren, dat voor marine-personeel, dat zonder of met onvol doend pensioen afgekeurd wordt en physiek ongesohikt is om te werken, de gelegenheid worde geopend onder de ziektewet te vallen, werd besloten zich eerst tot het R. K. Werk liedenverbond te wenden. Toespraak van den vicaris-generaal Hierna was het woord aan mgr. D. Huurde man, om de groeten, de beste wensefhen en den zegen van den Aartsbisschop over te brengen. De zeeman is, aldus mgr., rond en eerlijk. En wie wil niet graag onder ronde en eerlijke menschen verkeeren? Het is in de maatschap pij moeilijk zijn katholieken naam en eer hoog te houden. Vooral biedt dit voor de katholieke marinemannen groote moeilijkheden. Het verheugde mgr., dat zij hier in de oude Bissohopstad vergaderd waren en er zooveel- belangrijke zaken behandelden. Het werk van uw hoofdbestuur, aldus spr,, verdient bewon dering en vertrouwen. Ook wijdde mgr. een woord van lof aan het werk der aalmoezeniers, hij wensclite de leden vervolgens geluk met de bereikte resultaten en gaf hun de verzekering, dat hij hen in zijn gebeden en H.H. Missen zou gedenken, opdat hun werk door Gods zegen steeds grootere vruchten moge afwerpen. Nadat de voorzitter den vicaris-generaal voor zijn aanwezigheid dank had gebracht en den hoogen gast verzocht had alleir eerbiedige groe ten aan mgr. Jansen over te brengen, verliet mgr. de bijeenkomst. Kort daarop ging de voor zitter tot sluiting over en gaf hij het sein tot het vertrek naar de St. Michaëlskapel in den Domtoren, waar de marinemannen do r Utrechts's gemeentebestuur officieel werden ontvangen. Met deze officieels verwelkoming was het congres van „St. Ohristophorus" ten einde. PROV. STATENVERKIEZING IN NOORD-BRAEANT S. D. A. P., Vrijz. Dem. en R. K. Volkspartij elk een zetel minder OPLEIDINGSCURSUS VOOR DEN R. K. BOEKHANDEL Wat er voor vereischt wordt Naar wij vernemen heeft de R. K. Neder- Landsohe Boekhandelaren- en Uitgeversvereeni- gdng „Sint Jan" besloten, met 1 September as. een opleidingscursus voor den R. K. boekhan del te openen. Vooir het volgen van den cursus in een diplo ma Mulo of daarmee gelijk ite stellen diploma vereischt; het bezit van diploma H. B. S., ly ceum enz. kan aanspraak geven op vrijstelling van zekere vaikken. De cursus zal schriftelijk gegeven worden en voor het eerste jiaar de volgende vakken om vatten: a. beginselen der bibliografie; b. hoofd momenten der litteratuurgeschiedenis; c. ge schiedenis der wijislbegeferte; d. keiriigiescbie- demis, kunstgeschiedenis; e. geschiedenis der Nedejriandlscfbe le|tteren; f. Jnedendaalgsdhe stnoomllngen; g. de toegepaste bibliografie de zer vakken; h. beginselen van het boekhouden en administratie voor den boekhandel; L het belastingwezen. Opgave van deelnemers wordit uiterlijk 15 Mei a.s. ingewacht bij den secretaris P. G. M. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, Haarlem. "HJVERHEIDSRAAD Goederentarieven Ned. Spoorwegen De Nijverheldsraad heeft in zijn laatste ver gadering uitvoerig van gedachten gewisseld over de opdracht, die gegeven is aan de Staats commissie nopens de goederentarieven der Ned. Spoorwegen. Daarbij is de Raad o.a. tot de conclusie gekomen, dat het spoorwegbeleid ten aanzien van de goed erentarie ven op com- mercieele en financieels overwegingen behoort te zijn gegrond en dat dit beleid aan de directie der Ned. Spoorwegen dient te worden overge laten. Toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek VoTts 'heeft de Raad zich tot den Minister van Arbeid, H. en N. gewend met het verzoek te bevorderen, dat, met het oog op de groote industrieele belangen, die bij de uitvoering van de wet tot regeling van het toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek zijn heirok ken, de georganiseerde industrie in de volgens die wet in te stellen „Nederlandsche Centrale organisatie voor toegepast natuurwetenschap pelijk onderzoek" zal worden vertegenwoordigd en dat de Raad zal worden aangewezen, der Regeering over die vertegenwoordiging van advie3 te dienen. ANNA SABLAIROLLES. Naar wij vernemen, is mevrouw Anna Sa- blairolles Vrijdagmorgen in de Utreehtsche- straat te Amsterdam gevallen en door een tram aangereden, waarbij zij aan (het hoofd is ge wond. Zij is met een auto van den geneeskun digen dienst naar haar woning gebracht. Of schoon haar toestand geen reden tot ongerust heid geeft, zal zij voorloopig niet kunnen op treden. (HdM.) DRIE ZETELS WINST VOOR DE R. K. STAATSPARTIJ Van officieele zijde deelt men ons mede. dat bij het opmaken van den uitslag der verkie zing van leden van de Provinciale Staten van Noord-Brabant een vergissing is gemaakt hij de toewijzing der zetels. Krachtens het bepaalde in het eerste lid van artikel 100 der Kieswet (deeling van den kiesdeeler op de stemmeneijfers der lijsten- groepen, de stellen gelijkluidende lijsten en de op zich zelf staande lijsten) worden toege kend 55 plaatsen, zoodat nog te vervullen blij ven 9 plaatsen. In dit geval moet de verdee ling der overige zetels plaats hebben naar de grootste gemiddelden. Ten onrechte is een zetel toegewezen aan de lijsten Arts c.s (R.K. Volkspartij), de lijsten der S.D.A.P. en aan de lijsten De Brockert c.s.' (VJD.) In de plaats hiervan behoort te worden toegewezen een zetel aan lijst 3 van kieskring I (Den Bosch), een aan lijst 3 van kieskring, V (Helmond) en een aan lijst 2 van leeskring VII (Breda), alle lijsten der R.K Staatspartij., De heeren v. d. Bergh (R.K.V.P.), Walder, (S.D.A.P.) en De Brockert (V.D.) zijn derhalve niet gekozen tot leden der Provinciale Staten,' terwijl wel gekozen zijn de heeren G. J. M.I Wagenaar te Heeswijk, F. C. van Lith te' Veghel en A. v. d. Poel te Ginneken. Het Centraal Stembureau zal op Donderdag, a.s. den uitslag met inachtneming der boven-, vermelde wijzigingen opnieuw vaststellen en, in openbare zitting bekend maken- De Katholieken krijgen dus 53 zetels (winst' 3), de Vrijzinnig-Democraten keeren niet tor de Staten terug (verlies 2), de SD-A.P. heeft j niet 5, maar 4 zetels (winst 1)de R.K. Volks partij blijft met 2 zetels in de Staten. De verklezingsdienst van het Persbureau Vaz Dias zegt naar aanleiding van deze mede deeling het volgende: Bij de officieuze berekening zijn onmiddellijk 1 verdeeld op grond van de officieuse telling, der stemmen 56 zetels. Dienteengevolge had de] verdeeling plaats volgens artikel 100 tweede-, lid. De verkeerde toepassing van de Kieswet, is in dit geval geschied door het officieele stembureau in Den Bosch. De foutieve ver-' deeling bij de oficleuse berekening was het; gevolg van een zeer klein verschil in het to-' taal aantal uitgebrachte stemmen, waarbij on-[ middellijk 56 en niet 55 zetels werden toege wezen. Met Inachtneming van het bovenstaande zijn in heel het land gekozen 180 candldaten der R.K. Staatspartij, tegen 179 in 1927; voorts 81 Anti-Rev. (78), 71 Chr. Hist. (73), 58 Vrij-' heidshond (62), 36 Vrijz, Dem. (42), 128 S.DAP. (120), 10 Comm. (7), 2 RIK. Volkspartij (2), enz. DONDERDAG, 30 April. Huizen (1875 M., 160 K. H.) 8 00—0.15 KRO., 10.00—11.00 NCRV., 11.00—2.00 KRO Daarna NCRV. 8.00—9.15 gramofoonplaten10.00 zang NCRV. dameskoor; 11.30 ziekendienst; U 00—11.30 gramofoonplaten; 11.3(^—12.00 uurtje door Pastoor Perquin; 12.0012.15 politie berichten; 12.15—1.45 KRO.-trio1.45—2.00 gra mofoonplaten2.00—2.45 handwerkcursus; 2.45- 4.00 vrouwenuurtje, opgedragen aan H. K. _irL. Prinses Juliana; 4.00—5.00 ziekenuurtje; 5.00—5.45 cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.45—o«> concert door de Stafmuziek van het 6e Keg. int. te Breda O. 1. v. L. de Moree; 6.457.00 knipcur sus door mevr. Hendrikse-Knapen7.00 7.30 vragenhalfuurije7.407.45 politieberichten; 7.43 8.00 gramofoonpl.8.00 Feestelijke herdenking van den verjaardag van Prinses Juliana. Dr. K. Dijk (feestrede). Solisten en jongenskoor o 1. v. P. Pul. Na afloop Vaz Dias en gramofoonplaten. Hilversum (298 M„ 1004 K. H.) Uitsl. AVRO.-uitzending8.00—9.50 gramofoonplaten: 10.3011.00 gramofoonplaten11,0012.30 concert door werklooze musici12.302.00 AVRO.-kwar tet; 2.002.30 gramofoonplaten; 3.004.00 naai cursus 4.005.00 ziekenuurtje5.005.30 gramo foonplaten; 5.30—6.30 concert door Russisch en semble; 6.307.00 sportpraatje H. Hollander; 7.00 —7.30 Engelsche les; 7.30—8.00 prof. dr. J. P. A. Franqois spreeekt over Hugo de Groot; 8.009.00 versterkt omroeporkest; 9.009.30 zangvoordracht door Emmi Leisner; 9.30—10.00 orkest; 10.00 Vaz Dais; 10.15—11.15 Kovaos Lajos en z(jn orkest; 11.1512.00 gramofoonplaten. Daventry (1554.4 M., 193 K H.) 10.05 lezing; 11.20 orgelconcert; 12.20 Zimbler sextet; 1.25 voor de scholen; 1.50 lezing; 3.05 dansmuziek. Jack Payne; 3.50 Grosvenor House-orkest4.35 kinder- uurtje; 5.20 lezing: Some stories and all about them; 5.35 nieuwsberichten; 6.00 viool-muziek van Cerelli; 6.20—6.40 lezing: Surprising world; 6.50 lezing: Sweden; 7.30 M.'itaire kapel; B. Heather (piano); 8.20 nieuwsberichten; 8.40 lering: The way of the world; 8.55 conce-t. Aguilip. kwartet M. Namara, (sopraan)9.5F. 11.20 aA.-muziek Jack Payne. P a r y s (Radio Paris 1725 M„ 174 K.HlT 7.05. 11.50 en 5.20 gramofoonplaten; 8.05 kamermuziek; 8.50 Opera-concert. Langenberg (473 M., 634 K. H.) 6.25 7.20, 9.35—10.35 en 11.30 gramofoonplaten; 12.25 1.50 en 4.205.20 orkest; 7.207.50 concert; 8.00 ,,Das Winzerfest", Burleske comedie van K. Went. Muziek van G. Kneip9.20 berichten. Daar na tot .1120 concert. Kalundborg (1153 M., 260 K. H.) 11.201.20 orkest; 2.20—4.20 orkest en declamatie; 7.20—9.20 zang en toespraken; 9.3510.20orkest10.2011,50 dansmuziek. Brussel (508.5 M., 590 K. H.) 4.20 orkest; 5.05 kinderuurtje; 6/05 gramofoonplaten; 7.20 orkest. Leuven (338.2 M., 887 K. H.) 4.20 orkest; 5.05 kinderuurtje; 6.50 gramofoonplaten; 7.20 gramo foonplaten, zang en causerie. Z e e s e n (1635 M., 183.5 K. H.) 5.50 gymnastiek hierna gramofoonplaten; 9.3011.25 berichten en lezingen; 11.2512.15 gramofoonplaten; 12.151.20 berichten; 1.202.20 gramofoonplaten; 2.203.50 lezingen; 3.504.50 concert; 4.50—7.20 lezingen; 7.20 „Manon Lescaut", drama in vier acten van G. Puccini; 9.35 berichten, daarna tot 11.50 dans muziek Misuitzending door den K. R. O. A*s. Donderdag 30 April zal de K. R. O. om 9 uur de H. Mis uitzenden uit de Jesuietenkerk (Molenstraat), te Nijmegen. Door de studenten van het St. Canisius-Coilege zal gezongen wor den de Missa in Hon., S. Petri Canisii. De K.R.O. zendt uit België— Holland Op Zondag 3 Mei a.s. zal door den K. R. O. worden uitgezonden de internationale voet balwedstrijd ..België Holland", die gespeeld zal worden van 2.45—4.45 (Holl. tyd) in het groote stadion te Antwerpen. Deze wedstrijd zal worden gerapporteerd door den sportmedewer» ïser yan den denheer P*. jïoratefc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5