m I „Allemaal erg op klein geld gesteld" VRIJDAG X MEI 1951 De Visscherijwet goedgekeurd Auto rijdt tegen een op hol geslagen trein VERDACHTEN HIELDEN HUN ONSCHULD VOL TWEEDE KAMER „EEN ONPOPULAIRE BELASTING" Nieuw onderdak voor Waterstaat? DE HANZE IN HET BISDOM HAARLEM Nadat Woensdag de snoeken vangers waren geslagen, doordat de Kamer het amendement- Mar chant verwierp, dat „de hengel, geaasd met viscli" in zijn oude positie, d.w.z. vrijelijk in 'lo handen der amateur-hengelaars wilde .hand naven, behaalden de duizenden beoefenaars der populaire sport gistermiddag twee overwin ningen, waarvan er een in de toekomst mis schien van beteekenis zal zijn. Generaal Duymaer van Twist is geen vriend yau de S'port-visschers, althans hij is 'geen enthousiaste vriend van deze verschalkende schare. En waarschijnlijk bedenkend welk een schitterenden slag zijn leider eens met de i ij wj el belas ting sloeg, stelde deze a.r. afgevaar digde voor alle hengels met twee kwartjes te heiasten. De nieuwe wet kent in art. 16 n.l. groote vischakten A tot het visschen met alle geoorloofde Vischtuigen tegen 7.50 (vroeger f 2.50)kleine vischakten tot het visschen, hetzij met één peur hetzij met Één hengel ge aasd met visch of met één sleephengel tegen f 1.daartusschenin groots vischakten B tot het visschen uitsluitend in de rivieren met alle geoorloofde vischtuigen 2.50); tenslotte hengelakten tot het visschen met meer dun één hengel 0.50). De door ond gecursiveerde woordjes eruit dacht de heer Duymaer en mét de schatkist is meteen het gilde der beroepsvisschers gediend. Doch Minister Ruys misschien ook hen gelaar in vrije uren zooals de heer Aristide Briand vond dat een beetje té belemmerend voor de rust der hengelaars, en voor de moe ders van al de jongelui, die op stekelbaarsjes uitgaan. De administratieve rompslomp zou bovendien alle baten uit zulk een onpopulaire belasting verslinden. De Kamer was al even grootmoedig als de Premier; slechts zeven leden steunden 's heeren Duymaer's amende ment, dat met 62 tegen 8 stemmen naar de haaien ging. Volgens art. 17, lid 3 geldt het vischverbod niet „voor het visschen met één hengel in de bij art. 577 en 579 van het B. W. bedoelde wateren, voor zoover deze niet ter bevordering van de vischcultuur bij algemeenen maatregel van bestuur worden uitgezonderd. De door ons gecursiveerde woorden bevatten een amendement-van Zadelhoff, dat de goed keuring van den Minister wegdroeg, hoewel het -inlasschen ervan in de wet een vrij sterke inperking van art. 17 kan beteekenen. Hoe zal het b.v. moeten gaan met een vischverbod op wateren, bekooremde tot plaatsen „waarop krijgsgebouwen gesticht zijn", (art. 579, B. W.) vroeg generaal Duymaer van Twist. Eu wordt het niet gevaarlijk elk verbod te laten toetsen do r den rechter van het nu in de wet gelegde criterium? informeerde mr. Beumer bezorgd Never mind, zei de Minister en het door hem aangeraden en door mr. Marcliant als gou vernementeel bestempelde amendement, kwam dn de wet met 45 tegen 28 stemmen. Katho lieken c.h.'s en vrijheidsbonders stemden ver deeld: mgr. Nolens was onder de tegenstem mers. Dat mr. Marchant handig gebruik maakte van het .militaire" bezwaar tegen het amen dement, kan de stemming zeker hebben be- in vloed. Typisch is, dat de soc. deun. heer v. Zadel hoff, (jie anders een dierenbeschermer a tort et a travers is, bij deze gelegenheid als een vurige supporter van sport-visschers optrad. Een formeele opmerking van mr. Beumer over het krachtens art. 36 binnentreden van woningen door onderzoekende ambtenaren in verband met art. 159 Van de grondwet, en zon der hoofdelijke stemming ging de wet er door en kon Minister Ruys verdwijnen Om tot het koopen van de drooggemaakte Zuiderzeegronden en tot het zich vestigen in de nieuwe Zuiderzeeplaatsen te animeeren heeft de Regeering een apart wetsontwerp gemaakt, baarbij gedurende een termijn van zes en veer. tig jaar vrijstelling van grondbelasting of van verhooging daarvan verleend wordt. Voor ge bouwen, gesticht op Zuiderzeegronden, wordt vrijstelling verleend gedurende dertien jaar echter alleen zoolang deze gebouwen dienen voor landbouw, tuinbouw, veehouderij of soortgelijke middelen van nijverheid om den nieuwen grond zelf vruohten te doen afwerpen. Neringdoenden zulleh van deze vrijstelling ook wel ontworpen wegens de moeilijke taxatie van de opbrengst der gronden, vlak na de drooglegging dus niet genieten. Het ontwerp is door de Kamer zonder dis- cussie en zonder stemming goedgekeurd. Maar Minister de Geer moest toch even pra ten over de machtiging tot aankoop van de Haagsche Diaconesseninrichting „Bronovo", welke men wil benutten voor den Waterstaats, dienst. De koopsom is 400.000 en de bouw kosten worden geschat op 1.800.000. Maar de meubileering dan? vroeg boer Braat, die zulke overwegende bezwaren bad tegen bet uitgeven van deze „tweeëntwintig ton", dat hij tot het einde toe tegenstander bleef. Dit was niet bet geval met mr. Heemskerk. De grijze staatsman begreep met den Minister dat deze uitgave financieel verantwoord is' vooral als men kennis neemt van de enorme sommen, welke nu geëischt worden voor het onderbrengen der verschillende Waterstaats diensten in ver uiteenliggende behuizingen. Alles behoort onder één diak. Min. de Geer en Min. Reymer zijn voor deze behuizing. Het bureau van den directeur- generaal van Waterstaat is reeds overgebracht naar het oude Kantongerecht op 't Binnenhof. En de mogelijkheid bestaat, dat èn de Minister én de generale directie naar het nieuwe te stichten gebouw verhuizen en dat het oude de partement van Waterstaat dan een andere be stemming krijgt. Maar daarvan staat nog niets vast. Verhuizing schijnt ons in elk geval spijtig voor de toekomstige Ministers van Waterstaat: die krijgen nooit meer een kamer met zoo'n prachtig uitzicht als ze nu hebben! Het wetsontwerp ging er al weer zonder stemming door en de heer van Vuuren, voorzit ter der cemmissie van voorbereiding voor de Drankwet, begon aan de lezing van de lange, lange lijst adressen. De Katholieke afgevaar digde bad er blijkbaar niet c-p gerekend, dat de Drankwet nu reeds aan de orde zou komen, bog een dag eerder dan algemeen verwacht was. Maar ergens ontdekt door mr. de Wilde, kon hij althans verslag uitbrengen. Daar de Minister van Arbeid klaarblijkelijk ook te laat gewaarschuwd was, besloot de pre sident de beraadslagingen Dinsdag maar te beginnen. Vergadering van den Centralen Raad Dezer dagen hield de Hanze in 't bisdom Haarlem in gebouw „Amicitia" te den Haag de 45ste ver gadering van den Centralen Raad onder voor zitterschap van den heer C. J. G. Struyckeu. Na een kort welkomstwoord van den voorzit ter van de Haagsche afdeeling, den heer Th. Dresmé, sprak bondsvoorzitter Struycken zijn openingswoord. Het voorste] van het hoofdbestuur tot wijzi ging van art. 6 van het huishoudelijk reglement om liet jaarverslag van den secretaris voortaan op de voorjaarsvergadering van den Centralen Raad te doen uitbrengen, werd zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Hierna bracht de secretaris, de heer W. Boon •Tr., het jaarverslag uit, waaraan het volgende is ontleend: DE VALSCHE MUNTERS VOOR DE RECHTBANK NED. BLOEMENTENTOONSTELLING TE ZAGREB. Havas seint d.d. 29 April uit Zagreb, dat H. M. de Koningin van Joego-Slavië de Ne derlandsche bloemententoonstelling heeft be- aoebt Jaarverslag van den Bondssecretaris De bondsse-cretaris vangt zijn jaarverslag aan met te constateeren, dat van een ongunstigen terugslag op het organisatieleven ditmaal tot dusver gelukkig niets valt te bemerken. De bond groeide in de breedte en in de diepte. Het ledental passeerde achtereenvolgens de 6 en de 7 duizend. En dit jaarverslag kan getuigen van een sterke en vruchtbare activiteit. De samenstelling en functieverdeeling van het Hoofdbestuur bleef in 1930 ongewijzigd. Het Hoofdbestuur vergaderde 12 maal. Een groot aanital zeer belangrijke onderwerpen wer den ter sprake gebracht. Het fonds ,,Uit.keering bij overlijden" mocht zich wederom in een vooruitgang van ledental verheugen. Het verzekerd kapitaal is thans de 9 ton genaderd. Het informatie en incassobureau geniet ma. tige belangstelling van de zijde der leden. Er werden gevraagd 673 informaties; de incasso- dienst bracht 7291 aan dubieuse vorderingen binnen, terwijl aan nieuwe incasso's werd opge. dragen 13.335. Ruim 50 pet. werd geïncas seerd. De glasverzekering is als instelling het best bij onze leden ingeburgerd. Bij .de collectieve brandverzekering worden geleidelijk meer verzekeringen door de leden overgeslo-ten. In 1930 werkte voor het eerst de collectieve automobielverzekering en reeds met succes. S.A.N.T.O.S. behaalde in 1930 de totale som van 11.748 aan bloemendagopbrengsten en vaste en toevallige bijdragen. Het fonds was in staat in 1930 in de voorkomende gevallen de noodige liuip te bieden. Het aantal aangesloten vereenigingen was aan het begin van het jaar 78. 12 nieuwe af deeiingen meldden zich aan, zoodat thans 90 afdeeiingen staan ingeschreven. Het aantal le den bedroeg begin 1930 6138. Met een netto vooruitgang van 1316 leden was het ledental eind 1930 7554. De activiteit der afdeeiingen stond op peil en uitte ziöh in de oprichting van Commissies van Bijstand, het organiseeren van sociale cur sussen enz. Opgericht werden de federaties: West-Fries land, Bollenstreek, Alkmaar en omstreken, Ken- nemerland en Zaanstreek, Westland en Zeeland. Alleen Gouda bleef tot dusver achter. Krommenie, de eerste R.K. Middenstandsver. eeniging in het bisdom, herdacht zijn 25-jarig bestaan, de voorbode van den zilveren feest- jubel in den heelen bond! Het organisatieapparaat van den katholieken middenstand in het Haarle.ms.che bevindt zich in goeden staat. Rapport vacaniie-commissie Namens de vacantieoomniissle deelde de heer v. d. Brule uit Rotterdam mede, dat de commis sie meende, wat betreft de uitzending van va- cantiekinderen, dat een oplossing zou kunnen worden gevonden door het maken van overeen komsten met kostscholen, pensionaten, kloos ters enz., om daar gedurende den vacantietijd kinderen onder te brengen. Dit is echter niet in die mate mogen gelukken, dat voor kin deren va.n de geheels Haarlemsche Hanze vol doende gelegenheid is toegezegd. De oommis sie me'ende daarom, dit idee voorioopig te moe ten laten varen, indien tenminste door de actie van plaatselijke afdeeiingen niet in voldoende ruimte kan worden voorzien. De commissie heeft zich ook afgevraagd of het nièl mogelijk, zou zijn een eigen vacantie- o-ord te stichten. Daarvoor zouden echter vele moeilijkheden moeten'overwonnen worden, zoo- dat daarvan dit jaar nog niets komen kan- Wat betreft de 'uitzending van zwakke kin deren, deze zullen naar een vacautie-oord ge zonden moeiten worden in de zomermaanden, niet-vacantie-maanden. Het doorluchtig Episcopaat wenscht een cen trale regeling voor de kinderuitzending. De uit zending zal dus moeten geschieden in samen, werking met do algemeen© organisatie. Een moeilijkheid is, dat de middenstanders niet be reid zullen zijn, hun kinderen voor het onder zoek te zenden naar de bestaande bureaux; zij willen liever bij bun eigen instellingen blijven. De commissie meent daarom, dat er aanleiding bestaat voor de oprichting va.n plaatselijke com missies en zij zou de organisatie hiervan wil len opdragen aan de Santos-commissie, zoodat de zaak geheel blijft in eigen hand. Ook het vraagstuk van eventueelen financieelen bijslag zou kunnen worden opgelost via het Santos fonds dat zijn bemoeiingen dus tot het zwakke kind zou moeten uitstrekken. Na eenige gedachtenwisseling werd op voor stel van den voorzitter besloten de commissie te verzoeken haar arbeid voort te zetten. Het voorstel van het Hoofdbestuur om het wederzijds verplicht lidmaatschap voor de nieuw aan te nemen leden der standsorganisa- tie te doen ingaan op 1 Januari 1932, werd, na dat eenige vragen door mr. Bach beantwoord waren, niet algemeeue stemmen aangenomen. Voorstellen der afdeeiingen Het voorstel der afdeeling Leiden: Het Hoofd bestuur regéle in onderling overleg met werkge. vers en werknemers de verplaatsing der loon- week, ontlokte aan de vergadering een uit voerige gedachtenwisseling Slechts vier afdeeiingen bleken vóór het voorstel-Leiden te zijn, zoodat het werd ver worpen. Een voorstel van de afdeeling Rotterdam om het hoofdbestuur te verzoeken stappen te doen, welke ten gevolge kunnen, hebben, dat het kwitantie-zegel h 10 cent wederom wordt gebracht op 5 cent en indien dit nog niet be reikbaar is, deze verlaging in te voeren voor kwitanties tot een bedrag van 25 en minder. Het hoofdbestuur verklaarde zich bereid be doelde actie te voeren, waartoe dan ook door de vergadering met algemeene stemmen werd besloten. Een voorstel Rotterdam om een actie in te leiden tegen de bevoorrechting, die de N.V. Algemeene Transport Onderneming v.h. Van Gend Loos (A.T.O.) geniet ten opzichte van den particulieren expediteur, dank zij haar ver houding tot de Ned. Spoorwegen, die op hun beurt de Regeering achter zich vinden. Het hoofdbestuur adviseerde, wat de lande lijke aotie betreft, het voorioopig rapport van bet regeeringsonderzoek af te wachten. Gisteren diende voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank de zaak van twee broers, den 49-jarigen kootte tan H W, en den 42-jarigen meubelmaker E. \V., die zich te ver antwoorden hadden inzake vaU'.-'aa mouterij. In den avond van den -Sen November j.l. kwam H. W. in een winkel in de Wolvenstraat, om daar een ei te koopen, dat hij betaalde met een rijksdaalder. De winkelier merkte dat zijn cliënt met een valsch geldstuk had betaald. Hij volgde hem en zag hem een winkel in de Berenstraat ingaan, waar W. gevulde koeken kocht en wederom betaalde hij met een rijks daalder. Een agent werd hierop' opmerkzaam gemaakt door den winkelier en noodigde hem vriendelijk, doch dringend uit, naar het bureau mee te gaan. Er werd nog een aantal valsclie rijksdaalders bij hem gevonden. Een inval in een perceel in de Bloemstraat volgde, waar in een kelder een complete valsclie munters-in stallatie werd gevonden. Ook in een woning in de Graaf Florisstraat, waar het tweetal woon de, werden valsche rijksdaalders aangetrof fen, Aan het tweetal was ten laste gelegd, dat zij in of omstreeks de tweede helft ,van 1930 heb ben nagemaakt Nederlandsche rijksdaalders, met het oogmerk die al3 echt en onvervalscht uit te geven en het voorhanden hebben van valsclie munterswerktuigen in een perceel aan de Bloemstraat. Voorts was hun ten laste gelegd, dat zij in November- 1930 in een perceel in de Graaf Florisstraat valsche rijksdaalders in voorraad hadden, met het oogmerk deze als echt uit te geven. Aan H. W. was bovendien teniaste ge legd, dat hij op 8 November in een winkel in de Wolvenstraat en in een in de Berenstraat valsche rijksdaalders had uitgegeven. Voor de behandeling bestond op de tribune .groot© belangstelling. Op het podium was de complete inventaris van de valsche munters werkplaats uitgestald. Er waren 21 getuigen opgeroepen. De verdachten werden verdedigd door mr. Benno J. Stokvis. De rechtbank werd gepresideerd door mr. Dons, terwijl het O.M. werd waargenomen door den Officier van Justitie mr. Van Arkel. De Rijksmuntmeester dr. C. Hoitsma ver klaarde, als deskundige, dat de hem ter keu ring toegezonden rijksdaalders valsch waren. Get. verklaarde voorts, dat met de in beslag genomen werktuigen het maken van valsche rijksdaalders betrekkelijk eenvoudig is. Het gehalte zilver der valsche rijksdaalders was hooger dan dat van echte rijksdaalders. De klank en de kleur waren zeer goed, voor het publiek was het onderscheid dan ook bijna niet te zien. Tussche-n een der verdachten en den desk. ontstond een debat over de vraag of Brussel- scha aarde alleen reeds voldoende is voor het gieten van do rijksdaalders. De hoofdinspecteur van politie K. H. Broek- hoff, chef van de Nederlandsche Centrale van falsification was er het vorige jaar achter ge komen, dat er in Amsterdam valsche rijks daalders werden gemaakt en uitgegeven. Juist zou er in de Bloemstraat een inval worden gedaan, toen de beide verdachten werden ge arresteerd. In een perceel aan de Bloemstraat werden de verschillende werktuigen in beslag genomen. Onmiddellijk had get. gezien, dat de werkplaats was ingericht uitsluitend tot het maken van valsche rijksdaalders. In een oven had get. nog drie valsche rijksdaalders in be slag genomen. De deskundige dr. van der Waals had een onderzoek naar de geestvermogens van de ver dachten ingesteld, z.i. zijn zij wel toerekenings vatbaar. De gebroeders hadden aan getuige medegedeeld, dat ze in 1928 krankzinnig waren verklaard, ze hadden er volgens eigen verkla ring een schepje opgelegd, omdat ze liever één jaar in een krankzinnigengesticht zaten, dan vijf jaar in een gevangenis (In 1928 hadden zij ook terechtgestaan wegens valsche munterij en waren toen krankzinnig verklaard). De heide broeders komen uit een gezin, waarin gevallen van krankzinnigheid voor tkomen. Get. achtte de verdachten niet vermin derd toerekeningsvatbaar De scheikundige van de Rijksmunt dr. W. J- van Heteren, was in zijn rapport tot de con clusie gekomen, dat alle ingrediënten aan wezig waren geweest in het perceel Bloem gracht om valsche geldstukken te maken. Ook 2.1. waren de geldstukken goed gemaakt. Verd. H. W. vroeg daarop het woord, hij zou graag zien, dat get. deskundige met het ter zitting voorradige materiaal eens een paar rijksdaalders fabriceerde. Zooals begrijpelijk is werd dit verzoek afge wezen. Verd. amandeerde zijn voorstel en ver zocht een paar gieters te doen komen. De agent van politie Bergsma. bleef bij het door hem opgemaakte proces-verbaal. De melkslijter N. Th. van Nes, die aan H. W. 'net ei had verkocht, verklaarde, als getuige gehoord, dat bij argwaan had gekregen door bet randschrift, dat niet geheel in orde was. Hij volgde het tweetal en zag hen in een bak kerswinkel binnengaan. Getuige had de win keljuffrouw gevraagd de rijksdaalder waarmee betaald werd door H. W. even te mogen zien. Ook dit geldstuk was valscli, get. bad toen een agent gewaarschuwd. De president mr. Dons bracht hulde aan den getuige, aan wiens waak zaamheid mede de arrestatie der verdachten te danken is. De sigarenmaker J. J. Rijff had de verdie ping boven de valsche munterswerkplaats in gebruik. Hij bad nooit iets bijzonders gemerkt, wel werd er steeds flink gestookt. De eigenaar van het perceel in de Bloem straat had den verdachten een gedeelte van het perceel verhuurd voor 3 per week. Get. had bij het ophalen van de huur gezien, dat de verdachten aan het kasten maken waren. Verd. H. W. betaalde steeds het geld, den laat- sten keer betaalde hij met twee rijksdaalders. President: (tot get.) „Waren die rijksdaal ders óók valsch? Get.; Dat geloof ik niet, ik heb ze zoo weer uitgegeven. De heer O. Souiet, directeur van een handel in edele metalen, verklaarde, dat verd. H. W. steeds groote partijen zilver kocht en betaalde met gloednieuwe rijksdaalders. Men had den cliënt gevolgd en wist hierdoor, dat hij in de Graaf Florisstraat woonde. Verd. H. W.:. „De guldens waren niet gloed nieuw, misschien had iemand ze opgepoetst". Een raetaaldraaier had op order van E. W. verschillende vormen vervaardigd, zonder te vermoeden waarvoor ze moesten dienen, ter wijl een fabrieksbaas verklaarde de Brussel- sche aarde te hebben geleverd. Na de pauze werd verdachte H. W. aan een verhoor onderwerpen. Hij verklaarde de werk plaats te hebben gehuurd voor zijn broer, die er radiokastjes maakte. Het overige gereedschap gebruikte hij zelf voor metaalwerk. Verdachte gaf toe een ei en gevulde koek te hebben gekocht. Pres.: Hebt u betaald met valsche rijksdaal ders? Verd.: Dat weet ik niet! Pres.: Waarvoor gebruikte u het zilver, dat u kocht? Verd.: Dat verkocht ik weer. Pres.: In den vorm van valsche Rijksdaal ders? Verd.: Neen! Pres.: Aan wien verkocht u dat zilver? Verd.: Dat kan ik niet zeggen, dat mag ik niet en ik doe 't ook niet. Pres.; Dat is uw §oed recht, maar ik trek er mijn conclusies uit. Pres.: Hoe kwamen de valsche rijksdaalders in uw werkplaats? Ver.: Iemand zal ze er gedeponeerd hebben, ik was verbaasd, toen ik ze zag en vroeg: „wat zijn dat voor dingen? Pres.: U kent geen Rijksdaalders? De Rijks daalders in uw zak waren ook valsch. D© pres.: Waarom wisselde u in de banket- winkel weer een rijksdaalder? Verd.: Cm klein geld te krijgen, daar heb ik nooit genoeg van. De tweede verd. E. W. verklaarde als meu belmaker werkzaam te zijn geweest, Hij ver diende er ongeveer 10 per week mee. Later had verd. zijn broer geholpen bij het metaal werk, zij namen „proeven" van „filterpersen Als het gelukt was, zouden wij er octrooi^ op gevraagd hebben (hilariteit). Van valsche rijks daalders en het verwerken van zilvei wist deze getuige heelemaal niets. Pres.: Was uw broer erg op klein gold ge steld Verd.: Dat zijn we allemaal. Het woord was hierna aan den Officier van Justitie, mr. van Arkel, die het zeer gemak, kelijk achtte cm in dit geval het bewijs te leve ren. Reeds eenige jaren geleden zijn deze ver dachten wegens het maken van valsche mun ten veroordeeld. Spr achtte bewezen, dat de verdachten val sche geldstuken hebben vervaardigd en in voor raad hebben gehad. Ook het uitgeven van de valsche Rijksdaalders, door verd. H. W. achtte spr bewezen. Het aantal valsche rijksdaalders, door hen gemaakt, loopt in de duizenden. Spr. ©lachte tenslotte tegen ietier der verdachten een gevangenisstraf van drie jaar. De verdediger mr. Benno J. Stockvis drong aan op vrijspraak, subs, vroeg hij een cle mente straf. De verdachten hielden bij het laatste woord hun onschuld vol. De rechtbank zal 12 Mei uitspraak doen. Wat de plaatselijke actie betreft, merkte het hoofdbestuur op, dat hier iets door de plaatse lijke afdeeiingen is te doen. Wanneer men op de goederen laat vermelden: „station restante", of op een bij de spoorwegen verkrijgbaar for mulier verklaart, dat men alle goederen „sta tion restante" wenscht te ontvangen, krijgt men b fc'icht als er goederen aangekomen zijn, die moeten worden afgehaald. Ook kan men een bepaalden expediteur machtigen alle aankomen de goederen tehuis te bezorgen. Van verschillende zijden werd aangedrongen een krachtige actie te voeren tegen de A.T.O. en werden de leden opgewekt van de A.T.O. geen gebruik te maken. De heer Peters (Amsterdam) bepleitte een vakafdeeling in het expeditiebedrijf. Het voor- stel-Rotterdam werd ten slotte met algemeene stemmen aangenomen. Regeling van het automatenwezen. Door de afdeeling Hoorn wa^n de volgende vragen gesteld: 1. Is het hoofdbestuur bereid in de a.s. Centr. Raadsvergadering uitvoerig uiteen te zetten, welk zijn standpunt is ten opzichte van den verkoop door middel van automaten op uren, dat volgens rijkswet of plaatselijke verorde ning verkoop in winkels niet mag plaats vin den? 2. Is het H.B. niet van meening, dat, indien verkoop door middel van automaten toegelaten wordt op uren, dat winkels gesloten, moeten zijn, nó het in werking treden der Wet op de Winkelsluiting een groote toename van het DR G. C. VAN NOORT BIEDT MGR. TABKIN EET HULDEBLIJK van de Haarlemsche clergê voor het Mgr. Taskimfonds aan. Van de gelegenheid om aan prof. Kaag vra gen te stellen werd door eenige aanwezigen ge bruik gemaakt. Na een dankwoord aan prof. Kaag deelde de oorzitter merle, dat het hoofdbestuur een com. missie heeft ingesteld om na te gaan, of het publiek kan worden bewogen om meer te koo pen bij het kleinbedrijf in plaats van bij het grootbedrijf. Namens deze commissie deelde de heer v d. Brule mede, dat door de commissie een rapport is opgemaakt, waarin een aantal middelen zijn opgesomd om de positie van den middenstand te versterken. Dit rapport is uit den aard der zaak niet bestemd om te worden publiek ge maakt. Het Bondsbestuur heeft dit rapport zoo urgent en belangrijk geacht, dat het meende maatregelen te moeten treffen, om te komen, binnen het raam der begrooting, met het voorstel om aan het- Centraal Hanze- bureau een speciale afdeeling te verbinden, welke tot taak zal hebben om aan de R. At Middenstanders voorlichting te geven en een collectieve reclame voor een middenstand ter hand te nemen. Dit voorstel werd zonder discussie met alge meene stemmen aangenomen. De afdeeling 's Heerenhoek had een voorstel ingediend om in den R. K. Middenstandsbond een Steunfonds in bet leven te roepen, om middenstanders, die door de heerschende crisis niet In staat zijn aan bun oogenblikkelijke ver plichtingen te voldoen, tijdelijk door voor schotten uit den nood te helpen. Namens het hoofdbestuur deelde de heer Pe ters mede, dat het de bedoeling is van het hoofdbestuur bij het 25jarig bestaan een steunfonds in het leven te roepen. Overigens meent het hoofdbestuur, dat de steunregeling niet centraal doch gewestelijk zal moeten wer ken. Aldus aangevuld werd het voorstel aangeno men. De geestelijke adviseur, rector J. F. A. Bots sprak een kort woord tot opwekking voor de viering van het 40-jarig bestaan der „Rerum Novarum". Hierna werd nog behandeld het rapport der commissie inzake den gecombineerden inkoop van secundaire bedrijfsbenoodigdbe-den. De heer van Doorn lichtte de conclusies van het rapport nader toe. Na eenige gedachtenwisseling, waarbij o.a. de beer Dresmé (den Haag) tegen enkele con clusies bezwaren ontwikkelde, welke door den heer v. Doorn en mr. Bach werden weerlegd, werden het rapport en de conclusies, met alleen de stemmen van de afdeeling den. Haag tegen, aangenomen. Vergadering van het hoofdbestuur Dezer dagen vergaderde het hoofdbestuur van de Haarlemsche Hanze onder leiding van den voorzitter, den heer C. J. G. Struycken te Den Haag. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter met enkele gevoelvolle woor-den het plotseling overlijden van den heer F. J, Per quin, oud-directeur en liqui-dateur van de N.V, Hanze'bank in liquidatie, gevestigd te Delft. De eerstvolgende Hanze-retraite zal worden gehouden van 47 October 1931 in bet Re traitehuis „S-t. Clemens" te Noordwijkerbout, In verband met de verschijning van de nieu. we Bisschoppelijke voorschriften voor reken pliehtige besturen in het Bisdom Haarlem werd besloten -de indertijd op initiatief van den Bond ingestelde commissie te liquideeren De najaars-Centrale Raad zal dit jaar wor den gehouden op 21 October as. te Delft. Tenslotte wierden uitvoerige besprekingen gewijd aan de Statutenwijziging van het fonds U.B.O. (uitkeering bij overlijden), welke wij ziging op de eerstvolgende vergadering van genoemd fonds aan de orde komen. GECOMPLICEERD ONGELUK IV acht huisje meters ver weggeslingerd EEN PERSOON ERNSTIG EN TWEE ANDEREN LIGHT GEWOND Een ernstig spoorwegongeluk had gister avond tegen acht uur in Apeldoorn aan den bewaakten overweg hij den Amhemschen straatweg plaats. Terwijl men bezig was met t rangeeren van een locomotief, botste deze tegen een andere onder stoom staande machine aan. Deze laatste waarop geen personeel stond, geraakte door de botsing aan het rijden, daar bij een drietal wagens medenemende en pas seerde den bewaakten overweg, alwaar juist een vrachtauto aankwam die in volle vaart tegen den passeerenden trein reed. Op den vrachtauto bevonden zich behalve de eige naar de heer S.van Asselt uit Apeldoorn, dierus 12-jarig zoontje en een knecht, Bomhof ge naamd. De auto werd teruggeslagen em kwam tegen het wachthuisje aan, waarin zich de spoor wegbeambte H. v. d. Velde bevond, die zich echter bijtijds in veiligheid kon brengen. Door den schok werd de auto verbrijzeld en het waöMhuisje een tiental meters weggeslinge De inzittenden van den auito werden terstond door toegeschoten hulp uit de ruïne gehaald en door de spoedig ter plaatse zijnde doktoren F J Tagen en J. Terma-nides verbonden. De toe stand van den heer van A. was zoodanig, dat de ongelukkige terstond naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Hij had zware hoofdwonden en inwendige kneuzingen beko men. De beide anderen konden na verbonden te zijn, naar huis worden gebracht. De inmiddels doorgeloopen machine met wa gens liep tegen een gaswagen aan waarbij één wagen derailleerde en een andere in elkaar werd gesehoven. Onder leiding van den hoofdinspecteur van politie J. Helder zorgde een sterke politie macht voor omlegging van het drukke ver keer, aangezien de chaos op den overweg zoo groot was, dat niemand kon passeeren. ONS VOLK EN ZIJN BESCHAVING aantal automaten is te verwachten? 3. Acht het H.B. 't niet gewenscht, dat er een grondig onderzoek naar wordt ingesteld of daardoor geen gevaar of schade kan ont staan voor menig mid-denetandsbedrijf 4. Is het H.B. bereid deze zaak met spoed te behandelen, opdat nog vóór het inwerkingtre den der Wet op de Winkelsluiting, al datgene kan worden gedaan wat voor het belang van den middenstand wenschelijk blijkt? Mr. Rach zette het standpunt van het hoofd bestuur in deze kwestie uiteen. De middenstand is vóór een beperking van verkoop door automaten tot gevestigde winkels en alleen voor die artikelen, welke in de be trokken winkels worden verk-ocht. Een derge lijke regeling bestaat ook in Denemarken. Mr. Bach betoogde, dat de meest juiste regeling zou zijn om de automaten niet algeheel te verbieden, maar te streven naar een rege ling, die de automaten alleen toelaat als ver lengstuk van winkels. Een voorstel om plaatselijk te trachten maat regelen tegen een onbeperkt gebruik van auto maten te verkrijgen werd met algemeene stem men aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat 65 afdeeiin gen aan deze Centrale Raadsvergadering deel nemen. Vervolgens was het woord aan prof. H. Kaag, hoogleeraar aan de R. K. Handelshooge- school te Tilburg, die een rede hield over den middenstand en de crisis. Een dankbaar applaus volgde op deze voor bracht. Een nieuw instituut van het Duitsch Studentenverbond Van 1923 Mei a.s. zal te Nijmegen door het Dietsch Studentenverbond de eerste Delta conferentie worden georganiseerd. Het doel van deze conferenties is als volgt geformuleerd: 1. In een zorgvuldig samengestelde reeks van groepen van wetenschappelijke voordrach ten, verdeeld over een aantal jaren en over verschillende universiteiten een systematisch overzicht te geven van de vraagstukken betref fende de bevolking en hare beschaving van de Schelde-, Maas- en Rijn-delta in het alge meen en die der Nederlanden in het hijzonder, 2. In studentenkringen een breeder© be langstelling te wekken voor studie van eigen volksproblemen. 3. Beoefenaren van verschillende takken van wetenschap bijeen te brengen ten einde de mogelijkheid van gecoördineerde bestudeering van specifiek nationale vraagstukken te helpen bevorderen. Als onderwerp der eerste delta-conferentie is gekozen „De bevolking der Nederlanden". Voordrachten zullen worden gehouden over „het wezen der volksgemeenschap", „het ge bied van Schelde-, Maas- en Rijn-delta", „prae- historische bevolking en cultuur in het delta gebied": „anthrop^ogie van de bevolking der Nederlanden"; „de cultureele eenheid van het Dietsche volk"; „het Dietsche taaleigen": „het ontstaan van het Nederlandseh volks eigen"; „psychologie van de Nederlanden". Sprekers zijn o.a. prof. dr. J. C. Kielstra, Wageningen; prof. A. J. P. v. d. Broek, Utrecht; prof. dr. W. Mulder, Nijmegen; prof. dr. Jac. van Ginneken, Nijmegen; prof. dr. P. Geyl, Londen en dr. J. H. van Zanten, Am- sterdam. BOND VAN NED. SCHILDERSPATROONS* Onder leiding van den bondsvoorzitter, den heer W. C. van As, had Woensdag te 's Graven. hage de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de instellingen van den Bond van Nederlandsche Schilderspatroons. De batige saldi van de patroons-ongevallenverzekering, van het fonds ter verzekering tegen bedrijfs ongevallen, de ziekteverzekering in liquidatie en de patroons-ziekteverzekering waren lesb- 1459.01, 17.518.12, 4112.82 en 1912.29. De secretaris, de heer H. van der Sluijs. die aan de beurt van aftreden was, werd herkozen als lid van den raad van bestuur. Het voorstel van den raad van bestuur om 30 pet. op den inleg voor 1931 te goed te schrij ven, werd evenals het voorstel om de ziekte verzekering in liquidatie met 1 October a.s. geheel te liquideeren, door de vergadering goedgekeurd. AAN ALLE VEREERDERSSTERS) DER KLEINE H. THERESIA Op 17 Mei a.s., verjaardag der Heiligver klaring van de zoo geliefde Heilige, begint wederom in ons klooster een nationale noveen ter Harer e-ere. Het is ons een vreugde U tot deelname hieraan uiit te noodigen, vooral om. dat telkens weer blijkt, hoe goed men «na© bedoeling met deze novenen begrijpt, en de aangeboden gelegenheid waardeert. Het is niet tot luisterrijke plechtigheden, massa-bijeen komst, vol geestdriftig geuit Godsvertrouwen, zooals onze tijd er Goddank, aanschouwen mag diat wij U uitnoodigen. Naar de verborgenheid van onzen Karmel komen vele, vele smeekbeden die dan opge stapeld liggen aan de voeten der klein© Heilige. Een simpel gebeuren, waarvan de wereld niets bemerkt., en toch, is dat niet een schouwspel, verrukkend voor God en Zijne Engelen en Heiligen? Ligt hierin niet de aller, schoonste, de krachtigste en verhevendste uiting van waarachtig geloof en vertrouwen, zooals het gelukkig nog leeft in de harten van zoovelen in ons vaderland? Voorzeker en als, door ons te vereenigen, in de dagen der noveen, met onzen Karmel als middelpuiv'. uil duizenden harten eenzelfde ge. bed opstijgt. God diankend en lovend, en ver- trouwvol geil. dm vragend door de voorspraak van Haar, wier liemeitaak is „weldoen op aarde", mogen we dan niet vertrouwen dat zulks, zooals die schrijver der Navolging het noemt „een machtige klank in Gods ooren" zal wezen, die Zijne barmhartigheid doet neer dalen? Trouwens, we hebben daarvan de bewijzen! Sinds het aantal deelnemers telkens toeneemt, vernemen we ook meer en meer van opvallend© verhooringen, sommige haast aan 't wonder bare grenzend! Laten we dus ons vereenen. Ieder die zich opgeeft, ontvangt een plaatje waarop noveen gebed, als bewijs van deelname toegezonden. S.v.p. duidelijk adres opgeven- Desverlangd kan men nadere inliiebtingen vragen. Kosten zijn eir niet aan verbonden. We vertrouwen dat de lieve Heilige aan hen die kunnen, zal ingeven iets bij te dragen, tot dekking der uitgaven. Uw dw. dn.ssen in Christ©, ZR.S. CARMELITESSEN, Giro no. 39730, Warande 125, SchSedlani

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5