„EEN GLORIE VAN ONS RAS" m MAANDAG 4 MEI 1951 Spoorwegongevallen Nederland in den vreemde OP HET BR1ELSCHE MARTELVELD TRAGISCHE AFLOOP VAN EEN TOCHT NAAR DE BOLLENVELDEN VERBETERING IN DE UIT- KEERINGEN AAN OUD- GEPENSIONNEERDEN R. K. HANDELSHOOGESCHOOL DE TOLLEN 'T NED. S. „ST. ANNALAND" ONDERZOEK NAAR SCHEEPSRAMPEN RADIO-PROGRAMMA RADIO-BERICHTEN Wie te beducht zou zijn voor de snelle ont wikkeling van het Katholieke leven in deze lage landen, kan van deze benardheid van geest spoedig worden bevrijd door de aandacht te vestigen op het teruggrijpen naar de oude Ka tholieke tradities, die evenzeer een niet van het geheel te onderscheiden deel uitmaken on zer Katholieke emancipatie. Waar de kruin ten hemel rekt, en het takkenspel van wasdom geurt, zoodat de vogelen weer komen fluiten, en tsjilpen; daar boren de wortels dieper, zoe kend naar het heldere water onzer beste en meest gezuiverde vrome tradities. De akker van Sint Adelbert bloeit weer van gebeden; de her rijzenis van Egmond is meer dan een vrome verzuchting; Onze Lieve Vrouw ter Nood is weer geëerd in haar schoonen hof, met bloemen en gezangen, en de Stille Omgang te Amster dam trekt duizenden en tienduizenden naar de nachtelijke hoofdstad. En 't is een eisch onzer Katholieke emancipatie, dat wij in het bijzonder ook onze aandacht keeren naar hen die eeuwen later in ons land met hunne mar- tehe en hun bloed het geloof hebben behouden de stille vlam hebban behoed, die weer worden moet haard van verwarmend vuur en glans van licht, neerdalend op de aarde en weer optrek kend ten Hemel, voor heel ons land en heel ons volk Dit laatste zeggen wij met nadïuk want wij willen niet één oogenblik den scMjn neelfvolf - dMen elsch ter traditio- Van °nze emandpatie twisten willen oprakelen of tekort schieten in de liefde Jegens onze dwalende landgenoot». Het lijden W SS Martelaren Gorcum - want de trndu-reef 'uS willea wij, aanknoopend bij bios "i 'f' doen leven is een zwarte Sieeokiedenis van ons vaderland, oen ook Katholieken uit die dagen zijn mede aan eiding geweest van dat lijden en hebben oor wankel geloof en verkeerd levensgedrag e zwarte bladzijde mede geschreven. Zullen wij niet eens tezamen de gouden bladzijde der teiheerlijking van deze Nederlanders schrij ven? Zij zijn in hun groote trouw, in hunne heldhaftigheid, in hunne onversaagdheid, een glorie van ons ras. Zij waren tot 't laatste toe geen heldengestalten, zooals ze alleen schijnen te kunnen rondwaren in mythen en sproken, doch hun leven en hun uitgang is algemeen- menschelijk, in de Dietsche kleur gevat. Zij zijn ons zoo nabij, heel dit karige en weer in zijne disputen zoo felle volk nabij; zij hadden als wij de zee in hunne oogen en de groote deinin» in het hart, en zij kenden het verlangen naar de lieflijkheid en den innerlijken rijkdom der din gen, zij kenden Vermeer's stilte en Rembrandt's luister, t Is een nationale eisch, dat zij worden tot een glorie van ons ras, een heerlijkheid voor ons volk, een ontroerende verheffing onzer Nederlandsche menschelijkheid. biechtpuntje zou zijn geweest, wordt nu een monumentale daad. hij schopt de wereld van zich weg, opdat niets hem weerhoude in de vlucht naar God. De nacht van den negenden Juli 1572, zoete fluweelen zomernacht, is in de schuur te Rugge, waar toortsen walmen en flambouwen flakkeren in een grillig schaduw spel, getuige van een der felste tafereelen in het eeuwig twistgesprek tusschen God en Sa tan. Hier zijn ze elkander vlak nabij, hier is het drama gestegen tot onpeilbare hoogten; hier is 't alsof legioenen Engelen den adem inhouden bij zulk een ziedende worsteling. Eén trede nog, één stap op den ladder en zij gaan „goede sier maken met het Lam", zoo als de simpele Sint Godefridus van Duinen zegt: één kreet van verloochening, en de Duistere en de Kille wint, schijnbaar, hij is meer dan ooit hier Meester van den Schijn, God meer dan ooit het onwankelbare Zijn- Bij de negentien Heilige Martelaren van Gorcum hebben wij een weinig vrome annexa- tiezucht botgevierd: de Heilige Villehad toch was een Deen, de laatste Deen tot nu toe ondorvde Heiligen der Kerk opgenomen. Sigrid I ndset is hem enkele jaren geleden te Brielle komen vereeren, ook om hem „iets" te vra- 7°?r een DeensCke bloedverwante. Sint ïllehad bleek een machtig man, en zoo God wil, zuilen de Denen nog van hem hooren. JJe anderen zijn echter volkomen bloed van ons bloed. Zij kennen de diepe stilte, die ons volks bestaan kenmerkt; doch eveneens de felle uit barstingen, die plotseling als 't ware het aan schijn van dit kleine land kunnen veranderen. Zij zijn mannelijke bidders, doch ook heftige en geestige disputeerders; tot onder 't doods- koord twist Sint Nicasius van Heeze met de beulen over de wezenlijke tegenwoordigheid van Onzen Heer in de Heilige Eucharistie. Doch bovenal: het martelaarschap wordt door hen zoo menschelijk doorleefd, wij zien het voor ons opdoemen in zijne volle realiteit. De martelaarsverhalen uit de oudheid der Kerk doen ons te weinig kennen, van den strijd-van- binnen, die toch ook bij deze grooten en ster ken zal hebben gewoed, want niet allen wer den als in een lichtgolf der goddelijke genade heengedragen over alle pijnen en allen smaad. Zij strijden waarlijk niet alleen tegen de beu len, tegen den schimp der verraders, tegen het dispuut en nog meer tegen de verlokkende tong der predikanten, zij strijden tegen de le venslust en de doodsbenauwdheid in hunne harten. Zij strijden voor en tegen zich zei ven; zij strijden voor en tegen de zwakkeren in hunnen kring. Er is geen geweldiger drama dan deze strijd, die feller den kop opstak, wanneer de vermoeide beulen weken. Nog in de schuur van Te Rugge, buiten de stadspoort van Den Briel, omringen de sterken de kleinen en de weifelmoedigen, nog golft de strijd op en neer, de dobbelsteen ligt op één kant en de inzet is het eeuwig leven. Nog zijn er die wijken en vluchten in het laatste uur. Sint Hieronymus van Weert die wel de warm bloedigheid van zijn naamgenoot, den grooten Kerkvader, zal hebben bezeten, is, wanneer hij de ladder bestijgt, zoo verwoed tegen de misleiders, die het ooilam der kudde, den jongen broeder Hendrik, hebben weggelokt dat hij één met den voet in den buik schopt. Zóó fel-levend gaat hij vrijwillig den dood in, zoo uitgestrekt en grootsch is dit offer. Wat anders misschien voor Pater Hieronymus een Dit drama is een der grootste uit de ge schiedenis van ons vaderland, zóó groot, dat 't niet alleen historische herinnering voor ons zijn mag, doch leven moet in het heden. Wij moeten allen bezield zijn met apostolischen ijver om de Katholieke gemeenschap in deze lage landen uit te breiden, doch wie blaken nu zóó van apostelgloed als deze gezaligden in den Hemel? 't Is ons, of hunne oogen altoos over ons land gaan, spiedend en speuiend naar alle teekenen van het Katholiek herstel. Dit Katholiek herstel zal niet volkomen worden bereikt zonder dat de vereering onzer Heilige Martelaren als een wolk van zilveren dauw en bloemengeur over onze landen trekt. Wil len wij deze landen behouden en herwinnen voor Jesus Christus, onzen Heer, waar het brute Heidendom, dat zelfs de valsche goden niet meer kent, ook onze volkskracht belaagt, dan behoeft de Christenheid eenheid en voed sel. Eenheid, die niet leven kan zonder haar kern, het bindend leergezag: Voedsel, dat meer moet zijn dan symbolische herinnering. Dit geliefde, doch ook nog zoo arme en gekwelde land, heeft een dringende behoefte aan het milde en sterke gezag des Pausen; en een schrijnenden honger naar het Brood, dat van den hemel is neergedaald. Dit gezag belijdend, deze Hemelsche Spijze verdedigend, stierven de Nederlandsche Martelaren. Is 't niet door hun voorbede, dat de aanhankelijkheid jegens den Paus en de liefde voor de Eucharistie traditioneele kenmerken werden voor het gods dienstig leven van ons Katholiek volksdeel? Zullen 't niet eens traditioneele kenmerken worden der Nederlandsche volksvroomheid in haar geheel? De Heiligen hebben altoos het laatste woord In een der eerste dagen van Januari stonden we op het Brielsche Martelveld. En vanzelve kwam de vraag bij ons op: doen wij wel ge noeg om de vereering voor onze Heilige Mar telaren te bevorderen? In de houten kerk klin ken onze voetstappen hol; de boomen waren ontvleesd en naakt, er dreef geen blad meer in den vischvijver van het vroegere St. Elisabeths- klooster. In het gras geeft de blanke steenen begrenzing de plaats aan, waar eens de schuur van het klooster stond. Hier is de stilte zoet, en de ontroering wordt zoo zuiver en doorzich tig, zooals heel de atmosfeer van deze wonder lijke plek. Ma„r toch De Broederschap ter eere onzer Heilige Mar telaren moet sterker bloeien, en hier op de martelplaats moet een waardige steenen kerk verrijzen, nu de vestingwet dit mogelijk maakt. Wanneer hier de pelgrimages komen in den zo mer, in de teere lieflijkheid van dit waterland, dan is 't schoon, doch altijd door moet hier iets schoons zijn, iets smeekend-sohoons otm den zegen dezer heilige mannen, wier liefde tot het vaderland in de hemelsche glorie zal zijn ge. worden als een stormwind en een groot ge- druisch, over ons land en volk af te smeeken. Wij gaan een schoone steenen kerk 'bouwen op dit wonderlijke plekje van ons land, groot in droefenis, grooter in glorie. Binnen korten tijd zullen de plannen aan de Nederlandsche Katholieken nader worden ontvouwd. Doch wie nu reeds in de spontaneïteit van zijn hart wil medewerken aaa dit groote werk, ziende reeds zijn gave aan Pastoor J. van Muyen te Den Briel, (giro 110895), want ook hier geldt de spreuk: wie spoedig geeft, geeft dubbel. Er is hier een eereplicht te vervullen voor Neder lands Katholieken en er kan geen enkele ver ontschuldiging worden aangevoerd om zich aan dien plioht te onttrekken. En die plicht geldt voor allen, onze Heilige Martelaren hebben voor ons allen gestreden en geleden, zij hebben thans recht op het goud van den rijke en het penningske der armen. Op hen, die zoo de eerste steenen zullen dra gen, zien onze Heilige Martelaren met groote liefde neder; zijn zij niet over de eeuwen heen, de eerste steenen, door den Geest Gods aange- in puin dreigde te storten, te schutten? Het personeel buiten enquetes DE KAPEL MET DE BRON op het Martelveld te Den Briel EEN GEBEURTENIS IN DE BELGISCHE HOOFDSTAD Bloemen in het Holland Huis „NEDERLANDSCH WEGEN-CONGRES". De vareeniging „Het Nederlandsche Wegen- Congres'' houdt Donderdag 22 Mei een excursie naar Apeldoorn en omgeving. r"i" BET PLAN VOOR DE NIEÜWE STEENEN KERK die ter eere van de Martelaren Gtaroujn te Brielle wordg gebonwd (Architect £L de Vriea, Rotterdam) van EEN SCHITTERENDE PROPAGANDA Onze Brusselsche correspondent meldt Iedereen hier weet, dat momenteel de bloe menvelden in Nederland in vollen bloei staan en dat een groot stuk van Holland nu wel op zijn mooist is. Er worden speciale treinen tusschen België en Nederland in circulatie ge bracht en tal van hoofdstedelijke en andere autocar-ondernemingen richten uitstapjes in naar „ie pays enchanté des fleurs et des sen- teurs." Het zijn evenwel maar enkele honderden be voorrechte personen, die op deze wijze het ge luk hehben een onvergetelijk vizioen op te doen en de propaganda is daar maar op kleine schaal mede gediend. Daarom was het eens te meer zoo goed gezien van den raad van beheer van het Holland Huis, om andermaal een groote tentoonstelling, van Hollandsche bloe men te organiseeren in haar groote beneden zaal, die gedurende een week het evènement zal zijn van de Belgische hoofdstad en veie duizenden in opgetogen bewondering zal bren gen voor Hollands scboone natuurkinderen. De opening van deze tentoonstelling, die tienduizenden tulpen, hyacinthen en narcissen omvat, had Woensdagmiddag plaats. De heer Bern. J. Veldhuis, voorzitter van den raad van beheer van het Holland Huis, sprak een kont openingswoord- Terecht mocht spr. zeggen, dat hef Holland Huis een groote lusthof is geworden. Hierna verrichtte Hr. Ms. gezant de symbo lische geste waardoor de tentoonstelling werd geopend en de genoodigden tot een bezichti ging konden overgaan. De aanblik vah de groote zaal, met haar specifiek Hollandsch karakter, was overweldi gend. Tusschen palmiers en de schoonste exempla ren van de tentoongestelde bloemensoorten, staat het horstbeeld van H. M. Koningin Wilhelmina. De indruk door deze tentoonstelling op de bezoekers gemaakt, is gewoonweg overweldi gend en het staat nu reeds vast, dat de Hol landsche bloembollencultuur haar afzetgebied in België weer op groote schaal zal zien toe nemen. De deelneming van de zijde der Neder landsche kweekers was collectief en het publiek wordt hier nu verder bewerkt door de Bel gische importeurs van Hollandsche bloembol len. Des avonds had in de bovenzaal van het Holland Huis een diner plaats. Wij mogen dit verslag niet sluiten zonder eens te meer en met nadruk de aandacht te hebben gevestigd op de belangrijke propagan distische taak in den vreemde, welke het Hol land Huis nu al sedert jaren in het belang van den Nederlandschen handel en de nijverheid voert en dan dient hier meer speciaal op den voorgrond te worden gesteld de onafgebroken actie van zijn energieken voorzitter, den heer Bern. J. Veldhuis. Het Holland Huis verdient den dank en den steun van alle Nederlanders, die het met de economische belangen van hun land goed mee- nen- MGR. L. SCHRIJNEN Naar wij vernemen, is de toestand van Z. H. Exc. Mgr. Schrijnen, Bisschop van Roermond, thans weer goed te noemen. HET VERSTREKKEN VAN INLICHTINGEN In de laatst gehouden bespreking tusschen de directie der Ned. Spoorwegen en den Per- soneelsraad, heeft de directie in antwoord op een verzoek om den Personeelsraad bevoegdheid te verleenen deel te mogen nemen aan enquêtes bij min of meer belangrijke spoorwegongeval len, het volgende geantwoord: Wij kunnen nog altijd niet inzien, waarom van de bedoelde enquêtes een beter resultaat te verwachten zou zijn, indien vanwege den Per soneelsraad daaraan werd deelgenomen, terwijl wij het gevaar niet denkbeeldig achten, dat de volstrekte objectiviteit van het onderzoek daaronder zou lijden. De belangen van het personeel schijnen ons door het instituut van het scheidsgerecht, waarbij in geval van straf, oplegging beroep kan worden ingesteld, vol doende verzekerd. Nu de Personeelsraad ons verwijst, naar wat op dit gebied van personeel- deelneming in het buitenland al zou bestaan, zullen wij doen nagaan hoe het elders daar- mee gesteld is en welke ervaringen daarmee zijn opgedaan. Het verzoek om voortaan in geen geval, voor dat de enquête heeft plaats gehad, aan de pers gevraagde inlichtingen aangaande schuldigen bij ernstige ongevallen te verstrekken, ook al mocht er aanstonds, zooals bij 't ongeval te Groningen, omtrent de schuldvraag geen twijfel bestaan, kunnen wij, tot ons leedwezen niet in willigen. Door een dergelijke geheimzinnig- heid zouden wij verkeerde voorstellingen bij het publiek doen ontstaan, waarmee het belang der maatschappij slecht gediend ware. Wij zullen er evenwel voor zorgen, dat dezerzijds geen namen van schuldigen genoemd, en de inlichtingen slechts verstrekt worden, indien de verzeke ring wordt gegeven, dat de namen in de cou rant niet zullen worden vermeld. Moeder en dochter om het leven gekomen De man en een andere dochter waren bewusteloos Te Loeinersloot heeft een ernstig auto-ongeluk plaatsgehad, waarbij twee dames om het leven zijn gekomen. De heer en mevr. Seheers, twee dochters en een zoon alsmede twee kennissen, allen uit Arnhem, keerden van een tochit langs de bloembollenveld'en naar hun woonplaats terug. Tor hoogte van de ter Aasche Stuwe geraakte de bestuurder, de heer H. A. K., eigenaar van den auto, de macht over het «tuur kwijt, en reed, volgens de.Courant, de wetering in. Onmiddellijk schoten eon drietal jongelie. den te hulp. Na zeer veel moeite slaagden zij er in, de inzittenden uit den verongelukten wagen te bevrijden. Inmiddels waren politie en dok toren gewaarschuwd. Bij twee der slacht offers, mevrouw Sch. en haar zeventienjarige dochter, bleken de leveuegeesiten reeds te zijn geweken. Haar echtgenoot en een andere dochter waren bewusteloos. Zij werden per auto naar het ziekenhuis te Utrecht gebracht. De andere drie inzittenden, die hevig ont steld waren, zijn later per auto vertrokken. De bestuurder meent diat een diefect aan de stuurinrichting de oorzaak van het ongeluk is. Volgens de gemeentepolitie bleek deze echter in orde te zijn, toen de wagen later op het droge was gehaald. Drie ton boven de raming Bij liet opmaken van de begrooting voor 1931 zijn de kosten van de verbetering, welke de Regeering destijds vobrnemens was aan te brengen in de uitkeeringen aan de oud-gepen- sionneerden, geraamd op 110.000. Gerekend naar de thans ter beschikking staande gegevens kan de toeneming der uitgaven als gevolg van de in werkingtreding van het Koninklijk be sluit van 22 Juli 1930 voor het loopende jaar op rond 400.000 worden gesteld. Deze toene ming komt voor de helft op rekening van de hoogere uitgaven ten behoeve van oud-gepen- sionneerden, die op 1 September 1930 reeds in het genot van een bijslag waren, en wordt" voor de andere helft veroorzaakt door nieuwe uitkeeringen aan personen, die op grond vaa de nieuwe regeling voor een uitkeering in aan merking komen. In een wetsontwerp tot wijzi. ging der begrooting van Financiën voor 1931 wordt nu voorgesteld het betreffende artikel met het verschil der twee genoemde bedragen, zijnde 290.000 te verhoogen. Te Groningen Gestrand op de Hinderribben GEEN GEVAAR VOOR SCHIP EN LADING Men seint ons uit Hoek van Holland Het Nederl. s. „St. Annaland", van Methil naar Rotterdam bestemd, met 'n lading kolen, is op de Hinderribben gestrand. Er bestaat geen gevaar voor schip en lading. De sleepbooten „Poolzee" en „Rozenburg" zijn van hier uit gevaren om hulp te bieden. Het s. „St. Annaland", groot 2248 bruto en 1206 netto reg. tons, is in 1916 gebouwd en behoort aan de Scheepvaart- en Steenkolen Maatschappij te Rotterdam. (Red.) TWEE HUIZEN AFGEBRAND De bewoners vluchten in nachtgewaad Te Waalre zijn Vrijdagnacht twee woningen afgebrand op het gehucht Loon; het eene huis werd bewoond door de familie S., het andere was onbewoond en behoorde toe aan den heer P. v. d. A. De familie S. moest in nachtgewaad de vlucht nemen, wijl de wohing boven hun hoofd geheel in vlammen stond. De oorzaak is onbekend. ALS DE CHAUFFEUR DRONKEN IS... Auto tegen boom en paal In de St. Annasfraat te Nijmegen reed Zater. dagavond een auto, bestuurd door een chauf feur uit Tilburg, eerst tegen een boom en ver volgens tegen een lantarenpaal. De auto sloeg om en werd zwaar beschadigd. Van de vier inzittenden werden er twee gewond. De chauf feur en een der andere inzittenden, die dron ken bleken te zijn zijn door de politie aange houden. OM EEN GULDEN TACHTIG EN VIER EIEREN Een overval te Bunde Ten einde zich van in huis aanwezige gelds waarden en sieraden te kunnen meester ma ken drong een viertal kerels een der laatste nachten van April te Bunde de woning binnen van vrouw H. J. De vrouw werd tegen den grond geslagen, mishandeld en gebonden, waarna de roovers kisten en kasten openbra ken om iets van hun gading te vinden. Ze hebben echter weinig genoegèn van hun overval beleefd en konden slechts een bedrag aan geld van een gulden tachtig cent buit maken benevens vier eieren. Als verdacht van medeplichtigheid aan dit schelmenstuk is aangehouden en ingesloten in 't Huis van Bewaring te Maastricht de los ar beider J. H. R. uit Ulestraten. JEUGDCONGRESSEN DER DERDE ORDE Zooals wij reeds berichtten, worden te Maas tricht in Augustus twee jeugdoongressen der Derde Orde gehouden. Nader vernemen wij, dat de Hoogeerw. heeren Dekens van de congres- stad het eere-voorzltterschap hebben aanvaard. De H. E. heer K. H. Receveur, Deken van Wijk- Maastricbt, zal als eere-voorzitter fungeeren van het meisjes-congres, dat den 4en Augustus wordt gehouden in de H.B.S. en Kweekschool der Eerw. Zusters Ursulinen, die zoo welwil lend zijn de zorg voor dit congres op zich te ne men. Van het jongelingen-congres, dat den 19en Augustus plaats heeft in „Stichting de Sten-rs", zal eere-voorzitter zijn de H. E. heer J. A. Wou ters, Deken van Maastricht. PLEBAAN H. G. M. SCHRAUWEN Men deelt ons mede, dat de Hoogeerw. Heer H. G. M. Söhrauwen,- plebaan der kathedrale kerk te Breda, Zaterdag in het St. Ignatius- gesttoht is opgenomen tot het ondergaan eener operatie. PATER BERN. KLUMPER OF.M- De Hoogeerw. Pater Bernardinus Klumper, oud-minister-generaal van de Orde der Minder broeders, is voorzien van de laatste H.H. Sa cramenten. VERDRONKEN Te Aalst Is een zoontje van den heer A. V. de Tongahreep gevallen en genbonkeo, POGING TOT MOORD OP ZIJN VROUW. Voor de rechtbank te Middelburg stond Vrij dagmiddag terecht de 34-jarige H. J. F. B., te Ovezande, thans gedetineerd, wien ten laste is gelegd, dat hij op 5 Februari j.l. op zijn vrouw een geweerschot heeft gelost met de bedoeling haar te dooden. De vrouw werd echter alleen ernstig aan het gelaat verwond. De officier van justitie ,mr. baron v. d. Feltz, achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte 7 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. C. M. Kegge uit Goes, achtte het bewijs niet geleverd en pleitte vrij. spraak. Aan zijn verzoek om onmiddellijke in vrijheidstelling van verdachte, wenschte de rechtbank geen gevolg te geven. SMAADSCHRIFT De Amsterdamsche Rechtbank deed Vrijdag uitspraak in de zaak tegen den redacteur van „De Boekverkooper" C. J. K., verdacht van smaadschrift. Verd. had in bovengenoemd blad, het officieel orgaan van den Ned. Boekverkooperebond van 25 Augustus j.l., zoo was hem ten laste gelegd, de eer en goeden naam aangetast van den heer U. S., lid der fa. L. S. te Leeuwarden. De Rechtbank veroordeelde verd. conform den eisch tot een boete van 50.subs. 10 dagen hechtenis. in BANKBEDIENDE GEARRESTEERD. Te Delft werd een 19-jarige bankbediende gearresteerd wegens diefstal van 500 ten nadeele van zijn patroon. Hij had in den loop van den tijd ongeveer 400 aan geïnde gelden verduisterd en was voornemens met het gestolen geld de rekening daarvan te vereffenen. FEESTELIJKHEDEN BIJ DE OPHEFFING Ter gelegenheid van de opheffing van de stadistollen is Vrijdag een groote optocht vaa auto's gehouden door Hoogezand en Sa.p-pe- meer, om daarna naar Groningen door te gaan, waar als bewijs van hulde en dank aan het stadsbestuur om het stadhuis heen werd gere den. Aan den tocht namen vertegenwoordigers van beide gemeenten Hoogezand en Sappenneer deel. De tollen te Foxham en te Gideon, welke moesten worden gepasseerd bleken reeds te zijn opgeruimd voor het officieel© uur, 12 uur 's middags. Rerum-Novarum-herdenking Bij de Rerum-Novarum-herdenking, die la een openbare zitting van den Senaat der R. K. Handelshoogescbooi, op 12 Mei a.s. zal wor den gehouden, zal het woord worden gevoerd door den Rector-Magnificus prof. Dr. Weve O.P. en prof. Mr. Dr. L. Triebels. EERSTE PROMOTIE VAN EEN VROUWELIJKE STUDENTE TE NIJMEGEN HET TRAANGASPISTOOL EEN VUURWAPEN. Een principieele kwestie voor hoogste instantie De Haagsche Kantonrechter, mr. Hollander, heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de zaak van P. J. V., te 's-Gravenhage, die z.g. traangaspi stolen had ingevoerd sn weigerde deze bij de politie aan te geven als vuurwapens, omdat hij deze niet beschouwde als zoodanig. De Kantonrechter had in deze zaak o.m. twee deskundigen gehoord, wier eensluidende ver klaring was,dat het gebruik van deze traan gaspistolen gevaarlijk en zelfs doodelijk kan zijn in zijn uitwerking en dat zij te beschouwen zijn als vuurwapenen in den zin der vuurwapen- wet. Op grond van deze verklaringen heeft de Kan tonrechter geoordeeld, dat een traangaspistool is een vuurwapen in den zin der vuurwapen wet en den importeur veroordeeld tot 1 boet; subs. 1 dag hechtenis. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van den ambtenaar van het O. M., mr. Zaayer, dat de principieele kwestie van het traangas- pistool in hoogste instantie zal worden uitge maakt. De zaak zal dus te zijner tijd voor de rechtbank behandeld worden. Religieuse doctor in de letteren Nadat eenigen tijd geleden aan de R. K. Uni versiteit te Nijmegen de eerste promotie, in da Theologische Faculteit plaats had, beleefde dc Universiteit Zaterdagmiddag wedeTom 'n nieu wigheid. Soeur Agnes Dicker, religieuse van de zus ters van het Gezelschap van J. M. J. prompt veerde tot doctor dn de letteren en wijsbegeer te op een proefschrift: „karakter en cultuur der Romeinen in St. Augustinus' De oivitata Dei I—IV." Dit feit verdient vermelding, zoowel omdat het hier de eerste promotie van een vrouwelij ke studente te Nijmegen als omdat het die eener kloosterzuster geldt, een vrij zeldzaam feit in de geschiedenis der katholieke weten schap. Soeur Agnes is sinds September LI. als leera- res verbonden aan het R. K. Lyceum voor meisjes te Rotterdam.. „DE VEREENIGDE SCHOUWSPELERS." De heer Ferd. Koolbergen verzoekt ons me de te deelen, dat hij van 1 Juni af geen deel meer uitmaakt van het gezelschap „De Ver- eenigde Schouwspelers" (dir. P. J. Mols). VRIJGESPROKEN. Hij was verdacht van doodslag De rechtbank te Winschoten heeft H. L„ ar beider te Heerlen, terzake van doodslag, op 20 Juli 1929, te Sint Pieter-Leeuw, op den Belg M. C. V., vrijgesproken. De eisch was 1 jaar ge vangenisstraf. SCHANDELIJK Dieven bij een redding De 21-jarige A. J. wonende in de Troost- straat, te 's Hage, geraakte Zaterdag tegen 1 u. ter hoogte van de fabriek Vredestein, doordat hij een toeval kreeg, te water. Hij werd weder op het droge gebracht door den heer A. W. uit de van der Neerstraat. De jongen miste een portefeuille inhoudende 35, terwijl de overjas van den heer W., welke hij aan den kant had neergelegd, na het reddingswerk verdwenen was. De politie stelt een onderzoek in. UIT HET DAMESKLEEDINGBEDRIJF Actie te Amsterdam DE DREIGENDE STAKING Zaterdagmiddag had een zeer druk bezochte vergadering plaats van de personeelen, die bij het conflict zijn betrokken. Mededeeling werd gedaan van een telegram, van den rijksbemidde laar ontvangen, die de partijen, bij het conflict betrokken, tot een bespreking op Donderdag middag twee uur, te Den Haag, heeft opgeroe pen. Mocht op dien dag geen voor de bonden gunstige beslissing worden verkregen, dan zal de staking Vrijdag a.s. ingaan. Een commissie te omslachtig? In bet voorloopig verslag der Eerste Kanier over het ontwerp van wet. tot vaststellen van bepalingen omtrent onderzoek naar scheeps. rampen op de binnenwateren lezen we, dat hoewel men zich algemeen met de strekking van dit - ontwerp kon vereenigen, sommige leden zich afvroegen of het instellen van zoo danig onderzoek niet op eenvoudiger wijze had kunneu geschieden dan blijkens dit ontwerp in het voornemen ligt. Naar hun meening had men uitsluitend den hoofdinspecteur van de scheepvaart daarmede kunnen belasten de om slachtigheid van de instelling eener commissie zou dan vermeden zijn. MEVROUW A. F. J. FOCKDIEMONT. t Te 's Hage is na een korte ongesteldheid overleden Mevrouw A. F. J. FockDiemont, echtgenoote van mr. D, Fock, oud-Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië en voorzitter van den Vrijheidsbond. DINSDAG 5 MEI. Huizen (1875 M., 160 K.H.) Uitsl. K.R.O.- uitzending: 89.15 en 1011 gramofoonpl. j 11.30 12 godsd. halfuurtje pastoor Perquin; 12.— politieber.12.151.45 K.R.O.-trio o. 1. v. P. Lustenhouwer; 1.452 gamelan-muzlek; 23 vrouwenuurtje3.30—4 gramofoonpl.45 concert door leerlingen van het Pensionaat St. Louis, Amersfoort, o. 1. v. G. Rooda; 55.10 causerie over toerisme In Zwitserland; 5.106.40 K.R.O. Kunst-ensemble; 6.307 pater lector B. H. Mol- kenboer: „Savanorola" 77.30 schriftverbete ringscursus; 7.30 politieber.; 7.45 Verbondskwar- tiertje; 811 K.R.O.-orkest, M.' van 't Woud (cello). M. m. v. het Frits Bouwmeester Ensemble. „Dr. Roem's Vacantiereis" van D. J. de Klerk. „Rosalie" van Max Maurey; ca. 9.— Vaz Dias1112 gramofoonplaten. Hilversum (298 M., 1004 K.H.) Uitsl. A.V.R.O.-uitzending: 89.50 gramofoonpl.; 10.30 11 gramofoonpl.1112 G. Iaquinto (viool), I. Cohen (piano), H. Sweres (zang)122 A.V.R.O-. kwartet, grammofoonplaten; 2.30—3 lezing; 34 knipcursus; 44.30 viool-recital A. Pot, vleugel: H. Schouwman; 4.305.30 kinderuur; 5.306.15 Kov. Lajos en zjjn orkest; 6.156.45 P. Veldstrat generaal Wittert: „De beteekenis en het streven „Het Binnenaanvaringsreglement"6.457 lult.- van den Nederl. bond in Duitschland"77.30 Engelsche les; 7.30—8 W. Pijper„De jongste Nederlandsche muziek"; 88.20 J. Meyeringh „De inkomstenbelasting"; 8.208.45 omroep orkest; 8.459.15 Felix Timmermans leest eigen werk; 9.159.45 vervolg concert; 9.45 dr. P. H. Ritter bespreekt „De Weg terug" van Erich Ma ria Remarque; 10.15 Vaz Dias; 10.3011 omroep orkest; 1112 gramofoonplaten. Daventry (1554,4 M„ 193 K.H.)J 10.05 lezing; 11.20 orgelspel; 12.20 orkest; 1.15 televisie; I.25 utiz. voor scholen; 3.50 orkest; 4.35 kinder- uurtje; 5.20 lezing; 5.35 nleuwsber.6.— pianospel door L. England en R. King; 6.20 lezingen; 7.05 orkest: 7.207.50 lezing, daarna vervolg concert; 8.20 berichten; 8.40 lezing: 9.„Baghdad-on-the- Subway", Vaudeville-programma; 1011.20 dans muziek. Langenberg (473 M., 634 K.H.)6.25—7.20, 9.35—10.20 en 1130 gramofoonpl.; 12.25—1.50 en 4.20—5.20 orkest.; 7.20 orkest. Intermezzo: „Des Knaben Wunderhorn", koor en solisten. Brussel (508,5 M., 590 K.H.): 4.20 orkestf 6.05 gramofoonpl.7.20 orkest, trio en zang. Leuven (338,2 M., 887 K.H.): 4.20 orkest- concert; 6.05 gramofoonpl.; 7.20 concert, orkest en solisten. Parijs („Radio Paris", 1725 M., 174 K.H.): 1.05, 11.50 en 5.20 gramofoonpl.; 7.20 orkest; 8.05 vervolg concert8.50 orkest en solisten. Kalundbo.rg (1153 M„ 260 K.H.): 11.20— 1.20 orkest; 2.20—4-20 orkestconcert en voordracht; 7.207.40 orkest; 7.409.05 „Varulven", tooneel- stuks van Woldemar; 9.059.20 liederen; 9.35— 10.20 orkest. Z e e s e n (1635 M„ 183.5 M.)5.05 tijdsein; 5 50 gymnastiek en daarna gramofoonpl.9.3011.50 lezingen 11.50—12.15 gTamofoonpl.12.151.20 berichten 1.201.50 gramofoonpl.1.50—3.50 le zingen: 3.50—4.50 concert; 4.507.50 lezingen; 7.50 militair concert; 9.30 lezingen en berichten; daarna concert. Sprekers voor den K. R. O. Uit het KRO-program voor deze week: Dinsdafe 5 Mei; 11.30—12.00 Past. L. H. Perquin O.P.Godsdienstig halfuurtje; 6.307.00 Pater Lector B. H. Molkenboer O.P.Savonarola. Donderdag 7 Mei11.3012.00 Past. L. H. Per quin O.P.Godsdienstig halfuurtje. Vrydag 8 Mei: 11.30—12.00 Past. L. H. Perquin O.P.Halfuurtje voor zieken en ouden van da gen; 7.00—7.30 J. Aarden: Boekdrukkunst. Zaterdag 9 Mei: 11.3012.00 Past. "L, H. Perquin O.P.Godsdienstig halfuurtje; 6.357.00 J. B- Otte: Belastingwetten en wat iedereen daarvan weten moet. XI; 7.007.30 Roestam E. Ferpatiht Minangkabau7.458.00 N. H. Smits: Over ds reorganisatie der R. K. Federatie; 9.109.30 EL v. Esch: De horlogemaker, zyn arbeid en zfja cUanteOc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6