KURêTERRLILJD. X vC 22 m fé k rti. Een Indisch profeet op z'n Enropeesch NAAR 'N CONCORDAAT •4: DE STERRENHEMEL IN MEI EEN AMERIKAANSCHE HEILIGE te 10 URE: te 91 URE. Sffn ÏtrT n' WaMeer de koni"s m &i DINSDAG 5 MEI 1S31 DE STRIJD OM DE SCHOOL Nb EEN GROOTE METRO-GOLDWYN- FILM MET GHANDI VROEGER EEN DANDY PRINCIEPEN VAN SOBERHEID EN CONCESSIES EEN TRADITIE SHAKESPEARE'S QUDERÏ UK HUIS Socialistische ophitsing Van onzen correspondent) WEENEN, April 1931 In een der eerste parlementszittingen van dit jaar werd van groot-Duitsehe zijde, gelijk ik toentertijd heb meegedeeld, de wensch uit, de vele vragen, die zich speciaal in üos tenrijk voordoen, op te lossen door een con cordaat met den H. Stoel. De regeeri' g heeft natuurlijk onmiddellijk dezen wensch aanvaard en althans een begin gemaakt met de onder handelingen, die zulk een gewchtigen sraats- act voorafgaan. Het spreekt van zelf, dat geheel de zaak no. in het allereerste stadium verkeert; dat er nog absoluut niet valt te gissen, hoe het ver drag er op slot van rekening zal uitzien. Ik heb het daarom ook niet de moeite waard ge vonden, mededeeling te doen van de vele ge- ruchten, die met betrekking tot het coneordaat bij de bevolking in omloop zijn Evenmin als van de vele gissingen, die dagelijks in dé pers tot uiting komen en die slechts een geringe mogelijkheid hebben, dat zij in het verdrag zelf worden gerealiseerd. De wijze, waarop de voorloopige onderhan delingen worden gevoerd, is er nu juist niet naar, om de mogelijkheid open te laten, dat er veel aan de groote klok zal worden gehan gen. Tenminste toen verleden week het door luchtig Episcopaat in Salzburg vergaderde, heel zeker met het doel, over het aanstaande concordaat te beraadslagen, lieten de opper, herders der verschillende diocesen zelfs hun secretarissen thuis, om geheel en al petit co mité te zijn. Ook voor den bisschop van Lisak, die door ziekte verhinderd was, tegenwoordig te zijn, werd geen vertegenwoordiger gezon den, om elke mogelijkheid van een indiscretie geheel en al uit te sluiten. Een en ander schijnt voor de anti-ka tholieken, met name voor de socialistische pers, heelemaal geen beletsel te zijn, den lezers het. komende concordaat van a tot z uiteen te zetten en thans reeds, met scherp geschut storm te loopen tegen bepalingen, die misschien in het verdrag niet eens zullen staan. Het zal wei niet vermetel zijn te beweren, dat een en ander ook verband houdt met de Hetze um jeden Preis, waarvan de roode heeren zoo'n beetje het monopolie bezitten en die telkens weer te voorschijn komt, wanneer er sprake is van geloof en godsdienst en dat in weerwil van alle fraaie leuzen, als Religius ist Privat- sahe en dergelijke meer Onder de auspiciën van de roode partij heb ben natuurlijk de vrijdenkers den eersten aan val gedaan. Zij hebben reeds eenige z.g. mas- zenversammlungen gehouden, waarin geprotes- wyixccvo ZtrsiTM «NTAURl Alle tijdsaanduidingen in dit overzicht zijn Amsterdamsche zomertijd. De Zon beweegt zich door de sterrebeelden Ram en Stier. De middaghoogte neemt toe van 53 gr. tot 60 gr. Na 22 Mei komt de zon, te middernacht, nog geen 18 gr. onder den hori zon, zoodat de schemering dan den geheelen nacht duurt. De dagen lengen van 14 u, 51 m. tot 16 u. 20 m. De hoogste zonnestand valt de geheele maand ongeveer 3 min. vóór den middelbaren middag (dus te 10 u. 57 m.) Maan: V.M. 2 Mei; L.K. 9 Mei; N.M. 17 Mei; E.K. 24 Mei; V.M. 31 Mei. Planeten: Mercurius, Venus en TJranus zijn deze maand onzichtbaar. Mars beweegt zich van den Kreeft naar den Leeuw en is dus rechtloopend. Aan het einde van de maand gaat hij om 2 uur des nachts onder. Jupiter, in de Tweelingen, is eveneens recht loopend en gaat einde Mei te 12 uur onder. Saturnus, in den Schutter, komt aan het begin en aan het einde der maand, resp. om 2 u. en om 12 u. op. Daar de Schutter het laagste sterrebeeld van den Dierenriem is, komt de planeet dicht bij het Zuidpunt op en bereikt zij slechts een geringe hoogte boven den horizon. Neptunus staat tusschen de sterren Regulus en ro van den Leeuw; iets dichter bij ro dan bij Regulus. Van 1 tot 6 Mei zijn er vallende sterren te verwachten, waarvan de banen, voldoende ver lengd, elkaar snijden in het sterrebeeld Wa terman. Om aan de regeering ook medezeggenschap te geven, heeft men plaatsen als onderwijzeres voor middelbaar onderwijs aan meisjesscholen teerd werd tegen de opheffing van het burgerlijk geschapen en bedoelden onderwijzeressen het- huwelijk, dat h.i. door het concordaat in gevaar zelfde inkomen toegekend als haar ambtgenoten werd gebracht. Als men nu weet, dat de Oos- aan de openbare scholen. Zoo heeft men diverse tenrijksche wet het burgerlijk huwelijk, gelijk kloosterzusters, die, het dient nog hier te wor- we dat in Holland ons voorstellen, enkel als don geconstateerd, met loffelijken ijver aan een soort lapmiddel kent, dat in enkele geval- stond3 de noodige examens hebben afgelegd, ala len van uiterste noodzakelijkheid kan dienst I onderwijzeressen aangesteld en zoo voor meis- d-oen, wordt de heele beweging zoo'n beetje een strijd a la Don Quichotte. Zelfs in een concordaat zal wel niet de be paling worden opgenomen, dat b.v. een paar Israëlieten, of een paar nieuw-heidenen in de kerk moeten trouwen en dus kunnen mannen, die met zoo roerende zorg schijnen te waken voor het burgerlijk huwelijk heel rustig sla pen. Wat de zaak nog treuriger maakt, is wel de omstandigheid, dat de vereeniging van roode onderwijzers den eersten stoot tot der gelijke vergaderingen heeft gegeven. Dit be- Wijst heel duidelijk de noodzakelijkheid van enkele bepalingen,' waardoor het onmogelijk wordt, katholieke kinderen aan zulke opvoe ders toe te vertrouwen. En daarmee komen we op het gebied der school. Men kan heel licht begrijpen, dat de pers, die geen dag haast laat voorbij gaan, zonder tegen alle mogelijke en onmogelijke be- jes de mogelijkheid gegeven, het middelbaar on derwijs te volgen. Het ligt in den aard der zaak, dat de kloos terzusters bij al haar goede bedoelingen en haar zeker te waardecren streven, toch niet in staat waren, aanstonds het noodige aantal on derwijskrachten te leveren. Men stelde dan aan zulke kloosterscholen leekenonderwijzeressen en ook wel onderwijzers aan, die natuurlijk hun tractement van vader staat in ontvangst namen voor hun prestaties op school. Daarvan maakt de roode pers nu den minis ter van onderwijs, dr. Czermak en zijn voor ganger Schmilz, die indertijd dezen modus vi vendi in het leven riep, een verwijt. Onder het opschrift: Dr. Czermak maakt alleen het con cordaat, rekende de „Arbeiter Zeitung" den mi nister voor, dat in 't loopende jaar meer onder wijzersplaatsen in dergelijke scholen worden bezet, dan op de openbare scholen het geval is, Volgens de heeren heeft de berooide republiek palingen, die met betrekking tot het huwelijk op eens geld genoeg, om- een aantal middelbare in het concordaat kunnen worden opgenomen, scholen in het leven te roepen, die aan den staat te velde te trekken, zich bijna nog meer met natuurlijk heel veel meer zouden kosten, dan de school occupeert dan met het huwelijk. op het oogenblik voor het middelbaar onderwijs Het spreekt wel vanzellf, dat in het concor- wordt uitgegeven, dat ook het een en ander over de school in Als het tegen de Kerk gaat, dan moet er geld Oostenrijk zal te lezen zijn. Reeds herhaalde- zÜn en ze zouden het zeker liever uit Moskou lijk had ik gelegenheid te wijzen, op de meer gaan halen, dan toe te laten, dat een Oosten- dan zonderlinge verhoudingen, die hier op rijksch meisje een opvoeding ontvangt, die een sohoolgebied bestaan. Katholieke kinderen, die waarborg geeft, dat zij naar ziel noch lichaam in één klas zitten met joden en heidenen en schade lijdt, dezen allen toevertrouwd aan een onderwijzer, Gelukkig is minister Czermak niet voor een die ijverig propagandist is voor de roode vrij! Mein geruchtje vervaard. Hij houdt voeit bij stuk denkers, ik behoef wel niet te zeggen dat dit zorgt teSeliiker tijd voor de belangen van de re- geen idealen toestand mag genoemd worden l)Ubliek en van d® JelISd °P de middelbare scho- De heeren vreezen misschien terecht dat len' Met de cijfers llee£t hÜ aangetoond, welke het concordaat gelegenheid zal bieden enkele voordeelen de rePubliek van deze regeling trekt desiderata der Katholieken te verwezenlijken 1 en hoe de wenschen der socialisten tot de utl> en dat zij daard-oor iets van hun invloed op deze hoop der toekomst zullen verliezen. Zij zijn natuurlijk heel erg voor de vrijheid, zoo lang zij die voor zichzelf kunnen opeischen, de katholieken moeten paria's blijven, die blij mogen zijn, als men met hen niet Mexicaansch of Russisch gaat praten. Om een voorproefje te geven van wat er te wachten staat, wanneer het concordaat enkele wenschen der Katholieken zou bevredigen, heeft men dezer dagen een polemiek gevoerd tegen minister Czermak, den eminenten leider van het ressort voor onderwijs, waarover ik hier, een en ander moge releveeren. Het gaat over het middelbaar onderwijs der vrouwelijke jeugd in Oostenrijk. Voor den oorlog kwam het maar heel zelden voor, dat een meisje in Oostenrijk aan een middelbare school studeerde. Zoo kwam de re geering na de omwenteling, toen men het slag woord Freie Bahn den Tiichtigen onder het volk had geroepen, voor een compleet getal nieuwe vragen te staan, die heel wat moeilijkheden baarden. Vooreerst de financieele zijde van het vraag stuk. Vaar moest men het geld vandaan halen voor de vele gymnasia voor meisjes, die, on- middelijk na de omwenteling, in alle mogelijke gemeenten van Oostenrijk werden verlangd Daar educatie feitelijk in strijd is met de Oostenrijksche schoolwetten, was het niet doen lijk, als algemeens regel althans, de middelbare scholen voor leerlingen van beide sekse open te stellen. Hoogstens hier en daar, waar een gym nasium of realschule bestond en waar slechts een klein aantal meisjes wilde studeeren, kon men zich op deze wijze behelpen. Waar echter vele meisjes kwamen, moest men op andere wijze hulp bieden. Om nu aanstonds een groot aantal scholen te bouwen, daartoe was op de eerste plaats geen geld aanwezig. Bovendien rekende men piet de mogelijkheid, dat de studie der meisjes zoo'n soort modegril was, die na een paar jaar, wel even spoedig zou .verdwijnen, als hij was opgekomen. Men heeft toen er aan gedacht, subsidie te verleenen aan bestaande meisjesscholen, om dezen de mogelijkheid te geven 't onderwijs zoo uit te breiden, dat men daar ook het middel baar onderwijs zou kunnen volgen. Hier en daar heeft men een anderen weg gekozen. pieën behooren. Maar in ieder geval kunnen de roode heeren weer hetzen tegen het concor daat en daartoe is hun alles welkom en goed genoeg. Eén troost voor Oostenrijk, dat het concor daat er wel zal komen, ook al zijn de roode hee ren er niet mee tevreden, en dat al het ge schreeuw wel niet zal beletten, dat de hangende kwesties 'n dergelijke oplossing zullen vinden. KONING CAROL CONFEREERT KONING ALEXANDER WEENEN, 4 Mei. (H.N.) Uit Belgrado wordt gemeld, dat de Koningen van Roemenië en van Zuid-Slavië elkaar vandaag op Zuid-Slavisch gebied hebben ontmoet in de buurt van de grens. In politieke kringen te Belgrado hecht men aan deze samenkomst politieke beteekenis. AARDSCHOKKEN IN LANCASHIRE. In het graafschap Lancashire zijn Zondag morgen aardschokken waargenomen, die ruim 'n halve minuut aanhielden en van 'n krachtig onderaardsch gerommel gepaard gingen. Honderden schoorsteenen kwamen naar be neden en vele muren van huizen scheurden. Vooral in het plaatsje Eccles waren de schok ken zeer krachtig en herhaaldelijk werd de brandweer gealarmeerd om muren te scheren of omver te halen. Tradedr Horn Onze correspondent te Londen schrijft ons: Met René Clair's „Sous les toits de Paris" en Chaplin's „City Lights" heeft de Afrikaan- sche jungle-film „Trader Horn", de Metro Goldwyn-Mayer productie, sinds begin Maart de belangstelling van Londen gehad. Trader Horn zal thans naar het vasteland overste k-en. De „geschiedenis'', ontleend aan het boek, waarin de ware lotgevallen van den handelaar Aloysius Horn in de Afrikaansehe wildernis beschreven zijn, en bovendien opgeluisterd met wat romantische romantiek, is misschien niet veel beter of s-lechter dan tal van andere gezonde en min of meer aannemelijke Ameri- kaansche en Engelsche filmhistories. Zij is in ieder geval boeiend, en de „blanke godin van de jungle", het te midden van wilden opge groeide Europeesche meisje, is op z'n minst een zoologische curiositeit. Maar de geschiedenis is slechts bijzaak. Deze film is een cinematografische triomf door zijn „natuur-opnamen". Zij is bovendien de eerste onvoorwaardelijke rechtvaardiging van de klankfilm. Het beangstigende tromgeroffel van den stam, die den oorlog verklaard heeft aan de blanken, en het brullen van leeuwen, en do strijdkreten der neger-krijgslieden, en al de geluiden der wildernis illustreeren het men- schen- en dierenleven der jungle, afgebeeld ge lijk het nog nooit van te voren afgebeeld ge worden is. Meltro-Goldwyn heeft voor deze film de verschrikkingen en mysteries van het binnenste Afrika als voornaamste acteurs en actrices gëengageerd. Er wordt gevochten met krokodillen, en hongerige leeuwen bespringen hun prooi. Het nijlpaard laat zich -door de zon blakeren op zijn slikkerigen divan. Antilopen, in bevallige paniek, vluchten voor dreigende gevaren; de luipaard ligt op de loer; de oli fant niet de goede lobbes van onze die rentuin, maar de valsche, door allen gevreesde geweldenaar vaLt aan; strijdlustige ze-bras stellen zich te weer; de giraffe ziet van zijn verheven standpunt af op de rumoerige juijgle wereld neer. En -daar die jungle met haar verscheurende dieren en haar wilde menschen trekken Tra- der Horn (Harry Carey) en zijn jonge vriend Peru (Duncan Renaldo), op zoek naar de -blanloe, verwilderde Nina (Edwina Booth), en wat zij beleven, en hoe alles afloopt, moet gij zelf maar gaan zien en hooren, wanneer gij be lang erin stelt. Maar denk er aan dat er twee manieren zijn om op intelligente wijze van de grootheid dezer film te genieten. De eene bestaat hierin, dat gij vergeet dat op enkele meters van de -brul lende leeuwen en de woeste negers en de dolle olifanten camera-mannen en k-lank-opnemers hun werk even rustig verrichten als in Holly, wood of Elstree. De andere bestaat hierin, dat ■gij het niet vergeet. VLIEGONGELUK. Maandagochtend te elf uur heeft op het vliegveld Staaken bij Berlijn een ernstig on geval plaats gehad. Een Heinckel-tweedekker werd direct na den start door 'n windstoot tegen de aarde gedrukt, zoodat het toestel loodrecht neerviel. Daarbij vloog het in brand. De vlieger, de 44-jarlge Kamecke en zijn begeleider, de 31 jarige Gosfried Waschinski kregen zoo ernstige brandwonden, dat zij nog op de plaats van de ramp overleden. DE NIEUWE APOSTOLISCHE PREFECT VAN NOORD-KATANGA. Onze Brusselsche oor respondent meldt ome: Bevestigd wordt, dat pater Georges Haezaert, van de congregatie der paters van den H. Geest, benoemd is tot Apostolisch prefect van Noord-Katanga (Belgisch Gong».) PROF. DR. LOUIS DOLLO. f Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Te Brussel is overleden de op 1 Februari 1857 te Rijssel geboren professor doctor Louis Dollo. De overledene, die een groot geleerde was, heeft gedurende 25 jaar les gegeven in de paleontologie aan de Brusselsche Hooge- school. ONDERSCHEIDING VOOR LORD IRWIN Lord Irwin, die Zaterdag naar Engeland is teruggekeerd, na zijn vijfjarig vlco-koning- schap van Indië, is door den koning benoemd tot ridder in de orde van den Kousenband, de hoogste orde van het Britsche rijk. ELISABETH ANN. SETON Onze H.-correspondent schrijft ons Men is momenteel in de Vereenigde Staten bezig met een petitie, waarop men honderd duizend handteekeningen wil verzamelen van Katholieken uit alle deelen van het land, die daardoor aan den Paus de canonisatie zullen vragen van Elisabeth Ann Seton. Mère Seton werd in New-York geboren en stierf in 1821, na de eerste Amerikaansche parochiescholen in één organisatie te hebben samengebracht, het eerste Katholieke ziekenhuis en het eerste Ka tholieke weeshuis in de States te hebben ge sticht Ze is een der talrijke getuigen, die be wijzen, dat het Katholicisme, behalve door de missionarissen, die lang vóór de pioniers het Verre Westen en wat daar omheen lag door kruisten, ook na dezen krachtig in de Ver eenigde Staten heeft gewerkt en zijn aandeel geleverd heeft in de wording van wat nu de machtigste republiek der aarde is. De Amerikaansche pelgrims zullen hun ver zoek met een groote pelgrimage steunen. De pelgrimage staat onder leiding van de Interna tionale Federatie van Katholieke leerlingen. De zaak van Mère Seton werd voor liet eerst in het Vatikaan geintroduceerd door rev. dr. Char les L. Sauvay en wel in 1914. Toen bood deze Amerikaansche geestelijke den H. Vader Mère Seton's geschriften aan, bijeengebracht in twaalf in wit leder en goud gebonden deelen. Een inleiding tot deze geschriften was geschre ven door aartsbisschop Curley, den opvolger van kardianal Gibons op den aartsbisschoppe- 1 ijken stoel van Baltimore. Sindsdien is er in de Vereenigde Staten een groote aanvraag naar Mère Seton's geschriften geweest, welke aan vraag in 1923 haar hoogtepunt bereikte. Mère Seton werd sinds lang genoemd als de voornaamste figuur die in aanmerking zou komen, om als eerste Amerikaansche heilige tot de eer der altaren te worden verheven. Maar aangezien de zusters van de Congregatie der „Sisters of Charity" (Zusters van Weldadig heid) in navolging van Sint Vincentius a Paulo de nederigheid als hoofddeugd beschou wen, hebben ze tot dusver slechts weinig ge daan, om haar stichteres cp den voorgrond te brengen. Mère Seton stierf, zooals gezegd, in 1821. Ze werd op 28 April 1774 te New York geboren, als de dochter van dr. Richard Bayly, professor in de anatomie van het King's College. Bij den dood van haar moeder, die stierf toen Elisa beth nog heel jong was, nam dr. Bayley de op voeding van zijn dochter in handen. Zijn op voedingsmethoden waren voor den tijd, waarin hij leefde, bijzonder liberaal en Elisabeth leerde spoedig onafhankelijk denken en onafhankelijk handelen. Ze trad in het huwelijk met William Magee Seton, een rijken reeder en betrok met hem een huis in de Statestreet, dus in het hart je van New York, in het zakendistrict, thans door Wallstreet wereldberoemd. Elisabeth Seton leefde tot tegen het einde van de achtiende eeuw het leven van een aan zienlijke protestantsche dame. Tot de Fransche revolutie uitbrak en de zaken van haar man den ondergang nabij bracht. De Setons vervielen tot armoede en William Seton besloot tenslotte naar Livorno in Italië te verhuizen, war de gebroeders Filichi woon den, die in Seton's goede dagen zijn vertegen woordigers aldaar waren geweest. William stierf echter gedurende de lange reis. Elisabeth bleef slechts enkele maanden in Italië. In die enkele maanden echter bestudeerde ze het Katholicisme en na haar terugkeer in New York trad ze op -Aschwoensdag 1805 tot de Katholieke Kerk toe. Zoodra dit bekend werd, verliep de school, die ze hield, om in haar on derhoud te voorzien en ze besloot, naar Canada te emigreeren. Een geestelijke wist haar intus- schen van dit plan af te brengen. Ze verliet wel New York, waar zich toentertijd slechts een gering aantal Katholieken bevond, maar trok naar Baltimore, waar de talrijke Katholieken groote behoefte aan een school hadden. Za stichte er de congregatie der „Sisters of Charity". In 1809 toog ze naar Emmitsburg, om daar pionierswerk te verrichten en vijf jaar later stond ze aan het hoofd van een weeshuis te Philadelphia. Het klooster, dat ze te Emmits burg stichtte, is het moederhuis van de „Sisters of Charity", in welks nabijheid, in de vallei van Emmitsburg, Mère Seton met haar twee doch ters, Annina en Rebecca, die vóór haar gestor ven zijn en de twee zusters van haar echtgenoot, Cecilia en Harriet, begraven ligt. Een kruis en een rozenstruik wezen haar graf aan. Later heb de zusters op de plek een kapel laten bou wen, waarin ze het lichaam van haar stich teres legden. De beweging tot heiligverklaring van Mère Seton ontplooide zich op het negende congres van de Internationale Federatie van Katholieke schoolkinderen, in den afgeloopen herfst. Er werd op dit congres een resolutie aangenomen, waarbij tot het organiseeren van petitie beslo ten werd. De Federatie omvat in de Vereenigde Staten 500 Katholieke scholen en colleges met ruim tachtig duizend leerlingen. De pelgrimstocht vertrekt In Juli naar Italië, om de petitie aan den Paus aan te bie den. De Engelsche autoriteiten hebben aardig in de war gezeten, toen Ghandi aankondigde, bij jn aanstaand bezoek aan Londen, waar hij de Ronde Tafelconferentie zal bijwonen, onder feTd™g™r'die'n Europeesche klaren te zul- Zolfs bij een eventueele visite bij den koning auTiënt L^ ZiCh niet in 'het traditionele audientieoostuum uit te dossen. Hij vond zijn 11 1oorehef nl6elijk g6n0eS en Wild® met door het dragen van lange kousen nog ditioneel cos- tuum wou zien, zou hij maar liever niet in Buckingham Palace verschij nen. Ghandi verzekerde te vens, aan geen officieel diner te zullen deel nemen, omdat hij dan een stijf 'boord en een stijf hemd zou moeten dragen. Dit is wel niet in strijd met zijn religieuze en pthilosophl- hs opvattin gen, doch hij wensohte zich niet aan een dergelijke kwel ling te onder werpen. Er zijn meer mannen, die zich niet aan een dergelijke kwelling willen onderwerpen. Ze doen het echter, omdat ze geen uitweg zien. Enffoe Ghandi er als dan het schijnt, dat er geen uitweg bestaat, want het ziet er naar uit, dat ook Ghandi zich gaat onderwerpen, indien hij tenminste zijn prac- tisehe bezwaar, nl. dat een rokcostuum te duur is, zal weten te overwinnen. Men weet,. Ghandi gaat alleen naar Londen. Hij heeft zich zelf tot afgevaardigde aange wezen en meent, dat meerdere deelnemers te veel uitgaven eischen. Aangezien zelfs de een voudige en weinig eischende Ghandi nog een gevolg zal hebben van tien o.a. de Engel sche Miss Madeline Slade, dochter van een ad miraal, die zijn speciale maaltijden gereed maakt valt er voor dit goedkoopte-argument iets te zeggen. Maar die tien zullen mogelijk verhinderen, dat 'er geld vóór 'een rbkcostmim overschiet. De wanhoop der Engelsche autoriteiten heeft Ghandi blijkbaar bewogen, ten aanzien van Europeesche kleeren wat inschikkelijker te zijn. En al koopt hij misschien geen rokcos tuum, er bestaat kans, dat hij in een confeetie- pakje komt. Men zal hem dus niet door Lon- dy uit zou zien. dsn's straten zien wandelen in zijn „dhoti", een eigen gesponnen stuk linnen en eigen ge sponnen deken. Dat is jammer, want het staat hem heel goed en de deken doet aan een pro fetenmantel denken. Indien het in Londen te koud Is voor zijn linnen gewaden, zoo heeft Ghamdll gezegd, zal hij er toe overgaan, Europeesche kleeren te dragen. Dit zal dan voor het eerst sinds twin tig jaar zijn. Hij kleedde zich als een Indische paria, toen hij zijn advocatenpraktijk in Zuid- Afrika vaarwel zeide en zich geheel aan de zaak van Indië's onafhankelijkheid wijdde. Het staat overigens nog niet vast, dat Lon- den den Indischen profeet op z'n Europeesch zal zien. Want hij komt in den zomer en er zijn dagen in den zomer, waaiop heel wat men schen in een badpakje zouden willen paradee ren. Maar men kan goede hoop hebben, dat Ghandi het in de zomersche warmte van En geland te koud vindt en dan is het land gered. Ghandi heeft in den diplomatiieken strijd be wezen. een man te zijn, met wien te redenee ren valt en hij zal ook handelbaar blijken als het er op aankomt, de Engelsche autoriteiten uit een ander moeilijk parket te redden. Hij heeft al gezegd, zijn „tsjoetla", de Iiindoesche aar ok, te zullen laten afscheren en als hij A zegt zal hij ook wel B zeggen. Behalve een confectiepakie zal hij zich vermoedelijk een rokcostuum aanschaffen en wie weet, wat voor concessies hp verder zal doen. Want conces sies doet hij in elk geval, ook als het warm genoeg is voor zijn pariacostuum, dat het sym bool is geworden van zijn campagne voor het vrije Indië en de huisspinnerij, waarmede hij de boeren de helft van het jaar aan het werk wil houden. Immers, op aandrang der Engel sche autoriteiten stemde hij er in toe, zijn magere boenen met witte kousen te bedekken en sandalen te dragen, zulks ter aanvulling van zijn eigen gemaakte uitrusting. Hoe groot de onrust over Ghandi's principen ten opzichte van kleeding is geweest, blijkt wel hieruit, dat Ghandi er aan journalisten een speciaal interview over heeft verleend en dat deze journalisten op zoek zijn gegaan naar meerdere gegevens. Ze hebben toen uitgevon den, dat Ghandi in zijn jonge jaren een dandy is geweest. En wel, toen hij in Engeland studeerde. Foto's uit dien tijd toonen hem in een keurig costuum, zoo stijf en zoo ongemak kelijk als een costuum uit de vorige eeuw maar zijn kon. Ghandi trachtte zijn klasgenooten zoo wel in studie als in kleeding te overtreffen. Hij schreef naar huis om een ge iden horloge ketting en ging er zelfs toe over, een hoogen zijden te koopen. Zijn haar zat netjes in een scheiding en volgens menschen, die hem in zijn dandyperiode gekend hebben strikte hij zijn das net zoolang tot ze onberispelijk zat. Ghandi heeft intusschen gauw zijn gezond verstand teruggekregen. Hij bekommerde zich na enkele maanden niet meer om zijn uiterlijk, -bleef echter toch altijd netjes. Ook foto's uit zijn advoeatenperiode in Zuid-Afrika toonen hem in een eenvoudige, doch fatsoenlijke dracht. Er moesten jaren over heen gaan, vooraleer hij een Europeeseh co3tuum als een onvergeef lijke verkwisting ging beschouwen. En hij heeft nu een- paar maanden, om zich met die ver kwisting te verzoenen. Mnar één ding schijnt wel zeker, Londen zal Ghandi niet als dandy zien. Waar de geliefden hand in hand zaten en de dichter zyn eerste tandjes kreeg MOTHER ELISABETH SETON, de stichteres van de Sister of Charity In de V. S. Men is verplicht in geval van ziekte alles te doen, om te genezen en zoo spoedig mogelijk zijn arbeidsgeschiktheid te her krijgen. Daartoe behoort het tijdig inroepen van geneeskundige hulp. In plaats daarvan zich door ondeskundigen te laten behandelen, ls ten zeerste af te keuren, want daardoor wordt niet alleen het leven van den be handelde in gevaar gebracht, maar kunnen ook besmettelijke ziekten, die niet tijdig Worden herkend, verspreid worden. GEZONDHEIDSRAAD. In hat dorpje Wiiluioate staat een groot heerenhuis, deut tot voor kort door een aantal landarbeiders bewoond werd. Toen bet vervallen gebouw enkele maanden geleden in den verkoop kwam, werd het ten opzichte van zijn geschie denis onderzocht en een onderzoek wees uit, dat het 't buis van Shakespeare's moeder betrof. Het verwaarloosde gebouw kwam in het bezit van de Shakes pear e-stichting, en deze is nu bezig het te veranderen tot een der beziens waardigheden van Engeland. Het huis, een mooi gebouw in donlterrooden baksteen en met raamomlijstingen va.n wit zand steen, herinnert aan den welstand der landgoed- eigenaars uit den tijd van Elisabeth. De familie leden van Mary Arden waren aanzienlijke land- edeiilieden, die hun afstamming tot op Guy of Warwick terugvoerden. Toen bij de restauratiewerken de bepleiste ring van het huis werd verwijderd, ontdekte men daaronder het houtwerk in geheel gaven toestand. Het is gedeeltelijk eikenhout, dat volgens deskundigen ten tijde der Noormannen (in het jaar 1066) jong was en de lengte van een scheepsmast had. Het huis ligt aan den weg, die naar het naburige Stratford voert, waar de vader van Shakespeare woonde. De herinnering van den bezoeker zal vooral ver wijlen bij het denkbeeld, dat de jonge Johm Shakespeare in de groote hal van dit huis naar de hand van Mary Arden dong, en men kan zich reeds gemakkelijk den gids voorstellen, die aldus zal spreken „Hier, dames en heeren, zaten John Shakespeare en Mary Arden dikwijls hand in hand, zooal3 alle verliefden het sinds het begin dier wereld gewoon zijn te doen. Aan onze linkerhand zien we het kleine raam, waar door Mary haar geliefde de straat van Stratford zag opwandelenEen goede gids zal ook het beeld in herinnering brengen, waarbij de met John getrouwde Mary haar William als baby aan zijn grootmoeder liet zien „En hier, dames en heeren, bunnen we ons voorstellen, dat de dichter over den grond kroop en smarte lijk weende toen hij de eerste tandjes kreeg". Het huis speelde later nog eens een rol in het leven van William Shakespeare, toen Ke,t ■tot voorwerp van een proces werd. Zijn moeder, die een gedeelte van het goed van zijn vader had geërfd, had van een zekeren Edward Lam bert een hypotheek genomen. Of haar man John nu in de kennis van het recht of van de Latijn- sche rechtspraak, een beetje zwak was, in ieder geval bezorgde Lambert den Shakespeares veel last en deze riepen den jongen William te hulp, die juist naar Londen was gegaan, om daar zijn geluk te beproeven. Het is mogelijk dat Shakespeare bij deze gelegenheid voor het eerst oen inzicht kreeg in het rechtswezen en wellicht zijn vele zijner gerechtskarakters afkomstig uit den tijd van dezen Lambert en zijn hypotheek. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN. Het 15e retourvllegtuig is Zondag te 3.40 uit Rangoon vertrokken en na een tusschen landing van 10.08 tot 10.58 te 16.35 te Allahabad ge arriveerd. Het vliegtuig heeft 228 K.G. post aan boord. Heden wordt de reis voortgezet. Het 17e postvliegtuig is Zondag te 5.32 uit Cairo vertrokken en na een tusschenlanding van 7.47 tot 8.40 te Ghaza te 16.32 te Bagdad aangekomen. EXAMEN VROEDVROUWEN. Op 30 April en 1 en 2 Mei 1931 hield de Staats commissie, belast met het afnemen van da exa mens voor vroedvrouwen in 1931, zitting in de Wilhelminaschool, Heerierbaan. Geëxamineerd werden 13 candidaten voor het practisch examen. Het diploma voor vroed vrouw kon aan allen worden uitgereikt. Het zyn de dames: E. W. P. Gabrieel, Weert; P. A. van Goch, Deurne; H. J. Husken, Enschedé; M. W. D. Huskens, Horn; E. Josefik, Vtlssin- gen; M. S. Kraan, Grave; C. M. Mathjjsen, Maastricht; M. P. Meeuwis, Waalwyk; M. J. P. Nieuwhof, Amsterdam; M. A. Schuur—Nadels, Venlo; C. Severynen, Tilburg; C. A. Veer, Alk maar; H. J. J. Witteveen, Helmond. V TE TV RIJN HEEFT DE PLEOHTIOE DIT. STELLING PLAATS GEHAD VAN DE H. BINDONE. De schrijn, waarin de reliek lm da Kathedraal bewaard wondt

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 10