Miuk' Sr; t r DE VROUW ALS NOTARIS. a MEIMAAND BLOEI MAAND MARIA MAAND. MEI. MAATSCHAPPELIJK WERKEN. kalender van de week. MODEPRAATJES. DINSDAG 5 MEI 1931 °m risparmio. TENNISSPEELSTERS. HET KAN TE PAS KOMEN. WELKE MOEILIJKHEDEN HAAR TE WACHTEN STAAN. i i' „Geen lelie hier heneden Moeide ooit zoo wonderschoon ais in hei Hemelsch Eden, Maria op haar troon". Jaren en jaren heeft het geklonken, dat een voudig en toch zoc lieflijk gezang, uit honder den monden .vertolksnde de liefde, de veree- rtng, tot de teedere, de- cpstste Vrouwe van he mel en aarde. En nog altijd klinken een en dertig dagen lang, in onze kathedralen en kerken en kapel len de simpele, maar zoo uit het hart komende gezangen, de oude en nieuwe Maria- en Mei maand-liederen. Wat voelden wij ons als kinderen al geluk kig, als we dan eindelijk niet meer als kin dei en om 8 uur naar bed behoefden, maar mede naar het Lof mochten. Dan repten we ons na tafel met lessen en schoolwerk, want als een som of thema niet klaar was, dan was 't onherroepelijk „neen". t Was als een belooning voor ons braaf en goed gedrag, Maria toch wilde geen luie of ongehoorzame kinderen. Hoe vroolijk togen wij kerkwaarts, vooral daai onze weg langs de bekende Amsterdam- sche bloemenmarkt voerde, driemaal per week. Nog zien we in onze herinnering die ver rukkelijke gamma's van zachte en felle kleu ren, van teedergroen en ragfijne spirea's, de bouquet-stalletjes, waar de eerste viooltjes, hyacinten, tulpen, lokten of vlamden. En wij hadden dat alles willen bezitten om het te leggen aan de voeten van het weliswaar ouderwetsche, maar toch zoo innig sprekend Madonna-beeld. 'n Overvolle kerk daar op den Singel, ge vuld tot in de verste hoeken. En, als men wat laat was, bleek het wel heel moeilijk nog naar voren te komen. Welk een machtige klank van stemmen steeg daar op ,welk een zee van smeeking golfde langs die hooge, gewijde bogen bij het gezamenlijk „Wees gegroet, Maria". Bloemen, licht, wierook, het door lichtende sterren om geven Mariabeeld, die herhaalde bede, kon het anders dan een onvergetelijken indruk maken? En later, door 't leven gerijpt, kan op een maal een helmwee de ziel beroeren naar nog zoo'n Meimaand, nog zoo'n avond van mystieke vreugde. Da laatste zegen, innig devoot in gewijde stilte ontvangen, dan jubelde het orgel op nieuw, dan bruiste het enthousiasme weer op en luider dan te voren klonken de strofen van het „Maria, Avé". Als wij nu denken aan die menigte van toen en de menigte van thans eveneens, dan moet toch wel een echte zuivere Roomsche blijd schap in ons opwellen. e[[ Meimaand, maand van Maria, gewijd aan „a.1 het schoone, het lieflijke dezer aarde; bo ven alles, maand der Zoete Lieve Vrouwe, de Konlnginne van de Mei. Waar een moderne en verkilde wereld, die soms alle poëzie en sentimentaliteit negeert, toch nog de behoefte gevoelde aan een zooge- naamden Moederdag, hebben wy kinderen van Maria geheel een maand, een en dertig lange dagen ,om hulde, liefde en dank te brengen, aan onze Moeder in den Hemel. Dan klinkt het „Avé Maria" uit aller mond, groot en klein, rijk en arm, en ik weet niet wat ontroerender en inniger aandoet, de lang zaam glijdende koralen in de handen van kin deren, jonge meisjes of vrouwen; heur zachte bedeesde stemmen, het sonore geluid van den vermoeiden zakenman, die met zijn gebed al zijn zorgen aan Maria toevertrouwt, of wel daarachter, leunend tegen het wijwatervat, die stoere werkman, het afgesloofde vrouwtje, het te laat gekomen daghitje. Ach, het is alles zoo treffend, zoo Innig; ziet ze gaan de kleintjes des morgens met moeder, bloemen koopen voor de Lieve Vrouwe op de school. Hoe blij, hoe stralend torsen ze zelf hun tuiltje, hun potje tulpen, lelietjes of meiklokjes. Ze moeten 't zelf dragen, anders heeft 't geen waarde. Treed de kinderkamers binnen, is niet het mooiste plaatsje voor het Mariabeeld? Bedelen de kleinen niet net zoo lang, tot de snoezigste vaasjes met bloemen, of van die lieflijke pulletjes „vergeet-mij-niet" of made liefjes, Maria's beeld omgeven? Is 't niet ontroerend, dat gezamenlijk gebed tot de Zoete Moeder van de Mei? Kon men fijner hulde bedenken dan de Mei maand, het schoonste en meest poëtische jaar getijde aan Maria toe te wijden. Is het ook tevens niet de teedere zorg van onze Moeder de H. Kerk, die het zoo ontvan kelijk hart harer kinderen kent, die in de Mei Maria's blauwen mantel als beschermend wil plooien om al wat jong is, bekoorlijk rein en onschuldig? Is het niet Maria's sluier, die al de groote wonderen der natuur als overwaast voor de genen, die nog niet rijp zijn alles te weten, alles te begrijpen? Het hart klopt sneller, de oogen lichten, het is alles zoo blij, zoo veelbelovend, zoo begees terend. „Nun armes Herze, sei nicht bang „Nun musz sich alles, alles wenden". Wie kent niet dat heerlijke gedicht van Ohland, wie heeft 't nooit gezongen op een za ligen Mei-avond, op de jubelende melodie van Schubert. Wie heeft daarin nooit troost en mis schien de hope op beter weergevonden? Wanneer dan slechts een enkel lied van een wereidsch dichter en componist ons kan be- invloeden ten goede, hoeveel te meer de pure verheven sfeer, uitgaande van 'n avond, ge wijd aan de meest troostvolle, gevoelige, hel- pensbereide Moeder. Gaan wij dan tot Maria, tot de Konlnginne van de Mei, de Schatmeesteresse van al wat goed. heilig en waard is geleefd te worden. Tot Haar, de minnelijke Moeder. Het kin- deke, dat altijd tot spelen bereid, toch zoo gaarne voor Haar de handjes vouwt, dat in kinderlijke taal de bloempjes uit eigen tuintje aan Maria wil bieden. Tot Haar, de Moeder van Goeden Raad, gij die zelve als lente en Meibloesem aan schoon heid en geestdrift ommedraagt, jonge, minne- lyke meisjes, jonge, krachtige lieden in den sprookjestuin uwer droomen en fantasieën. Tot Haar, de Zetel der Wijheld. Ouders en allen, wien een taak gegeven is, licht, zwaar? God weet het, hoe drukkend misschien. Tot Haar. de Onbevlekte, de Wonderbare Moeder, gij die leven en hope in den heiligen tempel van uw innigst wezen draagt. ot Haar' de Troosteres der bedrukten die h J°H h 3ar' de Behoudenis *er Kranken, naar Zielen f® toevlucht ter zondaren, wier Want moeilijk en vol, gevaren is de weg die opwaarts voert. Maar een kind van Maria, zal niet en kan vei oren gaan, In der eeuwigheid niet. HELLENEN. In maandoorweven nacht langs zilv'ren hemelsporen, kwam zij de jonge Mei uit wolkendons geboren heur blank gelaat, één lach, heur oogen gulden zonnen, heur kleed van sluiers teer uit bloem en blad gesponnen. Heur handen strooien knop en bloesems allerwegen, en waar heur tred genaakt daar bloeien hoop en leven onstuimig bot het uit in duizend vorm en kleuren gansch d'aarde barensrljp vol wonderzoet gebeuren. En wij?... na winterdroef van hunkerend verbeiden staan stil in Meie's ban in zacht, ontroerd verblijden... Lezeressen (en lezers) neemt niet kwalijk, als er iemand wordt vergeten. Er is haast niet meer uit te komen. Aan allen, die van zooveel waar deering heten blijken, niet het minst aan de religieusen onder haar, den allerbesten dank. Wat U, mej. N. v. SI. te B„ opmerkte, deden velen en ja, hopelijk werd veel opstandigen wat rust gegeven. Konden zij de van religieusen kant ontvangen brieven lezen, dan werden ze nog veel geruster. Het zij nogmaals herhaald dat men ook in onze kloosters, vooral nmw !rn schoolzusters dat vraagstuk wel bestudeert Maar er is met zoo één, twee, drie de juTte oplossing voor te vinden, dat zal elk rede ïk denkend mensch inzien. Moeten inzien Dat ec, velen cle mogelijkheid van'een suc ces hebbend artikel over deze delicate zaak zooals u zelf schrijft - niet had durven vooT zien, och, waarom niet? Als men zulke gewich tige onderwerpen maar eerlijk, en eerlijk-nair weerskanten bekijkt, zal wel geen Katholiek Dagblad opname weigeren. En als we elkaar zóó allemaal helpen, wij bezitten immers het groote gebod der onderlinge liefde, waarvan het groote gezin allereerst hoort te profiteeren in onze dagen, is ook steeds wel de oplossing te vinden. Mag uw vriendelijk br. ten slotte be antwoord door: Er zijn er ai geholpen. Blijf ook zélf op de bres! Wat mej. F. te B. eveneens zei to'egewenscht. HELLENEN. 5 MEI 1931 Het leven van sommige waarlijk groote zielen is met weer te geven in een biographie. CARMEN SYLVA. 6 MEI 1931 Wilt gij het geluk smaken en behouden, in een staat waar ze zoo zelden gevonden wordt in menig huwelijk; hebt dan voor elkander dezelfde toegevendheid, dezelfde attentie's en beleefdheden, die gij vóór het huwelijk had Verdubbel ze zoo mogelijk, het is gemakkelij ker liefde te verwekken dan te behouden. BLANCHARD. 7 MEI 1931 Wie vooruit wil komen in zijn zaken moet op zijne echtgenoote kunnen steunen. 8 MEI 1931 Gezegend het huwelijk waarin vrede heerscht, want zonder vrede is het een hei. C. CANTU. 9 MEI 1931 Sommige echtgenooten beschouwen hunne vrouwen ais ondergeschikten en niet als gelij ken, inplaats van ze lief te hebben als hun eigen ziel. TOMARASEO. Uit 't Italiaansch. H. 10 MEI 1931 Naar mijne meening zijn de grooteu groot, zoo zij niet tevens goed zijn. niet 11 MEI 1931 De grootste denkers zijn voor ons als hooge ongenaakbare bergen. CARMEN SYLVA. Tennis was voor eenige jaren n sport, die slechts door enkele begenadigdenkon beoefend worden. De steeds dieper doorwer kende democratie heeft ze thans echter tot een sport voor iedereen gemaakt. De speel terreinen, die werden aangelegd en de da ling van den prijs der spelbenoodigdheden droegen tot deze populariscering niet wei nig by. Evenals alle takken van sport, vraagt ook tennis 'n eigen kleeding die fvisch und hiibsch" is. Tennis stelt aan de kleeding bijzondere eischen; men zal daarom goed doen bij de aanschaffing eener tennisgarderobe naar een bepaald plan te handelen. Men moet allereerst bedenkendat bij ten- niskleeding niet de details het voornaamste zijn, doch dat de juiste combinatie van pri mair belang is. Een tennis(s)ter, die in 'n slordig cos- tuumpje verschijnt maakt nu niet een aller besten indruk. Hieraan is 't te wijlen, dat het vroeger algemeene linnen kleed op de tennisbaan steeds minder wordt gedragen. In de plaats daarvan zijn gekomen de jer seys, die zeer in tel zijn, omdat ze niet hi euken, niet spoedig vuil wordendus nim mer teleurstellen. Bovendien wordt de ge breide yersey zoo poreus en luchtig ge maakt, dat vrees, dat ze voor sportbeoefe ning te dik, dus te warm zou zijn, geheel niet behoeft te bestaan. De grootste nouveauté van het seizoen is 't kleed uit één stuk, dat door zijn buiten gewoon goeden pasvorm en zijn gesloten heid zich voor deze sport bij uitstek leent. op- Vanzelfsprekend is de rok zeer ruim ten einde zooveel mogelijk bewegingsvrijheid te verzekeren. Het effen yersey tenniskleei, met of zon der mouwen is het wel het meest geschikt: het vlotst kleeden de z.g. mouwlooze pul- lovers. waaronder een blousehemd wordt ge dragen, waarvan de mouwen kunnen gerold worden. Een breede ceintuur in helle kleuren kersroodgroen of oranje geeft aan een tricot model steeds een buitengewoon chique noot. (fig. 1). Natuurlijk bestaan op dit „thema" tal- loose variaties. In den regel zal uit de samenvoeging der jerseykleeding met een op "n vest gelijkend jasje een zeer bijzondere- werking ontstaan vooral als de kleuren levendig en niet alle- daagsch zijn. De tweede onzer figuren laat een fresco jersey zien, door* de opgerolde mouwen, de bobbedkraag en den licht klokkenden rok van een uitgesproken sportief karakter, 't Mouwloos schietjasje in 'n markante kleur kleedt zeer vlug en maakt aantrekkelijk. Tegenwoordig wordt op de tennisbaan meer en meer kleeding van gestreepte wasclizijde gedragenwaarbij niet de kleur, doch de tint-bij-tint passende streep-dessins hoofdzaak zijn; materiaal duszooals dat voor heeren overhemden gebruikt wordt. Markante schakeeringen als blauw-wit- geel, zwart-rood-beige, zwart-zandgeel-groen, en bei ge-bruin-oranje en levendige doch so bere gui neeringen moet men op de tennis- klceding, die zich ook aan zee zeer goed laat dragen, toepassen. R. Julianaplcin te AEr zijn blijkbaar heel wat Julianapleinen. Straks moet er nog een ge noemd. Voor dit te A.: Het makkelijkst voor U e eiken is het internaat van de Landbouw- huishoudschool te Lierop, kostg. 260. Laat u m se den, mevrouw! Zeker er zijn bezwa ren aT outen aan Internaten, maar of kindt- T3 afgeven °P kostscholenwat zegt dat? In onzen tijd spraken ook wij immers van „het kippenhok". Ook wij wisten naampjes voor de zusters, enz. Maar gaat dat niet zoo op alle scholen, R, K. en niet-R. K„ tot zelfs op de Als kindertjes een poeder moeten innemen, zet dan vooraf een glaasje water klaar, schudt handig het poedertje op het uitgestoken ton getje en laat ze onmiddellijk drinken Als ze iets zeer onaangenaams moeten slik ken, houdt men even voorzichtig het neusje dicht, dan gaat het onmiddellijk. Dan wordt tenminste ook hst reukorgaan niet geplaagd. Het innemen van levertraan. Hoe gezond het ook moge zijn, en hoeveel kinderen het dol vinden, toch zijn er altijd nog kinderen, voor wie het innemen van lever traan, een beproeving, haast een onmogelijk heid is. Men giete voor dezulken wat citroensap in een klein glaasje, daar bovenop de levertraan, dan weer citroensap. De traan is dan afgesloten en glijdt gemak, kelijk naar binnen. Nog blijven om dezen tijd de handjes vaak ruw, vanwege het knikkeren en spelen in den tuin. Een drupje verwarmde olijfolie, flink in wrijven, dan afdrogen en wat vette talk op de handjes, maak ze minder vatbaar. universiteiten toe? Wie van ons verlangt later niet vaak terug naar die mooie zorgeiooze kost- schooljaren, naar de goede verzorging daar ook? Massaverzorging noemt u dat. Natuurlijk, er- gaat niets boven de teedere nabijheid en huise lijkheid, van moeder. Niets boven de opvoeding bij-moeder-thuis. Niets, Mits moeder verstandig en godsdienstig is als u zelf lijkt te zijn. En dan nogin hoeveel gevallen is kost school en internaat geboden voor onze meisjes En is dan voor onze R. K. jeugd niet véél en véél meer aanbevelenswaardig, dat ze onder het toezicht van religieusen studeert dan b.v. op een niet-R. K. hoogere meisjesschool, zooals voor uw dochtertjes het geval zou zijn? En dit niet alleen voor den godsdienstigen kant van het vraagstuk. Wat ai die kinderverhalen zelf beteekenennog eensjuist in die jaren schept de jonge mensch, meisje zoowel als jon gen, graag eon beetje op. Onder hen lijkt het volwassenachtig als ze zoo spottend over school en leeraren of leeraressen durven praten. Dat hebben we zoo goed ais allen eenmaal ge daan en het zegt niets tegen zulke scholen. Die door u genoemde lectuurvindt u ze niet belachelijk? Ze is immers té overdreven om waar te kunnen zijn. En ten slotte: Als we eens Alles hoorden wat buiten onzen kring op de scholen voorvalt? Als? In een groote stad lekt daar natuurlijker- wijs wel eens meer van uit alsrop het plaatsje waar u woont. En van wat er dan uitlekt huiver je. Het is trouwens onmogelijk, om, waar zoo veel kinderen uit verschillende milieux saam komen, terstond de bokken van de schapen te onderscheiden. Denk maar aan de wolven, die in schaapskleeren rond gaan. Meent ook u niet, dat juist op internaten van religieusen, -waar steeds strenge controle over de leerlingen be staat, naar den zin van die leerlingen zelf wel eens Al te streng, zulke verkleede wolven het gauwst verwijderd worden, of afgezonderd? Het voordeel juist van zulke internaten, daar op gewone scholen de leerlingen niet heel den dag onder het oog van de meesters of mees teressen zijn. aan die jongedames. En dank aan Uw Eerw. Overste. Hoe wijs ingezien. Meneer H. te H. Zulke kleine jongens kunnen thuis gebracht in het gesticht de Heibloem te Heijthuisen. Dat is niet uitsluitend voor heel- of halfweezen. Misschien ook te Borculo, dat dichterbij ligt. Rector Kempers aldaar zal U wel inlichten, 't Verdere wAs juist, destijds in R.K, Ouders en Opvoeders. Jongedames te Den Haag. Te Rijswijk niet. 't Was wel het makkelijkst voor U, maar die gelegenheid is uitsluitend voor niet-Katholie- ken. Voor U als, Duitschers bgstaat iets heel aparts en langs de groote lijn makkelijk te bereiken, het reisje kan dan b.v. zelfs samen gaan met de vacantie-naar-huis Te Glanerbrug bij Enschedé toch is een retraitehuis, wat U ook aljen saam graag zal ontvangen. Informeer daar naar de onkosten of vergoeding voor het verblijf. Else. Denkelijk geen moeilijke studie, wél langdurig. Te Sittard, vlak bij Uw woonplaats, kunt ge bet diploma van tuberculo-se-enquetrice behalen. Wend U daar tot de school voor Maatschappelijk Werk, die u wel over da bestaansmogelijkheden in dien werkkring zai inlichten. Eéns per week kunt ge er de les volgen; het diploma is dat van de Ned. Centr. Vereeniging. Lesgeld moet aan die school apart betaald, ge kunt er intern zijn voor 60 per maand; dit daar ge schrijft geen ouders meer te hebben, en nu ook op kamers te wonen. Mevrouw M. M. te Leeuwarden, J. v. 8. en O. te Fr. Te Steenwijkerwoid (zustersschool) bestaat gelegenheid typen en steno te leeren. R. L. u kan zich wenden naar Den Bosch, Julianaplein 2. Dat is een R.K. opleidings school voor Nijverheidsonderwijs. Aaji het internaat Is slechts plaats voor een beperkt aantal leerlingen. Er bestaat ook gelegenheid tot opleiding voor staatsexamen n a (coupeuse) In elk geval zal de directie bereid zijn U ge heel in te lichten, want de door U genoemde steden, is daar wel een specifiek r.k. oplei- dng? Iets wat U immers schijnt te wenschen Tukkertje wat in 't Zuiden nesteltHoe kan jij dAt nu al weten? Het werk is nog niet uit. En of de Maasb. dat art. in het Rijk der Vrouw vil overnemen? Daarover heeft ondergetee- kende niets te beslissen, 't Is trouwens de vraag of de uitgever het zou toestemmen. Uit gevers zijn zakenlui. Misschien als het bijdroeg om bedoeld werk in z'n geheel bij de dames wat te introduceeren. Maar er komen beuseh belangrijker bijdragen in dat boek voor. Heb slechts geduld tot dan. K. J. V.'ster, wier naam ik vergat, wat ze wel niet kwalijk zal nemen, m'n bewondering voor Uw ijver! De K. J. V. werd echter niet genoemd, daar het er toen heusch niet bij te pas kwam. Lees U maar eens over. Uw veree- nigingen 't heerlijkste succes gewenscht. MARIE KOOPMANS. Parijs, 29 April 1931. HUISMOEDER. ..F. te den Haag. Voor ambtenaresse bij de kinderbescherming kan u in eigen Kath. kring studeeren, en wel aan de R. K. school van Maatschappelijk Werk te Amsterdam, wellicht ook te Sittard, dat zou u daar kunnen infor- meeren. De cursussen voor jeugdleidsters zijn aan beide adressen. Ons inziens is juist aan deze laatsten véél behoefte, ook al om de orga nisatie van jongemeisjes, die het Nederl. epis- copaat allerwegen opgericht wil zien. De Eerwaarde Zuster Geertrudis. Aardig pseudoniem, want Uw hand werd herkend Maar juist U.véél dank, ook voor de hulp Zoo even vond ik op mijn schrijftafel het ontwerp van mevrouw Bakker-Nort c.S., dat tot strekking heeft de benoeming van de vrouw tot secretaris mogelijk te maken. En daar ik juist thuis gekomen ben van een door mij gehouden boelhuis (ik ben namelijk dorps notaris) en ik kletsnat en onzegbaar vies en vuil ben, met voeten waaruit alle gevoel is verdwenen tengevolge van het ongewone uren lang staan en rondscharrelen op klompen in modder en mindergeurige zelfstandigheden, heb ik nu de rechte stemming over dat wets ontwerp te keuvelen. Moge lezeres en lezer willen vergeven, als het onderwerp eenlgzins plat mocht schijnen. De vrouw als notaris. Ik weet het niet, of de boeren bij mevrouw de notaris willen ko men om haar op te dragen boelhuis te hou den. Och, er zijn oolijkerds onder de boeren en misschien zal zoo'n oolijkerd de grap wel eens willen hebben. Mevrouw zal hij dan zeggen, neemt U udt voorzichtigheid Uw klompen mede en trekt Uwe oudste spulletjes aan. Want de verkno ping beweegt zich overal rond op de plaats; in de stallen waar hooi en stroo en van alles wat U erg vies vindt in dikke lagen aanwezig is. In de varkens- en schapenhokken; op het erf, waar U misschien naar Uw zin wat erg diep in de modder zakt. En als U dan zoo'n heelen dag in het gedrang hebt gestaan tus- schen de manen met hun dikke knuppels, en koeien en paarden, en andere beesten, die zich soms heel onfatsoenlijk gedragen, nu U begrijpt wel, dat de kleederen van de aan wezigen soms heel wat mede krijgen. De vrou wen blijven dan ook altijd uit het gedrang. Wees gerust, gedronken wordt er niet Nu ja, als er een café dicht in de buurt ls, dan in de pauze soms een paar borrels, vooral ala het koud is. Anders toch niet zoo erg. Maar een beetje erg luidruchtig, U vindt een beetje ruw, gaat het wel toe. Vooral als er ruzie ont staat over kwesties van bieden en mijnen. Maar dan flink zijn, want de notaris beslist. Uw stem maar goed uitzetten. En bij een ruwe grap niet kwaad worden. Het best is ook een beetje ruw antwoorden, dan hebt U de lachers op Uw hand. En die te lastig is: er maar uit. Zoo ongeveer zal onze boer mevrouw de notarisse toespreken. En als zij dat nu maar goed ter harte neemt en haar zenuwen in be dwang houdt, vooral na afloop als de heele drom ©enigszins verhitte boeren om haar ta fel staat bij de betaling, nu dan zal het ook verder wel goed afloopen. Als mevrouw nu maar niet overkomt wat mJJ wel eens gebeurd is, dat ik op de glibberige voorgenoemde zelfstandigheid uitgleed en languit in die zelfstandigheid kwam te vallen; want dat lijkt mij voor een dame toch een beetje machtig. Als mevrouw een veiling van landerijen heeft, als zij vooraf met de venkoopers de situatie der perceelen gaan opnemen, en voor den verkoop geschikt maken. U begrijpt wel, dat de beste opbrengst veelal niet te verwach ten is bij verkoop volgens de kadastrale in deeling. De notarisse (esse) gaat dus al vroeg in den morgen (het is winter en dus nogal koud en nat en winderig) het veld in met den flinksten zoon van den boer, want vader is al wat ouder en moeder de vrouw waagt er vader in dit we der liever niet aan. Over alle landstukken gaat het heen, over hekken en slooten (via planken of met pols stok) en nu wordt, naar gelang het verwachte belang van mogelijke koopers mede brengt, h.ervan een stuk afgenomen en daar een stuk bijgevoegd en dan^pJles opgemeten. Een beetje nauwkeurig als U blieft. Want als achteraf zou blijken, dat er belangrijke ver schillen in de grootte der aangeboden perceelen zouden zijn, zou mevrouw de notaris onder de boeren spoedig erg raar besproken worden. Nu, meten is een erg gezond werk, heel goed voor de ruggespieren, dat al maar door buk ken; en bij de tegenwoordige kleeding der da mes kan het ook beter dan vroeger. Een boterham uit 't handje ergens in een diepe sloot of onder een brug bijwijze van lunch smaakt dan heel goed, f En, als men dan 's avonds doodop thuis komt, slaapt de notarisse al op een tijd, dat ze er anders over zou gaan denken thee te zet ten. Maar zoo'n heelen dag in een feilen wind met dikwijls regen of hagel en sneeuw! Wil me vrouw om haar tint denken? Wat vettige crème was mogelijk niet kwaad! De veiling zelf isvoor mevrouw ook heel pleizierig. Ja wij vellen altijd in een café. 's Avonds om een uur of acht .beginnen we. En we zitten dan gezellig met de verkoopers op een tooneel of andere verhooging, zoodat we de zaal goed overzien kunnen. Wat een opgepakte menschendrom en wat een rook! Orante snijden! Je kleeren ruiken er na een week nog heelemaal naar. U begint nu met voor de zaal de condities voor te lezen; allerlei toelichtingen te geven, en de voorkomende vragen te beantwoorden. Daarna komt de afslager aan de beurt en gaat perceel na perceel. Denkt U er om, want nu komt het er op aan! Dien bieder moet U wei geren, hij probeert het wel ook mede te bieden maar hij is een zwakke broeder, als het op betalen aankomt. Weigert U flinkweg zijn bod. Ja hij is kwaad en zijn vrienden, ook al zwak ke broeders, vallen hem bij. Toch volhouden maar, want U draagt de verantwoordelijkheid. Poeiert U hem liefst maar zóó af, dat hij de zaal uit gaat en de orde niet verder verstoren kan, dan is het tumult weer uit. Dan zullen de boeren zeggen, dat is een manskerel. Zij doet het bijna net zoo goed als een echte notaris. Eindelijk is het afgeloopen. Nu nog een half uurtje. Uw proces-verbaal afmaken en de koopers en hun borgen Jaten teekenen. En als dit nu ook zonder verdere geschillen, die daarbij zoo licht kunnen ont staan, afloopt, dan gaat U naar huis. Nu is hét ook al nacht, bijna twaalf uur. Nu alleen nog een goed uurtje rijden langs allerlei stikdonkere wegen voor u Weer thuis is. Gelukkig dat mevrouw een flinken candi- daat- of klerk naast zich heeft zitten want anders is 'het wel een beetje eng, ais je mis schien veel geld hebt ontvangen. Staat mevrouw dit niet erg aan? Wel hoe, wil ze dan liever notaris in een stad zijn? in een groote stad? Ja dan zitje zoomaar gezellig op je bureau en de menschen komen wat met je keuvelen net als bij den advocaat. Hé een boodschap of mevrouw van middag daar en daar wil komen om over een testa ment te spreken. Wat een enge straat! Enfin er naar toe, het is je vak en dus je plicht. Maar het valt toch tegen. Maar dat hooge stille huis in zoo'n achterbuurt! Kom gaat U maar binnen. Nu dat is me ook een onguur type die U zegt met hem mede te gaan. Heel wat gangen en ■portalen door, en trap op trap af. Eindelijk een deur. Nu de rest kan mevouw zich voorstellen zooals zij wil. Vindt mevrouw het eng? Moer er een politie agent mee? Maar mevrouw U weet toch testamenten, dat is geheim! En als U met politieagenten be gint dan zal men gauw een heel eigenaar- digen dunk van mevrouw de notaris krijgen! Het eenvoudige volk zal het kantoor van mevrouw dan maar liever vermijden. Mevrouw de notarisse zal spoedig ervaren dat in heel veel opzichten het notariaat ook in de stad een beetje minder prettig is voor een vrouw Had zij vooraf maar eens geïnfor meerd bij de honderden dames, die op notaris kantoren werkzaam zijn, dan zou zij ontdekt hebben, dat alleen het mannejjjke personeel er met den notaris op uit gaat en de dames nooit meegaan. Misschien zou haar dat te denken gegeven hebben. C. Lu Het is altijd een dankbaar werk, wanneer men van een aïgelegde, maar niet geheel ver ouderde robe nog partij kan trekken voor een nieuwe. Het geeft, wanneer het werk slaagt, een persoonlijke voldoening, terwijl men er een aardig modieus toilet mede wint. Voor een dergelijke renovatie leenen de be drukte petites-robes, die wij verleden jaar met zooveel pleizier droegen, zich uitnemend. Hoewel op het oogenblik de ef fen stoffen nog sterk op den voorgrond staan, zullen, naarmate de zo mer nadert, de bedrukte crêpes, mousseline» en voiles haar rechten her nemen. Speciaal een robe met kleine balletjes bedrukt, een hernieuwingswerkje uitstekend gebruiken! een dergelijke fantaisie is nog altijd volop in trek en men kan hier een dankbaar gebruik vau maken, zooals het hiernaast weergegeven model laat zien. Het betreft hier een robe van crêpe-de-chine in bis-tint met balletjes van levendig blauw. De rok is aardig getransfor meerd door inzetsel» van effen crêpe-de-chine eveneens in bis-tint, op verschillende hoogten gestikt; het inzetsel van voren valt langer dan de inzetsels van op zij. De inzetsels moeten ruim genoeg vallen om een geplooid effect te krijgen. Om het corsage wat op toehalen en tegelijk een harmonie te krijgen met deze garneering, kan men een inzetstuk aan den hals maken, eveneens van crêpe-de-chine in bis-tint. Het voorgedeelte van dit stuk vormt drie groote festons, terwijl het van achteren eenvoudig is afgerond. Twee kleine manchetten en 'n recht ceintuur, met een blauwe agraaf gesloten, z(jn ook uit dezelfde effen stof genomen. Men heeft aldus een heel modieus en aardig geheel ver kregen. Koolsoep (6 personen). Snijd 2 uien fijn en fi uit ze in boter lichtgeel, snijd savoye kool aan dunne snippers, doe ze bij de uien en doe er zooveel water bij dat de kool oudeiligt; doe er wat zout, peper en nootmuskaat bij en laat alles in een goed ge sloten pan zachtjes koken. Verdun nu fijn ge maakte. gekookte aardappelen met half water en melk, zoodat men een gebonden soep heeft;' doe deze bij de kool en laat alles nog een kwar tiertje doorkoken. Voeg zoo noodig nog een stukje boter en wat nootmuskaat toe. ntoeorers, zorgt dat de maaltijden van iederen dag de noodige voedingsstoffen be vatten. Zooals gij weet, zijn de bestanddeelen onzer voeding; water, dl witten, koolhydraten (meel en suiker), vetten, zouten en stoffen die men vitaminen noemt. Het eiwit wordt in hoofdzaak geleverd door melk, vieesch visch en eieren, de koolhydraten door. meeL brood en aardappelen, de vetten door boter en vet, de zouten en vitaminen door groen ten en fruit. Zorgt dus dat eik bestanddeel op het dagelijksch menu in behoorlijke hoe- veelheid vertegenwoordigd is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6