VAN GROOTE DADEN EN GROOTE PERSONEN. mmmmm VüFTIENDEQ|<r3 p RL|y-y r AAC IF DONDERDAG 7 MEI 1931 MEIMAAND. z VOOR KNUTSELAARS. O 4? r WOR 3^- 'k- f/ 11. IS. 18. 20. 22. KINDEROPERETTE VAN DEN 3L R. O. HOEVEEL MENSCHEN WONEN ER OP AARDE? LEVENSLES. O DE COLOGNE! Gebenedijd zijt Gij! VASCO DA GAMA. n. Papieren kralen. r* I.*", -ï s s f qpiereq. s\rqierL Oplossing vna den vorigen rebus. RAADSELS. WELKE HEILIGE STELT DIT VOOR DE ZEEEANDsPRIJS* VRAAG. NIEUWE PUZZLE. Oplossing vorige puzzle. ,JZL EE Oplossing letterraadsel. Kim-'III'Phw v'SwVi.i m belangstelling voor de jeugdcourant afgestaan door den heer N. v. W. te S. „Goeie genade wat 'n kanjer van 'n puzzle! Nee, hoor, daar begin ik niet aan! Dat speel ik toch nooit klaar! Zóó geleerd ben ik niet.." Stop eens even alsjublieft! Mag ik óók eena iets erover beweren? We hebben: lo. al een voor-oefening gehad met het kruiswoordraadsel van onzen kameraad Wim B, uit Rotterdam; 2o. geef *k er niet zoo weinig woordjes bij cadeau voor die vrienden, die geen vreemde talen hebben geleerd; 3o. haalt het ééne woord dikwijls het an dere uit; 4o. geven de meeste omschrijvingen je de woorden zóó maar in den mond; 5o. flink begonnen is half gewonnen; £.®ven we, omdat het de derde lus trum-prijsvraag is, drie mooie prijzen, nog één troostprijs, terwijl de teekenaar twee prijzen beschikbaar heeft gesteld toe te kennen aan de jeugdige Rembrandts, die naar aanleiding van één woord uit deze puzzle, van meerdere woorden of hoe dan ook met 'n teekening ko men aanzetten; 7o. kan je het rustig op je slofjes afdoen en haast over elk moeilijk woord één nachie slapen, want we hoeven de oplossing pas bin nen te hebben, 'ns kijken, vóór 1 Juni a.s., zoodat je gedurende 'n regenachtige Pinkster- vacantie vast niet naar werk hoeft te zoeken; 80. wat de een niet weet, weet de ander! En nou niks geen gemopper meer, 'n blad papier nemen en: aanpakken! Wie slim is, voegt er meteen de oplossing der Heiligen-serie van vijf plaatjes aan toe, die ook vandaag af loopt en waarmee je even lang den tijd hebt! Wie te rillerig is om het kruiswoord-raadsel in zijn kraag te nemen en al zijn geheimen te ontfutselen, mag de Heiligen-serie ook alléén inzenden natuurlijk. En nou ben ik toch erg benieuwd om eens te weten, hoeveel leden van onzen kring voor in klein beetje werk op zij gaan! De komende weken zullen dat gauw genoeg Uitwijzen Voor alle inzendingen is het adres: Jeugd- Wdaetle „De Kruisberg", Doetinchem. Denken jullie aan voldoende frankeering? HORIZONTAAL. Magazijn, waar van alles te koop is. Onontbeerlijk voor den nacht. Genoeg. In Brabant: dronken. Diefachtige vogel. Gift aan een arme. Rijtuigdeur. Traag, Lui. Len Lezer Heil, lectori salutem, afgekort. Jongensnaam, (ook naam van een slede). Dwarshout van een mast. Sol 'n klinker! Stadje in Gelderland, met veel soldaten. Zangkoor, van Engelen of zoo. Familielid. Zwarte steensoort. Zijrivier van den Donau, ook Save ge noemd. Moeder. Manspersoon, soms ongunstig. Rivier in Nederland, voortzetting van den Rijn. Gereedschap. Plusminus, afgekort in twee letters. Rond voorwerp. Niet dun. Lange, spitse bek van vogels, n Kippenloop. 69 centimeter. Egyptische Waterlelie. Mooie kamer. Laatste stuk van 'n hit. Knaagdier. Jaargetijde. Kleurling in West-Indië. Naam van de maand. Plaatsje bij Londen, met vermaarde kost school. Snelle, schokkende beweging. Rope (Engelsch voor: touw). Telwoord. Rivier in Noord-Duitschland. Sud (Fransch voor: Zuiden). 24 Uur. Eerstkomende, afgekort. Verkorte naam voor Cato. DIcbtkunst. Ie helft van 'n setter. Lijvig, dik. Kerkelijke ochtenddienst. Paradijs. Pret, ietwat plat. Foedraal, Scheede, koker. Geen vrouw. Hoon. ArborC boom). Eerste helft van Einstein. Reeds. 101. Met een ar uit gaan. 3 IJ, Kleur ln de lente. >64. Cbipeeecho Voornaam. ICS. Bevindt zich op ieder buis. 107. 108. 109. 111. 112. met 1. 6. I. 22. 26. 27. 29. 80. 23. 33. SS. 87. 38. 40. 41. 4$. 44. 45. 47. 48. 49. 61. 52. 54. 55. 67. 59. 60. 61. 63. 66. 66. 69. 72. 78. 74. 75. 76. 78. 79. 81. 83. •87. 90. 92. 93. 96. 98. 99. 114. 117. 119. 120. 122. 123. 124. 125. 126. 128. 130. 131. 132. 133. 137. 140. 141. 142. 143. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 17. 19. 21. 23. 24. 25. 28. 30. 31. 34. 35. 38. 39. 41. 42. 43 a 46. 47. 50. 51. 53. 56. 58. 60. 62. 63. 64. 65. 67. 68. 69. 70. 71. 72. 77. 80. 82. 84. 85. 86. 89. 91. 94. 95. 96/ 97. 100. 103. 106. 109. 111. 113. 114. 115. 116. 118. 119. 121. 125. 127. 129. 131. 132. 134. 135. 136. 137. 138. 139. Een niet harde slag. Duitsche Badplaats, met bekend zout Eer, avond- godsdienstoefening. Ie helft van Soda. Gewas (veel voorkomend in verb. „Jan."). Speeltuig. Atoo. Geheel de Uwe, totus tuus, verkort. Bundel. Kleedingstuk, aan den voet. Waar men kaartjes neemt* Inkt, zonder staart. Moningdrank. Ook voor met gebruikt. Stad In Noord-Afrika. Kanaal in Noord-P'riesland. Tooverheks. Mij. Ginds. Spijkeren. Plaats in Venezuela, de hoofdstad. „In het groot". Hecto-Liter. Soort verf, voor fietsen enz. Aandeel. VERTICAAL. Verhinderen. Doet niets ter „z Speelkaart, waarop één hart, ruit enz. Reeds. Afkorting voor: Rijks Mark. Sappige vrucht. Halve toontrap lager dan e. Afkorting voor: Amsterd. Peil. Insect. Et. Afkorting voor: Katholieke Illustratie. Klingt hédst als 6 'n Bos druiven. Algemeene pijn in spieren, gewrichten. Aartsdom. Hoofd met warrige haren; ook borstel. Gravin uit het Holl. Huis: A Danspartij. 'n Lierdicht O Muil, snavel. 'n Stuk vleesch, stof enz. Troepje aandringende mensehen; de ruzie zelf. Begin van 'n sprookje: was ereis Afkorting voor Ingenieur. Samentrekking van „te der". Hok voor varkens. Inhoudsmaat. Voorspoed. Bewoner van Ierland. Ingesloten water, meervoud. Plet „K haus" te Scheveningen. Verleden tijd van: nemen. Smal stuk hout voor vliegers. Braaf man in een goddelooze stad. Niet droog. Beproeven, onderzoeken. Waar je je in de tram aan vastgrijpt. Modehandelaarster. Pakken. Ondeugende rakker. Om water in te, koken. Twist, herrie. Niet droog. Ale. Pad. •Vergaan, van fruit enz. Epe. 'n Zoon van Noë. Alom gelezen dagblad. Dwaas. De Raad van Ministers. Inzinking tusschen hergen. Grootmoe. Nonsens, 1 Geur van koffie, wijn, enz. Schitterend hemellichaam. Nachtvogel. Enkelvoud van: artikelen. Scheepsvloed. 1 DM2. Leiding, bestuur. Halsdoek. Broer van vader of moeder. Afdeeling, die over het geld gaat. Vlokje haar. Zit aan het hoofd. Verkort voor Lodewijk. Gehoornd huisdier. „Ako" op de stations. Onder aan het oor. On. „Tea" voor thee. Sang, Fransch voor: bloed. Paal om de zeilen op te houden. Grappenmaker aan de hoven, Amersfoort ligt aan de Tam. Bij, die niet werkt. Afkorting van „Margot". Als 7. Thans. Afkorting voor: circa. Als 9. Afkorting voor: compagnon. Voor onze kleine Rotterdamsche en Schiedamsche lezers. Zooals al in de Maasbode is aangekondigd, is de K. R. O. voornemens, om op Zaterdag 9 Mei a.s., otn half drie, tijdens het kinderuurtje vanuit Rotterdam de Kinder operette „De Fee van de Bron" uit te zenden. De operette, waarin in het tweede bedrijf een groot ballet optreedt en die in het geheel vier bedrijven omvat, zal in den Tivoli-Scliouwburg worden opgeroerd (aanvang half drie) door het operettegezelschap „Klijnman", met mede werking van de leden van het K.R.O.-orkest terwijl de verzorgster van de kinderuitzendin' gen van den K.R.O., mevrouw Nieuwenhuis de kinderen Ia het geheele land vanuit de zaal zal toespreken. 0nzen kl™ Rotter- damschen en Schiedamschen lezers 'n prettigen middag te kunnen bereiden door hen in de 0e egenheid te stellen de uitvoering van deze operette bij te wonen. De entrée-prijs is zóó laag dat hij in lederen spaarpot wei te vinden is. De ouders of andere begeleiders van de kinderen hebben natuurlijk tegen denzelfden prijs toegang. Kaarten zijn tegen 30 ets. per stuk verkrijgbaar aan onze bureaux aan de Groots Markt en aan de Pretorialaan 17 te Rotterdam, alsmede aan het bureau van de „Nieuwe Schiedamsche Courant" aan de Koe markt 4 te Schiedam. Op vertoon van de toe gangskaarten kunnen van Donderdag 7 Mei af aan den Tivoli-Schouwburg de plaatsen be sproken worden tegen 10 ets. per stuk. De entrée-prijs van 30 ets. geldt voor alle rangen en het is dus zaak tijdig plaatsen te bespreken aan den schouwburg. In 1S0O misschien 'n 600 millioen; in 1830 200 millioen meer; in 1870 1200 millioen in 1900 1500 millioen; in 1931 rond 2000 millioen, van wie 'n 480 millioen in Europa en 'n 1070 millioen in Azië. Alleen naar Amerika gingen tusschen 1830—1929, dertig millioen Europea nen. 1 In Afi ilea leven 140 millioen menschen; in Australië 'n tien millioen. Naar schatting kan de aarde op dit oogen- blik 8 tot 10 maal duizend millioen menschen herbergen (8 k 10 milliard) er is dus nog al tijd plaats voor 'n 6 k 8 milliard. Bij al het slechte wordt genot als lokaas aangeboden om begeerige zielen gemakkelijk naar den haak des verderfs te trekken. Bedwing uw hartstochten, opdat gij niet door hen bedwongen wordt. Vermijd de vriendschap der kwaden en de vijandschap der goeden. Eretruis werd door zijn vader naar den Stoï- cijnschen wijsgeer Zeno gezonden, om daar te worden gevormd. Toen zijn tijd öm en hij weer thuis was, vroeg zijn vader hem „Wat heeft Zeno je geleerd De jongen antwoordde„Dat zal te zijner tijd wel blijken De vader ontstak in toorn over dit koene antwoord en onthaalde zijn zoon op 'n dracht slaag. De jonge Eretruis gaf, nochtans, geen kik. „Wat heb je nog te zeggen opperde de vader. „Dit, o vader 1 dat Zeno mij alvast geleerd heeft den toorn mijns vaders gelaten te dragen 1 De Duitsche bankier, Freiherr E. von Oppen- heim was 'n jolige grappenmaker Eens stapte hij in een duur Zwitsersch hötel af en liet zich het gastenboek aanreiken, om zich als nieuw komer in te schrijven. Hij monsterde eerst eens de namen der andere gasten en bleef staan bij het geheimzinnige schrift: „R. de Paris". „R., uit Parijs." „Wie is dat informeerde hij bij den kaste lein. „Zijn Excellentie baron de Rothschild" was het antwoord. „De baron had niet graag, dat te veel menschen afwisten van zijn verblijf alhier 1 „Niet onaardig 1opperde de Duitsche ban kier, en zonder eenige aarzeling schreef hij zich in: „O. de Cologne." (O., uit Keulen!) (door GUIDO GEZELLE). De Indische Radja sprak den kapitein aldus toe „Ge hebt mij gezegd, dat Ge uit een rijk koninkrijk kwaamt, maar Ge hebt voor 'mij geen rijke geschenken meegebracht 1 Uw vorst zou U voor mij een eigenhandig schrijven hebben meegegeven, maar ik heb niets ontvangen. Gij hebt aan boord van Uw sohepen een beelid van klinklaar goud, voorstellend de Moeder Gods, waarom hebt Ge mij d&t niet cadeau gedaan Vasco da Gama voor den radja. „Dat beeld" aldus da Gama in zijn ant woord „is niet van goud, maar ook al wè,s liet zoo, dan kreeg U het nóg niet, want de H Maagd heeft ops over den oceaan geleld en Zij zal ons óók weer behouden doen.terugkeeren. Haar beeltenis sta ik aan niemand af 1" Alle aanwezigen vreesden voor het leven van dien Christenhond, die aan een zóó machtig heer als den Radja een verzoek durfde weige ren Deze, gewoon dat een ieder uit zijn om geving op zijn minste wenken vloog, zag ver wonderd op bij deze stoute taal, maar ging even later, schijnbaar onbewogen, verder „Welke handelswaren levert Uw vaderland op? En welke hebt gij daarvan bij U?" Da Gama noemde ijzer, koren, brons en ge waden en nog veel andere dingen meer. „Goed, breng die aan land, verkoop ze en veranker Uw schepen stevig 1" Toen verliet hij den vorst, maar de zeilen en de riemen van de schuiten afgeven, gelijk van hem verlangd werd, dat deed hij niet. Ook paste hij er wèl voor op, zijn vloot binnen de haven te loodsen, want dan .was het met hem en zijn makkers gedaan geweestHet duurde niet lang, of het handjevol Portugeezen, dat aan land was gegaan, bevond zich aan alle kanten omsingeld en de zwaarden, strijdbijlen, schilden en pijlen, waarmede hun bewakers waren uit gedost, voorspelden nu niet bepaald veel har telijks! Eerst toen verschillende handelsartike len waren aan land gebracht, mocht da Gama naar zijn boord terugkeeren, niet zonder dank aan God te brengen, dat hij uit de omsingeling der Indiërs was gered. De Radja had een brief voor zijn koning meegegeven van den volgenden Inbond „Vasco da Gama, een rijksgroote van Uw hof, kwam in mijn land, hetgeen mij zeer verheugde. Mijn land is rijk aan kaneel, kruidnagelen, gember, peper en edelsteenen en die zou ik graag aan U verkoopen tegen goud, zilver, koralen en purperen stoffen Toen de Portugeezeg bemerkten, dat her verder niets te halen was, koersten zij naar hun vaderland terug. Nauwelijks goed en wel onderweg, werd hun vloot aangevallen door zeventig met Indiërs bemande booten, waarop met alle macht werd geschoten. Die vijanden kregen toen zóó den schrik te pakken, dat ze het geraden vonden maar gauw rechtsomkeert te maken. Windstilte en allerlei listige streken van piraten en roovers hielden de Portugeezen lang op. De scheurbuik begon weer slachtoffers te maken; binnen korten tijd stierven dertig matrozen. Op ieder sohip was toen nog 'n aantal van zeven k acht man, die den dienst moesten Waarnemen. Er was geen orde, geen tucht meer te bekennen; het radelooze scheepsvolk lag meest geknield voor de beelden der bescherm heiligen van de schepen, om uitkomst te vragen. Reeds hadden de kapiteins scheepsraad gehou den en het plan opgevat, dan maar liever weer paar Indië terug te zeilen. Eindelijk echter stak een gunstige wind op en na zes dagen varen kreeg men weer land ln zicht. De vreugde wan zóó groot, alsof men Portugal zélf had bereikt 1 Het was 2 Januari 1499, toen de Afrikaansche kust in zicht kwam en vijf dagen later rinkelde het anker vóór Meliudi, waar men op de heenreis zoo aangenaam was ont haald 1 De koning zond een afgezant met aller lei hoffelijke woorden tot da Gama, het ontbrak niet aan versche levensmiddelen en de zoo gezonde sinaasappels, ja zelfs werd een ver tegenwoordiger met de Portugeezen meege stuurd naar Portugal, om daar den vorst te gaan vertellen, hoeveel men in Melindi wed' met hem op had. Den 12en Januari bereikten de drie schepen Mombassa. Het schip Sint Rafael moest daar verbrand worden, want er was geen volk genoeg meer om het te bedienen zijn lading werd over de twee overblijvende sohepen verdeeld. Tegen het einde van Februari zeilde men om Kaap de Goede Hoop heen en vlóóg over den Atlantisohen Oceaan op huis aan. In de buurt van Kaap Verd barstte een verschrik- lijke storm los, die de twee schepen van elkaar scheidde. Nicola Coelho kwam zoodoende eerder in Portugal aan dan de opperbevelhebber, die zijn broer Paulo da Gama verloor door den dood. Eerst tegen het einde van den zomer van 1499 zag Vasco da Gama zijn vaderland terug. De eerste Portugeesohe tocht naar Indië was vol bracht, al had 't ook heel veel offers gekost om zoo ver te komen. Van de pijn. 160 man, die in den zomer van 1497 vol moed en veerkracht waren afgereisd, zag slechts een derde deel, 55, zijn „Heimat" terug De admiraal werd door den koning met eer en geschenken overladen. Hij werd benoemd tot bekeersolier der Indische zeeën. Zèlt kreeg hij een rijk aandeel ln den handel op die gewesten, en die heen hadden terzijde gestaan, werden eveneens goed bedacht Ml S 1 1 1 "T;'./:;' Gebenedijd zijt gij en onder al de vrouwen, 't zij wien of waar dat 't zij, eerbiedig aan te schouwen; o Moeder Maagd, die Jesus draagt: eerbiedig aan te schouwen 1 Gebenedijd zijt gij, vóór eeuwen uitverkoren, gij Moeder, ook van mij, daar God is uit geboren: o Moeder Maagd, die Jesus draagt: daar God is uit geboren. Gebenedijd zijt gij, o, toevlucht van ons allen, in zonde en slavernij en laat ons niet hervallen: o Moeder Maagd, die Jezus draagt: en laat ons niet hervallen Gebenedijd zijt gij, de dood komt aangedreven, o Moeder maak ons blij, na dit, in 't ander leven 1 o Moeder Maagd, die Jezus draagt: na dit, in 't ander leven '"b "p '":V; x - t 1 - m - p* 1 - - 'I.' i J - - - - v mi' 1 K-y» -. V - Reeds in 1500 zeilden opnieuw Portugeeeche sohepen uit, tien groote en drie kleine, onder leiding van Dom Pedro Cabral en met 1200 man aan boord. De zeestroomingen dreven deze vloot zóó veer uit den koers, dat zijhot tegenwoordige Brazilië bereikte, zoo genoemd naar het roode „Brazielhout", dat er zoo druk voorkwam. Hel werd door de ontdekkers ln bezit genomen en zóó komt het dan, dat dit het énige land van Zuld-Amerika is, waar ook tegenwoordig nog Portugeesch wordt gespro ken; in de andere republieken ia overal het Spaan-oh de heerscdiende taal. 'n Volgenden keer zullen we zien, hoe het met asco da Gama afliep. 'n Leuk werkje, hè, kralen rijgen, en wat 'n prachtkettingen kun je zelf maken. Alles goed en wel, zal je zeggen, maar hoe kom ik aan kralen? Dat wou ik je nu juist leeren. Niks an! Je neemt een stukje papier en knipt lange reepen, welke aan den eenen kant c.M. breed zijn en in een punt ultloopen, kijk maar naar de Rembrandtieke schets op het plaatje. Neem, voor de variatie, verschillend getint papier. Rol de reep, beginnend bij bet breede eind, om een breinaald. Plak de punt vast en schuif de kraal er af. Dompel ze in blanke vernis, wacht tot ze droog is, en je kunt ze aanrijgen. Voor het rijgen van een ketting wissel je de eigengemaakte kralen, af met gewone glazen kralen. GEDULD IN DEN WAREN EDELEN ZIN, IS GEEN LIJDZAAMHEID, GEEN LAUW HEID, HET IS INSPANNING ZELFBE- HEERSCHING. Mijn eerste deel hoort thuis in de schooi mijn tweede in een bosch. Mijn geheel is ©en stad in Zuid-Holland. Wat stelt dit voor: tje, tje Naar mijn eerste gaat niemand graag heen, mijn tweede is een lichaamsdeel. Mijn geheel 'n stadje in Brabant. Tegen welken val kan men meestal niet zijnT Inzender: Ant. v. H. Heemstede. Oplossing den volgenden keer. Bijgaand de laatste heilige uit deze serie, een H. Martelares, over wie ik graag eenige bij zonderheden zou vernemen van jullie. De oplossing der geheele serie verwachten wij nu aan ons adres, al of niet samen met de oplossing der 15e prijsvraag. Inzenden vóór X Juni a.s. De uitslag wordt later bekend gemaakt. Door vriendelijke bemiddeling van dhr. Se. cretaris 'er Vereeniglng voor het Vreemde- lingenverkeer te CloetingeGoes, konden wij onder de goede oplossers één honderd alleraardigste briefmapjes verzenden, allemaal met leuke foto's van interesisaiiit Zeeland. Er waren vèr over de honderd oplossingen binnengekomen, zeker wel 'n teleurstelling voor hen, die zoodoende bij de loting uitvielen. Wij hadden graag aan ieder zoo'n mapje gezonden, maar durven heusoh den WelBd. Heer Houte kamer niet om nóg meer aan te klampen, dat zou Z.Ed. een slechten indruk gaven van de manieren in onzen kring en. dat willen wij toch niet, hè Alle voorstellingen op de teekening, geen en kele uitgezonderd, moeten in een apart vakje komen te staan. Dit kan bereikt worden door dn den grooten rechthoek vijf evengroote figu ren te teekenen. Oplossing de andere week. -IC De encycliek „Rerum Novarum" over het sociale vraagstuk. (1—2.) 1: Réaumur. 2: M. 56: aarde. 78: dreumes. 910: keetmakar. 1112: Harlingsche; een misdruk maakt# hiervan: Franscbe, inplaats van! Friesche! 1314: voorpootjes. 15—16: klipvisch. 17—18: stramme. 19—20: Marie. 2122: uur. zw= en.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6