LUI de acceleratie .ver FEUILLETON Wet op de organisatie bedrijfs- ONZE RADIO-OMROEP SPORT EN SPEL LUCHTVAART Voorbereiding van werkverruiming HET INSIGNE. DONDERDAG 7 MEI 1931 DE RECHTSTOESTAND VAN MILITAIRE AMBTENAREN DE RONDE VAN DUITSCHLAND VERDRONKEN MARKTBERICHTEN. Normen voor het „algemeen programma" De algemeene programma-commissie heeft thans hrar definitief standpunt bepaald, ten aanzien van den aard van het algemeen pro gramma en van den Minister van Waterstaat bericht ontvangen, dat deze daarmede instemt. In qpo. schrijven 33.n de oniroepvereenigdngen heeft zij dit standpunt naar de Radiobode, als volgt omschreven De grenzen ter bepaling van hetgeen wel en niet tot het Algemeen Programma kan be- hooren, zullen steeds rekbaar zijn, omdat deze grensbepalingen ten deele onderhevig zijn aan subjectieve factoren. Het is der commissie dan ook niet mogelijk normen vast te stellen, waardoor voor elk voorkomend geval bepaald kan worden, of een zeker programinauummer onder het Algemeen Programma kan worden gebracht. "Wel zijn algemeene richtlijnen mogelijk, waardoor groepen van uitzendingen worden toegelaten en andere groepen worden uitge sloten. De commissie heeft gemeend, geheel zich baseerend op de aanwijzingen te dien opzichte door den Minister reeds gegeven, deze richt lijnen naar twee zijden te moeten aangeven en wel 1. Door een lijn te trekken, binnen welke de uitzendingen in het Algemeen Programma be slist zijn toegelaten, d.i. derhalve een positieve norm. De commissie vindt aanleiding tot het geven van deze positieve norm, in het adjectief „algemeen", waardoor wordt aangegeven, dat de uitzendingen positief een zeker algemeen karakter moeten dragen. 2. Door een lijn te trekken, buiten welke de uitzendingen in het Algemeen Programma he slist zijn verboden, d.i. derhalve een negatieve norm. De oommissie steunt het geven van deze norm op de bewoording van de door den Minister aan de commissie gegeven aan wijzingen. Deze beide normen nader omschrijvende, komt de commissie tot het standpunt, dat het Algemeen Programma aan het volgende moet voldoen I. Een belangrijke groep van luisteraars, onverschillig welke wereld beschouwing zij ook aanhangen, moet met nut en genoegen kunnen luisteren. Strikt wetenschappelijke voordrach ten, die alleen voor deskundigen en vakge- nooten zijn bestemd, zijn uitgesloten; populair- Wetenscliappelijke zijn toegelaten, ook al zal niet iedereen daarin belang stellen. Niemand mag bepaaldelijk uitgesloten zijn. De voordrachten moeten dus zich niet richten uitsluitend tot hen, die zich opgegeven hebben of bepaalde leermiddelen aangeschaft. Der halve zijn cursussen uitgesleten, in tegenstel- ling met causerieën, ook al hebben deze ver schillende vervolgen op andere dagen, dan door 't Algemeen Programma worden uitgezonden. II. Het Algemeen Programma moet zoo danig zijn, dat niemand er redelijkerwijs aan stoot aan kan nemen. Ofschoon dit criterium negatief is, kan het toch bij ruime toepassing aangewend worden tegen de neiging om liet programma op laag peil te brengen daaraan kan toch menigeen zich stoolen. Door dit criterium zijn uitgesloten frivole muziek, ruwe woorden, vloeken, e.d., maar van den anderen kant worden ook er door uitgesloten gods dienstige oefeningen, dogmatische uiteenzet tingen, die een polemisch karakter dragen, ethisclï-dogmatische verhandelingen, in zoover die anderdenkenden in onaangename spanning brengen, wijsgeerig-ethische bespiegelingen, in zoover die van dezelfden aard zijn, e.d. Bij litteraire voordrachten is er verder reke ning mede te houden, dat het gesproken woord een anderen indruk maakt dau het gedrukte, zoodat aan de uitzendingen zwaardere eisc-hen zijn te stellen, dan aan hetgeen door de druk pers wordt verspreid. Voor de uitzendingen kan wat de aanstootelijklieid betreft, als maatstaf gelden „Wat in de huiskamer kan worden toegelaten". Een ontwerp van wet door de Algem. R. K. Werkgeversvereeniging en 't R. K. Verhond van Werk gever svakv er eeniging en REORGANISATIE VAN DEN STAATS DIENST MET BETREKKING TOT SOCIALE AANGELEGENHEDEN MGR. j. h. G. JANSEN NAAR ROME Wij vernemen, dat Z, H. E. Mgr. J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Ubrechit, Vrijdag ochtend a.s naar Rome zal vertrekken om daar deel te nemen aan de Rerum Novarum- herdenking. PROF. P. GROENEN Naar het „Centrum" verneemt, zal prof. P. G. Groenen, hoogleeraar in de bijbelwetenschap pen aan het Groot Seminarie te Warmond, eerlang als zoodanig aftreden. Door een studiecommissie uit de Algemeene R. K. Werkgeversvereeaiigang en het R. K. Verbond van Werkgevers Vakvereemigingen is een ontwerp van wet op de bedrijfsorganisatie saam-gesteld, weik ontwerp door heide organi saties met algemeene stemmen is aangenomen Dit ontwerp van wet bevat een poging om hot voorontwerp van Wet op het instellen van bedrijfsrad-en, door den minister van Arbeid Handel en Nij1 verheid aan de Hoogen Raad van Ai beid om advies gezonden, te amendeeTen. In de Toelichting op het ontwerp wordt ge zegd, dat deze proeve „vooral we-nscht tege moet te komen aan een ernstig bezwaar, dat tegen het voorontwerp van Minister Ver schuur wordt gevoeld en dat aldus, kort gefor muleerd, kan worden samengevat: het voor ontwerp-Verschuur stelt per parmenente Over heidsorganen in, terwijl dezerzijds parmenente Bedrijfsorganen worden gewenscht. Het voor ontwerp vertoont te zeer de karakter-eigen schappen va;n de Kaniers en Raden van Arbeid en te weinig van de Bedrijfsvetreeniglnge^ be doeld in de Ziektewet, zij gelijken te veel op de Kamers van Koophandel en te weinig op de lichamen als den Middenstands- en Nijver heids-raad. Het zijn te veel organen van zelfbe stuur en te weinig autonome bedrijfsorganen geworden. Bij de totstandkoming ervan speelt de Minister e ente groote rol en spelen de vakvereeniging van werkgevers en arbeiders een te kleine rol. Zij voorziet niet in een bestaande behoefte, maar laat een door den Minister uit drukkelijk in de Tweede Kamer erkenden reclitsnood bestaan. In dit gewijzigd voorontwerp ls uitgegaan van de gedachte, dat de bedrijfsorganisatie zal moeten groeien uiit het overleg tussclien de ver. eenigingen van werkgevers en arbeiders em dat de taak van de Overheid daarbij niet moet zijn om zelf de organen in het leven te roepen, maar om die vrijwillig tot stand gekomen organen -te erkennen, nadat zij eerst zoowel door deze Wet op de bedrijfsorganisatie, als door tal van speciale wetten de oprichting van die bedrijfs organen krachtig heeft bevorderd. Heeft de Overheid aldus haar taak verricht, dan mag worden verwacht een verwachting, waarvan dezerzijds zeer stellig is uitgegaan dat het bedrijfsleven reeds terstond in beteekenenden omvang van deze wettelijke mogelijkheden ge bruik zal weiten te maken, gelijk zulks op het terrein der Ziektewet met de stichting van vol waardige bedrijfsvereenigingen in zoo, verheu gende mate het geval is geweest. Door in tegenstelling met het voorontwerp van den Minister als taak der Overheid aan te wijzen, dat zij vrijwillig tot stand gekomen bedrijfsorganen erkent, kan daarenboven aan stonds aan deze organen oen veel belangrijker en uitgebreider terrein van werkzaamheid wor den toevertrouwd, dan uit den aard aan speciale overheidsorganen kan worden gegeven. Het perspectief, dat een aldus opgezette be drijfsorganisatie aam de vakvereeniging van werkgevers en arbeiders biedt, is belangrijk ruimer dan in het voorontwerp is ontworpen". Het gewijzigd voorontwerp poogt zoo zegt de Toelichting verder op eenvoudige wijze uitbreiding te geven aan de reeds in de Wet op de C. A. neergelegde grondslagen van collec tieve private rechtsvorming en aan de regeling van het vakvereenigingsrec-ht, gelijk die in bedoelde wet, zoowel als in de Ziektewet partieel en incidenteel is tot stand gekomen. Teneinde het voorontwerp niet al te uitge breid en ingewikkeld te maken doch alleen daarom is de op-lossing van de in de practijk der Ziektewet gebleken moeilijkheid om uit te maken wait een bonafide vakvereeniging eigen lijk is, verwezen naar een A-lge-meenen Maat regel van Bestuur. Wij achten echter een wet telijke regeling dezer materie dringend nood zakelijk. Tevens is in het ontwerp een begin gemaakt met de stichting van een zelfstandige recht spraak in arbeidszaken, geheel in overeenstem ming met de door de Tweede Kamer aangeno men Motie-Samnes. Een verder voordeel van het gewijzigde voor ontwerp is, dat het zich aansluit bij de In Nederland ingeleefde verhoudingen, die in de vakbeweging 'van werkgevers en werknemers bestaan. Past in het systeem van den Minister slechts één bedxijfsraaid per bedrijf en wordt zoodoende dwang tot samenwerking van bovenaf opgelegd, in het gewijzigd voorontwerp wordt aan het kostbare be-zit der autonomie van werk gevers- en arbeidersve-reenigingen niet getornd. Aan de vrijheid op geestelijk en moreel gebied wordt zoodoende geen geweld gedaan. Dat tegen een overmaat van bedrijfsorganen, vooral wan neer zij door hun geringen omvang ge-en vol doende levenskracht bezitten, moet worden ge waakt, spreekt vanzelf. Het gewijzigd ontwerp geeft de middelen aan om moodelooze versnip pering te keeren, onder meer d-oor instelling van een oommissie van bijsta-nd en advies, waar in de centrale vereenigingen van werkgevers en arbeiders worden opgenomen. Doordat in het geheele gewijzigd voorontwerp de ei-gen werkdadigheid en de eigen aansprake lijkheid van de organen der vakbeweging o-p den voorgrond zijn gesteld, bevat het gewijzigd voorontwerp veel minder dwingende bepalingen dan het voorontwerp-Verschuur. Zeer véél zal kunnen worden overgelaten aan de statuten van het bedrijfsorgaan, welke niet worden vastge steld door de Wet of d-oor den Minister, maar door de vakbeweging zelf. De Wetgever beperkt zich hierbij tot het scheppen der nieuwe juridische vormen, waarin dit collectieve recht moet worden gehuld. Tenslotte worde als algemeen voordeel van het gewijzigd voorontwerp genoemd, dat de hier ontworpen regeling elk conflict tuesohen de bedrijfsorganen eenerzij ds en de vakbeweging, de collectieve contracten en de bedrijfsvereeni gingen anderzijds, volkomen uitsluit. In het voorontwerp-Verschuur staan de bedrijfsraden ©enigszins apart, los en zelfstandig van de vak beweging, in ons voorontwerp is dat alles orga nisch één en homo-geen". De Studiecommissie, welke het ontwerp samenstelde, bestond uit de hoerenJ. P. J. Asselbergs, voorzitter, L. v. Aken, J. C. Borger, H. W. D. Hellebrekers. L. G. Korten-horst, C. P M. Romme, B. J. M. van Spaendonok, P. J. Spoorenberg, M. P. L. Steenbe-rghe en Oh. S-tulemeijer. In West-Noord-Brabant ZAL DE WERKLOOSHEID NOG VAN LANGEN DUUR ZIJN? Dinsdagmiddag vergader-de de commissie tot voorbereiding van werkverruiming in wes telijk N.-Brabant t-e Roosendaal. Besloten werd stapan te do-e-n om, wann-eer d-e werkzaamhe den in d-e werkverschaffingen worden ven- min-d-erd en er beperking van 't personeel zal plaats hebben, d-eze beperking te doen geschie d-en in overleg met de commissie of met het betrokken gemeentebestuur. Vervolgens werd een schrijven behandeld van Ge-d. Staten van Noord Brabant gericht tot diverse gemeentebesturen van Westelijk N.-Brabant betreffende plannen tot verbeteren van de zeedijken in deze pr-ovincie. Besloten werd binnen afzienbar-en tijd een vergadering te beleggen waar naast de betrokken gemeen tebesturen d-e polderbesturen zullen tegen woordig zijn ten einde overleg te pl-egen over de uitvoering van d-eze werken Van verschillende zijden werd medegedeeld dat de werkloosheid in N.-Braban-t nog zeer groot is en hot i-s vreeze-n -dat zij nog van vrij langen duur zal blijven. Men hoopte, dat d-e commissie zal trachten in d-it euv-el zooveel mogelijk tegemoet te kom-en door d-e plannen tot verbetering van de afwatering van West Brabant en bovengenoemde verzwaring van dijken in verschillende polders te bevorderen VROUWELIJKE DOCTOR DER R. K. UNIVERSITEIT. Onze me-dedeeling, dat de Eerw. Zuster Agnes Dicker, die Zaterdag tot doctor in de klassieke letteren promoveerde, da eerste vrouwelijke doctor van onze R. K. Universiteit was, blijkt achteraf onjuist. Wel was Soeur Agnes (die geboortig is uit Deventer) de eerste olass-ica, die, na geheel haar studie in Nijmegen te hebben gemaakt, promoveerde, doch de eerste vrouwe lijke Nijmeegsehe doctor was zij niet. Zij had reeds drie voorgangsters, o. w. oo-k een reli gieus©. UIT HET SCHILDERSBEDRIJF Te Maastricht EEN ULTIMATUM GESTELD; HET COMPROMIS VERWORPEN Thans staat de contractactie te Maastricht voor het schildersbedrijf in dit stadium, meldt de „Volkskrant" dat door de gezellenorganisa- ties een ultimatum is overhandigd aan den secretaris van de delegatie, welke -namens de schilderspatroons optreedt, en waarin vermeld staat, dat wanneer het laatste getroffen be- sturencompromis vóór 11 Mei a.s. niet is aan vaard, op dien dag de staking een feit zal zijn. De delegatie van de patroons zoowel als de arbeiders besturen hadden elkander in een com- promis gevonden, welk compromis door de werkgevers is verworpen. De staking zal een 120 schilders omvatten, waarvan er 81 zijn georganiseerd in den R.K Bouwvakarbeidersbond en 25 in den Ned. Schildersgezellenbond, waarmee volledige sa menwerking is. EEN WETSONTWERP INGEDIEND UIT HET BOUWBEDRIJF Staking geëindigd MEN IS TOT OVEREENSTEMMING GEKOMEN De staking onder de bouwvakarbeiders te Delfzijl, die de vorige week Woensdag en in de gemeente Appingedam Maandag j.l. uitbrak, om-dat het contract wa-s afgeloopen en de patroons een andere regeling wenschten, is na gehouden besprekingen te Appingedam tus- schen de patroons en de afgevaardigden der werknemers-organisaties, geëindigd. Men is inzake de arbeidsvoorwaarden tot overeenstem ming gekomen. Bij het conflict waren zoowel de leden van den Algiem-eenen Ne-derlan-dschen bouwarbd- dersbond, als die van den Nederi, Christelijken bouwarbeidersbond betrokken. UIT HET LANDBOUWBEDRIJF In Zuid-West-Brabant EEN ULTIMATUM AAN DE KATHOLIEKE WERKGEVERS Naar de „Volkskrant" meldt, hebben de Maandag voor den krimg Hoogerbeide verder gevoerde besprekingen geleid tot een voorloo- pig accoo-rd tusschen deu R. K. Landarbeiders- bond en de neutrale patroons. Laatstgenoemde zullen de 26 cent betalen en zich verder aan passen aan de uitspraak, welke van de arbi trage-oommissie voor den kring Steenbergen is te verwachten. De arbeiders hebben vergaderd in Woens- drecht, Ossend-recht en Hoogerbeide. De arbeiders wezen eenparig af de besluiten van de katholieke werkgevers, die in dezen kring het uurloon zullen verlagen tot 20 cent en geen arbitrage zeggen te aanvaarden. Naar h-et blad verneemt, besloten de arbei ders den katholieken werkgever-s 'n ultimatum te zenden, waarbij wordt gedreigd den arbeid op korten tennijn te zullen neerleggen, Indien deze werkgevers niet heel spoedig o-p hun be sluiten terugkomen. VERVENERSSTAKING GEëINDIGD De vervenersstaking te Enimer-Com-pascuum is opgeheven, nadat de werkgevers en werk nemers zich onderworpen hebben aan het voor stel van den Rijksbemiddelaar Mr. S. de Vries. Gisteren is het werk hervat. De Rijks-bemiddelaar had voorgesteld, dat een Rijks-accountant zou nagaan of de verkoopprijs van de turf thans lager is dan de productie kosten van de turf volgens loon-contract 1930. In dit geval zou het loon geregeld worden n-aar het tarief van 1928. Het bestrijkt het geheele gebied van het militaire ambtenarenrecht Bij de Tweede Kaïmer is een wetsontwerp ingediend houdende re-gel-en betreffende den rechtstoestand van de militaire ambtenaren. Hieraan wordt het volgende omtlee-nd; Na een historisch overzicht te hebben ge geven, zegt de regeering, dat het onderhavige ontwerp het gelieele gebied, van -bet militaire ambtenarenrecht bestrijkt. Het be-treit dus niet slechts d-e rechtspraak, doch ook de mid delen tot bewaring en verwezenlijking van recht en het materieele recht. Daarbij is, zoowel wat den inhoud, als writ den vorm betreft, aansluiting -gezocht aan de Ambtenarenwet 1929. Voor het ontwerp is, na overweging het stel sel gekozen, voor al die bepalingen, waarin het militaire ambtenarenrecht met het. bur ger ambtenarenrecht evenwijdig zal loop-en zonder meer naar d© Ambtenarenwet 1929 te verwijzen. Het ontwerp tot wet verheven, zal alleen gelden binnen de moederlandsche rechtssfeer. Dit wil praetdsch zeggen, dat de ingestelde rechtspraak in ambtenarenzaken al-leen zal gelden voor die besluiten, handelingen en wei geringen van administratieve organen, welke beheerseht worden door 't recht hier te lande. De regeling van de rechtspraak in het ont werp "Wijkt van dien der Ambtenarenwet in -hoofdzaak in 2 onderdeel en af; a. de bevoegd- heid van den rechter is voor de militarre ambtenarenzaken enger gesteld ten ernde te voorkomen, dat de militaire discipline en tucht -ZT». op d-en ambtenaren rechter zou- den kunnen lijden; b. <le organise van de gerechten is aan de behoefte van kennis van d© militaire verhoudigen ook forn-nen de ge rechten aangepast. Wat h-et snib a. gesteld© betreft, wordt g medegedeeld, da-t evenals voor de burgeram naren ge-l-dt, ook aan den militairen m e- narenreobter de rechtsspraak in pe-nsioaiza^ ken onttrokken blijft Hetzelfde geldt vooi disciplinaire e-n aanverwante zaken. Amt. 3 van het ontwerp 1-egt dienevo-lgens vast, dat -beroep ingevolge de Militaire Ambte narenwet niet zal kunnen wonden in-gesteld te gen Ibesflissingen ingeval-ge d-e hij of krachtens da wet op de Krijgstucht gegeven regelen ge nomen. Op dit al-gemeen beginsel laat art. 3 echter één uitzon-dering toe, n.l. voor ontslag van mi litaire ambtenaren op grond van art. 69 van -de Wet op de Krijgstucht. Dit omslag zal, wordt het ontwerp aangenomen aan den mili tair-en ambtenaren-rechter volgens de gefwome procedure kunnen worden onderworpen. De militaire gerechten zullen i-n tegenstel ling met de -bungergeredhten met vijf in plaats van met drie leden recht spreken. I-n eersten aanleg in Militaire zaken zal steeds opt-reèe-n -het Ambtenarengerecht, tot welks rechtsgebied de gemeente 'e Gravenhage behoort. Voor dlit Ambtenaremgereoh-t word t door den -minister va-n Defensie een militaire ledenlijst vastgesteld. Bij de -behandeling van militaire gedingen treden telkens twee leden van die lijst, volgens een tevoren opgemaakten rooster aangewezen naast d-e -burgerleden op en wel twee leden van -de zee- of vam de landmacht, naarmate het hesHu-i-t de handeling of de wei gering (om te besluiten of te handelen) in het klaagschrift aangevallen wordt beheerseht door de alge-meen verbindende voorschriften voor de zee, of door die voor de landmacht. In hooger beroep zal voor den Oemtralem Raad een soortgelijke regeling geldien. TOELATING ADELBORSTEN De Minister van Defensie brengt ter ken. nis van belanghebbenden, dat in 1931 bij het Koninklijk instituut voor de marine, te Wil lemsoord, kunnen worden toegelaten, op de voorwaarden, vervat in het reglement voor genoemd instituut: 22 adelborsten voor den zeedienst; 8 adeL boisten voor den stoomvaartdienst; 4 adelbor- sten voor de administratie. Voor inlichtingen wordt verwezen naar het reglement voor genoemde inrichting, dat koste loos verkrijgbaar is bij het Departement van Defensie (Hide afd. A) en bij den commandant van het Koninklijk instituut vóór de marine, te Willemsoord (Den Helder). DERDE ETAPPE Incident te München Men seint ons uit München d.d. 6 Mei: Vandaag werd in de Ronde van Duitschland de derde étappe Ulm—Ausburg—München, een afstand van 217.6 K.M. afgelegd. De deelnemers waren de vermoeienissen van Dinsdag nog niet geheel te boven gekomen, doch vandaag was de weg door de Beiersche hoogvlakte veel gemak kelijker, aangezien daar geen hellingen van be- teekenls voorkomen. Slechts enkele malen trachtten enkele rijders voor te komen, doch na genoeg zonder succes. Daar de Münchener po litie verzuimd had, voor de aankomst van de deelnemers de noodige voorbereidende maatrege len te treffen, had de 34 man sterke groep, die tegelijk aankwam, moeilijkheden te overwinnen om tot het doel te geraken, daar talrijke wiel rijders en auto's zich op den weg bevonden, om van de aankomst getuige te zyn. De manschap pen, die aan de spits reden, konden nog pas- seeren, doch de Italianen kwamen zeer in het gedrang waarbij Dinale door een kleinen auto werd aangereden en kwam te vallen, terwijl ook Giuntelli en Krier (Luxemburg) kwamen te val len. Frascarelli wond zich daarbij zoo op, dat hiivan zijn rywiel sprong en den chauffeur, die Dinale aangereden had, een pak rammel gaf., Dinale werd daarop door zyn landgenoten te voet naar het eindpunt gebracht. Hjj had enkele kwetsuren opgeloopen. Tengevolge van deze moeilijkheden werd de tijd voor alle 34 Seljjk gesteld met 7 uur 14 minuten en 7 seconden. Al leen voor Franssen (Nederland) werd een uit- zondering gemaakt, die als laatste kwam met uur 17 mk 17 sec.. By de eindspurt wist Wau- ters (België) nog een voorsprong te behalen, zoodat hij Antennen en Buse nog eemge lengten achter zich liet. Vervolgens kwamen Frana ^Luxemburg). Stöpel (Duitschland), Bruane België), Bulla (Oostenryk) en Degraeve (Bel gië) terwijl alle overigen, dus ook de Neder- lander Valenten, op de 10e plaats werden ge steld In het klassement komen Buse (Berlijn) en Stöpel op de eerste plaats met 26 uur 15 mm. rt sec en 35 punten, daarna Frantz (Luxem- burgl met 34 punten en Metze met 31 punten en denzelfden tyd. TEGEN DE „DAGERAAD" Zond-jMï 10 Mei wordt te Kerkrade een protestmeeting gehouden tegen de propaganda der vrijdenkers in Limburg. Als sprekers treden op pater Jacobs en de heer Jos. Pelzer, secre taris van den R.K. Mijnwerkersbond, DOOR DEN STROOM GEDOOD. Tijdens zijn werkzaamheden kwam de 35- jarige F. Oyen, uit Budel in een fabriek te Overpelt (B.)in aanraking met den draad der electrische hoogspanning, met het gevolg, dat hij op slag gedood werd. Het zesjarig zoontje van schipper Zuidland te Nleuweschans is gisteren verdronken. KIDSTON VERONGELUKT. De Engelsche vlieger-millionnair Glen Kidston is in Natal met den kapitein-vlieger T. A. Glad stone doodelyk verongelukt. Kidston had vorige maand een nieuw record gevestigd door het traject Londen—Kaapstad in zes dagen af te leggen. Volgens Reuter bevestigen nad"®b<f,ic!^£ dat Kidston's vliegtuig door een storm is «ve vallen, toen hy boven geaccidenteerd terrein vloog. Landarbeiders aan den voet vian to Tandjesberg zagen het vliegtuig, dat een vleugels verloor, neerstorten. Kidston ls Best - ven by zyn poging om de mogelykheid van een luchtverbinding tusschen Johannesburg en Du - ban te onderzoeken. Zyn dood wordt al„eme betreurd. Naar het Engelsch van Ben Bolt. HOOFDSTUK I DE ONTVLUCHTING Een plotselinge windvlaag, die het stof opjoeg, prikkelde de keel van no. 91 en. deed hem pijnlijk hoesten, waardoor de tranen in zijn oogen sprongen. Met de slip van zijn jas veegde hij zyn otgen uit en, aangezien hij niet tegen stukloon werkte, haastte hij zich abso luut nii-et om zijn arbeid te hervatten. Inplaats daarvan overzag hij d-e grauwe steengroeve, waarin hij werkte, met wan-h-o- pigen bük. Er vertoonde zich niets nieuws aan zijn oogen. Daar waren de veroordeelden, zijn kameraden in de gevangenschap, gekleed in het opva-llende zij het niet flatteuse uniform, dat door een bezorgde regeering ver schaft wordt aan haar onderdanen, die van een gemis aan eerbied voor de heilige wetten heb ben blijk gegeven. De sombere m-utaen ver hoogden nog het schooierachtige voorkomen der ongeschoren gezichten. Hier en daar slen terden gewapende cipiers, terwijl op een ver hoogden uitkijkpost een militair, met de kara- by'n onder den arm, een wakend oog over het geheel hield. Dat was alles; uitgezonderd dan een lichte mistwolk, die op den wind over de steengroeve kwam drijven en die, wanneer zij dichter werd, voor dien dag een eind aan -het werk van de ploeg zou maken. Niets nieuws dus voor een man, die al sedert m-aanden, dag in dag uit hetzelfde troostelooze beeld had aanschouwd. No. 91 steunde wanhopig a-ls hij overdacht wat hem, zoo gewend aan de afwisselingen van een druk leven, tot een krankzlnudgmakeiide een tonigheid was geworden. Zwijgen daar, jullie! De ruwe stem van een bewaker op eenigen afstand overstemde het geha-k en geklop der ge-reedschapp-en. Dan sprak achter hem, dieh- ter bij nu, een andere stem: Wat sta jij daar te suffen, n-o. 91. Schiet op met die steenen, luiwammes. No. 91 klemde de tanden op elkaar". Méér dan alle andere vernederingen, aa-n zijn gevan genschap verbonden, hinderde het hem zoo te worden aangesproken door een man, die in tellectueel verre zijn mindere was, m-aar wiens tijdelijke autoriteit hij zwijgend -moest onder gaan. Terwij-l hy zich -bukte om een blok steen op d-en wagen te tillen, greep hem plotseling een razend verlangen aan, daarmede het hoofd van zijn kwelgeest te ver-pletteren en gedu rende een fractie van een s-econde verkeerde de bewaker in werkelijk levensgevaar. De ge vangene, die met hem samenwerkte, ving ech ter den wilden blik in zijn oogen op en fluis terde haastig: Pas op, ouwe jongen! Gooi die Steen op den wagendat bespaart je heel wat diende. Vandaag of morgen worde-n hem zijn hersens toch wel ingeslagen, a-1 krijgt de e-e-n of an dere arme 'bliksem er de „kat met negen staarten" voor, geloof dat m-aar gerust. No. 91 wierp den steen op den wagen en gaf geen antwoord. Een plotselinge moedeloosheid overviel hem. Twintig jaren aldus te mid den van die naakte cellen, de kale gangen, de geasfalteerde binnenplaats, die afschuwelijke kapel met d-e verhoogde zitplaatsen voor de cipiers, die d-e wacht -hielden terwijl de ande ren baden, de steengroeven, de velden met de sombere mistvi-agen, de gure Dartmoor-winden, dat gereglementeerde leven, dag i-n dag uit, de gevoelloosheid van vaak brute bewaker», de gemeenheid van zijn lotgenoote-n, d-e trooste looze, verschrikkelijke, doodende eentonigheid van dit al-les Zijn hart kromp ineen, als hij aan de toe komst dacht. De dood leek te verkiezen hoven zulk een leven. "Meer dan eens was deze ge dachte bij hem opgekomen en 'n week tevoren, toen een man in zijn nabijheid op slag gedood werd door neervallend gesteen-te, h-a-d hij met plotselinge afgunst op het verminkte, doch in den dood vredige gelaat neergezien, en had don zijn lippen onwillekeurig gestameld; „Ach ...gelukkige kerel, gelukkige kerel!" Twintig jaar! Bijna een menschenleef-tijd! De gedachte werd hem te machtig. Het visi oen der komende jaren was onverdraaglijk. Mijn God, steunde hij, ik kan h-et niet uithouden. Zijn metgezel, een ouder ma-n, ving zijn woorden op en sprak met ruwe sympathie: Onder den indruk van het sombere weer, kameraad? Zoo'n gevoel, alsof het leven al die ellende en zoo, niet waard is, hè? Dat is het opk niet, stiet hij hartstoehte- lyk uit, en als het niet om één ding was, dan Als je bedoelt, dat je genoeg van deze el lendige rommel hebt en een kansje om u-it te knijpen wilt wagen, ben ik je man, mijn zoon. Ik denk, dat het de gedachte ia aan den buit, die op je ligt te wachten Neen! Het is de gedachte aan het gelaat van d-en man, die oorzaak is, dat ik Hola, ik snap je, Je bedoelt dat Je dit alles verdraagt om wraak te kunnen nemen op Zwijgen daar, jullie alsjeblieft. Hoor die vervelende papegaai, foeterde de oude gevangene, zwijgen hè? Hij wierp een rotsblok op den wagen en ging dan fluisterend verder: Jij wil-t eruit knijpen om je te wreken op den kerel, die je hierin draaide, hè, maar ik Hij hield even op. Kijk me eens goed aan. Een schooier, hé, een gevangene, hé. Zoo zie ik mezelf ook in moedelooze oogenblikken Hou je snater, no. 54! raasde de cipier. Maak liever voort met dien wagen! Voortmaken, hè? fluisterde de man zacht jes grinnekend tot zijn kameraad. Niemand maakt hier voort. Tijd in overvloed. Maar eens kom ik eruit, en dan zal ik hard gen-oeg voortmaken. Binnen een week ben ik dan „Gentleman Joshua, Zed." met een auto en een chauffeur van meze-lfl Is 't waarachtig? vroeg no. 91, onwille keurig eenigszins nieuwsgierig geworden. Ja, er is een geheim, dat ik van den Fransoos kreeg, die drie m-aanden geleden Stierf, toen ik oppasser was in een hospitaal. Een geheim, waai- groot geld in zit en waarmee je een kere-1 kunt uitknijpen, die het banknoten zal laten regenen. Al-leen de Fransoos kende de waarheid, en ik alleen ik ken die nu. Ik kan het haast niet uithouden. Ik hen maar bang, dat ik het besterf, voordat ik aan h-et werk kan gaan. Dat herinnert mij altijd aan een liedje, dat ik eens hoorde v-an een meisje in „Paddy's Goose" verdraaid aardig ding was datover een ouwen blinden zeeman, die op een viool speelde In de straten en alsmaar droomde van een schat van zeeroovers, dien hij wist op een verlaten eiland en dien hij niet kon -gaan halen. Zoo gaat het met mij ook, ter wijl ik hier ben, a-lleen heb ik geen viool om op te spelen, enmaar mijn hemel, kijk de mist eens. No. 91 keek rond. Het mistwolkje dat over de groeve was gedreven, en dat zoo straks nie-t grooter wa-s dan een tafelblad, was in korten tijd uitgegroeid tot een grauwe, dikke mist bank, die in de steengroeve zelf neerdaalde. De verhoogde wachtpost van den militair was reeds geh-eel omhuld en terwijl de jo-ngste ge vangene met verbazing de grijze deken, die zich over de groeve uitspreidde, gadesloeg, be gonnen de bewakers hun secties te verzamelen waarbij zij luide bevelen schreeuwden voor den terugtocht naar de gevangenis. Wij z(jn weer klaar voor vandaag, merkte -no. 54 schamper op. Zij schijnen bang te zijn dat de een of ander er vandoor zal gaan! De schreeuwerige s-tem van den bewaker, wien hij een Ingeslagen sch-ed&l had voorspeld, klonk door den mist, terwijl hij stond te razen tegen d-en een of anderen stumper, die zich niet ■gehaast had in het gelid t© treden. Schiet op daar, Harley! Wij kunnen niet wachten tot een slak als jij meekruipt en plotseling zweeg hij en gil-de dan heesch: Terug, gooi neer dien hamer! Weg, zeg ik je! Er klonk een wilde kreet van een man, die ten laatste zijn zelfbeheersching had verloren. Toen riep de bewaker weeT i-n doodsangst: Die ven-t is gek! Grypt hem, houdt he-m dan, jullie Zijn woorden stierven weg in een rochelende kreet. Een waanzinnige lach, die no. 91 deed huiveren, klonk door den mist, dan de doffe slag van een vallend lichaam. Van alle zijden kwamen de bewakers aansnellen, terwijl zij den mist met hun blikken trachtten te doorbo ren. Een wild gelach overstemde het rumoer van een algemeen gevecht. Dan riep een be velende stem; Sla dien gek neer! Blijkbaar was het niet zoo gemakkelijk om aan dit bevel te voldoen, want het gevecht duurde voort en het viel ibet luisterende paar niet m-oeilijk te hegrijpen, wat er gebeurd was. N-o. 54 herkreeg zijn spraak. Die heeft eindelijk zijn verdiende loon, of ik ben een Plotseling ophoudend, keek hij zijn gezel aan, zijn gelaat een en a-1 verbazing. Wel allemachtig! stamelde hij. Wat,... No. 91 voleinde zijn zin niet. Op eenmaal begreep hij, wat zijn kameraad bedoelde. De kans, waarvan deze 5 minuten geleden h-a-d gesproken, klopte aan de deur. De mist en de vechtende, krankzinnige boden een als door den hemel gezonden kans. Als je durftbegon no. 54 aarzelend. Durf! De jongeman lachte minachtend en het vol gende oo-genhlik rende hij naar den uitgang van de groeve. Juist toen zij deze bereikten, dook voor hen 'n man uit den mist op. H-et was een van de bewakers. Hij riep een alarm en lichtte zijn karabijn op, maar no. 54, een zwaar gebouwd man, sprong n-aar voren en zijn lin kervuist trof met volle kracht de kaak van den cipier. Als een blok viel deze neer, maar in zyn val ging de karabijn af en het schot waarschuwde led-er in de omgeving, dat meer 'moeilijkheden in aantoch-t waren. Pech bromde no. 54. Wij zullen nu moeten rennen, tif de kat met negen staarten wacht ons! Achter hen weerklonken schoten. Antwoor dende kreten werden van links en rechts ver nomen en beiden beseften, dat hun kans ml niem was geworden. Toch renden zij voor de lieve vrijheid, zonder verslapping of ook maar de geringste gedachte aan overgave. Zij wierpen zich in het struikgewas langs den weg, die van de groeve naar de gevangenis voerde, en eenmaal daarlr^ verborgen, met den vriendelijken mist, die steeds dikker werd, als bondgenoot, hielden zij een oogenblik halt om -te luisteren. Er weerklonken haastige voetstap pen op den weg, vanuit de richting van de groe ve werden aanwijzingen geroepen, en het werd beiden duidelijk, dat hun vlucht ontdekt was. De honden zijn op jacht fluisterde no. 91 Ja, en wij zullen moeten rennen als hazen, Zü snelden verder, tusschen de struiken door, ROTTERDAM, 6 Mei. De prfizen heden be steed aan de Coöp. Tuinbouwveiling Kotterda en Omstreken. G. A. waren als volgt: Hou. kias- komkommers le soort 2227 ct., 2e soort li J~- ct., 3e soort 13—17 et., Holl. platglas komkom mers le soort 22—33 ct-, 2e soort 18—29 ct-, oe soort 1421 ct., bloemkool le soort 1119 ct-, ae soort 913 ct., uitschot 5—8 ct. per stuk, sm (Meikoning) le soort 5—8.10, 2e soort 2.30—5.30 snyboonen 1.28—1.40 per 100 stuks, komkommer- stelt 23—30 ct., slavellen 6—15 ct., postelein ZO— ct., stamprinsessen 1 per kg., spinazie 4—4s.ao per 100 kg., peen 20 ct„ rabarber 25 ct. per dos. tomaten A 57—67 ct., B 46—52 ct., C 50—63 CU, CC 4546 ct. per pond, radys 3.405.80, seldery 4.10 per 100 bos. Aanvoer sla 653.000 krop. ROTTERDAM, 6 Mei. Veilingsvereenlging Vrfla Aardbeienveiling Charloisspinazie 40.30, stoof sla 7—12 per 100 kg., sla 3.30—5.40, eieren ƒ4— 4.20, eendeieren 3.60 per 100 stuks, peen 20, rdaijs 2.904.70, rabarber 2.504.50, selderjj ƒ2.40—2.80, prei le soort ƒ2—2.60, 2e soort ƒ1— 1.80, peterselie 3.503.70 per 100 bos. too min mogelük leven makend, en in enkel© minuten bereikten zij den rand van het struik gewas. Voor hen, zooals -beide wisten, lag een open vlakte met aan de overzijde een bosch, en daarachter de weg- n-aar Tavistock. Bij heU der daglicht zou die open vlakte ongetwijfeld onmiddellijke ontdekking beteekend hebben, m-aa-r nu vergemakkelijkte de dikke mist hun vluoh-t ten zeerste. Hun eenige risico was een plotseling optrekken van den mist, maar no. 91 was, ondanks zijn betrekkelijke jeugd, een ge traind sluiper en hij had menige raid op de Duitsche loopgraven aan Ihet Westelijk front in Egyptische duisternis geleid. Aandachtig rondspeurend, begon hij het open veld over -te steken, steeds voortsnellend, meit zyn hijgen den makker op zijn hielen. Een minuut ging voorbij, twee minuten, drie, en zij waren reeds half weg, toen no. 54 over een steen struikelde en zwaar neerviel. Het on verwachte van den val ontlokte hem een kreet van schrik, die als een pistoolschot door de stilte klonk, maan- terstond sprong hij weer overeind. Niets gebroken, vooruit maat! De jongste, die een oogenblik halt gehouden had begon opnieuw te rennen, dicht door den ander gevolgd. Zonder dat zij het echter wis ten, hadden waakzame ooren de kreet, aan no. 54 ontlokt, opgevangen en minder zwaar geschoei de voeten snelden voort, om hen op te vangen alvorens zij het bosch zouden bereiken. Zij werden zich van het dreigende gevaar eerst i^wust, toen een windvlaagje als het wa re een tip van den mistsluier even optilde en hun een glimp toonde van het bosch, niet ver der dan 20 meter voor hendoch enkele metera daarvoor een figuur in blauw uniform de ka rabijn in de hamd. En waker schreeuwde no. 54 pas op. Halt! Het bevel van den bewaker klonk tegeHJK m-et de waarschuwing van no. 54 maar ondanks de dreigende karabijn, gehoorzaamde geen van beide vluchtelingen aan het bevel. (Wordt vervoigdjf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 7