NEDERLAND OP DE KOLONIALE TENTOONSTELLING Een wereldrijk waardig T DE ARTIKELEN DER DRANKWET Het Nederlandsche paviljoen officieel geopend Herinneringen ZATERDAG 9 MEI 1931 V ALLEEN MAAR STAANPLAATSEN! R- K. MIDDENSTANDERS NAAR ROME DE R. K. HANDELSREIZIGERS HET ZOEKEN NAAR EEN VIERKANTENCIRKEL RADIO-TELEFOONDIENST NEDERLANDNED.-INDIE DE MOORD OP HET ROKIN Een Toiletgeheim. Op de spitsuren! Volle tramwagens! Heel gewoon te two ren: „alleen maar staanplaatsen, mijnheer!" We kunnen er genoegen mee nemen voor een oogenblik, omdat liet niet anders gaat en we gauw thuis willen zijn; aangenaam doet het niet aan. Menig ingezonden artikel in'de courant heeft aan dat onbehagelijke gevoel zijn ont staan te danken. In Amerika heeft men het gezegde: „alleen maar staanplaatsen", toegepast op het denk beeldig oogenblik, dat volgens sommige neomalthusianen binnen niet al te langen tijd voor onze wereld zou aanbreken, als hun uitstervingstheorieën niet werden door gevoerd. Als de menschen „doorgingen" met zoo veel kinderen te krijgen, zouden er op de wereld over een tijdje niets meer dan staan plaatsen te krijgen zijn. Een zeer onbehagelijke toekomst! Vanzelf hebben zielige menschen dat graag geloofd: wat men graag doet, gelooft men graag; of: als men een hond wil slaan, vindt men gemakkelijk een stok. Zoo is het voor den doorsnee-me-nsch, die het zelf niet kwaad heeft, of voor den werk gever, die niet zooveel meer verdient, klaar als de dag, dat de loonen, de „hooge" loonen van de arbeiders, wel te verstaan, de malaise veroorzaken en verklaren. Wie weet, of op die manier ook door arbeiders niet de malaise te verklaren zou Zl'jn door de „hooge" loonen met al wat er aan los en vast zit, van de hoogere arbeiders, als directeuren, commissarissen en aandeel houders! De wereld zou moeten uitloopen op een uithongeringseiland, zonder het neo-malthu- sianisme, heette het. En nu komt juist uit Amerika een ander geluid. Als de hoogbeschaafde en ve-rbazemd-prak- tische wereld niet heel erg oppast, dan gaat door de toepassing van het neo-malthusia nisme de wereld een blijvende crisis tege moet op economisch gebied. Want, zoo redeneert men: bloeiende econo mische toestanden vragen afname. Niet alleen koopkracht van een klein getal men schen, maar juist koopkracht van heal veel menschen. Men kan het productieproces versnellen, door meer goederen te fabriceeren ze goed- kooper maken; wat heeft men aan de massa goedkoope goederen, als daaraan niet beant woordt de behoefte van een groote massa. Wamt de tegenwoordige crisis kenmerkt zich juist door een teveel van voorradige goederen. Als het. afzetgebied niet voortdurend groo- ter wordt, is liet totaal onmogelijk de grootere hoeveelheid geproduceerde goede ren te kunnen blijven plaatsen. Het mmsclie- lij-k geslacht moet niet alleen blijven be staan, het moet niet alleen zich geregeld vernieuwen, maar juist vermeerderen, wil de vooruitgang van de techniek op (ten duin nog niet vee] grootere crisissen te voorschijn roepen. Zoo zou reeds op het oogenblik in de meeste landen een zoodanige toestand be staan door het te weinig huwen of het te weinig kinderen hebben in het huwelijk, dat ai is er op het oogenblik nog een overschot van geboorten op sterfgevallen er toch reeds een tekort is op net aantal kinderen, dat ieder jaar geboren moét wor den, wil de maatschappij in denzelfden toe stand blijven. Dien kant eens uitkijken geeft wellicht weer eens een anderen kijk op het maar al te eenvoudige recept van noomalthusiaan- sche geneesheeren der maatschappij; dat er te vepl menschen bestaan! Integendeel! Daar zijn er reeds te weinig. Alleen de Slavische volken schijnen nog te voldoen aan den eisch, die een natuur lijken aangroei en vernieuwing van het menscholijk geslacht vraagt. Het vertrek Zooals bekend, zijn uit de Katholieke sociale organisaties twee bedevaarten naar Rome ge organiseerd ter gelegenheid van de Rerum Novarum"Jierdenking. Die van het Werklie denverbond vertrekt dezer da.genT die van den Middenstandsbond is gistermorgen afgereisd. De reis, waaraan ruim 140 pelgrims deel nemen, staat onder leiding van den voorzitter van den Ned. R.K. Middenstandsbond, den heer C. J. G. Struyoken te Den Haag, als voor zitter van het Réis-comité. Met denzelfden trein zijn H.H. Hoogw. Ex cellenties mgr. Jansen, mgr. Aengenent en mgr. Diepen naar de Eeuwige Stad vertrokken. TWEEDE KAMER PASTOOR P. JASPERS. De zeereerw. lieer P. H. V. Jaspers, pastoor te Liessel, is Dcrn-derda.gnach-t voorzien van.de laatste H.H. Sacramenten. PATER J. ENGBERS S.J. f Te Djokjakarta op Java is voorzien van de H.H. Sacramenten der ^tervenden overleden in den ouderdom van 72 jaar de weleerw. pater Joannes Engbers S.J. HH. WIJDINGEN. Z. H. Excellentie Mgr. A. F. Diepen zal den Tweeden Pinksterdag 25 Mei rp het seminarie te Haaren de Tonsuur en Mindere Orden toe dienen. EEN KUNSTWERK VAN VOLSLAGEN HARMONIE P a r ij s, S Mei 1931. Op het oogenblik, dat onze courant ter perse gaat vangt op de Internationale Koloniale Tentoonstelling de plechtige opening van het Nederlandsch paviljoen aan, met hetwe-lk wij een getuigenis afleggen van or.s koloniaal wezen en streven, in de liisto-rie en op den huidigen -dag, en het kan zonder chauvinisme gezegd: too-nen op koloniaal gebied een wereld rijk waardig te zijn. En zulks geheeil in het kader der opvattin gen, die bij deze wereldtentoonstelling door haar s-tootgeve-rs hebben voorgezeten. Immers maarschalk Lyautey, die de motorische kracht voor deze geweldige koloniale manifestatie is geweest, heeft in de eerste plaats gewild, dat de expositie van Vincennes een leering zou zijn. En niet alleen om den omvang van het kolo niaal vermogen -dér kolonls-eerende landen in afgunstigen ijver te doen meten, maar om te doen zien, wat de blanke rassen in bun kolo niale taak aan (le verre gewesten hebben ge bracht, zoowel wat zij er hebben gevonden en wat er onder den invloed van den W-es terse liern geest aan arbeid en beschaving kon worden opgewekt. Men heeft dit reeds willen uitdrukken In het uiterlijk aspect om daardoor de tentoon stelling, dat aantrekkelijke te geven, wat de belangstelling zou kunnen wekken voor het intrinsieke. Vandaar dat de voornaamste kolo niën niet geaarzeld hebben baar paviljoens te doen optrekken uit de element-en van haar eigen kunst, zooals de inhoud dier ware pa leizen de elementen van kunst en cultuur en economie der koloniale gewesten nioest bevat ten. Dien opzet hebben wij getrouw gevolgd en het resultaat is geweest, dat ons paviljoen, dat werkelijk een paleis is, geheel op dezelfde lijn staat al-s dat der rijkste vreemde koloniën en misschien nog met de eerepalm naar voren kan treden, daar wij ons niet tot liet naboot sen alleen hebben bepaald, maar een geheel Het Nederlandsche paviljoen werd giste ren reeds officieus opengesteld, hebben verwerkelijkt, -dat door een oorspron kelijke en majestueuze architectuurgedachte is beheersebt geworden. We zijn groot voor den dag gekomen. Ook in letterlijken zi-n. Wanneer de vloed toeschou wers, d-e onafzienbare boulevard Dau- mesnil opkomen, dan bemerken zij nog voordat ze de witte pylonen zien van den waarlijk mo- nmnentale-n hoofdingang de pagode vorm ïge symbolleke dakstapeling van wat wij den to ren van ons hoofdgebouw zouden willen noe men Want een toren is een roepste-m en in derdaad ons paviljoen heeft zich me over-heerschen en roept van vei re e Ho stelling. We hebben twee restauran-ts geplaatst en dat heeft ook zijn nut doch die twee restau rants zijn niet aan de keukenmeesters overge laten, ze zijn twee goed aanpassende stukken bij de algemee-ne architectuur van ons parij- scbe stuk Ins-ulinde. De wijde dree ie over bleef, is een waar natuurmuseum geworden. De zeer gave smaak van den heer Mooien heeft daar -de Batakhui-sjes weten op te stellen, die, in Indië uiiteemgenomen, hier geplaa zijn als ware kunstvoorwerpen en daardoor (zoo vergelijking gepast ware) reeds een "ap! a~ len voorsprong hebben op al dat imitatiege. doe, dat meer -gra.ppig is, dan ondemc end, wat uit den aard der zaak op deze tentoon stelling voor de ondergeschikte doeleinden moest worden toegelaten. Ons groot paiv-iljoen Is een monument. Niet alleen door zijn omvang, waar het 600 M. op pervlakte beslaat, niet om liet magistrale van bet gevelaanzicht, dat zic-h 110 meter hreed kan uitstrekken, niet om de bijzonder rustige en harmonische dak-opstapelinig, waaraan alle zwaarte ontnomen wordt door de Bal-is-che poort, die tot een hoofdingang is uitgegloeid door een kunstzinnige po-ussêe, die beheerscht werd door een harmonie-gevoel, -dat bewonde ring wekt maar door datgene, wat zoo moeilijk is uit te drukken maar dat zelf zoo die-pen Indruk maakt, dat deftige, dat „cossu zouden de Frans-chen zeggen, dat heel voor name, hetwelk het ensemble doet zien, zijn geest incluis en het détail in de harmonie ver vaagt. Het imposante ho- fdgebouw is geen staatsie- gevel, waarachter de ruimte de belofte niet nakomt. De architectuur blijft overal zich zelf gelijk. We hebben naast het hoofdgebouw een binnentuin, die één geheel blijft vonmen -#net het architectuurgewro-cht. Na dien binnentuin, want om van binnenplaats te spreken, daar voor z(jn de afmetingen te groot, een tweede paviljoen dat der particuliere inzendingen en wé verlaten de volslagen harmonie n-iét. Er ligt een pendoppo achter en nog steeds ver-la ten we niet dezelfde harmonie. De tuin ls in gesloten door balineesche muren, óf met een gespleten poort, óf met een tempelpoort en voelt men, dat men binnen een architectuur blijft die nog Iets anders is dan een bouwkun stige symphonic, maar een, die bevrucmt werd da-r een religieuss conceptie. Daar ligt misL schien het geheim van de harmonische schoon heid van ons paviljoen, dat zij, die de elemen ten verwerkten, geen oogenblik vergeten heb ben niet een levenloos materiaal te verwer ken, doch een bouwstof, waarop een eerbied waardige cultuur haar innigste innerlijk heeft afgedrukt. Die prachtige binnenhof is dan ook een rus tige hof van overdenking gebleven, zoo goed als de binnenhof, die in het hoofdgebouw is gespaard en als toegangsplein dient voor den tempel van Mendoet, die wel eens de „clou" van deze tentoonstelling zou kunnen zijn voor hen, die er komen om ernstig met de Oostersche be schavingen kennis te maken. Men weet, dat men een deel van den Javaanschen Mendoet- tempel hee-ft afgegoten en er een Boeddha en twee Boeddhisatwas heeft geplaatst, met scrupuleuze getrouwheid liet Javaansche Men doet interieur weergevend. Die reconstitutie is al buitengewoon geslaagd. Als het de bedoeling was geweest thans reeds een opsomming van de stands en verdere „inzendingen" te geven, dan hadden wij daar bij moeten beginnen. Want wat Nederland in Indië gedaan heeft, dat is hier tot een apo theose geworden, die van alle wanden juicht en al is het met de schoonheid der allegorie uitgedrukt, het is een nuchtere waarheid, die spreekt. Lees de wanden der grandiose recep tiehal. We zien er de eerste Oostindië-vaardere uitvaren en in de tropen arriveeren, we zien er Batavia opbouwen en we zien er het Java zelfs van voor de Compagnie. Onze koloniale geschiedenis en de geschiedenis onzer koloniën is er in beeld gebracht door vaardige en in liet bijzondere gevoelige kunstenaars en hun werk zal later dienen geloofd. Onze Wester- ache kunstenaars hebben hier prachtwanden ge maakt en het -is de inboorlingen-kunst, die de rijkste stoffen en kunstvoorwerpen heeft op geleverd, om die wanden te drapeeren. Alles is hier de gelukkige en bekoorlijke verbinding van 't Westen en het Oosten. He-laas heeft heden het weer niet medege werkt voor de openingsplechtigheid. Motregen in den ochtend en verder een druildag, die wei nig oogenblikken van hoop heeft gegeven. De belangstelling is anders enorm. In de groote hall levert de bedrijvigheid een prachtigen aan blik. De Fransche minister van koloniën, de heer Reynaud, onderhoudt zich met onzen mi nister van Koloniën, den heer De Graeff en tal van hooge autoriteiten, de meesten in gala uniform, en putten zich uit in bewondering voor het interieur, dat een expositie omvat, welke de buiten gewekte verwachtingen niet teleurstelt. minister REYMER IN DE KRO.-STUDIO De oif-mis-ter van Wateestaat, m-r. Reymer, bracht gisteren, vergezeld van den directeur- generaal der P. T. T., den lieer Ir. Damme, een bezoek aan Hilversum tot het -bezichtigen van de nieuwe studio's van de K. R. O. aldaar, waarna tevens de omroepzendcr te Huizen in ©Ogenschouw werd genomen. In jaarvergadering Gisterenmiddag is te Utrecht de algemeen® jaarvergadering van de Nod. R. K. \eieem ging van Handelsreizigers en Handelsagenten V Oliristoffel" gehouden, welke heden door een' buitengewone algemeens vergadering zou worden gevolgd- In zijn openingswoord uitte d-e waarnemend algemeen voorzitter zijn vreugde er over, dat d-e opkomst op -deze bijeenkomst met minde, is dan op vorige jaarvergaderingen hoe we. -thans voor het eerst geen feestelijkheden of ficieel aan de vergadering verbonden z,j n Verder stelde de voorzate de viaag. „Hoe staat het met da kennis der leden betreffende d-e sociaal-economische vraagstukken Deze is. zoo luidde zijn antwoord, niet voMoende. De oorzaak hiervan is, dat men geen goschik d.w.z. practisch en bevattelijk leermateriaal lieeft, dat zonder leermeester is door e ver. ken. De conclusie van den voorzitter \\a.s, a. m-e-n in de afdeelingen moest trachten cursus sern te organ i-seeren, waarin het geheel e maa,- schappelijke vraagstuk onder .deskundig® lei ding behandeld zal worden. Hierop werden d-e jaarvers-lagen van den al- gemeen secretaris, don h-eer J. Hoornberg Jr. en van den alge-meen penningmeester, d-en beer Th. G. Distelbrink, onder dankbaar ap-p-laus goedgekeurd. Voor de „al-gem-eene beschouwingen" gaf ziek een groot aantal sprekers op. Door d-en afgevaardigde van de afd. Gronin gen word he-t -bestuur gevraagd aan leden, die een betrekking zoeken, eenige malen per week een lijst met vacatures, uit d-e dagbladen over genomen, te sturen. Nu de advertenties via he-t orgaan ter kennis van d-e leden worden ge bracht, verloopt er veel te vee-1 tijd. De af-deeltog Amsterdam uitte bij monde van haar vertegenwoordiger o.a. d-en wen-sch, dat ee-n kra-ahtige-r nationale propaganda zou wor- d-engevoe-r-d en gewestelijke cursussen in het verkoopen, zo-nder on-dersoheid voor d-e verschil- lendo vakken, op touw gezet zouden worden. Het dee-d der afdeeling Nijmegen o.a. leed, dat er nog steeds vrouwe-lijk personeel cp het bondöbureau aanwezig i-s. De afgevaardigde van de afdeeling Utrecht maakte een opmerking over het balloteeren van nieuwe leden, terwijl de afgevaardigde van Apeldoorn zinspeelde op de administratie en de handelwijze -der oommissie van redactie van het orgaan hekelde. De spreker ontlokte een luid applaus, toen hij bet afkeurde, dat aan de «hans behandelde agenda nog een lezing was -toegevoegd. Na eenige klachten van Tilburg en Breda, zei de afgevaardigde van Rotterdam, dat het in. bet a-fgeloopen vareenlgingsjaar a.llerbedroe- vendiS-t is toegegaan. Sp-r. achtte -het noodi-g, dat weer een cpim-mlssie van propaganda in het leven wordt geroepen, vooral waar het aantal leden van ongeveer zesduizend op 1950 is gezakt. Toen -de vakgroep III tegelijk met het vra gen van eenige -M-idhtingan haar -dank aan het bestuur had -betuigd, gaf do afdeeling Hilver sum haar o-nts-temniing te kennen o-ve-r d-e wijze van benoeming van d-en nieuwen buiten gewoon bestuurder. Do veirsdbillenide sprekers beantwoordend, verdedigde de wad. voorzitter zijn houding en die van het gezamenlijke bestuur en deed hij versdliiiiH-e-nde it-o-Eesgg'inige-n. O.a. zei hij, -dat belanglieib-be-nide leden al on-mld-dellijk op vaca ture-s opmerkzaam worden ge-m-aakt. Colpor teurs h-ooren niet 'bij „St. Obri-staf-f-el" thuis. Na zijn repliek deed de voorzitter namens he-t bes-tuur liet voorstel om -de algemeen® jaar vergadering thans af te bre-lten teneinde eerst de r-ad-e van pastoor Hooij man te aanhoore-n, Zaterdagochtend de buitengewone vergadering te openen, dan weer on-middsUijk te schorsen ter voortzetting van de-ze a-lge-me-ene jaarverga dering. Dit voorstel werd aangenomen. STERKE DRANK EN VERGUNNING DE VLUCHT DES KEIZERS IN 1918 NAAR NEDERLAND TARWE-WET Vooraden in Noord- en Zuid-Holland De Tarwe-organisa-ties voor Noord-Holland en voor Zuid-Holland deelen mede, dat de vol gende voorraden van oogst 1930 aanwezig zijn: in Noord-Holland 12403 ton, toebehoorer.de aan 694 tarwetelers; in Zuid-Holland G518 ton, toe- belioore-nde aan 1005 tarwetelers. De tarwe-organi-saties voor Noord-Holland en die voor Zuid-Holland deelen mede, dat de aansluiting als lid zeer naar wensch i-s ver- loopen. In de meeste streken zijn.alle tarwe telers lid geworden. Daar zich niettemin het geval kan voordoen, dat telers onbekend zijn gebleven met de ge-legenlieid tot aansluiting, wordt nog eens het adres mede-gedeeld waar men zich als lid kan aanmelden. Dit adres is voor Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht (ten Westen van de Vecht en ten Noorden van den Ouden Rijn)Anna Paulownastraat 20, Den Haag. De aangifte voor voorraden van oogst 1930 is "gesloten. Voor den verbouw in 1931 kan de aangifte geschieden tot uiterlijk 15 Mei a.s. OVEREENKOMSTEN INGEVOLGE DE MIJNWET Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de wetsontwerpen: le. machtiging tot het sluiten van overeenkom sten, als bedoeld in art. 5a der Indische Mijn wet, met de te 's-Gravenhage gevestigde N.V. Nederlandsche Koloniale Petroleum Mij. betref fende de opsporinig en ontginning van aard olie enz. in zes terreinen (terreingroepen) ge legen in de gewesten Atjeh en onderhoorighe- den, Riouw en onderhoorlgheden (Indragiri), Palembang, Oost-Java (residentie (afdeeling) West-Madoera) en Menado; 2e. machtiging tot het sluiten van overeenkomsten, als bedoel'd in art. 5a der Indische Mijnwet, met de te 's-Gra- venhage gevestigde N.V. De Bataafscihe Petro leum Maatschappij, betreffende de opsporing en ontginning van aardolie enz. in vijftien terrei nen (terreingroepen) gelegen in de gewesten Atjeh en onderhoorigheden, Palembang, West- Java (residentie (afdeeling) Krawang), Oost- Java (residentiën (afdeelingen) Bodjonegoro, Grissee, Soerabaja en Ocst-Madoera) en Zuider en Oosterafdeeling van Borneo. Met vele leden stemt de minister in met de strekking van hun betoog, dat voor exploitatie van aardolieterreinen in gemengd bedrijf aan speciale voorwaarden moet worden voldaan, welke in het on-derwerpelijke geval niet zijn vervuld. Wanneer van eenig terrein verwacht wordt, dat het zal voldoen aan de voorwaarden, welke voor de regeering exploitatie In den vorm van een gemengd bedrijf aannemelijk maken, zal zij niet nalaten, de mogelijkheid van toepassing van dezen bedrijfsvorm zorgvuldig na te gaan. Een opgave, als door enkele leden gewenscht, nopens de bedragen, welke de Staat uit de tot dusver afgesloten z.g. 5a contracten zijn toege vloeid is als bijlage aan de Memorie toegevoegd. Hieruit blijkt, dat in totaal ls ontvangen aa.n cijns: in 1925 ƒ2.818.308, in 1926 2.649.491, in 1927 (voorloopig) 2.748.381; in 1928 (voorl.) ƒ31449.126 en in 1929 (vrl.) 4.899.643; aan vast recht: in 1925 77.900; in 1926 ƒ77.900; in 1927 77.900; in 1928 91.863 en in 1929 ƒ92.172, terwijl als aandeel in de netto opbrengst van de Ned. Ind. Aardolie-Maatschap pij werd ontvangen in 1928 257.156 en in 1929 343.098. LIJK OPGEHAALD. Donderdag is uit het Bote-rdiep in de gemeente Beduni het lijk opgehaald van de 20-jarige dienstbode, B. M., die sedert Woensdag werd vermist. Het lijk is naar het Academisch Zie kenhuis te Groningen vervoerd. Wij willen belangstellenden er wel even aan herinneren dat een volgen van de Kamerdis cussies met in de hand de vigeerende Drank wet, beslist uit-ges-loten moet worden geacht. Daarvoor zijn er in 't wetsontwerp te veel ver anderingen gekomen en is het noodig minstens beide teksten voortdurend te vergelijken en dan nog g-oe-d uit te kijken! De nieuwe wet definieert in art. 1 „sterken drank" als „drank, die (bij een temperatuur van vier graden van de honderdd-eelige schaal) voor vijftien of meer volumen-procenten uit aloobol bestaat, met uitzondering van wijn'' (geen volksartikel!) Deze, als vrucht van chemische voorlichting verkregen definitie, is gehandhaafd ondanks bezwaren van d-s. v. d. Helde. Het tusseben haakjes geplaatste ontsproot niet aan ':i che misch maar aan een juridisch brein. Mr. Boon heeft met de inlassching ervan verkregen, dat bij het bepalen van het alcoholgehalte rekening wordt gehouden met de temperatuur. Mr. Kortenhorst die hij dit artikel al direct met een amen-dement kwam, dat aangenomen, slechts één soort vergunning zou hebben laten be-staan (behalve dan die voor hotels en socië teiten), was minder gelukkig. Hij wilde de fa cultatieve splitsing van de vergunningen, waarop de Minister juist door den aan-dran-g van de Voorbereidingscommissie was terugge komen, weer In de wet brengen, zij het dan, dat men zou moeten tappen in een apart lo kaal. Nu kan de imperatieve split-sing der be staande wet veel overtredingen brengen dit was trouwens de overweging voor een wij ziging maar de faoultatieve heeft ook haar bezwaren, daar zij o.a. de tappers sterk -bevoor deelt en den gang naar hun inrichtingen kan bevorderen. Natuurlijk kon de Minister niet verklaren, dat de verplichte splitsing altijd zal worden nageleefd, maar deze schijnt altijd nog heter te oontroieeren dan de faoultatieve, welke de heer S-noeck Henkemans een bron van ontduiking noemde, zelfs al maakte men naar de letter alles schijnbaar in orde. Mr. Kortenhorst trok toen zijn eerste om vangrijke amendement in en rond vier uur was artikel 1 van de wet er zonder stemming door. Het ging ook goed ipet art. 2, maar art. 3 vergde weer heel v-eel tijd. Dit artikel be paalt dat een sollicitant-vergunninghouder verlof vraagt aan den burgemeester van de gemeente zijner keu-ze of aan Gedeputeerden, zoo hij een so-cieteit of hotel wil exploiteeren. Het verzoekschrift ver-meldt, zegt het artikel verder, „welke vergunning verlangd wordt; het bevat voorts de namen, voornamen, leef tijden, ambten -beroepen en bedrijven van den verzoeker en van hen, die bij het in «werking tred-en der vergunning he-t huis, waarin het bedrijf gevestigd zal zijn, zullen bewonen en alsdan ouder zullen zijn dan zestien jaar, be nevens een nauwkeurige opgave van de loca- liteiten, waarvoor de vergunning wordt ver langd. Bij het verzoekschrift wordt gevoegd het bewijs, dat de verzoeker de beschikking over die localiteiten zal hebben, wanneer hem de vergunning zal zijn verleend." Weg met die laatste zinsnee, stelde m-r. van Hellenberg Hubar per amendement voor. En mr, Boon schoot den katholieken afgevaardig de te hulp. Het is dwaas om iemand die wel licht twintig jaar op de lijst kan staan, de 'verplichting op te leggen gedurende al dien tijd een localiteit te reserveeren tot den dag, dat het vergunningsbrevet hem gewordt. Men zal natuurlijk allerlei sohijn-contracten maken om aan den gestelden e-isoh te voldoen. Maar mr. Oud zei: nee die bepaling moet er wèl in, want zij weert niet--serieuze candidaten (aspirant-jeneverrentetrekkers, die zelf aan geen exploitatie denken) en tegen schijncon tracten k-an de ge-meente-overtieid waken. Zoo komen er behoorlijke lijsten van gegadigden, die in de termen vallen voor vergunningen, welke in het maximaal stelsel toegestaan kun nen worden. En -voor alle securiteit wilde de v.d. afgevaardigde -door middel van overgangs bepalingen de bestaande lijsten nog wel zien „-gezuiverd". Dit was ook de gediachtengang van den Minister en deze sprak dit duidelijk uit. Doch daar kwam de heer v. Hellenberg Hu- bar, die op dit punt den steun van dr. Beumer kreeg niet van in. Zijn amendement sloeg op de bestaande practijk, welke de wet ongewij zigd laat, doch niet op de ideale toepassing, welke den Minister blijkbaar voor oogen zweeft. Mr. v. Hellenberg wil ook serieu-ze candidaten op de lijst -maar men moest het amendement niet bestrijden niet een andere practijk, laat staan met nog niet geregelde overgangsbepalingen. De heer Van Vuuren had de moeilijkheid spoedig door: hij constateerde direct, dat de enkele zinsnee niet was te schrappen; dan moest de rest der eisohen eigenlijk ook gToo- tendeels vervallen. Het wetsartikei "bedoelt de lijst te veredelen door aan de overheid een wapen meer te geven tegen verdachte sollici tanten. De heeren schenen ons naar d-en vierkanten cirkel te zoeken. Wij bewonderden -den harts tocht, waarmee mr. Oud het regeerin-gsontwerp verdedigde, maarals deze afgevaardigde, die op liet verpaohtings-systeem ten zeerste is gebeten, overtuigd was, dat d-it was afgebon den door het in de wet opgenomen verpach- tingsver-bod, waa-r was dan eigenlijk deze na drukkelijkheid in het -bestrijden van mr. v. Helleniberg's amendement voo-r noodig? Met het vervallen van -het vervangings-systeem, is de lijst immers al grootendeels gezuiverd. Maar twijfelen de heeren ook aan de probaathaid van hun recept? Dan is 't te be-grij-pen, dat men voor alle zekerheid naast het pachtver- bod ook nog andere middelen zoekt om de lijst d-e beruchte lijst van vergunnin-g-gegadigden, ontstaan door Kuyper's wet, te doen inkrim pen. Doc-h dan kunnen wij óók begrijpen, dat mr. v. Hellenberg Hubar zijn amendement, on danks mmisterieelen druk, niet introk en dat het de stemmen kreeg van Mgr. Nolens en dr Colijn. Het sneuvelde weliswaar met 14 te-gen 41 stemmen maar dit heeft niet galegen aan mr. v. Hellenberg, die deze keer de verdienste had behalve helder ook kort te wezen in zijn verdediging. Ds. v. d. Heide, die de aan milltai-r gezag onderworpen localiteiten of kampen ook aan het vergunningsrecht onderworpen wil zien, kreeg zijn zin niet. Niet alleen oud-minister van Dijk, maar ook de heer Schaper had er bezwaar tegen. Hulp Van generaal van Heutsz? In „de Roode Meidoorn" werd een fragment gepubliceerd uit het eerlang te verschijnen, vierde deel van Trcristra's gedenkschriften. Daarin wordt o.m. behandeld de vlucht van den ex-keizer in November 1918, waarbij Troelstra zegt, altijd te hebben geloofd, dat het bezoek van generaal van Heutz, kort te voren in Spa gebracht -met 's keizers vlucht ten nauw- ste heeft verban-d gehouden. In „het Volk" schrijft n-u een gepensionneerd hoofdconducteur der Ned. Spoorwegen in dit verband het volgende: Wat ik op 3 November '18 waargenomen heb is zeker in staat dat bezoek met de vlucht van den ex-keizer in nauw verband te brengen. Op dien 3en November vertrok generaal Van Ilcutz met den eersten trein van Amsterdam- Weesperpoort naar Roosendaal. Het wa? ijzig koud en ik had werkelijk medelijden met den generaal, die, in uniform gekl-eed, het blijkbaar met de koude erg te kwaad had, evenals met de hem uitgeleidende dame en haar 6 è- 7-jarig dochtertje, die op het perron bleven tot de trein vertrok. De treinen werden wegens kolengebrek niet verwarmd en zoo moest de generaal in een „bevroren" ooupé le klasse plaats nemen. Te Utrecht ha-d de trein echter een half uur opont houd, waarvan de reizigers gebruik maakten om zich in de wachtkamers te verwarmen. Hoe wel een van het treinpersoneel den generaal met liet oponthoud in kennis stelde en hem in overweging gaf zich eveneens in de wachtkamer te warmen, wees hij zulks- van de hand, niet- tegenstaande -hij er verkleumd uitzag, verkla rende, iemand uit Maarsbergen te verwachten. Kort daarop arri veerde de verwachte, een jonge man, met den Arnhemschen trein en liet zich den coupé van den generaal wijzen. Te zamen hebben zij in dien coupé geconfereerd tot het oogenblik waarop de trein vertrekken zou. Nadat de heer uit Maars-bergen (Amerongen?) uitgestapt was, vervolgde de generaal zijn reis naar Roo sendaal, waar een Duitsche legerauto aan het station gereed stond om hem naa-r België (Spa?) te brengen. Na lezing van het relaas van de vlucht van den ex-keizeT en van de reis van generaal Van Heutz in Trofelstra's „Storm" vond ik het niet van belang ontbloot hetgeen ik waargenomen -heb hier te vermelden. Ik geloof, dat Troelstra het bij bet rechte eind had. Thans ook algemeen spreken van huis uit in Indië mogelijk. Behalve in de speciale radiospreekcedlen kun.* nen voortaan ook in Indië (Java en Madoera) d-e gesprekken met Nederland gevoerd worden vanuit alle aangesloten perceelen en gewone spreekcellen. Hiervoor is echter de huistoeslag verschuldigd- De dienst, welke voortaan ook op de verjaar dagen van het Koninklijk Huis normaal zal zijn opengesteld, wordt dagelijks uitgevoerd i-n 2 tijdvakken, aanvangende 9.30 uur (na invoe ring zomertijd 10.30) en 13.30 (ook na invoe ring zomertijd 13.30). Voor beide perioden wordt de diens-t gesloten als alle gesprekken zijn af gewikkeld. Aanvragen voor gewone gesprekken kunnen op den spreekdag worden ingediend van 8 uur tot 13.30 met dien verstande, dat gesprekken aangevraagd na bet begin ran -de morgen-peric-de eerst in d-e middagperi-ode worden afgewikkeld. Dringende en ijl-gesprekken kunnen op den spreekdag ook nog worden aangevraagd binnen den tijd dat een goede radiotelefonische ge meenschap met In-dië nog mogelijk as en c.c[. buiten de normale spreektijden worden inge voerd. Aangevraagde gewone of dringende gesprek ken kunnen kosteloos in aanvragen om drin gende c.q. ijlges-prekken worden omgezet. Begrafenis van het slachtoffer De teraardeibesteill iiiiig van Let s-toffelijk over- sdhot van den Leer Van der Velde, dde Maan- datgavond jl. in "het perceel Rok in 99 vermoord werd gevomd'en, heeft lieden plaats gehad. Men behoeft niet te zien dat U crème gebruikt; alle crèmes blijven min of meer op de huid liggen. Alleen „Zü"-crême wordt volkomen ra de huid opgenomen, zoodat niemand kan zien dat U crème gebruikt heeft-, terwijl de huid er toch soepel door wordt en fraai van teint. Reel. 3683—5 8 NEL STANTS. Naar wij vernemen, is de tooneelspeelster Nel Stants ongesteld. Zij zal zeker de eerste week niet kunnen optreden. BET VERTREK van Z. H. E. Mgr. Aengenent maar Rome in gezelschap van Plebaan Westerwoud en oud-minister Aaibar» -j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5