ALGEMEEN OVERZICHT. r I ONGELOOFLIJKE TOESTANDEN VervaiSchingen op groote schaal TROEBELEN IN ARGENTINIË HELDENMOED AL IS DE LEUGEN NOG ZOO SNEL.... Hl MAANDAG 11 MEI 1931 DE VERKIEZINGEN TOT 8 NOV. UITGESTELD „GODSDIENSTVRIJHEID' CONSTITUTIE EN Revolutie verijdeld missionarissen offeren zich op DE TOESTAND IN SPANJE SLECHTE KOSTGANGERS De kiesrechtregeling Bommen te Lissabon gevonden EEN EIGENAARDIG PRESSIE MIDDEL ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN AMERIKA GEEN SENSATIE IN DE KRANT, 1870'71 en de vrede van Frankfort Gister was 't 60 jaren geleden, dat te Frank fort de vrede werd geteekend, die een einde maakte aan den Fransch-Duitschen oorlog. Had Bismarck zijn zin gehad, hij zou reeds eerder gesloten zijn, liefst al onmiddellijk na Sédan Deze man van „ijzer en bloed" was en bleef steeds de real-politicus: hij had na Sédan zijn doel bereikt; voor de militaire glorie van een triomfantelijken intocht in Parijs was hij in t geheel niet gevoelig en hij zou zich desnoods met al zijn robuste kracht in den weg hebben geworpen der hooge militairen, die er naar hun kerden. VOOR MEER DAN 100.000 ZLOTY VALSCHE POSTZEGELS WARSCHAU", 9 Mei (V.D.) De politie is te verklaarde daarenboven de bewapening onmo- Lodz een omvangrijke vervalschingsaffaire op gelijk. De minister van financiën getuigde, dat liet spoor gekomen. hij de heele schatkist wel in zijn hoed kon ber gen. Een derde van het land was bezet en de economische toestand was allerdroevigst. Gam- betta kreeg in de gaten, dat hij had afgedaan, De nationale vergadering te Bordeaux wees behalve Jules Favre, als voornaamsten onder handelaar aan: Thiers. De Franschen dachten, I zich bezig hielden met den v^w^te arrest dat deze alleen tegen Bismarck zou zijn opge- gesteld. onvermijdelijk. Men hield een enquête: het bleek, dat men nog op pl.m. 600.000 man zou kunnen rekenen, maar de helft slechts was bruikbaar; er waren zeer vele zieken, vooral lijders aan pokken. De minister van oorlog Sinds eenigen tijd werd n.l. op de postkan toren ontdekt, dat brieven voorzien waren van valsche postzegels. Na een onderzoek, dat ge- ruimen tijd duurde, werd ontdekt, waar deze zegels verkocht werden. In verband hiermede werden vier winkeliers en' 27 personen, die BISMARCK EN THIERS Voor den afstand van Elzjis en betaling van twee milliard^francs zou Frankrijk, voor zoo- wassen. 17 Februari was hij aangewezen als ,chef du Gouvernement Exéeutif'. Deze 73-j. grijsaard, open, levendig, soepel, ijdel, „urn peu verbeux", kwam, ondanks al zijn bekwaamheid, toch beter tot zijn recht op een congres dan in persoonlijke onderhandelingen, in tegenstet- omloop zijn gebracht, ling met Bismarck, die hem, dan ook heelemaal geen diplomaat vond, al kon hij hem best lijden. Thiers had wel een harden stand tegenover zijn ijzeren tegenstander, die niets uitliet, ook eigenlijk weinig definitiefs kon zeggen, en zelf volkomen was ingelicht. Met waren wellust ziet Bismarck, die zijn levenswerk gaat voltooien, den kleinen Fransch- man op den 21sten Februari opdagen. De wapenstilstand, reeds verlengd, zou den 24sten eindigen. Tegenover het verzoek om nieuwe verlenging plaatste Bismarck, die terstond een resolute houding aannam, een formeele weige ring: Men houdt hem reeds voor al te zwak, en hij heeft een uitdrukkelijke order van den keizer. Op aandringen van Thiers weet hij van zijn vorst toch een verlenging met vijf dagen te krijgen, maar eischt daartegenover voor keizer en leger den intocht in Parijs. Als eenig mogelijke concessie kon hij den heftig ge schrokken Thiers slechts voorspiegelen, dat Bij het verder onderzoek werden nog zes personen aangehouden. Het is de politie echter nog niet gelukt, de vervalschers zelf in handen te krijgen. Reeds is vastgesteld, dat voor meer dan één millioen zloty valsche postzegels in WISSELVERVALSCHERS AAN >T WERK BERLJJN, 9 Mei. (W.B.) Nog tijdig genoeg werden hier vier -personen dloor de recherche ©arrest eerd, die toetrokken zijn bij een wis- selverva-lsching. Zij zijn uit Rusland afkomstig, thans eclhter zender nationaliteit Aan een Berflijnsche dame waren de wissels ter disconteering aangeboden. Zij verklaarde zich 'bereid, er 200.000 rijksmark op te geven. Om echter zeker te zijn, dat zij niet bedrogen zou worden, deelde zij den betrokken personen mede, dat izij uitbetaling zou doen geschieden door middel van de bank waarmede zij gere geld zaken doet. Eenige .heeren van de banlk zouden de wis sels in tegenwoordigheid van een notaris in ontvangst nemen, onderzoeken, of zij echt wa ren en ze dan voor de betrokken dame in de posito nemen. Intusschen was echter uitgelekt, dat er Iets met de wissels niet in den haak was. De re cherche, die van de zaak in kennis gesteld was, volgde nauwlettend den gang van de personen, die de wissels voorloopig nog in handen had den en op den dag, dat de betaling zou plaats ver het van Bismarck afhing, toen den'vrede I alleen o£ andere buitenwijk van Parijs b.v. hebben kunnen krijgen. 19 September 1870 de Champs Elysées, zou jyorden bezet, ontvangt hij in het Duitsche hoofdkwartier I Dan wierp Bismarck ineens zijn harde eischen toen gevestigd op het kasteel van baron Ro'h' op ta£el: Elzas' Metz met dat sedeelte van schild te Ferrières. den minister van buitenland' Lotharingen, dat het Moezel-departement sche zaken van het nieuwe Fransch h -• vormde, zes milliard en bezetting van Fransch I hebben, kwamen de vier .betrokken personen Jules Favre, beroemd advocaa'" srihm S®»1®4 tot *1Sel,i®eIe afbetaling. bijeen, om geza-melijfc een notaris op te zoeken, oscnittereud ml_,so I Ook de recherche echter was ter plaatse en arresteerde hen. Het bleek tenslotte, dat de handteekeningen van de Russische handelsvertegenwoordiging, op naam waarvan de wissels stonden, waren nagemaakt, echter zoo „onhandig", dat een kenner de -vervalsching terstond ziet. De re cherche hoopt thans ook den eigenlijken fal saris te ontdekken. redenaar, van zeer gewone ön'wiklTr I Thiers' z£>n emotie m0t de uiterste moeite zwak karakter. Hanotaux verklaart6 'dat de althans eenigermate beheerschend, noemde het rol, door dezen man gespeeld ^en' raadsel cöfer der oorlo^sschattinS „monsterachtig zal worden voor iedereen, die hem als redenaar "Het zyn militah'en> die u dat hebben gesug- niet heeft gehoord. Geheel onvoorbereid zat hij Sereerd en ^en financiers!" En: „Gij hadt me daar als een kind in de diplomatie tegenover toch alleen SesProken over het Duitsche ge- den geboren, den doortrapten diplomaat, Bis- deeI,te van Lotharingen". „Zonder twijfel, maar TnATVMr ör» V> 7-1 ivri-ï J-i.rsHliön TV/f/af»* rvw/\<1 i rr trrxrw rvn 7ü T7/C1 Tic marek en hij vroeg angstig of Elzas en Lo tharingen in de discussie zouden worden be- rokken. Bismarck antwoordde dat hij van Lotharingen niets kon zeggen; wat den Elzas betrof stond zijn besluit vast: „Straatsburg wij hebben Metz noodig voor onze veiligheid". Indien ge mij het onmogelijke vraagt, zal ik mij terugtrekken, en gij kunt Frankrijk regee- ren". Daarmee eindigde dit eerste onderhoud. 23 Februari zat hij met Jules Favre wederom is een bestendige bedreiging tegen ons; het voor Bismarck. Hij herinnerde dezen aan zijn is de sleutel van ons huis; wij moeten het belofte van November om Metz terug te geven, hebben". Urenlang werd onderhandeld, maar, „Wat in November mogelijk was, is het heden aldus Bismarck, de Franschen „kregen over niet meer, na drie maanden bloedvergieten; den Elzas altijd nog zoo zware buikpijn, dat indien de Fransche gevolmachtigden niet bereid we de onderhandelingen moesten afbreken", waren Metz af te staan, moest men terstond de onderhandelingen afbreken". Van 1 tot 5 November hadden opnieuw be- I Ben 24sten ontrukte Thiers, dank de tus- sprekingen plaats, thans te Versailles tusschen sehenkomst van Engeland, in een wanhopige Bismarck en Thiers, die verlof had gekregen laatste poging aan Bismarck Belfort en één de linie's te passeeren, nadat een volksstem- milliard. „Neen nooit, riep de grijsaard harts- ming te Parijs hare goedkeuring aan de nieuwe toohtelijk uit, zal ik In één keer Belfort en regeering had geschonken. Ook thans zou Bis- M«tz afstaan. Ge wilt Frankrijk ruïnèeren in marek met den Elzas en twee milliard tevre- zijn financiën, ruïneeren in zijn grenzen. Wel den zijn geweest. Hij blijft intusschen met op- aan! neem en bestuur hetin doodsangst zet nog in onderhandeling met den gevangen wachtten Thiers en Favre op Bismarck, die keizer en met keizerin Eugenie, doch alleen orders bij den keizer ging halen. Na een onder als middel tot pressie op het nieuwe bewind, houd met dezen en met Moltke deed hij de dat hij echter door gelegenheid te geven tot vermelde concessie. 25 Februari werden de nieuwe verkiezingen, gaarne zou zien verste- protocollen gereed gemaakt, en 26 Februari vigd om zoo gemakkelijker tot het sluiten van tegen 4 uur werden de preliminairen geteekend. den vrede te kunnen komen. Voor die verkie- Na de ratificatie door keizer en Asseinhlée zingen was echter noodig een wapenstilstand, zouden de definitieve onderhandelingen op en daarom kwam Thiers dezen vragen. Zijn neutraal terrein, te Brussel, plaats hebben, verzoek echter, ofschoon door Engeland ge- 28 Febrtiari kwam Thiers te Bordeaux na steund, stuitte af op de weigering van Bis- gedurende drie dagen en drie nachten hij al zijn marek om de proviandeering van Parijs toe te geweldige emoties nauwelijks eenige rust te staan en op diens eisch: afstand van den hebben genoten. Men was daar op alles voor- VERSCHERPING VAN DEN PO LITTEKEN TOESTAND Naar uit via New York uit Montevideo ge meld wordt, is de bi-nnenlandsche politieke toe stand" in Buenos Aires gedurende de laatste 24 uur nog meer verscherpt. Verscheidene vergaderingen van studenten, in welke tegen de regeering van Uriiburu stem ming gemaakt weTd, zijn met geweld ontbon den, waarbij vele personen gewond werden. Ter onderdrukking van de s-tudentenonlusten zijn eenige regimenten cavalerie, op welke de regeering kan vertrouwen, in B-uenos Aires aangekolmen. Da socialistische bladen „Le Llbertad"en .Critica" zijn verboden. De uitgever van de .Critica" werd gearresteerd. De algemeene verkiezingen zijn officieel vastgesteld op 8 November a.s. H_ In alle politieke kringen -heerecht over dit Mont Valérien. Onverrichter zake ging Thiers bereid, maar toch veroorzaakte de afstand van uitstel groote ontevredenheid. Het moet reeds terug. Metz een geweidige ontroering. 1 Mei had het herhaaldelijk tot bloedige -botsingen gekomen De strijd tusschen de militairen en Bis- debat plaats over de ratificatie. Thiers ver marek, „ein solcher Politiker", zooals de eer- dedigde het verdrag. Een afgevaardigde van sten hem met minachting noemden, werd per- het Moezel-departement verklaarde, dat er soonlijk-fel, en werkte b.v. in de verhouding slechts één man was, die het moest teekenen. tusschen von Moltke en Bismarck nog lang a.i. Napoleon III. De vergadering bevestigde na. Bismarck noemde de behandeling, die hij zijn vervallenverklaring van den troon en ver- ondervond „reine Flegelei"', en intusschen kondigde plechtig, dat hij verantwoordelijk was dacht het Duitsche volk, dat in het hoofd- voor de ruïneering en de verminking van kwartier de meest hartroerende eendracht Frankrijk. Met 546 stemmen tegen 107 en 23 heersehte. Bitter beklaagde Bismarck zich bij onthoudingen werd tot ratificatie besioten. den koning en de anders zoo kalme von Molt- 2 Maart te vier uur had de uitwisseling der ke was zoo nerveus, dat zelfs de hoogste per- ratificatie plaats tot verrassing van Bis- sonen hem met de noodige omzichtigheid moes- marek, die op een lange beraadslaging had ge- ten behandelen; men hield een verzoening tus- rekend; het Duitsche leger had reeds zijn schen hem en Bismarck voor totaal onmogelijk, maatregelen genomen voor de bezetting van 13 Januari begaat de kroonprins het uiterste Parijs en Wilhelm had den 3en Maart bestemd voor zijn triomfantelijken intocht. Hij moest er van afzien. De verschillende legercorpsen zouden in troepen van 30.000 man elkaar in Parijs afwisselen; slechts de eerste groep kon er binnentrekken. Er hadden geen botsingen plaats, mede dank de waardige houding der Duitschers. Onder gefluit en gejouw verlieten zij 3 Maart de stad, waar men ontsmettingsvuren aanlegde. Dat was minder waardig. PERS EN PARLEMENT IN MEXICO AAN BANDEN zijn. Intusschen noemt een B.T.A-telegram uit Buenos Aires de berichten over onlusten te Buenos Aires ongegrond en tendentieus. FASCISME EN ONDERWIJS Politieke opvatting vóór weten schappelijke bevoegdheid waagstuk en vraagt beide tegenstanders op diner Hij beleefde er weinig pleizier van. Bis. marek, die er „zin" in had, nam, in tegenstel- ling met von Moltke, gaarne aan, kwam na tuurlijk te laat en „lud ab": hij ontlastte zijn overkropt gemoed met wellust, tergde zijn tegenstander met critiek op het onnoodige be leg van Parijs en bedierf met innig welgeval len diens humeur zoo grondig mogelijk. De kroonprins had wijselijk tusschen beiden in plaats genomen en beleefde hachelijke momen ten, ook van pijnlijk zwijgen. De verzoenings poging mislukte volkoman. En toch had het eigenlijke geschilpunt In tusschen reeds lang zijn oplossing gevonden. Bismarck had natuurlijk zijn zin doorgezet: ondanks grimmigen tegenstand o.a. van Blu- menthal, kreeg Roon op 6 December als St. Nicolaas-cadeau de leiding van het transport in handen, doch eerst op Kerstdag was alle tegenstand tegen het bombardement definitief gebroken; 27 December begon bet. Bombardement en uithongering deden hun werk en op 20 Januari kwam een verzoek bin nen van generaal Trochu, den commandant van Parijs, om een wapenstilstand. Toen was de verhouding tusschen Bismarck en de militairen wederom van dien aard, dat men gemeenschap- pelij'k kon beraadslagen met het resultaat, 't welk beide partijen bevredigde: geen wapen, stilstand zonder gelijktijdige vredespreliminai. ren. 25 Januari komt Thiers te Versailles en 28 Januari wordt een wapenstilstand gesloten voor drie weken, waaronder de verkiezingen konden worden gehouden, wat Bismarck vooral wenschte. De voorwaarden waren o.a.: over. gave van de forten, één divisie van hét garni zoen van Parijs moest zich krijgsgevangen ge- ven en 200 millioen francs moest worden be taald Proviandeering van Parijs werd toege staan.. Dat was de capitulatie der hoofdstad, die zich tot het uiterste had verdedigd. Thans konden de eigenlijke vredesonderban- éellngen beginnen. Zelfs na de capitulatie van Parijs was Bis marck nog beducht voor een „guerre k ou- trance", dien Gambetta en enkele generaals als Chanzy en Faidherbe ook werkelijk wenschten. Maar de algemeene opinie was: de vrede is Den 24sten Maart kwamen te Brussel de wederzijdsche gevolmachtigden bijeen tot na- diere uitwerking van het vredestractaat. De voornaamste moeilijkheid vormde de juiste omschrijving der grenzen vooral rond om Belfort. 4 Mei worden de be. sprekingen te Brussel afgebroken; rendez-vous werd gegeven tegen Zaterdag 6 Mei te Frank fort. Jules Favrè, die bij zijn vertrek bijna door een bende opstandelingen was gevangen genomen, kreeg van Thiers den minister van financiën mede; beiden kwamen in den namid dag van 5 Mei te Frankfort, waar Bismarck 's nachts arriveerde. In het Schwan-hotel had daags daarna de eerste zeer koele ontmoeting plaats; Bismarck kondigde tegen den volgenden dag een ul-ti- matium aan. 's Zondags verscheen de kanselier in groot-tenue, vergezeld van heel zijii gevolg, in het hotel, waar de Franschen logeerden en las ernstig en met doordringende stem zijn ul timatum voor. Drie dagen lang onderhandel de men nog; angstig drong Thiers aan: „Tee lten! Teeken" en den lOen Mei had de onder- teekening plaats ir. het Schwan-hotel. Het ver trek, waarin deze historische gebeurtenis plaats greep, liet men sindsdien in denzelfden staat De betaling der oorlogsschatting werd uit drukkelijk geëischt in goud of zilveT met uit sluiting van papier: 500 millioen moest worden betaald dertig dagen na het herstel der orde; verder nog een milliard in 1871; een half mil liard op 2 Maart 1874. Bismarck liet aan Frankrijk de keuze: Belfort, ofwel met een militaire zone van 7 K.M. ofwel met nagenoeg geheel het arrondissement (27.000 inwoners), maar dan met afstand van een strook van 10 K.M. aan de grens van Lu- Men schrijft ons uit Rome d.d. 7 dezer: De chef van het persbureau van Mussolini, afgevaardigde Lando Ferretti, bracht gisteren in het parlement verslag uit over de nationale opvoeding door het fascisme. In 1930 bezochten 110.000 leden der „Balilla" de lagere scholen en ongeveer 90.000 „Avan- guardisti" de universiteiten. Ferretti klaagde over het gebrek aan geld middelen, oim de idealen van de fascistische jeugdopvoeding ten volle te kunnen verwe zenlijken. Meer uitvoerig sprak Ferretti daarna oive.r de universiteiten, waar zooals bekend, ook niet fascistische professoren doceeren. Ferretti noemde het vraagstuk der universi teiten niet alleen een wetenschappelijk maar ook een politiek probleem. Wie thans in Italië de jeugd in de verschil lende takken van wetenschappen wil onder richten, zeide hij, moet dit ook in den geest van het fascisme doen. Het fascisme immers hseft voor de öhudeerende jeugd een prachtige harmonische levensbeschouwing geschapen, die niet door de particuliere opinies van diezen of genen professor mag worden vervormd. Er zijn bepaalde wetenschappen, zooals rechtsgeleerdheid, geschiedenis en philosophic, ging hij voort, die thans in Italië slechts in fascistisch en geest gedoceerd kunnen worden. Het is daarom zeer gevaarlijk voor de jonge re generatie, wanneer zij de -opvattingen moet hooren van niet fascistische professoren, die het harmonische staatsbeeld, dat door de fas cistische revolutie geschapen werd, zouden kunnen vertroebelen. Ferretti wees er tenslotte op, dat -men in dit geval allereerst moet letten op de politieke op vatting van den betrokken professor en eerst op de tweede plaats op zijn wetenschappelijke bevoegdheid. xemburg, slechts 7000 Inwoners, maar in dat geval zou de verbinding met Luxemburg verbroken zijn en men stond een mijn-gebied af ter waarde van een milliard. Vooral om militaire redenen in 't belang van Belfort accepteerde men de meer uitgestrekte zóne rond Belfort. Thiers was hier sterk voor en deed de ratificatie met 433 tegen 98 stem men aannemen, 21 Mei had de uitwisseling der ratificaties plaats. Het Spaansche blad „El Mart" bevat een belangrijken brief van zijn Mexicaanschen cor respondent over de godsdienstvrijheid in Mexico. Aan dezen brief ontleenen wij het vol gende: In Mexico is een wezenlijke verbetering inge treden in de verhoudingen tusschen Kerk en staat. Van beide kanten koesteren de verant woordelijke personen, die zich rekenschap ge ven van de ruïne, die door de revolutie is aan gericht, een oprecht verlangen naar den vrede. Dit verlangen is dikwerf het vurigst onder de lagere klassen der bevolking, die meer dan de anderen van den burgeroorlog hebben gele den en nog lijden. Men moet echter niet denken, dat de volle dige vrede en vrijheid op godsdienstig gebied in Mexico bannen enkele maanden of zelfs bin nen enkele jaren zal worden hersteld. Vooral in het buitenland geeft men zich niet vol doende rekenschap van de bizondere moeilijk heden die de afschaffing, wijzigingen of niet- toepassing van de anticlerical© wetten in den weg staan. Bedwelmd door hun triomf en gedreven door -het verlangen, om zich op wat zij de „clerical© politieke streken" noemden te wre ken, hebben de leden van de constitueerende vergadering in 1917 alle radicale maatregelen die Benito Jufurez in 1857 tegen de geestelijken en kloosterlingen uitvaardigde, in de consti tutie opgenomen en dezen zelfs nog verzwaard. Deze maatregelen vormen dus een bestanddeel van de fundamenteel© wet van het Mexicaan- sche volk en een nieuwe constitueerende ver gadering zou noo-dig zijn, om ze te veranderen. Om deze en nog andere redenen gelijken deze wetten op de prohibitiewet in Amerika, die eveneens de fundamenteel© wet geworden is van het land. In de Vereenijgde Staten echter bestaat een peTs, die een zekere onafhankelijkheid bezit. Deze psrs kan het prohibitionisme bestrijden en een machtige beweging daartegen in gang brengen. In Mexico echter bestaat er tot nog toe geen onafhankelijke pars. Gij zult er geen. enkel groot dagblad vinden, dat het wagen zon, een campagne voor de her vorming van de .constitutie te beginnen. Indien de grooüe bladen zich hun bestaan willen verzekeren, moeten zij de leuze volgen van de uitvoerende macht en van haar bedie-n- naren. Indien een Mad zich zoogenaamd te buiten gaat, beschikt de regeering over de middelen, om het blad tot de orde te roepen: zij dwingt eenvoudigweg de zakenlui en directeuren van amusementsgel-egenheden om hun publicatie in de -betrokken bladea te staken. Zoo is het nog kort geleden gegaan meit één der voornaamste Mexicaansche bladen, een blad, dat niettemin zeer voorzichtig was In zijn critieken op de daden der regeering. IX- provinciale pers echter is nog meer de slavin van de regeering. Van den anderen kant hebben de volksver tegenwoordigers in Mexico nog minder invloed op de publieke opinie, dan in de Vereenigdo Staten, waar enkele persoonlijkheden er, trots alles, in den senaat of in de kamer i.n slagen, de aandacht van het land op een bepaalde kwestie te vestigen. In Mexico is het anders. Vooreerst Worden in de Mexicaansche bladen nooit de debatten, die in de kamer gevoerd worden besproken en op de tweed® plaats blijft de kamer in Mexico gesloten voor alle gedelegeerden, ook a! zijn zij wettig gekozen, die de algemeene politiek der regeering niet aanvaarden. Het is dus absoluut uitgesloten, dat ten gunste van deze of gene wet een, zij het dan ook indirecte actie, wordt gevoerd. Dit ontbreken van een „veiligheidsklep" om den al te hoogen druk naar links en rechts in het parlement te verminderen en de afwezig heid van vrijheid van drukpers is ongetwijfeld het grootste gevaar, daardoor de toekomst van Mexico wordt bedreigd. Onder deze omstandigheden heeft men, ge zien het excentrieke karakter der antigods dienstige wetten, die dikwijBs niet eens zijn toe fe passen, de interpretatie en toepassing daar van overgelaten aan de gouverneurs van de afzonderlijk» staten, die deel uitmaken van den Mexicaanschen statenbond. Wanneer zij eenmaal zijn benoemd, heeft de centrale regeering vrij wiel geen Invloed meer op de toepassing der verschillende wetten. Vandaar, dat 'het dan van den persoon van dezen of genen gouverneur afhangt, of bij de toepassing er van streng of laks wordt opgetre den. Goddank zijn in den laatsten tijd de voor standers voor een grootere vrijheid, ook op godsdienstig gebied in de meerderheid. In den staat Mexico bijv. en in N-ue-va Leon, kan de Kerk zich vrijwel zonder eenigen tegen stand ontwikkelen. In den staat Tabasco en Veracruz daarente gen worden de meest elementair© rechten der Katholieken ontkend. In Tabasco heeft de bis schop nog steeds geen bezit kunnen nemen van zijn zetel. De vijandige actie van sommige gouver neurs heeft in enkele dichtbevolkte streken zelfs een betreurenswaardig gebrek aan pries ters veroorzaakt. Daar in deze streken de gou verneurs nog het recht hebben, om het aantal bedienaren van den godsdienst te benoemen, gebeurt het, dat er op een bevolking van 20.000 zielen niet meer dan vier of vijf priesters voor komen. De centrale regeering heeft echter beloofd, deze toestanden te veranderen, en daar deze nog steeds almachtig is In de benoeming, be staat er alle hoop, dat ook hieraan een einde zal komen. Door een krijgslist der regeering ATHENE, 9 Mei. (H.N.) Te Atlhene is een samenzwering ontdekt. De minister van bdn- nenlandsche zaken deelt mede, dat te zijner kennis was gekomen, dat het signaal voo-r het uitbreken van de revolutie door een vliegtuig zou worden gegeven, dat boven de stad" zou verschijnen. De legeering heeft daarop van een list ge bruik gemaakt en zelf een vliegtuig boven de stad laten vliegen. De samenzweerders zijn daarop op een plein bijeengekomen, waar zij door de politie die 'gereed stond, gearresteerd werden Alle regeeringsgelbouwea worden' thans door troepen bewaakt. VOOR HUN MEDEBROEDERS Volgens bericht uit Nanking zijn de Spaan sche Jeguiten Zaocaria, Hidalgo -en Avito Gu- tierres reeds sinds April 1930 In handen van roovers. Daar hun gezondheid ernstig bedreigd wordt, hebben de missionarissen van Anking zich aangeboden om in hun plaats te treden". De movers hebben het aanbod van Broeder Joaristi, die in de ziekenverpleging is opge. leid, aangenomen, daar zijn medische kennis hun waardevol toeschijnt, ofschoon hij zelf v een zwakke gezondheid is. Uit het groot aantal priesters dat zich even eens voor aflossing heeft aangeboden, hebben de movers nog geen verwisselings-candidaten gekoz-en. OOk in het naast Anking gelegen vicariaat hebben zich Paters voor bevrijding van gevan genen aangeboden. Men denkt bij deze gebeurtenissen onwille keurig aan de tijden, waarin de Trinitariërs door opoffering van eiigen leven in de Berber. staten van Noord-Afrika de Christen-slaiven verlosten. ALFONSO'S EDELE ROL IN 1917 Binden en bestelen hun hospita Te Mannheim is Zaterdagochtend een post bode in een woning, waar hij een postwissel kwam afleveren, welke voor de vrouw des hui zes bestemd was, overvallen door twee kost gangers. Deze hadden tevoren de hospita on schadelijk gemaakt en toen de postbode ver scheen, knevelden zij hem en maakten zich met den ibult uit de voeten. VALSCHE BANKBILJETTEN BRUSSEL, 8 Mei (V.D.) Te Brussel en Antwerpen blijkt een groot aantal valsche bankbiljetten van 100 Francs in omloop te zijn. De vervalsohingen zijn te herkennen door dat het papier iets dikker is dan bij de echte bankbiljetten. De positie van Catalonië PARIJS, 9 Mei (H.N.) Maura, de Spaansche minister van binnenlandsche zaken, heeft van nacht om 1 uur een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de moeilijkheden, welke zich een oogenblik hebben voorgedaan by de regeling van den overgangstoestand in Catalonië, thans overwonnen zijn. Vandaag zal een besluit verschijnen, waar door de positie van de „generaliteit" van Cata lonië geregeld wordt. Door dit besluit ver- kiijgt de generaliteit van Catalonië geen an dere bevoegdheden dan de autonome bestuurs lichamen in de provincies over het algemeen hebben. Alle overige bevoegdheden blijven aan de centrale regeering en haar organen voorbe houden. Met de uitwerking van constitutioneels voor stellen voor Catalonië zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen. De beslissing daarover blijft aan de oo-nstituant© voorbehouden. MADRID, 9 Mei (H.N.) De verordening voor de regeling van het kiesrecht is vandaag ver schenen. Op iedere 50.000 inwoners zal 1 afge vaardigde worden gekozen. Alle steden van meer dan 100.000 inwoners vormen zelfstandige kiesdistricten, dii-e los staan van de provincies. Bij de eerste stemming zijn 80 pet. van de uitgebrachte stemming noodig oim een afge vaardigde verkozen te verklaren. Bij de herstemmingen, die een week later gehouden worden, .is de eeuvoudige meerder heid voldoende. Zoo er in een provincie meer dan 30.000 rest- tst-emmen zijn, zal deze' provincie zich nog door een extra-afgevaardigde vertegenwoordigd zien. Herderlijk schrijven van den kardinaal-primaat MADRID, 9 Mei. (B.T.A.) De minister van justitie heeft verklaard, -dat het herderlijk schrijven van. den kardinaal-primaat naar zijn meening een bij uitstek politiek karakter had. Z.Em, had oppositie, zooal geen vijandigheid, getoond tegenover het nieuwe regime. De regeering zal niet dulden, dat een derge lijke houding zal blijven getoond worden. BARCELONA, 9 Mei. (B.T.A.) De reigeerlng van de generaliteit van Catalonië geeft een of ficieel démenti van de geruchten, volgens welke kolonel Macia zijn ontslag zou hebben inge diend. KANNIBALISME IN DEN BELGISCHEN CONGO ELIZABETH STAD, 9 Mei (V.D.) Naby Luebo in den Belgischen Congo heeft een aantal wil de krijgers van den Balubasstam een dorp van een anderen stam overvallen. De Balubas voerden twee vrouwen en twin tig mannen gevankelijk weg. De vrouwen wer den gedood en gebraden, waarna de mannen ge dwongen worden de vrouwen, op te eten. Interessante onthulling over de Duitsche vredesverydeling Het aftreden van koning Alphons XIII van den Spaanschen troon brengt weer in herinne ring de ridderlijke rol, die d-eze Katholieke vorst vervuld heeft hij den verijdelden vrede van 1917. Eerst wanneer de staatsarchieven daarvoor zijn onderzocht, zal aan het licht komen, welke waarde moet toegekend worden aan d© mede- deelingen der pers, die toentertijd over de zelf standige vredespogingen van dezen vorst, ver schenen zijn. Ondanks de verwarrende verklaringen. \a,n kanselier Michaelis en van minister von Kiihl- mann weten wij thans de pogingen op de juiste waarde te stellen, die gedaan zijn, om Alfons mede schuldig te h-oud-en aan het verhinderen van den Paus-vrede en het opzij-schuiven van Paus Benedictus XV. Op unfaire wijze wil Von Kiihlmann den schijn wekken, dat zijn polsen te Madrid reeds geadhied was, toen de Paus-vred© werd voor gesteld. Dit was onjuist. Von Kühilmann trachtte het voorstel van den Paus terzijde te leggen en deed het voor kom-en, alsof D-uitsdhland via Madrid vredes voorstellen aan de Engelsche regeerinig wilde doen. Men wilde zoodoende het initiatief, dat Rome getiom-e-n had, aan Madrid toeachrijven- Toen koning Alfons deze voorst-ellen vernam, bracht hij er -de Spaansch-e regeer ing mee in kennis, dat -het hie-r in feite ging om de Pau selijke vredesvoorstellen. De regeering wees daarop elke bemiddeling af. In een nota aan de Duitsche regeering werd zulks met reden-en omkleed, medegedeeld. Zij stélde -zich in de nota geheel aan de zijde van den Paus. Von Kühlimann verzweeg -echter den inhoud van deze nota. Plannen voor een nieuwe revolutionnaire beweging LISSABON, 9 Mei (VjD.) De politie heeft te Lissabon ruim 200 zwiare bommen gevonden, hetgeen als een aanwijzing wordt beschouwd, dat er plammen bestaan voor een nieuwe revo- 1-rationinaire 'beweging. Er zijn talrijke personen gearresteerd. Staking onder den grond TOKIO, 9 Mei. (N.T.A.) Twee iuonderd «.ta kende mijnwerkers in de kolenmijn van Tokaoó op Kyusc-hu weigeren de mijn te verlaten. Zij hebben aan in de schacht werkende vrouwen opdracht gegeven, bov-en te zeggen, dat zij zoo lang onder den grond zuillen blijven, tot bun eischen zijn ingewilligd. Familieleden brengen den ondergrondadhen stakers eten. Aanleiding tot deze staking was het ontslaan van eenige arbeiders van een andere mijn. Zestien wagons ontspoord DADGE CITY, 9 Mei. (N. T. A.) In de nabij heid van Pendennis ontspoorden zestien wa gons van een goederentrein. De wagons stort ten van den spoordijk naar beneden. Zes personen werden gedood en tal van per sonen bekwamen verwondingen. Dezen zijn allen blinde passagiers. De regeering van Chili neemt maatregelen i De Chil-eensehe regeering heeft besloten, aan de publicatie van misdaden in de pers een ein de te ma-ken. D© leidende politieautoriteiten zullen met de uitgevers tot overeenstemming zien te "komen, en met hen overleggen, -op welke manier deze maatregel het best te verwezenlijken is. Men stelde vast, dat de politie-president, da gelijks een aantal -politieberichten zal samen stellen-, welke dan in va-stgestelden vorm door de pers kunnen gepubliceerd worden. Het gaat alleen om een bloote weergave <Jed? feiten, zonder eenigen opsmuk of uitbreiding van de zijde der -pers. .A DE VREDESONDERHANDELINGEN in het Schwanhotel te Frankfort. (Naar een oudf n litixogra^hia). j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6