DE 5e NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG 'n VRIJDAG 15 MEI 1931 RAADSELS! Nederlandsche hulde voor Mgr. Heylen Sigaretten-belasting Vennootschaps-Vergunningen MENSCHEN EN MEENINGEN HOE DE „TRIOMF DER LEVENDEN" KWAM -FIETSBANDEN lichUoopend i/zersterk BIJGELOOF De heer Vliegen schrijft over een wereld raadsel. In de Borimage, het mijn werkers gebied, werden zes menschen afgesloten van de wereld; dadelijk concentreert zich heel de omgeving om die ongelukkigen; daar is maar één gedachte: ze moeten gered worden. Vliegen zegt het goed: „Geheel de bevolkingleeft in gespan nen verwachting; menschen van allen rang en stand stiroomen bijeen, om in een jubel stemming dit half dozijn arbeiders bij hun terugkeer in het zonnelicht te begroeten. Niemand vraagt naar die gevaren, niemand vraagt naair de kosten, niemand vraagt er aar, of de opgeslotene® vrienden of vijanden zijn, partij vriend en of tegenstand en eigen menschen of vreemdelingen, het doet er alles niets toe, ze moeten er uit gehaald, gered worden tot eiken prijs.., Zoo is het! En al die benauwde en benauwende praatjes over breken van onze nationale eenheid, blijken zorgvuldig gekweekte cactussen te zijn, wanstaltige dingen met stekels. Waar het gaat om de echt-onder- tónge belangen, daar staan allen naast EEN ONDERHOUD MET DEN SCHRIJVER Als de menschen niet met vreugde en blijdschap in het hart van dit spel vandaan komen Een journalist, die zich met interviewen afgeeft, kan bijwijlen voor gekke dingen komen te staan en één van die gekke dingen is zeker wel als de eene journalist den anderen gaat interviewen, omdat de eerste noodzakelijker wijze iets in de krant moet schrijven over een mysteriespel, dat de andere geschreven heeft, Uit deze zonderlinge inleiding kunt u zich intusschen meteen een denkbeeld vormen van da eenigszins komische situatie, waarin wij elkaar; alleen daar, waar men een ander ons bevonden, toen wij bij den heer Willem zijn eigen opvattingen wil ingeven, zelfs het geweten van een ander in de knel wil bren gen, daar gaan we onzen eigen weg. Vliegen speelt dit geval uit tegen den oorlog. Daar vermoorden menschen elkaar. Doch een klein beetje onzuiver wordt het toch wel voorgesteld, als men het. doet voor komen of dat. dooden eigenlijk opzet is! Dat is niet waar! Ook de oorlogs-zuchtige doet dat slechts, als een niet te vermijden middel om tot zijn doel te komen. Dat zoo iets gebeurt behoeft nog heuseti geen raadsel te zijn; zeker geen grooter raadsel dan dit: de geneeskunde doet haar best, om het leven een beetje te verlengen en.... velen zien er geen been in, om een ongewenscht leven koelbloedig te vernieti gen. Een beetje menschenkennis spreekt niet zoo gemakkelijk van een raadsel. Van menschen, het is erg genoeg, doch een feit is alles te verwachten, als zij heel hun ziel en zinnen gaan zetten op ge not, op geld, of eer! Nieuwenhuis kwamen om hem te interviewen over zijn spel „triomf der levenden", dat zooals men weet op den vooravond van den vijfden Katholiekendag op het Stadion zal worden op gevoerd. „Wat wou je graag weten?" vroeg de heer Nieuwenhiuis welwillend en wij vingen maar aan met de verontschuldiging voor het feit, dat wij dingen moesten Wagen, waar wij het antwoord al van kenden. „Dat is niets, zei ons slachtoffer, als je het er dan ook maar bijzet in de krant". „Is dit spel speciaal vooir dezen Katholieken dag geschreven?" „Ja zeker", aldus d§ heer Nleuwenhuls. „Op een van de eerste vergaderingen van het plaat selijk comité voor den vijfden Katholieken dag kwam de kwestie ter sprake of het niet mo gelijk zou zijn dezen dag te beginnen met een meer massale demonstratie, hetzij in den vorm van een défilé van alle vereenigingen met haar vaandels en vlaggen, hetzij in den vorm van een groot tooneelspel. Door een van de aanwezigen werd toen mijn naam genoemd voor het schrijven van een meer specifiek Amsterdamsch Openluchtspel, dat dan in het Stadion zou worden opgevoerd Later voelde men meer voor een mirakelspel of een historiespel, maar vooral voor dit laatste Wie dat in zichzelf niet onder de kmie houdt, komt ook tot monsterachtigheden; I f!1]11 6611 beft;i'e huiverig. Wij hebben nog pas ierier draairt de W, bij de opvoering van de Graal gezien, dat er tegenwoordig ook van niet-Katholieke zijde ieder draagt de bron van oorlog in zich. Ken U zelf en U weet, waar de oorlog vandaan komt. Natuurlijk is oorlog vreeseilijk! We zijn heel blij, uit den mond van Vlie gen te hooren, dat „de socialistische bewe ging er trotsch op is, in heel haar wezen te zijn doortrokken van vredeswil en oor. log saf keer.' Best! We hopen, dat het in volle lengte en breedte waarheid bevat, dat het ook opga in zake burgeroorlog; dat ze 't ook af- keuren bij anderen die dat middel -ge bruiken. groote belangstelling, bestaat voor onze groote cultureele manifestaties en ik ben zoo hang, dat wij door bet opvoeren van historiespelen den schijn opwekken, alsof het Katholicisme niets^ dan een historische grootheid is". Was het gezinsleven geen geschikt onder werp, juist in verband met de hoofdidee van dezen Katholiekendag?" Natuurlijk heb ik ook gedacht aan deze mogelijkheid, maar dat bleek al dadelijk niet uitvoerbaar in verband met de groote ruimte waarin het spel moest worden opgevoerd. Het is onmogelijk de intimiteit van het gezinsleven uit te drukken in een ruimte als het Stadion. En bovendien, men zou dan moeten komen tot Wel weten we niet goed, waar het begin een si>ei1 van enkele personen en dat heeft na- en het einde ligt van die „socialistische" I tuur''.ik geen enkel effect.' beweging? Vallen daaronder ook de echte socialisten? Of geldt dit alleen van de bij de S.D.A.P. aangesloten groepen? En Vliegen wil toch zeker niet beweren, dat andere „richtingen" niet doortrokken zijn van vredeswil en oorlogsafkeer? Heusch. de socialistische beweging betzit hiervan het monopolie niet. w OPROEP Volgende week, 19 Mei, zal een van Nêer- land'e beste vrienden in het buitenland Zijne Hoogwaardige Excellentie Monseigneur Th. Lud. Heylen zijn vijftigjarig priesterfeest vie ren. Op grooteche wijze zal deze kerkvorst als- dam In tegenwoordigheid van Kardinalen, Bis- „En wat is toen tenslotte de hoofdgedachte van „Triomf der levenden" geworden?" De groote strijd tusschen goed en kwaad en wel In den vorm zooals die strijd zich momen teel laat aanzien. De strijd op zich zelf is na tuurlijk a,l zoo oud als de wereld, maar de vorm, waarin hij gestreden wordt is telkens anders. En in zooverre is dit mysteriespel dan ook modern, dat de vorm van den strijd wordt uitgebeeld, zooals die thans is. Wij zien het kwaad in de hedendaagsche vormen, wel ge- caricaturiseerd, doch dan in de oude betee- kenis, niet van belachelijk maken, doch van overdrijven, maar daardoor juist des te spre kender voor de menschen. Maar dan de tweede gedachte, die bij het schrijven van dit stuk heeft voorgezeten,, is we! de levende kracht die er van de Katholieke jeugd uitgaat, om dit kwaad te overwinnen. Onze jeugd zal tenslotte winnen in den strijd tegen de vernielin°- en verkwanseling van het leven; daarom "dus „Triomf der levenden". En", aldus de heer Nleuwenhuls erachter nu moeten de menschen maar zien hoe zé het vinden. Maar schrijf er dan ff dat het geen kwaad kan om verrekijkers en binocles ooi meerTe11'- €r °°k ®et het Woot* werken kunnen? 26 Waam*UMijk ver' Hoe staat u tegenover de idee om aan schoppen en wereldlijke overheden gehuldigd zujke groote dagen, een groote cultureele ma- worden. Het Nederlandsche element mag daarin niet ontbreken. Aan hem hebben wij te danken de uitver kiezing van Nêerlanxi's hoofdstad als de Mi rakelstad tot zetel van het Internationaal Eucharistisch Congres in 1924: nog steeds het hoogtepunt van Katholiek leven ten onzent. Allen die toen hebben s-aamgewerkt onder leiding van dezen eminenten voorzitter van het Permanent Comité der Intern. Euch. Congres- een, die zoo geheel en al niet alleen onze taal maar ook het wezen van ons land en volk nifestatie te verbinden"? t Was natuurlijk niet heelemaal eerlijk om ie-r over te beginnen, want wij wisten maar al te goed, dat dit een van de stokpaardjes van Willem Nieuwenhuis is. En onze gastheer was er dan ook dadelijk heelemaal in. ,>Dat Is bet wat ons nog ontbreekt", aldus vatte hij vlam, „onze bijeenkomsten zijn geen feesten en dat is bet juist wat ik met dit spel hoop te bereiken, 't Spel is natuurlijk zeer ernstig, maar als de menschen niet met vreug de en blijdschap in bet hart van dit spel van daan komen, dan is het mislukt. In ons open bare leven ontbreekt nog de vreugde en daar om is het ook zoo prettig, dat aan dit spel bij uitstek jonge menschen deelnemen j „-i,.- I uiciiBuuen aeememen en wel van kent - allen, dre hun dankbaarheid willen alle groepen. Is het niet prachtig, zooals hier uiten aan den Bisschop van Namen ais we- samengewerkt wordt door jonge leden van den \/_ni|<l?-r, Uwc» reldpresident der Eucharistische beweging, wordt dringend verzocht terstond hum bijdra gen met handteekening te willen zenden aan L. A. P. M. van den Broeke, per adres Redactie „De Tijd", Amsterdam, ofwel Jacob Maris- straat 14 te Amsterdam. Dr. G. C. VAN NOORT. L. STOLK. H. KUIJPERS. M. J. v. d. BIGGELAAR. J. A. P. M. VAN DEN BROEKE. NAAR DE MISSIE. .Den 28sten van deze maand vertrekken 12 zusters van het klooster St. Catharinadal van de Norbertinessen te Oosterhout naar de Missie in Brazilië om daar nabij Petropolis een nieuw klooster te stichten. Aan het hoofd dezer nieu we stichting staat de Eerw. Zuster Catharina (in de wereld mej. Sweere, uit Standdaarbui- ten, een zuster van den Hoogeerw. Regent van het Seminarie IJpelaar, klein-seminarie van het Bisdom Breda.) Dinsdag 12 Mei vertrok weer naar de missie van de West-Afrikaansche Goudkust, de Z.eerw. pater J. Lemmens uit Gulpen, van de Sociëteit dar Afrikaansche missiën. nd, Jongen Middenstand, Jonge Werk gevers Studenten, Josephsgezellen, Verken ners, raai etc. De tooneelbouw is ontworpen door den jongen architect Roosten, die bij het voor azen van het eerste ontwerp van het spel reeds enthousiast wa,s. „Ik zie 't alIk zie t alzet hij en de maquette van zijn too- neelontwerp toont duidelijk, dat hij 't goed gezien heeft". „Heeft u er bij het schrijven van het stuik reeds dadelijk op gerekend, dat de tekst af zonderlijk gezegd zou worden „Neen, maar de moeilijkheid zit niet In het feit, dat de tekst apart wordt gezegd. Oor spronkelijk dachten wij, dat het mogelijk zou zijn om het geluid van den kant van het too- neel te laten komen, zooals dat bijvoorbeeld bij de opvoering van „De Vliegende Hollander" op de Kaag is gebeurd, ofschoon 't ook daar niet naar wensch slaagde. Maar bij de proeven, die eenige ingenieurs van Philips op het Sta dion hebben genomen, bleek dit in verband met den bouw van de tribunes onmogelijk. Het geluid schijnt dan veel te zwaar te reso- neeren in de overkappingen. Het zal daarom noodzakelijk zijn het geluid op een andere wijze tot de menschen te brengen. Men moet het thans zoo 'beschouwen, dat de tekst de verklaring en onderstreeping van de vertoo ning, of, zoo men wil, de vertooning de illu stratie bij den 'tekst is. Doch de illustratie is dan méér dan de tekst, waar bij tooneel ook niets op tegen is. Integendeel Op het gebied van het geluid bij moderne spelen zijn echter nog heel wa moeilijkheden te overwinnen". Hierbij 'besloten wij het voorloopig maar te laten. In een klein interview met den regis seur Paul Hut en den componist van de 'bege leidende imuziek. Lou Lichtveld hopen wij bin .penkort nog iets naders omtrent het spel te vermelden. Thans namen wij afscheid van den heer Nieuwenhuis met al den ernst van een journa list, die zoo juist iemand geïnterviewd heeft En heel nuchter klonk daar plotseling ach ter: „Nu -tot straks, op het bureau Eerste repetitie in het Stadion Zondag 17 Mei a.s. zal bij het Stadion op den door architect Boosten ontworpen tooneelbouw de eerste repetitie in de open lucht van „Triomf der levenden" worden gehouden. De in het eerste deel medespelende groepen der en ge] en en duivelen en de dansgroep wor den Zondagmorgen om half 10 in het Stadion verwacht. De repetitie duurt dan tot half een Des middags is het stadion niet beschikbaar. De leiders der opvoering rekenen erop dat nu de groote repetities op den tooneelbouw beginnen de medespelenden, om met Vader Vondel te spreken, staag zullen volharden in den ouden ijver. Die ijver was zeer hoffelijk tot nu toe, doch moet nog hooger lof oogsten. De repetitie van Vrijdag a.s. in het R. A. I.. gebouw gaat natuurlijk op de gewone wijze door. HET SPEL IN HET STADION „De bekroning van veel noesten arbeid, een schoone uiting voor ons Katholieke volk In een dezer dagen gehouden persconferentie, belegt door het Amsterdamsch comité van den vijfden Nederlandschen Katholiekendag, zijn aan de vertegenwoordigers van de pers verschillen de mededeelingen gedaan omtrent den Katho iiekendag en de gebeurtenissen, die zich daar omheen zullen afspelen. Na hetgeen wij reeds schreven over den aanstaanden Katholieken dag, kunnen wij ons thans beperken tot enkele zakelijke mededeelingen. De algemeen spel- leider van het aan den vooravond van den Katholiekendag op te voeren mysteriespel, de heer Paul Huf, heeft ons in staat gesteld^ het ontwerp van den tooneelbouw te bezichtigen, die In het Stadion zal verrijzen. Deize tooneel bouw bestaat als het ware uit verschillende terrassen, met elkaar verbonden door trappen. Het laagste terras, in boogvorm ontworpen, stelt de onderwereld voor, welke eindigt in een verhoaging in den vorm van den boeg van een sohip. Dit is het z.g. „narrenschip", waarop zich een belangrijk deel van de dramatische handeling zal afspelen. Wigvormig tegen de ronding van het onderste terras, is een breede trap ontworpen, eindigend in een zeer breed platform, welke de hemeltrap verbeeldt en vanwaar de groepen der engelen afdalen om de booze machten te bestrijden. Tusscben deze hemeltrap" en het „narrenschip" bevindt zich een ruimte, welke in beslag wordt genomen door drie trapsgewijs opklimmende terrassen, welke de aarde symboliseeren en waarop zich dan ook zoowel de goede als de booze aardsche machten zullen bewegen. De verlichting ge schiedt door lampen welke zich boven den tooneelbouw bevinden en door schijnwerpers, die tegen de trappen en terrassen op zullen ■worden geplaatst. Het gebruiken van sterke kunstlichteffecten zal de geheeie opvoering ongetwijfeld zeer gun stig beinvloeden. Daarom is ook het aanvangs- uur van het spel bepaald op half negen, dus omstreeks zonsondergang. Door deze wijze van belichting zuilen ook de door Werner Böhm uit Berlijn ontworpen costumes ongetwijfeld uitstekend tot hun recht komen. De ontwerpen van deze costuums ver raden voor zoover de aard der uit te heel den personen dit althans toelaat een zekere caricaturale overdrijving, waardoor de perso nen juist voldoende getypeerd worden om ze direct begrijpelijk te doen zijn voor de toe schouwers, zelfs voor hen, die op verren af stand van den tooneelbouw zitten. Een fraaie en oorspronkelijke kleurkeuze verleent aan deze costumes een zeer groote charme. Wat nu de geluidsdistributie betreft, het oor spronkelijke plan om op verschillende punten van den tooneelbouw geluidsversterkers neer te zetten, is onuitvoerbaar gebleken. De réson- nance in het Stadion is zoo groot, dat men dit niet met eenige hoop op welslagen zou kunnen wagen. Wel zal het mogelijk zijn en dit zal dan ook wel gebeuren om de geluidsdistribu tie te doen geschieden met behulp van de Phili'psinstallatie, die in het Stadion aa,nwezlg is. De spelers zelf zullen niet spreken, doch de tekst wordt uitgezonden van uit een kleine studio, die als zoodanig door de technici van Philips wordt ingericht in een der onderaard- sche vertrekken van het Stadion. Deze studio zal eveneens dienst doen voor de uitzending der muziek, die voor dit spel speciaal is ge componeerd door Lou Lichtveld en die zal worden uitgevoerd door leden van de Haar- lemsche Orkestvereeniging, onder leiding van den nieuwtbenoemden dirigent van het Amster damsch Concertgebouw, Eduard van Beinum. De muziek vervult in heel het spel slechts een dienende rol. Ofwel zij vormt de inleiding tot de dramatische handeling, ofwel de begeleiding van de verschillend dansen, ofwel 'n sobere on derlijning van den gesproken tekst. Bij de orches treering heeft -de componist zich bepaald tot die instrumenten, welke het best geschikt zijn voor electrische reproductie. Het orkest zal dan ook uitsluitend bestaan uit blaasinstrumenten, als klarinetten, trompetten, hoorns en tuba's, be nevens slagwerk. Wie eenerzijds het enthousiasme ziet, waar mede de ca. vierhonderd deelnemers en deel neemsters zich voorbereiden en anderzijds in de gelegenheid is het werk te volgen van de artistieke en technische leiders van deze uit voering, zal zich over het welslagen dezer on derneming niet bezorgd maken, doch ziet in tegendeel den vooravond van den vijfden Ne derlandschen Katholiekendag met verlangen tegemoet, als een avond die een bekroning zal zijn van veel noesten arbeid, een schoone en massale uiting voor ons katholieke volk en.... een belangwekkend experiment. DE MAQUETTE VOOR DER TOONEELBOUW bij bet mysteriespel, dat in het Stadion te A'dam bij gelegenheid van den Katholiekendag zal worden opgevoerd DE SENAAT Het Crisisfonds goedgekeurd DE UITGAVEN DER GEMEENTEN Minister de Geer heeft zijn crisisfonds in de Eerste Kamer zien goedkeuren en ook de ver sterking van dit fonds door middel der siga retten-belasting, al had dr. Wibaut wel gaarne tegen deze accijnsverhooging gestemd. De socialistische senator voelt meer voor directe belastingen en, gewezen op zijn vriend Snow- den, die toch ook geen heil zoekt in de verhoo ging van de directe lasten, zegt dr. Wibaut: Wait and see!" Wat wij zien is o.a., dat Philip Snowden de benzine-belasting verhoogt en dit is een ding, waar mr. van Lanschot ook heil in ziet als er meer geld noodig mocht zijn. En er is meer geld noodig, heeft de Cato van Amsterdam betoogd en opnieuw met aan drang gevraagd om. verderen regeeringssteun voor de steden, die aan meer rijksgeld behoefte zouden hebben door de crisis-omstandigheden. Tegen betaling van crisis-uitgaven uit het Leeningsfonds had mr. de Gijselaar heel erg bezwaar: de c.h. afgevaardigde wilde die of uit de gewone middelen of uit de vroegere overschotten betaald zien. Mr. v. Lanschot voelde dit bezwaar niet: voor den katholieken leider der Eerste Kamerfractie behoort ook het Leeningfonds tot de crisisfamilie. Maar dit fonds loopt tot 1959. Als de crises nu perma nent blijken, b.v. om de zeven jaar zooals de soc. dem. econoom de W-oIff in zijn bekend werk veronderstelt, blijft bet fonds dan permanent bestaan als een crisisfonds? De minister trok die conclusie niet, hij ont week ook Wibaut's vragen over eventueele subsidie-verhoogingen voor de gemeenten. Dit leek ons voorzichtiger dan de uiting van den heer Blomjous over „het geld rondstrooien". Niemand kan ontkennen, dat de gemeenten voor ontzaglijke lasten zitten. Natuurlijk heeft de Brabantsche senator groot gelijk, dat hij óók wetgevende maatregelen eischt tot ver sterking van onze economische positie en wel licht zit er een stuk waarheid in zijn bewering, dat de momenteele crisis niet tijdelijk zal zijn vanwege het gemis der k-oloniaie markten. Maar de moeilijkheden in de steden zijn een feit, d?it niet valt weg te praten evenmin trou wens als Rusland blijvend kan worden uitge schakeld. De heer Blomjous ziet n.l. in het be staan van het Sovjet-rijk ook een der oorzaken van een blijvende crisis. Men zou dezen factor alleen uit de wereld kunnen helpen door inter- Europeesche uitsluiting van Rusland of door wijziging van het productie-stelsel in Rusland zelf. Aan de mogelijkheid van het eerste ge- loeft niemand; voor die van 't laatste bestaat seen enkele positieve aanwijzing. In zooverre heeft.de heer Blomjous gelijk als hij niet aan een snel voorbij gaan -der crisis gelooft en in verhand daarmee wetgevende maatregelen vraagt. Dit zijn waarschijnlijk maatregelen van handelspolitieken aard. Ziet men daarvoor in de naaste toekomst een meerderheid? Zoo niet, dan begrijpt men den aandrang van de wethou ders der groote steden om eventueele hulp. Inzake de werkloosheidsbestrijding heeft Mi nister de Ge^r een aanvullende begrooting in voorbereiding.^Voor de rest zuilen de gemeen ten moeten bedacht zijn op het: help yourself. De wijziging van de locaalspoor- en Notaris- wet ging zonder discussie ónder den hamer door, nadat die der Leeningswet z. h. st., zoo als mr. v. Lanschot had voorgesteld, was goed gekeurd. K TWEEDE KAMER De vrede is geteekend" EXTRA LESSEN BIJ HET NIJVERHEIDS ONDERWIJS EERWAARDE MOEDER ANDREA, f In het Moederhuis der Missiezusters van Steyl- is overleden Moeder Andreas, Gertrudis Hegemann, geboren 7 Augustus 1859 te Rödder bü Dülmen m JVeetfalen, Een ministerieel antwoord Op de vragen van den heer Ketelaar, betref fende de circulaire tan den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, inzake de vergoeding van het geven van extra-lessen, door leeraren bij het Nijverheidsonderwijs, heeft Minister Terpstra o.m. geantwoord, dat art. 11 van het gewijzigd kon. besluit van 31 Mei 1926 de verplichting oplegt tot het waarnemen van lessen van afwezige leeraren, zonder daarvoor een extra-vergoeding in uitzicht te stellen. Aangezien dit Kon. besluit dus voorziet in de gevallen, waarover de circulaire handelt, is naar de meening van den Minister, artikel 44, eerste lid, van het besluit niet van toepassing en is de circulaire daarmede derhalve ook niet in strijd. De Minister aoht de in de circulaire aanbe volen regelen evenmin in strijd met het stel sel van de salarisregeling. Het ambt van leeraar brengt uit zijn aard mede, dat hij, behalve onderwijs te geven vol gens den rooster, ook nog andere werkzaam heden verricht, bijv. het op de hoogte blijven van zijn vak, het voorbereiden van zijn lessen, het nazien en corrigeeren van teekeningen en schriftelijk werk, het afnemen van en het sur- veilleeren bij schoolexamens, enz. Hiertoe valt ook te rekenen het waarnemen van lesuren van afwezige collega's volgens bovengenoemd artikel 11. GEDECENTRALISEERDE UITVOERING DER DRANKWET ONMOGELIJK Als elke wetswijziging brengt ook de nieuwe Drankwet verrassingen. Hieronder behoort zeker de bepaling, welke het blijven voortbe staan mogelijk maakt van vennootschapsvergun- t.ingen voor localiteiten, die deel uitmaken van een inrichting voor maatschappelijk verkeer. De verrassing is voor hen, die op grond van de wet van 1904 het einde van hun vennoot schapsvergunning op 1 Mei van verleden jaar hadden moeten zien. Minister Slotemaker had reeds de overdracht van vennootschapsvergun- ningen aan een natuurlijk persoon mogelijk gemaakt. Minister Verschuur gaat nog een stap verder en laat de vennootschapsvergunndngen ten deele bestaan. Prof. Slotemaker heeft opgemerkt, dat dit handhaven toch inging tegen de weit van 1904, welke ten doel had dit soort vergunningen af te schaffen. Maar Minister Verschuur zeide neen, Kuyper richtte zich in de eerste plaats tegen de zoogenaamde kroegen, die de massa bedreigen en de vermindering der vergunningen was slechts middel. Nu zijn de inrichtingen waartegen de wetgever in 1904 zich keerde, sterk van karakter veranderd. Een groot deel ervan, zoo de restaurants, zijn geen drinkgele- genheden in den ouden zin des woords. Zij zijn zoodanig uitgebreid, dat zij bijna alleen door vennootschappen geëxploiteerd kunnen worden. Daarom zal aan zulke vennootschappen, mits zij aan bepaalde voorwaarden voldoen, vergun ning gelaten worden. Zij kunnen zich dan „ver edelen". Want, verandert zulk een inrichting van karakter, dan houdt vergunning automa tisch op. Er zijn ruim duizend van deze ver gunningen, maar hoevele er van de nieuwe bepalingen zullen kunnen profiteeren, staat nog niet vast. Prof. Slotemaker keerde zioh per amendement tegen de nieuwe bepaling, maar na eenig gede- libereer trok hij dit in. Mr. Kortenhorst wilde echter nóg verder gaan dan de Minister. Niet alleen wenschte hij de N.V.'s aan het uitstervingsstelsel te onttrekken, maar ze ook boven het gewone maximum moge lijk te maken. De katholieke afgevaardigde wilde meteen „buitengewone" en „gewone" inrichtingen gelijkstellen en al dezq, vergun ningen alleen aan N.V.'s geven. Hier ging de Minister niet op in. Aanneming van het voorstól-Kortenhorst zou de dood be- teekenen van het maximumstelsel en het werd onaannemelijk verklaard. Een gelijkstelling tus schen een buitengewone vergunning als voor de Pier te Scheveningen met die voor een restaurant, lachte den heer Oud evenmin toe als den heer v. Vuuren en beiden oordeelden het uit administratief-rechtelijk oogpunt ver keerd, dat regeerings-vergunninigen zouden kun nen worden gegeven boven de gemeentelijke maxima. Woensdagmiddag bleek ook, dat de heer van Vuuren, evenmin als de Minister te vinden was voor het denkbeeld de verkeersvergun. ningen alleien aan N.V.'s te geven. Mr. Kortenhorst begreep, dat hij water in den wijn of om in de ministerieele beeld spraak te blijven erwten van den hoop moest doen. Hij kwam dus met een gemitigeerd amen dement, dat de Regeering niet direct afwees. „De vrede is geteekend", werd er van verschil lende kanten geroepen, toen zoowel mr. Korten horst als Minister Verschuur verklaarden, elkan der tegemoetkomend te willen behandelen. Maar het effect van de vredelievende stemming is nog niet gezien. Want zoowel de Minister als dr. Kortenhorst stelden weer wijzigingen voor en de discussie liep tenslotte vooral over de vraag, wie het vergunningsrecht zou hanteeren: de Minister of de gemeentelijke autoriteit. Eenerzijds stond de heer Beumer, die de beslis sing wilde laten aan B. en W., de drankinspec tie gehoord. De heer Suring had er ernstig bezwaar tegen, dat, in afwijking van de wet al de verkeersvergunnimgen (tenzij ze boven maxima uitgaan of aan N.V.'s verleend worden), door de Retgeering zouden worden geaccapareend, zooals dr. Kortenhorst's voorstel langs een omweg wilde. Anderzijds handhaafde de Minister tegen dr. Beumer op stellige manier den eisch, dat de bijzondere verkeersvergun- ningen gehanteerd zouden worden door de Re geering om misbruiken te voorkomen. Een gede centraliseerde uitvoering der Drankwet de rijksinspectie heeft dit bewezen is onmoge lijk. En misbruiken schijnen veelvuldig voor te komen. Dit liet de Minister duidelijk genoeg merken en da.n bedenke men, dat deze uiteraard slechts een gering aantal gevallen ziet. De president vond het toch maar beter de amendementen eerst eens gedrukt voor zioh te zien; precies zoo ging het met een voorstel-v. d. Heide om tapverboden niet door sociëteiten te laten frustreeren. Mr. v. Hellenberg Hubar was de eenige, dlie met enkele kleine amendementen verdiend succes behaalde. Overigens waren de discussies zóó ingewik keld, dat zelfs de weinige deelnemers zich zoo nu en dan vergisten. Dat de Minister zelf zich verbazend goed in de zeer moeilijke wet inge werkt heeft, wordt ook door de knapste juristen- Kamerleden van rechts en links grif erkend. DE POSTVLUCHT NAAR AUSTRALIË BATAVIA, *13 Mei (ANETA) De „Abel Tasman" seinde gistermiddag van boven de Straat Madoera: „Wij hebben thans 127 K.G. post aan boord". Het vliegtuig arri veerde ten 3.30 uur te Rambang, vandaar ver trok het hedenmorgen om 6 uur en landde op Bima. De rechtermotor was onklaar. Vervolgens werd de reds voortgezet naar Koepang, alwaar om 4.40 uur werd, geland, HET STRAND TE TER HEYDE. De bevordering van Zondagsrust Gelijk gemeld ,was te ter Heyde een sterke strooming onder de bevolking gericht tegen de strandexploitatie op Zondag. Zoo was een adres, door 883 personen onderteekend, om des Zon dags de exploitatie geheel stop te zetten bij den raad ingediend. In de Maandagavond ge houden raadszitting is deze aangelegenheid1 bredevoerig besproken. Tenslotte is besloten: le. van het Rijk 375 en 385 M. strand te huren; 2e. het baden, zonder dat van de ontkleed-ge legenheden wordt gebruik gemaakt, te verbie den; 3e. des Zondags van 912 en des avonds na 6 uur het baden te verbieden; 4e. het strand onder te verhuren aan derden, met de bepaling, dat op Zondag slechts in bepaalde inrichtingen mag worden verkocht. Voorts zal het gemengd zwemmen (behalve voor gehuwden) en het nemen van zonnebaden verboden zijn, terwijl muziek en dans op Zon dag niet zijn toegestaan en bepaalde badoos- tuums zullen worden voorgeschreven. Durft ge onder een ladder doorgaan op straat? Durft ge uw vacantiereis beginnen op een Vrijdagen hebt ge den euvelen moed, dat te doen, als die Vrijdag op een i3e valt? Durft ge spreken over uw eigen geluk, zonder dat gij het „afklopt", uit vrees een ongeluk te krijgen? Ja, menigeen die op het oog van een heldhaftigen bouw is, of op het gehoor moed bezit voor tien of twaalf, kruipt in zijn (of haar) schulp bij die dood-onnoozele kunstjes Nog enkele van die „gevaarlijke of gelukkigegebeurtenissen uit binnen-' en buitenland. In Devonshire, een Engelsche provincie, geldt het voor een slecht teeken, als een tak van een appelboom tegelijk vrucjit en bloe sem draagt: dan komt er een doode. Op menige plaats in het vaderland zijn sommige menschen doodsbenauwd, dat 's nachts een uil zijn akelig geroep op het dak van hun woning komt slaken; ook dat beteekent dood. Voorzichtig voor dit feit: als iemand bij U Meidoorn in huis bezorgd, dan komt er binnenkort een sterfgeval! Wacht V dus maar in dit kostelijk jaargetij voor uw valsche vrienden! Zoo houdt men in Newton-Abbot, dat se ringen, paarse seringen in huis gebracht, een voorteeken zijn van ongeluk! Die kostelijke bloemen!! Nog iets: als een hommel het huis binnen komt gebromd, dan is er een vreemdeling op komst. En de persoon, rondom wien de hommel bromt, is de gelukkige, die het be- zoek krijgt. Zit die hommel in de hoeken te brommen, dan is het een zeer nieuwsgierige visite» Nog iets bemoedigends: als ge een wit paard tegen komt, maak dan uw vinger nat, en maak een kruis op uw rechtervoet dat geeft geluk, zeggen ze. Ja, dat het paard wit moet zijn, is niet onze schuld» En ook niet, dat uw rechtervoet er mee gemoeid is. Rare dingen hebben nu voorschriften. eenmaal rare RERUM NOVARUM-HERDENKING De pelgrims van het R. K. Werk liedenverbond te Rome Men seint ons uit Rome, dat daar Woensdag is aangekomen de bedevaart van vijfhonderd leden van het R. K. Werklieden verbond, die komen deelnemen aan de plechtige Rerum Novarumherdenking. Geschenk der R. K. werkgevers aan Z. H. den Paus Ter gelegenheid van de herdenkingsfeesten te Rome der encycliek Rerum Novarum zal door de Alg. R.K. Werkgeversvereeniging aan Z.H. den Paus een geschenk worden aan boden, bestaande uit een aardewerk settel, versierd o.m. met een symbolische voorstel ling in verband met de .encycliek en me® emblemen der R.K. inidustriëen. De schotel is vervaardigd door de N.V. de Sphinx te Maahtricht. Een oopie ervan is tentoonge steld in de étalage der fa. C. Hoyng, Spul straat Den Haag. NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE De Kon. Militaire kapel naar Parijs De Kon. Mil. Kapel zal op 25, 26 en 27 September a.s. onder leiding van den directeur, kapitein C. L. Walther Boer, een aantal con certen geven op de Koloniale tentoonstelling ts garijs, HERMAN THIELLIER. Op 47-jarigen leeftijd overleed te Breda de heer Herman Thiellier. De gestorvene stond be kend als een grondig kenner van de flora en fauna vooral van den onrutTielk van Breda. SEMI-OPENLUCHTSCHOOL GEOPEND. Te Eindhoven is in de parochie van den H. Georgius een semi-openluchtschool ingezegend. De school is gunstig gelegen bij het Stadswan- delpark. HULDE AAN JEF DENIJN De Mechelsche beiaardier Jef Denijn zal in Augustus in de aartsbisschoppelijke stad ge vierd worden, naar aanleiding van zijn gouden jubileum als carillonneur van de St. Rombouts- kathedraal. ESPERANTO ALS FACULTATIEF VAK ERKEND. De Minister van Onderwijs, K. en W. heeft bepaald, dat, met ingang van 1 September a.s. voor de subsidieering van Rijkswege ten be. hoeve van het onderwijs in facultatieve vak ken aan handelsscholen en handelscursussen de volgende regeling o.m. zal gielden: ais facul tatieve vakken kunnen in het schoolprogramma worden opgenomen: stenografie, machine- schrijven, Spaansch, Maleisch. Russisch, Zweedsch en Esperanto. BELGISCHE PROFESSOREN NAAR NEDERLAND. Onze Rrusselsche correspondent meldt onaï In strijd met een bericht in „De Schelde*, deelt ,,De Standaard" mede, dat niet twee maar vier van de zes Belgische professoren, die enkele lessen zullen geven aan de hoogescholen van Utrecht en van Leiden, voldoende Neder- landsch kennen, om lessen te geven in die taaA Deze professoren zijn de heeren Vermeijlen, Mansion, Franck en de Smedt. UNIE VAN VOLKENBONDS- VEREENIGINGEN. Naar wij vernemen, zal staatsraad mr. J» Limburg zich Donderdag 21 dezer naar Boeda pest begeven om het jaarlijksche oongree van de Unie van Volkenbondsvereenigingien te preei- deeren, dat Zondag 24 Mei officieel geopend, wordt. Van te voren komen reeds verschillende commissies hijeen. De delegatie van de Nederlandsche vereent ging voor Volkenbond en Vrede zal bestaan uit de heeren mr. J. Limburg, mr. A. van Rijck» vorsel, commissaris der Koningin in Noord- Brabant, overste J. J. G. baron van Voorat tot 1 eh H, Ch. G, J, v, d. Mandate,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5