ALGEMEEN OVERZICHT. DE WERELD-HULDE AAN PAUS LEO XIII Zonnebrand PUROL HEILIGENBEELDEN DOOR GESLEURD DE STRATEN Monumenten uit de binnen stad Verjaging der religieuzen geeischt '.■00J: VRIJDAG 15 MEI 1931 DE RE RUM NOVARUM-FEESTEN TE ROME IN DE ST. JAN VAN LATERANEN A FWIJKEN van den oorsprong is ■^A-bederf, terugkeeren tot den oor sprong is genezing. (Rerum Novarum) MEN WIL ZE NAAR MUSEA OVERBRENGEN Charley beklaagt zich NIEUWE GEWELDDADEN TEGEN KERKEN EN KLOOSTERS IN SPANJE BELGIE'S DEFENSIE-PLANNEN Sensatie te verwachten 264 UUR OP EEN SCHOORSTEEN DE BIOSCOOPBRAND IN JAPAN HET CONFLICT BIJ DE ROERE-MIJNEN ®°ömer tot President van Frankrijk gekozen Onder groot© spanning h-eefit te Versailles de fra-asche nationale vergadering gestemd voor presidentschap dier republiek. De oerste stettming gat helt volgende resultaat: Ooumer 442 stemmen, Briand 401, Hennesy l5> Cach ia 10, Doumergue 7, Rickliin 6, lebrun 4, Painlevé 2, Steeg 1, Renaudel 1, ^aglnot 1. Doumer bleet drs 7 sibemmen beneden de Volstrekte meerderheid, zoodiat eein tweede stemming noodig was. Tijdens de sehcirsiing trekken Briand en hennesy bun candidatuur in. De tweede zitting opende met een incident. De Elzasser autonomist, Dablet, protesteerde, dat de zes stemmen op den autonomist Ricklin Uitgebracht, niet vermeld zouden zijn. De auto- homisten en communisten maakten daarop een verschrikkelijk lawaai. Het werd een leven als een oordeel en eerst langzaam kon de stem ming aanvangen. Om vijf minuten voor acbt kan de stemming gesloten worden. De uitslag is spoedig vastgesteld. Doumex heeft de overwinning! Na een nieuwe schorsing wordt de stembus- uitslag meegedeeld, waaruit blijkt, dat bij ^e tweede stemming 893 biljetten in de bus zijn Seworpen, waarvan 10 ongeldig, zoodat e meerderheid is gedaald tot 442. Doumer 'heeft echter 504' stemmen op zich Vereen igd en is dus benoemd tot opvolger van den heer Doumergue op het Elysée. De heer Marraud heeft 334 stemmen van ^urtellisten, Painlevé heeft er 13, Briand 12, Cochin 11, 7 stemmen zijn op verschillende can- ^daten verspreid. Het meedeelen van den uitslag ontketent een ontzaglijk bravo en men houdt zich moeilijk in, om het zittingsprocesverbaal toe te laten. De socialisten ondernemen een contramandfes- iatie. In de congreszaal jouwen zij met de oom- Uiunisten mee en zingen de internationale. Haar de lessenaars klappen en de meerderheid keet het roode koor te overstemmen. De heer Doumer wordt door den voorzitter gekozen geproclameerd en terwijl die zaal leeg Stroomt en de voorstanders van de candida- tuur-Doumer naar de zaal snellen, waar de I nieuwe president wordt gecomplimenteerd, i Wordt de heer Doumer met het gebruikelijke ceremonieel naar de zaal-Maringo geleld, waar bij ontvangen wordt door de leden van het gouvernement. rekenen, den heer Doumer DE NIEUWE PRESIDENT der Franscha republiek; Doumer De nieuw gekozen president der republiek is een eenvoudig man, wien men veel filosofie toekent. Hij moet op het oogenblik dat hij Ver sailles verlaat voor den triomftocht zonder praal naar het Elysée, wel de zonderlinge spelingen van de historie bewonderen, die hem naar het presidentschap hebben gevoerd, door zijn bestrijders van voorheen, toen hij den 17en Januari 1906 de overwinning moest laten aan Armand Fallières, den candidaat der gema tigde radicalen en republikeinen, gekozen met behulp der rechtsche minderheid. Doumer was toen de candidaat van het pure, aectarische radicalisme. Hij was president van de kamer, de meer rustige senaat deed de zege palm aan zijn eigen voorzitter toekomen. Zoo de candidatuur Doumer met gemengde gevoelens is gesteund, zijn overwinning^ kan niettemin op een groote sympathie aangezien de persoon van eerbied afdwingt- Van dezelfde plaats van den voorzitters zetel van den senaat, gekomen als zijn voor ganger, komt hij ook voor wat de afgelegde loopbaan betreft, uit hetzelfde kamp, mat de zelfde ervaring toegerust, en zijn groote staat van parlementairen en ministerieelen dienst heeft met dien van den heer Doumergue een frappante overeenkomst. De heer Doumer heeft het belangrijkste punt in zijn maatschappelijke carrière gevonden in het gouverneur-generaalschap van Indo-China. Hij keerde daarvan terug, toen de Drey- fusaffaire op haar felst was, de politie ke strijd het land In twee vijandige kam pen verdeelde, die niet precies langs de politieke schei dingslijn liepen. De persoon van Doumer werd toen niet di rect begrepen. Zijn gematigdheid en zijn voorzichtigheid, het feit, dat zijn afwe- Een caricatuur van zigheid hem buiten den nieuwen had^ge- presiaent. hem verdacht hij de I linkschen en deden hem achterdochtig gade slaan door rechts. Men wist, dat Doumer een groote ambitie I had en in Indo-China geslaagd was. Men schreef hem een streven naar de leiding toe en de boulevardiers vingen het woord van Henri de Lavadan op, die hem een Napoleonis- I tisch verlangen had aangewreven. Inderdaad I toonde hij zich een'man van actie, die zijn helder plan kloek volgde, maar niettemin slaag de hij als voorzitter van de kamer niet, mis lukte zijn greep naar het Elysée en als hij ook al van tijd tot tijd als minister optrad, was het meest in technische ministeries. Hij is niet 1 de man om veel van zich te doen spreken. Zijn aard verzet zich daartegen. Hij is bekend als lastig en als cassant in den omgang en zijn Invloed op de parlementaire tribune sproot voort uit de gevreesdheid van zijn streng, daigneus, ad rem discours, zooals wel het meest typisch bleek bij de rede, waarbij hij 6 lastingvoorstellen van minister de Las ere vernietigde. Maar onverzettelijk werker, taaie Auvergn hardnekkig doorzetter, was hij eenige ma en een voorbeeldig minister van financien, o. op het kritieke moment voor den franc, zajn bekwaamheid vond geen tegenspraat, zijn tegriteit evenmin; deze eigenschappen en z«n doctrinaire strakheid bovendien doeni in em een angstvallig constitutioneel pres dent ver wachten. Maar een die zijn surveillant* zal verrichten en geen stoutmoedige mimsterieele £ojirta,rï6S Zfll tofilfttsn. Wat zijn persoonlijke situatie wel eenigszins heeft gewijzigd In het radicale kamp, is het feit dat Doumer zich altijd vijandig heeft betoond tegenover de socialistische sympathieën van zijn partij. Hij is daarvoor met de absolute vijandig heid der socialisten beloond. Zijn koloniale loopbaan vooral heeft hem echter de waardee ring van hen, die niet van zijn schip zijn, ge schonken en zoo van den heer Doumer bemid delende tussehenkomst verwacht wordt, dan heeft hij daarvoor alle kwalifceffite-n. Geven wij thans een1 beknopt chronologisch overzicht der prachtige carrière van den heer Doumer. Hij werd 22 Maart 1857 te Ourililag in de Cantal, dus Zuid-Auvergne geboren en is dus 74 jaar oud. Hij is dus even oud als Thiers was, 'toen deze zich het presidentschap zag toevertrouwd en twee jaren ouder dan Grevy. De overige presidenten waren tusschen de 50 en 60 jaren, uitgenomen Casimir Perrier, die slechts 47 jaar oud was. Doumer's weg leidde eerst naar het onder wijs, dat hij als leeraar verliet ooi als kabi netschef van Floquet zijn intrede in de poli tiek te doen, bij t-ussch-entijdische verkiezing gevolgd door het kamerlidmaatschap voor I-non. Van 1889 tot 1S96 zat hij in de kamer voor het district Auxerre en daarna opnieuw voor Lao.n; hij werd niet gekozen bij de alge- meene verkiezingen, doch trad in 1902 op nieuw in de kamer, waar hij blijft tot 1910. In 1912 werd hij senator van Corsica, later werd hij steeds herkozen sinds den oorlog op het program van de nationale unie. Die parlementaire werkzaamheid belette hem niet van 1896 tot 1902, gouverneur-gene raal van Indo-China te zijn. Hij had zich in het parlement aanvankelijk op financiën en 'belastingkwesties toegelegd en toen na den val van het ministerie-Ribaut, Leon Bourgeois het eerste uitsluitend radicale ministerie vormde, kreeg Doumer de portefeuille van financiën en ontwierp groote hervormingen. In het bijzonder stelde hij de wet op de in komstenbelasting voor en gaf een grooten stoot aan de amortisatie der staatsschuld. Doch wat de inkomstenbelasting betreft bracht hij 'het niet verder dan een princiep-votum, dat een verdaging beteekent. Benoemd tot gouverneur-generaal van Indo- Ohina werkte hij in de eerste plaats tot het zelfstandig worden van de begrooting en het verwezenlijken van de leening van 1898, die 200 millioeij francs opleverde voor de uitvoe ring van utilibeitswerken voor deze kolonie. Hij liet den spoorweg aanleggen van Lao-Cay naar Ynan Toe en organiseerde de strategi sche Golf van Tonkin, welke hij twee jaar later deed occupeer en. In zijn hervormingen vffn het bestuur hield hij opruiming onder -de kleine Roofden der vazalstaten van den keizer van Annam, hief het onderkoningschap van Tonkin op, zette de mandarijnen-provinciegouverneurs af en ver anderde da protectoraats-organ-isatie in een koloniaal behèe-r. Hij keerde met groot gezag en als een ge slaagd bewindvoerder naar Parijs terug. Al-s gematigd radicaal tegenover een radi- caal-socialist gesteld, verdedigde 'hij een krach tige koloniale politiek en haalde zich de felle bestrijding doo-r Jaurès op het hoofd, Maar zijn gezag werd nog belangrijk ver sterkt bij het schandaal der „fiches", toén hij na kol. Rausset e,n den heer Guyo-t de Ville- neuve geestdriftig het woord voerde tegen den minister van oorlog, den radicaal Andrée, die met behulp van loge en het Fiches-stelsel de overtuiging der officieren naging om de Ka tholieke en niet-masonnieke officieren in hun carrière te hinderen. Doumer protesteerde uit naam van den vrijheidszin en vroeg een blaam wegens een optreden, dat tegen het levensbelang van het land inging. Van dien tijd dateert ook zijn uittreden uit de vrijmetselarij, in welke hij eerst een hu. man-itaire beweging had gezien, maar die hij had leeren kennen als een laag instrument van verdeeldheid, vervolging gedoe. 10 Januari 1905 werd hij tot president van de kamer gekozen, tegenover den radicaal- socialist Bnsson. Bij de presidentsverkiezing van Januari 1906 dong hij naar de opvol ging van Louibet. In de linksche voorvergade ring kreeg hij 191 stemmen tegen Fallières 416. Hij handhaafde zijn candidatuur. Te Versailles kreeg hij veel stemmen van rechts, doch bracht het maar tot 371 stemmen, terwijl Fal lières met 441 stemmen gekozen was. Hij had meermalen een portefeuille in be langrijke ministeries ook in het kabinot- Painlevé van één dag en ook Briand nam hem meermalen tot minister van financiën. In Januari 1927 volgde hij De Selves op als senaatsvoorzitter, die vroeger de plaats van Doumergue, naar het Elysée vertrokken, had ingenomen. Hij werd met unanimiteit van stemmen op dien. hoogen post gebracht. en proteotie- Een offensief tegen de standbeelden in Londen Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneest i. Drogistö Bij de graftombe van den Paus der werklieden (Van onzen correspondent.) Rome, 14 Mei 1931. A Met een daad van pie-teit is hedenmorgen alhier de internationale herdenking ingezet der gebeurtenis, dat 40 jaar geleden de En cycliek „Rerum Novarum" werd uitgevaardigd. Het getuigt van den fijnen smaak der orga nisatoren alhier, om in de Sint Jan van Late- ranen deze herdenking te beginnen, dddr im mers rust het stoffelijk overschot van den grooten Paus der werklieden. Daar strekt, boven zijn graftombe, de ascetische figuur van dezen opperherder, door Tadolini uit marmer gehouwen, nog zegenend de hand uit over dege nen, die zijn graf met een bezoek vereeren. Was het daarom niet treffend juist gezien, om voor deze feestelijke herdenking bij dit graf de tien duizenden te verzamelen, die uit alle deelen der wereld den cijns hunner dank baarheid komen -betalen voor het feit, dat dooi de Encycliek over den toestand der werklieden het aanschijn der aarde vernieuwd is Nationale herinneringsfeesten culmineeren thans in een huldebe-toog -bij het graf van den onbekenden soldaat, dit internationale katho lieke feest ging een zijner hoogtepunten vin den in een eerbetoon -bij het graf van den alom- bekenden generalissimus. Paus Leo XIII, inder daad zaliger gedachtenis. Uit alle wereldeelen zijn ze gekomen. Ook uit Holland! en met fierheid mogen we neer- zien op -de wijze, waarop voor ons katholieken in die 40 jaren de Encycliek „Rerum Novarum de grondwet is geweest van alle verbeteringen op sociaal gebied; als een gevolg daarvan mogen wij thans constateeren, dat het kleine Holland met zijn ongeveer 800 deelnemers per centsgewijze aan de spits gaat van deze inter nationale huldelbetoogin-g. Om 9 uur hedenmorgen was de basiliek van St. Jan met tienduizenden geloovigen uit alle talen en landen geheel gevuld. Vooral in het middenschip was er bijna geen doorkomen aan en de talrijke groepen pelgrims deden vaak wanhopige pogingen, om hij elkaar te blijven. De groepen uit Polen en Tschecho-Slowakib hadden het nog het meest handig Ingepikt, door hun nationale vlaggen mee te voeren met een bord, waarop de naam van hun land duide lijk vermeld stond en dat voor de iandgenooten een veilige haken vormde in de woelige men- sohenzee. Bij het graf van Paus Leo XIII had het uit voerend comité der katholieke actie van Italië twee kostbare kransen neergelegd met linten in de Pauselijke kleuren, waarbij bloemstuk ken waren gevoegd van Canada eri Hongarije. Terwijl in het koor de plechtige getijden van Hemelvaart werden gezongen, droeg mgr. Pizzardo, Substituut van de Pauselijke kanse larij en secretaris-generaal der katholieke actie in Italië, een heilige Mis op, die door talrijke bisschoppen, prelaten en kerkelijke hoogwaar- digheidsbekleed-ers werd bijgewoond. Oo-k onze Nederlandsche bisschepen waren aanwezig. Na afloop hiervan ving het défilé der orga nisaties aan langs het graf van Paus Leo XIII naar het plein achter de basiliek, waar het werkli-edenmonument is opgericht. Weldra was het voetstuk begraven onder de kransen bloemen en palmen door het inter nationaal eerbetoon daar neergelegd. Gelukkig was de organisatie dezer plechtigheid niet in alle opzichten te loven, want wanneer allen in de propvolle kerk dit défilé hadden opge- merkt en mee gegaan waren, zouden zij er onmogelijk bij hebben kunnen zijn, omdat het plein voor allen veel te klein was. Nu is velen die teleurstelling bespaard! Door den algemeenen president der katho lieke actie in Italië commandatore Cirriacl, werd een welkomstwoord gesproken tot de buitenlandsche gasten. Daarna kreeg, of liever nam, elke groep de gelegenheid, om nationaal zijn hulde te -bren gen. Nadat eerst namens Hongarije en Polen gesproken was, besteeg de voorzitter van ons R.K. Vakbureau, het eerste kamerlid, De Bruyn, het voetstuk van het monument, om namens de Hollanders het woord te voeren: een woord van innfgen dank voor alles, wat „Rerum Nova rum" in het 'belang der arbeiders heeft ge wrocht. „Daaraan hebben zij hun verheffing Ia danken, aan het recht en den plicht tot organisatie, hun door Leo XIII gegeven, die bun ook de kerk als beschermster schonk! Maar deze Paus uit het verleden blijft de groote sociale voorganger in de toekomst, aan wien de-arbeiders in den persoon zijner opvolgers hun hart hebben verpand en op wien zij onwan kelbaar blijven vertrouwen. Aan den voet van dit monument hernieuwen WÜ den eed van, trouw, om te blijven streven naar liefde en recht, 'bereid d-e handen te rei ken aan meester en knecht, om als broeders elkaar te 'beminnen!" Een geestdriftig applaus volgde op deze woor- den 6n de volg-ênde spreker, een Duitsche pater, die alweer klaar stond, om zijn land te vertegenwoordigen kon niet beginnen, voordat bot enthousiaste „Aan U, o Koning der Eeuwen" ten einde was uitgezongen. Hiermede was voor ons Hollanders deze daad van pieteit ten einde en begaven de pel grims zich onder leiding van 38 Hollandsche Priesters ©n broeders in groepen door de eeuwige stad, om althans de schoonste der vele bezienswaardigheden te bezoeken. Uitzending der plechtigheden Het Vaticaansche radiostation deelt mede, dat bedien om 17.00 uur (M.E.T.), op golflengte van 19.84 m„ de uitzending begint van de Rerum-Novarumpledhtigheden. In het eerste gedeelte zal in de verschillende talen het verloop der plechtigheden worden medegedeeld. Da-ar de microfoon op het Damascusple-in zal worden opgesteld zullen ook alle gezangen en d® toejuichingen der verschillende groepen van P®'grimis worden uitgezonden. öm 17.30 (M.E.T.) zal de aankomst van den H. Vader door trompetgeschal worden aan g«kond'igd. Daarna zal de Palatijnsche garde een klein concert geven en na afloop van de audiëntie om 18.00 (M.E.T.) zal het Vaticaansche radio station terstond een aanvang maken met de uitzending van de vertaling der pauselijke al locutie in de verschillend© talen. Ook a.s. Zaterdag zullen nog vertalingen worden uitgezonden vooral 's morgens in de Oostersche talen o.a. ook in het Chineesch en Japansch. Terwijl tot nu toe alleen te Parijs, ter wille ran het verkeer, een strijd tegen de gedenk- teokens in het hartje van de stad gevoerd werd, is thans ook te Londen een beweging ingezet, om de monumenten uit de binnen stad te verwijderen. Deze strijd tegen de monumenten hangt in de Londensche city samen met grootsch-eepsche verbouwing'Splann-en der stad, waarvan het radicaalste zelfs zou willen, dat de eerwaar dige Westminsterabdij en de St. Paulskathe- draal niet ontzien worden. Ofschoon zulke vandalistische plannen geen kans op verwerkelijking hebben, schijnen toch de dagen van talrijke monumenten midden in de stad geteld. Alleen zit men met een moeilijkheid, wat er met de overbodig geworden gedenkteekens moet gebeuren. De Parijzenaars willen met hun overtollige monumenten de provincie, steden gelukkig maken, opdat ze daar weeT die behartiging zullen vinden, welke zij in de drukte van het jachtend verkeer allang hadden ingeboet. t Do Londenaars zouden hun in steen gehou wen of in brons gegoten vorsten, veldheeren, staatslieden, dichters enz. 't liefst aan enkele musea afstaan. Dit zou, meenen ze, o.a. ook het gevolg hebben, dat wellicht de kunstenaars in het vervolg aan de vervaardiging van stand beelden en borstbeelden meer zorg besteden. Over den geest van zijn voormalige Iandgenooten „ENGELAND GAF HEM GEEN KANS" In een te Londen gepubliceerd interview met Charley Ohaplin, beklaagt de filmacteur zich over den geest van zijn voormalige iand genooten wien hij bittere verwijten doet en die hij de grootste hypocrieten ter wereld noemde. Hij verklaarde dit naar aanleiding van op hem geoefende critiek, omdat hij geweigerd had, de uitnood!ging te aanvaarden om Woens dagavond in het Paladium de benefit-voor. stellin-g voor artis-ten 'bij te wonen, waarbij ook koning George aanwezig was. Eenige bladen hadden geschreven, dat hu niet had „gehoorzaamd" aan -het ,,'bevelvan koning Geor-ge om bij deze voorstelling aan- wezig to zijn. Chaplin verklaarde noch van, noch namens den koning eenige uitnoodiging te hebben ontvangen. Aan het verzoek van den directeur van het theater wenschte hij geen gevolg te sneven Engeland had hem in tijden van misère in den steek gelaten en hem geen kans gegeven. Ook thans nog was het het land, waar men hem van geheel ïuropa het slechtst begreep. De debatten in de kamer BRUSSEL, lo Mei. (B.T.A.) In de kamer werden de debatten over de toekenning van buitengewone credieten Voor ae nationale defensie voortgezet. De Katholieke staatsminister, Carton de Wiart, toonde aan, dat Duitschland en Frank rijk ontzaglijke sommen uitgeven, om hun vestingen te versterken. De liberale staatsminister, Devèze, is Van meening, dat men niet kan rekenen op de arbitrage-lichamen om den v-rede te verzekeren. Daarom wenscht hij voor België een kracht dadige defensie, maar In verhouding tot de financieele draagkracht van het land. Men moet een systeem van verdediging Uit werken, aldus Devèze, waarbij aan het veld leger vrijheid van toeweging wordt gelaten. Wanneer het aan de grens of aan de Maas zou verslagen wo-rden, -moet het aan de Schelde w-eerstand kunnen bieden, waardoor de ver binding met de zee moet worden behouden. De minister van defensie verklaarde, dat de regeering vast besloten, is, een ononderbroken verdedigingslinie tot stand te -brengen in Luxemburg. Onmiddellijk na de goedkeuring der cred'leten zal met de verdedigingswerken een aanvang worden gemaakt. GESPANNEN TOESTAND TE MADRID HEEL HET LAND IN OPWINDING Uit Spanje worden nog steéds nieuwe daden van terrorisme en van bruut geweld tegen de kerk gemeld. In Granada is een deel van een klooster met dynamiet verwoest. De daders ble ven onbekend. Daarna werd getracht eeii twee de klooster en de bureaux van een dagblad in brand te steken, doch de^g branden konden spoedig worden gebluscht. Ook in Burgos staan twee kloosters in brand, benevens het bisschoppelijke paleis en ver schillende andere kerkelijke gebouwen. De staat van beleg is te Burgos afgekondigd. Ook in andere Spaansche provinciesteden is het tot uitspattingen tegen de kerk gekomen. De kapitein-generaal van Malaga maakt be kend, dat gisteren in zijn district 27 kloosters aangevallen zijn. In Cordova kwam het tot een schietpartij tusschen gendarmes en betoogers, die 'n wapen, winkel plunderden. Volgens particuliere be richten zijn daarbij 3 personen gedood en 5 ernstig gewond. In Madrid werd een man, die op het punt stond in een klooster te plunderen, door sol daten doodgeschoten. De kardinaal-aartsbisschop van Sevilla heeft bij wijze van voorzorg gelast, dat alle kloosters in zijn diocees door de religieusen ontruimd moeten worden. In Alicante konden de religieusen, die met kruisbeelden in de hand de kloosters verlieten, slechts met moeite tegen de opgewonden menig te beschermd worden. De Spaansche bladen schatten de schade, door de onlusten van Maandag veroorzaakt, voor Madrid alleen op 40 millioen peseta en voor geheel Spanje op ruim 100 millioen. Be langrijke sckaten van kunst en wetenschap zijn verloren gegaan. Aanstaande arrestatie van een w beroemd financier? ereld- VERDACHTE TRANSACTIES De „Daily H-erald" meldt op opzienbarende wijze, dat binnen zeer korten tijd een groote sen-satiege-beurten-is te verwachten is, n.l. de arrestatie van wat het blad noemt „een wereld vermaard financier''. Het blad noemt geen namen, doch schrijft, dat d-e publicaties van een concern van be kende -maatschappijen aanleiding zijn geweest tot het uitvaardigen van het arrestatiebevel. Het concern beschikt over een kapitaal van verscheidene millioenen pond sterl-ing. Be doelde groep heeft in den laatsten tijd herhaal delijk door belangrijke financieele tegenslagen van zich -doen spreken. Reeds geruimen tijd hee-ft de justitie in overleg met de regeer-ing de -transacties van bedoeld concern met aandacht gevolgd. De man thans in elkaar gezakt LONDEN, 13 Mei. (V.D.) De man, die uit sympathie met een staking aan de fabriek, waar hij w-erkte, zich op den s-e'hoor&teen van zun fabriek had gezeteld en daar 264 uur achter elkaar -heeft doorgebracht, is thans in -elkaar gezakt en ligt geheel uitgeput op het uzeren platvorm hoven aan den schoorsteen. Hij is niet meer in staat voedsel tot zich te aemen. Twee stakers trachtten hem te bewe gen, zich naar beneden te laten brengen, doch hij weigerde. De mannen die op d-en schoorsteen waren geklommen, hebben hem toen met een wa terdicht doek tegen den sedert 36 uur vallen den regen beschermd. Men vrees-t, dat de man zal sterven, aange zien men geen kans ziet, hem naar omlaag te brengen. BERLIJN, 13 Mei. (W.B.) De nieuwe onder handelingen over de scheidsrechterlijke uit spraak in het arbeidsgeschil in de mijnindus trie van het Roergebied, die Dinsdag op het rijks departement van arbeid plaats hadden, zijn zonder resultaat afgebroken. De beslissing ligt dus nu bij den rijks-minis ter van arbeid. Zeventien dooden te betreuren TOKIO, 13 Mei. (R.O.) Nader wordt over den bioscoopbrand in het dorp Sjimanahi gemeld, dat er zeventien dooden te betreuren, vallen, allen vrouwen en kinderen. De eenige uitgang van het bioscooptheater werd door de toeschouwers, die in panis-chen schrik uit de zaal vluchtten, versperd. Talrijke menschen sprongen uit de yensters, waardoor velen gewond werden. VLIEGONGELUK IN BELGIë. Onze Brusselsche correspondent meldt ons; Boven Wevelghem is een militair vliegtuig neergestort. De twee inzittenden bleven op slag dood. In bet Jezuïetenklooster te Madrid bevond zich een bibliotheek van ruim 100.000 deelen, die een prooi der vlamme-n is geworden. Ook in Sevilla en Malaga zijn belangrijke kunst werken, o.a. kostbare schilderijen, verloren ge gaan. Verklaard wordt, dat de overheid te Barce- lona, Valencia en andere Spaansche steden thans de uoodige voorzorgsmaatregelen heeft- getroffen om een herhaling van de gebeurtenis sen te verhinderen. De bond van communistische vakvereeni- gingen te Madrid heeft een schrijven tot de regeering gericht, waarin opheffing van den staat van beleg, verwijdering van de religieuse orden uit het land en onteigening van het be- zit der religieuse orden wordt geëischt. Meer en meer blijkt, dat niet de communisten en monarchisten, zooals een bewindsman meen de te moeten verklaren, doch uitsluitend de linksche extremisten onder leiding van de com- munisten dezen storm over het katholieke land ontketend hebben. Monarchistische uitgewekenen die den gru. wel van nabij gezien hebben en naar Gibraltar zijn gevlucht, schrijven de schandelijke gebeur- tenissen der laatste dagen toe aan de com munistische agitatoren, die Moskou, na liet vertrek van den koning, naar Spanje heeft gedirigeerd, om de Spaansche communisten ten aanval te leiden. GIBRALTAR, 13 Mei. (R.O.) In de steden langs en in de nabijheid van de grens hebben anti-godsdienstige onlusten plaats gehad. Het gepeupel te Algeci-ras, San Roque et La- linea hebben de kerken aangevallen, de alta ren ontheiligd, de heiligenbeelden omverge worpen en deze met een touw om den hal-s door de straten gesleept onder de sivottende kreten van de menigte. Deze onlusten werden veroorzaakt door de zelfde communisten, die te Malaga dergelijke handelingen hebben gepleegd. Er zou groote schade aangericht zijn. Automobielen met vluchtelingen op weg naar Gibraltar werden aangehouden en in brand gestoken, terwijl de inzittenden mis handeld en van hun bezittingen beroofd wer den. De hotels hier ter stede zijn vol met vluch telingen, die aan groote schrik ten prooi zijn. Talrijke religieusen hebben zich hier in het Lorette-k-looster geïnstalleerd. Te Madrid heerscht een ongewoon nerveuze stemming. Alle-rlei geruchten doen de ronde. Op drie plaatsen in de stad ziet men rook en vlammen opstijgen. Er zouden wederom kloos ters en kerken aangevallen zijn. Hardnekkig doet het gerucht de ronde, dat communisten hebben getracht, een overval te doen op de Bank van Spanje, waarbij talrijke personen zouden zijn gewond. Op de voornaam ste pleinen en straten van de stad lege-ren nog steeds groote troepenmachten. Op eenige stra tegische punten staan tanks en machinegewe ren opgesteld. Het verkeer is geheel gestremd. De communisten deden een vergeefsche po ging om opnieuw te demonstreereu. De toe stand in de stad blijft zeer gespannen. Het op-roer zou ook zijn overgeslagen naar Andalusië, waar te Murcia verscheidene kloos ters en het gebouw van een katholiek dagblad bureau in brand zouden zijn gestoken. Ds bewoners van de kloosters te Dogrono en Sarragossa zijn voorzichtigheidshalve, gezien de d-reigende houding, die de bevolking tegen hen aannam, vertrokken. Te Cordova ontstond tengevolge van een communistische demonstratie een schietpartij, waarbij drie dooden en acht gewonden vielen. Te Valencia werden de kloosters bestormd en de bewoners verdreven, evenals te Bilbao en te Almeria. Het sociaal-democratisch hoofdorgaan te Madrid eischt de onmiddellijke bijeenroe-pin-g van de nationale vergadering, om de republiek te redden. Te Barcelona werden in den afgeloopen nacht de troepen gealarmeerd, om de stad te bezetten, aangezien het gerucht ging, dat de communisten voornemens zouden zijn, een aanval op de banken en de kloosters te doen. Het -bleek echter een loos alarm te zijn. DE INDRUK TEN VATICANE VATICAANSCHE STAD, 12 Mei. (B.T.A.) De ernstige berichten uit Spanje hebben in het Vaticaan een smartelijken indruk verwekt. Men is van meening, dat na de verandering in radicale richting in Spanje en door de so cialistische en communistische activiteit ge welddaden tegen de kerk en de religieuze in stellingen niet konden uitblijven. Wat de houding der katholieken betreft, is men van oordeel, dat de katholieken niets te gen de republiek moeten ondernemen, doch stemmen op die can-didaten, welke zekerheid bieden, dat zij volgens de katholieke beginselen zullen handelen. MAANDAG HEROPENING DER BEURZEN MADRID, 13 Mei (H.N.) De Spaansche minis ter van financien heeft bevestigd, dat de beur zen van Madrid, Barcelona en Bilbao Maandag heropend zullen worden. Hij voegde hieraan toe, dat beursmanoeuvres op touw waren ge zet, om den koers van de peseta te doen dalen en dat de jongste ongeregeldheden hiermede verband houden. VERKLARINGEN VAN LERROUX De Spaansche minister van buitenlandsche zaken, Lerroux, ontving heden te Genève een medewerker van het Wolffbureau, om een verklaring over actueele politieke kwesties af te leggen. Is u van meening, vroeg de medewerker van het •Wolffbureau aan minister Lerroux, dat de verandering van het regime in Spanje ook een wijziging van zijn buitenlandsche po litiek te-n gevolge zal hebben Lerroux antwoordde, dat met den triomf der democratische republiek Spanje zijn volledige geestelijke onafhankelijkheid en positie als vrij volk heeft teruggekregen. Het is thans meester van zijn lot en kan dus zijn houding in de buitenlandsche politiek geheel volgens zijn idealen regelen. Tn antwoord op een andere vraag van den medewerker van het Wolffbureau, of de stich ting der republiek ook invloed zal hebben op de medewerking van Spanje aan den volken bond, antwoordde Lerroux, dat deze mede werking nog Inniger en volkomener zal zijn. Hce het standpunt der republikeinsch© regeering was inzake de reorganis-eerin-g van Europa Da Spaansche minister antwoordde, dat de regeering ook aan de oplossing van dit vraag stuk haar toizondere medewerking zal verbe nen. In verband met de ontwapeningskwestie ver klaarde Lerroux, dat de regeering, daar da vertegenwoordiger van Spanje in den volken bondsraad sinds lang ra-pporteur is van de ontwapeningskwestie, voor dit vraagstuk een bizondere belangstelling heeft. Heel merkwaardig, geheel in de lijn ove rigens van vroegere „officieele" verklaringen waren de uitlatingen van den bewindsman over de oorzaken de-r gruwza-me excessen, die de laatste dagen in het Katholieke land plaats grepen. Ondervraagd naar de vermoedelijke ontwik keling der Spaansche binnenland-sche politiek en de bijeenkomst van de. constitueerende cortes, antwoordde Lerroux dat, „wanneer de opwinding, die door het „kinderachtige" onge duld van eenige monarchisten en door het „ongepaste" optreden van een vooraanstaand geestelijke veroorzaakt werd, voorhij is, de republiek in het openbaar geen moeilijkheden meer zal ondervinden. Zij zal haar reorganisa- tlewerk voortzetten en voor de constitueeren de cortes de noodige hervormingen voorberei den, waardoor alle geesten gerust zuilen wor den gesteld. Er zal voor gezorgd worden, dat de groote massa van het volk in de nieuwe constitutie een innerlijke vernieuwing bemer ken zal, -zonder dat het godsdienstig bewust zijn verontrust wordt en het particulier e)gen dom gevaar loopt".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 9