ALGEMEEN OVERZICHT. GROOTSCHE RERUM NOVARUM- HERDENKING TE ROME PAUS PIUS XI OPNIEUW VOOR DEN MICROFOON Woelig Spanje REDE VAN PROF. AALBERSE STAATSOPERA IN VLAMMEN De Europa-Unie ZATERDAG 16 MEI 1931 h 1 ZICH TEN KOSTE VAN DE BEVOLKING VERRIJKT? HET THEATER GEHEEL UITGEBRAND CAPTAIN FINCH HATTON VERONGELUKT Het vernielende vuur Opera-incident te Rome AARDBEVING IN PERZIE SPOORWEGTUNNEL INGESTORT GELAATSMASSAGE. 2500 DAKLOOZEN DE INTERN. ONTWAPENINGS CONFERENTIE Na den uitslag van Versailles De Fransche pers, voor zoover zij beheerscht wordt door de socialisten en de radikaal-socia- liteten, heeft haar pen in de gal gedoopt. Volgens de constitutie kan aan de verkiezing van het staatshoofd geen politiek karakter ge- gegeven worden. Links, dat de uitspraak van de volksvertegenwoordiging altijd heeft ge roemd als de uitspraak van het eouvereine volk, vindt in haar nederlaag reden van de gulden gewoonte af te wijken om het staats hoofd buiten de discussie te laten. Men zal zeggen, dat heeft zij ook al bij het verdrijven van Millerand gedaan. Maar de heer Millerand had, met de meest patriottische bedoelingen, doch in strijd met die grondwet, te Dreux °een rede uitgesproken, die inderdaad zijn stem op een terrein, waarop links hem mocht bestrijden, liet weerklinken. Met de verkiezing van den heer Doumer staat het anders. Ze is regelmatig geschied en de heer Dotraier heeft nog geen daad kunnen stellen, welke een aanval zou wettigen, Maar- zelfs een veroordeelde heeft het recht, volgens de volksadat, zijn rechters vier en twintig uur te verwenschen. We mogen dus verwachten, dat de ongehoord felle uitingen van vandaag morgen zullen zijn verdwenen. Het is daarom beter aan die eendagsvliegen geen aandacht te besteden. Mocht het lawaai voort gaan, dan zal men de kartellisten er aan te herinneren hebben, dat wat gebeurd is slechts aan hun eigen op treden is te wijten. Zij heibben Briand slecht gediend met aan zijn candidatuur het karakter van een pacifistische demonstratie te geven, en van den tegenstander een oorlogszuchtige te maken. Zij dwongen daarmee Briand het échec van Versailles als een echec voor zijn politiek te beschouwen. Maar Briand zelf is niet bij machte zijn politiek door een presi dentsverkiezing te doen goedkeuren. Zijn poli tiek was niet aan de orde, slechts de vraag van zijn waardigheid voor het presidentschap. Onder die omstandigheid kon het opwerpen van Briands pacifistische politiek tot niets anders leiden dan dat het congres in zake Briands waardigheid overwoog, of men als ar biter der partijen kan aanvaarden eén candi- daat die toelaat, dat men hem het monopolie van vredelievendheid toeschrijft. De beide ka mers waaruit de nationale vergadering heeft bestaan, hebben beide met groote meerderheid de Fransche buitenlandsche politiek goedge keurd eh de minderheden, die haar niet haar stem wilden geven, waren juist die welke Briand te Versailles op zijn naam heeft kunnen vereenigen. De eenvoud der logica moest zelfs den kortzichtigste leeren, dat dus te Versail les Briand's buitenlandsche politiek buiten het geding heeft gestaan. Trouwens, het zou een zonderlinge wijze van doen zijn tegen de afwijzing van de souvereine volksstem in den drager van die veroordeelde politiek, last te geven haar te Genève te gaan voortzetten. Het manifest der socialisten in het bijzonder krijgt in dat licht iets grotesks. Uitgenomen enkele uitersten die gewoonlijk even fel als de kartellistische extremisten zijn, heeft de geheele nationalistische pers geen enkel woord doen vernemen, dat op den trap van den ezel naar den ongelukkigen candidaat zou kunnen lijken. Integendeel, de erkenning dat na de uitspraak van het congres er slechts een president is en geen overwinnaar of over- fls- wonnene, treft men over de geheele linie aan. Ongetwijfeld is de keuze van den heer Dom mer voor den self-made man die Doumer ge noemd mag worden, een glorierijk succes, te prachtiger als men bedenkt hoe hij van zeer eenvoudige afkomst tot de hoogste waardig heid in den staat door een leven van hardnek- kigen arbeid,, is gekomen. Maar hoe bewogen, en hoe gelukkig ook zich voelend, heeft hij geen overwinningskreet doen hooren. Hoewel bestormd met gelultwenschen en bezoeken, waaronder dat van mgr. Maglione, den Nuntius te Parijs, heeft de heer Doumer zijn volgorde der dagelijksche bezigheden niet willem wijzigen en Is Vrijdagochtend zijn eerste daad geweest om met zijn ecbtgenoote een bezoek te brengen aan het kerkhof, waar het stoffelijk overschot zijner vier zoons, als slacht offer van den oorlog gevallen, is bijgezet. Daarna heeft hij zijn activiteit als gekozene aangevangen met een bezoek te brengen aan de nog levende voorgangers, van wie hij alleen den heer Millerand persoonlijk heeft kunnen ontmoeten, daar de heer Poinearé juist dezen ochtend naar zijn buitengoed van Champigny ls overgebracht om daar verder herstel te zoe ken in de bloeiende natuur. De heer Fallières woont niet te Parijs, hem heeft hij dus moeten telegrafeeren. Maar zoo de faits et gestes van het aan staand staatshoofd thans de aigemeene belang stelling hebben, de houding van den heer Briand wekt meer dan curiositeit. De heer Briand heeft ook de consequentie moeten trekken uit de stemming van Versailles. En door de houding van de werkers voor zijn candidatuur is dat voor hem een hoogst ernstige vraag geworden. Hij heeft die niet beantwoord In den zin dat hij weer eenvoudig in den rang terugkeert. In den ministerraad, die Donderdagochtend heeft plaats gehad, heeft hij zijn portefeuille beschikbaar gesteld, maar geheel met het karakter van een demissie. Is zulks niet geëischt door het feit van de uitspraak van het congres, de omstan digheden waarin zijn candidatuur niet tot het presidentschap heeft geleid, maakten zijn te rugtreden begrijpelijk. Hoe de ministerraad die demissie heeft ont vangen, is een geheim. Het communiqué van den ministerraad is heel „politiek'1 opgesteld, maakt wel gewag van het beschikbaar stellen van de portefeuille, niet van het aanvaarden der demissie, die inderdaad nog niet heeft plaats gehad, maar als gezegd is dat de uit spraak van Versailles Briand's politiek niet aantast, dan is dat zuiver volgens de constitu- tioneele opvatting, maar er is niet uit af te leiden dat men de demissie weigert. Waarom men de zaak in het onduidelijke heeft gelaten? Briand zelf heeft verklaard démissionnair te zijn. En dat er zelfs van een terugnemen van zijn demissie geen sprake is. Om naar Genève te gaan is het niet noodig, dat hij minister is. Hij is voorzitter van de studiecommissie voor de Europeesche unie. Maar men kan zich voor stellen, dat de ministers willen, dat hij naar Genève gaat in zijn onaangetaste waardigheid. Hij is dus de eerste gedelegeerde van Frankrijk gebleven. Hij heeft zijn titel behouden, en kan dien niet verliezen voor de overdracht van zijn departement aan zijn opvolger is volbracht, maar het is waarschijnlijk, dat Briand na de vergaderingen der studiecommissie de taak aan den tweeden gedelêgeerde overlaat, den heer André Frangois-Poncet. Zal deze ook zijn op volger zijn aan den Quai d'Orsay? Spoedig zal men het niet weten, want om te beginnen gaat Laval het Interim uitoefenen. Dat echter Laval buitemlandsche zaken zou ambleeren, gelooven we niet. De jeugdige senator en minister heeft ongetwijfeld eein zeer fortuinlijke loopbaan ge maakt, zelfs rijker aan fortuinlijkheden dan aan ervaring. Hij zal er zich niet aan wagen. Maar, 13 Juni moet toch het ministerie de portefeuilles aanbieden aan president Doumer, waarom dan den heer Doumergue nog den last jran een crisis bezorgen? JTe meer waar de kamers uiteen zijn tot 28 Mei. Men zal dus de zaak blauw-blauw laten. En daar is te meer reden voor, omdat een crisis op dit oogenblik, nu de passies nog niet gestild zijn, slechts de tegenstellingen zou verbreeden. In Juni echter is het mogelijk een definitief ministerie te vormen, dat wil zeggen een ministerie dat niet afhankelijk is van een luim van de kamer, maar de regeeringsmeerderheid kan aanwijzen, die homogeen de aigemeene verkiezingen kan ingaan. Dait Briand veel zin heeft daar deel van uit te maken, gelooven we niet. Daarvoor is hij in de bestaande regeeringsmeerderheid te sterk gecritiseerd. Want als hij nog pas een kamervotum heeft binnengehaald, hij weet zeer goed dat men daarbij gestemd heeft voor zijn politiek, maar niet voor hem, en zoo men voor zijn politiek beleid heeft gestemd, dan is het, omdat men het de eenig mogelijke acht, die Frankrijk op het oogenblik kan volgen. Maar Briand verlangt naar rust. Niet zoo zeer in een zich terugtrekken uit het publieke leven, maar in een verwijderd blijven van den Quai d'Orsay. En daarvoor gelden bij hem zeker nog andere overwegingen clan het echec van Versailles. Want waarom is het daar, voor wat de kartellistische motieven betreft, ge gaan? Niet om Briand als de Incarnatie van het Fransche pacifisme. Dat was de vorm. De inhoud was anders. De socialisten en radicalen hadden gehoopt op het pacifisme dat door de groote volksmassa voor den vrede wordt ge houden, hun stembuscampagne te kunnen bou wen, en Briand zou daarbij de vaandrig moe ten zijn als een noodzakelijk kwaad. Briand, de leider van het aanstaand kartelDat vooruitzicht moet hem zelf afgeschrikt hebben. Ook hebben sommige groote teleurstellingen iu de resultaten van zijn beleid, hem zeer neergeslagen. Rust moet hem dus welkom zijn. En zoo die rust een retraite zou worden, dan kan men het slechts betreuren, dat ziju eigen vrienden er in hun oogmerken een oogenblik het karakter van een aftocht aan hebben ge geven. De politieke arena kent de meest onbe rekenbare spelingen van de fortuin. Zij heeft mannen van minder energie en minder betee- kenis vaak verrassende revanches geschonken. En al zouden die uitblijven, dan blijft hun meestal nog de revanche van 't oordeel der geschiedenis. BRIAND OPENT DE ZITTING DER EUROPEESCHE COMMISSIE „Het dreigend karakter van de huidige economische crisis" GENEVE, 15 Mei. (V. D.) Briand heeft hedenmorgen als voorzitter van de Europeesche commissie de tweede bijeenkomst van deze commissie geopend. Hij las een openingsrede voor, waarin bij wees op de groote gevaren en het dreigend karakter van de huidige economische crisis. Hij wees op de noodzakelijkheid om direct practische maatregelen te nemen en deed ver volgens mededeeling van de talrijke commissie- besprekingen te Parijs en te Genève, waarhij hij o. a. melding maakte van de regeling tot oplossing der agrarische vraagstukken en de noodzakelijkheid om afzetgebied te vinden voor de producten van de landbouwstaten van Oost- Europa, o. a. door de stichting van een inter nationale hypotheekbank. De commissie zelf zou zich, tengevolge van het voorstel van dr. Curtius, niet meer met de kwestie van de orienteering der Europeesche tclpolitiek en met h<#; geheele economische systeem van Europa, hebben bezig te houden. Tenslotte wees Briand op het verband tus- schen de Europeesche commissie en den vol kenbondsraad en hij sprak den wensch uit, dat de raad richting zou geven aan de werkzaam heden der Europeesche commissie. Nieuwe gezichtspunten ontwikkelde Briand niet. Zijn rede kreeg het gebruikelijke applaus. Henderson aan het woord Namens de leden der commissie sprak de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Henderson, de hoop uit, dat Briand ook in de toekomst de leider der Fransche buitenland sche politiek zou mogen blijven. Briand was niet alleen een groot Franscli, doch meer dan dat, een groot internationaal staatsman, die zich groote verdiensten had verworven door zijn werk voor den vrede en voor de samenwerking tusschen de volken. Henderson verklaarde, dat hij zich verre wilde houden van een inmenging in de binnen- landsche verhoudingen in de Fransche politiek. Toch was Henderson van meening, dat Briand ook thans nog zonder twijfel het allergrootste vertrouwen geniet, ook al is zijn positie thans niet meer dezelfde als eenige dagen geleden. In verhand met de werkzaamheden der Europeesche commissie en in het belang van den volkenbond was het dringend te wenschen, dat Briand de leiding van de Fransche buiten landsche politiek zal houden. Briand dankte Henderson voor het hier ge geven blijk van vertrouwen, dat misschien niet door alle commissieleden in dezelfde mate gedeeld werd. Zijn leven lang heeft hij getracht te werken voor den vrede en hij aeh£te zichzelf gelukkig, dat hij. in de atmosfeer van Genève en bij Je vreedzame samenwerking tusschen do volken een leidende positie- heeft kunnen innemen. Onafhankelijk van alle incidenteele gebeur tenissen in het openbare leven zou hij steeds in dien zin voor den vrede blijven werken. Volkenbond en Europeesche commissie waren organen des vredes. Frankrijk zou altijd mede werking aan de verwerkelijking van de vrede3- gedachte blijven verleenen. Of hij leider zou blijven der Fransche buiten landsche politiek of als ouder wordend pelgrim met den staf in de hand zijn tocht zou moeten voortzetten, met alle kracht zou hij voor de vredesgedachte blijven ijveren. Controle-commissie leening Oostenrijk GENèVE, 15 Mei (VAN ONZEN CORRES PONDENT). De contróle-commissie over de Oostenrijksche leening is vandaag bijeen ge weest. Nederland was vertegenwoordigd door den gezant te Bern, Mr. Doude van Troostwijk. De commissie is eenstemmig van oordeel ge weest. dat, indien een Duitsch-Oostenrijksche tol-unie tot stand mocht komen, zij dan be voegd zal zijn, na te gaan, of de bepalingen der unie wellicht de rechten van de geldschieters der Oostenrijksche volkenbondsleening, in ge vaar brengen, die gewaarborgd zijn door de opbrengst van zekere Oostenrijksche inkom sten. De Oostenrijksche vertegenwoordiger in de commissie was het volkomen met de andere leden jeens, dat de commissie inderdaad te zijner tijd het recht zal hebben, zich hierover uit te spreken. „Noch aan het kapitaal, noch aan den arbeid komt het recht toe voor zich alleen de voordeelen van de onderlinge samenwerking op te ■then" eiscl machtige uitwerking, die de Encycliek Rerum Novarum in Nederland heeft gehad" VRIJHEID, RECHT, VREDE EN LIEFDE Gisterenavond om tien voor half zes (vijf uur M. E. T.) nam de plechtige audiëntie op den „Cortile di San Damaso" een aanvang. Zooals reeds medegedeeld, werd deze plech tigheid ook door het Vaticaansche radiostation op golflengte van 19,84 M. uitgezonden. Deze uitzending werd ditmaal, voor zoo ver wij weten, door geen enkel Europeesch station gerelayeerd. Pogingen om de uitzending uit de Vaticaansche Stad rechtstreeks op te vangen, werden door voortdurende fading en sterke luchtstoringen zeer belemmerd. Als naar gewoonte werd de Vaticaansche uit zending aangekondigd met den christelijken groet „Laudetur Jesus Christus „Geloofd zij Jesus Christus!" Toen de muziek der Palatijnsche garde, die reeds voor de aankomst van den H. Vader eenige nummers ten gehoore bracht, geëindigd was, las Z. H. voor den microfoon een lange boodschap voor, waarvan de transmissie echter jammer genoeg door storingen zeer belemmerd werd. Z. H., die sprak in het Italiaansch, Fransch en Duitsch, ontvouwde daarin eenige gedachten, die ook in zijn Encycliek worden behandeld. Z. H. herinnerde er aan, dat noch aan het kapitaal, noch aan den arbeid het recht toe komt, voor zich alleen de voordeelen van de onderlinge samenwerking op te eischen. In het verleden was ér ongetwijfeld een groote en onrechtvaardige wanverhouding tusschen beide productie-factoren. Het is daarom noodzakelijk, het economisch leven opnieuw te organiseeren, door het in over- eenstemmnig te brengen met de beginselen van sociale rechtvaardigheid. De arbeiders zullen langzamerhand kunnen komen tot een zekeren geëvenredigden welstand van bezit, hetgeen slechts bereikt kan worden door hun een rechtvaardig loon te verschaffen. De economische orde zal dan alleen hersteld kunnen worden, wanneer de wereld terugkeert tot de christelijke beginselen van sociale recht vaardigheid. In het tweede gedeelte Zijner rede besprak Z. H. aan de hand van Zijn nieuwe Encycliek de dwalingen van het socialisme, dat, ook al moge het verschillende punten van zijn pro gramma hebben gewijzigd, toch gebaseerdis op een opvatting van de maatschappij, die in strijd is met de ware opvatting van het Evange lie, zoodat het niet mogelijk is, tegelijk goed Katholiek en waar socialist te zijn. Z. H. besprak ten slotte de verschillende geneesmiddelen tegen de kwalen van onzen tijd, naar aanleiding waarvan hij ook te spreken kwam over de Katholieke actie. Z. H. zeide, dat voor de oogen van hen, die strijden onder den banier van Christus, drie woorden steeds schitterden en nog schitteren, n.l. gebed, actie en offervaardigheid. Z. H. wees er op, dat het gebed is een „elevatio mentis ad Deum", „een verheffing van de ziel tot God", waardoor wij tevens Gods hulp kunnen afsmeeken. Actie, zeide Z. H., is een vereeniging van alle krachten om mede te werken aan het apostolaat en het Rijk van God op aarde te verbreiden. Actie wil zeggen uitoefening van het apostolaat in het individueel© en maatschappelijke leven en ook in het gezinsleven. Dit apostolaat moet des te vuriger zijn, naar mate de behoeften van den tijd- veelvuldiger en grooter zijn. De iCerk is ons hierin te allen tijde een voorbeeld geweest. Z. H. herinnerde er aan het slot van zijn rede aan, dat Pinksteren nadert, het feest van den heiligmakenden en vertroostenden Geest, die weldra met Zijn gaven over ons allen zal nederdalen. Ten slotte gaf de H. Vader zijn apostolischen zegen, die, zoo zeide hij, moge nederdalen op u allen, op een iedere uwer afzonderlijk, op üw broeders'en zusters in den arhèid,' op allen, die u werk verschaffen en met groote ver antwoordelijkheid uw arbeid leiden en regelen. Een oorverdoovend gejuich brak los onder de menigte, toen de H. Vader Zijn Zegen had ge- ALFONSO'S PARTICULIERE BEZIT TINGEN IN BESLAG GENOMEN De Spaansche ministerraad heeft Toesloten alle bezittingen van koning Altais voor zoover deze binnen zijn bereik liggen in beslag te ne men. Alie officieele instanties, alle banken, en bankiers zijn verplicht eventueele saldi, depo sito's e.d. ter kennis te brengen van den mi nister van financiën. De regeering motiveert deze houding met de bewering, dat de koning zijn geprivlligeerde positie zou hebben misbruikt om zich persoon lijk ten koste van de bevolking, te verrijken. De nationale vergadering zal het recht voor behouden worden over de definitieve bestem ming der goederen te beschikken. Onder het motief van plichtverzaking hij de recente onlusten zijn alle disitriotspolitieoom- missarissen van Madrid, zoomede vier kapiteins en drie luitenants der veiligheidspolitie en de commandant der Guar da Civil van de stad Cordova uit den staatsdienst ontslagen. De ministerpresident heeft verklaard, dat de regeering onder alle omstandigheden de re publiek wenscht te redden voor de gevaren, welke haar van links en rechts bedreigen. De regeering wenscht geen slachtoffers, doch wanneer deze onvermijdelijk zullen zijn, dan moeten zij vallen in het belang der repu bliek. MINISTERIEELE BESLUITEN MADRID, 15 Mei (N.T.A.) De ministerraad heeft een verordening goedgekeurd, waarbij het personeel der posterijen zal worden ge reorganiseerd. Door een tweede verordening worden do functies van kapitein-generaal van de vloot en van admiraal opgeheven. Het probleem der collectief-verpachting van dein grond werd aan een langdurig onderzoek onderworpen. Een interministerieele commissie heeft opdracht gekregen een hervorming van het agrarische stelsel voor te bereiden. Na afloop der zitting antwoordde minister Maura op een vraag hoe het stond met de uit wijzing der Jesuieten uit Spanje, dat de mi nisterraad zich hiermede niet had bezig ge houden. Verder deelde hij mede, dat het bericht over do vrijlating van generaal Berenguer onjuist was. PROTEST VAN DEN H. STOEL ROME, 15 Mei (B.T.A.) Door middel van den pauselijken nuntius te Madrid heeft de H, Stoel aan de Spaansche regeering een krachtdadig protest gericht tegen de daden van vandalisme, waarvan verschillende godsdienstige instellin gen het slachtoffer zijn geworden, Veertig brandweermannen gewond In de Staatsopera te Kowno is Donderdag een groote brand uitgebroken. Daar eerst tegen vijf uur een vooretelling zou plaats hebben, bevonden zich op het oogenblik waarop de brand uitbrak nog geen toeschouwers in de zaal. De bi-and ontstond tusschen de coulissen. Het vuur sloeg over naar de kleedkamers en weldra stond de geheele ruimte achter het tooneel in vlammen. Eerst tegen zeven uur 's avonds was de brandweer, na meer dan vier uur ingespannen blussohingswerfc, bet vuur meester. Alle tlieater-requiöieten zijn vernield. Het theater zelf is geheel uitgebrand; daar bet ijzeren scherm was neergelaten bleef echter de zaal gespaard. Bij het blusschingswerk zijn veertig brand weermannen min of meer zwaar gewond of door rookvergiftiging ziek geworden; zij moes ten naar bet ziekenhuis worden overgebracht. De brand is waarschijnlijk door kortsluiting ontstaan. De zeer aanzienlijke schade is slechts ge deeltelijk door verzekering gedekt. LONDEN, 15 Mei (V.D.) Te Nairobi in Kenya is de bekende captain Denys Finch Hatton, een broer van den earl of Winchelsea, gisteren met zijn moth-sportvliegtuig over den kop geslagen en gedood. Het ongeval geschiedde op een afstand van 90 mijl van Mombasa. Captain Finch Hatton, die 44 jaren oud was, was één der bekendste jagers op groot wild, die reeds meer dan 20 jaren in Kenya vertoef de. Hij was de organisator van de groot jacht- expeditie, die de prins van Wales verleden jaar in Oost-Afrika heeft gehouden. DE OPSTAND IN BURMA Volgens een bericht uit Rangoon, hebben de Indische troepen onder dekking der Britsche militaire politie een kampement der opstande lingen bij Taunga in Burma aangevallen. Er werden 30 insurgenten gedood, terwijl een groote hoeveelheid munitie en wapens werd buitgemaakt. AANSLAG OP EEN GEZANT Twee op heeterdaad betrapte alcoholdiieven hebben den gezant van Honduras te Washing ton, Dr. Leiva, in het legatiegebouw aangeval len en tegen den grond geslagen. Dr Leiva be kwam ernstige hoofdwonden eh moest ter ver pleging ja een ziekenhuis worden opgenomen. geven. De menigte toewenkend, verliet Z. H., omgeven door Zijn hofstoet, het plein. DE PLECHTIGHEID OP HET CORTILE DER PAUSELIJKE KANSELARIJ (Van onzen correspondent Rome, 15 Mei 1931 Gisterenmiddag had op het Cortile (Binnen hof) der Pauselijke kanselarij de voortgezette herdenking plaats van de Encycliekfeesten Van het Nederlandsch Episcopaat waren mgr. Jansen en mgr. Aengenent tegenwoordig. De leiding berustte bij kardinaal Marchetti- Selvaggiani, die de bijeenkomst met gebed opende. eomhf !iSnSL?erigoli' de voorzitter van het comité, een welkomstrede had uitgesproken weid achtereenvolgens door vertegenwoordi gers, van negentien landen het wooid glvoerd Minister Heyman sprak voor België in Fransch en het Vlaamsch Vooral door de be trokken landgenooten werden de verschillends sprekers luide toegejuicht. Wat echter te verwachten was, gebeurde VMe groepen wachtten hun eigen spreker af eii ver dwenen dan, omdat de redevoeringen, die ze toch niet verstonden, hun belangstelling niet konden gaande houden. Toen eindelijk professor Aalberse aan de beurt kwam, bleek uit het gejuich, dat lang aanhield, hoeveel Hollanders er toch nog wa ren. Rede prof. Aalberse Prof. Aalberse hield de volgende redevoering: Mijne heeren! Toen 15 Mei 1891 de Encycliek „Rerum Novarum" verschenen was, hield Dr. Schaep- man, de groote emancipator der Nederlandsche Katholieken, in den R. K. Volksbond te Vlis- singen een rede over beleekenis en inhoud er van. Eü hij zei tot de arbeiders: „Ook tot U, allereerst tot U, ia de wijdklin- kende, overal hoorbare stem gekomen, de stein, die sinds den dag bij Caesareae Philippi, de hoogste waarheden heeft mogen openbaren, de heerlijkste lessen heeft kunnen verkondigeil. Ook tot U is de jongste, de grootste Encycliek van Paus Leo XIII gekomen, en met duizenden en duizenden hebt gij de trilling, hebt gij den schok gevoelt, dien dit opperherderlijk woord langs de hoogten en laagten, door de hoofden en de harten heeft doen gaan". Ln de redenaar, ars in een visioen ziende de grootsche uitwerking, welke deze Encycliek ook in ons land zou hebben, besloot zijn mach tige oratie aldus: „Op ons rust de plicht, de eereplicht, het woord des Pausen gestand te doen. Hulde en dank wenschen wij den Paus te brengen; daar is slechts ééne hulde en één dank, die den Paus als stedehouder van Christus, die ons als mannen van Christus voegt. Heil en vrede en zegepraal kunnen wij hem toebidden, den man, die tot heil der zielen en ter eere Gods dit werk heeft gewrocht. Maar hulde, mannelijke, waarachtige hulde brengen wij hem dan, als wij voor hem treden met het glo- Groote brand in de Bremer Houthaven BREMEN, 15 Mei. (V.D.) Hedenmiddag te gen kwart over twaalf werd brand ontdekt in de opslagplaats van de Fa. I. H. Bactomanu aan de houthaven te Bremen. Het vuur, dat was ontstaan bij het reinigen van graan, breidde zich snel uit. De brandweer, die weldra met veel materiaal ter plaatse was, tastte bet vuur aan de waterzijde aan eu wist na eenige uren ingespannen arbeid uitbreiding van den brand te voorkomen. Tegen twee uur was het gevaar geweken. Twee elevatoren werden door het vuur ver nield. Een voorraad 'haver, rogge en mais kon gered worden maar liep waterschade op. Het bedrijf behoeft niet te worden gestaakt. Fanatisme onder de fascisten Bij de opvoering van een opera, welke door Toscanini werd gedirigeerd, heeft znbh een incident voorgedaan. Toscanini liet n.l., toen de Italiaansch© minister van het verkeerswezen de zaal binnentrad niet den Italiaanschen ko- ningsmarsch spelen, wat hem door de fascisten zoo kwalijk werd genomen, dat men tot hand tastelijkheden overging. Toscanini werd door de fascisten in het gezicht geslagen en mis handeld. Paniek onder de bevolking TEHERAN, 14 Mei. (R.O.) Een hevige aard beving heeft plaats gehad te Tebris. Eenige personen moeten om het leven gekomen zijn en ook is ér materieele schade aangericht. Bij zonderheden ontbreken echter nog. TEHERAN, 14 Mei. (N.T.A.) Ook in het dis trict Zanggazur is een krachtige aardbeving waargenomen. Talrijke huizen zijn verwoest. De bevolking is door een paniek aangegrepen en kampeert in het open veld. DE TAALSTRIJD IN BELGIE De gemeenteraad van Gent heeft besloten, alle officieele stukken in bet vervolg alleen in het Nederlandsch te doen verschijnen. Slechts officieele papieren, die volgens de wet in de twee landstalen moeten verschij nen, zullen ook in het Fransch vertaald wor den. GENUA, 14 iviei (B.T.A.) Een geweldige aardverschuiving tusschen Noli en Varigotti' heeft de instorting van een spoorwegtunnel ten gevolge gehad, zoodat liet treinverkeer met Vintimille onderbroken is. rieuze zweet van den heeten arbeid en des harden strijd op ons voorhoofd, en hem kunnen zeggen; Vader, de vrijheid la verzekerd, het recht is gehandhaafd, de vrede ls gekomen, de liefde triomfeert. Het zijn thans veertig jaren. Maar wanneer wij dan thans, ook uit Neder land, in Rome zijn gekomen met honderdtal len, allen vertegenwoordigers van onze talrijke Katholieke sociale organisaties van arbeiders en van werkgevers, van boeren en van mid denstanders, van onze Katholieke vrouwen ook, en wanneer wij dan eerbiedig ons neerbuigen aan de voeten van Z. II. den Paus, Leo's roem rijken opvolger, Christus Stedehouder gelijk hij, dan mogen wij ons hoofd vertrouwvol tot hem opheffen en zeggen: „Zeer heilige Vader, wij, Katholieken van Nederland, wij hebben in ons kleine vaderland gearbeid en gestreden, en met Gods hulp, en onder de gehoorzaam aan vaarde leiding van ons Doorluchtig Episcopaat, hebben wij, zoover dat reeds mogelijk was, verwezenlijkt, wat Lee -JCIII oas had geleerd". Wij hebben een sociale wetgeving eu sociale verzekering, waarvoor het welsprekend enthou siasme van Dr. Schaepman den weg heeft ge baand, en aan welker voltooiing de noeste ar beid van Dr. Nolens zoo krachtig en bekwaam heeft meegewerkt, een wetgeving, als in geen enkel iand beter wordt aangetroffen, noch strenger gehandhaafd. Wij hebben, ofschoon slechts een derde der totale bevolkirflg van Nederland uitmakende, de arbeiders en de werkgevers, de vrouwen, de boeren en de middenstanders krachtig geor ganiseerd in Katholieke vereenigingën, dia trouw aanvaarden de leiding van onze Bis schoppen. Dat is de machtige uitwerking, die de En cycliek Rerum Novarum in Nederland heeft gehad. Een groote arbeid is verricht, maar wij weten bet, grooter arbeid nog wacht ons, wanneer wij tot den Paus zullen kunnen zeggen naar vollen omvang en in oprechte waarheid: Vader, de vrijheid is verzekerd, het recht is gehandhaafd, de vrede is gekomen, de liefde triomfeert. Maar op dezen plechtigen herdenkingsdag, hier m Rome, de hoofdstad der geheele Chris tenheid, tezamen vergaderd met de Katholie ken van vele landen en talen, leggen wij do plechtige belofte af: Zeer heilige Vader, wat de Paus ons leert en voorhoudt zullen wij, ge lijk zij die voor ons kwamen in het verleden zoo roemvol gedaan hebben, in dë toekomst in daden omzetten, opdat heerschen mogen vrij heid, recht, vrede en liefde hij allen en in alles. Het slot zijner redevoering, die in het Fransch gehouden werd, herhaalde prof. Aal berse ten gerieve der Hollanders in onze eigen taal, waarna een langdurig applaus Volgde. Om zeven uur was de herdenking afgeloopen. 's Avonds hebben de Hollanders genoten van een grandiosen fakkeloptocht met de beeltenis van Maria naar de basiliek van Maria Mag- giore. INDRUKWEKKEND SCHOUWSPEL IN ST. PIETER Om half acht hedenmorgen werd de H. Va der op de „sedia gestatoria" naar Sint Pieter gedragen, vergezeld van zijn hofstaat en garde. Toen de pauselijke stoet voorbijtrok, werd aan Z. H. de vaandelgroet gebracht en van den koepel van Sint Pieter weerklonk het feestgeschal van zilveren trombonen. Voor de zangers, wier aantal in de dui zenden liep, was een speciale tribune gere- serveerd. Na de H. Mis, die door 2. I^JtHmtautaar*1 der „Confessie" werd gecelebreerd, schonk da H. Vader aan alle aanwezigen den pauselijken zegen en verliet daarna onder een oorverdoo vend gejuidh de basiliek. Altijd een mooie en gezonde huid door 'een of twee maal per week des avonds tegen liet naar bed gaan, het gelaat een paar minuten met Purol te masseeren, waarna men do niet in de huid gedrongen Purol met een droog doekje kan af vegen. De door massage in de huid gèéltongen Purol zal dan gedurende den nacht eeir ver zachtende en reinigendg werking op de huid weefsels uitoefenen en bij eenlgszins regelmatige lrehandeling, aan de huid een bijzonder zachte toepassing der hierboven aangegeven eenvoudige en mooie teint geven. Itecl. 3745—5 14 Door een stadsbrand in Japan MEER DAN 500 GEBOUWEN VERWOEST. Te Shiranemac'bi, ongeveer 150 mijl ten Noorden van Tokio gelegen, heeft een ont-, zettend© brand gewoed. Meer dan 500 .gebou wen zijn verwoest, waaronder een bank, bet postkantoor, het stadhuis, een kerk en een schouwburg. Dertig personen worden vermist. Er zijn meer dan 2500 dakloozon Men vermoedt, dait de ramp aan brandstichting te wijten is, In een dorp, aan de overzijde van de rivier gelegen, werden twintig huizen verwoest door een brand, ontstaan door het overslaan van vonken. GENèVE, 15 Mei (V.D.) Naar te Genève van zeer goed ingelichte zijde vernomen wordt zijn op de jongste conferentie van de kleine entente te Boekarest de ministers van buitenlandsche zaken van Joego Slavlë, Tsehecho Slowakije en Roemenië met elkaar overeengekomen, dat geen der dr'e ministers van buitenlandsche zaken van de kleine entente een candidatuur voor het voorzitterschaip der internationale ontwapenlngsoonferentiè o£ van een der voor bereidende commissies voor deze conferentie zal aanvaarden. Hiermede zou dus ook een eventueele candi datuur van den Tsjecho Slowaakschen minis ter van buitenlandsche zaken, Benes, waarvan men in sommige kringen de mogelijkheid vrij groot achtte, van de baan zijn. Van Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat Oraifdi naar aanleiding van het huidige onder- boud met Henderson, in deu volkenboüdsraad. officieel zal voorstellen Henderson te kiezen tot president van de ontwapeningsconferentie, waarbij hij gesteund zal worden door bet Duit- scbe raadslid. HEVIGE STRIJD IN ZUID-CHINA Tusschen regeeringstroepen en opstandelingen In Zuid-China is een hevig gevecht ont brand itusschen de regeeringstroepen en de opstandelingen, waaraan ook kanonueatboo- teu deelnemen. De regeeringstroepen mcete© daarbij in bet voordeel zijn en verschillen de voorname strategische punten bezet hebben

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 2