ACTIE TEGEN DE DANSWOEDE st"...,*,o,«p» «-arsns éSÊm F VAN DE R. K. STAATS PARTIJ HEERENBAAI Een Diocesaan Congres VTJS^lFIETSBANPENI ZATERDAG 16 MEI 1931 .VOOR EER EN DEUGD" BENOEMINGEN ECHTE FRIESCHE INSTELLING VAN EEN STUDIE-COMMISSIE licht loopend NEGENDE VERGADERING VAN DEN PARTIJRAAD Wat de agenda vermeldt VREDESPOLITIEK EN INTERNATIONALE SAMENWERKING De agenda van de negende vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij, te hou den Vrijdag 12 Juni 1931, te 20 uur en Zater dag 13 Juni 13 Juni 1931 te 10.15 uur in de groote saai van het Restaurant „Centraal", Jaarbeursgebouw te Utrecht luidt als volgt: 1. Opening door den voorzitter. 2. Hoofdelijke oproeping van de stemgerech tigde leden van den Partijraad. 3. Notulen der Partijraadsvergadering van 28 en 29 Novemiber 1930. Deze zullen wederom in een tiental exemplaren vóór den aanvang der vergadering ter inzage worden gelegd. Na vaststelling ter vergadering zullen de secre tariaten der Rijkskieskringbesturen een exem plaar ontvangen. 4- Ingekomen stukken. a. Brief namens het bestuur der R. K. Kies- vereeniging Rijkskieskring 's Gravenhage d.d. 9 Februari 1931, meldende de afvaardiging naar den Partijraad van den heer Cr. A. Hm. felaar in plaats van mr. M. J. F- Andieoli. 'b. Andere ingekomen stukken. 5. Mededeelingen van het Partijbestuur. 0 Mondeling verslag namens de Kas-Com- missie betreffende rekening en verantwoording over bet dienstjaar 1930. 7. Verkiezing van een ltd van het dagelijksch bestuur in de vacature van mr. A. J. M. Lees berg. Door 'ede, ter vorige vergadering medegedeel de ontslagname van mr. Leesberg, moet thans in die vacature worden, voorzien door de ver kiezing van een lid van het D. B., aan te wijzen uit de 18 door de besturen der R. K. Rijkskies- kringorganisaties aangewezen Partijbestuurs leden (art. 17 lid sub 1 Partijreglement). In het partijbestuur in zijn huidige samen stelling hebben zitting: (M. van Hout) voor den Rijkskieskring den Bosch; mr. J. J. A. H. Houben, voor Tilburg; mr. E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst, voor ArnhemNijmegen; J. W. H. M. Meyer, voor A-mhem-Nijmegen; H. W. D. Hellebrekers voor Rotterdam; ir. L. J. M. Feber. den Haag; G. C. Wubben, voor Dordrecht; J. C. Berger, voor Amsterdam; (Vac.) den Helder; mr. J. B. Bomans, voor Haarlem; J. P. Mentink, voor Middelburg; G. H. J. van Spanje, voor Utrecht; Past. Overmeer, voor Friesland; G. J. ter Steege, voor Overijssel; J. W. ten Braak, voor Groningen; A. Sibo-n, voor Drenthe; (J. W. Mols) voor Maastricht; (Vac.) Leiden. 8. Behandeling en goedkeuring der vredes- rêsolutle aangenomen en namens de delegatie der R. K. Staatspartij mede-onderteekend op de bijeenkomst van het Comité Exéeutif van het Secretariat International des Partis Dé- mocratiques d'Ispiration Cbrétienne, gehou den te Parijs, 5 Jan. 1931. Toelichting. Uit de R. K. dagbladen van 10 Januari j.l. zullen de leden van den Partijraad kennis genomen hebben van de navolgende resolutie welke op dien datum is gepubli ceerd; RESOLUTIE INZAKE DE VREDES POLITIEK, VAN DE INTERNATIONAAL SAMENWERKENDE KATHOLIEK POLITIEKE PARTIJEN. De partijen, aangesloten bij het Secretariat International des Partis dêmocratiques d'in spiration chrétienne, vertegenwoordigd op de bijeenkomst van het Comité Exéeutif van ge noemd Secretariaat, gehouden op 5 Januari 1931 te Parijs, hebben de navolgende resolutie aangenomen: Onder den indruk van het wederopleven van een onverzettelijk nationalisme in verschillen de landen, van de sfeer van malaise op politiek gebied, welke nog wordt versterkt door het gemis aan economische organisatie van Euro pa en door de moeilijkheden van de wereld crisis, geven de partijen opnieuw uitdrukking aan haar onwankelbare gehechtheid aan de zaak van de doelmatige organisatie van den vrede en van de toenadering tusschen de vol keren. Zij veroordeelen en verwerpen telk gebruik van geweld tot eigenrichting als een misdaad en een dwaasheid en bevestigen haar onver- zettelijken wil om alle pogingen in 'het. werk te stellen, zoowel in het kader der binnenland- sohe politiek van hun respectieve landen als op internationaal terrein, om elke extremis tische actie tegen te gaan, om de publieke opinie te leiden in de richting van de samen werking der volken, zoowel economisch als politiek en van de organisatie van den vrede en om de ■vredespolitiek in Europa en in de geheels wereld, volgens de methoden en mid delen in het werk gesteld door den Volken bond, voort te zetten en verder te ontwikkelen. Voor de Fransche Democratische Volkspartij A. Cha.mpet.ier de Ribes; voor de Duitsche Centrumpartij: J. Stocky; voor het Belgische Christen-Werkersverbond O. Behogne; voor de Partij der Rechterzijde in Luxemburg J. Ori. ger; voor de Poolsche Christen-Democratische Partij Waclaw Bitner; voor de Christen-De mocratische Partij in Lithanen Pr. Dielinin- kaitis; voor de Italiaansche Volkspartij F. l. Ferrari; voor de R. K. Staatspartij in Neder land (onder voorbehoud van goedkeuring dei- bevoegde partijorganen)C. Geseling. Een ontwerp der resolutie was aan de leden van het Comité Exéeutif reeds toegezonden bij schrijven van den secretaris van het Secreta riat International, d.d. 12 October 1930, met verzoek, om zoo spoedig mogelijk instemming daarmede te betuigen en daarbij tevens de vraag te beantwoorden, hoe de band van sa menwerking tusschen de aangestoten partijen nauwer zou kunnen worden gemaakt. Bij uitvoerig schrijven van 6 November d.a.v. hebben voorzitter en secretaris van het P.B.. als leden van het Comité Exéeutif, geantwoord, dat zulk een resolutie en ook het vraagstuk van nauwere samenwerking met een uitvoe rend orgaan niet langs den weg van schrifte lijke nota-wisseling kon tot stand komen, doch dat deze aangelegenheden eerst terdege moesten besproken worden in de vergadering van 5 Januari 1931. Aldus is geschied. Door de Ne- derlandsche delegatie is in Parijs vooral op den voorgrond geschoven deze vraag: zijn alle partijen als geheel inclusief de parlementaire fracties der partijen, het met deze resolutie eens? En vooral: zijn zij bereid zich er naar te gedragen. Onze delegatie heeft gewaarschuwd voor een politiek van phraseo-logie, welke het prestige onzer jonge Katholieke internationale samenwerking slechts zou schaden. Omtrent de resolutie is na uitvoerige dis cussie en na verduidelijking, wijziging en aan vulling van den oorspronkelijken tekst, over* eenstemming verkregen. Op de uitdrukkelijke vraag der Nederl. delegatie verklaarden de aanwezige afgevaardigden formeel gemachtigd te zijn om te teekenen. Daar de Ned. delegatie DE KONINKLIJKE FAMILIE VAN ENGE LAND woonde Dinsdag voor het eerst sedert toet herstel van dien koning een tooneel- voor.stelling bij zoodanige formeel© machtiging niet had, is op dien grond aanvankelijk het standpunt in genomen, dat Nederland niet kon teekenen. De Duitsche Centrum-delegatie stelde .echter als voorwaarde voor onderteekening harerzijds, de unanimiteit van alle delegaties en deze blijkende uit de onderteekening. Toen is, om de overigens zeer toe te juichen resolutie niet te do-en mislukken, door de Ned. delegatie de oplossing aangeboden van een onderteekening „onder voorbehoud 'van goedkeuring der be voegde partijorganen". Dit voorbehoud stelde het DB. voor de vraag, aan welk Partijorgaan de Pa'rijsche resolutie ter goedkeuring moest worden voor gelegd. Het P. B. heeft bij de beantwoording dezer vraag geheel ingestemd met de aanvankelijke meening van het D.B., dat bedoelde goedkeu ring van den Partijraad moest worden ver kregen, reden waarom deze aangelegenheid in deze vergadering is aan de orde gesteld. 9. Rondvraag. a. Behandeling en beantwoording der even tueel schriftelijk ingediende vragen. Onder verwijzing naar de regeling van de rondvraag zooal-s die onder punt .10 der na- jaarsvergadering-1930 van den Partijraad werd aangekondigd, en nader is uiteengezet en toe gelicht in de circulaire no. 31 Maart 1931 namens het Partijbestuur gericht aan de Rijkskieskringbesturen en aan de leden van den Partijraad w-orden deze leden ook tihans wederom in de gelegenheid gesteld vragen over algemeene politieke onderwerpen schriftelijk in te diénen bij het Partijsecretariaat, Laan van Meerdervoort 65 te 's Gravenhage, en dat wel vóór den 31 Mei a.s b. Mondelinge Rondvraag. Schorsing der vergadering tot Zaterdagmor gen 10.15 uur. 10. Heropening der vergadering. 11. Behandeling van „Gezin en Overheid, Beschouwingen over enkele onderdeelen van de taak van de Overheid met betrekking tot het gezin", aan -de hand der uitgebrachte prae- 1 adviezen van mejuffrouw Mia van der Kallen en van de heeren J. H. Ma-enen, dr. H. W. E. Moller en mr. C. P. M. Rornrne. Een exemplaar van bedoelde praeadviezen gelieven de leden van den Partijraad hierbij aan te -treffen. - Aan cle plaatsvervangende leden wordt hier door mede-gedeeld, dat zij, indien zij ©r be lang in stellen, op hun verzoek aan het Alge meen Secretariaat, Laan van Meerdervoort 65: den Haag, gratis een exemplaar kunnen ont vangen. 12. Sluiting. Evenals de vorige malen ligt he-t in de be. doeling de z.g. huishoudelijke agenda pun ten 1 tot en met 9 in de avondvergadering van Vrijdag 12 Juni af te werken. Da geheel© Zaterdag d.a.v. kan dan aan punt 11, de behandeling der uitgebrachte praeadviezen worden besteed. Zaterdagmorgen 8.15 uur zal in de Ka ïe- drale Kerk te Utrecht (Lange Nieuwsferaat) een H. Mis worden opgedragen voor de R. K Staatspartij en hare leden. Het Partijbestuur vertrouwt, dat zooveel mogelijk alle leden in de kerk zullen aanwezig zijn en vooraan zul len plaats nemen. Uniforme regeling inzake het dans- vraagstuk voor de Brabantsche gemeenten gewenscht Eerw. Paters Jesuieten Z. H. E. de Bisschop van 's-Bosch heeft om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan den Zeereerw. Pater Th. Kannegieter S.J. als Pastoor der parochie van den H. Petrus Canisius te Nijmegen en in diens plaats be noemd den Zeereerw. Pater N. Four S.J., kapelaan der parochie van den H. Aloysius te Utrecht. PLEBAAN WESTERWOUDT Te Rome ongesteld geworden Naar wij vernemen, is de hoogeerw. heer L. A. A. M. Westerwoudt, plebaan van de Kathedraal te Haarlem, die de vorige week met mgr. Aengenent naar Rome is vertrokken, ongesteld. Reeds bij zijn vertrek voelde de ple baan zich niet al te goed, daar hij last had van zijn maag, wat overigens wel meer voor kwam. In Rome echter is deze aanval ernstiger geworden, zoodat de behandelende geneesheer het noodig oordeelde den patiënt rust voor te schrijven. KAPELAAN J. RESEMANS f Op 68-jarigen leeftijd overleed in het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda de weleerw. heer J. Resemans. NIEUW KLOOSTER. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogen- boscih heeft, volgens de „St Jan-ski.aan de Doöhtens van O. L. Vrouw te Nijmegen verlof gegeven tot de oprichting van een s-uocursaal- huis barer congregatie te Nijmegen in de pa rochie van den H. Thomas Villanova tot het geven van R. K. Lager Onderwijs aan de meis jes aldaar. \iiiiiitiiiniiiiniiiiiiniii','i^0^^iiniiiliiiliiiiilllllllUHimU9 ZQ-SQd-gerons Op Hemelvaartsdag hebben de Diocesane Bonden van „Voor Eer en Deugd" te Tilburg een congres gehouden waarop als algemeen onderwerp het dansvraagstuk werd behandeld. In de groote zaal der Kon. Liedertafel „Sou venir des Montagnards" had des middags om 12 uur een z.g. werkvergadering plaats, die geleid werd door den congresvoorzitter, den heer mr. F. Teulings, uit 's Hertogenbosch lid van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal. De goed bezochte vergadering werd o.m. bij gewoond door vele geestelijke en wereldlyke autoriteiten onder wie wij opmerkten de bur gemeesters van de meest belangrijke gemeenten in het Bossche diocees, vele wethouders en ge meenteraadsleden en vertegenwoordigers der sociale organisaties. De voorz. mr. F. Teuling-s opende t congres met het plaatsen van het onderwerp, dat men hier ging hespreken, in het kader van de Voor Eer en Deugd actie, waardoor men een posi tieve en wakende Ibaak wil vervullen. Spr. verleende vervolgens het woord aan den eersten Inleider den Zeereerw. Heer P. van Grinsven, ter bespreking van de godsdienstig- zedelijke zijde van het dansvraagstuk. Inleiding prof. v. Grinsven Dansen is uit zijn aard bekoorlijke schoon heid, en tegelijk uiting en dus voedsel van vreugde en blijdschap. Geen wondei a men het dansen aantreft bij alle volken, oov ij iet oude Godsvolk van Israël, waar David zelfs uitnoodigt den Heer te loven in reidans. Dit alles is reeds duidelijk bewijs, dat dan sen in zich geenszins ongeoorloofd is, wat trouwens alle moraal-tlieologen vei a niet het dansen van personen van verschillend geslacht. Als dus gesproken wordt van een dans- gevaar is dit te wijten aan de bijkomstigheden. De dans wordt ongeoorloofd, als hij door de bijkomstigheden naaste gevaar is van groote zonde; daaraan immers mag men zich niet zonder zwaarwichtige redenen blootstellen. Die bijkomstigheden kunnen zijn van persoonlijken aard (karakter, opvoeding, gewoonten), maar ook van algemeenen aard. De eerst© zijn voor ieder individueel geval van doorslaand 'belang; maar zij vallen hier huiten -onze beschouwing. Op het bestaan wordt enkel gewezen, opdat men eraan zou denken, dat men niet blindelings op individuen kan toepassen wat in 't algemeen wordt gezegd. Die objectieve bijkomstigheden zijn vooral drieërlei:: De wijze waarop gedanst wordt. De symbolische heteekénis van den dans en tege lijk de lichamelijke aanraking tusschen heer en dame zullen over het algemeen zeer prik kelend zijn, bij de z.g. danses tournant.es (zoo als de wals), maar vooral bij de z.g. moderne dansen. De tweede objectieve bijkomstigheid is de veelvuldigheid. Een „danswoede" bestaat er werkelijk nog. zeker hij de volksklasse en de kleine burgerij. Het gevaar daarvan is op zich reeds, dat ze lichtzinnig maakt. Maar hij de tegenwoordige wijze van dansen bewerkt ze een ontstellend sans-gêne en een al te vrijen omgang der sexen. Daardoor daalt ook de pu blieke zedelijkheid, waarvoor Brabant met zijn veelgeprezen „goedertrouw" bijzonder meet op passen. De derde bijkomstigheid zijn de om standigheden van plaats (heel de omgeving der dancings is opwekkend; soms wordt er alcohol verkocht) van tijd (avond en nacht, waarna het gevaarlijke „thuisbrengen"), maar vooral van kleeding. De gevolgen van het tegenwoordige dansen zijn: zij zijn voor velen een naaste gelegen heid tot groote zonde tegen de H. Kuischheid. Men zegge niet, dat de priesters dit niet be- oordeelen kunnen. En als iemand beweert de opwekking tijdens het dansen toch niet te heb ben ondervonden, dan is dat mogelijk doordat de attentie door andere dingen, o.a. den dans zelf wordt afgeleid, maar er zijn ook „geheime zonden", die na den dansavond en onder in vloed daarvan geschieden. Zoodoende is het dansen echter ook een ge vaar voor de zedelijkheid der gemeenschap. -Het ongebreideld geslachtsverkeer, hetwelk door het dansen al mee het sterkst wordt be vorderd, heeft ontzettende gevolgen: de toe nemende buitenechtelijke geslachtsgemeenschap en de toenemende abortus provocatus, de toe neming der sexueele criminaliteit, ondoordachte en ongelukkige huwelijken met als gevolg toe nemende echtscheiding; eindelijk ontrouw in het huwelijk. Trouwens men ziet het dalen der publieke moraliteit, als men acht geeft op wat in katholieke families tegenwoordig kan gebeu ren. Moge toch het publieke geweten onder ons wakker blijven. Met de zeden wordt ook de godsdienst ondermijnd, want de zinnelijke mensch zoekt het geestelijke niet, hij vreest de eeuwige waarheden te hooren, gebed en het waardig ontvangen der H.H. Sacramenten verdwijnen. Tegelijkertijd dalen de gezondheid en welvaart van het volk. De werkkracht verslapt. De Invloed op de gezondheid is i.e.w. verderfelijk volgens al de 4 Katholieke medici, wier oordeel door de Hil- versumsche enquête-commissie was gevraagd. Zoodoende zal ook noodzakelijk de volkswel vaart verminderen. Na dit In den breede te hebben ontwikkeld komt spr. tot de volgende conclusie: De bur- gerlijüfe overheid neme de maatregelen die mogelijk zijn om het gevaar te keeren, want het is haar plicht de persoonlijke vrijheid te beschermen ook tegen de ongeregeldheden van den vrijen wil zelf. Maar omdat wetten niet haten als de zeden niet deugen, laten daarom de hoogere standen ook persoonlijk hun Invloed aanwenden om de losheid van zeden tegen te gaan in hun krin gen, dan zal de zedelijkheid ook verbeteren onder het volk. Mochten de hoogere standen er toe komen, speciaal de kleeding werkelijk positief-zedig te maken, dan ware spoedig een eerbare kleeding onder het volk hersteld, tot geestelijk en tijdelijk welzijn van ons dierbaar Brabantsche volk! Na de inleiding van prof. van Grinsven kreeg mej. J. M. J. A. Meijer het woord om te spreken over: De Overheidstaak met betrekking tot het dansgevaar. Inleiding mej. Meijer Na te hebben geconstateerd, dat er in waar heid sprake is van een dansgevaar, ging mej. Meijer na, wat er te verwachten is van wette lijke bepalingen. Daarbij werd gewezen op de d0or de Overheid getroffen regelingen en de gegeven voorschriften in vele Staten van Europa en in Amerika. In ons land, kan door de burgemeesters als hoofd der politie tegen het dansgevaar worden opgetreden. In 580 gemeenten treedt de Over heid door verordeningen regelend op, maar in 486 gemeenten, meestal van het platteland, be staat geen enkele beperkende bepaling. Daarin ziet spr. een groote leemte, want de stedeling die zich ongestoord aan het dansvermaak wil overgeven gaat daardoor het gevaar zoeken en brengen op het platteland althans in de peri ferie der groote steden. Vervolgens werd door spr. een overzicht ge geven van de regeling die in Rotterdam is ge troffen en de voorschriften die daar gelden, waarna zij tot de conclusie komt, dat men geen bindende Rijkswet behoeft te verlangen, doch slechts een regeling in een andere wet b.v. de drankwet, waarbij wordt bepaald, dat in 'elke gemeente een verordening ten aanzien der dansgelegenheden moet bestaan en dat deze aan bepaalde algemeene normen moet voldoen. Op deze beide inleidingen, volgde een ge animeerd debat. Op voorstel van burgemeester Verdijk werd als resultaat dezer besprekingen besloten een commissie te benoemen die tot taak zal hebben de mogelijkheid te onderzoeken eener unifor me regeling voor de Brabantsche gemeenten in den strijd tegen het dansgevaar. In het hij zonder werd de noodzakelijkheid naar voren gebracht om ook voor de sociëteiten bindende bepalingen in te voeren. Met een woord van dank sloot de voorzitter hierop de vergadering. Algemeene vergadering Om half vijf werden twee groote algemeene vergaderingen gehouden, een in het Noordelijk en een in het Zuidelijk deel der stad. Deze ver gaderingen hadden plaats in de dekenale kerk van het H. Hart van Jesus parochie Noordhoek en in de kerk der H.H. Martelaren van Gor- cumparochie Besterd. De belangstelling voor deze bijeenkomsten waaraan in beide kerken door een Pontificaal Lof zeer bijzondere luis ter werd verleend had grooter kunnen zijn. In de parochiekerk van den Noordhoek cele breerde Z. H. E. Mgr. J. Aerts met assistentie het pontificaal Lof. In het priesterkoor woonde de Hoogeerw. Heer Deken J. F. Sanders met enkele Zeereerw. Heeren Pastoors en bestuurs leden van „Voor Eer en Deugd" de plechtig heid hij. Tijdens het Lof hield de Zeereerw. Pater ir. A. J. Winkel O.P. uit Zwolle een rede. Rede pater Winkel Hier in deze vergadering moet het leger ge vormd worden waarop het kader kan steunen in den strijd tegen de pestilentie der ontaarde danswoede. Het dansvraagstuk is een actueel brandend vraagstuk, omdat het dansen in onze dagen zich uit in vormen die een aanfluiting zijn van onze beschaving, een hoon voor de redelijke en zedelijke natuur van den mensch een bewuste prikkeling van de zinnelijkheid en van de sexualiteit. Omdat de danslust ontaard is in danswoede omdat het dansen zooals het tegenwoordig ge schiedt een moreel kwaad moet worden ge noemd of althans gemakkelijk een moreel kwaad kan zijn of worden. Daartegen richt zich onze strijd, daartegen stellen wij onze eischen: verbod van direct zedelooze dansen, inperking zoover dit maar mogelijk is van de zedelijke gevaren van het dansen door gemeen telijke verordeningen en dus. inperking van het vele dansen, verbod van dansen na midder nacht, bij den dans geen drank, danslokalen die aan redelijke eischen voldoen ontzien van het heilig karakter van de Zon- en feest dagen en de groote kerkelijke boetetijden, vast stelling van een bepaalden leeftijdsgrens en verbod van gemaskerd dansen. Maar bovenal eischen wij dat aan de gemeentelijke verorde ningen de hand wordt gehouden. Toch zullen we deze eischen tegenover on kunde, onverschilligheid en kwaadwilligheid, tegenover het drank- en danskapitaal enkel en alleen kunnen doorzetten als we aangesloten zijn in een machtigen bond. En daarom moeten wij ailen ons aansluiten bij de vereeniging „Voor Eer en Deugd", die het zedelijk bewust zijn tracht te beveiligen tegen vertroebeling, die het publieke leven gezuiverd wil zien van de ontstellende zedeloosheid, die een dam wil opwerpen tegen het verrottingsproces in onze maatschappij. Na deze rede werd het Tantum Ergo gezon. gen en tot slot der plechtigheid door Mgr. Aert de zegen met het Allerheiligste gegeven. In de parochiekerk van den Besterd cele breerde Mgr. C. C. Prinsen met assistentie het pontificaal Lof. Het onderwerp van dit congres werd in een krachtig pleidooi behandeld door den Zeereerw. Heer F. Feron, professor van het Groot Semi narie te Roermond. Rede dr. F. Feron Als algemeen thema werkte spr. voor zijn auditorium de gedachte uit, dat de wereld is een strijdtooneel. Die strijd openbaart zich vooral op drieërlei wijze n.l. in den strijd om het bestaan, in den strijd tegen den dood en in den strijd tegen de zonde. Dezen laatsten strijd vooral wilde de redenaar thans belichten om allen te kunnen oproepen zich te weer te stel len tegen de verderfelijke genotzucht, zooals de-ze zich openbaart in een extreme danswoede. Deze danswoede is een vijand van het volk een vijand, dien wij kennen en dien wij be kampen moeten met de ons door God zelf ge schonken middelen: het Eucharistisch leven, de voorspraak van Maria, de turris fortitudi- nis en door bidden en waken. In zijn verder betoog deed de gewijde redenaar uitkomen, dat ons als een der wapenen in den strijd ook ge geven is de Vereeniging „Voor Eer en Deugd". In groote lijnen werd door spr. de actie van „Voor Eer en Deugd" geschetst, haar strijd voor reinheid en zedigheid om daarop meer in het "bijzonder haar taak naar voren te brengen in het stelling nemen tegen de dansmanie en haar de jeugd en de maatschappij bedreigende gevaren. Vandaag, zeide spr., verklaren wij den oorlog aan de danswoede en stellen wij de ijzeren wet, dat men zich heeft te onthouden van slechte dansen, doch daarnaast ook van den dans, die niet op zich zelf verkeerd is, maar die door de omstandigheden maakt, dat het genot te Ook in de kerk der H.H. Martelaren van Gor- cnm werd de plechtigheid gesloten door de henedictie met het Allerheiligste. GEZIN EN OVERHEID De taak van de Overheid ten opzichte van het gezin INLEIDINGEN OP DE PARTIJ RAADSVERGADERING In de vergadering van den Partijraad der R. K. Staatspartij op 13 Jun'i a.s. te Utrecht te houden zal het vraagstuk „Gezin en Over heid" worden "behandeld en ingeleid door de heeren J. H. Maenen, Lid van Ged. Staten van Limburg; Mr. C. P. M. Rornrne, lid van den Am- eterdamschen Gemeenteraad; Dr. H. W. E. Mol ler, webhouder der gemeente Tilburg en Mej. Mia vam der Kallen. De korte samenvatting der inleidingen is als volgt: Grondslag. De plicht der Overheid is, ernaar te streven, dat de rangorde, die tot het wezen van het huisgezin behoort, intact blijft, en dat het huisgezin overeenkomstig de bedoeiingep der natuur kan opbloeien en zich ontwikkelen. De feitelijke verhoudingen zijn, zeker thans, ■voor het gezin in het algemeen, en het kinder rijke gezin in het bijzonder veelal van dien aard, dat de overheid de taak heeft rechtstreeks dn te grijpen, opdat niet de gezonde opvatting over het gezin verloren ga, en daardoor de veiligheid en duurzaamheid van het tijdelijk geluk der burgers en het hei'l van den Staat worden ondergraven. I. Het gezin en zijn woning. 1. De geestelijke en stoffelijke belangen van het ge-zin zijn voor een -groot deel aan de wo ning verbonden. 2. Intensieve krotopruiming, zoowel ten plat teland® als in de steden, is een eerste, maar ook een minimum eisch. 3. Gelijktijdig met, maar niet uitsluitend gekoppeld aan de kroto-pruiming, behooien maatregelen te worden genomen ter voorzie ning in de woningbehoefte, vooral van kinder rijk© gezin-nen, en wel -zóó, dat een aan rede lijke eischen beantwoordende woning beschik baar dis voor een huurprijs, welke in juiste verhouding staat tot de normale inkomsten van het gezin, voor hetwelk de woning moet dienen. Daartoe komen om. in aanmerking, beschik 'baarsteiling van bouiwvoorschotten tegen ma tige rente; bijdragen in de huur aan, res-p. door bemiddeling van woningboiuwvereenigin- gen of gemeenten. 4. IH-et 'bevorderen van het verkrijgen eener eigen woning o.m. door het verruimen der Landa-rbeidierswe-t en door voorschot- en pre- mleverleiening, is in verscheidene gevallen een heilzaam middel juist ten bate van liet gezin. 5. Uit ethisch, sociaal) en hygiënisch oog punt verdient het eengezinshuis de -voorkeur boven den verdiepi-mgsbouw. Ook economisch is die voorkeur, in verreweg de meeste ge vallen verantwoord. II. Het gezinsloon. 6. Het rechtvaardige loon tfan den arbeider behoort al-s minimum te bevatten de mid delen tot instandhouding van het arbeidsver mogen als belooning voor het ter beschikking houden va.n dat vermoigen. 7. De middelen tot instandhouding van het arbeidsvermogen moeten toereikend zijn om het gezin te onderhouden. 8. Onder „het gezin" mag niet worden ver staan het feitelijk gemiddelde, noch het „ééne- igawon-e" gezin. Echter wordt de plicht van den indiiividiueelen werkgever tegenover den indi- vidueelien arbeider niet 'bepaald door de groot te 'van diens gezin. 9. De t'he-orie van het rechtvaardig miml- muim-loon kan slechts tot toepassing komen langs den weg van collectieve rechtsvorming. 10. In de practijk .beweegt de loonsvorming zich op het plan van voorziening in de behoef ten van het feit-elijkgewone gezin met twee of drie kinderen. 11. Een oplossing in de richting van het rechtvaardig minimum-loon zal moeten wor den gezocht door vorming van een wettelijk gefundeerd, door de 'betrokkenen beheerd Kinderfonds, gevormd allereerst door de uit de bedrijven komende premiesi, waarbij de Staat door een bijdrage tot deelneming prikkelt. Uit dit fonds ml iedere werkgever zijn geheele personeel een uitkeering kunnen verzekeren van het vierde of vijfde kind af. De bijdrage van den Staat zai de uitkeering moeten ver- hoogen. 12. Ook voor de gezinnen van „kleine zelf standigen" heeft de Overheid een gelijke taak. ONS DISCONTO Verlaagd tot 2 pet. Wij gaan nog steeds bergafwaarts De directie van de Nederlandsche Bank heeft de rentetarieven met ingang van 16 Mei als volgt vastgesteld: Wisseldisconto 2 Pct- Promessedisconto 2 Va l>ct- Beleening van effecten 2% pct. Beleening van goederen IVz pct. Voorschotten in rek-cour. 2% pct. (2% pct.) (3 pct.) (3 (3 (3 pct.) pct.) pct.) Na New-York en Londen mocht verwacht worden, dat ook de Nederlandsche Bank weder tot de haast gebruikelijk geworden disconto verlaging zou overgaan. Het is immers de laatste jaren een normaal verschijnsel gewor den dat de drie groote wereld-geldcentra: .New-York, Londen en Amsterdam vrijwel tegelijkertijd tot disconto-wijzigingen overgaan. Het is ongetwijfeld het onderling overleg en de samenwerking tusschen de leiders der Centrale Banken, welke tot de uniforme disconto-ver- la Groot61 ^opzien zal de tnaatregel van mr. Vissering niet meer baren en ook de gevol^n zullen niet vérstrekkend zijn. De huidige disconto-verlaging is evenals haar voorgangster slechts een teeken, dat het zoo gewenschte evenwicht in ons economisch leven nog niet lieWif gaan nog steeds bergafwaarts enzelfs op het thans bereikte lage niveau mocht nog geen stabiliteit intreden. De verdere verlaging van het fllsconto slechts een weerspiegeling van de verdere niaats vond. Het is een aanpassen van offieieele rente-niveau aan dat op de open markt en zal vooral in de huidige depressie- SïïL v,„ weuig s.» „X voor ons beurs- en bedrijfsleven. Er is meer noodig dan een lage geldrente om het econo misch raderwerk weer op gang te brenSen. Men moet tal van jaren teruggaan om ee officieel disconto van 2 pct. te ontmoeten dit laagte-record toont dan ook overduidelijk aan, hoe scherp de huidige crisis vooral op financieel gebied zich afteekent. PHILIPS' GLOEILAMPEN Dividend 6 pct. (v.j. 21) In de gisteren gehouden vergadering van commissarissen N. V. Philips' fabrieken, te Eindhoven, werd besloten aan de jaarlijksche algemeene vergadering van aan deelbouders voor te stellen over ferente 1930 een dividend uit te keeren op de Prefe^° aandeelen van 6 pct. (v. j. 9) en op de gewone aandeelen een dividend van 6 (v. j. 2D P«* '»d van beheer der N. V. neliik Bezit van aandeelen Philips Gloeilam penfabrieken heeft besloten op de Pre£^ent® aandeelen een dividend uit te keerei1 va6 pct. (v. j. 9) en op de gewone aandeelen een dividend van 6 pct. (v. j. 21). UIT HET LANDBOUWBEDRIJF Het conflict in West-Brabant III. Verscheidenheid van gezinsloon in verhand met plaatselijke omstandigheden. 13. Wanneer in sommige gemeenten met een lager geldloon dezelfde geestelijke en stoffe lijke behoefte volgens staajt en stand van het gezin kunnen worden bevredigd als in andere •met een hooger geldloon is verscheidenheid naar dien maatstaf gerechtvaardigd. 14. In de thans geldende classificatie der Nederlandsche gemeenten voor de bezoldiging dar Rijlksambaohten (met inbegmip van leer aren en onderwijzers) is dit beginsel ge-heel onvoldoende in practijk gebracht. 15. 'Het is ze-er goed mogelijk dat voor be paalde personen het wonen in bepaalde ge meenten voordeelen meebrengt. Practisch is echter een een-igszins algemeene rangorde ning van de gemeenten, waarin het beginsel onder 13 geformuleerd, wordt verwezenlijkt, derhalve een redelijke class'ificati-e, niet mo gelijk; zeker niet, zonder dat juist de kinder rijke gezinnen de ernstigste nadeel-en lijden. IV. Het gezin en het arbeidende meisje. 16. De arbeid van het meisje buiten den eigen buis-el ijken kring e-n dien van anderen (dienst bode) moet en kan dienstbaar worden gemaakt aan hare vorming -tot toekonistd-ge ech-tgienoote en moeder. 17. D-it is noodzakelijk, oimda-t het gezin, niet alleen om economische, maar ook om eth-isch-peychologisóhe redenen, die voorbe redding -in vele gevallen, zeker in den tegen woordigen tijd, niet kan geven Dit is moge-lijk mits de arbeidende vrouwe lijk© jeugd een veiligen bodem vindt in een jeugdbeweging, op die-p godsd'ienstigen .grond slag, onder een leiding, diie geheel doordrom -gen is van haar opvoedingstaak en zich daaraan •geheel kan wijden. 18. Daardoor worden nieuwe -waarborgen ge schapen voor de vorm-ing van gezonde nieuwe gezinnen, „'beginsel van allen staat en ko ninkrijk". De-ze hulp bij haar taak om het goefe en orde-lijk geregelde ge-zin te bevor deren behoort de Overhead met groote tege- moeitkam-ingi en- krachtiigen steun Ite ibeant- woordeu. PROFESSOR KAAG VOORZITTER DER ARBITRAGE-OOMMISSIE Naar de „Volkskrant" verneemt, heeft pro fessor H Kaag, hoogleeraar aan de EK. Han- delshoogeschool te Tilburg, het voorzitterschap aanvaard der arbitrage-commissie inzake landbouwconfliet in West-Brabant. De voorzitter heeft besloten, partijen tegen Maandag a.s, te Roosendaal bijeen te roepen. DE INDISCHE POSTVLUCHTEN De P. H.—A. T. O. naar Indië Donderdagochtend te 6.25 n. is de UH--A.F.O. van de K. L. M. naar Indië vertrokken. He vliegtuig wordt bestuur door G-eysendorffer Farmentier, terwijl werktuigkundige Waie- wijn. Met dit vliegtuig is verder naar Batavi vertrokken de heer de Bree van de K.N.i.^ii- Het vliegtuig heeft«199.05 K.G. post en 3 lading aan boord. Te Boedapest zal nog een passagier Karachi in het vliegtuig stappen. De P.H.-A.F.O. die Donderdag van Scnipnoi is vertrokken is om 6.10 uur (plaatselijke tijd) gistermorgen weer uit Boedapest vertrokken. Bij de K. -L. M. is bericht ingekomen dat het 16e retourvliegtuig, de P.H.-A.E.Z. gisteren om 6.15 uur uit Batavia is vertrokken en te S 55 uur in Palembang is geland. Vandaar ver trok het toestel om 9.25 uur en landde om 15.05 uur in Medan. Het toestel heeft 176.4 kg. post en 35.5 kg. lading. Het 18e postvliegtuig is gisteren om 13.20 uur te Athene aangekomen. MISSIEZUSTERS FRANCISCANESSEN TE ASTEN. De Congregatie tot Voortplanting des Geloofs heef-t, krachtens de faculteiten haar door Z. H. den Paus verleend, aan de Missie zusters Franciscanessen van den H. Antonius te Asten verlof verleend om een succursaalhu-13 te openen in Stabekk in het Apostolisch Vi cariaat van Oslo, Noorwegen. (St. Janski.) broeder quirinus t. In het St. Ignatius-Ziekinliuis te Breda, over leed op 51-jarigen leeftijd de eerw. Broeder Quirinus (Chr. van Nuenen uit Terneuzen), van de Congregatie der Broeders van Huybergen. MARIA PROCESSIE OISTERWIJK. Op Zondag 17 Mei, des middags om 4 uur zal de aloude Maria Processie door Oister- wijk's straten trekken naar het genade-oord „Maria Vreugderijke". De katholieke manne lijke -bevolking van alle standen neemt in groo- ten getale daaraan deel. Als feestredenaar zal optreden de zeereerw. pater W. Croonen C.s-s.R DEKEN K. H. M- M. RECEVEUR ij- Voorzien van alle genademiddelen der H. Kerk overleed gistermorgen omstreeks halt elf bij volle bewustzijn de Zeereerw. heer K. H. M. H. Receveur, pastoor-deken te Wijb. Maastricht,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5