1 nz zrrx» „Men mag mij verdenken waarvan maar ik ben onschuldig men wil, ZATERDAG 23 MEI 1931 PINKSTEREN Verlaging van de tarieven voor het goederenvervoer De wijziging der L. O.-wet Lijk gevonden in het gras langs het water WAARDOOR MOETEN DE VERWONDINGEN ONTSTAAN ZIJN? MGR. AENGENENT Mr, Kokosky stelde nog enkele yragen aan Een strijd tegen de Spoorwegen NU PER AUTO EEN VROUW VERMOORD Ieder jaar opnieuw brengt bet Pinkstei feest ons te binnen de nederdailmg van e H. Geest over de Apostelen. Maar wij .wij - len eraan, of ieder persoonlijk zich ca e wel helder genoeg voorstelt; niet te vee ee die gebeurtenis buiten bet eigen leven ver legt, zoodat het wordt tot een dood stuk geschiedenis, iets, dat gebeurd is, zonder meer. Terwijl het toch ieder persoonlijk zoo aan gaat. De katholieke leer eischt de volledige op name in iederen mensch; en niet een werke- looze opname zonder meer, doch een vrij willig zich geven aan die waarheid, met het verstand, met den wil, met de daad. Ieder moet zich dat geloof in zijn volle praktijk eigen maken. De II. Geest van Pinksten valt als een zon en regen in de lente over de ziel, die van haar kant mee moet werken om het geheel voort te brengen, dat God met den mensch van den mensch wdl maken. Ook nu nog lokt de verkondiging der katholieke leer van God, van God-dienen en God-liefhebben uit veel harten den dwazen roep: „ze zijn dronken!" Daartegenover moet in ons altijd weer de moedige en vrijmoedige Petrus staan, die de wonderen van God zet in het licht van het verleden! Wij moeten getuigen: dat Jesus kwam, Jesus, de Godmensoh; dat Hij stierf door de handen der menschen, doch docxr zijn verrijzenis bewees, dat Hij God was, zijn leer dus de leer van God en der halve de eemig juiste, door iedereen te volgen. „Met, zekerheid erkennen derhalve geheel het huls van Israël, dat God Hem èn Heer èn Christus gemaakt heeft, dezen Jesus, dien gij gekruisigd hebt." Va.ni7.eif volgt, dan de vraag: „Wat moeten we doen?" Daar zitten er zoo vel en met die vraag vast; meer dan wij vermoeden. Onze geruste zekerheid, onze blijde veilig heid in de leer maakt ons wel eens wat minder attent op de velen, die missen wat wij bezitten. En toch, meer dan ooit,, moet op Pinksteren bij eenieder het besef weer eens verlevendigd worden, dat wij met onze schatten van God niet ledig mogen staan, niet gierig; niet ongevoelig! Gelijk God de Apostelen uitzond in de wereld met de gaven van den H. Geest, zoo heeft Hij die ook aan ons geschonken, opdat wij zouden helpen de wereld vol te maken van dien Geest, en door dien H. Geest en onze daden de wereld te vernieuwen. We snakken naar een andere, nieuwere betere wereld als in een benauwdheid. Laat een Pinkisterstorm dan ons meenemen in dien stroom van stuwende, ongeduldige geestdrift, die bidt en werkt; die zich ver dubbelt voor anderen; die geeft, gul als God zelf, omdat het gaat over de gaven van God omdat God ons uitzendt om anderen voor te bereiden, die gaven te ontvangen. Pinksteren moet ons aangrijpen, opdat wij in de kracht van Gods H. Geest de wereld aangrijpen en veranderen. HET KERKTORENDRAMA DE VERDEDIGER SPREEKT OVER „VRAGEN, DIE HET ANTWOORD SUGGEKEEREN» EN WENSCHT EEN ANDERE WIJZE VAN BEHANDELING Naar wij vernemen, is Z. H. E. Mgr. J. D. J. Aengenent, hedenmiddag 1 uur van zijn reis naar Rome te Haarlem teruggekeerd. DE MISSIOLOGISCHE WEKEN TE LEUVEN. Gistermorgen zette die Vierde kamer der Am. sterdamsche rechtbank onder leiding van mr. Huizinga, het getuigenverhoor voort in de zaak tegen G. J. M., den verdachte van den moord op het Ambonplein. Op een desbetreffende vraag van Mr. Kokosky deelde de president mede, dat de foto's, waar uit de getuige v. d. Veer den verdachte perti nent had herkend, niet ter zitting aanwezig waren. Voorts vroeg mr. Kokosky of de getuige Wes sendorp op den ochtend van den moord bloed aan zijn handen had gehad. De getuige: Ja, dat is waar. Toen ik A. vond onder het dak en hem wilde verleggen, heb ik wat bloeddruppels aan mijn handen gekregen. De dienstbode van de pastorie, die daarop werd gehoord verklaarde, dat de getuige Wes sendorp na het „ongeluk" buiten aan de pas torie had geheld en niet binnen door was ge- loopen. De president: Ik geloof niet, dat de weg bin nendoor korter was. De getuige Wessendorp: Ik behoorde trou wens niet tot de bewoners en had dus geen recht van dezen weg gebruik te maken. De volgende getuige Mej. Plas, verklaarde dat zij den verdachte alleen na het plegen van den moord heeft gezien. Daarvoor heeft zij hem niet ontmoet. De officier Mr. Versteeg: Maar de verdachte zegt, dat hij tusschen half twaalf en twaalf uur 's morgens in de pastorie heeft gewacht, De getuige: Ik heb hem er niet gezien. Het lijkt mij niet waarschijnlijk, dat hij er geweest zou zijn. Niemand heeft hem er gezien. Mr. Kokosky: Wat voor een oostuum droeg de verdachte, boen u hem ontmoette? De getuige: Ik herinner mij alleen, dat hij een jas met een bontkraag aanhad. Wessendorp droeg een werkmanscostuum. De verdachte: Maar toen Wessendorp in de pastorie kwam, was ik toch al in de spreek kamer. De getuige: Dat zei Wessendorp althans maar ik wist het niet. Gehoord wordt vervolgens de getuige Mey- boom, koster. Deze getuige had de brandweer opgebeld en den geneeskundigen dienst. Voorts verhaalde de getuige den dag na den moord in den koepel te zijn geweest en tegen een van de betonnen spanten van den koepel bloedsporen te hebben gevonden. Mr. Hulsman: Dat was dicht bij het luik, nietwaar? De getuige: Ja, door dat luik moet je Ms t ware doorkruipen als je in den koepel wilt komen. Mr. Hulsman: En hebt u op den bewusten dag ook gemerkt of zich bloedsporen op het luik bevonden? De getuige: Neen, dat is mij toen niet opge vallen. Mr. Kokosky: Hadt u toen u den verdachte zag, de gedachte, dat hij in den koepel was ge weest? De getuige: Neen, dien indruk had ik niet, want de verdachte had geen werkkleeding aan. Mi'. Kokosky: Is van deze verklaring nota genomen, meneer de president? De president: Nog niet. Mr. Kokosky: Dan eisch ik de opname van deze verklaring van den getuige. Mr. Hulsman: Hebt u den verdachte wel eens meer in gewone kleedij naar boven zien gaan? De getuige: Dat is wel mogelijk, maar ik ben er niet zeker van. „Na de bekeering" Volgena een mededeellng in „H,et Missie werk" zal de negende missiologis'Che week te Leuven aldaar worden gehouden van 27 tot 30 Augustus a.s. De titel van bet algemeen© onderwerp luidt: Na de bekeering. BENOEMING. Naar „Het Missiewerk" meldt, is prof. dr. Alph. Mulders, lector in de missiologie aan de Universiteit te Nijmegen en hoofdredacteur van het juist geciteerde tijdschrift benoemd tot cor- respondeerend lid van het internationale insti tuut voor missie wetenschap. UIT DE MISSIE. Woensdag zijn te Nijmegen aangekomen de E.E.P.P. Raemakers en W. De Haas, van de Dominicaner Orde, Beide Nijmegenaars zijn werkzaam in de missie van Porto- Rico. Zij zullen eenigen tijd voor hun gezond heid in het vaderland vertoeven. ZESDE MONUMENTENDAG De zesde monumentendag zal dit jaar op Juni a.s. te Groningen worden gehouden, in de Sociëteit „Harmonie". Voorzitter is Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Starkenburgh Stachouwer, commissaris der koningin in Groningen. Op de agenda komen voor: voordracht met lichtbeelden van dr. H. P. Coster, gem.-archi- varis te Groningen over: „Verdwenen en Ver dwijnende Monumenten van Groningen". Voor dracht van prof. mr. dr. C. W. van der Pot Bzn., hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, over: „Het belang eener gemeente lijke Monumentenverordening". Na de pauze: Voordracht van dr. G. Brou wer te 's-Gravenhage over: „De Heemschut gedachte en de Jeugd". Na afloop van de vergadering wordt een ge meenschappelijke maaltijd gehouden in ,,'t Familiehotel" te Paterswolde. Tijdens dezen maaltijd zal o.m. door prof. mr. dr. Leo Polak, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Gro ningen, een tafelrede worden gehouden. Op 5 Juni a.s. zal een excursie naar Ter Apel worden ondernomen ter bezichtiging van het oude klooster aldaar. Op 7 Juni kunnen belangstellenden onder des kundige leiding het Groninger Museum be zoeken. Eveneens wordt dien dag een tocht ondernomen naar 't Drentsche Heidereservaat van de Vereeniging tot behoud van Natuur- monumenten in Nederland. Een incident Mr. Kokosky: Als de behandeling van deze zaak zoo wordt voortgezet, dan zie ik onvoor waardelijk van de verdediging af. Er worden den getuigen voortdurend vragen gesteld, die het antwoord suggereeren en die afbreuk doen aan de waarde der overige verklaringen. Deze getuige heeft voor den rechter-commissaris en ook voor de rechtbank verklaard, niet den in druk gekregen te hebben, dat de verdachte in den koepel is geweest. Nu is die verklaring door de vraag van een der rechters alweer krachteloos gemaakt. De president: Weest u nu toch bedaard. Mr. Kokosky: Neen, dat doe ik niet. Wat ik zeide slaat in ieder geval niet op u. Over u heb ik geen enkele klacht. Maar ik zal niet dulden, dat het verhoor op deze wijze wordt voortgezet. De president (kalmeerend): Dan zullen wij samen de verklaringen van dezen getuige na- gaan en vaststellen wat hij precies heeft gezegd, Mr. Kokosky: Daar stel ik nu geen prijs meer op. De volgende getuige was de heer F. A, Hovius, bouwkundige. Deze verklaarde, dat het absoluut onmogelijk is dat iemand van de ladder in den koepel valt en eerst tegen een van de buitenste spanten blijft liggen. Get. Flits, brandmeester legde uitvoerige verklaringen af over de wijze waarop het lijk is bevrijd. Get. bleef van meening, dat men hier met een ongeval te doen heeft gehad. Men schen die veel in gevaarlijke omstandigheden werken worden allengs onvoorzichtiger. Iemand van het lichaamsgewicht van den verslagens kan gemakkelijk bij den draai op de trap zijn gevallen. Ook uit den aard der wonde leidde getuige af, dat er een ongeval was gebeurd. De volgende getuige, Mulder, brandmeester verklaarde dat de brandweerlieden eerst in de kerk waren ge-drongen, omdat zij meenden, dat de verongelukte zich daar bevond. Op het binnenplaatsje had getuige een man in de goot zien staan De president: En was dat Wessendorp? De getuige: Dat is wel mogelijk. Ik hen er echter niet geheel zeker van. Mr. Kokosky verzocht daarop den president de zitting gedurende enkele oogenblikken te schorsen om te beraadslagen over de wijze waarop het verhoor wordt geleid. De verdedl- ger had alle stukken betreffende deze zaak weer ingepakt en weigerde zich verder met het verhoor te bemoeien, voordat het incident vol komen was opgehelderd. Na ongeveer tien minuten werd de zitting heropend. de vorige getuigen, waarna een verpleger van den G.G. en G.D. werd gehoord. Deze legde verschillende mededeelingen over de eerste behandeling van de w-on-d-en van den verongelukte af. Daarna werd gehoord de deskundige dr. J. P. Hu-lst, die op 11 November j.l. het lijk van A. heeft onderzocht. Deze getuige verklaarde, dat de schedel van den verslagen© zeer veel breu ken en b-arsten vertoonde, vooral in den linker - slaaip-hoek. Merkwaardig was daarbij, dat geen enkel ander orgaan van den verslagene gewond was Dit maakte het niet waarschijnlijk, dait A. gevallen is. Bovendien werden de brilleglazen en andere breekbare voorwerpen onbeschadigd in de kleeren van den verslagene aangetroffen. Onze conclusie was, aldus getuige, dat de verwondingen niet konden veroorzaakt zijn door een val van eenige hoogte, doch slechts door verschillende slagen met een hard voor werp. De president: Wat zou dat voor een voor werp zijn geweest? Get.: Men heeft mij een z.g.n. leidekkersha mer getoond, maar ik ge-loog niet, dat d-e ge constateerde verwondingen met zulk een wa pen kunnen zijn toegebracht. Het kan een hamer zijn geweest, m-aar dan een met een breed raakvlak. Ook uit de rangschikking der gevonden bloedsporen valt a.f te leiden, dat A. wel degelijk is neergeslagen met een zwaar en hard voorwerp. De officier: Denkt u, dat-het mogelijk is, dat iemand, die op deze wijze een ander op het hoofd slaat, zelf ni-et met bloed wordt be spat. Get.: Die mogelijkheid bestaat inderdaad, maar waarschijnlijk acht ik bet niet. De volgende get. desk. dr. W. E. Jak, die een rapport beeft opgesteld over de doo-dsoor zaak voor de levensverzekering mij., verklaar de, dat het verband, dat gewikkeld was om het hoofd van den verslagene niet is verwijderd. De pres.: Is de doodsoorzaak dan niet wat voorbarig vastgesteld? In uw rapport spreekt u van een schedelbasisfractuur, maar wanneer ill u nu de foto's van den schedel laat zien dan zal het u toch wel duidelijk zijn, dat u, wanneer u het verband had losgemaakt, tot een andere conclusie zou zijn gekomen. De presidentIs de verdachte korten tijd later niet bij U geweest De getuige: Hij drong toen aan op het teeke nen van verzekeringspapieren. Dit maakte toen al een ©enigszins vreemden indruk op mij. De presidentJuiist, maar de verdachte zea toen, dat hij de familiebelangen behartigde. De getuige-deskundige, Dr. E. Hammen sloot zich bij de overige deskundigen aan en ver klaarde, dat een val van A. uitgesloten moet worden geacht en in elk ge-val hoogst onaan nemelijk is. Mr. Kokosky Maar bent U niet van mee ning, dat de dader zichzelf met bloed bespat moet hebben De getuige Dat neem ik wel aan, maar op den koepel zelf waren niet zoo heel veel b-loed- spatten te zien. Wanneer wij dus aannemen, dat ook de kleeren van den dader bespat zijn, dan blijft 't tocli zeer wel mogelijk, dat die bloedspatten zoo weinig talrijk: en opvallend waren, dat niemand er -erg in heeft gehad. Gehoord werd daarop een getuige, die in de zelfde periode, waarin de verdachte in het huis van bewaring vertoefde, ook aldaar was gede tineerd. Daar had getuige met den verdachte kennis gemaakt. Verschillende malen had de verdachte in zijn brood briefjes aan getuige gestuurd-, om dtezen over te halen, voor de rechtbank te getuigen, dat hij op het oogenblik van den moord met den verdachte op straat had staan praten. De verdachte Ik was van meening, dat dit ook Inderdaad het geval was geweest, doch dat de getuige dit niet wilde bekennen. Daarom stuurde ik hem de briefjes. Mr. Kokosky deelde voorts mede, dat de ver dachte hem had gevraagd een advertentie te plaatsen, waarin twee personen werden opge roepen, die met den verdachte op straat gespro ken zouden hebben. De president: En die advertentie Mr. Kokosky: Die heb ik niet laten plaatsen. De president: Maar uit die advertentie blijkt dat de verdachte met twee mannen stond te praten. Uit de briefjes, die de verdachte aan den getuige stuurde, zou slechts te concludee- ren zijn, dat hij maar met één persoon heeft gesproken. Gehoord wordt vervolgens de getuige H. J. Hampe, die, nadat de moord had plaats- gehad, eenigen tijd bij verdachte in dienst is geweest. Wessendorp was er toen ook, maar hij liep er de kantjes af. De getuige had hem dit verweten doch Wessendorp antwoordde, dat de verdachte toch niets zou durven zeggen, omdat hij dingen van hem wist, die, wanneer zij uitkwamen, voor den verdachte vernietigend zouden zijn. Eeni gen tijd later kwam de verdachte hem vertel len, dat hij bij den dokter geweest was, en dat deze hem had onderzocht en tot de conclusie was gekomen, dat verdachte niet sterk meer was. Daarom wilde hij zich verzekeren, en stelde den gtetuige voor zijn compagnon te wor den. Deze stemde daarin toe, doch verschillende malen achtereen sprong het plan om een com- pagnonsverzekering te sluiten af, omdat de pre mies te hoog waren, volgens den verdachte. Zoo lang de plannen nog hingen, toonde de verdachte zich erg vriendelijk jegens getuige, maar nauwelijks waren de plannen van de baan of zijn houding veranderde geheel en al. Zelfs liet verdachte duidelijk blijken, dat bij den ge tuige liever kwijt dan rijk was. De president: Wist u, dat hij u voor acht ton wilde verzekeren? De getuige: Neen dat hoorde ik pas later van de Haagsche politie. Die vertelde mij dat hij mij voor acht ton wilde verzekeren. Zijn eer. ste compagnon was voor 50.000 verzekerd en die had den dood gevonden in den koepel van de kerk. De president: Toch bent u toen nog eenigen tijd bij hem werkzaam geweest, niet waar? De getuige: Ja-, in Oosterhout. De president: Hebt u daar geen hoogloopende ruzie met hem gehad? De getuige: Ja. De president: Hebt u daarbij geen toespeling gemaakt op den moord? De getuige: Ja, de verdachte had tegen mij dat ik van hem nog wel teeren MGR.- HERMUS FELICITEERT FRATER GERMANUS, bekend paedagoog, die zijn 65-jarig klooaterjubilé op „Ruwenberg" her dacht; rechts frater Flavianus, directeur van „Ruwenberg" kon. „Zeker hoe je aan ƒ50.000 of ƒ800.000 kunt komen!heb ik daarop geantwoord. De president: Dat was dus nog al duidelijk. De officier: Toen de verdachte de verzekering wilde sluiten, heeft hij toen gezegd, dat u, in geval de verdachte zou sterven, een belang rijke som golds zou krijgen. De getuige: Nooit. Hij zei mij aJleem, dat hij in verband met zijn slechten gezondheidstoe stand, een verzekering wilde sluiten en om niet te veel te moeten betalen, wilde hij een oom- pagnonsverzekering sluiten. Een andere arbeider H. Koch, kwam de mede deelingen der vorige getuigen grooteudeels weer bevestigen. Ook tegen hem had de verdachte gezegd, dat hij iets bijzonder met hem voor had. De getuige Hompe verklaarde het werk van den koepel, dat de vermoorde had moeten ver richten, afgemaakt te hebben. Tezamen met den verdachte was getuige op den koepel ge klommen De officier: Had de verdachte moeite met dat klimmen? De getuige: O neen. De president: Wat had hij voor kleeren aan? De getuige: Hij droeg dien dag een ewant pak. De president: Zag dat er niet erg nit, teen hij weer beneden kwam? De getuige: Neen, dat is mij in 't geheel niet opgevallen. De verdachte: Laat de getuige toch nadenken, hij weet heel goed, dat hij alleen langs den buitenkant naar boven is geklommen en dat ik binnendoor ben gegaan. De getuige: Ik behoef niet na te denken, de verdachte is zelf voor mij uitgegaan. Ik wast immers nieit waar ik heen moest. In verband met de herkenning van den ver dachte door mej. v. d. Veer, merkte mr. Kokos ky op, dat op denzelfden dag, dat deze getuige zich heeft aangemeld foto's van den verdachte en zijn slachtoffer gepubliceerd zijn in „Het Leven". De getuige ontkende de foto's gezien te hebben. De verdachte: De getuige heeft gezegd, dat ze mij vro-eger nooit heeft gezien, maar ik herken haar wel. Zij is vroeger met Wessendorp ver loofd geweest. De president: Is dat waar? De getuig© (blozend)Absoluut niet. Ik heb Wessendorp nooit gezien. De getuige Wessendorp kwam dit bevestigen. De verdachte: 't Is wel waar, en ze heette Rie. De president (tot Wessendorp): Bent u wel ns met 'n Rie verloofd geweest? De getuige: Ik? Neen. De verdachte werd daarop door den presi dent aan een kruisverhoor onderworpen. De presidentWaarom verzekerde u het leven van uw compagnon voor 50.000 Verloor u, wanneer A. stierf, zooveel, dat een dergelijke verzekering gerechtvaardigd was De verdachte: Ongetwijfeld. A. was een goede kracht en bovendien: wat is nu vijftig duizend gulden De president bracht daarop de voldoening der betaling van de verzekering ter sprake. De laatste betaling geschiedde enkele dagen voor den moord. De presidentEen dag voor de laatste ter mijn verviel, hebt u door Wessendorp een kof fer met kleeren laten beleenen. De verdachte: Ik heb die koffer gegeven om hem te helpen. De presidentIn uw zakboekje staat het overigens anders. In elk geval blijkt uit dit feit wel, dat u in die periode niet erg goed bij kas was. Een jaar na den dood van A. hebt u getracht een compagnonsverzekering te sluiten op Hompe. Deze vatte echter argwaan op en wilde niets met u te doen hebben. De verdachte Dat is waar. De president: U zult nu toch echter wel in zien, dat een zware verdenking op u rust. De verdachte. Men mag mij verdenken waar van men wil, maar ik hen onschuldig. Nadat de griffier nog verschillende stukken had voorgelezen, werd de zitting verdaagd tot hedenmorgen negen uur. DE BAKENS NIET VERZET Reeds langer dan een jaar wordt er in en bulten de Kamer druk uitgeoefend op de regeering en de directie van de spoorwegen om de tarieven voor het goederenvervoer te ver lagen. Bij de behandeling van de begrooting van Waterstaat is er in December j.l. uitvoerig over gesproken en is er tenslotte een com missie ingesteld, die het vraagstuk zal onder zoeken. Tot heden werd er van die commissie, die volgens den minister zeer snel zou werken, niets vernomen. - Het gevolg is daarvan geweest, dat in het hijzonder de tuinbouw, die bij den export van groenten den meesten last ondervond van de vrachttarieven, welke veel hooger zijn dan in andere landen, waarmede op de internationale markt moet worden geconcurreerd, den strijd met de spoorwegen heeft aangebonden, door te gaan vervoeren met vrachtauto's. Welk een omvang dat vervoer reeds heeft aangenomen, moge blijken uit het volgende staatje van hoofdzakelijk uit het Westland naar Duitschland geëxporteerde groenten in April van dit jaar: per spoor per auto pet. per kg. kg. auto Sla 4.176.000 1.035.000 20 pot. Bloemkool 23.000 373.000 94 Tomaten 8.000 50.000 85 Peen 528.000 251.000 32 Komkommers 552.000 88.000 14 Schorseneren 18.000 25.000 58 Het ontwerp in Juli bij de Tweede Kamer In de Tweede Kamer is op de mogelijkheid van dit auto-vervoer reeds de aandacht ge vestigd. Het getij was verloopen, de bakens dienden verzet te worden, wilden de spoor wegen het vervoer niet sterk zien verminderen. In April hebben de auto's blijkens dit staatje zeker 300 wagonladingen aan de spoorwegen onttrokken en in deze maand zal dit aantal volgens berichten zeker nog stijgen. EEN BOEKDEEL Een redacteur van „De Avondpost" heeft 'n persgesprek gehad met Minister Terpstra en dezen gevraagd hoever heit stond met het wets ontwerp tot wijziging der L.O.-wet op den grondslag van het rapport-Rutgers. „Ik ben er mee klaar", antwoordde de Mi nister. „Het moet nog naar den Ministerraad en den Raad van State. Maar ik hoop het in Juli te kunnen indienen bij de Tweede Kamer „Ik begrijp, dat het een heel werk is ge weest, Excellentie". Antwoord: „Het wordt een boekdeel". Op verdere vragen deelde de Minister nog mee, dat in verband met den financieelen toe stand alle Ministers moeten meewerken om het financieel evenwicht te bewaren, maar hij ver wacht, dat hij zijn aandeel in de begrooting kan bezuinigen zonder de vitale belangen te raken. Inzake de regeling van heit Middelbaar en Voorbereidend hooger Onderwijs is er ook een wetsontwerp van hem te wachten, maar de herziening der Lager-Onderwijswet moet voor gaan. Voor subsidieering van het hijzonder hooger onderwijs achtte de Minister den tijd niet rijp. Openbaar en bijzonder onderwijs De interviewer vroeg verder of de Minister van oordeel was dat het bijzonder onderwijs zich zal blijven ontwikkelen ten koste van het openbare. Het antwoord hierop luidde. Nu het zou wel eens kunnen zijn dat we den grootsten aanwas gehad hebben. Vooral nu het openbaar onderwijs wat meer actief begint te worden. Ik zou van mijn standpunt het zeer toejuichen, indien ook bij het openbaar onder- S de belangstelling der ouders zich meer en meer ging openbaren. Als dit het geval was en u weet dat ook de Neder.andscheOuder- HET DRAMA TE BILTHOVEN Het hooger beroep De Indische bediende Sono, die, zooals men zich zal herinneren voor korten tijd de dame, waarbij hij in dienst was, benevens haar beide kinderen vermoordde, en die door de rechtbank te Uitrecht werd veroordeeld tot een gevangenis straf van twaalf jaar, zal hoogstwaarschijnlijk 18 Juni a.s. voor het Amsterdamsche Hof in hooger beroep terecht staan. FABRIKANT VAN „VALSCHE BANKBILJETTEN" Zes maanden naar de gevangem. In aansluiting aan het bovenstaande moge hieronder nog volgen, wat men ons uit het Westland schrijft over het huidige vervoer per auto van groenten naar Duitschland: De handschoen, welke door de Nederlandsche Spoorwegen aan den tuinbouwhandel en daar van wel speciaal het exportgedeelte is toege worpen door het niet inwilligen van de vele verzoeken om in deze voor den tuinbouw zoo moeilijke tijden over te gaan tot vrachtverla- ging voor tuinbouwproducten, is door expor teurs in groenten en fruit vooral in het Westland opgenomen. Men heeft den strijd tegen de Spoorwegen aangebonden, daarbij ge bruik makend van een zeer machtig wapén in den vorm van het steeds toenemend vervoer per vrachtauto. De Nederlandsche Spoorwegen hebben zich reeds midzomer 1930 op het standpunt gesteld, dat zij weliswaar het bezwaar van den tuin bouw gevoelen, doch anderzijds de consequen tie niet durven aanvaarden van een vrachtver laging voor een bepaald product, omdat daar door de eene bevrachter bevoordeeld zou wor den boven den ander. Men achtte het toen reeds onmogelijk om een tarief vast te stellen, dat aan schommelingen onderhevig was naar gelang de tuinbouwproducten in waarde ste gen of daalden. De Nederlandsche Spoorwegen blijven echter op eht standpunt staan, dat steeds eenzelfde tarief moet gelden, ongeacht het feit of de opbrengsten der producten hoog of laag zijn. Toen dit standpunt den exporteurs bekend geworden Is, hebben zij onmiddellijk hun aan dacht gevestigd op het vervoer van groenten per aiffo. Aanvankelijk reeds werd bij wijze van proef een auto met groenten bevracht naar Keulen en Essen gezonden, doch spoedig kwam men tot de overtuiging, dat van een geregelden dienst met gewoon materiaal geen sprake kon zijn. Een tweetal expediteurs in het Westland is toen tot de gedachte gekomen speciale zeswielers te bouwen en die auto's te bestemmen voor den export van groenten en fruit naar het buitenland en deze nieuwe wijze van export heeft in het Westland reeds burger recht verkregen. Onmiddellijk na afloop van de veilingen worden deze zeswielers geladen zij kunnen meer dan 5 ton vervoeren en vangt de reis naar Duitschland of België aan. Het enorme voordeel van deze wijze van trans port is tweeledig. Ten eerste komt het pro duet des morgens te ongeveer 4 uur aan de markt en heeft het dus zijn volle waarde be houden, terwijl anderzijds het afzetgebied uit gebreid kan worden, omdat ook plaatsen hui ten het spoorweggebied bewerkt kunnen wor den. De voordeelen van het tijdig op de Duitsche markt zijn wegen echter reeds op tegen de slechts weinig hoogere kostên, welke aan auto vervoer verbonden zijn. De afnemers in het buitenland wij hebben ons daarvan in de markthallen te Keulen persoonlijk kunnen overtuigen stellen deze snelle verlading op hoogen prijs, omdat de producten per spoor te laat voor de vroege markt arriveeren en dus niet meer denzelfden dag verkocht kunnen wor den. Zelfs de speciale groententrein, welke de zer dagen is ingevoerd, kan in dezen geen op lossing brengen. Te Keulen arriveert de trein b.V. des morgens te 5.41, terwijl de markt reeds te 4.30 uur aanvangt. De producten per spoor komen dus juist te laat om tijdig op de markt aanwezig te zijn. De anderhalf uur verschil in aankomst is voor het voervoer per vracht auto het doorslaand voordeel. Met de vracht auto is voorts nog de gelegenheid epen om een transito-vervoer te bewerkstelligen, zoodat de groenten des morgens nog verder in Duitsch land tijdig aanwezig zijn. Reeds thans is in het Westland een min of meer geregllde dienst voor vrachtvervoer per auto merkbaar; doch men verwacht nog groo- tere resultaten als men er in geslaagd is voor de terugreis retourvracht te krijgen, hetgeen tusschen twee belangrijke handelscentra niet moeilijk zal vallen. Door retourvracht hoopt men voorts het vrachtvervoer per auto voor- deeliger te kunnen maken dan de tarieven van de Nederlandsche Spoorwegen zijn. raad in die richting werkt zou er misschien tusschen-type van school kunnen ontstaan, wel eTn openharo school, maar dan toch voor Apn CT00t deel staande in contact met ouders U weet, dat de antirevolutionairen aan dat contact van de ouders met de school groote waarde hechten. De openbare school moet dich- S'LTcok a. voorstanders va» lot S» der onderwijs verheugen De dader onbekend Een 17-jarige jongen, van zijn vader, dat eg gisterenmid- wedekanaal, te Utrecht, ontdelkts g dag in het gras, aan het kanaal, iete Hij waarschuwde zijn vader e zoek bemerkten zij, dat het he van een vrouw, die reeds.overleden bleek te zijn. Zij lieten een voorbijgaanden jroli'tie waarschuwen en spoedig,.er ell hoofdcommissaris, de heer D. Schil ran de chef vaan de recherche. Onder ei commissaris Hamoen werd de situa 16 men. Tijdens het onderzoek arriveerden nog jhr. Greven, substituut-officier van ju prof. dr. Josselin de Jong, voor de gei lijke sectie. Het lijk lag met de voeten bij in het kanaal en was van den dijk moeilijk te zien. Vermoedelijk heeft het sedert Donderdag reeds gelegen. Het po i onderzoek heeft uitgewezen, dat op de vro die naar schatting 35 a 40 jaar oud is, gew® is gepleegd, terwijl sporen in het gras op worsteling wezen. Het lijk is vervoeTd naar het Patholog Instituut, ten behoeve van het gerechtelijk on derzoek en vaststelling van de doodsoorzaa Een onderzoek met politiehonden leverde gee resultaat op, daar door den aanhoudenden W- gen alle sporen zijn nitgewischt. Omtrent de beweegredenen tast men in duister. Ook omtrent den eventueelen dader is niets bekend. Wel kon de identiteit van vrouw worden vastgesteld. Het betreft hier een vrouw van verdachte zeden; zij werd door ver scheidene politiebeambten herkend. De 32-jarige Russische koopman D. Garsztain werd Donderdag door de 5e Kamer der recht bank te Amsterdam wegens oplichting veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. H. O. M. had twee jaar geëischt. Verd. had in Maart 1930 meit het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen H. v. d. B. bewogen hem 10 biljetten van 1000 af te geven, door hem wijs te maken, dat hij in staat was valsche bankbiljetten te vervaardi gen door de echte in te smeren met een vloei stof en tusschen wit papier tusschen een pers te leggen. Verd. was echiter met de echte tien duizend gulden verdwenen. A ARD APPELDIEVEN. De Rijkspolitie heeft te Culemborg een drie tal jeugdige personen aangehouden, resp. 15, 20 en 24 jaren oud, die in den nacht van Dins dag op Woensdag uit een kuil in t Culem- borgsohe Veld 4% mud aardappelen hebben ontvreemd, welke zij met paard en wagen naar Utrecht hebben vervoerd en daar te gelde heb ben gemaakt. De aardappelen zijn Donderdag te Utrecht in beslag genomen, de boefjes werden aan de Jus titie te jTiel overgeleverd. EEN MERKWAARDIG ONGELUK Electrocutie door een radiotoestel Een hoogst merkwaardig ongeluk had op 3 Juli van het vorige jaar te Muiderberg plaats. Op den steiger in zee was, tot het genoegen van de badgasten, een radiotoestel opgesteld. De aardleiding hing in de zee af. Op een zeker oogenblik was het water zeer laag en de aardleiding raakte het water niet meer. De kellner, H. W. Brons, liep onder den steiger en kwam in aanraking met de draden. Door den stroom getroffen, viel hij in zee; gelukkig werd het ongeluk opgemerkt door een 14-ja- rigen jongen, die direct waarschuwde. Bewus teloos werd Brons opgehaald. Nadat kunstma tige ademhaling was toegepast, kon de man naar het ziekenhuis worden vervoerd. Hij kreeg longontsteking en bronchitis en moest ruim een maand het bed houden, v^ardoor hij zijn werkzaamheden niet kon waarnemen. De radio-monteur A. S., uit Utrecht, die het toestel had geïnstalleerd had zich Donderdag voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amster dam te verantwborden wegens het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Na dat de kellner en het jongmensch waren ge hoord, werd de technisch^ zijde van het vraag stuk door verschillende deskundigen uitvoerig belicht. Ir. H. O. W. de Bats, als deskundige, achtte hier van grove schuld van de zijde van ver dachte geen sprake, hoogstens kan van een zeer lichte schuld worden gesproken. De Officier van Justitie, mr. De Blécourt zeide in zijn requisitoir, dat van opzettelijke schuld hier geen sprake is. Van grove nalatig heid kan ook niet gesproken worden. Spreker requireerde vrijspraak. De verdediger, mr. Wie- renga, uit Utrecht, sloot zich aan bij het re quisitoir. Uitspraak 4 Juni. OOGST 1930 EN TARWE WET Van bevoegde zijde woTdt ons medegedeeld, dat de tarweoogst 1930 in de werking van de Tarwe wet 1931 zal jyorden qrateaamen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 5