DE DRANKWET AFGEHANDELD Germaansche stad in de Binnenduinen Weer een spreekkoor „Niet praten, maar doen" ho°ek ,byr3 7-e\hne in een ZATERDAG 23 MEI 1931 VERLOVEN EN VERGUNNEN gebracht DE NED. KATHOLIEKENDAG WAAR EENS EEN WEG LIEP VAN VALKENBURG NAAR MONSTER BUITENLANDSCHE MUSICI IN ONS LAND „NIET GEKOMEN, OM TE STELEN" UIT TE VOEREN DOOR 1000 JONGENS Te Haarlem TWEEDE KAMER Z. H- E. MGR. AENGENENT ZAL DE GROOTSGHE PLECHTIGHEID BIJWONEN Op den tweeden Pinksterdag om half drie zal op het Kathedraalplein te Haarlem, gelijk wij onlangs reeds meldden, een spreekkoor worden opgevoerd. 1000 jongens zullen hieraan meewerken. Met bazuingeschal wordt de plechtigheid aangevangen, dan zingen de jongens „Lauda Jerusalem Dominum". Vervolgens een gesprek tusschen een koor en een tegenkoor. Dan wen den de jongens zich tot God en beloven Hem trouw tot den dood. Het eerste deel wordt be sloten met een aanroeping van den Heiligen Geest, Die op den Pinksterdag de Apostelen tot strijders maakte. Vervolgens worden alle Ka tholieke jongens in Nederland opgewekt zich in de rijen der „Broeders in Christus" te scha ren. die verlangen den vrede te brengen aan de gansche wereld. Daverend zal de kreet der Kruisvaarders „Voor Christus onzen Koning! God wil het!" worden aangeheven en zonder twijfel zullen alle aanwezigen met een laaiend enthousiasme uit volle borst meezinsrén- a-,,, een V««rTj U, o Koning der eeuwen, aan U zif?!niV«£ddh<1 yaa 70, houdt in, dat, als het kroon". Discussies, die op hoog peil stonden MENIGE VERBETERING IN DE WET amenf!o™0eten n°g even terugk«men op vier dement enten' Daar is ten eerste het amen- maar an rÜê'1' ^9yer' dat „drankvrij" was, Re<reom aansluitinS «P art. 53, 1ste lid aan de na® de macht wilde geven, bij algem. a van bestuur vast te stellen „onder welke oorwaarden de toestemming tot het gelegen- eicl geven, tot dansen door den burgemeester mag worden verleend". Het voorstel stuitte ech. ter af op de staatsrechtelijke bezwaren. Het amendement-Van Poli, nu veretold tot Z. H. E Mgr. J D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, heeft toegezegd persoonlijk de plechtigheden te zullen bijwonen. Na afloop van het spreekkoor zal een Lof in de Kathedraal worden gehouden Daar Z. H. E. de jongens toespreken. Het Lof zal met ongekenden luister gevierd worden- 100 Misdienaars zullen zich, in feestelijk rood ge kleed, om en op het Altaar scharen en, met bijzondere vergunning van den Bisschop, zal de zahg in de Kathedraal door koperinstrumenten begeleid worden. Alle 1000 medewerkenden aan het spreekkoor en alle verdere aanwezigen zuilen hun stem tot God verheffen om Hem to danken voor het fireestAHiij- i dag gesmaakt. geesteIiJk Sea<>t dien mid- van Ontvangst van het bestuur den Katholiekendag by Amster dam's burgemeester Naar wij vernemen, zal de burgemeester van Amsterdam de leden van het Doorluchtig episcopaat, van het Hoofdbestuur en van het Lere- en Plaatselijke Comité van den Vijfden Aederlandschen Katholiekendag op Dinsdag middag 26 Mei te half zes te zijnen huize ont vangen, in het bekende patriciërshuis op de Heerengracht. Dit. blijk van erkenning van den Katholieken dag als beschavingsfaotor door het hoofd van Amsterdam's gemeentebestuur wordt hoogelijk gewaardeerd. Voorts vernemen wij, dat vele wereldlijke autoriteiten het mysteriespel in het Stadion op oen avond van den 2den Pinksterdag en de vergaderingen van den Katholiekendag zullen bijwonen. Het comité ontving reeds bericht, dat o.a. de ministers jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck en mr. dr. L. N. Deckers aan wezig zullen zijn. ZESDE R. K. PAEDAGOGISCHE WEEK Op 24, 25 en 26 Augustus te Tilburg Aan het programma voor de zesde R. K. Paedogogische week ontleenen we het vol gende: Na het openingswoord door Mgr. prof. dr. Th. Goossens, voorzitter der Paedagogiache Week, en na de officieels opening der tentoon stelling van leermiddelen zal Maandagavond Mgr. prof. dr. J. Hoogveld, hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nijmegen het onderwerp ipleiden: „Godsdienst en Zedelijkheid". Dinsdagsmorgens behandelt prof. dr. R. Al- Iers uit Weenen het thema: „De ontwikkeling van bet zedelijkheidsbewustzijn bij het kind van de Lagere School". In de sectie: Bewaarschoolonderwijs be spreekt mej. C. W. Tromp uit Amsterdam het onderwerp: „De zedelijke vorming in de kleu- terperiode". In de tweede algemeene vergadering wordt een inleidende voordracht gehouden over: „sexueele opvoeding". (De naam van den spre ker zal nader bekend gemaakt worden). De namiddag wordt gereserveerd voor excursies OA. naar het Instituut voor zwakzinnige meis jes te Udenhout. 's Avonds optreden der K.J.V. meisjes te Tilburg. Woensdag wordt een gecombineerde sectie vergadering gehouden voor M.O., U.L..O., Nij verheidsonderwijs en vorming der rijpende jeugd met inleidende voordracht door prof. pater J. L. Janssen, uit Wittem over de: „Psychologische waarde der katholieke gena demiddelen voor de zedelijke vorming der rij pende jeugd". Voor het buitengewoon L.O. zal dr. Janssens, geneesheer-directeur van het ge neeskundig gesticht „Voorburg" spreken over: „De zedelijke vorming der abnormale jeugd." In den namiddag leidt dr. C. T. Kortenhorst het onderwerp in: „Voorlichting omtrent de behandeling Wn moeilijk opvoedbare kinde ren". Prof. mr. Pompe, hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht, zal in de vierde alge meene vergadering spreken over: „Oorzaak en bestrijding van de jeugdcriminaliteit". In de slotvergadering zal als spreker optre den de heer A. Bauweraerts, docent in de pae- dagogiek te Brussel, met het onderwerp: „Ideale persoonlijkheid van den onderwijzer en de zedelijke vorming der schooljeugd". Ook ditmaal zal aan de Paedagogische Week een tentoonstelling van leermiddelen worden verbonden, terwijl het de bedoeling is, daar naast ook een tentoonstelling te organiseeren van de resultaten van het teekenonderwijs, vooral van meer moderne methoden. De vergaderingen1 worden gehouden in de gebouwen der R. K. Leergangen, de tentoon stelling in het gebouw Scala. De regeling van de tentoonstelling berust bij den heer H. Be zems, Besterdstraat 24, Tilburg. aantal verloven in een gemeente op 1 Mei 1931 lager was dan het maximum, hetwelk nu vast gesteld is in de wet, de eerste tien jaren dit aantal niet mag worden verlaagd. Is het aan tal bestaande verloven gelijk aan - 0f hoo-er dan DU ;aStgestelde wettelijk maximum, dan mag m de eerste tien jaar niet verder wor- rt t h«f aVan €en ver,agiDS 10 van dit bestaan-de aantal. dem^f/t Wv ,re&dS schreven. wilde het amen- ement-Lockefeer nog verder gaan en de be- hltfdh VerIoven boyen bet maximum-aantal handhaven tot 1940, om kleine brouwerijen te gen mogelijke financieele nadeelen te behoeden Als overgangsmaatregel kon het voorstel ge nade vinden in 's Ministers oogen, maar het werd verworpen met 32 tegen 30 stemmen. Ook al zou mejuffrouw Meyer zich niet vergist en de president voorgestemd hebben, dan zou bij herstemming het amendement wel ver worpen zijn, omdat het toch eigenlijk tegen het stelsel der wet inging. Het aangehouden amendement-Boon trof het beter. Artikel 54, 2de lid behelst nu niet meer, het verbod van zwak-alcoholischen drank „op o in een openbaar middel van vervoer". Men zal dus b.v. in den trein op een perron onbe- keurd een glaasje bier mogen verschalken dit was al geoorloofd in den trein en een borrel dunken was toegestaan in de restauratiewa gens. van internationale treinen. Maar uitdruk kelijk verboden is nu wel bet gebruik van bier in autobussen. Zoo ten minste hebben wij den inhoud verstaan van het voorstel, dat ons nog niet schriftelijk onder de oogen was ge komen, toen het reeds werd goedgekeurd. De Regeering heeft nog een nieuw lid aan art. 73 toegevoegd, dat haar in staat stelt „hardnekkige wetsontduikers" van weleer te herinneren aan vroeger begane zonden en hun als poemtentie op te leggen, dat die oude ont duikingen in rekening zullen worden gebracht s f y®rzo*k om vergunning of verlof, bij het intrekken daarvan of bij het opleggen van strafbepalingen. De oude zondaars zullen on der de nieuwe wet dus niet zonder meer kun nen beginnen met een schoone lei. Mr. van Hellenberg Huba.r heeft gezorgd voor 'n uitdrukkelijke bepaling onder art 75 waardoor is uitgesloten, dat de oude verpach- ters hun vergunning kunnen zien ingetrokken uitsluitend op grond van de verpachting Vol. gens de letter der wet zou dit inderdaad moge- lilk zijn geweest en beroep zou ook kunnen zijn afgestuit op legisten met minder ruime opvattingen dan de Minister, die niet met de linkerhand wenschte terug te nemen wat hij met de rechter gaf. De katholieke afgevaardig- de, die evenals met Kerstmis en Paschen ook nu weer de hekkensluiter was, is er niet in geslaagd meteen de bepaling opgenomen te krügen, krachtens welke vergunninghouders van vóór 1904 zouden mogen blijven verpach- ten. Dit privilegie zou te verstrekkende gevol gen kunnen hebben en ontmoette van meer dan één kant zooveel bezwaren, dat mr. v. Hellenberg Hubar zijn voorstel introk. Wel echter heeft deze afgevaardigde bereikt, dat krachtens art. 75 bis, pachters, die door verlies van het vergunningsrecht buiten het bedrijf zouden^ kunnen raken, een verlof zullen kun nen krijgen ook waar het maximum is bereikt. Ten slotte is er nog een kort maar krachtig debat geleverd rond het in de derde nota van wijziging opgenomen nieuwe art. 75. dat on. der logisch voorbehoud de gewichtige conces. sie bood: „Eene door burgemeester en wet houder verleende vergunning en een verlof A kunnen op schriftelijk verzoek van den houder gedurende een jaar na den dag, waarop deze wet in werking is getreden, door dat college worden overgeschreven op hem, die den houder in de uitoefening van het bedrijf vervangt, en die het bedrijf zal uitoefenen in de localiteit, waarin het op voormeld tijdstip werd uitge oefend". De Commissie van Voorbereiding deed een betere redactie aan de hand, n.l.: ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. De Rotterdam Lloyd Rapide, in aansluiting op het as. Dempo, vertrekt van Marseille 26 Mei 11.45 uur en komt te Roosendaal aan 27 Mei 7.16; te Rotterdam (D.P.) 8.51 en te den Haag (H.S.M.) 9.29 uur. Eene door Burgemeester en Wethouders verleende vergunning en een verlof A kun nen op schriftelijk verzoek van den houder gedurende een jaar na den dag waarop deze wet in werking is getreden, door dat colle ge worden overgeschreven ten name van hem. die op 1 Mei 1981 den houder in de uit oefening van het bedrijf verving en die het bedrijf zal uitoefenen in de localiteit, waar in bet op voormeld tijdstip werd uitgeoefend of voor wiens rekening op 1 Mei 1931 in de localiteit, waarvoor de vergunning gold, het bedrijf werd uitgeoefend. Deze overgangsbepaling werd gemaakt om den vervanger, die eigenlijk door wetsont duiking achter de toonbank staat, voor één keer de gelegenheid te geven bioaen één jaar de vergunningsakte te krijgen zoodat, volgens de oorspronkelijke bedoeling der wet, akte en utoefening der vergunning weer in één hand zouden zijn. Op deze wijze hoopte men het on- gewenschte, nu ook verboden pachtstelsel voor. goed uit de wereld te helpen zonder de „Jene ver-renteniers" a.h.w. te onteigenen of zelf tot exploiteeren te dwingen, noch de pachters (voor wie bovengenoemd amendement-v. Hel. lenberg Hubar dit jaar rechtszekerheid schept) te pijnlijk te treffen. Om te voorkomen, dat de vergunningbezitter met zijn akte zou gaan leuren en haar aan den meestbiedende te ver- koopen, werd bepaald, dat deze akte alléén aan den vervanger mocht worden verkocht. De tijdsduur werd opzettelijk vastgesteld om te voorkomen, dat een nieuwe vervanger zou worden gezocht, die natuurlijk meer zou hebben te betalen. Juist van dezen tjjdsduur vreesde mr. Kor tenhorst „de meest funeste gevolgen" en wilde daarom de woorden „op 1 Mei 1931" schrappen, alsmede de woorden „die het bedrijf zal uit oefenen". De practische beteekenis van dit voorstel „een ernstige aanslag" op de wet, zei de mi nister was dus, dat de mogelijkheid werd opengelaten de vergunning ook over te dragen op iemand, die haar 1 Mei 1931 nog niet uit oefende. Een brouwerij, die dus een zetbaas zou willen weren uit een zaak waarvoor zij de vergunning had gepacht, zou daartoe dan gerechtigd worden. Het amendement onder vond zooveel bestrijding èn van mr. Oud èn van den Minister, dat mr. Kortenhorst het in trok. Het sterkste argument ertegen scheen ons de mogelijkheid, dat een brouwerij voor wier rekening een bedrijf wordt uitgeoefend, waaruit een zetbaas moet worden geweerd, de vergunning op eigen naam kan laten over schrijven en zich doen vervangen. Om vier uur was de moeilijke wet afgehan deld, waarvan de daadwerkelijke behandeling op 5 Mei begon. Wij herhalen, dat de discus sies, een enkele uitzondering daargelaten, op zeer hoog peil stonden. Daarvan komt de eer toe aan den Minister, die de moeilijke stof tot aller tevredenheid bleek te beheerschen. Maar daarnaast aan den doeltreffenden arbeid van de Commissie van Voorbereiding. In de openbare behandeling heeft zich vooral de v.-d. mr. Oud onderscheiden. Onvermoeid en anet groote helderheid gaf hij zijn adviezen. De drankbestrijders Suring en ds. v. d. Heide heb ben gematigd maar op besliste wijze verbeterd wat naar hun meening verbetering behoefde om het alcoholgevaar te keeren. Daarnaast heb ben de heeren v. Hellenberg Hubar en Boon menige verbetering in de wet gebracht ten gunste van de menschen, die op eerzame wijze hun brood verdienen in het bedrijf, dat en dit mag ook worden gezegd in het maat schappelijk leven noodig Is en ook zijn moei lijkheden heeft waaraan buitenstaanders dik wijls niet denken. Mr. Kortenhorst tenslotte, al had hij den wind niet mee, heeft zich kranig geweerd. Ook wie meenden, dat hij wel eens te eenzijdig de belangen van het grootbedrijf bekeek, zullen moeten erkennen, dat hij dit slagvaardig deed en met veel talent; dat h(j de belangen der kleinen niet uit het oog verloor en.last not least, zijn goed humeur bleef bewaren in den langen strijd. Niet praten maar doen", was, meenen wij, de leuze, waaronder de tollenbestormer Kloris Vos, de Kamer intrad. Deze afgevaardigde, die aanstonds na zijn intrede in de Kamer het eerst het woord nam bij de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting in 1929 en toen een bedroevenden indruk maakte, heeft gistermid dag zijn reputatie geen dienst bewezen. De heer Vos verkeert blijkbaar in de meening, dat van het recht van initiatief gebruik „moet" wor den gemaakt. De „gezonde gedachte" om „de akten van overdracht van landelijke eigendom men aan hen, die gedurende ten minste een jaar, aan de overdracht voorafgaande, pachter van deze eigendommen is geweest" van regis tratie-recht vrij te stellen, door aansluiting dezer bepaling aan art. 101 der Registratiewet 1917, had de heer Vos maar meteen in een wets voorstel neergelegd De kosten, een 400.000, zouden moeten worden gedekt door een ver hooging van het registratierecht, geheven ter zake van openbare verkoopingen van roerende goederen, krachtens art. 55; dit recht zou van 50 op 75 cent komen en deze verhooging zou, volgens 's heeren Vos' meening, een half mil- lioen in het rijkslaatje brengen. De eenige, die „het gezond stuk wetsont werp", zooals de heer Vos zijn werk beschei- denlijk betitelde verdedigde, was de heer Braat, Do voorsteller verklaarde vriendelijk de bezwa ren niet au serieux te nemen en zei met maje- statischen ernst, dat hij op de academische be schouwingen van mr. Rutgers van Rozenburg niet zou ingaan. Met een mengeling van vroo- lijke verbazing en ergernis beluisterden een aantal Kamerleden datgene, wat een verdedi. ging scheen te moeten zijn. De voorsteller volgde ten slotte 's heeren Vliegen's advies en verklaarde zich bereid van zijn wetsvoorstel., een motie „te maken". „Dus U trekt uw wetsvoorstel in V vroeg de geduldige President. Jjja, meneer de Voorzitter!" „Niet praten, maar doen" zal Minister De Geer gedacht hebben, die rustig op zijn de partement was blijven zitten. Men kan hem eigenlijk niet kwalijk nemen, dat hij de stem ming over de tot motie vermalen wet op 3 Juni maar afwacht. Ook wie met baron Van Voorst tot Voorst van meening is, dat de bedoelde belasting afschaffen een sociale wensohelijkheid kan heeten, zal be seffen, dat het optreden van den heer Vos het belachelijke benadert. Naar diie vindplaats van Romeinsche scherven ging nu onze tocht. Het bleek, dat hier inder daad een centrum van bewoning moest zijn geweest, want de heer Pabon toonde ons in een uitgestoven laagte de resten van brandgraven. Talrijke stukjes houtskool en hailf verbrande stukjes been bedekten er den grond. En ook vele Romeinsche scherven lagen hier verspreid. De scherven van het Romeinsche aardewerk zijn veel harder en steviger dan die van het Germaansohe. Men ziet er ook vaak resten van glazuur op. De heer Pabon toonde ons een fragment, waarop het latijnsche woord „Victores" te lezen was en dat bovendien een fabriekssteinpel droeg, zooals de Romeinsche teirra sigillata NA HAAR AMERIKAANSCHE REIS is Beppy de Vries weer In patria teruggekeerd; het eerste „weerzien" in de residentie. En onte menschen in den vreemde DE NIJMEEGSCHE INBREKER Na een nieuwe kraak gesnapt Door de politie te Nijmegen is gisternacht aan gehouden de 26-jarige landbouwer C. v. d. S., die reeds geruimen tijd werd verdacht de ver schillende Inbraken te plegen, waardoor vooral de bewoners van de buitenwijken van Nijmegen den laatsten t(jd verontrust werden. Toen hij werd gearresteerd, had hij ëen browning op zak met scherp geladen en ver schillende inbrekerswerktuigen alsook een dievenlantaarn. Bovendien had hij een zak met dubbeltjes en kwartjes bij zich, die afkomstig waren van een juist gepleegde inbraak bij een banketbakker in de Hezelstraat. Hij ontkende, maar de bewijzen tegen hem zijn overtuigend. Hij wordt aan de Justitie in Arnhem uitgeleverd. EEN VILLA AFGEBRAND Moedwil in het spel? Gisternacht tegen 1 uur is brand uitgebroken in de villa Vredenhof aan den viersprong te Bennebroek. Deze villa werd verbouwd tot hotel-restaurant, dat einde dezer maand zou worden geopend. Het pand brandde geheel af, zelfs de zwartgeblakerde muren moesten heden morgen, om ongevallen te voorkomen, worden omgehaald. In verband met geruchten over brand stichting heeft de Justitie gistermorgen ter plaatse een onderzoek ingesteld. BESMETTE HAVEN. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft de beschikking, waarbij de havenplaats Marseille besmet werd verklaard, wegens pest. ingetrok ken. EEN CATASTROPHE OP KUNSTGEBIED TE VREEZEN? Naar aanleiding van de kwestie der buiten- landsehe musici, die in Nederland arbeid vin den, beeft het „Vaderland" vele stukken toe gezonden gekregen. Daarbij is een uiteenzet ting van den heer Leo Riemens, die. on.s van algemeen belang lijkt te zijn, omdat er een overzicht in is opgenomen van de Ne-derland- sche musici die in den vreemde, n.l. in Duitech- lanid, een werkkring hebben gev-onden. De schrijver vreest n.l. van consequente doorvoe ring van do overwogen maatregelen een cata strophe op kunstgebied. Immers, indien men (t-e Nederlanders „'beschermen", zou .het al- heel onbillijk zijn, dit alleen de restaurant strijkjes te doen en niet de solisten, zangers enz., zoodat de kans niet Over het hoofd gezien moet worden, dat men op een gegeven oogen- Dlik ook eens de passen zal weigeren aan Itall- aansche operazangers, Duitsche operetteartis- ten, recitali-sten beroemde virtuozen, kortom alle mogelijke soorten kunstenaars. Verder herinnert de heer Riemens aan het geval Thoenis in Duitschland, die echter zelf hier kwam met een Duitsch gezelschap en hij gaat verder: „Door dit, zeer opgeblazen, geval, vergeet men totaal, hoeveel van onze landgenooten een goede en onaangetaste positie in Duitsch land bezitten! Cornells Bronsgeest is nu, na jaren.tang eerst lyrische bariton aan de Ber- lijnsche Hofopera geweest te zijn, het hoofd der opera-afdeeling der Berliner Rundfunk, en er 'bestaat zelfs kans, dat men Item zal benoemen tot intendant der Stadtischen Oper Charlottenburg. Naast hem werken, eveneens aan de radio Maurits van den Berg als eerste kapelmeester en Ben Geysel als organist De intendant en regisseur van de opera te Bremen is eveneens een Hollander, Jan Heythekker. Mevrouw Elisabeth Ohms is reeds meer dan tien jaar eerste hoogdramatische so praan van het Miinckener Nationaal-theater, mijns inziens de beste Duitsche Opera, en zong gedurende de laatste twee winters hoofdrollen aan de Metropolitan Opera te New York de grootste eer die een opera zanger te beurt kan vallen. Josef Groenen is reeds geruimen tijd ver bonden aan het Stad-ttheater Hamburg, daarvoor Weenen; Hendrik Appels vroeger Mün-chen, nu tijdelijk Kiel, is een der meent geliefde Wagneritenoren van Duitschland; in Leipzig werkt onze jonge landgenoot Reiner Minten, d-ie met groot succes in Ber lijn als Siegfried gasteerde, een der allerbeste jongere krachten; verder Hendrik Drost, Neurenberg; Dodi van Rheyn, Essen; Jan Kiveron, die op operettengebied een interna tionalen naam 'heeft, en o.a. onder leiding van Mascagni heeft gezongen; Julia Ouip, onze nationale trots, de grootste aller liederzan geressen die on-s land schijnbaar geheel ver geten heeft; Francis Koene, eerste kapel meester der Dresdener Opera; Jan Dah.men onze Urlus, die altijd een graag gehoorde gast in Berlijn is, en vele anderen Het is dus onverantwoordelijk om, door dit eene gevalletje, te zeggen, dat men in Duitschland de Nederland'Sche musici zo-u te genwerken. Integendeel, men schijnt hen daar juist de hoogste en meest eervolle posities toe te vertrouwen, mits zij natuurlijk in hun vak iets bijzonders prestoeren! Lugdunum Batavorum op O eken- burgh" teruggevonden Het landgoed „Ockenburgh", dat eenige jaren geleden gezamenlijk door de gemeente 's-Gravenhage en de Maatschappij „Laan van Meerdervoort" werd aangekocht, is een merk waardig bezit. De tallooze scherven in den witten duin- wuiU3 zooals *6S Wa m- 10 - SCl?' een flora- Naar aanleiding van deze vondsten zijn ter aantreft, wijzen eT den bezoeker On plaatse dwM' dr' H°lwerda vortse Jaar lanrlenpri n,.i- v op' dat het opgravingen verricht. Was hier vroeger een laten als het tt!*1 UTf ,feenzaam en ver- Romeinsche versterking geweest, dan zou men ben van meer nS 1S' m°et gekend beb" zeker ook.de spitse gracht, welke die verster- deze dorre vlakten ooomstammen en over te voorschijn gekomen, maar wat men wel vond De Vereeniei.T waren twee diepe palissadegreppels en daar voor 's-Gravenhae/ tNatuurteaoherming tusschen een 16 meter breed stuk grijzen grond, omstreken had ons uit- de basis van een zwaren aarden wal. Dit wijst genoodigd tot een wandeling op „Ockenburgh", niet op een Romeinsche, doch op een Genmaan- onder leiding van dr. A. Schierbeek, leeraar sche nederzetting. in de plantkunde, en drs. N. J. Pabon, Verder vond men bij de opgravingen verschel- conservator aan het gemeente-archief, die dene leemen vloeren van woningen en den bovendien belangwekkende onderzoekingen tegelvloer van eén enkel steenen gebouw. Een Germaansche stad heeft gedaan omtrent de vroegere bewoning van het gebied van den Haag en omstreken. Het eerste gedeelte van den tocht zou aan de flora gewijd zijn. Van het portiershuis bij den ingang van „Ockenburgh" aan de Kijk- „f.Ie,n meende uit deze vondsten te mogen duinsche straat volgden we het oude weggetje, ^oegcr een versterkte Ger- hier en daar nog met lage aarden walletjes ^ier e-ppt, o gestaan. Het feit, dat omzoomd, waar dr. Schierbeek reeds gelegen- Romeinsche beid had de aandacht te vestigen op de brem moeten verldareni dat struiken, welke er op wijzen, dat we hier stad bewoond werd door Germanen die de liepen op een kalkarmen grond, welken planten hoogere cultuur der Romeinen hadden over als heide en brem voor hun groei behoeven, genomen. Hun gebruiksvoorwerpen waren van Bij een dénnenboschje, waar de bruine pijn- elders ingevoerd, terwijl de Germanen, die bui- appels van vorige jaren nog hingen naast de ten deze stad woonden, zich nog van hun eigen lichtgroene bloesems voor de nieuwe vrucht, gemaakte gebruiksvoorwerpen bedienden. Het- sloegen we links af en kwamen aan een eiken zelfde verschil tusschen stad en platteland dus, bosch, waar, onder de hoornen, de endymions dat men ook in onzen tijd n-o-g wel een-s aantreft! of wilde hyaeinthen in groote hoeveelheid De vestiging van een Germaansche stad op volop in bloei stonden. De grond was er zoo „Ockenburgh" zou te verklaren zijn uit het feit dicht mee bezet, dat men letterlijk geen stap van de gunstige ligging n.l. vlak bij een vrij kon zetten zonder plant of bloem te vertreden, groot zoetwater meer, het zgn. Wijndaalders- blauwe bloemen waren overheerschend, maar meer, waar de Germanen konden visschan hier en daar zag men ook witte en paarse. Dé het nog bestaande meertje van „Meer en Bos oh" bloementuin ligt als het ware in een dal, door- zcm er een uitloope-r van zijn en dicht hij de dat een rechthoekige bijna 3 meter hooge wal Mient, welke was de gemeenschappelijke welde dit gedeelte van het bosch omgeeft. Van dien lier Germanen. hoogen wal af hadden wij een prachtig gezicht We'he is die Germaansche nederzetting ge- over het kleurige bloementapijt aan onze we€st Dit zal moeilijk met zekerheid zijn te voeten. Uit het feit, dat men de endymions ze^en, tenzij men bij verdere opgravingen nog hier in verschillende kleuren aantreft, meende voorwerp mot een inscriptie vindt, dr. Schierbeek te moeten afleiden, dat deze lnlichtlneen ver" bloemen hier niet tot de oorspronkelijke flora hebben behoord, maar eenmaal, zij het ook lang geleden, door menschenhand moetsa sJja geplant en dat zij zich langzamerhand over dat geheele boschgedeelte hebben verspreid. Tegen de wallen treft men een weelderigen varengroei aan en verderop in het bosch Intussch-en zijn sommigen van meening, dat hier wel eens het Lugdunum Batavorum zou kunnen hebben gelegen. Dp de Peutinger kaart, een stafkaart uit den Romeinschen tijd, staat dit Lugdunum namelijk aangegeven als gelegen midden tusschen Maas en Rijn. En sommige oude schrijvers spreken niet van Lugdunum, De vrees van -den heer Riemens zal voorlooplg wel geen bestaansreden hebben, maar hij deed er toch goed aan in dzen tijd van een overi gens niet ongerechtvaardigde „stemming" te gen vreemde musici te herinneren aan het ver blijf van zoovele Nederlanders over de gren zen. UIT HET VISSCHERIJREDRIJF Crisismaatregelen TRAWLERS VOOR DE HARING- VISSCHERIJ Naar we uit reederskringen vernemen, zul- Ien na de Pinksterdagen verschillende loggers, welke thans aan de trawlvisscherij deelnemen, uit deze visscherij genomen worden, teneinde voor het a.s. haringseizoen te worden klaarge maakt. Vermoedelijk zal dan voor het stoom, trawlerbedrijf een eenigszins betere tijd aan breken, omdat de aanvoeren door een groot aantal loggers, de besommingen van de aan den afslag komende stoomtrawlers niet zoo weinig drukken. groóte uitgestrektheden dicht bezet met de doch van Lusdunos. Die naam wordt dan in fijn-geurende lelietjes der dalen. verband ge-bracht met het tegenwoordige Loos- De flora hier is heel interessant en maakt duinen, dat aan „Ockenburgh" grenst, het ongetwijfeld gewenscht dit gedeelte van Misschien zullen verdere opgravingen hicr- Ockenburgh als natuurreservaat te behouden, omtrent nog wel Iets naders reei-en. Zooale -Wien Niet minder belangwekkend was echter het- weet. worden de opgravingen dezen zomer en geen de heer Pabon, die vervolgens de leiding wellicht ook in volgende jaren voortgezet. De van de excursie kreeg, over de omwalling in vorige maand heeft de Haagsche Gemeenteraad dit bosch en later over de opgravingen in de aan B. en W. een crediet toegestaan van ƒ4000 binnenduinen van „Ockenburgh" te vertéllen om in dit jaar de opgravingen, welke geschieden had. onder leiding van dr. Holwerda, te kunnen De omwalling schijnt al zeer oud te zijn voortzetten. Bovendien is van de zijde van hef en uit de middeleeuwen te stammen. Op oude opgravingsfonds der Nederlandsohe Anthropo- kaarten vond hij deze plek al aangegeven en logische Vereeniging voor deze opgravingen een aangeduid met den naam „Zandvoort". Er bedrag van ƒ1000 beschikbaar gesteld, moet een steenen gebouw gestaan hebben, Met groote belangstelling worden de resul- zooals o a blijkt uit de steen- en puinresten, taten van dit onderzoek, dat voor de kennis welke er nog aanwezig zijn. De groote steenen, yan oudste historie dezer streek van bijzon- van een formaat als o.a. voor den bouw der der belan« kaa zijn, tegemoet gezien. Grafelijke Zalen is gebruikt, wijzen erop, dat het gebouw uit de 13de of 14de eeuw dateerde. Misschien heeft hier het oude „Ockenburgh gestaan, waar in de 17de eeuw de dichter Jacob Westerbaen heeft gewoond. Hoe oud „Ockenburgh" is, weet men niet. De naam schijnt afgeleid van den mannen naam Ocken„Ockenburghzou dan be- teekenen de burcht van Ocken. In verband met den naam „Ockenburgh" zij er nog aan herinnerd, dat in 1404 heer Gerard van Okkeuberg of Ockenburgh tot abt van Egmond werd gekozen. WINKELDIEVEGGE EN GROS De juffrouw van gezelschap, die altijd in een bepaalde houding ging staan De opgravingen Van het omwalde gedeelte in het bosch trokken we naar het open veld, een hoog ge- De 53-jarige pensionhoudster G. D. uit Am sterdam ia op 2 April j.l. In Den Haag komen winkelen. Eerst kwam de juffrouw in „Da Bijenkorf" vervolgens bezocht zij de magazij nen van Gerzon en ten slotte die van Vroom en Dreesmann in de Spuistraat, Zij liet het niet bij legen vlakte, welke gevormd wordt door de zgn. kijken en naar prijzen vragen, doch nam ook binnenduinen. Daar zijn den vorigen zomer met succes opgravingen naar oude nederzettin gen uit het begin onzer jaartelling verricht. De heer Pabon, wiens studies tot het begin nen van deze opgravingen hebben geleid, ver telde van zijn onderzoekingen o.a. het volgende: de goederen in handen, bekeek* ze nauwkeurig en vergat ze weer neer te leggen. Zoo kwam het dat 's avonds De Bijenkorf elf paar dameskousen, Gerzon een blauwe en een bruine dames-hoed, en Vroom en Dreesmann eenige tricot zijden onderjurken en eenige Reeds eenige jaren geleden had hij in een witte zijden sjaa-ls van de inventaris af moes lezing over de ligging van Lugdunum Bata- ten voeren, zonder dat de firma's er eenig pro vorum de veronderstelling geuit, dat van fijt van hadden. Monster naar den Rijn bij Valkenburg in den Verdachte stond Donderdag wegens diefstal te- Romeinschen tijd een weg moest hebben ge- recht en huilde reeds voor de zaak begonnen loopen over de binnenduinen. Op deze binnen- was. Als verweer voerde zij aan, dat de ver duinen zijn in de buurt van den Haag ge- leiding zoo groot was en voorts dat zij zoo legen: „Ockenburgh", „Meer en Bosch" en de lang had moeten wachten voordat de juffrouw- boerderijen „Boheeraen", „Groenendaal" en kwam helpen. Daal en Berg". Aan de hand van oude akten De president wees er verdachte op, dat zij meende hij dezen weg te kunnen recon- reeds twee vonnissen van resp. 10 en 8 maaa- strueeren, welke een verbinding zou gevormd den wegens winkeldief-stallen te -h-aTen laste hebben van den Rijn te Valkenburg met een heeft. andere uitmonding in zee, namelijk bij Ter Het O.M. waargenomen door mr. J. A. Rij- Heyde. Heij is een Germaansch woord voor kens, zei de dat men hier t e doen had met een uitmonding in zee. beruchte winkeldievegge, en eischte één jaar Om zijn veronderstelling te staven had hij gevangenisstraf, op het tracé van dezen weg in de buurt van De juffrouw verzekerde niet naar Den Haag Meer en Bosch" naar scherven gezocht en te zijn gekomen om te stelen, inderdaad vond hij daar kleine zwarte stukjes, die bij nader onderzoek afkomstig bleken te I De 56-jarig© naaister E. C. de W. even zijn van Germaansch aardewerk. Dit aarde- eens uit de hoofdstad, heeft de vorige ver werk is van klei gemaakt en in de zon ge- dachte bij haar winkelbezoek, vergezeld en droogd. Het is zeer bros. Sommige stukken zorgde er steeds voor schuin te gaan staan, hij toonde er ons enkele zijn primitief ver- als er „uitgezocht" werd. Wegens medepllch! sierd door in den rand op regelmatige afstan- tigheid aan diefstal stond zij terecht, den met den nagel schuine indrukken te Uit -het getuigenverhoor bleek, dat beide da- maken, welke aan de windingen van touw mes, bij haar bezoeken steeds groote tasschen do-en denken. Op andere scherven waren met bij zich droegen en zeer vlug in haar bewe- den nagel of met een rietje in de weeke Klei gingen waren. eenvoudige lijnversieringen aangebracht Ook deze verdachte bekende doch ook zij Deze vondsten deden hem zijn onderzoekingen was niet naar Den Haag gelMmen om te stelen. STAKING VOORKOMEN. Invoering van collectief contract Iu een Donderdagavond gehouden gecombi. neerde vergadering van bakkerspatroons en gezellen te Delft Is overeenstemming bereikt Inzake invoering van een collectief contract. Hierdoor is een staking van de gezellen voor. koanan. voortzetten en inderdaad vond hij verder op naar Ockenburgh ook scherven en voorts ook enkele hutkommen, die behalve met scherven ook gevuld waren met cultuur-aarde, welke vermoedelijk van huisvuil afkomstig was. Zij wilde alleen een paar kennissen ontmoeten en waren toen gaan winkelen. Op verzoek van den officier leest de presi dent het strafblad aan deze verdachte voor. -i moeuenjK van --s was. Verdachte bekende gelijk met juffrouw D„ uit Verderop op Ockenburgh ongeveer aan de de vol.ige zaalt. te Rotterdam in de gevangenis te hebben gezeten. Het O. M. merkte op, dat deze vrouwen zeer brutaal te werk zijn gegaan en eischte ook tegen deze verdachte één jaar gevangenis straf, wegens heling en medeplichtigheid. Uitspraak 3 Juni a.s. grens van een veel lager gelegen stuk land tusschen de binnenduinen en de zeeduinen, waar vroeger een meer moet zijn geweest, n.l. het Wijndaal-dersmeer, deed hij een nieuwe ontdekking. Daar v-on-d hij n.l. geen Germaan sche doch Romeinsche scherven, wederom langs den door hem veronderstelden weg van Monster naar Valkenburg.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1931 | | pagina 6